Trump dal najavo, že je „veľmi sklamaný“ kvôli výhradám Ukrajiny, že nedostala pozvánku na rokovanie v Přehled příspěvkůRijáde, kde sa stretli predstavitelia USA a Ruska. Tvrdí, že Ukrajinci majú miesto pri vyjednávacom stole „už tri roky a ešte dlho predtým“. Dodal, že aj nie príliš dobrý vyjednávač konflikt mohol vyriešiť už pred rokmi bez toho, aby stratil územie alebo ľudské životy.
Trump nepravdivo naznačuje, že za ruskú agresiu na Ukrajine môže Kyjev, píšu niektoré americké médiá po tlačovej konferencii, pri ktorej šéf Bieleho domu vyostril svoju kritiku na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump okrem iného uviedol, že Ukrajina by mala usporiadať nové voľby, a prišiel s nepodloženým tvrdením, že Zelenskyj je vo svojej krajine veľmi nepopulárny.
„Čo sa týka pána Trumpa, Rusko nie je zodpovedné za vojnu, ktorá devastuje susednú krajinu,“ komentuje slová amerického prezidenta denník The New York Times. „Namiesto toho naznačuje, že za ruskú inváziu môže Ukrajina. Počúvať Trumpove utorkové výmeny s reportérmi o konflikte znamenalo počuť verziu reality, ktorá by bola pre niekoho na Ukrajine úplne cudzia,“ pokračuje denník.
Trump pri svojom vystúpení na Floride odmietol kritiku toho, že Kyjev nemal zástupcu na utorkových americko-ruských rokovaniach v Saudskej Arábii. „Dnes som počul ‚Och, no, neboli sme pozvaní‘. Ako, boli ste tam tri roky. Mali ste to ukončiť… Nemali ste to nikdy začínať, mohli ste sa dohodnúť,“ vyhlásil.
Trump neskôr Zelenského tiež označil za „diktátora bez volieb“, ktorý odviedol hroznú prácu. V príspevku na sociálnej sieti Truth Social tiež Zelenského vyzval, aby konal rýchlo, inak mu neostane žiadna krajina.
„Vezmite si, že skromne úspešný komik Volodymyr Zelenskyj prehovoril Spojené štáty americké, aby minuli 350 miliárd dolárov a išli do vojny, ktorú nemožno vyhrať,“ napísal v úvode svojho príspevku Trump, ktorý tak znovu použil sumu, ktorá ani podľa amerických údajov nezodpovedá skutočnosti.
Podľa webu amerického ministerstva obrany doterajšia bezpečnostná pomoc pre Ukrajinu zo strany USA predstavovala 67 miliárd dolárov (1,6 bilióna Kč), celková pomoc potom podľa nemeckého hospodárskeho inštitútu IfW okolo 88 miliárd dolárov (2,1 bilióna Kč).
Trump za doterajší prístup ku konfliktu kritizoval svojho predchodcu vo funkcii Joea Bidena a zdôraznil, že „táto vojna je oveľa dôležitejšia pre Európu ako pre nás – oddeľuje nás veľký krásny oceán“.
Zelenského potom kritizoval za to, že odmieta usporiadať prezidentské voľby a má veľmi malú podporu Ukrajincov. Jediné, v čom bol dobrý, bolo to, že sa mu darilo Bidena vodiť za nos, myslí si Trump. „Diktátor bez volieb, Zelenskyj by mal radšej konať rýchlo, inak mu nezostane žiadna krajina,“ napísal ďalej americký prezident, podľa ktorého by Zelenskyj pravdepodobne chcel, aby vojna pokračovala.
Takmer tri roky trvajúcu vojnu začalo Rusko, keď na konci februára 2022 začalo inváziu na východe a severe Ukrajiny. Rusko aj v týchto dňoch pokračuje v snahe dobývať ďalšie ukrajinské územie a ďalej podniká vzdušné útoky hlboko za frontom. Ukrajina sa doteraz invázii bránila aj za výraznej americkej podpory, tú však súčasný šéf Bieleho domu dlhodobo spochybňuje. Neustále hovorí o tom, že vojnu je potrebné ukončiť, jeho predstavy o mierovom usporiadaní však nie sú príliš jasné.
Web Politico označil Trumpovo utorkové vyjadrenie za jeho doteraz najtvrdšiu kritiku na adresu Ukrajiny. Trump vo svojich vyhláseniach nikdy neoznačuje Rusko za agresora a už v minulosti naznačoval, že za vojnu aspoň čiastočne viní Ukrajinu. „Nikdy nemal tú vojnu nechať začať,“ povedal o Zelenskom v jednom rozhovore ešte pred vlaňajšími prezidentskými voľbami v USA.
Teraz svoju kritiku nový šéf Bieleho domu vystupňoval v čase, keď jeho vláda začína rokovania s ruskými predstaviteľmi ohľadom možnej cesty k ukončeniu vojny na Ukrajine. Trumpova administratíva pritom už dala najavo, že Ukrajina sa podľa nej bude musieť zmieriť s územnými stratami a nemôže počítať s členstvom v NATO. Nové Trumpove slová podľa spravodajského webu Axios len prehĺbia obavy spojencov Kyjeva, že Washington sa pred možným vyjednávaním o mieri pridáva na stranu Moskvy.
Prispievajú k tomu aj vyjadrenia ohľadom konania nových volieb na Ukrajine, čo súvisí s ruským stanoviskom, že Zelenskyj nie je legitímnou hlavou štátu. „Nie je to len vec Ruska,“ reagoval Trump. „Je to niečo, čo prichádza odo mňa a prichádza tiež od mnohých ďalších krajín,“ dodal.
Šéf Bieleho domu okrem toho uviedol, že popularita Zelenského klesla na štyri percentá, čo zahraničný spravodajca denníka The Wall Street Journal Yaroslav Trofimov označil za „absolútne vymyslený“ údaj. V decembrovom prieskume Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu (KIIS) vyjadrilo dôveru v prezidenta 52 percent ukrajinských respondentov. Trump ďalej vyhlásil, že je „hrubo nekompetentný“, nebolo však úplne jasné, či hovorí o Zelenskom alebo o svojom predchodcovi Joeovi Bidenovi.
S ďalším výpadom medzitým prišiel najbohatší muž planéty Elon Musk, ktorý sa stal jedným z najbližších Trumpových poradcov. Na príspevok na sociálnej sieti X, podľa ktorého Zelenskyj „nechce mier“, ale „peniaze a moc“, zareagoval emotikonom, ktorý signalizuje úplný súhlas.
Žije v dezinformáciách
Americký prezident Donald Trump žije v dezinformačnom priestore, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa agentúr Reuters a AFP. Podľa serveru The Guardian tým reagoval na Trumpovu kritiku.
Zelenskyj hovoril o dezinformáciách, ktoré prichádzajú z Ruska. „Ak hovoríme o štyroch percentách (popularity), videli sme túto dezinformáciu, chápeme, že prichádza z Ruska,“ uviedol ukrajinský prezident. „Bohužiaľ, prezident Trump, ktorého si veľmi vážime ako lídra amerického ľudu… žije v tomto dezinformačnom priestore,“ povedal Zelenskyj podľa AFP.
Dodal, že snaha nahradiť ho v čase vojny nebude fungovať. Reagoval tak na Trumpove slová, že popularita Zelenského klesla na štyri percentá. Niektoré americké médiá to už skôr označili za vymyslený údaj. Z výsledkov zverejneného prieskumu Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu(KIIS) vyplýva, že Zelenskému dôveruje 57 percent Ukrajincov, naopak 37 percent mu nedôveruje. Prieskum sa uskutočnil medzi 4. a 9. februárom.
Ukrajinský prezident dnes tiež vyhlásil, že americká požiadavka na 500 miliárd dolárov v nerastných surovinách nie je „seriózny rozhovor“ a on nemôže Ukrajinu predávať. Spojené štáty podľa Zelenského poskytli jeho krajine zbrane za 67 miliárd dolárov a ďalšiu podporu vo výške 31,5 miliardy dolárov.
Trump, ktorý sa do Bieleho domu vrátil v januári, nedávno v rozhovore s televíziou Fox News uviedol, že po východoeurópskej krajine chce vzácne kovy v hodnote 500 miliárd dolárov, aby sa USA vrátili späť podpora, ktorú Washington krajine brániacej sa ruskej vojenskej agresii poskytol./agentury/
X X X
Trump označil Zelenského za diktátora bez volieb
Prezident Trump žije podľa Zelenského v ruskej ‚dezinformačnej bubline‘.
Americký prezident Donald Trump v stredu označil svojho ukrajinského náprotivka Volodymyra Zelenského za „diktátora bez volieb“. V príspevku na svojej sociálnej sieti X Zelenského vyzval, aby „konal rýchlo, inak mu nezostane žiadna krajina“. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.
Zelenského päťročné funkčné obdobie v úrade sa malo pôvodne skončiť v roku 2024. Parlament mu ho ale predĺžil z dôvodu vojnového stavu, v čase ktorého je na Ukrajine podľa jej zákonov výslovne zakázané usporiadať prezidentské či parlamentné voľby.
Ukrajinský prezident predtým v stredu vyhlásil, že Trump žije v ruskej „dezinformačnej bubline“. Reagoval tak na jeho vyjadrenia, že za vojnu, ktorú rozpútalo Rusko pred takmer tromi rokmi, môže Ukrajina.
„Milujem Ukrajinu, ale Zelenskyj odviedol strašnú prácu, jeho krajina je zničená a zbytočne zomreli MILIÓNY ľudí,“ uviedol Trump v príspevku.
Zelenskyj podľa Trumpa odmieta usporiadať voľby, v prieskumoch má „veľmi nízku“ podporu a „jediné, v čom sa osvedčil, bolo, že zmanipuloval (Joea) Bidena“. Americký prezident tvrdí, že Spojené štáty medzičasom s Ruskom „úspešne vyjednávajú o ukončení vojny – niečo, čo všetci pripúšťajú, že môže urobiť len ‚TRUMP‘ a Trumpova administratíva“.
Trump v utorok na tlačovej konferencii vo svojom floridskom sídle Mar-a-Lago vyslovil podľa agentúry Reuters nepodložené tvrdenia, že Zelenského podpora je na úrovni štyroch percent.
Podľa Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu (KIIS) Zelenského popularita za uplynulé roky upadla, ale percento Ukrajincov, ktorí mu dôverujú, od začiatku vojny nikdy nekleslo pod 50 percent, aktuality.sk
X X X
Sergej Lavrov privítal slová Trumpa o tom, že príčinou vojny je snaha Kyjeva o členstvo v NATO
Trump obvinil bývalého prezidenta Bidena z podpory vstupu Ukrajiny do NATO.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu privítal slová amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý uviedol, že hlavnou príčinou vypuknutia vojny na Ukrajine bola podpora USA pri snahe Ukrajiny o vstup do NATO. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
Trump nedávno vyhlásil, že Rusko nedovolí Ukrajine vstúpiť do NATO a obvinil bývalého prezidenta Joea Bidena z údajnej zmeny postoja Spojených štátov v tejto otázke.
„Je prvým a podľa môjho názoru zatiaľ jediným západným lídrom, ktorý verejne a nahlas povedal, že jednou z hlavných príčin súčasnej situácie na Ukrajine bola drzá politika predchádzajúcej administratívy vtiahnuť Ukrajinu do NATO,“ vyhlásil Lavrov vo vystúpení v Štátnej dume.
Rusko požaduje zrušenie záväzku z roku 2008 o členstve Ukrajiny v NATO
Podľa Lavrova sa Trump v podobnom duchu vyjadril už niekoľkokrát, čo značí, že americký prezident chápe ruský postoj v tejto otázke.
Počas utorňajších rokovaní ministrov zahraničných vecí Ruska a USA v Saudskej Arábii hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová uviedla, že Rusko požaduje, aby NATO zrušilo svoj záväzok z roku 2008, ktorým členské štáty Ukrajine prisľúbili členstvo v Aliancii. Moskva tiež nesúhlasí s prítomnosťou vojakov NATO na ukrajinskom území po uzatvorení prímeria, aktuality.sk
X X X
Česi áno, Slováci nie, Paríž hostí druhý summit. Fico: Nemáme tam čo robiť. Fiala: Európa musí položiť na stôl peniaze a zbrane
Francúzsko hostilo v stredu popoludní v Paríži druhý summit o Ukrajine a európskej bezpečnosti za účasti širšej skupiny spojencov. Konať sa má v hybridnom formáte, pričom viacerí predstavitelia krajín sa pripojili prostredníctvom videohovoru, informuje TASR.
Na prvom narýchlo zvolanom zasadnutí v pondelok boli lídri Francúzska, Británie, Nemecka, Holandska, Dánska, Španielska, Talianska a Poľska, ako aj lídri inštitúcií EÚ a NATO. Nepozvanie ďalších krajín z dvadsaťsedmičky vnímali viaceré štáty ako Česko či Slovinsko kriticky.
Podľa agentúry Reuters a denníka The Guardian však tentoraz dostali pozvánku aj Litva, Estónsko, Lotyšsko, Česká republika, Grécko, Fínsko, Rumunsko, Švédsko a Belgicko, ako aj mimoúniové krajiny Kanada a Nórsko.
Riešenie vojny je bez Ukrajiny a Európy neprijateľné, zhodli sa lídri v Paríži
Medzi lídrami 19 krajín, ktorí sa zúčastnili na stredajšom neformálnom stretnutí v Paríži zvolanom prezidentom Emmanuelom Macronom, je jednomyseľná zhoda na tom, že riešenie vojny na Ukrajine bez Kyjeva a Európy je neprijateľné. Vyplýva to podľa agentúry Belga zo stanoviska belgickej vlády, píše TASR.
„Všetky zúčastnené krajiny sa zhodli na tom, že Ukrajina má naďalej podporu, že dohoda bez Ukrajiny a bez Európy nie je prijateľnou možnosťou a nemôže viesť k želateľnému výsledku, a že je potrebné prijať krátkodobé rozhodnutia, ktoré dodajú našej pozícii potrebnú silu,“ zdôraznila vo vyhlásení belgická vláda.
Pred stredajšími rokovaniami švédsky premiér Ulf Kristersson priznal, že v Európskej únii síce nepanuje úplná zhoda o tom, ako ďalej postupovať, no napriek tomu sa krajinám v rámci EÚ podarilo veľa dosiahnuť. Dodal, že pre podporovateľov Ukrajiny je dôležité urobiť všetko pre to, aby sa Kyjev dostal do silnej pozície.
Kristersson varoval pred vierou v to, že Rusko chce rokovať o mieri. „V tomto bode si nie som vôbec istý. Musíme si teda zachovať chladnú hlavu a naďalej podporovať Ukrajinu,“ zdôraznil.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron čaká na príchody na neformálne stretnutie lídrov Európskej únie a Spojeného kráľovstva v Elyzejskom paláci v Paríži, 17. februára 2025.
Cieľom stretnutí organizovaných Francúzskom je posúdiť plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončenie vojny na Ukrajine. Macron stretnutie tiež zorganizoval s cieľom iniciovať konzultácie o situácii a bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu, ako aj výzvach pre bezpečnosť v Európe.
Pondelňajší summit v Paríži sa podľa portálov Politico a Euronews skončil bez konkrétneho vyhlásenia, pretože lídri sa nedohodli na vyslaní vojakov, ktorí by kontrolovali dodržiavanie prípadnej mierovej dohody. Opäť sa len vyjadrili frázovito o pomoci Ukrajine a zvýšení výdavkov na obranu, napísalo Politico.
Európski lídri, ktorí sa v stredu zúčastnili na ďalšej neformálnej schôdzke o Ukrajine organizovanej francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, sa podľa českého premiéra Petra Fialu zhodli na tom, že je potrebné, aby bola Európa silnejšia a aby jednotlivé štáty, ale aj EÚ, dávali na obranu viac peňazí. Povedal to v stredu v relácii Události na stanici ČT24, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
„Ak máme byť braní vážne, musíme byť silnejší ekonomicky, vojensky a musíme pre to niečo urobiť. Obrazne by som povedal, že je potrebné položiť na stôl peniaze a zbrane, a potom nás svet bude brať vážne. Európa to dlho zanedbávala, ale teraz je čas to zmeniť,“ povedal Fiala.
Hoci vývoj posledných dní týkajúci sa mierových rokovaní označil za posun, nie je podľa neho čas len na diskusie, ale je potrebné konať. Európa môže byť podľa neho silným medzinárodným hráčom a starať sa o svoju bezpečnosť len vtedy, ak bude ekonomicky silná. Podľa Fialu to znamená zbaviť sa zbytočných regulácií a sústrediť sa na konkurencieschopnosť, prosperitu a byť odhodlaní zvýšiť výdaje na obranu.
S výrokom amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je „diktátor bez volieb“, ktorý by mal konať rýchlo, lebo inak mu nezostane žiadna krajina, Fiala nesúhlasí. „Donald Trump pravdu nemá. Ale nenechajme sa vyprovokovať jednotlivými výrokmi na sieťach, musíme mať na pamäti ten cieľ, ktorým je bezpečnosť Európy a Česka, a to znamená mať na Ukrajine dlhodobý, trvalý, udržateľný, spravodlivý mier,“ podotkol.
Francúzsko nerozumie americkej logike
Hovorkyňa francúzskej vlády v stredu uviedla, že Francúzsko nepozná dôvody, prečo prezident USA Donald Trump naznačil, že za ruskú inváziu na Ukrajinu a následnú vojnu je zodpovedný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij. Informovala o tom agentúra Reuters, píše TASR.
Hovorkyňa francúzskej vlády Sophie Primasová dodala, že Trump za posledných pár dní urobil mnoho komentárov o Ukrajine bez toho, aby sa poradil so svojimi európskymi spojencami.
„Nerozumieme celkom (tej) americkej logike,“ povedala novinárom Primasová, pričom poukázala na „rôzne, rôznorodé a často nepochopiteľné komentáre prezidenta Trumpa“.
Trumpov útok proti Zelenskému je súčasťou série „ťažko pochopiteľných“ poznámok, ktoré vyvolávajú otázky o „koherencii“ amerického postoja v tomto konflikte, uviedla Primasová podľa televízie BFM.
Macron vysvetlil, či sa chystá do vojny s Ruskom
V reakcii na výhrady Ukrajiny, ktorej zástupcovia neboli pozvaní na prvé kolo rokovaní medzi USA a Ruskom, Trump vyhlásil, že Ukrajinci „mali tri roky“ na to, aby vojnu ukončili. Dodal, že sa to „mohlo vyriešiť veľmi ľahko“ – dohodou a už pred rokmi, pričom „bez straty veľkej časti územia, bez straty životov a bez straty miest“.
Najkrvavejší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny sa začal 24. februára 2022, keď ruský prezident Vladimir Putin nariadil „špeciálnu vojenskú operáciu“ na Ukrajine, ako sa v Rusku nazýva vojenská invázia do susednej krajiny, píše Reuters.
Fico: V Paríži sa koná stretnutie priateľov vojny, Slovensko tam nemá čo robiť
V Paríži sa v stredu podľa slovenského premiéra Roberta Fica koná stretnutie priateľov vojny a podobné bolo aj v pondelok (17. 2.). Slovensko podľa jeho slov na takýchto „bojových stretnutiach“ nemá čo robiť. Telefonicky o tom informoval aj predsedu Európskej rady Antónia Costu. Fico tak reagoval na neformálny európsky summit o Ukrajine a bezpečnosti Európy v Paríži.
„Neformálne stretnutia priateľov vojny v Paríži sú výsledkom úplne zbytočnej nervozity, do ktorej sa EÚ dostáva vlastným pričinením. Nervózni sme, keď nám americký viceprezident v Mníchove povie pravdu. Nervózni sme, keď nás USA a Rusko nevolajú za rokovací stôl o mieri na Ukrajine,“ uviedol premiér vo videu na sociálnej sieti.
Zvolať by sa podľa neho mal riadny summit všetkých členských krajín EÚ a „naliať si čisté víno“. „Svet vo februári 2025 je úplne iný, ako svet v decembri 2024. A buď to akceptujeme a zareagujeme na to, alebo sa opäť rozplačeme a budeme robiť všelijaké trucpodniky,“ skonštatoval predseda vlády.
Západ, ako podotkol, tri roky podporoval vojnu. „Teraz, keď nový americký prezident prináša nové mierové vetry, sa Európa snaží dostať do polohy mierotvorcu a pchá nohu do dverí, ktoré chcú aspoň nateraz predstavitelia USA a Ruska zatvoriť, aby mali pokoj na rokovanie,“ povedal Fico s tým, že Európa by mala zobrať zodpovednosť za ostatné tri roky a vytvoriť priestor USA a Rusku na rokovanie.
Súhlasí, že výsledkom rokovania medzi USA a Ruskom môže byť niečo, čo nebude zodpovedať spravodlivému mieru pre Ukrajinu. „Čo sa takmer s istotou stane. A to najmä vďaka prístupu Západu k vojne. Ale ak to bude mier a skončí sa zbytočné zabíjanie, k takejto dohode by mala EÚ pristúpiť konštruktívne, neatakovať ju, ale pokúsiť sa vylepšiť ju v prospech Ukrajiny. Za plnej účasti Ukrajiny,“ uviedol premiér. Ako podotkol, EÚ by mala začať rokovať o vlastnej zahraničnej politike a o novej kvalite vzťahov medzi USA a EÚ.
Fico deklaruje, že sa snaží robiť suverénnu slovenskú zahraničnú politiku založenú na mieri, dodržiavaní medzinárodného práva, na nezasahovaní do vnútorných záležitostí iných krajín a orientovanú na všetky štyri svetové strany. „Členstvo v EÚ považujem za životne dôležité, preto sa aktívne zúčastním na všetkých fórach, na ktorých sa bude EÚ pretvárať. Súčasne využijem slovenský potenciál rokovať na všetky štyri svetové strany. Aj preto zajtra (20. 2.) odchádzam na pracovnú cestu do USA,“ vyhlásil s tým, že agenda mierových rokovaní bude najpodstatnejšia.
Pellegrini kritizuje Macrona
Iniciatívy francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v mierových rokovaniach o Európe sú v protiklade s tým, po čom na mníchovskej konferencii volala Európa, vyhlásil prezident SR Peter Pellegrini.
„Európa po tom, čo pocítila tvrdé vyjadrenia zo strany Spojených štátov, po tom, ako uvidela, že rokovania o mieri najprv budú prebiehať medzi Spojenými štátmi a Ruskom, dokonca bez Ukrajiny, volala po zjednotení a spojení sa a hľadaní nejakého európskeho postoja k tejto veci,“ povedal Pellegrini.
Podľa jeho slov tento zvláštny prístup Macrona robí pravý opak a triešti Európsku úniu a jednoducho ju fragmentuje na menšie časti.
„Najprv summit, kde spolu s Veľkou Britániou bolo len pár vybraných krajín, teraz ďalší summit, ktorý má byť dnes, kde je ďalšia nejaká skupina krajín, kde som neporozumel, prečo tam nie je nielen Maďarsko a Slovensko, hoc my priamo susedíme s krajinou konfliktu. Zvláštne! Nerozumiem, ako nemôže byť na summit o budúcnosti Ukrajiny a povojnového usporiadania prizvaná krajina, ktorá hraničí s krajinou, kde ten vojnový konflikt je. Krajina, ktorá hraničí s krajinou, kde sa má hovoriť o trvale udržateľnom mieri,“ podotkla hlava štátu a podčiarkla, že to, čo robí francúzsky prezident, neprispieva k jednote./agentury/
X X X
Robert Fico získal väčšinu vo vláde, koaličným sporom nemusí byť koniec
Do vlády prídu dvaja noví ministri. Formálne budú nominantmi Smeru. „Toto vážne politické rozhodnutie mi umožňuje ako predsedovi vlády postupovať v súlade s koaličnou zmluvou, keď budem navrhovať spoluprácu poslancom, ktorí opustili kluby Hlasu a SNS,“ tvrdí Fico.
Premiér Robert Fico oznámil dohodu na rekonštrukcii vlády. Od koaličného partnera Hlasu získal rezort informatizácie, ktorý doteraz viedol Richard Raši. Od najmenšej koaličnej strany SNS dostane rezort cestovného ruchu a športu.
Mení sa tak rozdelenie moci, na ktorom sa strany zhodli po parlamentných voľbách na jeseň 2023. Koaličná zmluva sa mení 17 mesiacov po nich.
„Vzhľadom na skutočnosť, že prišlo k zníženiu počtu členov poslaneckých klubov Hlasu-SD a SNS, predseda strany Smer-SSD Robert Fico, predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok a predseda strany SNS Andrej Danko podpísali dodatok ku koaličnej zmluve,“ napísal líder Smeru na sociálnej sieti.
„Toto vážne politické rozhodnutie mi umožňuje ako predsedovi vlády postupovať v súlade s koaličnou zmluvou, keď budem navrhovať spoluprácu poslancom, ktorí opustili kluby Hlasu a SNS,“ tvrdí Fico vo videu na sociálnej sieti.
Napriek tomu chýba dohoda s trojicou poslancov okolo Jána Ferenčáka. Vláda má tak naďalej podporu len 76 poslancov, teda najmenšej možnej väčšiny, aktuality.sk
X X X
Vážna nehoda štátneho tajomníka: Vládny šofér prekročil rýchlosť o takmer 70 km/h. Dohodol si podmienku
Na ceste medzi obcami Košický Klečenov a Svinica v okrese Košice-okolie došlo v apríli minulého roka k vážnej dopravnej nehode. Pri kolízii troch vozidiel zasahovali záchranári, polícia aj hasiči. Nehoda si vyžiadala osem zranených osôb, niektorých vážne. Vyšetrovanie ukázalo, že vinníkom nehody bol vodič služobného vozidla BMW 530d, v ktorom sa viezol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Marek Eštok spolu so svojou manželkou. V piatok sa na prokuratúre uzavrela dohoda o vine a treste.
Pravda19.02.2025 12:15
Polícia po analýze nehody dospela k záveru, že vodič BMW nezvládol riadenie a vykonal nebezpečný predbiehací manéver, čím ohrozil ostatných účastníkov cestnej premávky. Pri predbiehaní narazil do protiidúcej Škody Superb, ktorú šoféroval Peter Č. a následne aj do Volkswagenu Golf, ktorý šoféroval Ján V. V dôsledku silného nárazu skončili všetky tri vozidlá mimo cesty. Nehoda spôsobila nielen materiálne škody, ale aj vážne zranenia viacerým pasažierom a vodičom.
V troch havarovaných autách sa nachádzalo spolu osem osôb. Zo štyroch ľudí vo vozidle Volkswagen Golf utrpeli traja len ľahšie zranenia s predpokladanou dobou liečenia do siedmich dní. Jedna osoba však utrpela vážne zranenia, pričom lekári predpokladali dobu liečenia presahujúcu 42 dní. Vo vozidle Škoda Superb sa zranil vodič Peter Č., ktorého zdravotný stav si vyžiadal minimálne trojmesačnú pracovnú neschopnosť, píše regionálny denník Korzár. V BMW, kde sa nachádzal štátny tajomník Eštok, jeho manželka a vodič Milan V., boli všetci traja len ľahko zranení. Dychové skúšky preukázali, že žiadny z vodičov nebol pod vplyvom alkoholu.
Ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že štátny tajomník Marek Eštok sa v čase nehody vracal z pracovného rokovania v Michalovciach. Na stretnutí sa zúčastnil aj primátor mesta Miroslav Dufinec. Náhodou mala v Michalovciach v ten istý deň program aj Eštokova manželka, ktorá je spisovateľkou. Počas jazdy v služobnom vozidle obaja manželia cestu nesledovali – Eštok bol sústredený na svoj mobilný telefón a jeho manželka počas jazdy telefonovala. Samotný vodič BMW Milan V. vypovedal, že jazdil v kolóne viacerých áut a keď pred ním idúce vozidlo začalo predbiehať, rozhodol sa pre rovnaký manéver. Keď sa už nachádzal v protismere, zistil, že proti nemu prichádza iné vozidlo, ale nemal už dostatočný priestor na bezpečné zaradenie sa späť do svojho pruhu. Napriek brzdeniu došlo k zrážke.
Prekročenie rýchlosti o takmer 70 km/hod
Podľa znaleckého posudku z odboru cestnej dopravy bol vodič BMW hlavnou príčinou nehody, keďže prekročil maximálnu povolenú rýchlosť 90 km/h až o 66 km/h, pričom sa pohyboval rýchlosťou približne 156 km/h. Okrem neprimeranej rýchlosti predbiehal kolónu áut na úseku cesty, kde nemal dostatočný výhľad na bezpečné vykonanie manévru. Týmto konaním ohrozil nielen seba a svojich pasažierov, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Svedok nehody, vodič Škody Superb, potvrdil, že v problematickom úseku cesty sa nachádza preliačina, ktorá obmedzuje viditeľnosť, čo mohlo prispieť k neskorej reakcii vodičov.
Po ukončení vyšetrovania bol Milan V. obvinený z dvoch prečinov ublíženia na zdraví. Vzhľadom na závažnosť situácie mu hrozilo až päťročné väzenie. Napokon však došlo k dohode medzi vodičom a prokuratúrou. V piatok sa na prokuratúre uzavrela dohoda o vine a treste, na základe ktorej Milan V. dostal trest odňatia slobody na 14 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 20 mesiacov. Okrem toho mu bol uložený zákaz šoférovania na 30 mesiacov, uviedla pre Korzár hovorkyňa košickej krajskej prokuratúry Jarmila Janová.
Poškodení účastníci nehody, ktorí utrpeli zdravotné komplikácie, boli s nárokom na náhradu škody odkázaní na civilné súdne konanie. Konečné potvrdenie dohody o vine a treste je v rukách súdu, ktorý sa bude prípadom ešte zaoberať. Nehoda tak poukazuje na dôležitosť dodržiavania dopravných predpisov a zodpovedného správania sa na cestách, najmä pri vysokej rýchlosti a nebezpečných predbiehacích manévroch./agentury/
X X X
Fico oznámil ‚správu dňa‘: Koalícia sa dohodla na zmenách, Hlas a SNS prišli o dva rezorty. Odovzdá ich Smer rebelantom?
Vládne strany Smer, Hlas a SNS sa dohodli na zmene koaličnej zmluvy. Zmenili sa pomery rozdelenia členov vlády. Smeru bude po novom patriť aj rezort investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, aj ministerstvo cestovného ruchu a športu. TASR o tom informovali z tlačového a informačného odboru Úradu vlády (ÚV) SR.
„Vzhľadom na skutočnosť, že prišlo k zníženiu počtu členov poslaneckých klubov Hlasu a SNS, predseda strany Smer Robert Fico, predseda strany Hlas Matúš Šutaj Eštok a predseda strany SNS Andrej Danko podpísali dodatok ku koaličnej zmluve, na základe ktorého sa doterajší pomer rozdelenia členov vlády sedem Smer, sedem Hlas, tri SNS mení na pomer deväť Smer, šesť Hlas a dva SNS,“ priblížili.
Smer tak získala politický vplyv nad dvoma ďalšími rezortami. Ide konkrétne o Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR. „Smer uvedený politický vplyv využije na stabilizáciu vládnej koalície a opätovné nadobudnutie väčšiny vládnej koalície v Národnej rade (NR) SR,“ uviedli z úradu vlády.
Koaliční predstavitelia tieto dni rokovali o riešení problémov v koalícii a obnovení stálej vládnej väčšiny v parlamente. Viackrát avizovali aj možné zmeny vo vládnom kabinete vzhľadom na zmeny pomerov v NR SR. Koalícia mala totiž na začiatku volebného obdobia 79 poslancov. Vlani však z klubu SNS vystúpili traja poslanci – Rudolf Huliak, Pavol Ľupták a Ivan Ševčík. Klub Hlas-SD v tomto roku prišiel o troch poslancov, Roman Malatinec sa pridal k odídencom zo SNS a Radomíra Šalitroša a Samuela Migaľa zo strany vylúčili.
Premiér Fico víta stredajšiu dohodu s koaličnými lídrami. Tá mu podľa jeho slov umožňuje, aby mohol postupovať v súlade s koaličnou zmluvou pri navrhovaní spolupráce poslancom Národnej rady (NR) SR, ktorí odišli z SNS a Hlasu. Uviedol to vo videu na sociálnej sieti. Avizoval, že ďalšie kroky včas oznámi.
„Je známe, že poslanecké kluby Hlasu a SNS stratili časť svojich poslancov, preto som dnes veľmi privítal dohodu, ktorú som dosiahol s predsedom Hlasu Matúšom Šutajom Eštokom a predsedom SNS Andrejom Dankom,“ vyhlásil. Informoval o zmene pomeru rozdelenia členov vlády. „Toto vážne politické rozhodnutie mi umožňuje ako predsedovi vlády postupovať v súlade s koaličnou zmluvou, keď budem navrhovať spoluprácu poslancom NR SR, ktorí opustili poslanecké kluby Hlasu a SNS,“ ozrejmil.
Fico zároveň ocenil, že obnovovanie vládnej väčšiny v parlamente sa deje za zatvorenými dverami. „Mám obrovskú výhodu, že v tejto mimoriadne citlivej agende sa môžem oprieť o takú silnú a stabilnú stranu, akou je Smer,“ dodal. Zároveň poukázal na to, že vládny kabinet stále funguje „ako hodinky“.
Danko: SNS urobila všetko pre zotrvanie súčasnej vlády
Koaličná SNS urobila všetko pre zotrvanie súčasnej vlády. Uviedol to líder národniarov Andrej Danko vo videu na sociálnej sieti. Prenechanie zodpovednosti nad ministerstvom športu a cestovného ruchu Smeru-SD označil za neľahkú politickú obetu. Dodatok ku koaličnej zmluve, ktorá hovorí o zmene pomerov rozdelenia členov vlády, však podľa vlastných slov podpísal, aby vládny kabinet mohol fungovať ďalej./agentury
X X X
Pulman vybavoval väzbu pre Bombica. Súdna rada kritizuje za takéto slová herca Rotha, ten ich vysvetľuje
Súdna rada SR na svojom dnešnom zasadnutí označila ako neprípustné vyjadrenia herca Roberta Rotha na adresu sudcu Špecializovaného trestného súdu Petra Pulmana. Ako vyplýva zo stanoviska, ktoré schválilo všetkých 12 prítomných členov rady, Roth svojimi vyjadreniami spochybňoval nestrannosť a nezávislosť sudcu, a tým narušil dôveru v spravodlivé rozhodovanie súdov. Výroky Rotha súvisia s rozhodnutím Pumalna nevziať do väzby obvineného Daniela Bombica.
Herec Robert Roth počas protivládneho zhromaždenia Slovensko je Európa na Námestí Slobody v Bratislave 7. februára 2025.
Herec Robert Roth na proteste „Slovensko je Európa“ v piatok 7. februára vo svojom prejave mimo iného povedal: „Videli sme predsa nášho premiéra v Moskve, u Putina. Oficiálne tam išiel vybavovať plyn. Lenže povedzte mi, ako môže ísť niekto vybavovať plyn, keď si doma nevie vybaviť 76 hlasov v parlamente. Je to vlastne úplne to isté, ako posielať sudcu Pulmana vybavovať preventívnu väzbu pre Bombica“.
Podľa súdnej rady je neprípustné nahrádzať vecnú a odbornú kritiku súdnych rozhodnutí verejnými útokmi na osobu sudcu. Zároveň súdna rada apelovala na verejne činné osoby, aby sa zdržali spochybňovania nestrannosti a nezávislosti súdnictva neprípustnými útokmi na konkrétnych sudcov.
V reakcii na to, že sa vecou bude zaoberať Súdna rada SR jej Roth zaslal stanovisko, v ktorom uviedol, že citovaná časť textu bola vytrhnutá z kontextu celého prejavu. „Problematický citát bol myslený ako ironický komentár aktuálnych udalostí, ktorými žila celá spoločnosť,“ uviedol. Doplnil, že použité prirovnanie malo ilustrovať absurditu premiérovho konania v Moskve. „Tak ako je nemožné, aby Robert Fico vybavil u Putina plyn, rovnako je nemožné chcieť, aby sudca niečo vybavil. Pretože som si vedomý, že sudca nič nevybavuje ale nestranne rozhoduje,“ vyhlásil Roth. Dodal, že ak sa z kontextu vytrhnutá časť dotkla sudcu Pulmana alebo sudcovského stavu, mrzí ho to.
Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Peter Pulman koncom januára nevzal do väzby obvineného Daniela Bombica stíhaného pre viacero trestných činov. Sudca síce skonštatoval existenciu dôvodnosti trestného stíhania obvineného, ale nezistil u neho dôvody väzby, preto ho prepustil na slobodu. Prokurátor žiadal pre obvineného väzbu pre obavy z možného úteku a pokračovania v trestnej činnosti. Najvyšší súd SR neskôr čiastočne vyhovel sťažnosti prokurátora a Bombicovi uložil obmedzenia vrátane monitoringu elektronickým náramkom, zákazu vycestovať, alebo dohľadu probačného a mediačného úradníka. Zakázal mu tiež zverejňovať v online priestore nenávistné príspevky./agentury/
X X X
Fico prebral žezlo. Danko i Šutaj Eštok iba žnú, čo zasiali
Prvé kolo vládnej krízy máme za sebou, no rozuzlenie koaličného rébusu je stále v nedohľadne. Robert Fico cez sociálnu sieť oznámil optimistickú správu. Na základe zmeny pomerov v poslaneckých kluboch SNS a Hlas uvoľňujú dve ministerské stoličky Smeru. No ani teraz nemôže premiér s pokojným svedomím odletieť do USA, sedem rebelujúcich poslancov koalícia stále nemá na svojej strane. Všetko sa ešte môže obrátiť naruby.
Vlastne sa len vyjasnilo, čo sa tušilo. Po odchode Richarda Rašiho na post predsedu Národnej rady sa uvoľní stolička ministra pre investície a regionálny rozvoj. No najprv musí Raši byť zvolený za predsedu v tajnej voľbe. Potrebuje 76 hlasov, koalícii však stále z pôvodných 79 chýba sedem.
No a druhá, prekvapivejšia, správa je ústupok Andreja Danka. Vzdáva sa svojej chuťovky – ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré si „vyboxoval“ pri zrode koalície. Je to pre Danka krutá daň, ale zaslúžená. Nárokoval si totižto viac, ako si „upiekol“ vo voľbách – najmä post NR SR po zvolení Petra Pellegriniho za prezidenta. Domnieval sa, že stačí pritlačiť a všetko mu prejde. Keď sa konečne spamätal, bolo už neskoro.
Teraz tiež vieme, o čom dlho trochu tajomne hovoril Fico, keď hrozil koaličným partnerom, že ak si nevyriešia spory vo vlastných kluboch, bude riešiť krízu on sám. A tak sa aj stalo, teraz zodpovedá za sedem rebelujúcich poslancov predseda Smeru.
Aj keď dôjde k písomnej dohode, nebude to mať „nová“ koalícia jednouché. Uspeje len vtedy, ak zmení štýl vládnutia. Inak jej vystavia stop nie rebelujúci poslanci, ale občania.
Vyjasnila sa aj záhada o tom, prečo sa tak dlho rokuje v ľahko riešiteľnej kríze. Dnes to už vieme: Fico tlačil na SNS a Hlas, aby mu pustili obe ministerstvá. Zažehnala sa tak aj vykukujúca roztržka: Šimkovičová s Tarabom totiž v utorok už vyslali signál, že ak ich pri rekonštrukcii vlády hodia cez palubu a oni prídu o svoje „prebendy“, ich vernosť koalícii nebude automatická. Je to trochu zvláštne pre národniarsky orientovaných politikov: svoju agendu majú postavenú na boji proti liberálom, progresívcom a Matovičovi, pritom sú však z čisto egoistických pohnútok ochotní potopiť vládny koráb, pokiaľ sa im zoberú „prebendy“.
Ako sa zdá, huliakovci z Národnej koalície sú už „uprataní“, no s rebelantmi z Hlasu to zatiaľ nie je isté. Áno, malo by im pripadnúť ministerstvo po Rašim (alebo rezort školstva), ale čo s poslancami? Pri huliakovcoch sa predpokladá, ako už bolo aj avizované, že zakotvia v poslaneckom klube Smeru, ale migaľovci? Kto z nich bude minister? A ostatní dvaja budú štátni tajomníci? Odpovede zatiaľ nepoznáme. A preto musíme k riešeniu koaličného rébusu pristupovať opatrne.
Pravdepodobne v druhom kole podpíše Robert Fico alebo Smer nejakú zmluvu s jasne zadefinovanými podmienkami s jednou i druhou rebelujúcou skupinkou.
Prezident Pellegrini od predsedu vlády požaduje (písomné) uistenie, že koalícia skutočne bude mať 79 poslancov, inak k rekonštrukcii vlády nepristúpi. Je to rozumná požiadavka. Teraz Fico preberá úplnú zodpovednosť za riešenie koaličnej i vládnej krízy. „Za vodou“ koalícia ešte nie je. A ak aj k dohode dôjde, po skúsenostiach z posledných mesiacov by bolo nemúdre neočakávať nové roztržky. Počkajme si.
Aj keď dôjde k písomnej dohode, nebude to mať „nová“ koalícia jednouché. Uspeje len vtedy, ak zmení štýl vládnutia: viac pokory, riešenie vecných problémov, neutápať sa v šarvátkach s opozíciou či vlastnými spormi. Inak jej vystavia stop nie rebelujúci poslanci, ale občania./agentury/
X X X
Šefčovič varuje: Nové clá USA môžu poškodiť podniky na oboch stranách Atlantiku
Podľa jeho slov ak Američania zavedú clá na produkty EÚ, vytvorí to zbytočné prekážky pre európsky export.
EÚ dúfa, že sa vyhne bolestivému scenáru zavádzania colných opatrení a protiopatrení. V stredu vo Washingtone na to poukázal eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič v rámci podujatia pripraveného American Enterprise Institute na tému „Spolupráca medzi EÚ a USA v oblasti obchodu a hospodárskej bezpečnosti“, informuje spravodajca TASR.
Slovenský eurokomisár pri téme zavádzania nových taríf pripomenul, ako často počuť tvrdenia o tom, že EÚ ukladá vyššie clá na dovoz než USA, podľa neho však údaje hovoria o niečom inom.
Spresnil, že pokiaľ ide o vzájomné obchodné vzťahy, celkový obraz je „veľmi vyvážený“ a poskytuje rovnaké podmienky pre podniky na oboch stranách Atlantiku, keď priemerné clo EÚ na tovary z USA je 0,9 %, zatiaľ čo na vývoz z EÚ do USA sa vzťahuje priemerné 1,5-% clo.
Potvrdil, že v prípade niektorých produktov sa výška ciel líši, avšak na oboch stranách existujú „colné špičky“. Napríklad EÚ má najvyššiu tarifu na dovoz osobných áut, zatiaľ čo USA majú najvyššiu tarifu na nákladné autá z Európy. A v niektorých sektoroch sú americké clá vyššie než tie európske. Na agropotravinárske výrobky z USA sa pri vstupe do Únie vzťahuje 3,5-% clo, zatiaľ čo na poľnohospodárske produkty EÚ sa v USA vzťahuje clo vo výške 5,7 %.
„Vzhľadom na tieto skutočnosti EÚ nevidí žiadne opodstatnenie pre náhle a jednostranné zvýšenie ciel zo strany USA,“ vyhlásil Šefčovič. Dodal, že európske podniky sa spoliehajú na ekonomickú stabilitu, predvídateľnosť a istotu na oboch stranách Atlantiku.
Podľa jeho slov ak Američania zavedú clá na produkty EÚ, vytvorí to zbytočné prekážky pre európsky export, čo poškodí podniky a pracovníkov na oboch stranách.
„Preto, na zaistenie ochrany európskych záujmov, nebudeme mať inú možnosť než rázne a rýchlo reagovať. Dúfame však, že sa vyhneme scenáru, ktorý znamená zbytočné bolesti opatrení a protiopatrení, a že zostaneme odhodlaní viesť konštruktívny dialóg,“ vyhlásil Šefčovič s odkazom na svoj niekoľkodňový pobyt v Spojených štátoch, kde má tento týždeň na programe pracovné stretnutia s najvyššími predstaviteľmi americkej obchodnej politiky a tiež s niekoľkými senátormi.
Šefčovič v tejto súvislosti parafrázoval bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana, že „obchod nie je vojna, ale ekonomická aliancia, z ktorej majú úžitok obe strany“.
„EÚ je aj naďalej presvedčená, že za voľný a spravodlivý obchod sa oplatí bojovať. A v tomto kontexte budeme naďalej formovať svoj vlastný osud,“ odkázal Šefčovič a v závere svojho prejavu vyjadril nádej, že pre EÚ aj USA má zmysel spolupracovať na posilnení „najprirodzenejšieho transatlantického puta“ a na jeho rozšírení do nových oblastí, aktuality.sk