USA Ukrajinu nezachrání, skončit s bojem. Proti Fialovi sjednotit, jako Havel a Dubček

 „Obrana Ukrajiny není životní zájem USA.“ DeSantis mluví podobně jako Trump. Floridský guvernér a potenciální republikánský kandidát v příštích prezidentských volbách Ron DeSantis prohlásil, že ochrana Ukrajiny není životně důležitým národním zájmem Spojených států. Válku přitom označil za „územní spor mezi Ukrajinou a Ruskem“.

„Spojené státy mají mnoho životně důležitých národních zájmů – ochranu našich hranic, připravenost naší armády, energetickou bezpečnost a nezávislost, vyvažování ekonomické, kulturní a vojenské moci čínské komunistické strany. Další zaplétání se do územního sporu mezi Ukrajinou a Ruskem jedním z nich není,“ uvedl DeSantis v odpovědi na otázky moderátora stanice Fox News Tuckera Carlsona.

Administrativa demokratického prezidenta Joea Bidena podle DeSantise dala Ukrajině „bianko šek“ pokud jde o financování konfliktu tak dlouho, jak bude třeba, aniž by přitom jasně definovala cíle a stanovila odpovědnost. To podle guvernéra odpoutává pozornost od nejnaléhavějších problémů USA.

DeSantis se domnívá, že „mír by měl být objektivní“, a je proti tomu, aby Spojené státy na obranu před ruskými invazními vojsky poskytly Ukrajině stíhačky F-16 a rakety dlouhého doletu.

DeSantis prozatím v Kongresu hlasoval vždy pro to, aby USA poskytly Ukrajině vojenskou pomoc. V roce 2016 hlasoval pro rezoluci vyzývající tehdejšího prezidenta Baracka Obamu, aby „poskytl Ukrajině smrtící obranné zbraňové systémy, které posílí schopnost lidu Ukrajiny bránit své suverénní území před nevyprovokovanou a pokračující agresí Ruské federace“.

DeSantisova odpověď se shoduje s vyjádřením bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa, jenž si v mnoha republikánských průzkumech vede lépe než jeho straničtí kolegové v Kongresu, kteří podpořili pomoc Ukrajině. Trump na stejnou otázku Fox News, zda postavení se Rusku je životně důležitým strategickým národním zájmem USA, odpověděl: „Ne, ale pro Evropu ano. Pro Spojené státy nikoliv“.

Trump opakovaně prohlásil, že kdyby byl prezidentem, Rusko by nikdy Ukrajinu nenapadlo, a že tato „strašná válka by skončila do 24 hodin“, pokud by se prezidentem opět stal. Sankce proti Rusku podle Trumpa nejsou účinné. Na otázku, zda by USA měly usilovat o změnu ruského režimu, exprezident odpověděl: „Ne. Měli bychom podporovat změnu režimu ve Spojených státech, to je mnohem důležitější. Do této šlamastyky nás dostala Bidenova administrativa.“

Máte obavy, že by se vítězství republikánského kandidáta v amerických prezidentských volbách negativně projevilo na západní pomoci Ukrajině?

Podle stanice NBC News to signalizuje, že mezi republikány narůstají izolacionistické nálady, což zřejmě bude jedním z klíčových témat v nadcházejících primárkách. Trump z dosavadních průzkumů vychází jako hlavní favorit, zatímco DeSantis se jeví jako jediný vyzyvatel s reálnou šancí exprezidenta porazit. Floridský guvernér sice zatím kandidaturu nepotvrdil, fakticky už ale kampaň vede.

Televize CNN dnes publikovala výsledky nového průzkumu mezi republikánskými voliči, v němž 40 procent respondentů uvedlo, že by pravděpodobně volili Trumpa, zatímco DeSantise označilo za svého favorita 36 procent. Čísla navazují na čtyři sondáže z uplynulých týdnů, které ukazovaly Trumpův náskok před floridským guvernérem od osmi do 30 procentních bodů.

Pence varuje před putinovci u republikánů

Na Carlsonovy otázky odpovídala řada dalších republikánů, o nichž se spekuluje jako možných kandidátech na republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024. Bývalá velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyovou, která svůj záměr kandidovat již oznámila, na Carlsonovy otázky neodpověděla.

Bývalý viceprezident v Trumpově administrativě Mike Pence však ano. „V Republikánské straně není místo pro Putinovy apologety. Toto není americká válka, ale pokud Putina nezastavíme a rychle neobnovíme suverénní Ukrajinu, bude pokračovat v postupu směrem k našim spojencům v NATO,“ uvedl někdejší viceprezident.

„Putin odhalil svou pravou povahu diktátora, který je pohlcen dobýváním a je ochoten pro svůj záměr obnovit velkoruskou říši obětovat tisíce životů. Každý, kdo si myslí, že se Putin zastaví na ukrajinských hranicích, si nepřipouští realitu toho, co je Putin zač. Musíme si jasně uvědomit, jaká je ruská hrozba: že Gruzie, Krym a Ukrajina jsou pouze na začátku Putinova seznamu,“ dodal Pence.

Podle něj by cílem USA mělo být „jasné vítězství Ukrajiny a nepopiratelná prohra pro Rusko a jeho spojence“. Na otázku, zda by Spojené státy měly podporovat změnu režimu v Rusku, Pence odpověděl: „To je lepší otázka pro tisíce ruských občanů uvězněných za protesty proti ruské invazi na Ukrajinu. Až 200 000 ruských vojáků bylo zabito nebo zraněno při Putinově invazi na Ukrajinu, tuto otázku by měli položit rodinám truchlícím nad jejich ztrátou“.

X X X

FRANCIE  VOLÁ  PO  PŘÁTESTVÍ  V  EVROPĚ  A  SVĚTĚ

Francouzský filozof volá po změně vztahů. Žádá vznik ministerstva přátelství

Francouzský filozof Geoffroy de Lagasnerie považuje budování života na základě blízkých přátelství namísto rodiny nebo milostných vztahů za nezbytný akt rebelie. Vlády by podle něj měly zřídit ministerstva přátelství, která by radikálně přehodnotila způsob uspořádání společnosti Lagasnerie zpochybňuje společenský tlak, který podle něj klade rodinu a romantické vztahy na první místo.

Větší důraz na kamarádství by podle něj zároveň ukončil „tyranii“ kultury brzkého ranního vstávání, napsal list The Guardian. „Nemůžu brzy vstávat, protože jsem byl vzhůru s přáteli do tří hodin ráno“ by se podle Lagasnerieho, který je gay a rozhodl se zůstat bezdětný, pak stalo stejně účinným argumentem jako „Musím odejít dřív, abych vyzvedl děti ze školky.“

Lagasnerie tento měsíc vydal manifest přátelství, ve kterém popisuje kamarádství se spisovateli Didierem Eribonem a Édouardem Louisem. Každý den spolu mluví, večeří, přejí si dobrou noc a dobré ráno a slaďují své rozvrhy tak, aby v nich měli prostor na setkávání a dlouhé společné rozhovory.

 Filozof, jenž bývá řazen k radikální levici, jejich vztah popisuje jako „jednu dlouhou diskusi, která nikdy nekončí“, a středobod jejich života.

„Mnoho lidí má jiné touhy“

„Když posíláme ostatním fotky ze společně strávených vánočních svátků nebo je sdílíme na sociálních sítích, dostáváme obrovské množství zpráv od lidí, kteří nám závidí možnost strávit svátky s přáteli. Nabízí se otázka: proč se přátelství jako způsob života zdá být tak nedostupné i těm, kteří o něj usilují?“ říká Lagasnerie.

Jednačtyřicetiletý filozof rovněž poukazuje na fakt, že na rozdíl od nefunkčních romantických vztahů není ve společnosti tendence udržovat přátelství s lidmi, které nemáme rádi.

„Ta představa, že by se život měl odehrávat v cyklu: mládí, studia, vytvoření vztahu, sestěhování se, spaní ve stejné posteli, mít děti… To jsou institucionální role, ale mnoho lidí není s tímto typem života v souladu a má jiné touhy,“ uvedl Lagasnerie.

X X X

ORGANIZÁTOŘI  DEMONSTRACÍ  PROTI  FIALOVI  SE  SJEDNOTIT,  JAKO  HAVEL  A  DUBČEK

LIDOVÉ  FÓRUM  MUSÍ  MÍT  VEDENÍ  A  STÁLE  JEDNAT,  I  S  GEN.  PAVLEM

VÍC  ZAPOJIT  TAKÉ  DR.  POLLERTA  A  DALŠÍ  SCHOPNÉ  LIDI

Opozice by se měla vymezit proti praktikám poslankyně Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) a místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka a nepřispívat k podkopávání demokracie. V úterý to uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Havlíček následně ministra vyzval, aby odpověděl na požadavky účastníků sobotní demonstrace.

 Mračková Vildumetzová sdílela v pondělí video, které údajně dokazovalo, že policie vyprovokovala střetnutí s demonstranty u Národního muzea během sobotního protivládního protestu. Havlíček podle Rakušana označil „konec cenzury a šmírování“ za oprávněné požadavky.

„Chci požádat rozumnou část opozice, protože stále věřím, že něco takového existuje, aby se těmto praktikám postavila,“ napsal Rakušan. Následně vyzval opozici, aby nepřispívala k podkopávání demokracie a důvěry ve veřejné instituce.

RAKUŠAN  NEMÁ  PATENT  NA  ROZUM,  NEROZUMÍ  POLICII

DOSUD  NEVYŠETŘENÉ  MILIONY  Z  KYPRU,  JAK  DLOUHO  JEŠTĚ?

 „Pane ministře, přestaňte si hrát neustále na to, že máte patent na rozum. Nemáte,“ reagoval Havlíček. Rakušan by podle něj měl demonstrantům na jejich požadavky odpovědět. „Nemusíte souhlasit, musíte vysvětlovat. Chci požádat rozumnou část STAN, aby vám to také řekli,“ dodal.

Poslankyně Barbora Urbanová (STAN) ale připomněla, že Rakušan se k požadavkům demonstrantů vyjádřil v pořadu Otázky Václava Moravce, kde byl hostem také Havlíček. „Asi jste nechtěl slyšet nebo děláte, že si to nepamatujete,“ napsala na Twitteru.

V sobotu odpoledne protestovaly na Václavském náměstí tisíce lidí. Protivládní akci s názvem Česko proti bídě uspořádala neparlamentní strana PRO, kterou vede Jindřich Rajchl. Během odpoledne vystoupila také senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.

Rakušan uvedl, že nezpochybňuje strach a emoce lidí, kteří demonstrovali. Vláda podle něj mohla některé své kroky lépe vysvětlovat. Odsoudil ale vystupňování protestu, kdy se část protestujících přesunula k Národnímu muzeu kvůli stržení ukrajinské vlajky.

X X X

ŽÁDNÉ  PŘETAHOVÁNÍ  O  NÁMĚSTÍ,  SPOLUPRACOVAT,  V  JEDNOTĚ  SÍLA

 Rajchl s Vrabelem se teď přetahují o Václavské náměstí?

Mezi svolavateli protivládních demonstrací v centru Prahy začala bizarní přetahovaná. Šéf neparlamentní strany PRO Jindřich Rajchl, který dokázal v sobotu přitáhnout nespokojence na svou akci Česko proti bídě, a Ladislav Vrabel, který organizoval předchozí protesty radikálně naladěných voličů Česko na prvním místě, se totiž přou o Václavské náměstí.

 Oba muži si ho pro sebe chtějí zarezervovat na stejný den i čas. Na 16. duben od 14 hodin.

„My jsme samozřejmě oznámili konání této akce již dříve, aby nám nějaký eurohujerský kuliferda nemohl akci zhatit tak, že si ji tam nahlásí jako první, a tím nás vyblokuje, nicméně to, že se o takový podpásový úder pokusí pan Vrabel, tak to mne skutečně překvapilo. I když ono se to asi dalo vlastně čekat,“ postěžoval si Rajchl.

„Magistrát hl. m. Prahy již dne 27. 2. 2023 přijal pod č. j. MHMP 426559/2023 oznámení svolavatele Česko proti bídě, z. s. o konání shromáždění ve stejné době na stejné místě, t. j. dne 16. 4. 2023 v čase od 14.00 do 16.00 hodin na Václavské náměstí s předpokládaným počtem 300 tisíc účastníků,“ odepsal magistrát Vrabelovi na jeho oznámení o akci 16. dubna od 14 do 17 hodin k vyjádření politických postojů k současnému vedení země. A vyzval Vrabela k dohodě s Rajchlem nebo úpravě místa a času shromáždění.

Na sobotní Rajchlově akci, při níž desítky tisíc demonstrantů do poloviny zaplnily Václavské náměstí, od sochy svatého Václava po Jindřišskou a Vodičkovu ulici, vyhlásil šéf PRO, že se demonstranti sejdou 16. dubna znovu a že akce přejde v blokádu vládních budov, která bude trvat do té doby, než vláda neodstoupí, pokud nebudou splněny požadavky.

Neparlamentní PRO dříve adresovala dopis vládě, v němž ji vyzvala, aby zamezila provozovatelům sociálních sítí v omezování svobody slova nebo aby zavedla zákonnou povinnost médií poskytovat objektivní a vyvážené informace. Kabinet by měl podle představ PRO získat pod stoprocentní kontrolu firmu ČEZ, ve které nyní drží zhruba 70 procent akcií, stát by měl také opustit systém obchodování s emisními povolenkami.

Po oficiálním ukončení sobotní akce na Václavském náměstí část jejích účastníků pokusila proniknout do Národního muzea. Měli v úmyslu sundat z průčelí vlajku Ukrajiny. Policie jim zabránila do muzea vniknout a po potyčkách se strážci pořádku bylo zadrženo 20 lidí. Tři policisty dav zranil.

„Poslal jsem žádost o okamžité sundání ukrajinské vlajky z budovy Národního muzea,“ napsal Ladislav Vrabel na Facebooku. Obrátil se s tím na ministra kultury Martina Baxu.

X X X

GENERÁL  PAVEL  SLOVÁKY  NENADCHL,  PROTESTY  PROTI  NĚMU

JSOU  HLASY  I  PROTI  ČAPUTOVÉ

Kobza: Ať Pavel neskončí jako sopka, která zasype sama sebe.

Prezident Petr Pavel by měl být na zahraniční návštěvy řádně připraven, aby nedopadl jako sopka, která zasypala sama sebe. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl poslanec Jiří Kobza (SPD). Narážel tím na fakt, že nová hlava státu hodlá být ohledně zahraničních cest poměrně aktivní. U poslanců z pětikoalice Pavel zmíněným plánem naopak sklízí chválu.

„Cesta prezidenta Petra Pavla na Slovensko byla víceméně zdvořilostní a protokolární. Na druhou stranu ty další cesty už budou těžkým kalibrem. Tam musí mít pečlivě připravenou agendu. Jestli můžu citovat klasika, aby pan prezident nedopadl jako sopka, která zasypala sama sebe. Myslím si, že v tomto případě je skutečně lepší zpomalit a spíš se věnovat důkladně přípravě,“ řekl Jiří Kobza ve vysílání CNN Prima NEWS. Pavel by měl již ve čtvrtek navštívit Polsko. Do konce března má ještě stihnout cestu do Německa.

Kobza se zároveň kriticky vyjádřil k plánu společné cesty Petra Pavla se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou na Ukrajinu: „Z hlediska bezpečnosti – mít dva prezidenty na jednom místě je snem většiny teroristů a lákavým cílem. Ono to sice vypadá hezky, ale vzhledem k situaci, která je na Ukrajině, si nejsem jistý, že jde o rozumný nápad.“

S postoji Kobzy nesouhlasili poslanci z vládní pětikoalice. „Nijak mě neuráží, že Petr Pavel pojal funkci prezidenta (v případě cestování), jak ji pojal. Od cesty na Slovensko jsem nečekal něco převratného, je to navazování na tradici. Můžeme ukazovat světu, že i když jsme se rozdělili před 30 lety, tak jsme dva státy, které mají nadstandardní vztahy,“ řekl v pořadu 360° Marek Ženíšek (TOP 09).

Nápad společných cest Pavla s Čaputovou okomentoval následovně: „Myslím, že to je dobrý směr. Zřejmě vychází i z toho, že pan prezident si velmi dobře rozumí s paní prezidentkou. Kdyby seděl na Hradě někdo jiný, tak možná k takovému nápadu vůbec nedojde.“

Podobně se vyjádřil i poslanec Ondřej Lochman (STAN). „Společnou cestu na Ukrajinu vnímám jako symboliku toho, že by tak mohli učinit prezidenti kdysi bývalé jedné republiky. Pokud si Petr Pavel se Zuzanou Čaputovou rozumí, tak je to správná věc, aby se společně snažili posilovat vazby v rámci střední i celé Evropy,“ uvedl.

Poslanec Jaroslav Bžoch (ANO) se pak vrátil k otázce, zda Pavel udělal dobře, že již vyrazil na Slovensko a do konce měsíce navštíví ještě Polsko a Německo. „Cesta na Slovensko byla jasná. Jde o navazování na tradici, se Slováky jsme v úzkém kontaktu a agenda je mezi námi jasná. Co se týče těch ostatních cest, tak na můj vkus je jich příliš mnoho za sebou. V Německu a Polsku ta agenda musí být jasná. Chápu pana prezidenta Pavla, že naskočil do své funkce a chce převrátit něco, co u pana prezidenta Zemana nebylo zvykem. Na druhou stranu je Petr Pavel ve funkci prezidenta krátce a je spoustu věcí, se kterými se musí ještě seznámit,“ zakončil Bžoch.

X X X

PIKORA:  BANKY  USA  PADAJÍ,  JAK  DLOUHO  JEŠTĚ?

Už zase padají americké banky. Máme se připravit na další globální krizi?

Když jsem chodil do školy, pídil jsem se po tom, co je zdrojem krize. Teorie na to byly různé, vždy ale fungovaly jen za určitých podmínek, které nebylo pokaždé snadné naplnit. A pak tam byla teorie cyklu takzvané Rakouské školy, která zjednodušeně říkala, že za to může vždy stejný faktor, a tím je centrální banka. Jako studentovi se mi tato teorie nelíbila, protože hodit vše na centrální bankéře mi přišlo až moc zjednodušující. Dnes dávám této teorii za pravdu.

Ano, průšvihem jsou centrální bankéři, kteří se vždy tváří jako největší géniové, ale ve skutečnosti jsou stejně prozíraví jako všichni ostatní ekonomové kolem. To jsme viděli u poslední globální finanční krize, kdy, když to zjednoduším, centrální bankéři příliš prudce zvyšovali úrokové sazby. Řada lidí tehdy neunesla splácení hypoték. To vyvolalo propad na hypotečním trhu, znehodnocení zástav bank a globální krize byla na světě.

Teď to vypadá hodně podobně. Kvůli covidu snížily centrální banky své úrokové sazby k nule (v Eurozóně byly už předtím sazby dokonce pod nulou). A protože během covidu měli lidé i firmy strach z budoucnosti, odložili výdaje. Vklady v bankách rostly. Jenže nebylo kde výnosně umísťovat takto získané peníze, a tak začaly banky nakupovat státní dluhopisy. Ty byly najednou velmi drahé.

Střih. O pár měsíců začíná vystrkovat růžky inflace. Centrální bankéři jsou vyděšeni. A co začnou dělat? Začnou prudce zvyšovat úrokové sazby. To znamená, že začnou ceny státních dluhopisů klesat a jejich výnosy růst.

Střih. Najednou se rozběhla šuškanda, že mohou mít některé banky problémy. Klienti Silicon Valley Bank něco větří a začínají vybírat vklady. Banka najednou nemá likviditu a potřebuje peníze. Je donucena k něčemu, co nikdy nechtěla udělat – musí prodat dluhopisy. Takže prodává za nižší ceny, než nakupovala, a proto utrpí velkou ztrátu. Kdyby nebyla nucena dluhopisy kvůli problémům s likviditou prodat, vše by bylo růžové. Počkala by do splatnosti dluhopisů a bylo by to v pořádku. Takto to v pořádku není.

Zjednodušme příběh: Jakmile vyjde ven informace o ztrátě z dluhopisové operace, začínají ceny akcií banky padat a začíná klasický run na banku podobný tomu, který jsme vloni viděli u nás v případě Sberbank.

x Jak se to bude řešit?

Když byla poslední krize, nechali Američané padnout Lehman Brothers, protože nechtěli podporovat to, že někdo špatně zainvestuje a pak ho z toho má tahat stát. Bylo to vnímáno jako morální hazard.

Dnes se svět posunul více doleva. Morální hazard už tolik nevadí a rozdávání veřejných peněz na cokoli je mezitím standardem. A tak se nyní přístup amerických úřadů mění. Udělají cokoli, aby trh zklidnili a budou klidně platit jak mourovatí. Jsou ochotni „mimořádně“ zvýšit garanci na vklady.

Nicméně věc se mezitím stejně vymkla úřadům z rukou. Padá další banka – tentokrát Signature Bank. I nad ní převzaly kontrolu Federální společnost pro pojištění vkladů.

x Co bude dál?

Teď je otázkou, jestli padnou další banky. Mnoho lidí se snaží situaci uklidnit. Optimistická vyjádření přichází jak od vládních funkcionářů, tak i od analytiků. Mnozí tvrdí, že je vše v pohodě.

Já jsem ale opatrný. Pamatuji, jak nás v roce 2008 mnozí uklidňovali, že se nemáme čeho bát. Tehdy se říkalo, že jsou naše banky zdravé a oddělené od amerických. Znělo to chytře a logicky a stejně se nám krize nevyhnula.

Problém je nyní nikoli matematický či finanční, problém je psychologický. Pokud na globální investory přijde strach, tak s tím centrální bankéři ani politici nic nezmohou. Je to o našich hlavách. Pokud budou lidé hromadně vybírat peníze z bank a opouštět finanční trhy, nikdo to nezastaví. Je to jen o naší důvěře v systém.

Jsem nervózní, když vidím, že dnes padají evropské akciové tituly. Kdyby bylo vše tak OK, jak mnozí tvrdí, tak akcie bank nepadají. To, že padají, jasně říká, že riziko tu je. Jak velké je, to ovšem nevíme. Na to potřebujeme více času.

x Končí boj s inflací?

Nelze vyloučit, že končí náš boj s inflací. Ještě v úterý minulého týdne šéf americké centrální banky trh varoval, že úrokové sazby porostou více, než se čekalo a zůstanou výš déle, než se čekalo. Najednou tato slova vypadají divně a trh jim už nevěří. Co je podle vás pro centrální banku větší průšvih: americká inflace kolem 6 %, nebo pád bankovního systému?

Podle trhu dluhopisů by byl větším průšvihem pád bankovního systému. Boj s inflací centrální banka vzdá, protože vyšší úrokové sazby by banky nemusely unést.

A co bude s inflací? Nyní by s inflací měla bojovat vláda. Ale udělá to? Bude opravdu radikálně šetřit? Nejspíš nebude. Očekávám to proto, že v USA nebudou úrokové sazby vysoké déle, než se čekalo, ale inflace ano.

x Co alternativní investice?

Jako bezpečný přístav se opět ukázalo zlato. Když se všichni lekli, že se svět opět řítí do problémů, začali nakupovat žlutý kov a cena zlata se utrhla ze řetězu. Ještě ve středu byla pod 1820 dolary za unci, aby se dnes vyšplhala k 1910 dolarům. Ohromné podražení ukazuje, jak výrazně se finanční trhy otřásají.

Nicméně neznamená to, že by lidé opouštěli riziko. Ačkoli akcie padají, Bitcoin letí nahoru. V prvotní reakci na Silicon Valley Bank sice Bitcoin poklesl, ale posléze řada lidí usoudila, že to s Bitcoinem nemá nic společného. I když tady je podle mě situace velmi komplikovaná a výhled není vůbec jasný. Jak Silicon Valley Bank, tak Sinature Bank byly namočeny v kryptopodnikání. Bitcoin podle mě ještě není za vodou. Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

X X X

Ruská stíhačka zasáhla náš dron, tvrdí USA. Moskva kontakt se strojem popírá

Ruský stíhací letoun Su-27 se v úterý srazil s americkým průzkumným dronem Reaper. Uvedla to americká armáda, podle které byl dron při incidentu zničen. Moskva nicméně v reakci popřela, že by se její stíhačky dostaly s dronem do kontaktu. Americký stroj podle ní spadl kvůli „prudkému manévrování“.

„Náš bezpilotní letoun MQ-9 prováděl rutinní operace v mezinárodním vzdušném prostoru, když ho zaměřil a zasáhl ruský bojový letoun. To mělo za následek havárii a ztrátu našeho dronu,“ uvedl generál amerického letectva James Hecker, který má na starosti operace v oblasti.

Mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že o incidentu byl informován prezident Joe Biden. Uvedl také, že takové události se stávají, ale že tato je jiná, protože byla „nebezpečná a neprofesionální“ a vedla ke zřícení amerického dronu. „V tomto ohledu jde o ojedinělý incident,“ dodal.

Americké ministerstvo zahraničí si v reakci na událost předvolalo ruského velvyslance. Ten jim však řekl, že americká letadla a lodi nemají co dělat v blízkosti ruských hranic. Moskva podle něj nechce konflikt.

Podle americké armády dvě ruské stíhačky prováděly manévr s cílem dron odchytit, přičemž jedna z nich zasáhla jeho vrtuli. Američané následně vzhledem k jeho poškození a vzhledem k tomu, že byl neovladatelný, způsobili pád svého vlastního stroje.

Podle stanice CNN ruské letouny už před kolizí vypouštěly na dron palivo zřejmě ve snaze poškodit ho nebo mu znemožnit orientaci a nalétávaly před něj. „V blízkosti dronu se pohybovaly asi 30 až 40 minut a kolize se stala v 07:03 SEČ,“ řekl mluvčí Pentagonu Pat Ryder. Ruská stíhačka podle něj zřejmě při kolizi také utrpěla škody, společně s druhým letounem pak přistála. Kde to bylo, neuvedl. Řekl, že Rusové zničený americký dron nezískali.

Za pád dronu může USA, tvrdí Kreml

Ruské ministerstvo obrany nicméně tvrdí, že ruské stíhačky se s dronem nedostaly do kontaktu ani proti němu nepoužily své palubní zbraně.

„V důsledku ostrého manévrování kolem 09:30 moskevského času přešel dron MQ-9 do nekontrolovaného letu se ztrátou výšky a narazil do vodní hladiny. Ruské stíhačky nepoužily palubní zbraně, nedostaly se do kontaktu s dronem a bezpečně se vrátily na domovské letiště,“ uvedl ruské ministerstvo.

Podle agentury RIA Novosti dále uvedlo, že incident se odehrál poblíž Krymu. Ukrajinský poloostrov Rusko v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo. Americký bezpilotní letoun podle Moskvy letěl s vypnutými odpovídači směrem k ruským hranicím, do vzduchu byly proto vyslány stíhačky.

„Kromě toho, že byl tento incident, nebezpečný, nerozumný a neprofesionální, také ukázal nedostatek kompetence,“ konstatoval Hecker. „Letouny USA a jejich spojenců budou i nadále operovat v mezinárodním vzdušném prostoru a vyzýváme Rusy, aby se chovali profesionálně a bezpečně,“ dodal.

Podle americké armády jde o další z řady nebezpečných akcí ruských pilotů vůči americkým a spojeneckým letounům v mezinárodním vzdušném prostoru, včetně oblasti Černého moře. USA varují, že toto agresivní chování ruských pilotů je nebezpečné a může vést k chybnému vyhodnocení situace a k nechtěné eskalaci.

Agentura DPA připomíná, že vzhledem k ruské válce proti Ukrajině je situace v této části Evropy mimořádně napjatá a panují velké obavy z případné přímé vojenské konfrontace mezi Spojenými státem a Ruskem. USA poskytují Ukrajině vojenskou pomoc, nicméně jednoznačně vylučují, že by do tohoto konfliktu nasadily svoji armádu.

Dron MQ-9 patří k nejmodernějším

Dron MQ-9 Reaper je bezpilotní letadlo s dlouhou výdrží a patří k nejmodernějším zařízením svého druhu. Operuje ve středních výškách a je primárně určeno k ničení pohyblivých pozemních cílů ve dne i v noci. Stroj, který vyrábí americká firma General Atomics Aeronautical Systems, je vybaven sledovacími a průzkumnými senzory a může být i vyzbrojen municí. Vyvinut byl v roce 2002 jako větší a modernější verze bezpilotního letounu MQ-1 Predator.

Jejich největším uživatelem je americká armáda, která disponuje více než 316 kusy těchto dronů. Ve výbavě je mají také například letecké složky armád Francie, Nizozemska, Británie, Španělska, Itálie, Belgie nebo Německa.

Američané či Britové stroj využívali při vojenských operacích v Afghánistánu, Iráku i v bojích proti radikálům z teroristické organizace Islámský stát.

X X X

KDO  VYVEDE  POŠTY  Z  KRACHU?  FIALA  TO  NEDOKÁŽE

PRACOVNÍCI  POŠT  ZA  TĚŽKOU  PRÁCI  POTŘEBUJÍ  VIC  PENĚZ,  JAKO  POLICISTÉ,  HASIČI

Pošťáci jsou obětí nezájmu státu o vlastní podnik, slyšeli poslanci

Veřejné poštovní služby jsou v ohrožení, varuje petice za jejich zachování. Podepsalo ji 27 563 lidí a ve Sněmovně se k ní konalo veřejné slyšení. „Chceme, aby byly poštovní služby dostupné, protože na venkově jsou často posledním dotekem státní správy,“ varují podepsaní. Omezení poštovních služeb podle nich urychlí vylidňování venkova.

„Cílem petice je, aby někdo řekl, jaké poštovní služby jsou potřeba. Na rozhodnutí státu a vlády je, aby to bylo nastaveno tak, aby byli občané spokojeni a aby to bylo udržitelné,“ řekla iDNES.cz předsedkyně Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb Jindřiška Budweiserová.

„Pošta se stará o doručování důchodů i do těch nejodlehlejších míst, ale neplatí náklady,“ uvedla Budweiserová, která jako zástupkyně lidí podepsaných pod peticí dorazila na veřejné slyšení do Sněmovny.

„Stát je vlastník České pošty, poštovní služby si objednává, ale platí jen část nákladů, a to ještě se zpožděním. Pošta každý rok dotuje tyto služby v řádech stamilionů korun!“ upozorňuje petice.

Rozdíl v nákladech České pošty a úhradou od státu od roku 2013 je 10,8 miliardy korun. „Pošťáci jsou obětí nezájmu státu o vlastní podnik,“ zaznělo z úst Budweiserové při prezentaci petice ve Sněmovně.

Pošta dostává doplatek peněz až po roce a půl

V České poště sice došlo na reorganizační změny, zrušeno bylo víc než 7 tisíc pracovních pozic, pořád to ale není dostatečné. „Pošta dostane zálohu, ale doplatek až se zpožděním roku a půl,“ řekla iDNES.cz Budweiserová.

„Pošta provozuje 3200 poboček a doručuje zásilky každý den i do nezapadlejších vesniček v republice. Za současných podmínek je to jen těžko udržitelné. Pošťáci jsou důležitým sociálním kontaktem, pomáhají lidem a nejednou zachránili přivoláním pomoci i lidský život,“ píše se v petici, která také upozorňuje, že pošta dosud nedostala žádnou kompenzaci škod za období pandemie. Na rozdíl od jiných firem a služeb.

„Pro stát jsme dělali také sčítání lidu v době covidu,“ řekla jedna z poštovních doručovatelek z Pardubic, která se přišla na veřejné slyšení do Sněmovny podívat.

Poslanci petičního výboru vyzvali na závěr veřejného slyšení ministerstvo vnitra a ministerstvo průmyslu a obchodu ke „komplexnímu a udržitelnému řešení“ situace České pošty.

Názory autorů petice si už dříve osobně vyslechl ministr vnitra Vít Rakušan. Minulý týden řekl, že Českou poštu čeká transformace. Měla by se rozdělit na dvě části.

„V případě té první by šlo o klasický státní podnik, který by zajišťoval hlavně listovní služby nebo třeba roznos důchodů. Druhá část by byla na komerční bázi a byla by tak schopná generovat zisk. Šlo by o logistiku, a tedy hlavně balíkovou službu,“ řekl Rakušan.

Snížení počtu poboček pošty asi o tři stovky

Počet poboček České pošty v zemi klesne, a to asi o tři stovky, tedy ze současných 3200 na 2900. Nejmenších obcí se ale změny dotknout nemají. Poštovní pobočky musí být podle Rakušana zachovány i v odlehlých obcích, je ale důležité bavit se o tom, kolik pošta potřebuje poboček ve městech a zda musí být ve velkých a energeticky neúsporných budovách.

Příprava transformace České pošty by měla být hotová do poloviny letošního roku, na podzim by mělo začít rozdělování podniku.

„Ano, teď už se tím stát začal zabývat. Kdyby se oddělily ryze veřejné služby, které by stát platil zcela, mohlo by to přinést efekt.“ řekla iDNES.cz odborářka Budweiserová.

X X X

KANDIDÁTKA  NA  PREZIDENTKU  ROHANOVÁ  BEZ  PENĚZ?

Rohanová kvůli exekucím zrušila prezidentský účet. Hrozí jí pokuta půl milionu

Denisa Rohanová, která chtěla zasáhnout do boje o Hrad, má nedostupný transparentní účet, ze kterého hradila výdaje na kampaň. Zajímal se o něj exekutor, na přelomu ledna a února třeba zablokoval téměř půl milionu korun. Nedostupnost účtu na dotaz iDNES.cz řeší již i Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

 Rohanová do voleb nezasáhla, protože se nestala registrovanou kandidátkou. Ministerstvo vnitra sice její podání přijalo, Nejvyšší správní soud ho následně zrušil, protože se opírala o podpisy poslanců, kteří již neměli mandát. I tak ale měla zřízený transparentní účet, kam jí příznivci posílali peníze.

Jenže zhruba od začátku března je účet nedostupný, čímž však mohlo dojít k porušení zákona. Rohanová totiž čelí exekucím a právě exekutor jí na volebním účtu už dřív zmrazil peníze. Nyní ale účet přestal úplně existovat.

Rohanová: Dohodla jsem se s úřadem

A to je podle Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) problém. „Úřad požaduje dodržení všech zákonných pravidel ve vztahu k transparentnosti a požadavkům na financování volební kampaně u lidí, kteří do volební kampaně vstoupili. V případech, který se týká i paní Rohanové, kdy osoba nebyla registrovaným kandidátem, to platí rovněž,“ řekl pro iDNES.cz jeho předseda František Sivera.

Předseda úřadu také uvedl, že ÚDHPSH vyzve Rohanovou s požadavkem na sdělení, proč není účet dostupný, tedy transparentní. „Paní Rohanová ve vztahu k úřadu do dnešního dne nesdělila, zda účet zrušila nebo z jakého důvodu je nedostupný, nezveřejnila a nedodala úřadu zprávu o financování volební kampaně a účetnictví, na webu kandidátky není,“ podotkl v minulém týdnu Sivera.

Úřad podle něj nedostal ani informaci ohledně toho, kam případně darovala peníze. Podle zákona totiž kandidáti musí nevyužité prostředky z kampaně poslat na charitativní účely. V případě zrušení transparentního účtu hrozí Rohanové pokuta až půl milionu korun.

Redakce iDNES.cz oslovila Rohanovou s dotazem, proč účet zrušila a co udělala s penězi. „Účet jsem zrušila, aby tam neskákaly neoprávněné exekuce. S úřadem jsem to řešila, jsem s ním ve spojení. Dneska (v pondělí pozn. red.) jsem jim to dávala, mluvili jsme s paní minulý týden ve čtvrtek a řešila jsem to s nimi. Je to jenom kvůli tomu, kdy tam skočila ta neoprávněnka (neoprávněná exekuce pozn. red.) a zbytečně by tam nabíhaly poplatky za vedení účtu,“ hájila se Rohanová.

Doplnila, že nyní se od exekutora snaží dostat peníze, které jí byly podle jejích slov strženy neoprávněně. „Pozor. To, že tam skočí půl milionu mínus, neznamená, že ty peníze na tom účtu jsou,“ řekla dále Rohanová s tím, že pak na charitu půjde, co dostane zpátky od exekutora.

„To je zhruba 19 tisíc. Myslím si, že to bude velmi rychlé,“ dodala. Exekutor jí totiž zablokoval částku, kvůli které se stav účtu dostal půl milionu do záporu.

Redakce iDNES.cz ještě v pondělí oslovila s tvrzením o dohodě předsedu ÚDHPSH. „Asi na základě toho, že jste se ní bavila, tak nějak komunikovala. Kolegové tvrdí, že o ničem neví, že s nimi mluvila až dneska (v pondělí pozn. red.). A to asi na základě vašeho telefonátu,“ popřel slova Rohanové o dohodě Sivera.

Rohanová působí jako prezidentka České asociace povinných, která pomáhá lidem v exekucích. Těm i sama čelí. Loni v říjnu v tiskové zprávě přiznala, že na jejím transparentním účtu pro prezidentskou kampaň byl na popud exekutora zablokován milion korun, později šlo o jinou blokaci půl milionu.

Exekutorské blokace účtu

Dluh podle vyjádření Rohanové vznikl z několikatisícového závazku jejího exmanžela zdravotní pojišťovně a jeho současná výše je důsledkem rozhodnutí tehdejšího vykonavatele exekuce. Rohanová tehdy doplnila, že dluh průběžně umořuje.

Dluh na prezidentském účtu iniciovala podle Rohanové společnost IFIS investiční fond, která se zabývá odkupem a vymáháním pohledávek. „Načasování je sice zajímavé, ale odhaduji, že exekutor, který na našem transparentním účtu zablokoval jeden milion korun, se prostě chopil příležitosti,“ uvedla v minulosti k první blokaci Rohanová.

V prosinci pak pro iDNES.cz zdůraznila, že dluhy platit z transparentního účtu nebude. Jenže po pár měsících se na Rohanovou opět zaměřil exekutor, zhruba na přelomu letošního ledna a února na jejím transparentním účtu zablokoval téměř půl milionu korun a strhl si z ně také tři platby v celkové výši 19 942 korun.

Rohanová na začátku února pro web Seznam Zprávy uvedla, že na to exekutor nemá právo. „Čekám, až mi k tomu pošle všechny dokumenty. Není to moje exekuce,“ řekla někdejší uchazečka o Hrad.

Komora zatím neeviduje stížnost

Redakce iDNES.cz oslovila i exekutorskou komoru, jak je to s exekucí na transparentní účet Rohanové. Mluvčí exekutorské komory Eva Rajlichová pro iDNES.cz uvedla, že komora nezná podrobnosti konkrétního případu a zatím neeviduje žádný podnět k dané záležitosti, například stížnost na postup soudního exekutora.

„Obecně můžeme uvést, že zákon o volbě prezidenta poměrně jasně stanoví, že prostředky na volebním účtu kandidáta na prezidenta je možné použít pouze pro financování kampaně,“ zdůraznila Rajlichová s tím, že nevyužité peníze se dále převádějí na sociální, zdravotní, sportovní, ekologický, kulturní nebo jinak veřejně prospěšný účel.

Tisková zpráva Denisy Rohanové k první exekuci na transparentní účet. | foto: iDNES.cz

Rohanová může tedy peníze použít výhradně pro volební účely tedy kampaň a nikoli na úhradu svých dluhů, neboť jí prostředky na volebním účtu vyloženě nepatří.

„Proto by neměly být ani postiženy exekučně. Bez ohledu na to je nicméně otázkou, do jaké míry soudnímu exekutorovi finanční instituce, banka, daný účet identifikuje jako účet povinného, respektive jako volební účet,“ podotkla dále mluvčí komory.

Podle jejích slov soudní exekutor sám o sobě nemůže mít povědomí o tom, zda se jedná o volební či jiný účet dlužníka. „Něco jiného by ovšem bylo, pokud by soudní exekutor navzdory povědomí o tom, že se jedná o volební účet, tento účet reálně postihl a přikázal z něj prostředky. Pokud by soudní exekutor nereagoval na podnět účastníka řízení, může se obrátit na dohledový orgán,“ doplnila Rajlichová.

S exekutorem komunikace neprobíhá

Rohanová také několikrát vybrala z transparentního účtu peníze v hotovosti. Tehdy pro Seznam Zprávy uvedla, že je chce „zachránit“ před exekutorem. „Chci je poslat dětskému domovu v Kralupech nad Vltavou. Potřebují je tam,“ nastínila. Případný výběr hotovosti však musí být podle zákona zaznamenán v účetnictví. To musí kandidáti odevzdat do 2. května letošního roku.

Předseda ÚDHPSH pro iDNES.cz poznamenal, že mezi jeho úřadem a exekutorem žádná komunikace neprobíhá, uvedená situace je věcí banky, majitele účtu a exekutora. „Kontrola financování může být zahájena až po vypršení termínu na odevzdání zprávy o financování volební kampaně, tedy po 2. květnu,“ dodal Sivera.

X X X

FIRMA  Z  PRAŽSKÝCH  JÍZDENEK  DLUŽÍ  PŘES  77  MILIONŮ

Firma, která figurovala v kauze pražských jízdenek, se poslala do insolvence. Finančnímu úřadu dluží přes 77 milionů

 Společnost LightGate ze západočeského Sadova – Boru, která před lety dodávala hologramy na jízdenky v ostře sledované kauze pražského dopravního podniku pro společnost Neograph, známé především vyšetřovanou provizí 17 haléřů z každé jízdenky na Britské Panenské ostrovy, se poslala do insolvence. Věřitelů má několik, především však Finanční úřad pro Karlovarský kraj, který po LightGate vymáhá přes 77 milionů korun. Firma je takzvaně „playte“. Mimochodem, v pozadí byznysu s hologramy v České republice se léta velmi aktivně pohybují Rusové. A ne ledasjací, jeden z nich se například podílel na testování jaderných zbraní právě za pomoci hologramů.

Insolvenční návrh na akciovou společnost LightGate byl zveřejněn 3. března. Společnost zastupuje předseda představenstva a jediný statutár Luděk Polášek.

Hlavní činností akciové společnosti LightGate byla výroba a prodej hologramů a obchodní činnost (nákup a prodej strojů). Společnost se rovněž účastnila několika projektů, na základě kterých čerpal od veřejných subjektů dotace.

„Dlužník jako insolvenční navrhovatel tímto podává na sebe insolvenční návrh spojený s návrhem na prohlášení konkurzu. Dlužník má za to, že je v úpadku a tento úpadek nelze řešit jiným způsobem nežli konkurzem,“ objevilo se počátkem března v insolvenčním rejstříku.

Ruská stopa

LightGate dluží několika subjektům. Společnosti Hologram4U například 258 724 tisíc korun. LightGate a Hologram4U byly úzce personálně propojeny. Mimo jiné přes statutáry Luďka Poláška a Petra Kalčice.

Zde se objevuje výše zmíněná ruská stopa. Do firmy před dvěma lety vstoupila jako společník firma NanoSpeckle z Karlových Varů. Jejími vlastníky byli tehdy Rusové Alexandr Smyk a Vladimir Gaponov – mimochodem vedoucí laboratoře fyzikálně-technického institutu MEPhI v ruském Sněžninsku, který se podílel na testování jaderných zbraní za pomoci hologramů, pro které konstruoval defektoskopickou aparaturu založenou na holografické interferometrii. Podílu se loni v říjnu zbavili ve prospěch Petra Kalčice.

Rus Alexandr Smyk pak v minulosti působil ve společnosti TurboLight z Boskovic, kde byli jeho kolegy spolupracovník Státní bezpečnosti ze Slovenska Rudolf Schmiedt nebo někdejší příslušník komunistického ministerstva vnitra, později prokurátor a advokát Jan Paroulek. Z této firmy vedou stopy do jiné firmy na Slovensku s názvem Turbolight Sk Co.Ltd., s.r.o., jež měla v náplni činnosti mimo jiné výrobu holografické produkce, technický výzkum a vývoj nových zařízení nebo polygrafickou činnost v rámci holografické produkce.

Ve statutárních orgánech lze nalézt opět Rusa Alexandra Fiodoroviče Smyka a dalšího Rusa Leonida Alexejeviče Bondareva a Rudolfa Schmiedta z Košic.

Je to už jen možná shoda okolností, ale předseda představenstva Luděk Polášek LightGate má podle zdrojů Ekonomického deníku za manželku také Rusku.

Společnost LightGate vyrobila hologram například pro Československou obchodní banku.

77 milionů finančáku a konec

Ale zpět k návrhu na insolvenci LightGate. Dále pak po společnosti v rámci řízení LightGate vymáhá 206 910 korun za právní služby advokátka Veronika Vlková z Karlových Varů.

Předseda představenstva LightGate Luděk Polášek pak vymáhá 258 509 korun z titulu nevyplacených mezd z pracovního poměru za období prosinec 2021 až únor 2023.

Dále následují tři pohledávky v nižší výši.

Poslední a nejzásadnější pohledávku přihlásil Finanční úřad pro Karlovarský kraj. Dle evidence finančního úřadu činí pohledávka celkově 77 514 412 korun (z důvodu příslušenství daní, penále, odvody za porušení rozpočtové kázně, daň z příjmu právnických osob). Vůči této pohledávce vznesl dlužník námitky, nicméně tyto byly pravomocně, naposledy Nejvyšším správním soudem, zamítnuty.

„V souvislosti s kontrolou finančního úřadu v návaznosti na dotované projekty byly dlužníkovi dle jeho názoru v únoru 2018 neoprávněně zablokovány bankovní účty. Dlužník se tomuto postupu ze strany
finančního úřadu aktivně bránil. Blokace bankovních účtů nicméně vedla k tomu, že dlužník nemohl v dosavadním rozsahu provádět svoji podnikatelskou činnost. Fakticky byla jeho činnost zcela ochromena. Dlužník tedy byl nucen ukončit výrobu hologramů i svoji obchodní činnost (nákup a prodej strojů). Propustil veškeré zaměstnance s výjimkou jediného, který zajišťoval veškerou běžnou činnost dlužníka. Jediná podnikatelská aktivita dlužníka pak spočívala v pronájmu dlužníkem vlastněných strojů a strojního zařízení na výrobu hologramů třetí osobě (výrobce hologramů). Z pronájmu strojů dlužník financoval v rámci možností svoji činnost a splácel dluhy. Dlužník věřil, že nakonec dosáhne spravedlnosti a bude moci svoji činnost obnovit v plném rozsahu. K dnešnímu dni již dlužník nevlastní ani předmětné stroje a zařízení, neboť tyto byly prodány ke konci roku 2022 v dražbě v rámci probíhající exekuce. Dlužník tak již nemá žádný majetek pro pokračování podnikatelské a provozní činnosti a není ani schopen dále pokračovat ve splácení svých dluhů. I pracovní poměr jediného zbývajícího zaměstnance byl ukončen k datu 28. 02. 2023 a dlužník k okamžiku podání tohoto insolvenčního návrhu již žádné zaměstnance nemá,“ stojí v žádosti o konkurz firmy.

„Z výše uvedeného vyplývá, že další fungování dlužníka není smysluplné a dlužník ztratil schopnost hradit splatné závazky. V současné době má dlužník jediného člena představenstva – pana Luďka Poláška, který je současně také jediným akcionářem dlužníka.

Majetek ve svěřenských fondech a dluhopisy za 100 milionů

Společnost LightGate tvrdí, že nevlastní žádný nemovitý majetek a majetek movitý je prý bezcenný.

Průmyslový areál v Boru-Sadově byl ale například přesunut pod společnost Receivables.

Společnost už v roce 2012 vydala cenné papíry v hodnotě 100 milionů korun, splatné v roce 2032. V roce 2014 uvedla společnost v účetní rozvaze v kolonce cizí zdroje sumu 102 304 000 korun.

Bez zajímavosti také není, že nedaleko společnosti LightGate fungují čtyři svěřenské fondy, které spravují hned několik nemovitostí. Ty původně patřily lidem kolem LightGate.

Jde o RRR svěřenský fond, který spravuje 4 nemovitosti na Karlovarsku od roku 2022. Dále pak SL Pro svěřenský fond a Ostrov svěřenský fond, které spravují napůl jednu nemovitost v Ostrově. Dalším vlastníkem jedné nemovitosti v Boru je pak TG Family svěřenský fond. Svěřenským správcem všech fondů je daňový poradce Ladislav Kubica z Prahy.

Tentýž daňový poradce Ladislav Kubica pak zastupoval LightGate před Krajským soudem v Plzni, kde se společnost neúspěšně soudila s karlovarským finančním úřadem kvůli pohledávce finančního úřadu ve výši 77 milionů korun.

Soud návrhu vyhověl

Krajský soud v Plzni návrhu na konkurz společnosti LightGate vyhověl.

„Oznamuje se, že insolvenčním návrhem v záhlaví označeného navrhovatele – dlužníka bylo zahájeno insolvenční řízení ve věci dlužníka: LightGate, a.s., IČO 26145219, Bor 4, 360 01, Sadov. Tato vyhláška byla zveřejněna v insolvenčním rejstříku dne 03.03.2023 09:13; tímto okamžikem nastaly účinky spojené se zahájením insolvenčního řízení. Insolvenční soud vyzývá věřitele dlužníka, kteří chtějí své pohledávky uplatnit v insolvenčním řízení, aby podali u insolvenčního soudu přihlášku pohledávky. Poučení: Proti této vyhlášce není odvolání přípustné,“ stojí v rozhodnutí plzeňského soudu z 3. března,“ stojí v rozhodnutí soudu.

Soudci bude s insolvencí pomáhat určená soudní asistentka Petra Goeslová.

LighGate a Neograph

Nyní ještě trocha historie. V roce 2015 řešil pražský soud údajné tunelování společnosti Neograph, která dodávala papír na jízdenky pražskému dopravnímu podniku. Dodavatelem hologramů byla společnost LightGate.

Někdejší obchodní ředitel papírny Neograph Vladimír Sitta mladší u soudu popřel obžalobu z tunelování firmy. Zdůraznil, že Neograph pro něj byl „posvátnou rodinnou společností“. Shodně jako jeho rovněž obžalovaný otec chápe trestní stíhání jako mstu za to, že u zakázky pro pražský dopravní podnik upozornil na vyvádění peněz k lobbistovi Ivo Rittigovi. Jednání, které je Sittovi vytýkáno, bylo podle něj v souladu se zákonem a vycházelo ze švarcsystému, který v Neographu prosadil spolumajitel firmy a Rittigův pozdější spoluobviněný Jan Janků.

Trestní stíhání Sittovi prý bylo o problematiku zprostředkovatelských smluv rozšířeno tři pracovní dny poté, co jako svědek vypovídal v kauze jízdenek proti čerstvě obviněnému Rittigovi. Rittigova právnička Katarína Kožiaková Oboňová, která v případu Sittových jako zmocněnkyně zastupuje nové vedení Neographu, podle něj využila situace a kladla mu při výslechu otázky ohledně firmy Prompt. O smlouvě s LightGate jí prý tehdy řekl sám, předtím o ní údajně nevěděla.

Státní zástupkyně Dagmar Máchová Sittovi vytýkala mimo jiné uzavření zprostředkovatelských smluv s klienty Neographu, společnostmi Prompt a LightGate. I ty prý ale podle Sitty souvisely s jeho dohodou s Janků. „Rámcové smlouvy s firmami Prompt a LightGate byly podepsány ve stejný den, kdy mi byla snížena mzda,“ řekl.

Sitta tehdy tvrdil, že jeho stíhání souviselo s kauzou údajně předražených jízdenek vyráběných Neographem. Podle něj i podle kriminalistů posílala firma provizi 17 haléřů z každé jízdenky společnosti Cokeville Assets sídlící na Britských Panenských ostrovech, peníze prý končily u Rittiga.

Mimochodem, všichni obžalovaní v této kauze dopravního podniku byli v roce 2021 pravomocně obžaloby zproštěni.

Výroba na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT

Na další problém s jízdenkami upozornil v říjnu roku 2015 magazín Reportér. Velice výnosný nebyl jen tisk jízdenek, ale také hologramy, které dopravní podnik kupoval. Na výrobě těchto hologramů – a také hologramů pro mnoho dalších soukromých firem – pracovala tajná manufaktura, kterou provozovali vyučující na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Využívali přitom vybavení a zázemí této veřejné instituce.

„Na ten okamžik si vzpomíná velmi přesně. Uvědomil si totiž, že vidí něco, co do školní laboratoře nepatří. Z jednoho přístroje na něj blýskala hotová raznice pro výrobu hologramů s logem velké české  banky. Později zase v jedné z laboratorních místností několikrát narazil na tvořící se matrici se stylizovaným ´РЖД´ s poznámkou (přepsanou špatně do latinky) „Rusiskoje zeleznicnoje darogy“. Ony hologramy, respektive základní součástky pro jejich konečnou výrobu se nacházely v laboratořích katedry fyzikální elektroniky na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské pražského Českého vysokého učení technického,“ uvedl muž, který magazínu Reportér dění v laboratořích popsal.

„Myslel jsem si, že to je nějaká hospodářská spolupráce. Až do doby,  než jsem zahlédl hologramy značek jako ČSOB nebo Sony. To se mi rozsvítilo, že to do školy asi nepatří,“ podotkl.

Společnost LightGate vyrobila mimo jiné hologram Sportovního střeleckého klubu Policie ČR. Foto: LightGate

Zmíněné hologramy jsou podle magazínu Reportér jen kouskem příběhu výroby hologramů pro mnoho soukromých firem, při kterých se využívalo vybavení a zázemí veřejné instituce, Českého vysokého učení technického. Raznice pro tištění hologramů přitom nejsou žádné legrační kovové plíšky, jsou náročné na výrobu a velmi obtížně kopírovatelné. Proto také hologramy často slouží jako bezpečnostní prvky bránící padělání. Jejich výroba je drahá i výnosná zároveň: tržní cena jakéhosi prvotního obrazu či „nevyvolané fotografie“, takzvaného masteru pro hologram, jde do desítek tisíc eur, tedy stovek tisíc korun. A co více, míst v České republice, kde se dá takový master pro hologram vyrobit, je jenom pár. Jedno z nich je právě na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) ČVUT.

„Fungovali jako manufaktura, která běží 24 hodin denně, sedm dní v týdnu,“ uvedl svědek. Nepřeje si být jmenován, avšak redakce jeho identitu zná. Říká, že bude vypovídat a svědčit, pokud se rozběhne vyšetřování kvůli možnému zneužívání prostředků veřejné vysoké školy.

„Padlo několik společností, pro které hologramy dělali. A když praskla kauza jízdenek pro pražský dopravní podnik (v souvislosti s nimi se objevuje jméno proslulého pražského podnikatele Ivo Rittiga, pozn. red.), pro který se hologram vytvářel také tady, čekal jsem, že tu naši tajnou manufakturu už musí policie vybrat. Ale nic se nestalo. Nikdo se pořád neptá, kde se ten materiál celé roky na trhu bere,“ říká.

Na místě údajné výroby společnosti LightGate se fyzicky nikdy nic nevyrábělo. Budova tak nebyla zkolaudována a společnost na rekonstrukci dostala dotaci. Dům byl ale pronajímán na bydlení. Foto: Next Reality

Existuje celá řada indicií a materiálů ukazujících na mnohaletou výrobu základních matric hologramů a jejich raznic pro soukromé firmy v laboratoři zmíněné vysoké školy, tedy veřejné instituce. Podle názvů zakázek jsou mezi nimi i bezpečnostní hologramy na Slovensko, do Polska, do Ruska: na ceniny, jako jsou jízdenky, stravenky a kolky určené pro zahraničí.

Děkan fakulty Igor Jex magazínu Reportér v roce 2015 sdělil, že po konzultaci s právníkem prozkoumá další možné kroky. Chce si ověřit, zda výroba takového rozsahu probíhala, zda na ni případně existují smlouvy a je-li vůbec ve škole legální.

A vysokoškolští pracovníci, kteří jsou uvedeni na výrobních zakázkách, zařízení spravují a odpovídají za ně, odmítli na otázky odpovědět s odkazem na mlčenlivost, kterou jsou prý vázáni vůči vedení fakulty a komerčním partnerům univerzity. Ve společném e-mailu uvedli, že veškerá jejich  činnost „byla prováděna na FJFI vždy v rámci příslušných projektů, případně v rámci smluv s partnery ČVUT“.

Výroba hologramů je technicky velmi složitá. Právě proto se také používají jako ochranné prvky – mají totiž pomoci spolehlivě odlišit originál (ať už listiny, bankovky, pasu, lahve s alkoholem, nebo spousty dalších výrobků) od padělků.

Unikátní a komplikovaná technologie výroby znemožňuje, aby si hologram udělal amatér doma. A práci s hologramy také provázejí přísná bezpečnostní pravidla.

„Pan Janků, můj šéf v Neographu (a vlastník půlky společnosti, pozn. red.), mě oslovil s tím, zda bych uměl zajistit hologramy. Podmínkou byla co nejvýhodnější cena,“ uvedl Vladimír Sitta ml. U výrobce holografických nálepek, společnosti LightGate, a. s., pak Sitta objednal pro Neograph pět různých holografických zakázek určených pro dopravní podnik coby koncového zákazníka. Část byly přelepky na smlouvy, část byla určená na další aplikaci například na jízdní doklady.

Konstrukce obchodu byla následující. Neograph objednal u LightGate hologramy a následně je za několikanásobek prodal dopravnímu podniku. Tři čtvrtiny ze zisku pak Neo­graph odeslal do Karibiku.

Podle Sitty získal Neograph všech pět zakázek hologramů od firmy LightGate za 4,5 milionu korun. Dopravní podnik však jen za dvě z těchto pěti zakázek zaplatil 8,8 milionu (Sitta, jak už bylo řečeno, zná úplné detaily jen k oněm dvěma zakázkám, za kolik byly zbylé tři, neví; o řadu dokladů prý přišel při vyhnání z Neographu). Zisková marže: minimálně 4 miliony 300 tisíc korun. A z toho zmíněné 3,1 milionu pro Cokeville.

„Dopravní podnik na otázky magazínu Reportér uvedl, že Neograph dodával v  letech 2009 až 2011 hologram na dražší jízdenky (ty, které si pasažéři kupovali za 55, 80, 160 a 310 Kč). Celkový počet byl asi 1,5 milionu kusů za rok. „Cena za jízdenku (tj. jeden kus, pozn. red.) včetně hologramu v letech 2009–2011 byla v řádech jednotek korun,“ uvedl tehdy pro magazín Reportér mluvčí Jiří Štábl.

„Dnes se už tento hologram nepoužívá, dopravní podnik si nechal kvůli autorským právům vyrobit nový a ten je od roku 2012 na všech jízdenkách. Jízdenky s hologramem dodává Státní tiskárna cenin a stojí zhruba sedmadvacet haléřů. Je to tedy výrazně nižší cena než několik korun, které dostával Neograph pouze za hologram,“ uzavřel magazín Reportér v roce 2015 téma hologramů pro jízdenky pražského dopravního podniku. Jan Hrbáček, Ekonomický deník, ceskajustice.cz

X X X

 Ošetřování prezidenta Zemana stálo až 333 tisíc měsíčně. Teď se řeší podoba domácí péče

Za lékařskou péči, kterou bývalému prezidentovi Miloši Zemanovi poskytovala společnost Senior Home Group, zaplatil Hrad od listopadu 2021 do března letošního roku 2,8 milionu korun. Soukromá společnost se o Zemana starala od jeho propuštění z Ústřední vojenské nemocnice. Po skončení mandátu Hrad péči platit přestal. Nový plán péče Zemanovi připravuje jeho nový lékař.

 Soukromá firma Senior Home Group se o Zemana starala od jeho listopadového propuštění z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v roce 2021. Podle zadání musela mít společnost uzavřenou smlouvu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na poskytování domácí péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění i péče nehrazené.

Redakce iDNES.cz nyní získala celkový účet za Zemanovu péči, kterou hradila Kancelář prezidenta republiky. Hrad prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím sdělil, že od listopadu 2021 do 8. března 2023 za péči zaplatil 2 862 170 korun. Současně doplnil náklady za jednotlivé měsíce. Nejvyšší částku zaplatil v prosinci 2021, a to 333 300 korun.

Zdravotní personál se o bývalého prezidenta podle dříve zveřejněné smlouvy, staral nepřetržitě 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Podle dohody například Hrad za hodinu práce všeobecné zdravotní sestry platil 225 korun, nutriční terapeut vyšel na sto korun za hodinu. Částka za domácí péči všeobecné sestry byla zhruba podobná cenám, které v dané době požadovaly i jiné společnosti, specializující se na domácí péči.

„V rámci domácí péče bude zajištěno zejména, nikoliv však výhradně, průběžná kontrola zdravotního stavu, kontrola medikace (příprava a podání), krevního tlaku včetně natočení EKG křivky, pitného a stravovacího režimu, glykemie, provedení odběru biologického materiálu či lokální ošetření, bude-li potřeba,“ stálo tehdy ve smlouvě.

Hrad péči po skončení ve funkci nezajišťuje

Po odchodu z funkce bude Zeman využívat služby společnosti v omezené míře, potvrdil minulý týden pro iDNES.cz Zemanův vedoucí kanceláře Hradu Vratislav Mynář. Kancelář odmítla podrobnosti prozradit. „Požadovaný údaj přesahuje působnost KRP. Kancelář zajišťuje obstarávání věcí spojených pravomocí prezidenta republiky, s jeho protokolárními povinnostmi a veřejnou činností,“ stojí v odpovědi Hradu s tím, že kancelář vyplácí bývalému prezidentovi rentu a víceúčelovou paušální náhradu.

„Zajišťuje vozidlo s řidičem i bez nebo k osobní dispozici, a to v rozsahu a za podmínek stanovených zákonem… Z uvedené zákonné úpravy nevyplývá, že KRP zajišťuje prezidentu republiky po skončení jeho funkce zdravotní péči,“ dodal v odpovědi Hrad.

Redakce oslovila i společnost Senior Home Group, zda případnou péči nadále bude obstarávat ona. „Poslední informace, kterou jsem měl, tak byla z pátku. Nemyslím, že by se od té doby něco změnilo. Nyní opravdu čekáme na stanovení léčebného plánu ze strany ošetřujícího lékaře,“ uvedl v úterý pro iDNES.cz mluvčí zdravotnické skupiny Penta Hospitals CZ Vladislav Podracký.

Vzhledem k tomu, že Zeman má nového ošetřujícího lékaře, tak nyní podle Podrackého další postup záleží na něm. „Podle toho, jak bude stanoven léčebný plán, tak se uvidí, co bude hradit pojišťovna a co si musí hradit pacient sám, jaké služby případně objednat,“ dodal.

X X X

 SOUD  O  MODTECKOU  DOSUD  NESKONČIL

 Propad majetku, zákaz činnosti a vězení. Soud o Mosteckou uhelnou pokračuje

Státní zástupce Radek Bartoš v úterý při závěrečné řeči uvedl, že stát prodal své akcie v Mostecké uhelné (MUS), aniž znal všechny rozhodné skutečnosti. Pro bývalé manažery společnosti Antonia Koláčka a Oldřicha Klimeckého navrhuje propadnutí majetku, nepodmíněný trest vězení a zákaz činnosti ve vedení firem. Sám Koláček by měl u pražského městského soudu vypovídat ve středu.

 Prodej menšinového podílu Mostecké uhelné společnosti schválila už v roce 1999 vláda Miloše Zemana. Dle tvrzení zástupce Radka Bartoše ovšem nevěděla, že akcie ve skutečnosti neprodává zahraničnímu investorovi, ale manažerům MUS. Ti to popírají.

Pro prodej státního podílu v těžební společnosti firmě Investenergy zvedli ruku všichni členové Zemanova sociálnědemokratického kabinetu. „Stát tyto akcie prodal, aniž věděl, že za ně bude placeno ne vlastními penězi zahraničního investora, ale penězi vyvedenými z MUS a že vlastně za celou touto akcí stojí manažeři z MUS,“ popsal Bartoš, proč viní Koláčka s Klimeckým z podvodu vůči státu se škodou ve výši zhruba 2,38 miliardy korun.

Prodeji podle Bartoše předcházelo to, že Koláček s Klimeckým zneužili v MUS své postavení. „Podstatu případu vidím v tom, že obžalovaní za peníze MUS, které přes další subjekty vyvedli v podstatě do své dispozice, bezplatně získali akcie a společnost ovládli,“ vysvětlil státní zástupce.

Zatímco Klimecký se zúčastnil jen úvodu hlavního líčení, Koláček u pražského městského soudu nikdy nechyběl a český proces vítal jako příležitost k očištění svého jména poté, co byl za vyvedení peněz z MUS shledán vinným ve Švýcarsku. Hájí se mimo jiné tím, že stát věděl, komu podíl prodává, respektive ho to nezajímalo, protože se chtěl podílu v těžební společnosti zbavit. Žádný podvod se tak dle něj nestal.

„U Mostecké uhelné společnosti existovaly určité negativní faktory, které i mohly přispět k rozhodnutí vlády, proč se takového problému zbavit,“ připustil dnes na dotaz ČTK Bartoš. „Na druhou stranu, nebyl to jenom souhrn negativ – ta společnost evidentně byla bonitní, což vyplývá už jenom ze všech těch částek, které obžalovaní byli schopni ze společnosti vyvést ve svůj vlastní prospěch,“ podotkl.

V hlavním líčení, které trvalo téměř čtyři a půl roku, vypovídal i nyní již bývalý prezident Zeman a jeho někdejší ministři. Zeman privatizaci hájil. Podle Miroslava Grégra, který měl v gesci průmysl a prosadil přímý prodej státního podílu v MUS místo soutěže, nebylo v kuloárech žádným tajemstvím, že management MUS usiluje o výhradní vlastnictví firmy. Uvedl ale, že o souvislosti mezi Investenergy a obžalovanými manažery nevěděl.

Podezření jsou prý nepodložena

„Vláda mohla mít určitá podezření, která se objevila v roce 1998 o tom, nakolik a jestli Antonín Koláček a případně další lidé z MUS stojí za těmi údajnými zahraničními zájemci,“ řekl k tomu státní zástupce.

„Nicméně tato podezření nebyla do doby prodeje akcií do doby rozhodnutí vlády nijak relevantně podložena ani prokázána,“ dodal Bartoš. „Nic bližšího v tomto směru nezjistila ani Bezpečnostní informační služba, ani Policie České republiky. Vláda se o výsledek jejich šetření zajímala, měla k dispozici jejich zprávy a nebylo tam nic, na čem by mohla stavět nad rámec toho, co se probíralo veřejně.“

Závěrečné řeči budou u pražského městského soudu pokračovat ve středu, kdy by se mohl dostat ke slovu i Koláček. Kdy soud vyhlásí rozsudek, zatím není zřejmé. Termíny hlavního líčení jsou prozatím stanovené do konce tohoto týdne a na týden od 12. června.

 X X X

 Zemřel historik Karel Kaplan, odborník na komunistické Československo

Ve věku 94 let v neděli zemřel historik Karel Kaplan. Byl autorem mnoha vědeckých publikací, především k československým dějinám v letech 1945 až 1968. V roce 2008 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy.

O úmrtí nestora historiografie československých soudobých dějin informoval na webu Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, kde Kaplan řadu let působil.

Karel Kaplan se narodil v roce 1928 v Horním Jelení na Pardubicku. V roce 1947 vstoupil do Komunistické strany Československa (KSČ) a o 13 let později se stal pracovníkem aparátu Ústředního výboru KSČ v Praze. Pro takzvané revizionistické postoje z něj musel později odejít a v roce 1964 našel uplatnění v Historickém ústavu Československé akademie věd, kde ve druhé polovině 60. let působil jako zástupce ředitele.

V období pražského jara se Kaplan angažoval ve prospěch proreformní politiky a zasedl do takzvané Pillerovy komise, která měla znovu přezkoumat politické procesy z 50. let.

Z komunistické strany byl Kaplan následně vyloučen a v roce 1976 odcestoval do západního Německa, kam se mu podařilo odvézt kopie po léta získávaných archivních materiálů. V exilových letech tyto materiály zpracoval v publikacích, jimiž zprostředkoval cenný vhled do represivních mocenských struktur komunistického státu, uvádí web Paměti národa.

V exilu Kaplan působil až do roku 1989. Po založení Ústavu pro soudobé dějiny se na základě nabídky historika Viléma Prečana stal jedním z jeho prvních výzkumných pracovníků.

V ústavu působil 13 let a od roku 2016 byl jeho emeritním pracovníkem. Za tuto dobu publikoval řadu publikací, především k československým poválečným dějinám. Byl mimo jiné autorem knih Komunistický režim a politické procesy v Československu, Národní fronta 1948-1960 nebo několikadílné Kroniky komunistického Československa.

X X X

Praha podpoří cestovní ruch pro rok 2023 dalšími více jak osmi miliony korun

Rada hl. m. Prahy schválila navýšení rozpočtu na mediální kampaně k podpoře cestovního ruchu o dalších osm milionů korun. Celkem tak metropole v roce 2023 vyčlení na kampaně, eventy, podporu kongresového turismu a podporu Pražského audiovizuálního nadačního fondu 30 850 000 korun. Dodatečné prostředky mají za cíl přilákat do hlavního města více turistů směřujících za kulturními událostmi, kteří zároveň stráví v Praze průměrně větší počet nocí za jednu návštěvu.

Vyčleněná částka 8 350 000 korun bude použita na podporu cestovního ruchu formou marketingových kampaní společnosti Prague City Tourism a.s. Jednat se přitom bude o kampaně určené na udržitelný cestovní ruch, rozvoj kulturního cestovního ruchu a k omezení negativních dopadů zvýšeného množství turistů na běžný život v Praze. Pokračovat bude i v letošním roce kampaň V Praze jako doma, která je zaměřena na podporu domácího cestovního ruchu. Jejím cílem je dlouhodobá podpora domácího cestovního ruchu a navýšení počtu domácích návštěvníků a turistů v Praze. Celková částka na kampaně pro letošní rok bude ve výsledku 15 400 000 Kč.

 

„Být v Praze jako doma neznamená chovat se nezodpovědně vůči svému okolí. Praha nemá být destinací, kam lidé míří za alkoholovými dýchánky. Proto zároveň pokračujeme i v další kampani s názvem Enjoy Respect Prague, jejímž cílem je edukace přijíždějících turistů ohledně kultury chování, čímž pomůžeme zmírnit negativní dopady turismu na každodenní život v metropoli,“ uvedl náměstek primátora hl. m. Prahy pro kulturu, cestovní ruch, památkovou péči a výstavnictví Jiří Pospíšil.

Na podporu příjezdového cestovního ruchu pak bude zaměřena kampaň Stay in Prague, která chce Prahu prezentovat jako kulturní a kultivovanou destinaci pro návštěvu turistů jak z České republiky, tak i celého světa. Kampaně jsou realizovány v souladu s Koncepcí příjezdového cestovního ruchu hl. m. Prahy a jsou zaměřeny na podporu příjezdů kultivované a bonitní klientely do Prahy.

„Jsme moc rádi, že město systematicky podporuje marketingové kampaně. I prostřednictvím nich se nám daří naplňovat cíle strategie udržitelného cestovního ruchu v metropoli,“ řekl předseda představenstva Prague City Tourism František Cipro.

„Všechny tyto kampaně můžeme financovat díky vyššímu výběru poplatků za přenocování, který jen za rok 2022 činí 420 milionů korun, kdy větší část z těchto prostředků chceme vracet právě do rozvoje cestovního ruchu a motivovat turisty z celého světa, aby Prahu navštívili a vnímali ji jako kulturní a moderní destinaci, kde budou chtít díky kvalitnímu programu a různým eventům strávit více času,“ doplnil náměstek primátora Jiří Pospíšil. Vít Hofman, tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

X X X

Na Karlovarsku do sportu míří další krajské dotace

Rada Karlovarského kraje na svém posledním zasedání odsouhlasila rozdělení příspěvků na podporu sportovní infrastruktury profesionálního sportu a na podporu údržby a obnovy sportovních zařízení. V prvním případě si velké sportovní kluby mezi sebou rozdělí necelých 6 milionů korun, v druhém případě pak na vylepšení sportovišť v regionu půjde více jak 9,7 milionu korun.

V rámci dotačního programu na podporu sportovní infrastruktury profesionálního sportu budou podpořeny kluby, jako jsou HC Energie Karlovy Vary, HC Baník Sokolov, VK Karlovarsko a FB Hurrican. Ty prostředky využijí na uhrazení způsobilých výdajů souvisejících s jejich provozem. „Naší snahou je vytvářet podmínky pro rozvoj vrcholového sportu a finančně tak podporovat regionální kluby, které dosahují mimořádných úspěchů nejen na domácích, ale i světových soutěžích. Prostřednictvím vypsaného dotačního titulu si letos kluby zažádaly o částku přesahující 9 milionů korun. Vzhledem k tomu, že jejich požadavky výrazně překročily samotnou alokaci dotačního programu, museli jsme přistoupit k jejich krácení, a to o 44 procent. Rozdělení dotací musí ale ještě odsouhlasit krajské zastupitelstvo,“ uvedl radní pro oblast vzdělávání, školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Jindřich Čermák.

V dotačním programu na podporu údržby a obnovy sportovních zařízení bylo přijato na 116 žádostí, přičemž 5 z nich žadatelé stornovali. Všech 111 zbylých žádostí splnilo podmínky dotačního titulu a bylo doporučeno k podpoře, byť v omezené míře. „Nejenom podpora velkých sportovních klubů, ale i podpora malých sportovních klubů či tělovýchovných jednot působících v Karlovarském kraji je jednou z našich priorit. O dotační program byl stejně jako v uplynulých letech velký zájem, celkové požadavky činily po odečtení nezpůsobilých žádostí téměř 18 milionů korun. Důležitou změnou oproti roku 2022 je to, že si žadatelé mohou uplatňovat náklady na energie do maximální výše 50 procent poskytnuté dotace,“ upřesnil radní Jindřich Čermák.

Každý z žadatelů mohl získat příspěvek až 200 tisíc korun. Požadované částky však bylo nutné vzhledem k vyčerpané alokaci dotačního programu procentuálně krátit, a to na 54 procent. Dotace od Karlovarského kraje budou využity například na údržbu a opravu areálu Automotoklubu Mariánské Lázně. Obnovy se také dočkají tratě, střelnice a technické zázemí v biatlonovém areálu Eduard poblíž Jáchymova, zrekonstruována bude i nevyhovující elektroinstalace v areálu Jachtklubu Sokolov a z nového povrchu pro závodní a tréninkové plochy se budou radovat v Jezdeckém klubu Karlovy Vary – Staré Roli. Prostředky rovněž poputují na vylepšení karlovarského sportovního areálu v Drahovicích, kde budou využity nejenom na údržbu sportoviště, opravy tribun a technického vybavení, ale také na úhradu drahých energií. Mgr. Veronika Svobodová, tiskové oddělení

X X X

 Čtyři úseky Schwarzenberského plavebního kanálu obnovily Lesy ČR

Rekonstrukci čtyř úseků Schwarzenberského plavebního kanálu dlouhých bezmála tři a půl kilometru dokončily na Šumavě Lesy České republiky. Čtyřletý přeshraniční projekt za 21 milionů korun spolufinancovala 15 miliony korun Evropská unie.

Lesy ČR od roku 2019 obnovovaly opevnění Otovského a Schwarzenberského toku a dále toku Světlá. „Nejdříve jsme vybudovali lesní cestu K Oponě, po které se přivážel materiál na obnovu kanálu. Dnes se po ní dostává lesnický personál do porostů, ale využívá ji i veřejnost. Zpřístupnili jsme tak další úsek této národní technické památky,“ řekl Martin Poláček, vedoucí Správy toků pro povodí Vltavy z Lesů ČR a pokračoval: „Z toků jsme odstranili pařezy zarostlé do původního opevnění, zasahující do průtočného profilu. Jako kdysi při stavbě kanálu posloužil k opravě zdí koryt místní kámen skládaný nasucho. V podmáčených místech jsme obnovili dřevěné opevnění dna“.

Schwarzenberský plavební kanál dnes kromě Lesů ČR v rámci partnerského projektu podpořeného v dotačním programu EU Interreg V – A Rakousko – Česká republika „Kulturní a přírodní dědictví Schwarzenberský plavební kanál – Bavorská niva“ oživují a propagují také Vojenské lesy a statky ČR a Tourismus Verband Böhmerwald, významná nadregionální organizace v oblasti rozvoje a propagace rekreační oblasti Šumava/Böhmerwald.

Kanál postavený v letech 1789 až 1793 převedl přes šumavský hřeben vodu z povodí Vltavy do povodí Dunaje. Z nepřístupných oblastí Šumavy se tak do Vídně splavovalo palivové dříví, jehož byl v Rakousku nedostatek a prodávalo se za dvojnásobnou cenu než v Praze. Aby bylo pro plavení dřeva dostatek vody, do kanálu se tehdy svedly okolní toky a vybudovaly se nádrže. Po kanále se plavilo dříví asi sto let, dnes je národní technickou památkou. Eva Jouklová – tisková mluvčí

X X X

NULOVÉ EMISE – ECORALLY 2023

Autoklub České republiky sleduje všechny moderní trendy v automobilovém průmyslu. V návaznosti na stále větší zastoupení elektromobilů v silničním provozu, vypisuje pro letošní sezónu v rámci Rally pravidelnosti národní šampionát ecoRally pro vozy s nulovými emisemi.

 Tento seriál je vypsán už podruhé, především z důvodu podpory nových technologií ve sportu a dále pro zpřístupnění motoristického sportu široké veřejnosti. Prakticky každý, kdo si pořídí nebo zapůjčí elektrické vozidlo, se může těchto soutěží zúčastnit. Rally pravidelnosti je sportovně hodnotná a příznivci ecoRally mohou startovat ve třech vypsaných disciplínách se samostatným hodnocením.

PHOENIX CONTACT Česká Trophy v ecoRally, PHOENIX CONTACT pohár ve spotřebě v ecoRally, Česká Trophy značek v ecoRally

Všech vypsaných klasifikací se mohou zúčastnit pouze sériově vyráběná vozidla s nulovými emisemi, která jsou dále rozdělena do několika tříd. „Nejedná se pouze o elektromobily, v ecoRally mohou startovat také vozidla s kombinovaným systémem elektro – vodík, nebo poháněná elektrickou energií z vodíkových palivových článků,“ vysvětluje generální sekretář AČR Tomáš Kunc a dodává: „Do EcoRally se může přihlásit každý držitel řidičského průkazu skupiny B. Soutěže se jezdí formou jízdy pravidelnosti, kdy musí posádky dodržovat pořadatelem stanovený rychlostní průměr, který se může měnit i několikrát během jednoho testu. Za každou odchylku dostávají účastníci trestné body. Vítězí posádka s nejmenším počtem trestných bodů. Do samostatného hodnocení poháru značek se započítávají vždy dvě nejúspěšnější posádky jednoho výrobce. Domnívám se, že především tato kategorie může být skvělou prezentací pro výrobce a prodejce všech automobilových značek, které se výrobou elektrických vozidel zabývají.“

Úvodním podnikem seriálu bude už koncem března Čez Czech New Energies Rallye v Českém Krumlově, která je letošním třetím podnikem světového poháru FIA ecoRally Cup. Na startu se objeví například populární herec Jan Dolanský nebo moderátor Jan Říha, kterého bude navigovat známý dakarský závodník David Pabiška. Jan Koudelka

X X X

Kalendář FIM MiniGP Alpe Adria Series 2023

V tomto roce se uskuteční již třetí ročník světového šampionátu silničních motocyklů pro jezdce od 10 let v disciplíně MiniGP. Finále se vždy koná v rámci poslední Velké ceny MotoGP ve Valencii. Mezi finalisty se probojují ti nejlepší z národních soutěží. I letos se tak koná seriál FIM MiniGP pod hlavičkou Alpe Adria Motorcycle Union (AAMU), ve které má velmi aktivní zastoupení Autoklub České republiky. U nás se FIM MiniGP pojede dokonce dvakrát, v Chebu a v Třinci.

Vytvořením světového seriálu FIM MiniGP se Mezinárodní motocyklová federace FIM společně s národními federacemi a společností Dorna, promotérem MotoGP, poskytla jezdcům po celém světě jedinečný a standardizovaný způsob, jak začít kariéru v silničních závodech motocyklů. V rámci sezóny se závodníci na motocyklech Ohvale měří v národních kolech. Finálový závod nejlepších se jede při poslední MotoGP v sezóně ve Valencii (22. – 23. 11. 2023). Atmosféra je strhující, nejmladší jezdci si zvykají na zájem médií, přijdou je pozdravit i ty největší hvězdy MotoGP, jejich vzory. „Výborná příležitost pro nejmladší jezdce, která se novým světovým šampionátem této věkové kategorie otvírá v rozvoji jejich kariéry. Je skvělé, že do světového finále se vždy probojovali i čeští reprezentanti. Předminulý rok to byl Tadeáš Benáček, vloni Roman Durdis. Už i v této kategorii je velmi ostrá konkurence, ve které se naši jezdci ale rozhodně neztratili. Oba shodně skončili na osmém místě. Věřím, že se také letos naši reprezentanti prosadí mezi nejlepší na světě, budu jim držet pěsti,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu České republiky.

U zrodu MiniGP byl Matěj Smrž za Komisi silničních závodů ve FIM nejen jako člen pracovní skupiny připravující šampionát, ale i jako zástupce Autoklubu ČR v Unii Alpe Adria. „První dva ročníky ukázaly, že jde o kvalitní šampionát, o který je zájem. V tomto roce se nám podařilo domluvit dva podniky v České republice, v červnu pojedeme v Chebu a v srpnu naopak v Třinci. Čeští jezdci tak mají příležitost startovat ve dvou domácích závodech. Pro jezdce ve věku 10-14 let budou k dispozici opět motocykly Ohvale GP-0 160 ccm, nově se vypisuje třída pro starší, ve věku od 12 do 16 let, kteří budou startovat na motocyklech Ohvale GP-2 190 ccm,“ přiblížil Matěj Smrž.

První závod FIM MiniGP Alpe Adria Series na Slovensku bohužel koliduje s druhým závodem našeho šampionátu Miniracing Czech Republic v Písku. Matěj Smrž vysvětlil, že kalendář domácího mistrovství byl publikován již začátkem listopadu 2022 a případná změna není možná. První podnik FIM MiniGP seriálu na Slovakiaringu se koná současně s velkými závody na okruzích a změna tak také nepřipadá v úvahu.

Opět platí pravidlo, že se mohou účastnit pouze jezdci z federací, jež jsou součástí Alpe Adria, nebo jezdci, jejichž federace žádný seriál FIM MiniGP pořádat nebude. Každý jezdec se vždy může přihlásit pouze do jednoho seriálu.

X X X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

X X X

 Koupaliště a kemp Michal na Sokolovsku letos uvítají návštěvníky řadou novinek

Čtyři velké koncerty, řadu sportovních událostí a nových atrakcí letos nabídne návštěvníkům areál přírodního koupaliště Michal na Sokolovsku. Koupaliště je s průzračnou vodou a nejdelším venkovním toboganem v ČR atraktivním lákadlem pro obyvatele kraje i turisty z naší země i sousedního Německa.

Koupaliště se postupně rozvíjí a na oblibě získává rovněž kemp, který je přímo na břehu jezera s pláží dlouhou více než 500 metrů. Změny a novinky pro letošní rok vycházejí z požadavků návštěvníků. „Během minulé sezóny jsme hodně naslouchali lidem a zajímalo nás, co se jim na koupališti líbí a kde vidí prostor pro změny. Chtěli bychom, aby se na Michal rádi vraceli a vnímali, že jsme skutečně areál upravili podle jejich představ. Loni se ukázalo, že návštěvníci postrádají v horkých letních dnech plochy, kde by si mohli odpočinout ve stínu. To jsme vyslyšeli a letos vybudujeme 13 přístřešků, které umístíme přímo na pláž. Podobně dalším námětem ke změně bylo posezení ve stínu u stánku s občerstvením.  V tuto chvíli jsme ve fázi projektových prací na vybudování velké pergoly a zastřešení, které by mělo uchránit od sluníčka,“ vysvětluje Luboš Klíma, obchodní a marketingový ředitel společnosti Sokolovská uhelná a skupiny SUAS GROUP.

Těšit se mohou i milovníci různých atrakcí na vodě i souši.  „Víme, že vodní atrakce jsou velmi populární, a zároveň se snažíme dbát na bezpečnost návštěvníků. Kromě „plovoucího ostrova“, který rozšíříme o tři další prvky, budeme mít novou vodní trampolínu, již propojíme se stávajícími dvěma. A velkým lákadlem se určitě stanou takzvané vodní houpačky neboli „banán“. Děti budou moci také na travnaté ploše vyzkoušet provazovou pyramidu. Chystáme se přemístit a opravit hřiště na minigolf, a hlavně nabídnout další místa pro kempování,“ dodává Pavel Walta, správce koupaliště. Podle něj se kemp bude pro letošek rozšiřovat o dalších 24 elektrifikovaných míst a kempaři budou mít k dispozici nový rezervační systém i kompletní elektronické řešení na příjezdu a odjezdu.

K jezeru ale míří čím dál častěji také fanoušci různých hudebních skupin a festivaloví hosté. „Letos se nám podařilo domluvit čtyři velké hudební akce. Na zahájení celé sezóny koupaliště a kempu, které se koná v sobotu 3. června, jsme pozvali jednu z hvězd české hudební scény, kapelu MIG21, Support Lesbiens a další kapely, v červenci přitvrdíme na koncertu skupiny Trautenberk a dalších rockových formací, ve stylu „oldies“ pak budou Kroky Michala Davida a srpen bude patřit hitům kapely Mirai,“ uvádí Luboš Klíma.

Ten stál také loni u zrodu nové tradice závodu dračích lodí. „Akce se i přes nepřízeň počasí velmi povedla. Letos jsme závody posunuli na sobotu 17. června a už teď se hlásí zájemci, kteří loni soutěžili, a chtějí se znovu zúčastnit. Přemýšlíme o tom, čím akci ještě vylepšit a nabídnout závodníkům i divákům skvělý zážitek. Další sportovci a fanoušci si přijdou na své během letního závodu horských kol, při beach volejbalovém turnaji, turnaji ve vodním pólu nebo triatlonových závodech. Moc se na všechny těšíme a budeme si přát hezké počasí po celé léto,“ uzavírá Klíma. Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí

X X X

BASKETBALISTÉ  PRAHY  DO  HRADCE

7. kolo A2 Kooperativa NBL 2022/23 Datum, čas, místo: 15.3.23, 18:00, Hradec Králové Utkání: Královští sokoli – USK Praha

Nadstavbová část skupiny A2 se překlopila do své druhé poloviny. Tu otevřeme středečním utkáním v Hradci Králové. Sokoli mají nelehkou pozici, protože po osmadvaceti odehraných utkáních mají na svém kontě jen pět výher. To jim vyneslo průběžnou poslední příčku soutěže, protože Olomoucko má o výhru více.

Do konce nadstavbové části zbývá odehrát šest kol, které rozhodnou o tom, kdo půjde letos do baráže a kdo se v soutěži automaticky udrží. Sokoli tak potřebují každou výhru a náramně by se jim hodila ta proti papírově silnějšímu USK Praha. Vzájemné měření sil proběhlo celkem pětkrát. Ve čtyřech případech se radoval USK Praha a Královští sokoli doma vyhráli jednou, a to v rámci osmifinále Českého poháru. Tým má od půlky února nového lodivoda a tomu se podařilo prolomit sérii porážek v posledním kole doma proti Slavii, kterou porazili vysoko 107:87. To by měl být zdvihnutý varovný prst i pro Sovy. Ty mají sice účast v předkole play-off již jistou, ale nebudou chtít přerušit sérii devíti výher v řadě. Musí pro to ale něco udělat, pokračovat v nasazení a potvrdit zrádnou roli favorita utkání.

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Hrajeme na palubovce týmu, který se prezentuje ve zcela jiném světle než dosud. Mají nového trenéra a hrají mnohem agresivněji. Vypadá to, že noví hráči do jejich týmu také dobře zapadli a pro nás to bude určitě velká výzva. Musíme se ale hlavně soustředit na náš výkon a posouvat laťku naší hry stále výš a výš.“ Zranění: Patrick Samoura, Marcel Bátovský. U obou hráčů rozhodne aktuální stav před utkáním. /mš/

X X X

Ženské fotbalistky se bouří. Chtějí více peněz i respektu, klidně budou bojkotovat MS

Jedním z fotbalových vrcholů letošního roku je mistrovství světa žen. A tento svátek může být do značné míry poznamenaný tématem, které ženskou kopanou tíží dlouhodobě. Reprezentantky z různých zemí jsou přesvědčené, že s nimi není ze strany národních svazů zacházeno důstojně, ale naopak pohrdavě a nelidsky.

Snem mnohých fotbalových reprezentantek by bylo dosáhnout stavu, který platí ve Spojených státech amerických. Díky loňské dohodě si ženský a mužský tým musí rovnoměrně rozdělovat „prize money“ za účast na mistrovství světa.

Takže ženy dostaly celkem 6,5 milionu dolarů (144 milionů korun) za to, že jejich mužští kolegové postoupili na mundialu v Kataru do vyřazovací fáze. Což je paradoxně více, než samy vybojovaly za triumfy na MS v letech 2015 a 2019.

 

A když ostatní vidí, že to někde jde, přitápí pod kotlem. Nepoměr financí v mužském a ženském fotbale představuje dlouhodobou problematiku, ale leckteré hráčky mají nyní více než kdy jindy pocit, že je s nimi zametáno a hlasitěji volají po větší vyrovnanosti odměn a podpory.

Do toho se blíží šampionát v Austrálii a na Novém Zélandu, který chtějí některé nespokojené ženy použít jako páku vedoucí ke změně, jak uvádí CNN. Řeč je především o členkách z nejlepších týmů světa – Kanady, Francie a Španělska. V těchto zemích probíhají vnitřní miniválky mezi fotbalistkami a svazy.

K tématu

Fotbal

6 fotografií

 

Anglická hrdinka Kellyová sundala dres. Teď už slavnou podprsenku si nechá zarámovat

„Chceme zacházení, které lidé očekávají a zaslouží si ho,“ mluví svým následovnicím z duše americká legenda Brandi Chastainová, autorka vítězné penalty z finále MS 1999.

Jsme unavené

Kanaďanky se rozhodly vytáhnout spory na veřejnost před měsícem. Napřed chtěly bojkotovat turnaj v USA SheBelieves Cup, ovšem když jejich velící federace Canada Soccer pohrozila právními kroky, rebelii zmírnily. Olympijské šampionky z Tokia nastoupily v tričkách s nápisem „enough is enough“, což lze volně přeložit jako „už toho bylo dost“. Na samotný zápas se převlékly do tradičních červených dresů, ale nechaly si na zápěstích purpurové pásky. Barva je tradičně spojována s bojem o rovnost pohlaví.

V rozhovorech pak upozorňovaly na fakt, že Canada Soccer investovala v roce 2021 do mužského programu 11 milionů dolarů, zatímco do ženského jen 5,1 milionu. „Jsme unavené. Unavené z neustálého boje za spravedlivé a rovné zacházení. Tento nedostatek podpory může zničit pokrok, kterého náš fotbalový národ dosáhl, poslat nás zpět,“ vyslal tým prohlášení.

K tématu

Fotbal

6 fotografií

 

Fotbalistky vyprodaly gigantické Camp Nou. Tak už nás konečně přijměte, žádá Svitková

„Neustoupíme, náš vzkaz bude přetrvávat, dokud se věci nezmění,“ dodala kapitánka Christine Sinclairová. Kanadské fotbalistky dosáhly toho, že šéf federace Nick Bontis na konci února rezignoval.

Napětí ale nijak neodstranil krok Canada Soccer zpřed pár dní. Svaz zveřejnil podrobnosti o smlouvách pro mužskou i ženskou reprezentaci, které jim měly být představeny už loni v červnu. Jenže hráčky podle svých slov viděly veřejnosti představená čísla poprvé. „Byl to pro nás trochu šok,“ podotkly.

Znechucení panuje i ve Francii. Významné rozhodnutí před nedávnem udělala renomovaná tvář tamního ženského fotbalového prostředí. Wendie Renardová, která v národním dresu odehrála 142 utkání, oznámila, že reprezentaci opouští a na šampionát k „protinožcům“ nevyrazí, aby nepřišla o rozum. „Už nadále nemohu podporovat současný systém, který je na míle vzdálený očekáváním, které nejvyšší úroveň přináší,“ sdělila 32letá Renardová. A strhla i své parťačky Marie-Antoinette Katotovou a Kadidiatou Dianiovou.

Tyto dvě hráčky přerušily reprezentační kariéru s tím, že se vrátí, pokud dojde ve francouzském managementu na „nezbytné změny“. Za turbulentní situace skončila na pozici trenérky Corinne Diacreová.

Španělská stávka

U sousedů ve Španělsku je rovněž do stavu nirvány předaleko. Fotbalistky „La Roja“ si postěžovaly, že nedůstojné podmínky se podepisují na jejich duševním zdraví. Hned 15 z nich Španělské fotbalové federaci zaslalo v září po postupu na šampionát e-mail, ve kterém žádaly, aby nebyly nominovány, dokud nedojde ke zlepšení stavu.

Připojila se k nim i záložnice Barcelony Alexia Putellasová, vítězka Zlatého míče pro nejlepší fotbalistku planety z dvou posledních let. Ze strany svazu byla momentálně zraněná hráčka spolu s dalšími protestujícími osočena z toho, že si chtěly vydupat konec dlouholetého trenéra Jorgeho Vildy. To zcela odmítají, každopádně nadále stávkují. Trvají na tom, že čelí překážkám, které brání progresu.

Proto musel Vilda povolat nových 15 jmen, které se připravují na mistrovství světa.

K tématu

Fotbal

3 fotografií

 

Ženský fotbal na vzestupu. Do klubů v USA investují herečky, sportovkyně i další celebrity

Kanaďankám, Francouzkám i Španělkám mohla dodat odvahu Norka Ada Hegerbergová. Útočnice Lyonu – držitelka vůbec prvního Zlatého míče pro ženu z roku 2018 – odmítala celkem pět let sloužit národnímu týmu. Viděla propast mezi chováním Norské fotbalové federace k reprezentačním fotbalistům a fotbalistkám, pociťovala frustraci. Tím dala ledy do pohybu, dopomohla k zavedení rovných odměn.

Český tým se na turnaj v Austrálií a na Novém Zélandu startujícím 20. července neprobojoval. A stále čeká na premiérovou účast na velké akci, kterou je kromě MS také Euro. Podle loňského rozhovoru s asistentkou trenéra Karla Rady Blankou Pěničkovou pro CNN Prima NEWS je rozhodně i v České republice na čem pracovat. Vnímá ještě větší potřebu podpory než u zahraničních hvězd.

„Chceme se dostat na velkou akci, ale zároveň nemůžeme nastolit profesionální podmínky pro hráčky. Kdyby tu byla napřed dostatečná podpora, pak bude daleko reálnější postoupit třeba na mistrovství Evropy,“ konstatovala Pěničková.

 

MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.