Trump: Válku vyřešíme. Už dnes zbytečně vraždit lidi. Fiala, Pekarová, Bartoš, Jurečka, Rakušan, Lipavský stavět byty, domy pro lidi po vodě v ČR. „Dáváme miliardy dolarů muži, který odmítá uzavřít dohodu – Zelenskému,“ uvedl Trump. Starosta New Yorku obviněn z podvodu. Dr. Prymula: Nový nebezpečný covid  

Americký exprezident a kandidát republikánů do Bílého Domu Donald Trump po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským uvedl, že, pokud se dostane znovu k moci, bude chtít vyřešit válku na Ukrajině spravedlivou dohodou. Zelenskyj uvedl, že se s Trumpem shodne v názoru, že válka musí skončit a že Putin nemůže vyhrát.

„Tato válka se nikdy neměl stát, ale vyřešíme ji,“ uvedl podle agentury AFP Trump po jednání se Zelenským. Dodal, že chce dojednat „spravedlivou dohodou pro všechny“.

Exprezident předtím uvedl, že má se Zelenským velmi dobrý vztah. „Ale mám též velmi dobrý vztah s prezidentem Putinem,“ dodal nicméně. „A myslím, že pokud vyhrajeme, myslím, že to vyřešíme velmi rychle,“ zopakoval znovu svá tvrzení, že když se stane prezidentem USA, vyřeší ukrajinsko-ruský konflikt.

„Myslím, že máme společný názor, že válku na Ukrajině je třeba zastavit a (ruský prezident Vladimir) Putin nemůže vyhrát,“ řekl Zelenskyj po boku Trumpa před jejich jednáním. Po rozhovoru řekl, že jeho cílem je spravedlivý mír a že je nutné vyvinout tlak na Putina, aby válku zastavil.

Po společném příchodu do konferenční místnosti Trump prohlásil, že „skutečnost, že jsme dnes vůbec spolu, je velmi dobrým znamením“.

Exprezident předtím uvedl, že má se Zelenským velmi dobrý vztah. „Ale mám též velmi dobrý vztah s prezidentem Putinem,“ dodal nicméně. „A myslím, že pokud vyhrajeme, myslím, že to vyřešíme velmi rychle,“ zopakoval znovu svá tvrzení, že když se stane prezidentem USA, vyřeší ukrajinsko-ruský konflikt.

Exprezident už v minulosti prohlásil, že pokud by byl prezidentem, ruskou válku na Ukrajině by ukončil do „24 hodin“. Jak by toho docílil, ovšem nesdělil.

Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje ve středu psala, že očekávaná schůzka Zelenského s Trumpem se zřejmě neuskuteční. Trump v ten den ukrajinského prezidenta ostře kritizoval.

„Dáváme miliardy dolarů muži, který odmítá uzavřít dohodu – Zelenskému,“ uvedl Trump, jenž se bude v listopadových volbách znovu ucházet o prezidentský úřad, na předvolebním mítinku v Severní Karolíně.

„Jakákoliv dohoda, i ta nejhorší, bude lepší než to, co máme teď,“ řekl dále republikánský exprezident. Ukrajina je podle něj v troskách a její lid umírá.

„Je hrozné, co se děje na Ukrajině. Tolik smrti, tolik zkázy. Je to strašná věc,“ prohlásil Trump.

Na otázku jednoho z novinářů, zda by Ukrajina měla Rusku postoupit území, aby ukončila válku, Trump přímo neodpověděl. „Pojďme dosáhnout míru,“ řekl. „Potřebujeme mír. Potřebujeme zastavit smrt a ničení,“ dodal.

 Zelenskyj je na návštěvě v USA, kde se snaží získat další podporu pro svou zemi, která se už třetím rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi. Ve čtvrtek se setkal v Bílém domě s Bidenem i Harrisovou, která bude v listopadových volbách Trumpovou demokratickou soupeřkou.

Při setkání se Zelenským prohlásila, že návrhy, aby se Ukrajina vzdala velké části svého území, jsou nepřijatelné a nebezpečné – navrhují podle ní kapitulaci, nikoliv mír. Narážela tak na Trumpa, podotkla agentura AFP. Bílý dům mezitím ve čtvrtek oznámil další vojenskou pomoc Kyjevu ve výši bezmála osmi miliard dolarů (180 miliard korun).

Ukrajinský prezident na sociálních sítích po schůzkách s Bidenem a Harrisovou zveřejnil videa ze setkání s oběma čelními představiteli Spojených států a uvedl, že je seznámil se svým takzvaným plánem vítězství v boji s Ruskem. „Musíme ukončit tuto válku a dosáhnout spravedlivého míru,“ napsal Zelenskyj. Podrobnosti ke svému plánu zatím nesdělil. Před tím jednal se zástupci amerického Kongresu.

 X X X

 Idiot, americký Hitler. Takhle mluvil o Trumpovi jeho nynější souputník Vance

Nynější kandidát Republikánské strany na amerického viceprezidenta J. D. Vance před minulými prezidentskými volbami v soukromé zprávě uvedl, že jeho současný volební partner a tehdejší prezident Donald Trump „naprosto selhal“ v naplnění své platformy ekonomického populismu. Zjistil to deník The Washington Post (WP)

Odhalení podkopává tvrzení, kterým Vance vysvětluje, proč se z Trumpova kritika stal jeho spojencem. V době Trumpova zvolení v roce 2016 patřil dnešní senátor za stát Ohio k jeho prominentním kritikům a uváděl, že Trumpa nikdy nebude podporovat.

Mluvil o něm jako o idiotovi nebo „kulturním heroinu“, v soukromí dokonce spekuloval, zda by se Trump mohl stát „americkým Hitlerem“. Když o několik let později vstoupil do politiky coby Trumpův spojenec, začal uvádět, že exprezident si jej získal, protože si v Bílém domě vedl skvěle.

Zjištění deníku WP však ukazuje, že i v závěru Trumpova mandátu k němu byl Vance kritický. „Trump prostě naprosto selhal v naplnění svého ekonomického populismu (s výjimkou nesystematické politiky vůči Číně),“ napsal v únoru 2020 nejmenovanému známému.

V červnu stejného roku pak Vance podle WP přišel s předpovědí, že volby vyhraje současný prezident Joe Biden, tedy kandidát Demokratické strany. „Myslím, že Trump nejspíš prohraje,“ uvedl. Jako senátor pak začal podporovat Trumpova nepodložená tvrzení o nesrovnalostech při hlasování a opakovaně řekl, že by odmítl výsledky schválit, kdyby byl tehdy viceprezidentem.

Nyní 40letý vystudovaný právník kandiduje po boku Trumpa v prezidentských volbách, které čekají USA 5. listopadu. Jeho mluvčí zprávy z roku 2020 komentoval tak, že kritika nebyla adresována exprezidentovi, nýbrž „republikánům z establishmentu, kteří zhatili velkou část Trumpovy populistické ekonomické agendy“.

  X X X

 Expremiér ČR Ing. Jiří Paroubek: 75 let Čínské lidové republiky

Vznik lidové Číny, tedy obnova centrální vlády v této zemi, která překonala rozdrobenost Číny, jež vznikla v době krize čínského císařství a jeho rozpadu počátkem 20. století, patří k nejvýznamnějším událostem moderních světových dějin. Podobně, jako americká, či francouzská revoluce, nebo revoluce v Rusku.

Čína byla před vznikem ČLR zmítána po desetiletí vnitřními boji. Ve třicátých letech byla napadena Japonci, s nimiž vedla krutou válku. Tato válka s Japonskem byla zahájena již v roce 1937 a samozřejmě byla součástí světového konfliktu, tedy 2. světové války. V tomto konfliktu zahynulo neuvěřitelných 20 miliónů Číňanů, často za velmi krutých okolností, které jsou opravdovou skvrnou světových dějin (např. dobytí Nankingu japonskými vojsky a jejich následné řádění ve městě, spojené s vražděním a násilnostmi).

V Číně se vedla prakticky souběžně s tou válkou s Japonskem, byť s přestávkami, občanská válka mezi čínskými komunisty a čínskými nacionalisty (Kuomintang). Tato válka v roce 1949 skončila vypuzením vojsk Kuomintangu z Pekingu a z dalších velkých měst Číny. Když už předtím čínští komunisté prakticky ovládli venkov, který je silně podporoval. Kuomintang se v roce 1949 stáhl s poklady ze Zakázaného města z pevninské Číny na Tchaj-wan. Uchýlil se tam v podstatě pod ochranu Spojených států.

Čína hledala od počátku vzniku lidové Číny optimální ekonomický model svého rozvoje. V těch prvních letech, můžeme říct po celá padesátá léta, rozvíjela s pomocí zejména sovětských, ale také československých odborníků de facto sovětský ekonomický model. Tedy budovala přednostně těžký průmysl. Od poloviny padesátých let docházelo k rozporům mezi sovětskými a čínskými komunisty. Čína se vydala pod vedením předsedy Mao Ce-tunga vlastní cestou, hledáním vlastního společenského modelu. Byla to cesta ne vždy šťastná a ne vždy úspěšná. Od počátku osmdesátých let, kdy se Čína vydala cestou uskutečňování ekonomických reforem pod vedením Teng Siao-pchinga, začal její bouřlivý ekonomický a společenský rozvoj.

Čína byla v roce 1949 zaostalou zemí s válkou zdevastovaným průmyslem a polofeudálním zemědělstvím. Z 600 milionů tehdejších obyvatel Číny byla naprostá většina analfabetů. Také postavení čínských žen bylo naprosto nerovnoprávné a to všechno chtěl nový stát změnit.

V posledních 45 letech se Čína rozvíjí rychlostí, která je udivující a nemá ve světových dějinách obdoby. Stala se vlastně ekonomicky nejsilnějším státem světa tedy podle parity kupní síly (tzn. s vyloučením vlivu nadsazených směnných kurzů západních měn). Dosáhla velkého ekonomického rozmachu a vládnoucí kruhy Číny, tedy čínská komunistická strana, se od Tengových reforem snaží o spojení soukromé iniciativy svých občanů v oblasti podnikání, s plánovitým ovlivňováním ekonomiky a státu. Tento model je, zdá se, velmi úspěšný.

Čína dlouhá léta dosahovala po roce 1980 každoročně dvouciferných temp hospodářského růstu. I v tomto roce předpokládá růst své ekonomiky na úrovni nejméně 5%. Růst ekonomiky samozřejmě umožňuje jednak vytváření nových pracovních míst a trvalý růst životní úrovně čínského lidu.

Při jednom z mých četných pobytů v Číně, jsem v roce 2019 viděl analýzu jedné singapurské univerzity, která se zabývala mimo jiné růstem životní úrovně čínského obyvatelstva. Opírala se přitom o své propočty růstu národního důchodu na jednoho obyvatele za posledních čtyřicet let. Došla k závěru, že růst příjmů průměrných Číňanů vzrostl za 40 let reforem, tedy do začátku dvacátých let tohoto století zhruba dvacetinásobně.

V Číně se také podařilo vytvořit silnou střední třídu obyvatel, jejíž počet se odhaduje až na půl miliardy lidí. Číňané zreformovali naprosto svůj vzdělávací systém, zefektivnili střední školství, vysoké školství, což bylo, jak se ukázalo, novou výrobní silou ve společnosti. Stejně tak jako uvolnění, do té doby nevyužitého obrovského intelektuálního potenciálu čínských žen, při jejich zrovnoprávnění v rámci nově vytvářené společnosti.

Čína dnes rozvíjí největší světový ekonomický projekt Pás a stezka (Belt and Road). Tento projekt Čína zahájila v roce 2013 a napumpovala do něj více než 1 bilion amerických dolarů. Smyslem tohoto win-win projektu, je posílit a modernizovat infrastrukturu zemí rozvojového světa, především v Asii, Africe, Latinské Americe, ale i v Evropě. Číňané poskytují v rámci projektu úvěry. Čínské firmy staví z těchto úvěrů napŕ. potřebnou infrastrukturu. A úvěry jsou pak spláceny vládami zemí, které k projektu přistoupily zejména dodávkami surovin.

Pro Čínu má samozřejmě tento projekt velký význam. Přibližuje suroviny potřebné pro stále rostoucí čínský průmysl po nově budovaných silnicích, dálnicích, železnicích až do přístavů, které často budují rovněž Číňané. Pokud jde o benefity pro Čínu, tak ty jsou rovněž zřejmé. Zajistí si nepřetržitý tok surovin pro svůj průmysl. A kromě toho, protože část projektů je uskutečňována také ve střední Asii i v Rusku, v Pákistánu, či Íránu dochází k hospodářskému oživení západních oblastí Číny, které tak dohání ekonomicky vyspělejší východní provincie.

Západ zatím proti projektu Belt and Road nedokázal postavit pro rozvojový svět žádnou srovnatelnou alternativu, a to ani Evropská unie, ani Spojené státy, Ing.Jiří Paroubek, expremiér ČR, server vasevec

X X X

  Starosta New Yorku žádá o zamítnutí obžaloby. Obvinili ho z finančního podvodu a braní úplatků

Starosta New Yorku Eric Adams, který je stíhaný kvůli údajným úplatkům z Turecka, v pátek u soudu na Manhattanu prohlásil, že je nevinný. Čelí obžalobě o pěti bodech včetně braní úplatků, nelegálního financování kampaně a finančního podvodu. Jeho právník avizoval, že požádá o zamítnutí obžaloby.

 Adams absolvoval asi čtvrthodinové úvodní soudní jednání den poté, co prokurátoři oznámili obžalobu, která otřásla nejlidnatějším americkým městem po měsících vyšetřování, domovních prohlídek a obsílek, uvádí americký tisk.

Starosta za Demokratickou stranu podle prokurátorů roky dostával utajované dary od lidí s vazbami na tureckou vládu, jakož i peníze na kampaň; na oplátku pomohl s kolaudací výškové budovy tureckého konzulátu.

Soudní proces bude pokračovat příští středu. Adamsův právník Alex Spiro v pátek řekl, že hodlá podat žádost o zamítnutí obžaloby. Podle deníku The New York Times by hlavní líčení mohlo přijít příští rok na jaře. Pokud by byl starosta nakonec uznán vinným, hrozí mu za nejzávažnější bod obžaloby až 20 let vězení, uvedli prokurátoři.

Adams hodlá i přes bezprecedentní trestní stíhání pokračovat ve funkci, čelí však sílícím výzvám k rezignaci. V pátek se k nim připojil také vlivný kongresman Demokratické strany Jerry Nadler.

X X X

Zhruba 40 tisíc pro oběti povodní. Stanjura představil vládní pomoc, konkrétní výši určí obce

 Ekonomický rozměr volebních debaklů Pirátů: Minus 25 milionů a nejdražší europoslanec

Bartoš končí v čele Pirátů

 Druhý volební neúspěch v tomto roce bude mít pro vládní Piráty i nepřehlédnutelný ekonomický dopad. V předchozím období měla strana krajských zastupitelů 99 a za každého získala od státu roční příspěvek ve výši 250 tisíc korun, tedy ročně téměř 25 milionů. Nyní získali Piráti jen tři. Navíc je už nyní jasné, že Česká pirátská strana při červnových eurovolbách vydala za zisk křesla nejvíce peněz ze všech, co se do europarlamentu dostali, a to 17 milionů. Vyplývá to z prostého dělení celkové sumy, kterou strany a hnutí vynaložily na kampaň, počtem získaných křesel. O další peníze přišli Piráti ztrátou svého senátora v Praze 8.

Kromě ztráty finanční injekce od státu na krajské zastupitele přibližně v hodnotě 25 milionů korun za rok se bude muset pirátské účetnictví obejít i bez státního příspěvku na senátorský post, který neobhájil Lukáš Wagenknecht v Praze 8. Ten dělá 900 tisíc ročně.

 Vládní Piráti předtím investovali nemalé peníze do kampaně do europarlamentu, kdy vykázali výdaje ve výši necelých sedmnácti milionů korun, aby ve výsledku získali pouze jeden mandát. Při přepočtu na jedno křeslo z této statistiky vyšla „nejlevněji“  koalice Přísahy a Motoristů sobě, a sice na 5,3 milionu za úspěšného kandidáta. S celkovými náklady za 10,6 milionů získala dvě křesla.

Tento ilustrační přepočet odpovídá výsledkům eurovoleb, co se efektivnosti a úspěšnosti kampaně týče. Zisk jednoho mandátu pro Piráty, kteří měli v předchozím volebním období europoslance tři, byl interpretován médii i samotnou stranou jako jasný neúspěch nebo rovnou fiasko. „Zisk jednoho mandátu v Evropském parlamentu je pro nás velkým zklamáním,“ řekl tehdy v reakci na výsledky předseda strany Ivan Bartoš, který nyní po krajských volbách rezignoval.

 Zprávy o financování kampaní do europarlamentu, které obsahují celkovou sumu vykázaných výdajů, ale i informace o peněžitých darech, odevzdaly nedávno politické strany dohledovému úřadu. Ten bude nyní zkoumat, zda v kampani nějak nepochybily. Témuž úřadu mají kandidující strany a hnutí povinnost odevzdat i zprávu o financování krajské a senátní volební kampaně. A to do devadesáti dnů od vyhlášení výsledků voleb.

Za eurovolby nejvíce utratila koalice Spolu

Druhá nejdražší křesla v Evropském parlamentu má vládní hnutí STAN. Vykázalo výdaje na kampaň ve výši 28 milionů, získalo dva europoslance, tedy jednoho za zhruba 14 milionů. Naproti tomu druhým nejefektivněji získaným postem jsou křesla pro opoziční ANO. Hnutí, které do kampaně investovalo 37,4 milionu, má nyní sedm europoslanců. Jedno křeslo ho tedy v uvozovkách stálo jen něco přes pět milionů, tedy jen nepatrně více než Přísahu a Motoristy.

Ze zpráv, které měly politické strany a hnutí povinnost doručit kontrolnímu úřadu do 10. září, dále vyplývá, že nejvyšší výdaje na kampaň v červnových volbách do Evropského parlamentu vykázala koalice Spolu, která za hnutím ANO zaostala o jeden mandát, přičemž její náklady dosáhly 37,6 milionu korun, což je nepatrně méně než vítězové. Zákonný limit se pro evropské volby pohybuje ve výši 50 milionů.

Kontrolní úřad, celým názvem Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH), nyní odevzdané zprávy analyzuje, respektive zjišťuje, zda strany a hnutí dodržely pravidla. Kdy se veřejnost dozví výsledky, není pevně dáno.

 „Záleží, jak to bude probíhat. Buď zjistíme pochybení ze samotné analýzy, nebo se objeví nejasnosti. Poté zahajujeme kontrolu,“ řekla pro CNN Prima NEWS členka úřadu Aneta Pinková. Kontrola může skončit správním řízením. Když úřad řeší pochybení, nejčastěji jde podle Pinkové o to, že není vykázán nějaký výdaj ve zprávě. „Nejsou vykázáni buď dárci nebo poskytovatelé bezúplatných plnění, případně o nich nejsou uvedeny úplné údaje,“ vysvětlila Pinková.

Stopka pro astronomické výdaje na kampaň

ÚDHPSH vznikl v roce 2017 ve snaze kontrolovat do té doby neomezené výdaje na volební kampaně, současně byl stanoven finanční limit pro peníze utracené v boji o hlasy voličů. Pro sněmovní volby je strop 90 milionů, pro evropské 50 milionů, v případě krajských voleb je to sedm milionů na kraj.

V minulosti stály kampaně velkých stran do celostátních voleb běžně přes sto milionů a původ peněz provázely četné otazníky. De facto byl ale vznik limitu a kontrolního úřadu reakcí na živelný vstup hnutí ANO do politiky a jeho předvolební kampaně v roce 2013, jejíž cena se pohybovala okolo 120 milionů.

Úřad hlídá i prezidentské volby. Komunálním volbám se nevěnuje, což kritizuje například organizace Transparency International. Úřad také zkoumá výroční finanční zprávy politických stran, nijak drakonické postihy za porušení pravidel nicméně neukládá. V loňském roce dosáhly výše 2,3 milionu korun, rok před tím to bylo 1,6 milionu korun.

 X X X

 Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě

Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele platebních karet – firmy Visa a Mastercard. Finanční instituce v Evropské unii tak v posledních měsících připravují novinku jménem Wero. „Naším záměrem je vybudování alternativy. Chceme evropským spotřebitelům i institucím nabídnout funkční alternativu ke stávajících platebním kartám,“ říká zástupce jedné ze zainteresovaných bank.

Platformu Wero podporuje celkem 16 velkých bankovních domů a zpracovatelů plateb v Evropské unii. Mezi ně se řadí i BNP Paribas, Deutsche Bank nebo společnost Wordline. Díky tomuto záměru by zákazníci mohli platit za služby či zboží jen díky svému vlastnímu bankovnímu účtu a nemuseli by používat debetní či kreditní karty od Visy či Mastercardu, s jejichž službami se mimo jiné pojí často kritizované poplatky, píše agentura Bloomberg.

Oproti platebním kartám jde o mnohem jednodušší možnost, která je pro banky v Evropské unii z hlediska provedení mnohem přívětivější. Pomohly i dnes všudypřítomné okamžité platby.

 X X X

  Kobachidze: Bidenův přístup ke Gruzii je dětinský

 Gruzie přehodnotí vztahy se Spojenými státy, pokud Washington nezmění svou politiku vůči Tbilisi, prohlásil předseda gruzínské vlády Irakli Kobachidze.

„Říkáme, že vztahy mezi Gruzií a Spojenými státy nemohou takto pokračovat.“  Toto je naše jasná pozice. „Všechno závisí na americké straně,“ řekl premiér.

Kobachidze také zmínil zrušení pozvání na recepci s americkým prezidentem Joem Bidenem, která se konala v souvislosti s jednáním Valného shromáždění OSN.  „Bylo to něco dětinského.“ Tento druh chování není vhodný pro zemi tak velkou, jako jsou Spojené státy, dodal Kobachidze.

Na večeři, kam bylo rozhodnuto Kobachidzeho nepozvat, byly přítomny desítky autoritářských zemí, uvedl gruzínský premiér. Veřejnost musí vyvodit závěry, řekl novinářům, server vasevec.cz

X X X

 EUROPOSLANEC  SLOVENSKA  BLAHA

  Ľuboš Blaha: Západní fašisti si umyli ruky nad vraždou J. Chovance

Práve som sedel vo vysielaní Infovojny, keď som sa dozvedel tú strašnú správu – Belgičania zbavili viny fašistov, ktorí zavraždili Jozefa Chovanca.

Iba po potvrdzuje to, čo hovorím už roky. Pre západných šovinistov sú Slovania iba odpad. Pozerajú sa na nás tak, ako Nemci za Hitlera. Ako na podľudí. Z tohto latentného rasizmu vyviera aj ich nenávisť voči Rusku, ktorú predvádzajú v Európskom parlamente.

Pri vražde Jozefa Chovanca mohol vidieť celý svet v priamom prenose, ako po ňom skáču belgickí policajti a ako ho dusia. Celý svet mohol vidieť, ako pri tom hajluje belgická policajtka a ako sa pri tom smeje. Takto si užívajú ten rasistický pocit nadradenosti.

Jozef Chovanec pre nich nebol človek. A to hajlovanie to dosvedčovalo – tak ako kedysi Hitlerovi nacisti, aj oni sa naňho pozerali ako na nejakú otrockú rasu, ktorá si nezaslúži dôstojnosť. Výsledkom bola smrť otca rodiny, ktorý neurobil nič zlé. A belgické súdy túto sprostú vraždu zamietli pod koberec.

Áno, som presvedčený, že rodina Jozefa Chovanca sa odvolá. Ale nerobme si ilúzie – takáto je atmosféra na Západe. Môžu si proti Slovákom dovoliť všetko. Lebo v sebe stále majú ten imperiálny komplex, že oni sú niečím viac.

A nie, nie sú. Sú rozmazaní, arogantní a plní nenávisti. Veria progresivistickým blábolom. Chýba im morálka, ľudskosť a zdravý rozum. A ženú nás do vojny proti bratskému ruskému narodu. Už to konečne pochopme. Pokiaľ nebudeme bojovať za Slovensko my, neurobí to nikto iný.

Nečakajme od Západu nič dobré. Smutný prípad Jozefa Chovanca to plne potvrdzuje – je to neuveriteľný škandál a je mi z toho úprimne zle. A keď sa ozvete, tak čakajte odvetu. Stačí povedať, že chcete mier a hneď vám chcú stopnúť eurofondy.

A vytvárajú atmosféru takej šialenej nenávisti, že liberálny aktivista takmer zavraždil premiéra. A nejaký ďalší magor dnes poslal list s nábojom premiérovi Ficovi. Toto je výsledok opozičnej nenávisti – nestačil im jeden pokus o vraždu?

Každý, kto bojuje za Slovensko a má sebavedomie na to, aby sa Západu postavil, je terčom. V takomto svete dnes žijeme. A oni arogantne valcujú. Po tom, čo belgickí fašisti, spáchali na Jozefovi Chovancovi cítim obrovský hnev. Budeme bojovať. O to viac.

Ľuboš Blaha, (Autor je místopředsedou strany Smer-ssd a poslancem EP), server vasevec.cz

X X X

Zbídačené Kongo chce nalákat turisty, reklamu mu bude dělat slavný AC Milán

Partnerství velkých firem či celých států se slavnými fotbalovými kluby není ničím výjimečným. Najdou se však kontrakty, které překvapí sportovní nadšence i experty na geopolitiku. Tak jako v případě tříleté smlouvy Demokratické republiky Kongo a italského klubu AC Milán, který bude zemi propagovat jako ideální dovolenkovou destinaci.

Vláda středoafrické země odsouhlasila tříletý kontrakt v rámci plánovaného programu na navýšení zisků z turismu. Kongo toho může cestovatelům nabídnout opravdu mnoho od čarokrásných hor až po deštné pralesy a roztodivnou faunu. Zároveň však v mnoha regionech tohoto státu zuří spory mezi znepřátelenými etnickými skupinami. Aktuálně se zde šíří i nová varianta opičích neštovic.

Západní země cestování do Konga nedoporučují. Výjimkou není ani Česká republika, v platnosti je stále varování ministerstva zahraničí. „MZV ČR doporučuje omezit cesty do Konga jen na nezbytně nutné. Dále varuje před cestami do oblastí na severu a severovýchodě země. Jde o regiony, kde působí ve zvýšené míře různé ozbrojené skupiny, mezi jejichž praktiky patří loupežná přepadení, vraždy, znásilnění či únosy,“ uvádí.

Tamní vládu to však neodrazuje od plánů na lákání zámožných turistů. Partnerství s AC Milán, kde v současnosti válí hvězdy jako Christian Pulišić či Rafael Leão, zajistí Kongu prominentní reklamní plochy na stadionu San Siro i dresech legendárního italského klubu.

Středobodem kampaně bude slogan „Visit Congo“, tedy „Navštivte Kongo“. Propagace pochopitelně není zadarmo, podle listu The Times za ni konžská vláda zaplatila „jednotky milionů dolarů“.

Demokratická republika Kongo se rozhodla jít ve stopách svého souseda Rwandy, která sponzoruje rovnou tři fotbalové kluby včetně Arsenalu FC. Ten získal výměnou za logo Visit Rwanda na dresech a reklamních poutačích deset milionů britských liber. Podobné kontrakty má Rwanda i s kluby Paris Saint-Germain a Bayern Mnichov.

Rwanda a její autokratické vedení zosobněné v prezidentovi Paulovi Kagamem příliv dalších peněz do státní kasy nutně potřebuje. Země je z velké části závislá na investicích z ciziny, zejména Velké Británie. Vysoké náklady na sponzorství velkých fotbalových klubů obhajuje zaručenou návratností z turismu.

X X X

DR.  PRYMULA:  NOVÝ  COVID

 Jsme na prahu epidemie covidu, řekl Prymula. Zmínil novou variantu XEC i neobvyklé příznaky

Počty nakažených koronavirem jsou hrozivé, jsme na prahu nové epidemie. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Nová varianta viru nazvaná XEC, která se v současné době šíří světem, je však podle něj mírnější a nepředstavuje závažné ohrožení.

Nakažených koronavirem v Česku podle Prymuly kontinuálně přibývá již od července. „Až do minulého týdne ten nárůst ale nebyl příliš výrazný,“ řekl Prymula.

Od začátku týdne je však podle epidemiologa možné hovořit o exponenciálním nárůstu případů. „V pondělí se počet případů zdvojnásobil na 1 940 a dostáváme se do exponenciální fáze. Skutečný počet případů ale nevíme, protože ne všechny jsou hlášeny,“ sdělil bývalý ministr zdravotnictví.

 Jedním z problémů podle Prymuly je, že lidé často nepoznají, že jsou nakažení, a měli by si dojít na test. „Pro laika je velmi těžké to poznat. Některé symptomy, jako ztráta chuti či čichu, jsou pro covid poměrně typické, ale v poslední době se setkáváme s nějakými méně specifickými, například průjmy. Zhruba 30 procent lidí, co přijde na testy, bývá pozitivních,“ řekl Prymula.

Situace ve zdravotnictví je momentálně stabilní. „V současné době je 269 lidí v nemocnici, ale jen devět z nich leží na jednotce intenzivní péče. Z toho je vidět, že situace zatím není tak závažná, byť úmrtnost se pohybuje mezi jedním až čtyřmi lidmi denně,“ řekl Prymula.

Světem se v současné době šíří nová varianta koronaviru XEC, která by se podle vědců mohla v příštích měsících stát dominantní. Poprvé byla identifikována v červnu v Berlíně. Podle Prymuly se však příliš neliší od ostatních variant omikronu. „Jsem překvapen, že se vždy těm novým variantám věnujeme, protože to není žádná velká změna. Šíří se ale velmi rychle. Jsou země, kde již představuje 30 procent, v Evropě to je asi 10 procent. V Česku ještě tato varianta zachycena nebyla, je to ale jen otázka času,“ uzavřel Prymula.

 X X X

 Pro případ konfliktu. NATO zřídí ve Finsku velitelství poblíž ruských hranic

Severoatlantická aliance v příštím roce ve Finsku nedaleko ruských hranic zřídí nové velitelství, jehož úkolem bude řídit operace pozemních sil aliance v severní Evropě v případě vojenského konfliktu. V pátek to oznámil finský ministr obrany Antti Häkkänen.

„Dnes ráno jsem se rozhodl, že navrhneme NATO zřídit velitelství v Mikkeli,“ uvedl Häkkänen s odkazem na město na jihovýchodě Finska, které leží asi dvě hodiny cesty autem od ruských hranic. Členské státy Aliance vyjádřily s tímto krokem už dopředu souhlas.

Velitelství bude mít zpočátku roční rozpočet 8,5 milionu eur (214 milionů korun) a bude na něm působit několik desítek vojáků z různých zemí.

Finsko stejně jako sousední Švédsko do NATO vstoupilo v reakci na ruskou válku proti Ukrajině.

Obě severské země se v polovině měsíce domluvily, že výstavbu pozemních sil NATO ve Finsku povede Švédsko.

Zatím ale není jasné, kolik v zemi, která s Ruskem sdílí 1340 kilometrů dlouhou hranici, bude rozmístěno aliančních vojáků. Helsinky podle Häkkänena nyní neusilují o trvalou přítomnost mnohonárodních sil na svém území, jako je tomu například v pobaltských státech.

 X X X

Odvolací soud zrušil rozhodnutí o vyloučení soudce z kauzy Dozimetr

Pražský městský soud zrušil rozhodnutí, kterým se soudce Obvodního soudu pro Prahu 9 Jakub Kriebel vyloučil z projednávání případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP) pro podjatost. Uvedl to advokát jednoho z obviněných v kauze Dozimetr Daniel Volák. Proti vyloučení soudce podal stížnost státní zástupce.

„Městský soud v Praze zrušil jako nesprávné usnesení Obvodního soudu pro Prahu 9 s tím, že důvody pro vyloučení předsedy senátu Mgr. Kriebela nejsou dány. Nezbývá nám, než toto rozhodnutí respektovat, byť jsme měli opačný názor,“ uvedl Volák. Soudce se vyloučil podle dřívějšího vyjádření advokáta proto, že se již dříve účastnil výslechu bývalého náměstka Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Tomáše Knížka, který je obviněn v související kauze.

Volák již dříve řekl, že výslech bývalého náměstka byl neodkladným úkonem, u kterého soudce musí být. Soudce, který vede hlavní líčení, nemá ale podle advokáta být součástí žádných předchozích úkonů. Kriebel tak podle něj rozhodl správně, námitku podjatosti by jinak vznesl on či někdo z ostatních právních zástupců. Žalobce však s rozhodnutím nesouhlasil.

Obžaloba viní devět lidí v kauze Dozimetr z různých trestných činů. Státní zástupce jim klade za vinu účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení, praní špinavých peněz a také nedovolené nakládání s drogami. Vyšetřovatelé tvrdí, že organizovaná skupina obsadila důležité pozice v pražském dopravním podniku tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Klíčovou postavou skupiny byl podle nich podnikatel Redl, který byl dříve spojovaný s odsouzeným uprchlým Radovanem Krejčířem.

U dalších dvou obviněných žalobce navrhuje, aby soud schválil dohodu o vině a trestu. O jednom z obviněných – podnikateli Pavlu Dovhomiljovi – média psala, že spolupracuje s policií a že jí popsal fungování skupiny. Lze tedy předpokládat, že jeden z návrhů na schválení dohody o vině a trestu by se mohl týkat jeho.

Vedle DPP se případ ve svých vedlejších větvích dotýká i Všeobecné zdravotní pojišťovny či zakázek Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje. V září pak státní zástupce obžaloval v souvislosti s kauzou Dozimetr dvě společnosti, které se podle něj podílely na úplatkářství v pražském dopravním podniku. Žalobce firmy viní z podplácení a legalizace výnosů z trestné činnosti., ceskajustice.cz

X X X

 Sexsymbol a ochránkyně zvířat Brigitte Bardotová slaví devadesátiny

Byla sexsymbolem své doby, ženy se v ní viděly, muži po ní toužili. Poznala i odvrácenou tvář popularity, kdy se stala doslova štvanou zvěří. Brigitte Bardotová smysl života nakonec našla – téměř 60 let se bije za práva zvířat. Herečka, která 28. září oslaví devadesátiny, je známá i svými názory blízkými extrémní pravici.

Svými názory a životním postojem vyvolávala Bardotová odjakživa pozdvižení. A k budování blonďatého fenoménu BB tak trochu sama i přispívala. „Chtěla bych být dobrá herečka, ale je to nudné … jsem raději sexy,“ říkala.

Jenže po deseti letech na vrcholu slávy jí popularita přerostla přes hlavu a v září 1960 se dokonce pokusila o sebevraždu. Tehdy už za sebou měla řádku filmů s hereckými esy, jakými byli Jean Gabin, Alain Delon, Marcello Mastroianni či Lino Ventura.

Filmovou kariéru Bardotová zahájila jako dívka z titulní strany módního časopisu Elle. Její výrazné rty, plochý nos a útlý pas zaujaly francouzské filmaře natolik, že ji v 18 letech obsadili do snímku Vesnička v Normandii (1952).

A díky dalšímu filmu s názvem Manina, děvče bez závoje (1952) se jako dcera strážce majáku v odvážných bikinách stala hereckým idolem. A to navzdory tomu, že kritikové Bardotové vyčítali nevýrazný hlas a přepečlivou výslovnost.

V dětství prý přitom bůhvíjak krásná nebyla, nosila brýle a pak i rovnátka. „Byla jsem vychovávaná hodně měšťácky a velice přísně,“ vzpomínala na dobu, kdy ji ještě zdobily přírodní tmavé vlasy.

Původně se BB chtěla věnovat baletu, jenže příliš vyrostla. Herectví si prosadila navzdory všem i rodině. Jeden člověk ji však podporoval – režisér Roger Vadim, do kterého se v 16 letech bláznivě zamilovala, když jí dával první lekce herectví. O dva roky později se vzali. „Bude z tebe neuskutečnitelný sen ženatých mužů,“ říkal jí Vadim.

Brigitte si odbarvila vlasy a společně natočili film A bůh stvořil ženu (1956). Prudérní Francie utrpěla šok, zato Amerika šílela. „Od časů Sochy svobody žádná Francouzka neozářila tak intenzivně Ameriku,“ napsal časopis Life.

Vadimův film vrhl BB do snímků plných sexu a vášně, z nichž ale jen pár překročilo hladinu průměrnosti. V Pohrdání (1963) si herečka zakoketovala s takzvanou novou vlnou.

Vegetariánka Bardotová si dále zahrála ve filmech Velké manévry (1955), Pařížanka (1957), Soukromý život (1962), Viva Maria! (1965) nebo Rumový bulvár z roku 1971. O tři roky později přišel do kin poslední, šestačtyřicátý film s BB v hlavní roli: Příběhy velmi dobrého a veselého Colinota Trousse. Herečce bylo 39 let. „Opustila jsem film, aby on neopustil mě,“ vysvětlila svůj ústup ze slávy unavená držitelka řádu Čestné legie, který obdržela ke svým padesátinám.

Herečka, narozená 28. září 1934 v Paříži, zakoupila dům v Saint-Tropez, odkud se rázně pustila do celosvětového boje za práva zvířat. Na jejich ochranu také založila v roce 1986 vlastní nadaci.

 V 90. letech BB mimo jiné ostře vystupovala proti podmínkám dostihů při Velké pardubické. K jejím největším úspěchům patří prosazení takzvaného „zákona Bardotové“, podle něhož se na jatkách ve Francii smějí zabíjet zvířata jen pomocí „milosrdné“ elektrické pistole. Herečka také vehementně kritizovala používání kožešin v módním průmyslu.

BB, která se stala modelem pro bustu Marianny, symbol Francouzské republiky, nerada mluví o svém soukromí i herecké minulosti. O to víc překvapila, když v 90. letech vydala dvoudílné paměti, v nichž se nelítostně rozepsala na úkor bývalých partnerů a otevřeně vylíčila své negativní pocity, když s druhým manželem, hercem Jacquesem Charrierem, čekala syna Nicolase.

Třetím manželem Bardotové byl pak německý průmyslník, fotograf a playboy Gunter Sachs. Bardotová je od roku 1992 počtvrté vdaná za podnikatele Bernarda d’Ormala, někdejšího poradce krajně pravicového politika Jeana-Marie Le Pena.

Francouzští soudci herečku již několikrát potrestali za podněcování k rasové nesnášenlivosti a diskriminaci islámské víry. „Francii zamořili muslimští vrazi ovcí,“ prohlásila například v roce 1997.

Před třemi lety zase dostala pokutu ve výši 20 tisíc eur, což je v přepočtu přes půl milionu korun, za urážku kvůli dopisu, v němž v roce 2019 označila obyvatele ostrova Réunion za zdegenerované barbary. Bardotová v dopise adresovaném prefektovi zámořského departementu v Indickém oceánu kritizovala, jak se na ostrově zachází se zvířaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.