Tvarošku obvinili, uplácal pri pozemkoch pre skupinu Sabola, Világiho. Turecko, Grécko, cvičení nato

Sťažnosť mu zamietli, skúša to s paragrafom 363. Obvinenie niekdajšieho štátneho tajomníka je právoplatné. Obrátil sa na generálnu prokuratúru a využil známy paragraf 363. Policajti z Národnej kriminálnej agentúry vyšetrujú množstvo korupčných podozrení, ktoré sa týkajú fungovania Slovenského pozemkového fondu v posledných rokoch.

Podľa jedného z kľúčových svedkov Jána Gajana v podmienkach štátneho úradu existoval premyslený systém založený na úplatkoch za schvaľovanie jednotlivých právnych aktov. Na čele systému mal byť oligarcha Martin Kvietik.

Ten sa spomína aj v obvinení niekdajšieho štátneho tajomníka a dnes topmanažéra farmárskej skupiny Exata z portfólia bratislavského priemyselníka Jána Sabola a šéfa Slovnaftu Oszkára Világiho – Vladimíra Tvarošku.

Toho vyšetrovateľ ešte v júni obvinil, že najprv ľuďom okolo oligarchu Martina Kvietika sľúbiť 70-tisíc eur a napokon zaplatiť 22-tisíc eur za pomoc s dvoma konkrétnymi zmluvami pre firmy z portfólia dvojice veľkopodnikateľov.

Nezhodli sa na výške úplatku

Gajan – známy aj z kauzy Dobytkár – vypovedá, že na SPF fungovali tri skupiny ľudí. „Medzi skupinu osôb, ktoré sa aktívne starali o svoje veci na SPF a ktoré chceli, aby im niekto pomáhal pri vybavovaní ich záležitostí na SPF, čiže sa nakontaktovali na Martina Kvietika, s ktorým si dohodli poskytnutie a výšku úplatku a následne ich pán Kvietik presmeroval na svedka, patrila aj osoba Vladimír Tvaroška,“ píše s v policajnom uznesení na základe výpovede Jána Gajana.

Vo výške úplatku sa svedčiaci muži rozchádzajú. Gajan hovorí o tridsiatich tisícoch eur, ďalší svedok Palider tvrdí, že s takouto sumou Tvaroška nesúhlasil, a preto došlo ku kompromisu na 22-tisíc.

Kto z nich zníženie sumy prerokoval, na to si Palider nespomína. Policajtom však povedal, že peniaze mu obvinený odovzdal v auguste 2017.

Podľa Gajana to bolo trochu inak – časť peňazí mal Tvaroška dať jemu, časť Paliderovi a časť ešte tretiemu mužovi. Stretnúť sa mali u Gajana a ten sumu zníženú o províziu podľa vlastných slov posunul Kvietikovi.

Skúša to s 363

V tomto konkrétnom prípade mal úplatok pomôcť urýchliť procesy na fonde. Žiadosti firiem, ktoré reprezentoval Tvaroška, totiž podľa svedkov boli podané – akurát sa s nimi nič nedialo. Predseda predstavenstva farmárskej skupiny Exata tvrdí, že je nevinný. Po vznesení obvinenia vyhlásil, že išlo o štandardné zmluvy, ktoré boli úplne v poriadku a nebol najmenší dôvod platiť za ich kladné vybavenie. Proti uzneseneniu o vznesení obvinenia podal sťažnosť.

U prokurátora však neuspel. Ten jeho sťažnosť zamietol. Tvaroškov obhajca Peter Erdös prípad nechcel komentovať. „Po dohode s klientom sa k danej veci nebudeme viac vyjadrovať,“ uviedol. Po rozhodnutí o sťažnosti môže byť v hre aj paragraf 363. Na jeho základe môže za určitých okolností obvinenie zrušiť generálna prokuratúra. Podľa našich informácií sa Tvaroška už na generálnu prokuratúru s návrhom podľa známeho paragrafu obrátil.

V rovnakom čase, ako špičkového manažéra v agrosektore, obvinil vyšetrovateľ z korupcie aj bývalého ministra spravodlivosti Gábora Gála. Aj jeho obvinenie sa týka Slovenského pozemkového fondu. Gál mal však, naopak, úplatok prijať, aby dal pokyn na odblokovania vtedy paralyzovaného pozemkového fondu. Aj on podozrenia z korupcie odmieta. O jeho sťažnosti sa však zatiaľ nerozhodlo, aktuality.sk

X X X

Ukrajinský súd poslal na 12 rokov do väzenia ženu z Lysyčansku za to, že odovzdávala Rusom informácie o pozíciách ukrajinských vojakov a ich techniky počas bojov o toto mesto v Luhanskej oblasti. Na svojich internetových stránkach o tom s odvolaním sa na ukrajinské médiá informuje ruskojazyčný servis BBC. Ženu ukrajinské úrady zadržali už v apríli.

Súd v Petropavlivskom okrese v Dnepropetrovskej oblasti obžalovanú uznal vinnou z kolaborantstva. Podľa prokuratúry prostredníctvom komunikačnej služby telegram aj priamo cez telefón odovzdávala Rusom informácie o rozmiestnení ukrajinských vojakov a techniky v Lysyčansku a o tom, aké ciele zasiahlo ruské delostrelectvo.

Pred mesiacom rovnaký súd poslal tiež na 12 rokov do väzenia občana Ukrajiny, ktorého si počas výkonu trestu v Rusku vyhliadla tamojšia tajná služba FSB. Po začiatku invázie na Ukrajinu ho vyslala na miesta bojov. Dotyčný potom za peniaze Rusov informoval o palebných pozíciách ukrajinskej armády v Lysyčansku a navádzal útoky ruského delostrelectva.

Ruské sily Lysyčansk dobyli začiatkom júla a ovládli tak ukrajinskú Luhanskú oblasť.

Starosta juhukrajinského Mykolajivu v júli ponúkol finančnú odmenu ľuďom, ktorí úradom poskytnú údaje o tých, ktorí odovzdávajú Rusom strategické informácie umožňujúce účinnejšie cieliť ich útoky.

X X X

 V Charkove a priľahlej oblasti dnes opäť nešla elektrina. Zástupca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Kyrylo Tymošenko uviedol, že výpadok je následkom poškodenia, ktoré už v nedeľu spôsobili ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. V noci na dnešok zostalo druhé najväčšie ukrajinské mesto po dlhej dobe ostreľovania ušetrené. Večer potom Tymošenko oznámil, že dodávky sa v celej oblasti podarilo obnoviť.

Ukrajina sa obáva, že v budúcnosti bude Rusko útoky na jej energetickú infraštruktúru podnikať častejšie, povedal Reuters poradca ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak. „Očakávame, že podobných útokov bude pribúdať a sme pripravení na rôzne scenáre,“ povedal. V tejto súvislosti znovu požiadal Západ, aby Kyjevu poskytol systémy obrany vzdušného priestoru, ktoré by pomohli zásahy kritickej infraštruktúry odvrátiť.

Podoľak dodal, že Ukrajina by mala mať možnosť vyriešiť problémy s dodávkami energií a vykurovaním pred touto zimou. Na Ukrajine nie je nezvyčajné, že v zimných mesiacoch teploty klesajú až na mínus 15 stupňov Celzia, podotkol Reuters.

X X X

 Akékoľvek škody spôsobené na ukrajinských energetických a vykurovacích systémoch vážne zhoršia životné podmienky Ukrajincov počas nadchádzajúcej zimy. Ohrozených je predovšetkým približne 6,9 milióna vnútorne vysídlených osôb. V utorok to uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) António Vitorino.

„Akýkoľvek pokus o poškodenie týchto zariadení bude mať hrozné dôsledky na kapacitu vykurovania týchto miest,“ povedal Vitorino v Kyjeve. Dodal, že s kolegami vyvíjajú všetko úsilie, aby tamojším obyvateľom pomohli pripraviť sa na zimu. „Potrebujeme však elektrinu, ktorej fungovanie závisí od štátnych služieb,“ pokračoval šéf IOM, ktorý sa v pondelok stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

 Hlavnou prioritou Medzinárodnej organizácie pre migráciu počas nadchádzajúcej zimy je podľa Vitorina zabezpečiť vnútorne vysídleným Ukrajincom prístup ku kúreniu, teplému oblečeniu a potravinám.

Viaceré východoukrajinské oblasti zaznamenali v uplynulých dňoch rozsiahle výpadky elektriny, za ktoré je podľa Kyjeva zodpovedná Moskva. Rusko viackrát poprelo, že by počas „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine útočilo na civilné ciele.

X X X

Kanaďanka podľa autopožičovne najazdila za tri dni 36 000 km. A má to zaplatiť!

Ak by dáta z autopožičovne Avis sedeli, žena by musela nostop tri dni jazdiť rýchlosťou vyše 500 km/h a obísť takmer celú planétu. To je na aute s „maximálkou“ necelých 180 km/h naozaj problém.

Autopožičovňa si očividnú chybu ani nechcela priznať.

Kanaďanka s typicky kanadským menom Giovanna Boniface si v polovici augusta v autopožičovni Avis na letisku v Toronte požičala SUV Yukon Denali. Potrebovala totiž dcéru aj s vecami odviezť z mesta Kitchener späť na univerzitu a po troch dňoch vrátila auto späť s približne 170 najazdenými kilometrami formou expresného odovzdania bez priameho kontaktu so zamestnancom požičovne.

Táto cesta ju však vyšla poriadne draho. Konkrétne 8 079,76 dolára. A tie jej boli stiahnuté z kreditky. Podľa požičovne totiž za tri prešla takmer 36 500 kilometrov. To značí, že by musela nonstop celé tri dni jazdiť bez jedinej prestávky na toaletu alebo tankovanie rýchlosťou vyše 500 km/h. Ako napísala na webe spravodajská stanica Nsnews.com, ktorá o prípade informovala, ak by túto cestu teoreticky absolvovala po rovníku, obišla by za tri takmer celú planétu.

Kanaďanka si myslela, že je to tak absurdné, že situáciu sa podarí vyriešiť rýchlo. Na to by sa však musela dovolať do požičovne, kde to hodinu a pol nikto nebral a na telefóne v Avise nebola ani aktivovaná možnosť nechať odkaz. Keď sa napokon dovolala a dožadovala sa nápravy, dočkala sa namiesto ochoty ignorancie, končiacej zavesením telefónu a zablokovania jej čísla.

Takýto účet z autopožičovne za tri dni vyzerá naozaj zaujímavo.

Avis sa definitívne odmlčal a keďže 8-tisíc dolárov nie je málo, Giovanna Boniface požiadala svoju banku, resp. spoločnosť, ktorá „kreditku“ vydala o zablokovanie platby a celú vec medializovala. Akonáhle dostala miestna pobočka Avisu od novinárov žiadosť o stanovisko, všetko zrazu išlo. Avis sa iniciatívne ozval s ospravedlnením a sľubom, že maximálne do piatich dní vráti peniaze.

Nepripomína vám náhodou takýto boj s veternými mlynmi v podobe veľkej nadnárodnej spoločnosti aj našu realitu? Na Slovensku však často netrvá dni, ale mesiace až roky a poškodení sa niekedy svojej pravdy nedočkajú vôbec./agentury/

X X X

Turecko a Grécko sa napriek sporom zúčastnia na cvičení NATO

Grécko a Turecko sa napriek eskalujúcim vzájomným sporom v utorok spoločne zúčastnili na každoročnom námornom cvičení NATO, informuje agentúra AP.

Odvekí regionálni rivali sa na vojenskom cvičení Dynamic Mariner-Mavi Balina 22 pri západnom pobreží Turecka zúčastňujú spolu s ďalšími desiatimi členskými krajinami NATO. Manévre sa začali na tureckej námornej základni Aksaz a potrvajú do 22. septembra.

„Dynamic Mariner sú neuveriteľné dôležité rozsiahle námorné cvičenia… Tohtoročné cvičenia zahŕňajú viac aktivít než kedykoľvek predtým, prehlbujú interoperabilitu medzi našimi národmi a zlepšuje operačnú pripravenosť,“ uviedol francúzsky viceadmirál a zástupca veliteľa Spojeneckého námorného veliteľstva Didier Piaton.

1 500 námorníkov

Do cvičenia je zapojených 50 lodí, päť ponoriek, päť lietadiel a 1500 námorníkov a iných príslušníkov armády.

Vzťahy medzi Tureckom a Gréckom sa v poslednom období zhoršili. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa dokonca pred týždňom vyhrážal Grécku inváziou, keď povedal, že Turci „tam môžu raz v noci náhle prísť“.

 Dlhoročné spory sa týkajú mnohých záležitostí vrátane územných nárokov v Egejskom a Stredozemnom mori či hraníc vzdušného priestoru.

Turecko v rámci aktuálneho sporu obviňuje Grécko z toho, že rozmiestnilo na ostrovoch v Egejskom mori vojakov, čo je v rozpore s mierovými zmluvami podpísanými po prvej a druhej svetovej vojne. Atény na obvinenia reagovali, že grécki vojaci sú na ostrovoch v Egejskom mori preto, lebo Turecko má na svojom pobreží rozmiestnených vojakov, bojové lietadlá a výsadkové lode.

Grécko tiež tvrdí, že turecké bojové lietadlá viackrát preleteli nad gréckymi ostrovmi. Turecko zase prednedávnom obvinilo svojho suseda, že počas cvičenia NATO mierilo na turecké bojové stíhačky./agentury/

X X X

Bayern rozhodol šláger v silnej trojminútovke. Nádeje Plzne zmarilo vylúčenie

Futbalisti Bayernu Mníchov triumfovali v utorňajšom šlágri C-skupiny Ligy majstrov nad FC Barcelona 2:0. V drese hostí sa strelecky nepresadil poľský útočník Robert Lewandowski, ktorý prestúpil v lete do Barcelony práve z Mníchova.

 Sergio Busquets a Robert Lewandowski z Barcelony sa snažia zastaviť rozbehnutého krídelníka Bayernu Sadia Maného.

V rozpätí 51. a 54. minúty skórovali Lucas Hernandez a Leroy Sane. V ďalšom zápase Inter Miláno v základnej zostave so slovenským obrancom Milanom Škriniarom zvíťazil na štadióne Viktorie Plzeň 2:0. Na čele tabuľky je po dvoch kolách stopercentný Bayern.

Prvú vyloženú príležitosť si v Mníchove vypracovali Katalánci, Pedri sa zbavil obrancov a jeho strelu zvnútra šestnástky reflexívne vykopol nohou brankár Manuel Neuer.

Lewandowského návrat vzbudzoval pozornosť a poľský kanonier ho mohol okoreniť gólom, najprv však po prihrávke z ľavej strany zblízka prekopol bránku a onedlho po ďalšom centri z ľavého krídla zneškodnil jeho hlavičku Neuer.

 Raphinha vystrelil spoza pokutového územia tesne vedľa, na opačnom konci nechýbalo veľa strele Marcela Sabitzera z hranice veľkého vápna.

Pred polčasovou prestávkou zblokoval Lewandowskému črtajúcu sa šancu Noussair Mazraoui a Katalánci sa márne dožadovali jedenástky po súboji Alphonsa Daviesa s Ousmanem Dembelem, rozhodca konzultoval situáciu aj so systémom VAR.

Hneď po pauze pohrozil Raphinha ďalším zakončením, ktoré o kúsok minulo priestor troch žrdí. Hostia pykali za nevyžité možnosti, brankár Marc-André ter Stegen v 50. minúte ešte vyrazil tvrdú strelu Leona Goretzku, ale onedlho už kapituloval, a to hneď dvakrát v krátkom časovom slede.

Joshua Kimmich rozohral roh, lopta prepadla cez dvoch hráčov Barcelony vo výskoku a na bližšej žrdi sa hlavičkou presadil Hernandez. O tri minúty neskôr Jamal Musiala našiel nabiehajúceho Saneho, ten sa prešmykol pomedzi dvoch obrancov a popri Ter Stegenovi zasunul loptu do siete.

 Po vyše hodine hry mohli Barcelončania znížiť, Pedri si v šestnástke vymenil loptu a ocitol sa sám pred Neuerom, no trafil iba žrď. Bayern tak nazbieral šesť bodov, Barcelone zostali tri.

V Plzni otvoril skóre v 20. minúte Edin Džeko krížnou strelou k pravej žrdi po prihrávke Joaquina Correu. Ten istý hráč mohol krátko pred polčasovou prestávkou pridať aj druhý zásah, no po rýchlom protiútoku ho tentoraz vychytal brankár Jindřich Staněk.

Inter mal veľkú šancu aj tesne po zmene strán, Alessandro Bastoni odcentroval z priameho kopu do šestnástky, kde hlavičkoval Robin Gosens, Staněk vyrazil loptu a dorážku Škriniara zblokoval Václav Jemelka na roh. Nádeje Plzenčanov na lepší výsledok podkopal Pavel Bucha, ktorý videl v 60. minúte červenú kartu za faul na Nicola Barellu.

 Trest prišiel o jedenásť minút neskôr, keď Džeko potiahol od polovice ihriska ďalšiu rýchlo kontru, vyčkal na spoluhráčov a prihral nabiehajúcemu Dumfriesovi, ktorý prekonal domáceho brankára. Jeho náprotivok Andre Onana sa zapotil až v závere po hlavičke striedajúceho Fortunea Basseyho.

Škriniar odohral v drese hostí celý zápas, krídelník Erik Jirka nastúpil za domácich v 71. minúte a brankár Marián Tvrdoň presedel duel na lavičke náhradníkov.

Milánčania si po úvodnej prehre s Bayernom 0:2 pripísali do tabuľky prvé tri body. Úradujúci český šampión si musí na bodový zápis počkať, v prvom kole prehral v Barcelone vysoko 1:5.

Prvého víťazstva sa dočkal finalista predchádzajúcej sezóny FC Liverpool, ktorý zdolal Ajax Amsterdam 2:1. Skóre otvoril v 17. minúte domáci Mohamed Salah, o desať minút neskôr vyrovnal Mohammed Kudus. V predposlednej minúte riadneho hracieho času dal rozhodujúci gól Joel Matip.

Liverpool aj Ajax majú v neúplnej tabuľke A-skupiny po tri body. Stretnutie medzi Glasgowom Rangers a SSC Neapol preložili z utorka na stredu 21.00 SELČ. O 24 hodín neskôr sa uskutoční z dôvodu obmedzených policajných kapacít po úmrtí britskej kráľovnej Alžbety II.

 Európska futbalová únia (UEFA) informovala, že na zápas nebudú mať prístup fanúšikovia hostí, a požiadala priaznivcov z Talianska, aby rešpektovali výnimočné okolnosti a necestovali do Glasgowa. V záujme fair play sa ani fanúšikovia Rangers nedostanú na duel v Neapole.

Sporting Lisabon zdolal v D-skupine Tottenham Hotspur 2:0. O výsledku rozhodli na konci zápasu Paulinho a Arthur Gomes. Sporting má na konte plný počet bodov, Tottenhamu zostali tri body.

Tie získal aj Eintracht Frankfurt, úradujúci víťaz Európskej ligy uspel na trávniku Olympique Marseille 1:0. Pred výkopom muselo v hľadisku zasahovať policajné komando, fanúšikovia oboch táborov sa zapojili do násilností a hádzali po sebe pyrotechniku.

 Podľa agentúry DPA sa niektorí priaznivci hostí prezentovali aj nacistickým pozdravom, periodikum Bild informovalo, že klub sa už snaží identifikovať vinníkov.

V B-skupine si Bayer Leverkusen poradil s Atleticom Madrid 2:0 a hráči FC Bruggy zvíťazili na pôde FC Porto jednoznačne 4:0. Prvé miesto patrí šesťbodovým Bruggám, Leverkusen aj Atletico majú po tri body, Porto dvakrát prehralo./agentury/

X X X

Dobroty Martina Dobrotku: Vlado pomôže

 Futbalisti Slovana Bratislava v prvom zápase Konferenčnej ligy iba remizovali so Žalgirisom Vilnius (0:0). Teda so súperom, proti ktorému som očakával ich víťazstvo. Doma aj v Litve. Patrí sa povedať – škoda.

Náš majster mal totiž šance na to, aby vyhral. Žiaľ, nevyužil ich. Ale aby som bol úprimný, Žalgiris hral o čosi lepšie, ako som predpokladal. V defenzíve sa Litovci snažili o precíznosť a po zisku lopty v ofenzíve ukázali aj odvahu. Nebolo to z ich strany iba o bránení. Napriek tomu, opakujem, škoda. Slovan bol lepší a mal viac šancí na to, aby zlomil zápas na svoju stranu.

Prečo to teda nevyšlo? Najmä preto, že hráči zlyhali v efektivite a ako spomenul aj tréner Vladimír Weiss st., ukázali málo kvality vo finálnej fáze. Porovnajme si len dva posledné európske zápasy belasých. Proti HŠK Zrinjski Mostar (2:1 pp) nemali slovanisti ani zďaleka také príležitosti, ale presadili sa. Ramirez pred dvomi týždňami skóroval nožnicami a teraz hlavou zblízka neupratal loptu do siete…

Nebol jediný. Dobré príležitosti nepremenili Čakvetadze či Agbo. Keď na tejto úrovni nevyužijete tutovky, môžete aj prehrať. S veľkou dávkou smoly sa mohlo stať vo štvrtok aj to, ak by niektorú z dobrých akcií dotiahol hosťujúci útočník Oyewusi, ten bol naozaj šikovný. Slovan pritom nehral zle, dostával sa do zhustených priestorov, len bez výsledného efektu.

Niekoľkokrát výborne naviedol loptu Čakvetadze, ale ostatní hráči ho nie vždy dobre pochopili. Slovan tam mal pár výborných brejkov. V pamäti mi zostal jeden ukážkový, keď belasí išli šiesti proti trom a hostia sa vracali len pomaly. Z tohto by ste mali udrieť, pridať potom poistku, zavrieť zápas a hotovo. Opakujem, škoda…

Slovan Bratislava hrá lepšie proti favoritom. Najkvalitnejšie výkony v Európe podal v oboch zápasoch proti Olympiakosu a na trávniku Ferencvárosu. Nemyslím si, že to súvisí s mentálnym nastavením. Na zápasy na medzinárodnej scéne sa namotivuje každý. Myslím si, že belasí majú dnes skôr brejkové mužstvo a lepšie sa im hrá proti tímom, ktoré idú do súbojov so Slovanom s tým, že remíza sa im máli a stále útočia. Žalgiris takýto tím nie je, jeho hráči chceli vyhrať, ale aj po zisku bodu sa usmievali.

Keď máte proti sebe takéhoto súpera, je veľmi dôležité ukázať nadstavbu v útočnej tretine ihriska, zobrať zodpovednosť na seba, vypracovať šancu spoluhráčovi alebo sa sami do nej dostať. V tomto smere pomôže návrat Vlada Weissa ml. Je super, že po zranení lýtkového svalu už naskočil do zápasu, postupne bude stále v lepšej forme. Práve on dokáže odbremeniť Giorgiho Čakvetadzeho, keďže pri neúčasti kapitána bolo na pleciach mladého Gruzínca toho veľmi veľa.

Už minulý týždeň som prezentoval svoj názor, že cieľ Slovana Bratislava vzhľadom na zloženie H-skupiny by mal byť aspoň dosiahnutie druhej barážovej priečky. Za tým si stále stojím, hoci tréner Vladimír Weiss st. jasne povedal, že Žalgiris Vilnius a ani Pjunik Jerevan nie sú také slabé tímy, ako si ľudia myslia. Páčilo sa mi, čo na túto tému skonštatoval stopér Guram Kašia. Na tlačovej besede sa vyslovil, že mužstvo sa určite pobije o postup, ale treba rešpektovať súperov, lebo tí určite majú svoju silu.

Hrá sa ešte päť kôl, všetko je otvorené. Slovan hrá lepšie proti silným a ktovie, možno o body ozbíja Bazilej a na túto stratu sa zabudne. Dôležité však bude zvládnuť štvrtkový duel v Jerevane, kde to nebude ľahké. Belasí musia zahrať lepšie ako naposledy vonku v Mostare (0:1). Bez troch bodov z Arménska by nasledujúce dva duely s Bazilejom boli pre nášho majstra už vo veľmi náročnej situácii, aktuality.sk

X X X

 Na prvej tlačovej konferencii nový tréner našej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona zanechal pozitívny dojem. Na svojej prvej nominačnej tlačovke sa dobré pocity z jeho osoby vo mne len umocnili. Pôsobí uvoľnene, nemá žiadne maniere, na otázky novinárov reaguje spontánne a s rešpektom.

Pritom si dáva pozor na to, čo povie, zároveň je otvorený. Uvedomuje si, že svoje slová neadresuje len fanúšikom, ale aj hráčom a ďalším trénerom, ktorí jeho posolstvo citlivo vnímajú. Cítim, že je to typ človeka, ktorý dokáže dať dohromady partiu.

Ešte dôležitejšie sú kroky, ktoré robí. V jeho prvej nominácii ma v podstate nič neprekvapilo. Skôr ma jeho výber potešil. Noví hráči, ktorých povolal (Káčer, Vallo, Ďuriš, Rusnák), si pozornosť určite zaslúžili. Vo svojich kluboch zastávajú dôležitú rolu, kvalitu majú a bude zaujímavé sledovať, ako sa chopia príležitosti v reprezentácii. Veľmi dôležité bude, aby tento prechod zvládli mentálne.

Francesco Calzona potvrdil, že je to tréner, ktorý sa nebojí dať šancu novým hráčom. Takisto poskytol priestor tým, ktorí z nominácií v poslednej dobe vypadli. Zároveň si váži futbalistov, čo už pre národný tím niečo odviedli. Neopomína našu ligu, neopomína mladých. Zaujímavé bude sledovať, na koho ešte ukáže po tom, čo dvadsaťjednotka absolvuje baráž o Euro. Už minule totiž vyhlásil, že tam vidí veľa talentu, ktorý dokáže využiť v áčku.

Mimochodom, to, že nechal Tomáša Suslova a Davida Strelca k dispozícii Jaroslavovi Kentošovi, a teda národného tímu do 21 rokov, hovorí o Francescovi Calzonovi veľmi veľa. Nášmu futbalovému prostrediu tým nechal veľmi dôležitý odkaz, ktorý ja osobne čítam pozitívne.

Prečo? Každý nový tréner chce zapôsobiť hneď na úvod svojho angažmánu. Obzvlášť, keď príde zo zahraničia. No a čím môžete zaujať lepšie, ako výsledkami? Tie sú určite dôležité aj pre neho, no on povýšil na prvé miesto barážové zápasy našej dvadsaťjednotky proti Ukrajine. Tým vyslal jasný signál, že mu nejde v prvom rade o seba, ale o slovenský futbal. Toto je naozaj veľký odkaz.

Francesco Calzona sa stal hlavným trénerom našej reprezentácie len pred pár týždňami a evidentne si svoju domácu úlohu zatiaľ plní dobre. Keď dostával konkrétne otázky na hráčov, dokázal na ne výstižne odpovedať. Cítiť, že doterajší čas využil naozaj dobre, urobil si prehľad o portfóliu hráčov, ktorých bude mať k dispozícii. Verte, že je nesmierne náročné sledovať zápas za zápasom a nasávať všetky informácie. Vidieť, že on sa tejto úlohy zhostil svedomito a precízne. Bolo to cítiť z jeho vyjadrení a verím tomu, čo povedal, že v posledných dňoch sa venoval skautingu aj dvanásť hodín denne.

Keď začali na verejnosť prenikať informácie o tom, že sa novým trénerom Slovenska stane Francesco Calzona, vnímal som to pozitívne. Po prvej tlačovej besede som sa v tomto pocite utvrdil a po jeho premiérovej nominačnej tlačovke takisto. Som optimista a verím, že to môže fungovať. Samozrejme, na konci dňa rozhodujú výsledky a tie nám neprinesie jeho sympatické a prirodzené vystupovanie.

V nedeľu na svojom reprezentačnom zraze uvidí väčšinu hráčov prvýkrát vo svojom živote. Verím, že dokáže mužstvo nielen poblázniť svojim prejavom, ale tiež, že do hráčov veľmi rýchlo dostane systém, ktorý preferuje. Keď chalanom vysvetlí, ako chceme brániť, ako chceme útočiť, tí ho následne pochopia a jeho zámer uplatnia na ihrisku, bude to fajn.

Septembrové zápasy s Azerbajdžanom a Bieloruskom by sme ani nemali primárne vnímať optikou výsledkov, ale herného progresu. Po nich budeme lepšie vidieť, čo Francesco od hráčov vyžaduje a ako mužstvo na to reaguje. Ak uvidíme, že sa zlepšujeme, bude do ďalší pozitívny signál.

Autor je bývalý futbalový reprezentant, v sezónach 2019/20 a 2020/21 pracoval ako asistent trénera v MFK Ružomberok, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.