Úplatok bol v SR v špeciálnej knihe. Smer s Republikou, vytvorili koalície a desiatky kandidátov po SR

Svedok sa cítil ako vo filme. O čom je ďalšia korupčná kauza Dušana Kováčika?Bývalý špeciálny prokurátor a dnes právoplatne odsúdený korupčník Dušan Kováčik má ďalší problém. Kým si niekdajší prvý muž Úradu špeciálnej prokuratúry odpykáva osemročné väzenie, čaká ho ďalšie hlavné pojednávanie – opäť v korupčnej kauze.

Aj tentoraz ide o prípad, keď mal ako šéf prokuratúry zobrať úplatok 50-tisíc eur. Iné je len obsadenie hlavných aktérov a spôsob odovzdania peňazí.

Úplatok mal totiž prevziať v špeciálne upravenej knihe, v ktorej bol vyrezaný otvor. Jeden z kľúčových svedkov celého prípadu hovoril, že keď balík peňazí zakamuflovaný v knihe podával ďalej, pripadal si ako vo filme. Historku s nadšením šíril ďalej svojim kamarátom a kolegom, polícia tak získala viacero svedkov z počutia.

Kováčik bude čeliť obžalobe aj s podnikateľom Petrom Koščom, ktorý je v prípade rovnako obvinený. Muž s prezývkou Pán X je stíhaný za to, že mal úplatok dať, špeciálny prokurátor ho mal zasa zobrať.

Prezývaný Pán X síce oficiálne nefiguruje v štátnych úradoch, no viacerí svedkovia z bezpečnostného prostredia hovoria o jeho obrovskom vplyve na Slovenskú informačnú službu a o kontaktoch na políciu či politikov.

Dvojica obvinenia od začiatku odmieta. Navyše Košč je už už viac ako rok na úteku. Keď ho polícia vlani na jar obvinila a chcela ho zadržať, doma ho už nenašla. Odvtedy naňho súdy vydali zatykače, no Košč sa už na polícii neprihlásil.

Bankovky v knihe

Korupčný príbeh sa mal odohrať v roku 2016.

Podľa policajného exfunkcionára Bernarda Slobodníka, ktorý je kľúčovým svedkom prípadu, Košč zorganizoval pomerne neštandardné stretnutie. Jedným z účastníkov bol vtedy novovymenovaný šéf Slovenskej informačnej služby Anton Šafárik, druhým práve Dušan Kováčik. Títo muži sa stretli v priestoroch neštátnej cirkevnej nemocnice Milosrdných bratov v Bratislave a usadili sa v jednej zo zasadačiek.

Fakt, že stretnutie v takomto zložení sa naozaj uskutočnilo, potvrdzuje nielen Slobodník, ale aj Šafárik a Kováčik. Košč však nebol účastný od začiatku dokonca, lebo si vraj odbehol. Kľúčový mal byť záver.

Slobodník tvrdí, že Košč mu podal do ruky knihu s tvrdou väzbou a povedal mu, že je to pre Kováčika. Prvé stránky boli štandardné, no zvyšok knihy bol upravený. Vo vyrezanej časti boli vraj vložené 500-eurové bankovky.

Ostatní dvaja účastníci stretnutia – Šafárik a Kováčik – túto situáciu nevideli.

Keď sa „rokovanie“ skončilo, po ceste z budovy Slobodník posunul knihu špeciálnemu prokurátorovi, že je to od kamaráta Košca. Potom sa muži rozišli.

Slobodníka vraj tento tajomný spôsob odovzdania úplatku tak fascinoval, že si pripadal ako vo filme. Historku potom rozprával svojim kolegom a známym. Tí teraz figurujú ako svedkovia z počutia.

Obvinený bývalý prokurátor opakovane odmietol, že by prevzal úplatok.

V hlavnej úlohe „Dodo“

Úplatok, ktorý si vraj Kováčik spolu s knižkou odniesol, bol podľa záverov vyšetrovania poďakovaním, že sa špeciálny prokurátor postaral o jeden citlivý prípad.

Národná kriminálna agentúra v rámci vyšetrovania mafiánskej skupiny sýkorovcov v rokoch 2015 a 2016 narazila na podozrenia, že podsvetiu pomáha aj policajný funkcionár Jozef Rehák prezývaný „Dodo“. Členom skupiny mal za peniaze vynášať informácie z prostredia polície, ale aj policajných odposluchov, keďže tomuto odboru neskôr priamo šéfoval.

Súbežne polícia pracovala aj na jednej pozemkovej kauze. Podozrenia smerovali k podnikateľovi Marekovi Trajterovi (v minulosti stíhanému so sýkorovcami, skutok objednávky vraždy sa mu premlčal) a jeho biznispartnerovi Petrovi Koščovi.

Úplatok 50-tisíc eur pre Kováčika mal byť teda odmenou za to, že sa spomínané kauzy vyriešia v prospech podozrivých. V preklade, že sa zametú pod koberec.

Rehák s Koščom sa podľa niektorých svedkov tiež dobre poznali a mali si vymieňať informácie.

Kľúčový svedok Slobodník sám čelí trestnému stíhaniu, zároveň však spolupracuje s políciou a svedčí o mnohých prípadoch trestnej činnosti.

Slobodník sa s Koščom dlhé roky priatelil a po svojom rozhodnutí objasňovať trestnú činnosť rozpovedal vyšetrovateľom príbeh o tom, ako sa stal spojkou medzi špeciálnym prokurátorom Kováčikom a Pánom X.

Pod koberec

Podľa obžaloby, ktorú má už čoskoro riešiť Špecializovaný trestný súd, mal Košč na jednom spoločnom stretnutí požiadať špeciálneho prokurátora o láskavosť: aby zariadil, že vyšetrovaný prípad okolo Jozefa „Doda“ Reháka nebude viac dozorovať prokurátor Peter Kysel, aby mu prípad odňal a posunul ho inému podriadenému.

V tejto veci mal svoju úlohu zohrať aj vtedajší šéf policajnej inšpekcie, dnes už nebohý Milan Lučanský. Ten vraj zo svojej vedúcej pozície údajne zariadil, aby prípad okolo Reháka nevyšetrovala NAKA, ale aby ho riešila policajná inšpekcia a jeho podriadený. Vypovedal o tom aj Lučanského exkolega a neskorší šéf inšpekcie Adrián Szabó, upozornili Hospodárske noviny.

Presne takýto želaný postup sa napokon aj reálne naplnil. Koncom leta 2016 prišiel Dušan Kováčik do kancelárie k svojmu kolegovi, prokurátorovi Kyselovi. Prípad mu zobral a oznámil, že ho bude riešiť inšpekcia.

Špeciálny prokurátor potom prípad okolo podozrivého policajného funkcionára Reháka pridelil inej kolegyni. Vyšetrovateľ na inšpekcii stíhanie zastavil, prokurátorka s postupom súhlasila.

Vzťahy medzi Kováčikom a Kyselom boli odvtedy napäté, špeciálny prokurátor si dokonca svojho kolegu raz zavolal do kancelárie a povedal mu, aby si do piatich dní zbalil veci a odišiel do iného úradu. Kysel však dodnes neodišiel, práve naopak, aktuálne dozoruje inú korupčnú kauzu, kde exfunkcionár Rehák vystupuje. Svoje skúsenosti s Kováčikom opísal aj na vypočúvaní kandidátov na šéfa prokuratúry.

Rehák v minulosti akékoľvek vybavovanie v jeho prospech odmietol.

Kauza okolo pozemkov, kde bol podozrivý Košč, zasa skončila u Slobodníkovho kamaráta – vyšetrovateľa. Aj ten trestné stíhanie zastavil.

X X X

Pčolinský: Úplný nezmysel

Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby a Koščov dlhoročný kamarát Vladimír Pčolinský v rozhovore pre Aktuality.sk poznamenal, že korupčný prípad okolo jeho známeho nedáva zmysel. Naznačil, že Košč by nemal dôvod dávať úplatok za upratanie prípadu policajta „Doda“ Reháka, lebo ich vzťahy boli naštrbené.

„Úplný nezmysel. Pretože viem, aký bol vzťah medzi Koščom a Rehákom, a nevidím žiadny dôvod, prečo by toto niekomu robil na stretnutí s človekom, ktorého vidí prvýkrát, a ešte sú tam ďalší svedkovia,“ povedal Pčolinský.

Prokuratúra však na základe viacerých svedectiev ponúka iné vysvetlenie – Košč sa vraj podľa svojich známych obával, že cez stíhanie Jozefa Reháka sa chce polícia dostať k nemu a ak by stíhali Reháka, ten by pod ťarchou obvinení mohol vyzradiť informácie o ich vlastnej spolupráci.

Oslovili sme Koščovu advokátku Evu Mišíkovú. Tá odmietla prípad komentovať s tým, že aktuálne je pred začatím pojednávania.

Kováčikov advokát Erik Magál pre Aktuality.sk povedal, že „klient dôrazne popiera spáchanie skutku, ktorá sa mu kladie za vinu“. Potvrdil, že sa bude aktívne zúčastňovať na pojednávaniach. „Vo veci využijeme všetky zákonné prostriedky na preukázanie neviny,“ dodal obhajca, aktuality.sk

X X X

Európska únia musí byť obozretná a nesmie si budovať strategické závislosti. Uviedol to v pondelok náčelník Generálneho štábu Armády ČR Karel Řehka, ktorý zároveň varoval, že Rusko drží EÚ v šachu dodávkami energií.

Vyjadrenia generálmajora Řehku zazneli na medziparlamentnej konferencii o spoločnej zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politike EÚ, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe. „Je potrebné si uvedomiť, že rovnakú závislosť si teraz budujeme na Číne, čo sa týka telekomunikácií,“ varoval Řehka politikov s tým, že by sa Európa mala poučiť zo svojich chýb.

V rámci bloku o hybridných hrozbách a dezinformáciách zdôraznil, že najvýraznejšie aktivity tohto druhu vykonávajú na území Česka Ruská federácia a Čína. Cieľom hybridných operácií je podľa neho útočiť na kritickú infraštruktúru, ovplyvňovať verejnú mienku alebo voľby. „Každý protivník skúma našu spoločnosť a hľadá zraniteľné miesta… Je ťažké to včas odhaliť,“ vysvetlil Řehka. Náčelník generálneho štábu tiež apeloval na politikov, aby počúvali rady bezpečnostných expertov.

X X X

Kyjev v pondelok vyzval obyvateľov Ruskom okupovaných území vrátane anektovaného Krymského polostrova, aby si pripravili kryty a zásoby vody. Ukrajinské sily minulý týždeň začali protiofenzívu na juhu Ukrajiny, ktorý majú pod kontrolou Rusi. Moskva podľa Londýna vo vojne, ktorú začala, naďalej prichádza o značnú časť vojakov i vybavenia.

Ukrajina už niekoľko týždňov nabáda obyvateľov okupovaného juhu krajiny, aby sa v súlade s protiofenzívou pripravili na evakuáciu. Napriek tomu je varovanie, ktoré na twitteri zverejnil poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľjak, považované za významné, pretože zahŕňa aj Krym. Polostrov Rusko anektovalo v roku 2014, zatiaľ čo zvyšok juhu Ukrajiny obsadilo v rámci invázie začatej tento rok vo februári.

Krymský polostrov je podľa niektorých odhadov mimo dostrelu ukrajinských zbraní, v posledných týždňoch ale Rusko ohlásilo niekoľko explózií vo vojenských objektoch v tejto oblasti. Kyjev zodpovednosť za incidenty odmietol.

„V meste Cherson bolo zasiahnutých viac ako 30 vojakov a tri nepriateľské tanky a v oblasti Antonivského mosta a prejazdu bol zničený protilietadlový raketový komplex a šesť nepriateľských nákladných vozidiel,“ uviedlo velenie ukrajinských síl. Údaje bojujúcich strán nemožno v čase konfliktu nezávisle overiť.

X X X

 Ukrajina má za cieľ splniť všetky podmienky na začatie prístupových rokovaní s Európskou úniou ešte do konca tohto roka. Uviedol v pondelok v Bruseli ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ po skončení 8. zasadnutia Asociačnej rady EÚ – Ukrajina, informuje spravodajca TASR.

Cieľom pondelkového zasadnutia bolo prediskutovať bilaterálnu agendu medzi EÚ a Ukrajinou, najmä implementáciu dohody o pridružení a aktuálny stav spolupráce medzi oboma stranami.

Šmyhaľ v rámci tlačovej konferencie spresnil, že Kyjev plánuje „mimoriadne rýchle“ plnenie všetkých siedmich stanovených podmienok. Tie Únia uložila Ukrajine v júni, keď jej spolu s Moldavskom udelila štatút kandidátskej krajiny. „Vláda aj ukrajinský ľud sú jednotní a odhodlaní dosiahnuť vstup do EÚ,“ zdôraznil ukrajinský premiér.

X X X

 Všetky strategické mosty v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny sú nevhodné na transfer ťažkej techniky. Ukrajinské ozbrojené sily na juhu krajiny taktiež zničili už tri nepriateľské pontónové prechody. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na hovorkyňu armády na juhu krajiny Nataliu Humeňukovú.

„Nie sme ničitelia. Neničíme našu infraštruktúru, ale nedávame nepriateľovi možnosť využiť ju v jeho záujme. To znamená, že škoda, ktorá bola spôsobená, je dostatočne významná na to, aby sa tieto objekty nepoužívali. Ale okupanti v tom aj tak pokračujú, napriek tomu, že tým ohrozujú svoje životy. Naďalej sa pokúšajú o prepravu ťažkej techniky a munície,“ povedala Humeňuková. (sita)

Tá dodala, že momentálne sú kľúčové tepny úplne neprejazdné. Trasy z polostrova Krym do Chersonskej oblasti sú navyše pod neustálou paľbou ukrajinských síl.

X X X

Ukrajinská rozviedka zničila v Zaporižžskej oblasti sklad, v ktorom vojaci Ruska

skladovali „hlasovacie lístky“ pre „pseudoreferendum“ v spomenutom regióne. Na svojom oficiálnom webe o tom informovalo hlavné spravodajské riaditeľstvo ministerstva obrany (GUR).

„Bolo zničené miesto, kde boli uložené hlasovacie lístky na pseudoreferendum. Zároveň nastal výbuch vo vnútri areálu a sklad vyletel do povetria. Všetky dostupné tlačoviny boli zničené,“ uviedlo GUR s tým, že počet obetí a zranených z radov príslušníkov ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorí strážili sklad, sa upresňuje. Preživších a zranených údajne evakuujú v smere na okupovaný polostrov Krym. Podľa rozviedky neboli zranení žiadni civilisti. (sita)

X X X

 Európska komisia a Ukrajina podpísali v Bruseli dohodu o pomoci vo výške 500 miliónov eur, ktorá je určená na bývanie a vzdelávanie pre vysídlených ľudí, ako aj na podporu ukrajinského poľnohospodárstva. Stalo sa tak v rámci 8. zasadnutia Asociačnej rady EÚ – Ukrajina, informuje spravodajca TASR.

Cieľom pondelkového zasadnutia bolo prediskutovať bilaterálnu agendu medzi EÚ a Ukrajinou, najmä implementáciu dohody o pridružení a súčasný stav spolupráce medzi oboma stranami.

Je to prvýkrát, čo sa Asociačná rada konala s Ukrajinou ako kandidátskou krajinou EÚ. Za EÚ sa na rokovaniach zúčastnili šéf európskej diplomacie Josep Borrell a eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhely. Ukrajinu zastupoval premiér Denys Šmyhaľ.

V rámci asociačnej rady boli podpísané štyri sektorové dohody na ďalšie posilnenie spolupráce medzi EÚ a Ukrajinou. Brusel tiež schválil nový program rozpočtovej podpory vo výške 500 miliónov eur ako súčasť záväzkov, ktoré predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila v apríli a máji tohto roku.

X X X

 Rusko zakázalo vstup na svoje územie ďalším 25 americkým občanom vrátane hollywoodskych hercov Bena Stillera či Seana Penna. Ide odvetnú reakciu na najnovšie sankcie zo strany Spojených štátov, uvádza agentúra AFP.

Západné krajiny vrátane Washingtonu uvalili na Rusko množstvo bezprecedentných sankcií v reakcii na jeho inváziu na Ukrajinu.

Rusko medzičasom zakázalo vstup na svoje územie vyše tisícke amerických občanov. Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že najnovšie mená na zoznam nežiaducich osôb pridalo v reakcii na pribúdajúce americké sankcie voči ruským občanom.

 Okrem hercov Stillera a Penna, ktorí obaja vyjadrili podporu Ukrajine a v júni sa stretli s jej prezidentom Volodymyrom Zelenským, pribudlo na zoznam aj viacero amerických politikov. Podľa vyhlásenia ruského rezortu diplomacie majú natrvalo zakázaný vstup do Ruska.

 X X X

 V Záporožskej jadrovej elektrárni (ZAES) na juhovýchode Ukrajiny odpojili od celoštátnej energetickej siete aj posledný fungujúci reaktor.

Stalo sa tak v dôsledku požiaru spôsobeného ostreľovaním objektu, píše sa vo vyhlásení prevádzkovateľa ZAES — spoločnosti Enerhoatom, zverejnenom v aplikácii Telegram a monitorovanom agentúrami AFP a TASR.

„Energetický blok (reaktor) č. 6 bol odstavený a odpojený od siete“ z dôvodu požiaru, ktorý vypukol v dôsledku ostreľovania, citovala AFP z vyhlásenia.

Ukrajinské médiá pripomenuli, že šiesty reaktor bol posledným fungujúcim v ZAES. Piaty blok elektrárne bol odstavený už v sobotu, dodala agentúra DPA.

X X X

 Smer to skúša s Republikou. Spolu vytvorili koalície a postavili desiatky kandidátov po celom Slovensku

Republika podporila kandidáta Smeru v Banskej Bystrici, Smer to zasa uhríkovcom vrátil v Stropkove. Koalíciu dohodli aj v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

Neostalo len pri spoločnom zbieraní podpisov pod referendum. Smer a Republika už oficiálne spolupracujú aj pred jesennými župnými a komunálnymi voľbami.

Obidve strany po vzájomných rokovaniach vytvorili niekoľko koalícií a postavili desiatky spoločných kandidátov na poslancov, primátorov aj starostov. Republike sa tak podarilo dostať z izolácie, v ktorej dlhé roky zostávala ĽSNS.

Ružinov aj Banská Bystrica

Smer a Republika sa postupne zbližujú už niekoľko mesiacov. Robert Fico ešte vo februári pripustil, že by si vládu s hnutím Milana Uhríka vedel predstaviť. „Ďalej je tu Republika, samozrejme, nemáme s tým žiadny problém,“ priznal.

Zatiaľ najväčším spoločným počinom oboch strán bolo spoločné zbieranie podpisov pod referendum za predčasné voľby. Republike sa ich podarilo získať viac ako 50-tisíc.

Fico sa preto s Uhríkom stretol, poďakoval mu za vykonanú prácu a spoločne si pred kamerami podali ruky. Pred blížiacimi sa župnými a komunálnymi voľbami Smer a Republika povýšili svoju spoluprácu na novú úroveň.

Súčasťou trojkoalície sú napríklad v bratislavskom Ružinove, kde za starostku podporujú podpredsedníčku strany Domov Janu Jányovú. Šéfom strany je Pavol Slota, syn niekdajšieho predsedu SNS Jána Slotu.

Smer a Republika sa spojili v Banskej Bystrici, kde sa uhríkovci na post primátora mesta rozhodli podporiť kandidáta Ficovej strany Daniela Karasa.

Koalícia v Banskobystrickom kraji

Smer zasa vyšiel v ústrety Republike v Stropkove, kde sa chce s podporou obidvoch strán stať primátorom Uhríkov poslanec Národnej rady Eduard Kočiš.

Spoločne postupujú aj v Banskej Štiavnici, kde opäť kandiduje súčasná primátorka Nadežda Babiaková. Okrem Smeru a Republiky ju podporujú aj Hlas, Sme rodina, SNS a Strana moderného Slovenska.

V Rimavskej Sobote chce o kreslo primátora zabojovať člen Smeru Ivan Hazucha. Okrem Republiky by mal mať aj podporu Hlasu.

Šéf Republiky Milan Uhrík tvrdí, že so Smerom sú v koalícii aj v Rajci a ďalších viac ako 30 obciach po celom Slovensku, kde podporujú spoločných kandidátov na starostov. To však stále nie je všetko.

Fico s Uhríkom dohodli koalíciu aj v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Strany majú spoločných kandidátov na poslancov župného zastupiteľstva. Za župana podporuje každá strana niekoho iného.

Smer stavil na predsedu predstavenstva SAD Zvolen Adriana Polónyho, Republika nasadila svojho poslanca Miroslava Suju.

ĽSNS pohorela

Republiku spolupráca so Smerom teší. Uhrík hovorí, že veľkú väčšinu kandidátov hnutie postavilo samostatne. Spoločné kandidátky však považuje za dôkaz, že Republika „je akceptovaným hnutím so slušným koaličným potenciálom a schopnosťou spolupracovať“.

Faktom je, že keď sa župné a komunálne voľby konali naposledy, teda v rokoch 2017 a 2018 (ešte oddelene), ĽSNS, z ktorej uhríkovci prišli, sa nedostala do žiadnej predvolebnej koalície. Strana išla do obidvoch volieb ako sólo hráč a veľa úspechov nezožala.

V župných voľbách strana vybojovala len dvoch poslancov – Kotlebu v Banskej Bystrici a Uhríka v Nitre. V komunálnych voľbách kotlebovci tiež pohoreli, keď získali len 42 poslancov z celkového počtu takmer 21-tisíc a len jeden starostovský post.

Skutočnosť, že Republike sa podarilo z totálnej izolácie dostať a do nejakých koalícií vstúpiť, zvyšuje šance, že Uhríkovo hnutie bude vo voľbách úspešnejšie ako svojho času ĽSNS.

Test pre voličov

Spolupráca obidvoch strán na regionálnej úrovni navyše voličom vysiela dôležitý signál o tom, že Smer a Republika by vedeli nájsť spoločnú reč aj po parlamentných voľbách.

Politológ Radoslav Štefančík si myslí, že Fico aj Uhrík si na jeseň otestujú, ako na ich spoločné kroky zareagujú ich voliči.

„Vyskúšajú si, či sú ich voliči ochotní akceptovať spoluprácu Smeru s Republikou, keďže Smer chcel byť kedysi hrádzou proti extrémizmu,“ tvrdí.

Šéf agentúry AKO Václav Hřích však nepredpokladá, že by voliči Smeru mali s uhríkovcami problém. „Myslím si, že nie. Táto téma sa živí v médiách už niekoľko mesiacov a čísla Smeru sa nijako nezmenili, takže ich voličom to neprekáža,“ povedal v rozhovore pre Aktuality.sk.

X X X

Zastropovanie cien energií je dvojsečná zbraň, ktorá sa nám môže vypomstiť

Skúsenosti s maďarským zastropovaním cien pohonných látok jasne ukazujú, že to nie je dlhodobé riešenie a môže výrazne poškodiť ekonomiku.

Slovenská vláda, ako aj Európska únia hľadajú spôsoby, ako zmierniť extrémne zdražovanie energií. Ceny plynu a elektriny na burzách aktuálne dosahujú historické rekordy a panika sa šíri celým trhom.

Domácnostiam, firmám aj samosprávam hrozí, že ich účty za elektrinu a plyn vyletia na budúci rok do obrovských výšok. Aby k tomu nakoniec nedošlo, ministerstvo hospodárstva má v pláne zastropovať ceny energií. S rovnakým riešením chce prísť aj Brusel. Detaily zatiaľ nie sú známe.

Veľké straty

Odborníci však upozorňujú, že takýto krok nie je systémový a neprináša dlhodobé riešenie. Navyše môže mať v konečnom dôsledku ešte oveľa horšie dôsledky na celoeurópsku ekonomiku.

„Celoplošné zastropovanie by žiadny štát ani Únia neuniesli. Veľa dodávateľov by sa kvôli tomu dostalo do veľkých strát a ich kompenzácie by rozpočty jednoducho neuniesli. To, ako to urobili Španieli a Portugalci, je však celkom realizovateľné,“ hovorí analytik spoločnosti JPX Ján Pišta.

Oba tieto južanské štáty zastropovali len ceny plynu pre výrobu elektriny. Kompenzácie preto nie sú také veľké a navyše sa na ne vyzbierajú všetci odberatelia cez novú sieťovú tarifu vytvorenú špeciálne na tento účel.

Vysoké ceny tu budú dlho

Pokiaľ by malo zastropovanie výraznejšie zafungovať, Pišta tvrdí, že by malo byť zavedené jednotne v celej Únii. V opačnom prípade by vznikali také anomálie, ktoré by značne obmedzovali účinnosť.

Analytik však zdôrazňuje, že stanovenie maximálnych cien konečné účty za energie veľmi nezníži. „Vysoké ceny nie sú len dočasná záležitosť, ale budú tu ešte dlho,“ dodáva.

Odborníci poukazujú, že zastropovanie spôsobí mnohým podnikom straty a tí ich budú chcieť vykompenzovať. Ak to vlády urobia zle, kompenzácie môžu politikom prerásť cez hlavu.

Podľa vedúceho Katedry procesnej techniky Technickej univerzity v Košiciach Miroslava Rimára je vhodné, aby faktory, ktoré pokrivili trh, boli do budúcna eliminované, no aby aj trh bol chránený. Z dlhodobého hľadiska je direktívne riadenie nevhodné, lebo v konečnom dôsledku bude viesť k spomaleniu hospodárskeho rastu.

Nebezpečný populizmus

Pokiaľ sa politikom nepodarí vhodne zastropovať ceny, hrozí, že sa nakoniec priklonia k veľmi populistickým riešeniam, ako napríklad k znárodňovaniu. O tejto možnosti už nahlas hovoril cez víkend predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), ktorý sa pohrával s myšlienkou na zoštátnenie Slovenských elektrární.

„To by značne destabilizovalo podnikateľské prostredie. Začnú sa nám vyhýbať investície a môže nám dokonca hroziť oveľa hlbší ekonomický prepad, než si teraz vôbec vieme predstaviť,“ upozorňuje Pišta.

Na Slovensku už máme z minulosti zlé skúsenosti so zastropovaním. Pred vyše desiatimi rokmi Úrad pre reguláciu sieťových odvetví stanovil ceny na výkup elektriny z obnoviteľných zdrojov. To spôsobilo stámiliónové straty distribučným spoločnostiam, ktorých vykompenzovanie sa naťahovalo dlhé roky.

Podobné negatívne dôsledky teraz pociťujú aj v Maďarsku, kde Orbánova vláda určila maximálnu cenu pohonných hmôt, ktorá bola v porovnaní so zvyškom EÚ výrazne nižšia. Tamojší obyvatelia sa teraz musia vyrovnať s nedostatkom benzínu a nafty.

V neposlednom rade sa experti obávajú, aby prípadné predčasné voľby neviedli k pretekom v populistických návrhoch.

„Nikto nevie voličom dať viac, ako im politik môže sľúbiť. Populistické návrhy ešte nikdy neviedli k niečomu pozitívnemu iba k víťazstvu vo voľbách a s tým, čo dokážu takí poluplisti, máme bohaté skúsenosti,“ uzatvára Pišta s tým, že poctivé by bolo priznať vážnosť situácie – že to bude znamenať šetrenie a doslova uťahovanie opaskov, aktuality.sk

X X X

Pápež František vyzval k nulovej tolerancii sexuálnych útokov duchovných v katolíckej cirkvi

Svätý Otec je presvedčený, že kňaz nemôže byť naďalej kňazom, ak je agresorom.

Katolícka cirkev musí preukázať nulovú toleranciu voči sexuálnym útokom zo strany duchovných. Pápež František to povedal v rozhovore pre portugalskú televíziu, odvysielanom v nedeľu. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Je buď chorý, alebo delikvent

„Je to veľmi jasné. Je to nulová tolerancia,“ uviedol pápež v interview pre TVI/CNN Portugal. „Kňaz nemôže byť naďalej kňazom, ak je agresorom. Nemôže, pretože je buď chorý, alebo delikvent,“ dodal František s tým, že „je to obludné, pretože to ničí životy“.

Pri nezávislom vyšetrovaní sexuálneho zneužívania v rámci katolíckej cirkvi v Portugalsku dosiaľ zozbierali výpovede približne 400 ľudí, uviedol vedúci vyšetrovacej komisie, detský psychiater Pedro Stretch. Výsledkom vyšetrovania je dosiaľ 17 prípadov postúpených súdom. Záverečné zistenia by podľa očakávaní mali zverejniť do konca roka.

„Nepopieram zneužívanie… Už jedno zneužitie by bolo príšerné,“ povedal František v prvej časti rozhovoru, ktorého druhý diel odvysielajú v pondelok. Pápež tiež podľa vlastných slov dúfa, že navštívi Portugalsko v auguste budúceho roka pri príležitosti Svetových dní mládeže, aktuality.sk

X X X

Montreal majú potiahnuť „mladé pušky“ aj so Slovákom

Iba 55 bodov v 82 zápasoch a posledná priečka v základnej časti sezóny 2021/22. Slávna hokejová značka Montreal Canadiens spadla v uplynulej sezóne na samé dno NHL. Vyštverať sa z neho nahor jej majú pomôcť aj mladí hráči na čele s Nickom Suzukim, Colom Caufieldom a aj jednotkou júlového draftu Jurajom Slafkovským.

NA ĽADE JE EŠTE TROCHU VÄČŠÍ, AKO SOM SI HO PREDSTAVOVAL, POVEDAL NICK SUZUKI O JURAJOVI SLAFKOVSKOM

Práve toto trio „mladých pušiek“ s vekom 23, 21 a 18 rokov by mohlo byť základný stavebný kameň do budúcnosti v tíme, ktorý vo svojej slávnej minulosti vybojoval dvadsaťštyri Stanleyho pohárov. Suzuki, Caufield a Slafkovský tvoria trojicu najcennejších a najperspektívnejších hráčov Canadiens podľa webu MontrealHockeyNow, ktorý mapuje dianie v tomto klube.

Situácia v Montreale sa počas leta drasticky zmenila. Viacerí veteráni boli odsunutí na vedľajšiu koľaj v prospech najlepších mladíkov a draftových výberov. Generálny manažér Kent Hughes a výkonný viceprezident Jeff Gorton vydláždili cestu pre novú éru v Montreale, pričom niektorí špičkoví mladí hráči by sa mali stať stavebnými kameňmi budúceho konkurencieschopného klubu,“ napísal Marco D’Amico z vyššie spomenutého montrealského webu.

SUZUKI CHVÁLI SLAFKOVSKÉHO

 O Slafkovskom sa momentálne v zámorí píše ako o najcennejšom hráčovi Canadiens spomedzi tých, ktorí si zatiaľ neobliekli jeho dres v súťažnom zápase. Všeobecne sa očakáva, že ak bude v príprave robiť na ľade správne veci, prvý tím by mu na začiatku novej sezóny nemal ujsť. U jednotky draftu to tak zvyčajne býva.

„Silový útočník s hmotnosťou takmer 100 kíl bude tvár nového projektu klubu, ktorého hlavný cieľ bude úspech v Stanleyho pohári. Už po predsezónnom tréningovom kempe by sa mal zaradiť medzi členov základného kádra. Hughes už neraz hovoril o tom, že v útoku Canadiens by rád videl veľkých a rýchlych chlapcov a práve Slafkovský je ideálny hráč tohto razenia. A dosiahol to bez zatiaľ akejkoľvek obety klubu,“ myslí si zámorský expert.

Slafkovského minulá sezóna ovenčená bronzovou medailou a cenou pre najužitočnejšieho hráča zo zimných olympijských hier v Pekingu je slovenským fanúšikom dostatočne známa. Čo však jeho dvaja kolegovia z potenciálne rozdielového útoku Canadiens?

Suzuki má za sebou najlepšiu sezónu v NHL v kariére s 21 gólmi a 61 bodmi a tiež asistentským „áčkom“ na hrudi. Práve od tohto hráča sa bude okrem produktivity očakávať, že sa na ľade aj v šatni stane lídrom. Suzuki so Slafkovským majú už za sebou niekoľko spoločných tréningov a podľa Stu Cowana z Montreal Gazzette by im to mohlo svedčať spoločne v útoku aj počas nadchádzajúcej sezóny.

„Bolo zábavné spoznávať ho na tréningoch. Je to skvelý chlap, ktorý okolo seba šíri dobrú náladu. Na ľade je dokonca trochu väčší, ako som si ho predstavoval, ale dôležité je, že robí správne veci. Veľmi tvrdo na sebe pracuje a nepochybujem o tom, že do kempu príde dobre pripravený,“ povedal Suzuki o Slafkovskom a pridal ešte jeden postreh: „Všimol som si, že rád prihráva. Nesnaží sa zakaždým strieľať.“

CAUFIELD NEDÁ DOPUSTIŤ NA ST. LOUISA

  Tretí do partie mladíkov, ktorí by mohli vytvoriť dobrú chémiu v útoku, je Cole Caufield. V nováčikovskej sezóne 2020/21 upozornil na seba 12 bodmi v play-off a výrazne pomohol Montrealu k spanilej jazde až do finále bojov o Stanleyho pohár. Prišla však nová sezóna a Caufield sa bodovo zastavil.

Do začiatku februára strelil iba gól a pridal sedem asistencií, avšak po príchode súčasného trénera Martina St. Louisa nastala veľká zmena a na konci sezóny svietilo pri mene 21-ročného talentovaného krídelníka 23 gólov a 20 asistencií. Zámorskí novinári napísali, že z Cola Caufielda sa opäť stal „Goal“ Caufield a veria, že to tak zostane aj v nadchádzajúcej sezóne.

Je to v trénerovi. Keď k nám prišiel, bolo to ako prepnutie výhybky. Posudzuje veci jednoducho a priamočiaro. Na rovinu povie, čo si myslí, a potom to celé dáva zmysel. Vtiahne vás do deja, keď niečo hovorí, alebo vysvetľuje situácie z videa. Zrazu zistíte, že to chcete tiež a rozmýšľate rovnako. Za krátky čas urobil skvelé veci s tímom. Teším sa na našu ďalšiu spoluprácu,“ povedal Caufield o St. Louisovi, aktuality.sk

X X X

Obrovský škandál na ME, Turecko hrozí odchodom. Zmizlo 22 sekúnd, napadli ich hráči aj policajti

Na majstrovstvách Európy v basketbale sa cez víkend udiali incidenty, ktoré by niekoho prekvapili aj v prípadnej dedinskej lige. Všetko sa stalo v stretnutí dvoch temperamentných susediacich tímov, Gruzínsko privítalo na svojej pôde Turecko.

Napätie eskalovalo na konci štvrtej štvrtiny. Domáci viedli nad tureckým favoritom necelých päť minút pred koncom o tri body. Furkan Korkmaz išiel sám na kôš, keď ho fauloval Gruzínec Duda Sanadze. Následný konflikt týchto dvoch hráčov vyústil až do potýčky na celom ihrisku. Domáci Duda Sanadze mal počas neho ukazovať hráčom súpera, nech idú spolu do útrob štadióna, kde si to vybavia.

A presne to sa aj malo stať. Obaja hráči, ktorých rozhodcovia vylúčili, sa mali stretnúť na chodbe, kde malo prísť k fyzickému konfliktu. „Furkan a náš masér išli po chodbe, keď ich napadli hráči, ktorí neboli na súpiske, spolu s tými, ktorých vylúčili,” povedal v oficiálnom vyhlásení viceprezident tureckej basketbalovej federácie Omer Onan.

Ďalší incident sa mal odohrať po skončení zápasu, ktorý Gruzínci napokon vyhrali po dvojnásobnom predĺžení 88:83. Pripísali si prvý triumf z troch duelov, Turci naopak prvú prehru.

„Dostali sme sa do bitky s asi 30 gruzínskymi policajtmi. Napadla nás oficiálna gruzínska polícia. Okamžite volám na FIBA. Nech si nemyslia, že nás oklamú. Ak nám nedodajú kamerové záznamy z chodby minútu po minúte, tak okamžite opustíme turnaj,” vyhlásil Omer Oman.

V predĺžení bol navyše ešte vylúčený tréner Turecka Ergin Ataman, keď vybehol na rozhodcu po odpískaní úmyselného faulu.

Po stretnutí sa objavila ďalšia kauza. Počas potýčky medzi Furkanom Kromazom a Dudom Sanadzezom sa z nepochopiteľných dôvodov pustila časomiera a zastavila sa až po 22 sekundách, aj keď nebol žiadny dôvod na to, aby bol v tom momente pustený čas. Vyhovovalo to domácim Gruzíncom, ktorí vtedy vyhrávali. Turci mali preto podať oficiálny protest na výsledok stretnutia, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.