V Bruseli o rozruchu vo vláde Fialy ČR, kauza magistrátu, Chorváti strop PHM

Škandál na pražskom magistráte ohrozuje stabilitu českej koalície, ktorá nastúpila k moci s prísľubom, že vykorení korupciu a znovu nastolí liberálnu demokraciu, píše bruselský web Politico. Kauzu okolo bývalého námestníka pražského primátora a členov hnutia STAN, ktorá spôsobila prvý odchod ministra vo vláde Petra Fialu, si všimol bruselský web Politico. Píše o rozruchu v českej vláde pred blížiacim sa predsedníctvom ČR v Rade Európskej únie. TASR o tom informuje na základe článku servera Politico.eu.

Škandál na pražskom magistráte ohrozuje stabilitu českej koalície, ktorá nastúpila k moci s prísľubom, že vykorení korupciu a znovu nastolí liberálnu demokraciu, píše Politico. Bruselský server zdôrazňuje, že rozruch prichádza v čase, keď sa Česká republika pripravuje prevziať predsedníctvo v Rade EÚ.

Úplatkárstvo a účasť v zločineckej skupine

Bývalý námestník pražského primátora Petr Hlubuček je spolu s ďalšími 11 ľuďmi obvinený v kauze Dozimetr, ktorá sa týka hospodárenia v pražskom dopravnom podniku. Konkrétne Hlubučka stíhajú za úplatkárstvo a účasť v zločineckej skupine, ktorú mal spoluzakladať. Server Politico píše, že zatýkanie na pražskom magistráte spôsobilo v českej vláde rozruch.

„Zatknutia otriasajú koaličnou vládou, ktorá vznikla v novembri po prísľube, že obnoví dôveru v mainstreamovú politiku medzi hlboko cynickými voličmi,“ píše autor článku Tim Gosling.

Kauza spôsobila prvú personálnu výmenu vo vláde premiéra Fialu. Minister školstva Petr Gazdík vzhľadom na styky s ďalším obvineným, podnikateľom Michalom Redlom, oznámil svoju rezignáciu, hoci sa necíti ničím vinný. „Nechcem rozkolísať vládu ani koalíciu na prahu predsedníctva EÚ,“ napísal Gazdík na sociálnej sieti Twitter.

„Podľa všetkých dostupných informácií nie je Petr Gazdík ani obvinený, ani vyšetrovaný. Ide teda o čestné riešenie, na ktoré sme v posledných rokoch neboli vo vysokej politike zvyknutí,“ komentoval na Twitteri jeho odchod premiér Fiala.

Ak by sa hnutie STAN rozpadlo, ohrozilo by to podľa servera Politico Fialovu vládu. Vládna koalícia má aktuálne v 200-člennom parlamente 108 kresiel. Bez 37 zástupcov Pirátov a hnutia STAN by prišla o väčšinu.

Česká republika bude predsedať Rade Európskej únie po 13 rokoch. Prvýkrát ju viedla v roku 2009. Vtedy si ako motto stanovila slogan „Európe to osladíme“. Počas predsedníctva sa rozpadla vtedajšia vláda premiéra Mirka Topolánka zložená zo strán ODS, KDÚ-ČSL a Strany zelených, aktuality.sk

 X X X

Chorváti zaviedli strop na pohonné hmoty, tankovanie bude lacnejšie

Chorvátska vláda v snahe o zmiernenie vplyvu prudkého rastu cien na spotrebiteľov zaviedla strop na ceny motorových palív. S platnosťou od utorka (21. 6.) bude na väčšine (94 %) čerpacích staníc úradne zastropovaná cena pohonných látok. Obmedzenie cien sa netýka čerpacích staníc na diaľniciach, uviedol chorvátsky premiér Andrej Plenkovič novinárom.

Úradne stanovená cena predstavuje 13,50 HRK (1,79 eura) za liter 95-oktánového benzínu a 13,08 HRK (1.74 eura) za liter dieselu. Na diaľniciach budú vodiči platiť 14,57 HRK (1,94 eura) za liter benzínu a 14,06 HRK (1,87 eura) za liter dieselu. Vládne opatrenie predbežne platí dva týždne./agentury/

 X X X

  Advokáta Paru prepustili v SR z väzby

Advokáta Mareka Paru prepustili z väzby na slobodu krátko pred poludním. Vo vyšetrovacej väzbe strávil takmer dva mesiace. Dostal sa tam v rámci kauzy Kaifáš, kde sa mal podieľať na diskreditácii prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka. Súd ho poslal do väzby, lebo sa obával, že môže ovplyvňovať svedkov.

O prepustení rozhodol dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), uviedol hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Informáciu priniesol portál zregionu.sk. Správu preň potvrdil jeden z Parových advokátov – exminister Robert Kaliňák. Druhým obhajcom je Michal Mandzák.

„Vykonaním predmetných výsluchov dôvod väzby pominul, preto prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obvineného z väzby prepustil,“ informoval Skladan. U obvineného boli súdom konštatované iba dôvody tzv. kolúznej väzby, ktoré mali trvať do vykonania výsluchu presne konkretizovaných osôb.

Para ako advokát zastupoval klientov, ktorých chcela polícia a prokurátor v tomto prípade vypočuť, napríklad Norberta Bödöra, Róberta Krajmera či Tibora Gašpara. Para je už niekoľko rokov právnikom Mariana Kočnera, ktorého súdia v prípade vraždy novinára.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala advokáta 20. apríla. Obvinený je zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Podľa obvinenia bol činný pre údajnú zločineckú skupinu okolo nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Senát Najvyššieho súdu 2. mája rozhodol o jeho vzatí do kolúznej väzby. Tá sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených či mariť vyšetrovanie./agentury/

X X X

Omyly Igora Matoviča. Už sa sťažuje ako Fico či Trump

 Patrí k najnedôveryhodnejším politikom. Igora Matoviča hodnotia negatívne už aj jeho vlastní. On zvaľuje vinu na novinárov. Pomohol by slovenskej politickej scéne odchod prvého muža hnutia OĽaNO z vlády?

Igor Matovič stihol byť od marca 2020 premiérom, teraz je ministrom financií. Stále vedie mandátovo najsilnejšie koaličné hnutie OĽaNO. Krátko po parlamentných voľbách obyčajní trhali prieskumy politických preferencií. Aj nástup novej vlády bol razantný, veď takmer okamžite premiér Matovič odvolal šéfa štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru, ktorý zakrátko putoval do väzby. No prišli aj prvé chyby, a najmä prvé nezhody v samotnej koalícii.

Takmer hneď od začiatku sa vzťahy medzi SaS a OĽaNO, či presnejšie povedané medzi ich šéfmi Richardom Sulíkom a Matovičom, ukazovali ako nie dobré. Za dva roky pri moci sa pritom vôbec nezlepšili.

Podľa najnovšieho prieskumu agentúry AKO pre televíziu JOJ hodnotí celkové pôsobenie Igora Matoviča v slovenskej politike až 82 percent populácie ako negatívne (28,2 percenta ho vníma skôr negatívne a 53,8 percenta úplne negatívne). Naopak, úplne pozitívne len 1,5 a skôr pozitívne 9,1 percenta opýtaných. Nevedelo alebo nechcelo odpovedať 7,4 percenta respondentov.

VIDEO: Matovič v Ide o pravdu aj o predčasných voľbách: Viem, čo spôsobí koniec koalície. (9. 6. 2022)

Kto za to môže?

Podľa Matoviča za jeho zlý obraz môžu v prvom rade médiá. Už viackrát sa posťažoval, že novinári „mu idú po krku“ už od marca 2020. Minulý týždeň vyhlásil, že práve novinári z neho „urobili Žida 21. storočia“.

„Keby sme sa pozreli na to z nadhľadu, všade sa médiá snažia informovať o vláde a o tom, ako koná. To sa netýka len Slovenska, ale všetkých vyspelých demokracií,“ vysvetľuje šéf agentúry AKO Václav Hřích.

 Upozorňuje, že vo vláde sú problémy a konflikty dva roky. „Skôr je to o tom, že vnútrokoaličné konflikty dávajú materiál. Ale to nemá nič spoločné s médiom, ale s tým, o čom informuje. Aj keby ste robili priame prenosy, obsah by bol podobný,“ dodáva s tým, že v čase internetu a sociálnych sietí nemôže jedno médium všetko ovplyvniť. „Podľa mňa sa preceňuje sila toho, ako môžu médiá niekomu zlepšiť alebo zhoršiť imidž,“ dodáva Hřích.

„Myslím si, že každý politik je pod tlakom novinárov. Matovič sa v tom vzťahu dostáva do situácie, keď sa sťažuje podobným spôsobom ako Robert Fico alebo Donald Trump. Novinári len informujú – najmä v jeho prípade – veď je to on, kto uráža svojich koaličných partnerov, je to on, kto sa neporadí s expertmi, je sólo hráč. A keď rozhodnutie nie je predebatované so sociálnymi partnermi, samosprávami, zamestnávateľmi, tak je to skôr kritika zo strany rôznych organizácií a expertov a novinári o tom iba informujú,“ hodnotí ministra politologička Darina Malová./agentury/

X X X

Česká vláda prišla o ministra Gazdíka. „Prezumpcia viny“, tvrdí

 Veľká korupčná kauza na pražskom magistráte už má svoju obeť v českej vláde. Kabinet Petra Fialu polroka po svojom vzniku prichádza o prvého člena. Z funkcie ministra školstva koncom júna odíde Petr Gazdík, doterajší podpredseda Starostov a nezávislých (STAN), ktorý sa zároveň vzdal aj postu vo vedení hnutia.

Gazdík mal úzke kontakty na zadržaného lobistu Michala Redla, ktorého česká polícia vyšetruje ako hlavu zločineckej skupiny.

Podľa medializovaného úniku z policajného spisu sa Gazdík s Redlom stretával medzi štyrmi očami, komunikovali cez šifrované telefóny a strávili spolu aj dovolenku v Alpách. Odstupujúci minister tvrdí, že je nevinný a nič zlé neurobil. „Necítim sa vinný vo vecnej, ani v trestnoprávnej rovine. Moje styky s niektorými ľuďmi však vrhajú tieň aj na hnutie STAN,“ napísal na Twitteri. Gazdík svoju rezignáciu vysvetlil tým, že nechce rozkolísať vládu pred nadchádzajúcim českým predsedníctvom v Európskej únii.

Redl patrí medzi obvinených v kauze pražského dopravného podniku. Podľa polície organizovaná skupina s desiatkami obvinených systematicky obsadzovala kľúčové pozície v dopravnom podniku tak, aby spriaznení manažéri mohli ovplyvňovať výberové konania s cieľom získať úplatky od víťazných firiem. Do skupiny patril i bývalý námestník pražského primátora Petr Hlubuček z hnutia STAN, ktorý sa svojho postu vzdal minulý týždeň.

Pre úzke kontakty na Redla v pondelok svoje členstvo v hnutí STAN pozastavil tiež europoslanec Polčák. „Rovnako ako Petr Gazdík nie som aktérom súčasnej kauzy okolo mestských objednávok v Prahe. A rovnako ako Petr Gazdík som pripravený nebyť súčasťou užšieho vedenia hnutia STAN,“ napísal na sociálnej sieti Polčák, ktorý rovnako ako Gazdík absolvoval spoločnú rodinnú dovolenku v Rakúsku s Redlom.

Gazdíkovo rozhodnutie rezignovať ocenil predseda vlády a ODS. „Podľa všetkých dostupných informácií nie je ani obvinený ani vyšetrovaný. Ide teda o čestné riešenie, na aké sme posledné roky vo vysokej politike neboli zvyknutí,“ napísal Fiala na Twitteri.

Podobne sa vyjadrila aj šéfka Poslaneckej snemovne i ďalšej koaličnej strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Voličom sme sľúbili zmenu a tá spočíva aj v tom, že pre politika platí v takto závažných prípadoch prezumpcia viny,“ konštatovala.

Opozícii sa to však máli; volá po odchode hnutia STAN z vlády. Expremiér a líder hnutia ANO Andrej Babiš žiada predovšetkým odchod ministra vnútra a šéfa hnutia STAN Víta Rakušana, ktorý podľa neho z vládnej pozície kryje organizovaný zločin vlastného hnutia.

Premiér Fiala ale odchod ministra vnútra odmieta. „Polícia pod jeho vedením zadržala vplyvného člena jeho hnutia a obvinila ho zo zosnovania zločineckej skupiny, čo je dôkaz, že pracuje dobre,“ obhajuje Fiala Rakušana./agentury/

X X X

Rusi menia situáciu, Briti sa zamerajú na pozemné vojny

 Nový šéf britskej armády odkázal vojakom, že musia byť pripravení čeliť Rusku na bojisku. Ruská invázia na Ukrajinu podľa neho ukázala, že vojsko musí byť schopné viesť pozemné vojny. Generál Patrick Sanders to podľa stanice BBC uviedol v internej správe zo 16. júna adresovanej armádnym príslušníkom.

 Sanders, ktorý do funkcie nastúpil pred vyše týždňom, vo vyhlásení menovite oznamuje, že armáda musí byť „schopná poraziť Rusko“. „Ruská invázia na Ukrajinu zdôrazňuje náš hlavný cieľ – chrániť Spojené kráľovstvo a byť pripravení bojovať a vyhrávať pozemné vojny – a posilňuje potrebu odrádzať ruskú agresiu hrozbou sily,“ napísal Sanders. „Teraz je naliehavo nutné vytvoriť armádu schopnú bojovať po boku našich spojencov a poraziť Rusko na bojisku,“ dodal.

Podľa zdroja BBC z rezortu obrany nie je vyznenie správy nijako prekvapivé, pretože všetky armády sveta cvičia na boj. Zmenili sa však hrozby, ktorým krajiny teraz čelia. Sanders upozorňuje, že je od roku 1941 prvým veliteľom britskej armády, ktorý do funkcie nastupuje v čase pozemnej vojny v Európe s účasťou veľkej kontinentálnej mocnosti.

Ruská invázia na Ukrajinu zmenila vyhliadky britskej armády aj kontext, v ktorom pôsobí, pripom ína BBC. V nadchádzajúcich rokoch jej totiž hrozí znižovanie stavov – v marci 2021 vláda oznámila zníženie počtu vojakov na 72 500 do roku 2025.

Výdavky na obranu v Spojenom kráľovstve sa od roku 2017 reálne zvýšili o tri miliardy libier ročne, zatiaľ čo v období medzi rokmi 2010 a 2017 sa reálne znížili o 6,6 miliardy libier.

Podľa údajov Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie (IISS) vydáva Rusko na armádu približne 4,14 percenta svojho hrubého domáceho produktu, zatiaľ čo Británia asi 2,33 percenta.

Británia patrí k najväčším podporovateľom Ukrajiny v jej boji proti ruskej invázii, Kyjevu dodala množstvo zbraní, vrátane ťažkých. Premiér Boris Johnson v piatok prišiel do Kyjeva, kde sa zišiel s prezidentom Volodymyrom Zelenským a ponúkol mu rozsiahly výcvikový program pre nových aj existujúcich príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl s potenciálom vycvičiť každých 120 dní až 10 000 vojakov./agentury/

X X X

Ukrajinský súd v pondelok zakázal najväčšiu proruskú politickú stranu v krajine a zhabal jej majetok na celoštátnej úrovni v súvislosti s obvinením z podkopávania suverenity krajiny. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Rozhodnutie prišlo po tom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v marci podpísal dekrét zakazujúci činnosť politickým stranám, ktoré tajné služby označili za naklonené Moskve.

Ukrajinský minister spravodlivosti Denys Maľuska vo vyhlásení na sociálnej sieti uviedol, že odvolací súd „zakázal činnosť politickej strany Opozičná platforma – Za život“. Súd podľa neho rozhodol o prevode všetkého majetku, finančných prostriedkov a ďalších aktív tejto strany do vlastníctva štátu.

Maľuska dodal, že celkovo bolo zakázaných desať proruských politických strán, ktorých činnosť bola považovaná za podkopávanie národnej bezpečnosti Ukrajiny.

X X X

Maďarsko ponúka svoje územie ako alternatívnu trasu na prevoz ukrajinského obilia, oznámil v pondelok v Luxemburgu maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, informuje spravodajca TASR s odkazom na správu agentúry Reuters.

Šéf maďarskej diplomacie ponuku predloženú na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu zdôvodnil skutočnosťou, že na zvyčajných prepravných trasách prechádzajúcich Čiernym morom sú v dôsledku ruskej invázie prekážky.

X X X

Nemecko po prvýkrát na základe protiruských sankcií zhabalo ruskému manželskému páru trojicu bytov v Mníchove a tiež bankový účet. Doteraz nemecké úrady Rusom majetok iba blokovali. O zhabaní nehnuteľností dnes informovala mníchovská prokuratúra, ktorá na prípade spolupracuje so Spolkovým kriminálnym úradom (BKA) a mníchovským finančným úradom. Identitu Rusov prokuratúra nezverejnila, uviedla ale, že muž je členom ruskej Štátnej dumy – dolnej komory parlamentu.

„Od 14. júna 2022 sa uskutočnilo súčasné zhabanie trojice nehnuteľností (súkromných bytov) v Mníchove a tiež bankového účtu, na ktoré prichádzalo mesačné nájomné zhruba 3500 eur,“ oznámila vo vyhlásení prokuratúra. Dodala, že podľa všetkého ide o prvý prípad, keď bol v Nemecku sankcionovaným Rusom zhabaný majetok.

X X X

Remišová predstavila novinku Slovensko v mobile. Nočná mora prihlasovania cez čítačku sa má skončiť

Budujeme nový digitálny ekosystém, vďaka ktorému občania dostanú nové a lepšie služby, vyhlásila ministerka Veronika Remišová (Za ľudí) na tlačovej konferencii pri predstavovaní Slovenska v mobile.

Štát zavádza prvú fázu projektu na digitalizáciu svojich služieb Slovensko v mobile. Občania a podnikatelia by tak mali mať jednoduchší prístup k verejným službám v úplne novej podobe. Ako v pondelok informovala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí), aplikácia už funguje, pričom prvým krokom je prihlasovanie sa k elektronickým službám s overením identity cez Mobilné ID. Aplikácia umožní spojenie s viac ako štyristo portálmi a službami verejnej správy. Postupne budú v systéme pribúdať ďalšie funkcie.

Zámerom projektu Slovensko v mobile je podľa vicepremiérky sprístupniť ľuďom užitočné služby štátu a umožniť komunikáciu s úradmi bezpečne a jednoducho cez mobily. „Prvý mimoriadne dôležitý krok, ktorý práve teraz robíme, je overenie identity užívateľa. Mobilné ID sa stáva realitou a vďaka nemu máme odteraz možnosť prihlásiť sa cez mobilný telefón do služieb štátu,“ uviedla Remišová s tým, že predchádzajúce vlády o zavedení tohto projektu dlhé roky len hovorili.

Ak majú byť elektronické služby pre občanov dostupné, podľa ministerky musia byť jednoduché a spoľahlivé. „Našim cieľom bolo, aby na prihlásenie sa do Slovensko.sk (ústredný portál verenej správy), ale aj do ďalších úradných portálov stačil iba mobil,“ podotkla Remišová. V aplikácii zatiaľ budú kalendár udalostí, sťahovanie výpisov, žiadosť a pripomienka o konci platnosti emisnej a technickej kontroly vozidla. „Takisto si môžete vybaviť náhradné cestovné doklady, ak ich v zahraničí stratíte, čo je veľmi dôležité pred letnou dovolenkovou sezónou,“ priblížila.

Postupne budú pridávať ďalšie možnosti, už počas leta budú tímy pracovať na proaktívnych notifikáciách v spolupráci so Sociálnou poisťovňou. Podnikateľom sa napríklad stávalo, že ich vylúčili z verejného obstarávania len preto, že mali symbolické nedoplatky voči štátu. Cez mobil bude možné zaplatiť napríklad miestne dane. „Pribudne zjednodušený podpis dokumentov, riešenie životných situácií. Pôjdeme krok za krokom. Budujeme úplne nový digitálny systém štátu v službách občana. Celé nové Slovensko IT, digitálny ekosystém pre jednoduché, bezpečné a prístupné služby štátu,“ dodala Remišová. Prisľúbila lepšie a efektívnejšie služby občanom.

X X X

Žilinskí poslanci obmedzili otváracie hodiny podniku, ktorý ľuďom nedal spať

Podniku skrátili otvárací čas počas piatkových a sobotňajších nocí o tri hodiny. Časť zastupiteľstva si myslí, že Žilina pre diskriminačný návrh skončí na Ústavnom súde.  Obyvatelia ulíc v centre Žiliny v častiach Na priekope a Dolný val sa roky sťažovali na rušenie nočného kľudu hlasnou hudbou z podniku a skupinami ľudí, ktorí zvyknú popíjať pred prevádzkou.

Mestská polícia robí pred prevádzku pravidelné výjazdy, obyvatelia sa po neúspešných debatách s majiteľmi klubu obrátili na poslancov. Požiadali ich, aby využili svoje právo a skrátili otvárací čas prevádzok v danej lokalite. Zastupiteľstvo zmenu otváracieho času odsúhlasilo. Oponenti tohto riešenia hovoria o obmedzovaní podnikania.

Podnik Nosorožec má v meste takmer tridsaťročnú tradíciu. Problémy s rušením nočného kľudu sa začali v roku 2019, keď ho prevzali noví majitelia. Pozývali dídžejov, čo zatraktívnilo podnik, no znepríjemňovalo život obyvateľom, ktorí majú v lokalite byty.

Lekár Ľuboš Bauček vystúpil aj na pondelkovom zastupiteľstve. V roku 2020 požiadal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Žiline, aby na mieste urobil meranie hluku. Úrad skonštatoval, že hluk z prevádzky prekročil legislatívne normy.

Majitelia kultového podniku sa rovnako zúčastnili rokovania, kde sa prejednávalo ich podnikanie. Skonštatovali, že po meraní urobili také opatrenia, aby zvuk z podniku ľudí zo susedstva neobmedzoval. Na margo hlučných skupín na ulici povedali, že za tých zodpovednosť nenesú a že o verejný poriadok sa stará mestská polícia.

„Ľudí, ktorí stoja pred podnikom, takisto vnímame ako problém, nie sú to naši zákazníci. Často sú to mladiství, ktorí popíjajú svoj alkohol. Verím, že chápete, že ide o pozemok, kde naše kompetencie končia. Potrebujeme súčinnosť polície,” vyjadril sa  Ján Lešťan.

  Kompromis

Klub na svojej facebookovej stránke uvádza, že má otvorené cez týždeň do polnoci, v piatok do tretej a v sobotu do štvrtej ráno. Primátor Peter Fiabáne (nezávislý) predložil zastupiteľstvu návrh, ktorým by sa upravili otváracie hodiny prevádzkam na uliciach Na priekope a Dolný val, kde sa zhromažďujú zákazníci klubu Nosorožec.

Ak by návrh, ktorý predkladal primátor prešiel, po novom by mohli mať podniky na ulici Dolný val a Na priekope otvorené do 22:00, v piatky a soboty do 23:00. Fiabáne uviedol, že iné riešenie, ako skrátiť otváraciu dobu, nevidel. Okrem klubu Nosorožec je v lokalite, ktorú by to zasiahlo, len kórejské bistro. Otváracie hodiny by však meniť nemuselo, pretože má otvorené najdlhšie do 22:00.

Podľa našich informácií sa však ešte pred zasadnutím zastupiteľstva viacerí poslanci vyjadrili, že otváraciu dobu v tejto lokalite do jedenástej hodine večer nepodporia, pretože ide o klub s niekoľkoročnou tradíciou a jedenásta hodina sa im zdá priskoro.

Poslankyňa Ľudmila Chodelková (Iná Žilina) predložila kompromisný návrh, ktorý otvárací čas počas piatkov a sobôt upravoval do jednej hodiny v noci. Poslanci napokon odhlasovali túto verziu, klub tak bude počas víkendov musieť zatvoriť o tri hodiny skôr.

V teréne

Poslanec Marek Richter (ZA naše mesto) popisuje, že si situáciu zmapoval priamo v teréne a tri hodiny počas piatkovej noci strávil v blízkom bytovom dome. Podľa jeho slov sťažovatelia nezveličovali: „Sám som volal na políciu, spolu zasahovali tri hliadky mestskej aj štátnej polície. Aj počas ich prítomnosti dochádzalo k rušeniu verejného poriadku, znečisťovanie verejného priestranstva, blokovaniu súkromných parkovacích miest.”

Peter Mišejka, náčelník mestskej polície potvrdil, že najviac práce majú s podnikom Nosorožec a dodal, že prevádzkovateľov vyzvali, aby túto situáciu nejako riešili. Zo strany majiteľov však ostalo len pri sľuboch.

„Keby som to, čo sa tam dialo, na vlastné oči nevidel, myslel by som si, že problém niekto umelo nafukuje. Ale ak dochádzalo k porušovaniu poriadku pred zrakmi hliadky mestskej polície, čo sa tam potom deje, keď tam nie sú,” dodal Richter.

Pandorina skrinka

Časť poslancov však tak jednoznačný prístup k obmedzeniu otváracích hodín nemala. Podľa niektorých ide o obmedzovanie slobody podnikania, kedy mesto účelovo kladie prekážky jednému klubu preto, že sa jeho zákazníci nevedia správať.

Poslanec Martin Kapitulík (Silná Žilina) si myslí, že mesto týmto spôsobom vyháňa život z centra mesta. „Chceli ste byť Európske hlavné mesto kultúry, teraz vyháňate ľudí zabávať sa na perifériu, najlepšie mimo Žiliny. Som proti, otvárate nebezpečnú pandorinu skrinku. Idete zavrieť podnik a spustíte lavínu, budeme zatvárať podniky na viacerých uliciach.”

Kapitulík tvrdí, že skrátenie otváracieho času spôsobí likvidáciu prevádzky a takéto obmedzovanie je na hrane zákona aj ústavnosti. Myslí si, že po prijatí návrhu bude nasledovať protest prokurátora adresovaný mestu.

Nočný primátor

„Ľudia sa môžu zabávať aj slušne, problém je ten, že sa zabávať nevedia. Kandidovali sme na Európske hlavné mesto kultúry, ale nie s takouto kultúrou, pretože to s kultúrou nemá nič spoločné,” komentoval vyčínanie ľudí pred Nosorožcom primátor.

Fiabáne pripustil, že mesto problém hlučných zákazníkov nevyrieši jednostranným obmedzením prevádzky. Povedal, že alternatívnym riešením môže byť funkcia nočného primátora, ktorý by pomáhal regulovať bezpečnosť v nočných uliciach. Nočného primátora využíva napríklad Bratislava.

„Konflikt medzi občanmi a návštevníkmi prevádzok nezmizne. Mali by sme o probléme rozmýšľať systémovo. Tým nič nemením na svojom návrhu radikálne pristúpiť k situácii a zmeniť otváracie hodiny,” dodal Fiabáne.

Pokus o nápravu

Žilinskí poslanci sa úpravou otváracích hodín v konkrétnej lokalite so zámerom obmedziť jeden podnik, zaoberali prvý raz. Poslanci riešili porušovanie nočného pokoja ešte v časoch, keď bol primátor Peter Fiabáne poslancom.

Dohoda prevádzkovateľov diskotékového baru, ktorý dnes už nefunguje a ktorý bol takisto v blízkosti bytov, s obyvateľmi sa vtedy zaobišla bez zmeny otváracieho času.

Mestská polícia však obmedzenie prevádzky tento raz podporila s tým, že nie je možné, aby počas víkendu vyčlenila špeciálnu hliadku, ktorá by monitorovala len ulice Na priekope a Dolný val. „Sme zodpovedí za verejný poriadok na území celého mesta, na sídliskách, v mestských častiach. Vynakladať prostriedky len na tieto nie je efektívne,” povedal náčelník Peter Mišejka.

Poslanci prijali kompromisný návrh, ktorým skrátili otvárací čas v lokalite Na priekope a Dolný val počas piatkovej a sobotňajšej noci do 01:00 a počas týždňa do 22:00. Osemnásť poslancov návrh podporilo, traja boli proti, šiesti nehlasovali.

Poslanci prevádzkovateľov klubu informovali, že ak prijmú potrebné opatrenia a budú dbať na nočný pokoj ľudí bývajúcich okolo, môžu na ďalšom zastupiteľstve rokovať o zrušení tohto opatrenia, aktuality.s

X X X

Maďarský premiér súhlasí s udelením kandidátskeho štatútu EÚ Moldavsku a Ukrajine

Orbán navrhuje súčasne udeliť štatút čakateľa na členstvo v EÚ aj Gruzínsku a Bosne a Hercegovine.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán súhlasí s návrhom Európskej únie udeliť štatút čakateľa na členstvo v EÚ Ukrajine a Moldavsku, avšak navrhuje súčasne udeliť tento štatút aj Gruzínsku a Bosne a Hercegovine. Informuje o tom agentúra MTI.

Orbánov hovorca Bertalan Havasi pre MTI uviedol, že maďarský ministerský predseda o tom hovoril na videokonferencii iniciovanej predsedom Európskej rady Charlesom Michelom v rámci prípravy na summit EÚ, ktorý sa bude konať vo štvrtok a v piatok.

Na videokonferencii sa podľa Havasiho zúčastnili aj predsedovia vlád Belgicka, Bulharska, Estónska, Luxemburska a Malty. Podľa Orbána postojom Maďarska – spolu s ďalšími členskými krajinami Únie – je, aby uvedené štyri krajiny dostali kandidátsky štatút v rovnakom čase, aktuality.sk

X X X

Šéf SAD Zvolen Polóny kandiduje na banskobystrického župana. Má podporu Smeru, chce aj Hlasu

Pellegriniho Hlas už skôr podporil Ondreja Luntera a podľa reakcie pre Aktuality.sk na tom nič meniť nechce.  Kandidatúru na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja ohlásil v pondelok Adrián Polóny, predseda predstavenstva spoločnosti Slovenská autobusová doprava Zvolen.

O hlasy sa bude uchádzať ako nezávislý, no podporiť ho prišli predseda opozičného Smeru Robert Fico aj predseda mimoparlamentnej SMS Milan Urbáni. Spojené župné a komunálne voľby sa uskutočnia 29. októbra.

„Idem rokovať aj so stranami, ktoré sa ešte nevyjadrili. No budem sa uchádzať aj o podporu tých, ktorí sa už nejakým spôsobom „zafarbili“ a povedali, komu chcú dať svoj hlas,“ odpovedal Polóny na otázku Aktualít, kde bude hľadať ďalších podporovateľov.

Stojí aj „o hlas Hlasu“. Strana Petra Pellegriniho, ktorý je Polónyho priateľ, už pritom pred časom podporila ako kandidáta na župana Ondreja Luntera.

Strana vtedy podľa Polónyho ešte nemala na výber. Chýbajúci výber bol aj dôvod, prečo sa šéf SAD rozhodol kandidovať.

„K dnešku som už šiesty kandidát. Myslím si, že už je z čoho vybrať,“ povedal. Zbierať podpisy ako nezávislý kandidát a zároveň rokovať so stranami začne v nasledujúcich dňoch. Rozprávať sa chce aj s Pellegrinim.

„Aj včera sme spolu volali,“ hovoril. Pozval ho tiež na predstavenie svojej kandidatúry, no šéf Hlasu mal iný pracovný program.

Pre Aktuality už reagovala aj samotná strana. „Hlas vyslovil podporu Ondrejovi Lunterovi ako kandidátovi na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Na tomto postoji zotrváva a nemieni na ňom nič meniť,“ odpísala hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

Spory aj súdy so župou

Polónyho verejnosť pozná ako šéfa jedného z najväčších slovenských dopravcov, no aj zo sporu s banskobystrickou župou pod vedením Jána Luntera o dodatky k zmluvám o prímestskej autobusovej doprave na území kraja. Tie so SAD uzavrel ešte Lunterov predchodca vo funkcii Marian Kotleba (ĽS NS). Bez súťaže, čo súčasný župan kritizoval.

SAD Zvolen v januári 2020 pre spor na niekoľko dní úplne zastavila prímestskú dopravu. Lunter hovoril o „výpalníckych praktikách“ a konflikt napokon skončil na súdoch.

Spoločnosť je navyše jedným z dopravcov, ktorí vyhrali tender na prímestskú autobusovú dopravu v kraji – od roku 2024 na ďalšie desaťročie. Hodnota zákazky, pri ktorej okrem nich uspela aj firma SAD Lučenec, presahovala 420 miliónov eur.

Hoci župa sa v sporoch o dodatky stiahla, zvolenský dopravca sa s ňou stále súdi v inej veci a podľa Polónyho na prvostupňovom súde uspel.

Konflikt záujmov ako problém nevidí

Aktuality aj preto zaujímalo, ako chce Polóny v prípade úspechu vo voľbách riešiť konflikt záujmov.

„Ak uspejem, asi by to bolo vhodné aj skôr, opustím miesto člena predstavenstva v troch firmách – SAD Zvolen, Dopravný podnik mesta Banská Bystrica a Bystrická dopravná spoločnosť,“ povedal.

Tender župy na prímestské spoje bol podľa neho tvrdý a pozíciu musela spoločnosť, ktorú vedie, obhájiť v siedmich regiónoch kraja.

„Toto je pre mňa najmenší problém,“ odpovedal na otázku, ako si predstavuje svoju komunikáciu na pozícii prípadného župana s firmou, s ktorou sa župa stále súdi a zároveň s ňou bude spolupracovať ďalších desať rokov. Z rozpočtu kraja pritom pôjdu SAD Zvolen za poskytované služby vo verejnej doprave milióny eur ročne.

Hlas už podporil Luntera

Polóny je už šiestym kandidátom. V piatok ohlásil kandidatúru banskobystrický mestský poslanec Marek Modranský, ktorý sa o funkciu bude uchádzať ako nezávislý.

Súčasný župan Ján Lunter už svoju kandidatúru vylúčil. Kandiduje však jeho syn a zároveň vicežupan Ondrej Lunter. Do jesenných volieb ide ako nezávislý, no s podporou strán SaS, Hlas – SD, KDH, PS, Spolu, OKS a Aliancia. Spoluprácu vylúčil s Ficovým Smerom, Kotlebom a rovnako s Republikou, označuje ich „za strany podkopávajúce demokratické inštitúcie na Slovensku“.

Predsedom Banskobystrického samosprávneho kraja chce byť aj Rudolf Huliak, ktorý vedie mimoparlamentnú stranu Národná koalícia, v minulosti neuspel v parlamentných voľbách na kandidátke kotlebovcov.

Kandiduje aj exkotlebovec Miroslav Suja z hnutia Republika. Aktuálne čelí trestnému stíhaniu pre zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku práve vo firme župy, v Banskobystrickej regionálnej správe ciest pôsobil za Kotlebu.

Šéfovať kraju chce aj Marek Kotleba (ĽS NS), brat exžupana Mariana Kotlebu, právoplatne odsúdeného v kauze šekov na sumu 1488 eur, aktuality.sk

X X X

Nemecko nepočíta s rýchlym vstupom Fínska a Švédska do NATO

Berlín tvrdí, že dohoda sa už črtá.

Nemecko nepredpokladá, že lídri, ktorí sa na budúci týždeň stretnú na summite Severoatlantickej aliancie v Madride, odklepnú vstup Fínska a Švédska do NATO. Berlín však tvrdí, že dohoda sa už črtá. Informovala o tom agentúra AFP.

„Myslím si, že ide o riadenie očakávaní (expectation management) a zasadenie celej záležitosti do historického kontextu,“ povedal pre AFP nemenovaný vysokopostavený zdroj z prostredia nemeckej vlády.

„Vzhľadom na historický rozmer by nebolo katastrofou, ak by sme potrebovali ešte niekoľko týždňov na prijatie dohody (o vstupe Fínska a Švédska do NATO),“ dodal zdroj v kontexte členstva ďalších štátov v obrannej aliancii.

Podľa Berlína je však rozhodujúce to, že „neexistujú žiadne neprekonateľné rozpory“ medzi severskými krajinami a Tureckom, uviedol nemecký predstaviteľ. V tomto kontexte nemecká vláda predpokladá, že bude možné nájsť riešenie, „ktoré zohľadní záujmy všetkých strán“.

Odpor Ankary nádej na rýchle prijatie oboch krajín zahatal

AFP pripomenula, že aliancia pôvodne očakávala, že žiadosti o vstup Fínska a Švédska do NATO budú prerokované rýchlo, pretože členské krajiny Organizácie Severoatlantickej zmluvy chceli ukázať jednotný postoj voči Rusku, ktoré podniklo inváziu na Ukrajinu. Avšak odpor Ankary nádej na rýchle prijatie oboch krajín zahatal.

Ankara obvinila Helsinki a Štokholm z poskytovania bezpečného útočiska pre zakázanú Stranu kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je Tureckom, ale aj západnými spojencami označovaná za teroristickú skupinu.

Akúkoľvek dohodu o členstve v NATO musí jednomyseľne schváliť všetkých 30 členov aliancie a v súčasnosti narastajú obavy, že Turecko by mohlo odkladať žiadosti o vstup severských krajín na neurčito, uzavrela AFP.

X X X

Ministerstvo ukázalo čakacie lehoty. Na operáciu nadobličky sa bude čakať maximálne 90 dní, na výmenu kĺbu najviac rok

 Ministerstvo zdravotníctva ukázalo čakacie lehoty v rámci reformy nemocníc.

Ministerstvo zdravotníctva robí ďalší krok v reforme nemocníc. Zaradenie nemocníc do jednotlivých úrovní síce predstaví až niekedy po komunálnych voľbách, nateraz ale ukázalo podmienky – programy, aké budú musieť plniť.

Okrem iného prichádza aj s tým, na čo pacienti dlho čakali a to je definovanie čakacích lehôt na zákroky v nemocniciach. Teda dokedy najneskôr sa má pacient dostať na tú, ktorú operáciu.

Podmienky pre nemocnice vrátane čakacích lehôt zverejnilo ministerstvo vo vyhláške, ktorá je aktuálne v pripomienkovom konaní. Vo výsledku sa tak niektoré čakacie lehoty ešte môžu mierne zmeniť. Každopádne aplikovať by sa mali začať od januára 2024.

 X Ako budú rozdelené nemocnice?

Ministerstvo upustilo od pomenovania nemocníc na národné, komplexné či komunálne a budú označené len číselne. Zaradené budú do jednej z piatich úrovní, pričom piata úroveň je najvyššia a prvá úroveň najnižšia.

X Čím sa budú nemocnice líšiť?

Čím vyššiu úroveň bude mať nemocnica, tým náročnejšiu zdravotnú starostlivosť bude poskytovať. Pre každú úroveň budú určené programy. Tie sa budú deliť na povinné, doplnkové a nepovinné.

Celkovo bude programov 63 a každý program sa bude členiť na 1460 medicínskych služieb.

Vysvetlíme si to na príklade. Program je brušná chirurgia a medicínska služba je konkrétny typ operácie.

Nemocnica, ktorá bude zaradená do štvrtej kategórie bude v programe brušnej chirurgie poskytovať aj náročné operácie ako sú operácie pečene pri onkologickom ochorení.

Nemocnica tretej kategórie bude napríklad v brušnej chirurgii poskytovať operácie žalúdku, nemocnica v druhej kategórii operáciu čriev a nemocnica v prvej kategórii operáciu žlčníka.

Samozrejme, aj nemocnica piateho typu môže robiť operácie žlčníka, ale naopak to platiť nebude, čiže nemocnica prvej úrovne nebude robiť onkologické operácie.

X Ktorých nemocníc bude najviac?

Najviac nemocníc bude zaradených do úrovne jeden a dva.

 Tieto nemocnice ako jediné nebudú mať pevne stanovené povinné programy. Samé sa môžu rozhodnúť či napríklad chcú mať pôrodnicu, či ortopédiu a podobne. Keď sa ale pre nejaký program rozhodnú, musia plniť príslušné nároky, ktoré sú na program kladené.

Niektoré programy ale tieto nemocnice nebudú môcť robiť vôbec a budú určené len pre nemocnice najvyššej úrovne.

x A čo ostatné nemocnice?

Vo všetkých nemocniciach druhého až piateho typu bude urgentná starostlivosť, či starostlivosť o matku a dieťa.

Nájdu tu aj chirurgickú, internistickú, onkologickú, intervenčnú aj následnú starostlivosť s tým, že ich rozsah už bude odvodený od úrovne nemocnice.

 X Je už známe, ktoré nemocnice budú v jednotlivých úrovniach?

Ministerstvo má pripravené vstupné analýzy ukazujúce, ktoré nemocnice by mali kam patriť, ale teraz ešte budú vyhodnocovať to, ako spĺňajú podmienky. Kompletný zoznam nemocníc podľa úrovní predstaví do konca roka, teda po komunálnych voľbách.

To, čo by malo byť ale známe je, že v piatej úrovni bude skupina nemocníc v Bratislave, teda Univerzitná nemocnica Bratislava aj špecializovaný onkologický ústav či srdcovo cievny ústav a tieto sa budú v programoch dopĺňať.

Vo štvrtej a tretej úrovni majú byť prevažne fakultné nemocnice a ostatné onkologické a srdcovocievne ústavy. Na úrovni dva a jedna majú byť menšie regionálne nemocnice.

X Bude sa rušiť niektorá nemocnica?

Ministerstvo hovorí, že nie. Každá nemocnica ostane v sieti, teda bude zaradená do jednej z úrovni.

X Budú mať nemocnice isté zmluvy od zdravotných poisťovní?

V programoch, ktoré budú poskytovať povinne a doplnkovo ich musia poisťovne zazmluvniť. Pre vysvetlenie, ak nemocnica bude povinne poskytovať ortopedické operácie, musia tieto operácie zazmluvniť všetky tri zdravotné poisťovne.

X Zavádzajú sa v rámci reformy aj sľubované čakacie lehoty?

Áno. Čakacie lehoty sú súčasťou podmienok, ktoré majú nemocnice plniť v rámci reformy. Pre pacienta to bude v praxi znamenať, že bude poznať svoj nárok. Dnes totiž môže pacient pokojne čakať napríklad na výmenu bedrového kĺbu dva roky aj viac, pretože nie sú určené čakacie lehoty. Po novom sa to má zmeniť a pacient bude presne vedieť kedy najneskôr sa so svojim zdravotným problémom dostane na operáciu.

X Pre ktoré operácie, či zákroky budú zavedené čakacie lehoty?

Celkovo budú vytvorené čakacie lehoty pre 614 medicínskych služieb a budú definované v rozmedzí od 7 do 365 dní. Ostatné medicínske služby sa budú považovať za akútne, teda musia byť vyriešené bezodkladne.

X Môžete uviesť príklad čakacích lehôt?

Napríklad operácia nadobličky, či výkony na močovode musia byť urobené do 90 dní, resekcia prostaty do 120 dní. Vrodené chyby oka do 30 dní a infekcie a zápaly oka do 10 dní. Na totálnu endoprotézu bedrového kĺbu, či kolenného kĺbu budú čakať pacienti najviac 365 dní.

Čakacie lehoty budú určené len pre zákroky, ktoré sa robia v nemocniciach.

Samotné transplantácie, či už ide o transplantácie srdca, obličky, pečene, či pľúc sa berú ako akútne, pri nich teda nie je stanovený žiadny limit a majú byť urobené akonáhle je to možné.

X Odkedy sa začnú uplatňovať čakacie lehoty?

Mali by sa začať apilkovať od začiatku roka 2024.

X Čo ak sa nedodržia čakacie lehoty?

V takom prípade bude mať pacient nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti v zahraničí, aktuality.sk

X X X

Remišová predstavila novinku Slovensko v mobile. Nočná mora prihlasovania cez čítačku sa má skončiť

 Budujeme nový digitálny ekosystém, vďaka ktorému občania dostanú nové a lepšie služby, vyhlásila ministerka Veronika Remišová (Za ľudí) na tlačovej konferencii pri predstavovaní Slovenska v mobile.

 Ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizácie Veronika Remišová

Štát zavádza prvú fázu projektu na digitalizáciu svojich služieb Slovensko v mobile. Občania a podnikatelia by tak mali mať jednoduchší prístup k verejným službám v úplne novej podobe. Ako v pondelok informovala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí), aplikácia už funguje, pričom prvým krokom je prihlasovanie sa k elektronickým službám s overením identity cez Mobilné ID. Aplikácia umožní spojenie s viac ako štyristo portálmi a službami verejnej správy. Postupne budú v systéme pribúdať ďalšie funkcie.

 Zámerom projektu Slovensko v mobile je podľa vicepremiérky sprístupniť ľuďom užitočné služby štátu a umožniť komunikáciu s úradmi bezpečne a jednoducho cez mobily. „Prvý mimoriadne dôležitý krok, ktorý práve teraz robíme, je overenie identity užívateľa. Mobilné ID sa stáva realitou a vďaka nemu máme odteraz možnosť prihlásiť sa cez mobilný telefón do služieb štátu,“ uviedla Remišová s tým, že predchádzajúce vlády o zavedení tohto projektu dlhé roky len hovorili.

Ak majú byť elektronické služby pre občanov dostupné, podľa ministerky musia byť jednoduché a spoľahlivé. „Našim cieľom bolo, aby na prihlásenie sa do Slovensko.sk (ústredný portál verenej správy), ale aj do ďalších úradných portálov stačil iba mobil,“ podotkla Remišová. V aplikácii zatiaľ budú kalendár udalostí, sťahovanie výpisov, žiadosť a pripomienka o konci platnosti emisnej a technickej kontroly vozidla. „Takisto si môžete vybaviť náhradné cestovné doklady, ak ich v zahraničí stratíte, čo je veľmi dôležité pred letnou dovolenkovou sezónou,“ priblížila.

Postupne budú pridávať ďalšie možnosti, už počas leta budú tímy pracovať na proaktívnych notifikáciách v spolupráci so Sociálnou poisťovňou. Podnikateľom sa napríklad stávalo, že ich vylúčili z verejného obstarávania len preto, že mali symbolické nedoplatky voči štátu. Cez mobil bude možné zaplatiť napríklad miestne dane. „Pribudne zjednodušený podpis dokumentov, riešenie životných situácií. Pôjdeme krok za krokom. Budujeme úplne nový digitálny systém štátu v službách občana. Celé nové Slovensko IT, digitálny ekosystém pre jednoduché, bezpečné a prístupné služby štátu,“ dodala Remišová. Prisľúbila lepšie a efektívnejšie služby občanom.

X X X

Ohrozená Tour de France? Saganov manažér reagoval

 Trojnásobný majster sveta Peter Sagan mal na pretekoch Okolo Švajčiarska tretí pozitívny test na koronavírus za ostatných 18 mesiacov.

 .Slovenský cyklista Peter Sagan nedokončil 85. ročník pretekov Okolo Švajčiarska pre pozitívny test na koronavírus pred záverečnou ôsmou etapou. Tridsaťdvaročný Žilinčan ešte predtým splnil svoj cieľ na podujatí, ktoré je prípravou na Tour de France, svojím prvým víťazstvom v tejto sezóne aj v drese francúzskeho tímu TotalEnergies.

 „Včera sa testoval celý tím a Peter vyšiel pozitívny. Je to pre nás novinka, ale nie sme v tom sami, je v tom väčšina pretekárov a väčšina tímov,“ povedal v nedeľu pre RTVS Ján Valach, športový riaditeľ TotalEnergies. Trojnásobného majstra sveta testovali pozitívne na koronavírus tretíkrát za ostatných 18 mesiacov.

„Tieto veci neovplyvníte. Treba myslieť pozitívne a čo najrýchlejšie sa ďalej posúvať do pretekového programu,“ pokračoval Valach.

Ten nedokázal jednoznačne povedať, či bude Sagan stopercentne pripravený na blížiacu sa Tour de France, na ktorej sedemkrát ovládol bodovaciu súťaž.

„Urobíme všetko pre to, aby bol Peter v poriadku. Keď to bude ono, môže zvíťaziť. Ťažko povedať. Musel by som byť jasnovidec, aby som mohol povedať, ako to dopadne. Natrénované bolo, malo to správny smer. Spravíme maximum, aby bol v pohode a aby na Tour de France ukázal, čo v ňom je,“ dodal Valach.

V nedeľňajšej časovke jednotlivcov na 25,6 km triumfoval Belgičan Remco Evenepoel z tímu Quick-Step Alpha Vinyl. O tri sekundy zdolal Brita Gerainta Thomasa (INEOS Grenadies), ktorý sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Švajčiarska.

Úradujúci majster Európy v časovke, domáci jazdec Stefan Küng (Groupama-FDJ) stratil na Evenepoela 11 sekúnd a skončil tretí. Druhé miesto v celkovom poradí za Thomasom obsadil Sergio Andres Inguita z Kolumbie (Bora-hansgrohe) so stratou 1:12 min, tretí Dán Jakob Fuglsang (Israel-Premier Tech) zaostal o 1:16 min./agentury/

X X X

Slovensko má novú najvyššiu budovu, ktorá ešte porastie. Pozrite sa, ako bude vyzerať

Prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower, ktorý je momentálne neďaleko Mosta Apollo v Bratislave vo výstavbe, v uplynulých dňoch prekonal po dokončení 38. nadzemného podlažia výšku 125 metrov. Stal sa tak najvyššou budovou na Slovensku. TASR o tom informoval hovorca developera J&T Real Estate Daniel Suchý.

Po dokončení stavby bude mať 47 nadzemných podlaží a dosiahne 168 metrov. Najvyšší bod by mal dovŕšiť do konca tohto roka. Za mrakodrap sa podľa medzinárodne uznávaných kritérií považuje budova s výškou aspoň 150 metrov./agentury/

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.