O vstupe do aliancie sa rozhodne v Rusku. Turecko podalo oficiálnu žiadosť o vstup do skupiny krajín BRICS, v ktorej sú napríklad Rusko, Čína, India či Brazília. Píše agentúra Bloomberg s odvolaním sa na nemenované zdroje. Podľa agentúry krok odráža frustráciu Ankary z fakticky zastavených prístupových rozhovorov s Európskou úniou. Turecké úrady správu nekomentovali.
Turecko vidí v spolupráci výhody
Turecko vysiela už dlhší čas signály, že má záujmy o úzke vzťahy so skupinou BRICS. Na začiatku júna turecký minister zahraničia Hakan Fidan naznačil, že by Ankara mohla mať záujem o členstvo v skupine, ktorá združuje krajiny z takzvaného globálneho Juhu. V júni Fidan vystúpil na spoločnom zasadnutí ministrov zahraničia skupiny BRICS a ďalších prizvaných krajín, ktoré táto skupina organizovala v ruskom Nižnom Novgorode.
Samit v Rusku
O rozšírení bude skupina BRICS rokovať na svojom samite v Rusku na konci októbra. O vstup do aliancie majú popri Turecku záujem aj Thajsko, Malajzia a Azerbajdžan. Skupina sa naposledy rozšírila o niekoľko štátov na začiatku tohto roka.
Podľa zdrojov agentúry Bloomberg krok odráža frustráciu Ankary zo zastavených rozhovorov o vstupe do EÚ aj presvedčenie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, že sa celosvetové ekonomické a geopolitické ťažisko presúva k rastúcim krajinám, ako sú India či Čína.
Podľa Erdogana musí Turecko, ktoré je členom Severoatlantickej aliancie, udržiavať dobré vzťahy s Východom aj západnými krajinami.
„Turecko sa môže stať silnou prosperujúcou, prestížnou a efektívnou krajinou, ak súbežne zlepší svoje vzťahy s Východom i Západom,“ povedal cez víkend Erdogan v Istanbule.
Skupinu krajín BRICS spája kritika, že vo významných medzinárodných inštitúciách majú prevahu západné krajiny. V mnohých ďalších oblastiach však majú štáty skupiny odlišné, až protichodné záujmy./agentury/
X X X
Mark Galeotti pre Pravdu: Ukrajinci v Kursku Putina strápnili, musíme sa však pýtať, čo bude ďalej
„To, čo sa deje, je skôr dlhodobé oslabovanie Putinovej legitimity. Neznamená to, že zrazu budeme svedkami nejakého prevratu alebo ľudovej revolúcie,“ povedal pre Pravdu svetoznámy expert na Rusko Mark Galeotti.
Mark Galeotti, britský expert na Rusko, ktorý o tejto krajina napísal viacero kníh.
Keď sme sa rozprávali koncom februára 2022, povedali ste, že najlepšie, v čo môže Rusko na Ukrajine dúfať, je scenár Afganistanu. Stále si to myslíte alebo nie, a prečo? V tomto momente Ukrajina dosť rýchlo stráca územie v Doneckej oblasti smerom na Pokrovsk.
Musíme uznať, že Rusi relatívne pomaly, ale vytrvalo na Donbase postupujú. Aj keď, samozrejme, cena za to je, že neposlali sily proti ukrajinskému vpádu v oblasti Kurska. Takže sa v istom zmysle dá povedať, že ruský vládca Vladimir Putin urobil túto chladnú kalkuláciu, že mu viac záleží na časti Donbasu. Ale aj keď sa Rusom podarí ovládnuť Pokrovsk, nemyslím si, že budú schopní spustiť túto zimu nejakú inú veľkú ofenzívu. Ich bojové nasadenie už takmer kulminuje, ale ofenzíva ich vyčerpala.
Budúci rok by mohol vyzerať inak. Ukrajinci by mohli mať viac munície najmä pre európske a americké úsilie skutočne zvýšiť výrobu delostreleckých nábojov. Možno sa im podarí zvládnuť aj problém nedostatku vojakov, ale to je ešte väčšia výzva ako chýbajúca munícia. No na budúci rok by mohli mať Ukrajinci šancu na protiútok alebo prinajmenšom na oveľa efektívnejšiu obranu. Myslím si však, že v súčasnosti smerujeme k pomerne bizarnému asymetrickému patu. Vojnová línia sa bude naďalej pomaly pohybovať tam a späť. Bol by som prekvapený, keby sa Ukrajincom podarilo na dlhší čas udržať veľkú časť Kurska, ale možno budú kontrolovať niečo z ruského územia. Rusi zase budú okupovať väčšinu Donbasu. Ale nezdá sa, že by Rusi boli schopní dosiahnuť veľké teritoriálne zisky. A preto sa pozornosť presunie na politické udalosti. Uvidíme, ako dopadnú americké voľby a čo bude ďalej s európskou pomocou.
Čo by mohol vpád do Kurska znamenať pre Ukrajincov?
Je veľmi zložité to vyhodnotiť z dvoch dôvodov. Uvidíme, či a kedy táto operácia dosiahne určitú úroveň stability. Môže to byť tak, že Ukrajincov Rusi vyženú s ťažkými stratami, alebo sa stane to, že si skutočne dokážu udržať územie na dlhší čas. To, úprimne povedané, nevieme. A nie sme si ani celkom istí, čo presne zamýšľajú Ukrajinci. Prezident Volodymyr Zelenskyj hovorí o vytvorení nejakej nárazníkovej zóny. Znamenalo by to, že Ukrajinci by sa chceli v Kursku zdržať dlhšie. No veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Olexander Syrskyj skôr naznačuje, že akcia je oveľa viac o vyjednávaní a tiež o pokuse prinútiť Rusov, aby presunuli jednotky z donbaského frontu.
Je celkom pravdepodobné, že táto debata v skutočnosti odráža rozdiely v názoroch v rámci ukrajinského politického vedenia. Vpád do Kurska bol z vojenského hľadiska v počiatočnom štádiu dramatický úspech. Ukrajinci dokázali využiť svoju rýchlosť, flexibilitu a moment prekvapenia na to, aby sa naozaj dostali pomerne ďaleko. Ale teraz je na mieste otázka, čo ďalej. Áno, Ukrajinci ovládajú časť Kurskej oblasti, strápnili Putina, ale nie je jasné, ako by sa to dalo premeniť na nejaký druh trvalého úspechu. Mám pocit, že celá operácia istým spôsobom súvisela s tým, že ešte pred niekoľkými týždňami sa dalo celkom racionálne predpokladať, že republikán Donald Trump vyhrá americké voľby.
Ako to spolu súvisí?
Vždy sa nakoniec vrátime k politike. Vzhľadom na to, ako Trump naznačuje, že by chcel vojnu vyriešiť, zdá sa, že Ukrajinci chceli na frontovej línii urobiť niečo, čo je pre Putina zložité prijať. A mali určite aj v úmysle pokúsiť sa odtiahnuť ruské jednotky z Donbasu. Preto radšej nasadili v Kursku 10 000 dosť dobre vycvičených vojakov so západným vybavením. Kyjev ich mohol poslať aj na Donbas a určite by sa tam zišli. No vidím to tak, že Ukrajinci chceli Rusov zaskočiť a trochu zmeniť hru Moskvy, ktorá je založená na opotrebovávacej vojne, pretože Rusko má na ňu kapacity, veď má štyrikrát viac obyvateľov. A Kursk je odkaz aj pre Západ, že Kyjev vie stále prísť s niečím novým. Pretože sa objavujú tvrdenia, že situácia je pre Ukrajinu beznádejná a že by bolo dobré čím skôr sa pustiť do rokovaní, lebo Rusko vyhrá, keďže je väčšie. Takéto rozhovory by však určite viedli k výmene kontroly nad ukrajinským územím za mier. Naozaj však presne nevieme, čo Ukrajinci v Kursku zamýšľali a zamýšľajú, preto existuje veľa rôznych spôsobov, ako posúdiť úspech alebo neúspech operácie z vojenského i politického hľadiska.
Akým spôsobom informuje Putinov režim o tom, čo sa deje v Kursku?
Jednoznačne sa to snažil dosť zásadne bagatelizovať. Putin vyhlásil protiteroristickú operáciu, čím chcel naznačiť, že je to len niečo malé, čo sa v skutočnosti veľmi rýchlo skončí. Je však celkom zaujímavé čítať spravodajstvo o tom, čo sa deje. Bulvárnejšie a extrémistickejšie médiá sa zameriavajú na to, aké sú v Kursku hrdinské ruské jednotky, ktoré tam ničia západné zbrane. Je jasné, že to má uspokojiť patriotické potreby spoločnosti. Zároveň to však je informovanie o vojne.
A to možno Kremeľ ani nechce, však?
Áno, je to irónia. Lebo dianie v Kursku prenáša na vojnu viac pozornosti, hoci to Kremľom kontrolované médiá zľahčujú. V podstate sa to usilujú prezentovať ako nejakú prírodnú katastrofu Ako požiar či povodeň, za ktorú nikto nemôže. A že sa tým Rusi nemusia trápiť, ak vyslovene v Kursku nežijú. Ale režim sa len ťažko môže vyhnúť zložitým otázkam. Tie prichádzajú aj od takzvaných turbonacionalistov, ktorých podpora je pre vládu stále dôležitá. Títo ľudia majú pocit, že Kremeľ v skutočnosti opäť zlyhal a sklamal ľudí, ktorí teraz dokonca krvácajú. Kritika tohto typu je vždy rámcovaná tak, že Rusi sa musia zjednotiť a byť lepší v boji. Ale keď niečo také hovoríte, otvára to otázku, čo sa stane, keď Rusko nedokáže lepšie bojovať. Znamená to, že môže prehrať? Ukrajinský vpád do Kurska viedol k tomu, že ľudia riešia veci, o ktorých už premýšľali, ale nebolo možné o nich skutočne otvorene hovoriť.
Čo to znamená pre Putina?
Ukrajinský vpád bol skutočným šokom a v mnohých smeroch je to chyba Putinovho systému. Kremeľ mal varovania od spravodajských služieb, že Kyjev niečo pripravuje, veď Ukrajinci nemohli zhromaždiť také sily úplne v tajnosti. No ruskí lídri, či už to bol náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov, alebo sám Putin, si povedali, že to v skutočnosti nebude veľký problém. Táto nepripravenosť bola spôsobená aj tým, ako režim funguje. V Kursku budoval obranu, ale v oveľa menšej miere, ako požadovali samotní miestni politici. A aj preto, že zákazky dostali spoločnosti, ktoré vlastnia Putinovi ľudia, ale ktorí sa na nich len obohatili. Pre šéfa Kremľa je to trápne, ale myslím si, že zatiaľ to berie tak, že nie je veľký rozdiel medzi tým, či sú Ukrajinci v Kursku týždeň, alebo mesiac. Samozrejme, ak to bude pokračovať, keď to začne vyzerať takmer ako ustálený stav, potom sa ľudia opäť začnú pýtať, čo sa deje. Putinova legitimita bola založená na tom, že obyvateľom ponúkal prosperitu a bezpečnosť. Pre mnohých Rusov však už neplatí, že sa budú mať na budúci rok lepšie ako teraz. Ruská ekonomika nie je v úplne hroznom stave, ale mnohé ukazovatele sú v skutočnosti klamlivé. Pretože to, čo reálne vidíme, je, že veľa peňazí ide do ľudí, ktorí pracujú v továrňach na obranu a podobne, alebo do tých, čo pôjdu bojovať, či rodinám tých, čo zomrú. Ale existujú jasné dôkazy, že aj hospodárstvo je pod tlakom a prehrieva sa. Takže Putin už ľuďom nemôže sľúbiť stabilnú a dlhodobú prosperitu. A čo sa týka bezpečnosti, čoraz viac Rusov sa z vojny vracia v rakvách a časť územia krajiny ovláda iný štát. To, čo sa deje, je skôr dlhodobé oslabovanie Putinovej legitimity. Neznamená to však, že zrazu budeme svedkami nejakého prevratu alebo ľudovej revolúcie.
Tento rozhovor robíme 29. augusta a Slovensko oslavuje osemdesiate výročie Slovenského národného povstania (SNP). Podporil ho Sovietsky zväz a na spomienkovú slávnosť vláda pozvala aj ruského veľvyslanca. Ako riešiť takúto situáciu, keď Rusko vedie brutálnu vojnu proti Ukrajine? Mali by vlády na podobné udalosti verejne pozývať ruských predstaviteľov?
V takýchto situáciách je zložité nájsť správnu rovnováhu. Povedzme si úprimne, nie je len Ukrajina, ktorá je vo vojne s Ruskom, ale v istom zmysle celý západný svet. Putin o tom hovoril vo svojom prejave ku Dňu víťazstva v roku 2023. Nie sme však v konflikte so všetkými Rusmi. Je to približne tak, že asi 25 percent vojnu jednoznačne podporuje, 25 percent je proti nej, a polovica vlastne nevie, čomu má veriť. A v určitom bode Putin padne a aj vojna sa skončí. Budeme si musieť vybudovať vzťah s iným Ruskom. Myslím si, že je jednoznačne správne, keď upozorňujeme na všetky brutality režimu. Okrem toho sme svedkami eskalujúcej kampane ruských tajných služieb, ktorú vidíme v Európe. Jej súčasťou sú sabotáže, kybernetické útoky i atentáty.
Na druhej strane môžeme hovoriť aj o tom, čo by sa dalo nazvať základnou historickou zdvorilosťou. Bol to Sovietsky zväz, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri porážke nacizmu. Po prvé, je to pravda. Po druhé, nemáme dôvod, aby sme boli takí malicherní a zlomyseľní ako Putinov režim. A po tretie, a to je najdôležitejšie, obyčajní Rusi sú stále pomerne hrdí na svoju históriu, a najmä na také veci, ako je ich úloha v tom, čo nazývajú Veľkou vlasteneckou vojnou. V roku 2022 mi zakázali vstup do Ruska. Ale v roku 2014 som žil v Moskve a po anexii Krymu veľa západných lídrov vyhlásilo, že neprídu na prehliadku ku Dňa víťazstva v Moskve. Bolo to pochopiteľné rozhodnutie, ale ľudia sa ma na to pýtali. Boli skôr smutní ako nahnevaní, lebo mali pocit, že Západ v podstate uráža milióny sovietskych vojnových obetí. Preto si myslím, že by sme mali byť schopní ukázať, že vieme rozlišovať medzi tým, čo sú pozitívne činy z minulosti, a tým, čo sa deje teraz. Na súčasné dianie musíme reagovať. Na veci, ktoré diplomati, špióni a celý ruský štát robia proti našim záujmom. Mali by sme nájsť túto rovnováhu aj preto, že Moskva sa usiluje všetko démonizovať. Hovorím s vami z Británie a zdá sa, že Rusi si myslia, že všetko, čo sa v krajine pokazí, je práca MI6. Musíme ukázať, že sme lepší.
Dá sa teda povedať, že je možné na podujatie ako výročie SNP pozvať ruského veľvyslanca, ale zároveň musí byť jasné, že vláda má kritický postoj k tomu, čo robí Moskva?
Je to naozaj dôležité. Pripomeňme si minulé pozitívne činy. Aj s Rusmi. Ale je to prijateľné vtedy, keď neobchádzame skutočnosť, že Rusko je zapojené nielen do brutálnej vojny na Ukrajine, ale aj do celej série podvratných akcií a sabotáží v Európe. Je to niečo, čo sa nás všetkých týka. Musíme mať na Rusko aj bič, ak mu ponúkame cukor./agentury/
X X X
Holečková: Firma, v ktorej je konateľom Ficov syn, dostala od štátu desiatky tisíc eur
Firma, v ktorej je konateľ syn premiéra Roberta Fica (Smer), dostala od štátu desiatky tisíc eur. Upozornila na to poslankyňa Martina Holečková (KDH). Ako priblížila, ide o firmu Agentúra SMER s.r.o., v ktorej konateľom je Michal Fico, a teda syn predsedu vlády a predsedu strany Smer.
Od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove dostala táto firma desiatky tisíc eur, a to väčšinou v čase, keď bol jej konateľom súčasný minister obrany Robert Kaliňák (Smer). „Posledný schválený príspevok z marca 2024 vo výške viac ako 9 400 eur pochádza z obdobia, keď je konateľom Ficov syn,“ povedala Holečková. Premiér na tlačovej konferencii vyzval predsedu PS Michala Šimečku, aby pre dotácie pre firmy, kde pôsobia členovia jeho rodiny, odstúpil z pozície podpredsedu NR SR.
Holečková pripomenula, že na tejto tlačovej konferencii predseda vlády Fico verejne povedal, že ak sa nejaké štátne peniaze budú týkať firiem jeho alebo jeho rodiny, tak odstúpi. Preto sa pýta či premiér svoje slovo dodrží, a skončí na poste predsedu vlády.
Holečková priblížila, že Agentúra SMER s.r.o. uzavrela 20. marca tohto roku zmluvu s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove na viac ako 9 400 eur. Ide o Dohodu o poskytnutí príspevku na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska. Holečková ďalej poukázala na majetkové prepojenia Agentúre SMER s.r.o. Jediným spoločníkom je podľa jej slov strana Smer.
„Štatutárnym zástupcom strany Smer je Fico, takže podľa logiky, ktorú použil premiér, keď útočil na lídra najsilnejšej opozičnej strany, tieto desiatky tisíc skončili u Fica. Ja však na rozdiel od neho nespochybňujem, že táto firma mala napriek majetkovým prepojeniam na rodinu premiéra na príspevok od štátu nárok, presne tak, ako majú na dotácie nárok stovky nadácií a združení,“ zdôraznila Holečková a vyzvala predsedu vlády, aby začal pracovať a prestal s útokmi na opozičných politikov. Podľa poslankyne je jeho cieľom odpútať pozornosť od zlyhaní a prešľapov jeho vlády./agentury/
X X X
Maroš Žilinka odstavil prokurátorku, ktorá osem rokov vo vyšetrenom prípade nepodala obžalobu
Generálny prokurátor jej podľa vlastných slov pozastavil výkon funkcie, aby zachoval dôveryhodnosť prokuratúry. Prokurátorka Katarína Takácsová je stíhaná pre pokračovací zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka dnes na sociálnej sieti informoval, že dočasne pozastavil výkon funkcie levickej prokurátorke K. T. Iniciály patria Kataríne Takácsovej. Podľa šéfa prokuratúry je trestne stíhaná banskobystrickým policajným vyšetrovateľom pre pokračovací zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, ktorého sa mala dopustiť v súvislosti s výkonom funkcie prokurátora.
Žilinka v statuse upozornil, že „takéto rozhodnutie je výlučne rozhodnutím vo veci služobného pomeru prokurátora a žiadnym spôsobom neprejudikuje výsledok trestného konania vedeného proti prokurátorovi“.
Čoho presne sa mala prokurátorka dopustiť, nie je zo zverejnených informácií jasné. Dá sa to však vydedukovať z predchádzajúcich mediálnych správ o prokurátorke Takácsovej.
Do pozornosti verejnosti sa dostala v roku 2022, keď sa stala šéfkou Okresnej prokuratúry v Leviciach. Na tom by nebolo nič zvláštne, ak by Takácsová predtým nebola disciplinárne potrestaná. Na okresnú prokuratúru bola v podstate preradená z Krajskej prokuratúry v Nitre pre jej pochybenie v starom prípade. Koniec jej predchodcu Jozefa Šedivého sprevádzali pochybnosti o dobrovoľnosti jeho odchodu, keďže práve on dozoroval známy prípad pytliactva na poľovníckej chate v Čifároch, kde policajti získali aj nahrávky stretnutí Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Pavla Gašpara, Miroslava Bödora či Mareka Paru.
Takácsová mala dlhých osem rokov otáľať s podaním obžaloby v jednom vyšetrenom prípade a práve to je pravdepodobne aj dôvodom jej aktuálneho trestného stíhania. Podľa Nadácie Zastavme korupciu polícia vyšetrila prípad firmy, ktorá neplatila dane a dokonca ani mzdu svojim zamestnancom. To sa malo udiať ešte v roku 2000. Prokurátorka Takácsová nakoniec v roku 2015 obžalobu na súd podala, no ešte v tom istom roku ju mala vziať späť a následne prerušiť trestné stíhanie. Ako neskôr vyplynulo z disciplinárneho konania, Takácsová mala klamať svojmu nadriadenému o tom, že obžalobu nepodala.
Nadácia sa obrátila aj priamo na generálnu prokuratúru, aby preskúmala, či nečinnosťou prokurátorky nedošlo k premlčaniu skutkov, ktoré odhalila polícia.
Žilinka v prípade Takácsovej, ako aj nitrianskeho krajského prokurátora Ivana Mandalova už raz zasiahol – oboch v júni tohto roku odvolal z ich vedúcich funkcií. Ako dôvod označil závažné porušenia zákonnosti v konkrétnej trestnej veci. Ako uvádza Maroš Žilinka, Takácsová počas pozastavenia výkonu funkcie nemá práva a povinnosti prokurátora a nesmie vykonávať funkciu prokurátora, aktuality.sk
X X X
Zabíjajú vlastných ľudí? Rusi taktiku spálenej zeme vrhli na Sudžu a jej obyvateľov?
Ruské sily sa vraj snažia vyhladiť ruské mesto Sudža v Kurskej oblasti, ktoré sa momentálne nachádza pod ukrajinskou kontrolou. Na Facebooku to uviedli ukrajinské pozemné sily. Tvrdia, že Rusi zhadzujú na Sudžu riadené letecké bomby, strieľajú delostrelectvom a používajú tiež kamikadze drony.
„Zabíjajú vlastných ľudí. Aj keď sa Sudža nachádza vzadu, Rusi ju stierajú z povrchu zeme. V piatok riadenou leteckou bombou zamerali na miestnu škôlku, ruské letectvo zasiahlo aj domy civilistov v Sudži. Z približne 5-tisíc miestnych obyvateľov v meste zostalo dvesto civilistov, ktorým podľa noriem medzinárodného humanitárneho práva pomáha ukrajinská armáda. Drvivú väčšinu zostávajúcich tvoria ľudia v dôchodkovom veku,“ uvádzajú Ukrajinci./agentury/
X X X
Vyšetrovateľa, ktorý obvinil Jána Počiatka, prevelili mimo miesto trvalého bydliska, tvrdí Juraj Šeliga
Šeliga tvrdí, že vyšetrovateľ bol prevelený „za odmenu“, a že v tomto prípade šlo o pomstu zo strany vládnej koalície.
Vyšetrovateľ dnes obvinil bývalého ministra financií za stranu Smer Jána Počiatka v 13-miliónovej starej kauze Tiposu. Ako sme už dnes informovali, v roku 2008 Tipos vyplatil 13 miliónov schránkovej firme Lemikon, s ktorou sa sporil. Ján Počiatek, ktorý dohodu s Lemikonom podpísal, je dnes v starej kauze obvinený. Prípad však už môže byť premlčaný.
Niekdajší podpredseda parlamentu za stranu Za ľudí Juraj Šeliga vo videu na sociálnej sieti informoval o tom, že tento vyšetrovateľ má trvalé bydlisko v Leviciach. Ako však vraví Šeliga, niekdajší vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry mal byť po jej zrušení „za odmenu“ prevelený do Nitry. To je v rozpore s tvrdeniami súčasného policajného prezidenta Ľubomíra Soláka, ktorý tvrdil, že vyšetrovalia NAKA budú prevelení do miest, v ktorých doposiaľ slúžili: „Takže keď je Bratislavčan, zostáva slúžiť v Bratislave. Nebude na prezídiu, bude na okrese alebo na kraji,“ vysvetľoval Solák.
Podľa Šeligu ide o vyšetrovateľa, ktorý v minulosti riešil aj kauzu Valčeky, ktorá sa týkala Petra Žigu. Ten v súčasnosti zaujal neobsadený post podpredsedu parlamentu.
„Takto sa chová vládna koalícia, takto sa chová Šutaj Eštok a Solák. Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie Počiatkovi – nejde do miesta svojho trvalého bydliska ani tam niekde okolo. Pekne na okres z NAKY do Nitry. Lebo oni nezabúdajú,“ tvrdí Šelig, aktuality.sk
X X X
Ruské rakety musíme zostreľovať ešte nad Ukrajinou. Je to naša povinnosť, tvrdí Varšava
Poľsko je povinné zostreľovať ruské rakety nad Ukrajinou skôr, ako vstúpia do jeho vzdušného priestoru, vyhlásil tamojší minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski. TASR informuje na základe správy agentúry PAP.
Sikorski pre denník The Financial Times povedal, že Varšava musí zabezpečiť pre svojich občanov bezpečnosť napriek obavám o zatiahnutie Severoatlantickej aliancie (NATO) do rusko-ukrajinského konfliktu.
„Členstvo v NATO neprevyšuje zodpovednosť každej krajiny za ochranu vlastného vzdušného priestoru – je to naša ústavná povinnosť,“ ozrejmil poľský minister zahraničných vecí.
Sikorski spresnil, že podľa jeho názoru by mali byť rakety smerujúce na poľské územie zostrelené ešte nad územím Ukrajiny. „Keď už prekročia náš vzdušný priestor, riziko, že ich trosky niekoho zrania, je značné,“ dodal.
Operačné velenie ozbrojených síl 26. augusta oznámilo, že počas masového ruského útoku na Ukrajinu vstúpil do poľského vzdušného priestoru neidentifikovaný objekt, pravdepodobne dron. Po prelete približne 25 kilometrov nad Poľskom zmizol z radarov. Pátranie po objekte naďalej pokračuje v juhovýchodnej časti krajiny..
Úrady ešte v ten deň uviedli, že ozbrojené sily mohli objekt zostreliť, ale platné predpisy vyžadujú vizuálne rozpoznanie objektu. Poľský premiér Donald Tusk neskôr uviedol, že je pripravený ich zmeniť, ak by to bolo potrebné./agentury/
X X X
Čiernemu kašľu v Česku podľahlo trojmesačné dieťa
Od začiatku roka ide v Česku už o deviate úmrtie v súvislosti s týmto ochorením.
Čiernemu kašľu podľahlo trojmesačné dievča zo Stredočeského kraja, ktoré zároveň trpelo zápalom pľúc a vrodenou vývinovou poruchou. „Malá pacientka bola už po narodení oslabená nevyhnutnou operáciou vrodenej vývinovej poruchy a navyše jej bol diagnostikovaný čierny kašeľ a ďalšia baktéria Streptococcus pneumoniae, spojená so zápalom pľúc,“ dodala hovorkyňa českého Štátneho zdravotného ústavu (SZU) Štěpánka Čechová. TASR o tom informuje podľa správy portálu Novinky.cz.
Podľa českého portálu ide v tomto roku o druhý takýto prípad. Koncom marca zomrelo na čierny kašeľ mesačné dievča z okresu Ústí nad Orlicí. Dieťa tiež trpelo streptokokovou infekciou a adenovírusom a hemofilovou nákazou, pričom infekcie boli potvrdené aj u ďalších členov rodiny.
Novorodenci sú podľa odborníkov najzraniteľnejšou skupinou, pretože nemôžu byť očkovaní. Odborníci preto odporúčajú, aby sa tehotné ženy dali preočkovať v treťom trimestri, aby sa zabezpečil prenos protilátok na dieťa.
Tento rok evidovali v ČR 29 399 prípadov nákazy, pričom bolo nakazených 499 detí mladších ako jeden rok. Približne polovica z detí bola hospitalizovaná, často však len z preventívnych dôvodov.
Hygienici vo svojej správe upozornili, že počas posledných štyroch týždňov zaznamenali priemerne 20 nových prípadov týždenne. „S návratom z prázdnin a nástupom jesennej sezóny respiračných ochorení možno očakávať, že toto ochorenie bude v populácii pretrvávať,“ varovali hygienici.
Tohtoročná epidémia čierneho kašľa je v Česku najsilnejšia za viac ako 60 rokov. Počty pacientov trpiacich týmto ochorením prekonáva rekordy z 50. rokov minulého storočia, aktuality.sk
X X X
V Prešove otvorili divadelnú sezónu. Po prázdninách naplno zarezávaju aj v Divadle Jonáša Záborského
Nielen učitelia sa dnes (2. septembra) vrátili do práce. Po prázdninách naplno zarezávaju aj herci Divadla Jonáša Záborského v Prešove. To otvorilo svoju 82. divadelnú sezónu.
Prázdne chodby, šatne aj javisko už čoskoro opäť ožijú. Na návrat k svojej profesii sa po dvojmesačných prázdninách teší aj pani Eva. Divadelnú maskérku robí už 34 rokov.
„Chýbala mi už robotka. Žiadne predstavenie sa neobíde bez návštevy tejto maskérne, kde sa herec príde pred predstavením nalíčiť a upraviť,“ povedala maskérka Eva Petrovová.
Kostýmy na predstavenia počas leta nikto nenosil. Pred prázdninami ich vyčistili, aby tak zavesené v kostymérni počkali na novú sezónu.
Prázdne hľadisko už čaká na svojich divákov. Divadlo Jonáša Záborského pre nich pripravuje viaceré novinky. V divadelnej knižnici už o 9:00 ráno mali herci skúšku prvej zo štyroch plánovaných premiér 82. divadelnej sezóny.
V minulej divadelnej sezóne odohrali v divadle vyše 180 predstavení. K 24 hereckým stáliciam v novej sezóne pribudne aj štvorica nováčikov./agentury/
X X X
SaS chce zmeniť pravidlá v parlamente. Dokáže tak zastaviť koalíciu?
Branislav Gröhling, Mária Kolíková a Marián ViskupičZdroj: Diana Michaličová/Aktuality.sk
Opozičná Sloboda a Solidarita chce zmeniť rokovací poriadok. Poslanec Dostál hovorí o zlepšení poslaneckej práce, Mária Kolíková o akte vlastenectva.
Opozičná SaS predkladá do parlamentu návrh zákona, ktorým chce obmedziť nielen skrátené legislatívne konania, ale aj tzv. prílepky.
Poslanci Národnej rady Ondrej Dostál, Jana Bittó Cigániková, Juraj Krúpa, Mária Kolíková a Marián Viskupič, ktorí zákon predkladajú, tvrdia, že cieľom je zlepšiť legislatívny proces.
SaS sa opiera o to, že vládna koalícia zneužíva skrátené legislatívne konania a aj trestnú novelu presadila neštandardným spôsobom, aktuality.sk
X X X
Čo sa deje na ministerstve kultúry? Odborári poslali Machalovi list, hovoria o neefektívnom riadení a šikane
Rýchle zmeny na ministerstve kultúry neobišli ani odborárov. V súvislosti s výpoveďami zamestnancov rezortu a zhoršujúcimi sa podmienkami poslali generálnemu tajomníkovi služobného úradu Lukášovi Machalovi list. Informuje o tom Denník N.
V rezorte by po zmenách malo všetko fungovať, odborári sa však odvolávajú na šikanu či porušenie princípov štátnej služby. Výpovede na ministerstve kultúry sú podľa nich „účelové“.
Denník N má k dispozícii list, ktorý 20. augusta poslala Machalovi odborová organizácia rezortu kultúry. Tá patrí pod Slovenský odborový zväz verejnej správy a kultúry.
Kvalitná kultúrna politika
V liste, ktorý podpísala Lucia Grešková, predsedníčka Základnej organizácie SLOVES pri ministerstve kultúry, sa píše, že od začiatku roka ministerstvo kultúry urobilo osem organizačných zmien, no ani jedna nebola podľa odborárov dostatočne argumentovaná.
Zmeny, ktoré sa podľa odborárov dejú, zapríčinili napríklad zrušenie Inštitútu kultúrnej politiky alebo celého odboru kreativity a vzdelávania.
„Obávame sa straty kontinuity v plnení dôležitých agend a oslabenia schopnosti analyzovať dáta v oblasti kultúry a tvorby kvalitnej kultúrnej politiky,“ uvádzajú v liste.
Neefektívne riadenie a šikana na pracovisku
Odborári ďalej v liste žiadajú, aby sa ukončil pracovný pomer s odborníkmi, ktorí „v ostatnom čase podali podnety na riešenie nepriaznivej situácie, šikanovania či neefektívneho riadenia svojím nadriadeným“. Situáciu vyhodnotili ako neetické konanie.
Ďalej Machalovi vyčítajú, že zmeny nie sú hospodárne ani efektívne, „keďže všetkým, ktorých miesto bolo zrušené z dôvodu organizačnej zmeny, bolo vyplatené odstupné“. Taktiež sa o zmenách dozvedeli z verejných zdrojov a nie od ministertva, nie sú súčasťou rokovaní podľa koletívnej zmluvy a niektoré štandardné procesy trvajú príliš dlho.
Ministerstvu ponúkajú spoluprácu a riešenie vzniknutej situácie./agentury/
X X X
Hlavným posolstvom SNP bolo ukončiť vojnu a nastoliť mier, uviedol premiér počas osláv povstania
Hlavným posolstvom Slovenského národného povstania bolo ukončiť vojnu a nastoliť mier. Povstanie zároveň ukončilo éru malosti a pasivity slovenského národa. Predseda vlády SR a Smeru-SD Robert Fico to povedal v príhovore počas štvrtkových osláv 80. výročia SNP v Banskej Bystrici.
„Máme právo žiadať aj odtadiaľto z Banskej Bystrice do celého sveta mier. Máme právo povedať, že sme krajina, ktorá chce spolupracovať s každým, kto si predstavuje mierové spolunažívanie, s každým, kto si nás bude vážiť, s každým, kto bude rešpektovať naše princípy a naše historické pravidlá,“ zdôraznil predseda vlády s tým, že sa nesmie opakovať, aby vládni politici neumožnili verejnosti účasť na oslavách SNP.
Súboj bez akýchkoľvek pravidiel
Medzinárodný poriadok sa podľa Fica v súčasnosti zmenil na krutý súboj bez akýchkoľvek pravidiel. „Musíme nastoliť nový medzinárodný poriadok a urobiť všetko pre to, aby nasledujúcich 50 rokov na celom svete bol mier,“ povedal.
Podľa premiéra sa prekračujú červené čiary, ktoré boli nastavené počas studenej vojny. „Červené čiary, ktoré sa nielen rešpektovali v minulosti, ale aj červené čiary, ktoré boli vymožiteľné rôznymi medzinárodnými prostriedkami. Je nebezpečné, že sme dnes svedkami možnej globálnej konfrontácie,“ podotkol. Kritizoval, že ak má niekto suverénny alebo sebavedomý názor, tak je okamžite tento názor potláčaný./agentury/
X X X
Rebríček najbohatších Čechov je plný Slovákov. Expremiér Babiš si výrazne pohorši
Týždenník Euro opäť zostavil rebríček Čechov s najväčším majetkom. Prvenstvo obsadil Daniel Křetínský, ktorého bohatstvo za posledný rok vzrástlo z 217 na 390 miliárd korún (približne 15 a pol miliárd eur). Z prvého miesta tak zosadil Renátu Kellnerovú s rodinou. Ich majetok sa medziročne zvýšil na 350 miliárd korún. Najviac si však pohoršil expremiér Andrej Babiš (ANO), ktorého majetok sa znížil o 50 miliárd korún na 85 miliárd. V rebríčku mu patrí siedme miesto.
Na úctyhodnom treťom mieste je bratislavský rodák Jozef Tkáč, ktorý podniká v energetike (spoločnosti EPH a J&T). Štvrtú priečku podľa časopisu Euro obsadil zakladateľ investičnej skupiny KKCG Karel Komárek s dopočítaným majetkom 170 miliárd korún. Jeho hodnota sa od minulého roka nezmenila. Na piatom mieste je Pavel Tykač, majiteľ energetickej skupiny Sev.en, ktorého bohatstvo vzrástlo o 37 miliárd na 145 miliárd korún. Šiestemu Radovanu Vítkovi s realitnou skupinou CPI sa podľa týždenníka naopak znížilo o 22 miliárd na 132 miliárd českých korún.
Bývalý český predseda vlády Andrej Babiš si pohoršil a obsadil siedme miesto. Jeho holding Agrofert vlani postihol pád marží v poľnohospodárstve a vo výrobe syntetických hnojív. Na ôsmom mieste figuruje predstaviteľ zbrojného priemyslu Michal Strnad. Na deviatom je český podnikateľ slovenského pôvodu Tomáš Chrenek (spoločnosti Moravia Steel, Agel). Desiatu pozíciu zastáva v rebríčku Jozef Tkáč zo Slovenska, prezident J&T Finance Group.
Křetínskeho aktíva koncentruje EP Corporate Group, v ktorej drží zhruba 90 percent. Spadá pod ňu predovšetkým Energetický a priemyselný holding (EPH), ktorý zahŕňa cez 70 spoločností po celej Európe. Najbohatšiemu Čechovi vychádza stávka na plynové elektrárne s flexibilným výkonom. S tým, ako v Európe rastie výkonovo nestabilná výroba zo slnečnej a veternej energie, sa zvyšuje dopyt po vyrovnávacích zdrojoch. Ide o solídne ziskový biznis s dlhodobou perspektívou. Fosílny zemný plyn možno navyše do budúcnosti nahradiť vodíkom, čo otvára cestu k prevádzke plynových elektrární aj po roku 2050, vysvetľuje Euro.
Kellnerová, ktorú doteraz aj iné rebríčky najbohatších Čechov kládli na prvé miesto, zdedila s rodinou po zosnulom manželovi Petrovi Kellnerovi, najbohatšiemu človeku východnej Európy, investičnú skupinu PPF.
X X X
Vyšetrovateľa, ktorý obvinil Jána Počiatka, prevelili mimo miesto trvalého bydliska, tvrdí Juraj Šeliga
Šeliga tvrdí, že vyšetrovateľ bol prevelený „za odmenu“, a že v tomto prípade šlo o pomstu zo strany vládnej koalície.
Vyšetrovateľ dnes obvinil bývalého ministra financií za stranu Smer Jána Počiatka v 13-miliónovej starej kauze Tiposu. Ako sme už dnes informovali, v roku 2008 Tipos vyplatil 13 miliónov schránkovej firme Lemikon, s ktorou sa sporil. Ján Počiatek, ktorý dohodu s Lemikonom podpísal, je dnes v starej kauze obvinený. Prípad však už môže byť premlčaný.
Niekdajší podpredseda parlamentu za stranu Za ľudí Juraj Šeliga vo videu na sociálnej sieti informoval o tom, že tento vyšetrovateľ má trvalé bydlisko v Leviciach. Ako však vraví Šeliga, niekdajší vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry mal byť po jej zrušení „za odmenu“ prevelený do Nitry. To je v rozpore s tvrdeniami súčasného policajného prezidenta Ľubomíra Soláka, ktorý tvrdil, že vyšetrovalia NAKA budú prevelení do miest, v ktorých doposiaľ slúžili: „Takže keď je Bratislavčan, zostáva slúžiť v Bratislave. Nebude na prezídiu, bude na okrese alebo na kraji,“ vysvetľoval Solák.
Podľa Šeligu ide o vyšetrovateľa, ktorý v minulosti riešil aj kauzu Valčeky, ktorá sa týkala Petra Žigu. Ten v súčasnosti zaujal neobsadený post podpredsedu parlamentu.
„Takto sa chová vládna koalícia, takto sa chová Šutaj Eštok a Solák. Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie Počiatkovi – nejde do miesta svojho trvalého bydliska ani tam niekde okolo. Pekne na okres z NAKY do Nitry. Lebo oni nezabúdajú,“ tvrdí Šeliga, aktuality.sk
X X X
OVysvetlil, prečo prijal ponuku od Saudov. Gyömbér spomenul, na čo si ťažko zvyká: Je to neznesiteľné
Väčšinu svojej kariéry strávil v Taliansku, kde bol s jednou krátkou polročnou prestávkou v Groznom dlhých 11 rokov. Po konci minulej sezóny sa Norbert Gyömbér rozhodol pre radikálny krok a kývol na ponuku nováčika najvyššej ligy Saudskej Arábie, Al-Kholood.
Na zraz do Senca prišiel už z novej futbalovej destinácie, avšak exotickejšej. Slovenský futbalový reprezentant Norbert Gyömbér sa rozhodol po zostupe Salernitani do II. talianskej ligy kývnuť na novú výzvu a po štyroch rokoch strávených v klube z juhu Apeninského polostrova zamieril na Blízky východ, konkrétne do Saudskej Arábie.
V tejto súťaži, ktorej súčasťou sú aj také hviezdy ako Cristiano Ronaldo, Karim Benzema, N’Golo Kanté, Sadio Mané, Neymar a ďalší, si zahrá za tím nováčika Al-Kholood. V pondelok si 32-ročný rodák z Revúcej sadol pred prítomné médiá v Senci a porozprával o svojej novej saudskej výzve, ako aj zápasoch Slovenska v Lige národov.
Cieľom 6 bodov z oboch zápasov
V akej nálade prichádzate do reprezentácie?
„Vo výbornej ako vždy a vždy sa sem vraciam veľmi rád, pretože sa tu vytvorila fantastická partia a je radosť sem chodiť. Dúfam, že náladu, ktorú tu stále pestujeme, prenesieme aj na ihrisko a z oboch zápasov prinesieme 6 bodov.“
Aké zápasy očakávate proti Estónsku (5. septembra o 20.45 h v Tallinne) a Azerbajdžanu (8. septembra o 18.00 h v Košiciach)?
„Futbal v Európe rastie naozaj rýchlym tempom a dnes už neplatí, že môžete dominovať proti papierovo slabším v celom zápase ako v minulosti. Máme svoje skúsenosti z Ligy národov, kde nám súperi dokázali, že to nebude jednoduché. Teraz sa chceme pripraviť čo najlepšie a keď podáme také výkony, aké sme predvádzali v poslednom období, tak dúfam, že to zvládneme.“
Pred majstrovstvami Európy bolo napätie možno výraznejšie ako teraz, cítite to podobne alebo ani nie?
„Určite nie. Každý zraz a reprezentačný zápas cítite na sebe tlak. Je to tak lepšie, pretože keby ste chodili do reprezentácie bez tlaku, tak by to bolo ‚lážo-plážo‘ a to by určite nebolo dobré. Za národný tím musíte vydať viac ako sto percent, aby ste dnes mohli zvládnuť svoje zápasy.“
O svojom rozhodnutí odísť do Saudskej Arábie
Počas leta ste urobili zmenu, keď ste sa presunuli z Talianska do Saudskej Arábie, takže prečo ste sa tak rozhodli?
„Cítil som, že po 10 – 11 rokoch v Taliansku som potreboval zmenu. Ponuka prišla veľmi rýchlo a musel som sa rozhodnúť zo dňa na deň. Ponuka bola taká, že som ju akceptoval hneď a vôbec nad tým ďalej nerozmýšľal, že by som mal čakať na ďalšie ponuky. Ako plynie čas, tak by bol na mňa stále väčší tlak, no táto ponuka prišla hneď a rozhodol som sa ako som sa rozhodol. Teraz som spokojný.“
Bola to ponuka „neodmietnuteľná“ a taká, akú by možno nevedeli ponúknuť kluby, povedzme, zo spodku talianskej ligy?
„Samozrejme, mohol som povedať aj ‚nie‘ (úsmev), ale zmena prišla vhod. Aj som si zisťoval nejaké informácie, odohrali sme tam dva zápasy a videl som, že liga má svoju úroveň. Chodia tam naozaj kvalitní futbalisti a nie ako pred pár rokmi, že tam hráči chodili ukončiť kariéru. Kluby berú aj mladších a je tam kvalita. Samozrejme, je to niečo iné ako v Európe, ale ja som tam nešiel do ‚dôchodku‘. Mám svoje ambície a motivácie a myslím si, že to bol dobrý krok.“
Čo je to najťažšie, na čo si musíte zvykať?
„Veľa vecí, ale v týchto mesiacoch určite teplo. Cez deň sa ani nedá vyjsť na ulicu, pretože je to neznesiteľné. Je to aj trochu iná mentalita a kultúra, ale keď človek berie svoju prácu seriózne, tak si zvykne na všetko a prispôsobí sa. S aklimatizáciou som nemal problém.“
Vernon De Marco raz uviedol, že si ako keby musel až ‚žmýkať‘ kopačky a akoby hral v saune. Sedí to?
„Tým, že som v strede Saudskej Arábie a okolo je len púšť, tak je tam nejakých 50 stupňov, ale veľmi sucho. Po tréningu nie ste ani spotení, keďže ako sa potíte, tak to na vás hneď vyschne. Vernon to mal asi opačne. Je to teplo, ale treba sa tomu prispôsobiť.“
Dá sa to porovnať aj trochu s podnebím v Salerne? Pripravilo vás Taliansko na to aspoň trochu?
„Trochu áno, ale, nebudem vám klamať, je to fakt teplo. Ako keď vojdete do sauny. Majú tam také počasie, je potrebné sa s tým vyrovnať a naučiť sa s tým žiť. Človek by s tým nemal mať nejaké problémy, že nemôže trénovať alebo sa na to sťažovať. Je to súčasť práce, šiel som do takého prostredia a teraz si to musím ‚vyžrať‘ (smiech).“
Na druhej strane, v lige máte možnosť brániť veľké futbalové hviezdy, no v porovnaní so Serie A to nie je až taký veľký rozdiel, alebo?
„Aj v Taliansku boli zvučné mená, ale možno nie až také ako sú teraz v Saudskej Arábii. Už síce majú pokročilý vek, ale stále sú kvalitní futbalisti a patria k svetovej špičke. V Taliansku mám niečo odtrénované a teraz dúfam, že to prenesiem aj do Saudskej Arábie.“
So Saudskou Arábiou bol spájaný aj Milan Škriniar. Rozprávali ste sa o tom spolu?
„Jeden deň mi volal a chcel vedieť nejaké informácie, ale o tom povie viac asi on.“, aktuality.sk