USA, Kissinger: Jsme na pokraji války s Ruskem a Čínou. NSZ Stříž zabránit Fialovi mld. na kapalný plyn

Podle odborníků i politiků se Fiala nikdy neměl stát premiérem, protože na to nemá schopnosti, jako exprezident Klaus, nebo nynější prezident Zeman. Fiala dnes dělá všechno proto to, aby byla ČR ještě více zadlužena a nesnaží se využít levných surovin, jako je plyn, ropa a energie z Ruska, které zajistil exkancléř  Schröder pro Německo i další země Evropy.

Rozumní politici SR, Maďarska i dalších zemí hlavně myslí na vlastní národ, a tak levný plyn, ropu atd. nadále z Ruska využívají a nezadlužují své země a zaopatřili své občany a firmy. Za dr. Husáka motoristé ČR, SR měli PHM litr za 2,50 Kč a levný plyn, který politici nutili lidem, aby se všude zlepšilo životní prostředí. Na to by měl dnes pamatovat i Fiala a neposlouchat neschopné politiky EU v čele s Leyenovou, Michelem a spol. A jestliže Fiala dnes rozhazuje miliardy za kapalný plyn, měli by zasáhnout policisté a NSZ Stříž.

X X X

Tankerů na převoz plynu je nedostatek. Jejich pronájem se prodražuje.

Denně stojí i více než 3 miliony, a to chce Fiala a spol. rozhazovat. Zbytečně ČR vyhazuje miliardy. Kdo tomu zabrání? Opozice, odbory a spol., prezident Zeman a další firmy ČR? 

 Svět se potýká s nedostatkem tankerů na převoz zkapalněného plynu. Hrozba utažení kohoutků na ruských plynovodech a snaha zbavit se závislosti na Rusku donutila státy nakupovat zkapalněný plyn ve velkém. Kvůli zvýšenému zájmu a nedostatku lodí se tak prodlužují čekací doby a ceny za pronájem tankerů rostou o stovky procent.

 O tankery momentálně svádí pomyslnou bitvu téměř každý stát. Světová flotila tankerů s různou kapacitou čítá zhruba 500 kusů. Jenže to nestačí. „Je velmi omezena dodávka klíčovým plynovodem Nord Stream 1, který spojuje Rusko s Německem. Místo toho se musí dovážet daleko více plynu ve zkapalněné podobě. Na to svět nebyl připravený a tankerů se nedostává,“ řekl ekonom Lukáš Kovanda.

 Zima se pomalu blíží a nákup zkapalněného plynu tak spíš připomíná hru Dostihy a sázky. „Světové oceány v tuto chvíli brázdí na 500 tankerů. Co se týká toho, kde skončí, tak to záleží na tom, kdo vícero zaplatí. Z tohohle pohledu Evropa platí vždy více než zbytek světa,“ dodal mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

 „Před rokem bylo možné si v rámci ročního pronájmu pronajmout tanker za zhruba milion korun denně. Teď to jsou zhruba tři miliony denně,“ doplnil Kovanda. Stát, který nemá na přeplacení jiných zájemců, si tak na zkapalněný plyn počká i dlouhé týdny a možná měsíce.

X X X

Bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger je přesvědčený, že Washington je v současné době na pokraji války s Moskvou a Pekingem, píše v pátek Wall Street Journal. „Jsme na pokraji války s Ruskem a Čínou v otázkách, které jsme částečně vytvořili, bez ponětí, jak to skončí nebo kde skončí,“ řekl v pátek pro list Wall Street Journal. „Teď nemůžeme říct, že je rozdělíme a postavíme proti sobě. Jediné, co můžeme udělat, je nezvyšovat napětí a vytvářet možnosti, a proto musíme mít cíl,“ uvádí.

Pokud jde o Tchaj-wan , Kissinger je znepokojen tím, že Spojené státy a Čína směřují ke krizi, a radí Washingtonu, aby vydržel. „Politika obou stran proměnila Tchaj-wan v autonomní demokratickou entitu a udržela mír mezi Čínou a USA po dobu 50 let,“ říká. „Člověk musí být tedy velmi opatrný ve všech činnostech, které, jak se zdá, mění základní strukturu.“

Kissinger vyvolal na začátku tohoto roku kontroverze a naznačil, že politika USA a NATO mohla vyvolat krizi na Ukrajině. Nevidí jinou možnost, než brát vážně bezpečnostní obavy Vladimira Putina a domnívá se, že bylo chybou signalizovat Ukrajině ze strany NATO možnost vstoupit do aliance.

Ukrajina je podle jeho názoru souborem území kdysi připojených k Rusku, která Rusové považují za vlastní. Stabilitě by lépe posloužilo její vystupování jako nárazník mezi Ruskem a Západem: „Prosazoval jsem plnou nezávislost Ukrajiny, ale myslel jsem si, že její nejlepší role je něco jako Finsko,“ prohlásil Kissinger.

Tvrdí však, že kostky jsou nyní vrženy. Nyní věří, že tak či onak, formálně nebo ne, by se s Ukrajinou mělo následně zacházet jako s členem NATO. Počítá však s urovnáním, které zachová ruské zisky z jeho počáteční invaze v roce 2014, kdy „zabralo“ Krym a část Donbasu.

X X X

Fialova vláda jedná s lidmi jako s dětmi ze školky. Drahé energie budou ještě dlouho, varuje ekonom Kovanda

Nenalhávejme si, že drahá elektřina odejde po letošní topné sezóně. Vydrží tu ještě několik let. V pořadu Partie Terezie Tománkové to řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Skutečně ohroženým skupinám podle něj nepomůže ani takzvaný úsporný tarif. V důsledku neustále stoupajících cen energií se proto obává, že někteří lidé zažijí od podzimu skutečně strastiplný život.

„Představme si třeba lidi v podhůří, kteří topili elektřinou. Účty jim stouply z 80 tisíc na 250 tisíc ročně a každý měsíc jim vzrostly výdaje o 14 tisíc korun. Úsporný tarif jim odečte jen jednu měsíční extra platbu, ale nic víc. A pokud jsou to třeba lidé v předdůchodovém věku, tak jak to mají uhradit?“ ptal se ve vysílání CNN Prima NEWS pobouřeně Kovanda.

 Snížit účty za elektřinu a plyn má lidem takzvaný úsporný tarif, na který vláda slíbila vyhradit 66 miliard korun. Částka by se měla vztahovat na období od letošního 1. října 2022 do 30. září příštího roku. O pomoc z úsporného tarifu nebudou muset lidé žádat, měla by se automaticky projevit ve faktuře. Podle Kovandy však není tato pomoc dobře koncipována. Neměla by být plošná a měla by cílit pouze k těm nejzranitelnějším.

„Vláda bude zcela nerozumně přidávat bohatým a zajištěným lidem. Je tu spousta těch, kteří úlevy nepotřebují. Místo toho by se měla navýšit úleva těm skutečně potřebným. Já osobně prohlašuji, že žádný úsporný tarif nechci. Budu mnohem raději, když ty peníze budou odečteny nějaké matce samoživitelce nebo důchodcům, kteří tu pomoc skutečně potřebují,“ uvedl ekonom.

Lidé nebudou žít pod mostem

Kvůli prudkému nárůstu cen energií mohou podle Kovandy „padnout“ desetitisíce domácností. „Nepředstavujme si, že lidé budou žít pod mostem nebo čekat frontu na polévku a práci jako to známe ze záběrů z velké hospodářské krize z 30. let. Je ale pravda, že někteří budou mít opravdu strastiplný život nejenom v této, ale i nadcházející sezóně,“ zhodnotil ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank.

„Lidé čekají systémové řešení drahé elektřiny. Nenalhávejme si, že drahá elektřina odejde po skončení letošní topné sezóny. Ta tu vydrží ještě několik let,“ řekl Kovanda.

„Vláda k lidem přistupuje jako k nesvéprávným občanům. Jako k dětem z mateřské školky. Místo toho, aby doporučovala svetry, má říct: ‚V souladu s názory odborníků očekáváme, že ceny elektřiny budou dlouhá léta vysoké, a proto přistupujeme například k tomu, že rozdělujeme ČEZ tak, abychom měli kontrolu nad částí, která je zodpovědná za tvorbu cen.‘ Toto opatření mimochodem kvitují i menšinoví akcionáři ČEZ, takže by se mohl najít nějaký konsenzus,“ navrhl Kovanda řešení.

„Ale vláda v tomto ohledu nedělá nic a čeká, že problém zmizí sám od sebe. Snaží se to vysedět. To samozřejmě v lidech umocňuje frustraci a pak jediné, co se za už skoro rok energetické krize dozví, je, že si mají vzít o dva svetry více. To v nich akorát umocní frustraci a považují to za výsměch,“ uzavřel ekonom.

X X X

TCHAJ-WAN  PATŘÍ  ČINĚ

 ,Neúspěch by znamenal jeho konec.‘ Čínské cvičení u tchajwanského pobřeží mělo posílit pozici prezidenta

 Reuters: Čínský prezident Si Ťin-pching nedokázal zabránit předsedkyni americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v návštěvě Tchaj-wanu, a tak nařídil armádě mnohem agresivnější krok – nacvičit blokádu, která by podle expertů hrála zásadní roli při násilném obsazení ostrova, píše agentura Reuters. Jaký vliv na postavení čínského prezidenta může mít cvičení u Tchaj-wanu analyzuje Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

 Čínští vojenští plánovači o blokádě debatují už dlouho, ale až doteď považovali její nácvik za příliš provokativní, upozorňují bezpečnostní odborníci.

Po návštěvě Pelosiové však čínská armáda poprvé odpálila rakety, které přeletěly Tchaj-pej, vyslala několik vln dronů nad ostrovy v tchajwanských pobřežních vodách i válečné lodě přes dělicí čáru Tchajwanského průlivu a celý ostrov obklíčila.

„Tyto kroky v podstatě změnily status quo tchajwanské bezpečnosti,“ upozorňuje profesor Li Ming-ťiang z Radžaratnamovy školy mezinárodních studií v Singapuru. Číně to podle něj poskytlo „nový bod, ze kterého může při budoucích cvičeních vycházet a posouvat další hranice“.

Čína hrozí silou, pokud USA budou bránit sjednocení s Tchaj-wanem. Američany viní i z krize na Ukrajině.

Čínská armáda předvádí své schopnosti a odhodlání mnohem razantněji než během takzvané „třetí krize v Tchajwanském průlivu“ v roce 1996, kdy naposledy vypálila rakety v blízkosti Tchaj-wanu. Schopnost uvalit blokádu by Pekingu umožnila přimět Tchaj-wan, aby během konfliktu zasedl k jednacímu stolu, vysvětluje agentura Reuters.

Kdyby ostrov souhlasil se sjednocením s Čínou bez boje, aby se vyhnul vysokému počtu mrtvých a rozsáhlé zkáze ostrova, Si Ťin-pching by získal hlavní výhru v rámci svého dlouhodobého cíle „omlazení čínského lidu“.

Přestože se tchajwanská veřejnost, zocelená desetiletími čínských výhrůžek, tváří klidně, vojenští představitelé jsou podle některých pozorovatelů znepokojeni.

Michael Čchang, který v roce 1996 jako generální tajemník tchajwanské Národní bezpečnostní rady řídil třetí krizi v Tchajwanské úžině, má za to, že čínské vojenské cvičení může být předehrou k invazi.

Spojené státy spolu se spojenci jako Japonsko čínské manévry odsoudily. Nechtěly však situaci eskalovat a do nácviku blokády nezasáhly.

Nejmenovaný čínský představitel resortu obrany řekl agentuře Reuters, že tato reakce jistě nepotěšila tchajwanské politiky a generály: „Jak se teď mají spoléhat, že jim přijdou v případě čínského útoku na pomoc?“ poznamenal.

Co znamená neúspěch?

Celá epizoda se odehrává v kritické době pro Si Ťin-pchinga, nejmocnějšího čínského vůdce od dob Mao Ce-tunga. Ten Čínskou lidovou republiku v roce 1949 založil poté, co vyhrál občanskou válku a přinutil vládu strany Kuomintang, aby se stáhla na Tchaj-wan. Od té doby si ostrov vládne sám.

Vrátit ho do područí Pekingu je zásadním krokem, který by upevnil postavení Si Ťin-pchinga a ospravedlnil jeho rozhodnutí z roku 2018 zrušit omezení doby vlády prezidenta.

Číňané jsou sice rozčarovaní z jeho politiky nulové tolerance covidu, kvůli které je země už třetím rokem v izolaci, ale všeobecně se soudí, že Si Ťin-pching na letošním sjezdu komunistické strany získá souhlas s pokračováním své vlády.

I když se Čína v případě Tchaj-wanu možná o krůček přiblížila k užití síly, většina odborníků si nemyslí, že hrozí válka. „V tomto desetiletí není jisté, zda by invaze byla úspěšná,“ soudí bývalý britský diplomat Charles Parton. „Neúspěch by znamenal konec Si Ťin-pchinga, jeho snu a možná i komunistické strany.“

Čínský prezident se o návštěvě Pelosiové veřejně nezmínil, ale jako předseda Ústřední vojenské komise, tedy v podstatě vrchní velitel ozbrojených sil, si podle expertů nejspíš rizika vojenských manévrů uvědomuje.

Podle analytika Li Ming-ťianga „Čína možná doufala, že vojenské cvičení zastaví trend, kdy Američané, Evropané a řada dalších zemí projevují Tchaj-wanu větší sympatie. Teprve se ale ukáže, jestli to tak opravdu bude,“ cituje singapurského politologa agentura Reuters.

X X X

Do bariér u Kongresu najelo auto. Řidič několikrát vystřelil, pak se zabil

Zatím neznámý muž najel v neděli ráno automobilem do zátarasů u amerického Kapitolu, sídla Kongresu, ve Washingtonu. Začal střílet do vzduchu a nakonec obrátil zbraň proti sobě a zastřelil se, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Motiv jeho činu zatím není znám. Incident podle všeho trval jen několik vteřin, policisté ani nestihli opětovat palbu.

Identita střelce nebyla zveřejněna. Podle místních úřadů muž narazil do zábran, vylezl z auta a jeho vůz následně začal hořet. Muž začal střílet a vypálil několik ran do vzduchu, zatímco se k němu blížila policie. Pak se zastřelil. Policisté v tu dobu byli poblíž.

Podle policie „to nevypadá, že měl muž v úmyslu zaútočit na jakéhokoli člena Kongresu“. Vyšetřovatelé nyní okolnosti činu prověřují a pátrají po motivu. Nikdo další nebyl zraněn. Jak poznamenala agentura AP, útok připomněl incident z dubna 2021, kdy útočník najel automobilem do dvou policistů hlídkujících u Kapitolu a jednoho z nich usmrtil.

Nervózní atmosféra panuje na Kapitolu už od 6. ledna 2021, kdy do sídla Kongresu vtrhli příznivci Donalda Trumpa, aby zabránili zákonodárcům ve formálním potvrzení vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách z listopadu 2020.

X X X

Kam v noci pro léky? V některých krajích nikam. Není to potřeba, tvrdí úřady

V životě každého mohou nastat situace, kdy potřebujeme využít pohotovostní službu – lékařskou, ale i lékárenskou. Jenže v některých krajích v České republice nejsou lékárny, které by fungovaly 24 hodin denně a 7 dní v týdnů. Podle vyjádření některých mluvčích nejsou potřeba, případně o ně nebyl dostatečně velký zájem.

Horečka během víkendu a doma není žádný účinný lék. Nemáte nic, čím byste ji srazili. V případě akutních zdravotních problémů člověk obvykle zamíří na nejbližší pohotovost pro pomoc lékařů, v případě mírnějších zdravotních obtíží pak do nejblíže otevřené lékárny.

Těch je sice čím dál více v obchodních centrech, nicméně pokud člověka přepadnou zdravotní problémy například před půlnocí, může být s dostupností problém. Právě proto by měla v každém kraji fungovat nějaká s pohotovostní službou. Jenže ne ve všech tomu tak je.

Jde například o Středočeský kraj, v rámci kterého nefunguje ani jedna pohotovostní lékárna.

„Středočeský kraj mapuje síť lékáren a jejich provozní dobu zejména s ohledem na zajištění lékařské pohotovostní služby tak, aby lékárenské služby byly v dosahu této péče. Konkrétně například v rámci nemocnice v Kolíně či Benešově fungují lékárny z rozšířeným (víkendovým, pozn. red.) provozem, kdy provozovatelem jsou tyto samotné nemocnice vlastněné krajem,“ uvedl za kraj mluvčí David Šíma.

Podle zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování zodpovídá každý kraj za organizaci a zajištění lékařské, lékárenské i zubní pohotovostní služby.

„Lékařskou pohotovostní službou se rozumí ambulantní péče poskytovaná pacientům v případech náhlé změny zdravotního stavu nebo zhoršení průběhu onemocnění. O pohotovostní služby nejde v případě poskytnutí ambulantní péče v rámci pravidelné ordinační doby poskytovatele. Podle věty první a druhé se postupuje i v případě poskytování pohotovostní služby v oboru zubní lékařství a lékárenské pohotovostní služby,“ uvádí legislativa. Zákon však neukládá krajům rozsah provozování lékárenské pohotovostní služby.

Zároveň uvedl, že přestože zákon stanovuje krajům odpovědnost zajištění lékárenské pohotovostní služby, nestanovuje jak a v jakém rozsahu tak mají činit.

„Zákon již nestanoví povinnost zajištění lékárny například s nonstop provozem,“ doplnil mluvčí s tím, že Středočeský kraj je podle něj specifický. „Zajištění například jedné lékárny s nonstop provozem by bylo z demografického pohledu zcela neefektivní,“ dodal Šíma.

V nonstop pomoci dominuje Praha

Mluvčí tak poukázal na skutečnost, že obyvatelé kraje si mohu dojet do lékárny do Prahy. Právně v ní se totiž nachází největší množství nonstop lékáren v Česku. Hlavní město zajišťuje svou povinnost skrze lékárny v Nemocnici na Františku, nicméně nejde o jedinou pohotovostní či nonstop lékárnu ve městě.

Podle dat České lékarnické komory z roku 2021 funguje v Praze dalších osm pohotovostních lékáren. Mezi nimi je například Lékárna Thomayerovy nemocnice, případně EUC Lékárna, která se nachází na Praze 10.

Bez pohotovostní lékárny, jež by fungovala nonstop, jsou také obyvatelé Zlínského kraje. V minulosti tam přitom fungovala. „Zájem o ni byl minimální. V poslední době jsme nezaznamenali požadavek na nepřetržitou lékárenskou službu,“ uvedla mluvčí kraje Soňa Ličková.

V regionu se nyní nachází 164 lékáren a výdejních míst, podle mluvčí lidé mohou využít lékárny v obchodních centrech, které jsou otevřeny denně do 20 hodin, případně lékárnu v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, jež má v pracovních dnech otevřeno do 22 hodin a o víkendech a svátcích do osmi hodin večer.

„K uplatnění vydaného receptu je v kraji dostatečná síť lékáren s dostatečně rozsáhlou provozní dobou a nástup onemocnění v nočních hodinách je řešen sítí pohotovostí, nebo ve vážných případech výjezdem ZZS a řešením na urgentním příjmu nebo příjmové ambulanci lůžkového oddělení nemocnic, a to samozřejmě i s aplikací potřebných léků,“ uvedla Ličková a upozornila, že nepřetržitou lékárenskou službu nemají ani další kraje.

Také v Ústeckém kraji se lidé musejí obejít bez pohotovostní nebo nonstop lékárny. „Vzhledem k tomu, že každodenní dostupnost lékárenských služeb v běžné síti lékáren je časově odpovídající ordinační době ordinacím lékařské pohotovostní služby, a to minimálně ve všech okresních městech, nepovažuje Ústecký kraj aktuálně za nutné zajišťovat samostatnou lékárenskou pohotovostní službu,“ uvedla mluvčí Magdalena Fraňková.

Pohotovostní lékárenskou službu zajišťuje podle svých slov například Vysočina či Pardubický kraj. „Za organizaci lékárenské pohotovostní služby na území Pardubického kraje odpovídají jednotlivé nemocnice s akutní lůžkovou péčí, sloučené do společnosti Nemocnice Pardubického kraje, a.s. Tyto pohotovostní služby jsou pak zajišťovány uvedenými nemocnicemi s akutní lůžkovou péčí a konkrétně se nachází v areálu Pardubické nemocnice, Orlickoústecké nemocnice a Litomyšlské nemocnice,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková. Jenže ani v nich si lidé nezajistí lék například v jedenáct hodin večer.

Lékárny z Česka mizí

Kromě Prahy lze najít nonstop lékárnu například v Královéhradeckém, Jihomoravském, Olomouckém či Moravskoslezském kraji. Nejčastěji je v místech zajišťují samotné fakultní nemocnice.

Již loni Česká lékarnická komora upozorňovala ve zmíněném přehledu, že síť pohotovostních lékáren není dostatečná. A za svým názorem si nadále stojí. „Síť pohotovostních lékáren považujeme za nedostatečnou. Upozorňujeme na to jak státní správu, tak krajské samosprávy, v jejichž kompetenci lékařské a lékárenské pohotovosti jsou,“ uvedl prezident komory Aleš Krebs.

Zda se však něco změní, je otázkou. V Česku v posledních letech klesá počet i klasických lékáren, zejména na malých městech. Zatímco v roce 2017 evidovala Česká lékárnická komora 2571 lékáren a 244 výdejen léčiv, v roce 2020 jich měla v evidenci 2475 a 222.

Komora proto chce například změnit způsob vzniku nových lékáren. Podle ní by se měla stanovit jasná geografická a demografická kritéria pro vznik nových provozoven. Vůči takovému plánu je však zdrženlivější samotné ministerstvo zdravotnictví i Všeobecná zdravotní pojišťovna.

X X X

Poprvé od konce července stoupl počet nakažených. Hospitalizací však ubývá

V sobotu laboratoře odhalily 570 nákaz koronavirem, je to o 51 víc než před týdnem. Poprvé od konce července tak v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů. Až následující dny ukážou, zda šlo o výjimku či trend. Stále však klesá počet hospitalizovaných s covidem.

Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Přesto v sobotu bylo nakažených více než před týdnem. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc, 230.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel bylo v Česku za posledních sedm dní zaznamenalo 117 případů infekce, před týdnem byla sedmidenní incidence na 136 případech. Nejvíce se nákaza šíří v Praze se 154 potvrzenými případy. Následuje Moravskoslezský kraj, kde incidenční číslo činí 123. Naopak nejlépe je na tom Vysočina s 84 případy na 100 tisíc lidí za poslední týden. Incidenční číslo nižší než 100 vykazují ještě Liberecký, Jihočeský a Plzeňský kraj.

Epidemie koronaviru začala v Česku růst v prvním červnovém týdnu poté, co od začátku března klesala. V polovině letních prázdnin se ale trend znovu otočil. Denní nárůsty nakažených v mezitýdenním srovnání klesaly třetí týden po sobě, poprvé mírně vzrostly až tento víkend.

Proti závažnému průběhu onemocnění podle odborníků chrání očkování, zájem o vakcíny proti koronaviru ale zatím není vysoký. V sobotu se podle údajů ministerstva nechalo očkovat 314 lidí, o 253 méně než minulý týden. Většina z nich si stejně jako v předchozích dnech přišla pro první či druhou posilující dávku vakcíny. Plně naočkováno proti covidu bylo v Česku dosud necelých 6,89 milionu lidí. Posilujících dávek zdravotníci aplikovali zhruba 4,36 milionu. Zatím se očkuje bez předchozí registrace, kterou ministerstvo zdravotnictví spustí v pondělí.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku epidemie v březnu 2020 přesáhl v tomto týdnu čtyři miliony. Dalších víc než 295 tisíc případů připadá na opakovanou nákazu. Od začátku epidemie zemřelo s prokázaným covidem v Česku 40 641 lidí, od začátku týdne bylo úmrtí zatím 49.

X X X

Do bariér u Kongresu USA najelo auto. Řidič několikrát vystřelil, pak se zabil

Zatím neznámý muž najel v neděli ráno automobilem do zátarasů u amerického Kapitolu, sídla Kongresu, ve Washingtonu. Začal střílet do vzduchu a nakonec obrátil zbraň proti sobě a zastřelil se, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Motiv jeho činu zatím není znám. Incident podle všeho trval jen několik vteřin, policisté ani nestihli opětovat palbu.

Identita střelce nebyla zveřejněna. Podle místních úřadů muž narazil do zábran, vylezl z auta a jeho vůz následně začal hořet. Muž začal střílet a vypálil několik ran do vzduchu, zatímco se k němu blížila policie. Pak se zastřelil. Policisté v tu dobu byli poblíž.

Podle policie „to nevypadá, že měl muž v úmyslu zaútočit na jakéhokoli člena Kongresu“. Vyšetřovatelé nyní okolnosti činu prověřují a pátrají po motivu. Nikdo další nebyl zraněn.

Jak poznamenala agentura AP, útok připomněl incident z dubna 2021, kdy útočník najel automobilem do dvou policistů hlídkujících u Kapitolu a jednoho z nich usmrtil. Nervózní atmosféra panuje na Kapitolu už od 6. ledna 2021, kdy do sídla Kongresu vtrhli příznivci Donalda Trumpa, aby zabránili zákonodárcům ve formálním potvrzení vítězství demokrata Joea Bidena v prezidentských volbách z listopadu 2020.

X X X

Autoškoly za 25 tisíc? Drtí je mzdy instruktorů i drahá paliva. Pro mladé je cena vysoká

Jen, co se autoškoly vzpamatovaly z obrovského přetlaku zájemců, který vznikl v době covidu, musejí reagovat na zdražování. Citelně se jich totiž dotýkají rostoucí ceny pohonných hmot i energií. Nejmarkantnější položkou, která se na výsledné částce za výcvik propisuje, jsou mzdy instruktorů. I proto může kurz vyjít na 25 tisíc korun. Přesto autoškoly mají zájemců dostatek.

Podle Asociace autoškol mají instruktoři práce dost. Z části ještě dohánějí postcovidové resty, většinu studentů autoškol ale tvoří noví zájemci. Ti přicházejí i přesto, že se ceny za výcvik mohou vyšplhat i k částce 25 tisíc korun. Záleží vždy na městě i dané autoškole.

„I autoškola musí přenést rostoucí náklady do koncové ceny, reagujeme stejně jako všechny jiné obory. Kalkulace konečné ceny je tvořena z mnoha prvků, a to z nákladů na práci našich zaměstnanců a z cen pohonných hmot. A obojí zdražuje,“ vysvětluje pro CNN Prima NEWS předseda Asociace autoškol Aleš Hořčička.

Lekce jsou individuální

Instruktoři navíc se studenty jezdí individuálně. „Mzdové náklady odrážejí situaci na trhu práce autoškol, kterých není mnoho, a tím samozřejmě cena práce roste. Jsme součástí makroekonomického kolečka,“ zmiňuje předseda asociace Hořčička.

Také podle ředitele autoškoly NOBE, která nabízí výcvik v deseti městech republiky, se do cen za kurzy podepisují především zaměstnanecké mzdy. „Paliva nejsou tak velká část, prostor zabírají mzdy, jsou markantnější. Musíme vyučujícím přidávat v desítkách procent, protože si jich vážíme a nechceme, aby utekli do dalších oborů, jako jsou taxi služby nebo rozvoz jídla, kde sedíte na zadku a nepodstupujete riziko, že nabouráte do sloupu,“ říká Patrik Nosek.

 Pro mnohé mladé zájemce o řidičské oprávnění jsou vysoké sumy za kurzy autoškol těžko dosažitelné. Hledají proto možnosti, jak ho získat levněji. „Po covidu a s vysokou cenou pohonných hmot stojí řidičák v Praze i 25 tisíc. Uvažuji, že si ho udělám mimo hlavní město, kde je levnější,“ říká čerstvá absolventka vysoké školy Eliška H., která nechce za řidičský výcvik dát svou měsíční výplatu. V minulosti navíc už jednou za kurz zaplatila. Nedokončila ho však chybou autoškoly. „Výcvik jsem absolvovala ještě před covidem, nebyl tak drahý, stál mě 14 tisíc. Pak ale zrušili pobočku, ztratili mi dokumenty a než se to vyřídilo, uplynula lhůta, ve které jsem měla výcvik dokončit,“ popisuje s tím, že ji tak řidičák vyjde dohromady skoro na 40 tisíc.

Studenti mnohdy nejsou schopni za autoškolu zaplatit z vlastních výdělků. „Kdyby mi na kurz nepřispěli rodiče, upřímně bych si ho sama nemohla dovolit,“ přiznává studentka střední školy Anna K. I když si vydělává na brigádách, její hodinová mzda se za poslední roky zvýšila jen asi o deset procent.

Nabízejí placení na splátky

Některé autoškoly ale nabízejí možnost zaplatit částku na splátky. „Studenti to vítají, je to obchodně atraktivní, ale mnohdy to s sebou nese spoustu papírování ze strany banky. Nakonec dá většina  přednost placení rovnou, případně na tři splátky,“ říká Nosek.

Vysokých cen za kurz si všiml i filmař Vojtěch K., který absolvoval výcvik na motorku. „Dělal jsem kurz v Řevnicích za 20 tisíc. V Praze se autoškoly pohybují mezi 20 a 30 tisíci. Cena se za posledních šest let zdvojnásobila,“ popisuje. Navíc ho prý v několika pražských autoškolách odmítli s tím, že ho vezmou až příští rok, protože mají plné kapacity kvůli covidu.

V Praze i jiných městech se ceny za autoškoly liší. „Rozdíly se zvýšily, ale je to boj každé autoškoly. Můžete najít kurz za 26 i za 12 tisíc. Jak to dokáží, nevím, asi jsou kouzelníci, jezdí na vodu a pracují zdarma z lásky,“ popsal expert v oboru autoškol, který si nepřál být jmenován. V ČR skládá zkoušky k řidičským oprávněním zhruba až 120 tisíc žadatelů ročně.

X X X

 Zaměstnanci ČNB se inflaci vyhnou. Naopak si platově polepší až o 20 procent, říká ekonom

Na zaměstnance České národní banky (ČNB) inflace nedolehne. Všichni si letos automaticky platově polepší o zhruba 20 procent. Podle ekonoma Lukáše Kovandy by se jimi měli lidé inspirovat a dojednat si k pracovní smlouvě inflační doložku. Jedná se podle něj o nejlepší zbraň proti inflaci.

Existuje řada způsobů, jak bojovat s inflací. „Ten úplně nejlepší, který nenutí člověka jakkoli se omezovat, je vyjednat si u svého zaměstnavatele navýšení výdělku, které inflaci celou pokryje. To ovšem vůbec není jednoduché,“ souhlasí Kovanda. Podotýká, že sami zaměstnavatelé čelí růstu i jiných nákladů než jen těch mzdových. Příliš velkorysé přidávání by je tak mohlo takzvaně položit.

 „Prozíravě celou věc vyřešili zaměstnanci ČNB. Tedy instituce, která má s inflací ze zákona bojovat. Už v roce 2020 si v kolektivní smlouvě vyjednali, že se jim platy letos automaticky zvednou o inflaci a ještě 2,5 procentního bodu k tomu. Pokud tedy vyjde jejich odhad, dočkají se nakonec automatického zvýšení platů o takřka 20 procent,“ zmiňuje ekonom.

Prognóza ČNB totiž pro letošek počítá s celoroční inflací 16,5 procenta. „Připočteme-li 2,5 procentního bodu, získáváme 19 procent. Právě o 19 procent tedy na základě letošní inflace automaticky narostou zaměstnancům ČNB platy. Všem s výjimkou členů bankovní rady,“ pokračuje Kovanda.

Inflaci v ČNB nepocítí

Rapidní inflace, která letos snižuje reálné příjmy drtivé většiny české populace nejvýrazněji od vzniku republiky v roce 1993, tak jejich kupní sílu vůbec nepoškodí. „Zaměstnanci ČNB dramatickou inflaci zkrátka jako jedni z mála vůbec nepocítí,“ doplňuje.

Lidé, kteří se obávají rapidní inflace i pro příští léta, se mohou zaměstnanci ČNB inspirovat, zejména pracují-li v soukromé sféře a nejsou tedy „sevřeni“ kazajkou tabulkových platů a dalších pravidel odměňování ve státní sféře.

 „K pracovní smlouvě si mohou vyjednat právě takzvanou inflační doložku. Ta zajistí, že jim mzda automaticky, bez dalšího vyjednávání se zaměstnavatelem, naroste třeba právě o inflaci a nějaké procentní body k tomu. Zejména lidé, kteří nyní mění zaměstnavatele, mají dobrou šanci si takovou doložku vyjednat,“ nabádá Kovanda.

Pokud o pracovníky nový zaměstnavatel opravdu stojí, přistoupí na ni jako na benefit. „I když například ostatní, stávající zaměstnanci, takovou doložku sjednanou nemají. Pro zaměstnavatele je zpravidla schůdné mzdově přilepšovat automaticky o inflaci vybraným pracovníkům, nikoli však plošně,“ uzavírá.

 Inflační doložky byly populární v 90. letech, kdy inflace dosahovala také poměrně vysokých hodnot. S příchodem nového milénia a trvalejším poklesem inflace se na ně však „zapomnělo“.

X X X

Mrazivé záběry: Šmucler sdílel video tragédie v Chebu. Místo krásného letadla natočil smrt

Leteckého dne se zúčastnil i prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který si nedopatřením pád letadla natočil na telefon. Po nedělním pádu letadla na dům při leteckém dni v Chebu zemřel pilot a jeden člověk utrpěl lehké zranění. Letoun se měl zřítit na hranici pole a rodinného domu.

„Pád letadla v Chebu. Chtěl jsem si nafilmovat krásné letadlo, natočil jsem smrt, bohužel. Hodně sil všem pozůstalým,“ vzkázal Šmucler na Twitteru. Pozůstalým zesnulého pilota stomatolog popřál také hodně sil.

 „Byl jsem shodou okolností u toho, asi 100 metrů vzdušnou čarou. Seděli tam i místní, když najednou letoun Hawker Hurricane Mk. IV. z druhé světové války zamířil k zemi, pak se ozvala tupá rána. Spousta lidí si toho ani nevšimla, protože by čekala, že to bude obrovská rána,“ popsal pro CNN Prima NEWS Šmucler.

Poté se s pár místními na místo nehody vydal. „Hrnuly se tam davy, tak jsme společně s pořadateli říkali, ať tam neběží,“ popsal. Mnozí měli ale také strach o obyvatele, kteří bydlí v blízkosti. Původně se totiž spekulovalo, že letoun dopadl přímo na jeho dům. „Já jsem tam zůstal, pak přijely sanitky,“ dodal.

Podle mluvčího Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje dopadlo letadlo na rodinný dům. Na místě záchranářům pomáhá také vrtulník. „Pilot na místě utrpěl zranění neslučitelná se životem. Jedna osoba utrpěla lehké zranění a po ošetření byla ponechána na místě,“ řekl Radek Hes. Letecký den byl z technických důvodů ukončen.

„Příčina zatím není jasná, pravděpodobně šlo o technickou závadu, ale to se teprve prokáže v horizontu několika dnů možná i týdnů. Na místě je dron a vrtulník letecké služby, místo nehody bude monitorovat také 3D scanner,“ přiblížila z místa reportérka CNN Prima NEWS Alex Hrdinová.

Policisté nyní budou spolupracovat i s Ústavem pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Současně také žádají všechny, kteří viděli pád letadla, nebo mají nějaký videozáznam, aby zavolali na linku 158.

Hawker Hurricane Mk. IV. létal za druhé světové války ve službách britské Royal Air Force (RAF). Na chebské přehlídce se představil poslední letuschopný stroj ve verzi Mk. IV. na světě.

Nehody při leteckých dnech či různých přehlídkách nebývají časté, přesto se občas stávají. V některých případech i s tragickými následky. V roce 2018 spadla replika historického letadla při leteckém dni na letišti u Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku. Při havárii zahynul dvaasedmdesátiletý pilot. V červnu 2016 se na nymburském letišti při leteckém dni zřítilo ultralehké letadlo, oba členové posádky zahynuli.

X X X

Slavia urvala výhru 3:2 na hřišti oslabeného Jablonce, k vidění byly dva góly z přímých kopů

Fotbalisté Slavie dokázali vyhrát na hřišti Jablonce 3:2 a průběžně se posouvají na páté místo v lize. Pražané hráli téměř celý zápas v přesilovce po brzkém vyloučení Michala Szurzina, přesto jim houževnatý soupeř dělal do posledního hvizdu problémy. Svůj premiérový gól v české nejvyšší soutěži vstřelil za Slavii Moses Usor.

 Trenér Jindřich Trpišovský udělal oproti postupovému čtvrtečnímu zápasu proti Panathinaikosu několik změn. Do základní sestavy se tentokrát dostali bratři David a Matěj Juráskovi, Lukáš Masopust nebo Stanislav Tecl. Hrdina duelu z Athén Václav Jurečka chyběl ze zdravotních důvodů.

Plzeň vydřela výhrou 2:1 tři body proti oslabenému Hradci, Baník poprvé v sezoně zvítězil

Jablonec vstoupil do utkání aktivněji a už ve 3. minutě se po nedůsledném bránění obou stoperů Slavie protlačil do šance Vladimír Jovovič. Brankář Aleš Mandous musel vytasit dobrý zákrok.

Nasazení ale vydrželo domácím zhruba pět minut, pak se totiž do rychlého protiútoku dostal Moses Usor, chtěl poslat míč do tutovky Ivanu Schranzovi, ale míči do cesty dal ruku Michal Szurzin. Rozhodčí musel obránci dát červenou kartu a Slavia navíc dostala výhodu volného přímého kopu. K tomu se postavil nigerijský talent Usor a levačkou nádherně zakroutil střelu do brány – 0:1.

Jablonec se v oslabení dostával pod tlak. Tecl spálil velkou šanci, když po zpětné přihrávce trefil jen gólmana Hanuše, na kterého pak nevyzrál ani Christ Tiéhi. Domácího brankaře pak ještě zpoza vápna prověřil Usor či Jurásek. Slavia ale potvrdila, že hra proti deseti jí přiliš nevyhovuje a svůj náskok do poločasu nenavýšila.

Do druhé půle vstoupili Pražané s několika změnami a brzy se dočkali druhého gólu. Centr Ibrahima Traorého si nešťastně sklepl za vlastní záda brankář Hanuš. Domácí ovšem rychle snížili. Diváci byli podruhé v zápase svědky krásného přímého kopu levačkou, tentokrát se z totožného místa jako v prvním poločase Usor trefil Matěj Polidar – 1:2.

Dvougólové vedení se hostům vrátilo v 61. minutě, šťastný odraz zůžitkoval Traoré. Nedůraz v obraně Slavie ale opět Jablonec trestal. Střílený centr Pavla Šulce dostal do sítě Jan Chramosta. Lavička Pražanů běsnila.

Nervózní utkání nakonec Slavia dovedla do vítězného konce i když srdce všech fanoušků na výjezdu se muselo zastavit v poslední minutě nastavění. Kubista zkusil střelu z půlky a téměř překvapil brankáře Mandouse, chyběly desítky centimetrů.

X X X

Sparta má druhou výhru v řadě, triumf 2:0 nad Olomoucí zařídili góly Karabec a Höjer

Fotbalisté Sparty porazili ve třetím kole první ligy Olomouc 2:0. Pražany poslal do vedení v 11. minutě Adam Karabec, v 70. minutě přidal pojistku Casper Höjer. Mezitím neproměnil sparťan Lukáš Juliš penaltu. Letenští vyhráli dvě kola po sobě, naopak Sigma podruhé za sebou v nejvyšší soutěži prohrála a opět 0:2.

Spartě ze zdravotních důvodů chyběli například Jakub Pešek nebo Tomáš Čvančara. Na lavičce začala nová posila Jakub Jankto. Reprezentační záložník přišel na Letnou tento týden na roční hostování s opcí ze španělského Getafe.

Jako první zahrozila Sigma. Ondřej Zmrzlý přihrál na přední tyč a Mojmír Chytil zakončil vedle. Na druhé straně Kryštof Daněk, který do Sparty přestoupil v létě právě z Olomouce, předložil míč Adamu Karabcovi, ale ten ve vápně trefil v pádu boční síť.

V 11. minutě se už sparťanský záložník prosadil. Casper Höjer vrátil balon do šestnáctky a Karabec z první „koníčkem“ do protipohybu gólmana Matúše Macíka otevřel skóre. Reprezentant do 21 let se v lize prosadil poprvé od loňského listopadu.

Žádná další šance se v úvodním dějství nezrodila. Až v 55. minutě domácí kapitán David Hancko zpoza vápna protáhl Macíka. Po hodině hry Vraštil na hranici šestnáctky fauloval Hancka a rozhodčí Berka odpískal penaltu. Macík však vystihl směr střely Lukáše Juliše, který se tak nedočkal první ligové branky od loňského května.

Höjer poté dělovkou slovenského gólmana nepropálil. V 70. minutě se to však krajnímu obránci z hranice šestnáctky už povedlo. Sedmadvacetiletý Dán skóroval ve druhém kole za sebou. Následně střídající sparťan Michal Sáček před vápnem vypálil vedle. Na posledních 10 minut nastoupil Jankto.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.