Ukrajinská strela nepreletela do Bieloruska náhodou. Boh predpovedal „antikrista“ Zelenského. Zomrel Pelé

Kremeľ krajne znepokojený. Je nepravdepodobné, že ukrajinská strela vo štvrtok preletela do Bieloruska náhodou, vyhlásil podľa agentúry RIA Novosti šéf bieloruskej bezpečnostnej rady Aljaksandr Valfovič. Bieloruské sily podľa skoršieho tvrdenia Minska vo štvrtok dopoludnia zostrelili protilietadlovú raketu S-300 vyslanú z Ukrajiny. Trosky rakety údajne dopadli na polia pri bieloruskej dedine Harbacha, ktorá leží asi 15 kilometrov od ukrajinských hraníc.

 Ukrajina sa vo štvrtok bránila ďalším masívnym ruským vzdušným útokom. Rakety S-300, pôvodne určené na protivzdušnú obranu, používa ukrajinská aj ruská armáda. Rusi ich používajú na útoky na pozemné ciele. Ukrajinské ministerstvo obrany už vo štvrtok vyslovilo podozrenie, že incident mohol byť výsledkom úmyselnej ruskej provokácie s cieľom zatiahnuť Bielorusko do vojny.

 Šéf bieloruskej bezpečnostnej rady naopak obvinil Ukrajinu, že sa snaží preniesť vojnu cez svoje hranice. „Kyjev sa všetkými spôsobmi snaží vyprovokovať regionálny konflikt. Ukrajinskej strane nestačí vojna na jej území,“ citovala ho agentúra RIA Novosti, ktorá býva spájaná s prokremeľskou propagandou.

 „Dôvod preletu rakety na naše územie objasníme. Ale záruk, že k nám preletela náhodou, je veľmi málo. Zjavne sa tu uskutočňuje niečí úmysel,“ vyhlásil tiež bieloruský predstaviteľ.

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov oznámil, že Rusko je štvrtkovým incidentom znepokojené. „To je udalosť, ktorá vyvoláva krajné znepokojenie. Nielen naše, ale aj našich bieloruských partnerov,“ citovala ho agentúra TASS./agentury/

X X X

Slávnej sovietskej kozmonautke vraj Boh vo vesmíre predpovedal príchod „antikrista“ Zelenského

Prvá žena v kozme, bývala sovietska kozmonautka Valentina Tereškovová sa nechala počuť, že počas svojho historického letu na obežnú dráhu v roku 1963 sa zhovárala s Bohom. Mal jej predpovedať, že v roku 2022 príde na Zem antikrist menom Zelenskyj, teda súčasný ukrajinský prezident.

Prostredníctvom platformy Telegram na výrok upozornila novinárka a fotografka Lydia Nevzorovová, manželka známeho ruského novinára Alexandra Nevzorova, ktorý je vo svojej domovine na zozname zahraničných agentov pre zverejňovanie správ o dianí na Ukrajine, ktoré sú v rozpore s oficiálnym naratívom Kremľa.

Nevzorovová správu zdieľala spolu s videom z nekonkretizovanej televíznej stanice, kde Tereškovovej výrok citovali.

Dlhoročný nástroj propagandy

Bizarné tvrdenie Tereškovovej je v súlade s inými podobne znejúcimi vyjadreniami, ktoré počas tohto roka prichádzali z Moskvy. Napríklad o denacifikácií a neskôr dokonca desatanizácii Ukrajiny.

Propagandistické vyjadrenie pritom nie je náhodné. Hoci je Tereškovová vo svete známa v prvom rade ako prvá žena vo vesmíre, doma bola dlhé desaťročia nástrojom sovietskej a neskôr ruskej propagandy.

Sama sa totiž už dekády angažuje v politiky. Od roku 2011 dodnes dokonca pôsobí ako poslankyňa v Štátnej dume, kde ju zvolili ako členku Putinovej politickej strany Jednotné Rusko. Práve z politických dôvodov boli svojho času posúvané do úzadia komplikácie Tereškovovej misie Vostok 6.

„Žena, ktorú kolegovia prezývali Čajka, sa stala legendou len v dvadsiatich šiestich rokoch. Nikto príliš nezdôrazňoval, že sa počas letu bála pohnúť, dusila sa vlastnými zvratkami, vykonávala potrebu ‚pod seba‘, mala problémy s orientáciou a keby bola nútená pristávať v ručnom, nie automatickom režime, asi by vôbec nedostala Vostok 6 z obežnej dráhy,“ spomínali na historickú misiu české Lidovky.

Dnes 85-ročnej Tereškovovej sa v minulosti dostalo uznania aj u nás. Získala zlatú medailu Hrdinky socialistickej práce ČSSR a Bratislava jej udelila čestné občianstvo, aktuality.sk

 X X X

Donecká ľudová republika (DĽR) a Luhanská ľudová republika (LĽR), samozvané republiky na východe Ukrajiny v súčasnosti okupované a anektované Ruskom, prijali v piatok nové „ústavy“, uviedli ruské médiá.

 „Dnes sme účastníkmi historickej udalosti. Táto etapa znamená návrat Donbasu do lona ruskej kultúrno-historickej tradície, naplnenie našich nádejí, dosiahnutie cieľa, na ktorom sme pracovali dlhých osem rokov,“ citovali ruské médiá úradujúceho lídra DĽR Denisa Pušilina.

Za prijatie ústavy hlasovalo na schôdzi 76 poslancov a parlament LĽR prijal novú ústavu republiky jednomyseľným hlasovaním 43 poslancov, uvádza TASS.

Ruský prezident Vladimir Putin „anektoval“ štyri ukrajinské oblasti – Doneckú, Luhanskú, Záporožskú a Chersonskú – v septembri po fingovaných „referendách“ o pričlenení sa k Rusku, pripomína The Guardian. Predtým však akúkoľvek formu legitímnej autority doneckej a luhanskej republike uznali len tri členské štáty Organizácie Spojených národov (OSN) – Rusko, Sýria a Severná Kórea.

X X X

Desať mesiacov od vypuknutia vojny na Ukrajine drvivé množstvo dôkazov ukazuje, že ruské sily viedli totálnu vojnu bez ohľadu na medzinárodné zákony upravujúce zaobchádzanie s civilistami a správanie sa na bojisku.

Ukrajina vyšetruje viac ako 58-tisíc potenciálnych ruských vojnových zločinov, medzi nimi zabíjanie, únosy, nerozlišujúce bombové útoky či sexuálne útoky. Táto rozsiahla dokumentácia však naráža na tvrdú realitu. Hoci úrady nazhromaždili ohromujúce množstvo dôkazov, je nepravdepodobné, že by v dohľadnom čase zatkli väčšinu z tých, ktorí stlačili spúšť alebo zasadili úder, nehovoriac o veliteľoch, ktorí vydávali rozkazy a politických vodcov, ktorí povolili útoky.

 Ukrajina od marca označila za podozrivých viac ako 600 Rusov, z ktorých mnohí sú vysokopostavení politickí a vojenskí predstavitelia, vrátane ministra obrany Sergeja Šojgua, ale zatiaľ tí najmocnejší nepadli do ukrajinskej väzby.

Medzi zdokumentovanými zločinmi Ruska, ktoré zrejme porušujú vojnové zákony, je taktiež 93 útokov na školy, 36 útokov, pri ktorých boli zabité deti, a viac ako 200 priamych útokov na civilistov, vrátane mučenia, únosov a zabíjania civilistov, a znesvätenie mŕtvych tiel. Medzi ciele Ruska patria kostoly, kultúrne centrá, nemocnice, potravinové zariadenia a elektrická infraštruktúra. Rusko používalo kazetové bomby a iné nerozlišujúce zbrane v obytných štvrtiach a dopúšťalo sa útokov na budovy, v ktorých sídlia civilisti.

X X X

Situácia v dodávkach elektriny na Ukrajine, hoci je poznačená výdavkami, sa v piatok krátko pred poludním už vrátila na úroveň, na ktorej bola pred desiatym rozsiahlym ruským raketovým útokom z 29. decembra. Oznámil to ukrajinský štátny prevádzkovateľov elektrárenskej siete Ukrenerho. „Poškodenie malo oveľa menší vplyv na prevádzku energetického systému, ako nepriateľ očakával,“ uviedol Ukrenerho. Avšak situácia na juhu a východe Ukrajiny je náročná. Firma Ukrenerho dodala, že obmedzenia spotreby elektriny uplatňuje vo všetkých regiónoch. Informuje o tom portál Kyiv Independent.

X X X

Je nepravdepodobné, že ukrajinská strela vo štvrtok preletela do Bieloruska náhodou, vyhlásil podľa agentúry RIA Novosti šéf bieloruskej bezpečnostnej rady Aljaksandr Valfovič. Bieloruské sily podľa skoršieho tvrdenia Minska vo štvrtok dopoludnia zostrelili protilietadlovú raketu S-300 vyslanú z Ukrajiny. Trosky rakety údajne dopadli na polia pri bieloruskej dedine Harbacha, ktorá leží asi 15 kilometrov od ukrajinských hraníc.

 X X X

Divadlo v talianskom Miláne zrušilo pre protesty plánované predstavenia, v ktorých mal koncom januára vystúpiť ruský tanečník Sergej Polunin. Proti vystúpeniu Polunina, ktorý je podporovateľom vojny na Ukrajine a má tri tetovania zobrazujúce ruského prezidenta Vladimira Putina, sa zdvihla vlna odporu na sociálnych sieťach. Vedenie divadla Arcimboldi uviedlo, že k zrušeniu predstavenia ho viedla „politická a morálna zodpovednosť“.

Polunin mal byť hlavnou hviezdou predstavenia Rasputin – tanečná dráma. Pôvodne bolo na programe už v roku 2019, ale bolo odložené pre pandémiu covidu-19.

X X X

Webová stránka tlačovej agentúry Ukrinform v piatok informovala, že Ukrajina očakáva v roku 2023 dodanie 12 ďalších provizórnych mostov z Českej republiky. Citovala pritom Andrija Ivka, zástupcu šéfa Ukrajinskej štátnej agentúry ciest a diaľnic (Ukravtodor).

Ivko na jednom podujatí povedal: „Od júla nám Česko odovzdalo šesť takýchto konštrukcií a štyri z nich sme už nainštalovali na štátnych hlavných cestách v Kyjevskej, Čerkaskej a Charkovskej oblasti. Plánujeme namontovať dva ďalšie mosty v Chersonskej oblasti. Na budúci rok očakávame dodanie ďalších 12 podobných mostov z Českej republiky.“

X X X

Ruský prezident Vladimir Putin zaželal všetko najlepšie do nového roka z európskych lídrov len svojmu bieloruskému spojencovi Alexandrovi Lukašenkovi, svojmu srbskému náprotivku Aleksandarovi Vučičovi a maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi. Vyplýva to z oznámenia, ktoré bolo uverejnené na webe Kremľa. V minulom roku prial tiež predstaviteľom viacerých ďalších európskych krajín vrátane Česka, podotkla agentúra TASS.

Prezident USA Joe Biden, nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron tento rok novoročný pozdrav nedostanú.

X X X

Ruské ozbrojené sily na Ukrajine za uplynulých 24 hodín podľa Kyjiva stratili ďalších 690 príslušníkov. Celkový počet obetí na životoch v radoch ruskej armády od začiatku invázie na Ukrajinu tak stúpol na 105 250. Uviedol to na Facebooku ukrajinský generálny štáb.

Ruská armáda za uplynulý deň stratila aj osem tankov, dvanásť obrnených bojových vozidiel pechoty a šesť delostreleckých systémov. Od začiatku vojny na Ukrajine Moskva celkovo prišla o 3 026 tankov, 6 059 obrnených bojových vozidiel pechoty a 2 010 delostreleckých systémov.

X X X

Kovové predmety, ktoré podľa ruských médií pripomínajú trosky ruskej riadenej strely veľkého doletu, objavili obyvatelia dediny v ruskej Volgogradskej oblasti.

 X X X

Veľvyslankyňa USA v Kyjeve Bridget Brinková zverejnila ovoročný videoodkaz ukrajinskému ľudu, v ktorom sľúbila, že podpora Spojených štátov Ukrajine bude „pevná ako pancier“.

Brinková, ktorá bola predtým veľvyslankyňou na Slovensku, v tweete napísala: „Spojené štáty budú v roku 2023 ďalej stáť pri Ukrajine ako partneri a priatelia a želám vám pokojný nový rok.“

Pod tweetom vo videu Brinková hovorí: „Počas týchto najtemnejších dní roka sa Rusko ďalej snaží zahasiť svetlo Ukrajiny. Napriek surovosti Kremľa, jeho zverstvám a jeho pokusom pripraviť vás o teplo a pohodlie žiari vaša odvaha a výdrž ešte jasnejšie.“

Veľvyslankyňa pokračuje: „Duch Ukrajiny stále inšpiruje svet, aby sme sa spoločne snažili o lepšiu budúcnosť. Znova a znova dokazujete, že krutosť Kremľa vás nezastaví. Toto – okrem mnohých ďalších momentov – živí našu pevnú vieru, že Ukrajina zvíťazí.“

„Americký ľud vidí, že vy všetci ste ochotní obetovať sa v boji za svoju slobodu a za svoju krajinu. Vaše odhodlanie posilňuje našu odvahu a ako sa blížime k novému roku, chcem vás uistiť, že naša oddanosť Ukrajine je pevná ako pancier. V roku 2023 budeme stáť s vami bok po boku ako partneri a priatelia. A želám vám pokojný a víťazný nový rok,“ dodala Brinková.

X X X

Ruský vodca Vladimir Putin podpísal vo štvrtok novelizáciu ruského trestného zákonníka, ktorý po novom umožňuje ruským úradom odsúdiť Rusov až na doživotie za „napomáhanie podvratnej činnosti“. V najnovšej aktualizácii na to upozornil americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

 X X X

Krátko pred prelomom roka je počet ľudí vstupujúcich na Ukrajinu z Poľska vyšší, než počet ľudí prekračujúcich hranicu opačným smerom. Vyplýva to z údajov, ktoré v piatok zverejnila poľská Pohraničná stráž (SG).

Vo štvrtok cestovalo približne 31 000 ľudí z Poľska na Ukrajinu, uviedla SG na sociálnej sieti. Za tento deň kontrolovala 27 200 osôb odchádzajúcich z Ukrajiny.

„Pred prelomom roka a pravoslávnymi sviatkami sa mnohí na Ukrajinu vracajú,“ uviedla hovorkyňa SG pre DPA. Pravoslávni veriaci budú sláviť Vianoce o týždeň, 7. januára podľa gregoriánskeho kalendára, čo je 25. decembra podľa kalendára juliánskeho.

X X X

Ruský prezident Vladimir Putin pozval na štátnu návštevu do Moskvy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Návšteva by sa podľa Putina mohla uskutočniť na jar. Šéf Kremľa podľa agentúry TASS počas dnešného telefonátu chválil stav rusko-čínskych vzťahov a vyhlásil, že sú teraz najlepšie za celú históriu.

„Tešíme sa… milý priateľ, na stretnutie s vami počas vašej štátnej návštevy v Moskve na jar budúceho roku,“ citovala ruská tlačová agentúra Putina.

X X X

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval členské krajiny Severoatlantickej aliancie, aby pokračovali v dodávkach zbraní Ukrajine, uviedol to v rozhovore pre tlačovú agentúru DPA.

„Môže to znieť paradoxne, no vojenská podpora Ukrajiny je najrýchlejšou cestou k mieru,“ povedal nórsky politik. Odôvodnil to tým, že ruský prezident Vladimir Putin musí byť presvedčený, že svoj cieľ ovládnuť Ukrajinu nedosiahne. Potom by bolo možné vyrokovať mierové riešenie zaručujúce prežitie Ukrajiny ako nezávislého štátu.

Stoltenberg tiež objasnil, že ukrajinské útoky na vojenské ciele v Rusku z posledných týždňov považuje za úplne legitímne. „Každá krajina má práva brániť sa. Aj Ukrajina,“ zdôraznil pre DPA.

Dôležité je podľa neho vnímať kontext – rozsiahle ruské útoky na civilnú infraštruktúru, ktorých zámerom je pripraviť Ukrajincov v zime o vodu, vykurovanie a elektrinu. „Prezident Putin sa pokúša urobiť zo zimy zbraň proti civilistom. Nie je to útok na vojenské ciele s civilnými obeťami. Je to mohutný útok na civilistov,“ povedal Stoltenberg.

Spojenci podľa neho podporujú Ukrajinu pri práve na sebaobranu, ktoré je zakotvené v Charte OSN.

 X X X

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na piatok zostrelila iránskych dronov Šahíd, informovalo o tom velenie letectva ukrajinských ozbrojených síl.

Útok dronmi nasledoval po tom, ako Rusko vo štvrtok spustilo jeden z najväčších raketových útokov od začiatku vojny na Ukrajine.

Drony „zaútočili na Ukrajinu z juhovýchodu a severu. V snahe prekonať systémy protivzdušnej obrany Ukrajiny sa nepriateľ pokúsil využiť koryto rieky Dnipro“, uviedlo velenie vzdušných síl s tým, že všetkých 16 kamikadze dronov zničili.

Päť dronov zostrelili v skorých hodinách v piatok nad Kyjevom, informovala prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram vojenská administratíva hlavného mesta. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko tiež prostredníctvom Telegramu dodal, že pri meste zostrelili aj ďalšie dva drony.

X X X

Británia v piatok oznámila, že dodala Ukrajine vyše tisíc detektorov kovov a 100 súprav na deaktivovanie bômb, ktoré pomáhajú čistiť mínové polia. Ide o najnovšiu britskú dodávku vojenskej pomoci tejto krajine napadnutej Ruskom.

„Používanie pozemných mín Ruskom a útočenie na civilnú infraštruktúru ukazujú šokujúcu krutosť Putinovej invázie,“ uviedol v oznámení britský minister obrany Ben Wallace. „Tento najnovší balík podpory Spojeného kráľovstva pomôže Ukrajine bezpečne čistiť pôdu a budovy, keď naspäť dobýja svoje právne uznávané územie,“ dodal Wallace.

Detektory kovov, vyrobené nemeckou firmou Vallon, môžu pomôcť vojakom vyčistiť úseky ciest a trás od výbušných zariadení tak, aby boli bezpečné, uviedlo britské ministerstvo obrany. Doplnilo, že deaktivovacie súpravy zasa môžu zneškodniť rozbušky na nevybuchnutých bombách. Wallace vo štvrtok vyhlásil, že Británia v roku 2023 vyčlení 2,3 miliardy libier (2,59 miliardy eur) na vojenskú pomoc Ukrajine, čo je rovnaká suma, akú poskytla Británia aj tento rok. (reuters, tasr)

X X X

Od začiatku vojny je na Ukrajine nezvestných vyše 15-tisíc ľudí. Tvrdí to v rozhovore, ktorý vo štvrtok zverejnili médiá nemeckej skupiny RND, ombudsmanka pre práva vojakov a poradkyňa ukrajinského prezidenta Aljona Verbycká. Podľa nej ale Rusko uznáva oveľa menší počet ukrajinských vojnových zajatcov. Nad osudom ostatných ľudí tak panuje nejasnosť. Údaj nemožno nezávisle overiť.

„Rusko v súčasnosti potvrdilo, že zadržiava 3 392 ukrajinských vojnových zajatcov, na Ukrajine je od začiatku vojny ale nezvestných vyše 15-tisíc ľudí, a to vrátane mnohých civilistov,“ povedala poradkyňa prezidenta Volodymyra Zelenského. O osude 11-tisíc ľudí, ktorí nie sú hlásení ako vojnoví zajatci, panuje neistota. Podľa Verbyckej je možné, že časť z nich drží Rusko na svojich okupovaných územiach alebo sú vojnovými zajatcami. Nie je tiež vylúčené, že časť z nich je po smrti.

Podľa ukrajinskej predstaviteľky je spolupráca s ruskými orgánmi ohľadom vojnových zajatcov veľmi zlá. Podľa nej Rusko tiež nespolupracuje s Medzinárodným výborom Červeného kríža (MVČK), ktorý má podľa jej slov problém s prístupom do ruských zajateckých táborov. „A pokiaľ spolupracovníci MVČK prístup dostanú, tak hneď potom sú zajatci prepravení inam, aby sa zvýšila neistota,“ uviedla ukrajinská predstaviteľka. (čtk)

X X X

Väčšina Ukrajiny je po štvrtkových ruských útokoch bez elektrickej energie. Informoval o tom podľa agentúry AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Vo väčšine regiónov na Ukrajine sú hlásené výpadky prúdu. Situácia je ťažká najmä v Kyjeve a Kyjevskej oblasti, Ľvovskej oblasti, v Odese, Chersone, Vinnycii a Zakarpatskej oblasti,“ uviedol Zelenskyj.

Podľa ukrajinského prezidenta sa Rusko každým útokom „vnára stále hlbšie do slepej uličky a má tiež menej a menej rakiet“. Dodal, že „štatút najväčšieho teroristického štátu na svete bude mať ďalekosiahle následky“ pre Rusko aj jeho obyvateľov.

Aj v piatok zaznel v Kyjeve okolo 01:00 SEČ protivzdušný poplach. Podľa úradov bolo hlavné mesto pod útokom bezpilotných prostriedkov, napísala agentúra Reuters. Podľa denníka The Kyiv Independent sa protivzdušnej obrane podarilo drony zničiť.

Gubernátor Kyjevskej oblasti Oleksij Kuleba uviedol na sociálnej sieti Telegram, že Kyjev čelí útoku za použitia bezpilotných prostriedkov, uviedla agentúra Reuters. Armádne veliteľstvo v Kyjeve uviedlo, že je aktívna protivzdušná obrana a vyzvalo obyvateľov, aby zostali v krytoch. Kuleba neskôr uviedol, že sa ukrajinskej obrane podarilo všetky útočiace bezpilotné prostriedky zničiť. Cieľom podľa neho bola energetická infraštruktúra v okolí hlavného mesta.

Podľa svedkov agentúry Reuters boli zhruba 20 kilometrov od Kyjeva počuť výbuchy a streľba protivzdušných systémov.

Server The Kyiv Independent s odvolaním sa na armádu informuje, že protivzdušná obrana zničila tiež desať bezpilotných prostriedkov na východe krajiny – v Záporožskej a Dnepropetrovskej oblasti.

Ukrajina čelila masívnemu vzdušnému útoku aj vo štvrtok. Ruské rakety spôsobili mŕtvych, ranených, výpadky v dodávkach prúdu a ďalšie hmotné škody. Kyjev tvrdí, že sa mu darí podstatnú časť rakiet zneškodňovať protivzdušnými systémami.

Podľa predbežných odhadov ukrajinského generálneho štábu bolo územie Ukrajiny vo štvrtok napadnuté riadenými strelami typu Ch-101/Ch-555, Kalibr, Ch-22 a Ch-32, protiradarovými strelami Ch-31P, ako aj bezpilotnými lietadlami Šáhid 131/136.

X X X

USA: Kongresový výbor zverejnil Trumpove daňové priznania

O zverejnení Trumpových daňových priznaní rozhodol minulý týždeň kongresový výbor pre financie. Demokrati v americkom Kongrese v piatok zverejnili daňové priznania bývalého prezidenta Donalda Trumpa za roky 2015 až 2020. Ide o vyvrcholenie niekoľkoročných snáh o zverejnenie údajov týkajúcich sa financií tohto veľkopodnikateľa, ktorý napriek tradícii odmietol počas svojej kandidatúry na post prezidenta tieto informácie zverejniť. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry AP.

V zverejnených dokumentoch sú začiernené niektoré citlivé osobné údaje, napríklad čísla bankových účtov alebo sociálneho poistenia. Celkovo zverejnili 6000 strán vrátane 2700 strán osobných daňových priznaní Trumpa a jeho manželky Melanie. Zvyšok sa týka Trumpových firiem.

O zverejnení Trumpových daňových priznaní rozhodol minulý týždeň kongresový výbor pre financie, rozpočet a dane. Za ich sprístupnenie verejnosti boli iba demokrati, argumentujúci potrebou transparentnosti, kým Trumpovi republikáni namietali, že ide o nebezpečný precedens narúšajúci ochranu súkromia.

Trump odmietal zverejniť svoje daňové priznania počas kampane v roku 2016 a aj počas nasledujúceho štvorročného obdobia vo funkcii prezidenta Spojených štátov. Minulý mesiac však Najvyšší súd rozhodol, že ich musí predložiť uvedenému kongresovému výboru.

Výbor ich zverejnil len niekoľko dní predtým, ako kontrolu nad Snemovňou reprezentantov v súlade s výsledkami novembrových volieb prevezmú republikáni, aktuality.sk

X X X

V Izraeli prebehli prvé protesty proti novej vláde

Izraelská veľvyslankyňa v Paríži Ja’el Germanová vo štvrtok na protest proti novej vláde odstúpila z funkcie. V liste premiérovi napísala, že nemôže podporiť radikálne reformné zámery jeho koalície.

Po zložení prísahy novej pravicovo-náboženskej vlády v Izraeli sa už v krajine konali prvé protesty. Ešte vo štvrtok večer blokovali desiatky demonštrantov rýchlostnú cestu v Tel Avive. Žiadali zachovanie práv komunity LGBTQ v Izraeli vzhľadom na obavy, že po vyhláseniach niektorých členov koalície budú obmedzené. Informovala o tom v piatok agentúra DPA, od ktorej TASR správu prevzala.

Predsedníčka združenia za rovnosť osôb LGBTQ v Izraeli Hila Peerová podľa spravodajského servera Times of Israel na proteste zdôraznila, že sa nechcú stať „občanmi druhej kategórie“.

Premiér Benjamin Netanjahu z konzervatívnej strany Likud povedal, že táto komunita sa nemá čoho obávať. Amira Ochanu z jeho strany zvolili vo štvrtok za vôbec prvého predsedu izraelského parlamentu, ktorý sa otvorene hlási k homosexualite.

Ochana v príhovore zdôraznil, že ani „alternatívne“ rodiny nebudú nijako poškodené. Izraelské médiá však informovali, že dvaja prísne religiózni poslanci pri jeho vystúpení demonštratívne sklonili hlavy.

Izraelská veľvyslankyňa v Paríži Ja’el Germanová vo štvrtok na protest proti novej vláde odstúpila z funkcie. V liste premiérovi napísala, že nemôže podporiť radikálne reformné zámery jeho koalície. Varovala zároveň pred „hrozbou pre demokratický charakter Izraela a jeho hodnoty“, aktuality.sk

X X X

Prokuratúra vysvetlila prečo pri pitve Lučanského nenašli škrtiacu ryhu

 Vyšetrovanie okolností smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského definitívne ukončené. Prokuratúra sa už vysporiadala aj s námietkami rodiny generála, ktorá závery vyšetrovania spochybňovala. Poukazovala aj na absenciu škrtiacej ryhy, ktorá sa nenašla pri pitve, ale až o dva dni neskôr.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský bol zadržaný 3. decembra 2020 potom, čo sa kvôli výsluchu vrátil z dovolenky v Chorvátsku. Už deň predtým mu v rámci akcie s krycím menom Judáš vzniesli obvinenie z prijímania úplatkov, ohrozovania dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Následne ho 6. decembra poslal Špecializovaný trestný súd do väzby.

Neskoršie pochybnosti o okolnostiach Lučanského smrti odštartovali už na začiatku decembra 2020. Už vtedy na verejnosť prenikli informácie, že sa v prešovskej väznici údajne pokúsil o samovraždu a v ružomberskej vojenskej nemocnici musel absolvovať náročný operačný zákrok. Zodpovední ale tento incident uzatvorili s tým, že si len udrel tvár pri cvičení.

Kaliňák na výročie Lučanského smrti: Dozvieme sa skutočnosti, ktoré potvrdia, že verzia o samovražde nie je pravdivá

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) však následne 29. decembra na mimoriadnom brífingu oznámila, že Lučanský si napokon siahol na život, pričom o deň neskôr zomrel v prešovskej nemocnici. Okolnosti smrti ešte preskúmavala aj špeciálna komisia ministerstva spravodlivosti. Po všetkom, čo jej bolo umožnené skontrolovať, komisia nenašla žiadne dôkazy svedčiace o niekoho priamej spoluzodpovednosti za úmrtie bývalého policajného prezidenta.

 Prečo až dodatočne?

Prokuratúra preskúmavala správnosť záverov vyšetrovania policajnej inšpekcie, ktorá trestné stíhanie ako nedôvodné zastavila ešte v júni. Lučanského rodina ale proti rozhodnutiu vyšetrovateľa podala sťažnosť.

Trestné stíhanie sa viedlo na základe trestného oznámenia rodiny pre podozrenie z trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ublíženie na zdraví, ktorého sa mal dopustiť nestotožnený páchateľ.

„Vyšetrovateľ konanie zastavil z dôvodu, že skutok nie je trestným činom, nakoľko vykonaným vyšetrovaním nebolo zistené a preukázané, že by došlo k fyzickému napadnutiu dňa 9. decembra 2020, resp. 10. decembra 2020 alebo inokedy počas výkonu jeho väzby. Je nepochybné, že sa nestal skutok, za ktorý sa vedie trestné stíhanie,“ skonštatoval prokurátor Krajskej prokuratúry v Prešove Marek Švagerko vo svojom rozhodnutí, ktorým zastavil vyšetrovanie úmrtia Lučanského.

 Dôvody svojho rozhodnutia prokurátor Švagerko podrobne popísal na 50 stranách. V rámci vyšetrovania bolo vykonané veľké množstvo úkonov. Bolo zrealizovaných 87 výsluchov, tri konfrontácie svedkov a vypočuli viacero znalcov.

Uskutočnila sa aj rekonštrukcia udalostí, zhromaždili sa znalecké posudky, listinné materiály a podklady. Ako priblížila ešte v lete prokuratúra, len samotné rozhodnutie policajného vyšetrovateľa tohto prípadu pritom pozostávalo z 283 strán a spisový materiál z desiatich zväzkov a 2 885 strán.

Všetky zhromaždené dôkazy, výsluchy svedkov, či samotná Lučanského korešpondencia s rodinou podľa prokuratúry vyvracajú akékoľvek podozrenia z ublíženia na zdraví a iného násilia voči bývalého policajnému prezidentovi.

 Rodina Lučanského namietala viaceré skutočnosti, ktoré podľa nich v prípade nesedia. Vo svojej sťažnosti proti rozhodnutiu policajného vyšetrovatelia tvrdia, že spôsob Lučanského poranenia oka nebol preukázaný, že k nemu mohlo dôjsť aj cudzím zavinením, tiež že príslušníci väzenskej stráže i lekári zanedbali svoje povinnosti a v neposlednom rade spochybňovali aj obesenie i samovraždu ako spôsob a dôvod smrti.

V tejto súvislosti rodina Lučanských poukazovala aj na absenciu škrtiacej ryhy. Tá sa totiž na tele pri pitve dňa 31. decembra 2020 nenašla a bola zistená až po dodatočnej obhliadke tela obvineného pri jeho vydaní pohrebnej službe dňa 2. januára 2021.

„Je potrebné uviesť, že znalci s odkazom na odbornú literatúru uviedli, že v prípade, ak sa na obesenie použite mäkké škrtidlo (ako to bolo aj v prípade použitej ústavnej teplákovej bundy) so širokou kontaktnou plochou a obesenie trvá krátky čas, nemusí dôjsť k vyznačeniu škrtiacej ryhy okamžite, ale až po určitom čase, kedy dôjde k zvýrazneniu krvného výronu v mieste tlaku škrtidla, pričom znalci v tejto súvislosti uviedli, že takto to bolo aj v prípade obvineného,“ zdôraznil prokurátor a dodáva, že škrtiaca ryha bola zadokumentovaná aj fotograficky.

Ako dopĺňa prokurátor, o udusení obesením svedčí aj celková pitevný nález, v ktorom sa konštatuje opuch oboch pľúc, zlomenina chrupavky, masívne prekrvácanie hrtanu, či ťažký opuch mozgu.

„Aj tento pitevný nález spolu s ďalšími dôkazmi vo vzájomnej súvislosti, najmä výpoveďami príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, previerkou ich výpovedí na mieste, vyšetrovacím pokusom a rekonštrukciou, jednoznačne poukazuje na záver – udusenie obesením,“ priblížil prokurátor.

Obvinenie z „judášstva“

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský bol zadržaný 3. decembra 2020, potom čo sa kvôli výsluchu vrátil z dovolenky v Chorvátsku. Už deň predtým mu v rámci akcie s krycím menom Judáš vzniesli obvinenie z korupcie. Spolu s ním polícia 2. decembra začala stíhať aj bývalého šéfa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa Reháka, bývalého viceprezidenta Finančnej správy Daniela Čecha, bratislavského policajta Ladislava Vičana, exnámestníka SIS Borisa Beňu, bývalého šéfa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča a niekdajšieho šéfa operatívcov finančnej jednotky NAKA Mariána Kučerku.

Vyšetrovateľ ich obvinil z prijímania úplatkov, ohrozovania dôvernej a vyhradenej skutočnosti, vydierania a Reháka tiež z podporovania zločineckej skupiny sýkorovci. Už v sobotu 5. decembra rozhodla sudkyňa o vzatí prvých dvoch obvinených do väzby a v nedeľu 6. decembra k nim pridala aj ostatných piatich.

Podľa obvinenie sa Lučanský stal súčasťou dôkladne vystavanej štruktúry policajtov, prokurátorov, sudcov a príslušníkov ďalších štátnych orgánov, pre ktorých boli peniaze na prvom mieste. Títo si mali vo funkciách po dlhší čas budovať okruh „svojich“ ľudí, zázemie, postavenie a kontakty, čím pri živote udržiavali jeden veľký korupčný strom.

Súdne uznesenie o väzbe približuje aj spôsob, akým sa mal Lučanský do korupčných vzťahov namočiť. Potom čo bol 1. júna 2018 vymenovaný do funkcie policajného prezidenta sa údajne Lučanský v svojej prezidentskej kancelárii posťažoval bývalému zástupcovia riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Norbertovi Paksimu na „podnikanie“ v súčasnosti už zosnulého expríslušníka SIS Františtka Böhma.

„Uviedol, že všetci v jeho okolí robia ,kšefty‘ a od jeho osoby potom chcú, aby ťahal každého zo sračiek a on z toho nič nemá,“ uvádza uznesenie Špecializovaného trestného súdu zo 6. decembra 2020, ktorým sudkyňa Pamela Záleská rozhodla o vzatí siedmych obvinených z akcie Judáš do väzby.

Böhm po Paksiho referovaní následne podľa obvinenie rozhodol, že má byť Lučanskému platený mesačný paušál. Od augusta 2018 do konca roku 2019 mal Paksi pravidelne dostávať 45-tisíc eur, z ktorých si Paksi sám 14-tisíc sám nechával a tisíc eur odovzdal svojmu nadriadenému Rehákovi. Zvyšných 30-tisíc eur malo ostať Lučanskému ako odplata za poskytovanie informácií z policajného prostredia. Dokopy malo byť podľa obvinenia Lučanskému takto vyplatených minimálne 510-tisíc eur.

Milan Lučanský

Lučanský sa narodil 10. februára 1969 v Poprade. V polícii slúžil viac ako 30 rokov. Od roku 1990 do roku 2004 pôsobil na rôznych pozíciách policajného zboru v Martine a Žiline. Odtiaľ prešiel na Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) – Stred, predchodcu Národnej kriminálnej agentúry, a tento od roku 2008 aj riadil. V októbri 2010 po nástupe Daniela Lipšica z KDH za ministra vnútra bol nútený z polície odísť.

V roku 2012 po návrate Roberta Kaliňáka (Smer) do kresla ministra sa Lučanský do polície vrátil. Od augusta 2012 sa takmer na štyri roky stal prvým viceprezidentom policajného zboru. V roku 2015 bol vymenovaný hlavou štátu do hodnosti generála. V júni 2016 sa stal šéfom policajnej inšpekcie a 1. júna 2018 policajným prezidentom. Vo funkcii pre rozpory s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO) a ním pripravovanú politizáciu polície skončil v auguste 2020, pričom s funkciou Lučanský opustil aj Policajný zbor./agentury/

X X X

Kosovo: Všetky hraničné priechody do Srbska sú už otvorené

Všetky hraničné priechody medzi Kosovom a Srbskom v piatok opätovne otvorili po tom, čo etnickí Srbi rozobrali cestné zátarasy, ktoré predtým postavili na protest proti zatknutiu kosovskosrbského policajta kosovskými orgánmi. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Kosovská polícia spresnila, že dva menšie hraničné priechody „pre dopravu otvorili v popoludňajších hodinách“ v piatok, kým hlavný priechod Merdare opätovne otvorili ešte v priebehu štvrtka.

Jediná zátarasa, ktorá zostala na severe Kosova, sa nachádza v blízkosti nepokojného mesta Kosovská Mitrovica, kde cestu naďalej blokujú dve zhorené nákladné autá, ktoré sa pravdepodobne stali terčom podpaľačského útoku.

Bezprostredným spúšťačom najnovšej vlny napätia bolo zadržanie bývalého policajta, etnického Srba, kosovskou políciou za údajné napadnutie kosovského policajta počas demonštrácie, čo úrady klasifikovali ako terorizmus. Zadržaného Srba v stredu premiestnili po rozhodnutí súdu do domáceho väzenia. Tento krok rozhorčil najvyšších predstaviteľov Kosova, ktorí tvrdia, že človek podozrivý z terorizmu musí ostať vo väzbe.

Po zablokovaní hraničných priechodov etnickými Srbmi na protest proti zatknutiu spomínaného expolicajta Priština požiadala mierové sily NATO, aby zátarasy odstránili, inak to urobí sama. Belehrad odpovedal vyhlásením bojovej pohotovosti armády, pričom zároveň vyzval Prištinu na ukončenie „útokov“ na etnických Srbov v Kosove.

Srbi napokon súhlasili – niektorí váhavo – s odstránením zátarás po naliehaní srbského prezidenta Aleksandra Vučiča, ktoré prišlo po výzvach na deeskaláciu napätia zo strany Spojených štátov a Európskej únie, aktuality.sk

X X X

Británia stratila už druhú kráľovnú, hovorí topmodelka Kocianová. Punková Vivienne odštartovala jej kariéru

Bola považovaná za jednu z najvýznamnejších dizajnérok histórie. Takto na Vivienne Westwoodovú spomínala slovenská topmodelka Michaela Kocianová.

 Slovenská topmodelka Michaela Kocianová na prehliadke Vivienne Westwood v Paríži v roku 2006. „Bola to skvelá žena, plná neskutočne dobrých nápadov. Každá jej kolekcia mala nejakú správu, posolstvo. Veľakrát sa obúvala do politickej scény v Anglicku, nosila odznaky na šatách, chcela, aby boli viditeľné, aby správa bola pochopená. Mala som na nej rada, že vedela povedať, keď sa jej niečo páčilo, ale aj keď sa jej niečo nepáčilo,“ uviedla exkluzívne pre Pravdu Kocianová.

 Slovenská kráska pre Westwoodovú viackrát predvádzala. Prácu pre ňu považuje za jeden zo zlomových momentov svojej profesionálnej kariéry. „Vivienne Westwood odštartovala moju kariéru, ktorá sa začala v roku 2004. V roku 2006 som kráčala na jej prehliadke na Pražskom hrade, ktorú organizovala moja agentúra Elite. Na základe toho som potom zabookovala aj reklamnú kampaň, ktorú sme fotili v Londýne,“ vysvetlila rodáčka z Trenčína, ktorá sa po práci pre Westwoodovú objavila na mólach v Paríži, Miláne či New Yorku.

 Správa o jej úmrtí bola pre Slovenku veľmi emotívna. Možno aj preto, že vo štvrtok, keď britská dizajnérka vo veku 81 rokov umrela, slovenská topmodelka oslavovala svoje narodeniny. „Okamžite mi preblesklo hlavou, že Británia stratila tento rok už druhú kráľovnú. Prvá bola kráľovná Alžbeta II. a druhou v poradí bola kráľovná Vivienne, kráľovná módy,“ dodala Michaela Kocianová, ktorá zaželala šťastie jej nástupcom v značke Vivienne Westwood.

O kreatívnu víziu značky sa momentálne stará Westwoodovej manžel – dizajnér Andrea Kronthaler./agentury/

X X X

Pelého prežila storočná mama. Truhlu prenesú aj okolo jej domu

Na jeho futbalovú kariéru mala zásadný vplyv. Celeste, mama legendárneho Brazílčana Pelého, sa nedávno dožila stovky. Teraz zažíva najväčšiu bolesť. Jej milovaný syn vo štvrtok zomrel vo veku 82 rokov.

 Ich blízky vzťah dokumentuje viacero situácií, denník Marca po smutnej správe o úmrtí legendy pripomenul jednu z nich. Keď Pelé pred majstrovstvami sveta 1966 trénoval s brazílskym tímom a mama za ním neohlásene prišla k ihrisku, ihneď sa k nej rozbehol a objal ju.

Denník O’Globo ju nedávno vyhlásil za „brazílsku matku roka“ a upozornil na to, že Pelého mama talentovaného syna vytrvalo povzbudzovala v tom, aby si splnil svoje futbalové sny.

 Celeste žije so svoju dcérou Máriou Lúciou v Santose, kde sa Pelé nezmazateľne zapísal sa do histórie.

V novembri tohto roka jej venoval príspevok na instagrame so slovami:

„Odmalička ma naučila hodnotám lásky a pokoja. Mám viac ako sto dôvodov na to, aby som bol vďačný za to, že som jej synom. Zdieľam túto fotografiu s množstvom emócií na oslavu tohto dňa. Ďakujem za každý deň po tvojom boku, mami.“

Pelého pohreb sa uskutoční v meste Santos pri Sao Paule v utorok. V pondelok ráno prevezú jeho telo z Nemocnice Alberta Einsteina na štadión Vila Belmiro, kde si ho môžu uctiť fanúšikovia.

Truhlu umiestnia do stredového kruhu a prístup k nej bude mať verejnosť od 10.00 miestneho času presne 24 hodín./agentury/

X X X

Homofób roka: Anticenu získal Matovič, nasleduje ho Fico a Chromík

 Jubilejný ročník ankety Homofób roka vyhral s tretinou hlasov Igor Matovič.

 Pri rekapitulácii končiaceho roka 2022 si pripomeňme, ktoré vyjadrenia známych osobností rezonovali vo verejnom priestore. A v budúcom roku skúsme mať k sebe viac pochopenia, tolerancie a slušnosti vo vyjadrovaniach. Aby „kultúra úcty“ nebola len frázou.

Medializované výroky verejne známych osobností totiž výrazným spôsobom formujú spoločnosť. Tvoria a utvrdzujú škodlivé stereotypy, ktoré vedú k vnímaniu rôznych menšín a ich diskriminácii. Inštitút ľudských práv preto už desať rokov organizuje anketu Homofób roka.

Zámerom anticeny nie je len odsudzovať autorov výrokov, ale chce upozorniť celú spoločnosť, že aj slová, ktoré si možno neuvedomujeme, sa môžu niekoho dotknúť a svojím dopadom ho poškodzovať.

V tomto roku nadobudla táto iniciatíva ešte väčší význam. V stredu 12. októbra bol na Zámockej ulici v Bratislave spáchaný prvý teroristický čin v dejinách Slovenska, pri ktorom prišli o život dvaja mladí ľudia. Útok bol naplánovaný a namierený proti LGBTI+ menšine, ktorá sa stretávala v podniku Tepláreň. Pred aj po útoku zohrali významnú úlohu nenávistné prejavy v online priestore, odkiaľ aj páchateľ prevzal extrémistickú ideológiu.

Expremiéri víťazmi ankety Homofób roka

Víťazom jubilejného desiateho ročníka ankety o anticenu Homofób roka sa stal líder OľaNO Igor Matovič. Získal 33 % hlasov a veľmi tesne porazil predsedu Smeru Roberta Fica, ktorý získal 32 % hlasov.

Ďalším nominovaným boli biskup Jozef Haľko, ktorý bol zhrozený z bozku dvoch ľudí rovnakého pohlavia v seriáli RTVS Priznanie.

Nasledoval ho tenista Martin Kližan, na ktorého sa v januári zniesla vlna kritiky po zverejnení statusu na Instagrame, kde s opovrhnutím zaútočil na sexuálnu orientáciu bývalej tenistky Martiny Navrátilovej.

V ankete sa umiestnil aj predseda Aliancie za rodinu Anton Chromík, ktorý je pravidelným nominantom a anketu už v roku 2012 aj vyhral s výrokom k návrhu zákona o registrovaných partnerstvách: „Nechať chorých ľudí behať po uliciach a nechať ich bez pomoci je veľmi vážna chyba. …máme psychiatrov, liečebne. Je to skupina ľudí, ktorým sa treba špeciálne venovať.”

Víťazi a ich výroky v ankete Homofób roka:

Výrok, s ktorým Igor Matovič vyhral anticenu Homofób roka, nie je jediný, ktorým sa nelichotivo vyjadril o ľuďoch s inou orientáciou v rámci reakcie na nejakú aktuálnu situáciu. V máji v Rádiu Expes a relácii Braňa Závodského tvrdil, že novinári na jeho osobu útočia preto, lebo nie je LGBTI orientovaný. Na Facebooku zasa vyvolal v auguste tohto roka nenávistnú diskusiu voči transgenderovým ľuďom, keď zdieľal článok, ako nemeckí ministri navrhujú zjednodušenie procedúry týkajúcej sa zmeny pohlavia. „Keď ti od ,progresívneho pokroku‘ už načisto prepne,“ napísal.

Zneužívanie témy LGBTI

„Je mimoriadne poľutovaniahodné, že najúspešnejšími v tejto ankete boli dvaja bývalí premiéri. Šírenie nenávisti, stereotypov a zneužívanie LGBTI+ menšiny na vytĺkanie politického kapitálu sa zjavne presunulo od extrémistov do hlavného prúdu slovenskej politiky. Namiesto riešenia reálnych problémov sa politici uchyľujú k rozpútavaniu vášní a rozdeľovaniu spoločnosti, “ povedal Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv, ktorý anketu Homofób roka organizuje už od roku 2012 pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii a transfóbii (IDAHOT). Do hlasovania sa môže zapojiť ktokoľvek, rovnako aj poslať nomináciu verejne škandalóznych výrokov.

Trofejou pre víťaza Homofóba roka je štylizovaný piktogram – zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj symbol „4 %“ chápaný ako podiel neheterosexuálnych osôb v populácii. V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj už spomenutý výrok k návrhu zákona o registrovaných partnerstvách, ale aj Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudskoprávni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“.

Anticenu získali aj poslanci Marián Kotleba za výrok: „Zavedieme pravidlá na kontrolu obsahu médií, nedovolíme, aby boli deti oblbované zvrátenosťami“, a tiež Anna Záborská, ktorá získala viac hlasov ako krúžkov vo voľbách za svoj výrok: „Musíme sa postaviť nepriateľom, ktorí ohrozujú samotnú podstatu toho, čo znamená byť človekom… zastavíme adopcie detí homosexuálnymi pármi a prijatie registrovaných partnerstiev“.

Ocenenie si doposiaľ ako jediný prevzal bývalý predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý ju získal za svoj výrok: „Ak sa niekto na základe sexuálnej orientácie vzdá práva reprodukcie, vzdal sa, čo mu príroda a boh dali, pretože ak sa niekto rozhodne pre homosexuálny zväzok, tak nemôže mať právo vychovávať deti.“/agentury/

X X X

Francúzsko, Nemecko a USA nedostanú novoročné pozdravy od Putina

Americký prezident Joe Biden, nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron tento rok nedostanú novoročný pozdrav od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Uviedol to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. „V súčasnosti s nimi neudržiavame kontakt,“ povedal pre médiá Peskov. „Prezident (Putin) im nepogratuluje z dôvodu nepriateľských krokov, ktoré neustále podnikajú,“ dodal. Francúzsko, Nemecko i USA patria medzi krajiny, ktoré voči Rusku po invázii na Ukrajinu zaviedli sankcie, pripomína AFP.

Ruský prezident už poslal blahoželania lídrom krajín, ktoré sú spriaznené s Kremľom. Patria medzi ne napríklad Turecko, Sýria, Venezuela alebo Čína.

Putin 24. februára spustil špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine. Západní spojenci Kyjeva odmietli poslať na Ukrajinu vojakov; ako prejav podpory však poskytujú tejto krajine zbrane, píše AFP.

Putin okrem iných poslal novoročné pozdravy aj lídrom Maďarska a Srbska, píše na svojej webovej stránke turecká agentúra Anadolu s odvolaním sa na zdroje z Kremľa, aktuality.sk

X X X

Podľa bývalého moskovského rabína by Židia mali opustiť Rusko, kým môžu

Pinchas Goldschmidt v júli odstúpil z postu hlavného moskovského rabína a opustil Rusko po tom, ako odmietol podporiť ruskú inváziu na Ukrajinu.

Bývalý hlavný moskovský rabín Pinchas Goldschmidt, ktorý žije v exile, povedal, že Židia by mali opustiť Rusko, kým ešte môžu – prv než sa stanú obetnými baránkami utrpenia spôsobeného vojnou na Ukrajine. TASR správu prevzala v piatok z webovej stránky denníka The Guardian.

Najlepšia možnosť – odísť

Ruská vláda sa podľa Goldschmidta vždy, keď bol politický systém v krajine v nebezpečenstve, usilovala presunúť hnev a nespokojnosť davov na židovskú komunitu. „Pozorovali sme to v cárskych časoch i na konci stalinistického režimu,“ povedal pre The Guardian rabín.

V období, keď sa Rusko vracia k novému typu Sovietskeho zväzu, je podľa neho pozorovateľný nárast antisemitizmu. „Preto som presvedčený, že najlepšia možnosť pre ruských Židov je odísť,“ dodal.

Goldschmidt v júli odstúpil z postu hlavného moskovského rabína a opustil Rusko po tom, ako odmietol podporiť ruskú inváziu na Ukrajinu, píše The Guardian.

„Na vedúce osobnosti komunity bol vyvíjaný nátlak, aby podporili vojnu, a ja som to odmietol urobiť. Odstúpil som, pretože pokračovanie v pozícii hlavného rabína Moskvy by bolo problémom pre komunitu z dôvodu represívnych opatrení voči disidentom,“ dodal.

Odišli aj z Ukrajiny

V Ruskej federácii, ktorá má približne 145 miliónov obyvateľov, v súčasnosti žije len približne 165-tisíc Židov, píše The Guardian. Denník pripomína výsledky sčítania obyvateľstva z roku 1926, podľa ktorého žilo v Sovietskom zväze 2,672 milióna Židov – z nich 59 percent na Ukrajine.

Goldschmidt vyjadril presvedčenie, že od začiatku ukrajinskej vojny 25–30 percent Židov v Rusku krajinu opustilo alebo to plánujú, hoci je z Moskvy k dispozícii menej letov a ceny leteniek do Tel Avivu sa zvýšili štvornásobne na približne 2000 dolárov.

Aj Ukrajinu podľa jeho slov opustila veľká časť tamojšej židovskej komunity, a títo ľudia sú dnes utečencami v Nemecku, Rakúsku a Rumunsku.

Ruská vláda v júli zatvorila ruskú pobočku Židovskej agentúry, ktorá má na starosti prisťahovalectvo do Izraela.

Goldschmidt povedal, že v Rusku existuje časť spoločnosti pozostávajúca z tvorivej triedy lídrov v oblasti kultúry a obchodu, intelektuálov a umelcov. Veľká časť z nich podľa neho možno už Rusko opustila, čo na ruskú spoločnosť má a bude mať negatívne následky.

Z Ruska podľa celkových odhadov od začiatku invázie odišlo približne 200-tisíc Rusov, píše The Guardian. Exodus sa ešte zintenzívnil po tom, keď bola v septembri vyhlásená čiastočná mobilizácia, aktuality.sk

X X X

Vatikán: Stav emeritného pápeža je stabilný, vo štvrtok sa zúčastnil na omši

Zhoršenie zdravia u emeritného pápeža súvisí s jeho vysokým vekom. Zdravotný stav emeritného pápeža Benedikta XVI. je stabilizovaný a vo štvrtok popoludní sa zúčastnil na slávení omše vo svojej izbe, informoval v piatok riaditeľ tlačovej služby Svätej stolice Matteo Bruni.

„V súčasnosti je jeho stav stabilný,“ vyhlásil Bruni.

Agentúra AP v piatok pripomenula, že pápež František v stredu počas generálnej audiencie vyzval veriacich, aby sa modlili za 95-ročného emeritného pápeža, lebo jeho zdravotný stav sa zhoršuje a je „veľmi chorý“.

Bruni neskôr ozrejmil, že zhoršenie zdravia u Benedikta súvisí s jeho vysokým vekom. Ubezpečil, že Benediktovi ošetrujúci lekári mu poskytujú stálu lekársku starostlivosť.

V stredu pápež František navštívil Benedikta XVI. v kláštore Mater Ecclesiae, kde žije od svojej abdikácie, informoval spravodajský web Vatican News. Veriacich na celom svete František vyzval, aby sa modlili za jeho predchodcu a sprevádzali ho modlitbami „v týchto ťažkých hodinách“.

Benedikt sa v roku 2013 stal prvým pápežom za posledných 600 rokov, ktorý odstúpil z funkcie, a rozhodol sa dožiť v ústraní v prestavanom kláštore vo Vatikáne, dodáva TASR, aktuality.sk

X X X

Stredomorské počasie na Silvestra? Vysoké teploty z vlaňajška sa môžu zopakovať

Na Silvestra či Nový rok ťažko hovoriť o typicky zimnom počasí. Meteorológovia naznačili, čo máme očakávať počas najbližších sviatočných dní.

„Prelom rokov bude v znamení veľmi teplého počasia. Bude k nám prúdiť veľmi teplý vzduch a ten spôsobí vzostup teploty až na 12-15 stupňov Celzia v tých najteplejších lokalitách,“ uviedla pre Aktuality.sk meteorologička Miriam Jarošová.

Vlani padali na prelome rokov na Slovensku teplotné rekordy. Počasie tvrdo odignorovalo tradičnú stredoeurópsku zimu a priviali k nám vetry spoza Afriky.

Na juhu potom ortuť teplomera vyskočila aj nad 16 stupňov Celzia. Čo spôsobilo, že sme na konci decembra zažívali stredomorské počasie. Zopakuje sa podobný scenár? „Áno, bude teplo a na začiatku nového roka tiež,“pokračovala.

Prúdi teplý vzduch

Typicky biele Vianoce nezažili v tomto roku ani ľudia v severných regiónoch. Sneh sa tam roztápal a teplota bola až netradične vysoká.

„Prúdi k nám teplý vzduch vo vyšších vrstvách atmosféry a ten spôsobuje takéto rozloženie teploty,“ vysvetľovala odborníčka.

Meteorologička tiež reagovala na otázku, či sa sneženie vráti v januári. Upozornila však, že vývoj počasia sa dá predpovedať najviac na 3 až 4 dni dopredu.

„Stále bude prúdiť teplejší vzduch, takže na sneženie to v najbližších dňoch nevyzerá. Snáď len turisti vo výške nad 1500 metrov sa môžu so snežením stretnúť 3. januára. A ďalej sa uvidí,“ uzavrela Jarošová.

Bude veterno

Nejaké typicky zimné počasie na Silvestra a na Nový rok nečakajme, pridal sa meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavol Beránek.

Do našej oblasti začal prúdiť teplejší vzduch a bude ešte výraznejší uviedol na sociálnej sieti SHMÚ. Všetko podľa neho nasvedčuje tomu, že najteplejšie bude práve v našej oblasti na prelome rokov.

„Od piatku do utorka bude stále pomerne teplo, prechodne až veľmi výrazne. Najvyššia teplota by malo byť v rozpätí od 0 až 9 stupňov, ale prechodne ešte viac – od 9 až 14 stupňov,“ spresnil.

Počas silvestrovskej noci bude počasie v našej oblasti veterné.

„Je vidieť, že v hladine 1500 metrov by na Silvestra popoludní malo byť poriadne veterno. Západný vietor bude dosahovať rýchlosť 15 až 20 metrov za sekundu, čo je naozaj veľmi veterno. Aj z tohto vyplýva, že bude veľmi teplo. Najvyššia denná teplota na Silvestra v nižších polohách by mala dosahovať úroveň väčšinou od 4 do 11 stupňov Celzia. Ale najmä na juhozápade môže byť teplejšie – aj okolo 13 či 14 stupňov,“ poznamenal.

„Počas silvestrovskej noci sa zrážky vyskytnú len ojedinele. Hmly sa môžu vyskytnúť najmä v oblasti Banskobystrického kraja, dolného Spiša, prípadne východného Slovenska, ale väčšinou by to malo byť bez hmiel,“ uzavrel Beránek, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.