Ukrajinský veliteľ opísal pomery na fronte, zlý výcvik nováčikov. Za Hlas kandidovať Kaliňák

Hneď ho degradovali. Veliteľovi práporu ukrajinských výsadkárov, ktorý sa

americkému denníku The Washington Post posťažoval na zlý výcvik nováčikov poslaných do jeho jednotky, znížili hodnosť a preložili ho do výcvikového strediska ako zástupcu veliteľa. Uviedla to na svojom webe ruská redakcia BBC s odvolaním sa na vyjadrenie dotknutého veliteľa vo viacerých ukrajinských médiách.

 Ukrajinskí výsadkári z 80. leteckej brigády odpočívajú v zákope na frontovej línii pri meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v piatok 10. marca 2023.

Veliteľ Anatolij Kozel s prezývkou Kupol povedal serveru Hromadske, že generál Maksym Myrhorodskyj, ktorý velí výsadkovým vojskám, vysvetlil tento krok tým, že ak sa Kupola sťažuje na zlý výcvik vojakov, tak nech ich trénuje sám. V reakcii na to Kupol podľa denníka Ukrajinska pravda podal žiadosť o prepustenie.

Kupol sa americkému denníku posťažoval, že stovky neskúsených a zle vycvičených vojakov ušli z pozícií, len čo sa ocitli pod paľbou nepriateľa. Uviedol tiež, že z 500 vojakov, ktorí pôvodne slúžili v jeho prápore, bola počas rok trvajúcej vojny stovka mužov zabitá a ostatných vyradili z bojov zranenia.

 „Dostanem stovku nových vojakov. Ale nedajú mi čas na výcvik. Nariadia mi, aby som ich viedol do boja. Ale tí vojaci jednoducho všetko zahodia a utečú,“ uviedol. „Pýtam sa vojaka, prečo nestrieľa, a odpovie mi, že sa bojí hluku výstrelov. A ani nikdy nehádzal granát. Potrebujeme inštruktorov NATO vo všetkých našich výcvikových strediskách a našich inštruktorov by bolo treba jednoducho poslať do zákopov. Pretože nezvládli svoju úlohu,“ dodal.

„Najväčšou hodnotou vo vojne je bojová skúsenosť. Nemôžete porovnávať vojaka, ktorý má za sebou šesť mesiacov vojny, s vojakom, ktorý príde zo strelnice. A ja mám len pár vojakov s bojovou skúsenosťou. Bohužiaľ, všetci sú mŕtvi, alebo zranení,“ dodal.

 Americký denník The Washington Post tieto výroky zverejnil v pondelkovom článku, v ktorom upozornil, že kvalita ukrajinských síl, pokladaná za podstatnú výhodu voči Rusku, sa zhoršila v dôsledku strát mnohých najskúsenejších vojakov. To spolu s nedostatkom munície vedie k pochybnostiam o pripravenosti Kyjeva podniknúť jarnú ofenzívu.

Velenie ukrajinských výsadkárov podľa denníka Ukrajinska pravda tvrdí, že Kupol v interview, ktoré nemal povolené, šíril nedôveryhodné tvrdenia, preháňal výšku strát a porušil vojenské tajomstvo. Ubezpečilo, že všetci noví výsadkári prechádzajú základným a profesionálnym výcvikom a sám Kupol sa na výcvik nováčikov nikdy svojim nadriadeným či výcvikovým strediskám nesťažoval. Dodal, že do jeho jednotky boli zaradení aj vojaci, ktorí absolvovali výcvik v Británii./agentury/

X X X

Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na Putina. Rusko: Je neplatný

  Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu vydal v piatok zatýkací rozkaz na ruského prezidenta Vladimira Putina pre jeho činy na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP. ICC v piatkovej tlačovej správe uviedol, že zatykač vydáva aj na prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.

Podľa súdu existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že Putin a Ľvovová-Belovová sú zodpovední za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a ich nezákonný presun z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska, a to na základe príslušných článkov Rímskeho štatútu ICC.

Tento súd začal možné vojnové zločiny spáchané ruskými vojakmi na Ukrajine vyšetrovať vlani v marci. Rusko nie je členom ICC a jurisdikciu tohto súdu neuznáva.

 Ukrajinská tajná služba tvrdí, že šéf Kremľa Vladimir Putin má minimálne troch dvojníkov. Pozrite si ruského prezidenta na fotografiách. Nájdete nejaké rozdiely?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ocenil v piatok „historické“ rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC) vydať zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny na Ukrajine. Informovala o tom agentúra AFP.

„Historické rozhodnutie, ktorým sa začne historická zodpovednosť,“ uviedol Zelenskyj na sociálnej sieti Facebook.

„Bez rozkazu najvyššieho vodcu teroristického štátu by takúto zločinnú operáciu nebolo možné uskutočniť,“ poznamenal vo vyhlásení Zelenskyj.

Zároveň poďakoval tímu prokurátora ICC Karima Khana, ktorý v marci štvrtýkrát navštívil Ukrajinu. „Ďakujem tímu prokurátora Karima Khana, Medzinárodnému trestnému súdu a všetkým na celom svete, ktorí nám pomáhajú bojovať za spravodlivosť,“ uviedol ukrajinský prezident.

Peskov označil zatykač na Putina za neprijateľný

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil v piatok zatykač Medzinárodného trestného súdu (ICC) na ruského prezidenta Vladimira Putina za neslýchaný a neprijateľný. Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev tento zatykač prirovnal k toaletnému papieru. TASR prevzala informácie z agentúr AP a AFP.

Peskov uviedol, že Rusko, rovnako ako aj viaceré ďalšie krajiny, právomoc tohto súdu neuznáva a jeho rozhodnutia sú podľa Ruskej federácie z právneho hľadiska neplatné.

Medvedev na sociálnej sieti pripomenul, že ICC v piatok vydal zatykač na Putina. „Nie je potrebné vysvetľovať, kde by mal byť tento papier použitý,“ uviedol a pridal obrázok emoji znázorňujúci toaletný papier.

Borrell: Zatykač na Putina je začiatkom hnania Ruska k zodpovednosti za Ukrajinu

Zatykač vydaný Medzinárodným trestným súdom (ICC) na ruského prezidenta Vladimira Putina je podľa šéfa diplomacie Európskej únie Josepa Borrella len začiatkom hnania Ruska k zodpovednosti za „zločiny a krutosti“ páchané na Ukrajine, píše agentúra Reuters.

„Toto je dôležité rozhodnutie pre spravodlivosť vo svete aj pre ľudí na Ukrajine. Je to len začiatok procesu, ktorý privedie Rusko a jeho vedenie k zodpovednosti za zločiny a zverstvá páchané na Ukrajine. Beztrestnosť nemôže existovať,“ citovala Borrella agentúra AFP.

Medzinárodný trestný súd: K vydaniu zatykača viedli vierohodné obvinenia

K vydaniu zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina viedli „vierohodné obvinenia“, uviedol v piatok predseda Medzinárodného trestného súdu (ICC), poľský sudca Piotr Hofmanski vo vyhlásení vysvetľujúcom rozhodnutie vydať zatýkací rozkaz na Putina. TASR o tom informuje na základe správy stanice Sky News.

„Medzinárodné právo zakazuje okupačným mocnostiam premiestňovať civilistov z územia, na ktorom žijú, na iné územia. Na deti sa na základe Ženevského dohovoru vzťahuje osobitná ochrana,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Hofmanski ďalej vysvetlil, že obsah zatykačov je tajný, aby chránil obete. ICC prikladá veľkú dôležitosť ochrane obetí, najmä detí, zdôraznil.

„Napriek tomu sudcovia senátu usúdili, že v tomto prípade sa rozhodli zverejniť existenciu zatykačov v záujme spravodlivosti a zabránenia páchaniu ďalších trestných činov,“ podotkol.

Ukrajina víta zatykač na Putina

Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin v piatok privítal rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu vydať zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za nezákonné deportácie ukrajinských detí. Kancelária ukrajinského prezidenta to označila za prvý krok k obnoveniu spravodlivosti. TASR informácie prevzala z agentúry AFP a vyjadrení ukrajinských predstaviteľov na sociálnych sieťach.

„Svet dostal odkaz, že ruský režim je zločinecký a voči jeho vedeniu a prisluhovačom bude vyvodená zodpovednosť,“ uviedol Kostin vo vyhlásení. „Je to historické rozhodnutie pre Ukrajinu a celý systém medzinárodného práva,“ dodal.

„Toto je len začiatok,“ napísal vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak rozhodnutie súdu označil za začiatok konca Ruskej federácie na svetovej scéne v jej súčasnej forme.

Rusko: Zatykač na Putina je „právne neplatný“

Zatykač Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny súvisiace s dianím na Ukrajine nemá podľa Ruska „žiadny význam“ a je „právne neplatný“. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

„Rozhodnutia Medzinárodného trestného súdu nemajú pre našu krajinu žiadny zmysel, a to ani z právneho hľadiska,“ uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

„Prípadné ‚recepty‘ na zatknutie pochádzajúce od medzinárodného súdu budú, pokiaľ ide o nás, právne neplatné,“ dodala bez toho, aby spomenula Putinovo meno.

Moskva ešte predtým uviedla, že neuznáva jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu v Haagu, pripomína britský denník The Guardian. Rusko nie je signatárom dohovoru o vytvorení ICC./agentury/

X X X

Vražda Jána Kuciaka: v deň zadržania Zsuzsovej upratovali v Kočnerovej kancelárii. Vyniesli laptop, pamäťové karty aj hotovosť

 Na súde vypovedala členka prípravného výboru strany Cieľ Alexandra Janoušková. V deň zadržania Aleny Zsuzsovej bola v Kočnerovej kancelárii v Technopole, poslal ju tam vraj Peter Tóth.

 To najdôležitejšie:

– vypovedal policajt, ktorý analyzoval kamerové záznamy a vyťažoval podozrivých; súd predvolal Alexandru Janouškovú, ktorá bola vo výbore Kočnerovej strany Cieľ; Marian Kočner na súd prišiel, Alena Zsuzsová sa ospraveldnila z neúčasti; súd plánuje rozhodnúť koncom apríla 2023.

Výsluchy svedkov

Keď polícia v septembri 2018 zadržala trojicu mužov z južného Slovenska a obvinila ich z účasti na vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, na povrch vyšli aj ďalšie závažné skutočnosti.

Zoltán Andruskó, dnes už právoplatne odsúdený za sprostredkovanie objednávky vraždy novinára sa priznal, že mali v pláne aj ďalšie vraždy. Podľa obžaloby mu Alena Zsuzsová zadala objednávku na likvidáciu prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho a vtedy advokáta (dnes špeciálneho prokurátora) Daniela Lipšica. K vraždám napokon nedošlo, no podľa svedectiev aktérov nechýbalo veľa.

Súd v Pezinku si na piatok predvolal dvoch mužov: Dávida Szökea a Adama Huszlicsku, ktorí predali zbrane práve Andruskóovi. Samopaly mali slúžiť na vraždu Žilinku a Lipšica. Polícia ich našla u Miroslava Marčeka, ktorý sa priznal k streľbe na novinára a jeho snúbenicu a aj k ďalších plánovaným vraždám. Dodal však, že zbrane neboli úplne funkčné a zasekávali sa.

Zbrane najprv predal Szöke Huszlicskovi. Obaja sa napokon polícii priznali, súd v Komárne im v novembri 2020 schválil dohodu o vine a treste. Za nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami dostali podmienečný trest tri roky s odkladom na päť rokov.

Chcú Kočnerove mobily

Na piatkovom pojednávaní prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš potvrdili, že polícia v rámci inej trestnej kauzy žiada o vydanie zaistených mobilov Mariana Kočnera. Znalec v IT oblasti Dušan Mikulaj totiž nedávno potvrdil, že v súčasnosti je technika pokročilejšia a mohli by sa získať aj nové informácie. Súd zatiaľ nerozhodol, či mobily vydá na ďalšiu expertízu, alebo žiadosť odmietne.

Na súde vypovedal policajt Juraj Trenčanský, ktorý je šéfom 2. operatívneho oddelenia (protizločinecká jednotka) na NAKA Západ. Predvolala ho obhajkyňa Dušana Kracinu, výsluchom chceli spochybniť svedectvá Zoltána Andruskóa.

Po vražde Jána a Martiny mal policajt Trenčanský na starosti analýzy kamerových záznamov v časovom období pred aj po 21. februári 2018. „Mali sme natipované vozidlá podozrivých, boli to úkony smerujúce k ustáleniu konkrétneho vozidla.”

Bol na razii u ženy, ktorá poskytla SIM karty na pracovné telefóny pre vrahov a aj pri zadržaní Aleny Zsuzsovej v Komárne. Vykonával tiež domovú prehliadku v Bernolákove v súvislosti s Marianom Kočnerom a aj prehliadku na Donovaloch, kde má Kočner nehnuteľnosti.

„Gro mojich činností bola analýza, zabezpečovanie, komunikácia s telekomunikačnými operátormi. Nevylučujem, že tam boli aj iné úkony, mohlo tam byť napríklad vyťažovanie. Takisto som robil analýzy pohybov na účte Zoltána Andruskóa, analyzoval som taktiež návštevy pána Kočnera v banke.”

Na otázku obhajkyne policajt poprel, že by bol na predvolebnom stretnutí SNS s Dušanom Kracinom. „Nemal som s Dušanom Kracinom žiadny vzťah,” tvrdí Trenčanský. Pripustil, že sa o Kracinovi bavil s Andruskóom, zaujímal sa o prípadnú trestnú činnosť muža z južného Slovenska.

Andruskó policajtovi neveril

Prokurátor Harkabus sa pýtal policajta na rozhovory s Andruskóm. Trenčiansky si presne nepamätal, či sa pri vyťažovaní zmienil aj o policajtoch, ktorí kryli bödörovcov. Neskôr dodal, že Andruskó podorzieval práve jeho.

„Pán Andruskó ma označil ako osobu s prepojením na bödörovcov. Mám za to, že si ma pán Andruskó mýli, ale je pravdou, že sa ku mne správal odmerane. Toto prepojenie mi oznámil pán Andruskó pred vyšetrovateľom Juhásom, že jemu sa ťažko komunikuje so mnou, nakoľko si on myslí a má ma za takého policajta, ktorý spolupracuje so skupinou pána Bödöra. To bolo posledné stretnutie, od tej doby som už s pánom Andruskóom nebol. Nebol na to dôvod a nebolo by to z taktického hľadiska ani správne.“

 Svedkyňa zo strany Cieľ

Na súde vypovedala aj Alexandra Janoušková. Verejnosť ju môže poznať ako „moderátorku“ diskusie Petra Tótha a exšéfa SIS Ivana Lexu. Po vražde Jána Kuciaka polícia zistila, že Janouškovej auto využívalo komando na sledovanie novinárov. Zároveň bola členkou prípravného výboru politickej strany Cieľ, s ktorou chcel Kočner preraziť v slovenskej politike. „Peter Tóth ma poprosil, aby som napísala stanovy strany,“ povedala na súde Janoušková. Pozná sa aj s Kočnerom, zoznámil ich práve Tóth. „V prípravnom výbore som bola ja, Peter Tóth a jeho manželka. Neksôr sa začali zbierať podpisy, kde sa k nám pripojil už aj pán Kočner.“

Janoušková mala na starosti aj kolektivizáciu hárkov, robila z nich kópie, zakladala ich a počítala. V čase, keď už vraj mali dosť podpisov, Janoušková ich mala zaniesť na ministertsvo vnútra. „Bola to bežná administratívna robota,“ dodala. „Bolo to v roku 2017. Ja som vtedy pracovala pre Petra Tótha, pre jeho firmu Big picture. Pýtala som sa ho, či plánuje vstup do politiky, povedal, že on určite nie a ja som tiež nemala takéto ambície.“

Čo sa dialo po odmietnutí strany Cieľ? Janoušková tvrdí, že ona osobne už žiadne aktivity v súvislosti so stranou nerobila. „Prišlo to odmietnutie, povedalo sa OK,“ dodala svedkyňa.

Rezort vnútra našiel chybné podpisy, takže stranu Cieľ nezaregistrovali. „Bola som na sedení na ministerstve, kde mi vysvetlili, v čom je problém. Boli tam podpisy alebo mená ľudí, ktorí už nežili, myslím, že to nazvali mŕtve duše. Komunikovala som o tom s Petrom Tóthom a Marianom Kočnerom. Bolo to o tom, že zamietli registráciu strany, tým to skončilo, viac cezo mňa nešlo.“ Na ministerstve jej ukázali niekoľko vyznačených podpisov, ktorých podpisy nepatrili reálnym ľuďom, vysvetlili jej postup pri sčítavaní platných podpisov. Tieto papiere neskôr odfotila, keďže „Kočnera veľmi zaujímalo, kto dodal falošné podpisy.“

Kočner pritom v rámci obhajoby a vysvetľovaní správ s Alenou Zsuzsovou opakovane tvrdil, že aj neskôr, teda v období po odmietnutí registrácie strany Cieľ, ešte riešil podpisy a hárky. Janoušková neskôr pripustila, že poslala vzorové stanovy strany, ale sama sa už aktívne nepodieľala na zakladaní strany.

V deň zadržania Zsuzsovej

Nepamätá si presne, či prišlo rozhodnutie písomne na jej adresu alebo Petrovi Tóthovi. Sudkyňa jej napokon ukázala dokument, Janoušková ho osobne prevzala na ministerstve. Pre bývalého SIS-kára a novinára pracovala zhruba do leta 2018. Po výzve predsedníčky senátu Ruženy Sabovej je svedkyňa ochotná poskytnúť celú komunikáciu v súvislosti so zakladaním strany Cieľ.

Obžalovaná Kočner reagoval, že aj po odmietnutí registrácie strany Cieľ záujem vlastniť politickú stranu naďalej pretrvával, čo vraj vyplýva z komunikácie s Petrom Tóthom.

Na otázku právneho zástupcu Kuciakovcov Romana Kvasnicu svedkyňa povedala, že zber podpisov na stranu Cieľ po odmietnutí regsitrácie zo začiatku februára 2018 už neprebiehal. „Usudzujem to z toho, že ja som ich už potom nepočítala, narozdiel od podpisov, ktoré sa zbierali pod mojím prípravným výborom. Takže neviem, že sa zbierali,“ povedala Janoušková.

Kde skončili hárky a kópie zbieraných podpisov? Skončili v trezore v kancelárii v Technopole, „ktorú si prenajímal pán Kočner. Mala som kľúč, lebo som ich počítala a následne ich dala do sejfu. Originály a kópie potom boli spolu v tom sejfe, ja si nepamätám, kde skončili. Mohla som ich odovzdať Petrovi Tóthovi, ale nepamätám si.“ Poslednýkrát bola v Technopole 28. septembra 2018. Tento deň sa spája so zadržaním Aleny Zsuzsovej, spoluobžalovanej v kauzách vraždy Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov. „Peter Tóth mi povedal, že si mám odtiaľ odniesť veci a roll-up, veci v súvislosti s reláciou Na pranieri. Bola tam kamera a pamäťové karty, ale to som si nenechávala, odovzdala som ich Petrovi Tóthovi. Vzala som si počítač, tie roll-upy, bola tam aj malá hotovosť na bežné výdavky, odovzdala som ju Tóthovi.“

Kočner po výsluchu svedkyne povedal, že neiktoré veci z kancelárie z Technopolu Tóth neodovzdal polície. „Najzaujímavejšie je, že ministerstvo nekontrolovalo všetky podpisy, ale iba vybrané vzorky a na základe toho vyhodnotilo nedostatočný počet podpisov. To, čo som tvrdil už v minulosti, že som uvažoval o odvolacom konaní, na ktoré je lehota 21 dní, pričom by sme žiadali preveriť všetky podpisy. A preto by sa mohlo stať, že v konečnom dôsledku by počet podpisov bol dostatočný. Lehota uplynula ku koncu mesiaca február 2018.“

Peter Tóth v reakcii na zverejnené informácie napísal, že „keby som nenabehol, polícia nepríklad nemá kópie podpisových hárkov strany Cieľ. Keby som tam nenabehol, polícia by nemala množstvo iných vecí.“

Špecializovaný trestný súd pojednáva prípad vraždy Jána a Martiny spolu s kauzou prípravy vrážd prokurátorov spoločne. Okrem dnešného dňa je naplánovaných ešte päť ďalších termínov hlavného pojednávania, posledný 24. apríla. Predsedníčka senátu Ružena Sabová už avizovala, že súd zamýšľa rozhodnúť v apríli, aktuality.sk

X X X

Pellegrini sa podelil o odvážne plány: Do dvanásť rokov chce vyriešiť problém, ktorý krajinu trápi dekády

 „Snaha po pomste, revanši alebo urážanie nie je to, čo Slovensko potrebuje,“ povedal po prvom celoslovenskom kongrese miest a obcí strany Hlas jej šéf Peter Pellegrini. Reagoval tak na predvolebné prieskumy, v ktorých ho začala predbiehať strana Smer.

 Tou politickou stranou, lebo v ostatných komunálnych voľbách získali 645 starostov a primátorov. Hovoril o spájaní, no nie s ďalšími stranami, ale s ľuďmi. „Našim prvým spojencom sa stávajú slovenské mestá a obce,“ podotkol. Ide podľa neho o novú celospoločenskú dohodu, ktorú chcú pred voľbami uzavrieť so zástupcami samospráv, zamestnancov, zamestnávateľov, seniorov aj mladých ľudí.

 „Budeme rešpektovať tieto reprezentatívne organizácie a najmä ľudí, ktorých združujú, ako partnerov,“ tvrdí Pellegrini. Pokračoval, že nikto nesmie byť potrestaný za to, v ktorom kúte Slovenska sa narodil alebo kde sa rozhodol žiť.

Zároveň predstavil odvážny plán. Chce vyriešiť otázku, ktorá trápi krajinu už desaťročia. „V horizonte troch volebných období, teda počas dvanástich rokov, chceme vyrovnať zásadné hospodárske rozdiely medzi jednotlivými regiónmi. Stovky starostov a primátorov sú zárukou, že na tento plán máme dostatočné odborné kapacity,“ povedal. Vzápätí privítal novú posilu v podobe bývalého ústredného riaditeľa Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka.

Na kongrese v Banskej Bystrici predstavili Michala Kaliňáka ako novú tvár strany Hlas.

„V každom kraji sme stále riešili životné situácie ľudí a ich problémy – potravinové púšte, vodovody, kanalizácie a mnohé ďalšie veci, vrátane eurofondov,“ hovorí Kaliňák. „Riešenia, ktoré sme dali na stôl, často neboli akceptované. Vláda to zhodila na všetkých. Práve preto chcem a som pripravený prevziať zodpovednosť, aby som bol ten, ktorý dá návrh a bude sa spovedať za to, ako úspešne sa realizuje,“ povedal. V čase ekonomických problémov chce, aby sa mestá a obce vnímali ako investičná príležitosť.

„Aby sme z eurofondov od betónov naštartovali ekonomiku a priniesli dôveru k politike a úctu k samospráve,“ dodal s tým, že to, čo ich čaká, nebude jednoduché ani ľahké, ale stojí mu to za to, aby sa pridal k Hlasu.

 Hegerovo klamstvo?

Pellegrini sa vyjadril aj k darovaniu stíhacích lietadiel MiG-29 susednej Ukrajine. Podčiarkol, že na to odvolaná vláda nemá právomoc. „Ak to spravila, hoc na to nemá žiadny mandát, preberá za to, na čele s premiérom Hegerom a ministrom Naďom, plnú zodpovednosť. V prípade, že to bude predmetom nejakých vyšetrovaní, budú musieť svoje konanie vysvetliť,“ mieni.

Akákoľvek vojenská pomoc musí podľa neho spĺňať štyri základné podmienky. „Nikdy nesmie byť na úkor obranyschopnosti Slovenskej republiky. Musí byť tiež v súlade s Ústavou SR a nesmie ísť o pionierske činy alebo pokusy, ako protivník zareaguje na náš ojedinelý počin. No a nikdy sa nemôže zabúdať na občanov Slovenska,“ vymenoval.

Šéf Hlasu pokračoval, že už mesiac počúvame od súčasnej vlády len o migoch. „Za ostatné dva týždne som od nej, ani od premiéra, nepočul zásadnú reakciu na infláciu a extrémne zdražovanie. Ani o tom, že podnikatelia a malé prevádzky stále dostávajú obrovské faktúry za energiu. Nikto sa nezastane slabších a tých, ktorí potrebujú pomoc. Ľudia sa boja a nevedia, čo s nimi bude,“ upozornil.

Reagoval tiež na slová Eduarda Hegera, ktoré zazneli v piatkovom rádiovom vysielaní. Podľa dočasne povereného premiéra mal Pellegrini, na nedávnom stretnutí, sľúbiť nemeckému kancelárovi Olafovi Scholzovi, že na Ukrajinu pošleme migy.

 „Heger sa čoraz viac začína podobať na svojho politického otca a učiteľa Igora Matoviča. Prvé, čo si od neho doniesol je, že klame v priamom prenose, bez mihnutia oka,“ rozohnil sa predseda Hlasu. Vraj ho až mrazí, že tento človek sa nazýva demokratom a chce predstavovať budúcnosť Slovenska.

„O mojom stretnutí s pánom Scholzom nič nevie. Práve naopak, s kancelárom sme sa rozprávali o tom, že keby bol pri moci Hlas, nebude sa správať tak babrácky ako Eduard Heger. Ten ohrozuje ešte aj nemeckú investíciu na východe Slovenska, ktorá sa mala venovať oprave vojenskej techniky,“ priblížil.

Otvorene vraj s nemeckým kancelárom hovoril tiež o tom, že kým Nemecko rozhodlo o svojom darovaní tankov na Ukrajinu, trvalo to veľmi dlho. „Hoc bolo za to veľmi kritizované, ale chcelo prijať veľmi rozvážne rozhodnutie tak, aby si bolo vedomé akýchkoľvek reakcií,“ objasnil Pellegrini. Zároveň ho mal Sholz informovať, že Nemecko žiadne svoje stíhacie lietadlá Ukrajine neposkytne. „Žiadne sľuby som mu nedával, vždy v prvom rade hájim záujmy Slovenskej republiky,“ uzavrel predseda Hlasu túto tému.

Hlas mal regionálny kongres v Banskej Bystrici.

Pritvrdiť nechce

V ostatných prieskumoch Smer svojho konkurenta v preferenciách predbehol, no Pellegrini si z toho ťažkú hlavu nerobí. Pritvrdiť kampaň v pláne nemá. V slovenskej spoločnosti však cíti značný hnev, ktorý potrebujú ľudia ventilovať.

„Z krátkodobého hľadiska je možné, že mnohým sa môže páčiť razantnejší a hlučnejší typ politiky, s expresívnejším výrazom. Keď som ale Hlas zakladal, hovoril som, že chceme predstaviť stranu, ktorá nebude vyvolávať vášne a zneužívať atmosféru strachu. Sľúbil som, že budeme rozhodovať na základe faktov a hovoriť pravdu,“ podotkol. Opakuje, že do politického systému chce vrátiť základnú slušnosť a odbornú debatu.

 „Napriek aktuálnemu výsledku, ktorý, samozrejme s pokorou, rešpektujeme, nebudeme meniť náš štýl politiky. Snaha po pomste, revanši alebo urážanie nie je to, čo Slovensko potrebuje,“ doplnil s tým, že do volieb nechcú nič meniť. Do kampane vraj nepôjdu proti niekomu a niečomu, ale za niečo a pre niečo./agentury/

X X X

Na sneme predstavili žolíka: Za Hlas bude kandidovať aj Kaliňák

 Na regionálnom kongrese strany Hlas sa v Banskej Bystrici stretlo približne štyristo starostov a primátorov. Jej predseda Peter Pellegrini im predstavil ich novú tvár, ktorou je Michal Kaliňák. „Prijal som ponuku od jedinej politickej strany, ktorá to so samosprávami naozaj myslí vážne,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie bývalý ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska.

 Michala Kaliňáka v Banskej Bystrici predstavili ako novú tvár Hlasu.

Prvý celoslovenský kongres miest a obcí strany Hlas otvoril príhovorom jej predseda Peter Pellegrini. Opäť spomenul komunálne voľby, z ktorých podľa neho vyšli víťazne.

„Išlo o prvú ostrú skúšku, ako stranu Hlas vnímajú voliči. Pre mnohých z vás to bola skúška ohňom. Nesmierne ma teší, že sme sa stali najúspešnejšou politickou stranou, ktorá vo voľbách kandidovala. Získali sme najviac starostov a primátorov,“ povedal.

 Vyhrať voľby však podľa neho nestačí – skutočný úspech sa začína až po nich. Kritizoval vládu dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), počas ktorej ľudia chudobnejú. Zároveň spomenul amaterizmus a chaos, vedomé šírenie lží a nenávisti, ktoré rozdeľuje spoločnosť.

 „Hegerova a Matovičova vláda si znepriatelila všetky skupiny ľudí. Je smutné, že jedným z úhlavných nepriateľov sa pre nich stali slovenské mestá a obce,“ uviedol Pellegrini. „Už tri roky cúvame, zaostávame. Nemusíme byť ani ekonómom, aby sme to všetci vedeli. Je pochopiteľné, že ľudia hovoria dosť, stačilo,“ tvrdí šéf Hlasu s tým, že je na nich, aby prebrali zodpovednosť.

V Banskej Bystrici nechýbali ani ďalšie známe tváre strany – Branislav Becík a Richard Raši.

Potom vystúpil bývalý ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák, ktorého Pellegrini privítal ako ich nového kolegu.

„Prijal som ponuku od jedinej strany, ktorá to so samosprávami naozaj myslí vážne. Samozrejme aj preto, aby som sa v politike mohol správať úplne inak ako tí, ktorí nahradili dialóg oznamovacou vetou a samosprávu považujú za svojho úhlavného nepriateľa,“ hovorí. Komunál sa podľa neho dostal na okraj priepasti a ľudia sa stali obeťami zlých rozhodnutí vlády. Je presvedčený, že spoločne napravia chyby po nej a samosprávam prinavrátia úctu.

„Sme hlasom riešení namiesto pokusov, zodpovednosti namiesto povrchnosti a tiež hlasom hodnôt, na ktorých musí stáť každá prosperujúca krajina,“ povedal. Doplnil, že po úspešných parlamentných voľbách urobia tri zásadné kroky – stopnú chaos, stabilizujú situáciu a podporia koordinovaný rozvoj samospráv./agentury/

X X X

Vláda odobrila darovanie migov Ukrajine, Heger vycestuje do Kyjeva

 Slovensko pošle na Ukrajinu stíhačky MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera o tom rozhodla na piatkovom online rokovaní. Darovanie strojov, náhradných dielov a protilietadlových rakiet Kyjevu sa uskutoční na základe medzivládnej dohody a Bratislava za to dostane kompenzácie od spojencov. Celý proces darovania by mal trvať niekoľko týždňov.

 „Vláda jednohlasne schválila medzinárodnú dohodu a rozhodla o darovaní MiG-29 a systému protivzdušnej obrany Kub na Ukrajinu,“ ozrejmil dočasne poverený premiér Heger (Demokrati). Dodal, že darovanie podľa neho prebehlo čisto ústavnou formou a prezidentka Zuzana Čaputová je o tom informovaná. S rozhodnutím súhlasí aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Stíhačky majú podľa Hegera slúžiť na ochranu a nie na útok.

Heger priznal, že už telefonoval s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským. Počas rozhovoru ho informoval o mimoriadnom rokovaní vlády, na ktorom ministri schválili, že Slovenská republika pošle Ukrajine stíhačky MiG-29. Zelenskyj rozhodnutie vlády ocenil a poďakoval sa za významnú pomoc v posilnení obranyschopnosti Ukrajiny. Pri tejto príležitosti pozval Hegera na návštevu Ukrajiny. Ten pozvanie prijal.

 Lietadlá, ktorých sa Slovensko takto „zbaví“ sú podľa Hegera nepoužiteľné. Kompenzácia za darovanie by mala prísť z Európskeho mierového nástroja. „Naša vláda stojí na správnej strane dejín,“ povedal Heger. Naď dodal, že Slovensko získa asi 200-miliónov eur vysokú kompenzáciu z Európskeho mierového nástroja a USA by mali Slovensku doručiť vojenskú techniku v hodnote približne 700-miliónov dollárov.

 Slovensko na Ukrajinu pošle celkovo 13 lietadiel. Tri migy majú pochádzať ešte z Československej socialistickej republiky a majú byť použité výhradne na náhradné diely, ďalších desať migov uzemnila vláda vlani v decembri. Jeden stroj plánuje ministerstvo venovať Vojenskému historickému múzeu v Piešťanoch.

Rozhodnutie o osude stíhačiek MiG-29 podľa Hegera spravil Robert Fico tým, že nakúpil americké stíhačky F-16. Výcvik na pilotov na sovietskych strojoch bol tým pádom podľa Hegera ukončený a pre MiG-29 to mal byť „ortieľ smrti“.

 Podľa dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa (Demokrati) rokovania o darovaní prebiehali viac ako pol roka. Slovensko tak nakoniec na Ukrajinu pošle desať migov s motormi a ďalšie tri stíhačky bez motorov a časť systému Kub.

Naď pripomenul, že Ukrajina má fabriku na servisovanie sovietskych strojov a majú aj pilotov, ktorí na nich vedia lietať.

 Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Daniel Zmeko

Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl generála Daniela Zmeka sa Slovensko dostalo do kritickej situáciu pri prevádzke MiG-29. Slovensko malo päť pilotov a štyri stroje. „Prevádzka oscilovala okolo štyroch kusov na jeden operačný deň,“ priblížil Zmeko. Dodal, že pri starých sovietskych strojoch nastávala kritická otázka dostupnosti náhradných dielov a munície. „Odporúčali sme rezortu obrany že s migmi treba niečo robiť a rozhodnutie ste počuli pred chvíľou,“ ozrejmil Zmeko.

Aktuálna situácia na Ukrajine podľa Zmeka ukazuje, že Ruská federácia nemá kapacity na to, aby viedla otvorenú vojnu proti NATO. MiG-29 je podľa neho stíhacie lietadlo, ktoré je určené na vybojovanie vzdušnej nadvlády. „Ukrajinská strana tieto lietadlá využije na zabezpečenie protivzdušnej obrany štátu a zneškodňovania striel s plochou dráhou letu,“ spresnil. Rusko v existujúcom konflikte opakovane útočilo raketami na ukrajinské ciele.

Naď nechce zverejniť právnu analýzu, ktorá má dokazovať ústavnosť tohto rozhodnutia. Analýza mala byť vypracovaná len pre ministra obrany a slúžiť mala pre rozhodnutie vlády. Odmieta, že by mala byť zverejnená, pretože sa obáva, že by „Fico lepil autora na billboardy“.

 „Dali sme si záležať na tom, aby materiál bol vypracovaný tak, aby bol schválený,“ spresnil Heger. Odvoláva sa na písmeno F článku 119 Ústavy SR.

Zároveň odmietol tvrdenia predsedu strany Smer Roberta Fica, že toto rozhodnutie zatiahne Slovensko do vojny. Heger zdôraznil, že SR je súčasťou NATO. Pripomenul tiež, že stíhačky darovali aj naši spojenci a proces darovania Mig-29 je úzko koordinovaný s poľskou stranou, s Ukrajinou i ďalšími spojencami.

Naď potvrdil, že Slovensko sa bude uchádzať o náhradu v rámci Európskeho mierového nástroja. Existuje tiež podľa neho bilaterálna ponuka zo strany Spojených štátov amerických na konkrétnu vojenskú techniku, ktorej pridaná hodnota vo finančnom vyjadrení pre SR bude zhruba 700 miliónov dolárov.

 USA schválili možný predaj rakiet AGM-114R2 Hellfire (Pekelná strela) do Poľska. Viac o týchto zbraniach na videu US Army a US Navy.

Poľsko v najbližších dňoch odovzdá Ukrajine zrejme štyri nadzvukové lietadlá MiG-29. Na tlačovej konferencii po stretnutí s českým prezidentom Petrom Pavlom to vo štvrtok povedal poľský prezident Andzrej Duda.

Ešte vo februári ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou. Premiér Heger vtedy povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo.

Fico vyhlásil, že Slovensko sa týmto rozhodnutím môže stať vojnovým terčom. Obrátiť sa na Ústavný súd však nechce, pretože by rozhodoval dlho. „Sú veci ktoré sa nedokazujú, na súde nedokazujete že ráno vychádza Slnko,“ zdôvodnil. Tvrdí, že podľa neho odvolaná vláda nesmie rozhodovať o zásadných otázkach zahraničnej politiky.

Fico už pri darovaní systémov S-300 tvrdil, že Rusko podnikne kroky voči Slovensku. „Je to symbolický akt otvoreného nepriateľstva voči Ruskej federácii,“ ozrejmil. Fico však netvrdí, že Rusko na Slovensko zaútočí no podotkol, že Rusko Slovensku dodáva jadrové palivo. „Prečo my prejavujeme toto nepriateľstvo voči Ruskej federácii, sme napadnutí,“ pýta sa Fico. Odmieta tvrdenie že MiG-29 sú šrot a tvrdí, že budú použité na zabíjanie. Pýta sa, či ďalší krok bude posielanie vojakov na Ukrajinu.

Podľa generála Zmeka budú migy použité na zabezpečenie ochrany infraštruktúry a sídelných miest. „Nemyslím si, že by z nich boli spravené bojové stroje,“ spresnil.

Zmluvu o darovaní schválila prezidentka Čaputová a odobril dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. Podľa Hegera táto medzinárodná zmluva nie je považovaná za zmluvu vojenskej povahy.

 Stíhačky MiG-29 Slovensko predčasne prestalo používať vlani po ruskej invázii na Ukrajinu a dohodlo sa s Českom a Poľskom na pomoci pri zabezpečení svojho vzdušného priestoru do doby, kým Bratislava dostane objednané americké stíhačky F-16.

Slovensko tak už viac využitie pre stíhačky, okrem leteckých dní, nemalo. Stíhačky podľa informácií z vojenského letiska od decembra vo vzduchu neboli a aj dovtedy ich používali v rámci výcvikových letov.

Prúdové stíhacie lietadlá MiG-29 boli vyvinuté v 70. rokoch 20. storočia v Sovietskom zväze.

Dočasne poverená vláda podľa niektorých ústavných právnikov nemá kompetencie o darovaní rozhodnúť. Diskutovalo sa o možnosti, aby o tom rozhodol parlament, alebo aby k tomu zaviazal vládu./agentury/

X X X

Polícia si vyžiadala na ďalšiu analýzu mobily Mariana Kočnera

Polícia si od Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vyžiadala na ďalšiu analýzu zaistené mobilné telefóny obžalovaného Mariana Kočnera. Počas piatkového hlavného pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a prípravy vrážd prokurátorov o tom informovala predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová.

„Polícia požiadala súd v inej trestnej veci, ale pre totožný skutok prípravy vrážd prokurátorov, o zapožičanie mobilných telefónov Mariana Kočnera,“ priblížil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus. Dôvodom je existencia modernejších programov, ktoré by mohli efektívnejšie napomôcť k obnove vymazaných dát.

„Nemáme istotu, že sa podarí obnoviť niečo navyše,“ dodal prokurátor. O odovzdaní mobilných telefónov polícii musí ešte rozhodnúť súd. Obhajca Mariana Kočnera Marek Para vyjadril s prípadným rozhodnutím o odovzdaní mobilov polícii nesúhlas.

Splnomocnenec rodiny zavraždeného novinára Roman Kvasnica má nádej, že by sa analýzou mobilných telefónov mohli zistiť nové informácie. „Z pohľadu rodiny zavraždeného Jána Kuciaka je potrebné vyvíjať aktivitu ku každému dôkazu, ktorý sa javí ako reálne vykonateľný,“ podotkol.

V piatok po obednej prestávke vypovedala pred senátom ŠTS dvojica svedkov Dávid Szőke a Ádám Huszlicska v súvislosti so zabezpečením a odovzdaním zbraní Zoltánovi Andruskóvi, za čo už boli právoplatne odsúdení.

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsúzsovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil v máji 2021 prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby – Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Dušan Kracina a Darko Dragič. Tomáš Szabó bol vylúčený na samostatné konanie, súd ho uznal za vinného. Samostatne sú stíhaní aj Zoltán Andruskó a Miroslav Marček. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť od Mariana Kočnera podľa obžaloby na jeseň 2017. V prípade Šufliarskeho približne o rok neskôr./agentury/

X X X

Bieloruský režim sa podľa OSN môže dopúšťať zločinov proti ľudskosti

Správa OSN bola zverejnená len niekoľko hodín predtým, než v Bielorusku odsúdili na dlhoročné väzenie dve bývalé členky vedenia nezávislého spravodajského portálu Tut.by.

Porušovanie práv ľudí, ktorí sa mali postaviť proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, môže predstavovať zločiny proti ľudskosti, upozornila v piatok Organizácia Spojených národov (OSN). Informovala o tom agentúra AFP.

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v piatok zverejnil správu, v ktorej dospel k záveru, že po celej krajine sa pácha hrubé porušovanie ľudských práv.

Násilná a represívna kampaň

„Zdá sa, že porušovania boli súčasťou násilnej a represívnej kampane úmyselne zameranej voči tým, ktorí boli proti vláde, alebo tak boli vnímaní, či vyjadrili kritické názory,“ uvádza sa v správe.

„Niektoré z týchto porušení môžu predstavovať zločiny proti ľudskosti,“ dodal úrad.

Správa bola zverejnená len niekoľko hodín predtým, než v Bielorusku odsúdili na dlhoročné väzenie dve bývalé členky vedenia nezávislého spravodajského portálu Tut.by, pripomína AFP.

Rozhovory s vyše 200 obeťami

Dokument OHCHR sa vzťahuje na obdobie od 1. mája 2020 do 31. decembra 2022. Je založený na rozhovoroch s 207 obeťami a analýze viac než 2500 kusov dôkazového materiálu vrátane fotografií, videí, lekárskych či súdnych záznamov.

„Dokumentuje rozsiahle a systematické porušovanie medzinárodného práva v oblasti ľudských práv,“ uviedla na margo správy hovorkyňa OHCHR Elizabeth Throssellová. Zahŕňa „nezákonné odňatie života a početné prípady svojvoľného odňatia slobody, mučenia a zlého zaobchádzania, ako aj sexuálne a rodovo podmienené násilie, porušovanie práv na slobodu prejavu, pokojné zhromažďovanie a združovanie a popieranie práva na riadny proces a rovnocennú ochranu pred zákonom,“ dodala.

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk vyzval Lukašenkovu vládu, aby ukončila „systematické utláčanie“ kritikov a okamžite prepustila všetkých väzňov zadržiavaných na politickom základe, píše AFP.

Totálna deštrukcia základných slobôd

„Naša správa zachytáva neprijateľný obraz beztrestnosti a takmer totálnej deštrukcie občianskeho priestoru a základných slobôd v Bielorusku,“ upozornil Türk.

Prenasledovanie v Bielorusku prepuklo po historickom protestnom hnutí, ktoré vypuklo v roku 2020 v reakcii na sporné znovuzvolenie Lukašenka na post prezidenta. Voľby boli poznačené početnými podvodmi a pozorovatelia ich označili za zmanipulované, píše AFP.

V Bielorusku je aktuálne na základe politicky motivovaných obvinení zadržiavaných 1462 ľudí, uviedol OHCHR. Do februára tohto roka úrady zrušili 797 mimovládnych organizácií a ďalších 432 zatvorili, aby sa vyhli možnému stíhaniu. „Väčšina nezávislých bieloruských médií bola nútená zatvoriť, pričom niektoré boli vyhlásené za ‘extrémistické‘,“ dodala Throssellová , aktuality.sk

X X X

Polícia si vyžiadala na ďalšiu analýzu mobily Mariana Kočnera

Polícia si od Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vyžiadala na ďalšiu analýzu zaistené mobilné telefóny obžalovaného Mariana Kočnera. Počas piatkového hlavného pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a prípravy vrážd prokurátorov o tom informovala predsedníčka senátu ŠTS Ružena Sabová.

 „Polícia požiadala súd v inej trestnej veci, ale pre totožný skutok prípravy vrážd prokurátorov, o zapožičanie mobilných telefónov Mariana Kočnera,“ priblížil prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus. Dôvodom je existencia modernejších programov, ktoré by mohli efektívnejšie napomôcť k obnove vymazaných dát.

„Nemáme istotu, že sa podarí obnoviť niečo navyše,“ dodal prokurátor. O odovzdaní mobilných telefónov polícii musí ešte rozhodnúť súd. Obhajca Mariana Kočnera Marek Para vyjadril s prípadným rozhodnutím o odovzdaní mobilov polícii nesúhlas.

Splnomocnenec rodiny zavraždeného novinára Roman Kvasnica má nádej, že by sa analýzou mobilných telefónov mohli zistiť nové informácie. „Z pohľadu rodiny zavraždeného Jána Kuciaka je potrebné vyvíjať aktivitu ku každému dôkazu, ktorý sa javí ako reálne vykonateľný,“ podotkol.

V piatok po obednej prestávke vypovedala pred senátom ŠTS dvojica svedkov Dávid Szőke a Ádám Huszlicska v súvislosti so zabezpečením a odovzdaním zbraní Zoltánovi Andruskóvi, za čo už boli právoplatne odsúdení.

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsúzsovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil v máji 2021 prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby – Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Dušan Kracina a Darko Dragič. Tomáš Szabó bol vylúčený na samostatné konanie, súd ho uznal za vinného. Samostatne sú stíhaní aj Zoltán Andruskó a Miroslav Marček. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť od Mariana Kočnera podľa obžaloby na jeseň 2017. V prípade Šufliarskeho približne o rok neskôr./agentury/

X X X

Hodnotiaca komisia odporučila na šéfa SND len Mateja Drličku

Hodnotiaca komisia v procese výberového vypočutia kandidátov na post generálneho riaditeľa SND odporučila Mateja Drličku. Ďalších troch uchádzačov – Miloslava Oswalda, Borisa Ažaltoviča a Norberta Baxu poradný orgán neodporučil. Vyplýva to zo zápisnice výberovej komisie, ktorú v piatok zverejnili na webe Ministerstva kultúry (MK) SR a podstránke výberového konania.

 Zápisnica bilancuje priebeh a jednotlivé kolá procesu verejného vypočutia, obsahuje aj otázky, ktoré položila verejnosť jednotlivým uchádzačom na híringu 7. marca.

Po ukončení verejného vypočutia poradný orgán zhodnotil uchádzačov na základe všetkých predložených podkladov, neverejného a verejného vypočutia. „Následne predseda poradného orgánu dal hlasovať o uchádzačoch, ktorých poradný orgán neodporúča na obsadenie pozície generálneho riaditeľa SND ako vhodných kandidátov,“ uvádza komisia v zápisnici. „Poradný orgán jednohlasne neodporučil kandidátov Norbert Baxa, Miloslav Oswald, Boris Ažaltovič,“ uvádza sa v materiáli. Naopak, jednohlasné odporúčanie komisie sa týkalo uchádzača Mateja Drličku.

 Meno odporúčaného kandidáta predloží komisia dočasne poverenej ministerke kultúry Natálii Milanovej. Tá má teraz 30 dní na zverejnenie svojho rozhodnutia, ako bude ďalej postupovať. „Po získaní výsledkov od poradného orgánu som požiadala jeho predsedu o podrobnejšie zdôvodnenie a vysvetlenie. Na jeho základe spravím finálne rozhodnutie,“ uviedla Milanová.

Rezort kultúry na svojom webe pripomína, že zápisnicu z celého procesu verejného vypočutia aj s odôvodneniami rozhodnutia poradného orgánu a taktiež i záznam z verejného vypočutia zverejní ministerstvo po skončení verejného vypočutia na webovom sídle ministerstva kultúry počas nasledujúcich šiestich mesiacov.

 Vedením SND je v súčasnosti poverený vedúci oddelenia umenia a umeleckých inštitúcií Jozef Švolík. Dočasné opatrenie do ukončenia výberového procesu prijala ministerka po tom, ako k 1. novembru 2022 odvolala z postu šéfa národného divadla Mateja Drličku. Dôvodom boli Drličkove medializované vyjadrenia na adresu umelcov a politikov. Drlička sa za svoje slová ospravedlnil, ministerke zároveň ponúkol rezignáciu. Neskôr naznačoval, že manažment pod jeho vedením bol šikanovaný poslancami z Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá ako jeden z dôsledkov názorovej konfrontácie týkajúcej sa opodstatnenosti redukcie sólistického súboru Opery SND./agentury/

X X X

Tajnosti Markízy okolo jesennej šou: Čím bude konkurovať Talentu a Pečie celé Slovensko?

 Markíza zatiaľ neprezradila svoju jesennú šou.

Jesenné veľké šou sú pre televízie vyvrcholením celého roka. Do svojej najsilnejšej sezóny nasadzujú výpravné formáty, ktoré sú ťahákom víkendov až do Vianoc. Kým televízia Joj a Jednotka RTVS už majú jasno v tom, čo divákom prinesú počas víkendových večerov, Markíza zatiaľ neprezradila, čím bude na jeseň lákať divákov k nedeľným obrazovkám. Ako jediná slovenská televízia pritom prináša až dve veľké šou v priebehu jedného roka. Aktuálne boduje s novou sériou Let’s Dance, ktorá je doposiaľ najsledovanejším tohtoročným programom.

 Oficiálne však už potvrdila, že na jeseň neprinesie novú sériu šou Tvoja tvár znie povedome, hoci ju v plánoch na rok 2023 uvádzala. Po výraznom poklese záujmu divákov o poslednú sériu nie je toto rozhodnutie prekvapením.

Tvoja tvár a SuperStar potrebujú oddych

Tvojej tvári sa v poslednom ročníku, ktorý vysielala na jeseň 2022, prestalo dariť. Už prvá epizóda zaznamenala výrazný odliv divákov. Na nové celebritné výkony bolo zvedavých len 318-tisíc divákov, pričom predošlá séria štartovala na jar 2021 až s 563-tisíc divákmi a pri každej jednej epizóde mala pri obrazovkách viac ako pol milióna divákov. Pre Markízu to bol najúspešnejší ročník od roku 2016, kedy celebritnú šou prvýkrát uviedla na obrazovky.

Viac divákov ako posledná Tvoja tvár mala rok predtým, na jeseň 2021, aj SuperStar. Markíza ju vtedy kvôli vysoko sledovanej očkovacej lotérii presunula netradične na piatky, no napriek tomu si úvodné hľadanie novej speváckej hviezdy nenechalo ujsť 386-tisíc divákov. Finále kvôli spoločným priamym prenosom s českou Novou odvysielala Markíza opäť v nedeľu, pozrelo si ho 446-tisíc divákov. SuperStar však rovnako ako Tvoja tvár nenadviazala na mimoriadne úspešný predošlý ročník, kedy prekonávala svoje niekoľkoročné rekordy. Každú epizódu si pozrelo v priemere 624-tisíc divákov a finále sledovalo až 678-tisíc divákov, čo bolo najviac od roku 2015.

 Tvoja tvár zažila svoju najhoršiu sezónu aj v komerčnom publiku 12–54, kde si už pri štarte pripísala sledovanosť necelých 6 % a podiel na trhu tesne nad 20 %. Predchádzajúca séria pritom odštartovala s mimoriadne vysokou sledovanosťou 11,1 % a tiež trhovým podielom 31,6 %. SuperStar si pri štarte pripísala rating 7,2 % a trhový podiel 24,8 %, finále malo sledovanosť 8,6 % a trhový podiel 24,2 %. Rok predtým si pripísalo rating 14,5 % a rekordný trhový podiel 39,7 percenta.

Pre obidve veľké šou – Tvoju tvár aj SuperStar – boli posledné série siedmymi v poradí a nasledovali po mimoriadne úspešných sériách, na ktoré však nedokázali nadviazať. Televízia im pravdepodobne dopraje dlhšiu pauzu, ako to bolo aj pri Let’s Dance. Tanečná šou sa na jar minulého roka vrátila po päťročnej prestávke a stala sa hitom roka. Každú nedeľu bolo pri obrazovkách Markízy v priemere 556-tisíc divákov, rekordom bolo 616-tisíc divákov pri šiestom priamom prenose.

Aktuálne vysielaná ôsma séria má za sebou zatiaľ dve odvysielané epizódy. Prvú epizódu sledovalo až 605-tisíc a druhú 543-tisíc divákov, má tak našliapnuté zopakovať si úspech z predošlej sezóny.

Nové veľké šou nevznikajú

Režisér Pepe Majeský, ktorý pre Markízu už roky pripravuje všetky veľké šou, v nedávnom rozhovore pre Mediaklik skonštatoval, že nové veľké zábavné formáty vo svete nevznikajú. „Veľkých šou vo svete nie je veľa. Najväčšie sú SuperStar, Xfactor, Talent, Let’s Dance a Voice, trochu menšia je Tvoja tvár. Nič nové nevzniká. Takéto úspešné šou, ktoré majú za sebou dvadsať sérií, prichádzajú tak raz za desať-pätnásť rokov. Je okolo toho celá veda a stojí to strašne veľa peňazí. Slovensko má problém aj s tým, že je malé a potom diváci vidia všetkých všade,“ uviedol.

Nezodpovedanou otázkou tak nateraz zostáva, akú šou uvedie Markíza na jeseň. Nebolo by prekvapením, keby namiesto šou uviedla v nedeľné večery nový seriál, ako sa to osvedčilo Jojke s Ivetou. Napríklad pod hlavičkou Voyo Originál pripravuje vôbec prvý fantasy seriál s názvom Vedma s atraktívnym hereckým obsadením, ako sú Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Gabriela Marcinková, Antónia Lišková a ďalšie známe mená. Seriálové projekty vyrábané pre Voyo však doposiaľ neuvádzala vo vysielaní lineárnej televízie.

Na Jednotke sa bude opäť piecť

Ťahákom jesennej programovej štruktúry RTVS bude už tretia séria Pečie celé Slovensko bude. Prvá séria odštartovala s mimoriadnym úspechom v roku 2021. V priemere sledovalo desať súťažných častí až 539-tisíc divákov, menej ako pol milióna divákov mala len jedna epizóda. Finále si pozrelo až 598-tisíc divákov.

Druhá séria si na jeseň 2022 pripísala opäť status najsledovanejšej jesennej šou, hoci počet divákov voči prvej sérii mierne klesol. Priemerne si každú z jedenástich súťažných epizód pozrelo 493-tisíc divákov, viac ako pol milióna divákov mali tri epizódy. Finále, ktorá sa nieslo v svadobnej atmosfére, sledovalo rekordných 613-tisíc divákov, najviac z obidvoch sérií. RTVS má z tejto série pripravenú ešte jednu špeciálnu epizódu, ktorú uvedie počas veľkonočných sviatkov.

 Jojka bude hľadať ďalšie talenty

Česko Slovensko má talent patrí k najdlhšie vysielaným talentovým šou na Slovensku. Spoločný projekt televízie JOJ a českej Primy je na obrazovkách už od roku 2010. Hoci už javí známky únavy, je jedinou veľkou šou televízie Joj a nebude chýbať na jej obrazovkách ani túto jeseň, kedy sa vráti už vo svojej jedenástej sérii.

Vlani ju Jojka nasadila netradične na nedeľné večery do konkurencie Tvojej tváre a Pečie celé Slovensko. A tento ťah je vyšiel. Talentu sa podarilo poraziť konkurenčnú celebritnú šou a úspešne odolal aj „pečeniu“. Jeho sledovanosť dramaticky neklesla a v priemere si jedenásť nedeľných epizód pozrelo 383-tisíc divákov, pričom rekordom bolo 424-tisíc divákov.

Nepríjemné prekvapenie prišlo až pri priamych prenosoch zo semifinále a finále, ktoré sa presunuli kvôli spoločným prenosom s českou Primou späť na sobotu. Ich sledovanosť spadla na najnižšiu sledovanosť v celej sezóne. Semifinále si pozrelo len 262-tisíc divákov a finále 321-tisíc divákov. Rok predtým malo finále 349-tisíc divákov, no predchádzajúce dva ročníky pritiahli viac ako pol milióna divákov. V roku 2019 ich bolo 512-tisíc a v roku 2018 až 592-tisíc. Dá sa očakávať, že televízia nasadí aj túto jeseň Talent na nedeľné večery./agentury/

X X X

RTVS prekope spravodajstvo: Zatrasú sa stoličky pod známymi tvárami z obrazovky?

Verejnoprávna televízia zmeny v spravodajstve avizuje už dlhšiu dobu.

 Moderátorské dvojice hlavnej spravodajskej relácie RTVS. Zľava: Simona Simanová a Viliam Stankay, Janette Štefánková a Andrej Bálint, Klaudia Suchomel Guzová a Ľubomír Bajaník.

 Riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj už vo svojom projekte v lete 2022 a aj po nástupe do funkcie hovoril, že za najväčší problém považuje spravodajstvo, ktoré bude prioritne riešiť. Upozorňoval na nízku sledovanosť hlavnej spravodajskej relácie v porovnaní so sledovanosťou hlavných spravodajských relácií v komerčných televíziách, a rovnako na nízku návštevnosť spravodajského webu RTVS v porovnaní s komerčnými spravodajskými portálmi.

Neskôr Machaj potvrdil, že pripravuje personálne, ale najmä programové zmeny v štruktúre spravodajstva. Ich aplikáciu do praxe zabrzdil škandál okolo Márie Hlucháňovej, ktorá po troch mesiacoch vo funkcii šéfky spravodajstva musela odísť po tom, čo sa 17. novembra hodinu vysielal snem Smeru. RTVS po kritike pristúpila k razantnému kroku a odvolala celé vedenie spravodajstva. Po Hlucháňovej nastúpila Anna Sámelová, ktorej úlohou bolo spustiť „nové“ spravodajstvo.

 Potrebný rebranding potrebuje najmä spravodajský okruh :24. Ten vznikol ako odozva na začiatok vojny na Ukrajine. Vedenie hovorí o tejto televízii, že vznikla za tri dni a nemala pripravené personálne, technické, ani vizuálne zázemie. To by sa malo čoskoro zmeniť. Novú podobu by mala dostať spravodajská :24, ale zrejme aj ťažiskové spravodajsko-publicistické formáty typu Správy RTVS alebo politická diskusia O päť minút dvanásť.

Personálne, ale aj vizuálne zmeny v spravodajstvách televízií nie sú ničím výnimočným. V pravidelných intervaloch je to nutný krok kvôli životnosti týchto relácií a udržania si atraktívneho vizuálu, ktorý najviac vnímajú diváci. V prípade RTVS pripravované zmeny sa udejú po veľmi dlhom období. V nedávnej minulosti napríklad Jojka spustila samostatnú spravodajskú televíziu, ktorá kombinuje zabehnuté a úplne nové formáty. Markíza nezaostáva a len pred pár dňami kompletne zmenila podvečerný publicistický Reflex a vedenie stanice potvrdilo, že pripravuje úplne nové štúdio pre Televízne noviny.

 Ruka v ruke s obsahovými a kreatívnymi zmenami sa deje aj výmena moderátorov. Markíza postupne angažuje aj mladšie tváre – Lenka Vavrinčíková, Viktor Vincze, Zuzana Čimová. RTVS minulý rok rozšírila počet dvojíc v Správach RTVS o Simonu Simanovú a Andreja Bálinta. Nateraz sa čaká, či Patrik Herman výraznejšie zamieša kary v personálnom obsadení spravodajských relácií. To isté platí aj o vlajkovej politickej diskusii televízie O päť minút dvanásť alebo rozhlasových Sobotných dialógoch. Dá sa očakávať, že RTVS s avizovanými zmenami pristúpi k razantnejšej výmene.

„RTVS v súčasnosti pracuje na obsahových a vizuálnych zmenách v súvislosti s dobudovaním vizuálnej identity a programovej štruktúry spravodajského okruhu RTVS :24. Tento komplexný projekt zahŕňa viaceré zmeny, o ktorých budeme informovať koncom marca,“ povedala pre Mediaklik Zuzana Vicelová, manažérka pre korporátnu komunikáciu RTVS./agentury/

X X X

Problémový most na R2 pri Mýtnej: Zatvorili ho, lebo sadal. Čaká na ďalšie úpravy

O termíne otvorenia problémového mosta pri Mýtnej diaľničiari zatiaľ nehovoria, novovybudovanú časť R2 čakajú viaceré úpravy.

MÝTNA: Časť rýchlostnej cesty R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce oficiálne otvoril vlani v decembri minister dopravy Andrej Doležal. Ak by tak neurobil, nastala by situácia, keď by za celý rok nepribudol na mape slovenských diaľnic jediný dokončený úsek. Hneď po slávnostnom sprejazdnení cesty však diaľničiari uzatvorili novovybudovaný most pri obci Mýtna. Dôvodom bolo „sadanie jeho krajných opôr“, a to o niekoľko centimetrov.

Hoci ukončenie tlakovej injektáže, ktorá mala „vylepšiť podložie pod pilótami“ ukončili, vodiči musia problémovú časť obchádzať aj dnes a zdá sa, že v blízkej dobe sa to nezmení.

Kolaudáciu zastavili, chystajú úpravy

Už v januári zastavil špeciálny stavebný úrad pre diaľnice, teda príslušná sekcia ministerstva dopravy, začaté kolaudačné konanie, ktoré pôvodne len prerušil. Úrad zdôvodnil, že stavebník „nepredložil chýbajúce doklady, o preukázaní odstránení nedostatkov a bezpečnej stability konštrukcie mostného objektu“.

Národná diaľničná spoločnosť teraz potvrdila, že na základe geodetických meraní pripravili zoznam opatrení pre komplexnú úpravu v úseku, v ktorom došlo k sadaniu mosta a cesty. Nepôjde teda iba o kozmetické úpravy.

Úprava čaká ložiská dvoch opôr, odvodnenie mosta, dlažbu pod ním, aj výškové vedenie zvodidiel. Dodatočne upravia mostné závery, stredný deliaci pruh, protihlukovú stenu, vozovku v potrebnej dĺžke a ďalšie časti objektu. Opatrenia Aktualitám popísala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková a odpovede na naše otázky diaľničiari paralelne zverejnili na sociálnej sieti.

NDS: Termín otvorenia nepoznáme

Aktuality zaujímalo, ako dlho by plánované úpravy problémového mosta mali trvať. Konkrétnu odpoveď ani odhad sme však nedostali s vysvetlením, že k termínom sa bude vedieť diaľničná spoločnosť vyjadriť až po tom, ako od zhotoviteľa dostane harmonogram prác.

V centrálnom registri zmlúv sme nenašli žiadny nový dodatok k pôvodnej zmluve, ktorý by popisoval a ohodnocoval úpravy sadajúceho mosta. Žgravčáková potvrdila, že ani k dopadu na cenu výstavby tohto úseku R2 sa zatiaľ vyjadriť nevie. Takéto vyjadrenia označila za „predčasné“.

Neodpovedala ani na otázky o tom, aké sú príčiny problémov a či sa dali predpokladať, alebo išlo o nepredvídateľné okolnosti.

Výstavba nového 13,5 kilometra dlhého úseku R2 Mýtna – Lovinobaňa, Tomášovce trvala takmer tri a pol roka. Pôvodne mal motoristom slúžiť už vlani v lete a aj dnes je jeho sprístupnená časť prejazdná len na základe rozhodnutie o jej predčasnom užívaní.

Pôvodná zmluvná cena diela bola 128 miliónov eur bez DPH. Postupne sa zvýšila na takmer 137 miliónov eur. Zhotoviteľom je združenie stavebných spoločností Metrostav a Hochtief.

Doležal oneskorenie otvorenia úseku aj jeho predraženie zdôvodňoval vplyvom pandémie a s ňou súvisiacim výpadkom pracovníkom, komplikáciami pri preložkách inžinierskych sietí, či nárastom cien stavebných materiálov pre vojnu na Ukrajine. Výstavbu spomalil aj nález munície z čias druhej svetovej vojny a pyrotechnický prieskum územia.

Čakajú na ďalší úsek

Bližšie informácie o termíne sprejazdnenia nemajú ani samosprávy v Novohrade.

„Čerpáme ich len z oficiálne zverejňovaných rozhodnutí špeciálneho stavebného úradu pre diaľnice, teda ministerstva,“ povedala starostka obce Mýtna Ivana Kondačová.

Napriek problémom so sadajúcim mostom, ktorého uzatvorenie odklonilo motoristov z rýchlostnej cesty na kruhovú križovatku pri Mýtnej, sa v obci z niekoľko kilometrov dlhého úseku R2 tešia.

„Mýtnu to maximálne odbremenilo od tranzitnej dopravy. Predtým bol problém vôbec sa dostať z domu na cestu v obci, alebo prejsť cez cestu ako chodec,“ priblížila starostka.

Región má v súvislosti s R2 očakávania aj v súvislosti s budúcimi investormi, výstavba však napreduje len pomaly. „Očakávania sú, ale uvidíme, ako sa bude vyvíjať v súčasnej politickej aj geopolitickej situácii.“

Motoristom dosiaľ sprejazdnený úsek ušetrí len pár minút, väčšiu úsporu času by malo priniesť až dokončenie aktuálne rozostavaného úseku Kriváň – Mýtna, ktorého súčasťou bude aj najdlhšia estakáda na Slovensku, aktuality.sk

X X X

Inšpirujú sa bohatšie krajiny Poľskom a Slovenskom? Hrozí návrat Smeru

Ukrajinci sa dočkali. Migy čoskoro poputujú k našim východným susedom, rozhodla vláda. Stalo sa tak deň po tom, čo rovnaký krok ohlásilo Poľsko. Podľa vojenského experta to môže spustiť lavínu vojenskej pomoci ostatných krajín. Dočká sa Ukrajina veľkej vojenskej pomoci?

Páči sa Vám tento podcast?

„Prisľúbenie štyroch migov zo strany Poľska môže byť prvou lastovičkou, ktorá spustí ďalšiu pomoc Ukrajine zo strany západných štátov, tak ako sme to videli pri tankoch. Veľká Británia ako prvá sľúbila dodať svoje tanky Challanger 2, potom nasledovali prísľuby z Nemecka a Spojených štátov amerických,“ hovorí v podcaste vojenský analytik Adam Potočňák. To, či sa tak skutočne stane, ovplyvní aj reakcia Ruska na dodávky migov.

Slovensko má na čele v prieskumoch popularity novú politickú stranu. Smer sa po rokoch opäť dostal na pozíciu lídra a nahradil tak Hlas Petra Pellegriniho, ktorý posledné mesiace začína strácať na svojho bývalého šéfa Roberta Fica. Voličov stráca aj OĽaNO, ktorému podľa predpokladov ublížil odchod dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera. O aktuálnej politickej situácii povie viac v podcaste politológ Jozef Lenč, aktuality.sk

X X X

Svet sa bojí novej finančnej krízy. Poliaci čakali na to, kým schválime migy na Ukrajinu

Zákazníci čakajú v rade pred pobočkou banky Silicon Valley vo Wellesley v štáte Massachusetts.Zdroj: reuters

Francúzsky prezident sa zaťal a presadí dôchodkovú reformu aj napriek masovým protestom. Slovenské migy by na Ukrajinu mohli putovať už v priebehu niekoľkých dní.

Prinášame vám prehľad najdôležitejších zahraničných udalostí a niečo navyše. Dnes ich pre vás pripravil redaktor zahraničia Pavol Štrba.

Banky zachraňujú samé seba. Príde nová kríza?

Pandémia, vojna na Ukrajine, inflácia. K trom bezprecedentným krízam, ktoré za posledné tri roky zažil svet, by sa mohla pridať štvrtá: finančná.

ZOPAKUJE SA ROK 2008? Zatiaľ to nepripomína krízu z rokov 2007 a 2008, keď sa v reakcii na kolaps niektorých amerických bánk zrútil aj trh z nehnuteľnosťami a finančná nákaza sa šírila celým svetom, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.