V Bratislave, Prahe protesty proti chudobe, prišli tisícky ľudí. Na Ukrajine veliteľ Ruska Surovyj

Niekoľko tisíc ľudí sa v sobotu zišlo na Námestí SNP v Bratislave na proteste Proti chudobe, ktorý organizuje Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR. Vládu a parlament vyzývajú, aby bezodkladne prijala opatrenia a kroky na riešenie energetickej a inflačnej krízy, poklesu životnej úrovne obyvateľov i stabilizáciu hospodárstva. Adresná pomoc občanom, samosprávam, podnikom je podľa nich nedostatočná, pripomínajú lepšiu pomoc v iných krajinách.

 „Máme tu nový typ pandémie, pandémiu chudoby. Každý deň nečinnosti vlády a parlamentu má následky,“ odkazujú protestujúci, hovoriac o hrozbe vzniku „hladových dolín“ a „krachu“ regiónov. Spomína sa frustrácia i beznádej občanov. Pre zhoršujúcu sa sociálnu a ekonomickú situáciu majú ľudia obavy z blízkej budúcnosti. „Slovenský občan – žobrák Európy,“ hlása jeden z transparentov.

 Vládu SR vyzývajú, aby urýchlene riešila súčasnú kritickú situáciu v SR. Žiadajú od nej predstavenie opatrení na „skrotenie“ inflácie a zmiernenie jej negatívnych dosahov na život obyvateľov Slovenska. Požadujú tiež od vlády, aby zrozumiteľne prezentovala, čo čaká v najbližších mesiacoch v súvislosti s cenami energií domácnosti, firmy i verejné inštitúcie. Odborári zároveň apelujú na okamžité riešenia. V neposlednom rade žiadajú prijatie štátneho rozpočtu na budúci rok, v ktorom sa zohľadnia záväzky plynúce z prijatých kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. Zabúdať by sa podľa nich nemalo ani na seniorov.

Kolaps hrozí mestám i školám

Zložitá energetická situácia sa podľa KOZ odzrkadľuje v obmedzovaní výroby, pozastavení investícií aj v likvidácii pracovných miest. Kolaps podľa nej hrozí obciam a mestám, školám či nemocniciam. Vysoký nárast cien energií sa premieta do cien všetkých výrobkov, potravín či služieb. Chudoba obyvateľov Slovenska, do ktorej sa vplyvom inflácie a rastúcimi cenami všetkých komodít dostávajú, je podľa konfederácie hrozivá a neprijateľná.

Demonštrácia sa koná v rovnakom termíne a čase ako rovnaká akcia Českomoravskej konfederácie odborových zväzov na pražskom Václavskom námestí. Spoločne takto obe odborové centrály vyzývajú vlády oboch krajín, aby sa začali zaoberať sociálnou situáciou obyvateľov a nedopustili prepadanie občanov do chudoby.

Bojím sa o budúcnosť

Pražský protest zvolal predseda Českomoravskej konfederácie odborových zväzov (ČMKOS) a kandidát na prezidenta Josef Středula. Na proteste s názvom „Päť minút po dvanástej“ požadujú férovú odmenu za prácu, bezpečnosť a sociálnu ochranu, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Neschádzame sa tu, lebo nemáme prácu, ale pretože sa bojíme o našu budúcnosť. Prišli sme sem preto, aby sme vyjadrili pokojne, silne a nekompromisne to, čoho sa bojíme,“ povedal Středula. Odbory podľa neho nie sú spokojné s tým, čo sa v Českej republike v súčasnosti deje.

Ako vysvetlenie, čo ich sem priviedlo, citoval Středula bývalého česko-slovenského a českého prezidenta Václava Havla: „Ľahostajnosť k druhým a ľahostajnosť k osudu celku je presne tým, čo otvára dvere zlu.“ Podľa šéfa odborárov je potrebné pomáhať ľuďom aj firmám. „Ak sa tak nestane, máme pred sebou obrovské problémy,“ dodal Středula.

 „Cieľom tejto demonštrácie je dať vláde jasný signál, že každý, kto pracuje, má právo na dôstojný život,“ povedala podpredsedníčka ČMKOS Radka Sokolová.

Ľuďom na Václavskom námestí sa z nahratého videopozdravu prihovorila aj Monika Uhlerová, prezidentka KOZ. „Pozdravujem vás z Námestia SNP, kde aj slovenskí odborári, naši občania, prišli vyjadriť svoju nespokojnosť s krokmi vlády, respektíve so žiadnymi krokmi vlády a parlamentu smerom k zlepšeniu situácie, ktorá súvisí práve s inflačnou krízou, s energetickou krízou a s veľkou neistotou na najbližšie mesiace,“ odkázala Uhlerová./agentury/

X X X

 Poškodenie Kerčského mosta dáva Ukrajine náskok

Výbuch na Kerčskom moste je „obrovský úspech“, ktorý poskytne Ukrajine náskok na bojisku dva, tri týždne, povedal vojenský expert Michael Clarke pre britskú televíziu Sky News.

Bezpečnostný analytik a odborník na obranu Clarke vysvetlil, že Kerčský most je „jediným spojením Ruska a Krymu, ktoré nevedie cez Ukrajinu“ – pred vybudovaním

Teraz Rusi budú musieť dopravovať zásoby „po mori do (okupovaného juhoukrajinského) prístavu Mariupoľ a potom použiť jedinú obstojnú železničnú trať – ktorá sa teraz dostáva do dostrelu ukrajinského delostrelectva“, spresnil Clarke.

 „Táto situácia poskytuje Ukrajine náskok vo vojne dva, tri týždne, kým bude most opravený,“ uviedol Clarke. Dodal, že most „nebude poškodený večne“.

Výbuch vážne poškodil cestný a železničný Kerčský most, spájajúci Rusko s protiprávne anektovaným juhoukrajinským Krymským polostrovom, v sobotu ráno. Dosiaľ sa most využíval na prepravu ruských vojakov a vojenských zásob na Krym a odtiaľ do ďalších častí južnej Ukrajiny. Explózia zničila úseky cesty a poškodila aj železničné koľaje. Dva úseky cesty sa zrútili do mora a cestná doprava na moste je teraz možná len v jednom smere.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie uviedol, že podľa predbežných zistení zomreli pravdepodobne traja ľudia v aute nachádzajúcom sa pri nákladnom vozidle, v ktorom na moste explodovala nálož. Po explózii začal horieť vlak s cisternami v železničnej časti mosta.

Ruskí predstavitelia doteraz tvrdili, že Kerčský most, nazývaný aj Krymský most, je dobre chránený pred všetkými možnými hrozbami, a to zo vzduchu, zeme alebo mora.

Pre Rusko je most tiež dôležitým symbolom ruskej anexie Krymu z roku 2014. Jeho postavením sa Kremeľ snažil ukázať, že Rusko a Krym sú navždy spojené, uviedla stanica BBC./agentury/

X X X

Moskva mení veliteľa na Ukrajine. Vojskám bude šéfovať „veliteľ Surovyj“

 Ruské ministerstvo obrany vymenovalo nového veliteľa ruských jednotiek nasadených na Ukrajine – stal sa ním doterajší veliteľ Južného vojenského okruhu a veliteľ ruských vzdušných a kozmických síl Sergej Surovikin.

„Z rozhodnutia ministerstva obrany Ruskej federácie bol armádny generál Sergej Surovikin menovaný veliteľ Zjednotenej skupiny vojsk (síl) v oblasti špeciálnej vojenskej operácie,“ uviedol Konašenkov. Špeciálnou vojenskou operáciou Moskva oficiálne nazýva svoju inváziu na Ukrajinu.

Podľa agentúry AP ide o prvé oficiálne vymenovanie jediného veliteľa pre všetky ruské sily na Ukrajine. Britská vojenská spravodajská služba v apríli informovala, že ruské sily na Ukrajine dostal na starosti generál Alexander Dvornikov. Moskva však doteraz nikdy neuviedla, že by mal niekto konkrétne celkové vojenské velenie nad operáciou na Ukrajine, píše agentúra Reuters.

Dohliadal na bombardovanie Aleppa

Päťdesiatpäťročný Surovikin sa zúčastnil druhej rusko-čečenskej vojny, konfliktu v Tadžikistane a velil ruským vojskám v Sýrii. Veliteľom vzdušných a kozmických síl sa stal v novembri 2017 a verejnosť sa tento rok v júni dozvedela, že velí aj zoskupeniu Juh.

Surovikin si v Sýrii u podriadených podľa médií vyslúžil prezývku „veliteľ Surovyj“ (teda prísny, tvrdý, brutálny). Generálov drsný charakter sa podľa kolegov utváral v predchádzajúcich bojoch v Afganistane a v Čečensku. Agentúra AP napísala, že Surovikin dohliadal na bombardovanie, ktoré zničilo veľkú časť sýrskeho mesta Halab (Aleppo).

Kyjev v rámci protiofenzívy získal v posledných týždňoch naspäť tisíce štvorcových kilometrov územia, pripomína AFP. Ruské sily boli vytlačené z väčšiny územia Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Museli ustúpiť aj v Cherskonskej oblasti na juhu krajiny a prišli o strategické mesto Lyman v Doneckej oblasti. Tieto neúspechy sú podľa AFP príčinou rastúcej kritiky voči veleniu armády./agentury/

X X X

Krymský most: Symbol Putinových anexií, plány mali nacisti, komunisti 

Prinášame vybrané údaje o Kerčskom (Krymskom) moste, ktorý spája ruskú pevninu s anektovaným ukrajinským Krymom a ktorého časť sa v sobotu po explózii zrútila.

 Kerčský alebo tiež Krymský most bol otvorený v priamom prenose televízie a za účasti ruského prezidenta Vladimíra Putina 15. mája 2018. Zhruba 19 kilometrov dlhú spojnicu medzi ruskou pevninou a anektovaným Krymom ako prvý prešiel práve Putin za volantom oranžového nákladného vozidla Kamaz. Vďaka stavbe, ktorá v prepočte stála 80 miliárd korún, Moskva získala priame spojenie s obsadeným polostrovom, pretože Kyjev pozemnú cestu cez Ukrajinu blokoval.

Vybudovanie mosta sa pre Kremeľ stalo prioritou a v Rusku bol projekt označovaný za stavbu storočia. Realizácia začala vo februári 2016 a trvala viac ako dva roky. Most sa stal najdlhším v Rusku, začína na Tamanskom polostrove v ruskom Krasnodarskom kraji a cez ostrov Tuzla smeruje na západ cez Kerčský prieliv na krymský Kerčský polostrov. Konštrukcia stojí na pylónoch, ktoré sú zavŕtané do hĺbky 56 metrov. Výška mosta je 35 metrov nad hladinou mora, približne uprostred sa nachádza zvýšený oblúk, ktorým môže preplávať lodná doprava.

Most sa skladá z dvoch častí, jedna je pre automobily, druhá pre železnicu. Štvorprúdová vozovka s kapacitou 40 000 vozidiel denne bola v prevádzke od mája 2018, budovanie časti s dvojkoľajnou železničnou traťou sa ale pretiahlo. Prepravu po nej až koncom decembra 2019 osobne zahájil opäť Putin, ktorý vtedy zasadol do kabíny rušňovodiča v spoji s tromi vagónmi vypravenom z krymského prístavu Kerč do stanice Tamaň. Najprv po moste jazdili len osobné vlaky, nákladné sa pridali v lete 2020.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári tohto roku sa špekulovalo o možnosti ukrajinského útoku na most, ktorý hrá dôležitú úlohu pri zásobovaní ruských jednotiek na Kryme a v priľahlej časti Rusmi obsadeného ukrajinského územia. Okrem mosta ale Rusi od júna môžu na spojenie s Krymom používať aj pozemnú cestu cez pevninu. Za invázie na Ukrajinu totiž ruské sily získali kontrolu nad celým pásmom ukrajinského územia, ktoré prilieha k Rusku. Ovládnuté územia siahajú od Charkovskej oblasti cez Donbas a Záporožskú a Chersonskú oblasť až na Krym.

V Kerčskom prielive panoval čulý obchodný ruch už v dávnych dobách, závisel ale na lodnej doprave. Tú často ohrozovalo zlé počasie a búrky. Ako prvý sa rozhodol postaviť most cez prieliv už v roku 1903 posledný ruský cár Mikuláš II., jeho plány ale zhatila rusko-japonská a prvá svetová vojna.

 Most tu začali stavať až v roku 1943 nacisti, ktorí však stihli dokončiť zhruba jednu tretinu a pred svojím odchodom ho kvôli blížiacej sa Červenej armáde vyhodili do povetria. Po oslobodení Krymu v roku 1944 Sovietsky zväz vybudoval cez prieliv 4,5 kilometra dlhý železničný most. Už nasledujúcu zimu ho ale plávajúce kryhy vážne poškodili. Predtým sa cez most do Moskvy vracala sovietska delegácia z historickej jaltskej konferencie.

Za sovietskej éry sa úrady odhodlali len na vyčistenie prielivu od zvyškov mostnej konštrukcie a prepravu medzi Krymom a ruským Krasnodarským krajom zaisťoval trajekt. Nedostatok financií v 80. rokoch zastavil aj toto provizórium, ktoré bolo obnovené až v roku 2004. Po ruskej anexii Krymu v roku 2014 sa vybudovanie mosta stalo znovu prioritou, jedinou možnosťou pre dopravu nákladov totiž boli trajekty plávajúce cez často búrlivý prieliv./agentury/

X X X

Sabotáž paralyzovala železničnú dopravu na severe Nemecka

 V severnej časti Nemecka museli v sobotu na takmer tri hodiny pozastaviť železničnú dopravu. Podľa národného operátora Deutsche Bahn boli dôvodom problémy s komunikáciou spôsobené cudzím zásahom.

 Ľudia čakajúci na hlavnej stanici v Hamburgu po tom, čo v sobotu 8. októbra 2022 zastavila sabotáž železničnú dopravu v severnom Nemecku.

Výpadok pod vplyvom sabotáže zasiahol spolkové krajiny Hamburg, Šlezvicko-Holštajnsko, Dolné Sasko a Brémy. Nepremávali žiadne diaľkové ani regionálne vlaky. Spojenia medzi Berlínom a Kolínom nad Rýnom a medzi hlavným mestom a Amsterdamom boli tiež zrušené, pričom vlaky z Dánska neprekračovali hranicu do Nemecka.

Deutsche Bahn uviedli, že príčinou bolo „zlyhanie digitálneho vlakového rádiového systému“. Sabotáž taktiež narušila zásobovacie linky pre priemyselné odvetvia využívajúce nákladné vlaky.

Minister dopravy Volker Wissing uviedol, že káble, ktoré sú „nevyhnutné pre bezpečné riadenie železničnej dopravy“, boli na dvoch samostatných miestach zámerne prerezané. Povedal, že nemecká federálna polícia incident vyšetruje.

Miesta činu boli na predmestí Berlína a v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko na západe Nemecka. „Dnes nevieme povedať nič o pozadí tohto činu ani o páchateľoch,“ dodal Wissing./agentury/

X X X

Poliaci sa bránia: Kurčatá neboli nasiaknuté chemikáliami, netreba alarmovať celú EÚ

 Poľský rezort pôdohospodárstva je presvedčený, že poľské kurčatá a vôbec ostatná hydina, ktorá mohla byť podľa správ poľských médií kontaminovaná nebezpečnými lázkami, je v poriadku. „Máme vyjadrenie poľskej veterinárnej správy, že mediálne informácie sa nepotvrdili.“ Na brífingu so slovenskými novinármi to po stretnutí ministrov poľnohospodárstva Vyšehradskej štvorky vyhlásil Krzystof Ciecióra, štátny podtajomník poľského ministerstva poľnohospodárstva.

CiecIóra povedal, že prikladajú veľkú pozornosť mediálnym informáciám a preverujú ich. Škandál, ktorý v pondelok pritiahol pozornosť aj slovenských médií, vznikol potom, čo poľské finančné orgány zadržali dvojicu manželov z Poznane, ktorá obchodovala s technickými tukmi a olejmi nakupovanými mimo územia EÚ – o. i. z Ukrajiny, Ruska či Malajzie.

 Objem tukov a olejov, ktorý mal podarený manželský pár zobchodovať, bol vyčíslený na 35 miliónov eur. Nešlo teda o zanedbateľné množstvo, ktoré sa kdesi len tak rozplynulo v priestore, naopak nežiaduce komponenty mali byť podľa poľských médií údajne pridané do krmív, ktoré smerovali na hydinárske farmy.

Vysoký úradník poľského ministerstva možnosť kontaminácie dôrazne poprel. Usiloval sa situáciu dostať do úsmevnej podoby , keď povedal: „Vyzerá to tak že pravdivosť o pridávaní týchto látok do krmív v Poľsku je taká pravdivá, ako informácie, že Česko anektovalo Kaliningrad. Na sociálnych sieťach je to teraz populárny príbeh,“ objasňoval štátny podtajomník Krzystof Ciecióra jednu nie ojedinelú kauzu, na ktorú si posvietili poľské média. Spomeňme si na tú poslednú, keď sa malo dostať na trh mäso z kráv, ktoré namiesto v kafilérii skončili na komerčných bitúnkoch.

Ciecióra zdôraznil, že neexistujú žiadne informácie o tom, že v kurčatách by sa nachádzali akékoľvek škodlivé látky ani pred ani po zverejnení škandálu. Vyslovil názor, že je to jeden zo spôsobov ako spochybniť pozíciu Poľska, ktoré patrí k najväčším výrobcov hydiny v Európe. Z poľskej strany nejde podľa Ciecióra o zľahčovanie situácie,. Vo väčšej miere je podľa neho pravdepodobné, že problém je v byrokracii a nie v tom, že by reálne dochádzalo k dodávaniu medializovaných nebezpečných zložiek do krmív. Dodal, že vec neustále skúmajú a budú informovať, keď ukončia celý proces vyšetrovania.

 Na margo škandálu s poľskými obchodníkmi pochybných krmovinových komponentov sa vyjadril aj eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowsky. Pripustil, že „jednotlivé potravinové škandály, za ktorými je neetické konanie, sa občas môžu vyskytnúť, ale to nie je dôvod, aby sme alarmovali celú EÚ. Myslím si, že poľské orgány to dokážu vysvetliť a nevidím dôvod aby vznikali obavy pred potravinami z Poľska alebo inej krajiny, čo neznamená, že môže dôjsť k potravinovému incidentu. Ale sám fakt, že sa podarilo incident odhaliť, hovorí, že príslušné štátne orgány fungujú,“ povedal Wojciechowsky.

Slovenský minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan reagoval, že sa bavil s poľskou stranou o situácii, ktorá vznikla po medializácii konania poľských obchodníkov s tukmi a olejmi. „Prijal som poľské vysvetlenie, že potrebujú vyšetriť, o aký druh deliktu išlo, či to bolo len na úrovní daní, alebo používanie olejov mohlo ohroziť hydinové mäso.“ Vlčan požiadal poľskú stranu o zoznam firiem, ktoré mohli byť aférou dotknuté. Ponúkol Poľsku, aby sa spojilo aj so slovenskými odborníkmi.

Konštatoval, že na Slovensku „podobnú situáciu“ nenájdeme, produkcia hydiny nezaznamenala podobné podozrenia ako v Poľsku a vieme zaručiť, že slovenské hydinové mäso je zdravé a čerstvé, nezanecháva po sebe dlhú uhlíkovú stopu, teda má blízko k spotrebiteľovi a nie je k nemu dopravované na dlhé vzdialenosti, zaťažujúce prostredie uhlíkovou stopou. Tým dal celkom zrejme slovenským spotrebiteľom najavo, kupujte slovenské potraviny – sú zdravé a bezpečné./agentury/

X X X

Island dokázal s alkoholom nemožné, Slovensko má problém: Štát zatiaľ nezakročí, aj keď len nedávno chcel

Problematika alkoholu nielen za volantom sa dostala na Slovensku opäť na pretras po tragickej nehode z minulej nedele. Päť životov vyhaslo po nezodpovednej jazde opitého vodiča. Hlavný odborník poukazuje na to, že vinný síce je jednotlivec, no štát v tomto nepodniká takmer žiadne kroky a bez zmeny systému je efektívny boj nemožný.

 Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má škodlivé používanie alkoholu za následok smrť troch miliónov ľudí ročne. Existuje až 230 rôznych typov chorôb, kde alkohol zohráva významnú úlohu. Alkohol stojí okrem úmrtí za rozvratom mnohých rodín, vzťahov, je dôvodom agresívneho správania a má na svedomí stovky zdravotných problémov.

Napriek tomu je Slovensko jednou z krajín, kde tečie alkohol v litroch a niektorým vodičom nezabráni ani v tom, aby si sadli za volant. V roku 2018 bola priemerná celosvetová spotreba na úrovni 6,2 litra čistého alkoholu na osobu staršiu ako 15 rokov.

Viac ako 10 litrov alkoholu na osobu

Podľa údajov WHO Slováci spotrebovali v roku 2019 v priemere 10,3 litra alkoholu na osobu. V porovnaní s Českou republikou, Rakúskom, Poľskom či Maďarskom sme na tom síce lepšie, no stále sa nie je čím chváliť. Podľa údajov, ktoré denníku Pravda poskytlo policajné prezídium, bol u vodičov dychovou skúškou alkohol zistený v 7367 prípadoch, pričom nad jedno promile nadýchalo viac ako 3 200 vodičov.

Priemerná spotreba alkoholu na SR v roku 2021

každý obyvateľ skonzumoval v priemere 85,2 litra na osobu (l/os.) rôznych druhov alkoholických nápojov, liehoviny (40 %): 9,8 l/os, víno celkovo: 15,2 l/os, pivo: 60,2 l/os.

Od roku 2015 ide s výnimkou rokov 2020 a 2021, kedy svet čelil pandémii a celková nehodovosť aj podobné incidenty kvôli obmedzenému pohybu klesli, o vzostupný trend. O dôvodoch, ktoré vedú vodičov k tomu, aby si sadli za volant pod vplyvom, sa dá diskutovať. Isté však je, že za svoje správanie pod vplyvom človek zodpovedný je, no v prvom rade je potrebné zmeniť systém.

„Zodpovednosť je aj na strane výrobcov a predajcov alkoholu. Vedú kampane a alkohol sa podsúva mladým ľuďom. Zo strany štátu nie sú prijímané účinné opatrenia, aby sa tomu zamedzilo, čo v iných krajinách existuje,“ povedal pre Pravdu šéf Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica.

 Štát musí zakročiť

WHO preto odporúča, aby sa obmedzil predaj alkoholu, aby sa zvýšila jeho cena, obmedzila sa reklama tak, aby nepôsobila na mladých a takisto zákaz sponzorovania športových a kultúrnych podujatí.

Podľa hlavného odborníka rezortu zdravotníctva je jednoznačne potrebné revidovať Národný akčný plán pre problémy s alkoholom, ktorý bol prijatý v decembri minulého roka na ďalších desať rokov. „Musí sa toho zúčastniť ministerstvo financií, lebo sme opakovane oslovovaní z Európskej komisie, ako je to so spotrebnými daňami na alkohol,“ uviedol.

Rezort zdravotníctva však pre Pravdu uviedol, že nateraz sa Národný akčný plán pre problémy s alkoholom meniť nebude, no ich vlastná iniciatíva nie je vylúčená. „V zmysle uznesenia vlády sa aktualizácia plánu vykoná v roku 2030/2031. Nakoľko z uznesenia vyplýva aj úloha pre iné rezorty predložiť ministrovi zdravotníctva informáciu o priebežnom plnení úloh vyplývajúcich z plánu za príslušný rezort do 31. marca 2026, existuje možnosť, že rezort zdravotníctva pristúpi k aktualizácii daného materiálu iniciatívne aj skôr,“ uviedli z tlačového odboru. Ďalšie kroky, ktorým sa rezort plánuje venovať, budú v súlade s odporúčaniami WHO.

Aktuálne ciele akčného plánu

zvýšiť zdravotné uvedomenie a zdravotnú gramotnosť o rozsahu a povahe zdravotných, sociálnych a ekonomických účinkov škodlivého užívania alkoholu, redukovať negatívne dopady pitia alkoholu na rôzne cieľové skupiny, presadzovaním dôsledného, dodržiavania regulačných opatrení zo strany štátu

Podľa Okruhlicu patria k dvom základným problémom dostupnosť, čo sa miesta a ceny týka, a reklama. Akčný plán zohľadňuje aj možnosti a kompetencie na úrovni jednotlivých rezortov. „Takže vládou schválený dokument nám umožňuje venovať sa na základe princípu Zdravie vo všetkých politikách aj opatreniam týkajúcich sa dostupnosti alkoholu a obmedzovaním reklamy na alkohol,“ uviedol rezort.

Najlepšie opatrenia týkajúce sa alkoholu podľa MZ SR:

zvýšiť spotrebné dane z alkoholických nápojo uzákoniť a presadzovať zákazy alebo komplexné obmedzenia vystavenia sa reklame na alkohol (vo viacerých typoch médií),  uzákoniť a presadzovať obmedzenia fyzickej dostupnosti alkoholu v predajniach (prostredníctvom skrátených hodín predaja).

Príkladom krajiny, v ktorej systémové zmeny pomohli, je napríklad Island. Po takmer dvadsiatich rokoch, kedy systémové zmeny platili, zaevidovali zníženie konzumácie alkoholu u mladistvých pod 18 rokov zo 42 % na 5 %. Mnohí považovali tento spôsob za radikálny, no založený na dôkazoch. Za týmto príbehom stojí americký profesor psychológie Harvey Milkman, ktorého prednáška zaujala tamojších odborníkov.

Island dokázal nemožné

Postupne vznikol plán „Mládež na Islande“ a zmenili sa kľúčové zákony, o ktorých hovorí aj Okruhlica. Tínedžeri od 13 do 16 rokov mohli byť v zime vonku len do desiatej, v lete maximálne do polnoci. Bolo nezákonné kupovať tabakové výrobky do 18 rokov a alkohol do 20 rokov, zakázala sa aj reklama na tabak a alkohol. Väčší dôraz sa problematike kládol aj na školách. Aj dostupnosť je oveľa horšia, ako u nás. Na Islande si alkohol kúpite len v štátnych obchodoch alebo v reštauráciách a baroch.

Štátne obchody sa pritom nachádzajú len v mestách a určite nečakajte, že na tieto obchody narazíte na každom rohu. Aj cena je niekoľkonásobne vyššia v porovnaní s našimi cenami. Iné je aj vnímanie, keďže pitie cez týždeň sa dokonca v niektorých menších mestách považuje za neslušné alebo dokonca za náznak alkoholizmu. Okrem toho na Islande posilnili aj financovanie organizovaného športu, hudby či umenia. Deti z nízkopríjmových rodín dostali finančnú pomoc, podporoval sa čas strávený s rodičmi.

OĽaNO vlastne zakročiť chcelo

Slovensko je v porovnaní s Islandom na úrovni okolo roku 2000, kedy sa v tejto krajine začala situácia s alkoholom u mladistvých meniť. Okrem iného je jedným z najlepších opatrení podľa rezortu zdravotníctva zvýšenie spotrebných daní z alkoholických nápojov. Tieto dane patria do kompetencie ministerstva financií. „Z príjmov z daní za alkohol nie je možné jednoznačne urobiť záver o spotrebe alkoholu, keďže sadzby sa v čase menili,“ skonštatoval pre Pravdu rezort.

Bude sa teda spotrebná daň v budúcnosti zvyšovať? „Akémukoľvek rozhodnutiu v prípade úpravy sadzieb spotrebných daní musí predchádzať politické rozhodnutie,“ uviedlo ministerstvo financií. Sadzby spotrebných daní z alkoholických nápojov (napr. lieh, pivo, víno) podliehajú legislatíve Európskej únie, ktorá harmonizuje zdaňovanie týchto výrobkov naprieč všetkými členskými štátmi.

Na prvý pohľad by sa zdalo, že na túto otázku neexistuje úplne jednoznačná odpoveď. Aspoň podľa aktuálnych odpovedí. Nebolo tomu však tak dávno, kedy sa dostala spotrebná daň z alkoholu do stredobodu politickej pozornosti. Šéf ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽaNO) totiž do parlamentu predložil návrh na zvýšenie spotrebnej dane na alkohol o 30 % ešte v auguste.

O návrhu poslanci ešte nestihli rokovať. Vetrák vtedy priznal, že návrh ešte nebol predmetom medzirezortného pripomienkového konania. „Cieľom návrhu je zabezpečiť dodatočné finančné zdroje na financovanie základných verejných funkcií štátu, ako je napríklad vzdelávanie, či hmotné zabezpečenie zamestnancov verejného sektora,“ zdôvodnil Vetrák.

Spotrebné dane prišli na pretras aj začiatkom júna. Vyššie platy učiteľom za vyššie dane. Tak znel návrh ministra financií Igora Matoviča, ktorý na rokovanie vlády prišiel s novým zákonom. Brzdu totiž vtedy zatiahla strana SaS, ktorá návrh vetovala. Sulík, vtedy ešte člen koalície, bol pripravený baviť sa o zvýšení niektorých daní, vrátane alkoholovej, iba v prípade, ak iné dane klesnú. Argumentom liberálov bolo aj to, že všetky nové dane v konečnom dôsledku zaplatia samotní spotrebitelia vo vyšších cenách, nie „nejakí bohatí kapitalisti“.

Z hľadiska dostupnosti by bolo podľa Okruhlicu dobré zredukovať udeľovanie licencií na predaj alkoholu, aby si človek nemohol jednoducho povedané kúpiť fľašku na benzínovej pumpe alebo v najbližšej večierke. Aktuálne môže licenciu získať každý žiadateľ, ktorý chce byť držiteľom povolenia na predaj alkoholu, mať živnostenské oprávnenie na obchodnú živnosť. Môže ísť o fyzickú, ale aj právnickú osobu.

Je získanie licencie zložitý proces? Posúdenie náročnosti celého procesu závisí od schopností žiadateľa, no pre advokátov, ktorí sa danej problematike venujú opakovane, ide o jednoduchší úkon. „Ak sú splnené všetky zákonné podmienky, colný úrad nemá dôvod nevydať rozhodnutie,“ uviedla pre Veronika Michalíková z advokátskej kancelárie AKMV. „Ak už má žiadateľ vydané povolenie, ďalšie prevádzkarne sa colnému úradu len oznamujú,“ dodala./agentury/

X X X

Matovič vládne s klérofašistami, tvrdí SaS. Ak neodíde, hrozí rozpočtové provizórium

SaS naznačuje, že môže podporiť štátny rozpočet, ak z funkcie odíde minister financií Igor Matovič. Inak Slovensku hrozí rozpočtové provizórium.

V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy sa stretol minister financií za OĽaNO Igor Matovič a poslanec za opozičnú SaS Peter Cmorej. Matovič neodpovedal priamo na otázku, či jeho vládu držia poslanci okolo Tomáša Tarabu, zvolení na kandidátke ĽSNS. Podľa neho je jasné, že vláda má menšinu a preto sa spolieha na podporu nezaradených poslancov.

SaS tento týždeň prvý krát pripustila rokovania o predčasných voľbách. Podľa Petra Cmoreja ešte s nikým nerokovali. „Nikto nás ešte neoslovil, ale nebudeme sa hrnúť do predčasných volieb. Najväčší problém je Igor Matovič.“

„Igor Matovič je držaný vo funkcii klerofašistami okolo Tomáša Tarabu,“ tvrdí poslanec Cmorej. Podľa neho sa musí nájsť spôsob, ako Matoviča zbaviť stoličky, a ten spôsob môžu byť aj predčasné voľby. Tých sa však poslanec Cmorej skôr obáva. „Stále dúfam, že si problém zvaný Igor Matovič, vyriešia sami poslanci.“

Matovič nikam neodchádza

Igor Matovič povedal, že v OĽaNO sú len traja ľudia, ktorí žiadali jeho odstúpenie, ostatní ho v opakovanom tajnom hlasovaní poslaneckého klubu podržali. Na otázku, či nie je čas rokovať s SaS, opovedal, že nie je s kým rokovať. „Správajú sa ako malé deti.“ Podľa neho aj SaS spolupracuje s tarabovcami – napríklad pri zablokovaní rokovania parlamentu o navýšení rozpočtu.

Moderátorka pripomenula, že Tomáš Taraba rokoval s ministrom spravodlivosti o znížení trestov za ekonomickú trestnú činnosť, pričom ešte pred rokom podnikal s trestne stíhaným podnikateľom na úteku Petrom Koščom. Igor Matovič reagoval, že je mu sympatické, že nový minister spravodlivosti Viliam Karas sa stretol s poslancom, ktorý predložil návrh zmeny zákona.

Matovič obvinil SaS, že nepodporila hmotnú zodpovednosť politikov. Poslanec Cmorej sa pýtal: „Na čo by sme podporili takýto zákon, ktorý by napríklad nepostihoval ministra financií, ktorý je podľa majetkového priznania bezdomovec?“

„To je výhovorka,“ reagoval Igor Matovič. Moderátorka mu pripomenula, že zákon nepodporila ani koaličná strana Sme rodina.

„Sme rodina to ani pred voľbami nesľubovala,“ argumentoval Matovič.

Nepriatelia – SaS a Denník N

Igor Matovič si neodpustil ani ostré vyhlásenia. O Robertovi Ficovi povedal, že v parlamente „púšťal zvratky“ o poctivých vyšetrovateľoch.

Pokračoval aj v atakoch voči novinárom. Denník N označil za manipulátorov, lebo podľa neho napísali, že na schôdzi chýbali poslanci OĽaNO, ale nenapísali, že chýbali aj poslanci za SaS.

Matovič takmer polovicu času v diskusii strávil kritikou SaS. Tvrdil, že SaS presadzovala opatrenia len pre zbohatlíkov a oligarchov, Richarda Sulíka opäť kritizoval za čas strávený v Dubaji. S Petrom Cmorejom sa opakovane navzájom obviňovali z klamstva. „Vydierajú nezmyselnou daňovou brzdou, čo si oni vymysleli a čo žiadny, ani podpriemerný ekonóm nepodporuje,“ hovorí Matovič o liberáloch.

Rozpočet v ohrození

Témou diskusie bola aj nejasná podpora pre štátny rozpočet. Ak by sa na schválenie rozpočtu nenašlo dosť poslancov, Slovensku hrozí rozpočtové provizórium. To však podľa Igora Matoviča môže dopustiť len absolútny cynik, lebo by to znamenalo, že sa nebudú zvyšovať platy nedostali učiteľom alebo zdravotníkom.

SaS tvrdí, že o podpore štátneho rozpočtu sa budú s vládou rozprávať po výmene ministra financií. „Môžeme pokojne fungovať ďalej, ak príde zodpovednejší minister financií, a to môže byť hocikto,“ povedal poslanec Cmorej, aktuality.sk

X X X

One Direction, Destiny’s Child či O-Zone. Spomínate si na najväčšie hity už nefungujúcich kapiel?

Tak, ako sa menia trendy v móde, menia sa aj tie hudobné. Najmä popová scéna v posledných rokoch ponúkla mnoho chlapčenských, ale aj dievčenských formácií, na ktoré si už dnes možno vôbec nespomeniete. Ich veľké hity však dodnes rotujú v rádiách.

Spomínate si na skupinu One Direction či dievčenské trio Little Mix, ktoré ohlásilo prestávku len tento rok? Skupiny ako Sugababes či O-Zone už nefungujú dávno, no ich veľké hity sú dodnes možno aj vo vašich playlistoch.

Slovenská hudobná scéna nikdy nemala boyband či girlband, ktorý by sa popularitou mohol rovnať sólovým interpretom či klasickým kapelám. Vo svete však zoskupenia interpretov rovnakého pohlavia fungujú na výbornú už celé roky.

Destiny’s Child

V úvode tohto tisícročia azda každý miloval nejakú dievčenskú skupinu. Každé mladé dievča snívalo o tom, že raz bude stáť na javisku spolu s talentovanou partiou kamarátok.

Medzi tie zoskupenia, ktorým sa to podarilo, sa zaradila zostava Destiny’s Child, vďaka ktorej sme spoznali famóznu Beyoncé a jej rovnako talentované kolegyne Kelly Rowland a Michelle Williams.

Medzi ich najväčšie hity sa zaradila pieseň Survivor, ktorú ako singel vydali v roku 2001. Klip dokonca získal cenu MTV Video Music Award za najlepšie R&B video roku 2001. Skupina síce v súčasnosti už nefunguje, no na rozdiel od iných dievčenských formácií ostali dievčatá dodnes v kontakte.

Beyoncé, Kelly aj Michelle sa navzájom podporujú a v roku 2013 sa opäť stretli na jednom pódiu počas vystúpenia Beyoncé na Super Bowle.

Posledná skladba, ktorú dievčatá spolu nahrali (i keď nie pod označením Destiny’s Child), vznikla v roku 2014. Išlo o skladbu Say Yes, ktorá sa objavila na albume Michelle Williams. V súčasnosti je síce comeback skupiny v nedohľadne, no ak sa ešte niekedy vrátia do štúdia a na koncertné pódiá, určite to bude veľká hudobná udalosť.

Atomic Kitten

Medzi dievčenské skupiny, ktoré v úvode tohto storočia spôsobili obrovské šialenstvo, určite patrí britské trio Atomic Kitten. Na existenciu týchto dievčat ste už možno zabudli, v roku 2001 však vydali dva veľké hity Whole Again a Eternal Flame, ktoré sa aj u nás tešili veľkej popularite.

Úspech skupiny bol taký veľký, že už v roku 2002 vydali svoj druhý album, z ktorého pochádza aj skladba The Tide Is High. Paradoxne, vôbec nejde o ich vlastnú skladbu, len o novú verziu piesne od skupiny The Paragons z roku 1967.

Celosvetovo sa z verzie od Atomic Kitten predalo viac ako 1,5 miliónov kópií a vo Veľkej Británii bola táto skladba tri týždne tou najhranejšou. Dievčatá dokonca nahrali španielsku verziu tejto skladby, tá však ostala pomerne nepovšimnutá.

Skupina sa síce v posledných rokoch viackrát opäť dala dokopy a odohrala niekoľko koncertov, faktom ostáva, že ich posledný album vyšiel v roku 2003.

Ich comeback aktuálne vyzerá celkom nádejne. Minulý rok vydali úspešný remix svojej piesne Whole Again. Aktuálne dokonca koncertujú spolu so skupinou Blue na ich turné po britských ostrovoch.

One Direction

Komerčne medzi najúspešnejšie chlapčenské skupiny všetkých čias dnes patrí One Direction. Jej členovia Niall Horan, Liam Payne, Harry Styles, Louis Tomlinson a Zayn Malik by sa pritom možno nikdy nestretli, ak by sa v roku 2010 neprihlásili do britskej verzie talentovej šou X Factor.

V tomto prípade ide skutočne o produkt šikovných producentov, ktorí v zoskupení videli potenciálny úspech. Nikto však nečakal, že sa z britskej skupiny stane celosvetový fenomén.

One Direction pritom na scéne vydržali len do roku 2016, kedy ohlásili pauzu a všetci členovia rozbehli viac či menej úspešné sólové kariéry. Do dnešného dňa predali viac než 70 miliónov nahrávok a majú na konte takmer 200 hudobných ocenení, vrátane siedmich Brit Awards a štyroch MTV Video Music Awards.

O nespornom úspechu tejto skupiny hovorí aj viac než 12 miliárd prezretí ich videoklipov na YouTube. Najväčšiu pozornosť si dodnes drží ich debutový singel What Makes You Beautiful.

Ten v súčasnosti na svojom turné spieva aj Harry Styles, ktorý sa ako sólový umelec stal jedným z najúspešnejších popových spevákov tejto doby.

Sugababes

Ďalšou britskou skupinou, ktorá si svojho času pripísala globálny úspech, bola tiež kapela Sugababes. Nesporne talentované dievčatá začali s hudobnou kariérou ešte v roku 1998, no osudným sa im napokon stali opakované zmeny v zostave, ktoré nakoniec vyústili k tomu, že v roku 2009 skupinu opustila aj posledná pôvodná členka Keisha Buchanan.

Posledný album skupina Sugababes vydala v roku 2010 pod názvom Sweet 7, no sedmička v ich prípade šťastie nepriniesla.

Skupina v nasledujúcich rokoch síce skúšala opäť uspieť, no napokon ohlásila koniec. Nádejne to pre fanúšikov vyzeralo v roku 2013, kedy sa dala dokopy pôvodná zostava dievčat a pod názvom Mutya Keisha Siobhan nahrali singel Flatline. V roku 2019 dokonca pôvodné trio získalo opäť práva na používanie mena Sugababes.

Napriek tomu však plánovaný comeback tejto skupiny dodnes čaká na svoju skutočnú realizáciu. Nádejne však vyzerá ich pripravované turné, ktoré odštartuje už 16. októbra v anglickom Bristole a ponúkne zmesku tých najväčších hitov ako Freak like Me, Round Round, Hole in the Head, Push the Button či About You Now.

O-Zone

Kto by dnes veril tomu, že moldavská skupina O-Zone začala svoju kariéru ešte v roku 1999? Trio tvorili Dan Bălan, Arsenie Todiraș a Radu Sîrbu. Ich debutový album vyšiel v roku 1999 a skupina sa v nasledujúcich rokoch presadila v Moldavsku a Rumunsku.

Globálny úspech skupine pomerne nečakane priniesla skladba Dragostea Din Tei, ktorú vydali v roku 2003 a predalo sa z nej viac než 12 miliónov kusov.

O rok neskôr sa tento song dostal na prvé priečky v krajinách po celej Európe, no v Amerike si táto skladba získala pozornosť až v roku 2008, kedy ju vo svojom hite Live Your Life použila Rihanna.

Skupina síce bola na svojom vrchole, no ešte v roku 2006 ohlásila koniec z osobných dôvodov. Paradoxne len v tomto roku vyšiel album skupiny O-Zone aj v Japonsku, kde sa stal toho roku 12. najpredávanejším nosičom s počtom viac než milión predaných kusov.

Pôvodné trio sa od tejto doby, až na dve výnimky, k mikrofónu už nevrátilo. Stalo sa tak len v roku 2017 a 2019, kedy koncertovali v Bukurešti.

Trojica spevákov síce rozbehla sólové kariéry, no ani jeden z nich už taký úspech ako v skupine nedosiahol. Dan Balan sa v roku 2018 pokúsil využiť úspech hitu Dragostea din tei v jeho vlastnej skladbe Numa Numa 2.

Little Mix

Medzi najnovšie skupiny, ktorých hity ste v posledných rokoch určite aspoň raz počuli, patrí britské trio (pôvodne štvorica dievčat) Little Mix. Dievčatá, podobne ako One Direction, vznikli vďaka talentovej šou X Factor, ktorú v roku 2011 vyhrali ako prvá skupina v histórii.

Leigh-Anne Pinnock, Jade Thirlwall, Perrie Edwards a Jesy Nelson vydali hneď v roku 2012 debutový album DNA, ktorý sa stretol s obrovským úspechom. Celosvetovo sa z tohto albumu predalo viac než 600 000 kusov.

Dievčatá boli od svojho vzniku skutočne mimoriadne aktívne a od roku 2012 vydali celkovo 6 štúdiových albumov. Skupina si veľmi rýchlo získala úspech aj mimo britských ostrovov, čomu dopomohli aj spolupráce s Jasonom Derulom, Machine Gun Kelly, Nicki Minaj či Seanom Paulom.

Medzi najväčšie hity Little Mix patria skladby Black Magic a Shout Out To My Ex. Spomínaná nahrávka Shout Out To My Ex z roku 2016 sa vo Veľkej Británii stala 3x platinovou a po skladbe Wannabe od Spice Girls druhou najpredávanejšou nahrávkou dievčenskej skupiny v Anglicku.

Posledný album Confetti dievčatá vydali uprostred pandémie v roku 2020.Krátko na to však skupinu za veľmi zvláštnych okolností opustila Jesy Nelson, ktorá ohlásila sólovú kariéru.

Skupina ju neskôr vymazala zo všetkých vizuálov a pokračovala ako trio. Na rok 2021 ohlásili Little Mix turné, to však kvôli pandémii a tehotenstvu v skupine napokon presunuli až na rok 2022. To napokon skupina označila za svoje posledné a po jeho ukončení ohlásila pauzu.

Fifth Harmony

Kariéru v X Factore odštartovala aj skupina Fifth Harmony. Tá však nevznikla v tej britskej, ale v americkej verzii tejto šou. V USA sa X Factor pre nízku sledovanosť dočkal len troch sérií a práve táto skupina bola jeho najlepšou vizitkou, keďže žiadnemu inému účastníkovi sa vo svete nepodarilo presadiť.

Sláva u pätice dievčat však neprišla zo dňa na deň po úspechu v šou, ale až postupom času. Ally Brooke, Normani, Dinah Jane, Lauren Jauregui a Camila Cabello dokonca po celú súťaž zápasili s ostrou kritikou poroty a vo finále v roku 2012 obsadili tretiu priečku.

Svoje debutové EP skupina vydala v roku 2013, žiaden veľký úspech sa však nekonal a singel Miss Movin‘ On sa dostal len na 76. priečku amerického singlového rebríčka.

Obrovskú popularitu aj mimo USA si však Fifth Harmony získali s ich debutovým albumom Reflection z roku 2015. Pilotný singel Boss zaznamenal vo viacerých krajinách úspech, šialenstvo však vypuklo až po vydaní skladby Worth It, ktorej video má dnes viac ako 2 miliardy prezretí.

Skladba sa síce v americkom singlovom rebríčku zastavila na 12. priečke, no i tak išlo o najúspešnejšiu nahrávku dievčenskej skupiny od čias The Pussycat Dolls.

Zlé jazyky síce tvrdili, že ide o jednorazový úspech, no už v roku 2016 Fifth Harmony prepisovali svoje vlastné rekordy so skladbou Work from Home, ktorá obsadila 4. priečku amerického rebríčka Billboard Hot 100 a získala viac ako 2,6 miliardy prezretí na YouTube.

Skupina vďaka tejto skladbe získala MTV Video Music Awards a American Music Awards.

Popularita Fifth Harmony začala upadať, podobne ako aj v prípade iných skupín, po tom, ako dievčatá opustila jedna zo speváčok. Keď sa Camila Cabello v závere roku 2016 vydala na sólovú dráhu, dievčatá ešte vydali album, no v roku 2018 svoje pôsobenie pozastavili, aktuality.sk

X X X

Matovič vládne s klérofašistami, tvrdí SaS. Ak neodíde, hrozí rozpočtové provizórium

SaS naznačuje, že môže podporiť štátny rozpočet, ak z funkcie odíde minister financií Igor Matovič. Inak Slovensku hrozí rozpočtové provizórium.

V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy sa stretol minister financií za OĽaNO Igor Matovič a poslanec za opozičnú SaS Peter Cmorej. Matovič neodpovedal priamo na otázku, či jeho vládu držia poslanci okolo Tomáša Tarabu, zvolení na kandidátke ĽSNS. Podľa neho je jasné, že vláda má menšinu a preto sa spolieha na podporu nezaradených poslancov.

SaS tento týždeň prvý krát pripustila rokovania o predčasných voľbách. Podľa Petra Cmoreja ešte s nikým nerokovali. „Nikto nás ešte neoslovil, ale nebudeme sa hrnúť do predčasných volieb. Najväčší problém je Igor Matovič.“

„Igor Matovič je držaný vo funkcii klerofašistami okolo Tomáša Tarabu,“ tvrdí poslanec Cmorej. Podľa neho sa musí nájsť spôsob, ako Matoviča zbaviť stoličky, a ten spôsob môžu byť aj predčasné voľby. Tých sa však poslanec Cmorej skôr obáva. „Stále dúfam, že si problém zvaný Igor Matovič, vyriešia sami poslanci.“

Matovič nikam neodchádza

Igor Matovič povedal, že v OĽaNO sú len traja ľudia, ktorí žiadali jeho odstúpenie, ostatní ho v opakovanom tajnom hlasovaní poslaneckého klubu podržali. Na otázku, či nie je čas rokovať s SaS, opovedal, že nie je s kým rokovať. „Správajú sa ako malé deti.“ Podľa neho aj SaS spolupracuje s tarabovcami – napríklad pri zablokovaní rokovania parlamentu o navýšení rozpočtu.

Moderátorka pripomenula, že Tomáš Taraba rokoval s ministrom spravodlivosti o znížení trestov za ekonomickú trestnú činnosť, pričom ešte pred rokom podnikal s trestne stíhaným podnikateľom na úteku Petrom Koščom. Igor Matovič reagoval, že je mu sympatické, že nový minister spravodlivosti Viliam Karas sa stretol s poslancom, ktorý predložil návrh zmeny zákona.

Matovič obvinil SaS, že nepodporila hmotnú zodpovednosť politikov. Poslanec Cmorej sa pýtal: „Na čo by sme podporili takýto zákon, ktorý by napríklad nepostihoval ministra financií, ktorý je podľa majetkového priznania bezdomovec?“

„To je výhovorka,“ reagoval Igor Matovič. Moderátorka mu pripomenula, že zákon nepodporila ani koaličná strana Sme rodina.

„Sme rodina to ani pred voľbami nesľubovala,“ argumentoval Matovič.

Nepriatelia – SaS a Denník N

Igor Matovič si neodpustil ani ostré vyhlásenia. O Robertovi Ficovi povedal, že v parlamente „púšťal zvratky“ o poctivých vyšetrovateľoch.

Pokračoval aj v atakoch voči novinárom. Denník N označil za manipulátorov, lebo podľa neho napísali, že na schôdzi chýbali poslanci OĽaNO, ale nenapísali, že chýbali aj poslanci za SaS.

Matovič takmer polovicu času v diskusii strávil kritikou SaS. Tvrdil, že SaS presadzovala opatrenia len pre zbohatlíkov a oligarchov, Richarda Sulíka opäť kritizoval za čas strávený v Dubaji. S Petrom Cmorejom sa opakovane navzájom obviňovali z klamstva. „Vydierajú nezmyselnou daňovou brzdou, čo si oni vymysleli a čo žiadny, ani podpriemerný ekonóm nepodporuje,“ hovorí Matovič o liberáloch.

Rozpočet v ohrození

Témou diskusie bola aj nejasná podpora pre štátny rozpočet. Ak by sa na schválenie rozpočtu nenašlo dosť poslancov, Slovensku hrozí rozpočtové provizórium. To však podľa Igora Matoviča môže dopustiť len absolútny cynik, lebo by to znamenalo, že sa nebudú zvyšovať platy nedostali učiteľom alebo zdravotníkom.

SaS tvrdí, že o podpore štátneho rozpočtu sa budú s vládou rozprávať po výmene ministra financií. „Môžeme pokojne fungovať ďalej, ak príde zodpovednejší minister financií, a to môže byť hocikto,“ povedal poslanec Cmorej, aktuality.sk

X X X

Producenti ropy sa líškajú Kremľu a holandský energetický poklad

Kartel krajín vyvážajúcich ropu ostro zníži produkciu, dôvodom môže byť tlak Putina aj obavy z recesie. Holandsko má ložisko plynu schopné nahradiť ruské dodávky a Kim Kardashian dostala pokutu za tajnú kryptoreklamu. Prečítajte si výber najzaujímavejších správ zo sveta biznisu a financií.

OPEC ostro zníži produkciu ropy

Kartel ropných krajín OPEC+ sa dohodol na najprudšom znížení ťažby ropy od začiatku pandémie (produkciu odvtedy skôr navyšovali). Skupina sa tak pokúsi nakopnúť zárobky svojich členov, keďže obmedzenie ťažby zväčša vedie k rastu ceny.

Tento krok môžu vysvetľovať dva motívy. Prvým je bratríčkovanie medzi Saudskou Arábiou (líder OPEC-u) a Kremľom, keďže sú strategickí spojenci. Voči druhej menovanej krajine EÚ tento týždeň schválila nové sankcie obsahujúce strop na ruskú ropu.

Je teda pravdepodobné, že Kremeľ v odvete tlačil na OPEC, aby globálne ceny navýšil, pričom mu Saudi nechceli robiť naprieky. Druhý motív je všeobecnejší – kvôli slabnúcemu dopytu a obavám z recesie OPEC-u hrozí, že trhová cena ropy začne pre nižší záujem prirodzene klesať, aktuality.sk

X X X

Producenti ropy sa líškajú Kremľu a holandský energetický poklad

Kartel krajín vyvážajúcich ropu ostro zníži produkciu, dôvodom môže byť tlak Putina aj obavy z recesie. Holandsko má ložisko plynu schopné nahradiť ruské dodávky a Kim Kardashian dostala pokutu za tajnú kryptoreklamu. Prečítajte si výber najzaujímavejších správ zo sveta biznisu a financií.

OPEC ostro zníži produkciu ropy

Kartel ropných krajín OPEC+ sa dohodol na najprudšom znížení ťažby ropy od začiatku pandémie (produkciu odvtedy skôr navyšovali). Skupina sa tak pokúsi nakopnúť zárobky svojich členov, keďže obmedzenie ťažby zväčša vedie k rastu ceny.

Tento krok môžu vysvetľovať dva motívy. Prvým je bratríčkovanie medzi Saudskou Arábiou (líder OPEC-u) a Kremľom, keďže sú strategickí spojenci. Voči druhej menovanej krajine EÚ tento týždeň schválila nové sankcie obsahujúce strop na ruskú ropu.

Je teda pravdepodobné, že Kremeľ v odvete tlačil na OPEC, aby globálne ceny navýšil, pričom mu Saudi nechceli robiť naprieky. Druhý motív je všeobecnejší – kvôli slabnúcemu dopytu a obavám z recesie OPEC-u hrozí, že trhová cena ropy začne pre nižší záujem prirodzene klesať, aktuality.sk

X X X

Trnavský kraj má desať kandidátov na župana

Predsedom Trnavského samosprávneho kraja chce byť desať kandidátov. V roku 2017 ich bolo len šesť, najviac ľudí kandidovalo na túto funkciu v roku 2001, keď sa o hlasy voličov uchádzalo až trinásť kandidátov. S výkonom samosprávy na krajskej úrovni majú doterajšiu skúsenosť traja.

Kto kandiduje

Martin Beluský je poslanec národnej rady za stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Na kandidátke strany do parlamentu bol na treťom mieste. V minulosti pôsobil ako projektový manažér a riaditeľ banskobystrického župného úradu. V parlamente zastupoval ĽSNS aj v minulom volebnom období. Pôsobí aj ako hovorca strany.

Za predsedu kandiduje aj súčasný podpredseda samosprávneho kraja József Berényi za stranu SZÖVETSÉG – Magyarok. Nemzetiségek. Regiók. | ALIANCIA – Maďari. Národnosti. Regióny

Na post predsedu kandidoval aj v roku 2017, kedy skončil na treťom mieste. Zároveň sa dostal do druhého kola v roku 2013, keď neuspel v súboji s Tiborom Mikušom. V oboch obdobiach bol zvolený za podpredsedu kraja. V obdobiach 2001 až 2004 a 2009 až 2013 bol poslancom kraja.

Politik maďarskej národnosti bol v rokoch 2010 až 2016 predseda Strany maďarskej komunity. Bol poradca ministra na ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja, neskôr pôsobil aj na úrade vlády. V roku 2002 sa stal poslancom parlamentu, no mandát si neuplatnil, pretože bol menovaný za štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí.

Primátor mesta Holíč Zdenko Čambal je kandidátom Slovenskej národnej strany, SMER – sociálna demokracia.

Od roku 2006 vyhral v komunálnych voľbách na post primátora, je ním štyri volebné obdobia a tento post sa snaží aj obhájiť.

Je poslanec Trnavského samosprávneho kraja, v rokoch 2006 až 2017 bol podpredsedom Trnavského kraja. V parlamentných voľbách v roku 2020 kandidoval za stranu SNS na miesto poslanca.

Zviditeľnil sa ako primátor nielen mestskými zákazkami pre firmu svojho brata. Využíval aj mercedes za takmer 150-tisíc eur vo vlastníctve inej bratovej firmy.

Trojnásobný starosta obce Ratkovce Martin Červenka kandiduje ako nezávislý kandidát. Podporuje ho HLAS – sociálna demokracia.

Je tiež členom predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska a podpredsedom regionálneho Združenia miest a obcí regiónu Jaslovské Bohunice.

Viceprezident národného športového zväzu a poslanec mestského zastupiteľstva v Dunajskej Strede Roland Hakszer tiež kandiduje ako nezávislý kandidát.

V komunálnych voľbách 2014 kandidoval ako nezávislý na post starostu v Dunajskej Strede. V Slovenskom zápasníckom zväze je podpredsedom zodpovedným za voľný štýl a ženské zápasenie.

Advokát a bývalý prokurátor Roman Chudý kandiduje za stranu ŽIVOT – národná strana.

V komunálnych voľbách v roku 2018 kandidoval ako nezávislý na post starostu v meste Piešťany, kde je v súčasnosti mestský poslanec.

Za predsedu Trnavského kraja kandiduje aj podnikateľ Zdenko Rosina s podporou strany NÁRODNÁ KOALÍCIA/NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI. Vo voľbách ho podporujú členovia Občianskeho snemu – Pán Občan. Kandiduje aj za primátora Trnavy.

Súkromný podnikateľ Ivan Stanovič je predsedom hnutia Občan Národ Spravodlivosť, za ktoré kandiduje. Hnutie sa pretransformovalo zo zoskupenia aktivistov Občiansky generálny štrajk, ktorý bojoval aj proti covidovým opatreniam. Zorganizovali aj desiatky protestov pred NR SR ako aj Prezidentským palácom.

Na post predsedu kandiduje za hnutie Republika okresná predsedníčka hnutia v Galante, právnička a ekonómka Veronika Temňáková.

Profesionálne pôsobí ako konateľka spoločnosti, blízke sú jej najmä témy sociálneho zabezpečenia, pracovného práva a problémov v oblasti malého a stredného podnikania.

Obhájiť funkciu chce terajší predseda samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Je kandidátom strán a hnutí OĽANO, SaS, KDH, Spolu – občianska demokracia, Občianski demokrati Slovenska, Demokratická strana, Šanca, Za ľudí a Sme rodina, NOVA, Kresťanská únia, ZMENA ZDOLA, Občianska konzervatívna strana a Magyar Fórum – Maďarské fórum.

Po voľbách v roku 2010 pôsobil ako poslanec za stranu SaS. Vo volebnom období 2012 až 2016 pôsobil ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za hnutie OĽaNO. Zvolený do parlamentu bol aj v roku 2016 zo 148.miesta na kandidátke OĽaNO. K 5. januáru 2018 sa vzdal poslaneckého mandátu kvôli zvoleniu za predsedu Trnavského samosprávneho kraja.

Spojené župné a komunálne voľby sa uskutočnia 29. októbra, aktuality.sk

X X X

Prezident UEFA verí, že MS 2030 budú v Európe. V súvislosti s Ukrajinou vyslovil tajomnú vetu

 Prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin dúfa, že majstrovstvá sveta v roku 2030 sa uskutočnia na „starom kontinente“.

 Uviedol to počas zasadnutia výročného kongresu Medzinárodnej asociácie športových novinárov (AIPS) v Ríme. „Som si istý, že vyhráme. Vravím ‚my‘, pretože Španielsko a Portugalsko sú naše federácie,“ povedal Čeferin na margo kandidatúry dvoch susedov.

Do nej by sa mala zapojiť i Ukrajina, čo údajne zoficiálnia na stredajšej tlačovej konferencii v sídle UEFA vo švajčiarskom Nyone. Nasvedčuje tomu i tajomná veta Čeferina, ktorú vyslovil v Ríme: „O pár dní nastane zaujímavý vývoj a ja sa teším na tieto majstrovstvá sveta.“ Šéf európskeho futbalu sa ešte v jednej súvislosti pristavil pri MS 2030 v prípade, že sa budú konať v Európe. „Počul som, že finále bude na Štadióne Santiaga Bernabéua, ale to je v poriadku,“ povedal 54-ročný rodák zo slovinskej Ľubľany.

Spomenutý stánok patrí španielskemu klubu Real Madrid, ktorý preferuje odklon od tradičnej Ligy majstrov pod hlavičkou UEFA smerom k vytvoreniu kontinentálnej superligy za účasti najlepších európskych tímov. Čeferin z tohto dôvodu niekoľko mesiacov nevedel prísť na meno prezidentovi Realu Florentinovi Pérezovi, no nedávno sa vzťahy medzi touto dvojicou začali predsa len „otepľovať“, i keď niektoré kluby sa stále nevzdávajú rebelskej myšlienky o superlige.

UEFA i Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) zažijú na budúci rok prezidentské voľby. Čeferin neočakával, že by sa nejaký európsky kandidát postavil súčasnému šéfovi FIFA Giannimu Infantinovi, a zároveň povedal, že už má 55 listov od európskych zväzov vyjadrujúcich podporu pre svoje pokračovanie na čele UEFA, aktuality.sk

X X X

Po prvýkrát prehovoril o bolesti, ktorú stále prežívajú: Takáto bola kráľovná, naša babička…

Celá kráľovská rodina miluje prírodu, foto: kráľovná Alžbeta II., princ William a Kate Middleton v záhrade Back to Nature Garden v roku 2019Zdroj: Profimedia

 Členovia kráľovských rodín len veľmi málokedy prehovoria na verejnosti o svojich pocitoch. Teraz však princ William urobil výnimku a vo svojom prejave spomenul svoju zosnulú babičku. Pred prítomnými hosťami úprimne priznal, že mu veľmi chýba.

Milovala prírodu

V utorok 4. októbra vystúpil princ William na podujatí United Wildlife Summit, ktoré sa konalo v Londýne. Jeho hlavnou témou bol vzťah ku prírode a ekológii. Medzi pozvanými hosťami porozprával svoj oficiálny príhovor, v ktorom sa prekvapivo vyjadril aj ku smrti svojej babičky, pozrite si jej posledné vystúpenia vo videu (zdroj: Profimedia):

Aká bola? Veľmi nám chýba…

Povedal to však veľmi jemným spôsobom, aby tak zároveň uchoval tradíciu monarchie. „Náš prírodný svet je jednou z našich najväčších aktív. Je to lekcia, ktorú som sa naučil už od mladého veku, od môjho otca a starého otca, obaja oddaní prírodovedci a tiež od mojej starej mamy, ktorá mi veľmi chýba a ktorej tak veľmi záležalo na prírode,“povedal vo svojej reči.

William tak ukázal, že aj jemu Alžbeta II. veľmi chýba. I keď o tom z hľadiska protokolu nerozprávajú často, napriek tomu bolo pre nich ťažké vysporiadať sa s jej stratou a spomínajú si na ňu aspoň takýmto spôsobom.

Chce jej vzdať poctu prostredníctvom svojej práce

Po strate svojich blízkych sa vždy nejako snažíme, aby sme uchovali ich pamiatku. Robíme veci, ktoré mali radi, venujeme sa rovnakým záľubám, staráme sa o ich obľúbené miesta a veci alebo pokračujeme v nejakom ich inom posolstve. Aj vďaka tomu zostávajú takpovediac večne medzi nami a nezabúdame na nich nielen my, ale ani ostatní ľudia. Presne takúto poctu chce svojej babičke a bývalej kráľovnej vzdať aj princ William.

„V časoch strát je útechou uctiť si tých, ktorí nám chýbajú, prostredníctvom práce, ktorú robíme. Preto ma veľmi utešuje pokrok, ktorý robíme, aby sme ukončili nelegálny obchod s divokými zvieratami,“ povedal na londýnskom summite. Opäť tak veľmi úprimným spôsobom ukázal, ako veľmi blízka mu bola anglická kráľovná, s ktorou ešte v lete takto oslávili jej veľké jubileum.

Prvé oficiálne vystúpenie od pohrebu kráľovnej

Takmer mesiac po smrti Alžbety II. mal princ William svoje prvé oficiálne vystúpenie od jej pohrebu. Predtým sa zúčastnil jedného podujatia v Londýne, kde bol len ako hosť a spolu s manželkou Kate Middleton mali prvú oficiálnu cestu ako princ a princezná z Walesu.

Teraz sa však po prvýkrát postavil pred ľudí a predniesol nejaký prejav. Všetci preto s napätím očakávali, čo v ňom bude hovoriť a ako sa zhostí svojej úlohy už priameho čakateľa na trón. William ich opäť nesklamal a ukázal svoju citlivú stránku, keď svojej zosnulej babičke venoval niekoľko pekných slov.

K prírode má blízko William, i celá rodina

Účasť princa Williama na tomto podujatí nebola vôbec náhodná. Tak on, ako aj veľká časť jeho rodiny má totiž veľmi blízko k prírode a ekológii. Všetko odštartoval už princ Philip, ktorý sa venoval ochrane prírody. Veľkým propagátorom farmárčenia a ekologického prístupu k životu je aj kráľ Karol III.. Preto mnohí očakávajú, že počas svojho panovania bude veľkú pozornosť venovať i tejto téme.

Lásku k prírode po svojom otcovi zdedili aj Harry a William. Taktiež sa snažia dopestovať pre seba a svoje rodiny čo najviac bio plodov z vlastných záhrad a venujú sa klimatickej kríze, ktorá sa aktuálne ukazuje ako veľmi vážny problém, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.