Ukrajinci utíkají Zelenskému, nechtějí bojovat, Špatný politik Fiala, nejede do Ruska jednat o plynu, ropě

Deutsche Welle: Říkají jim zrádci. Řada ukrajinských mužů nechce boj, radši platí za útěk. Někteří ukrajinští muži nechtějí bojovat za svou vlast proti ruskému nepříteli a  přejí si odejít za svými rodinami do zahraničí, aby své blízké finančně zajistili. Kvůli vyhlášené povinné mobilizaci to ale v mnoha případech není možné. Řada mužů tak hledá alternativní cesty, jak se opět shledat se svými milovanými. Mnohdy to ale znamená zaplatit nemalou částku.

Když ráno 24. února propukla ruská invaze, obchodník Anton neváhal, posadil manželku a dvě děti do auta a vyrazil s rodinou k hranicím s EU. Zatímco byla rodina na cestě, ukrajinská vláda oznámila, že muži ve věku od osmnácti do šedesáti let zemi nesmí kvůli vpádu nepřítele opustit.

Pro Antona, jenž si nepřál uvést své příjmení, to znamenalo, že zatímco jeho blízcí přešli hranice, on začal hledat způsob, jak se s nimi znovu sejít. „Povinnost vůči rodině má přednost,“ řekl stanici Deutsche Welle (DW).

X X X

V  USA  ODPOR  POMOCI  UKRAJINĚ

Je to problém Evropy. U republikánů roste odpor k pomoci Ukrajině

Uvnitř republikánské strany začínají sílit hlasy, které se různými způsoby vymezují proti americké vojenské pomoci směřované na Ukrajinu. Někteří požadují přísnější dohled, kam vojenská pomoc na obranu proti ruské agresi putuje. Další tvrdí, že je válka evropským problémem a USA by se měly soustředit na domácí záležitosti.

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu na okamžik sjednotil obvykle rozhádanou dvojici politických stran, která jinak sveřepě bojuje v celé řadě témat. Republikáni a demokraté pospolu hlasitě odsuzovali ruskou invazi do sousedního státu a Ukrajině slíbili podporu v podobě balíčků vojenské a humanitární pomoci.

Mezi republikány ale nyní stále častěji zaznívají požadavky po snížení pomoci Ukrajině, či alespoň po větším dohledu nad jejími záležitostmi. Například podle republikánské senátorky Victorie Spartzové mohou vojenské a finanční prostředky zaslané na Ukrajinu „skončit v rukou špatných lidí“.

Spartzová tím myslela zejména šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Andrije Jermaka, kterého obžalovala z korupce a napojení na Rusko. Její slova vyvolala neobvyklou diplomatickou přestřelku. Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko její výroky označil za „nepodložené spekulace“, reprodukci ruské propagandy a snahy zatáhnout Ukrajinu do domácí politiky USA „s cílem získat politické body“.

Senátorka, známá coby věrná podporovatelka exprezidenta Donalda Trumpa, již dříve požadovala, aby Kongres ustanovil „řádný dohled nad kritickou infrastrukturou a dodávkami zbraní či pomoci“. Navíc zkritizovala jak Bidena, tak ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského, že „hrají politické hry a divadlo“.

Její republikánský kolega, senátor Rand Paul, podmiňoval svůj hlas při květnovém schválení zákonu o pomoci Ukrajině ve výši 40 miliard dolarů požadavkem zřízení úřadu generálního inspektora. Ten by dohlížel, jakým způsobem jsou prostředky z pomoci utráceny. Ostatní senátoři jeho návrh ale nepřijali.

Podle listu The Washington Post ukázalo květnové hlasování rostoucí odmítavý postoj vůči pomoci Ukrajině mezi republikány. Zatímco v březnu se proti zrušení výsostného obchodního statusu Ruska a tím uvalení cel na jeho dovozy postavilo osm republikánů, proti zákonu o pomoci v květnu hlasovalo už 57 republikánů ve Sněmovně a 11 v Senátu.

Opozice vůči Ukrajině se rekrutuje především z řad Trumpova křídla Republikánské strany. Kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová označila pomoc za „praní špinavých peněz“. Spolu se svými dalšími kolegy tvrdí, že by se měly USA zaměřit na vlastní občany namísto podpory vojenských aktivit v Evropě.

„Budování národa na Ukrajině je velká chyba, podobně jako to bylo v Afghánistánu a Iráku,“ tvrdí senátor Josh Hawley, podle něhož by se měla Evropa o bezpečnostní záležitosti starat sama. Názor, že je válka na Ukrajině čistě „evropským problémem“, sdílí vícero protrumpovských republikánů. Kongresman Thomas Massie, jenž hlasoval proti všem proukrajinským zákonům, šel dokonce tak daleko, že navrhl i odstoupení z NATO.

Růst skepse i u tradičních republikánů

Hlavní proud Republikánské strany je stále proukrajinský, ze značné části i díky přítomnosti vlivných „jestřábů“. „Ve straně existuje izolacionistické křídlo, které zde vždy tradičně bylo,“ podotýká člen zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů Michael McCaul.

Server Defense One ale upozornil, že se jistá rezervovanost k ukrajinskému tématu začíná projevovat i mezi tradičnějšími republikány. Podle senátora Marca Rubia by Biden „neměl předpokládat, že Kongres jeho další žádost orazítkuje“, pokud nevysvětlí, k čemu jsou peníze potřeba. „Nemůžeme být ukrajinskými jestřábi napořád,“ souhlasí senátor John Cornyn.

„Květnové hlasování ve Sněmovně bylo poměrně úspěšné vzhledem ke skutečnosti, že většina reakcí řadového členstva se odehrála až poté,“ myslí si Russ Vought, prezident Centra pro obnovu Ameriky a bývalý ředitel Úřadu pro správu a rozpočet během Trumpovy éry. „Kdyby se to stalo dnes, myslím, že by se proti tomu postavilo 100 republikánů ve Sněmovně a též mnohem více republikánů v Senátu.“

Podle průzkumu společnosti Morning Consult se od března více než zdvojnásobil počet republikánských voličů, podle kterých USA pomáhají Ukrajině až moc. Vyrostl z 13 procent na 27.

Ukrajina přitom potřebuje americkou vojenskou pomoc více než jindy, aby zvrátila početní a technologickou převahu Rusů na východě země, kde se vedou největší boje. Demokratický kongresman Ruben Gallego varoval, že pokud republikáni ovládnou Sněmovnu reprezentantů, americká podpora Ukrajině se zastaví. „Ruben má pravdu,“ reagoval Matt Gaetz, jedna z nejvýraznějších tváří trumpovského tábora.

X X X

ŠÉFKA  TRIKOLÓRY  MAJEROVÁ:  FIALOVI  NEJDE  O  LEVNÝ  PLYN  A  ROPU  Z  RUSKA,  NEJEDE  DO  MOSKVY

Šéfka Trikolóry: Fiala měl jet do Moskvy, ne do Kyjeva. Ukrajinci napadají vlastní lidi

Kdyby byl Petr Fiala (ODS) premiérem své země a lidu, jel by v první řadě do Moskvy, nikoliv do Kyjeva. Uvedla to v souvislosti s problematickými dodávkami ruského plynu šéfka Trikolóry Zuzana Majerová ve speciálu pořadu 360°. Podle ní by k žádné válce na Ukrajině nedošlo, kdyby byl americkým prezidentem nadále Donald Trump. V letním vysílání CNN Prima NEWS rovněž hájila svůj názor, že Ukrajinci napadají své vlastní lidi.

Od ruské invaze na Ukrajinu uběhlo necelých pět měsíců a konec bojů je zatím stále v nedohlednu. Podle Majerové ale konflikt odstartoval už v 90. letech, potažmo v roce 2014 na kyjevském Majdanu. „Každá válka je špatně. Zlo. My jsme naprosto jednoznačně odsoudili ruskou agresi. Ale musím zároveň říct, že ta válka není věc, která začala 24. února ve čtyři hodiny ráno,“ řekla k tématu šéfka Trikolóry.

 Jako hlavního viníka za sebe vidí „nacismus, který tam bují“. Následně zmínila pluk Azov či banderovce, které ruská propaganda označila za hlavní důvody, proč se Kreml rozhodl „vyčistit Ukrajinu od nacistů“. „To přece není nic nového, co tady říkám. Každý člověk, který sleduje média a situaci od roku 2014, to moc dobře ví,“ pokračovala Majerová.

Na upozornění, že o nacistech píšou především ruská média, odvětila, že ta sama nečte. Místo toho podle svých slov čerpá z amerických či německých médií, konkrétnější už ovšem nebyla.

„Podívejte, celý tento konflikt nevnímám jako konflikt Rusko versus Ukrajina, ale jako konflikt Ameriky vůči Rusku. Tady jde o oslabení země jako velmoci. To, co probíhá na Ukrajině od roku 2014 – a to, že lidé dlouhodobě odcházeli – svědčí o tom, že Ukrajinci napadají své vlastní lidi. Ta válka je i mezi běžnými obyvateli, Ukrajinu řídí oligarchové,“ přišla s netradičním argumentem politička.

Dále uvedla, že kdyby prezident Volodymyr Zelenskyj dodržoval minské dohody a kdyby byl hlavou USA nadále Donald Trump, k žádnému konfliktu by nedošlo. Moderátor Michal Půr k tématu připomněl, že jednak obě strany porušovaly dohody, jednak Kreml obhajoval invazi se slovy, že Ukrajinci nejsou národ a patří pod Rusko.

„Tak všichni byli kdysi součástí Sovětského svazu. Podívejte, myslím, že zájmem všech je, aby válka co nejdříve skončila. Je opravdu nutné si sednout ke stolu a začít diplomaticky jednat,“ odvětila Majerová.

Kyjev? Fiala měl odjet do Moskvy

V další části rozhovoru se šéfka Trikolóry rozčilovala nad skutečností, že Česká republika kupuje plyn přes soukromé společnosti místo toho, aby surovinu odebírala napřímo.

„To je jedna z věcí, která by se pro naše lidi měla řešit prioritně. Myslím, že Petr Fiala, kdyby byl premiérem své země a svého lidu, měl v prvé řadě jet do Moskvy. Neříkám, že je chyba, že jel do Kyjeva. Ale jak to, že Maďarsko, Rakousko a všechny okolní země mají vyjednaný plyn dopředu? A naši lidé mají pětinásobné ceny?“ ptala se ve vysílání Majerová.

Zmíněné země ovšem měly dohodnutý plyn ještě před začátkem konfliktu na Ukrajině, což nebyl případ České republiky. Za současný krizový stav na poli energetiky obvinila politička Trikolóry předchozí kabinety.

„Odkdy se obchoduje na burze v Lipsku, co se týče energií? Odkdy odebíráme plyn, jak jej odebíráme dnes? To všechno jde za vládou ODS a vládou Mirka Topolánka,“ zkritizovala někdejšího premiéra.

X X X

EXPREZIDENT  USA  TRUMP  POHŘBIL  PRVNÍ  ŽENU  Z  ČR

Donald Trump pohřbil svou první ženu Ivanu ve zlaté rakvi, přišla i Melanie

V New Yorku se ve středu konal pohřeb československé rodačky Ivany Trumpové. Památku jí přišel uctít i její exmanžel, bývalý americký prezident Donald Trump. Přišel se svou nynější chotí Melanií. Trump se připojil ke třem dětem, které s Ivanou má – Donaldu juniorovi, Erikovi a dceři Ivance s manželem.

 „Je to velmi smutný den, ale zároveň také oslava úžasného a krásného života,“ napsal bývalý prezident před obřadem na sociální sítě. „Nebude to snadné!!!“ citovala ho agentura AP.

Ivana Trumpová se narodila v tehdejším Československu jako Ivana Zelníčková. Posledního rozloučení se proto zúčastnil velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček a také generální konzul v New Yorku Arnošt Kareš.

Pohřeb Ivany Trumpové, která zemřela minulý čtvrtek v New Yorku ve věku 73 let, začal ve 13:30 místního času (19:30 SELČ) v katolickém kostele sv. Vincenta Ferrera na newyorském Manhattanu. Právě tam zamířila zlatá rakev následovaná rodinou a dalšími smutečními hosty.

„Všichni si Ivanu chceme pamatovat jako živoucí, společenskou osobu, jakou byla,“ řekl před obřadem její dlouholetý přítel, americký publicista a fejetonista Robert Couri Hay.

Ivana se s Donaldem Trumpem seznámila v 70. letech, v roce 1977 se vzali a jejich manželství trvalo do roku 1992. Médii značně přetřásaný rozvod byl nepěkný, ale v posledních letech mezi nimi byl přátelský vztah. Ivana Donalda Trumpa nadšeně podporovala v roce 2016 během jeho prezidentské kampaně.

X X X

PREZIDENT  ITÁLIE  ZABRÁNIL  ROZPADU  VLÁDY?

Demisi mu zatrhl prezident, teď získal důvěru senátu. Plán italského premiéra ale selhává

Italský premiér Mario Draghi má důvěru senátu, získal 95 hlasů, 38 senátorů hlasovalo proti. Tři z vládních stran ale hlasování bojkotovaly, čímž podkopaly Draghiho vizi jednotné vlády. Právě vládní jednotou Draghi podmiňoval své setrvání v úřadu poté, co prezident Sergio Mattarella minulý týden odmítl jeho demisi.

Středečního hlasování o důvěře se neúčastnilo Hnutí pěti hvězd (M5S), které stojí za současnou vládní krizí, ale také pravicové strany a Draghiho spojenci Vzhůru Itálie a Liga.

Draghi nabídl prezidentovi svoji rezignaci ve čtvrtek poté, co ztratil podporu populistického hnutí M5S, které se odmítlo účastnit hlasování o důvěře vládě. Mattarella šéfa vlády požádal, aby oslovil parlament a získal tak jasný obraz o politické situaci.

 Draghi při projevu v senátu prohlásil, že ve funkci zůstane, pokud se za něj postaví strany široké vládní koalice. Zmínil také širokou podporu veřejnosti, která na něj apelovala, aby z úřadu neodstupoval.

Draghiho představa „koalice národní jednoty“ ale ve středu selhala poté, co vládní strany postupně oznamovaly, že se hlasování o důvěře neúčastní. Jeden ze senátorů Ligy Stefano Candiani prohlásil, že Draghiho podpoří, pokud „vytvoří vládu bez populistů (M5S)“, v opačném případě předá slovo voličům v předčasných volbách. To Draghi odmítl.

Hrozí předčasné volby?

Jelikož premiér Draghi nezískal všeobecnou podporu, o níž usiloval, předčasné volby v září či říjnu jsou nyní nejpravděpodobnějším scénářem dalšího politického vývoje, píší světové agentury. Jednalo by se o bezprecedentní situaci, jelikož od konce druhé světové války se parlamentní volby v Itálii nekonaly na podzim, protože v tom období zákonodárci obvykle hlasují o rozpočtu na další rok.

Letos navíc před příchodem zimy bude Itálie i řada evropských zemí možná řešit akutní energetickou krizi kvůli ukončení dodávek ruského plynu v souvislosti s válkou na Ukrajině a protiruskými sankcemi, jež Západ vůči Moskvě zavedl.

Ministr zahraničí Luigi di Maio středu na svém twitterovém účtu označil za „černý den pro Itálii“. „Italové budou u volebních uren moudřejší než jejich politici,“ napsal předseda Demokratické strany Enrico Letta.

X X X

Nejrušnější den pro hasiče od druhé světové. V Londýně shořelo 41 domů

Londýnští hasiči zažili svůj nejnáročnější den od druhé světové války. Jednačtyřicet domů v Londýně podlehlo požárům, které vypukly během nejteplejšího dne zaznamenaného v Británii. Hasiči popisují situaci jako peklo, evakuovaní litují ztráty svých osobních věcí i mazlíčků.

0:10 / 0:30Přeskočit reklamu • 2/2Prudké požáry v Británii zničily domy i automobily | (0:37) | video: Reuters

V úterý hasiči reagovali na 2 600 proseb o pomoc souvisejících s rekordně teplým počasím. Británie poprvé zaznamenala teplotu vyšší jak 40 stupňů Celsia. Normálně hasiči obdrží 350 až 500 proseb, když je rušný den.

Požárníci bojovali s řadou ohnivých kalamit napříč Londýnem a jeho okolím. V jeden okamžik brigády byly povolány k 12 velkým požárům současně.

Nejhorší byla situace ve vesnici Wennigton náležící pod londýnský městský obvod Havering. Oheň zde zničil asi 40 hektarů pastvin a řadu domů. Jeden hasič popsal situaci jako „naprosté peklo“. Požárníkům s hašením pomáhali i farmáři, kteří ze svých traktorů stříkali vodu.

Kvůli prudkým ohňům neměli lidé čas sebrat ani ty nejzákladnější věci. „Nevzal jsem si řidičský průkaz ani rodné listy, nic, takže jsem přišel o všechno, fotografie, záznamy. Všechno je pryč,“ říká šestašedesátiletý Timothy Stock, který žil v domě svého pradědečka 41 let.

List The Times popisuje, že na silnici byli vidět lidé nesoucí své mazlíčky v klecích, které se jim podařilo ochránit před ohněm. Ne všichni měli takové štěstí. Řidič kamionu Gary Ruel si myslí, že přišel o své kočky. „Podařilo se mi dostat ven psa, ale neměl jsem čas na kočky. Byli jsme evakuováni a bylo to vše v takovém spěchu.“

Proč k požárům došlo?

„Jednačtyřicet zničených nemovitostí v Londýně, šestnáct nějakým způsobem zraněných hasičů, dva z nich převezení do nemocnice kvůli tepelnému stresu (stav, kdy se tělo nedokáže ochladit a orgány zkolabují kvůli stoupající teplotě, poznámka redakce),“ vypočítal londýnský starosta Sadiq Khan škody. Podle něj jsou v Londýně požáry důsledkem globálního oteplování.

„Většinou hoří tráva. Problém je v tom, že celý červenec v Londýně nepršelo. Tráva je jak seno, což znamená, že se snadněji vznítí,“ vysvětluje starosta. „Jakmile chytne, oheň se šíří neuvěřitelně rychle, jako lesní požáry, které můžeme vidět ve filmech nebo při požárech v Kalifornii a v částech Francie,“ dodává s tím, že se v Londýně řada domů dotýká travnatých ploch, čímž je vystavena většímu riziku požáru.

Nejrušnější den od druhé světové

Londýnský hasičský sbor (LFB) uvedl, že úterý bylo jejich nejrušnějším dnem od druhé světové války, kdy bylo hlavní město terčem útoku nacistické vojenské mašinérie. Podle asistenta komisaře LFB Jonathana Smithe se požárníci potýkali s „bezprecedentními“ podmínkami.

Hasiči se potýkali s nedostatkem lidí a hasičských vozů. Podle statistik londýnské pobočky požárnických odborů nebylo k dispozici každé páté hasičské vozidlo. Na denní šichtě jich chybělo 25, na noční 23.

„Naštěstí máme hasiče, kteří se dobrovolně nabídli, že přijdou a pomohou,“ vyzdvihl dobrovolníky a požárníky Khan. „Zvládli jsme to díky skvělé práci hasičů, ale nemůžeme si dovolit mít více takových dnů.“

Aby co nejvíce snížil riziko dalších požárů, londýnský hasičský komisař Andy Roe vyzval k dočasnému zákazu grilování ve všech veřejných parcích a na prostranstvích. „Moje rada dnes opět zní: negrilovat. Na balkónech, v parcích ani na své soukromé zahradě,“ vybízí k témuž i starosta.

X X X

Šokující vzkaz z Putinovy televize. Za ostrá slova exprezidenta Polska Walesy na něj vypsali odměnu

Pět milionů eur tomu, kdo nám přiveze hlavu bývalého polského prezidenta Lecha Walesy. Tak zní výzva, která padla v pořadu ruské státní televize. A důvod? Držitel Nobelovy ceny za mír prohlásil, že by se Ruská federace měla rozpadnout.

Lech Walesa je tváří Solidarity, revoluce a první post-komunistický prezident Polska. A také muž, který pro ostrý výrok nechodí daleko. V rozhovoru pro francouzský list Le Figaro prohlásil, že i kdyby Ukrajina vyhrála válku, Rusko do pěti let vytvoří novou krizi. „Je proto nezbytné buď změnit politický systém Ruska, anebo jeho populaci opět vrátit na méně než 50 milionů,“ vzkázal.

A to podle Walesy tak, že by měly neruské národy povstat a odtrhnout se. V Moskvě je tato obávaná myšlenka vrcholem kacířství. Hlavní propagandistický pořad televize Rassija 1 nositele Nobelovy ceny za mír obvinil z vybízení ke genocidě, za které má přijít trest.

 „Co s ním teď máme dělat. Unést ho?“ ptal se moderátor. Igor Korotčenko odpověděl jasně. „A proč ne? Hledá se. Pět milionů dolarů nebo eur za jeho hlavu. Pro jakéhokoliv Evropana, který ji přiveze,“ prohlásil. Moderátor doplnil, že jde o výborný nápad: „Myslím, že ho sem dotáhnou hodně rychle i za 100 eur. Neplýtvejme rozpočtem.“

Walesa rozvášněným ruským komentátorům odpověděl. „Nemusíte utratit pět milionů eur, abyste mě soudili. Jsem připraven ukázat se v Moskvě a otevřeně se postavit všem obviněním ve vaší televizi,“ napsal v reakci.

Potupa pro Putina

Debata je to samozřejmě teoretická a hlavně provokativní. Daleko bolestivější je teď pro ruský režim ponížení od tureckého prezidenta Erdogana. Ten na sebe na schůzce v Teheránu nechal před nastoupenými novináři 50 vteřin čekat Vladimira Putina, který očividně nevěděl, co má dělat, a hodně se ošíval.

Je pravděpodobné, že šlo o pomstu – Putin je znám tím, že na sebe nechává zahraniční politiky dlouho čekat. Nejen samotného Erdogana, ale třeba i papeže či britskou královnu.

 X X X

NOVÁ  ŽELEZNÁ  OPONA?

   Mezi demokratickými zeměmi a zbytkem světa se tvoří nová železná opona, varuje ekonomka Matesová

Vysoká inflace nebo rostoucí obavy z nedostatku plynu v zimní sezóně. I to jsou důsledky ruské agrese vůči Ukrajině. „Rozpad globálního řádu, na který jsme zvyklí od druhé světové války, bude mít mnohem dalekosáhlejší důsledky,“ předvídá Jana Matesová, ekonomka a dlouholetá zástupkyně České republiky ve Světové bance.

Česká republika bude od ledna patřit mezi posledních sedm zemí Evropské unie, které budou stále mimo eurozónu. Dvacátou zemí, která euro přijme, se stalo Chorvatsko.

„Jak na chorvatské straně, tak na straně Evropské centrální banky je eminentní zájem, aby se co nejdříve Chorvatsko dostalo do Eurozóny,“ všímá si Matesová.

Na rozdíl od Česka se totiž v Chorvatsku platí eurem běžně už několik let. „Běží tam regulérní trh napříč celou ekonomikou. Samozřejmě pro Evropskou centrální banku je velice nepříjemné, když něco takového má mimo svou kontrolu,“ vysvětluje.

„A úplně stejně pro chorvatskou centrální banku je neobyčejně složité řídit měnovou politiku, když desítky procent té ekonomiky úplně unikají, protože se tam hospodaří v eurech,“ dodává Matesová.

Nejen proto Matesová odmítá diskusi o vstupu Česka do eurozóny. „Minimálně příští tři, ale spíše pět let je ta diskuze – velice se omlouvám – diskuzí o nesmrtelnosti chrousta. My teď máme neobyčejně obtížné ekonomické problémy. Nastolení eura není na programu dne,“ naráží ekonomka především na zdražování a vysokou míru inflace.

Světový řád

V následujících měsících a letech čeká nejen evropskou ekonomiku výzva v podobě změny struktury celého ekonomického řádu.

„Budeme muset omezit spolupráci s Čínou. Ona nás už teď omezuje tím rozpadem dodavatelských řetězců. Teď jsme slyšeli velmi špatné ekonomické zprávy z Číny. Čili bohužel ty rozpady budou pokračovat. Budeme se muset naučit vyrábět blíže našemu trhu,“ věří Matesová.

Dalším velkým problémem je podle ní dosavadní počínání Ruska na Ukrajině. „Spoléhali jsme se na to, že mezi zeměmi existují dohody, které se dodržují. To s ruskou agresí definitivně padlo,“ říká ekonomka.

Podle ní reálně hrozí návrat železné opony: „Zatím se rýsuje, a to by nebyla dobrá zpráva, že bude mezi demokratickými zeměmi a zbytkem světa. Demokratický svět teď musí bojovat z hlediska ekonomických i bezpečnostních zájmů o to, aby na svou stranu dostal co největší část toho nedemokratického světa.“

„Aby ta nová železná opona nevedla kolem Evropy, Japonska, Austrálie, Nového Zélandu, Koreji a Spojených států s Kanadou. Ale aby zahrnovala na té naší straně co největší část Jižní Ameriky a Afriky. To, oč tady jde, je nejzásadnější otázka, kterou svět od roku 1945 měl,“ varuje.

Drahý plyn? Zvykejme si. Kdo to bude platit?

V polovině července stálo euro vůbec poprvé od roku 2002 méně než americký dolar. To na jedné straně může pomoci lepšímu exportu do Spojených států, ale přináší to s sebou jiné problémy.

Včera bylo pozdě. Zastavení dodávek plynu z Ruska je přínosné, říká energetický konzultant Ludvík

„Ekonomiku výrazně zatíží import ropy a ropných produktů, které se obchodují v dolarech, a teď i zkapalněného plynu ze Spojených států, který se také bude obchodovat v dolarech. A to je špatná zpráva, protože ceny se samozřejmě oslabením eura vůči dolaru zvýší,“ předvídá další vývoj Matesová.

Dodává, že by to mělo alespoň výrazně urychlit diskuzi o tom, jakým způsobem česká vláda a český stát kontroluje zneužívání tržní síly v tomto případě u rafinérií a jejich vysokého navyšování marží. „Ekonomické zpomalení v Číně asi povede k tomu, že ceny ropy na globálním trhu klesnou pod sto dolarů za barel. Nicméně rafinérie zatím v podstatě nekontrolovaně navyšují své marže,“ myslí si.

Podobně nepříznivé vyhlídky má podle Matesové i plyn. „U některých typů energií bude energetická drahota trvat dlouhodobě, možná už napořád.

To bude pravděpodobně případ plynu, protože nemáme v Evropě dostatečná naleziště. Elektřina, když se bude vyrábět převážně z jiných zdrojů než z plynu, se může vrátit na dřívější ceny,“ je přesvědčená bývalá členka Světové banky.

Pomoci by měly i inovace a nové technologie, ať už ty existující, nebo ty, které teprve čekají na své objevení.

„Jestliže budou ekonomiky pod tlakem, tak je vyvinou. Ideálním příkladem je Japonsko v době první a druhé ropné krize v letech 1971 a 1979. Pilířem japonské ekonomiky v té době bylo loďařství, které je energeticky neobyčejně náročné.“

„Japonci napřímili všechno své úsilí na vyvinutí nízkoenergetických spotřebičů, zejména automobilů. A v dalších dvou desetiletích zcela ovládli automobilový trh s auty, které neměly spotřebu dvacet pět litrů na sto kilometrů, ale třeba šest,” uvádí jeden z pozitivních příkladů ekonomka Jana Matesová.

X X X

ÚHYN  RYB  NA  JIŽNÍ  MORAVĚ

Otřesné následky horka. Na Břeclavsku uhynuly tisíce ryb kvůli nedostatku kyslíku

Velké množství ryb uhynulo na Břeclavsku, z Dyje je ve středu navečer začali lovit hasiči a rybáři. Na místě jsou tři jednotky hasičů, řekl jejich mluvčí Jaroslav Mikoška. Podle starosty Bulhar na Břeclavsku Jiřího Osičky je odhadované množství uhynulých ryb v tunách, práce ale zatím pokračují. Důvodem úhynu je nejspíš úbytek kyslíku v souvislosti s přemnožením sinic, řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Uhynulé ryby se ve velkém objevily u jezu v Bulharech. „Byli to kapři, candáti, sumci, amuři, tolstolobici, cejni a další. Odhadované množství jsou jednotky tun, ale práce ještě pokračují, takže je to těžko říct,“ uvedl Osička.

 Hasiči sbírají uhynulé ryby i z řeky v Břeclavi. „Na žádost obce provádíme sběr uhynulých ryb ve spolupráci s rybářským svazem,“ řekl Mikoška. Břeclavská radnice podle mluvčí Jany Pelcové upozornila na webu občany, že v důsledku špatné kvality vody v nádrži Nové Mlýny je zhoršená kvalita vody i v řece Dyji, kde se mohou objevit uhynulé ryby.

Chmelař uvedl, že příčinou úhynu ryb je kyslíkový deficit kvůli přemnožení sinic, které v noci spotřebovávají kyslík. „Sinice mají příznivé podmínky pro rozmnožení kvůli horkému počasí, nízkým průtokům a živinám. Hlavní živinou je fosfor, který se dostává do řek nejčastěji proto, že čistírny nedostatečně fosfor odstraňují při čištění,“ řekl Chmelař. Podle něj nastal úhyn ryb u Bulhar, ale je možné, že ze stejných důvodů mohu uhynout ryby i níže po toku.

Velký úhyn ryb v kraji zaznamenali v roce 2018 rybáři na rybníku Nesyt na Hodonínsku. Vlivem sucha a poklesu vody tam tehdy uhynula většina bezmála ze 150 tisíc nasazených ryb. Rybářství Hodonín tehdy posbíralo přes 100 tun uhynulých ryb, škoda byla v milionech korun.

X X X

Velká rvačka na koupališti v Německu. Chlapci měli obušky a pepřový sprej, zbili návštěvníky i ochranku

Německá metropole se potýká s násilnostmi na koupališti. V úterý v podvečer byla ze zařízení Columbus ve čtvrti Neukölln vykázáno až 12 mladíků kvůli nevhodnému chování. O necelou hodinu později se vrátili, někteří přelezli plot. Pepřovým sprejem, obušky a pěstmi napadli ochranku, záchranáře i návštěvníky. Policie chystá tvrdá opatření.

Vysoké teploty trápí celou Evropu, a tak řada lidí vyráží do bazénu, aby se v parných dnech osvěžili. Pro skupinu až dvanácti lidí se areál berlínského koupaliště stal spíše boxerským ringem. Kvůli potyčce a nevhodnému chování byla v úterý v 18:30 z bazénu vykázána.

Mladíci ze zařízení odešli, o hodinu později se však vrátili. Někteří do bazénu vešli hlavním vchodem, jiní přelezli bez ostychu plot. Právě u hlavního vchodu měli agresoři napadnout pracovníky ostrahy, použili údajně také obušky či pepřový sprej, kvůli němuž se lidem špatně dýchalo. Jeden z pracovníků byl navíc zasažen do obličeje.

Ochranka se zabarikádovala

Právě na členy ochranky se skupina zaměřila. Tři z nich dokonce před násilníky utekli do místnosti pro záchranáře, kde se zabarikádovali. Podle informací webu Tagesspiegel.de se skupina snažila dveře vyrazit, to se jim však nepodařilo.

 Zraněno bylo šest návštěvníků, čtyři členové ochranky a jeden záchranář. Tři lidé skončili v nemocnici. Na místo byli přivoláni nejen záchranáři, ale také policisté a hasiči. „Násilnosti dosáhly nevídaného rozsahu,“ uvedl generální ředitel zařízení Johannes Kleinsorg.

Strážci zákona již oznámili, že přistoupí k razantním opatřením. „Berlínská policie nebude takové chování tolerovat. Zakročíme proti němu s policisty v uniformě i v civilu,“ uvedla šéfka berlínské policie Barbara Slowiková s tím, že takto brutální čin se nijak nepodobá nepokojům, které řešila na koupalištích v poslední době. Narážela tím například na incident z konce června, kdy se v bazénu strhla bitka mezi sta muži. Násilí odstartovala hra s vodní pistolí. Nejen u koupaliště Columbus nyní strážci zákona posílili hlídky, které budou na podobné incidenty připraveny.

X X X

Rvačka u Máchova jezera. Muž zbil surově přítelkyni, pak se pustil do zastánce s rodinou

Agresivní opilec v kempu na Máchově jezeře napadl rodinu se třemi dětmi. Žena, na kterou útočil, skončila v nemocnici. Vše přitom začalo tím, že měl podle policie nejprve napadnout svou přítelkyni před chatkou, kde ona rodina bydlela. Otec dětí se rozhodl dívky zastat a tím obrátil agresi muže proti sobě, své manželce i proti dětem.

Pojďte podnikat s námi

 „Rváč se choval agresivně i v době, kdy jsme už měli na místě naše dvě hlídky. Proto proti němu kolegové použili donucovací prostředky. Noc pak strávil agresor v policejní cele a následující den jsme ho po vystřízlivění vyslechli. V době zadržení měl v sobě 1,83 promile alkoholu,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Pětadvacetiletý muž přijel ze severu Moravy k Máchovu jezeru na dovolenou právě se svou přítelkyní. V kempu Sluníčko ve Starých Splavech obsadili chatku vedle rodiny z Teplicka. Sedmatřicetiletý muž a pětatřicetiletá žena měli s sebou tři děti ve věku 17, 13 a 4 roky.  V sobotu večer hodinu před půlnocí začalo být u chatek pořádně rušno.

 „Muž z Karvinska udělal hodně hlasitou žárlivou scénu své přítelkyni a pak ji před chatkami začal surově bít. Podle svědků ji uchopil za vlasy, strhnul k zemi a tloukl ji pěstmi do hlavy. Také měl dívku kopnout do žeber,“ popsala Baláková. Otec rodiny, který se svou manželkou scénu pozoroval, se rozhodl, že se ženy zastane, a muže okřikl. Ten ale rázem na svou přítelkyni zapomněl a zamířil k chatce.

Místo dovolené berle

„Jako první mu padl do rány nejstarší syn. Ten se s rváčem začal přetahovat u vstupu do chaty, kam ho v žádném případě nechtěl pustit kvůli svým mladším sourozencům. Na pomoc mu přispěchal otec, kterého ale zavalitý více jak stokilový muž přetlačil a do chaty vniknul. Tam srazil otce rodiny před zraky dětí k zemi a udeřil ho několikrát pěstí do hlavy. Napadl také jejich maminku, která šla svému synovi a manželovi pomoct. I ona skončila na zemi, během pádu utrpěla poranění na noze. Následně vlivem ostré bolesti i celkového rozrušení zkolabovala a na místo musela vyjet zdravotnická záchranná služba, která ji sanitou převezla k ošetření do českolipské nemocnice. Kvůli úrazu na noze stráví žena zbytek své dovolené s francouzskými berlemi. Z mdlob jí na místě pomohla zaměstnankyně kempu, která má zdravotnické vzdělání,“ pokračovala v popisu dramatických chvil policejní mluvčí.

Policisté teď shromažďují podklady a muže pravděpodobně obviní z porušování domovní svobody a výtržnictví, podle výsledku lékařské zprávy také z ublížení na zdraví. Agresor musel po vystřízlivění v policejní cele kemp i se svou přítelkyní opustit. „Není jistě bez zajímavosti, že žena, které se sedmatřicetiletý muž zastal, odmítla proti svému příteli vypovídat a také se odmítla nechat vyšetřit. Navíc při výslechu do protokolu uvedla, že o napadení muže z Teplicka a jeho rodiny vůbec nic neví,“ dodala Baláková.

X X X

České karate v slzách, zemřel světový šampion. Šel z něj občas strach, vzpomínají známí

Občas z něj šel strach, srdce měl ale na správném místě. Tak lidé vzpomínají na mistra světa v karate v kategorii 65+ Jiřího Hrabala. Oblíbený sportovec se pyšnil řadou titulů, k dalším jiným dopomohl. Bylo mu 68 let.

„S hlubokým zármutkem, hlubokou bolestí v srdcích oznamujeme, že náš Taťka, kamarád, kámoš, trenér, kouč Jirka Hrabal ‚shinan‘ pokračuje ve své cestě karate již mimo světskou realitu. Jirko, navždy zůstaneš v našich srdcích,“ informoval havířovský klub karate na svém Facebooku.

Pod fotografii, kterou kolegové a přátelé připojili, píší lidé dojemné vzkazy. „Upřímnou soustrast celé rodině. Byl to super chlap, náš soused. Ještě včera jsem ho viděla. I přes všechnu bolest a nemoc rád prohodil pár slov. Odpočívejte v pokoji,“ napsala jedna ze známých. A další se přidávají.

„Je mi to strašně líto. Měla jsem ho moc ráda. Někdy z něj šel strach, ale srdce měl na správném místě. V karate pro mě udělal opravdu hodně, vážím si toho. Výjezdy a soustředění s ním byly nezapomenutelné. Ve vzpomínkách na něj s námi žije dál,“ píše svěřenkyně.

Reprezentant i kouč

Právě svou pomocí ostatním v dosahování úspěchů v karate byl Hrabal proslulý. Sám dokázal vybojovat nejeden titul. V roce 1979 se stal prvním havířovským mistrem republiky, po revoluci byl trenérem reprezentace. V roce 2001 vybojoval titul mistra Evropy v kategorii 45+, a v roce 2019 se stal mistrem světa v kategorii 65+, když porazil Australana Paula Dainta.

Pro mnohé byl vzorem. Miloš Škoda – předseda ostravského klubu karate – jej považoval za jednu z největších osobností českého karate. „Vychoval mistry světa v kumite a to mě utvrzuje v jeho schopnostech. Je to člověk na svém místě,“ pronesl před třemi lety pro web Novinky.cz. Poslední rozloučení s mistrem se uskuteční v Havířově v úterý 26. července.

X X X

Tragická smrt šampiona v kulturistice SR. Robert skočil pro topícího se syna, už se nevynořil

V sobotu si spolu s nevlastním synem Vladkem užíval čas na přehradě Teplý vrch, kam vyrazili na paddleboardu. Desetiletý chlapec však na prkně uklouzl a začal se topit. Robert pro něj bez přemýšlení skočil a zachránil jej, sám se však utopil. Život jim oběma mohly zachránit vesty, který však nechali připnuté na prkně.

Na přehradu nedaleko Rimerské Soboty vyrazil 27letý Robert s manželkou Lucií, jejich malou dcerou Natálií a nevlastním synem Vladkem. „Pořád byli někde spolu – chodili na výlety, túry nebo se koupat. Lucka a Robert na sebe byli velmi citově navázaní,“ přiblížila jejich kamarádka Katka.

Sportovec se v osudný den vydal s chlapcem, kterého miloval jako vlastního, na paddleboardu do středu nádrže. Chvíle pohody a hezkého počasí se však během okamžiku změnila v boj o život. Chlapec uklouzl a začal se ve vodě topit. Robert neváhal a skočil za ním, následně se mu podařilo Vladka zachránit. Jenže bývalému mistrovi v kulturistice zřejmě došly síly.

Chlapec začal zoufale volat o pomoc, Robert se potopil pod vodu. Podle provozního pláže Tibora Oštrmata za dvojicí okamžitě vyrazili zaměstnanci na člunu. „Snažili se udělat vše, co bylo v jejich silách. Bohužel, pán byl již pod vodou,“ uvedl s tím, že lidé při půjčení paddleboardu dostávají i záchranné vesty. Jak Robert, tak jeho nevlastní syn, je však neměly nasazené: byly připevněny k prknu.

Partnerka se zhroutila

Je možné, že právě její nasazení mohlo Robertovi zachránit život. Na místo byly následně přivolány všechny záchranné složky. „Vyslaní záchranáři ošetřili máloletou osobu, více však vzhledem k tomu, že se jednalo o dítě, nemůžeme sdělit,“ uvedla mluvčí záchranářů Alena Krčová, píše web Nový čas. Po sportovci záchranáři pátrali několik hodin. Jeho bezvládné tělo vytáhli až po setmění z 10metrové hloubky potápěči.

„Přivolaný lékař na místě konstatovat smrt bez cizího zavinění. Byla nařízena pitva,“ dodala mluvčí policistů Mária Faltániová. Tragédii nepřihlížel pouze Robertův nevlastní syn, ale také partnerka. Ta byla po celou dobu na břehu s dcerou. Na místo musel být přivolán psycholog. „Neumíme si to vysvětlit, Robert byl velký sportovec,“ dodala kamarádka Katka. Tragédie velmi zasáhla jak rodinu, tak jeho přátelé.

X X X

Plzeňský krůček směrem k vysněné Lize mistrů. Viktoria veze z Helsinek cennou výhru

Cíl mise splněn. Fotbalová Viktoria Plzeň vykročila do nové sezony vítězstvím 2:1 ve 2. předkole Ligy mistrů. Na hřišti HJK Helsinky ji dostal do vedení z penalty Tomáš Chorý, a i když soupeř dokázal ve druhém poločase vyrovnat, cenný výsledek zařídil v 57. minutě Jan Kopic. Odveta se hraje příští týden na západě Čech.

Viktoria, která v posledních třech sezonách nehrála hlavní fázi pohárů, si v případě postupu přes HJK zajistí minimálně účast ve skupině Evropské konferenční ligy a s tím spojenou prémii zhruba 75 milionů korun.

Hosté první soutěžní zápas v sezoně výborně odstartovali. Po Buchově střele zahrál v pokutovém území kapitán Tenho rukou a nařízenou penaltu už v šesté minutě bezpečně proměnil Chorý.

Viktoria mohla za půl hodiny přidat druhý gól. Po zblokované střele propadl míč k Chorému, který sám před brankářem Hazardem nevypálil a neúspěšně hledal Havla. O chvíli později Hejdova trefa neplatila kvůli Řezníkově ofsajdu.

 Hráči Helsinek si v závěru prvního poločasu vytvořili tři velké šance na vyrovnání. Gólman Staněk nejprve reflexivně vytáhnul hlavičku Raduloviče a srbský útočník ve 41. minutě z voleje napálil břevno. Předtím Tenho hlavičkoval o kousek vedle.

Západočeši nebyli jistí v defenzivě i po změně stran a v 50. minutě inkasovali. Staněk ještě vyrazil Hostikkův pokus, ale dorážející Radulovič už plzeňského brankáře prostřelil mezi nohama.

Hosté se ale rychle vzpamatovali a za sedm minut si vzali náskok zpátky. Bucha patičkou přistrčil míč Kopicovi a ten se po elegantním uvolnění trefil po zemi přesně k tyči.

Závěr premiérové pohárové konfrontace finského a českého týmu velké šance nenabídl. I proto, že Viktoria vsadila na totální defenzivu a jednatřicetinásobného finského mistra nepustila do tlaku.

Když Plzeň postoupí, narazí ve 3. předkole Ligy mistrů na lepšího z dvojice NK Maribor – Šeriff Tiraspol. Pokud Západočeši s HJK vypadnou, paradoxně potkají Maribor, nebo Tiraspol i ve 3. předkole Evropské ligy.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.