USA studují dodatečné ruské podmínky k příměří.  Vučić: Vzpomínáme všechny mrtvé zabité během agrese NATO. Bartoše s Fialou stíhat za milionové škody na ministerstvu. Vinou Bartoše nedostatek bytů v ČR. Fiala podrazil schopného hejtmana Kubu. Experti: Rozkol v partě neschopných Fialovců

Smlouva s Ukrajinou je blízko. Americký ministr zahraničí Marco Rubio ve středu prohlásil, že dohody, které samostatně s Ukrajinou a s Ruskem uzavřely Spojené státy den předtím, jsou v zásadě platné. Ukrajina může příští týden podepsat ekonomickou dohodu, uvedl americký ministr financí Scott Bessent. Spojené státy v úterý uzavřely dvě samostatné dohody – jednu s Ukrajinou a druhou s Ruskem. Týkají se pozastavení útoků na moři a útoků na energetické cíle.

Krátce poté, co USA o krocích informovaly, Kreml uvedl, že dohody o Černém moři v platnost nevstoupí, pokud nebudou obnoveny vazby mezi některými ruskými bankami a mezinárodním finančním systémem. Washington souhlasil s tím, že bude usilovat o zrušení některých sankcí vůči Moskvě.

Ukrajina a Rusko se navíc už ve středu vzájemně obvinily, že příměří o energetických úderech nedodržují. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský vyzval Washington k uplatnění dalších sankcí vůči Moskvě, která podle něj zjevně neusiluje o „skutečný mír“.

Podle Bessenta by Trump sankce zvýšit neváhal, kdyby mu to pomohlo při vyjednávání. Uvedl to v rozhovoru pro stanici Fox News. Ukrajina podle něj může příští týden podepsat ekonomickou dohodu, sdělil poté, co byl požádán o aktuální informace o jednáních o dohodě o nerostných surovinách.

Ekonomické partnerství se blíží

„Předali jsme dokončený dokument o ekonomickém partnerství, (který) v současné době přezkoumávají Ukrajinci, a doufáme, že příští týden přejdeme k plnému projednání a možná i k získání podpisů,“ řekl Bessent.

Trump také v pondělí uvedl, že očekává, že americko-ukrajinská dohoda o sdílení příjmů z ukrajinských kritických nerostných surovin bude brzy podepsána.

„O tom, zda se sankce zvýší, rozhodnou další kroky ruského vedení,“ řekl Bessent. Podle Rubia se Washington nyní chystá vyhodnotit podmínky, které Moskva předložila a následně rozhodnout o dalším postupu.

 Trump tvrdí, že usiluje o ukončení války na Ukrajině, která začala před více než třemi lety ruskou invazi na území svého souseda.

 X X X

DO  NĚMECKA  PUTUJÍ  DALŠÍ  MIGRANTI,  MERZ  CIZINCŮM  NEZABRÁNiL

 Merzovy plány na omezení migrace se už drolí. Končící vláda dováží další migranty

Nastupující německý kancléř Friedrich Merz šel do únorových voleb s převratnými plány, jak zkrotit nelegální migraci. Voliči na to slyšeli. Po čase však Merzovy ambice blednou. Krátce po volbách odložil šéf vítězných křesťanských demokratů (CDU) migrační reformy stranou a prohlásil za středobod všech úvah posilování evropské obrany – kvůli válce na Ukrajině.

Na to potřeboval partnery. Musel své mohutné investice protlačit ještě ve starém sněmu, v tom novém by ho mohly zablokovat strany z obou krajů politického spektra, tedy Die Linke i pravicová Alternativa pro Německo (AfD).

Na oplátku odkýval sociálním demokratům (SPD) i Zeleným jejich další výdajové stamiliardy eur. Nyní, když koaliční jednání mezi CDU a SPD finišují, už levice ústupky nepotřebuje. Svého dosáhla.

SPD rozhodně nehodlá Merzovi vyjít vstříc. Omezení migrace, klíčový bod volebního programu CDU, levici nezajímá. Mezi oběma partnery leží hluboká propast.

X X X

 Vučić: Vzpomínáme všechny mrtvé zabité během agrese NATO

 Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl v rozhovoru pro švýcarský týdeník „Weltvohe“ u příležitosti 26. výročí začátku agrese NATO proti Svazové republice Jugoslávii, že byl vytvořen velký precedens, který znamenal, že velmoci, když chtěly, mohly porušit mezinárodní právo, což se jim nyní, zdá se, vrací jako bumerang.

„Naučili jsme se hodně. Pokaždé, když si vzpomeneme na všechny zabité během agrese NATO… Lidé by měli vědět, že to bylo provedeno nezákonně, dokonce bez diskuse v Radě bezpečnosti OSN, bez jakéhokoli rozhodnutí Rady bezpečnosti. Tehdy 19 zemí NATO, v té době 519krát bohatší než Srbsko, 228krát větší území a 160krát větší počet obyvatel, zaútočilo na malou zemi,“ prohlásil Vučić.

Jak srbský prezident kriticky poznamenal, velmoci, když si to přejí, mohou porušit mezinárodní právo, a tím podpořit rozbití suverénního, mezinárodně uznávaného státu, řeknou, že mají altruistický a humanitární přístup, když se něco podobného děje jinde, jsou striktně proti a říkají, že jde o porušení mezinárodního práva.

Vučić v rozhovoru říká, že Srbsko chtěli ponížit. To, co navrhli v Rambouillet, bylo navrženo jako nepřijatelné. Dokonce i Henry Kissinger řekl, že dokument byl navržen tak, aby ho Srbsko odmítlo. Pak našli argument jako důvod k bombardování Srbska. Pro civilní oběti agrese NATO používalo termín „kolaterální škody“.

Vučić také poukázal na to, že vše, co udělali Srbsku, se nyní vrací na Západ jako bumerang, a dodal, že tomu v současnosti čelí na Ukrajině, zatímco v Rusku používají stejný narativ, jaký Západ použil proti SRJ.  To je podle srbského prezidenta chytrá politika ruského vedení. Není to dobré pro nás, ale je to dobré pro ně, říká. Když Západ prohlašuje, že zabránil  humanitární katastrofě v Kosovu, co říkat nyní  o Doněcku a Luhansku…?

Aleksandar Vučić také řekl, že je velmi znepokojen situací v Bosně a Hercegovině a vším, co se dělá s Republikou srbskou, server vasevec.cz

X X X

Dánská premiérka vs. americký vidlák. Grónsko je rozděluje, v migraci si notují. 

 Územní choutky Spojených států neuvadají a viceprezident J. D. Vance se je rozhodl přiživit. Spolu se svou manželkou se vydá na „průzkumnou misi” do Grónska. Dánská premiérka Mette Frederiksenová zuří a považuje to za nehoráznou provokaci. S Vancem je však i přes nenávist pojí jedno překvapivé téma.

 Nepříliš vřelé vztahy sedmačtyřicetileté Frederiksenové s administrativou Donalda Trumpa mají prvopočátek v srpnu 2019, kdy se dánská premiérka stala hromosvodem amerického hněvu. Vládce Bílého domu jí tehdy navrhl odkoupení Grónska výměnou za převzetí dánských subvencí a vysokou jednorázovou částku. Premiérka s pobavením odmítla a zhrzený Trump v reakci zrušil chystanou návštěvu Kodaně.

Skok o šest let do současnosti. USA hrozí invazí do Grónska a na ostrov ledu posílá vyslance současné administrativy. Aktuálně se tam chystá viceprezidentova manželka Usha, i přes vlnu kritiky se k ní přidá její manžel, který to oznámil v podivně sarkasticky pojatém videu na sociálních sítích. Frederiksenová přišla s ostrou kritikou, přitom ještě před pár týdny Vance chválila v tématu, které jinak zcela rozdílné politiky spojuje.

 X X X

 Do háje s Tureckem! volali řečtí kadeti. Ankara žádá vysvětlení, zuří i Athény

Úterní oslavy řecké nezávislosti se nečekaně staly příčinou diplomatické roztržky. Řečtí kadeti totiž během svého pochodu Athénami vulgárně nadávali Turecku a volali, že „Kypr je řecký“. Virální video obrazně hodilo vidle do snah vlád obou zemí zlepšit dlouhodobě napjaté vztahy. Řecké ministerstvo obrany nyní incident vyšetřuje.

 Řekové v úterý slavili Den nezávislosti a pochod kadetů poddůstojnické námořnické školy sledovalo početné publikum. Někteří z diváků slovům mladíků v uniformách tleskali. Politiky z obou zemí ovšem tolik nenadchla, stejně jako turecké uživatele sociálních sítí, kde video z Athén okamžitě začalo kolovat.

Turecké ministerstvo zahraničí si k pokřiku „Kypr je řecký, do p*dele s Tureckem“ okamžitě vyžádalo vysvětlení. Provládní plátek Daily Sabah napsal, že jeho zdroje z resortu označily incident za „drzý“ a odmítly ho coby nepřijatelný pokus o narušení turecko-řeckých vztahů.

Ty se politici z obou zemí v poslední době pomalu snaží zlepšit poté, co třeba ještě před třemi lety turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhrožoval Řekům, že Turci mohou na ostrovy v Egejském moři „přijít náhle, klidně v noci“. Řeky chtěl také pohřbít stejně „jako kdysi Byzantince“.

Vzájemné vztahy kalila i migrace z Turecka do Řecka a průzkum těžby ve východním Středomoří – mimo jiné právě v oblasti Kypru, který je už téměř padesát let rozdělený na řeckou a tureckou část. Symbolem nové éry přátelství s Řeky se nicméně stala Erdoganova návštěva řecké metropole v prosinci 2023.

Řecké ministerstvo obrany také okamžitě zareagovalo. Velení námořních sil zahájilo disciplinární vyšetřování incidentu. Řecká opoziční strana Syriza pak chování kadetů odsoudila coby nepřijatelná a vyzvala k důkladnému vyšetřování.

Vláda a velení armády jsou z chování kadetů „obzvlášť rozladěné“, napsal v úterý večer řecký portál Kathimerini s tím, že se očekává, že jak mladí studenti, tak ředitel školy skončí na koberečku. „Svou sílu neukazujete pomocí sloganů,“ řekl novinářům zdroj obeznámený se situací.

Novináři z portálu Greek Reporter navíc informují o dalším pochodu z oslav nezávislosti, během nějž členové speciálních sil hrozili, že si Řekové „vezmou zpět“ chrám Boží moudrosti v Konstantinopoli neboli mešitu Hagia Sophia v dnešním Istanbulu. Ten Osmané dobyli v roce 1453.

 X X X

 Na cestě od demokracie. Izrael tlačí soudní reformu a likviduje odpůrce

Izraelský parlament ve středu projednává návrh zákona o převzetí politické kontroly nad soudci, který i díky masivním demonstracím před dvěma lety odvolal. Vláda chce vyslovit nedůvěru generální prokurátorce, jež její kroky kritizuje. Kabinet si upevnil pozici úterním schválením nového státního rozpočtu. Ten opozice označuje za největší krádež historie země.

 Očekává se, že členové Knesetu si ve středu odslouží další noční směnu. Na jednacím stole je po státním rozpočtu silně kritizovaná soudní reforma. Ta podle analytiků výrazně zvýší politickou kontrolu nad procesem jmenování soudců v zemi a dramaticky sníží vliv soudnictví na jmenování do Nejvyššího soudu. Premiér Benjamin Netanjahu tvrdí, že v ohrožení není demokratická vláda, jako spíše ta byrokratická.

Analytici mají obavy z politizace soudnictví, čímž by došlo ke zrušení jediné pojistky proti zneužívání moci zákonodárnou většinou. Vládě by se podřídil soudní systém a omezila by se jeho nezávislost. Izrael, jako demokracie bez ústavy, stojí na silném a nezávislém Nejvyšším soudu, fungujícím jako ona pojistka, která případnému zneužití moci zabrání.

Ponocovat se bude, neboť se opozice na kontroverzní legislativu připravila a podala 71 023 námitek. Nový zákon má být jakýmsi kompromisem k předešlé reformě, jež vyhnala statisíce občanů do ulic k protestům a vojáky a rezervisty vyburcovala k bojkotu služby pro „nedemokratický stát“.

Čistky kritiků

Nová legislativa nezůstala bez odezvy ani z nejvyšších pater. Výtky měla i izraelská generální prokurátorka Gali Baharav-Miaraová, která ze své pozice, na rozdíl od české legislativy, rozhoduje o stíhání i o zákonnosti vládních kroků. Odpovědí na kritiku kabinetu bylo zahájení procesu jejího odvolání.

Miarová by nebyla první. Minulý pátek vláda vůbec poprvé v historii existence země odvolala šéfa vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronena Bara. Podle premiéra Netanjahua „měl měkký přístup a nebyl dostatečně agresivní“.

S Barem měl premiér dlouhodobě spory mimo jiné i proto, že jako člen vyjednávacího týmu loni tlačil na rychlé uzavření příměří kvůli záchraně rukojmích. Také kritizoval vládu, že dostatečně nepostihuje násilí židovských osadníků na okupovaném Západním břehu vůči palestinským obyvatelům, což se pravicové vládě, jež podporuje osadnictví, nelíbilo.

Oficiální verzí vyhazovu šéfa zpravodajské služby byla údajně ztráta důvěry po útoku teroristického hnutí Hamás na Izrael v říjnu 2023. Bývalý izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman tvrdil, že zodpovědnost by na sebe měl vzít hlavně premiér a rezignovat. To samé má chtít od dalších, kteří útoku nezabránili.

 Opposition protesters have illegally blocked entrances to the Knesset. MK Almog Cohen tried to enter on foot. https://t.co/0VS13g63Rb | (0:07)

 Vláda si v noci na úterý upevnila pevnou půdu pod nohama, jelikož Kneset přes hlasitý odpor schválil rekordní státní rozpočet pro rok 2025. Zažehnala tak šibeniční termín 31. března, kdy by v případě neschválení následovaly nové volby.

 Rekordně vysoký rozpočet činí 755 miliard šekelů (4,7 bilionu korun), oproti předchozímu roku se zvýšily výdaje o 21 procent. „Je to válečný rozpočet a dá–li Bůh, bude to také rozpočet na vítězství,“ okomentoval astronomickou cifru ministr financí Bezalel Smotrič.

Opoziční předák Jair Lapid to naopak označil za „největší loupež v historii země“. Kritiku schytaly škrty ve výši tří miliard NIS (18,8 miliard korun) napříč různými ministerstvy – což dopadne na platy pracovníků veřejného sektoru, jako jsou učitelé a sociální pracovníci. Nedotkne se to ale prostředků pro ultraortodoxní vzdělávací instituce a ministerstva, které za vládou stojí.

Počínání vlády a nové zákony zapříčinily protesty před parlamentem. Demonstranti zablokovali silnici k budově. Ministry musela doprovázet do Knesetu početná ochranka. Ultrapravicový politik Almog Cohen televizní stanici Channel 7 řekl, že byl na do práce cestě „brutálně napaden“.

 X X X

NEDOSTATEK  BYTŮ  V  ČR  VINOU  PIRÁTA   BARTOŠE

UŽ  DÁVNO  MĚL  VYPADNOUT  I  S  FIALOU

BARTOŠE  STÍHAT  POLICIE,  NSZ,  NKÚ  ZA  ŠKODY  NA  MINISTERSTVU

 Nedostatek bytů je krizová situace, říká Zajíček. Zmínil Bartošovo nezvládnuté dobrodružství

Přestože někdejší ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) skončil ve funkci již před několika měsíci, na jeho hlavu stále prší kritika za pokaženou digitalizaci stavebního zákona. Odborníci se na Summitu stavebního rozvoje pozastavili zejména nad tím, že se postavil proti dříve schválené dohodě v Poslanecké sněmovně o podobě digitalizace. Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček proto navrhl, aby se povolování staveb řídilo jako v době krizové situace.

S velkou kritikou současné situace ve stavebnictví přišli odborníci na Summitu stavebního rozvoje, který se konal ve středu. Podle expertů se totiž nedostatek bytů promítá i do ekonomiky, dopady krize tak pocítí všichni. „Opravdu si myslím, že nedostatek bytů na trhu je krizová situace. A v tomto případě se musíme rozhodovat krizově. V případě nedostatku zdrojů energie máme nástroj na zjednodušení vybudování energetických zdrojů. To bylo umožněno po dohodě celého politického spektra,“ upozornil prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS).

 Podle šéfa komory by se měla bytová výstavba označit za veřejný zájem, a to například pozměňovacím návrhem v Poslanecké sněmovně, kde mají předlohu zákonodárci už několik měsíců k dispozici. „Pokud by to prošlo, tak bychom na stabilizovaných plochách určených k výstavbě mohli stavět byty. Dáváme to jako konkrétní návrh,“ uvedl Zajíček.

  Co zlomilo v digitalizaci Bartošovi vaz? Neotevírají se soubory PDF nebo chybí tlačítko zpět

Někdejší poradce premiéra Petra Fialy (ODS) zároveň kritizoval Piráta Ivana Bartoše, který byl za nepovedenou digitalizaci stavebního řízení zodpovědný. Podle něj bylo v podmínkách České republiky výjimečné, že se celá politická reprezentace shodla na dřívějších podmínkách digitalizace. „Pro návrh tehdy hlasovalo 185 poslanců. Ivan Bartoš se rozhodl politickou dohodu vypovědět a pustil se do svého dobrodružství. Nezvládl to a dostal to do stavu zamrzlé digitalizace,“ dodal Zajíček.

Nad programem dostupného bydlení, který rozjel také Ivan Bartoš, se pozastavil starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). „Když na ministerstvu pro místní rozvoj řešili dostupné bydlení, chtěli, aby bylo nedostupné. Proto vymysleli digitalizaci. Pokud chcete něco udělat nedostupným, je to touto cestou,“ řekl starosta městské části, která má oproti jiným čtvrtím nižší ceny bydlení a probíhá zde zástavba.

Bartoš digitalizaci hájí

Exministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), který měl digitalizaci stavebního zákona na starosti, systém v minulosti hájil. „Stavební zákon schválila celá Sněmovna včetně opozice, a i když jsme již nemohli digitalizaci stavebního řízení dokončit, běží funkční portál stavebníka pro lidi, elektronický oběh dokumentů nebo portál územního plánování,“ uvedl při své bilanci.

Na sociálních sítích pak současný poslanec celkovou digitalizaci pod dřívějším vedením Pirátů chválí. Zmiňuje především eDoklady, aplikaci Portál občana nebo Digitální informační agenturu.

X X X

ĚXPERTI:  PEKAROVÁ  ČERNÝM  PASAŽÉREM,  SPORY  V  PARTĚ

NESCHOPNÝCH   FIALOVCŮ

FIALA   PODRAZIL  i  SCHOPNÉHO  HEJTMANA  KUBU

 Začíná rozkol Spolu, říká Valeš o sporech v koalici. Je TOP 09 černým pasažérem?

Sledujeme začínající rozkol koalice Spolu, řekl politolog Lukáš Valeš ve vysílání CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dosavadní průběh vyjednávání o personálním složení kandidátek, které spolu tři subjekty pravicové koalice vedou. Podobný názor zastává i politolog Josef Mlejnek, podle kterého vnímá část ODS slábnoucí TOP 09 jako černého pasažéra.

Diskuzi ohledně neshod v rámci koalice Spolu, kterou vede premiér Petr Fiala (ODS), odstartovalo schvalování koaliční smlouvy, proti které hlasovali tři významní občanští demokraté. Podle Valeše je jejich naštvání oprávněné, problém je pak podle něj mimo jiné v Jihočeském kraji vedeném hejtmanem Martinem Kubou (ODS).

 Ten byl k podobě koalice Spolu kritický už v minulosti, připomněl politolog. „Kuba v jižních Čechách v krajských volbách udělal skoro padesát procent, bylo by tedy logické, aby první tři místa na kandidátce obsadila ODS,“ míní Valeš, nejsilnější strana pravicové koalice se však nakonec musí spokojit jen se dvěma pozicemi. Díky tomu se na volitelnější místa posunou nominanti menších stran, tedy TOP 09 a KDU-ČSL.

 „Prvním problémem je komunikace, hejtman Kuba se to dozvěděl krátce před jednáním a byl oprávněně překvapený. Je to velmi nedemokratické, protože regiony si vždy sestavovaly kandidátky podle sebe a podle toho, kdo jak uspěl. Tady najednou došlo k zásahu z pražského ústředí,“ divil se politolog.

Podle politologa ještě větší riziko však představuje schválené složení kandidátky v Ústeckém kraji, kde se má do čela koalice Spolu postavit člen TOP 09. „Obě ty menší strany, jak KDU-ČSL, tak TOP 09, jsou na Ústecku neviditelné. Občanští demokraté tam mají pozici, byť slábnoucí,“ upozornil.

Tyto neshody tak podle Valeše napětí v koalici Spolu zvyšují. „Nejsme svědky rozkladu ODS, ale určitě jsme svědky počínajícího rozkladu koalice Spolu,“ prohlásil.

 Ostrý boj ve Spolu o čelní pozice na kandidátkách

Podobného názoru byl i další host ve vysílání CNN Prima NEWS, politolog Josef Mlejnek. „Hrozí i rozkol v rámci ODS, ale až po volbách. Záleží na tom, jaký bude jejich výsledek, pokud nebude dobrý, strana se otřese a budeme svědky boje o její nové vedení,“ předpovídal.

Stejně jako jeho kolega se Mlejnek podivoval nad rozvržením kandidátek v některých krajích. „To, že má být v Ústeckém kraji lídrem někdo z TOP 09, mě opravdu zaráží. Spolu s KDU-ČSL jsou tyto strany v tomto regionu marginální, na rozdíl od ODS,“ shodli se politologové.

 Podobná je podle něj situace také v již zmiňovaném Jihočeském kraji. „Není to zas tak velký kraj, mnoho volitelných míst tam k mání není. Proto ten ostrý boj o čelní pozice chápu. Ale ODS má v jižních Čechách pod vedením Martina Kuby velmi slušné výsledky, a oni to pak vidí tak, že je TOP 09 strana, která nemá v zásadě žádnou budoucnost a že se na koalici Spolu veze jako černý pasažér,“ dodal Mlejnek.

 X X X

 Dvoustupňová kárná řízení? Soudci se nyní mohou bránit, vysvětluje změnu Angyalossy

Místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk, předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy a předseda kárného senátu Josef Mazák představili novinky v systému kárných řízení Foto: Eva Paseková

 Od letošního ledna se v justici spustil nový model kárných řízení. Po patnácti letech, kdy bylo možné soudce, státní zástupce či exekutory kárně stíhat jen v jednom stupni, se systém vrací ke dvoustupňovému rozhodování. Rozhodnutí už nejsou definitivní po prvním vynesení rozsudku, ale je možné se proti nim odvolat. „Dlouhodobě jsem to považoval za nedůstojné a do určité míry i diskriminační, protože to bylo jediné řízení, kde chyběl řádný opravný prostředek. Přitom jde často o existenční rozhodnutí. Nyní je možné se bránit, a to je dobře,“ říká předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy.

Prvostupňové kárné senáty nyní působí u Vrchního soudu v Praze a Vrchního soudu v Olomouci. Odvolací senáty pak vznikly u Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu. Soudci obecných soudů budou moci podat odvolání ke kárnému senátu Nejvyššího soudu. Ve věcech soudců správních soudů, státních zástupců a exekutorů rozhodne Nejvyšší správní soud.

„Základní logika je zajistit objektivitu. Aby Nejvyšší soud nerozhodoval o svých vlastních lidech, a obráceně,“ vysvětluje místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk.

Odvolací kárný senát Nejvyššího soudu (NS) má osm členů a bude se zabývat věcmi soudců. Předsedá mu Josef Mazák.  Další odvolací kárné senáty vznikly u Nejvyššího správního soudu. Budou rozhodovat o soudcích z úseků správního soudnictví, o státních zástupcích a exekutorech. Jejich předsedy jsou Jaroslav Vlašín, Petr Mikeš a Radovan Havelec.

 Jednotlivé kárné senáty jsou složeny nejen ze soudců, ale i z dalších právníků – advokátů či státních zástupců. „To se velmi osvědčilo, ti lidé přinášejí jiné pohledy, které si my jako soudci třeba neuvědomíme,“ doplňuje Šuk.

Věřejnost, rychlost a transparentnost

Jednání odvolacích senátů budou ve většině případů veřejná. Vzhledem k osmičlenným senátům se budou konat ve velkém sále Nejvyššího soudu respektive Nejvyššího správního soudu. „Celý ten model stojí na důvěře. Aby bylo vidět, že rozhodujeme ve veřejném prostoru, že se nic neschovává. Řádově 60 procent soudců přistupuje na dohodu o vině a trestu, ale právě v případech, kde to dohodou nekončí, musí být jednání srozumitelné a transparentní,“ říká Angyalossy.

Nedostatečné prostory zapříčinily už v minulosti přesuny míst konání kárných řízení. Například kvůli velkému počtu svědků a epidemiologické situaci se muselo kárné řízení se soudcem Bohuslavem Petrem přesunout z Nejvyššího správního soudu ke Krajskému soudu v Českých Budějovicích, jak Česká justice informovala.

Zatímco v minulosti kárný senát rozhodl a jediná cesta k přezkumu byla ústavní stížnost, nově je možné rozhodnutí napadnout odvoláním a teprve poté, pokud neuspějete, obrátit se na ústavní soud. Dvoustupňový model má přispět k vyrovnanějšímu rozhodování, bez pocitu, že se nad soudci láme hůl bez možnosti obrany. Jednostupňový model byl už dříve podroben kritice u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku v případu exekutora Jana Grosama.

Grosam namítal, že neměl možnost odvolání proti rozhodnutí kárného senátu Nejvyššího správního soudu, a tedy že mu bylo odepřeno právo na spravedlivý proces.

Ačkoliv štrasburský soud nakonec stížnost zamítl z procesních důvodů – podle něj byla podána příliš pozdě –, samotný případ otevřel debatu o kvalitě a férovosti českého systému kárných řízení. V odůvodnění zároveň zaznělo, že Česká republika by měla zajistit větší procesní záruky v těchto řízeních. Tento případ tak přispěl k rozhodnutí politické reprezentace i justice o reformě.

Novela zákona přinesla i několik nových institutů. Například dohoda o vině a trestu, která dříve fungovala jen na základě praxe, je nyní výslovně zakotvena v zákoně. Zavádí se i řízení o výtce nebo nové možnosti jako zpřístupnění protokolu o hlasování, pokud by bylo potřeba zkoumat odpovědnost členů senátu.

„Je to kompromisní návrat ke dvoustupňovému řízení, ne úplné zopakování předchozí úpravy,“ vysvětlil Angyalossy.

Bude se rozhodovat přísněji?

V kuloárech se někdy spekulovalo o tom, zda jednostupňový systém není příliš mírný kvůli tomu, že soudci nemají odvolání. U kárných senátů pak někteří hříšníci byli opakovaně, a to kvůli stejným prohřeškům, nejčastěji průtahům. „Zákonný rámec se nemění, mění se proces, který má víc pojistek. To není důvod, abychom trestali tvrději. Pokud ale někdo opakovaně selhává, kárný návrh může být i nástrojem, jak se s tím vyrovnat,“ říká Šuk.

Řada problémů v justici se řeší bez formálního kárného řízení. Podle soudců mnohdy zasáhne předseda soudu, který s kolegou mluví, nabídne mu jinou agendu nebo ho přiměje k odchodu. „Většina případů, kdy soudce přestane vykonávat funkci, nastává mimo kárné řízení,“ podotýká Šuk.

Zároveň připouští, že i kárné řízení může být někdy využito jako nástroj k odstranění problémového soudce, když jiné prostředky selžou. „Je to citlivé téma. Ale justice musí být schopná se čistit sama, a to i za cenu nepopulárních kroků,“ říká.

„Statistika neříká, že jednostupňové řízení bylo mírnější nebo přísnější. Hodně záleží na mentálním nastavení soudců v kárných senátech. Správní soudci třeba často vycházejí z principu ochrany jednotlivce před státem. Obecné soudnictví se na stejnou věc může dívat jinak,“ uvažuje Angyalossy.

Systém by do budoucna mohl být postaven i na možnosti sjednocovacího senátu, pokud by došlo k rozdílné rozhodovací praxi mezi Nejvyšším soudem a Nejvyšším správním soudem. Do budoucna se tak podle vedení soudu dá očekávat zásadnější stabilita a předvídatelnost i v kárných věcech.

Počet kárných řízení se v posledních letech pohyboval kolem 35 ročně. Část věcí končí dohodou o vině a trestu. Soudcům a státním zástupcům hrozí za kárné provinění důtka, snížení platu nebo odvolání z funkce. Exekutora lze postihnout napomenutím, pokutou nebo odvoláním z exekutorského úřadu.

Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

 Ústavní soud: Podmínkou pro otčíma za znásilnění porušil Krajský soud v Brně práva oběti

Krajský soud v Brně podle Ústavního soudu (ÚS) porušil práva oběti, když otčímovi za znásilňování uložil podmínku. ÚS ale verdikt nezrušil, poukázal například na svou limitovanou roli v systému dělby moci a koncepci trestního řízení. Dívce se otevírá možnost žádat od státu odškodnění. Pro budoucnost nález zdůraznil, že pokud soudy ukládají podmíněný trest za sexuální trestnou činnost, musí to důkladně odůvodnit, aby nepodrývaly preventivní funkci trestu. Soud při rozhodování nebyl jednotný, pět členů navrhovalo verdikt krajského soudu zrušit. V takové rozhodnutí doufal i advokát oběti Marcel Jurčaga.

„Plnění závazků státu na poli vyšetřování sexuálních trestných činů považuje ÚS za klíčové pro důvěru společnosti v trestní systém. Proto vyložil konkrétní povinnosti, které orgány činné v trestním řízení musí respektovat,“ řekl soudce zpravodaj Tomáš Langášek. ÚS také vybídl k „celosystémové promyšlené reakci“, která vytvoří odpovídající procesní prostor a nástroje pro ochranu a uplatňování práv poškozených v trestním řízení. Poškození nyní nemají právo podávat opravné prostředky. Je to ale úkol pro výkonnou a zákonodárnou moc, nikoliv pro soudní moc, plyne z nálezu.

Advokát doufal, že ÚS bude mít větší odvahu

Kauza vzbudila kritiku a protesty. Týká se muže odsouzeného za znásilnění a výrobu dětské pornografie. Otčím si nezletilou dívku natočil při intimním styku, poté ji skoro rok a půl až pětkrát týdně nutil k sexu. Před Okresním soudem ve Vyškově prohlásil vinu, Krajský soud v Brně tak už přezkoumával jen výrok o trestu. Původně uložené tříleté vězení podmínečně odložil na pět let.

„Doufal jsem v odvážnější rozhodnutí, které by zrušilo rozhodnutí Krajského soudu v Brně, k tomu nedošlo,“ řekl novinářům advokát Marcel Jurčaga. Případné odškodnění od státu za nesprávný úřední postup vnímá jako naprosto nedostatečnou satisfakci pro klientku. „Jsem s ní v kontaktu, vnímám, jak se k tomu staví, a prostě je to zcela nedostatečné,“ uvedl Jurčaga. Žaloba už je podaná.

Státní zástupce s rozhodnutím souhlasí

S rozhodnutím naopak souhlasí Nejvyšší státní zastupitelství jakožto vedlejší účastník řízení. „Navrhovali jsme v podstatě, aby ÚS rozhodl tímto způsobem. Rovněž jsme se domnívali, že krajský soud svým procesním postupem porušil právo poškozené. Zároveň jsme ale nebyli pro zrušení napadeného rozhodnutí, jakkoliv se s ním neztotožňujeme,“ řekl státní zástupce Michal Basík

Rozsudek už dříve nabyl právní moc. Na základě stížnosti pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), se kauzou zabýval Nejvyšší soud, verdikt ale v dané procesní situaci nemohl změnit. Pouze konstatoval, že krajský soud porušil zákon a že podmínka je trestem nepřiměřeně mírným.

 Krajský soud bagatelizoval následky

Také podle dnešního nálezu byl postup krajského soudu zatížen řadou vad. Bez dostačujících podkladů krajský soud bagatelizoval některé následky trestné činnosti pro dívku, zatímco nadhodnotil okolnosti svědčící ve prospěch obviněného. Úvaha krajského soudu, podle níž dívka sama iniciovala sexuální kontakt s obviněným, byla nepodložená. Podobné úvahy podle ÚS posilují společenské stereotypy, zlehčují genderově podmíněné násilí a vystavují oběť opakovanému zraňování.

Se závěry nálezu se soudci krajského soudu a okresních soudů podle mluvčí krajského soudu Kláry Belkovové nejprve podrobně seznámí. „S ohledem na to, že jde o závazné plenární rozhodnutí, budou závěry nálezu při rozhodovací činnosti a ukládání trestu za sexuální trestné činy respektovat,“ sdělila.

Odlišné stanovisko k nálezu uplatnilo pět z 15 členů soudu, včetně kompletního vedení. Pod stanoviskem jsou podepsaní Josef Baxa, Veronika Křesťanová, Kateřina Ronovská, Lucie Dolanská Bányaiová a Daniela Zemanová. Domnívají se, že ÚS měl zrušit výrok o trestu. Nenarušil by tím ani koncepci trestního řízení, ani dělbu moci, ale naopak přispěl k jejímu respektování. „Krajský soud totiž vybočil z prostoru, který soudům pro ukládání trestu za posuzovaný trestný čin vymezuje ústavní pořádek i zákonodárce. Většina se ale rozhodla toto porušení pravidel dělby moci ponechat bez nápravy,“ stojí ve stanovisku, ceskajustice.cz

X X X

 Fotbaloví chuligáni v Rakousku lovili fanoušky soupeře, obžalovaní jsou i Češi

V rakouském Štýrském Hradci začal ve středu proces s 21 lidmi včetně šesti Čechů, kteří se zodpovídají z loňských útoků na fotbalové fanoušky. Jednání soud naplánoval na pět dní a verdikt se očekává na konci příštího týdne. Podle rozpisu přelíčení, které soud zveřejnil, by mohl rozsudek padnout příští týden v pátek.

Útoky, které se odehrály v srpnu, vyvolaly ve Štýrském Hradci šok. Média incident přirovnala k lovu a mnozí obyvatelé vypověděli, že v době fotbalových utkání již raději do města vůbec nechodí.

Asi 50 fotbalových chuligánů hlásících se ke štýrskohradeckému klubu GAK se tehdy po zápase s lineckým FC Blau-Weiß Linz vydalo tramvají ze stadionu do centra města, aby tam hledali fanoušky jiného štýrskohradeckého klubu SK Sturm Graz. Cestou napadali nejen fanoušky Sturmu, ale také kolemjdoucí, kteří s fotbalem neměli nic společného.

Před soudem nyní stojí 21 mužů včetně šesti Čechů z jistého spřáteleného českého klubu. Státní zástupkyně Ines Eichwalderová ve středu prohlásila, že důkazy sice neukazují, že by někdo z těchto obžalovaných skutečně napadal kolemjdoucí a konkurenční fanoušky, ale že samotné sdružování se do skupin s cílem útočit na ostatní je trestným činem v podobě závažného kolektivního násilí. Podle rakouských zákonů v takových případech hrozí až tři roky vězení.

„Společnost nemůže tolerovat, aby skupina rváčů procházela Štýrským Hradcem a náhodně útočila na lidi,“ řekla Eichwalderová. Uvedla rovněž, že se v procesu bude vyhýbat slovu fanoušek, protože obžalovaní žádnými fanoušky nejsou, neboť fotbal je pro ně jen záminkou pro násilí.

Obhájci mužů naopak na úvod procesu opakovaně zpochybňovali, že by se jejich klienti na útocích domluvili a že by kvůli tomu záměrně vytvořili skupinu. Tvrdili, že po fotbalovém zápase je běžné, že se fanoušci ve velkých skupinách vrací domů.

O šoku, jaký útoky ve městě vyvolaly, ve středu mluvil také soudce Florian Kubin. Ten řekl, že incident dolehl i na jeho známé a že mu jedna mladá maminka sdělila, že se v době fotbalu bojí jít do města.

Procesu se rakouská média podrobně věnují. List Kurier například napsal, že setkání fanoušků SK Sturm a GAK vždy vedou k násilnostem. List Kronen Zeitung uvedl, že někteří obžalovaní, kterým je 17 až 47 let, stojí před soudem poprvé, zatímco jiní jsou známé firmy s bohatým výpisem trestů. Mnozí jsou však otci od rodin a vedou nenápadné životy, dodal deník.

 X X X

 Hospodářsky a sociálně ohrožená území je nutné řešit systémově. Pardubický kraj patří mezi průkopníky v jejich rozvoji

 Celostátní konference na téma podpory rozvoje Hospodářsky a sociálně ohrožených území (HSOÚ) se uskutečnila v úterý ve Svitavách. Cílem konference bylo zvýšit povědomí o problematice HSOÚ a zdůraznit její význam, upozornit na nezbytnost integrovaného a koncentrovaného přístupu k této problematice, prezentovat příklady dobré praxe z Pardubického kraje a zdůraznit jejich potenciál jako vzor pro ostatní regiony, podpořit širší zapojení podnikatelského sektoru do řešení této problematiky a získat větší podporu pro intenzivnější zaměření na problematiku HSOÚ na národní úrovni.

 Úvod konference po zdravici ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka a ekonoma a bankéře Pavla Kysilky obstaral hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Téma rozvoje hospodářsky a sociálně ohrožených území je pro Českou republiku nesmírně důležité, ale bohužel se mu nedostávalo takové pozornosti, jak by mělo. Vždy se toto téma otevřelo po parlamentních volbách, když jsme se podívali na mapu a zhodnotili výsledky. Pak si začínáme všímat, že některé regiony volí jinak, než si myslí centrum. Musíme se vždy nejdříve ptát, co je důvodem těchto výsledků. Není to pouze oblast Sudet a odsun původního obyvatelstva, ale také úpadek průmyslu po roce 1989. Bohužel nůžky se mezi jednotlivými oblastmi postupem času spíše rozevírají. V našem kraji k těmto územím přistupujeme systematicky a snažíme se upravit naši strategii na úroveň obcí s pověřeným obecním úřadem, jelikož území ORP není vypovídající. Vytváří se totiž vnitřní periferie, a to například na Chrudimsku, Hlinecku či v oblasti Chvaletic, ale dle dat státu na úrovni ORP jsou tyto oblasti v pořádku. Bohužel to tak není a stát by si to měl uvědomit a jít více do detailu,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

 První diskusní panel patřil otázce: Jak podpořit rozvoj HSOÚ na národní i krajské úrovni? Debaty se kromě hejtmana Martina Netolického a starosty Svitav Davida Šimka zúčastnili také zástupci Ministerstva financí ČR, Ministerstva pro místní rozvoj ČR, ale také Národní ekonomické rady vlády. Radní Pardubického kraje a vedoucí České národní delegace v Evropském výboru regionů Roman Línek hovořil o mimo jiné o kohezní politice a roli evropských fondů v rámci snižování rozdílů mezi regiony. „Hospodářské a sociální soudržnosti, čili tomu, aby se rozdíly mezi regiony snižovaly, tak tomu se Evropská unie věnuje dlouhodobě a lze říci, že regionální politika je součástí DNA Evropské unie. Bohužel nové výzvy a problematiky globálního světa dostávají regionální politiku na druhou kolej, nicméně také v rámci Evropského výboru regionů budeme dělat maximum proto, aby toto téma nezmizelo a regionální politika včetně snižování rozdílů mezi regiony byla stále tématem podporovaným ze strukturálních fondů Evropské unie. To, jakým způsobem budou fondy nastavené, je nyní v řešení,” uvedl Roman Línek. Další diskusní panel se věnoval problematice příležitostí a bariér zapojení soukromého sektoru do rozvoje HSOÚ.

 V odpoledním programu se účastníci konference rozdělili do šesti tematických workshopů. Jeden z nich se věnoval vytváření fondů HSOÚ, zapojení bank a využití finančních nástrojů pro rozvoj HSOÚ. I v tomto patří Pardubický kraj mezi průkopníky. „Připravujeme vytvoření krajského revolvingového programu, který bude představovat velmi zvýhodněnou návratnou finanční výpomoc ze strany kraje pro znevýhodněné oblasti, kde by bylo velmi nízké úročení tak, aby byl tento nástroj opravdu využíván, a to například v rámci předfinancování projektů realizovaných z evropských fondů, ale také pro podporu podnikatelských aktivit, rozvoje veřejných služeb, a to včetně bydlení. K tomu vytváříme nadační fondy pro jednotlivé ORP, v rámci kterých po vzoru Saska chceme soustředit prostředky kraje, municipalit, místních podnikatelských subjektů, ale také bankovního sektoru. V rámci těchto fondů chceme pomáhat studentům se studiem na vysoké škole, ale se závazkem návratu do místa, ze kterého pochází. Zároveň chceme podpořit provázanost s významnými zaměstnavateli v regionu, ale chceme nabídnout také pobídky pro přesídlení do vybraných lokalit. Naším cílem je alokovat pro každý nadační fond přibližně pět milionů korun, nicméně pevně věříme, že postupně se tyto fondy budou rozrůstat i díky většímu zapojení soukromého sektoru či bank,“ avizoval hejtman Netolický.

 Další workshopy se v průběhu odpoledne věnovaly například digitalizaci území, rozvoji internetu a mobilních sítí, sociální problematice či podpoře podnikání, inovací a vzdělávání. Mgr. Dominik Barták

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.