Ukrajincí v ČR, SR, žalovat Zelenského, EU, Leyenovou, NATO, Německo, Scholze, není konec bojů

Všichni schopní, rozumní právníci světa a politici by se měli zastat chudáků z Ukrajiny, kteří bloumají po světě, protože byli ze své země nechtěně vyhnáni a nevědí, co bude s nimi v příštích dnech. Většinu země mají zničenou, protože jejich komik, Zelenský, který je prezidentem, nemá žádné srdce a porozuměni pro obyčejné lidi, kteří museli jít do války a mnozí z nich už jsou dnes mrtví.

A denně další stovky a tisíce přibývají. Kolik jich ještě má, nebo musí být, aby byl konec, a válka na Ukrajině skončila? Západ tam přestal dodávat zbraně a skončilo utrpení Ukrajiny i jiných zemí, kde jsou Ukrajinci, protože i pro ně je válka škodlivá a ekonomicky ničivá. Pociťují to lidé ČR, SR, Německa, Maďarska, Bulharska, Rumunska, a také Anglie, která za miliardy vyváží zbraně na Ukrajinu, ale lidé tam hladoví.

X X X

Rozumná je Izrael, která už před časem nabízela politikům Ukrajiny, že bude jednat s Ruskem o konci války. Zelenský to ale odmítl, a dokonce i další politici Ukrajiny, kteří byli pověření jednat s Ruskem o dohodě, najednou zmizeli a byli smrtelně odstraněni. Zelenský se drží pouze rad USA, Bidena a spol., které musí poslouchat a plnit jejich příkazy na válčení.

Rozhodují je dnes Biden, USA, bez jeho stanoviska válka na Ukrajině zřejmě neskončí. Nesnaží se o to ani velmoc Německo, Scholz, Anglie, Francie, EU, a další země Západu, protože to jsou pouze pátá kola u vozu a snaží se poslouchat NATO, Bidena, jemuž nechtějí odporovat.

X X X

VĚTŠINA  UKRAJINCŮ  VÁLKU  NECHTĚLA  A  NECHCE,  VŽDYŤ  VĚTŠINA  UKRAJINCŮ  MLUVÍ  RUSKY

ŠKOLÁCI  Z  UKRAJINY  V  ČR  ŘÍKAJÍ  UČITELŮM:  MŮŽEME  PSÁT  RUSKY?,  MY  UKRAJINSKY  NEUMÍME

UKRAJINCI  S  RUSY  BOJOVALI  I  PROTI  HITLEROVI

Ukrajinka v ČR: Chápu, že jsme přítěž, ale my si to nevybrali

Viktorija, Sofija a Taťjána byly mezi téměř 490 tisíci Ukrajinci, kteří kvůli válce zamířili do Česka. V minulém roce řešily odloučení od rodin, nový domov i upadání zájmu o válku v médiích i společnosti. Po roce turbulentních událostí sice válka neskončila, ale ony si v Česku mohou aspoň trochu oddechnout. „Tady nesmutníme,“ říkají.

Tři různě staré ženy, které pocházející z různých měst a navzájem se neznají. Přesto je spojuje válka, kvůli které odešly z rodné země a musely začít nanovo v Česku. Ani tady je ale nečekal lehký start. Žádost o dočasnou ochranu, shánění ubytování a práce ovlivňovala snaha vystačit si s penězi nebo vyrovnat se se zdravotními či psychickými problémy.

Taťjána Baryšnikovová vyrazila z Ukrajiny, aniž by věděla kam. Po dvou týdnech ve slovenské tělocvičně pokračovala do Česka, kde už zůstala. Vnímá, že četnost zpráv o válce klesá. „Ze začátku se víc střílelo,“ říká. Jedním dechem ale dodává, že v Charkově, kam se v létě z Česka vrátila její vnoučata, je situace stále napjatá.

„Vnučka mi volá denně, že kolem létají drony, nefunguje elektřina, ostřelování pokračuje,“ vypráví se slzami v očích Baryšnikovová.

Charkovskou oblast, od začátku války okupovanou Rusy, začali Ukrajinci v září osvobozovat a stala se symbolem úspěchu bránící se země.

Na Ukrajině má Taťjána svého manžela i dceru s malým dítětem. „Dcera se vrátila hned ze Slovenska. Když můžu, posílám jí aspoň svůj ukrajinský důchod. Ale v přepočtu je to asi jen tisíc korun a potraviny na Ukrajině jsou teď drahé,“ líčí.

„O Vánocích přijela malá vnučka s druhou babičku, kteří bydlí u Blanska. Soused mi přinesl vánoční stromeček. Tady nesmutníme. Lidi nás přijali dobře,“ přikyvuje žena, která našla nový domov na vesnické faře nedaleko od Kroměříže.

O návratu na Ukrajinu zatím Taťjána nepřemýšlí. „Jsem v invalidním důchodu. Musela jsem v Česku do nemocnice na onkologické oddělení na pravidelnou kontrolu, kterou mi pokrylo pojištění. Zatímco klinika na Ukrajině je rozbitá a důchod by nestačil ani na léky,“ krčí rameny šedesátiletá Ukrajinka.

Bez práce má v Česku nárok na státní příspěvek. Díky vízu dočasné ochrany pak mají Ukrajinci v Česku přístup i k zdravotnímu a sociálnímu pojištění.

X X X

POTÍŽE  UKRAJINCŮ  S  BYDLENÍM,  SPOLÉHAJÍ  POUZE  NA  ZNÁMÉ

Strasti s hledáním bydlení. Uprchlíci se místo na KACPU spoléhají na známé

Téměř rok od vypuknutí války na Ukrajině se stále někteří uprchlíci snaží v Česku najít bydlení. Některé solidární domácnosti totiž potřebují místa uvolnit, třeba k podnikání. Týká se to i paní Renaty, která nabídla část svého domu rodině, nyní ji ale potřebuje zpět. Mladé mamince se třemi dětmi sháněla byt, dlouho se ale nedařilo žádný sehnat.

V pátek to bude již rok, kdy vpadla ruská armáda na Ukrajinu, což do několika týdnů způsobilo jednu z největších migračních krizí v novodobé historii Evropy. O dočasnou ochranu v Česku požádalo během roku zhruba půl milionu uprchlíků. Někteří se již vrátili zpět do vlasti, jiní se stále snaží najít bydlení, aby nemuseli zůstávat v provizorních domovech.

„Jsme rodina z Ukrajiny, maminka a dvě děti. Hledáme bydlení zdarma přes KACPU. Nejlépe Zlínský kraj, budu vděčná za každou pomoc,“ stojí v jedné z mnoha poptávek ve skupině na sociální síti, kde si uprchlíci dávají tipy na možnosti bydlení.

Údajně je nikdo nechce ubytovat

Na redakci iDNES.cz se obrátila i čtenářka Renata, která žije sama s malým dítětem v domě v obci na Kladensku. Polovinu domu má upravenou na krátkodobé pronájmy, které jsou pro ni důležitým zdrojem příjmu. I přesto loni v prvních měsících války ubytovala uprchlíky z Ukrajiny. Jednalo se o rodinu se třemi dětmi.

„Bylo to velmi nouzově dohodnuté, protože byli vytlačeni tady z nedalekého kempu, protože v něm nebylo vytápění. Na zimu si muselo několik rodin hledat narychlo ubytování,“ říká Renata, která se s rodinou dohodla na bydlení do konce letošního února.

Jenže teď nastal problém, rodina neměla kam jít, původní bydlení pro uprchlíky totiž bylo kompletně zrušeno. Hostitelka nechtěla rodinu vyhodit na ulici, a tak se snažila aktivně najít řešení. Hledala na internetu, obvolávala instituce, které zajišťovaly ubytování Ukrajinců, ale mnohdy narážela na překážky.

„Asi před měsícem jsem začala shánět, kam by mohly jít. Jedná se o maminku a dvě hodně malé děti, zhruba dva a čtyři roky a patnáctiletou dceru, která se pravděpodobně tady dostane na střední školu a chce tady zůstat,“ přibližuje paní Renata s tím, že původně v Česku byl s rodinou ještě otec, který byl námořníkem v Oděse. Po zhruba dva a půl měsících se ale vrátil zpět na Ukrajinu.

„Nyní tedy pro maminku a děti sháním nové bydlení. Když jsem s nimi mluvila, asi před dvěma týdny, tak mi říkaly, že si shání regulérně byt. S tím, že by jim stačilo 1kk, ale údajně je nikdo nechce ubytovat. Hlavní důvod mi uvedly, že mají malé děti,“ popisuje paní Renata, která se nakonec společně s nimi do hledání bydlení také pustila.

Na začátek zkusila projít weby, které před rokem právě uprchlíkům s hledáním bydlení pomáhaly. Weby stále fungují jenže podle paní Renaty je problém v tom, že čísla a informace na nich jsou zastaralé.

Co bylo před rokem dostupné, teď není

„Třeba když jsem volala na některá uvedená čísla, tak jsem se několik dní nedovolala. Byly tam přitom informace v češtině i ukrajinštině. Nedostala jsem se ale nikam, tak jsem si začala googlit krajské asistenční centrum pro uprchlíky (KACPU) pro Středočeský kraj,“ přidává zkušenost s tím, že nakonec byla odkázána na asistenční centrum v Příbrami.

„Dovolala jsem se na telefonní číslo, které bylo k Příbrami uvedené. Tam to ale vzala nějaká úřednice a řekla mi, že už to dávno neexistuje. Ještě byla tak hodná, že mi dohledala některé informace,“ komentuje.

„Centra, která jsou vypsaná na různých webech, mi přijdou, že většinou dávají pomoc, která se týká jen víz, ale nikoliv ubytování,“ podotýká. Podle jejích slov očekávala, že například pro rodinu sežene nějaké nouzové bydlení v penzionu či od státu.

„Ale to jsem vůbec nenašla. Možná nejsem zdatná v dohledávání informací, ale zdá se mi, že to, co před rokem bylo hezky dostupné, je teď těžké dohledat. Sehnat byt v rámci státní podpory pro zranitelnou část ukrajinských migrantů je podle mě hrozně obtížné,“ dodává s již patrnou zoufalostí.

Redakce iDNES.cz oslovila Středočeský kraj s dotazem, zda krajská asistenční centra jsou stále v provozu. Současně upozornila na případ paní Renaty. Mluvčí Středočeského kraje David Šíma uvedl, že stále platí, že uprchlíci najdou potřebné služby včetně agendy ubytování na pěti pracovištích ve Středočeském kraji, a to v Benešově, Kladně, Kutné Hoře, Mladé Boleslavi a Příbrami.

Centra fungují většinou tři dny v týdnu

„Konkrétně se jedná o pracoviště cizinecké policie a odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra (OAMP), kam se mohou uprchlíci dostavit v pondělí a ve středu od 8 do 16 hodin a v pátek od 8 do 13 hodin,“ doplnil Šíma. Ohledně problému paní Renaty podotkl, že pokud má ubytovací zařízení, kde osoby ubytovává a má s krajem uzavřenou smlouvu, je možné kontaktovat informační linku Středočeského kraje ke kompenzačním příspěvkům pro ubytovatele.

Po několika dnech se redakce s paní Renatou opět spojila, zda se již podařilo bydlení pro rodinu najít. Nakonec přišla dobrá zpráva, maminka s dětmi sehnala bydlení přes své známé, KACPU však příliš v tomto případu nepomohlo.

Redakce iDNES.cz oslovila v minulém týdnu všechny kraje, zda v současné době u nich asistenční centra fungují či například omezily provoz. Mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková sdělila, že centrum funguje již několik měsíců bez změny. Podobné odpovědi dorazily téměř ze všech krajů, které zároveň uvedly, že se s nedostatkem ubytovacích kapacit nepotýkají.

Uprchlíci z Ukrajiny stáli už brzy ráno před pražským centrem, které se opět otevřelo. (11. července 2022)

Výjimkou je Praha. „Kvůli nedostatku kapacit KACPU nezajišťuje dočasné ubytování v Praze. V Praze funguje také Centrum následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny (CNPUU), které je určeno lidem z Ukrajiny, kteří již mají za sebou proces udělení víza či dočasné ochrany avšak potřebují pomoc v oblastech, jako jsou bydlení, zdraví, vzdělávání nebo například ochrana dětí. Obě centra se nachází ve stejné budově na náměstí OSN ve Vysočanech,“ komentoval pro iDNES.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Ve většině krajů krajské asistenční centrum funguje tři dny v týdnu. Například mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková pro iDNES.cz uvedla, že na tamní KACPU se uprchlíci obrací neustále, a to i právě kvůli bydlení. „Po celou dobu se nám daří v Jihomoravském kraji uprchlíkům nabízet ubytování v krajem zasmluvněných ubytovacích zařízeních,“ řekla Knotková.

KACPU převezme vnitro

Ministr vnitra Vít Rakušan v minulém týdnu uvedl, že činnost KACPU od 1. dubna převezme právě jeho resort. „Pro lidi, kteří k nám utíkají před válkou na Ukrajině, se nic zásadního nemění. Stále budou moci požádat o dočasnou ochranu ve všech krajích a v případech, kdy nebudou mít zajištěné ubytování, se obrátí na vyhrazená pracoviště,“ uvedl Rakušan.

Ministerstvo vnitra rovněž podle jeho slov chystá nepřetržitý provoz na třech vybraných místech, kde budou lidé bez vlastního ubytování moci přespat a vyčkat do otevření standardních pracovišť. Zde jim potom vedle vyřízení žádosti o dočasnou ochranu pomohou i s ubytováním.

Seznam všech pracovišť včetně úředních hodin a adres, kde bude od dubna možné požádat o dočasnou ochranu, vyřídit ubytování či přenocovat, bude zveřejněn na webu ministerstva vnitra v průběhu měsíce března.

X X X

Běloruským letištěm otřásla exploze. Ruský výzvědný letoun utrpěl vážná poškození

Při explozích na běloruském vojenském letišti Mačuliščy u Minsku byl v neděli ráno vážně poškozen ruský výzvědný letoun A-50. Na sociální síti Telegram to uvedla běloruská skupina Hajun, která monitoruje pohyby ruských vojsk. Zástupci běloruské opozice tvrdí, že letadlo bylo cílem útoku běloruské partyzánské skupiny.

Běloruská organizace ByPol, kterou tvoří bývalí příslušníci běloruských bezpečnostních složek, na Telegramu uvedla, že poškození letadla je vážné a že je aktuálně neprovozuschopné. Podle nezávislé běloruské novinářky Hanny Ljubakovové šéf ByPolu Aljaksandr Azarau sdělil, že akci na letišti provedli „běloruští partyzáni“. Podle webu Unian také informoval, že partyzáni, kteří měli útok spáchat, uprchli do zahraničí. Útok měl být proveden pomocí dronů. Lukašenkovy bezpečnostní síly údajně našly tašku s ovládacími panely.

 Informaci o záškodnické akci zopakovala na Twitteru i běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. „Jsem hrdá na všechny Bělorusy, kteří dál vzdorují ruské hybridní okupaci Běloruska a bojují za svobodu Ukrajiny,“ napsala s odkazem na příspěvek svého poradce Franaka Viačorky. Ten uvedl, že partyzáni díky zásahu letadla provedli svou nejúspěšnější záškodnickou akci od začátku loňského roku.

Podle běloruského opozičního serveru Naša Niva má ruská armáda k dispozici devět letounů A-50 a používá je i k navádění raket při útocích na Ukrajinu. Tato letadla vybavená radary mohou sledovat vzdušné cíle do vzdálenosti až 230 kilometrů nebo plavidla vzdálená až 400 kilometrů.

Bělorusko je nejbližším spojencem Ruska, které před rokem rozpoutalo válku proti Ukrajině. Své vojáky sice do sousední země neposlalo, ale poskytlo Rusku k útoku proti sousední zemi své území a letiště.

Rusko tvrdí, že Ukrajina v uplynulých měsících několikrát zaútočila drony na ruské území. Začátkem ledna hlásili obyvatelé výbuchy na vojenském letišti ve Voroněži, v prosinci podle informací ze sociálních sítí poškodily útoky dronů dva bombardéry Tu-95 na základně Engels u Saratova a cisternu a bombardér Tu-22M3 na letišti Ďagilevo u Rjazaně.

X X X

Léky covidu stály ministerstvo zdravotnictví 18 miliard, nejdražší byly vakcíny

Ministerstvo zdravotnictví vynaložilo za tři roky v souvislosti covidem přes 18 miliard korun. Nejvíc stály vakcíny, které byly dosud nakoupeny za 14,6 miliardy. Na začátku epidemie úřad vydal 2,37 miliardy za ochranné pomůcky nebo plicní ventilátory, které sám nakupoval.

Více než 940 milionů stál provoz Chytré karantény a informačních linek, 160 milionů šlo na mediální kampaně a reklamu. Vyplývá to ze seznamu uhrazených faktur ministerstva. Další stovky miliard stála epidemie systém veřejného zdravotního pojištění za testování, aplikaci vakcín a léčbu nakažených. První tři případy nákazy se v Česku objevily 1. března 2020.

Vakcín dorazilo do konce roku 2022 podle odpovědí ministerstva více než 37 milionů dávek, přes 28 milionů od firmy Pfizer/BioNTech. Z odebraných dávek Česko muselo více než sedm milionů zlikvidovat, protože jim končila doba použitelnosti. Dalších asi 2,5 milionu darovalo dalším zemím.

O očkování zájem klesá

O tom, kolik dávek vakcín Česko dostane letos, se podle mluvčího Ondřeje Jakoba v současné době jedná. V rozpočtu na ně má ministerstvo vyčleněnu miliardu.

„V současné chvíli nelze říci, jaké konkrétně množství Česká republika v letošním roce obdrží, cílem je vzhledem k aktuálním skladovaným zásobám odložení na pozdější období a celkově zajistit racionální rozložení dodávek reflektující reálné potřeby vycházející ze zájmu o očkování,“ uvedl mluvčí.

Ten podle údajů ministerstva setrvale klesá. V roce 2021 zdravotníci aplikovali 15,5 milionu dávek, loni asi pětkrát méně. Celkově je očkováno 65 procent populace, jednu posilující dávku má třetina lidí a sedm procent dvě. Letos očkování zahájilo jen zhruba 1 100 lidí.

Firmy vyvinuly od začátku epidemie kromě vakcín také nové léky. Za remdesivir, který byl prvním lékem určeným přímo na léčbu covidu, ministerstvo zaplatilo přes 600 milionů korun. V roce 2020 se objevily takzvané monoklonální protilátky. Ty nakupovaly přímo vybrané nemocnice, zůstaly jim ale často nespotřebované.

Měsíčně 10,5 milionu na provoz call center

Jako kompenzaci žádaly přes 426 milionů korun, vyplaceno v březnu dostanou 396 milionů. Cena léku pro jednoho pacienta byla zhruba 50 tisíc korun. Podobně nemocnice nakupovaly i nejnovější antivirotika lagevrio a paxlovid, od února je hradí zdravotní pojišťovny. Za paxlovid platí 26 600 korun, za lagevrio 18 tisíc korun.

Název Chytrá karanténa ministerstvo dalo na jaře 2020 souboru elektronických nástrojů pro propojení praktických lékařů, testovacích center, laboratoří, nemocnic, hygienických stanic a ministerstva, součástí byly i mobilní aplikace eRouška a Tečka. Dohromady s provozem call center, která zajišťovala informační linky, za ně zaplatilo přes 940 milionů korun. Z nich více než 590 milionů korun mu za své služby naúčtovala Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT).

Loni, kdy po většinu roku nezůstávala téměř žádná protiepidemická opatření a klesl zájem o testování i očkování, ministerstvo zaplatilo téměř 280 milionů korun, 150 milionů z nich NAKIT. Měsíčně dalo v průměru 10,5 milionu na provoz call center.

S náklady na systémy Chytré karantény počítá ministerstvo i letos. „S ohledem na aktuální epidemickou situaci, zajištění centrálního řízení očkování a připraveností i v roce 2023 nadále ministerstvo počítá s udržením a rozvojem nástrojů Chytré karantény 2.0, s jejich trvalým začleněním do struktur příslušných participujících subjektů,“ uvedl Jakob. V rozpočtu na letošní rok na ni má ministerstvo vyhrazeno 160 milionů.

X X X

 LIDOVCI  VŽDYCKY  PRAVÁ  RUKA  KOMUNISTŮ,  LUX  UDĚLÁL  I  PUČ  KLAUSOVI

Ať už se ministři dohodnou na „čemkoli“, lidovci se budou snažit ve vládě udržet, má jasno komentátor MF Dnes Petr Kolář. Reagoval tak na slova šéfa poslanců KDU-ČSL Marka Výborného, který v Partii prohlásil, že pokud by se zrušilo výchovné, lidovci by kabinet opustili.

„Lidovci žádnou vládu neopustí, co by dělali? Už jsem slyšel tolik politiků, kteří říkali, že vládu opustí kvůli tomu či onomu, a byly to mnohdy zásadnější věci, a nikdy se to nestalo. Lidovci z vlády neodejdou ani za zlaté prase,“ okomentoval výhrůžku Výborného komentátor Kolář.

 Výborný totiž ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že zrušení výchovného by bylo pro jeho stranu důvodem k odchodu z vlády. „Představa, že by se škrtlo, to neexistuje… V tom případě by KDU-ČSL opustilo vládu,“ sdělil Výborný v Partii.

Lidovci se ale podle Koláře budou chtít udržet ve Sněmovně, k tomu jim může napomoct i nynější koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) v dalších volbách.

X X X

PIRÁTKA  RICHTEROVÁ  ZKUSIT  ŽÍT  ZA  15  TISÍC  MĚSÍČNĚ,  JAKO  DŮCHODCI

STO  TISÍC  MŮŽE  DÁT  MĚSÍČNĚ  BEZDOMOVCŮM

 V pořadu Partie na CNN Prima NEWS se mezi politiky strhla ostrá hádka, když hovořili o připravované úpravě valorizace důchodů a pozdějším odchodu do penze. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti) svému názorovému oponentovi Robertu Králíčkovi z ANO, který plán tvrdě kritizoval, připomněla, že pozdější odchod do důchodu navrhovala před čtyřmi lety i tehdejší ministryně financí a současná zastánkyně seniorů Alena Schillerová (ANO).

„Vždyť i paní předsedkyně Schillerová chtěla hranici věku zvýšit. Chtěli jste to jako hnutí, ale nedokázali jste to a nic neudělali,“ vmetla Richterová Králíčkovi. „Jsme v jiné době a v jiné diskuzi,“ reagoval poslanec a připomněl, že návrh Schillerové padl už v roce 2019.

Do debaty se zapojila také předsedkyně KSČM a europoslankyně Kateřina Konečná. Podle ní je systém důchodového pojištění v ohrožení kvůli nízké porodnosti. „Celý problém je, že se nepodporuje porodnost, mladá rodina nemá možnost najít bydlení. V Praze se dá koupit byt za 17 let průměrných výdělků. V Berlíně nebo ve Varšavě je to všude za 8 nebo 9 let výdělků,“ pronesla Konečná.

Poté se i ona pustila do kritiky vlády – zejména za to, že vytváří nové úřady a nabírá tisíce úředníků. Richterová na to chtěla reagovat vysvětlením, jak se vypočítává průměrný výdělek na pořízení bytu. Obě političky se ale začaly překřikovat.

Hnutí ANO připraví ústavní stížnost

K valorizaci šéf poslanců KDU-ČSL Marek Výborný řekl, že na schválení nových parametrů jejího výpočtu je omezené množství času. Červnovou valorizaci totiž musí stihnout schválit do 22. března. Kabinet proto prosazuje, aby se návrh projednal v rámci legislativní nouze. „Jsem přesvědčen, že vláda nejedná v rozporu se zákonem. Desátého února zveřejnil Český statistický úřad data vývoje inflace,“ řekl Výborný s tím, že až v ten moment mohl kabinet reagovat.

Na lidoveckého poslance reagoval Králíček, podle něhož vláda čekala na dobu po prezidentských volbách. „Nemuselo dojít ke stavu legislativní nouze. Jestliže je deadline 22. března, tak jsme mohli probrat novelu ve standardním procesu třech čtení,“ řekl Králíček. „Podle našeho názoru je tento zákon protiústavní. My určitě podáme ústavní žalobu, máme na to vlastní sílu, takže nepotřebujeme spolupráci další opoziční strany. Určitě podáme žalobu k Ústavnímu soudu,“ dodal.

X X X

 VALORIZACÍ  POŽENE  FIALA  DŮCHODCE  PRO  DÁVKY

Vláda chce červnovou valorizací penzí okrást všechny důchodce – požene je na úřady práce, kde budou žadonit o sociální dávky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekla opoziční poslankyně SPD Lucie Šafránková. Zástupce vlády, poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), takovou kritiku odmítl. Zdůraznil, že se vláda snaží sevřít nůžky mezi vysokopříjmovými a nízkopříjmovými penzisty.

Schválení snížené červnové valorizace důchodů rozlítilo opozici. „To, co vláda navrhuje, zásadně odmítáme. Vláda chce okrást všechny důchodce, včetně invalidních, vdovských nebo sirotčích. To je nemyslitelné,“ kritizovala Šafránková rozhodnutí o přidání v průměru 700 korun důchodcům. Původně penzisté měli dostat přidáno v průměru o 1 770 korun.

„Zhruba 43 procent důchodců žije na nebo pod hranicí příjmové chudoby, což je hrozné. Opět je tato vláda žene na úřady práce, aby žadonili o sociální dávky, je to nemyslitelné. Ve Sněmovně 28. února budeme dělat vše, abychom tomu zamezili, následně chystáme ústavní žalobu,“ dodala.

Kritikou v pořadu 360° nešetřila ani poslankyně hnutí ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. „Vláda zaspala a důchodci na tom budou biti. Měla počítat s tím, že bude vyplácet mimořádnou valorizaci, ale to se nestalo. Měla být připravena, že inflace vyskočí a bude vyšší než 11 procent,“ prohlásila a i ona návrh valorizace označila za asociální.

Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) v diskuzi navíc připomněl, že je nutné nesledovat a neřešit pouze situaci kolem seniorů, ale také kolem rodin. „Dostáváme se do situace, kdy někteří penzisté budou mít zvýšenými důchody stejný příjem jako čtyřčlenná rodina. Bavíme se o valorizaci důchodů, ale ne o valorizaci rodičovské. A to je neméně velký problém. Vláda by se na to brzy měla zaměřit,“ dodal.

X X X

Muž byl lékařkou při autonehodě prohlášen za mrtvého, odškodnění za délku řízení se domohl po 17 letech

Lékařkou záchranné služby byl muž po nehodě prohlášen za mrtvého. Stalo se tak za dramatických okolností. Že muž ve skutečnosti žije, zjistil až policista. Událost byla vyšetřována ihned. Trestní řízení před soudy trvalo tak dlouho, že čin byl promlčen. Občanskoprávní řízení trvá dodnes. Za délku řízení dostal muž po sedmnácti letech od události u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) satisfakci ve výši 26 tisíc eur, přestože Soud uznal složitost případu.

Stěžovatel pan Hubert Nowak se narodil v roce 1986, žije ve Varšavě a před soudem ho zastupoval jeho otec, právník působící ve Varšavě. Syn je po událostech z roku 2006 tetraplegik, což znamená, že má ochrnuté ruce i nohy. Nemluví a potřebuje trvalou péči.

Co se stalo oné noci, která navždy změnila život několika lidem? Dne 2. ledna 2006 v půl dvanácté v noci se Hubert Nowak stal účastníkem dopravní nehody ve Varšavě. „Ztratil kontrolu nad svým vozem, ten se převrátil a narazil do stožáru elektrického vedení. Stožár se rozlomil vejpůl a spadl na vrak auta. Přímo nad hlavou mu zůstal viset elektrický kabel,“ popisuje ESLP.

První sanitka, kterou zavolal svědek nehody, přijela do pěti minut. O deset minut později dorazila policie a hasiči. Energetická společnost byla upozorněna na nutnost přerušit proud. A potom všichni čekali: Lékařka AM, policie a hasiči čekali na příjezd elektrikářů. „K autu se nepřiblížili kvůli nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Stěžovateli, který byl v bezvědomí a zaklíněný ve voze, nebyla během této doby asi pětatřiceti minut poskytnuta žádná lékařská pomoc,“ popisuje dále Soud.

„Ze shromážděných důkazů však vyplynulo, že elektrický kabel visící nad troskami mohl snadno uříznout vyškolený člověk pomocí standardního vybavení ve vozidlech hasičů. To by neutralizovalo potenciální riziko úrazu elektrickým proudem,“ uvádí však ve stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva Hubert Nowak. Teprve sedm minut po půlnoci byla přerušena dodávka elektřiny a přijel elektrikář.

Že mrtvý je naživu, zjistil policista

Lékařka AM poté zkoumala pana Nowaka přes rozbité okno. „Zjistila, že stěžovatel nemá puls, nedýchá a že jeho zorničky nereagují na světlo. Policii a hasičům oznámila, že stěžovatel je mrtvý. Přistoupila k němu ještě dvakrát a opakovala stejné vyšetření přes rozbité okno,“ uvádí o události Soud.

Sanitka následně odjela a státnímu zástupci bylo ohlášeno, že došlo k nehodě, při které zemřel člověk. AM setrvala s policisty a hasiči, kteří připravovali vybavení potřebné k rozřezání vozu a vytažení těla.

Zatímco čekali na prokurátora, policista, který právě přijel, nahlédl dovnitř auta s baterkou, aby získal stěžovatelovy doklady totožnosti. Přesně v půl jedné v noci si všiml, že muž mírně pohybuje rty a očima. Okamžitě nařídil hasičům, aby ho z auta vytáhli. Lékařka však přistoupila k policistům a řekla: „Je mrtvý, prohlédla jsem ho.“ Na místo byla přivolána záchranka.

„Stěžovatel byl vytažen z vozu ve 00:50 a byla mu poskytnuta lékařská péče. Byl v bezvědomí, dýchal a měl lehká zranění. Státní zástupce, který tou dobou dorazil, nařídil, aby byla AM podrobena testům, aby se zjistilo, zda není pod vlivem alkoholu; výsledek byl negativní,“ shrnuje Soud. Nowak byl převezen do nemocnice. Nejméně měsíc byl v kómatu a poté mu bylo diagnostikováno vážné poškození mozku.

Bitva posudků se vede už sedmnáct let

Pracovní poměr lékařky s varšavskou oblastní záchranou službou byl ukončen po dohodě. Kárné řízení bylo zrušeno. Dne 20. ledna 2006 varšavský okresní prokurátor zastavil vyšetřování nehody, když zjistil, že stěžovatel jako řidič ztratil kontrolu nad vozem, protože jel vzhledem k počasí a stavu vozovky příliš rychle.

Ještě před tím ale státní zástupce zahájil vyšetřování způsobu, jakým byla poskytnuta pomoc na místě nehody. Dne 29. března 2006 ale řízení zastavil s tím, že ke spáchání trestného činu nedošlo. Vycházel ze znaleckého posudku, který byl zpracován v průběhu kárného řízení.

Rozhodnutí zrušil varšavský soud po předložení tří znaleckých posudků: Například znalecký posudek JK vycházel z nesprávného předpokladu, že o vytažení pacienta z vraku musel rozhodnout hasič, nikoli lékař. Takových chyb bylo více.

Bitva posudků se mezi různými soudy odehrávala až do roku 2015. Například v lednu 2014 vydali experti Institutu forenzního výzkumu Jagellonské univerzity posudek, ve kterém došli k závěru, že AM se nezachovala správně, neboť lékařský závěr, jako je prohlášení někoho mrtvým, je možné učinit pouze po přímém vyšetření. Jiné jednání znamená vystavení bezprostřednímu nebezpečí ztráty života nebo těžkého ublížení na zdraví. Případ ovšem dodnes pokračuje občanskou žalobou a dalšími posudky.

Trestní věc je po deseti letech promlčena

V rovině trestní rozhodl soud v roce 2015: „Dne 6. března 2015 varšavský okresní soud v Praga-Południe odsoudil AM za vystavení stěžovatele bezprostřednímu nebezpečí k šestiměsíčnímu trestu odnětí svobody s odkladem na dva roky,“ uvádí se v odůvodnění rozsudku ESLP. Státní zástupce i lékařka AM se odvolali.

Pak přišel zvrat: „Dne 22. února 2016 Krajský soud ve Varšavě napadený rozsudek zrušil a řízení zastavil z důvodu promlčení trestného činu (desetiletá promlčecí lhůta uplynula dne 3. ledna 2016). Soud zároveň uznal za správná všechna zjištění a závěry soudu prvního stupně. Dospěl také k závěru, že neexistovaly důvody pro zproštění viny AM,“ cituje Soud. Vyšlo najevo, že jediným důvodem, proč řízení v prosinci 2015 neskončilo, bylo to, že obviněná se dvakrát nedostavila k soudu. Kasační stížnost i stížnost k Nejvyššímu soudu byla zamítnuta jako neopodstatněná.

V lednu 2009 stěžovatel zahájil občanskoprávní řízení o odškodnění proti tísňovým službám a lékařce AM. Požadoval 2 500 000 polských zlotých za majetkovou a nemajetkovou újmu. „Varšavský krajský soud si vyžádal několik lékařských znaleckých posudků a uspořádal slyšení. Řízení u tohoto soudu stále probíhá,“ stojí v odůvodnění rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva.

Vláda: Záchrana byla úspěšná, muž žije

Polská vláda před ESLP postup záchranných složek bránila s tím, že „stěžovateli nebylo vědomě odepřeno neodkladné lékařské ošetření, když byl nesprávně prohlášen za mrtvého“. „Záchranná operace byla také celkově úspěšná, protože byl zachráněn život stěžovatele. Upozorňovali na objektivně velmi obtížné podmínky záchranné akce, která probíhala v noci, v zimě a s rizikem usmrcení elektrickým proudem ze zavěšeného elektrického kabelu,“ uvádí Soud.

Soud se nejprve zabýval trestním řízením. „Vyšetřování začalo přímo na místě nehody; byl povolán státní zástupce, protože stěžovatel byl lékařkou prohlášen za mrtvého. Protože se asi o 30 minut později tato diagnóza ukázala jako špatná, státní zástupce nařídil AM, aby se podrobila dechové zkoušce. Dne 16. ledna 2006 varšavský okresní prokurátor v Praga-Południe formálně zahájil vyšetřování způsobu, jakým záchranná služba poskytla stěžovateli první pomoc. Orgány činné v trestním řízení se případem zabývaly do 17. prosince 2009, kdy okresní státní zástupce vyšetřování již popáté zastavil. Tři rozhodnutí o zastavení vyšetřování byla zrušena krajským prokurátorem a jedno dne 29. října 2009 varšavským okresním soudem v Praga-Południe,“ zopakoval Soud.

„Soud poznamenává, že případ byl do jisté míry složitý a zahrnoval posouzení, zda byly kroky AM přiměřené. I když Soud akceptuje posouzení úřadů ohledně potřeby znaleckého dokazování v případě týkajícím se zanedbání lékařské péče, poznamenává, že čas potřebný k jeho přípravě přispěl k celkové délce vyšetřování. Za čtyři roky vyšetřování si státní zástupce vyžádal a obdržel celkem čtyři lékařské znalecké posudky. Všechny posudky vylučovaly jakékoli zanedbání lékařské péče ze strany AM a tvořily základ pro rozhodnutí státního zástupce přerušit vyšetřování, protože nebyl spáchán žádný trestný čin,“ shrnul Soud. Rozsudek, kterým byla AM uznána vinnou, byl v roce 2016 zrušen, neboť trestný čin byl o dva měsíce promlčen.

Soud: Ani po třinácti letech není rozhodnuto

Pokud jde občanskoprávní žalobu, poukázal ESLP na to, že soud prvního stupně byl zcela nečinný po dobu patnácti měsíců před prvním jednáním v prosinci 2011. Nalézací soud navíc nařídil další posudek, který způsobil další nečinnost.

Soud poté uznal složitost případu týkajícího se údajného zanedbání lékařské péče. „Přesto, deset let po nehodě, která stěžovatele zanechala v tetraplegii, a asi šest let poté, co podal žalobu, muselo být řízení zastaveno, protože obvinění proti AM byla promlčena,“ uvedl Soud.

Stěžovatel a jeho rodina, kteří se podle Soudu aktivně účastnili řízení, podávali odvolání proti několika rozhodnutím státního zástupce o zastavení vyšetřování a sledovali podpůrnou obžalobu, vidí, že prvoinstanční odsouzení AM bylo zrušeno jednoduše proto, že řízení trvalo příliš dlouho, uvedl dále Soud.

Poté soud poukázal na fakt, že občanskoprávní řízení o náhradu škody probíhá u soudu prvního stupně již téměř třináct let a že nebylo vydáno žádné rozhodnutí. Kárné řízení proti lékaři bylo rovněž zastaveno na základě posudku téhož regionálního poradce pro urgentní medicínu, který vypracoval posudek v trestním řízení.

Výše ​​uvedené úvahy postačují k tomu, aby Evropský soud pro lidská práva dospěl k závěru, že mechanismy vnitrostátního právního řádu jako celku nezajistily v praxi účinnou a rychlou reakci ze strany orgánů v souladu se závazky státu podle Článek 2. V souladu s tím má Soud za to, že došlo k porušení článku 2 v jeho procesním aspektu, uvedl ESLP. S ohledem na okolnosti případu přiznal Soud stěžovateli satisfakci ve výši 26 000 eur za nemajetkovou újmu. Irena Válová, ceskajustice.cz

 X X X

 V Hongkongu vyšetřují brutální vraždu modelky, části těla se našly v ledničce

Policie v Hongkongu zadržela čtyři lidi v souvislosti s případem mrtvé modelky, jejíž nohy se tento týden našly v lednici v domě několik kilometrů za městem. Tělo 28leté Abby Choiové zřejmě bylo rozřezáno a vyšetřovatelé stále hledají zbývající části.

Podezřelými jsou exmanžel a členové jeho rodiny, informuje zpravodajský web BBC.

Podle agentury Reuters brutální vražda plní stránky místních bulvárních listů, zatímco úřady pátrají po hlavě či rukách mrtvé ženy. Choiová se nedávno objevila na digitální titulní stránce módního a lifestylového časopisu L’Officiel Monaco a v Hongkongu se o ní píše jako o známé člence místní smetánky.

Motivem byl zřejmě majetek a peníze

Ve středu bylo nahlášeno její zmizení a v pátek policie našla její nohy společně s nástroji, které mohly posloužit k rozřezání těla. Policie ve stejný den zadržela rodiče exmanžela Choiové a jeho staršího bratra, v sobotu pak byl pro podezření z vraždy zatčen také 28letý exmanžel, když se podle policie snažil z Hongkongu odcestovat na lodi.

Otec a starší z bratrské dvojice už čelí obviněním z vraždy, uvádí list South China Morning Post.

„Domníváme se, že oběť a rodina jejího exmanžela měly řadu finančních neshod, v nichž šlo o velké částky,“ řekl policejní náčelník Alan Chung. „Někdo nebyl spokojený s tím, jak oběť nakládala se svým majetkem, a to se stalo motivem pro její zabití,“ uvedl.

X X X

 TROSKY  DO  DŮCHODU?  DRŹET  SE  FRANCIE  A  NĚMECKA

Kuchař, pedikérka, záchranář: Budeme trosky, do důchodu v 68 to nezvládneme

Ze zvažovaného odchodu do důchodu v 68 letech budou výjimky pro náročná povolání. Ale co těžce pracující, kteří se na tento seznam nedostanou? Kuchař, instalatér, pedikérka i nožíř se pro iDNES.cz shodli, že jejich povolání nelze vykonávat mnohdy ani do 60 let. A ani zdravotnický záchranář, který úlevu mít bude, si nemyslí, že se důchodu dožije ve zdraví. To potvrzují i odborníci.

 Posunutí odchodu do důchodu se nedotkne těch, kteří do něj mají jen pár let. Naopak ale současní třicátníci a čtyřicátníci si na něj mohou téměř jistě vsadit. Podle gerontologů může mít posun odchodu do důchodu neblahý vliv na zdravé dožití.

„To, že půjdou lidi později do důchodu, bude mít samozřejmě negativní vliv pro některé méně zdatné na výkonnost a také fyzickou i psychickou zdatnost. Senioři jsou na základě fyziologických změn, které nazýváme jako involuční predisponování, vlivem přetížení a následné dekondice náchylní k mnoha onemocněním,“ upozornila Božena Jurašková, předsedkyně České gerontologické a geriatrické společnosti a primářka III. interní gerontometabolické kliniky FN v Hradci Králové.

„U řady lidi ale vlivem chronických onemocnění z předchozích období muže snadno dojít k markantnímu zhoršení, které uspíší zkrácení nejen dožití, ale hlavně zdravého dožití,“ pokračovala gerontoložka.

Značný vliv bude podle ní mít i současný životní styl. „Dnešní třicátníci jsou velmi vytížení, mají pozdě děti. Jejich tempo je vyšší, než bylo naše. Vydržet takové tempo do tohoto věku musí zákonitě přinést přetížení a z toho vyplývající obtíže, vyšší nemocnost a vyšší invaliditu,“ varovala Jurašková.

Ani dnes přitom není podle ní u šedesátníků vzácné, když se kromě starosti o vnoučata podílí i na péči o vlastní rodiče. „Nebudou zvládat práci a péči zároveň,“ dodala.

Redakce iDNES.cz vyzpovídala zástupce čtyř povolání, kteří nepatří mezi ta nejnáročnější a nemají tak šanci se dostat mezi ty, z nichž bude možné jít do důchodu dříve. A také záchranáře, který by již podle schválených pravidel měl nárok na dřívější důchod. Problém je ale skryt v ustanovení o počtu směn, po kterých vznikne na tuto výhodu nárok. Více se dočtete na následujících stránkách.

X X X

Na letišti v Bruselu zadrželi šest Malajců. Chtěli propašovat 200 kilo úhořů

V pátek bylo na letišti v Bruselu zadrženo šest Malajců s 200 kilogramy úhořích plůdků. Na černém trhu by za ně dostali skoro 10 milionu korun. Informoval o tom v neděli server The Brussels Times.

 Na letišti v Bruselu v pátek zadrželi šest občanů Malajsie, kteří se snažili z Belgie propašovat 200 kilogramů úhořů, respektive malých úhořích plůdků. Na černém trhu v Malajsii by za ně dostali asi 400 000 eur (zhruba 9,6 milionu Kč). Informoval o tom server The Brussels Times. Úhoř je na seznamu ohrožených druhů a z Evropské unie se do třetích zemí nesmí vyvážet, napsala agentura EFE.

Muži vzbudili podezření při kontrole na letišti, protože měli 18 stejných kufrů a skener odhalil, že mají i stejný obsah. Když celníci jeden z nich otevřeli, našli tam plastové sáčky s vodou s malinkými úhoři, jimž se říká francouzsky monté nebo také sklenění úhoři, protože jsem průhlední jako sklo.

Podle belgických médií chtěli muži úhoře propašovat přes Katar a Vietnam do Malajsie. Teď skončili ve vazbě a ve čtvrtek stanou před soudcem. Hrozí jim až pět let vězení.

X X X

 ČEŠI  A  SLOVÁCI  ŠETŘÍ  NA  POTRAVINÁCH

 Češi rekordně šetří na základních potravinách. Je to alarmující, varuje ekonom

Čeští zákazníci rekordně šetří na jídle a potravinách. Podle statistiků je propad nejhlubší za dobu sledování maloobchodních tržeb. Řetězce pro CNN Prima NEWS potvrzují, že se nákupní chování lidí mění. Vyhledávají totiž spíše slevy a odpírají si kvalitní a prémiové potraviny.

Šetření u potravin dokládají poslední čísla maloobchodních tržeb, které jsou zatím k dispozici za loňský prosinec. Tato data Českého statistického úřadu ukazují, že tržby za prodej potravin se meziročně propadly o víc než deset procent. Jedná se o nejvýraznější pokles od roku 2001, kdy se tento ukazatel sleduje. Lidé totiž po víc než roce zdražování začínají měnit své nákupní chování.

Podle hlavního ekonoma skupiny Comfort Finance Group Vladimíra Pikory jsou prosincové výsledky důkazem, že lidé nemají peníze a šetří. „Pokles reálných tržeb především ukazuje přechod od dražších potravin k potravinám levnějším, případně přechod od kvalitnějších produktů k jejich náhražkám. Za alarmující považuji fakt, že pokles tržeb za potraviny je největší od začátku zjišťování statistiky. Nemůžeme se proto divit, že v ekonomice přibývá nespokojených lidí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Pikora.

 Také řetězce přiznávají, že se nákupní chování mění a zákazníci vyhledávají jiný sortiment. Podle nich si lidé vybírají položky, které nabízejí pod vlastními značkami za nižší ceny. „Sílí rovněž poptávka po zlevněném zboží. Největší zájem je o akční zboží v podobě základních potravin, jako jsou vejce, máslo nebo mléko. Vzhledem k rostoucím cenám v restauracích evidujeme také zvýšený zájem o hotová jídla,“ řekl pro CNN Prima NEWS tiskový mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Podle něj se také ukazuje, že lidé nechtějí strávit v obchodech delší čas. Zákazníci proto do prodejen míří méně často. Na druhé straně se zvětšil objem nákupů.

Podobně jako v Lidlu si odlišností všímají i v Kauflandu. „Zákazníci změnili své nákupní chování během covidové krize. V této době chodili méně do obchodů a nakupovali větší množství potravin. Návštěvy se nyní zvýšily, stále ale nedosahují počtů z předchozích let,“ řekla pro CNN Prima NEWS mluvčí firmy Renata Maierl.

Lidé šetří na prémiové kvalitě

I v tomto řetězci spotřebitelé využívají slev a mírně se utlumila poptávka po prémiových a luxusních potravinách. „U těchto případů dochází k náhradám produktů jiné značky. Přesto však existují skupiny zákazníků, kteří prémiové produkty vyhledávají,“ dodala.

Pokles o prémiové produkty hlásí také internetový obchod Košík. Podle mluvčího Františka Brože si lidé stále hlídají slevové akce a akční slevy. „Sekce, kde má Košík přehledně všechny potraviny v akci, patří momentálně k nejnavštěvovanějším,“ řekl pro CNN Prima NEWS Brož.

Chování zákazníků lze v on-line obchodech dobře sledovat. Podle Brože lidé nakupují méně impulsivně a delší dobu přemýšlejí, než něco vloží do košíku. „Ubývá položek nakupovaných jen tak pro radost. Více také šetříme na prémiových potravinách – raději koupíme kategorii o úroveň níž. Na druhou stranu – pokud nám na něčem záleží, jako je třeba nějaká specialita, dobré rybí maso nebo třeba bio výrobek, nemáme problém si za tyto konkrétní položky i nadále připlatit,“ dodal Brož.

 X X X

 Nauč se chemii z fabriky, láká univerzita. Obory budoucnosti chystají i další

Průmyslovou chemii se budou vysokoškoláci učit ve výrobních halách, díky oboru korejština pro hospodářskou praxi ovládnou byznysové metody v exotickém jazyce, dramaterapie je zas vzdělá v práci s nemocnými lidmi pomocí divadla. Univerzity reagují na rychle se měnící pracovní trh. Expertky jsou ale zároveň skeptické, zda některé obory najdou dostatečné využití v praxi.

S měnícím se trhem přicházejí univerzity s novými obory. Nereagují nejen na zvýšenou poptávku firem po daných pozicích, ale také na aktuální trendy ve světě. Jedním takovým je například obor dramaterapie, který se otevírá na Univerzitě Palackého v Olomouci (UPOL). Studenti zde budou studovat terapeutický přístup speciální a léčebné pedagogiky využívající divadlo jako prostředek léčby, kde se pomocí improvizovaných situací snaží mírnit psychické poruchy či psychologické a sociální problémy.

Univerzita Karlova zas přijímá nově přihlášky na muzejní studia, UPOL pak otevírá obor právní dějiny a římské právo.

Personalistka s dvacetiletou praxí a jednatelka společnosti Matricaria Chamomilla Dagmar Matějková Chudárková je k ale k některým novým oborům skeptická. Bojí se, jaké praktické využití pro člověka mají. Zato headhunterka (lovkyně talentů, pozn. red.) a HR poradkyně na volné noze Ľubica Zaťková v těchto programech spatřuje šanci na odbornost v konkrétní problematice, na kterou člověk následně nabalí další zaměření nebo se v oboru rozhodne podnikat. Podle ní může absolvent například prodávat historické obrazy.

Vznikají však také obory, které jen nereagují na neuspokojenou poptávku veřejnosti, ale na nedostatek zaměstnanců na konkrétních pozicích. Univerzita Karlova tak nově přijímá přihlášky na obor radiologický asistent, kterých v pracovním procesu chybí podle mluvčího Václava Hájka asi dvacet procent.

„Neřešíme přítomnost, ale budoucnost ano“

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) do bakalářského studia přidala převratnou novinku – průmyslovou chemii. Od nového akademického roku 2023/2024 ji bude moci v Litvínově studovat patnáct lidí, podstatná část studia přitom bude přímo ve fabrikách.

Proděkan pro pedagogickou činnost Fakulty chemické technologie Ondřej Kundrát zmiňuje jako jeden z důvodů vzniku zaměření ten, že student má mít kromě teoretických znalostí primárně i ty praktické, což tímto studiem mít bude. „Po absolvování se nemusí adaptovat a lépe se vypořádá s pracovními úkoly,“ věří Kundrát. Zmiňuje navíc nelehkou komunikaci s pracovníky v chemickém průmyslu, a tak si studenti na tuto skutečnost lépe zvyknou.

Netají se ale ani skutečností, že jde o reakci na potřeby firem. „Přesto program nevznikl pouze na objednávku ORLEN Unipetrol, v jehož areálu univerzitní centrum sídlí. A při studiu nabízíme unikátní výukové a tréninkové prostředí,“ láká.

Nejde ale o jedinou novinku z dílny VŠCHT, z magisterského oboru škola připravila i bakalářské studium chemické kybernetiky. Vedoucí Ústavu matematiky, informatiky a kybernetiky VŠCHT Dušan Kopecký zdůrazňuje: „Nechceme vychovávat studenty pro řešení aktuálních problémů průmyslu, ty ať si řeší stávající odborníci. Naším cílem je vychovat studenty s rozhledem a přehledem do různých oborů, kteří do českého a evropského průmyslu přinesou inovace.“

Absolventi programu pak podle něj mohou pracovat jako programátoři řídících systémů, vývojáři mobilních aplikací pro zařízení průmyslového internetu věcí či jako výzkumní pracovníci v oblasti robotiky a kybernetiky. Netají se ani skutečností, že kolem jejich absolventů krouží nadnárodní společnosti, které studenty lákají na vysoké výdělky.

Zájem mladých o Jižní Koreu roste

Na UPOL se nově otevře také obor korejština pro hospodářskou praxi. „Důraz bude kladen na praktickou znalost korejského jazyka doplněnou o kurzy tamní kultury, historie či ekonomické geografie,“ sdělil garant programu Andreas Schirmer z katedry asijských studií s tím, že na výběr budou mít studenti i z kurzů obchodní korejštiny či korejštiny pro cestovní ruch.

Headhunterka Zaťková obor kvituje s tím, že Jižní Korea je velmi populární zemí pro mladé – ať z pohledu turistiky či hudby, tamní firmy se snaží tlačit do popředí nejen na asijských, ale i evropských trzích. Zato Dagmar Matějková Chudárková je trochu skeptická a podotýká, že je potřeba, aby měli studenti oboru možnost v dané zemi i nějaký čas pobýt, bez toho nemohou kulturu a jazyk plně přijmout. „V zahraničí jsem studovala tři roky, vím to ze své vlastní zkušenosti,“ vysvětluje.

Na trhu mají šanci univerzálové, míní expertky

„Každý se musí připravit na to, že praxe může vyžadovat trochu něco jiného, a tak je to správně. Mám doma dvě gymnazistky, které jsou ve druháku. Stále neví, co budou po škole dělat a já je uklidňuju, že to vůbec nevadí. Než vystudují, budou profese a možnosti, o kterých se nám dnes ani nezdá,“ vysvětluje Zaťková.

To si uvědomují i vysoké školy, které se každoročně předhánějí ve vymýšlení nových oborů. Podle headhunterky vždy se zpožděním, ale tak je to dobře. „Jinak to ani nejde, praxe potřebuje nové kvalifikace takovým tempem, že na to ani nejde okamžitě reagovat,“ uvědomuje si. Doplňuje, že školy mají primárně vychovávat mladé lidi k tomu, aby byli flexibilní, hledali své šance, uměli se dobře prezentovat a dokázali zhodnotit, kde je perspektiva dalšího rozvoje.

Za pravdu jí dává i Matějková Chudárková. „Je potřeba mít lidi s přidanou hodnotou, těch je ale opravdu málo,“ připouští. Na pracovním trhu tak mohou uspět primárně lidé, kteří budou dostatečně flexibilně reagovat na měnící se pracovní podněty a byť vystudují trochu odlišný obor, dokážou se uplatnit i v příbuzném odvětví.

Matějková Chudárková, která se v personalistice pohybuje přes dvacet let, si všímá, že zatímco v minulosti inovace trvaly přes padesát let, v poslední době proces neustále zrychluje. Přispívá k tomu i robotizace a snaha lidskou manuální práci nahrazovat přístroji. Důvodem jsou mimo jiné i peníze.

Připouští, že oproti době svých profesních začátků už není taková poptávka například po SAP specialistech, kovářích, opravářích psacích strojů nebo lidech v továrnách, kteří ručně balili zboží. „Stále je poptávka po IT specialistech a některých nekvalifikovaných pracovnících. Frčí i kybernetická bezpečnost nebo marketingoví specialisté,“ míní.

Lovkyně talentů zase míní, že mezi nedostatkové profese patří stále programátoři, pracovníci technických oborů zaměřující se na modernizaci výrobních společností či některé oblasti administrativy.

Redakcí iDNES.cz oslovený maturant Marek Jašek si v pestré paletě nově otevíraných studijních programů vybral však pouze jediný. Líbí se mu dramaterapie, její studium ale ještě zváží. „Obor mě zaujal jako jediný. Nevím, jestli půjdu na vysokou školu, ale přihlášku si na obor asi podám,“ míní Jašek. Doplňuje, že ho baví práce s lidmi a zajímá se také o lidskou psychiku.

X X X

Jižní Čechy posedmé přivítají odborníky v cestovním ruchu.

 Už sedmým rokem za sebou zazní celostátní témata a nejaktuálnější trendy
a problémy cestovního ruchu opět z jižních Čech. Z oblasti, která se svými 9 destinačními managementy patří mezi nejoblíbenější turistické cíle. Právě proto, aby se cestovní ruch a jeho benefity stále zlepšovaly, je potřebné pracovat na profesionalizaci této oblasti průmyslu.

Letošní ročník odborné konference Travelcon, kterou pořádá Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) ve dnech 20. a 21. dubna, se vrací na Výstaviště České Budějovice. Program proběhne ve zmodernizovaném pavilonu Z, který prošel významnou rekonstrukcí. Hlavním tématem je udržitelnost. Nepůjde čistě o ekologický směr, jak by mohlo na první pohled vypadat. Hlavní otázky budou směřovat k dalšímu udržitelnému rozvoji a fungování cestovního ruchu jako průmyslu, který může sloužit jak pro turisty, tak jako benefit pro rekreaci místních obyvatel. „Cestovní ruch má velký potenciál pro zvýšení kvality života, je potřeba k dalšímu rozvoji přistupovat ohleduplně a s dlouholetou vizí, která se může postupně naplňovat,“ doplňuje náměstek hejtmana František Talíř.

Na webu konference jsou postupně odhalována první jména hostů. Sedmý ročník Travelconu se zaměří na inovace a umělou inteligenci, krizový management, data jako surovinu pro
21. století, investice, udržitelnost, marketing a další. „V letošním roce jsme se rozhodli hlavní program umístit do jednoho hlavního sálu, aby účastníci konference nepřišli o žádná zajímavá témata. Kromě odborných bloků chystáme i novinky – networkingovou snídani a workshopy, které budou na přednášky navazovat,“ uvedl ředitel JCCR Petr Soukup.

Do půlky března je zvýhodněné vstupné 1 490 Kč, které zahrnuje vstup na oba dny konference, občerstvení, parkování a volný vstup do krajem zřizovaných organizací a Návštěvnického centra Budějovického Budvaru po oba dny konání konference. Do 3. 3. 2023 nabízí JCCR slevu
50 % na vstupné po zadání kódu conTRAVEL50 při registraci.

Spolupořadatelem letošního ročníku je již tradičně Destinační společnost Českobudějovicko-Hlubocko. „Pro účastníky konference jsme i v tomto roce připravili zvýhodněnou nabídku ubytování, které je možné získat v Českých Budějovicích se slevou 15 %. Veškeré informace jsou dostupné na www.travelcon.cz,“ doplnil ředitel destinační společnosti Tomáš Polanský. Hlavním mediálním partnerem je v tomto roce COT group.

Tato akce se koná pod záštitou místopředsedy vlády ČR pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby, 1. náměstka Jihočeského kraje Františka Talíře a primátorky statutárního města České Budějovice Dagmar Škodové Parmové.

Odborná konference Travelcon je spolufinancována v rámci projektu „Marketingové aktivity JCCR“, který je realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj. Ing. Jana Píchová, manažerka marketingu

X X X

Zemřel slavný český fotbalista Martin Pěnička. Semifinalistovi Poháru UEFA bylo 53 let

Ve věku 53 let zemřel český fotbalista Martin Pěnička. Během své kariéry vystřídal několik tuzemských klubů, zahrál si také v belgickém Lokerenu. S pražskou Slavií v roce 1996 vybojoval ligový titul.

„Podle dobře informovaných zdrojů zemřel ve věku 53 let Martin Pěnička, bývalý fotbalový obránce mistrovské Slavie z roku 1996 a semifinalista Poháru UEFA 1996, který pak od roku 1997 mimo jiné působil i v belgickém Lokerenu,“ informoval na Facebooku šéfredaktor časopisu Hattrick Pavel Procházka. Později smutnou zprávu potvrdila i Slavia na svém webu.

 Pěnička hrál také za Slovan Liberec, FC Union Cheb, FK Pardubice, FK Mladá Boleslav, Stavo Artikel Brno a FC Chomutov. Za pražskou Slavii nastoupil v evropských pohárech do 16 zápasů, ve kterých vstřelil 3 góly. V roce 1996 vybojoval se Slavií ligový titul. V tuzemské nejvyšší soutěži nastoupil do 226 utkání a dal 26 gólů.

Jeho bratrem je bývalý fotbalista Pavel Pěnička, který hrál například za Slovan Liberec, FK Jablonec nebo SK Dynamo České Budějovice. V lize nastoupil v 237 utkáních a dal 29 gólů. „Upřímnou soustrast všem pozůstalým. Čest jeho památce!“ uvedla Slavia.

 X  X X

Pátrání skončilo tragicky. Filmař Jakub byl nalezen mrtev. Točil i s Jackiem Chanem

Policie ukončila pátrání po čtyřiatřicetiletém Jakubovi J. z Prahy, který byl nezvěstný od konce ledna. Pohřešovaný byl v Praze v sobotu krátce před polednem nalezen bez známek života. Podílel se i na natáčení zahraničních snímků například se známým hercem Jackiem Chanem.

Kriminalisté na místě vyloučili cizí zavinění a nařídili pitvu, sdělila policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Další informace nebude policie s ohledem na rodinu poskytovat. Web Novinky.cz uvedl, že jde o muže, kterého v sobotu ve Vltavě nalezl pracovník obsluhující přívoz u stanice Kotevní na pražském Smíchově.

 Jakub J. byl naposledy viděn v neděli 29. ledna v restauraci v Praze 2, od té doby o sobě nedal nikomu vědět. Rodina měla strach o jeho život, předtím byl totiž denně v kontaktu se svými blízkými a také pracovně byl velmi spolehlivý. Policie se na veřejnost s žádostí o spolupráci obrátila 6. února.

Jakub se od mládi věnoval filmařině. Podílel se na tvorbě několika českých i zahraničních filmů. V roce 2018 například spolupracoval s Jackiem Chanem na jeho připravovaném filmu My Diary, který se natáčel i v Praze. K jeho zatím posledním tvůrčím počinům patří práce na fantasy seriálu Kolo času.

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.