Turecko bude za ruský plyn čiastočne platiť v rubľoch. Podľa agentúry TASS o tom po dnešnom stretnutí ruského prezidenta Vladimíra Putina a jeho tureckého náprotivku Recepa Tayyipa Erdogana v Soči informoval podpredseda ruskej vlády Alexander Novak.
Rusko začalo požadovať platby v rubľoch po odberateľoch plynu po rozpútaní vojny na Ukrajine a ostrej západnej reakcii, ktorá ohrozila stabilitu ruskej meny. „Prezidenti sa na rokovaní dohodli, že začíname s čiastočnými platbami v rubľoch za dodávky plynu,“ povedal Novak. Upresnil, že Rusko dodáva do Turecka ročne 26 miliárd metrov kubických plynu.
Nová úroveň vzťahov
Putin s Erdoganom sa okrem toho za štyri hodiny rozhovorov v letovisku na čiernomorskom pobreží dohodli na rozšírení spolupráce v doprave, poľnohospodárstve alebo stavebníctve. Podľa Novaka znamená dohoda „novú úroveň“ vzájomných vzťahov.
Erdogan na úvod stretnutia uviedol, že schôdza „môže otvoriť úplne odlišnú kapitolu“ v turecko-ruských vzťahoch a označil aj za značne produktívne predchádzajúce politické a ekonomické rokovania delegácií z Moskvy a Ankary. Putin pred samotným konaním Erdoganovi poďakoval za jeho podiel na vzniku dohody o obnove vývozu potravín z ukrajinských prístavov.
„Vďaka vášmu priamemu zapojeniu a záštite OSN sa problémy ohľadom dodávok ukrajinského obilia vyriešili. Vývoz už začal, za čo vám ďakujem,“ povedal Putin. Prvá loď z ukrajinského prístavu vyplávala v pondelok, ďalšie tri ju nasledovali dnes. Poďakovanie sa Erdoganovi od jeho ruského náprotivku dostalo aj za dodávky ruského plynu do južnej a juhovýchodnej Európy cez plynovod Turkstream. „Európski partneri by mali byť Turecku vďační za zabezpečenie neprerušovaných dodávok ruského plynu,“ povedal Putin.
Témou dnešnej schôdze bol okrem ekonomických vzťahov aj konflikt v Sýrii. Obe strany potvrdili odhodlanie spolupracovať v boji proti tamojším teroristickým organizáciám, stoja podľa Reuters v spoločnom vyhlásení.
Obaja štátnici už v júli diskutovali o možnom mierovom riešení situácie v Sýrii spoločne s iránskymi predstaviteľmi v Teheráne. Zatiaľ čo Moskva a Teherán podporujú sýrsky režim prezidenta Bašára Asada, Turecko poskytlo pomoc povstaleckým skupinám, ktoré bojujú proti Asadovým silám na severozápade krajiny. Erdogan zároveň podľa agentúry AFP už dlhšiu dobu hrozí začatím novej ofenzívy na severe Sýrie proti kurdským bojovníkom.
Na opačných stranách stojí Turecko a Rusko aj v konflikte na Ukrajine, ktorý Moskva vyvolala tento rok 24. februára. Turecko je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie, ktorej krajiny proti ruskej agresii politicky, vojensky aj hospodársky podporujú Kyjev./agentury/
X X X
Grinerová a Whelan za Buta? USA dali Rusku „solídnu“ ponuku
Rusko uviedlo, že je pripravené rokovať s Washingtonom o výmene väzňov prostredníctvom existujúcich diplomatických kanálov. Urobilo tak deň potom, čo bola americká basketbalová hviezda Brittney Grinerová v Rusku odsúdená na deväťročný trest väzenia za držanie drog. Informovala o tom agentúra Reuters.
Svetová basketbalová hviezda Američanka Brittney Grinerová sa pozerá cez mreže, keď počúva verdikt v súdnej sieni v Chimki neďaleko Moskvy vo štvrtok 4. augusta 2022.
„Sme pripravení o tejto téme rokovať, ale v rámci kanála, na ktorom sa dohodli prezidenti (Vladimír) Putin a (Joe) Biden,“ uviedol ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. „Ak sa Američania rozhodnú opäť uchýliť k verejnej diplomacii, je to ich vec a dokonca by som povedal, že je to ich problém,“ dodal počas návštevy Kambodže, kde sa zúčastňuje zasadnutia ministrov zahraničných vecí Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).
Biden dnes uviedol, že jeho úrad „tvrdo pracuje“ na prepustení Grinerovej. „Pevne dúfam, že sa to podarí,“ povedal prezident po tom, ako Moskva oznámila, že je pripravená konať.
Kremeľ už skôr varoval Spojené štáty pred tým, aby v prípade Grinerovej využívali takzvanú megafónovú diplomaciu. Podľa neho by to mohlo iba zmariť snahy o prípadnú výmenu.
Rozsudok nad Grinerovou, ktorý americký prezident Joe Biden označil za „neprijateľný“, by podľa Reuters mohol pripraviť pôdu pre americko-ruskú výmenu väzňov. Tá by zahŕňala 31-ročnú americkú športovkyňu a ruského obchodníka so zbraňami Viktora Buta, ktorý si odpykáva trest v USA.
Spojené štáty už urobili ponuku, ktorú minister zahraničia Antony Blinken označil za „solídnu“, s cieľom docieliť prepustenie Američanov zadržiavaných v Rusku, kde si okrem Grinerovej odpykáva trest aj bývalý príslušník námornej pechoty Paul Whelan.
Dvojnásobná olympijská víťazka Grinerová bola zatknutá 17. februára na moskovskom letisku Šeremeťjevo s náplňami do elektronickej cigarety s hašišovým olejom. Basketbalistka sa obhajovala tvrdením, že ich zabalila nedopatrením. Konope je v Rusku nelegálne na liečebné aj rekreačné účely./agentury/
X X X
Americký prezident Joe Biden by na budúci týždeň mohol podpísať novú vojenskú pomoc Ukrajine v hodnote až jednej miliardy dolárov. Agentúre Reuters to dnes oznámili tri anonymné zdroje oboznámené so situáciou.
Detaily podporného balíka by mohli byť oznámené už v pondelok. Podľa Reuters bude obsahovať muníciu do ďalekonosných zbraňových systémov HIMARS, až 50 obrnených transportérov M113 a muníciu do protiraketového obranného systému zem-vzduch NASAMS. Konkrétny vojenský materiál aj hodnota balíka sa do budúceho týždňa môže zmeniť.
Celková hodnota americkej pomoci Ukrajine od začiatku invázie by tak stúpla na 8,8 miliardy dolárov, ak by Biden balík podpísal v tejto podobe.
X X X
Ukrajina vyzvala na rozšírenie dohody o zmiernení ruskej blokády čiernomorských prístavov o ďalšie produkty.
„Táto dohoda je o logistike, o pohybe plavidiel cez Čierne more,“ povedal pre Financial Times námestník ukrajinskej ministerky hospodárstva Taras Kačka. „Aký je rozdiel medzi obilím a železnou rudou?“ citovala ho agentúra Reuters.
Z ukrajinských prístavov Čornomorsk a Odesa v piatok vyplávali tri lode s obilninami, oznámilo turecké ministerstvo obrany. Odeská oblastná správa medzitým uviedla, že do Čornomorska dorazí po ďalší náklad obilia turecká nákladná loď.
Rusko a Ukrajina sú v celosvetovom meradle producentami približne tretiny pšenice. OSN varovala, že zastavenie dodávok obilnín cez Čierne more kvôli ruskej blokáde by mohlo vyvolať hladomor v iných krajinách, najmä Afriky, Ázie a Blízkeho východu, pripomína Reuters.
„Očakávame, že bezpečnostné záruky našich partnerov z OSN a Turecka budú naďalej fungovať a že export potravín z našich prístavov sa stane stabilným a predvídateľným pre všetkých účastníkov trhu,“ povedal ukrajinský minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov.
Ukrajinský úrad pre prístavy oznámil, že v ukrajinských prístavoch kotví 68 lodí s nákladom 1,2 milióna ton, dve tretiny z toho tvoria potraviny.
**22:16 Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Enerhoatom podľa agentúry Unian uviedla, že pri dnešnom druhom ostreľovaní ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú okupujú ruskí vojaci, rakety dopadli priamo vedľa jedného z blokov a že existuje nebezpečenstvo rozptylu rádioaktívnych látok.
Pri prvom útoku boli porušené dve elektrické vedenia napájajúce rozvodňu, ktorá je potrebná pre bezpečnú prevádzku jadrových blokov. Druhé ostreľovanie elektrárne sa podľa miestnej správy odohralo o dve hodiny neskôr, informovala agentúra Interfax, ktorá uviedla, že delostrelecké granáty zasiahli priamo areál elektrárne.
Enerhoatom večer informoval, že ruské sily ostreľovali areál druhýkrát. „Existuje nebezpečenstvo úniku vodíka a rozptylu rádioaktívnych látok,“ uviedla firma. Unian napísala, že podľa obyvateľov Enerhodaru v meste prestalo fungovať osvetlenie. Aj agentúra RIA Novosti uviedla, že v Enerhodare čiastočne nefungujú dodávky elektriny a vody.
X X X
Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že v rámci odvetných krokov ukladá zákaz vstupu pre 62 kanadských občanov vrátane vládnych predstaviteľov.
Ruská diplomacia vo vyhlásení uviedla, že na zozname sú osoby známe „svojou zákernou činnosťou v boji proti ‚ruskému svetu‘ a jeho tradičným hodnotám“.
Podľa Moskvy ide o odvetné opatrenie za sankcie Kanady z júna a júla voči ruským občanom vrátane novinárov a hlave ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchovi Kirillovi. Ten ako blízky spojenec prezidenta Vladimira Putina podporuje ruskú inváziu na Ukrajine.
Rusko tiež obvinilo vládu kanadského premiéra Justina Trudeaua, že uráža „nielen mnohonárodný ruský ľud, ale aj pravoslávnych veriacich na celom svete vrátane Kanady“. Ruské ministerstvo zahraničných vecí dodalo, že ďalšie odvetné opatrenia oznámi už čoskoro.
X X X
Rusko zakázalo investorom z takzvaných nie priateľských krajín predávať do konca roka podiely v ruských bankách a kľúčových energetických projektoch. Príslušný dekrét podpísal prezident Vladimir Putin. Moskva tak reaguje ďalšími odvetnými krokmi na sankcie západných štátov voči Rusku za inváziu na Ukrajinu.
Dekrét s okamžitou platnosťou zakazuje investorom z krajín, ktoré uplatňujú sankcie proti Rusku, aby predávali svoje aktíva v projektoch, pri ktorých platia dohody o deľbe produkcie, ďalej podiely v bankách, strategických podnikoch, firmách produkujúcich energetické zariadenia, ako aj iných projektoch v oblastiach od produkcie ropy a plynu až po uhlie a nikel. V určitých prípadoch však ruský prezident môže udeliť výnimku a proces predaja nechať pokračovať.
Zákaz pokrýva takmer všetky veľké projekty v oblasti financií a energetiky, v ktorých zahraniční investori ešte stále majú podiely. Týka sa aj ropných a plynárenských projektov Sachalin-1 a Sachalin-2. Napríklad, v projekte Sachalin-1 kontroluje americký koncern ExxonMobil 30-percentný podiel a ako firma uviedla, je v procese predaja týchto aktív. Začiatkom júla zasa Putin podpísal dekrét, ktorý umožňuje Moskve prebrať kontrolu nad ropným a plynárenským projektom Sachalin-2. To sa týka aktív firmy Shell a japonských spoločností Mitsui a Mitsubishi.
Čo sa týka bánk, v hľadaní možností na odchod z Ruska pokračujú talianske UniCredit a Intesa, americká Citi a rakúska Raiffeisen. Iným bankám ako francúzska Société Générale a britská HSBC sa už aktíva v Rusku podarilo predať.
X X X
Lotyšško prestalo vydávať víza ruským občanom. V piatok to oznámilo lotyšské veľvyslanectvo v Moskve. Dôvodom je vojna na Ukrajine.
„Lotyšské veľvyslanectvo v Rusku pozastavilo prijímanie žiadostí o víza pre občanov Ruskej federácie na dobu neurčitú. Výnimkou je účasť na pohrebe blízkeho príbuzného (v Lotyšsku),“ napísalo veľvyslanectvo v príspevku na sociálnej sieti Twitter.
Riga v uplynulom období obmedzila vydávanie víz pre Rusov a udeľovala ich len z humanitárnych dôvodov, vysvetľuje DPA. Lotyšsko napríklad vydalo povolenia na pobyt veľkému počtu ruských novinárov, ktorí už v Rusku nemohli pracovať pre úradné obmedzovanie médiív.
Lotyšské bezpečnostné orgány však nedávno upozornili pred možnými rizikami, ktoré môžu nastať v prípade, ak bude v Lotyšsku pracovať čoraz viac ruských médií.
X X X
Ukrajina a Rusko sa vzájomne obvinili z ostreľovania ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú už v marci pri invázii na Ukrajinu obsadili ruské vojská. Na mieste vznikol požiar, informovala ruská agentúra RIA Novosti, podľa ktorej na zariadenie zaútočili ukrajinské sily. Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Enerhoatom, ktorá naopak viní z útoku ruských vojakov, podľa agentúry Unian uviedla, že elektráreň ďalej funguje. Zvýšená radiácia podľa nej zaznamenaná nebola.
„Okolo 15:00 (14:00 SELČ) v čase, keď sa menili pracovníci na smene, vykonali nacionalistické jednotky z územia pod kontrolou ukrajinského režimu delostrelecký útok na areál Záporožské JE,“ povedal podľa agentúry RIA Novosti nemenovaný predstaviteľ Ruskom dosadenej správy mesta Enerhodar, kde elektráreň leží. Útok podľa neho prerušil dve elektrické vedenia napájajúce rozvodňu, ktorá je potrebná pre bezpečnú prevádzku jadrových blokov. Hasiči sa snažia zlikvidovať vzniknutý požiar, doplnila agentúra s odkazom na iný nemenovaný zdroj.
Podľa ukrajinskej spoločnosti Enerhoatom, ktorá spravuje jadrové elektrárne v krajine, ale na okolie elektrárne zaútočili ruské vojská. „Ruskí fašisti vykonali ďalšiu provokáciu v Enerhodare a strieľali smerom na Záporožskú jadrovú elektráreň,“ uviedla spoločnosť. „Okolo 14:30 (13:30 SELČ) boli zaznamenané tri zásahy blízko priemyselného areálu Záporožskej JE,“ doplnila firma, podľa ktorej bolo pri útoku poškodené vedenie.
Podľa Enerhoatomu elektráreň „nehľadiac na provokácie“ ďalej funguje a dodáva energiu do ukrajinskej energetickej sústavy cez vedenie, ktoré je naďalej v prevádzke.
X X X
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu ruská armáda stratila 41 650 vojakov. Za uplynulý deň na Ukrajine padlo 150 ruských vojakov. Uviedlo to ukrajinské ministerstvo obrany.
Podľa Kyjeva ruské sily za uplynulý deň stratili aj 3 tanky, 6 obrnených bojových vozidiel, 4 delostrelecké systémy a 5 systémov protivzdušnej obrany. Celkovo tak Rusko na Ukrajine doteraz prišlo o 1 792 tankov, 4 032 obrnených bojových vozidiel, 950 delostreleckých systémov a 123 systémov protivzdušnej obrany. Informuje o tom britský web The Guardian, ktorý však dodáva, že nedokáže tieto údaje nezávisle overiť.
X X X
Zástupca moskovského patriarchátu sa vo Vatikáne stretol s arcibiskupom Paulom Gallagherom, ktorý má vo Vatikáne funkciu zodpovedajúcu ministrovi zahraničia. Podľa agentúry APA možno rokovali aj o prípadnom stretnutí moskovského patriarchu Kirilla s pápežom Františkom, ktoré by sa mohlo uskutočniť v polovici septembra v Kazachstane.
„Pri svojom dlhom rozhovore hovorili o aktuálnych otázkach týkajúcich sa vzťahov medzi ruskou pravoslávnou cirkvou a rímskokatolíckou cirkvou,“ informovala bez bližších podrobností na svojich stránkach ruská pravoslávna cirkev o stretnutí Gallaghera s metropolitom Antonijom, ktorý má podľa APA v moskovskom patriarcháte na starosti vonkajšie cirkevné vzťahy.
O možnom stretnutí pápeža Františka s hlavou ruskej pravoslávnej cirkvi Kirillom, ktorý má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a podporuje ruskú agresiu voči Ukrajine, médiá špekulujú už niekoľko mesiacov.
X X X
Rusko pre podozrenie z vlastizrady zatklo popredného odborníka na hypersoniku
Rusko pre podozrenie z vlastizrady zatklo v Novosibirsku popredného ruského odborníka na hypersoniku Alexandra Šipljuka, informovala agentúra TASS. Ide už o tretieho vedca zo sibírskeho mesta, ktorého bezpečnostné zložky zadržali na základe rovnakého obvinenia.
Šipljuk je riaditeľom novosibirského ústavu teoretickej a aplikovanej mechaniky. Ústav úrady prehľadali, odborníka odviezli do moskovskej väznice Lefortovo. Šipljuk sa profesionálne sústredil najmä na vývoj metód pre aerofyzikálny výskum a aerodynamiku hypersonických lietadiel, teda strojov lietajúcich rýchlosťou vyššou ako rýchlosť zvuku.
Z rovnakého ústavu ako Šipljuk pochádza aj Anatolij Maslov, ktorého zadržala ruská tajná služba FSB na konci júna. Podľa zdroja TASS bol Maslov zadržaný v súvislosti s poskytovaním citlivých dát, ktoré súviseli s hypersonikou.
Na začiatku júla vo väznici v Moskve zomrel fyzik Dmitrij Kolker, ktorého predtým tiež FSB odviezla z Novosibirska. Vedca v poslednom štádiu rakoviny tajná služba zadržala priamo v nemocnici.
Za vlastizradu v Rusku hrozí 20 rokov väzenia. Ruské bezpečnostné zložky v posledných rokoch zadržali množstvo vedcov a obvinili ich z tohto trestného činu pre údajné odovzdávanie citlivých materiálov cudzincom, uviedla predtým agentúra Reuters.
Vlani vo väzbe zomrel 87-ročný fyzik Viktor Kudrjavcev, ktorého ruská tajná služba obvinila zo špionáže. Vedcovo zdravie podľa obhajcu podlomil viac ako ročný pobyt vo väzbe./agentury/
X X X
Čierna stavba na koloch v Banskej Štiavnici stále stojí, vlastníčky ju odstrániť nechcú
Vlastníčky, ktoré o chatke hovoria ako o splnenom detskom sne, sa právne bránia.
V redakcii Aktuality.sk sme od začiatku nezávislí a vo verejnom záujme sprístupňujeme dôležitý spravodajský obsah pre všetkých našich čitateľov zadarmo. Na to, aby sme mohli aj naďalej pripravovať kvalitné spravodajstvo a neustále sa zlepšovať, potrebujeme aj vašu podporu.
Drevená stavba na koloch medzi stromami len pár stoviek metrov od historického centra Banskej Štiavnice a kúsok od známeho tajchu vyrástla približne tri roky dozadu. Bez stavebného povolenia a súhlasu pamiatkarov. Na mieste stojí aj dnes, jediným rozdielom je, že pod smerovníkom s nápisom Kotydž, ako netradičné ubytovanie nazvala dvojica majiteliek chaty, pribudla od našej prvej návštevy tabuľka odkazujúca na parkovacie miesto.
Aj dnes sa na webe chatky dozvedáme, že za noc cez týždeň zaplatí záujemca o pobyt 100 eur a cez víkend 110 eur.
Zdĺhavé a komplikované
„Stavebný úrad stále vedie v prípade drevenej stavby pod Vodárenskou nádržou konanie o odstránení stavby, ktoré bolo napadnuté zo strany stavebníčok,“ potvrdil pre Aktuality Jakub Melicherčík z banskoštiavnického stavebného úradu.
Dĺžku celého procesu vysvetlil práve tým, že „stavebníčky sa právne bránia a proces napádajú“. Označil ho preto za komplikovaný a zdĺhavý.
Pri každej nepovolenej stavbe vedie úrad aj priestupkové konanie, či udelil pokutu a v akej výške, Melicherčík nepovedal so zdôvodnením, že evidencia priestupkov je neverejná.
Šéfka Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Mária Flórová len pripomenula, že stanoviská pamiatkarov k stavbe na Vodárenskej ulici boli od začiatku nesúhlasné. Kým pamiatkari žiadali vlastníčky, aby chatu odstránili dobrovoľne, čo sa nestalo, oficiálne konanie o odstránení stavby začal stavebný úrad.
Pamiatkari videli negatívny precedens
Pamiatkari sa o neobvyklý objekt začali zaujímať, keď v auguste 2019 dostali žiadosť o vyjadrenie stanoviska k zámeru stavby. Na jeseň však pri obhliadke v teréne zistili, že chatka už na mieste stojí.
„Konanie sme zastavili. Keď je už raz niečo postavené, nemá zmysel vydávať rozhodnutie o zámere. Tým by sme ´obielovali´ čiernu stavbu,“ povedala koncom roka 2020 pre Aktuality vtedajšia riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Zuzana Klasová.
Stavba na okraji pamiatkovej rezervácie do charakteru historickej Banskej Štiavnice s jej baníckou architektúrou nezapadá. Pamiatkari avizovali, že s ňou nebudú súhlasiť ani do budúcna. Vidia ju totiž ako negatívny precedens.
Majiteľky argumentovali, že stojí na vrutoch
Dvojica vlastníčok, ktoré o chate pre Aktuality hovorili ako o splnenom detskom sne, už v vtedy na pamiatkarov reagovala, že chatku dobrovoľne neodstráni a bude sa ju snažiť zlegalizovať.
„Po kúpe pozemku sme navrhli dizajn chaty tak, aby čo najviac korešpondoval s okolitým prostredím,“ argumentovali. Návrh prekonzultovali s dodávateľskou firmou. Od jej zástupcu dostali radu, že pri objekte postavenom na zemných vrutoch nepotrebujú stavebné povolenie. Keď ich neskôr stavebný úrad odkázal na pamiatkarov a ich stanovisko, čakali, že to bude formalita. Nebola.
„Na kúpu pozemku a chaty sme si zobrali pôžičky, ktoré musíme splácať. Ak by sme sa rozhodli odstrániť stavbu, bolo by to pre nás likvidačné,“ vysvetľovali vtedy.
Okrem konania v súvislosti s ich chatou, banskoštiavnický stavebný úrad žiadne iné, ktoré by reagovalo na stavbu podobného charakteru, nevedie, aktuality.sk
X X X
V ČR predávajú šesťstotrojku snov. Cenou vyráža dych
Tatra síce nie je Ferrari, ale jej modely stále patria k vyhľadávaným veteránom. A teraz sa objavila jedna, ktorá svojím stavom, ale aj cenou vyráža dych. Je jednoducho dokonalá.
Prekrásna Tatra 603 pochádza z roku 1960, keď ešte z liniek schádzala najvzácnejšia prvá séria s trojicou predných reflektorov.
Tatra 603 nadviazala na aerodynamickú tradíciu svojich predchodkýň – od fascinujúcej Tatry 77 cez Tatru 87 až po Tatru 600 Tatraplán. Rodila sa síce v ťažkých časoch politických procesov a znárodňovania hospodárstva, no „tatrováci“ i tak dokázali, že v Kopřivnici vedia postaviť auto, ktoré sa môže rovnať s tou najrenomovanejšou konkurenciou. Jej vývoj pritom prebiehal v utajení, pretože RVHP rozhodla, že luxusné limuzíny budú vyrábať len ruské značky GAZ a ZIL. Sovietske limuzíny však nespĺňali kvalitatívne predstavy československej vlády. A ako vieme, Tatra 603 mala slúžiť najmä jej a straníckym špičkám.
Červeno-biele lakovanie vychádza z originálu a patrí k tým najvzácnejším. Väčšina Tatier 603 bola totiž čierna.
Nakoniec mal príbeh šťastný koniec. Tatra 603 zažiarila ako najväčšia hviezda na Medzinárodnom strojárenskom veľtrhu v Brne v septembri 1956. Osemvalcová limuzína s motorom vzadu bola stále svetovou raritou. Naoko sa síce režim tváril, že šesťstotrojka je vo voľnom predaji, no jej cena ju kvalifikovala do kategórie áut snov. Pre obyvateľstvo bola absolútne nedostupná. Prvé kusy stáli 95 000 Kčs. V 60. rokoch dokonca zdraželi na 108 000 korún a posledné stáli neuveriteľných 195 000 korún. Nakoniec sa Tatra 603 vyrábala predlhých dvadsať rokov, až do októbra 1975, keď ju vystriedala modernejšia Tatra 613.
Interiér je v dokonalom stave, ešte s nedelenou prednou lavicou. Nechýba pôvodné rádio ani biely veniec volantu. Nádhera…
Z výrobných liniek v Přibore zišlo v priebehu dvoch dekád 20 422 exemplárov. To je pomerne dosť na to, aby sa z Tatry 603 stal extra vzácny veterán. Lenže je tu jedna výnimka. Tatra 603 sa totiž vyrábala v troch sériách. A z tej prvej, ktorá sa vyznačovala nasávacím otvorom na kapote a nezameniteľnou trojicou reflektorov pod spoločným krycím sklom, vzniklo len 5 992 kusov. Nájsť takúto Tatru je dnes naozaj vzácnosťou. Lenže presne taká sa teraz objavil v ponuke na českom serveri rajveteranu.cz. Stojí za to, pretože ide nielen o prvú edíciu T603–1 z roku 1960, ale navyše s efektným červeno-bielym lakovaním. A najluxusnejším možným interiérom.
Tento dokonale zrenovovaný vzduchom chladený 8-valec dáva z objemu 2,5 litra 70 kilowattov. Niet pochýb o tom, že aj dnes dokáže túto aerodynamickú limuzínu rozbehnúť na rýchlosť 170 km/h.
O dokonalom stave nepochybujte. Podľa predávajúceho prešlo vozidlo kompletnou renováciou, o ktorú sa postaral špecialista na Tatry. Ako nová je karoséria, mechanika aj interiér. Auto je pripravené na okamžitú prevádzku. Stačí otočiť kľúčom v spínacej skrinke a spod zadnej kapoty sa ozve typický zvuk vzduchom chladeného 8-valca, ktorý dával z objemu 2 474 kubických centimetrov 70 kW, teda na tú dobu mohutných 95 koní. Auto má dosahovať maximálnu rýchlosť 170 km/h, najmä vďaka skvelej aerodynamike. Dokonalej kondícii zodpovedá aj cena. Súčasný majiteľ si ju cení na 2 600 000 českých korún, čo je 105 500 eur.
Možno to znie trochu extrémne, ale niet pochýb, že takýto exemplár na cene strácať nebude. Pred dvoma rokmi sa v Nemecku predala podobná, i keď čierna, za 85 000 eur. Pre túto však nemusíte vycestovať až tak ďaleko. Nachádza sa v Prahe./agentury/
X X X
Priama reč Pavla Maloviča: Doping ako hlúpa náhoda?
Nepríjemná udalosť v novodobom príbehu nášho športu je pre Slovenský tenisový zväz informácia Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), že Andreja Martina (1989) dočasne suspendovali v rámci Tenisového antidopingového programu 2022 (TADP).
Počas júnového challengerového turnaja na bratislavskej antuke bol na dopingovej kontrole a výsledky skúmania A-vzorky laboratóriom v Toronte preukázali prítomnosť minimálneho množstva látky SARM S-22 (selektívny modulátor androgénových receptorov), ktorý je na zozname nedovolených látok Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Paradox je, že na turnaji štartoval v zlom zdravotnom stave: mal žalúdočné problémy, takmer celú noc nespal a veľkú časť strávil na toalete. Dúfal však, že so šťastím by mohol uspieť, ale…
Daviscupový reprezentant a olympionik úmyselné požitie nepovolenej látky dôrazne odmieta. Prezumpcia neviny jednoznačne platí, a tak treba hľadať možné vysvetlenie, ako sa mu do tela tento produkt, ktorý má umelý pôvod, dostal. Pred bratislavským podujatím sa dopingovému testu s negatívnym výsledkom podrobil v máji na grandslamovom Roland Garros v Paríži.
SARM S-22 sa viaže na androgénne receptory („snímače“, senzory) v kostrovom svalstve, ktoré po aktivácii ovplyvňujú látkovú premenu, podporujú rast a množenie svalových buniek, zvyšujú tvorbu bielkovín a recykláciu aminokyselín aj tvorbu glykogénu (zásob špecifického energetického cukru). Synergické účinky pôsobenia androgénnych receptorov vedú k výslednému anabolickému účinku. Dôsledkom toho je nárast objemu a zvýšenie sily kostrového svalstva, ako aj väčšia dostupnosť energetických substrátov pre fyzickú aktivitu a regeneráciu.
Zdravotné riziko užívania SARM S-22 však môže byť už po dvoch mesiacoch závažné. Vyskytuje sa zvýšená hladina pečeňových enzýmov, hnačka, letargia, úbytok telesnej hmotnosti, nechutenstvo a niekedy aj žltačka. Zo spomínaných dôvodov je SARM S-22 zaradený do zoznamu zakázaných látok a metód v kategórii S1.2. iné anabolické látky a jeho prítomnosť vo vzorke športovca predstavuje porušenie antidopingového pravidla.
V dokazovaní spôsobu, akým sa dostala látka do jeho tela, treba vziať do úvahy nielen úmyselné užitie v tabletkovej alebo injekčnej forme, ale tiež možnosť neúmyselnej konzumácie kontaminovaného („zašpineného“) výživového doplnku dopingovou látkou, čo nie je až také zriedkavé. Martin uvádza: „Užívam iba minimum výživových doplnkov a posledných päť rokov som v tomto smere nič nezmenil.“ Otázka však je, či sa nezmenil kvalifikovaný výrobca, respektíve firma, ktorej výživové doplnky užíva. Doplnky niektorých môžu byť totiž počas výrobného procesu kontaminované zakázanými látkami.
Už v roku 2004 publikovaný prieskum 634 oficiálne registrovaných potravinových a výživových doplnkov preukázal u takmer 15 percent ich kontamináciu preparátmi z listiny zakázaných prostriedkov WADA. Dominovali anabolické steroidy (najviac nandrolon) a ich obsah nebol uvedený na žiadnej z etikiet. Iný prieskum bol v roku 2008 vo Veľkej Británii, pričom analýza 152 preparátov preukázala u 16 percent pozitívnu kontamináciu steroidmi a stimulanciami. Ešte horšia situácia je v súčasnosti pri objednávaní u „nekontrolovateľných dodávateľov“ (e–shop, internet), kde sa najmä pri produktoch z Indie, Číny a ďalších ázijských krajín vykazuje kontaminácia zo 361 preparátov až v 55,2 percenta!
V susednom Česku robila pred piatimi rokmi prieskum Štátna poľnohospodárska a potravinová inšpekcia a v jedenástich potravinových a výživových doplnkoch našla nepovolené zložky negatívnym spôsobom ovplyvňujúce ľudské zdravie. Riziko zvyšuje fakt, že látky neboli na obale vyznačené a boli konzumované nevedomky. Išlo o kontaminované prípravky vyvolávajúce poruchy srdcového rytmu, rakovinu prostaty, karcinóm prsníka a bezprostredné ohrozenie života cukrovkárov, ktorých je dnes medzi športovcami neúrekom.
Isté je, že kvalita súčasných potravín (hoci sú aj bio) býva často nevyhovujúca. Športovec, vyčerpaný jednostranným nadmerným zaťažovaním a nezriedka aj absurdným pretrénovaním, v nádeji zlepšenia regenerácie a výkonnosti siahne po zdanlivo luxusnom výživovom doplnku. Riziko dopingovej pozitivity však môže znížiť ešte pred kúpou a užitím doplnku iba konzultáciou s erudovaným telovýchovným lekárom, akreditovaným dietológom alebo nutričným špecialistom.
Keďže podľa súčasnej športovej aj civilnej legislatívy zodpovedá športovec sám za seba, musí na takúto „maličkosť“ vždy pamätať a ešte si z každej šarže výrobku odložiť vzorku, ktorú bude mať pri dokazovaní svojej prípadnej neviny. Lebo v dopingových kauzách neplatí, že „nevedomosť hriechu nečiní“.
Autor je prednosta Ústavu telovýchovného lekárstva Slovenskej zdravotníckej univerzity, aktuality.sk
X X X
Pavol Regenda nemá ručičky Zegrasa, ale NHL ho neodradila
S prípravou na novú sezónu na ľade už začali aj v Michalovciach, ale jeden z hráčov včera korčuľoval takpovediac na pol plynu. Mohol si to dovoliť. Pavol Regenda sa ocitol v špecifickej situácii. V minulej sezóne ešte ofenzívny ťahúň Michalovčanov pred dvoma mesiacmi podpísal dvojročný nováčikovský kontrakt s tímom NHL Anaheim Ducks a už má za sebou aj prvý vydarený kemp v Kalifornii.
NEMUSÍM SA HNEĎ PREBOJOVAŤ DO ANAHEIMU, BUDEM RÁD AJ ZA MIESTO V SAN DIEGU, VRAVÍ SKROMNE PAVOL REGENDA
„Neviem, či je to sláva podpísať zmluvu s tímom NHL, ale je to sen každého mladého hokejistu. Som nesmierne rád, že sa mi to podarilo,“ uviedol Pavol Regenda pred včerajšou tréningovou dávkou na michalovskom zimáku.
„Mám ešte čas do septembrového odchodu do zámoria. A keďže som doma a na štadión v Michalovciach to mám blízko, teší ma, že môžem byť s bývalými spoluhráčmi na ľade. Pravdupovediac cítim sa trochu ako po sezóne. Idem sa len rozcvičiť, kým ostatní makajú v posilňovni,“ doplnil po chvíli 22-ročný robustný krídelník.
K krátkosti sa ešte vrátil k nováčikovskému kempu, ktorý absolvoval v júli v slnečnej Kalifornii. Hovorí o ňom len v superlatívoch. „Uchvátila ma profesionalita ľudí a podmienky na hokej, aké tam sú. Luxusné tréningové centrum, viac trénerov na ľade ako hráčov, rieši sa každý detail. Vidím ešte veľký priestor na zlepšovanie sa. Na vlastné oči som videl tú megakonkurenciu, ktorá tam vládne. Všetci vedia hrať hokej na vysokej úrovni,“ zhodnotil 193 centimetrov vysoký hokejista.
Na otázku, s ktorým hráčom súčasného tímu Anaheimu by si chcel zahrať, zaznela jednoznačná odpoveď. „Všetci hovoria najmä o Zegrasovi, ale také ručičky ako on, nemám. Na tréningu ho však možno niekedy trafím do tela a bude to pre mňa malé plus,“ podotkol Pavol Regenda s dávkou sebairónie.
„Je pravdepodobné, že začnem novú sezónu v tíme AHL San Diego Gulls. Na kempe som sa stretol s ich trénermi aj hráčmi. Dosť hokejistov odtiaľ teraz odišlo. Myslím si, že je tam priestor, aby som si zahral. Aj som si povedal, že nemusím sa hneď prebojovať do prvého tímu Anaheimu. Budem rád aj vtedy, keď začnem sezónu v San Diegu,“ doplnil Pavol Regenda.
Regenda má za sebou prelomový súťažný ročník, v ktorom si utvoril osobné maximá v počte gólov, asistencií aj bodov. V 43 dueloch základnej časti extraligy v michalovskom drese nazbieral 39 bodov (15+24), v šiestich zápasoch play-off strelil päť gólov a na jeden prihral. Ako kométa vystrelil na reprezentačnom fóre.
Na zimných olympijských hrách v Pekingu sa štyrmi bodmi podieľal na zisku bronzových medailí pre Slovensko a na majstrovstvách sveta v Helsinkách bol zasa s piatimi gólmi najlepším strelcom výberu Craiga Ramsayho, ktorý vo štvrťfinále tesne prehral s neskoršími majstrami sveta Fínmi.
Pôvodne mal Regenda pokračovať v kariére v tíme Mladej Boleslavi v českej extralige, ale práve vydarené vrcholné podujatia s reprezentáciou Slovenska to napokon zmenili. Čo podľa neho zohralo najväčšiu úlohu v tom, že ako nedraftovaný hráč dostal šancu zabojovať o slávnu NHL?
„Pomohli mi najmä skúsenosti, ktoré som nadobudol počas posledného roka v klube aj reprezentácii. Veľké turnaje mi dodali sebavedomie, ale dôležitý bol aj veľký priestor na ľade v tíme Michaloviec. V reále som videl, na čom ešte musím pracovať a zdokonaľovať sa,“ prezradil.
Michalovský rodák má do odchodu do zámoria ešte tri a pol týždňa. Chce ich zmysluplne stráviť v príprave s bývalými spoluhráčmi pod Vihorlatom. „Spolu sme s niektorými odohrali rok aj dva. Som rád, že som opäť s nimi. Na ľad budem chodiť trikrát do týždňa, k tomu sa budem pripravovať na suchu. Pred odchodom do zámoria pripravím pre chalanov spoločnú večeru. Teším sa na všetky výzvy, ktoré na mňa čakajú. Už v septembri to bude hlavný kemp Anaheimu. Som pripravený na boj o miesto v prvom tíme,“ uzavrel Regenda, aktuality.sk
X X X
Z jedenástich slovenských draftovaných mladíkov idú do zámoria len traja
Kedysi bolo hlavné lákadlo našich talentov zámorská juniorská súťaž. Situácia sa však postupne obracia. V každoročnom CHL Import Drafte, kde si kluby z hlavných kanadských junioriek vyberajú Európanov, tentoraz draftovali jedenásť Slovákov. Oslovili sme každého z nich, aby sme zistili jeho záujem pôsobiť v zámorí.
JUNIORKA MLADÝCH UŽ NELÁKA, PRIORITA SÚ MUŽI
Nielen v NHL drafte bola tento rok slovenská jednotka. Prvý výber CHL Import Draftu využili Medicine Hat Tigers na Adama Sýkoru. Útočník Nitry mal pred NHL draftom pocit, že ho jeho nový klub pošle do WHL. „Skôr si myslím, že by ma chceli mať takpovediac pod kontrolou v kanadskej juniorke. Asi skôr pôjde o tento variant, že odídem do WHL. Tak to zatiaľ vyzerá,“ povedal Sýkora v rozhovore pre náš denník.
Medzitým sa veľa zmenilo. Rodáka z Piešťan si vybrali v druhom kole New York Rangers a po dlhom zvážení rozhodli, že 17-ročný útočník zostane v Nitre.
„New York Rangers mi povedali, že budú veľmi radi, keď zostanem a budem hrať mužský hokej. Som veľmi rád. Sú tam skvelí ľudia, skvelí fanúšikovia, mám ich rád, takisto aj kolektív. Som tam ako doma, teší ma, že sa to takto vyjasnilo. Aj v Nitre sú radi, že ma tam budú ďalší rok mať. Boli veľmi spokojní s týmto rozhodnutím,“ usmieval sa Sýkora. U „corgoňov“ by mal dostať slušný priestor. Je preto málo pravdepodobné, že ho niekedy uvidíme v zámorskej juniorke.
NITRIANSKA TROJICA
V Import Drafte si kluby vybrali troch ďalších mladíkov z nitrianskej organizácie. Ich situácia je rôzna. Piaty muž draftu Ondrej Molnár (Erie) by mal dostať príležitosť v extralige. „Rád by som zostal v Nitre. Dali mi dobré podmienky, chcú mi pomôcť rovnako ako predtým Šimonovi Nemcovi a Adamovi Sýkorovi,“ rozhovoril sa dorastenecký reprezentant.
Odchod do zámoria však nie je vylúčený. V nabitom nitrianskom útoku nebude ľahké sa presadiť. Jedna z našich najväčších nádejí pre NHL Draft 2023 potrebuje v prvom rade hrať.
„Erie je kvalitná organizácia, určite by boli radi, ak by som prišiel. Pomohli by mi. Momentálne to percentuálne vidím na 60 k 40 pre Nitru aj preto, že minulú sezónu som nemal dobrú. Štarty v tíme mužov som si pripísal, ale čakal som od seba viac. Zhrnul by som to tak, že nemám dôvod odísť, ale aj zámorská cesta má pre mňa zmysel,“ uzavrel Molnár.
Dvojica Žigmund Zöld – František Ridzoň je už napevno rozhodnutá, že si vyskúša zámorskú cestu. Obaja si zahrajú QMJHL. „Usúdil som podľa podpisov, že v Nitre to bude dosť nabité. Určite mali o mňa záujem, aby som ostal a zabojoval, ale myslím si, že tam bude veľký pretlak. Chcem skúsiť cestu kanadskej juniorky,“ povedal nám Ridzoň.
Pre oboch mladíkov bola CHL prioritou. „Agent mi spomínal záujem z viacerých klubov, dokonca aj pár minút pred draftom, no rozhodli sme sa pre Val-d´Or. Ihneď po výbere sa so mnou spojilo vedenie klubu, mali sme konferenčný hovor s manažérom a trénerom. Bolo vidieť, že vedia, aký som typ hokejistu, čaká sa odo mňa kombinačná hra a produktivita v bodovaní. Dostanem dostatok priestoru na ľade,“ vyjadril sa Žigmund Zöld, ktorého si z 12. miesta vybrali Val-d´Or Foreurs.
„Mesto žije hokejom, fanúšikovia ma už privítali na stránkach klubu s pozitívnymi správami. Na nové pôsobisko sa teším.“
František Ridzoň mieri do Québecu Remparts. „Boli sme už dopredu ústne dohodnutí, že majú o mňa záujem. Počas draftu volali agentovi aj iné družstvá. V podstate som sa však modlil, aby si ma vybral Québec. Myslím si, že je to jedna z najlepších organizácií v lige, čo sa týka zázemia a ostatných vecí.“
Zaujímavosťou je, že trénerom Remparts je legendárny brankár Patrick Roy. „Som zvedavý, určite to bude kvalitný kouč. Pár rokov trénoval v NHL aj Colorado. Ešte sme spolu nehovorili, keďže nebolo isté, či ostane pri tíme,“ poznamenal Ridzoň.
TRENČANIA S RÔZNYMI PREFERENCIAMI
Dvojicu draftovaných hráčov má Trenčín, ich preferencie sú však rôzne. Obranca Jakub Chromiak (8. miesto, Sudbury) chce jednoznačne zostať v Dukle. „Som rád, že si ma vybrali. Chcel by som však zostať na Slovensku a zabojovať o miesto v Trenčíne, nakoľko minulú sezónu sa mi podarilo hrať vo viacerých dôležitých zápasoch a ukázal som sa v dobrom svetle. Dúfam, že sa mi to podarí a dostanem vysoký ice time,“ potvrdil kapitán reprezentácie do 18 rokov.
Jeho starší brat Martin tiež začal v A-tíme Dukly Trenčín, v priebehu draftovej sezóny ale prestúpil do Kingstonu. „Mám napozeraných dosť zápasov z kanadskej juniorskej súťaže, poznám ich veľmi dobre. Brat mi potvrdil, že je to jedna z dobrých možností, ako sa ukázať. Som tam viac vo svetle ako na Slovensku, ale zatiaľ vidím cestu v pokračovaní v Trenčíne,“ doplnil mladší Chromiak.
Útočník Samuel Honzek odohral kompletnú minulú sezónu v prvom tíme Dukly. Rozhodol sa pre odchod do WHL, kde si ho vybrali Vancouver Giants (10. miesto). „Bolo to ťažké. Obidve cesty by mi niečo dali. Rozhodlo aj veľa malých faktorov. Nakoniec sme zvolili Kanadu. Mám za sebou už sezónu mužského hokeja, možno by bolo dobré, keby zostanem, ale juniorská cesta mi zase dá niečo iné, čo by mi mužská liga nedala,“ povedal nám Honzek.
Najbližší ročník bude pre juniorského reprezentanta draftový. „Sčasti mi to môže pomôcť, ale môžu sa na mňa pozerať inak, že hrám juniorskú ligu a nie mužskú. Z juniorských líg draftovali kopu amerických a kanadských chalanov. Myslím si, že keď na sebe popracujem, mám šancu na draft. Spravím pre to všetko,“ dodal.
SLOVAN CHCE DÁVAŤ ŠANCE V ÁČKU
Dvoch hráčov si kluby CHL vybrali aj zo Slovana Bratislava. Obom by úradujúci šampión chcel dať príležitosť v extralige. Alex Šotek si ju zahral už vlani. „Od začiatku sme klubom vraveli, že je veľmi malá šanca, že by som šiel hrať do Kanady, keďže mám ešte zmluvu v Slovane. Bol som prekvapený, že si ma napriek tomu vybrali,“ povedal Šotek, po ktorom siahol z 58. miesta Hamilton.
„Po rozhovore s generálnym manažérom sme sa rozhodli, že ostanem v Slovane. Komunikoval som s pánom Haščákom a chcú so mnou pracovať, takže asi nie je žiadna šanca, že by som odišiel do juniorky.“
Manažér Slovana Oto Haščák si veľmi chválil aj Romana Kukumberga. Nie je však jasné, či 17-ročný útočník v tíme zotrvá. Možnosťou je aj odchod do Chicoutimi Saguenéens, kde predtým pôsobil Matej Kašlík.
„S Maťom som ešte v kontakte nebol, ale určite mám v pláne sa s ním spojiť. Od chalanov, čo sa s ním bavia, som zatiaľ počul, že si klub pochvaľoval a že tam bol spokojný. Popravde ešte neviem, kde budem hrať. Rozhodnúť sa je vždy ťažké, ale nemám to celé vo svojich rukách. Slovan je kvalitné mužstvo, v ktorom sa presadiť by bol pre mňa úspech. Všetko sa ešte ukáže,“ vyjadril sa Kukumberg.
MIŠIAK ZREJME AŽ O ROK
Okrem jednotky malo Slovensko v CHL Import Drafte aj dvojku. Útočníka Martina Mišiaka si vybrali Saginaw Spirit. Najbližší ročník strávi v Nových Zámkoch. „Bol som dohodnutý so Novými Zámkami už pred draftom, že tam zostávam ďalšiu sezónu. Chcel by som ju celú stráviť v Zámkoch a odohrať čo najlepšie. Chcem sa dobre umiestniť na NHL drafte a uvidíme, čo bude ďalej,“ vyjadril sa Mišiak v rozhovore pre náš denník.
Saginaw majú momentálne v tíme dvoch výborných cudzincov – Pavla Minťukova, ktorého si z 10. miesta v NHL drafte vybral Anaheim, a Matyáša Šapovaliva (48. miesto, Vegas). Nie je však vylúčené, že v sezóne 2023/24 Mišiak jedného z nich nahradí. „Myslím si, že áno. Hlavne aj preto sa to robilo, aby som mal po drafte kam ísť, možno aj zámorskou cestou,“ uzavrel Martin Mišiak.
AKO FUNGUJE CHL IMPORT DRAFT
Na rozdiel od tradičného vstupného NHL draftu si kluby nevyberajú hráčov čisto podľa kvality a potenciálu. CHL Import Draft je zvyčajne o dohode hráča s klubom. Tímy CHL majú limit dvoch Európanov na tím, vyberajú si preto najmä hráčov, o ktorých si myslia, že prídu do ich tímu. Nie je však výnimka, že im to nevyjde, viď posledný draft.
ŠVÉDSKA DVOJICA ZOSTÁVA
Do CHL draftovali aj Alexa Čiernika (31. miesto, Lethbridge) a Dalibora Dvorského (68. miesto, Sudbury). Obe nádeje pre budúcoročný draft však zostávajú vo Švédsku. „Už som si tam zvykol, som tam ako doma. Ani som nevedel, že ma bude niekto draftovať. Budem sa naďalej koncentrovať len na Švédsko. Tamojší hokej je veľmi kvalitný. Na nedávnom drafte do NHL boli traja moji kamaráti vybratí v prvej dvadsiatke,“ povedal Čiernik.
„Agent mi hovoril, že malo o mňa záujem niekoľko tímov, ale nakoľko som už vo februári podpísal pro kontrakt s AIK, tak som ich informoval, že priorita je Švédsko. Musím však povedať, že ma veľmi potešilo, že Sudbury o mňa prejavili veľký záujem po tom, čo si ma vybrali,“ vyjadril sa Dvorský, aktuality.sk