USA, Biden, si pomýlil Macrona so zosnulým Mitterrandom. Chorá Čaputová, respiračné choroby. Kto počkal rok, ušetril pri kúpe bytu aj 20-tisíc. Fico šikovne vyškolil opozíciu v SR, rýchlo pribúdajú. Zelenskyj nariadil vytvoriť nový druh vojsk: sily bezpilotných systémov

Mitterrand zomrel pred 28 rokmi, 8. januára 1996, a francúzskym prezidentom bol v rokoch 1981 – 1995. Americký prezident Joe Biden si na nedeľňajšom predvolebnom podujatí pomýlil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona s jeho predchodcom Françoisom Mitterrandom, a navyše ho označil za prezidenta Nemecka. Videozáznam s týmto prešľapom sa v pondelok začal rýchlo šíriť internetom, uviedla v utorok agentúra AFP.

Na podujatí v Las Vegas 81-ročný Biden, ktorý v novembrových prezidentských voľbách bude takmer s istotou opäť kandidovať za demokratov, hovoril o Macronovej reakcii na prejav na summite G7 v roku 2020.

Biden povedal: „A Mitterrand z Nemecka — myslím z Francúzska, sa na mňa pozrel a povedal: ‚Vieš čo – prečo – na ako dlho si sa vrátil?’“ Prepis Bidenovho vyjadrenia, ktorý neskôr distribuoval Biely dom, obsahoval správne meno šéfa Elyzejského paláca uvedené v zátvorkách.

Nie je to prvé verbálne „zakopnutie“ Bidena, najstaršieho úradujúceho prezidenta Spojených štátov. Na konferencii v septembri 2022 si zrejme myslel, že medzi poslucháčmi je aj poslankyňa Jackie Walorski, ktorá zomrela predchádzajúci mesiac. Biden povedal: „Jackie, si tu? Kde je Jackie?“ A dodal: „Myslím, že by tu mala byť.“

Minulý rok v apríli si Biden akurát v Írsku vo svojom prejave pomýlil All Blacks, národný rugbyový tím Nového Zélandu, s britskou vojenskou jednotkou Blacks and Tans, ktorá je tam známa svojou úlohou v írskej vojne za nezávislosť (1919 – 1921).

Podobné prešľapy sa však nevyhýbajú ani Bidenovmu najpravdepodobnejšiemu vyzývateľovi v prezidentských voľbách, 77-ročnému bývalému republikánskemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Ten si v januári pomýlil Nikki Haleyovú, bývalú veľvyslankyňu USA pri OSN a jeho súčasnú vnútrostranícku súperku v boji o Biely dom, s bývalou demokratickou predsedníčkou Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovou. Haleyová následne spochybnila Trumpovu duševnú spôsobilosť stať sa opäť prezidentom, aktuality.sk

X X X

Zavreté školy, zakázané návštevy, chorá prezidentka SROV. Respiračné choroby opäť rýchlo pribúdajú

 Sezóna respiračných ochorení je v plnom prúde, nemocnice zakazujú návštevy a školy zavádzajú chrípkové prázdniny. Kvôli covidu musela zrušiť svoj program aj prezidentka Zuzana Čaputová.

 Lekári v Trenčianskom samosprávnom kraji nahlásili v minulom týždni 6 666 akútnych respiračných ochorení (ARO). V porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla chorobnosť na ARO o 14,24 percenta.

Najvyššia chorobnosť na ARO bola podľa trenčianskej regionálnej hygieničky Ľudmily Bučkovej minulý týždeň v Trenčiankom kraji v okrese Bánovce nad Bebravou, kde dosiahla úroveň 4139 ochorení na stotisíc obyvateľov. Najnižšia chorobnosť – 1 669 ochorení na stotisíc obyvateľov – bola v okrese Prievidza.

 Chrípkové prázdniny

Z celkového počtu ochorení bolo 2 087 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla chrípková chorobnosť v TSK o 37 percent. Z dôvodu respiračných ochorení prerušili minulý týždeň školskú dochádzku v 14 materských a desiatich základných školách.

Lekári minulý týždeň nahlásili aj osem ochorení na covid, sedem z nich bolo v Trenčianskom okrese. Riaditelia môžu školy alebo škôlky zatvoriť v prípade, ak chýba viac ako 20 percent žiakov z celkového počtu detí. Platí to v prípade chrípky aj šírenia covidu. Vyučovanie preruší riaditeľ školy na základe odporúčania príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Zvyčajne sa chrípkové prázdniny vyhlásia na potrebný čas pre celú školu alebo škôlku, ale je možné prerušenie aj v jednotlivých triedach alebo len na prvom či druhom stupni.

 Prezidentka Zuzana Čaputová mala pozitívny test na covid. Zrušila preto v nedeľu v Pittsburghu program posledného dňa svojej pracovnej cesty v USA. Slovenská hlava štátu vycestovala na štátnu návštevu do Kanady v pondelok (29. 1.). Navštívila Ottawu a Toronto. Potom sa presunula na pracovnú cestu USA, konkrétne do San Francisca a Pittsburghu. Na Slovensko by sa mala vrátiť dnes. Jej hovorca Martin Strižinec doplnil, že vzhľadom na zdravotný stav prezidentka zároveň ruší aj svoj pracovný program po návrate na Slovensko na najbližšie dni.

Chrípka sa šíri i v okrese Trnava, kde chorobnosť narástla o o 87,19 percent. Z dôvodu vysokej chorobnosti bolo zatvorených 43 materských, 21 základných a štyri stredné školy. „Z hľadiska vekovej distribúcie bola najvyššia chorobnosť vo vekovej skupine detí do piatich rokov. Z celkového počtu ARO bol u 3,9 percenta ochorení hlásený komplikovaný priebeh najčastejšie zápalom stredného ucha a prínosových dutín,“ konštatoval riaditeľ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave Tomáš Hauko.

Z dôvodu vysokej chorobnosti zatvorili dve materské školy (MŠ), dve základné školy (ZŠ) a a jednu strednú školu (SŠ) v okrese Dunajská Streda, 14 MŠ a deväť ZŠ v okrese Galanta, v okrese Trnava osem MŠ, tri ZŠ a dve SŠ. V okrese Hlohovec prerušili vyučovanie na ôsmich MŠ a dvoch ZŠ, v okrese Piešťany na štyroch MŠ a dvoch ZŠ. Na Záhorí v okrese Skalica zatvorili dočasne päť MŠ a dve ZŠ a v okrese Senica dve MŠ a po jednej ZŠ a SŠ.

Obdobná situácia nastala v Nitrianskom kraji. Ako informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre, celkovo bolo v piatom kalendárnom týždni zaznamenaných 2 509 prípadov ochorenia. „Oproti predchádzajúcemu týždňu to predstavuje nárast chorobnosti o 147 percent,“ uviedol úrad.

Pre vysoký počet ochorení boli v kraji zatvorené desiatky škôl. Ako informoval RÚVZ, vyučovací proces musel byť prerušený celkovo v 33 materských školách, 23 základných školách a tiež v jednej strednej škole a v jednom prípade aj v detských jasliach.

Najviac chorých bolo vo vekovej skupine nula- až päťročných detí. „Priebeh ochorení bol komplikovaný u 139 osôb. Z celkového počtu hlásených ochorení bolo 52,5 percenta zápalov prínosových dutín, 17,3 percenta zápalov pľúc a 30,2 percenta zápalov stredného ucha. Ochorenia hlásilo 45 percent praktických lekárov pre deti a dorast a 38 percent lekárov pre dospelých,“ doplnili nitrianski hygienici.

Zákaz návštev

Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach zakázala návštevy pacientov pre zhoršenie epidemiologickej situácie v súvislosti s respiračnými ochoreniami. Informoval o tom v piatok riaditeľ nemocnice Peter Glatz.

Zdravotnícke zariadenie rovnako vydalo zákaz pohybu osôb po areáli nemocnice, opatrenie sa netýka výučby strednej zdravotníckej školy, vyšetrení v ambulanciách či sprevádzania pacientov na vyšetrenia. Nemocnica tak chce znížiť pohyb osôb v areáli a znížiť prípadné riziko nákazy hospitalizovaných pacientov na jednotlivých oddeleniach.

Opatrenia vedenie nemocnice po dvoch týždňoch vyhodnotí. Ak to situácia dovolí, zákazy odvolá. V prípade, že sa situácia nezlepší, zákaz návštev i zákaz pohybu osôb v areáli ponechá.

Liečba chrípky a jej podobnosť s covidom

Aká choroba je chrípka? Nástup chrípky je náhly, z plného zdravia. Často sa začína zimnicou, triaškou, bolesťami hlavy a prudko stúpajúcou teplotou na 39 – 40 stupňov. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, pocit sucha a škriabania v hrdle, nádcha sa začína 1 až 2 dni po začiatku ochorenia. Ku klinickým príznakom dochádza už v priebehu 1 až 3 dní od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3 až 5 dňoch odznejú, k úplnému uzdraveniu dochádza po 2 až 4 týždňoch.

Aká je liečba? Chrípka sa nelieči, len sa miernia príznaky. Nevyhnutný je pokoj na lôžku, odporúčané sú lieky na tlmenie bolesti hlavy, svalov a zníženie teploty a dostatočný príjem tekutín. Jestvujú však lieky – antivirotiká, ktoré obmedzujú a zastavujú rozmnožovanie vírusu v dýchacích cestách, ale tie sa využívajú len vo výnimočných prípadoch najmä pre nežiaduce účinky.

Aký je rozdiel medzi chrípkou a covidom? Covid a chrípka disponujú niekoľkými rozdielmi. Základnou odlišnosťou je, že obe ochorenia sú spôsobené rôznymi vírusmi. Zatiaľ čo chrípka je spôsobená vírusmi chrípky A a B, covid je spôsobený novým koronavírusom nazývaným SARS-CoV-2. Navyše ich príznaky sa tiež objavujú rozdielne a v rôznom čase./agentury/

X X X

Ako Fico šikovne vyškolil opozíciu

 Opozícia sa už videla na koni. Koalícia bez aspoň jednej opozičnej strany v Národnej rade nemala mať šancu. Na ohlásenú zmenu zvyšovania platov ministrov totiž Ficova družina potrebovala ústavnú väčšinu 90 poslancov. Lenže opozičníci zostali na ocot, premiér ich elegantne oblafol.

Platy členov vlády sa totiž nezvýšia zmenou ústavného zákona, ako sa po nedeľnom videu Roberta Fica na sociálnej sieti očakávalo, ale iba obyčajným zvýšením paušálnych náhrad ministrom, na čo stačí uznesenie vlády. A je po búrke v pohári vody.

Pritom si koalícia pripísala síce jednoduché, ale zato dôležité víťazstvo v dennodennom náročnom politickom zápase a v predvolebnej prezidentskej kampani. Opozícia ani nemá ako protirečiť. Sama sa ponúkala, že jej poslanci sú za určitých podmienok ochotní zdvihnúť ruky za zvýšenie platov ministrov. Politici PS, SaS, KDH i Matovičovho Slovenska totiž dobre vedia, že zmrazené platy členov vlády sú skutočne na riadiacu funkciu nízke – aj keď doterajších 5,5 tisíca eur nie je až tak málo.

A keď Fico šikovne vytiahol argument o tom, že radoví poslanci majú o tisíc viac, pritom nemajú žiadnu právnu a ekonomickú zodpovednosť – čo sa rozumie, že nič nerobia, len sedia a rečnia v parlamente – a, naopak, ministri prijímajú dôležité rozhodnutia, podávajú výkony, riadia ministerstvá a chodia do regiónov, ostali opozičníci pacifikovaní. Pretože obhajovať nie malé platy poslancov pred obyčajnými ľuďmi vyžmýkanými dvojcifernou infláciou sa rovná politickej samovražde.

Fico opäť ukázal, že je starý politický harcovník a dokáže súperom prejsť cez rozum. Opozícia by si mala vziať ponaučenie. Ak nebude aspoň trochu mazaná (ako to bolo za čias Mikuláša Dzurindu), tak Fica a spol. tak ľahko neporazí.

Ako úder do prázdna vyznieva aj argumentovanie vysokým zadlžením Slovenska, pre ktoré sú platy ministrov podľa zákona o rozpočtovej zodpovednosti automaticky zmrazené. Pretože proti tomu sa priamo v uznesení koalícia vyzbrojila a vinu za zlé hospodárenie preniesla na predchádzajúce vlády – čo nie je lož.

No mohla si odpustiť poznámku o príprave plánu reálnej konsolidácie verejných financií. V tomto roku sú úspory minimálne a v nasledujúcich rokoch by to malo byť iba o málo lepšie. Nečudo, že investori na finančných trhoch začali byť k Slovensku čoraz obozretnejší – požičiavame si už za riadne mastné úroky. Preto minister financií v rozhovore pre agentúru Bloomberg upokojoval investorov a sľubuje šetrenie v sume 1,5 miliardy eur.

To nič nemení na fakte, že zvýšenie platov členov vlády nespôsobí štátnemu rozpočtu vážnejšiu ujmu. Hoci na prvý pohľad štvornásobné zvýšenie paušálnych náhrad (u premiéra päťnásobné) zo zhruba tisíc eur na štyritisíc vyzerá hrozivo, ide iba o zreálnenie – nemenili sa od roku 2001. Po novom si tak ministri prídu zhruba na deväťtisíc a Fico si prilepší na 11-tisíc eur. Nehovoriac o tom, že vyššie platy ako samotní ministri majú na ministerstvách ich podriadení či riaditelia rôznych štátnych inštitúcií. To v poriadku nie je. Podkopáva sa tak autorita ministra.

Fico opäť ukázal, že je starý politický harcovník a dokáže súperom prejsť cez rozum. Opozícia by si mala vziať ponaučenie. Ak nebude aspoň trochu mazaná (ako to bolo za čias Mikuláša Dzurindu), tak Fica a spol. tak ľahko neporazí./agentury/

X X X

Kto počkal rok, ušetril pri kúpe bytu aj 20-tisíc. Pôjdu ceny nehnuteľností ešte nadol?

V poslednom štvrťroku minulého roka sa pokles cien nehnuteľností takmer zastavil. Stále je však vidieť značné rozdiely vo vývoji cien medzi bytmi a domami a medzi jednotlivými regiónmi.

Zatiaľ čo ceny menších bytov išli medzi kvartálmi nadol, tak ceny väčších bytov a domov začali stúpať. Najvýraznejší medzikvartálny pokles cien zaznamenal región Nitry a, naopak, ceny najviac vzrástli v okolí Košíc, vyplýva to z najnovších dát Národnej banky Slovenska, ktorá zozbierala ponukové ceny nehnuteľností.

Ponukové ceny sú z portálov realitných kancelárií, reálne ceny bytov či domov tak môžu byť ešte o niečo nižšie. Dôvodom je skutočnosť, že záujemca o kúpu bytu si v poslednom období ľahšie dohodol zľavu, pretože dopyt po kúpe vlastného bývania pre drahé hypotéky oslabol.

„Bratislavský kraj sa na uvedenom poklese podieľal vyše 70 percentami, ďalších približne 13 percent prislúcha Košickému kraju. Záporný príspevok do celkovej zmeny ceny nadobudli počas roka všetky kraje,“ informuje analytik NBS Roman Vrbovský.

 Kto bol trpezlivý a s kúpou nehnuteľnosti rok počkal, mohol tak kupovať s výraznou zľavou. Priemerne pri nehnuteľnosti s rozlohou sto štvorcových metrov išla cena medziročne nadol až takmer o 16-tisíc eur. Najvýraznejšie boli medziročne ceny nehnuteľností nižšie v Prešovskom kraji, kde klesli aj o viac ako 16 percent.

Pád cien nehnuteľností trvá zhruba od jesene 2022. Kto chcel svoj dom či byt odvtedy predať, musel pár desiatok tisíc eur z ponuky zľaviť. Nehnuteľnosti sa nekupovali, lebo hypotéky prudko zdraželi. Situácia sa otočila a zrazu sa do výhodnejšej pozície dostali kupujúci, lebo mali možnosť kúpiť zo širšieho zoznamu nehnuteľností a mohli dokonca žiadať o ďalšiu zľavu z predaja.

„Už viac než rok platí, že realitnému trhu velia kupujúci a v súčasnosti už ,žmýkajú’ z predávajúcich aj zľavy, na aké sme dlhé roky neboli zvyknutí. Nie je výnimkou, ak sa napríklad dom s prvotnou predajnou cenou 350-tisíc eur nakoniec predal len za 300-tisíc eur,“ komentuje situáciu Róberta Mecková, riaditeľka FinGO recloud. Ako ďalej vysvetľuje, tak v januári sa realitný trh začal rozbiehať, preto nepredpokladá, že budeme svedkami ďalšieho zlacňovania nehnuteľností. Očakáva, že ceny ostanú približne na súčasnej úrovni, prípadne začnú mierne rásť.

Pád cien sa stabilizoval

Priemerná cena bytov sa dostala vo štvrtom kvartáli 2023 na úroveň 2 685 eur. Medzikvartálne tak cena na štvorcový meter bola nižšia o 18 eur. Ak si porovnáme medziročné ceny, teda v poslednom kvartáli roku 2023 s rovnakým obdobím v roku 2022, tak zľavy sú ešte výraznejšie. Za rok išla cena za štvorcový meter bytu nadol až o 219 eur. Pri byte s rozlohou 90 štvorcových metrov dokázal záujemca ušetriť takmer 20-tisíc eur.

Klesali najmä ceny menších bytov, teda 1-izbových až 3-izbových. Veľkosť 1-izbového bytu sa môže líšiť v závislosti od rozlohy, teda od 20 štvorcových metrov až po 50 štvorcových metrov. Ak si zoberieme modelový príklad bytu s jednou izbou a rozlohou 50 štvorcových metrov, tak jeho cena išla nadol medziročne priemerne o 18-tisíc eur.

Na druhej strane pri väčšom byte s tromi izbami a rozlohou 80 štvorcových metrov sa dalo ušetriť ešte viac. Takýto byt stál priemerne na konci roka 2022 okolo 214-tisíc eur. V tom istom období v roku 2023 to bolo už len 198-tisíc. Medziročný rozdiel tak bol 16-tisíc. Ide len o ilustračné a priemerné ceny bytov, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od regiónu.

Priemerná cena domov dosiahla vo štvrtom kvartáli roka 2024 úroveň 1 912 eur za štvorcový meter, čo bolo medzikvartálne viac o 17 eur. V medziročnom porovnaní si však stále udržali záporné hodnoty a za rok boli domy lacnejšie o viac ako tri percentá.

Otočka v troch krajoch

Ako ukazujú údaje centrálnej banky, tak ceny nehnuteľností vo 4. štvrťroku poklesli v piatich krajoch, vo zvyšných troch, naopak, rástli. Najvýraznejší medzikvartálny pokles bol zaznamenaný v Nitrianskom kraji, teda o mínus 1,3 percenta, a v Žilinskom kraji takmer o jedno percento. „V Nitrianskom kraji patrí medzi hlavné príčiny pokles cien v okrese Nové Zámky, ako aj ceny domov v okrese Nitra. V Žilinskom kraji boli najdôležitejšími faktormi klesajúce ceny bytov v Martine a ceny domov v Žiline,“ opisuje situáciu Vrbovský.

Opačným smerom zamierili ceny nehnuteľnosti v troch regiónoch. Tri percentá medzi kvartálmi si pripísali nehnuteľnosti v Košickom kraji, 1,5 percenta v Trenčianskom kraji a o pol percenta boli vyššie ceny v Trnavskom kraji.

Pri medziročnom porovnaní padali ceny vo všetkých regiónoch. Najviac klesli ceny nehnuteľností v Prešovskom kraji, kde boli lacnejšie až o 16,6 percenta. Za ním nasledovali Košický a Banskobystrický kraj, kde sa ceny znížili ročne o viac ako 12 percent. Najmenej sa ceny medziročne znížili v Nitrianskom kraji, kde klesli o vyše šesť percent. V Bratislavskom kraji, kde sú dlhodobo najvyššie ceny bývania, padli ceny medziročne takmer o osem percent.

Len na porovnanie, aktuálna cena bývania bola v Bratislavskom kraji na úrovni 3 077 eur za štvorcový meter. Najmenej sa za rovnakú rozlohu platí v Nitrianskom kraji, kde štvorcový meter stojí priemerne 1358 eur./agentury/

X X X

Gabriela Matečná o novej funkcii: Zavŕši to moju kariéru, lebo mám 60 rokov

Je to posun ďalej. Štrnásť rokov som robila odborné poradenstvo pre životné prostredie a poľnohospodárstvo. Myslím, že to zavŕši moju kariéru, lebo mám 60 rokov, hovorí v podcaste Aktualít nová štátna tajomníčka Gabriela Matečná.

Exministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná sa vracia. Konkrétne ako štátna tajomníčka ministerstva životného prostredia. Jej meno sa spája s kauzou Dobytkár – trestná činnosť mala byť páchaná práve v čase, keď rezort pôdohospodárstva viedla.

Budete počuť reakciu šéfa envirezortu Tomáša Tarabu, ale aj Matečnej bývalých kolegov z vlády – Denisy Sakovej a Richarda Rašiho. Podľa nich je to z hľadiska odbornosti dobrá nominácia.

Podľa opozičnej poslankyne Tamary Stohlovej Tomáš Taraba nomináciou Matečnej dokonáva premenu rezortu na všetko iné, len nie ministerstvo životného prostredia. „Strana SNS toutou nomináciou potvrdzuje, že štátne funkcie vníma ako priestor na upratanie svojich ľudí, nech sú akokoľvek nekvalifikovaní alebo prichádzajú s akýmikoľvek pochybnosťami o svojej minulosti,“ hovorí v podcase.

Aktuality.sk sa spojili aj so samotnou Gabrielou Matečnou. Pozíciu štátnej tajomníčky vníma ako zavŕšenie vlastnej kariéry. Pýtali sme sa jej aj na kritiku opozície. „Myslím si, že v tomto štáte platí prezumpcia neviny. Neviem, či by som mala odpovedať na takéto otázky. Pán minister aj moji bývalí kolegovia to povedali správne, nemám k tomu čo veľmi dodať,” reagovala Matečná na otázku, či je správne politické rozhodnutie nominovať ju na stoličku štátnej tajomníčky po kauze Dobytkár, ktorá sa diala za čias, keď šéfovala rezortu pôdohospodárstva.

Ako presne sa spája Gabriela Matečná s kauzou Dobytkár v podcaste vysvetľuje Xénia Makarová z nadácie Zastavme korupciu. Podľa nej je tieňov minulosti okolo Gabriely Matečnej viacero – a nielen pri kauze Dobytkár. „Vrhá to morálny tieň a či sa v SNS nenašla lepšia nominácia. Skôr to svedčí viac o straníckom, než profesionálnom výbere.“, aktuality.sk

X X X

Vláda si zvýšila platy. Ministri si násobne prilepšia, Fico zarobí vyše 11-tisíc mesačne

 Zmena prešla raketovou rýchlosťou. V nedeľu sa predseda vlády Robert Fico (Smer) posťažoval, že ministri zarábajú menej, než poslanci parlamentu. V utorok ráno už členovia kabinetu na rokovaní vlády jednomyseľne odsúhlasili zvýšenie odmien za výkon svojich funkcií. Po novom budú dostavať k mzdám aj paušálne príplatky v takmer rovnakej výške. Rozhodnutie vláda schválila popri tom, že Slovensko má vysoký deficit verejných financií, aj napriek enormnému zadlženiu rozpočtu. Analytik pritom upozorňuje, že verejnej správe už vlani vzrástli mzdy o miliardu eur. Štát by mal teda miesto pridávania v tejto oblasti prepúšťať a znižovať výdavky.

Štvrtá Ficova vláda pri nástupe avizovala, že sa bude viac venovať regionálnym témam a aj preto bude častejšie absolvovať výjazdové rokovania kabinetu. Tie by sa mali konať aspoň raz za dva mesiace. Ministri však narazili na nečakaný problém – podľa premiéra museli uhrádzať náklady na cestovanie do regiónov ako zvyčajní smrteľníci, teda z vlastného vrecka. Tento stav označil za neprijateľný.

„Osobne žiadam od členov vlády vysoké výkony, prijímanie vážnych rozhodnutí s osobnou zodpovednosťou, časté návštevy regiónov, kde si hradia všetky svoje výdavky. A na druhej strane mám rešpektovať skutočnosť, že radový poslanec Národnej rady SR bez právnej a ekonomickej zodpovednosti má podstatne vyššie odmeňovanie ako člen vlády?“ kritizoval Fico vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti v nedeľu (4. 2).

Riešenie však prišlo rýchlo. Už v utorok predpoludním vláda schválila návrh premiéra, ktorým navýšila odmeny členom vládneho kabinetu. Od 7. februára tak budú ministri, vicepremiéri, ale aj šéf vlády Fico dostávať na výplatnej páske výrazne väčšie sumy.

 Bez detailov

Zvyšovanie príjmov ministrov prešlo ako uznesenie o zmene spôsobu výpočtu paušálnych náhrad pre členov vlády. Robert Fico ako predkladateľ návrhu v dôvodovej správe poukazuje na to, že ministri zo zákona nemajú nárok na to, aby im štát uhradil náklady pri tuzemských pracovných cestách. Všetky výdavky spojené s ubytovaním a stravovaním si hradia z paušálnych náhrad, ktoré boli naposledy určené uznesením vlády v roku 2001 a podľa premiéra už teda nezodpovedajú reálnej ekonomickej a finančnej situácii.

Tento príplatok majú využiť ústavní činitelia na úhradu nákladov, ktoré im vznikajú z výkonu funkcie. Platia z nich napríklad ubytovanie a stravovanie na služobných cestách alebo nákup kancelárskych potrieb. Zákon však nespresňuje konkrétne účely, na ktoré sa tieto prostriedky nemajú míňať, rovnako sa od členov vlády nevyžaduje ani vydokladovanie a potvrdenie vynaložených výdavkov.

 Paušálne náhrady členov vlády sa teraz budú určovať novým spôsobom. Kým v minulosti boli stanovené pevnou sumou, po novom sa budú odvíjať od priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Kým doteraz teda šéf vlády dostával náhradu vo výške 1 191 eur mesačne a ministri o niečo menej, podľa nového schváleného uznesenia bude predseda kabinetu poberať paušálnu náhradu vo výške 4,5-násobku priemernej mzdy, vicepremiér získa 3,5-násobok a minister 3,1-násobok.

V prepočte na konkrétne sumy ide o prilepšenie v tisícoch eur. Napríklad plat premiéra tvoria tri zložky – základná mzda (4 600 eur), funkčný príplatok (746 eur) a paušálne náhrady. Podľa starých, dnes už neplatných pravidiel, by Robert Fico ako šéf vládneho kabinetu dostával sumu 6 500 eur mesačne. Od 7. februára ale suma paušálnej náhrady pre premiéra stúpa, a to až tak, že bude väčšia, než je základný plat. 4,5-násobok priemernej mzdy za rok 2022 totiž tvorí 5 900 eur. Tým pádom predseda vlády koncom mesiaca dostane 11-tisíc eur.

 O niekoľko tisíc eur na výplatných páskach si polepšia aj štyria podpredsedovia vlády Robert Kaliňák (Smer), Tomáš Taraba (nominant SNS), Denisa Saková a Peter Kmec (obaja Hlas). Ich platy sa zvýšia zo súčasných 6 000 eur na takmer 10-tisíc mesačne. Ministrom mesačné príjmy stúpnu na necelých 8 600 eur v hrubom.

Fico ani v dôvodovej správe, ani v návrhu uznesenia neuviedol, aké dosahy bude mať navýšenie paušálnych náhrad pre štátny rozpočet. Jednoduchý prepočet ukazuje, že už tento rok na výplaty členom vládneho kabinetu pôjde o päťstotisíc eur viac, než sa pôvodne plánovalo. Celkovo platy a diéty ministrom a premiérovi vyjdú rozpočet na vyše dva milióny eur. Členovia vlády okrem toho počas výkonu funkcie majú právo bezplatne užívať primerane vybavený byt a služobné auto.

Sumy ešte porastú

Na Slovensku pritom od roku 2022 platí takzvaná dlhová brzda. Znamená to, že po tom, ako štátny dlh dosiahol viac ako 60 percent HDP, boli platy členov vlády zmrazené. To sa udialo v roku 2021, a preto sa základné mzdy ministrov z tohto času nemenili a ostali vo výške iba 4 590 eur. Zákon o dlhovej brzde totiž zakrýva možnosť zvyšovať plat členom vlády dovtedy, kým neprivedú verejné financie do lepšieho stavu. Ficovo uznesenie však toto pravidlo obchádza, keďže stúpa nie plat, ale príplatok k nemu. Rozhodnutie pritom nemusí schváliť parlament, stačí na to rozhodnutie samotného kabinetu ministrov.

 Zvýšené sumy paušálnych náhrad sú po novom viazané na vývoj nominálnej mzdy v hospodárstve. To znamená, že už o niekoľko mesiacov ich sumy pre ministrov a premiéra stúpnu ešte viac. O výške priemernej mzdy za predchádzajúci rok zvyčajne Štatistický úrad informuje na jar, následne ju ministerstvo práce, sociálnych veci a rodiny potvrdzuje, aby určilo sumy miezd poslancov parlamentu, ministrov, prezidentky a ďalších ústavných činiteľov.

Zatiaľ sú prístupné informácie len za tri kvartály minulého roka. Podľa nich výška nominálnej mzdy nebude nižšia než 1 383 eur. Pre členov vládneho kabinetu to znamená, že síce základný plat pre dlh zostane v sume 4 600 eur, paušálne náhrady však stúpnu ešte viac. Rádoví ministri si polepšia o 4 300 eur mesačne, premiér Fico až o 6 200 eur. Člen vlády tak bude v lete zarábať 9 000 eur mesačne, premiér až 11,5 tisíca.

Poslanci majú lepšie platy

Predseda vlády Fico ako autor návrhu tiež poukazuje na skutočnosť, že člen vlády má vyššiu mieru politickej a právnej zodpovednosti v porovnaní s poslancom Národnej rady SR. Napriek tomu sa zákonodarcom pravidelne každý rok valorizujú platy ako aj paušálne náhrady. Zmenou chce premiér stav napraviť.

Ďalším z argumentov vlády v prospech navyšovania odmien bolo aj porovnanie so súkromným sektorom, teda že štátni vrcholoví manažéri by mali byť motivovaní podobnými mzdami, ako majú ich kolegovia na najvyšších pozíciách vo firmách. „Vo vrcholovom manažmente, aj všeobecne, sú najvyššie priemerné platy na pozícii generálny riaditeľ/riadi­teľka. Tam aktuálne zarobia v priemere 6 200 eur. V prípade tejto pozície sú však veľké rozdiely medzi jednotlivými firmami,“ uviedla Ľubica Melcerová, PR manažérka spoločnosti Alma Career Slovakia, pod ktorú patria portály Profesia.sk či Platy.sk.

 Melcerová spresnila, že napríklad v hlavnom meste má plat 10-tisíc eur a viac najlepšie zarábajúca štvrtina generálnych riaditeľov. Sumu 8 700 eur a viac zarobí mesačne 10 percent najlepšie platených obchodných riaditeľov a desatina najlepšie zarábajúcich ekonomických riaditeľov má v Bratislave viac ako 8 300 eur mesačne.

Odborník v oblasti verejných financií Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS v zásade súhlasí, že je omnoho ťažšie si „odsedieť“ funkciu ministra ako výkon funkcie poslanca. „Minister vykonáva manažérsku funkciu, musí robiť odpočty vlastnej práce. Ale debata o výške platu bude viac-menej vždy jalová. Mal by byť minister odmenený za pracovitosť, ak výsledok jeho práce znižuje blahobyt obyvateľov?“ kladie otázku analytik. Dopĺňa, že odmeňovať vo verejnej správe sa nedá „spravodlivo“. „Nepoznáme vytvorenú hodnotu. Položte si napríklad túto otázku: Koľko by ste boli ochotní prispieť na nového ministra športu a turistického ruchu? Ja ani cent,“ uvádza príklad.

Verejná správa nemá dobrovoľného zákazníka a dodáva služby bez opýtania každému, bez ohľadu na kvalitu, pokračuje v analógii Ďurana. Chýba tak spätná väzba a nie je možné určiť „trhovú“ hodnotu ústavného činiteľa, konštatuje. „Výkon funkcie ministra je síce náročná činnosť, ale možnosť výkonu tejto funkcie mnohým otvára dvere do nových oblastí, kde následne môžu zarobiť významne viac,“ vysvetlil pre Pravdu.

 Ďalšou výhodou vládnej funkcie je aj to, že minister je pri zdroji informácií, ktoré po čase môže využiť. „Z týchto dôvodov neobstojí ani argument, že ministerský plat by mal byť vysoký, aby pritiahol kvalitných ľudí. Odmena však môže byť aj nepeňažná, niektorí ministri môžu svoju prácu vnímať aj ako poslanie,“ myslí si odborník INESS.

Ďuranu však rozhodnutie vlády o zvýšení si platov prekvapuje, a to pre predchádzajúce záväzky nezvyšovania mzdových výdavkov. „Hoci ide v zásade o kvapky v mori rozpočtového deficitu, tento krok má symbolickú hodnotu. Pripravované zvyšovanie daní tak bude slúžiť na zvyšovanie platov ministrov,“ pripomína odborník. Vláda totiž koncom decembra presadila cez parlament takzvaný konsolidačný balíček, ktorého súčasťou je mimoriadne zdanenie bánk, zvýšenie spotrebných daní z alkoholu a tabaku, ale aj zníženie príspevku do 2. dôchodkového piliera či zvýšenie zdravotného odvodu pre živnostníkov a zamestnávateľov.

 V čase rekordného deficitu by sa preto od vlády čakalo na presne opačné kroky, tvrdí odborník. „Verejnej správe vzrástli minulý rok mzdy o miliardu eur, k tomu sa pridal rast počtu zamestnancov. Štát by mal v tejto oblasti prepúšťať a znižovať výdavky na mzdy,“ uzavrel. Úrad vlády ani ministerstvo financií do uzávierky nereagovali na otázky Pravdy k tomu, ako je podľa nich navýšenie výdavkov na platy členov vlády v súlade so zámerom konsolidácie výdavkov.

Krok vlády nezískal pochopenie ani u odborárov. Konfederácia odborových zväzov (KOZ) si myslí, že ak majú narásť platy ústavných činiteľov, tak by sa mali zvýšiť aj zamestnancom pracujúcim pre štát. Štátni zamestnanci sú podľa KOZ často vyťažení a nemajú dostatočné platové ocenenie. Konfederácia preto bude navrhovať valorizáciu platov pre štátnych zamestnancov. Urobí tak prostredníctvom kolektívneho vyjednávania o dodatku ku kolektívnym zmluvám pre rok 2024. Jeho platnosť by začala 1. septembra tohto roka.

Naposledy sa platy štátnych zamestnancov zvyšovali vlani, rozhodla o tom ešte vláda Eduarda Hegera (vtedy OĽaNO, dnes Demokrati). Na jeseň 2022 dostali zamestnanci štátu jednorazovú odmenu 500 eur, od 1. januára 2023 platy stúpli o 7 percent, od 1. septembra o ďalších 10 percent. Rozpočet tento krok stál miliardu eur./agentury/

X X X

V Ostrave horela elektrokolobežka, hasili ju 20 minút

Požiar elektrokolobežky likvidovali profesionálni hasiči.

Ostravských hasičov privolali na pomoc pri hasení elektrokolobežky. Požiar sa im podarilo dostať pod kontrolu v priebehu 20 minút, informoval Hasičský záchranný zbor Moravskosliezskeho kraja v utorok večer.

Ďalšiu hodinu hasiči strávili vyšetrovaní príčiny požiaru a prevozom batérie. Pri odvetrávaní zadymených skladových priestorov si pomohli pretlakovou ventiláciou.

Horiace kolobežky nie sú u našich západných susedov ojedinelým javom. Vlani pre horiacu kolobežku v Ostrave evakuovali celý panelák. Predvlani českí hasiči zverejnili poučné video, ktoré zachytáva kolobežku v plameňoch, aktuality.sk

X X X

Zelenskyj nariadil vytvoriť nový druh vojsk: sily bezpilotných systémov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nariadil vláde, aby spoločne s generálnym štábom vytvorila nový druh vojsk, sily bezpilotných systémov, informovali v utorok ukrajinské médiá s odvolaním sa na vyhlásenie a výnos hlavy štátu.

 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (uprostred) navštívil vojakov v ukrajinskej obci Robotyne na južnom fronte v Záporožskej oblasti 4. februára 2024.

Bezpilotné lietadlá a námorné drony v podobe diaľkovo ovládaných plavidiel zohrávajú čoraz väčšiu úlohu vo vojne Ruska proti Ukrajine, ktorá trvá už takmer dva roky.

„Tento rok sa musí stať rozhodujúcim v mnohých veciach a je zjavné, že drony preukázali svoju účinnosť v boji na súši, na nebi a na mori,“ vyhlásil Zelenskyj, podľa ktorého vytvorenie samostatných síl bezpilotných systémov „nie je otázkou budúcnosti, ale niečím, čo by malo priniesť úplne konkrétny výsledok v najbližšom čase.“ Práve vďaka dronom dokázala Ukrajina zmeniť situáciu v Čiernom mori, odraziť ruské pozemné útoky a spôsobiť nepriateľovi značné straty živej sily a techniky.

 Úlohou dňa je tak podľa šéfa štátu vytvoriť špecializované funkcie a aj jednotky, zaviesť efektívny výcvik, zhromaždiť a utriediť skúsenosti, udržať rozsiahlu výrobu a uplatniť v tejto oblasti najlepšie nápady a špecialistov. Web Ukrajinska pravda pripomenul, že námorné drony, úspešne nasadené proti Krymskému mostu a ruským plavidlám, sú dielom ukrajinskej konštrukcie.

Šéf tureckej zbrojovky Baykar dnes agentúre Reuters v Rijáde povedal, že jeho firma stavia blízko Kyjeva fabriku, v ktorej približne 500 zamestnancov bude vyrábať drony Bayraktar TB2 či TB3.

Dronovým útokom čelí v posledných dvoch rokoch Ukrajina, ale aj Rusko, predovšetkým jeho prihraničné regióny. Gubernátor ruskej Belgorodskej oblasti, ktorá susedí so severovýchodnou Ukrajinou, dnes ohlásil, že pád ukrajinského dronu a následný výbuch poškodil objekt infraštruktúry v dedine Volokonovka. Útok sa obišiel bez obetí a ranených, druhý dron sa podarilo zostreliť ešte vo vzduchu, napísal Vjačeslav Gladkov na sociálnej sieti. Miestne médiá podľa serveru BBC News hlásia, že horí elektrická rozvodňa. Ukrajinská strana ponechala tieto správy bez vyjadrení./agentury/

X X X

Nehorázna drzosť: Bager s tatrovkou vtrhli do súkromnej záhrady bez súhlasu majiteľa

 Po príchode domov z práce čakalo Kysučana Miroslava Chyláka nepríjemné prekvapenie. V jeho záhrade hučali a rozrývali pôdu ťažké mechanizmy. „Je v tejto republike normálne, aby si bez súhlasu vtrhli na váš pozemok a znehodnotili ho kvôli privádzaču?“ pýta sa rozhorčený muž. Jeho dom sa totiž nachádza v blízkosti stavby diaľničiarov, ktorá bude súčasťou úseku D3 Žilina – Kysucké Nové Mesto.

O patáliách rodiny bývajúcej v dome pri stavenisku diaľničného privádzača v Kysuckom Novom Meste sme už písali. Sťažovali sa na popraskané steny, dlažby, hluk, prašnosť či otriasajúce sa múry. Do série, ktorú by sme mohli nazvať „Život v ustavičnom strese“, pribudla ďalšia adrenalínová časť – po rozkopanom teréne pred ich domom sa už stroje dostali priamo na pozemok Chylákovcov. Konkrétne do záhrady, kde sa hráva aj ich malý syn.

„Stalo sa to vo štvrtok (1. februára), keď som bol v práci. O pol druhej poobede mi volala svokra, že mi tam behajú robotníci firmy pracujúcej pre Národnú diaľničnú spoločnosť (NDS) – je tam bager a vysypaná tatrovka hliny. Vraj tam upravujú svah,“ hovorí Miroslav Chylák. „Z roboty som odišiel skôr a hneď bežal domov. Videl som tam hotovú spúšť. V ten deň pršalo, všetko bolo rozbahnené. Nabehli tam s ťažkými strojmi a povytrhávali stromčeky, čo som tam mal zasadené ako živý plot,“ priblížil. Podčiarkol, že na pozemok mu vošli bez jeho vedomia a celé to tam „rozmlátili“.

Halda blata

Samozrejme, hlava rodiny to nenechala len tak. „Volal som so stavbyvedúcim a ten vravel, že sa nemáme báť. Vraj to dajú do pôvodného stavu. Ide ale o to, že nikoho sa predtým nepýtali, či nám tam môžu prísť,“ povedal Chylák./agentury/

X X X

Veľká zmena u susedov: MOL sa stal vlastníkom jedného z najtradičnejších klubov

Újpest 1885 Futball uzavrel so spoločnosťou MOL Vagyonkezelö zmluvu, podľa ktorej dcérska firma skupiny MOL nadobúda väčšinový podiel v spoločnosti, ktorá prevádzkuje futbalový klub.

Futbalistom maďarského Újpestu patrí v tabuľke najvyššej súťaže 9. miesto.

Ako informoval web origo.hu kompletné uzatvorenie transakcie sa očakáva na konci apríla tohto roka. „Cieľom MOL je dlhodobo podporovať Újpest s cieľom vybudovať budúcnosť hodnú slávneho klubu v neustále sa rozvíjajúcom maďarskom futbale,“ napísala spoločnosť v stanovisku.

To zverejnil MOL v utorok popoludní. „Touto dohodou sa klubu môžu otvoriť nové obzory, zdroje a príležitosti, ktoré sú jedným zo základov úspechu.“

V oznámení spoločnosť pripomenula, že MOL je jedným z najväčších podporovateľov maďarského futbalu. Je prominentným partnerom Maďarského futbalového zväzu a mužskej reprezentácie. Od roku 2020 je hlavným sponzorom Maďarského pohára a sponzoruje aj slovenský tím FC DAC 1904.

 „V poslednom desaťročí sa dokázalo, že obetavá profesionálna práca a primeraný rozvoj a investície môžu viesť k výsledkom v maďarskom futbale. Zázrak futbalu je, že dokáže pohnúť miliónmi ľudí. Pre MOL to vytvára príležitosť na popularizáciu športu,“ vyjadril sa v stanovisku Péter Ratatics, ktorý bude zastupovať skupinu MOL v Újpest FC.

Okrem toho verí, že ich súťaživý duch a transparentné obchodné myslenie dlhodobo prináša výsledky vo všetkých podnikoch a inak si to nepredstavujú ani v tomto prípade. „Silný Újpest môže len ďalej posilniť maďarský futbal,“ dodal Ratatics./agentury/

X X X

Napádajú ľudí v tme a odzadu, za útoky zbierajú body. Spišskú Novú Ves terorizuje detský gang

 Pod rúškom tmy napádajú nevinných ľudí, často útočia odzadu. V Spišskej Novej Vsi pôsobia detské a mládežnícke gangy. Polícia je v pohotovosti a má aj zoznam členov organizovaných skupín.

 „V polmetrovej výške ho držal za vlasy, kopal ho do tváre. Privolali sme políciu, šli sme na urgent. Lekár zvážil, že je nevyhnutné cétečko mozgu, chirurgické ošetrenie, očné ošetrenie prípadne neurologické ošetrenie. Dodnes je na péenke a o psychických traumách ani nehovorím,“ povedala matka napadnutého chlapca Lívia televízii.

 Obeťou útoku sa stal aj otec napadnutého chlapca. Stalo sa to pri čerpacej stanici blízko centra mesta. „Slovne nás atakovali, že aha, to je otec toho, čo si mu zbil syna. My sme zareagovali, čo prosím? Kto kričí? Nasledovala rana zľava a sprava na manželovu tvár. Na 50-ročného chlapa,“ opísala situáciu Lívia Franková.

Podľa mestskej polície toto nie je jediný mládežnícky gang v Spišskej Novej Vsi. „Zatiaľ vieme o dvoch skupinách osôb, mladíkov. Sú od ôsmakov a deviatakov až po stredné školy. Majú novú formu zábavy. Napádajú vo večerných hodinách nevinných ľudí pohybujúcich sa po centre mesta aj po tichších lokalitách,“ povedal Ľubomír Chroust, náčelník Mestskej polície v Spišskej Novej Vsi.

 Podľa informácií ta3 má gang vlastné pravidlá a hierarchiu. Na vrchole stojí ten, kto získa najviac bodov. Ak má napadnutý 60 rokov, útočník si zapíše 10 bodov. Ak má 50, získaných bodov bude 20. A tak ďalej.

 Mestská polícia pozná 28 mien a intenzívne spolupracuje so štátnou políciou./agentury/

X X X

Princ Harry letí za otcom, ktorému diagnostikovali rakovinu. Prichádza nádej na zmierenie v rodine, pre Williama však aj ťažké časy

Britský princ Harry, vojvoda zo Sussexu, odletí do Londýna v najbližších dňoch, aby bol so svojím otcom kráľom Karolom III., ktorému nečakane diagnostikovali rakovinu.

 Úrad vojvodu a vojvodkyne zo Sussexu uviedol, že Harry sa už rozprával s otcom, ktorý osobne zatelefonoval obom svojim synom a oznámil im správu. V utorok to napísala tlačová agentúra DPA.

Harry zruší všetok svoj plánovaný program a odcestuje do Londýna zo svojho domu v Kalifornii. Jeho urýchlená cesta však zrejme vyvolá ešte väčšie obavy verejnosti z vážnosti kráľovho zdravotného stavu.

 Princ Harry odletí sám, vojvodkyňa zo Sussexu zostane v USA s dvoma deťmi manželov – s princom Archiem a princeznou Lilibet, informoval úrad vojvodcovského pá­ru.

Návšteva Harryho však tiež vyvoláva nádej, že v kráľovskej rodine nastane zmierenie. Harry má s otcom problematický vzťah, hoci stále sú v kontakte, ale jeho dlhodobý spor s bratom, princom Williamom, trvá.

Karol III. podľa Harryho prosil synov na napätom stretnutí po pohrebe svojho otca, vojvodu z Edinburghu: „Chlapci, prosím. Nerobte mi z posledných rokov utrpenie.“

Karol III. minulý týždeň opustil nemocnicu v Londýne, kde absolvoval zákrok kvôli zväčšenej prostate. V pondelok večer oznámená diagnóza však rakovinou prostaty nie je, plynie z vyhlásenia paláca.

 „Počas zákroku kvôli zväčšenej prostate, ktorý kráľ nedávno podstúpil, vyšla najavo iná, nesúvisiaca choroba. Následné diagnostické testy potvrdili formu rakoviny,“ uvádza Buckinghamský palác. O aký typ rakoviny ide, oznámené nebolo.

 Sedemdesiatpäťročný monarcha na odporúčanie lekárov odložil verejné akcie, ale pokračuje v administratívnej práci a od pondelňajšieho dňa začal s liečbou. Ako informujú viaceré britské médiá, aktuálny stav nepochybne prenesie viac zodpovednosti na plecia jeho staršieho syna.

 Britský HelloMagazine.com píše, že princ William sa pripravuje na prevzatie dodatočných povinností a úloh, ktorým sa venoval doteraz jeho otec. Ani on sa pritom nenachádza v jednoduchej situácii, keď bude musieť skĺbiť pracovné a súkromné záležitosti. Aj jeho manželka, princezná Kate len nedávno podstúpila nešpecifikovanú operáciu v oblasti brucha, ktorej rekonvalescencia si žiada obdobie niekoľko mesiacov. William stál po jej boku a denne ju navštevoval. Viaceré povinnosti odložil, aby mohol byť oporou manželke a starať sa o ich tri deti. Aktuálna situácia si však žiada jeho návrat k povinnostiam a ešte intenzívnejšie nasadenie./agentury/

X X X

Pytliactvo na chate v Čifároch: Syn exministra Jahnátka aj zápasník Mečár sa chceli zbaviť obvinení. Neuspeli

Obaja muži už raz čelili obvineniu z pytliactva, stíhanie stopol prokurátor po obvinení vyšetrovateľa Juhása pre kamery na chate v Čifároch. Nový vyšetrovateľ mužov obvinil opäť.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

Poľovnícka chata v Čifároch je známa najmä ako miesto, kde sa Miroslav Bödör stretával so špičkami Smeru Robertom Ficom a Robertom Kaliňákom či advokátmi Marekom Parom a Pavlom Gašparom. Miesto sa stalo známym pre nahrávky týchto stretnutí počas monitorovania Národnou kriminálnou agentúrou. V tom čase boli príbuzní Miroslava Bödöra – jeho syn Norbert Bödör a bývalý šéf polície a dnes poslanec Smeru Tibor Gašpar – vo vyšetrovacej väzbe. Oficiálnym dôvodom pre nasadenie kamier malo však byť podozrenie z pytliactva, ktoré polícia vyšetrovala od januára 2021.

Toto vyšetrovanie napokon – okrem už spomínaných záznamov – viedlo aj k obvineniam z pytliactva voči Andrejovi Jahnátkovi, synovi bývalého ministra hospodárstva a pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ale aj voči nitrianskemu zápasníkovi Matúšovi Mečárovi a ďalšiemu mužovi. Pôvodné vyšetrovanie tohto skutku však nemalo dlhé trvanie a dôvodom boli práve nahrávky z chaty.

Prokurátor nitrianskej krajskej prokuratúry totiž obvinil vyšetrovateľa prípadu Martina Juhása zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, lebo podľa neho nechal kamery do chaty nasadiť účelovo. V nadväznosti na to prokurátor z Trenčína stopol celé vyšetrovanie pytliactva a prípad posunul inému vyšetrovateľovi. „Uvedená skutočnosť je tak závažného charakteru, že vyžaduje zrušenie vydaného uznesenia vyšetrovateľa PZ z dôvodu, aby neexistovala žiadna pochybnosť o zákonnosti trestného konania vedeného proti M. M. a spol.,“ vysvetľovala vtedy trenčianska prokuratúra, prečo zrušila stíhanie Mečára a spol.

Nový vyšetrovateľ, podobný výsledok

Aj nový vyšetrovateľ však vlani v septembri dospel k podobnému záveru a opätovne obvinil Jahnátka s Mečárom. „V predmetnej veci vyšetrovateľ začal v auguste 2022 trestné stíhanie pre prečin pytliactva, na čo vykonal vo veci dokazovanie. 7. 9. 2023 vyšetrovateľ vzniesol obvinenie osobám Matúš M. a Ing. Andrej J., obom pre prečin pytliactva podľa § 310 ods. 1 ods. 2 písm. b) písm. c) Trestného zákona,“ informovala vlani polícia.

Pred niekoľkými dňami vyšetrovanie posvätil aj dozorový prokurátor v Trenčíne. Ten totiž zamietol sťažnosti oboch obvinených proti vzneseniu obvinenia. Pre Aktuality.sk to potvrdil hovorca Krajskej prokuratúry v Trenčíne Marián Sipavý. „V predmetnej trestnej veci prokurátor Krajskej prokuratúry Trenčín uznesením zamietol sťažnosti obvinených A. J. a M. M. podané proti uzneseniu o vznesení obvinenia, pretože neboli dôvodné,“ informoval hovorca.

V praxi to znamená, že obvinenia oboch mužov sú právoplatné. Môžu sa tak napríklad obrátiť na generálnu prokuratúru s návrhom na postup podľa paragrafu 363. Na základe takéhoto návrhu môže generálny prokurátor Maroš Žilinka alebo niektorý z jeho námestníkov stíhanie zrušiť, ak ho považuje za nezákonné.

Matúš Mečár ešte v roku 2018 zrazil v Nitre na priechode pre chodcov 27-ročnú Luciu. V roku 2020 mu nitriansky krajský súd potvrdil trojročný podmienečný trest s päťročnou skúšobnou dobou. Dostal tiež zákaz šoférovať na osem rokov.

Chata v Štrasburgu

Odpočúvanej chate sa vláda venuje aj v brožúrke Prehľad porušení princípov právneho štátu, ktorou chce podporiť prijatie novely trestných kódexov v Národnej rade už tento týždeň. Pripomína, že postup polície pri nasadzovaní kamier v Čifároch preskúma Európsky súd pre ľudské práva.

„Slovenskej republike notifikoval sťažnosť R. Fica proti odpočúvaniu a v rámci konania o nej zisťuje aj to, či nešlo o zneužitie práva na nedovolený účel (čl. 18 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd) – skrytým účelom mohla byť politická diskreditácia R. Fica zakrytá oficiálne prezentovanou snahou o vyšetrovanie pytliactva,“ píše sa v brožúrke, ktorú pripravil rezort spravodlivosti spolu s úradom vlády. Robert Fico sa pôvodne obrátil aj na Ústavný súd, tam však neuspel. Senát rozhodol pomerom hlasov dva ku jednému, aktuality.sk

X X X

Exprezident Čile neprežil pád vrtuľníka

Sebastián Piňera prišiel o život pri leteckom nešťastí na juhu Čile.

Čilský exprezident Sebastián Piňera zahynul pri havárii vrtuľníka, ku ktorej došlo v utorok na juhu Čile. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na vyhlásenie kancelárie tohto 74-ročného politika a podnikateľa.

Exprezident nehodu neprežil, troch zachránili

K havárii vrtuľníka došlo v utorok v blízkosti mesta Lago Ranco ležiaceho 920 kilometrov južne od hlavného mesta Santiago.

Na palube stroja boli štyri osoby. Kým Piňera nehodu neprežil, ďalších troch ľudí sa podarilo zachrániť. Vyšetrovaním okolností havárie sa zaoberá prokuratúra.

Rýchly ekonomický rast za Piňeru

Kým počas Piňerovho prvého funkčného obdobia Čile dosiahlo rýchly ekonomický rast a prudký pokles nezamestnanosti, druhé funkčné obdobie sa vyznačovalo násilnými protestmi proti nerovnosti, ktoré viedli k obvineniam z porušovania ľudských práv a skončili sa prísľubom vlády predložiť novú ústavu.

Dvojnásobný prezident tiež koordinoval reakciu vedenia krajiny na pandémiu vyvolanú infekčnou chorobou COVID-19, ktorá v prípade Čile zahŕňala jednu z najrýchlejších očkovacích kampaní na svete.

Záchrana 33 baníkov

Jedným z vrcholov jeho prvej administratívy – často o ňom hovoril aj samotný Piňera – bola záchrana 33 baníkov, ktorí zostali uväznení v podzemnej bani v púšti Atacama. Táto udalosť z roku 2010 sa stala globálnou mediálnou senzáciou a poslúžila ako námet pre film z roku 2014, aktuality.sk

X X X

Chaos v autobusoch, podľa banskobystrickej župy však nový systém funguje

Za prvé dni fungovania nového systému v prímestských autobusoch v kraji vybavovali viac ako tisíc podnetov od cestujúcich.

Záleží nám na tom, aby sa dôveryhodné informácie dostali ku každému bez rozdielu, a preto máte prístup k zamknutému obsahu na 6 hodín ZADARMO. Buďte súčasťou našej komunity aj vy a pomôžte nám poskytovať dôležité informácie pre všetkých.

BANSKÁ BYSTRICA: Na nový integrovaný systém v prímestskej autobusovej doprave v Banskobystrickom samosprávnom kraji sa od prvého dňa ostrej prevádzky valí vlna kritiky. Cestujúci sa od začiatku februára na sociálnych sieťach sťažujú na technické problémy v autobusoch, na meškania spojov či nejasnosti v súvislosti s cenami cestovného.

Niektorí zistili, že po novom za ich bežnú trasu zaplatia viac ako predtým, nižšia je aj zľava pri bezhotovostnej platbe kartou, ktorá bola v starom systéme vyššia, dnes je desať percent.

Kraj reaguje, že sťažnosti vníma, no trvá na tom, že systém ako celok funguje a stačí „vychytať muchy“.

Problém s tlačením lístkov aj s kartami

My sme si jazdu autobusmi po novom vyskúšali. Najskôr sme cestovali z Kremnice do blízkeho Žiaru nad Hronom a späť, druhým pokusom bola cesta do krajskej Banskej Bystrice vyťaženým ranným autobusom smerujúcim do škôl s konečnou pri Rooseveltovej nemocnici.

Prvá cesta prebiehala prakticky bez problémov, v poludňajších hodinách bolo cestujúcich málo. Systém načítaval dopravné aj bankomatové karty, i predplatené mesačníky, tie sa oplatia ľuďom, ktorí cestujú denne rovnakou trasou do školy či práce.

Sedeli sme na sedadle s výhľadom na vodiča, ktorý podchvíľou musel reštartovať malú príručnú tlačiareň na lístky – tá totiž opakovane nereagovala, čo však vzhľadom na malé množstvo cestujúcich spôsobilo len minimálne meškanie. Iné to bolo pri návrate v popoludňajšej špičke, keď autobus zapĺňali školáci a pracujúci vracajúci sa domov.

Tam už systém opakovane ukazoval na monitore šoféra hlášku „chyba pri načítaní karty“, celý proces spomaľovala aj rýchlosť tlačiarne. Cestujúci platiaci cez QR kód v mobile neuspeli ani raz. Vodič ich napokon poslal sadnúť si bez platenia.

Ranný autobus do Banskej Bystrice nabral meškanie už ráno, prácu vodiča komplikovali manuálne vyhľadávanie zastávok v systéme na dotykovom monitore, tlačiareň aj fakt, že z celkového množstva rôznych spôsobov platby skončila asi tretina pokusov neúspešne. Okrem QR kódov z mobilov sa objavil problém pri niektorých dopravných kartách SAD Zvolen aj študentských ISIC kartách.

Aj v týchto prípadoch šofér cestujúcich poslal ďalej do autobusu, niektorí sa tak nie vlastnou vinou odviezli zadarmo, kým iní za cestu zaplatili. Na sociálnej sieti však ľudia z rôznych okresov píšu, že to závisí od konkrétneho vodiča, niektorí v takom prípade žiadajú od cestujúceho platbu v hotovosti.

V jednom prípade, keď mladá žena použila vytlačený zalaminovaný QR kód, platba prešla bez problémov, pri čítaní z mobilov to však neplatilo. Pozitívom je, že vodič netlačí každý cestovný lístok, pri bezhotovostných platbách tak robí iba na vyžiadanie, cestujúci si totiž lístok vedia pozrieť v systéme, do ktorého sa zaregistrovali a majú v ňom osobný účet.

Lunterov sľub: Účet za poruchy ponesie župa

Práca s novým systémom, na ktorý si vodiči prvé dni len zvykajú, zatiaľ odbavovanie skôr predlžuje. Konkrétny autobus už po niekoľkých zastávkach meškal, v Žiari nad Hronom zhruba desať minút, do Banskej Bystrice napokon dorazil so zhruba šesťminútovým oneskorením oproti času v cestovnom poriadku. Na sociálnych sieťach však cestujúci z rôznych častí kraja opisujú aj meškania viac ako dvadsať minút.

Deň pred spustením celého systému banskobystrický župan Ondrej Lunter (kandidoval ako nezávislý s podporou viacerých strán) požiadal cestujúcu verejnosť o trpezlivosť.

„Ako pri každej veľkej zmene, môže sa stať, že sa vyskytne nejaký technický problém. Aj šoféri si budú zvykať na nový softvér a hardvér, na čo budú potrebovať istý čas.“

„Ak by aj niekde nastala porucha, cestujúci sa bude môcť odviezť, všetci sa dostanú do práce aj do školy, prípadné problémy berieme na naše plecia,“ ubezpečoval v posledný januárový deň. Celý prvý mesiac roka mohli cestujúci v kraji cestovať bezplatne.

Jav, ktorý sa nevymyká štatistikám

Banskobystrický samosprávny kraj a jeho firma Organizátor IDS BBSK problémy priznávajú, nejde však podľa nich o žiadny kolaps prímestskej autobusovej dopravy, ale o bežný jav, ktorý sa pri „takej masívnej zmene na strate softvéru aj hardvéru nevymyká štatistikám“.

„Nový odbavovací systém je funkčný, problémy, s ktorými sa stretávame, sú lokálne a týkajú sa individuálnych prípadov. Väčšie problémy, ktoré by mali vplyv na premávanie či vypravenie jednotlivých autobusov, sme na rozdiel od iných krajov, kde autobusy niekoľko týždňov premávali v obmedzenom režime, nezaznamenali,“ reagovala na naše otázky hovorkyňa samosprávneho kraja Lenka Štepáneková.

Narážala aj na dopravný chaos, ktorý zažila v roku 2021 Bratislava, keď na území bratislavskej župy začali premávať autobusy nového dopravcu, ktorý po desaťročiach nahradil toho predchádzajúceho. Ľudia sa vtedy sťažovali, že niektorých spojov sa vôbec nedočkali, iné meškali a pri časti tých, ktoré dorazili načas, ich vodiči ešte nepoznali cestu. Novému dopravcovi Arriva, ktorý nahradil firmu Slovak Lines, však vtedy najmä chýbali šoféri.

Aj v Banskobystrickom samosprávnom kraji jazdia dopravcovia od tohto roka podľa novej zmluvy, veľký medzinárodný tender však vyhrali dve spoločnosti, ktoré územie kraja obsluhovali aj predtým – SAD Zvolen a SAD Lučenec.

Od februára však majú v autobusoch odbavovací systém Organizátora IDS BBSK, teda v réžii banskobystrickej župy. Ten by mal kraju priniesť podrobné informácie o tom, koľko ľudí prímestskými autobusmi cestuje a aké majú návyky. Výsledkom by malo byť posilňovanie spojov na linkách, kde je cestujúcich veľa, a redukcia, prípadne nasadenie menších autobusov tam, kde autobusmi jazdí len pár ľudí. Župe dosiaľ chýbali aj údaje, ktoré by jej umožnili ekonomickú kontrolu objednaných služieb zazmluvnených dopravcov.

Za prvé dni stovky podnetov

Od spustenia nového integrovaného systému 1. februára do nedeľnej polnoci 4. februára vodiči v autobusoch SAD Zvolen a SAD Lučenec predali celkovo 63 687 cestovných lístkov. Najčastejšie podľa Štepánekovej platili v hotovosti, nasledovala platba dopravnou kartou a na treťom mieste bola platba platobnou kartou.

„Počas prvých dní sme evidovali niekoľko desiatok porúch na odbavovacích zariadeniach, najčastejšie išlo o tlačenie lístkov pre cestujúcich alebo ich overenie v systéme. Všetky problémy postupne odstraňujeme v spolupráci s dopravcami a dodávateľmi,“ odpovedala hovorkyňa, keď sme sa zaujímali o množstvo a charakter technických problémov.

Informačná linka a e-mail IDS BBSK zaznamenala za prvé tri dni viac ako tisíc podnetov, zamestnanci ich podľa Štepánekovej vybavili písomne alebo telefonicky.

Niektorých cestujúcich však prekvapili aj vyššie ceny niektorých typov lístkov.

„K plošnému navýšeniu cestovného neprišlo, prechodom na tarifné zóny však prišlo k zmene výpočtu jeho ceny. Je možné, že v niektorých prípadoch je cena jednorazového lístka pri platbe v hotovosti vyššia, ako bola, ide však o rozdiely rádovo v centoch,“ tvrdí kraj cez svoju hovorkyňu. Niektorí z cestujúcich však na sociálnych sieťach píšu aj o nárastoch v desiatkach centov. Dôchodcovia nad 70 rokov, naopak, jazdia zadarmo.

Na stránke IDS BBSK nebola v čase spustenia ostrej prevádzky systému ani kalkulačka, kde by si cestujúci mohli dopredu jednoducho vypočítať cenu lístka po novom. Po pár dňoch pribudla provizórna excelovská, ani tá však nefungovala správne.

„Na novej verzii kalkulačky sa aktuálne pracuje,“ povedala pre Aktuality.sk Štepáneková, aktuality.sk

X X X

O pomoc so splátkami hypoték môžu žiadať tisíce ľudí. Nezabudnite podať žiadosť

Pomoc s hypotékami od štátu sa definitívne rozbehla. Pomoc za rok 2024 začnú úrady práce vyplácať už vo februári. Pomoc na rok 2023 sa dá ešte vybaviť, no zamestnancom sa pomaly kráti čas. Viacerí ľudia s hypotékou pritom podľa rezortu financií zabúdajú na to, že musia požiadať o pomoc dvakrát. To, že získajú nárok na daňový bonus za rok 2023, ešte neznamená, že získajú pomoc aj za rok 2024.

Situáciu dlžníkov komplikuje to, že pomoc s hypotékami pre rok 2023 je samostatné opatrenie vo forme daňového bonusu a dotácia od roku 2024 má podobu každomesačnej dávky. O každú z týchto foriem podpory je potrebné žiadať samostatne. V prvom prípade v daňovom priznaní, v druhom prípade na úrade práce. „Súbeh daňového bonusu a dotácie z ministerstva práce je možný. Odporúčam ľuďom, ktorí čakajú na podanie daňového priznania, aby sa obrátili aj na úrady práce a podali si žiadosť o príspevok,“ povedal Peter Mikloš, riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov na ministerstve financií.

Zároveň platí, že mnohí dlžníci nárok na dotáciu ešte len získajú a musia čakať, kým nastane refixácia úrokovej sadzby. Keď sa tak stane, dôležité je nestrácať čas a o pomoc požiadať čo najskôr.

Štát uhradí 75 percent z rozdielu medzi pôvodnou splátkou a zvýšenou splátkou. Maximálna výška podpory je 150 eur mesačne. V roku 2024 sa bude pre zistenie výšky dotácie porovnávať referenčná hodnota za rok 2022 a aktuálna splátka. To znamená, že do porovnania vstupuje priemerná splátka hypotéky za rok 2022 a aktuálna zvýšená splátka.

 Štát ale určil viaceré podmienky, ktoré je potrebné splniť, aby mohli dlžníci pomoc získať. Keďže štát nechce podporovať každého dlžníka, dôležitý je napríklad účel poskytnutého úveru, problém môže spôsobiť aj prenesenie úveru do inej banky. Nie je to ale tak, že automaticky každý úver prenesený do inej banky nemôže získať pomoc od štátu.

X Aký je záujem o pomoc s vyššími splátkami hypoték za rok 2024?

Túto schému má na starosti ministerstvo práce. Úrady práce počas prvého mesiaca zaregistrovali 10-tisíc žiadostí o vyplatenie pomoci so zvýšenými cenami hypoték. Každý, kto o ňu požiada v januári, a spĺňa všetky podmienky pre jej získanie, získa prvú kompenzačnú platbu vo februári. Toto je schéma na rok 2024, na ktorú bude mať nárok takmer 93-tisíc úverov. Nabiehať bude postupne podľa toho, kedy nastane refixácia úverov.

X Ako je to s pomocou na rok 2023?

Vláda urobila rozhodnutie, že bude pomáhať s vyššími splátkami hypoték aj ľuďom, ktorým splátky úverov narástli počas roku 2023. Na starosti to má ministerstvo financií a vypláca pomoc vo forme daňového bonusu. Táto pomoc sa teda uplatňuje pri vyrovnaní dane z príjmov. Pre zamestnancov to znamená, že doklad z banky musia svojmu zamestnávateľovi doručiť do 15. februára. Ostatní žiadatelia majú čas na uplatnenie tohto príspevku do momentu, keď budú podávať vlastné daňové priznanie. Dôležitá lehota v tomto prípade je koniec marca, prípadne pri predĺžení lehôt to môže byť koniec júna, prípadne koniec septembra.

Zatiaľ teda nie je jasné, koľko ľudí si o daňový bonus požiada, nárok naň vzniká v prípade viac ako 57-tisíc úverov.

X Týka sa pomoc aj refinancovaných úverov?

Závisí od toho, o aký úver ide. Ak bol úver refinancovaný, to znamená prenesený do inej banky, pred rokom 2023, taký úver sa na dotáciu kvalifikuje. Ak sa takému úveru v roku 2023, prípadne neskôr, skončí fixácia a následne stúpne splátka, dlžník môže o pomoc požiadať štát. Ak je ale úver napríklad prenášaný do inej banky v roku 2024, nárok na dotáciu dlžník nemá. V tomto prípade sa musí rozhodnúť, či uprednostní pomoc od štátu, alebo výhodnejšie podmienky z konkurenčnej ban­ky.

„Na veľa refinancovaných úverov sa táto pomoc vzťahovať bude, musia ale splniť ďalšie podmienky,“ hovorí Peter Mikloš, riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov na ministerstve financií.

X Jednou z podmienok je konkrétny účel úveru. Pri niektorých úveroch sa ale účel úveru nezadáva presne. Čo s tým?

Podmienkou na získanie pomoci je to, že úver slúži na kúpu, postavenie a rekonštrukciu nehnuteľnosti. Ak takýto účel úver nemá presne stanovený, môže to byť problém. Toto pravidlo štát zaviedol preto, aby do pomoci nespadali bezúčelové úvery zabezpečené nehnuteľnosťou, prípadne rôzne konsolidačné úvery. Ak v úverovej zmluve nie je explicitne uvedený jeden z týchto účelov, klient môže aj tak zažiadať o dotáciu. Ak sa jeho úver napríklad v roku 2024 refixuje, môže pomoc získať. „Odporúčam klientom, aby navštívili úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a dokladovali prepojenie zmluvy v novej banke so zmluvou v starej banke, aby bolo na úrade jasné, že tieto dva úvery spolu súvisia,“ povedal Mikloš.

 X Ak niekto požiadal o daňový bonus za rok 2023, začnú mu automaticky chodiť peniaze z úradu práce v roku 2024?

Nie. Klient, ktorý spĺňa podmienky na získanie daňového bonusu za rok 2023, má nárok na dotáciu z úradu práce aj v roku 2024. O túto pomoc je potrebné ale požiadať. Štát ju nebude vyplácať automaticky. O oba druhy pomoci treba požiadať samostatne. Každý, kto chcel získať pomoc už za január, musel o dotáciu v januári požiadať úrady práce. Tí, čo to stihli, získajú prvú platbu vo februári. Ministerstvo upozorňuje, že dlžníci zabúdajú podávať obe žiadosti. Zatiaľ tak urobilo zhruba iba tritisíc ľudí.

X Vypláca štát pomoc vo forme dotácie určenú pre rok 2024 aj spätne?

Nie. Ak klient mal nárok na dotáciu napríklad už v januári, no nepožiadal o ňu v minulom mesiaci, o platbu za január prichádza. Preto je dobré nestrácať čas a žiadať úrady práce o dotáciu hneď, keď banka vyčísli výšku novej splátky.

X Koľko úverov sa kvalifikuje na pomoc v ďalších rokoch?

Rezort financií vie vyhodnotiť iba to, koľko úverov sa spája s dlžníkmi, ktorí sa zmestia do príjmového limitu. Ten je určený ako 1,6-násobok priemernej mzdy. Ide teda o sumu 2 086,40 eura. Ministerstvo nemá údaje na to, aby vyhodnotilo aj splnenie ostatných kritérií. V roku 2024 a aj v roku 2025 bude refixovaných viac ako 90-tisíc úverov v každom roku, v roku 2026 to bude viac ako 52-tisíc úverov a v ďalšom roku je to zhruba 72-tisíc úverov./agentury

X X X

Futbalista Róbert Vittek odstúpil z vedenia štátneho Tiposu

Aktuality.sk v januári upozornili na to, že slovenský futbalista nemal potrebné vzdelanie na funkciu v dozornej rade štátnej lotériovej spoločnosti.

Slovenský futbalista Róbert Vittek odstúpil z funkcie predsedu dozornej rady Tiposu. Pre Aktuality.sk to potvrdila priamo štátna lotériová spoločnosť. „Dňa 2. februára 2024 pán Vittek doručil spoločnosti Tipos vzdanie sa funkcie predsedu dozornej rady. O dôvodoch jeho rozhodnutia nemáme žiadne bližšie informácie,“ uviedla vedúca oddelenia komunikácie v Tipose Adriana Podobová.

Vittekovo meno v utorok popoludní zmizlo aj z webovej stránky štátnej akciovky, pričom meno jeho nástupcu zatiaľ nie je známe.

Na post nemal potrebné vzdelanie

Aktuality.sk v strede januára upozornili na fakt, že Róbert Vittek na funkciu, ktorú v Tipose zastával, nespĺňa podmienky. Jednou z nich je totiž aj vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa ekonomického alebo právnického smeru, prípadne získané v odbore zhodnom či príbuznom oblasti činnosti spoločnosti. Vittek však takéto vzdelanie nemá.

Celý život sa venoval futbalovej kariére a vo viacerých rozhovoroch sám priznal, že štúdium v mladosti zanedbával. Podľa medializovaných informácií sa však v roku 2019 rozhodol absolvovať dvojročný kurz pod záštitou UEFA.

Okrem neho by mal mať absolvované aj 35-dňové certifikačné štúdium, ktoré rovnako prebehlo pod hlavičkou UEFA a ktoré podobne ako predošlý kurz športovcom umožňuje zastávať pozície vo futbalových organizáciách.

Ani jeden z týchto kurzov však nie je možné považovať za vysokoškolské štúdium, čo nám potvrdilo ministerstvo školstva.

Pod novým ministerstvom

Z webovej stránky Tiposu rovnako vyplýva, že lotériová spoločnosť už nespadá pod ministerstvo financií, ale pod ministerstvo cestovného ruchu a športu, ktoré vzniklo len pred pár dňami. Nový rezort vedie nominant koaličnej SNS Dušan Keketi.

Šéf národniarov Andrej Danko už vlani avizoval, že s lotériovou spoločnosťou má veľké plány a že ju chce presunúť pod nový rezort. Aktuálne je tak ministerstvo cestovného ruchu a športu jediným akcionárom Tiposu.

„Chceme, aby spoločnosť Tipos odvádzala čo najvyššie odvody z hazardných hier do slovenského športu. V súvislosti so zmenou akcionára dôjde aj k úprave nášho podnikateľského plánu na rok 2024 tak, aby spĺňal požiadavky nového rezortu na ešte väčšiu priamu aj nepriamu podporu slovenských športovcov,“ vyjadril sa koncom minulého roka predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Tiposu Peter Deďo, aktuality.sk

X X X

Gabriela Matečná o novej funkcii: Zavŕši to moju kariéru, lebo mám 60 rokov

Je to posun ďalej. Štrnásť rokov som robila odborné poradenstvo pre životné prostredie a poľnohospodárstvo. Myslím, že to zavŕši moju kariéru, lebo mám 60 rokov, hovorí v podcaste Aktualít nová štátna tajomníčka Gabriela Matečná.

Exministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná sa vracia. Konkrétne ako štátna tajomníčka ministerstva životného prostredia. Jej meno sa spája s kauzou Dobytkár – trestná činnosť mala byť páchaná práve v čase, keď rezort pôdohospodárstva viedla.

Budete počuť reakciu šéfa envirezortu Tomáša Tarabu, ale aj Matečnej bývalých kolegov z vlády – Denisy Sakovej a Richarda Rašiho. Podľa nich je to z hľadiska odbornosti dobrá nominácia.

Podľa opozičnej poslankyne Tamary Stohlovej Tomáš Taraba nomináciou Matečnej dokonáva premenu rezortu na všetko iné, len nie ministerstvo životného prostredia. „Strana SNS toutou nomináciou potvrdzuje, že štátne funkcie vníma ako priestor na upratanie svojich ľudí, nech sú akokoľvek nekvalifikovaní alebo prichádzajú s akýmikoľvek pochybnosťami o svojej minulosti,“ hovorí v podcase.

Aktuality.sk sa spojili aj so samotnou Gabrielou Matečnou. Pozíciu štátnej tajomníčky vníma ako zavŕšenie vlastnej kariéry. Pýtali sme sa jej aj na kritiku opozície. „Myslím si, že v tomto štáte platí prezumpcia neviny. Neviem, či by som mala odpovedať na takéto otázky. Pán minister aj moji bývalí kolegovia to povedali správne, nemám k tomu čo veľmi dodať,” reagovala Matečná na otázku, či je správne politické rozhodnutie nominovať ju na stoličku štátnej tajomníčky po kauze Dobytkár, ktorá sa diala za čias, keď šéfovala rezortu pôdohospodárstva.

Ako presne sa spája Gabriela Matečná s kauzou Dobytkár v podcaste vysvetľuje Xénia Makarová z nadácie Zastavme korupciu. Podľa nej je tieňov minulosti okolo Gabriely Matečnej viacero – a nielen pri kauze Dobytkár. „Vrhá to morálny tieň a či sa v SNS nenašla lepšia nominácia. Skôr to svedčí viac o straníckom, než profesionálnom výbere.“, aktuality.sk

X X X

Koniec nahých dievčat na internete. Komunita ich oblieka pomocou AI. Niektoré môžu ísť aj na Oktoberfest

Cieľom je sporo odeté dievčatá na internete opäť obliecť, pomocou AI zamaskovať tetovanie a zo žien urobiť slušne vychované dievčatá.

Každá akcia vyvolá reakciu a platí to aj o súčasnej vlne generatívnej umelej inteligencii (AI). Keď teda začala DeepNude kradnúť ženám plavky a spodnú bielizeň (našťastie len na fotografiách), na svojráznom 4Chane sa zrodila komunita, ktorá robí pravý opak.

Hovoria si #DignifAI a so svojimi výsledkami sa popri príspevkoch na sociálnych sieťach vyzbrojených práve týmto hashtagom chvália aj na rovnomennom webe dignifai.net.

Sporo odeté dievča oblečené a jazyk zatiahnutý pomocou AI.Zdroj: koláž Dignifai.net

Ich cieľom je sporo odeté dievčatá na internete opäť obliecť, pomocou AI zamaskovať tetovanie a zo žien urobiť slušne vychované dievčatá zo stredozápadu.

Obliekame dievčatá ľahko a rýchlo

Politiku však bokom, podstatné je to, ako sa vlastne niečo také robí. Na rozdiel od DeepNude síce nie je k dispozícii žiadna ucelená aplikácia na jedno kliknutie, ale len tvárna a surová neurónová sieť Stable Diffusion, ktorú si budete musieť nainštalovať svojpomocne na svoj výkonný počítač ideálne s hernou grafikou.

Potom už treba vidieť na YouTube či fórach odporúčania pre tie najlepšie obliekacie prompty – textové povely.

Pokiaľ výkonný počítač doma nemáte, pomôžu mnohé varianty Stable Diffusion napríklad v katalógu open-source AI modelov HuggingFace, ktoré ponúkajú webové rozhranie (tzv. Spaces). Skúsiť môžete napríklad tento SDXL Inpainting.

Potom už ide iba o funkciu AI inpaintingu, teda zásahu do existujúcej fotografie. Pre generátory na báze Stable Diffusion je to hračka a práve preto, že pobeží na vašom počítači (alebo ako základné modely napríklad na spomínanom HuggingFace), nie sú zviazané prísnymi podmienkami bežných generátorov počnúc Midjourney a končiac DALL-E.

Tie si spravidla musia dávať veľký pozor na to, aby ich niekto nepopoťahoval po úradoch. Práve preto sú v tomto smere skôr pozadu a odmietajú operácie, ktoré by boli ľahko zneužiteľné na tvorbu AI koláží a fake news, aktuality.sk

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.