Ukrajinskí vojaci popravili vojnových zajatcov. Zelensky odmieta prímeria

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že Ukrajina popravila desať ruských vojnových zajatcov. Odvolávalo sa pritom na video zdieľané ruskými účtami na sociálnych sieťach, ktoré podľa neho smrť zajatcov ukazuje. Ukrajina sa k záberom nevyjadrila, autentickosť videa sa podľa ruskojazyčného serveru BBC zatiaľ nepodarilo overiť.

 „Táto brutálna vražda ruských vojakov nie je ani prvým, ani jediným vojnovým zločinom,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany. Bez ďalších dôkazov uviedlo, že takéto činy konajú ukrajinskí vojaci bežne.

Na neoverených záberoch sú údajne ruskí vojaci, ktorí ležia na zemi po tom, čo sa vzdali mužom so žltými páskami na pažiach. Následne zaznie streľba a video ukáže nehybné telo. Nie je jasné, kto a kedy video, ktoré podľa BBC vzniklo pri obci Makijivka v západnej časti Luhanskej oblasti, nakrútil.

Autor účtu na Twitteri neskôr k pôvodne zdieľanému videu dodal, že ako sa zdá, „v záverečných sekundách záberov vychádza z budovy ruský vojak s vytiahnutou zbraňou a začína sa strieľať.“

 Ruské jednotky tento rok 24. februára vpadli na Ukrajinu. Kyjev, západní predstavitelia aj neziskové organizácie odvtedy zhromažďujú dôkazy o ruských vojnových zločinoch a uvádzajú, že Rusko cieli na civilistov aj civilné ciele. Moskva to aj napriek viacerým svedectvám odmieta./agentury/

X X X

V dedine Przewodów na východe Poľska sa dnes uskutočnil pohreb prvého z dvoch Poliakov, ktorí prišli o život v utorok po dopade zrejme ukrajinskej rakety. 62-ročný muž, ktorý je jednou z dvoch prvých poľských civilných obetí vojny na Ukrajine, sa dočkal štátneho pohrebu. Jeho 60-ročný kolega bude pochovaný v nedeľu, pripomína agentúra DPA.

Na záberoch poľskej televízie boli vidieť veľké smútočné vence s mašľami vo farbách poľskej a ukrajinskej vlajky. Samotný obrad sa na želanie rodiny uskutočnil v kruhu najbližších.

X X X

Britský premiér Rishi Sunak dnes neohlásene pricestoval do Kyjeva, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Hovorili spolu o globálnej bezpečnostnej situácii aj o vzájomných vzťahoch, napísal Zelenskyj na telegrame.

„Ukrajina a Británia sú najsilnejšími spojencami od prvých dní vojny. Pri stretnutí sme prebrali tie najdôležitejšie záležitosti pre obe krajiny aj pre globálnu bezpečnosť,“ uviedol ukrajinský prezident, ktorého krajina od februára čelí vojnovej agresii Ruska.

„Británia vie, čo znamená bojovať za slobodu. Sme s vami až do konca,“ na twitteri Sunak.

X X X

Španielsko v sobotu oznámilo, že poslalo 14 nových elektrických generátorov na vojnou zničenú Ukrajinu. TASR informuje podľa správy AFP.

Ruské útoky na energetickú infraštruktúru Ukrajiny narušili dodávky elektriny a teplej vody. V piatok „sme odoslali dodávku nových 14 generátorov vzhľadom na to, že Ukrajinu čaká veľmi krutá a náročná zima“, povedal minister zahraničných vecí José Manuel Albares.

Kyjev v piatok požiadal európskych spojencov o podporu s tým, že takmer polovica ukrajinskej energetickej infraštruktúry potrebuje opravu, pretože bola poškodená ruskými útokmi. Na Ukrajine sa v posledných dňoch ochladilo a vo štvrtok napadol prvý sneh.

X X X

Rusko kritizovalo v sobotu rozhodnutie Poľska, ktoré neumožní ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi zúčastniť sa na decembrovej schôdzke Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v poľskom meste Lodž. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

„Rozhodnutie Poľska, ktoré v súčasnosti predsedá OBSE, neumožniť ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi zúčastniť sa na Ministerskej rade OBSE v Lodži 1. a 2. decembra je bezprecedentné a provokatívne,“ uviedol ruský rezort diplomacie vo vyhlásení.

„Varšava diskreditovala nielen samú seba ale nenapraviteľným spôsobom tiež poškodila dôveryhodnosť organizácie ako celku,“ uvádza ruský rezort.

Poľsko ako predsedajúca krajina OBSE v piatok oznámilo, že nedovolí Lavrovi zúčastniť sa na základe sankcií Európskej únie na stretnutí tejto 57-člennej organizácie. „Delegácie by sa mali prispôsobiť súčasným obmedzeniam EÚ a nezahŕňať osoby, ktoré sú sankciované Európskou úniou,“ uviedlo poľské predsedníctvo OBSE vo vyhlásení.

„Takýmto zničujúcim rozhodnutím Poliaci… tlačia OBSE do priepasti,“ reagovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Toto rozhodnutie podľa neho „zbaví OBSE poslednej šance na preukázanie svojej dôležitosti pri posilňovaní bezpečnosti a budovaní spolupráce“, teda pri plnení úloh, na ktoré je určená.

X X X

Najmenej 437 detí zomrelo doposiaľ na Ukrajine v dôsledku vojenskej invázie Ruska, oznámila v sobotu ukrajinská generálna prokuratúra. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Vyše 837 detí tiež utrpelo v dôsledku vpádu ruských vojsk zranenia. Prokuratúra pritom uviedla, že spomínané počty ešte nie sú konečné, pretože stále overuje informácie zo zón, kde prebiehajú aktívne boje, z oslobodených oblastí a z územia stále okupovaného ruskou armádou.

Najviac detí, a to 423, pritom zahynulo alebo utrpelo zranenia v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

Podľa Organizácie Spojených národov zahynulo od začiatku invázie z 24. februára na Ukrajine už najmenej 16 295 civilistov. Moskva pritom popiera, že jej vojská útočia na civilné ciele. Kyjev a západné krajiny však považujú inváziu za nevyprovokovanú agresiu.

X X X

Ukrajinské ministerstvo energetiky dnes požiadalo občanov, aby znížili spotrebu elektrickej energie o 25 percent. Majú si zaistiť teplé oblečenie, termosky a zásobiť sa vodou a potravinami. Premiér Denys Šmyhal v piatok oznámil, že kvôli ruským útokom na ukrajinskú infraštruktúru je vyradená z prevádzky už takmer polovica energetického systému krajiny.

„Sme vďační občanom, ktorí už v priemere spotrebu energie obmedzili o desať percent. Aby sme ale sieť mohli odpojiť a obnoviť dodávky čo najrýchlejšie, žiadame ich o obmedzenie spotreby o 25 percent a to, aby nepoužívali elektrické prístroje, ktoré nie sú nevyhnutné,“ citovala dnes agentúra Unian námestníka ministra energetiky Farida Safarova.

V presnejších pokynoch potom radí nesvietiť v miestnostiach, kde nikto nie je, radšej nepoužívať mikrovlnné rúry a namiesto nich variť a ohrievať na sporákoch. Nezapínať tiež naraz práčky so žehličkami a znížiť teplotu v bojleroch na 50 stupňov.

Situácia sa podľa Safarova môže ešte zhoršiť a Ukrajinci sa na to majú pripraviť. Podľa neho treba počítať nielen s náhlymi výpadkami prúdu, ale aj s plánovanými odstávkami.

X X X

Väčšina lídrov združenia Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) na záver dvojdňového summitu v thajskom Bangkoku odsúdila vojnu na Ukrajine. V spoločnej deklarácii 21 krajín APEC-u kritizovalo konflikt a globálne ekonomické otrasy, ktoré rozpútal. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Väčšina členov ostro odsúdila vojnu na Ukrajine a zdôraznila, že spôsobuje obrovské ľudské utrpenie a zhoršuje existujúcu nestabilitu globálnej ekonomiky,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Okrem zmeny názvu organizácie bolo toto vyhlásenie doslovne rovnaké ako vyhlásenie skupiny G20 vydané v stredu po summite v Indonézii a údajne bolo výsledkom intenzívneho diplomatického dohadovania, píše AFP.

Skupina G20 napriek značným názorovým rozdielom nakoniec prijala záverečnú deklaráciu, v ktorej väčšina jej členov ostro odsúdila ruskú vojnu proti Ukrajine. Do protokolu zaznamenali aj nesúhlas Ruska s deklaráciou.

X X X

Ruská armáda pokračuje v delostreleckých a raketových útokoch na okolie juhukrajinského mesta Nikopol, ktoré leží na severnom brehu rieky Dneper. Server Ukrajinska pravda s odvolaním sa na šéfa miestnej vojenskej správy Jevhena Jevtušenka ráno uviedol, že celkom tri obce v okolí boli v noci zasiahnuté približne šesťdesiatkrát.

Ľudia podľa prvotných informácií zranení neboli, zničené však podľa neho boli rodinné aj nájomné domy a automobily. Miesta vplyvu teraz preverujú špecialisti, dodal Jevtušenko.

Na mesto a jeho okolie podobne ruské sily strieľali aj v minulých dňoch, v noci na piatok ukrajinská správa hlásila asi 40 dopadov delostreleckých nábojov a rakiet.

Generálny štáb ukrajinskej armády v pravidelnom rannom hlásení uviedol, že Rusi ďalej útočia na kľúčovú infraštruktúru krajiny aj objekty využívané civilistami, čím „porušujú normy medzinárodného humanitárneho práva, zákony i vojnové zvyklosti“. Za posledných 24 hodín podľa Kyjeva ruské sily uskutočnili desiatku raketových a desať leteckých útokov a v 42 prípadoch použili salvové raketomety.

X X X

Väčšina zástupcov Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) v sobotu vo vyhlásení na záver dvojdňového summitu v Bangkoku odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu. Zhodu však krajiny nenašli, píše s odvolaním sa na diplomatické zdroje agentúra Kjódó.

„Väčšina členov silno odsúdila vojnu na Ukrajine a zdôraznila, že konflikt pôsobí nesmierne ľudské utrpenie a zhoršuje existujúce problémy globálnej ekonomiky,“ uviedlo 21 lídrov krajín z ázijsko-tichomorského regiónu.

Summit APEC bol posledným zo série globálnych stretnutí v juhovýchodnej Ázii, predchádzali mu summity G20 na indonézskom ostrove Bali a Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v kambodžskom Phnompenhu.

Krajiny združené v APEC zastupujú zhruba polovicu globálneho obchodu a 60 percent svetových ekonomík. Do skupiny patria okrem iných Austrália, Spojené štáty, Čína, Rusko, Južná Kórea, Kanada či Japonsko a štáty juhovýchodnej Ázie a Latinskej Ameriky.

Summitu v thajskej metropole sa podobne ako G20 na Bali nezúčastnil ruský prezident Vladimir Putin. Spojené štáty namiesto prezidenta Joea Bidena zastupovala viceprezidentka Kamala Harrisová.

X X X

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok odmietol myšlienku „krátkodobého prímeria“ s Ruskom s tým, že by to situáciu len zhoršilo. Informovala o tom agentúra AFP.

„Rusko sa teraz snaží o krátkodobé prímerie, oddych na znovuzískanie síl. Niekto by to mohol nazvať koncom vojny, no takýto oddych situáciu len zhorší,“ vyhlásil ukrajinský líder v prejave, odvysielanom na Medzinárodnom bezpečnostnom fóre v kanadskom Halifaxe.

„Ozajstný, dlhodobý a poctivý mier môže byť len výsledkom úplného potlačenia ruskej agresie,“ vyhlásil Zelenskyj.

Ukrajinské sily odrazili v Doneckej oblasti na východe krajiny približne 100 útokov, boje neustávajú, uviedol Zelenskyj a vojakov, ktorí na Donbase bojujú, označil za skutočných hrdinov.

„Tvrdé boje v Doneckej oblasti pokračovali aj dnes… nedošlo k žiadnemu zmierneniu bojov ani obdobiu pokoja,“ povedal ukrajinský prezident. „Len počas včerajšieho dňa bolo v Doneckej oblasti odrazených asi 100 ruských útokov. Všetci naši bojovníci, ktorí sa držia na Donbase, sú skutoční hrdinovia, „dodal. Ako doplnil, Ukrajinci sa „nikde na frontovej línii nevzdávajú nepriateľovi“.

Ruské útoky voči ukrajinskej kritickej infraštruktúre vyradili z prevádzky takmer polovicu energetického systému v krajine, oznámil v piatok ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Moskva v posledných týždňoch cieli na ukrajinskú energetickú sieť, zatiaľ najrozsiahlejší útok podľa Kyjeva podnikla v utorok.

Zelenskyj vo svojom prejave spomenul, že pracovníci energetických spoločností pracovali v piatok po celý deň, aby dodávky elektriny v mnohých ukrajinských mestách znovu obnovili. Zložitá situácia, pokiaľ ide o zásobovanie energiou, podľa neho pretrváva v 17 oblastiach a v metropole Kyjev.

Biely dom v piatok vyhlásil, že jedine Zelenskyj môže rozhodnúť o začatí mierových rokovaní s Ruskom. Odmietol tým tvrdenia, podľa ktorých Spojené štáty tlačia na Kyjev, aby s Moskvou rokoval.

Vyhlásenie Bieleho domu prišlo dva dni po tom, čo šéf Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley naznačil, že Kyjev by mohol ťažiť zo svojich nedávnych víťazstiev na bojovom poli a otvoriť rokovania, ktoré by viedli k ukončeniu vojny.

Podľa Milleyho je nepravdepodobné, že ukrajinské jednotky budú čoskoro schopné opätovne dobyť celé územie okupované Ruskom, najmä Krym, ktorý Moskva obsadila ešte v roku 2014./agentury/

X X X

 KĽDR. Raketu, ktorá zasiahne USA, videla aj Kimova dcéra

Balistickú raketu KĽDR otestovala v piatok. Strela letela viac ako hodinu, prekonala vzdialenosť až tisíc kilometrov. V reakcii na to Japonsko a Spojené štáty usporiadali spoločné letecké cvičenie.

„Odpálenie rakety je dôležité, pretože sa predpokladá, že ide o prvý úspešný úplný letový test medzikontinentálnej balistickej strely Hwasong-17,“ povedal agentúre AFP Joseph Dempsey, z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie.

Severná Kórea sa v septembri oficiálne vyhlásila za krajinu, ktoré má atómové zbrane. Špekuluje sa, že raketa Hwasong-17 dokáže niesť viacero jadrových hlavíc.

Severokórejský Kim Čong-un po prvý raz ukázal svetu svoju dcéru.

Test strely bol zaujímavý aj tým, že v súvislosti s ním severokórejský diktátor Kim Čong-un ukázal svetu dcéru. Bolo vôbec po prvý raz, čo sa dievča, ktorej meno stále zostáva záhadou, takto objavilo na verejnosti./agentury/

 X X X

Novovymenovaný vyšetrovateľ prisľúbil dôkladné prešetrenie Trumpových káuz

Novovymenovaný vyšetrovateľ amerického ministerstva spravodlivosti Jack Smith prisľúbil nezávislé, dôkladné a rýchle vyšetrenie káuz bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Jacka Smitha do funkcie nezávislého vyšetrovateľa pre Trumpove kauzy vymenoval v piatok minister spravodlivosti Merrick Garland. Tento americký právnik donedávna pôsobil ako hlavný prokurátor osobitného súdu v Haagu vyšetrujúceho vojnové zločiny spáchané v Kosove. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP.

Smith po svojom vymenovaní prisľúbil, že bude vo svojej práci postupovať v súlade s najlepšími tradíciami amerického rezortu spravodlivosti.

Dôkladný a promptný postup

„Budem uplatňovať nezávislý úsudok a budem postupovať promptne a dôkladne, ako si to budú vyžadovať fakty a zákon,“ uviedol prokurátor Smith vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke rezortu spravodlivosti. Zároveň pripustil, že výsledky vyšetrovania by mohli prípadne viesť aj k začatiu trestných konaní.

Garland podľa vlastných slov dospel k záveru, že je vo verejnom záujme vymenovať nezávislého vyšetrovateľa po tom, ako Trump tento týždeň ohlásil svoj úmysel kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2024, v ktorých by mohol byť opäť jeho súperom súčasný šéf Bieleho domu Joe Biden.

Po ukončení vyšetrovania bude nezávislý vyšetrovateľ, tzv. ‚special counsel‘, informovať o svojich zisteniach Merricka Garlanda, v ktorého kompetencii bude rozhodnutie o prípadnom vznesení obvinení.

Útok na Kapitol

Donald Trump je aktuálne vyšetrovaný v súvislosti s vlaňajším útokom na Kapitol, pre snahy o zneplatnenie prezidentských volieb z roku 2020 a pre skladovanie utajovaných dokumentov vo svojom sídle na Floride.

Samotný Trump odmieta vyšetrovania voči svojej osobe ako politicky motivované snahy o diskreditáciu.

Ministerstvo spravodlivosti USA využíva inštitút takzvaného osobitného poradcu (special counsel) pri vyšetrovaní káuz často súvisiacich s politikou, v ktorých by mohol pri obvyklých postupoch hroziť konflikt záujmov. V rokoch 2017 až 2019 prebiehalo v USA v tomto formáte vyšetrovanie podozrení z ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb z roku 2016, ktoré viedol právnik a bývalý riaditeľ FBI Robert Mueller, aktuality.sk

X X X

Rusko navýšilo výrobu striel Iskander a Kaliber už pred začiatkom vojny, píše NYT

 Rusko začalo vo veľkom produkovať rakety Iskander a strely Kaliber s plochou dráhou letu už pred februárovou inváziou na Ukrajinu. Píše denník The New York Times (NYT) s odvolaním sa na analýzu bezpečnostnej spoločnosti Janes. Podľa denníka to môže byť jedným z vysvetlení, kde Rusko berie muníciu na súčasné masívne ostreľovanie ukrajinskej infraštruktúry a miest.

 „Pravdepodobne ich vyrábajú aj teraz… mnoho závodov spojených s ruským vojensko-hospodárskym priemyslom pracuje na tri smeny, a dokonca aj cez víkendy,“ píše sa v analýze.

Rusko si pred vpádom na Ukrajinu tiež veľmi pravdepodobne vytvorilo zásoby mikročipov a ďalších technológií potrebných na výrobu presne navádzaných rakiet. Podľa analýzy spoločnosti Janes sú tieto komponenty používané aj na civilné účely, a Moskva ich tak mohla získať prostredníctvom tretích strán – spoločností alebo štátov, ktoré boli ochotné riskovať postihy za dodanie týchto materiálov Rusku.

 Rusko v utorok v zatiaľ najväčšom vzdušnom útoku na ukrajinské územie vypálilo bezmála sto striel. Mesiace predtým však západní aj ukrajinskí činitelia upozorňovali, že sa ruské zásoby striel a ďalších zbraní výrazne tenčia. Útok vyvolal otázky, nakoľko je ruský zbraňový arzenál naozaj vyčerpaný a kde prípadne Moskva svoje zásoby dopĺňa.

 Okrem veľkých zásob vytvorených pred vojnou je podľa NYT dosť možné, že zbrane Rusku dodáva Irán alebo Severná Kórea, ako sa domnievajú americkí činitelia.

Americký minister obrany Lloyd Austin v stredu uviedol, že Rusko má ťažkosti s doplnením zásob zbraní, aby dostálo požiadavkám na bojisku, „a preto sa obracia na Irán a Severnú Kóreu“. Pchjongjang aj Teherán to od začiatku vojny odmietajú, píše NYT.

 Ďalším možným scenárom je, že Moskva k masívnym vzdušným úderom využíva strely určené pre protivzdušnú obranu, vrátane rakiet S-300. Rusko vo štvrtok podľa ukrajinských vzdušných síl vypálilo proti ukrajinským mestám neďaleko frontovej línie najmenej desať týchto striel. Podľa vojenských činiteľov aj odborníkov je využívanie S-300 Ruskom aj na útočné účely náznakom, že Moskve dochádza iná munícia.

X X X

Šéf britskej diplomacie: Irán podporuje prelievanie krvi od Blízkeho východu po Ukrajinu

 Britský minister zahraničných vecí James Cleverly obvinil Irán z podpory konfliktov od Blízkeho východu až po Ukrajinu. Cleverly na bezpečnostnej konferencii v Bahrajne vyhlásil, že Londýn preto bude spolupracovať s partnermi a usilovať sa o potlačenie iránskej hrozby.

 Irán po určitom čase priznal, že dodal Rusku bezpilotné lietadlá, ktorými teraz ruská armáda útočí na Ukrajinu. Tvrdí ale, že drony poskytol ešte pred začatím ruskej invázie.

„Kým ich národ (občania Iránu) protestuje proti desaťročiam útlaku, prelievajú iránski predstavitelia krv po celom regióne a až do Kyjeva,“ povedal minister s odkazom na rozsiahle protirežimné protesty, ktoré sa v Iráne začali v polovici septembra.

„Irán ohrozuje celú oblasť. Jeho jadrový program je pokročilejší ako inokedy, jeho režim predáva Rusku armádne drony, ktoré zabíjajú ukrajinských civilistov. Británia je odhodlaná v spolupráci s priateľmi túto hrozbu zastaviť,“ zdôraznil Cleverly na bezpečnostnej konferencii.

Z destabilizácie Blízkeho východu Irán viní naopak iné krajiny vrátane USA a štátov oblasti Perzského zálivu. Teherán pomáha šiitskym povstalcom v Jemene a vyzbrojuje libanonský šiitsky Hizballáh.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bahrajne v piatok povedala, že EÚ zvažuje ďalšie sankcie proti Iránu. Aj ona kritizovala šírenie zbraní, ktoré „ohrozujú bezpečnosť“.

USA, Kanada a EÚ už na iránskych politikov a zbrojný priemysel uvalili sankcie za dodávky dronov Rusku a za potláčanie súčasných protestov. O život pri nich podľa ľudskoprávnych organizácií prišlo vyše 300 ľudí.

X X X

Mladá Slovenka hviezdi v mužskom svete. Navrhuje vesmírne rakety a raz chce mať v kozme vlastnú sondu

Patrí medzi najúspešnejšie slovenské vedkyne v odbore astronómia a astrofyzika. Pracuje na projektoch pre americkú NASA aj Európsku vesmírnu agentúru ESA. Z týchto úspechov by sa však Michaela Brchnelová zrejme netešila, keby vo veku deväť rokov náhodou v Bratislave neobjavila Astronomický klub.

 Naši a svetoví, 9. diel: Michaela Brchnelová hovorí o tom, čo majú spoločné vysokorýchlostné lietadlá, rakety a Slnko.

Ako získala planétka medzi Marsom a Jupiterom jej meno? Dal by sa na nej postaviť dom či sadiť zelenina? Prečo dala prednosť štúdiu vesmíru pred hudbou, keď hrá na štyroch hudobných nástrojoch?

Prečo môžu byť slnečné erupcie pre Zem a ľudstvo veľká hrozba? Kde číha najväčšie nebezpečenstvo na rakety, ktoré navrhuje? Aké má riešenie na bezpečné opakované pristávanie rakiet s ľuďmi na palubách?

Prečo je výskum vesmíru i samotnej Zeme z kozmu mimoriadne dôležitý? Čo by sme bez družíc nevedeli? Ako vie Slovensko využiť jej spoluprácu s NASA a ESA? Ako sa žije mladej Slovenke v Holandsku a Belgicku? Ako vyzerá zákulisie vývoja a konštrukcie rakiet?, aktuality.sk

X X X

Vláda nevyhovie novým požiadavkám lekárov k platom

 Vláda nesúhlasí s návrhom Lekárskeho odborového združenia (LOZ) navýšiť koeficient za odpracované roky praxe všetkým lekárom na 0,03-násobok priemernej mzdy. Platí jej pôvodná ponuka, že základný plat atestovaného lekára s 10-ročnou praxou by mohol stúpnuť o 25 percent a atestovaného lekára s 20-ročnou praxou o 35 percent. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Deklaruje, že vláda je pripravená kedykoľvek s LOZ znovu rokovať. Avizoval, že sa im ozvú hneď po tlačovej konferencii. „Keď povedia rokujme dnes, budeme rokovať dnes, keď zajtra ráno, tak zajtra ráno, na obed alebo večer. Ale za ponukou si v prípade ôsmej otázky stojíme. Naozaj sa chceme pozrieť rovno do očí aj ostatným 470-tisíc zamestnancom, nie len tým desiatkam tisíc iných zdravotníkov, a preto naša ponuka zo strany vlády je konečná,“ povedal Matovič.

Podotkol, že je to férová ponuka a vláda sa nemá za čo hanbiť. To, že lekári žiadajú viac a vyhrážajú sa kolabovaním nemocníc je podľa neho neľudské a „v rozpore s Hippokratovou prísahou“. Dodal, že za ponukou stojí aj hnutie Sme rodina, ktoré ju rovnako považuje za definitívnu.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) dodal, že vláda je pripravená rokovať aj o ostatných siedmich požiadavkách lekárskych odborárov. „Z toho, čo sme počuli, mali sme pocit, že je to len otázka nejakých slovíčok,“ skonštatoval. Odmieta tvrdenia LOZ, že vláda nechcela rokovať počas víkendu. Odborári podľa jeho slov na stredajšom rokovaní požiadali o viac času, aby dodatočné ponuky predstavili lekárom. „Boli sme pripravení rokovať cez víkend, ale ochota zo strany LOZ nebola,“ uviedol premiér.

Lekári od platových požiadaviek ustúpili

LOZ ustúpilo od svojich platových požiadaviek až na úroveň, ktorú ponúkla vláda. Lekárski odborári však žiadajú, aby vláda splnila zvyšných sedem požiadaviek LOZ. Na brífingu pred Úradom vlády SR to uviedol predseda LOZ Peter Visolajský.

Medzi ne patrí poriadok vo financovaní nemocníc, podpora lekárskych fakúlt, reforma vzdelávania mladých lekárov, zvýšenie miezd sestier či zrušenie zdaňovania vzdelávania lekárov.

Lekárski odborári po celoslovenskom stretnutí ustupujú z pôvodne požadovaného 2,8-násobku priemernej mzdy pre atestovaného lekára a prijímajú návrh vlády na 2,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku. LOZ ustupuje aj od požiadavky na 1,7-násobok priemernej mzdy pre neatestovaného lekára a akceptuje návrh vlády na 1,4-násobok priemerných hrubých zárobkov. Odborári už tiež nepožadujú 0,05-násobok priemernej mzdy za rok praxe, čo je zhruba 60 eur. Pre každého lekára LOZ navrhuje 0,03-násobok priemernej mzdy, čo vychádza na 36 eur.

 „Tieto naše ústupky, čo sa týka miezd lekárov, sú zásadné a robíme ich preto, aby vláda začala riešiť ostatných sedem požiadaviek,“ povedal šéf LOZ. Zdôraznil, že pri zvyšných siedmich požiadavkách odborári neustúpia. „Kompromis navrhujeme s tromi podmienkami,“ povedal Visolajský. Prvou je to, že vláda prijme všetkých ostatných sedem požiadaviek LOZ v spoločnom memorande, teda v písomnom záväzku. Druhou podmienkou LOZ je, aby všetky potrebné návrhy zákonov parlament schválil do dvoch týždňov. Kabinet má tiež zabezpečiť, aby pracovné podmienky lekárov, vrátane podmienok práce nadčas, či pracovnej pohotovosti a všetky mzdové podmienky lekárov, ktorí podali výpovede, boli súčasťou ich pracovných zmlúv.

„Ponuka LOZ vláde je podmienečná a obmedzená do 30. novembra, vrátane realizácie jej plnenia formou podpisu spoločnej dohody,“ povedal predseda LOZ. Lekári sa chcú podľa neho vyhnúť tomu, čo nastane pri neprijatí ich ponuky k 1. decembru. „Ak sa vláda rozhodne, že lekárov nepotrebuje a dohodu neuzavrie, lekári budú trvať na svojich pôvodných požiadavkách a táto naša dnešná ponuka na kompromis vláde padá,“ povedal./agentury/

X X X

Poodľa SaS riskuje vláda oveľa viac ako len reputačný debakel Slovenska

Slovensko je vinou koalície prvou krajinou Európskej únie, ktorá sa snažila pri plnení míľnikov podviesť Európsku komisiu a stáva sa pre európskych partnerov nedôveryhodnou krajinou, povedal Richard Sulík.

Vláda riskuje oveľa viac ako len reputačný debakel Slovenska. Uviedla to strana Sloboda a Solidarita (SaS) v súvislosti s vyjadreniami Ingrid Ludvikovej z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie (EK) v SR k výdavkovým limitom. SaS odsudzuje snahu vlády SR oklamať európskych partnerov.

„Slovensko je vinou koalície prvou krajinou EÚ, ktorá sa snažila pri plnení míľnikov podviesť EK a stáva sa pre európskych partnerov nedôveryhodnou krajinou. Pokus oklamať Brusel a nechať si na základe toho vyplatiť financie z plánu obnovy a odolnosti považujeme za obrovské a úmyselné zlyhanie, ktoré bude mať za následok poškodenie reputácie našej krajiny. Výdavkové limity pritom nie sú niečo, čo by nám Brusel vnútil. Vláda sa sama zaviazala prijať výdavkové limity ako súčasť plánu obnovy a odolnosti, ale aj vo svojom programovom vyhlásení,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Slovensko podľa liberálov pre takéto nezodpovedné konanie čelí teraz nielen reputačnému debaklu, ale aj hrozbe pozastavenia čerpania financií z plánu obnovy. „Verejnosť od vlády očakáva, že bude plniť to, k čomu sa zaviazala, a že vďaka plánu obnovy bude na Slovensku rásť životná úroveň, postavia sa nové nemocnice či škôlky, pokročíme v zelených témach, informatizácii, ale aj v sociálnom zabezpečení a mnohých ďalších oblastiach. Toto všetko je však teraz ohrozené,“ povedal predseda Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS). Podotkol, že zatiaľ čo neplnením vlastného programového vyhlásenia vlády pre koalíciu nevznikajú žiadne sankcie, pri pláne obnovy môže Slovensko prísť o veľa.

„Iní ako predchádzajúca vláda“

Ukazuje sa podľa jeho slov, že kritika štátneho rozpočtu na rok 2023 zo strany SaS bola oprávnená a tlak na zavedenie opatrení pre rozumné hospodárenie s verejnými financiami bol na mieste. „Opakovane sme od strán OĽANO a Sme rodina žiadali, aby bolo rozumné hospodárenie s verejnými financiami jednou z priorít našej vlády. Chceli sme ukázať, že štát sa dá riadiť aj bez nezmyselného míňania a populizmu. Chceli sme byť iní ako predchádzajúca vláda. Bohužiaľ, zdá sa, že jedinou témou sú rôzne politiky na rozdávanie z verejných financií. To, že vláda síce schválila, ale nesfunkčnila výdavkové limity, je toho jasným dôkazom,“ uzatvoril Viskupič.

Ludviková 17. novembra pre TASR uviedla, že ak Slovensko nezapracuje výdavkové limity do návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, môže čakať tak finančné, ako aj reputačné následky.

Slovensko si podľa nej stanovilo zavedenie výdavkových limitov ako jeden z míľnikov plánu obnovy a odolnosti a po marcovom schválení príslušnej legislatívy ho deklarovalo ako splnený. Rezort financií však odmietol návrh Rady pre rozpočtovú zodpovednosť na výpočet týchto limitov a do prípravy nového rozpočtu ich nezahrnul.

Rezort financií tvrdí, že zavedenie výdavkových limitov do praxe zostáva prioritou. „Ministerstvo financií SR je pripravené naďalej trpezlivo rokovať o kompromise medzi všetkými zúčastnenými stranami, Radou pre rozpočtovú zodpovednosť, predstaviteľmi jednotlivých koaličných strán a Európskou komisiou,“ uviedlo ministerstvo pre TASR, aktuality.sk

X X X

 V Bratislave zadržali Turka s drogami. Chodili mu poštou namiesto oblečenia

Turka zadržali pri preberaní drog na Hviezdoslavovom námestí v BratislaveZdroj: FS SR. Kriminalisti zadržali až 15 kilogramov drog. Zaistili aj vyše 60-tisíc eur v hotovosti a auto. Turkovi, ktorému chodili drogy v balíkoch z USA, hrozí teraz 15 až 20 rokov basy.

Kriminalisti finančnej správy (FS) spolu s bratislavskými policajtmi odhalili drogový biznis. V rámci akcie Kebab zadržali Turka Bereka U., ktorému namiesto oblečenia chodili v balíkoch z USA omamné a psychotrobné látky.

„Celkovo kriminalisti zaistili až 15 kilogramov drog. Ak by páchateľ niektoré z nich predal na čiernom trhu, mohol by zinkasovať viac ako 56-tisíc eur,“ informovala v sobotu hovorkyňa FS Martina Rybanská.

Podľa bratislavského krajského policajného hovorcu Michala Szeiffa zadržali 29-ročného občana Turecka v stredu. „Muž bol zadržaný na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave pri preberaní štyroch zásielok – balíkov, o celkovej hmotnosti približne 12 kg, deklarovaných ako zásielky s obsahom oblečenia.“

„Predbežným znaleckým skúmaním bolo zistené, že v balíkoch sa nachádzali plastové vrecká s obsahom konope, z ktorého by bolo možné pripraviť celkovo 3 555 bežných jednorázových dávok drogy,“ priblížil Szeiff.

 Objednával cez „Dark Web“, platil kryptomenami

Rybanská uvádza, že odosielateľ balíkov z USA deklaroval, že obsahujú oblečenie. Pomocou psa pri colnej kontrole však odhalili, že to nie je pravda. Turkovi podnikajúcemu na Slovensku okrem omamných látok zaistili aj vyše 60-tisíc eur v hotovosti a auto.

„Vyšetrovanie ukázalo, že zadržaná osoba drogy distribuovala v uliciach Bratislavy, pričom na krytie, distribúciu a predaj využívala firmu, s ktorou na Slovensku podniká,“ priblížila ďalej hovorkyňa FS.

Turek si podľa daniarov objednával tovar cez „Dark Web“ a platil zaň kryptomenami „Zásielky boli odosielané s deklaráciou, že ide o oblečenie, pričom v prípade podozrenia sa kryl, že ide o predaj CBD a CBG produktov. Takýto obchod mu pritom vynášal nemalé prostriedky,“ konštatuje Rybanská.

 Obchod v Bratislave ako drogová základňa

Michal Szeiff dnes informoval, že počas stredajších domových prehliadok a prehliadok nebytových priestorov kriminalisti zaistili okrem spomínanej hotovosti väčšie množstvo omamných a psychotropných látok, ako napr. MDMA (79 bežných jednorazových dávok drogy), kokaín (2.215 bežných jednorazových dávok drogy), konope (1.022 bežných jednorazových dávok drogy).

Vyšetrovanie podľa Szeiffa preukázalo, že cudzinec využíval na svoj biznis aj obchod v centre Bratislavy, kde predával komponenty s obsahom výťažkov konope a iných omamných a psychotropných látok. „Aj v jeho priestoroch bola vykonaná prehliadka a počas nej zaistené rôzne predmety dôležité pre trestné konanie, ktoré budú podrobené znaleckému skúmaniu,“ doplnil.

 Hrozí bu až 20 rokov basy

Policajný vyšetrovateľ už obvinil Turka zo spáchania obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov ich držania a obchodovania s nimi.

Berek následne skončili v cele policajného zaistenia a vyšetrovateľa spracoval podnet k jeho väzobnému stíhaniu. „V prípade preukázania viny pred súdom hrozí obvinenému mužovi v zmysle zákona za toto konanie trest odňatia slobody na pätnásť až dvadsať rokov,“ uzatvára Szeiff, aktuality.sk

X X X

Slováci opäť naleteli. Za zdieľanie príspevku auto od Škody nedostanú

Ľudia zdieľajú súťaž a myslia si, že by mohli získať nový automobil v súťaži.

Na sociálnej sieti Facebook sa šíri ďalšia súťaž, ktorá ľudom sľubuje výhru v podobe automobilu Škoda. Ide o podvod.

Od ľudí falošná stránka „Skoda Octavia Slovakia“ požaduje, aby lajkli ich profil, zdieľali príspevok a napísali k súťažnému príspevku „hotovo“. Stránka uvádza, že výhercov zverejní dnes do 20. hodiny.

Napriek tomu, že príspevok pribudol len pred jedným dňom, v čase písania článku pri ňom bolo 10-tisíc lajkov, 17-tisíc komentárov a 26-tisíc zdieľaní.

Prečo vznikajú tieto súťaže?

Zatiaľ nie je známe, o čo podvodníkom ide. Zvyčajne sa buď snažia „šťastných výhercov“ oklamať a ukradnúť im informácie o platobnej karte alebo odcudziť peniaze za pomoci mobilného paušálu. Často oslovia ľudí a žiadajú od nich údaje z platobnej karty.

Alternatívou je možno aj snaha o rýchle vybudovanie veľkej fanúšikovskej základne a následný predaj stránky tretej osobe, ktorá chce cez profil získať dosah na dostatočne veľké publikum, aktuality.sk

X X X

Obhajkyňa bývalého starostu: Kusý sa necíti byť vinným

Obvinený bývalý starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf K. odmieta vinu. „Necíti sa byť vinným,“ povedala v sobotu pre TASR jeho obhajkyňa Eva Mišíková.

Rudolfa K. zadržala Národná kriminálna agentúra v stredu v rámci akcie Development. Vyšetrovateľ ho obvinil z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku.

V sobotu bude sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry na vzatie Rudolfa K. do kolúznej väzby.

„Podľa názoru obhajoby tento dôvod nie je v konkrétnej veci daný,“ dodala Mišíková. Obhajoba bude preto žiadať prepustenie Rudolfa K. zo zadržania na slobodu. Obvineného eskortovali do budovy súdu približne o 8.30 h.

Rudolf K. sa po vznesení obvinenia vzdal funkcie starostu bratislavského Nového Mesta. Urobil tak krátko pred koncom funkčného obdobia, aktuality.sk

X X X

Pribudlo 100 infikovaných na covid-19

V nemocniciach je hospitalizovaných 330 ľudí infikovaných koronavírusom. Za včerajší deň pribudlo 100 ľudí pozitívne testovaných na ochorenie covid-19.

Zdravotnícke zariadenia vykonali 807 PCR testov a 1390 antigénových testov. Celková pozitivita testov tak dosiahla 12.392 percent.

V nemocniciach je hospitalizovaných 330 pacientov pozitívnych na covid-19. Na oddeleniach JIS leží 0 pacientov. Za uplynulý deň pribudlo 4 úmrtí na covid-19. Za včera zároveň pribudlo 6 plne zaočkovaných osôb, aktuality.sk

X X X

Poď na dvor: Akčná košická komunita, kvôli ktorej sem prichádzajú žiť aj ďalší

Mladá Košičanka zmenila opustený vnútroblok na živú susedskú komunitu. Dobrý chýr sa rozniesol natoľko, že si mnohí ľudia aj kvôli miestnej atmosfére kúpili v tejto oblasti byt.

Ivana Skoumalová je psychologička, ktorá sa asi pred trinástimi rokmi presťahovala zo stredného Slovenska do Košíc. Jej nová bytovka mala vtedy zanedbaný vnútroblok so starými preliezačkami, jednou lavičkou, ale zato krásnou zeleňou. S hŕstkou susedov si povedali, že to zmenia.

Dostali nápad oživiť priestor stretnutiami, rôznymi podujatiami a využiť ho aj na spoznávanie sa so susedmi. Do schránok susedov rozniesli plagáty s fotkou dvora a otázkou: Čo s tým? Chceli, aby o zmenách spoločne diskutovali.

„Bolo to veľmi milé, lebo keď sme vtedy vyšli na dvor, už tam bol starší pár, ktorý pre nás všetkých varil guľáš. Zo starých dverí sme zmontovali provizórny stôl a každý zo susedov niečo priniesol – koláč či kávu. Tešili sme, že ľudia majú o to záujem a že sa chcú stretávať a spoznávať, “ spomína si Ivana.

Nápady sa stali rýchlo realitou

Zozbierané nápady rýchlo pretavili do reality. A od roku 2016 susedská iniciatíva Poď na dvor organizuje pikniky, grilovanie, workshopy, čítačky, divadlo pre deti, ale aj spoločné brigády a upratovania. Počas pandémie mali aj koncert sláčikového orchestra, ktorý si vychutnávali z balkónov.

„Vytvorenie komunity je proces. Je to niečo veľmi organické a slobodné. Dôležité je dbať na to, aby sa od začiatku budovala atmosféra rešpektu, otvorenosti pre kohokoľvek a záujmu. Aby vznikol priateľský priestor, kde každý môže povedať, čo chce a priniesť nápad, ktorý chce. To je to, čo robí naše susedstvo príjemným. Je to veľmi slobodné a pohľad každého je legitímny,“ hovorí Košičanka.

Do aktivít miestni nadšenci zapájajú seniorov, rodičov detí aj slobodných. „Snažíme sa byť otvorenou komunitou. Pozývame všetkých susedov a chceme, aby sa cítili prijatí. Zároveň rešpektujeme, že každý má svoje potreby a svoj spôsob zapojenia sa. Už len to, že niekto príde alebo urobí drobnú vec – napríklad donesie koláč, je pre nás významným zapojením sa.“

Ako jedna veľká rodina

Takto sa na Kidsyho dvore vytvorili mnohé priateľstvá a pomáhajúca susedská komunita. „Ak si potrebujem narýchlo odbehnúť, viem, že môžem nechať deti susede. Naše deti sa poznajú a môžu sa spolu vonku hrať. Budujú sa tak priateľstvá a nesedia len za počítačmi,“ vysvetľuje Ivana.

Informácie o komunite sa po meste rozniesli natoľko, že mnohí si aj kvôli nej kúpili v oblasti byt. „Navonok to pre niekoho nezainteresovaného vyzerá ako obyčajný dvor, no pre nás sú to spomienky na milé stretnutia, ktoré významne prispievajú ku kvalite nášho života.“

Tento rok ich aktivity prerástli do širšieho susedstva. V neďalekej vilke zriadili v spolupráci s mestom komunitnú pracovňu. Tento „coworking“ doplnili o miesto na hranie sa pre deti, tínedžerskú klubovňu, pracovňu, aj o centrum opätovného použitia vecí.

Nové komunitné priestory

Keď mesto zbúralo neďalekú tepláreň, opäť sa akční miestni chytili iniciatívy. Začali komunikovať s mestom, ako s týmto nevyužitým priestorom čo najlepšie naložiť. Z rozhovorov so susedmi vedeli, že mnohým chýbala záhrada, kde by sa mohli stretávať.

Kým sa do nej pustia, stihli už priestor skrášliť maľbou od ukrajinskej umelkyne a miestnych streetartistov. Teraz ich čaká vybavovanie povolení, zariaďovanie, budovanie komunitného domu, systému pre zber dažďovej vody a na jar výsadba rastlín. Záhrada bude slúžiť susedom zo širokého okolia aj seniorom z neďalekého Klubu seniorov.

„Susedstvo nie je firma, ktorú treba riadiť. Je založené na delikátnych procesoch a vzťahoch, ktoré riadiť ani nechceme. Chceme, aby sa vytvárali samy. Chceme ich len podnecovať a vytvárať im priestor založený na rešpekte, otvorenosti a prijatí,“ uzatvára.

Občianske združenie Bystriny buduje sieť, ktorá prepája aktívnych občanov a iniciatívy po celom Slovensku. Séria malých-veľkých príbehov platformy Bystriny pripomína, že i zdanlivo drobné a často prehliadané aktivity posúvajú našu krajinu k lepšiemu, aktuality.sk

X X X

Stovky ľudí sa počas ruskej okupácie Chersonu „stratili“

Stovky ľudí v juhoukrajinskej Chersonskej oblasti boli počas trvania ruskej okupácie zadržané alebo sa stratili. K tomu záveru prišli vo svojej správe výskumníci z Yalovej univerzity, informuje v piatok stanica Sky News.

Správa dokumentuje zadržania a zmiznutia dovedna 226 ľudí v tejto oblasti v období od marca do októbra. Jedna tretina týchto osôb bola údajne podrobená mučeniu a piati z nich prišli o život.

Dokument zverejnili týždeň po tom, čo Moskva začala so sťahovaním svojich vojakov z oblasti západne od rieky Dneper, ako i zo samotného mesta Cherson.

Humanitárne výskumné laboratórium na Yalovej univerzite je partnerom v programe Conflict Observatory financovanom ministerstvom zahraničných vecí, ktorý spustili v máji s cieľom analyzovať dôkazy o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine, píše Sky News. Rusko popiera, že jeho vojaci zámerne cielia na civilistov či sa dopúšťajú vojnových zločinov.

Správa uvádza, že väčšina z 226 osôb bola zadržaná ruskou armádou alebo ruskou Federálnou bezpečnostnou službou (FSB), ktorá svojich dôstojníkov vyslala do Moskvou obsadených ukrajinských oblastí. Dokument sa odvoláva na viacero zdrojov, ktoré uviedli, že ruské bezpečnostné jednotky mali zoznamy s menami jednotlivcov, evidenčnými číslami vozidiel a ďalšími informáciami, cituje spravodajská stanica. Výskumníci tiež identifikovali 12 lokácií využívaných na zadržiavanie a výsluchy v Chersone i na Kryme.

„Rusko musí zastaviť tieto operácie a stiahnuť svoje jednotky, aby ukončilo zbytočnú vojnu, ktorú nemôže vyhrať a ani ju nevyhrá – bez ohľadu na to, aká opovrhnutiahodná a zúfalá je jeho taktika,“ uviedla po zverejnení správy administratíva amerického prezidenta Joea Bidena, aktuality.sk

X X X

Peter Pčolinský: Mikulec nemá moju dôveru aj pre kauzu zadržania môjho brata Vladimíra

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) nemá dôveru podpredsedu parlamentu Petra Pčolinského (Sme rodina) aj pre kauzu zadržania jeho brata Vladimíra Pčolinského, bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS). Povedal to v relácii týždenníka Plus7dní Karty na stôl. „Keďže sa ma to osobne týka, môžem si dovoliť konšpirovať, že mohlo ísť o zámer zavrieť ústa riaditeľovi SIS, ktorý si až príliš dobre robil svoju robotu,“ povedal.

Najvyšší súd SR 9. novembra informoval, že zamietol sťažnosť prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry k rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu, ktorý odmietol obžalobu na Vladimíra Pčolinského pre závažné procesné chyby. „Najvyšší súd zhodil zo stola tú obžalobu. Nie je to zlyhanie orgánov činných v trestnom konaní? V Európe sa v histórii nestalo, aby polícia vykopla dvere riaditeľovi tajnej služby a mierila zbraňou na jeho vtedy 10 – 11-ročné dieťa,“ poukázal Pčolinský, ktorému sa nepáči, že za toto zlyhanie sa nikto neospravedlnil, ale naopak, všetci sa tvária, že sa nič nedeje.

Zdôraznil, že práve aj pre zadržanie jeho brata minister vnútra jeho osobnú dôveru nemá. „Nehovorím však, že to bolo z pokynu pána ministra. Minister riadi rezort, ale policajný zbor riadi policajný prezident, čiže za zlyhania polície nesie zodpovednosť policajný prezident,“ dodal Pčolinský, ktorý je presvedčený, že Mikulec pochybil aj pri nelegálnych migrantoch, pretože slovensko-maďarská hranica je veľmi slabo strážená./agentury/

X X X

Fínsko plánuje postaviť plot na hraniciach s Ruskom

Príslušník fínskej pohraničnej stráže kontroluje osobné vozidlo s ruskou štátnou poznávacou značkou na najvyťaženejšom fínsko-ruskom hraničnom priechode

Plot bude vysoký okolo troch metrov a na vrchole bude umiestnený ostnatý drôt. Mimoriadne rizikové časti hranice budú vybavené kamerami na nočné videnie, svetlami a reproduktormi, priblížil na tlačovej konferencii manažér projektu Ismo Kurki.

Fínsko v piatok predstavilo plán na zvýšenie bezpečnosti svojej hranice s Ruskou federáciou, ktorý zahŕňa aj výstavbu približne 200-kilometrového plota za zhruba 380 miliónov eur. S odvolaním sa na fínsku pohraničnú stráž o tom informuje agentúra AFP.

Fínsko má s Ruskom 1300 kilometrov dlhé štátne hranice. Plot bude vysoký okolo troch metrov a na vrchole bude umiestnený ostnatý drôt. Mimoriadne rizikové časti hranice budú vybavené kamerami na nočné videnie, svetlami a reproduktormi, priblížil na tlačovej konferencii manažér projektu Ismo Kurki.

Výstavba plota bude prebiehať v troch fázach. Ako prvý bude v marci 2023 osadený plot na trojkilometrovom úseku na hraničnom priechode Imatra. Druhá fáza, ktorá sa začne koncom budúceho roku, bude zahŕňať výstavbu 70 kilometrov plota v oblastiach pri hraničných priechodoch. Vláda už vyčlenila zo štátneho rozpočtu šesť miliónov eur na prvú a 139 miliónov eur na druhú časť projektu. Finálna fáza sa má podľa slov generála Jariho Tolppanena z pohraničnej stráže dokončiť v roku 2025 alebo 2026. Ako povedal novinárom, ide o jeden z najväčších projektov fínskej pohraničnej stráže.

Zabránenie vstupu do krajiny

AFP pripomína, že Fínsko, ktoré sa rovnako ako Švédsko v súvislosti s vojnou na Ukrajine rozhodlo požiadať o členstvo v NATO, schválilo v júli pre obavy, že Moskva by mohla využívať migrantov na vyvíjanie tlaku na Helsinski, dodatky k zákonu o pohraničnej stráži. Tie umožňujú v prípade, že by krajina zaznamenala rozsiahle pokusy o prekračovanie jej hraníc, uzavrieť hraničné priechody a sústrediť žiadateľov o azyl na konkrétnych miestach. V „extrémnych situáciách“ by pohraničná stráž mala po novom aj úlohu zabrániť vstupu do krajiny.

Tolppanen poznamenal, že vojna na Ukrajine zásadne zmenila bezpečnostnú situáciu, a preto je potrebné pristúpiť k výstavbe plota.

V súčasnosti chránia fínske hranice hlavne drevené ohrady, ktorých úlohou je brániť pohybu dobytka na druhú stranu hranice.

Fínsko evidovalo prílev Rusov v septembri po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin vyhlásil mobilizáciu záložníkov. Helsinki však zareagovali prísnym obmedzením vstupu do krajiny pre ruských občanov.

Bezpečnosť na hraniciach s Ruskom už posilnili alebo tak plánujú spraviť aj Estónsko, Lotyšsko a Poľsko, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.