Trump: Věřím, že Putin chtěl uzavřít dohodu. Soudci OS Teplice proti dr. Kolářové, řešit i znalce…  

 Ukrajina měla před vypuknutím války uzavřít s Putinem dohodu, předat Krym Rusku, řekl Donald Turmp v „The Clay Travis & Buck Sexton Show“. Bývalý americký prezident prohlásil, že ke konfliktu by nedošlo , kdyby zastával úřad prezidenta Spojených států a Ukrajina dobrovolně předala Krym Rusku. Mohli něco udělat s NATO, „Ok, do NATO nevstoupíme“ a ještě by měli stát.

Vladimir Putin by to neudělal, kdybych byl prezidentem USA, říká Trump a dodává, že to ani nechtěl. Ukrajina a Rusko měli prý alespoň uzavřít dohodu. Věřím, že Putin dohodu chtěl uzavřít, dodal bývalý prezident. A teď si myslím, že teď je mnohem těžší se domluvit. Putin vyhodí do povětří celou zemi. Myslím tím, že ovládne celou zemi. A je velmi, velmi smutné vidět, co se stalo s Ukrajinou. Velmi, velmi smutné – řekl. Donald Trump uvedl, že nevěří, že Putin má v úmyslu zaútočit na celou Ukrajinu. Zdůraznil však, že v současné fázi války změnil své plány a že nyní je jeho cílem Ukrajinu ovládnout.

Strategii ruského prezidenta, který před válkou poslal na rusko-ukrajinskou hranici statisíce vojáků a velké množství vojenské techniky, označil Trump za „výbornou vyjednávací taktiku“. Ostatně již před zahájením ruské akce na Ukrajině označil Trump Putinovu strategii za „chytrou“.

V rozhovoru s konzervativními rozhlasovými publicisty Clayem Travisem a Buckem Sextonem tehdy řekl: Podíval jsem se na televizní obrazovku, řekl jsem si „to je skvělé“, Putin vyhlašuje nezávislost velké části Ukrajiny. Ach, to je skvělé“. Teď tam vejde a zachová mír. Bude to nejsilnější mírová síla. Bylo tam víc tanků, než jsem kdy viděl, pokračoval bývalý prezident. Putina také hodnotil jako „chlapa, který je velmi chytrý“ a kterého „velmi, velmi dobře zná“, server vasevec.cz

X X X

Odveta za návštěvu z USA. Čína ihned zahájí námořní a letecké cvičení u Tchaj-wanu

Čína bez odkladu zahájí námořní a letecké cvičení v okolí Tchaj-wanu. Reaguje tím prý na cestu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na tento ostrov, uvedla agentura AFP. Pelosiová se výhružkami Pekingu v uplynulé době nenechala zastrašit, její letadlo na letišti v Tchaj-wanu přistálo v úterý odpoledne středoevropského času.

Společné námořní a letecké cvičení má proběhnout severně, jihozápadně a jihovýchodně od Tchaj-wanu, uvedlo podle agentury Reuters velitelství čínských východních sil. Má jít o odpověď na „nedávné kroky Spojených států“, což podle agentury AFP znamená úterní návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu.

U Mezinárodního letiště Tchao-jüan, kam letoun s Pelosiovou přistál, čekaly stovky lidí. Šlo jak o příznivce, tak kritiky Pelosiové. Její cesta vyvolala v uplynulých hodinách mimořádnou pozornost a let sledovaly on-line stovky tisíc lidí.

Sama Pelosiová krátce po přistání na sociálních sítích uvedla, že její návštěva ostrova značí „neutuchající americký závazek podporovat tchajwanskou demokracii“. „Americká solidarita s 23 miliony obyvateli Tchaj-wanu je v těchto dnech důležitější než kdy dříve, neboť svět čelí volbě mezi autokracií a demokracií,“ napsala Pelosiová na Twitteru.

Podle americké CNN je Pelosiová nejvýše postavenou představitelkou USA, která za posledních 25 let vstoupila na půdu Tchaj-wanu. Pevninská Čína považuje ostrov za svou součást a dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Čína rovněž hrozí Tchaj-wanu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje totalitní režim v režii jedné strany.

Čína dávala Spojeným státům jasně najevo výhrady vůči cestě Pelosiové. Země dokonce uvedla, že pokud americká politička přistane na ostrově, může odpovědět vojensky. „Američtí politici, kteří si v otázce Tchaj-wanu zahrávají s ohněm, neskončí dobře,“ prohlásil čínský ministr zahraničí Wang I.

V uplynulých hodinách se v těchto souvislostech začala na sociálních sítích objevovat videa, kterak Číňané přesouvají velké množství techniky do pobřežních měst v oblastech, které jsou Tchaj-wanu nejblíže. Do moří kolem ostrova se ale rovněž přesunula čtveřice amerických válečných lodí.

Mnoho analytiků se na konci února obávalo, že krátce po ruské invazi na Ukrajinu započne čínský útok na Tchaj-wan. K tomu ale zatím nedošlo. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena dává v posledních měsících zřetelně najevo, že by Spojené státy v případě napadení Tchaj-wanu byly ochotny se vojensky angažovat.

X X X

 Pelosiová je na Tchaj-wanu, Čína chystá u ostrova cvičení a palbu ostrými

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová přiletěla na Tchaj-wan, a to navzdory čínským hrozbám, že takový krok přinese vážné následky. Nad Tchajwanským průlivem, který odděluje ostrov od kontinentální Číny, chystá Peking ostrou palbu zbraněmi dlouhého dostřelu. V pohotovosti jsou v regionu válečné lodě, včetně amerických.

 Peking návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů odsoudil jako „vážné porušení principu jedné Číny,“ které bude mít „vážný dopad na politické základy vztahů Číny a USA“. Podle čínského ministerstva zahraničí návštěva podkopává mír a stabilitu v Tchajwanském průlivu a vysílá „špatné signály separatistickým silám“ usilujícím o nezávislost Tchaj-wanu.

Čínský ministr zahraničí Wang I předtím varoval, že ti američtí politici, kteří si v otázce Tchaj-wanu zahrávají s ohněm, neskončí dobře.

Velitelství východního okruhu čínské armády oznámilo, že vystřelí zbraněmi dlouhého dosahu v oblasti Tchajwanského průlivu a uskuteční kombinované námořní a letecké cvičení od úterý do neděle v šesti oblastech v okolí ostrova.

Mezitím tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že Čína vyslala směrem k Tchaj-wanu 21 letadel, z toho 18 stíhaček. Mezi zbylými je letadlo včasné výstrahy a letadlo elektronického boje, informovala agentura AP.

Podle prohlášení tchajwanského ministerstva obrany na twitteru letouny vstoupily do oblasti na jihozápadě takzvané identifikační zóny vzdušné obrany (ADIZ). ADIZ není totožná s tchajwanským teritoriálním vzdušným prostorem; zahrnuje mnohem větší oblast, která se částečně překrývá s čínským vzdušným prostorem a zahrnuje dokonce i část čínské pevniny.

Nejvýše postavená návštěva za 25 let

Pelosiová, dlouhodobá kritička Číny, je nejvýše postavený americký činitel, který navštívil ostrov za posledních 25 let. Tchajwanské ministerstvo zahraničí „upřímně uvítalo“ její návštěvu. Přítomnost Pelosiové označilo za důkaz „jako kámen tvrdé americké podpory Tchaj-wanu“ a „vzpruhu“ pro vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi.

„Americká solidarita s lidmi Tchaj-wanu je důležitější než kdy jindy, jak svět čelí volbě mezi autokracií a demokracií,“ cituje agentura Reuters Pelosiovou. „Tato návštěva není v žádném případě v rozporu s dlouhodobou politikou Spojených států,“ dodala.

Návštěva Tchaj-wanu delegací amerického Kongresu podle ní „ctí americký neochvějný závazek podporovat tchajwanskou živou demokracii“. S vedením ostrova se chce zaměřit na podporu „společných zájmů“, včetně zachování „otevřeného a svobodného Indo-Pacifiku“.

Letadlo Pelosiové přistálo na letišti v Tchaj-peji v úterý 22:45 (16:45 středoevropského času) místního času. Přivítal ji tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu a zástupkyně USA na Tchaj-wanu Sandra Oudkirková, uvedl list The Guardian. Kancelář prezidentky Cchaj Jing-wen oznámila že hlava státu se s Pelosiovou setká ve středu ráno. Ve stejný den vystoupí i v tchajwanském parlamentu.

Letadlo odstartovalo z malajského Kuala Lumpuru. Jeho cestu na specializovaném webu Flightradar24 let v jednu chvíli v reálném čase sledovalo přes 300 tisíc lidí. Agentura Reuters nicméně poukazovala, že nelze potvrdit, zda se skutečně jednalo o let americké političky.

Návštěvnost serveru FlightRadar24 byla během dne tak veliká, že provozovatel musel na Twitteru zveřejnit upozornění, že data budou nedostupná. Zájemci se dostali jen na čekací listinu. V 16:11 SELČ server na twitteru napsal, že „SPAR 19 vstoupil do vzdušného prostoru Tchaj-wanu“.

Ruské ministerstvo zahraničí označilo návštěvu Pelosiové za „jasnou provokaci“. Zastalo se Číny s tím, že má právo přijmout opatření na ochranu své suverenity. O provokaci ještě před příletem Pelosiové na ostrov mluvil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Americká plavidla u Tchaj-wanu

Ve vodách východně od ostrova, který Čína pokládá za svou vzbouřeneckou provincii, se mezitím rozmístila čtyři americká válečná plavidla, včetně jedné letadlové lodi. Podle amerického námořnictva se jedná o rutinní záležitost.

Letadlová loď Ronald Reagan proplouvala Jihočínským mořem a v současné době se nachází ve Filipínském moři, východně od Tchaj-wanu a Filipín a jižně od Japonska, řekl představitel amerického námořnictva agentuře Reuters. Letadlová loď Ronald Reagan v Japonsku operuje společně s raketovým křižníkem Antietam a torpédoborcem Higgins.

„I když jsou schopny reagovat na jakoukoli situaci, jedná se o běžné, rutinní nasazení,“ uvedl činitel, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity s tím, že bližší lokalitu lodí nechce zveřejňovat. V oblasti se nachází také americká vrtulníková výsadková loď Tripoli.

Spojené státy, které návštěvu Pelosiové v Tchaj-peji stále nepotvrdily, se nechaly slyšet, že se nenechají zastrašit čínskými výhrůžkami a varováními. Washington ovšem také zdůraznil, že případná návštěva ostrova by „nezměnila status quo, ani politiku Spojených států vůči Tchaj-wanu“.

Před návštěvou vzrostly známky vojenské aktivity na obou stranách Tchajwanského průlivu. Čínská letadla v úterý ráno prolétla v blízkosti střední linie rozdělující průliv mezi ostrovem a pevninou a několik čínských válečných lodí se od pondělí zdržovalo v blízkosti této neoficiální námořní hranice. Na čínských sociálních sítích se také během objevují videa, na kterých je vidět vojenská technika shromažďující se na pobřeží a ve městě Sia-men v pevninské Číně.

 V úterý byly také napadeny webové stránky tchajwanské prezidentské kanceláře kybernetickým útokem vedeným ze zahraničí, uvedly agentury. Po krátkém výpadku byly ale opět zprovozněny.

X X X

Svržená vláda a vysílání migrantů. Itálie je za ruského trojského koně v Evropě

Představitelé italských pravicových stran Matteo Salvini a Silvio Berlusconi čelí podezření, že nechali padnout premiéra Maria Draghiho na objednávku Moskvy. Ta se jim navíc podle zpravodajců pokouší zajistit vítězství v zářijových předčasných volbách i posíláním migrantů z Libye. Někteří proto označují Itálii za „trojského koně“ v Evropě. Země je nicméně Rusku nakloněná tradičně.

Pokud by se volby v Itálii konaly nyní, podle průzkumů by největší šanci měla pravicově populistická koalice zahrnující Salviniho Ligu (dříve Liga severu), Berlusconiho stranu Vzhůru Itálie a favorita hlasování – nacionalistické a protiimigrační Bratry Itálie, které vede Giorgia Meloniová.

Podle serveru Politico jde však posluhování Salviniho a Berlusconiho strany Moskvě tak daleko za obvyklou italskou vstřícnost vůči Rusku, že by to mohlo úspěch koalice ohrozit.

x Považujete Itálii za ruského trojského koně?

Spolupráce nicméně funguje na obou stranách. Italské zpravodajské služby podle listu La Repubblica varovaly, že Moskva chce zajistit vítězství svých spojenců v předčasných volbách posíláním migrantů z Libye. Už nyní na tom pracují žoldáci z nechvalně proslulé Vagnerovy skupiny, kteří na severu Afriky operují. Do Itálie letos dorazilo už 39 tisíc migrantů. Pro srovnání – za celý předchozí rok to bylo 27 771.

Je jisté, že kvůli silnému spojení proruských stran bude v zářijových volbách vystavena velkému tlaku ochota Říma spolupracovat na obraně Ukrajiny. Nová strana Vita (Život), vzešlá ze skupin odpůrců očkování, hlásá i konec vojenské pomoci a dokonce vystoupení Itálie z NATO.

Vzhledem k množství protivníků chce proto lídr středolevicové Demokratické strany (PD) Enrico Letta vytvořit širokou alianci stran, jež by pokračovaly v proevropské politice nestranického premiéra Draghiho.

Notičky Moskvy v pádu vlády?

Levice požaduje po Salvinim, aby vysvětlil článek italského deníku La Stampa, který uvedl, že ruský diplomat se v květnu setkal na ruské ambasádě s jedním ze Salviniho poradců, aby probrali možnost rezignace některých ministrů Salviniho strany ve vládě bývalého premiéra Draghiho. K setkání údajně došlo v době, kdy Salvini čelil                  obviněním, že na ruské ambasádě provádí vlastní diplomacii nezávislou na vládě, přičemž oficiálně tvrdí, že mu jde o dojednání míru Kyjeva s Moskvou.

Na diplomatickou cestu do Moskvy Salvini plánoval vyrazit letadlem objednaným ruským velvyslanectvím. Salviniho tým rozhodnutí odůvodňoval tím, že ke kroku ho donutily sankce EU cílené na dopravní spojení s Ruskem. Nakonec se ale cesta neuskutečnila.

Zpráva italského deníku vyvolala skandál. Liga a strana Vzhůru Itálie hrály důležitou roli v rozpadu vládní koalice a rezignaci premiéra Draghiho, který byl jedním z nejostřejších kritiků Ruska i na evropské úrovni. Salvini a Berlusconi proto nyní čelí podezřením, zda nezařídili pád vlády na přání Moskvy.

Berlusconi měl podle deníku La Repubblica ve středu 20. července, den před klíčovým hlasováním o důvěře vládě, dlouhý telefonický rozhovor s ruským velvyslancem Sergejem Razovem. Bývalý premiér popírá, že by s ruským velvyslancem mluvil.

Odmítavě hovoří i Salvini, kteří článek listu La Stampa označil za „fake news“. Osočil „rozdělené a zoufalé“ středolevicové strany, které žádají prošetření celé záležitosti, že se jej snaží křivě obvinit s cílem dosáhnout lepších výsledků v předčasných zářijových volbách. Zdůrazňuje, že jeho strana je na „straně Západu“, zároveň ale uvedl, že chce mít i „dobré vztahy s Putinem“, protože jednou válka skončí.

Italský ministr zahraničí Luigi Di Maio k italským politikům dělajícím „Putinovu práci“ řadí i expremiéra Giuseppa Conteho, jehož Hnutí pěti hvězd pád vlády iniciovalo. Sám Di Maio kvůli rozdílným názorům na vojenskou podporu Ukrajiny, vůči níž se Conte stavěl negativně, hnutí letos opustil. „Rusové právě nyní oslavují, protože dosáhli pádu jiné západní vlády. Pochybuji, že nyní budeme moci poslat zbraně,“ komentovalkroky Conteho Di Maio.

Ruská ambasáda se odmítla k celé záležitosti vyjádřit. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová obvinila italské politiky a média z „bizarního“ uchýlení se k „otřepanému mýtu o zasahování Moskvy do volebních procesů“.

 Italští pacifisté bažící po silném vůdci

Berlusconi je obviňován z vazeb na Rusko dlouhodobě, stejně tak Salvini. Šéf Ligy opakovaně pochvalně hovořil o šéfovi Kremlu a v minulosti nosil tričko s jeho vyobrazeným obličejem. Též se vyjadřoval proti dalšímu zasílání vojenské pomoci na Ukrajinu.

Ideologické souznění italských nacionalistických stran známé i z jiných zemí Evropy je však jen částí komplexnější skládanky dlouhodobějšího, vstřícného vztahu Říma a Moskvy. Pro svoji otevřenost vůči ruským narativům, kdy ruští komentátoři často bez jakéhokoliv omezení šíří v italských médiích propagandu Kremlu, a otevřenosti Rusku i v diplomaticky velmi citlivých chvílích, si Itálie vysloužila opakované označení „trojský kůň Ruska“.

Výzkumy ukázaly, že i v době vládnutí sociálnědemokratické strany byly vztahy Itálie k Rusku v zásadě stejně přátelské jako za dob „populistických“ vlád. Expremiér Matteo Renzi jako jeden z předních evropských státníků navštívil Putina po anexi Krymu.

Podle politologa Martina Mejstříka lze za jeden z důležitých důvodů, proč Itálie dlouhodobě vnímá Rusko v pozitivním světle, označit silně levicové tendence v zemi po druhé světové válce. „Italové nejsou vysloveně proruští, oni jsou protiváleční,“ řekl v pořadu Kontext. Dodal též, že díky své geografické poloze Italové tradičně nevnímají Rusko jako nebezpečí.

Politolog Artem Patalakh z Univerzity v Miláně poukazuje na jiný aspekt politického směřování Italů. Z průzkumů vyplývá, že Italové vykazují jednu z největších skepsí vůči demokracii a lidským právům v Evropě a naopak projevují silné porozumění myšlence silného vůdce. Putinův režim jim z toho důvodů nepřipadá tak odpudivý, jako je tomu u jiných Evropanů.

Určitý vliv na italské veřejné mínění má i poměrně silná ruská diaspora v Itálii. Ta se od jiných komunit v Evropě liší slabým zastoupením protiputinovských iniciativ. Veřejné mínění v Itálii tak formují hlasy těch, kteří zdůrazňují linii Kremlu.

A možná zřejmě nejdůležitějším důvodem pro pevnost rusko-italských vztahů jsou ekonomické zájmy Říma. Rusko bylo před rokem 2014 šestý největší ekonomický partner Itálie a italští politici proto řadu let patřili mezi nejhlasitějšími odpůrce ekonomických sankcí EU. Současné, ještě tvrdší protiruské sankce těžce dopadají na průmyslový sever Itálie. Není proto překvapivé, že proti sankcím vystupují politici se silným zastoupením na severu, jako je právě Salvini.

X X X

Ekonom: Vláda přichází s programem KSČM. Bohatým zaplatí dobrou večeři, ale chudým nepomůže

Úsporný energetický tarif letos nebude, vláda jej odkládá. Bohatým rodinám tak stát letos zaplatí večeři, chudým nijak zásadně nepomůže, kritizuje vládu ekonom Lukáš Kovanda. Způsob pomoci pak označil za komunistický. Zároveň s tím ekonom Pavel Peterka připomněl, že peníze není moc odkud brát.

Lidem v Česku má vláda pomoci s platbami za energie, a to zejména v rámci takzvaného energetického tarifu. „Problém tkví v tom, že pomoc prakticky vůbec nepřijde letos na podzim, jak se dosud mínilo. Na podzim přitom řadu domácností čeká zásadní cenový náraz,“ varuje Kovanda.

Letošní novelizovaný rozpočet i přes nedávné navýšení plánovaného schodku o 50 miliard korun na 330 miliard počítá s tím, že v roce 2022 se uskuteční jen zhruba čtvrtina plateb souvisejících s přímou pomocí s úhradami za energie. Zbytek by se uskutečnil v roce příštím, tedy už na základě rozpočtu na rok 2023. Ten ale zatím není schválený.

Příspěvky bez rozdílu

„Letos lidem přijde pouze zhruba čtvrtina peněz celkově slíbených na pomoc přímo s platbami za energie, tedy nějakých deset miliard korun. Jde však o platbu plošnou, takže na ni dosáhnou jak domácnosti potřebné, tak i ty velmi bohaté, které ji nepotřebují,“ poukazuje ekonom.

Všem bez rozdílu tak vláda letos pošle 2 000 až 2 500 korun. „Bohaté domácnosti si budou moci za peníze státu zajít na dobrou rodinnou večeři, chudým domácnostem dva tisíce navíc příliš nepomohou,“ kritizuje Fialův kabinet Kovanda.

Takové kroky nás podle něj vrací na východ. „Je to daň orbánovského typu. Pokud chceme stejným směrem, tak dobře, ale ať to vláda jasně řekne. Říct by také měla, že jedinou stranou, která to měla v programu, byla KSČM,“ pokračuje. Válka na Ukrajině a s ní spojená energetická krize začala ale až po volbách.

Podobný názor přednesl ve vysílání CNN Prima NEWS i ekonom Pavel Peterka. „Je to opatření, které patří spíše politickému programu levých stran. Musíme se ale zamyslet nad tím, co má vláda na bedrech. Schodek je obrovský,“ připouští.

Stát podle něj také hledá, kde sehnat peníze. „Stát vybírá jednoduše skrze daně, takže se musí zamyslet, co bude chtít navyšovat. DPH a daňové zatížení se nemá zvedat, spotřební daň byla snížena. Možností je opravdu málo,“ dodává Peterka.

X X X

Soudci a spol. OS Teplice proti dr. Kolářové

 Ceplová přesvědčila Blažka, ten jmenoval předsedkyní teplického soudu Kolářovou

Předsedkyní Okresního soudu v Teplicích se stala Dana Kolářová. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek v pátek podepsal její jmenování. Učinil tak po jednání předsedkyně Krajského soudu v Ústí nad Labem Lenky Ceplové na Ministerstvu spravedlnosti. „Ano, jednání již proběhlo. Můj návrh na jmenování vítězky výběrového řízení JUDr. Kolářové je akceptován,“ sdělila České justici Ceplová.

OS v Teplicích má od pátku novou předsedkyni. Stala se jí dosavadní místopředsedkyně pro civilní úsek Dana Kolářová, která v justici působí 15 let. Kolářová uspěla ve výběrovém řízení, kterého se zúčastnili ještě další dva tepličtí soudci: Dana Kučerová a Marin Baťka.

Proti jmenování Kolářové předsedkyní soudu se však postavili někteří zaměstnanci soudu i soudci. Ti sepsali dopis ministrovi Blažkovi, v němž vyjádřili své výhrady vůči Kolářové, která je podle nich mj. příliš spjata s předchozím vedením soudu.

Ministr Blažek se jmenováním Kolářové váhal, a podobně, jako tomu bylo v případě návrhu na jmenování Aleše Novotného místopředsedou KS v Brně, vyčkával na stanovisko předsedy KS. Ceplová podle informací České justice na schůzce na MSp podala svůj pohled na situaci na OS v Teplicích, vyvrátila podezření vznesená vůči Kolářové a vyjádřila také názor, kdo je hlavním odpůrcem nově příchozí předsedkyně. A s vysvětlením uspěla.

„Po rozhovoru s předsedkyní KS v Ústí nad Labem jsem se nakonec rozhodl jmenovat předsedkyní OS v Teplicích JUDr. Danu Kolářovou,“ sdělil České justici v pátek ministr Blažek. Petr Dimun, ceskajustice.cz

ŘEŠIT  I  NEDOSTATKY  SOUDNÍCH  ZNALCŮ

Náměstkyně Cetlová má na ministerstvu spravedlnosti na starosti i soudní znalce, a dále i dr. Benýšek a dr. Sharapaev. Ale stížnostmi občanů na znalce se moc nezabývají, a důležité problémy a potíže se znalci neřeší a nezjednávají přes urgence nápravu. Tady by měl ministr Blažek zasáhnout.

Dříve na Městském soudu v Praze byl např. dlouhý seznam soudních znalců, z něhož si mohli lidé vybrat vhodného a spolehlivého znalce ze všech oborů. Dnes už tam tento seznam není, ale prý je pouze podle pracovnic MS v Praze jen na internetu. Jenže i v této době jsou lidé, kteří místo internetu dávají přednost výběru soudních znalců přímo ze seznamu na oddělení soudů, protože třeba i internet nemají, ale pro své podnikání informace nutně potřebují. I to by měl řešit ministr Blažek, jako dřívější advokát, který pomáhal lidem, firmám a úřadům.

X X X

Advokát zastupuje dopravní podnik i obviněného v kauze Dozimetr. Hrozí střet zájmů, říkají experti

Podnikatel Maroš Jančovič podle detektivů zaplatil skupině kolem exnáměstka Petra Hlubučka přes milion, aby mohl dál pracovat pro dopravní podnik. V kauze Dozimetr je proto mezi obviněnými a zastupuje ho advokát Květoslav Hlína. Jeho advokátní kancelář ale zároveň pro městskou firmu dlouhodobě pracuje.

Podle expertů, které Radiožurnál oslovil, může být Hlína ve střetu zájmů. Advokát s tím ale nesouhlasí.

Česká advokátní komora zvažuje podání podnětu kontrolní radě. „Dospěje-li k názoru, že advokát ve střetu zájmu je, podá na něj předseda kontrolní rady kárnou žalobu,“ přiblížila případný postup mluvčí komory Iva Chaloupková.

„Podle mých informací je přítomen na všech zasedáních dozorčí rady, jedná místo předsedy představenstva (Martina) Gillara (v Hlínově kanceláři v minulosti působil jako koncipient – pozn. aut.), respektive žádné jednání se neodehrává bez něj.“ Tak před čtyřmi lety pro Radiožurnál popisoval tehdejší radní Filip Humplík (ODS) pozici Květoslava Hlíny v pražském dopravním podniku (DPP).

KDO JE KVĚTOSLAV HLÍNA?

Trvalé bydliště má v Přerově, advokacii se věnuje od roku 1991. Je jedním ze tří spolumajitelů a řídícím společníkem advokátní kanceláře HSP & Partners, která sídlí v pražském obchodním centru Myšák Gallery. V minulosti pracoval jako advokát pro koncern Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle médií patří mezi blízké poslance a bývalého prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka.

Hlína podnik zastupoval v několika zásadních sporech, jeho advokátní kancelář HSP & Partners pro městskou firmu vypracovala třeba i analýzu získání pozemků nutných pro stavbu metra D. Pro dopravce navíc pracuje dál, jak Radiožurnálu potvrdil jeho mluvčí Daniel Šabík.

„Advokátní kancelář HSP & Partners pro DPP pracuje pouze na starších nemovitostních sporech se společnostmi Koruna Palace Assets, a.,s., a R16 Praha, k. s., které souvisí s výstupy z metra,“ uvedl Šabík.

Advokát Hlína ale zároveň zastupuje podnikatele Maroše Jančoviče, který figuruje mezi obviněnými v kauze kolem obviněného exnáměstka Petra Hlubučka a rovněž stíhaného lobbisty Michala Redla. Právě jejich skupině podle policie Jančovič zaplatil více než milion korun, aby pro dopravní podnik mohl dál pracovat. „O obhajobu v této věci mě požádal klient,“ potvrdil Hlína Radiožurnálu.

Ve střetu zájmů?

Experti, které Radiožurnál oslovil, se shodují, že je zastupování takových dvou klientů problematické. Hlína kvůli tomu totiž může být ve střetu zájmů. „Podle mě je tam úplně jasná kolize zájmů klientů, byť třeba ne zrovna v té konkrétní věci,“ myslí si Stanislav Balík, děkan právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a bývalý předseda České advokátní komory, který se právní etice dlouhodobě věnuje.

PARAGRAF 19 ZÁKONA O ADVOKACII

(1) Advokát je povinen poskytnutí právních služeb odmítnout, jestliže
a) v téže věci nebo ve věci související již poskytl právní služby jinému, jehož zájmy jsou v rozporu se zájmy toho, kdo o poskytnutí právních služeb žádá,
b) osobě, jejíž zájmy jsou v rozporu se zájmy toho, kdo o právní služby žádá, poskytl již v téže věci nebo věci související právní služby advokát, s nímž vykonává advokacii společně (§ 11 odst. 1), nebo v případě zaměstnaného advokáta advokát, který je jeho zaměstnavatelem, anebo advokát, který je zaměstnancem stejného zaměstnavatele,
c) by informace, kterou má o jiném klientovi nebo o bývalém klientovi, mohla toho, kdo o poskytnutí právních služeb žádá, neoprávněně zvýhodnit,
d) projednání věci se zúčastnil advokát, případně osoba advokátovi blízká,
e) zájmy toho, kdo o poskytnutí právních služeb žádá, jsou v rozporu se zájmy advokáta nebo osoby advokátovi blízké.

„Kdyby se na mě obrátil někdo z obviněných v této kauze poté, co zastupuji dopravní podnik, tak už jenom z toho důvodu bych řekl, ať se nezlobí, že to vyvolá domněnky. Pokud by tam kolize zájmů přímo nebyla, tak by existovalo riziko, že může kdykoli nastat,“ upozornil pro Radiožurnál Balík.

Problematická by podle něj byla i situace, kdyby se Jančovič obrátil na jiného advokáta z Hlínovy kanceláře HSP & Partners. „Jestliže je v kolizi jeden z nich, tak jsou v kolizi i ti ostatní. Nový klient by se měl obrátit na někoho, kdo nemá s kanceláří vůbec nic společného.“

Podobně se na věc dívá Adam Jareš, vedoucí právní poradny protikorupční organizace Transparency International. „Pokud advokát poskytuje služby dopravnímu podniku a zároveň zastupuje jednoho z obviněných v jiné kauze, kde dopravní podnik vystupuje, pak je takový advokát podle mého názoru ve střetu zájmů,“ přiblížil Jareš pro Radiožurnál.

Maxim Tomoszek, který vyučuje mimo jiné i profesní etiku na právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, považuje za zásadní, že má Hlína k dispozici důvěrné informace o dopravním podniku.

„Jako advokát má od jedné i druhé strany informace, které by se jinak nedozvěděl. Není možné zaručit, že je nebude zneužívat ve prospěch jedné strany na úkor druhé. Umím si představit, že je dost podrobně obeznámený s různými postupy a procesy pražského dopravního podniku. Nepřijde mi úplně košer, aby tyto informace mohl využívat při obhajobě člověka obviněného v této kauze,“ říká Tomoszek.

Hlína: ‚Neexistuje ani riziko‘

S tím, že by měl být ve střetu zájmů, ovšem advokát Hlína nesouhlasí. Podle svých slov „otázku přípustnosti převzetí právního zastoupení včetně možných překážek například v podobě střetu zájmu“ řešil.

‚Jak se to vyřeší, tak ti donesu půl míče.‘ Tři zakázky, které ovlivňovala skupina kolem radního Hlubučka

 „V souvislosti s obhajobou, kterou poskytuji panu Maroši Jančovičovi, neexistuje ani riziko střetu zájmů ve vztahu k právní službě, kterou HSP & Partners poskytuje Dopravnímu podniku hl. m. Prahy nebo jiným klientům,“ napsal v e-mailu Radiožurnálu.

A doplnil svou argumentaci: „Aby bylo možné uvažovat o střetu zájmů, muselo by se dle platných právních předpisů jednat o rozpor zájmů různých klientů v rámci téže kauzy, nebo alespoň kauzy související.“

Stíhaný podnikatel Jančovič přes svého mediálního poradce Vladimíra Bystrova vzkázal, že se ke kauze nechce vyjadřovat. Mluvčí dopravního podniku Daniel Šabík řekl, že případný střet zájmů je Hlínova odpovědnost. Smlouvy s jeho advokátní kanceláří ale podnik nevypoví.

„Smlouvy jsme několikrát prověřovali, jejich vypovězení uprostřed probíhajících sporů by bylo pro DPP krajně nevýhodné. V případě, že bychom je vypověděli, nová advokátní kancelář by si celou agendu musela nastudovat od počátku, čímž bychom ztratili nejen čas, ale zbytečně vynaložili další finanční prostředky,“ uvedl Šabík.

Komora zvažuje podnět

Případem se bude zřejmě zabývat i Česká advokátní komora. Podle mluvčí Ivy Chaloupkové zvažuje, zda podá kvůli Hlínovu možnému střetu zájmů podnět ke kontrolní radě, která věc případně prověří.

Podnikatelé obvinění v kauze Dozimetr získali za dva roky z dopravního podniku přes 100 milionů

  „Kontrolní rada je jako jediná oprávněná autoritativně posoudit, zda se advokát dopustil protiprávního postupu při výkonu advokacie. Střet zájmů by pochopitelně takovým protiprávním postupem byl,“ přiblížila mluvčí.

„Dospěje-li k kontrolní rada k názoru, že podle ní advokát ve střetu zájmu je, podá předseda kontrolní rady na advokáta kárnou žalobu. V kárném řízení pak musí advokát před kárným senátem svůj postup buď obhájit a může být kárného obvinění zproštěn, anebo kárný senát konstatuje jeho profesní pochybení – kárné provinění – a může mu být uloženo některé z kárných opatření,“ popsala Chaloupková s tím, že mezi kárná opatření patří napomenutí, pokuta, dočasný zákaz výkonu advokacie a vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

Dopravní podnik i Huawei

Podobný problém nicméně Hlína řešil již v minulosti, když kromě dopravního podniku zastupoval i čínskou technologickou firmu Huawei. Dozorčí rada DPP kvůli tomu doporučila, aby městská firma s Hlínou ukončila spolupráci.

‚Minimálně střet zájmů.‘ Faltýnkův muž Hlína hájil Huawei i dopravní podnik. Dozorčí rada nařídila kontrolu

„Dozorčí rada doporučila představenstvu revizi všech smluv uzavřených s advokátní kanceláří HSP a ukončení jejího působení v DPP. Je důvodné podezření, že pan Hlína ve stejném okamžiku zastupoval DPP i jeho dodavatele, kupříkladu společnost Huawei, která byla Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost vyhodnocena jako riziko z hlediska bezpečnosti státu,“ řekl k tomu v lednu 2019 dnes již bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček, tehdy ještě z pozice člena dozorčí rady DPP.

Hlína nicméně v prohlášení odmítl, že pro obě firmy pracoval současně. „Spekulace, které byly zveřejněny o údajném střetu zájmů a lobbistické činnosti mé osoby a pod jejichž vlivem bylo pravděpodobně přijato předmětné rozhodnutí dozorčí rady, jsou zcela nepravdivé,“ uvedl Hlína s tím, že jeho kancelář čínské firmě poskytovala právní služby krátkou dobu začátkem roku 2017.

JANČOVIČOVA ROLE V KAUZE DOZIMETR

Kriminalisté zdokumentovali údajný úplatek 1,5 milionu korun, aby firmě Uniprog Solutions zůstaly zakázky pražského dopravního podniku. Začalo to v srpnu 2020, když se tehdejší ekonomický náměstek DPP Matej Augustín dozvěděl, že zmíněná firma má s dopravním podnikem uzavřeno patnáct smluv za celkem 478 milionů korun.

Augustín se s dalšími obviněnými – podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Pavlem Kosem – začali domlouvat, jak přimět ke spolupráci člena představenstva firmy Maroše Jančoviče.

V jednom z telefonních hovorů z 27. října 2020, které kriminalisté zachytili a nahráli, referuje Dovhomilja o schůzce s Jančovičem. „Hele, já jsem mu ve své podstatě řekl, že má jako tři řešení, všechny jsem mu to pojmenoval, a on se mě ptal, který preferuju. Tak jsem mu říkal, že je pro mě nejlepší vypovědět mu smlouvu a dělat si to sám. Tak na mě tak koukal, říkal ‚no, to já se půjdu radši domluvit s Michalem teda‘. No takže teda byla to varianta 1. Varianta 2 byla, že tam část těch věcí uděláme pod tou jeho smlouvou, a varianta 3, že po nás hodí nějakým batohem,“ popisuje schůzku Dovhomilja.

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu si varianty přeložili takto: první varianta znamenala hrozbu, že Uniprog Solutions o zakázky v DPP úplně přijde, podle druhé varianty by její smlouvy převzala jiná firma, které by společnost Uniprog jako její poddodavatel platila. A podle třetí: že Jančovič zaplatí Michalu Redlovi. Slovy členů skupiny „hodí po něm batohem“. Právě tohle řešení si podle kriminalistů si nakonec Jančovič vybral třetí řešení – měl zaplatit 1,5 milionu korun, aby pro podnik mohl dál pracovat.

X X X

Tureček: Zavahrí byl spojován s teroristickými útoky od roku 1998. Jeho smrt Al-Káidu zásadně neoslabí

Při americké protiteroristické operaci v Afghánistánu byl v neděli pomocí bezpilotního letounu zabít jednasedmdesátiletý lídr teroristické skupiny Al-Káida Ajmán Zavahrí. Potvrdil to americký prezident Joe Biden. „Smrt Zavahrího není pro Al-Káidu zásadním oslabením. Tálibán mohl dát tichý souhlas s jeho eliminací,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál Břetislav Tureček, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha.

  x O Al-Káidě se v poslední době zase tak moc nepsalo a nemluvilo, jak aktivní je a jak citelným zásahem do jejího fungování je zabití Ajmána Zavahrího?

Tak Al-Káidu v poslední dekádě ohrožoval Islámský stát, který mezitím nastoupil na scénu jako konkurenční organizace. Celá řada různých regionálních nebo lokálních vůdců a oddílů a operativců Al-Káidy v desítkách převážně muslimských zemí světa přešla k Islámskému státu. Takže to si myslím, že bylo zásadní oslabení pro Al-Káidu ze strany ideových konkurentů. Teď je pochopitelně otázkou, do jaké míry ji může oslabit ještě více smrt nominálního vůdce, tedy Ajmána Zavahrího.

Osobně si myslím, že tak zásadní to není. Protože stejně jako Usáma bin Ládin před lety, když byl zabit v Pákistánu, tak v posledních letech svého života jeho okolí věnovalo hlavní pozornost jeho přežití, jeho ochraně, jeho utajení. Podobné to bylo v případě Zavahrího. On nebyl operativcem, který by řídil Al-Káidu ve světě, možná jí dával nějaké renomé a vydával jménem Al-Káidy nějaká prohlášení, o tom není sporu. Ale není to tak, že teď byla jaksi useknuta hlava Al-Káidy a tato organizace bude paralyzována nebo zcela zmizí.

x Nehrozí naopak, že to zabití šéfa Al-Káidy vyprovokuje islámské teroristy k větší aktivitě a k více útokům?

Nemyslím si. Spíš můžeme být svědky toho, že některé útoky nebo pokusy o útoky budou připsány nebo budou popisovány právě jako odplata za zabití Zavahrího. Ale to bylo i v minulosti. Zkrátka může to inspirovat nějaké nové útoky, to bezesporu. Ale zároveň některé útoky nebo aktivity, které by stejně proběhly, tak budou nově pojmenovány jako odveta za zabití Zavahrího. I to se může stát.

Původně egyptský lékař

x Ajmán Zavahrí se narodil před 71 lety v roce 1951 na bohatém předměstí Káhiry. Sám vystudoval medicínu. Kdy a jak se z něj stal terorista?

To je zajímavý proces, kterým prošla celá řada lidí, často třeba lidé spíše i ze sekulárního prostředí, kteří vlastně byli hodně zformování tím, že vyrůstali v autoritářských sekulárních režimech. Když se Zavahrí narodil, tak rok poté egyptští důstojníci svrhli monarchii a nastolili sekulární levicový režim, který pak vydržel dlouhé dekády.

„Zcela typicky v 80. letech se sešel s Usámou bin Ládinem a celou řadou dalších těchto extrémistů z Pákistánu, kde mimo jiné i za peníze CIA se podílel na boji proti Sovětům v sousedním Afghánistánu. “

 Tímto procesem procházel dlouhodobě a potom zcela typicky v 80. letech se sešel s Usámou bin Ládinem a celou řadou dalších těchto extrémistů z Pákistánu, kde se mimo jiné i za peníze CIA podílel na boji proti Sovětům v sousedním Afghánistánu. Jako lékař se tam Zavahrí podílel na léčení Mudžáhidů, těch bojovníků svaté války, jak to bylo tehdy pozitivně na západě vykreslováno, protože to byl boj proti komunistické sovětské říši zla, jak říkal Ronald Reagan.

x Já už jsem citoval slova amerického prezidenta o tom, že Zavahrí měl na svědomí vraždy Američanů. Co všechno měl na svědomí?

To je otázka. Bylo by zajímavé, kdyby se k tomuto vyjadřovali právníci, protože víme, že to jsou věci, které musí přece projít nějakým soudním procesem. Ve chvíli, kdy je tento člověk takto zabit, tak žádný proces neproběhl. Bavíme se tedy jenom o silných indiciích, o nějakých silných podezřeních.

Některá z nich se třeba týkají útoků na americké ambasády v Keni a v Tanzanii v roce 1998. Byly to jedny z prvních útoků Al-Káidy a říká se, že Zavahrí byl jedním z ideových strůjců těchto teroristických operací. Potom je samozřejmě spojován i se samotným 11. zářím, tedy útoky přímo ve Spojených státech v roce 2001. V roce 2000, myslím, byl útok na americkou loď USS Cole, vojenskou loď u břehů Jemenu. Takže s těmi hlavními útoky proti americkým zájmům na Blízkém východě, ale později i jinde, je bez jasných důkazů Zavahrí spojován.

Pomoc Tálibánu?

x Americký dron zabil šéfa Al-Káidy v Kábulu. Podle amerických médií dokonce na balkonu domu, který patří vlivnému poradci afghánského ministra vnitra. Dá se z toho usuzovat, že Tálibán a vlastně vedení Afghánistánu vědělo o tom, že tam je a že mu vlastně chtěli pomoci?

Že tam je, o tom bych nepochyboval. Že mu chtěli pomoci, by, si myslím, že zasloužilo pořádnou analýzu. Dokonce bych nevylučoval, že Tálibán se mohl podílet, respektive dát tichý souhlas s jeho eliminací. Když se takto ptáme na afghánský Tálibán, tak bychom se museli ptát i na Usámu bin Ládina v Pákistánu, což je spojenecká země USA. Jak to, že se tam řadu let schovával? Věděly o tom pákistánské špičky, nebo nikoliv anebo diskrétně daly souhlas nebo pomohly Američanům Usámu zlikvidovat? Podobné otázky, myslím, teď přijdou i v tomto případě, byť samozřejmě na první dobrou se nabízí teorie, že holt Tálibán dál spolupracoval s Al-Káidou.

Ale upřímně řečeno, co měl Tálibán s těmito lidmi dělat? Oni se tam přece někde schovávají, to přece víme. Teď jde jenom o to, jestli je třeba podporoval nebo jestli je dál nechal působit, anebo jestli tam nechal prostě Zavahrího i třeba v podstatě pod dozorem dožít a přitom tálibánci zamezili tomu, aby dál vedl nějaké teroristické aktivity. To jsou všechno nuance, které se možná ukážou a možná nikoliv.

x Já se ptám i proto, že samozřejmě před dvěma lety Tálibán se Spojenými státy podepsal dohodu. Součástí té dohody bylo, že nebude podporovat Al-Káidu. Může to tedy být porušení té dohody a může to mít nějaké bezprostřední následky na vztahy mezi Spojenými státy a Afghánistánem?

Americký ministr zahraničí řekl jasně, že to porušení dohody bylo. Ale to může být rétorika, to může být propaganda. A znovu říkám, ono to může být i krytí pro Tálibán, že třeba někdo z nitra Tálibánu ve snaze konečně vylepšit vztahy s Amerikou, uvolnit miliardy dolarů, které Američané tálibánskému režimu vlastně zablokovali v zahraničí, tak mohli tímto způsobem dát Zavahrího Američanům k dispozici, a možná také ne. Opravdu jenom spekulujeme, ale vím, k čemu se tálibánci zavázali, že neumožní, aby z afghánského území dál byly vyvíjeny teroristické aktivity. Ale to, že tam jednasedmdesátiletý Zavahrí žil, nemusí nutně být v rozporu s touto dohodou.

X X X

  ‚Putin dobře zná důvody, proč jsme začali válku.‘ Řada Rusů se snaží ospravedlnit vpád na Ukrajinu

Odpůrci vojenské agrese Ruska proti Ukrajině pokládají tuto válku za nesmyslnou a zločinnou. Za invazí podle jejich názoru nestály žádné legitimní důvody a její zjevně agresivní charakter se nedá omluvit. Ale hodně lidí v Rusku válku podporuje. Jak svůj postoj vysvětlují? ptá se polský zpravodajský server Onet v příspěvku ruských socioložek Veroniky Pticynové a Svetlany Erpyljevové.

 Rusové podle průzkumů hromadně podporují válku proti Ukrajině. Analytici ve snaze porozumět vnímají Rusy jako agresivní imperialisty, anebo naopak pasivní, podvedené šosáky.

Na rozdíl od obou zjednodušení náš průzkum ukazuje, že lidé nejsou až tak neracionální. Snaží se smířit s emocemi a pokoušejí se o různá ospravedlnění, píší autorky, které podnikly 57 sociologických rozhovorů s přívrženci války.

Lidé používají soubor argumentů jako logickou konstrukci při obhajobě války. Tyto jsou nejčastější: Rusko dlouhodobě ohrožují síly NATO/Západu a Ukrajina je jejich spojencem. Bráníme se. Musí s námi počítat. Ukrajina se chystala k útoku a my jsme ji jen předešli. Ruskojazyčný Donbas osm let čelí ukrajinské agresi, bráníme jej a jeho obyvatele. Válčíme proti fašistům/nacistům. Když už náš stát začal válku, měl k tomu důvody. Možná je obyčejní lidé nedokážou pochopit, ale prezident je dobře zná.

Lidé přikládají těmto argumentům různý význam. Odůvodňování války není jen logickými konstrukcemi, ale praktické uplatnění těchto konstrukcí se liší v závislosti na kontextu, okolnostech, názorech a emocích. Stejné argumenty slouží rozdílným odůvodněním války.

‚Agresivní NATO a ochrana Donbasu‘

Hrozba ze strany NATO: Význam tohoto argumentu je samozřejmě geopolitický. Podle něj by „ovládnutí území Ukrajiny“ aliančními strukturami znamenalo porážku Ruska v geopolitickém boji.

„Jsou tu dva znepřátelené tábory a základny NATO jsou okolo Ruska. Už jsme přišli o mnoho spřátelených zemí, i Ukrajinu. Speciální operace má zajistit bezpečnost Ruska,“ řekl sedmadvacetiletý úředník s vysokoškolským vzděláním.

Spravedlnost války v tomto případě vyplývá ze samého faktu konfrontace: je, a tak ji musíme vyhrát. Argument ale může mít i jiný význam, pokud se používá, aby emocionálnímu utrpení dodal smysl.

Někdy je „ohrožení od NATO“ fámou, které se věří ze strachu. „Představuji si, že okolo našich hranic, jak všichni tvrdí, vzniklo hodně základen NATO, a tak jsme se cítili ohroženi,“ řekla pětasedmdesátiletá penzistka.

Zdálo by se, že jde o ten samý argument, ale ve skutečnosti je součástí velice odlišných odůvodnění války od různých lidí. První je typický pro zpolitizované lidi, dlouhodobě sledující dění na Ukrajině. Druhé odůvodnění většinou vyslovují lidé vzdálení geopolitice, ale kteří jsou věrnými diváky televize.

Tvrzení, že cílem války je ochrana ruskojazyčného Donbasu, se objevilo mnohokrát. Ale někteří hovoří o Donbasu jako o geopolitickém prostoru „ruského světa“. V Donbasu nejde o lidi, ale o konfrontaci mezi Ruskem a „ukrajinským režimem“.

Mír v postsovětském prostoru

„Ukrajina začala vojenskou operaci, aby problém Donbasu vyřešila násilím. Ukrajina je pseudostát, teroristická a pololegální struktura jako Islámský stát či Tálibán, agresivní a militaristická s ideologií nenávisti,“ tvrdí dvaačtyřicetiletý hudebník s vysokoškolským vzděláním.

Válku vnímá z antihumánního hlediska. Myslí, že se nemusí brát zřetel na oběti, protože ty jsou v každé válce. Cílem války je podle podobných lidí „nastolení míru a klidu v postsovětském prostoru“.

Mír a klid je chápán jako zachování a rozvoj postsovětského regionu. Tímto způsobem válku odůvodňují obvykle zpolitizované osoby, kteří se zajímají o geopolitiku a politiku.

Argument o obraně Donbasu ale může mít i opačný význam – morální a humanistický. Příkladem může být dvaasedmdesátiletá penzistka s vysokoškolským vzděláním: „Jak mohou zabíjet lidi, kteří nechtějí žít pod vládami fašistů? Jak to mohou (ukrajinská vojska) dělat?“

Na rozdíl od předchozího muže tato žena zdůrazňuje nepřípustnost zabíjení a utrpení. Jako přesvědčená stoupenkyně války si myslí, že jejím cílem je mír, ukončení násilí a odvrácení utrpení Rusů. Hlavním zdrojem informací je pro ni ruská televize. Sleduje konflikt v Donbasu a vciťuje se do situace civilistů. Současně – podobně jako většina Rusů – nemá žádné konkrétní politické názory.

Někteří přívrženci války, vzdělaní a znalí, se vyhýbají formulování kategorických soudů, aby odůvodnili válku. Nechtějí být vnímaní jako stoupenci propagandy. Jako kdyby předali úřadům právo, a dokonce povinnost vynášet soudy o válce, ale sami si zachovali výsadu být objektivním pozorovatelem zvenčí.

Putin to chápe

„Zase neposkytli žádné informace, ale Putin to nejspíše chápe. Nejsem o tom přesvědčený. Možná si nevzal nějaké pilulky, ale musel k tomu být důvod,“ tvrdí devatenáctiletý student elitní moskevské univerzity, vyhlášené protiválečnými postoji.

Pochází ze vzdělané a zámožné rodiny, obklopuje se lidmi s liberálními názory, ale současně sympatizuje s nacionalisty. Nechce být vnímaný jako oběť kremelské propagandy, a tak přehazuje odpovědnost za válku na druhé, kteří už kvůli své funkci mají větší povědomí.

Další těžko akceptují ruskou agresi a obávají se důsledků. Ale jsou vzdáleni politice, nevidí možnost změnit situaci. Aby si zachovali dosavadní způsob života, přesouvají odůvodnění války na ty, co ji rozpoutali.

Jednu z žen, univerzitní pedagožku, zahájení invaze šokovalo. Dělá si starosti o oběti, a proto nemůže číst liberální média, ukazující hrůzy války, a tak se raději dívá na televizi. Cítí, že nedokáže ovlivnit rozhodnutí politiků a přijímat za ně odpovědnost. Současně se snaží najít ospravedlnění pro válku slovy: „V určitém smyslu máme pravdu, protože jak jinak bychom mohli dál žít?“ Recitace odůvodnění, které přenáší odpovědnost na režim, má na ni terapeutický účinek.

„Prošla jsem už všemi stadii. První bylo tehdy, kdy jsme poprvé všemu porozuměli. Propadla jsem hysterii, plakala jsem jako všichni normální lidé. Pak, jako každý rozumný člověk, jsem si začala uvědomovat, že přece Putin mi nevolal, nežádal o souhlas a nepožádá o něj. Hysterie nemá cenu. Pak přišlo stadium, ve kterém je vše nevyhnutelné, vše se děje, ale v podstatě nevíme, co to je. Neříkají nám o tom. Není mi to jasné, protože nejsem politik, ani ekonom, ani analytik. Jen chápu, že se za tím vším něco skrývá. Ale nevím co,“ říká dvaapadesátiletá pedagožka.

Tito lidé často zdůrazňují svou neutralitu a neznalost politiky. Znovu zní stejný argument ve velmi odlišných významech pro odůvodnění války. Podpora války není vždy silným přesvědčením, anebo naopak prázdnou frází. Skládá se z různých zdrojů informací a podob znalostí, je naplněna emocemi, inspirována motivy a touhami – a mění se.

X X X

České armádě velí na větší misi poprvé žena, vede protiletadlovce v Litvě

Do čela české armády se na větší zahraniční misi poprvé postavila žena. Majorka Petra Pihera převzala velení nad třetí rotací strakonických protiletadlovců, kteří působí v Litvě. Jednotka bude nadále pokračovat v zajištění protivzdušné obrany bojového uskupení pod velením Německa.

 Úkol vojáci převzali od svých předchůdců minulý týden, uvedla armáda na svém webu.

Své příslušníky armáda vystřídala koncem července i v druhé pobaltské misi v Lotyšsku, nově v zemi působí pontonisté 15. ženijního pluku z Bechyně.

Podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové již ženy několikrát ve velitelských funkcích v zahraničí působily, na starost ale měly menší jednotky.

Například v únoru 2020 se z půlroční mise KFOR v Kosovu vrátila Štefánia Kolman, která velela osmi vojákům. V roce 2012 byla velitelkou jednotky chemiků v Afghánistánu majorka Věra Bělská. Dvořáková řekla, že ženy jsou dlouhodobě v armádních misích zastoupeny asi z pěti procent.

Pihera v Litvě velí jednotce protiletadlovců, 25. protiletadlový raketový pluk do Pobaltí vyslal již svou třetí jednotku. Nové uskupení přijelo v podobném složení jako dvě předchozí rotace.

 Už třetí skupina protiletadlovců ze Strakonic převzala v Litvě operační úkol. Budou chránit vzdušný prostor nad mezinárodním bojovým uskupením NATO. Specialistům na protivzdušnou obranu bude poprvé velet žena. Za půl roku je vystřídají chemici z Liberce.

Jeho jádro tvoří příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu. Za úkol mají zajišťovat protivzdušnou obranu aliančního bojového uskupení. Hlavní bojovou sílu tvoří protiletadlová raketová baterie vyzbrojená kompletem RBS-70, který je určen hlavně k ničení nízkoletících cílů.

Protiletadlovce doplňují vojáci ze vzdušných a pozemních sil, Vojenské policie a kybernetických sil. Jednotka bude také spolupracovat v rámci mezinárodních cvičení s dalšími útvary členských zemí NATO. Začátkem příštího roku by protiletadlovce měli v Litvě vystřídat chemici z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany.

Ke střídání došlo i v Lotyšsku

Čeští vojáci se v druhé polovině července po půlročním působení vystřídali i v Lotyšsku. Jednotku opět tvoří především pontonisté z 15. ženijního pluku z Bechyně, doplňují je specialisté z dalších armádních útvarů. Kontingentu velí kapitán Jan Rejmont.

Jejich příprava na misi podle armády trvala sedm měsíců. V Lotyšsku působí již devátá rotace české armády. Její příslušníci se budou v následujících šesti měsících zapojovat do spojeneckých cvičení. „Jedním z hlavních úkolů je předvést schopnosti posílené pontonové čety v rámci ženijní podpory koaličních jednotek,“ uvedla armáda.

Česká republika své vojáky do Pobaltí vysílá v rámci alianční předsunuté přítomnosti. NATO vytvořením bojových uskupení na svém východním křídle reagovalo na postup Ruska na Ukrajině. Kromě pobaltských zemí působí česká armáda také na Slovensku, kde bojovému uskupení velí. V Litvě čeští vojáci působí pod velením Německa a v Lotyšsku pod kanadskými veliteli.

X X X

Lobbista Roman Janoušek zůstává ve vězení. Soud odmítl jeho žádost o podmíněné propuštění

Podnikatel Roman Janoušek zůstává ve vězení. Soud v úterý nevyhověl jeho žádosti o podmíněné propuštění z výkonu trestu, který si lobbista odpykává za dopravní nehodu spáchanou pod vlivem alkoholu. Muž, který byl v minulosti označován za šedou eminenci pražské politiky, si proti rozhodnutí může podat stížnost.

 Předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 6 Lubomír Janoušek podotkl, že podmíněné propuštění je možné jen tehdy, pokud existuje odůvodněný předpoklad, že odsouzený povede na svobodě řádný život. Podle soudce se neprokázalo, že v Janouškově případě už bylo dosaženo účelu trestu. Shodl se na tom se státním zástupcem, který zpochybnil lobbistovu sebereflexi a polepšení.

Janoušek má strávit ve vězení celkem 4,5 roku za to, že v roce 2012 v pražské Michli vážně zranil svým autem ženu a od nehody ujel. Do věznice nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě a za mříže se vrátil až loni v červenci.

U soudu v úterý opakovaně zdůraznil, že alkohol ani jiné návykové látky už neužívá několik let. Nad svým činem vyjádřil lítost. Uvedl také, že je velice rád, že sražená žena nemá žádné trvalé následky. Zmínil, že ve vězení se chová řádně a že tam dostal řadu pochval a žádný kázeňský trest.

Kvůli nehodě byl vlivný pražský podnikatel původně obžalován za pokus o vraždu. Soudy ho ale uznaly vinným z ublížení na zdraví a z řízení pod vlivem návykové látky.

Výkon trestu mu následně brněnská justice opakovaně přerušovala na základě lékařských posudků, podle nichž u Janouška existuje po operaci hlavy riziko těžkého poranění mozku, potřebuje dohled a musí se při chůzi opírat o berli.

Janoušek dvakrát žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu, ten mu však nevyhověl. Sledování nařízené pražským vrchním soudem lobbistu v době přerušení trestu zastihlo na plovárně, na kole nebo v galerii. Média také zveřejnila fotografie z přelomu let 2019 a 2020, na nichž je Janoušek bez hole v Alpách.

X X X

Kvůli výplatě předdůchodu přicházejí rodiny o slevu na dani, upozornil ombudsman

 Kvůli výplatě předdůchodu přicházejí rodiny o slevu na dani na druhého z manželů, upozornil veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Apeluje na ministerstvo financí, aby zjednalo nápravu. Kancelář ombudsmana to dnes uvedla na svém webu.

Ombudsman se zabýval konkrétním případem muže, který nedosáhl na slevu na dani na manželku. Žena přitom pobírala pouze takzvaný předdůchod složený z větší části z peněz, které si sama v předchozích letech nastřádala v doplňkovém penzijním spoření. Finanční úřad ale muži tvrdil, že celá částka předdůchodu je ženin nový příjem. Takový výklad je však podle ombudsmana v rozporu s vymezením kapitálových příjmů v zákoně o daních z příjmů.

Pro srovnání lze podle něj uvést, že pokud by žena své úspory ukládala například na termínovaný účet a poté je vybrala, na slevu na manžela by jejich domácnost dosáhla. V takovém případě by totiž finanční úřad jako kapitálový příjem započítal pouze výnos z vložených peněz, nikoliv úspory samotné.

K odkládání úspor na stáří stát občany motivuje prostřednictvím státního příspěvku a daňových úlev pro účastníky doplňkového penzijního spoření. Ročně tak účastník doplňkového penzijního spoření může získat od státu navíc až 6360 korun (tedy 12 krát 230 korun státního příspěvku a snížení daně z příjmů o 3600 Kč za rok).

Při současném výkladu finanční správy, která celou výplatu předdůchodu považuje za nový příjem, domácnosti přicházejí každý rok o slevu na dani na druhého z manželů. Ta je aktuálně 24.840 korun, tedy čtyřikrát vyšší než podpora doplňkového penzijního spoření. V případě stěžovatele a jeho manželky přišla jejich domácnost kvůli odepření slevy na manželku (24.840 Kč) za jeden rok téměř o celou částku státního příspěvku (28.329 Kč) za víc než 17 let spoření.

„Takový přístup je podle mne zjevně nespravedlivý a absurdní. Navíc je v přímém rozporu se záměrem zákonodárce motivovat občany ke spoření v systému doplňkového penzijního spoření. Pokud to stát myslí s podporou dobrovolného spoření na stáří vážně, měl by urychleně zjednat nápravu,“ uvedl Křeček.

Ombudsman problematiku předdůchodu projednal s ministrem financí. Následně znovu kontaktoval Generální finanční ředitelství, které však podle něj odmítlo změnit svůj výklad. Nyní tak podle Křečka zbývá pravděpodobně pouze možnost řešit věc změnou zákona. „Apeluji proto na ministerstvo financí, aby nenechalo poctivé střadatele na holičkách a urychleně zjednalo nápravu,“ uvedl ombudsman.

X X X

Babiš vyzval ministra zemědělství, ať usiluje o nulovou DPH na potraviny

Šéf ANO Andrej Babiš vybídl ministra zemědělství Zdeňka Nekulu z KDU-ČSL, aby usiloval o snížení cen potravin tím, že přesvědčí kolegy ve vládě, aby prosadili snížení DPH na potraviny z 15 procent na nulu. „Máme nejvyšší DPH na potraviny v Evropě, mohl by jít ministr zemědělství za ministrem financí a navrhnout mu to,“ vyzval Babiš.

 Jinak je podle něj nereálné, aby cena potravin klesla, i když o tom Nekula hovoří. Babiš také slíbil, že se ve svém pořadu Čau lidi ministrovi zemědělství omluví, pokud cena potravin skutečně klesne i bez snížení DPH.

Šéf ANO také kritizoval vládou připravenou novelu státního rozpočtu na letošní rok se schodkem se schodkem 330 miliard korun. „Fígl je v tom, že vláda bude mít o 127 miliard vyšší příjmy. Kdybychom vzali náš rozpočet a tyto nové příjmy, tak by deficit byl 250 miliard,“ tvrdí Babiš. Novelu státního rozpočtu bude parlament schvalovat na podzim.

I když už jste tam víc než půl roku, že byste ukázali, co z toho programového prohlášení vlády vlastně plníte,“ vybídl také Babiš vládu v Čau lidi. „Jen sliby a signály a výsledek je stále nejhorší v Evropě,“ tvrdí. Už málokdo podle něj pochybuje, že stávající vláda slibovala věci, které není schopna zrealizovat, například to, že zatočí s inflací, kritizoval vládu šéf ANO.

Současná vláda Petra Fialy vznikla po volbách v říjnu 2021, prezident Miloš Zeman ji jmenoval 17. prosince, tedy dva měsíce před tím, než ruský prezident Vladimir Putin rozpoutal válku proti Ukrajině. Od únorového přepadení Ruskem přišlo do Česka zatím 403 401 lidí z Ukrajiny, kteří získali vízum o dočasné ochraně. Stát za ně 150 dnů hradí pojišťovnám zdravotní pojištění a těm, kteří nemají jiné příjmy, také poskytuje pětitisícovou měsíční dávku.

Výdaje státu také zvýší dříve neplánovaná pomocrodinám kvůli prudce se zvyšujícím cenám energií, mimo jiné kvůli tomu, že Rusko začalo snižovat dodávky plynu státům pomáhajícím Ukrajině kvůli ruské agresi.

X X X

Brutální napadení v Plzni. Skupina cizinců zbila pracovníka uklízejícího odpadky u hřiště

Plzeňští policisté rozplétají okolnosti napadení 22letého mladíka. Toho měla skupina cizinců zmlátit u Kamenného rybníka na okraji města. Muž se středně těžkým zraněním skončil v nemocnici.

Pracovník správy veřejného statku města Plzně v sobotu kolem deváté hodiny večer u Boleveckých rybníků odklízel odpadky, když ho napadla skupina mužů. Na pomoc mu okamžitě vyrazili policisté i záchranáři. „Na místě ošetřovali 22leteho muže, který utrpěl středně těžká zraněni. Při vědomi byl transportován od FN k dalším vyšetření,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí záchranářů Mária Svobodová.

 Podle jednoho ze svědku napadeného mladíka bránil jeho otec. „Tady toho Ukrajince držel a policajti ho pustili normálně,“ popsal svědek události s tím, že skupina cizinců měla na muže zaútočit u hřiště poblíž Kamenného rybníka. „Nahlášeným incidentem se aktivně zabýváme,“ uvedla mluvčí plzeňských policistů Veronika Hokrová.

„Nás ta událost samozřejmě mrzí. V posledních měsících zaznamenáváme zvýšený vandalismus, nepořádek, zaznamenali jsme i případy pytláctví, také různé přestupky,“ popsala mluvčí magistrátu Eva Barborková.

Policisté nyní u rybníků pravidelně hlídkují. Nově jsou v jeho okolí vylepeny cedule, které návštěvníkům sdělují, co nesmí dělat. Slovo zákaz je potom přeloženo do angličtiny, němčiny a ukrajinštiny. „Je tady hodně cizinců, Ukrajinců a tak. Je to asi tak týden, šel jsem okolo a dělali si tu táboráky. Potom to tady chytne jako v Českém Švýcarsku,“ popsal jeden z rekreantů.

Štáb CNN Prima NEWS kontaktoval i napadeného mladíka s otázkou, jak přesně se incident odehrál. Odepsal, že mu policisté o případu zakázali s kýmkoliv komunikovat.

X X X

S letními neduhy pomohou i zásoby ze spíže

 Spáleniny od slunce, průjem nebo včelí bodnutí patří k těm méně příjemným chvilkám léta. Tyto zdravotní komplikace se dají vyřešit mastičkou či několika prášky, zbavit se jich ale lze i potravinami či bylinkami, které mají lidé běžně doma.

Tato přírodní léčiva jsou prověřena generacemi a podporují je i lékaři. Na rozdíl od klasických léků se lidé většinou nemusí bát předávkování nebo vedlejších účinků.

„Přírodní alternativy klasických léků určitě stojí za vyzkoušení, minimálně člověku neublíží a výhodou je, že to s nimi obvykle nelze přehnat,“ říká MUDr. Ivo Procházka ze Sdružení praktických lékařů ČR. „Účinnost některých přírodních alternativ potvrzují dokonce lékařské studie. Lidé je však znají a používají léta, recepty a tipy se předávají z generace na generaci,“ dodává MUDr. Vojtěch Mucha, předseda Mladých praktiků.

Průjmy a dehydratace

Jedním z přípravků, který si mohou lidé vyrobit sami doma, je rehydratační roztok. Ten pomáhá při průjmech nebo zvracení, kdy člověk rychle ztrácí tekutiny. Roztok se dá sice koupit v lékárně, ale ten, který je vyrobený doma, stojí pár korun a na rozdíl od kupovaného dobře chutná.

Rehydratační roztok lze vytvořit smícháním:

1 litru vody, 6 lžiček cukru, půl lžičky soli, lze přidat šťávu z jednoho pomeranče, citronu či grapefruitu pro lepší chuť a doplnění draslíku a vitaminů

„Roztok se dá pít i ve velkých vedrech jako prevence proti dehydrataci. Tekutina v roztoku je podobná té, kterou máme v těle mezi buňkami, a lépe se proto vstřebává a zadržuje. Navíc šetří žaludeční sliznici a zklidňuje střevo,“ říká MUDr. Vojtěch Mucha. Na průjem zabírají také borůvky, a to nejlépe sušené nebo mražené. Vhodné je jíst i banány, které dodají tělu draslík, nastrouhaná jablka nebo vařenou mrkev. Doporučuje se rýže, bílé pečivo a vařené či dušené bílé maso a nemastné vývary.

Zácpa

Se zácpou naopak pomohou sušené švestky, které jsou považovány za přírodní projímadlo. Obsahují vysoké množství vlákniny, jejíž přísun je při zácpě zásadní. Bohaté na vlákninu jsou také otruby, luštěniny, celozrnné pečivo, ovoce a zelenina. Samozřejmostí je dostatečný pitný režim.

Spáleniny a bodnutí

Spálení od slunce se v létě vyhne málokomu. „Podrážděnou kůži je dobré potírat medem, který stejně dobře funguje také na popáleniny od ohně. Med zabírá i na bodnutí od včely. Otok od včelího bodnutí je možné zklidnit také potřením půlkou rozkrojené cibule,“ říká MUDr. Ivo Procházka. Vpichy od komárů mohou zase lidé potřít pálenkou, která funguje jako univerzální dezinfekce.

Špatný spánek

Letní horka zhoršují kvalitu spánku. Lidé by tak měli dodržovat pravidla spánkové hygieny, jako je dostatečně tiché a temné prostředí či vyhýbání se modrému světlu z obrazovek. Pokud ani spánková hygiena nezabere, doporučuje se několik dostupných látek, které má většina z nás v lednici. Jednou z nich je tryptofan, který má uspávací účinky. Lze ho koupit v lékárně, nachází se ale i v pivu a chmelu. Alkohol ovšem zhoršuje kvalitu spánku, rozhodně lepší je tedy pivo nealkoholické. Další látkou podporující spánek je hořčík, který je obsažen například v minerálních vodách. Klasikou našich babiček je sklenice mléka s medem před spaním. V neposlední řadě mohou lidé zkusit zařadit různé bylinky jako meduňku, levanduli či třezalku. „Při užívání bylinek bych však byl opatrný u těhotných žen, protože je prokázáno, že některé mají poměrně výrazný vliv na plod. Paradoxně se v těhotenství doporučuje brát spíše vyzkoušené léky, u kterých máme jasné údaje o účincích,“ upozorňuje MUDr. Mucha.

Nachlazení

Časté přechody z tepla do klimatizovaných prostor mohou způsobit rýmu, kašel či bolesti v krku. V takovém případě se doporučuje inhalovat páry z vody se šalvějí a heřmánkem, které rozpouští hlen. Na bolest v krku zabírá kloktání minerální vody, postačí však i obyčejná voda s rozpuštěnou solí. Klasickým pomocníkem je Priessnitzův obklad, který přispívá k lepšímu prokrvení a rychlejšímu hojení. Obklad se skládá ze dvou hlavních částí. Na dané místo je potřeba nejprve přiložit látku namočenou ve studené vodě. Na ni se následně položí suchá látka jako šátek či ručník, díky němuž se místo postupně zahřívá. Ideální je vše překrýt ještě třetí vrstvou, například šálou. Obklad by se měl nechat působit asi 2–3 hodiny a následovat by měla alespoň tříhodinová pauza.

Bolesti

Priessnitzův obklad mohou lidé použít i na bolesti a záněty svalů, kloubů a šlach. Taktéž zlepšuje cirkulaci krve například při trombózách a pomáhá zmírňovat modřiny a otoky. V poslední době se proti bolestem začínají testovat účinky léčivého konopí. „Podle mých zkušeností má poměrně dobré účinky a není třeba se ho nějak bát. Léčivé konopí, které neobsahuje THC, nemá žádné psychotropní účinky a dá se sehnat například v obchodech se zdravou výživou,“ říká MUDr. Vojtěch Mucha. Jako první pomoc při bolesti zubů je pak vhodné žvýkat hřebíček. „Hřebíček má antiseptické účinky, pokud ho dáte do rozpadlého zubu, přestane bolet, a dokonce se trochu vyčistí,“ vysvětluje MUDr. Ivo Procházka. Bc. Anna Absolonová

X X X

MORAVSKOSLEZSKÝ A KOŠICKÝ KRAJ BUDOU SPOLUPRACOVAT PŘI ROZVOJI VODÍKOVÝCH TECHNOLOGIÍ

Memorandum o spolupráci v oblasti energetiky a rozvoje vodíkových technologií uzavřely Moravskoslezský a Košický samosprávny kraj. Spolupráce bude spočívat ve vzájemném předávání zkušeností i ve snaze společnými silami zajistit evropské zdroje na financování společných projektů. Memorandum o spolupráci podepsali 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka a predseda Košického samosprávneho kraje Rastislav Trnka.

„Zvlášť v dnešní době, kdy se ceny plynu a elektřiny vyšplhaly do dříve nereálných cifer, se potvrzuje, že vodík potřebujeme. Tečka. Musíme napnout síly a dát rozvoji využívání vodíkových technologií nejvyšší prioritu. Ukázalo se, že bychom mohli mít silného partnera v Košickém kraji. Nejenže má stejné vize a plány, ale také už stejně jako my nastartoval konkrétní projekty. Když spojíme síly, budeme se moci vzájemně inspirovat, předávat si know-how a společně usilovat o evropské peníze. Oba kraje jsou definovány jako uhelné regiony a jsou tak zahrnuty do mechanismu spravedlivé transformace. Zelené projekty, mezi které vodík rozhodně patří, jsou přesně to, co EU při čerpání dotací čeká. A mezinárodní spolupráce uhelných regionů šance na úspěch určitě zvyšuje. Děkuji našim kolegům z Košického kraje, že to vnímají stejně a rozhodli se s námi dát na společnou cestu,“ uvedl 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro energetiku, průmysl a chytrý region Jakub Unucka s tím, že oba kraje mají totožnou inovační infrastrukturu v oblasti vodíku. V Moravskoslezském kraji máme Centrum environmentálních a energetických technologií, v Košickém kraji je Centrum výzkumu vodíkových technologií.

„Košická župa našla v Moravsko-sliezskom kraji spoľahlivého partnera. Oba kraje spája rovnaký cieľ, a to využívanie energie budúcnosti nielen v doprave, ale napríklad aj v cestovnom ruchu. Verím, že spoločnými krokmi prispejeme k zníženiu uhlíkovej stopy, k čomu členské štáty zaviazala Európska únia. Kolegom z druhej strany hranice radi ponúkneme know–how v oblasti vodíkových bicyklov, s ktorými už máme priamu skúsenosť. Sme radi, že kolegov môžeme inšpirovať aj realizáciou geotermálneho vrtu pri obci Čižatice. Veríme, že sa stane potenciálnou alternatívu vykurovania v budúcnosti. Spoluprácou inovačných centier a vedeckých kapacít na univerzitách v oboch krajoch plánujeme zhotoviť dve plavidlá na vodíkový pohon. Jedna vodíková loď bude majetkom Košického samosprávneho kraja a jedna Moravsko-sliezskeho kraja. Partnerstvo nás tiež motivuje inovovať a hľadať riešenia, ktoré obyvatelia uvidia v konkrétnych projektoch,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Moravskoslezský i Košický kraj mají vytipované konkrétní projekty na zavádění vodíkových technologií hlavně v dopravě. „Díky tomu, že mají oba kraje výzkumné a vědecké kapacity na univerzitách, se můžeme těšit na velké věci. Univerzity budou spolupracovat na vývoji vodíkových automobilů, obě se aktivně věnují vývoji prototypu sportovního závodního auta, konkrétně naše VŠB – TUO pracuje na projektu nazvaném StudentCar. Spolupráce by se mohla rozjet i při zavádění lodní vodíkové dopravy. Košická univerzita už vyvíjí vodíkovou loď a Moravskoslezský kraj může pilotně tuto loď testovat na Slezské Hartě, kde může vzniknout malá plnicí stanice. Bude to významný krok nejen v oblasti dopravy a energetiky, ale i pro cestovní ruch,“ sdělil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.

Kromě vodíkových technologií budou oba kraje na základě uzavřeného memoranda spolupracovat i při přípravách na realizaci malých modulárních reaktorů. Moravskoslezský kraj i Košický samosprávny kraj plánují také projekty na hloubkové geotermální vrty, mohou tedy v budoucnu také sdílet zkušenosti z aplikace geotermální energie. Mgr. Nikola Birklenová, tisková mluvčí

X X X

Plzeň je zase o krok blíže vysněné Lize mistrů a stovkám milionů. Z Moldávie veze výhru

Fotbalisté Plzně v úvodním zápase 3. předkola Ligy mistrů v Kišiněvu zvítězili nad Tiraspolem po obratu 2:1. Domácí odvetu čeští šampioni sehrají příští úterý. Šeriff poslal do vedení ve 36. minutě z penalty Rasheed Akanbi, ještě před pauzou vyrovnal rovněž z pokutového kopu Tomáš Chorý. Utkání rozhodl v 55. minutě Pavel Bucha.

Svěřenci trenéra Michala Bílka v letošní kvalifikaci elitní soutěže vyhráli i třetí duel, v minulém předkole vyřadili Helsinky po výhrách 2:1 venku a 5:0 doma.

 Na stadionu Zimbru Kišiněv se hrálo, protože Tiraspol leží v prorusky orientované separatistické oblasti Podněstří, kde se z rozhodnutí UEFA nemohou konat pohárová utkání kvůli vojenské invazi Ruska na Ukrajinu.

Západočeši nastoupili v netradičním rozestavení 4-4-2 se dvěma útočníky – Chorým a Klimentem. Záložník Sýkora hrál na pozici levého obránce, kde už v minulosti zaskakoval.

Plzeňský brankář Staněk už ve druhé minutě vytáhnul Luškjaovu střelu. Na druhé straně se o chvilku později blýskl také Abalora, který zlikvidoval Buchovu ránu.

Oboustranně ofenzivní fotbal pokračoval i v dalších minutách. Plzeňskou branku z dálky minul Renan Guedes, mezi tyče se nevešla ani následná Kopicova střela, Abalora pak ve velké šanci vychytal Mosqueru.

Penalty na obou stranách

Po trochu klidnější pasáži zahrál v pokutovém území rukou Sýkora a penaltu ve 36. minutě proměnil Rasheed Akanbi. Za chvíli domácí brankář srazil Havla a rozhodčí Makkelie po kontrole u videa, které v letošní kvalifikaci pohárů má premiéru ve 3. předkole Ligy mistrů, nařídil pokutový kop i pro Plzeň. Chorý nezaváhal podobně jako v úvodním zápase 2. předkola v Helsinkách.

V úvodu druhé půle dvakrát podržel hosty Staněk, jenž se blýskl proti přímému kopu Pernambuca i následné ráně brazilského útočníka. Plzeňští se vymanili z náporu Tiraspolu a v 55. minutě skórovali. Míč po Mosquerově centru se odrazil k Buchovi a ten netradičně hlavou překonal Abaloru.

Viktoria v závěru moldavské šampiony do velkého tlaku nepustila a vyhrála třetí ze čtyř soutěžních utkání v sezoně.

Západočeši by v případě vyřazení Šeriffu získali v přepočtu minimálně 213 milionů korun (za účast v play off a jistotu nejméně skupiny Evropské ligy) plus několik dalších desítek milionů korun za desetiletý koeficient. Plzeň by v závěrečném 4. předkole Ligy mistrů hrála s vítězem duelu mezi Karabachem a Ferencvárosem Budapešť. Pokud by Viktoria s Tiraspolem vypadla, narazila by ve 4. předkole Evropské ligy na poraženého z dvojice CZ Bělehrad – Pjunik Jerevan.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.