Ukrajina zastaví tranzit plynu do Európy cez kľúčový bod

 Ukrajinský prevádzkovateľ plynovodov GTSOU uviedol, že tranzit ruského plynu do Európy cez jeden z kľúčových vstupných bodov na ukrajinskom území, stanicu Sochranovka, bude od stredy 11. mája zastavený. Dôvodom sú aktivity ruských okupačných síl na Donbase, kam patrí aj Sochranovka. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a Bloomberg.

 GTSOU na svojej internetovej stránke informoval, že od stredy 11. mája 7.00 h miestneho času už nebude zabezpečovať tranzit ruského plynu cez stanicu Sochranovka. Firma dodala, že už skôr upozorňovala Rusko, že aktivity okupačných síl v Luhanskom regióne môžu narušiť transport približne tretiny plynu smerujúceho cez územie Ukrajiny do Európy. „Spoločnosť opakovane informovala (ruský plynárenský koncern) Gazprom o hrozbách, ktoré pre tranzit plynu predstavujú aktivity okupačných síl a vyzvala na ukončenie zásahov do činnosti zariadení. Tieto výzvy však neboli vypočuté,“ dodala ukrajinská firma.

 Presunutie dodávok

Podľa GTSOU by sa objem plynu určený pre Sochranovku (stanica zabezpečuje takmer tretinu z celkového tranzitu smerujúceho cez Ukrajinu do Európy) mohol dočasne presmerovať do stanice Sudža, čo by zabezpečilo naplnenie európskych kontraktov. Cez Sudžu, ktorá je pod kontrolou Ukrajincov, prechádza väčšina z objemu plynu transportovaného z Ruska do Európy cez Ukrajinu.

Gazprom však podľa Reuters uviedol, že „technologicky nie je možné“ presunúť celý objem plynu na stanicu Sudža, ako navrhol GTSOU. V utorok cez Sochranovku smerovalo do Európy zhruba 27 % ruského plynu a zvyšok cez stanicu Sudža.

 Tretina dodávok

Ukrajinský prevádzkovateľ prepravy plynu tvrdí, že odstaví približne tretinu zemného plynu z Ruska prepravovaného ďalej do Európy. Spôsobili to pokračujúce boje na viacerých miestach východnej Ukrajiny, predovšetkým v Luhanskej oblasti ovládanej Ruskom.

Prevádzkovateľ prepravy plynu uviedol, že týmto rozhodnutím zastaví približne 32,6 milióna metrov kubických plynu denne, pričom vzniknutú situáciu odôvodnil „vyššou mocou“.

„Zatiaľ nie je jasné, kto to rozhodnutie urobil – či správca systému, alebo vláda v Kyjeve. Faktom zostáva, že ukrajinská vláda dlhodobo vyzývala štáty EÚ, aby odstúpili od dodávok zemného plynu a neplatili Moskve peniaze na vedenie útočnej vojny,“ dodal spravodajca ČT na Ukrajine Andreas Papadopulos s tým, že Kyjev sa k situácii zatiaľ nevyjadril./agentury/

X X X

Orbán chce zobchodovať súhlas so sankciami, tvrdí politológ

 Maďarský premiér Viktor Orbán do krajnosti napína strunu pri vetovaní snahy EÚ zastaviť dovoz ruskej ropy. „Zrejme hrá o to, že ak odobrí najnovší sankčný balík, tak únia by na výmenu mala zastaviť disciplinárne konanie s Maďarskom pre nerešpektovanie pravidiel právneho štátu,“ hovorí pre Pravdu maďarský politológ László Kéri.

 X V pondelok večer s Orbánom v Budapešti rokovala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, v utorok s ním telefonoval francúzsky prezident Emmanuel Macron. Snažili sa ho presvedčiť, aby prestal blokovať prijatie šiesteho balíka sankcií EÚ za Putinovu agresiu proti Ukrajine, ktorý má obsahovať ukončenie dovozu ruskej ropy. Ako podľa vás dopadne toto vyjednávanie?

Ten, kto by vedel, ako sa skončí Orbánov páví tanec s úniou, by mohol zarobiť veľké peniaze. Podľa mňa bude do krajnosti napínať strunu. Zrejme hrá o to, že ak Maďarsko odobrí najnovší sankčný balík, tak únia by na výmenu mala zastaviť disciplinárne konanie s Maďarskom pre nerešpektovanie pravidiel právneho štátu. Jeho spustenie von der Leyenová ohlásila ihneď po voľbách začiatkom apríla a Maďarsko ním riskuje, že príde o miliardy eur. Z rokovaní síce nezverejňujú detaily, vychádzam ale z Orbánovej vyjednávacej techniky. On vždy vytrvá aj v situácii, keď už sa to nezdá byť rozumné. Keď už si všetci myslia, že ďalší krok sa neodváži spraviť, on ho spraví. Je to človek, ktorému darmo poviete, že tam je múr, nevraz doň hlavou, on skúsi, či ho nedokáže prebúrať.

X A dokáže ho prebúrať?

Nie je vylúčené, že rokovací partneri stratia nervy a povedia si: Momentálne je najviac v stávke vo vzťahu k Rusku, aby Maďarsko prestalo blokovať šiesty balík sankcií, odložme s ním konanie pre nedostatky právneho štátu povedzme o rok. Pre Orbána by sa tak mohli uvoľniť zadržané peňažné zdroje z Bruselu.

X Orbána dobre poznáte ešte z čias, keď ste ho na sklonku komunistického režimu ako učiteľ na nezávislej akadémii zasväcovali do spoločenských vied. Je to skutočne rodený homo politicus, ktorý dokáže obohrať menej skúsených kolegov?

Áno je to skúsený a obratný a bezškrupolózny politik, ktorý vždy všetkých obohral. To, že som ho poznal už pred desaťročiami, nehrá veľkú rolu, lebo je to skutočný chameleón, ktorý v nových podmienkach vie vyprodukovať niečo úplne nové. Teraz napríklad pri zostavovaní svojej už piatej vlády, vidím, že sa snaží vrátiť sa k staronovým tváram, zmierlivejším, medzinárodne prijateľnejším politikom typu svojho niekdajšieho vicepremiéra a neskoršieho eurokomisára Tibora Navracsicsa. Vedie ho k tomu núdza, lebo taký osamelý a izolovaný na európskej politickej scéne ešte nikdy nebol. Prakticky nemá spojencov, ak nerátame Rusov, ale tí sú mimo ihriska únie.

X Neriskuje, že tentoraz to pri napínaní struny preženie a Maďarsko to vyjde veľmi draho?

Preňho nie je prvoradé, akú cenu za jeho tvrdohlavosť zaplatí desať miliónov občanov. Sám seba považuje za momentálne najrutinovanejšieho európskeho politika a niečo pravdy na tom je. Všetci a všetko sa zmenilo, kým on je stále na scéne. Od jari 1998, keď sa prvý raz stal premiérom, je neustále medzi európskou politickou elitou. Myslí si o sebe, že je faktorom, ktorý nemožno obísť. Nevšimol si však, že pre takú zraniteľnú krajinu, ako je Maďarsko, nie je takéto správanie večne udržateľné. Maďarsko nie je vo váhovej kategórii povedzme Poľska či Talianska, ktoré si ako mocnosti strednej kategórie môžu tvrdohlavosť viac dovoliť.

X Na domácej scéne má však Orbán také silné pozície, ktoré mu všetci ostatní európski politici môžu závidieť.

Doma mu jeho vlastní prívrženci všetko uveria. Šokovali ma výsledky prieskumu z tohto pondelka, podľa ktorých voliči Fideszu považujú Rusko za viac žiaduceho spojenca než USA. Je to neuveriteľné, lebo maďarský ľud mal za posledných pol druha storočia výlučne negatívne skúsenosti s Rusmi. Od revolúcie roku 1848 cez potlačenie povstania roku 1956 Rusko našej krajine nič dobré neprinieslo. Orbán napriek tomu dokázal svoj tábor primať k tomu, aby si osvojil jeho paktovanie s Moskvou.

X Ako to, že ani ruská agresia na Ukrajine na tom nič nezmenila a dokonca Orbánovi pomohla znova zdrvujúco vyhrať voľby?

V prvé dni vojny bol úplne ticho. Potom ale prišiel s heslom: „My sme mier a opozícia je vojna.“ Bola to absolútna lož, lebo opozícia si určite neželala vojnu, ale ťah to bol účinný, lebo zneistil nerozhodnutých voličov, ktorí buď neprišli hlasovať, alebo podporili Fidesz. Orbán to majstrovsky rozohral a drvivo vyhral.

X Zrejme ale Orbán nie je v takej ľahkej situácii, ako by mohlo naznačovať to, že má ústavnú väčšinu?

Smelo môžeme povedať, že za posledné desiatky rokov nikdy nebol v ťažšej situácii. Nikdy nebol takto medzinárodne izolovaný. Nikdy krajina pod jeho vedením nezápasila s takou vysokou mierou inflácie, už dvojcifernou, ako teraz. A nikdy nemala vo väčšom neporiadku verejné financie, rozpočet je v dezolátnom stave aj vinou masívneho predvolebného kupovania si priazne voličov. A nikdy nebol viac odkázaný na peniaze z Bruselu. Pri vyjednávaniach síce ide naďalej na hranu, ale tieto štyri faktory dokopy mu diktujú, že by mal vystupovať oveľa zmierlivejšie. Bude musieť ustúpiť, otázkou je len, kedy. Netreba pritom od neho očakávať, že si prizná chybu.

X Orbán tvrdí, že pripravovaný šiesty balík sankcií proti Moskve by pre hospodárstvo Maďarska, plne závislé od ruskej ropy, bol atómovou bombou.

Preháňa, ale dobre to znie a všetci vládni politici to od neho prevzali.

X Možno preháňa, ale ako argument pri rokovaniach s Bruselom mu to tiež môže pomôcť. V pondelok šéf diplomacie Péter Szijjártó povedal, že Maďarsko by na skoncovanie s ruskou ropou potrebovalo päťročné prechodné obdobie a obrovskú sumu peňazí na transformáciu svojho petrochemického priemyslu. Má šancu to dosiahnuť?

Sú to požiadavky, z ktorých môže Orbán zľaviť v rámci vyjednávaní. Možno napokon pristúpi na troj-, alebo dvojročný odklad a menšiu finančnú pomoc, ako žiada. Orbán je hazardný hráč, ktorý rád blufuje. Nevylučujem, že stiahnutie svojho veta šiesteho balíčka sankcií dokáže zobchodovať.

X Orbána ste označili za chameleóna. Pripúšťate, že rovnako ako v prvých rokoch svojej politickej kariéry sa z neho stane znova ostrý kritik Moskvy?

Orbán ešte aj v roku 2008, keď bol v opozícii, vyhlásil, že sloboda vždy prichádza zo Západu, kým plyn a ropa z Východu. Raz to bude veľká téma pre výskum historikov, nájsť ten mocný súkromný záujem, ktorý z protiruského Orbána spravil proruského politika. Podľa mňa, ak odinakadiaľ dostane viac peňazí, tak bez váhania sa otočí Rusom chrbtom.

X V utorok sa ujala výkonu funkcie prvá prezidentka v dejinách Maďarska Katalin Nováková. Bude pre Orbána lepšou či horšou hlavou štátu, ako bol jej predchodca János Áder?

Nováková, rovnako ako Áder, vyšla z radov špičiek Fideszu. Bude preto pre premiéra podobne pohodlnou hlavou štátu. Nováková bude mať isté výhody pri pohľade zo Západu. Ovláda viacero rečí, je to príjemná mladá dáma, s ktorou sa dá predať aj emancipácia. Na úrovni povrchnej diplomacie bude vyzerať lepšie než ktorýkoľvek jej predchodca. Ale absolútne vylučujem, že by vystupovala ako samostatná politická postava. Nie preto ju Orbán na tento post nominoval./agentury/

X X X

Bielorusko rozmiestnilo špeciálne jednotky na hraniciach v blízkosti Ukrajiny

Bielorusko rozmiestnilo špeciálne operačné jednotky v troch oblastiach v blízkosti svojich hraníc s Ukrajinou. Oznámil to v utorok náčelník bieloruského generálneho štábu Viktor Gulevič.

Oznámenie o rozmiestnení síl prišlo krátko po tom, ako autoritársky prezident Alexandr Lukašenko hovoril o úlohe rakiet ruskej výroby pri posilňovaní obrany krajiny. „Spojené štáty a ich spojenci pokračujú v budovaní svojej vojenskej prítomnosti na štátnych hraniciach Bieloruskej republiky,“ vyhlásil Gulevič.

„Toto zoskupenie sa za uplynulých šesť mesiacov viac ako zdvojnásobilo v kvantite aj kvalite,“ dodal generál bez poskytnutia dôkazov. Zároveň dodal, že armáda z tohto dôvodu rozmiestňuje protivzdušnú obranu, delostrelectvo a raketové jednotky na cvičenia na západe Bieloruska.

Minsk sa už mesiace sťažuje, že štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) zhromažďujú vojakov v blízkosti bieloruských hraníc. Poľsko, Litva a Lotyšsko v reakcii na tvrdenia Bieloruska zvýšili počet aj intenzitu vojenských cvičení.

Minsk, ktorý je blízkym spojencom Moskvy, v marci vyhlásil, že jeho ozbrojené sily sa nezúčastňujú na ruskej „špeciálnej operácii“ na Ukrajine. Krajina však podľa Reuters „poslúžila ako odrazový mostík“ pre Rusko na vyslanie tisícov vojakov.

Bieloruský prezident Lukašenko v utorok uviedol, že Moskva súhlasila s tým, že pomôže Minsku vyrábať rakety podobné typu Iskander, ktoré Rusi používajú na Ukrajine, a že chce, aby Bielorusko pokračovalo v používaní raketových systémov S-300 a S-400.

„Sme realisti, chápeme, že NATO nedokážeme poraziť. Môžeme však spôsobiť škody najmä tým územiam, z ktorých na nás budú útočiť,“ povedal Lukašenko. Prezident ešte v pondelok obvinil Západ z toho, že je vo vojne s Ruskom. Lukašenko zároveň obvinil „západné elity“ z vyzdvihovania nacizmu./agentury/

X X X

Jesenné voľby budú skôr, hlasovať sa bude dať aj z karantény

 Voľby do orgánov samosprávnych krajov a samospráv obcí sa budú môcť konať skôr.

Ľudia s nariadenou karanténou alebo izoláciou pre ochorenie COVID-19 budú môcť voliť. Vyplýva to zo zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania pre tieto spojené voľby, ktorý v utorok schválila Národná rada.

 Osoby, ktorým Úrad verejného zdravotníctva SR k 30. septembru vzhľadom na pandémiu koronavírusu nariadi izoláciu, sa budú môcť zúčastniť spojených komunálnych a župných volieb. Za prijatie zákona hlasovalo 85 poslancov zo 132 prítomných.

Oprávnený volič, ktorý požiada o špeciálny spôsob hlasovania, bude môcť hlasovať podľa tohto zákona do špeciálnej schránky v deň konania spojených volieb v mieste svojho trvalého pobytu alebo pobytu. Hlasovanie špeciálnym spôsobom sa nemá vykonávať v zdravotníckych zariadeniach, v ktorých sa poskytuje ústavná starostlivosť na lôžku.

Voliča majú v izolácii navštíviť dvaja členovia špeciálnej volenej komisie so schránkou a volebnými lístkami. Po príchode na miesto špeciálneho spôsobu hlasovania vyslaní členovia špeciálnej komisie vyzvú voliča na hlasovanie a na mieste zotrvajú desať minút. Ak sa volič v tejto lehote napriek opakovanej výzve nedostaví hlasovať, platí, že volič hlasovanie odmietol.

Zákon rieši odmeňovanie členov špeciálnej komisie. Vzhľadom na náročnosť práce a určité riziko z dôvodu priameho kontaktu s osobami v izolácii alebo v karanténe sa pre nich ráta s odmenou vo výške 200 eur. Vodič vozidla, ktorý bude prepravovať členov špeciálnej komisie na území špeciálneho volebného obvodu, dostane odmenu 170 eur. /agentury/

X X X

V kauze údajného vydierania pre bar Fatima padne nový rozsudok

 Okresný súd v Trnave vynesie nový rozsudok vo viac ako dvadsaťročnej kauze údajného vydierania podnikateľmi Ondrejom Janíčkom a Jozefom Strelčíkom 14. júla.

 Oboch ešte v roku 2002 odsúdila bývalá trenčianska sudkyňa a neskôr štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, pričom údajne poškodeného považskobystrického podnikateľa Tibora Jurisu ani nevypočula. Ten sa ako svedok – poškodený postavil pred súd až dnes v obnovenom konaní. Vo svojej výpovedi poprel vydieranie zo strany Janíčka a Strelčíka a hovoril o priateľských vzťahoch s nimi. Pred viac ako dvadsiatimi rokmi konal podľa jeho vysvetlenia pod tlakom.

Obvinenie Janíčka a Strelčíka podľa Michala Vidu z mafiánskej skupiny sýkorovcov vymysleli a zabezpečili práve členovia tejto skupiny. Zámerom bolo dostať ich do väzby a počas tohto obdobia ich obrať o majetok, hlavne o trenčiansky bar Fatima, ktorý chcel získať Peter Čongrády. Sýkorovcom pomáhali viacerí policajti, za pomoc však podľa Vidu pravidelne platili aj sudcom a prokurátorom. Vida uviedol, ako zaniesol 3 milióny slovenských korún sudkyni Monike J. aj okresnému prokurátorovi. „Tie časy boli také, že za peniaze sa dalo všetko,“ povedal vo svedeckej výpovedi.

 Podobne vypovedal aj ďalší svedok, ktorý pracoval pre čongrádyovcov, a ktorý má dodnes obavy z mafie. Potvrdil, že Peter Čongrády chcel Fatimu získať za každú cenu, „aj cez mŕtvoly“.

Dnešného pojednávania sa zúčastnili aj obaja podnikatelia, pôvodne odsúdení za vydieranie. Ondrej Janíček povedal, že ho výpovede svedkov neprekvapili, pretože len potvrdili to, čo on hovorí už roky. K výpovedi údajne vydieraného Jurisu povedal, že to bolo hrozné počúvať, ale po toľkých rokoch je už obrnený proti všetkému. Vyjadril však sklamanie z toho, že cesta k spravodlivosti mu trvá už dvadsať rokov./agentury/

X X X

Matovič obvinil SaS zo straty Tabák a Hatrákovej. Ich vylúčenie minulý týždeň sám oznamoval

Matovičovmu výroku v SaS nerozumejú. Bolo to totiž práve OĽaNO, ktoré Hatrákovú aj Tabák zo svojich radov samo vylúčilo. SaS môže podľa lídra OĽaNO a ministra financií Igora Matoviča za ďalšie problémy v koalícii. Tentoraz ich obviňuje z toho, že vládny štvrlístok už nemá ústavnú väčšinu, ale iba 88 hlasov.

Strane Richarda Sulíka pripisuje najnovšie na vrub, že koalíciu opustili poslankyne Obyčajných ľudí Katarína Hatráková a Romana Tabák. Matovič to povedal dnes pred novinármi v parlamente. Jeho výroku v SaS nerozumejú.

Bolo to totiž práve OĽaNO, ktoré Hatrákovú aj Tabák zo svojich radov samo vylúčilo po tom, ako v parlamente nehlasovali za vydanie šéfa Smeru Roberta Fica na väzobné stíhanie.

„Medzičasom taký pohon SaS spôsobil trochu, že dve poslankyne odišli z ústavnej väčšiny. Máme také symbolické číslo 88 v rámci koalície, bude to náročnejšie vyskladať ústavnú podporu, ale taká je dohoda,“ vysvetľoval dnes minister financií novinárom.

Matovič o ústavnej väčšine hovoril v súvislosti s ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti, ktorý by mal parlament odsúhlasiť v júni. Zákon schválila vláda ešte v septembri 2020, Národnou radou však doteraz neprešiel, keďže jeho prijatie blokuje SaS.

SaS: Nemáme s tým nič spoločné

Ústavnú väčšinu koalícia stratila minulý týždeň po hlasovaní o vydaní Fica na väzobné stíhanie. Parlament nakoniec lídra Smeru podržal, za jeho vydanie hlasovalo len 74 poslancov zo 150 prítomných.

Ak by Hatráková a Tabák hlasovali za, o Ficovej väzbe by rozhodoval súd. V OĽaNO zavládlo po hlasovaní rozčarovanie. Viacerí poslanci hnutia otvorene hovorili o hanbe a volali po vylúčení obidvoch poslankýň z klubu.

Šéf klubu Michal Šipoš napokon na tlačovej besede oznámil, že podá návrh na ich vylúčenie, pretože sa podľa neho spreneverili hodnotám OĽaNO. Na tlačovke bol spolu s ním aj Matovič.

„Nechceme mať nič spoločné s takýmito dvomi poslankyňami, ktoré si v kritickej chvíli povedia, že budú chrániť mafiu,” hovoril. Jeho konštatovanie, že za ich odchod môže „pohon SaS“, preto sulíkovcom nedáva zmysel.

„Igor Matovič zrejme zabudol, čo hovoril predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš, vedľa ktorého stál a ktorý sa na tlačovej besede chválil, že ich hnutie má svoje hodnoty a spomínané poslankyne musia odísť, pretože sa spreneverili hodnotám hnutia a programu. Dokonca na tej tlačovej besede zaznelo, že Katarína Hatráková a Romana Tabák zabránili výkonu spravodlivosti a zradili drvivú väčšinu voličov OĽaNO. S týmto zlyhaním dvoch poslankýň OĽaNO teda SaS nemá absolútne nič spoločné,“ reagoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Spor o Matovičove opatrenia

Medzi OĽaNO a SaS panujú dlhodobo napäté vzťahy. V posledných dňoch boli vyostrené ešte viac. Po hlasovaní o Ficovi Sulík napísal, že ide o „najväčšiu prehru politickej kariéry lídra OĽaNO“.

Matovičovi odkázal, že o svojom hnutí už nikdy nebude môcť hovoriť ako o protikorupčnom. Šéf Obyčajných ľudí reagoval vyhlásením, že SaS tento týždeň v stredu odíde z koalície, ak predloží protiinflačný balík opatrení za miliardu eur.

Ministerstvo financií chce zvýšiť prídavky na dieťa, daňový bonus, ale aj vyplatiť jednorazový príspevok 100 eur na dieťa, ľuďom v hmotnej núdzi a chudobným penzistom. SaS ako jediná z koalície odmieta opatrenia podporiť a povedala, že použije právo veta, ktoré vyplýva z koaličnej dohody. V takom prípade by sa podľa zmluvy mali návrhy zastaviť.

Hľadajú dohodu

Dôvodom je spôsob, ako chce Matovič financovať tento balík. Plánuje viac zdaniť najziskovejšie firmy, hazard a alkohol. V SaS odmietajú akékoľvek zvyšovanie daní. Preto spomínajú právo veta.

Matovič Sulíkovi odkázal, že to akceptovať nebudú. Paradoxne, hoci pôjde o pomerne zásadné porušenie koaličnej zmluvy, podľa informácií Aktuality.sk by to koalícia mala ustáť.

O probléme rokovali lídri koalície v pondelok zhruba do jednej v noci. Stále však nie je isté, či Matovič v stredu na rokovaní vlády skutočne celý balík opatrení predloží a či SaS veto použije.

„Včera sme mali dlhohodinové rokovanie, kde sme sa snažili presvedčiť SaS, aby netrucovala a dúfam, že na konci nebude trucovať a nebude si rodiny brať za rukojemníka,“ komentoval dnes Matovič pondelkovú koaličnú radu. „Rokovania stále prebiehajú,“ reagoval stručne hovorca SaS Šprlák, aktuality.sk

X X X

Krúpa nešetril Fica ani ďalších, hovoril o deratizácii krýs

 O krysách a ich deratizácii v parlamente hovorili poslanci OĽaNO v súvislosti s prejavom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a neúčasťou časti opozičných poslancov.

  Poslanci NR SR tlieskajú počas virtuálneho príhovoru ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v rámci 65. schôdze Národnej rady SR 10. mája 2022 v Bratislave.

Andrej Stančík odsúdil, že predseda strany Smer Robert Fico si neprišiel vypočuť prejav ukrajinského prezidenta. Demonštratívny odchod časti poslancov ĽS NS komentovali slovami, že „doslova odišli ako krysy“.

VIDEO: Poslanci OĽaNO označili časť opozície za krysy.

„Medzi Smerom a extrémom nie je žiadny rozdiel. Smer a fašisti je dnes v podstate to isté. Vidíme temné kontúry budúcej koalície, ktorú nám tieto strany pripravujú. Preto sa ako koalícia musíme pred túto otázku postaviť a uvedomiť si, že napriek všetkým rozdielom, je alternatíva vlády Smeru s fašistami pre Slovensko čiernou perspektívou a nesmieme ju dopustiť,“ vyhlásil Stančík.

Jeho stranícky kolega Juraj Krúpa zasa hovoril o deratizácii.

„Dnes prebehla v našom parlamente deratizácia politických krýs, ľudí, ktorí zrádzajú Slovensko,“ povedal Krúpa. „Tliachajú sprostosti, kto za to môže (za vojnu – pozn. red.) a ignorujú fakty, že za to môže Putin,“ rozohnil sa ďalej.

„Kto sa stavia na stranu Putina, buď neovláda históriu, alebo koná proti záujmom Slovenskej republiky,“ pokračoval. „Je národnoštátnym záujmom, aby sa títo ľudia už v živote k moci nedostali, pretože nás stiahnu hlboko do putinovských dier,“ dodal.

Koaliční poslanci navrhujú prijať uznesenie odsudzujúce vojnu na Ukrajine. „Kto bude hlasovať proti uzneseniu, ten sa prihlási k Putinovi,“ jednoznačne stavia problém Krúpa. /agentury/

X X X

Matovič: Verím, že SaS si nebude brať rodiny za rukojemníkov

Tri koaličné strany sa snažia primäť SaS, aby sa dostala na palubu protiinflačnej pomoci. „Je to trošku ťažšie, ale myslím si, že sa to podarí,“ tvrdí líder mandátovo najsilnejšieho vládneho hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič.

 V utorok vyhlásil, že je presvedčený, že celý balík opatrení sa dostane v stredu na rokovanie vlády. „Včera sme mali dlhohodinové rokovanie, kde sme sa snažili presvedčiť SaS, aby netrucovala a dúfam, že na konci nebude trucovať a nebude si rodiny brať za rukojemníka,“ načrtol Matovič priebeh pondelkovej koaličnej rady.

Podľa neho rokovania ešte prebiehajú, ale on „pevne verí, že celý návrh pôjde na vládu“.

Matovič nechce špekulovať, čo sa stane, ak by SaS nesúhlasila s pripravovaným balíkom pomoci. Ešte minulý týždeň pritom tvrdil, že liberáli Richarda Sulíka sú rozhodnutí odísť z vlády, ak by mala pomoc v súčasnej podobe prejsť.

Na otázku, či je v hre aj rozpad vlády, Matovič odpovedal okľukou – komentárom protiinflačného balíčka, pričom „dnes omnoho viac verí, že sa ho podarí prijať“.

Takmer všetci majú pripomienky

Vysvetlil, že dôchodková reforma z dielne ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) síce prešla do druhého čítania, ale všetky politické strany – okrem Sme rodina – majú pripomienky. „Taká bola dohoda, že keď pozmeňujúce návrhy budú prijaté, bude podpora. Máme mesiac čas na rokovanie,“ pokračoval Matovič, pričom nechcel špecifikovať, aké výhrady má OĽaNO.

   V júni by mal prejsť parlamentom aj zákon o rozpočtovej zodpovednosti. „Je to najdlhšie odkladaný zákon v histórii, lebo SaS rok a pol trucovala,“ okomentoval Matovič situáciu. Tento zákon je v parlamente od septembra 2020.

Symbolických 88 poslancov

„Taká bola dohoda v rámci koalície, že parametre dôchodkového systému budú chránené ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti. Medzičasom taký pohon SaS spôsobil trochu, že dve poslankyne odišli z ústavnej väčšiny. Máme také symbolické číslo 88 v rámci koalície, bude to náročnejšie vyskladať ústavnú podporu, ale taká je dohoda,“ podotkol Matovič.

Odkázal pritom na minulotýždňové hlasovanie o vydanie Roberta Fica (Smer) na väzobné stíhanie. Dve poslankyne OĽaNO Katarína Hatráková a Romana Tabák Ficovo vydanie nepodporili, klub OĽaNO ich preto vylúčil a dnes sú obe nezaradené. SaS a Richard Sulík vtedy Matovičovi odkázali, že už si OĽaNO nemôže hovoriť, že je protikorupčné hnutie.

„Sme dohodnutí, že ak sa má schváliť zmena dôchodkového systému, tak kľúčové parametre majú byť chránené ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti,“ zdôraznil minister financií. Tvrdí, že v júni by mohli tieto kľúčové veci prejsť parlamentom. „Ak by sa neschválila dôchodková reforma, tak by sme ohrozili pár sto miliónov z plánu obnovy,“ dodal./agentury/

X X X

Sulík sa priplietol na tlačovku Smeru. Blaha: Je milé, že vás Geissenovci prepustili

 Keď si Robert Fico a jeho spolustraníci zo Smeru urobili tlačovú besedu pred ministerstvom hospodárstva, netušili, že sa im do toho zamieša aj samotný minister Richard Sulík.

 „Odstavenie dodávok ruskej ropy je totálny nezmysel, toto je výmysel Spojených štátov amerických,“ tvrdil Fico pred ministerstvom a vyzval vládu, aby niečo robila s cenami pohonných látok.

Minister hospodárstva sa nezdržal poznámok na to, čo počul, ale podotkol, že „no dobre, keď už ste tu, tak tu páni ostaňte… necháme pánov vyrozprávať sa, ako sa sluší a patrí, len asi to bude dlho…“. Poslanec Smeru Ľuboš Blaha mu s úsmevom povedal, že „je milé, že vás Geissenovci prepustili“, na čo Sulík kontroval, že „áno, je pravda, že v súkromnom čase som sa dovolil venovať mojim hosťom, čo je štátny zločin.“

 Blaha neskôr na sociálnej sieti napísal, že Sulík „poslal SBS-kára, nech nás spred budovy ministerstva vyhodí. A potom došiel uprostred tlačovky on sám na štátnej limuzíne a prerušil nám tlačovku“. „Dal to na Bittó,“ uviedol poslanec Smeru. Narážal tým na incident, keď Janka Bittó Cigániková (SaS) po hlasovaní parlamentu, ktorý nevydal Fica na väzobné stíhanie, rozčúlená prišla na tlačovku OĽaNO a vymieňala si tam názory s Igorom Matovičom./agentury/

X X X

V OĽaNO sú hlasy za výmenu Lengvarského. Akú silu majú, je otázne

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí tvrdí, že výmenu Vladimíra Lengvarského by mohli chcieť desiatky poslancov OĽaNO. Predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš, ale na naše otázky nereagoval.

Kritizuje ho šéf OĽaNO Igor Matovič aj predchodca Marek Krajčí. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) si za rok pôsobenia vo funkcii vypočul sťažnosti na celú plejádu veci.

Na nízku zaočkovanosť a očkovaciu kampaň, za svoj postoj k ruskej vakcíne Sputnik V, za dovolenku v Ománe či za oddlžovanie nemocníc. A najnovšie je kritizovaný aj za pomalý postup pri výstavbe a rekonštrukcii nemocníc z plánu obnovy.

Je zrelý na výmenu, hovoril minulý týždeň Matovič smerom k Lengvarskému. Exminister Krajčí sa pridal s tvrdením, že jeho výmenu by si želala aj významná časť poslancov.

Akú reálnu pozíciu má Lengvarský v OĽaNO, ale nie je vôbec čitateľné.

Usmernenie

Nielen Matovič a Krajčí, ale aj poslanec OĽaNO Peter Kremský vyslal nedávno k ministrovi signál.

Kameňov úrazu sa stalo usmernenie k transrodovým ľuďom, ktoré pripravil rezort zdravotníctva. Časť poslancov OĽaNO teraz žiada o jeho stiahnutie.

Kremský v rozhovore pre denník SME nevylúčil, že ak Lengvarský usmernenie nestiahne, budú žiadať jeho odstúpenie.

„Politik, ktorý nedodržiava svoje slovo a postupuje v rozpore so záujmom a názorom koalície, ťažko môže byť dobrým politikom. Čiže určite sa nad tým budeme zamýšľať,” povedal Kremský.

Usmernenie namietal aj Krajčí, s tým, že minister nemal žiadne politické krytie, aby niečo podobné urobil. Krajčí má ale voči Lengvarskému viacero výhrad a kritizuje najmä implementáciu plánu obnovy.

A práve exminister naznačuje aj akúsi všeobecnú nespokojnosť so svojim nástupcom.

„V momentálnej situácii by si určite významná časť poslancov želala výmenu ministra, to nebudem tajiť,” tvrdil v rozhovore pre denník Postoj.

Desiatky poslancov?

Krajčí tiež povedal, že Lengvarský často škodí značke OĽaNO, nekope za nich a nespráva sa ako nominant hnutia. Dokonca hovoril aj o krajnej možnosti – o odvolávaní ministra.

„Môže sa stať, že poslanci nebudú v pléne podporovať ministrove zákony, čo som im však sám neodporúčal. (…) Potom je tu už len druhá možnosť, a to otvoriť diskusiu o odvolaní pána Lengvarského, spísať dôvody a zvolať k tomu klub,” povedal Krajčí.

Aká je to významná časť, ktorá si želá výmenu Lengvarského? „Vnímam nálady poslancov, významná časť to nie sú jednotlivci, je ich viac. Mohli by to byť aj desiatky poslancov,” povedal exminister pre Aktuality.sk

Priznáva, že ak by mal byť Lengvarský odvolávaný v parlamente „vlastnými” poslancami, bol by to precedens. On sám to ale vraj určite nebude iniciovať.

Rozdelení

Aktuality.sk hovorili aj s niektorými ďalšími poslancami OĽaNO o tom, ako to vyzerá s podporou Lengvarského v klube. Ich pohľady sa ale líšia. Jeden z nich tvrdí, že za Lengvarského odchod je viac ako polovica klubu, ďalší poslanci ale hovoria, že to také dramatické vôbec nie je.

Podľa nich sú vyjadrenia o tom, že by výrazná časť klubu chcela jeho výmenu, prehnané. Hovoria naopak aj o podporných stanoviskách ministrovi a jeho rezortu.

O reakciu sme žiadali aj predsedu poslaneckého klubu OĽaNO Michala Šipoša, ale neúspešne.

Naposledy sedel klub OĽaNO minulý štvrtok, bol na ňom aj Lengvarský, ale jeho výmena nebola témou.

Nami oslovení poslanci z klubu hovoria, že niektorí prítomní boli nespokojní s tým, ako ministerstvo postupuje s plánom obnovy, ale diskusiu označili za konštruktívnu a nespomínajú si, že by niekto tlačil na odchod ministra z funkcie.

Podržal ho

Aj keď u niektorých poslancov za OĽaNO to má Lengvarský evidentne nahnuté, v prieskumoch verejnej mienky býval opakovane najdôveryhodnejším členom vlády.

On sám zatiaľ odmietol, že by podal demisiu.

Povedal len toľko, že otázka o jeho zotrvaní prináleží Matovičovi ako predsedovi hnutia, ako aj premiérovi Eduardovi Hegerovi.

Predseda vlády síce minulý týždeň vyjadril nespokojnosť s tempom realizácie plánu obnovy, ale nateraz Lengvarského podržal.

„Očakávam však od tohto, ako aj ďalších rezortov, výsledky. Na rezort zdravotníctva sú v najbližšom období naviazané významné investície, o ktoré si nemôžeme dovoliť ako krajina prísť. Pokiaľ pán minister a jeho rezort bude výsledky prinášať, nevidím dôvod na jeho výmenu,” uviedol Heger.

O projektoch nehovorili

Lengvarský na kritiku zvyčajne priamo nereaguje. Aj keď ho naposledy kritizoval Matovič, tak ministerstvo len odkázalo, že rešpektuje rôznorodosť názorov a zvolalo si tlačovú konferenciu, aby vysvetlilo svoje postupy.

Na nej Lengvarský povedal, že plán obnovy chce riešiť na koaličnej rade. Plánoval tam predložiť návrhy, ktoré nemocnice by sa podľa neho mali postaviť za peniaze z Bruselu. Koaličná rada zasadala v pondelok večer, ale táto téma podľa rezortu nebola zaradená na rokovanie.

Lengvarský hovoril, že návrhy predkladal premiérovi už pred pár mesiacmi, ale prebiehali ďalšie rokovania, lebo sú aj iné názory na vec.

„Predpokladáme, že rokovanie o projektoch nových nemocníc sa uskutoční v najbližších dňoch a o záveroch budeme následne informovať verejnosť,” uviedla hovorkyňa MZ Petra Lániková.

Kritika za Smeru

Kritiku od strany a jej predsedu zažila pred pár rokmi aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Smer na čele s Robertom Ficom potopili reformu nemocníc, na ktorej Kalavskej ministerstvo pracovalo tri roky.

Kalavská sa vtedy aj ostrejšie ohradila, Ficovi odkazovala, že takto by sa nemal riadiť štát a poslancov kritizovala, že im je miesto na kandidátke prednejšie ako zdravie občanov.

„Pani ministerka by si mala uvedomiť, že nemá patent na rozum,” vracal jej zase Fico.

Aj keď mala podporu vtedajšieho premiéra Petra Pellegriniho, nakoniec sa rozhodla podať demisiu., aktuality.sk

X X X

Mobilita firmy už nemusí ležať na vašich ramenách. Toto je komplexné a výhodné riešenie

Prevádzka vozového parku prináša so sebou mnoho povinností, papierovania a zodpovednosti. Ak sa rozhodnete, že už im nechcete čeliť svojpomocne, popredná slovenská banka ponúka zaujímavé riešenie. Pozrite si novinku v službách, ktorá má za cieľ uľahčiť vám podnikanie a prispieť k elektromobilite na celom Slovensku.

Integrácia leasingu do vlastných štruktúr aj strategické partnerstvo na poli operatívneho leasingu. To sú novinky, ktorými VÚB banka zlepšuje a zjednodušuje svoje služby. Popri malých a stredných firmách sa chce viac zamerať aj na retailových zákazníkov.

Ako prvá prebehla postupná integrácia spoločnosti VÚB Leasing do bankových štruktúr. Banka tak môže oveľa lepšie prepojiť odbornosti zamestnancov v rámci skupiny a vďaka ich dlhoročným skúsenostiam môžu spoločne vytvoriť silný a kvalitný tím.

Leasing integrovaný do banky

Banka má s takouto integráciou bohaté skúsenosti, keďže v minulosti sa podaril podobný proces so splátkovým predajom Quatro či faktoringom. Výsledkom je ešte lepšia dostupnosť produktov a služieb pre všetkých klientov a zväčšenie obchodných možností.

„VÚB banka neustále vyhodnocuje rôzne možnosti ako zlepšovať, skvalitňovať a rozširovať poskytované služby pre klientov. Hľadáme viaceré efektívne cesty, ako využívať synergiu užšej spolupráce v rámci skupiny, chceme zvýšiť obchodný potenciál, skvalitniť produkty a obsluhu, ako aj poskytovať komplexné služby našim klientom. Táto integrácia je len ďalšie logické vyústenie vzájomných vzťahov medzi VÚB a VÚB Leasingom,“ hovorí vrchný riaditeľ úseku Firemného bankovníctva Andrej Viceník, ktorý na tento projekt dohliada.

Takmer tretina obchodu vo VÚB Leasingu vznikla vďaka kooperácii s bankou, najmä v oblasti firemného bankovníctva.

Nové strategické partnerstvo

Ďalšou zmenou v oblasti leasingových služieb je strategické partnerstvo skupiny VÚB banky so spoločnosťou Business Lease Slovakia. Výsledkom tejto spolupráce by malo byť priblíženie produktu operatívneho leasingu širokému spektru zákazníkov a popri malých a stredných firmách sa viac zamerať aj na retailových zákazníkov.

Od septembra 2021 funguje v rámci skupiny VÚB nová spoločnosť VÚB Operating Leasing a.s., ktorá sa zameriava výlučne na financovanie prostredníctvom operatívneho leasingu. Predmetom financovania sú osobné a úžitkové autá do 3,5t, ale takisto aj vozidlá nad 3,5t, poľnohospodárske, stavebné a iné stroje či mechanizmy. Spolupráca s Business Lease Slovakia je v oblasti poskytovania operatívneho leasingu na osobné a úžitkové vozidlá do 3,5t. Do budúcna má veľký potenciál, nielen pre súčasnú situáciu s nedostatkom motorových vozidiel, ale aj z pohľadu ekologizácie podnikania či napríklad využívania ekologicky menej zaťažujúcich motorových vozidiel.

Dohoda sa rodila takmer pätnásť mesiacov a jej základom sú štyri piliere spolupráce. „Najdôležitejšou formou spolupráce je partnerstvo pri ponúkaní produktu operatívneho leasingu zákazníkom,“ hovorí výkonná riaditeľka Business Lease Slovakia Lucia Čišková. „Zároveň skupine VÚB pomôže so starostlivosťou o súčasné portfólio prostredníctvom správy vozidlového parku. Keďže ponúkame operatívny leasing aj fyzickým osobám, naštartovali sme spoluprácu aj pri produkte Active Lease pre zamestnancov celej skupiny VÚB, kde sme spolu s bankou pre zamestnancov priniesli lukratívne podmienky plynúce z partnerstva,“ spresňuje Lucia Čišková.

V tomto roku plánuje Business Lease rozvoj smerom k retailovým zákazníkom banky. „Zároveň ako aktívny podporovateľ udržateľnosti sme partnerom VÚB pre tému elektrifikácie, ktorú plánujeme masívne zaviesť do slovenských vozidlových parkov,“ dodáva Lucia Čišková.

VÚB banka podľa Andreja Viceníka vidí tiež prínos vo zvýšení kvality a rozsahu služieb pre jej zákazníkov a vo zvýšení efektivity zameraním sa na najsilnejšie stránky banky a partnera. „Pre našich klientov chceme zabezpečiť najkvalitnejšie služby. Zároveň spoločne s Business Lease pracujeme na znížení emisií CO2 a využití prvkov zdieľanej ekonomiky pre flotilu služobných vozidiel VÚB,“ dodáva Andrej Viceník.

Spoločnosť Business Lease má dlhoročné skúsenosti s produktom operatívneho leasingu či krátkodobého prenájmu a patrí k lídrom na slovenskom trhu, čo môže byť pre zákazníkov banky pridanou hodnotou. „Základným kameňom strategického partnerstva je spojenie skvelého produktu mobility, ktorým disponuje Business Lease, so širokou predajnou sieťou VÚB. Prostredníctvom nášho partnerstva prinesieme produkt operatívneho leasingu do každého regiónu na Slovensku,“ hovorí k dohode výkonná riaditeľka Business Lease Slovakia Lucia Čišková.

Zelená banka a elektromobilita

VÚB je prvou bankou, ktorá povýšila udržateľnosť a ochranu životného prostredia na DNA svojho podnikania.

Silnou témou súčasnosti je elektromobilita, ktorá je tiež jedným z dôvodov intenzívnejšej spolupráce Business Lease a skupiny VÚB do budúcnosti. Business Lease sa so spoločnosťou Greenway snažia svojim zákazníkom prinášať na mieru šité riešenia týkajúce sa elektrifikácie vozového parku, je akcelerátorom terajšej, aj budúcej spolupráce.

Do budúcnosti plánujú rozvíjať napríklad mobility kartu, prípadne Go-share platformu na zdieľanú mobilitu a podobne. Spoločnosť Business Lease bude zároveň zabezpečovať pre VÚB kompletnú správu existujúceho vozového parku. Plánom VÚB banky je, aby Business Lease elektrifikoval aj flotilu služobných áut VÚB, teda nahradil autá so spaľovacím motorom elektrickými alebo plug-in hybridmi, s cieľom znížiť emisie CO2.

Komplexné riešenie mobility firmy:

  • operatívny leasing www.businesslease.sk,
  • správa vozového parku – fleet management,
  • krátkodobý prenájom www.businessrent.sk,
  • operatívny leasing pre zamestnancov www.osobnyleasing.sk,
  • iné doplnkové služby – car sharing, palivové karty, čistenie áut, poistenie, monitoring, aktuality.sk
  •                                                                                                         X X X

Lasky z Pary priblížil, prečo ho Putinov útok nezaskočil a ako vníma Valla ako primátora.

Spevák Tomáš „Lasky“ Šedivý pre Aktuality.sk pri tejto píležitosti priblížil, ako vznikajú piesne Pary, prečo ho nezaskočil útok Vladimira Putina na Ukrajinu a aj to, ako vníma špekulácie o zapojení skupiny do predvolebnej kampane basgitaristu – primátora Bratislavy Matuša Valla.

X Lasky zhrnul, ktoré okolnosti podľa neho naznačovali, že sa blíži vojna a či je skôr optimista alebo pesimista: Pandémia koronavírusu obrala skupinu Para okrem možností koncertovať aj o jednu špeciálnu udalosť…

V novembri 1995 mala Para prvý koncert, takže sme v roku 2020 chceli osláviť 25 rokov existencie. Bohužiaľ, bol covid. Uvažovali sme nad tým, že by sme tú dvadsaťpäťku oslávili oneskorene tento rok, no napokon asi počkáme na tridsiatku. Každopádne, po štyroch rokoch vydávame dvojsingel, ktorý predznamenáva ôsmy album. Ten by, ako my hovoríme, mal prísť do roka a do dňa (úsmev)… v apríli, máji budúceho roka.

X Keď porovnáme staršie a novšie piesne, zdá sa, že Para po troche „vypúšťa paru“. Že sa tempo songov spomaľuje. Je to len dojem laika alebo realita?

Človek predsa len, znie to blbo, starne. Mení sa hudobný vkus a aj fyzické možnosti a schopnosti na koncertoch (smiech). No starne aj naše publikum a sme síce radi, keď ľudia odchádzajú z koncertov zdravo vyšťavení a vytancovaní, ale zároveň nás poteší, ak ich zasiahne aj to, čo sme piesňami chceli povedať.

X Autorom textu je aj v prípade nového singla Matúš Vallo, o hudbu sa postaral niekdajší člen skupiny. Ako sa vlastne rodia pesničky Pary?

Vždy niekto príde s prvotným nápadom a keď sa ich nazbiera viac, zvyčajne sa v lete ide na chalupu a tam sa skúša týždeň, dva, až kým z toho nevypadne finálnejší produkt. Ak si nevieme rady, niekedy prizveme hosťa, ktorý dokáže pomôcť s hudbou či textom. V aktuálnom prípade sa o hudbu postaral bývalý člen Matej Starkov a do procesu sme opäť zapojili aj Janku Kirschner.

X Čo je v tomto procese najzaujímavejšie a čo, naopak, najmenej zábavné?

Mňa osobne baví spánok, lebo sa na chalupe konečne vyspím (úsmev). Zatiaľ čo chalani v susednej miestnosti intenzívne skúšajú, ja pôsobím len ako nejaký supervízor. Keď ich prídem skontrolovať, zahrajú mi pesničku a zhodnotím, či sa mi páči alebo nie. Čo však neznamená, že ostatní môjmu hodnoteniu prikladajú nejakú váhu (smiech).

X Na strane druhej, musia si to asi odmakať…

Skúšajú priam do zblbnutia, až kým z toho niečo nevylezie alebo sa zistí, že tento pokus k ničomu nevedie. Ak nastane druhá možnosť, v lepšom prípade skončí nápad v zásuvke a z času na čas ho zo zásuvky vytiahneme a spojíme s niečím iným.

X Skrátka, nejde to bez námahy…

Jednoznačne. V dnešnej dobe aspoň pomáhajú moderné telefóny a iná technika. Kedysi sme museli prácne hľadať na kazete miesto, kde zaznela melódia, ktorá sa nám páčila, čo už nemusíme. Ale naďalej je to náročný proces.

X Ak sa ešte predsa len vrátime do minulosti – je niektorý z doterajších albumov z vášho pohľadu výnimočný?

Prelomový bol tretí a štvrtý album. Tretí album Brutálna zostava vyšiel pred pár rokmi aj na vinyle, a keď som si ho pustil na gramofóne, musím povedať, že… to nebola hanba (smiech).

X Para dokázala v minulosti predať tisíce kusov CD nosičov. V akej miere by ste sa hudbou dokázali uživiť?

Vždy sme mali hudbu ako hobby. V súčasnosti by sme síce vedeli z hudby vyžiť, no museli by sme častejšie koncertovať a to by nevyhovovalo všetkým členom skupiny. Ja si viem predstaviť, že by sme vystupovali každý týždeň a každý víkend boli niekde inde, no terajší spôsob fungovania je zlatý kompromis. Človek má svoju prácu a nie je v strese z predajnosti a z toho, či príde dosť ľudí na koncerty.

x  Ešte jedna otázka ku koronapandémii. Vrátili ste sa už do normálneho života a ako ste zvládali opatrenia, ktoré mali brániť v šírení vírusu?

Našťastie prichádzalo letné medziobdobie, keď sa človek mohol nadýchnuť a mohli sme hrať. No trvalo to krátko a keď sme sa zamýšlali, že skúsime aj niečo nové, situácia sa znovu zhoršila. Tak pevne veríme, že sa to už nezopakuje. Maximálne v nejakom obmedzenom rozsahu.

Priepasťou bezodnou

X Ešte pred vypuknutím pandémie sa na Slovensku spustili rozsiahle spoločenské zmeny, ktoré odštartovala vražda Jána a Martiny. V piesniNašou krajinou, podľa ktorej sa volá aj celý predošlý album, okrem iného spievate: „Vraciam sa domov, priepasťou bezodnou“. Album vyšiel v roku 2018, čo sa odvtedy na Slovensku zmenilo z vášho pohľadu?

Sú obdobia, keď je to lepšie, a sú aj také, keď je to horšie. My sme to mysleli tak, že sme trochu „ďúra“, ale my to tu napriek všetkým chybám máme radi.

X V inom songu zase znelo: „Milión na stole, hnedá v kostole“ ako pripomienka teatrálnej odmeny, ktorou sa Robert Fico pokúšal po vražde udržať pri moci a upozornenie na šírenie fašistickej ideológie. Vidíte posun vpred? Nedávno padol súdny verdikt v prípade Mariana Kotlebu…

Nebude to málo, Antone Pavloviči? (odkaz na fiktívneho českého génia Járu Cimrmana, pozn. redakcie) Bol som rád, že sa aspoň niečo v tomto smere udialo, no či je to dlhodobejší dobrý trend alebo len jednorazová záležitosť, ukáže až budúcnosť. Ja som trochu skeptik. Jednoducho časť spoločnosti je takto nastavená a musíme sa s tým asi naučiť žiť. Ľudia dokážu byť hluchí voči akémukoľvek vysvetľovaniu a slepí voči všetkým dôkazom.

X Prispievajú k terajšiemu stavu aj politici, ktorí mali byť zmysluplnejšou alternatívou, konkrétne napríklad Igor Matovič, ktorý si znepriatelil veľkú časť spoločnosti?

To bola hanba. Namiesto toho, aby otvorene priznal, že naši to nezvládli, obviňuje všetkých naokolo.

Primátor s basgitarou

X Keď sme pri politike, nemôžeme obchádzať Matúša Valla, ktorý je ako primátor Bratislavy na hudobnej scéne raritou. Volebné obdobie sa už blíži k záveru a časť voličov deklaruje, že je sklamaná z pomalosti napredovania hlavného mesta. Ako to vnímate v skupine?

Určite sa niečo nepodarilo, napríklad aj pod tlakom korony, ale som s jeho výkonom spokojný. Bude potrebovať viac času, hoci pre kapelu je to trochu brzdou. Bol to taký náš najväčší motor, pokiaľ ide o tvorbu aj manažovanie skupiny. Hrávame však porovnateľne veľa koncertov ako v minulosti. Keď Matúš nemôže, máme náhradného basgitaristu. Po ňom siahame, aj keď ide o podujatia, kde by Matúš mohol byť v konflikte záujmov.

X Predsa ešte len jedna otázka z tohto súdka. Vo videoklipe k novému singlu To okolo nás jazdíte na kolobežkách po Bratislave, takže už sme počuli ironické poznámky, že sa blížia voľby…

(smiech) V prvých zostrihoch bolo viac vidieť Matúša, tak sme si aj my robili srandu… Samozrejme, o žiadnu kampaň nejde. Režisér Braňo „Špako“ Špaček je Bratislavčan a má rád tie zákutia, ktoré sa objavujú v klipe. A keďže my sme bratislavská skupina, tak ukazujeme veci okolo nás – a to je predovšetkým Bratislava.

X Pre mnohých súčasníkov sa však „to okolo nás“ stáva dianie na sociálnych sieťach a vo virtuálnom svete. Aký je váš pohľad na spoločenský posun do „matrixu“?

Je to súčasť našej doby a je fajn mať možnosť dostať nejaký odkaz naraz k veľkému počtu ľudí. No reálny život žijeme niekde inde.

X Žiaľ, aktuálne ostali mnohé problémy a výzvy v tieni vojny na Ukrajine. Vzhľadom na to, že armáda vyslaná Vladimirom Putinom podľa dostupných informácií prehráva, môže mať tento „príbeh“ nejaký šťastný koniec?

Neviem si predstaviť, ako by to mohlo dopadnúť dobre. Vzdajú sa Rusi imperiálnych chúťok? Alebo sa krajina rozpadne a príde o svoj jadrový arzenál, aby sa stále nevyhrážali nezmyslami? Nevidím východisko, ako by to mohlo dopadnúť naozaj dobre, aktuality.sk

X X X

 Boris Johnson odcestuje v stredu do Švédska a Fínska

Fínsko ani susedné Švédsko nie sú zatiaľ členskými krajinami NATO.

Britský premiér Boris Johnson odcestuje v stredu do Švédska a Fínska. K jeho návšteve prichádza v čase, keď obe krajiny aktuálne zvažujú vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO). V utorok to oznámil jeho hovorca. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

„Podporujeme demokratickú spôsobilosť krajín rozhodovať o záležitostiach, ako je členstvo v NATO,“ povedal hovorca. „Rozumieme postoju Švédska a Fínska, a preto premiér bude diskutovať o týchto širších bezpečnostných otázkach,“ dodal.

Johnson sa počas jednodňovej cesty stretne so svojimi náprotivkami v Štokholme a Helsinkách, kde bude odpovedať na otázky tamojších médií.

Fínsko ani susedné Švédsko nie sú členskými krajinami NATO, avšak v oboch krajinách prebiehajú v súvislosti s ruskou ofenzívou na Ukrajine intenzívne diskusie o vstupe do Aliancie. Podpora verejnosti v oboch krajinách pre takýto krok v poslednom čase výrazne vzrástla.

Vo štvrtok má svoj osobný názor ohľadom prípadného členstva v NATO zverejniť fínsky prezident Sauli Niinistö a očakáva sa, že následne svoju pozíciu ohlási aj premiérka Sanna Marinová.

Británia je jedným z najsilnejších podporovateľov Ukrajiny v jej boji proti ruským inváznym silám. Vláda premiéra Johnsona od začiatku vpádu Ruska na Ukrajinu koncom februára už poslala Kyjevu protitankové strely, systémy protivzdušnej obrany a ďalšie zbrane, aktuality.sk

X X X

NAKA nebude vyšetrovať biznis Borisa Kollára s cyperskou schránkou

Polícia preskúmala miliónový biznis na základe trestného oznámenia. Nezákonný postup však nenašla, preto ani nezačala trestné stíhanie.

Predseda parlamentu Boris Kollár, cyperská schránka a právnik z megakauzy Panama Papers sa v minulosti stretli pri veľmi lukratívnom biznise. Ide o finančnú operáciu, ktorá sa odohrala ešte pred 20 rokmi.

Cyperská schránková firma Strooton Limited mala vtedy Kollárovi podľa oficiálnej zmluvy zaplatiť 250 miliónov slovenských korún (8,3 milióna eur) za polovičný podiel v jeho firme BSSC.

Šéf hnutia Sme rodina pritom už pred dvoma rokmi reagoval, že suma zo zmluvy je určite privysoká a mal by existovať dodatok, ktorým sa upravovala. Na podrobnosti si však podľa vlastných slov nepamätal.

Transakciou sa pred časom začala zaoberať polícia, ale napokon žiadne vyšetrovanie nebude – na nič nezákonné nenarazila.

Muž z Panama Papers si našiel Hagyariho

Riaditeľom cyperskej schránky, ktorá podiel kupovala, bol muž menom Geoffrey Magistrate. Ten zohral významnú úlohu v kauze Panama Papers. Mal totiž v spolupráci s neslávne známou právnickou kanceláriou Mossack Fonseca založiť aj množstvo ďalších schránkových firiem pre ľudí z celého sveta, ktorých ako skutočných vlastníkov odhalil až obrovský únik dokumentov.

Plnú moc na konanie v mene cyperskej schránky mal navyše niekdajší Kollárov právny poradca Pavol Hagyari. Ten bol napríklad aj na dovolenke na Kube, z ktorej existuje známa fotka predsedu parlamentu s dnes obvineným Tomášom Rajeckým a odsúdeným mafiánskym bosom Jurajom Ondrejčákom.

„Našiel si ho Geoffrey Magistrate,“ vysvetľoval v minulosti predseda parlamentu Hagyariho rolu. Právnik pre Aktuality.sk reagoval, že pre Fun Radio a Borisa Kollára pracoval ako právny poradca.

Nie je dôvod na stíhanie

„Som však viazaný mlčanlivosťou,“ povedal Hagyari v súvislosti s firmou Strooton Limited. Na priamu otázku, či cyperská schránka patrí Kollárovi, uviedol: „Nemôžem nič odpovedať, hrozil by mi postih z advokátskej komory.“

Spomínaný predaj polovičného podielu v Kollárovej firme v minulosti na základe trestného oznámenia riešila aj Národná kriminálna agentúra. V septembri 2020 oficiálne potvrdila, že sú vykonávané úkony pred začatím trestného stíhania. Dnes je však už situácia iná. Po preverení polícia ani nezačala vyšetrovanie.

„Trestná vec bola ku koncu roka 2021 právoplatne ukončená rozhodnutím vyšetrovateľa, keďže procesnou aktivitou v postupe pred začatím trestného stíhania bolo zistené, že nie je dôvod na začatie trestného stíhania. Bližšie informácie k predmetnej trestnej veci nebudeme poskytovať,“ informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Firma mieri k zániku

Predseda vládneho hnutia Sme rodina reagoval v minulosti aj na otázku, či nie je práve on skutočným vlastníkom cyperskej schránky. Od tejto možnosti sa rázne dištancoval.

Argumentoval tým, že ak by bol jej vlastníkom, resp. spoluvlastníkom, nemal by problém vyriešiť konateľstvo v slovenskej firme BSSC, kde je cyperská schránka polovičným majiteľom.

„Spoločnosť Strooton Limited nie je moja. Ak by bola moja, potom by nebolo logické, že dodnes neviem zvolať valné zhromaždenie v BSSC a cyperský spoločník v BSSC nepreberá moju poštu,“ uviedol v minulosti Kollár. Súd firmu pravdepodobne v dohľadnej dobe vymaže z obchodného registra. Vlani v máji sa totiž začalo konanie o zrušení spoločnosti, aktuality.sk

X X X

Okolie Bojnického zámku mení komerčná výstavba. Ľudia v petícii žiadajú uzáveru

 Ohrozenie pohľadov na Bojnický zámok vidia autori petície aj pamiatkari. Petíciu podpísali tisíce ľudí, investor apartmánov hovorí o predvolebnej kampani.

BOJNICE: Na hrozbu masívnej výstavby v okolí Bojnického zámku upozorňujú signatári aktuálnej petície, ktorú podpísalo už viac ako 11-tisíc ľudí.

Žiadajú v nej zrušenie územného rozhodnutia pre apartmánový komplex v lokalite Bažantnica, aj vyhlásenie dočasnej stavebnej uzávery v okolí jednej z najnavštevovanejších slovenských pamiatok.

Živelná výstavba a obavy o dominantu

Autori petície tvrdia, že situácia v súvislosti so živelnou urbanizáciou v katastri kúpeľného mesta je naliehavá. Okolie známej pamiatky by si podľa nich zaslúžilo územný plán zóny.

Členovia petičného výboru, medzi ktorými sú aj niektorí mestskí poslanci, vidia v stavebných zásahoch na tomto exponovanom území degradáciu historických hodnôt, ktorá „oslabuje autenticitu a jedinečnosť mesta a národnej kultúrnej pamiatky, akou je Bojnický zámok“.

Lokalita Bažantnica by podľa ich predstáv mala ostať územím prírodného charakteru, s využitím pre parkové úpravy a sady. Historicky patrila k Bojnickému hradnému panstvu.

„Ja rozumiem tomu, že zámer je zakreslený v platnom územnom pláne aj tomu, že sú to pozemky v súkromnom vlastníctve, no myslím si, že by sme sa nemali snažiť za každú cenu všetko speňažiť, a uvažovať aj o tom, čo zanecháme budúcim generáciám,“ hovorí bojnická poslankyňa a členka petičného výboru Antónia Kováčová Píšová (nezávislá).

Dúfa, že nový územný plán, ktorý v meste aktuálne pripravujú, sa s budúcou výstavbou v meste a jej reguláciou vysporiada lepšie ako ten súčasný.

„Tieto zámery nie sú nové, je preto zarážajúce, že doteraz nikto nič neurobil, aby sa okolie Bojnického zámku ochránilo lepšie. Nový územný plán tu mal byť dávno aj definovanie historického jadra mesta, potom by táto petícia nemusela vzniknúť,“ hovorí.

 Riaditeľ múzea: Nejde to správnym smerom

Obavy o diaľkové a panoramatické pohľady na historickú dominantu majú aj v SNM – Múzeu Bojnice, ktoré Bojnický zámok spravuje.

„Súhlasíme s Krajským pamiatkovým úradom v Trenčíne, ktorý dlhodobo upozorňuje na to, že sa nemá chrániť len samotná národná kultúrna pamiatka – Bojnický zámok, ale aj prírodno-krajinárske pozadie za ním, aby sa jeho dominantnosť zachovala,“ hovorí riaditeľ Múzea Bojnice Igor Socha.

Ak sa výsadné postavenie pamiatky nezachová, z dlhodobého hľadiska očakáva aj negatívny dopad na návštevnosť múzea.

„My sme sa v súvislosti s týmto zámerom vyjadrovali len k inžinierskym sieťam, k samotným apartmánovým domom nemáme relevantné podklady, tam sme účastníkom konania neboli,“ spresňuje Socha.

Zámer, pre ktorý vznikla petícia, hovorí o zástavbe desiatich objektov penziónového typu, iný investor zase v blízkosti plánuje stavať hotel. Stavebný ruch vidno aj celkom blízko pamiatky – v lokalite kúpaliska Čajka a susednej plochy, takzvaného Matúšovho námestia, kde majiteľ Kúpeľov Bojnice, a.s., v minulosti začal s úpravami bez povolení. Aktuality.sk o tom písali TU.

Aj v prípade týchto terénnych a stavebných úprav múzeum často, pokiaľ nie je samo účastníkom konania, nemá konkrétne informácie o zámeroch. Získava ich len z pravidelnej komunikácie s pamiatkarmi, ktorí sa k nim vyjadrujú.

Riaditeľa múzea trápi tiež podoba viacerých menších objektov v tesnom susedstve zámku, z ktorých časť vznikla načierno.

„Neposúva sa to správnym smerom. Vedenie múzea dlhodobo poukazuje na nekoncepčnosť riešenia celého areálu – Bažantnica a kúpele. Nech ide o akýkoľvek zámer, pre nás je dôležité uchovať dominantnú pozíciu zámku aj do budúcna,“ komentuje.

Veľký vplyv však správca pamiatky nemá, prím hrá podľa Sochu mesto s jeho územným plánom a z pozície štátu a ochrany kultúrneho a historického dedičstva pamiatkari.

Zámer bude aj v novom územnom pláne

Primátor Bojníc František Tám (Smer-SD, SNS) na petíciu reaguje, že zámer apartmánového komplexu aj vyčlenenie lokality v územnom pláne na stavebné aktivity zdedil po svojich predchodcoch vo funkcii.

Rovnako architekt mesta Bojnice Miloslav Šimánek pripomína, že pozemky sú v súkromných rukách a s výstavbou tam počíta aj platný územný plán.

Dočasnú stavebnú uzáveru ako riešenie nevidí a považoval by ju za „hrubý zásah do práv vlastníkov“, ktorí získali doterajšie povolenia práve na základe územného plánu a súhlasných stanovísk dotknutých inštitúcií a úradov.

„Mesto môže stavebnú uzáveru vyhlásiť iba v prípade verejného záujmu na dobu päť rokov, kde podkladom má byť aj platný územný plán. Tu dochádza k rozporu, nakoľko mesto v predmetnej lokalite vyčlenilo určité plochy na výstavbu v roku 1997, ako aj zmenami a doplnkami územného plánu z roku 2006, ktoré sú stále v platnosti,“ spresňuje architekt mesta.

Zásadnú zmenu by podľa neho nemali signatári petície očakávať ani pri novom územnom pláne, ktorý je v príprave. „Ide o územie zakreslené podľa aktuálneho právneho stavu, teda ako územie určené na zastavanie, kde spracovateľ nového územného plánu v plnej miere akceptoval právny stav pôvodného rozhodnutia,“ hovorí.

Petičný výbor však verí, že stavebné zámery v okolí Bojnického zámku sa ešte podarí zvrátiť. „Aj to je dôvod, prečo petíciu adresujeme ministrovi životného prostredia, ministrovi dopravy a výstavby aj ministerke kultúry, no i Slovenskej stavebnej inšpekcii, aby preverila vydané rozhodnutia,“ vysvetlila.

Investori: Postupovali sme podľa zákona

Spoločnosť Castor & Pollux, s.r.o., a ďalší investori projektu Bažantnica označujú petíciu za zrušenie právoplatných rozhodnutí o umiestnení stavby „za účelovú a súvisiacu s predvolebnou kampaňou určitých osôb, skrývajúcich sa za „aktivistov“ pred tohtoročnými komunálnymi voľbami“.

Všetky povolenia sú podľa Jána Badžgoňa, ktorý sa za investorov vyjadruje, v súlade so zákonom aj územným plánom mesta. Platné regulatívy pritom stavebný úrad premietol aj do územných rozhodnutí.

Spoločnosť ich pre projekt získala na komunikácie, objekty aj inžinierske siete.

Celkom desať apartmánových domov má podľa Badžgoňa v budúcnosti slúžiť návštevníkom Bojníc, teda rozvoju cestovného ruchu.

„Komplex bude vybavený najvyšším štandardom a ubytovaným, obyvateľom a návštevníkom kúpeľného mesta, bude poskytovať nadštandardné služby,“ píše spoločnosť na svojom webe.

   Pamiatkarka: Nie je to len Bažantnica

Problém vo výstavbe v okolí Bojnického zámku, či už v lokalite Bažantnica alebo Čajka, teda hneď vedľa, vidia aj krajskí pamiatkari.

„Nie je to však problém, ktorý vznikol v roku 2022. Je to dlhodobý problém vychádzajúci z plánovanej a schválenej zmeny – aktualizácie územnoplánovacej dokumentácie Bojníc v roku 2006. V ňom boli lokality Bažantnica a Čajka určené aj na zástavbu 10 objektmi penziónového typu a objekt hotelového typu v zadnej západnej časti Bažantnice,“ pripomína Lívia Reháková z prievidzského pracoviska Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne.

Ideálne z pohľadu ochrany pamiatkového fondu by podľa nej bolo zachovať v lokalite prírodnokrajinárske prostredie nadväzujúce na podhorie a blízky les.

Krajský pamiatkový úrad však limitujú zákony. Snažili sa tak plánované objekty regulovať na základe zákonných možností. „Napríklad ich výšku, situovanie prednostne v zníženinách a v takých miestach, kde by v rámci parciel čo najmenej vizuálne narušovali pozadie a dominantnosť tak významnej pamiatky, akou je hrad v Bojniciach,“ vymenúva.

Pripomína, že pri snahe zabrániť nekoncepčnej a nedovolenej výstavbe v okolí hradu, je nutná spolupráca so stavebným úradom, no aj väčšia kontrola orgánov štátnej správy a samosprávy.

„Minimálne od roku 2000 pamiatkari spolu so SNM – Múzeom Bojnice vyvíjali snahy na doriešenie a usmernenie okolia hradu s mestom Bojnice aj so zazmluvnenými mestskými architektmi – ideálne spracovaním územného plánu zóny. Toto sa však nikdy neuskutočnilo,“ vracia sa k minulým neúspešným pokusom.

Presadiť sa podarilo iba vyhlásenie územia za pamätihodnosť mesta, takýto krok však nemá väčší právny účinok na stavebnú činnosť v lokalite.

 Šéf pamiatkarov: Výhľady chcú, okolie narušia

Stavebná uzávera by podľa Rehákovej mohla pomôcť preklenúť obdobie do prijatia nového územného plánu. To, ako by mali Bojnice vyzerať v budúcnosti a kam chcú smerovať, by si malo podľa Rehákovej zadefinovať predovšetkým mesto, a to najmä vo vzťahu k hradu ako symbolu a identifikačného bodu.

Plusom by boli „osvietení stavebníci a architekti, ktorí stavby navrhujú“. Dnes totiž často chýba práve citlivosť a vzťah k histórii a urbanistickým vzťahom mesta, či ku kultúrnym hodnotám, ktoré jeho rámec presahujú.

Okolie Bojnického zámku je zaťažené viacerými problémami aj podľa nového šéfa pamiatkového úradu SR Pavla Ižvolta. Tie sa stupňujú s pribúdajúcimi zámermi stavebníkov a majiteľov pozemkov.

„Čoskoro môže nastať moment, keď budú potreté všetky zostávajúce zvyšky princípov a cieľov ochrany, keď okolie Bojnického hradu načisto pohltí komercia, súkromné záujmy na výstavbe a hrad zanikne v okolí narušenom zbytočnými stavbami,“ varuje.

Paradoxom podľa neho je, že investori vo svojich projektoch často využívajú prítomnosť hradu. „Majú záujem ťažiť z jeho pridanej hodnoty – napríklad poskytovaním „exkluzívneho výhľadu“ na túto pamiatku z ich nových stavieb, ktoré však narušia hradné okolie,“ komentuje.

Bojnický zámok je podľa slov odborníka najvýznamnejšou pamiatkou romantickej zámockej architektúry na slovenskom území, s čiastočným ponechaním torza svojho predchodcu z obdobia stredoveku a renesancie.

Z pozície riaditeľa pamiatkového úradu môže síce „len dôsledne vyžadovať dodržiavanie litery zákona o ochrane pamiatkového fondu“, no so znením aktuálnej petície sa stotožňuje a pripája sa k apelu na ministerstvá.

„Nielen toto mesto potrebuje územný plán, kde sa podrobne, poctivo a jednoznačne určia podmienky na ochranu kultúrnych hodnôt, pričom budú mať nemennú platnosť. Do toho času je potrebné zastaviť procesy a zrevidovať stavebné povolenia, nakoľko ich naplnenie nezvratne zničí beztak narušený obraz krajiny s panorámou kultúrnej pamiatky,“ myslí si.

 Budajov envirorezort sa chce pýtať

Petíciu, ktorá v posledných týždňoch zarezonovala v médiách, zaregistrovalo aj ministerstvo životného prostredia na čele s Jánom Budajom (OĽaNO).

Envirorezort je podľa jeho tlačového odboru „znepokojený faktom, že sa plánuje výstavba v lokalite Bažantnica v blízkosti Bojnického zámku“.

Pre Aktuality avizuje, že „mieni vykonať všetky kroky na zachovanie krajinného rázu a ekologických funkcií v okolí národnej kultúrnej pamiatky Bojnického zámku“.

V susedstve sa navyše nachádza aj národná Zoologická záhrada Bojnice, ktorá rezortne patrí práve pod ministerstvo životného prostredia. Envirorezort si chce vyžiadať podklady, aby vedel, ako postupovať ďalej.

Aktuality oslovili s otázkami o budúcnosti Bojnického zámku a jeho okolia aj rezort kultúry Natálie Milanovej (OĽaNO). Vlastníkom pamiatky je štát, spravuje ju Slovenské národné múzeum, ktorého zriaďovateľom je práve Milanovej rezort.

Ministerstvo reaguje stručne, že účastníkom konkrétneho územného konania nebolo.

„Vedenie Slovenského národného múzea sa musí v tejto veci správať zodpovedne a postupovať v medziach zákona a v súlade s verejným záujmom,“ píše v reakcii hovorkyňa ministerstva Zuzana Viciaňová. Čo presne to znamená, nekonkretizovala, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.