V ČR odvahu na vládnutí ztroskotanci? Místo Fialy se hlásí vyhozená Nerudová, hledá koryto, kde může. Blábolícího Bidena vypnuli uprostřed věty

Generál Pavel dával lidem a firmám naději na lepší život, ale brzy většinu národa zklamal. Možná i proto, že má špatné poradce. Na vojně dostával příkazy, které musel plnit. Dnes to sám bez nadřízených nedokáže. Nemá odvahu se postavit i proti Fialovi, jehož by měl zbavit funkce s celou vládou, protože už napáchal miliardové škody, které nejsou u konce. Na odstranění Fialy by musel Pavla někdo postrčit. Teď se k tomu hlásí Nerudová, která se na Hrad nedostala a nezaměstnal ji ani Pavel. Když se nestane premiérkou, usiluje o EU. A to je další katastrofa, jako Fiala a Leyenová.

 PRIGOŽIN  U  PUTINA  A  S  BUSHEM?

  V Petrohradu mě obsluhoval Prigožin, šokovala Bushe archivní fotografie

Když mu nedávno ukázali jeden archivní snímek, prožil bývalý americký prezident Goerge Bush mladší malý šok. Během večeře s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v roce 2006 v Petrohradu ho obsluhoval Jevgenij Prigožin. Šéf Wagnerovy ozbrojené skupiny za podivných okolností zemřel minulý měsíc při letecké nehodě.

Bush odpovídal na otázku, zda ho Prigožinova smrt šokovala. „Ne, co mě šokuje, je fotka, kterou jsem nedávno viděl a na které on (Prigožin) byl tím, kdo mi servíroval jídlo,“ citují někdejšího republikánského prezidenta americká média.

Snímek pochází z července 2006 z večeře v luxusní petrohradské restauraci Dača Lindstrema. Prezidenti se tehdy sešli na summitu skupiny G8, tedy sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska.

Na fotografii Bush sedí za stolem se svojí manželkou Laurou a Putin se svou někdejší chotí Ljudmilou. Prigožin se sklání k americkému prezidentovi a zřejmě mu předvádí láhev nějakého nápoje.

Šéf wagnerovců coby číšník obsluhoval Bushe a Putina také v roce 2002. Na setkání s Prigožinem si nepamatuje. „Vím jedině to, že jsem přežil,“ zavtipkoval Bush.

Prigožin, kterému se kvůli jeho podnikání v gastronomii přezdívalo „Putinův kuchař“, se nechvalně proslavil hlavně jako šéf soukromé Wagnerovy ozbrojené skupiny.

V červnu vedl neúspěšnou ozbrojenou vzpouru namířenou proti ruskému vojenskému velení a dva měsíce po ní zemřel při pádu svého letadla při letu z Moskvy do Petrohradu.

X X X

PREZIDENT  USA  BIDEN  NEMOCEN?

Dobrý večer, Vietname. Blábolícího Bidena vypnuli uprostřed věty a dali jazz

Lehce bizarní tiskovou konferenci amerického prezidenta Joea Bidena ve Vietnamu v neděli ukončil jeho vlastní tým. Nepočkal, až čím dál nesmyslnější promluva skončí, a uprostřed věty šéfovi Bílého domu vypnul mikrofon. A pustil jazz. Biden během tiskovky zmínil „prolhané poníky s psími ksichty“ a novinářům řekl, že jde spát.

 Poslední Bidenův výstup znovu přiživil spekulace, že už je na svůj post příliš starý. Politik, který má za sebou mnoho zvláštních přeřeků a trapasů, tentokrát tiskovou konferenci ani nedokončil. V jistou chvíli totiž zasáhla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

„Mluvili jsme o stabilitě. Mluvili jsme o zajištění, aby třetí svět, pardon, jižní hemisféra, měla přístup ke změně a přístup. Nebylo to vůbec konfrontační,“ začal ještě odpovídat na otázku, o čem během své návštěvy Vietnamu jednal se zástupci Číny. „Děkujeme všem,“ skočila mu v tu chvíli do řeči jeho mluvčí, setkání s novináři ukončila, Biden poděkoval a éterem se rozezněl jazz.

Politikova zmatená odpověď však byla jen třešničkou na dortu bizarní konference. Už předtím kamery zachytily, jak unavený osmdesátiletý prezident reportérům říká, že hned po tiskovce půjde spát.

Za sebou měl totiž cestu z USA na summit skupiny G20 v Indii a následně přesun do Vietnamu, to vše během pár dní. Právě slovy o únavě Bidena hájila i zástupkyně mluvčí Olivia Daltonová. Prezident také s odkazem známý film Dobré ráno, Vietname média pozdravil „dobrý večer, Vietname“ a předtím se raději ujistili, že tam, kde je, je skutečně večer.

Otázky ovšem vyvolal zejména moment, kdy se pokusil přeříkat jistou filmovou scénu. „Sedí na koních v sedlech a jsou tam tři nebo čtyři indiáni s čelenkami a voják Unie jim říká: ‚Pojďte se mnou, postaráme se o vás‘. Ten indián se podívá na Johna Wayna, ukáže na vojáka Unie a říká: ‚Je to prolhaný poník se psím ksichtem.‘ No, hodně se tu lhalo, tito prolhaní poníci se psím ksichtem tam venku (mluvili) o globálním oteplováním, ale už ne. Najednou si všichni uvědomují ten problém. A není nic lepšího, než vidět světlo,“ drmolil prezident.

Slovy o ponících (pony soldiers) odkazoval na kanadskou policii jezdící na koních. Právě v Kanadě se totiž odehrává film Pony Soldier, který se šéf Bílého domu rozhodl citovat, když se ho novináři ptali na fosilní paliva. Ve westernu z roku 1952 však hlavní roli nehraje John Wayne, nýbrž Tyrone Power, a ani ona replika tam nezazní v tomto znění.

 

Incident se podle portálu Newsweek odehrál jen pár dní poté, co Bidenův tým odmítl spekulace, že se svým šéfem jednají „jako s dítětem“, což tvrdí nová biografie Poslední politik: Uvnitř Bílého domu Joea Bidena a zápasu o budoucnost Ameriky. Napsal ji redaktor portálu The Atlantic Franklin Foer a v angličtině vyšla minulý týden.

Bidenova posledního trapasu se chytili především fanoušci jeho rivala a předchůdce Donalda Trumpa a konzervativní Američané obecně. Jejich výsměch často zmiňuje, že by měl „dementní“ Biden skončit, ať už po volbách nebo před nimi. Také mezi republikány se nicméně najdou politici, kteří v poslední době vzbuzují obavy. Už dvakrát se přímo před novináři na dlouhé sekundy zasekl například lídr republikánů v Senátu Mitch McConnell.

X X X

 V  EU  NA  VYHOZENÍ  LEYENOVÁ  Z  NĚMECKA,  STEJNÁ,  JAKO  NERUDOVÁ

Vondra ostře o von der Leyenové: Green Deal je tragédie. Všechno zdražuje a horko je furt dál

Green Deal je tragédie ve své radikalitě, protože všechno jen zdražuje a horko je tu furt. Ve speciálním vysílání s názvem České zájmy v Evropě na CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou ostře zkritizoval za to, jak se EU vypořádávala s covidovou krizí a právě i s Green Dealem. Pochvalu si Komise od Vondry naopak vysloužila za pomoc Ukrajině, která se již rok a půl brání ruské invazi.

„Covid byla katastrofa, v Evropě ho zvládli vlastně jenom Švédové, kteří si ten problém řešili sami. Green Deal je tragédie ve své radikalitě, protože fakt jenom všechno zdražuje a horko je tu furt dál. Dokonce i tady ve studiu,“ řekl Vondra ve vysílání CNN Prima NEWS. Evropskou komisi v čele s von der Leyenovou naopak pochválil za přístup k válce na Ukrajině.

 „Přičetl bych jí k dobru, že udržela jednotu Evropské unie ve vztahu k Ukrajině. Konkrétně v aktivním přístupu. Dokonce myslím, že Ursula von der Leyenová pomohla Německo přesvědčit, aby upustilo od tradičně proruské politiky k pomoci Ukrajině. Když jako žena viděla, co se dělo v Buči – zločiny, které tam Rusové napáchali – že se hýblo její srdce. To bylo vidět. Hodně pomohla i s řešením plynové krize,“ dodal Vondra.

Své výhrady vůči Green Dealu během vysílání zmínili i další europoslanci, například Ondřej Knotek (ANO), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) či Ivan David (SPD). Volby do Evropského parlamentu se uskuteční v červnu 2024.

 X X X

Africké vůdce děsí vojáci vycvičení na Západě. Vlády svrhávají více než jiní

Africké lídry znepokojuje série pučů, která se odehrála v posledních třech letech. Obávají se vlastní armády. Lídři převratů často prošli západním vojenským tréninkem. Podle jedné studie vojáci se zkušenostmi z amerických cvičení provádějí puče častěji než jiní. A jsou v nich i úspěšnější.

Gabonský prezident Ali Bongo se v srpnu stal posledním z řady afrických lídrů, kterého svrhli členové armády. V úřadu jej nahradil šéf jeho prezidentské stráže Brice Oligui Nguema, jenž získal vojenské zkušenosti na prestižní marocké královské vojenské akademii.

X X X

Kontroverzní firma, řekl Babiš o Imex Group po Vrběticích. Soud jí odškodné nepřiznal

Společnost Imex Group s konečnou platností nevysoudila odškodnění za výroky bývalého premiéra Andreje Babiše po explozích muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Dovolání odmítl Nejvyšší soud, řekla Marcela Pröllerová, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2, který se sporem zabýval jako první instance.

 Nejvyšší soud rozhodoval neveřejně, plné odůvodnění zatím nezpřístupnil. Firma žádala kvůli Babišovým výrokům 15 milionů korun od státu.

Imex měl sklady pronajaté v době exploze v roce 2014. České bezpečnostní složky mají podezření, že za incidentem stáli příslušníci ruské tajné služby GRU.

Babiš v prosinci 2014 v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Imex je kontroverzní, že obdobným problémům jako ve Vrběticích čelil podnik i v Bulharsku a že vyvážel zbraně do Konga navzdory embargu. Podle Imexu Babiš lhal a firmu svými výroky poškodil.

Nejednalo se o exces, prohlásila soudkyně

Městský soud v Praze letos v únoru potvrdil zamítavý verdikt obvodního soudu z loňského srpna. Podle předsedkyně odvolacího senátu Ireny Saralievové neuvedl Babiš žádné výslovně nepravdivé tvrzení.

„Máme prokázáno, že se nejednalo o žádný exces z obvyklých vyjádření představitelů státní moci k mimořádným událostem, jakou bezesporu opakovaný výbuch muničního skladu s oběťmi na životech byl, a nebyl naplněn odpovědnostní předpoklad nesprávného úředního postupu orgánů veřejné moci,“ citovaly soudkyni letos v únoru Hospodářské noviny.

Zbrojařská firma Imex Group žalovala za Babišovy výroky konkrétně ministerstva obrany a vnitra. Podle podniku ministerstva neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování a Babiš je poté v televizním pořadu překroutil a zveřejnil.

Už v roce 2017 Obvodní soud pro Prahu 2 i Městský soud v Praze žalobu označily za nedůvodnou. Podle tehdejších rozhodnutí nelze na prohlášení veřejných činitelů ve sdělovacích prostředcích ani na předcházející neformální toky informací z ministerstev aplikovat zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci.

Firma proti verdiktům podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který v roce 2020 Imexu částečně vyhověl. Uvedl, že nesprávným úředním postupem může být i situace, kdy osoba jednající za státní orgán veřejně podá nepravdivou informaci a způsobí tím újmu. Spor se tak vrátil k obvodnímu soudu, znovu ale padl zamítavý verdikt.

Sklady ve Vrběticích na Zlínsku explodovaly v říjnu a prosinci 2014. Ostravská firma Imex Group je měla pronajaté. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé.

X X X

PRYMULA  VARUJE  PŘED  COVIDEM

Prymula: Covidová situace stabilizovaná není. Nastínil, za jaké situace by se vrátily roušky

Epidemiologická situace není v Česku taková, aby se zaváděla nějaká plošná opatření, přesto exministr zdravotnictví Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS nastínil, za jakých okolností se mohou vrátit neblaze proslulé roušky či respirátory. Reagoval na slova současného šéfa rezortu Vlastimila Válka (TOP 09), který připustil nárůst případů covidu a vyzval občany k očkování.

„Vládní strategie je taková, že nebudou žádná plošná opatření s výjimkou očkování. Tedy jedna dávka osobám, které jsou rizikové, případně dalším zájemcům. Co se týká dalších plošných opatření, tak si myslím, že ta nenastanou do doby, než by tady byla opravdu nějaká vážná epidemie. Pak by to spočívalo nepochybně v zavedení roušek nebo respirátorů, a to v určitých rizikových provozech, jako jsou zařízení sociální péče a zdravotnictví,“ uvedl Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS.

 Reagoval tak na tiskovou konferenci ministra Válka, který vyzval rizikové pacienty k vakcinaci. „Všem, kteří jsou rizikoví, doporučuji, aby se nechali očkovat, jak proti covidu, tak proti chřipce. Především se jedná o seniory a ty, kteří mají chronické potíže. Já sám se půjdu očkovat,“ sdělil v pondělí ministr.

Přesto Válek označil situaci za stabilizovanou. „Epidemiologická situace je stabilní. Evidujeme jistý nárůst nakažených, ale nikoli nárůst hospitalizovaných. Testování je každopádně nutné. Koronavirus tady stále je a stále umírají pacienti,“ uvedl Válek.

To však podle epidemiologa není úplně pravda. „Covid jsme zařadili mezi sezonní infekce, ale v tuto chvíli dochází k nárůstu a minulý týden jsme zaznamenaly skoro 100% nárůst. Situace úplně stabilizovaná není,“ popsal exministr zdravotnictví.

„Nemusíme testovat tak masivně jako v prvních vlnách covidu, ale stálo by za to testovat nárazově určitou část populace, abychom věděli, které varianty se u nás vyskytují, protože to má samozřejmě dopad i na to, jakým způsobem budeme očkovat,“ doplnil.

Následně Prymula hovořil také o nové variantě covidu, na kterou se Česko zřejmě musí v dohledné době připravit. „Po celém světě se objevují varianty, které jsou poměrně nové, byť vychází z omikronu. Ta poslední, která se nazývá Pirola, se poměrně dramaticky šíří a brzy bude jistě diagnostikovaná u nás. Varianta se ale velmi liší svou velmi nízkou smrtností. Umírá zhruba jedno promile osob. Průběhy ale velmi mírné nejsou. Šest, sedm dnů nemůže člověk vykonávat běžnou činnost,“ sdělil epidemiolog.

X X X

POL:ITICI  NĚMECKA  STÁLE  MYSLÍ  NA  HITLERA?

Nechci oslavovat porážku své země, řekla k pádu nacismu lídryně AfD Weidelová

Lídryně německé krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová se v květnu nezúčastnila akce na ruské ambasádě v Berlíně, kde se slavilo výročí konce druhé světové války. S důvody její nepřítomnosti ji nyní konfrontoval moderátor v rozhovoru. „Nechci slavit porážku vlastní země,“ zdůvodnila německá politička.

 „Proč jste se, na rozdíl od předsedy strany Tina Chrupally, nezúčastnila květnové připomínky výročí vítězství nad nacistickým Německem?“ zněla otázka moderátora stanice ARD Matthiase Deiße. Odpověď Weidelové se setkala s masivní kritikou.

Na rozdíl od stranického kolegy Chrupally, který pro deník Die Welt uvedl, že „nechtěl přerušovat tradici kvůli ruské invazi na Ukrajinu“, totiž Weidelová uvedla, že se jednalo čistě o osobní rozhodnutí nezatížené současným konfliktem na Ukrajině.

„Nezúčastnila jsem se z politických důvodů. Nechci slavit porážku vlastní země spolu s bývalou okupační mocností,“ uvedla Weidelová v rozhovoru.

Ostatní němečtí politici nyní Weidelovou kritizují. Zapomíná podle nich na skutečnost, že výsledek druhé světové války osvobodil Německo od nacistického režimu.

Kriticky se vyslovila například Lisa Pausová (Zelení) nebo členka opoziční strany Die Linke Susanne Ferschlová. „Weidelová se dopouští historického zkreslení, když popisuje osvobození Německa od nacistů jako porážku,“ uvedla Ferschlová.

Německá AfD, jejíž popularita v posledních měsících na tuzemské půdě stoupá, se podobných „přešlapů“ dopouští pravidelně. O víkendu odstranila policie v bavorském Pasově z ulic několik předvolebních plakátů jednoho z kandidátů této strany, a to kvůli heslu „Vše pro Německo“.

X X X

Na Slovensko za 10 000 dolarů. Ukrajinský pohraničník nabízel útěky před odvodem

Ukrajinští vyšetřovatelé dopadli inspektora pohraniční stráže z Čopu. Jako převaděč se pokoušel za úplatky dostat na Slovensko několik mužů, kteří se vyhýbali nástupu do armády. Uvedl to v úterý na svém webu list Ukrajinska pravda, který se odvolává na kriminální ústřednu, inspekci pohraniční stráže a speciální prokuraturu působící ve sféře obrany.

Zadržený pohraničník spolu se svým bratrem podle vyšetřovatelů vyhledávali zájemce o útěk do zahraničí před povoláním do armády k obraně vlasti. Nabízeli jim, že za 10 000 dolarů (v přepočtu zhruba 230 000 Kč) na osobu je dostanou na Slovensko.

Sourozence zadrželi v Užhorodu při přebírání „zálohy“ 120 000 hřiven (asi 75 000 Kč). Zbytek měl zájemce doplatit těsně před přechodem hranice.

Soud na oba podezřelé uvalil vazbu. Po složení kauce mohou být propuštěni, dodal ukrajinský deník.

X X X

PROTESTY  LIDÍ,  FIRMY  LIDEM  NEPLATÍ

FIALA  KE  VŠEMU  MLČÍ,  NIC  NEZLEPŚUJE

GENERÁL  PAVEL  SE  PROBUDIT  PRO   NASTOLENÍ  SPRAVEDLNOSTI

Nejsme otroci, zaplaťte, dožadovali se protestující výplat před Zásilkovnou

S mírným zpožděním a s dodávkou polepenou textem „Zásilkovno zaplať“ přijelo dnes před sídlo logistické společnosti Zásilkovna v Praze protestovat a dožadovat se svých výplat zhruba dvacet lidí – zaměstnanci dep a dopravci. Podle jejich slov jim každému firma za několik měsíců dluží desítky tisíc korun, celkem má jít až o stovku lidí. „Zásilkovna s těmito pracovníky není v žádném pracovněprávním vztahu a žádné peníze jim nedluží, oponuje společnost.

„Jsme tu, protože nám Zásilkovna nezaplatila výplaty. Jezdili jsme pomáhat na Rudnou do Prahy, v Liberci jsme dělali na depu, nezaplatili to provozovateli. Nemáme výplaty prostě. Jsou to čtyři měsíce a nemám nic zaplaceno. Mně osobně dluží na výplatách hodně přes sto tisíc korun,“ řekl jeden z protestujících na pražské Balabence Václav Smrčka, který dal na začátku shromáždění všem přítomným nálepku „Nejsme otroci“.

Otroky je měl nazvat právě někdo ze Zásilkovny.

Protestující zmiňovali, že kromě neuhrazených výplat, museli často pracovat přesčas. Přítomný pár protestujících tvrdil, že jezdil vypomáhat na jiná depa, protože Zásilkovna svou práci nestíhala. Mezi svou běžnou směnou a směnou navíc měli jen pár hodin volna. Oběma má společnost dlužit přibližně 70 tisíc za poslední tři měsíce.

K protestu si účastníci přivezli i zvukovou aparaturu, ze které jim ke skandování hesel hrála hudba s loupežnickou tematikou.

 Přestože podle účastníků neměl protest spojitost s kauzou uzavření libereckého depa, Zásilkovna si myslí pravý opak.

„Protest svolal bývalý provozovatel depa v Liberci pan Moc, jde o jeho nátlakovou akci. Zásilkovna s těmito pracovníky není v žádném pracovněprávním vztahu a žádné peníze jim nedluží,“ uvedl na dotaz redakce mluvčí Zásilkovny Kamil Chalupa. „Pokud nedostali své výplaty, musí je požadovat po panu Mocovi. Celou situaci spojenou se zásilkami, které pan Moc na depu neoprávněně zadržuje, řešíme a budeme řešit právní cestou.“

Tvrzení Zásilkovny Svatomír Moc, majitel depa v Bílém Kostele nad Nisou na Liberecku, popřel. Akci podle něj uspořádali dopravci, řidiči a pracovní agentura. Sám nemá s protestem nic společného. Přiznal však konflikt se Zásilkovnou, která mu má dlužit peníze za nezaplacené faktury. „Dluží mi 17,5 milionu. A ty jsou po splatnosti,“ uvedl Moc s tím, že další neuhrazené peníze mají být za nájem a škody, to však ještě spočítáno nemá.

Úterní shromáždění bylo pouze jedním ze série protestů, které nespokojení lidé plánují. Další by se měl konat za dva dny.

Liberecké depo nevydalo balíčky

K uzavření depa v Bílém Kostele přistoupila společnost na konci srpna, kdy nebyla depu provozovaném smluvním dodavatelem prodloužena spolupráce. Na vině je údajně vzájemný spor mezi provozovatelem depa Svatomírem Mocem a společností.

Podle tiskové zprávy, kterou 12. září zveřejnila Zásilkovna na svém webu, jsou v libereckém depu stále uložené zásilky, které měly k zákazníkům putovat 31. srpna, ale provozovatel je odmítl vydat. Může se jednat o několik tisíc balíčků, na které zákazníci stále čekají.

Podle vyjádření Zásilkovny byla 4. září zahájena refundace plné ceny nedodaných zásilek z libereckého depa. O kompenzaci si zákazník může zažádat prostřednictvím reklamačního formuláře na webu společnosti.

Zásilkovna v souvislosti s nevydanými zásilkami z libereckého depa podala na jeho majitele trestní oznámení, ale u policie nepochodila. „Případ jsme založili ad acta. A to z toho důvodu, že nebyla naplněna skutková podstata trestného činu,“ uvedl k trestnímu oznámení policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Skupina Packeta, která vlastní logistickou firmu Zásilkovna, měla na konci loňska více než 15 tisíc výdejních míst ve čtyřech zemích. Počet přepravených zásilek loni vzrostl o čtvrtinu na téměř 90 milionů, obrat se zvýšil o 23 procent na 6,1 miliardy korun. Pro skupinu pracuje víc než 2000 lidí včetně brigádníků a externistů. Média letos informovala, že skupina Packeta je na prodej. Případnou koupi zvažuje investiční skupina PPF.

X X X

Italská Lampedusa se hroutí pod náporem migrantů. Připlulo jich 4500 za dva dny

Na italský ostrov Lampedusa dorazilo za posledních 48 hodin skoro 4 500 migrantů. Tamní starosta uvedl, že by vláda kvůli velkým počtům utečenců měla poslat na pomoc armádu. Jen během pondělí na ostrov na 51 lodích doplulo 1993 migrantů, během úterý pak 2 472 dalších. Podle agentury ANSA jde o rekordní počet za jediný den, který zatím navíc není konečný.

„Říkám už týdny, že tady máme tento nový fenomén a počty (migrantů), které už ostrov nedokáže zvládnout,“ řekl starosta Lampedusy Filippo Mannino. „Apeluji na premiérku Giorgiu Meloniovou a na celou italskou vládu, aby přijala bezodkladná opatření,“ doplnil.

Podle Mannina se čeká, že u ostrova během úterý zakotví asi stovka lodí s migranty. Úředníci zatím spočítali pasažéry 59 ze 68 připluvších lodí, takže definitivní denní bilance bude zřejmě podstatně vyšší. Před přístavem na Lampeduse se v úterý dopoledne vytvořila fronta člunů, které čekaly na možnost doplout k pevnině a vylodit pasažéry, informovala agentura ANSA.

Lampedusa je častým cílem lodí vyplouvajících z pobřeží Tuniska, protože je od něj vzdálená jen zhruba 200 kilometrů. Středisko pro migranty na ostrově má kapacitu pro 400 osob a je chronicky přeplněné. Italské úřady ale nedávno zařízení přeorganizovaly tak, aby bylo schopné alespoň krátkodobě zvládnout větší nápor nově příchozích.

Podle agentury ANSA nyní až na výjimky míří na Lampedusu lodě z tuniského přístavu Sfax. Mezi pasažéry převažují utečenci ze zemí západní a střední Afriky. Italská pobřežní stráž objevila 38 migrantů také na malém neobydleném ostrůvku Lampione.

Itálie je letos hlavním cílem běženců, kteří se snaží dostat do Evropské unie nelegální cestou přes Středozemní moře. Podle ministerstva vnitra zatím letos do země dorazilo na 116 tisíc migrantů, loni to ve stejném období bylo zhruba 63 tisíc.

X X X

NEZAPOMÍNAT  NSA   ZLOČINY  AMERIKY

Ľuboš Blaha: 11. september – nezabúdajme na americké zločiny

Smrť tisícov nevinných ľudí. Oheň, plamene, zničené životy. 11. september… Pred 50 rokmi v Čile.

Americká CIA zvrhla demokraticky zvoleného prezidenta Salvadora Allendeho, ľavičiara, ktorý pre mňa ostáva hrdinom. Tak ako pre všetkých socialistov. Na jeho miesto si Američania dosadili fašistického generála Pinocheta, ktorý nechal povraždiť a zmiznúť tisíce ľudí, ľavičiarov, odborárov, kohokoľvek, kto mal iný názor.

Allendeho stúpencov mučili na štadiónoch. Slávnemu hudobníkovi Victorovi Jarovi polámali všetky prsty, aby nemohol hrať na gitare svoju pieseň Venceremos. Potom ho surovo zbili a zastrelili. Rovnako ako mnohých ďalších. Zomrel aj Allende a členov jeho vlády buď pozabíjali alebo poslali do koncentračných táborov.

Pinochetov fašistický režim potom s podporou USA zavádzal brutálne neoliberálne reformy, z ktorých si potom brali príklad naši pravičiari ako Ódor či Kaník. Ukázalo sa, aké je nebezpečné spojenie fašizmu a neoliberalizmu. A aká aktuálna je dodnes hrozba toho, čomu hovoríme – liberálny fašizmus.

Perzekúcie opozície, poklonkovanie sa USA a do toho liberálne reformy v prospech tých najbohatších. Pripomína vám to niečo? Pamätám si, ako sme pred rokom v Košiciach spoločne skandovali slová krásnej čilskej revolučnej piesne – Národ zjednotený nebude porazený. El Pueblo Unido.

Nech sa páči, tu je iná pieseň. Slávna ľavicová hymna Venceremos, ktorá stála Victora Jarru život. Spomínajme na 11. september 1973, na zločiny USA. A nezabúdajme na to, že si musíme chrániť demokraciu a suverenitu pred neoliberálnymi fašistami.

Musíme spozornieť vždy, keď sa polícia zneužíva na prenasledovanie opozície, vždy, keď útočia na slobodu slova, vždy, keď vlastných občanov označujú pravičiari za „svine“.

Musíme spozornieť vždy, keď Spojené štáty túžia po tom, aby zvrátili výsledok demokratických procesov. Z dejín vieme, čoho všetkého sú schopní. Buďme na pozore, Slováci. Ľuboš Blaha, poslanec NR SR a místopředseda strany Smer-sd, server vasevec.cz

X X X

 Antonín Rašek: Horké personální léto

O tom, že ve světě dochází ke klimatickým změnám, po dalším horkém létě pochybuje snad jen Václav Klaus. Ve vedru se u nás mimořádně zapotili jeden soudce a jeden politik. Vzbudilo to diskusi o personální politice.

A teď, bab, raď!

Po druhé světové válce se v časopise Dikobraz objevil dobově příznačný vtip. Na jednom obrázku je zobrazena skupina lidí jdoucí po ulici. Na druhém tatáž s lidmi obojího pohlaví zčásti polosvlečenými nebo dokonce nahými s podtitulkem: Jak by vypadali lidé, kdyby z jejich oblečení zmizelo, co si koupili na černém trhu, ne na šatenky.

Tahle dávná vzpomínka se mi vybavila, když jsem sledoval vášnivé diskuse o výběru kandidátů do Ústavního soudu, zejména Roberta Fremra. Jak by to bylo jednoduché, kdybychom takhle plasticky a mohli vidět nejen soudce, ale všechny angažující se osobnosti, jak je poznamenala nejen minulost, ale i polistopadový vývoj. Abychom se tím vyhnuli i dvojímu metru, politicky podmíněnému nejrůznějšími zájmy.

A tak je před námi za dobu žijících generací již posedmé dilema, zda tolerantněji respektovat dobový kontext, nebo být neúprosní, jako někteří diskutující na sociálních sítích, kteří kladou nepříjemnou otázku, proč se vůbec zabývat soudci ve hře, kteří studovali za normalizace práva, když to byl studijná obor vyhrazený pro privilegované, a jejich talentované děti se pro jejich politickou angažovanost nedostali ani na střední školu, nebo se nejdříve museli vyučit a nějakou dobu pracovat fyzicky? A teď, babo, raď, jaká část požadovaného oblečení by kandidátu na ústavní či jinou funkci neměla chybět!

O tempora, mores!

V obraně ministra Pavla Blažka v diskusi na Prima News padla zmínka, že se zajímal i o kariéru Vasila Bilaka. Podobné výroky vyvolávají u pamětníků řadu asociací. Když jsem v druhé polovině padesátých let minulého století studoval dálkově na Filosofické fakultě UK filosofii, v ročníku byl i jeden dálkař z Prešova, který se, myslím, jmenoval Štefaňák. Každý student si musel zvolit i vedlejší obor. Většina chtěla psychologii, ale tam byl počet studujících omezený, a tak jsem si vybral Dějiny starověkého východu, Řecka s Říma. Štefaňák pravděpodobně jako jediný zvolil Dějiny mezinárodního komunistického a dělnického hnutí.

Když jsem poté několik měsíců sloužil u Školního leteckého pluku v Popradu-Šebastové, občas jsem Štefaňáka náhodně potkal. Pracoval na Krajském výboru KSČ, kde byl krajským tajemníkem Vasil Bilak,

Léta šla a spolužáka jsem potkal v Praze. „Co tu děláš?“ zeptal jsem se. „Robím tuná!“ Stal se vedoucím mezinárodního oddělení u tajemníka ÚV KSČ Vasila Bilaka. Přátelé na sebe nezapomínají. „To ti přišlo studium vhod,“ vzpomněl jsem si. Jen se usmál, co bylo důležitější: „Šéf mi řekl: Můžeš pít, můžeš mít ženský, jenom se vyhni nevhodným kontaktům!“ přešel do češtiny.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se údajně kvůli dešti náhodně sešel několik hodin s Martinem Nejedlým, poradcem bývalého prezidenta Miloše Zemana. Toho si nemohli nevšimnout Piráti. A hned poté média a většin politiků. Neomluvitelné kontakty se nedají přehlédnout.

Poslanec Marek Benda řekl, že Pavel Blažek někdy vedl zákulisní jednání. Většina politiků a komentátorů se ke schůzce postavila kriticky. A bude důvod o čem nějakou dobu mluvit, než to přeruší jiná kauza, třeba Dozimetr.

Přátelé ale na sebe nezapomínají, ministr dostal od premiéra jen žlutou kartu; tu hráči respektují nanejvýš do konce utkání. Ale Piráti zmlkli. Ve veršovaném románu Evžen Oněgin od Alexandra Sergejeviče Puškina je motto O tempora, o mores! Kdo není latiník tak Jaká doba, takový mrav!. Antonín Rašek, server vasevec.cz

X X X

Jizvení plic je třeba léčit včas, varují pneumologové

 Stovkám lidí v Česku se jizví plíce. K tomu dochází z nejrůznějších důvodů, důležité ale je zachytit jizvení včas a nasadit tzv. antifibrotickou léčbu. Ta zpomaluje proces, kdy v plicích mizí plocha k dýchání. Desítky pacientů se závažnými nemocemi, které mohou plicní fibrózu provázet, však nechodí na pravidelné kontroly plic, které by mohly lékaře na počínající jizvení včas upozornit. Lidé přicházejí až ve chvíli, kdy mají potíže. To už bývá často pozdě, jizvení může být pokročilé a odborníci pro pacienty nemohou moc udělat. Na tento problém upozorňují plicní lékaři při Týdnu idiopatické plicní fibrózy (IPF), který startuje 18. září.

 „To se týká často i mladých lidí ve věku mezi 30–40 lety, kteří trpí některou z nemocí, jež mohou tzv. fibrotizující změny na plicích způsobovat, tedy například autoimunitními nemocemi, jako je revmatoidní artritida, systémová sklerodermie či myozitida. Pacienty sice sleduje lékař kvůli jejich primární nemoci, ale protože obvykle zpočátku přímo na plíce žádné léky neberou, mají pocit, že je vše v pořádku a že kontrol u pneumologa není třeba. Přitom už se kvůli jejich nemoci může začít jemná tkáň plicních sklípků měnit v husté vazivo. Když začne proces rychle postupovat, začnou pociťovat klasické příznaky fibrózy, jako je kašel či nemožnost se pořádně nadechnout, a to i v klidu.

Často se s nimi potkáváme v ordinaci až ve chvíli, kdy je na nasazení účinné léčby pozdě,“ popisuje doc. MUDr. Martina Šterclová, Ph.D., předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS). Připomíná, že v Česku existuje plně hrazená antifibrotická léčba, která pomáhá lidem s plicní fibrózou žít déle a kvalitněji. Pacienti najdou pomoc v celkem 16 centrech pro diagnostiku a léčbu intersticiálních plicních procesů, jen musí přijít včas.

V zachycení nemoci pomáhá i Program časného záchytu rakoviny plic, který v Česku funguje přes rok. Z téměř 2 500 rizikových jedinců, kteří v rámci programu podstoupili vyšetření plic nízkodávkovým CT, dosud našli odborníci plicní fibrózu u osmi z nich. „Je známo, že plicní fibróza rakovinu plic nezřídka doprovází, spouštěčem bývá kouření, které je společným jmenovatelem pro obě nemoci, ale samotná fibróza může být stimulem pro rakovinné bujení,“ vysvětluje prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně českých pneumologů. Společně s kolegy usiluje o to, aby v ČR vznikl nový registr, který by sledoval všechny pacienty s plicními fibrózami – průběh jejich nemoci, příčiny vzniku a efekt nasazené léčby.

„Tato data nám mimo jiné velmi pomohou při mapování, jak jsou léky v jednotlivých případech účinné,“ říká prof. Koziar Vašáková, předsedkyně ČPFS. Pokud registr vznikne, zahrne nejenom pacienty s idiopatickou plicní fibrózou, ale také ty, u nichž dochází ke změnám na plicích vinou jiných chorob, například autoimunitních. V registru by mohli být také pacienti s tzv. „holubářskými či farmářskými plícemi“, u nichž dochází ke změnám v důsledku kontaktu s ptačím peřím či prachem.

„Aktuálně jednáme o možnosti nasadit léčbu i lidem s méně pokročilou plicní fibrózou, tedy těm, kteří mají zatím dobrou vitální kapacitu plic (FVC) – kolem 90 %, ale už u nich dochází k jizevnatým změnám. Včasné nasazení léku by pomohlo déle zachovat dobré plicní funkce. A naopak bychom rádi dosáhli toho, aby léky mohli dostávat ti, kteří jsou na tom s plicními funkcemi špatně – mají například FVC pod 50 %,“ uvádí prof. Koziar Vašáková.

Dušnost a kašel je společným jmenovatelem příznaků plicních fibróz, u tzv. idiopatické plicní fibrózy (neznámá příčina vzniku) jsou dalším typickým příznakem paličkovité prsty a nehty ve tvaru hodinových sklíček. Při poslechu pacientova dechu slyší lékař zvuk připomínající chůzi po zmrzlém sněhu nebo rozepínání suchého zipu. V ČR nyní žijí odhadem tisíce lidí s nějakou formou plicní fibrózy a více než 1 300 z nich má IPF. Ročně přibude asi 150 nově diagnostikovaných pacientů. Antifibrotickou léčbu užívá přibližně 800 jedinců. Bez patřičné terapie se doba přežití pohybuje kolem 2 až 3 let.

O idiopatické plicní fibróze

Idiopatická plicní fibróza poškozuje plicní sklípky, jizví je – bere plochu k dýchání, plíce tuhnou a člověk se nemůže nadechnout. Postup nemoci zpomaluje léčba, která je v tuzemsku hrazena. Pacienti se k ní však často nedostanou, protože je nemoc odhalena pozdě. Projevy idiopatické plicní fibrózy lékaři často zaměňují za chronickou obstrukční plicní nemoc či srdeční selhání. Nemoc se ohlašuje zprvu nenápadně, člověk se začne zadýchávat do schodů, později i při chůzi či hovoru, v pokročilém stadiu má pocit nedostatku vzduchu při běžných denních činnostech a v závěru věnuje veškerou energii tomu, aby se nadechl. Bez správné léčby idiopatická plicní fibróza výrazně zkracuje život pacienta, přitom s léčbou se průměrné přežití nemocných může prodloužit na dvojnásobek. Více informací o nemoci, včetně Seriálu o plicní fibróze obsahujícího 12 edukačních videí s odborníkem, lze nalézt na: zivotsplicnifibrozou.cz.  Mgr. Markéta Pudilová, Mgr. Veronika Ostrá

X X X

Investiční mince, Bedřich Smetana pomáhá české kultuře

BH Securities a.s. a Česká filharmonie uzavřely partnerství pro projekt ražby pamětní investiční SMART mince ke dvoustému výročí narození Bedřicha Smetany. Unikátní mince má navíc vedle investiční a umělecké hodnoty také přínos filantropický, kdy výnosy z prodeje každého exempláře částečně směřují do České filharmonie a na podporu kulturních počinů festivalu Smetanova Litomyšl. Uměleckého návrhu mince se ujal věhlasný český medailér Michal Vitanovský, vzácná připomínka hudebního velikána je vydávána v limitované sběratelské sérii pěti set kusů.

Zásadní význam osobnosti Bedřicha Smetany pro českou hudbu byl mnohokrát zdůrazněn a odborně zpracován, odpovídá mu také množství Smetanových portrétů, které za posledních 150 let vznikly ve všech výtvarných technikách. Mezi nimi mají čestné místo medaile a mince. U příležitosti 200. výročí narození hudebního skladatele, který je považován za zakladatele české hudby a v širším kontextu i české kultury, přibývá do pomyslné galerie komorního reliéfu další realizace.

Je zřejmé, že inspirativní osobnosti si zaslouží jedinečné ztvárnění. Proto byl k přípravě uměleckého návrhu výroční mince osloven jeden z nejlepších českých medailérů, Michal Vitanovský, autor československého Řádu T. G. Masaryka (1990), českého Řádu bílého lva (1994) a celé řady pamětních mincí, medailí a insignií.

Jakožto zástupce medailérské staré školy pracoval autor čistě tradičními metodami. Ručně vytvářel kresby, rytiny i sádrové formy. Ty byly mimo jiné během letošní Smetanovy Litomyšle vystaveny přímo v rodném bytě skladatele, v přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaru v Litomyšli. Podle těchto forem se následně mince razí z ryzího zlata v jednom z nejmodernějších provozů světa, ve švýcarské slévárně vzácných kovů PAMP. V mincích se tak potkává to nejlepší z rukodělné tradice i nejmodernější technologie. Výjimečnost realizace potvrzuje i omezený náklad, kdy v limitované číslované emisi je vydáno pouhých 500 kusů pro celý svět.

Dvouuncová mince Bedřich Smetana je vyrobena ze zlata o ryzosti 999,9 (24 karátů), má průměr 50 milimetrů a šířku 1,6 milimetru. Kromě symbolické a umělecké hodnoty má vydávaná mince samozřejmě také hodnotu investiční. Navíc se jedná se o tzv. SMART minci. Ty jako takové nesou vždy nominální hodnotu a jsou oficiálním platidlem určitého státu. Díky splnění těchto kritérií jsou osvobozeny od DPH, což je pro sběratele i investory významnou výhodou.

Zakoupení mince přináší přímou donátorskou podporu pro první český orchestr, neboť z každé mince je odvedena filantropická částka směřující do Nadace České filharmonie. Každý, kdo si minci pořídí, se navíc automaticky stává členem Dynamického klubu přátel a mecenášů České filharmonie, a krom dalších benefitů je pro něj v roce 2024 připraven exkluzivní doprovodný kulturní program.

Ražbu samotnou a obchodní vypořádání zajišťuje v součinnosti s Českou filharmonií společnost BH Securities, jeden z nejvýznamnějších českých obchodníků s cennými papíry a přední český distributor komodity investičního zlata, který letos oslavil 30 let působnosti na českém kapitálovém trhu.

Unikátní zlatá mince dorazí do soukromých sbírek investorů a obdivovatelů mincovního řemesla v únoru roku 2024, tedy symbolicky přesně v době, kdy uplyne 200 let od Smetanova narození. Předobjednávky a rezervace mince byly zahájeny v červenci 2023. Zájemci o minci se mohou více informací o projektu i samotném vzniku unikátní mince dozvědět na webové stránce www.mincesmetana.cz.

„Projekt pamětní ražby SMART mince Bedřich Smetana je pro nás příležitostí propojit svět byznysu a investování se světem umění a špičkové české kultury. Dobrovolný závazek podpory kultury se stal nedílnou součástí filozofie BH Securities, tato iniciativa je tak v plném ⁶souladu s našimi hodnotami.“ Lukáš Trnka, Marketing director, BHS

„Smetanova hudba je vrcholnou oslavou talentu a řemeslného mistrovství. Jsme nadšeni kreativitou a zápalem kolegů z BH Securities a je nám ctí se na projektu výroční mince s Českou filharmonií podílet. Vážíme si i důležitého filantropického rozměru, oslavujeme tak nejen nadčasovou Smetanovu tvorbu, ale díky podpoře příznivců a sběratelů máme možnost pokračovat v rozvoji orchestru, který má ambice patřit mezi absolutní evropskou špičku, stejně jako v synergiích České filharmonie s národním festivalem Smetanova Litomyšl. V neposlední řadě je fascinující být svědky tvůrčí práce mistra Vitanovského a být nablízku procesu, který svojí křehkostí a pečlivostí v mnohém připomíná práci orchestru a jednotlivých hráčů při studování nové náročné skladby.“ Michal Medek, obchodní ředitel, ČF   

BH SECURITIES a.s.

BH Securities a.s. je přední nebankovní obchodník s cennými papíry na českém kapitálovém trhu s působností od roku 1993. Společnost je zakládajícím členem Burzy cenných papírů Praha, České asociace obchodníků s cennými papíry a členem Asociace pro kapitálový trh České republiky. BHS je tvůrcem trhu a pokrývá široké spektrum trhů v ČR, Evropě i USA. Mezi hlavní produkty a služby patří investice prostřednictvím fondů kvalifikovaných investorů, individuální správa majetku, obchodování na kapitálových trzích a investiční zlato.

ČESKÁ FILHARMONIE

Česká filharmonie odehrála svůj první koncert 4. ledna 1896 v Rudolfinu pod taktovkou Antonína Dvořáka. Dnes se jí dostává uznání nejen za kanonické interpretace hudby českých skladatelů, ale je známa také svým silným vztahem k dílu Johannese Brahmse, Petra Iljiče Čajkovského a Gustava Mahlera. Česká filharmonie spolupracuje s nejlepšími českými i světovými sólisty, dirigenty a skladateli. Orchestr vystupuje v nejprestižnějších sálech od USA až po Japonsko a vydává kritikou oceňované nahrávky. Má také ucelenou strategii hudebního vzdělávání od nejmenších dětí až po seniory. V čele orchestru stála celá řada významných osobností od Václava Talicha přes Rafaela Kubelíka, Karla Ančerla a Václava Neumanna až po Jiřího Bělohlávka. Od roku 2018 je šéfdirigentem České filharmonie Semjon Byčkov. Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities a.s.

X X X

PŘEPRACOVANÝ  SOUDCE   LHOŤAN  Z  CHOMUTOVA?

 „Soudce podivín“ z Chomutova rezignoval, mířila na něho další kárná žaloba

 Soudce Okresního soudu v Chomutově (OS) Libor Lhoťan skončil ve funkci. Rezignaci podal již v květnu, když na něho předseda OS podal kárnou žalobu. Lhoťan měl mít totiž průtahy v 51 věcech. Za průtahy již přitom kárný senát Lhoťanovi v roce 2019 snížil plat na rok o 30 procent.

V tichosti a neslavně skončila obnovená kariéra Libora Lhoťana coby soudce. Tím byl Lhoťan již v 80. letech, pak si „odskočil“ do advokacie, aby se do justice vrátil v roce 2007. Přestože se blížil jeho nucený, zákonem daný odchod do soudcovského důchodu, vedení soudu na něho letos v dubnu podalo kárnou žalobu za průtahy v nemalém množství věcí. A pravděpodobně hrozba úspěchu kárné žaloby s rizikem ztráty mandátu soudce vedla Lhoťana k rozhodnutí na funkci rezignovat.

Soudce Lhoťan měl přitom problémy již záhy po příchodu na soud. Byly u něho prováděny opakované vnitřní kontroly s tím závěrem, že ve věcech nečiní úkony. Tehdejší vedení chomutovského soudu, dlouhodobě personálně poddimenzované instituce, to většinou řešilo domluvou a různými organizačními opatřeními. Už v roce 2014 však nad Lhoťanem visela hrozba kárné žaloby. V roce 2016 byl sice konstatován pozitivní posun v jeho činnosti, avšak s varováním. V červnu 2018 mu byla udělena výtka za průtahy v sedmi spisech.

Nic z toho ovšem nezabralo a v roce 2019 skončil Lhoťan před kárným senátem. Kontrola z Krajského soudu v Ústí nad Labem u Lhoťana totiž odhalila rozsáhlé průtahy. Při pohovoru se zástupci vedení obou soudů byla Lhoťanovi již tehdy doporučena rezignace, což ovšem odmítl.

Před kárným senátem se hájil tím, že na chomutovském soudu panuje nedobrá atmosféra a že je špatně sestavován rozvrh práce. Navíc vyšlo najevo, že si se soudcem nepříliš rozumí vyšší soudní úředníci a asistenti, kteří byli schopni za něj odvést většinu jeho práce. Jimi připravené návrhy rozhodnutí však u Lhoťana ležely netknuty na stole.

Podle bývalého předsedy chomutovského soudu, který před kárným senátem vypovídal jako svědek, měla být na Lhoťana podána žaloba pro nezpůsobilost. Soudce měl totiž podle něho neuchopitelný nepořádek ve spisech a personál soudu se za něho styděl. Měl ho za „podivína“ v tom nejhorším slova smyslu. „Advokáti mi říkali, že i dvě hluboce znesvářené strany se raději po třetím jednání u pana Lhoťana usmírujou, než by pokračovali v jednání“, prohlásil tehdy bývalý předseda soudu. Petr Dimun, ceskajusice.cz

X X X

V rychlosti soudů panují rozdíly, soudci v opatrovnických agendách jsou přetížení

 Průměrná délka řízení u okresních i krajských soudů se loni opět snížila, mezi jednotlivými soudy ale v rychlosti práce panují značné rozdíly. Vyplývá to z výroční zprávy o stavu justice, kterou dnes představilo ministerstvo spravedlnosti. Ministr Pavel Blažek (ODS) označil situaci v českém soudnictví za stabilní. Vyzdvihl zlepšení situace u správních soudů, častější ukládání peněžitých trestů a využívání dohody o vině a trestu. Jeho náměstek Karel Dvořák na dnešní tiskové konferenci zmínil jako problematické vyřizování elektronických platebních rozkazů a přetíženost soudců v opatrovnických věcech.

Dvořák míní, že ohledně rychlosti soudních řízení ještě existuje prostor pro zlepšení. „Zásadní je, jak fungují elektronické systémy. Na 21. století je pořád kostrbaté to, jak se spis dostane od okresního soudu ke krajskému, a to, že máme jiný systém vedení spisu u okresního soudu než u krajského soudu. Tam si myslím, že zkrácení možné je čistě z hlediska vnitřní organizace toho, jak pracuje justice,“ uvedl na dotaz ČTK.

Občanskoprávní řízení u okresních soudů trvalo loni v průměru 269 dní, o dva dny méně než předloni. Nejrychlejší instituce většinou spadají pod českobudějovický a středočeský krajský soud, nejpomalejší pod krajské soudy v Ústí nad Labem a Brně a pod pražský městský soud. Autoři výroční zprávy zdůraznili, že za délkou řízení často nestojí neefektivnost daných soudů, ale zátěž případů z minulých let.

Civilní řízení se často týkají elektronických platebních rozkazů, které nenabyly právní moci ve zkrácené formě řízení, tedy bez slyšení žalované strany. Podle Dvořáka se to děje ve více než 60 procentech případů. „Je zjevné, že je tady určitý systémový nedostatek a týká se doručování elektronických platebních rozkazů,“ zmínil s tím, že změnu by mohla přinést chystaná novela občanského soudního řádu.

Podle ekonomického náměstka Radomíra Daňhela stojí za zrychlením rozhodování soudů rovněž to, že u nich nyní pracuje nejvíce soudců za posledních několik let Foto: MSP

Trestní řízení u okresních soudů zabralo v průměru 183 dní, předloni to bylo 205. Ke zkrácení řízení mohl přispět mimo jiné právě i stále rostoucí počet uzavřených dohod o vině a trestu. Statistiky ukazují i to, že k okresním soudům míří méně trestních kauz než dříve.

U krajských soudů zůstávají délky řízení výrazně vyšší než u okresních, což souvisí se složitostí vyřizovaných případů. Prvostupňové – tedy neodvolací – občanskoprávní řízení tam loni průměrně trvalo 978 dní, předloni to podle statistik bylo 1305 dní. Tento výrazný rozdíl zapříčinilo podle Dvořáka i to, že se soudy zbavují případů z covidových roků. Trestní řízení zabralo 517 dní namísto předloňských 562, správní řízení 439 dní místo předloňských 511. „Správní soudnictví se dostává do stále lepší kondice. Daří se již vyřizovat více věcí, než kolik věcí napadá. To znamená, že soudy jsou schopny likvidovat nedodělky,“ komentoval to Dvořák. Ministerstvo v předchozích letech přidělilo ke správním úsekům více soudců.

Podle ekonomického náměstka Radomíra Daňhela stojí za zrychlením rozhodování soudů rovněž to, že u nich nyní pracuje nejvíce soudců za posledních několik let – jejich počet se od loňska zvýšil z 2099 na 3063, což je plný plánovaný stav.

Loni působilo u celkem 86 okresních soudů 1819 soudců, z toho 1213 žen. U krajských soudů pracovalo 937 soudců. I zde převažovaly ženy, kterých bylo 508. Poměr žen a mužů v talárech se tradičně obrací u soudů vyšších stupňů, a tak tomu bylo i loni. U dvou vrchních soudů působilo 128 soudců, z toho 76 mužů. U Nejvyššího soudu rozhodovalo 59 mužů a 12 žen a u Nejvyššího správního soudu 22 mužů a 13 žen.

K problému elektronizace justice Daňhel uvedl, že se o ní léta jen hovořilo a první reálné kroky ministerstvo podniklo až loni, kdy uzavřelo smlouvu na dodání systému, jehož součástí bude i elektronický soudní spis. „Na něj budou navazovat všechny další systémy v dalších agendách. Insolvenční agendu chceme převést do konce letošního roku, další agendy by měly následovat v dalších letech,“ popsal.

V současné době existuje v justici více než 50 informačních systémů. „Co se týče jejich konstrukce, aktuálně se nacházíme v minulém století,“ podotkl náměstek. Krok ke změně podle něj umožnilo to, že se pro IT oblast podařilo v letošním rozpočtu ministerstva vyjednat přes 1,2 miliardy korun. Peníze na elektronizaci chce úřad čerpat i z evropských programů, kde má zažádáno o více než miliardu korun, ceskajutice.cz

X X X

Prymula: Covidová situace stabilizovaná není. Nastínil, za jaké situace by se vrátily roušky

Epidemiologická situace není v Česku taková, aby se zaváděla nějaká plošná opatření, přesto exministr zdravotnictví Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS nastínil, za jakých okolností se mohou vrátit neblaze proslulé roušky či respirátory. Reagoval na slova současného šéfa rezortu Vlastimila Válka (TOP 09), který připustil nárůst případů covidu a vyzval občany k očkování.

„Vládní strategie je taková, že nebudou žádná plošná opatření s výjimkou očkování. Tedy jedna dávka osobám, které jsou rizikové, případně dalším zájemcům. Co se týká dalších plošných opatření, tak si myslím, že ta nenastanou do doby, než by tady byla opravdu nějaká vážná epidemie. Pak by to spočívalo nepochybně v zavedení roušek nebo respirátorů, a to v určitých rizikových provozech, jako jsou zařízení sociální péče a zdravotnictví,“ uvedl Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS.

 Reagoval tak na tiskovou konferenci ministra Válka, který vyzval rizikové pacienty k vakcinaci. „Všem, kteří jsou rizikoví, doporučuji, aby se nechali očkovat, jak proti covidu, tak proti chřipce. Především se jedná o seniory a ty, kteří mají chronické potíže. Já sám se půjdu očkovat,“ sdělil v pondělí ministr.

 Přesto Válek označil situaci za stabilizovanou. „Epidemiologická situace je stabilní. Evidujeme jistý nárůst nakažených, ale nikoli nárůst hospitalizovaných. Testování je každopádně nutné. Koronavirus tady stále je a stále umírají pacienti,“ uvedl Válek.

To však podle epidemiologa není úplně pravda. „Covid jsme zařadili mezi sezonní infekce, ale v tuto chvíli dochází k nárůstu a minulý týden jsme zaznamenaly skoro 100% nárůst. Situace úplně stabilizovaná není,“ popsal exministr zdravotnictví.

„Nemusíme testovat tak masivně jako v prvních vlnách covidu, ale stálo by za to testovat nárazově určitou část populace, abychom věděli, které varianty se u nás vyskytují, protože to má samozřejmě dopad i na to, jakým způsobem budeme očkovat,“ doplnil.

Následně Prymula hovořil také o nové variantě covidu, na kterou se Česko zřejmě musí v dohledné době připravit. „Po celém světě se objevují varianty, které jsou poměrně nové, byť vychází z omikronu. Ta poslední, která se nazývá Pirola, se poměrně dramaticky šíří a brzy bude jistě diagnostikovaná u nás. Varianta se ale velmi liší svou velmi nízkou smrtností. Umírá zhruba jedno promile osob. Průběhy ale velmi mírné nejsou. Šest, sedm dnů nemůže člověk vykonávat běžnou činnost,“ sdělil epidemiolog.

X X X

 Hejtman Plzně Špoták zavítal k výrobci kabelů a výrobci recyklovatelných plechovek

 Společně se zástupci Paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje si v úterý 12. září hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták prohlédl výrobní prostory firmy MD ELEKTRONIK, spol s r.o. v Chotěšově a diskutoval s vedením společnosti o její aktivní účasti na projektech Paktu zaměstnanosti Plzeňského kraje. Poté se zúčastnil představení nejmodernějšího závodu na výrobu recyklovatelných hliníkových plechovek v ČR společnosti Ball Corporation. Její nový závod sídlí v průmyslové zóně Panattoni Pilsen Digital Park v Plzni na Borských polích. 

MD ELEKTRONIK spol. s r.o. vznikla původně v roce 1993 jako výrobní závod MD Elmont v Chotěšově. Mezi její hlavní výrobky patří koaxiální, datové a senzorické kabely, C-KLIC, či moduly pro elektroniku nebo kabely adaptéru. Orientuje se na dodávky pro elektromobilitu a v současné době se zabývá také výrobou robotů pro celou firemní skupinu. Kabelové svazky vyrábí na 350 typů vozidel pro 26 zákazníků doslova po celém světě. V Chotěšově zaměstnává  téměř 2 400 pracovníků, z toho 2/3 žen.

„Tato společnost je významným a velmi aktivním partnerem Paktu zaměstnanosti PK. Podíleli se na přizpůsobování oborů pro automatizaci a robotizaci, spolupracují se školami: SOU eletrotechnické  Vejprnická, Plzeň, SOU Domažlice – škola Stod, SPŠ strojnická Plzeň, INFIS Plzeň, VOŠ a SPŠE Plzeň a ZČU, a v rámci dlouhodobého vzdělávání se orientují na vzdělávací program na automatizace, školení mechatroniků a seřizovačů,. Podporují je i materiálně a orientují se i na spolupráci se ZŠ,“ zdůraznila Martina Bydžovská, konzultantka RRA PK.

Hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka upozornila i na to, že se tato firma nově zapojila do připomínkování výstupů průzkumů ve firmách zaměřených na potřebu digitálních kompetencí a pro inovace školského vzdělávacího programu. „Vzájemná spolupráce s firmou naplňuje cíle Paktu zaměstnanosti – propojování veřejné a privátní sféry a možnost pozitivního ovlivnění oblasti zaměstnanosti a trhu práce,“ vyzdvihla dále M. Bydžovská a dodala: „Jsme skutečně velmi rádi, že jsme se dohodli na rozvoji spolupráce i v dalších projektech Paktu, jako je Start kariéry v Plzeňském kraji, který je zaměřený na předčasné odchody studentů ze vzdělávání, a na zahájení spolupráce i v rámci projektu Smart Akcelerátor Plzeňského kraje.“

Hejtman Rudolf Špoták ocenil úzkou spolupráci a propojenost firmy a Paktu zaměstnanosti PK v oblasti nastavování vzdělávacího systému i zajišťování potřebných rekvalifikací, které napomáhají možnosti kariérního růstu zdejších zaměstnanců a udržení si práce ve chvíli, kdy je nahrazena automatizací výroby. „V této společnosti se díky automatizaci podařil snížit počet zaměstnanců za posledních šest let o tisícovku a díky interfiremnímu vzdělávání a začleňování lidí zpět do výroby si firma zaměstnance udržela,“ poukázal hejtman.

Další zastávkou pracovní cesty se stala budova výrobního závodu na  výrobu recyklovatelných plechovek společnosti Ball Corporation. Stojí na Borských polích a vyniká především výrazným designem fasády v modrých barvách společnosti Ball. Produkce byla v tomto závodu spuštěna letos v dubnu a doplnila tak stávající výrobu v Ejpovicích u Plzně, která funguje již více než 25 let. Nový moderní výrobní závod zaujímá plochu 47 534 m² a vytvořeno zde bylo dalších 200 pracovních míst.

Při výstavbě výrobní haly a jejího okolí firma investovala do technologií minimalizujících dopady na životní prostředí. „Příkladem je například střecha, která je pokryta fólií s vysokou odrazivostí, což snižuje tepelný ostrov. Díky spolupráci s městem Plzeň je celá budova napojena na městský zdroj tepla, které je z velké časti vyráběno pomocí biomasy, čímž se snižuje uhlíková stopa. Ve vnitřním vytápění využíváme rekuperace tepla z výroby a nezapomínáme ani na úsporná LED svítidla. Čeká nás také instalace fotovoltaických panelů pro zvýšení objemu energie z obnovitelných zdrojů,“ upozornil Radek Mádr, ředitel závodu Ball Beverage Packaging v Plzni. Nový výrobní závod a zároveň nové sídlo společnosti Ball na Borských polích je vůbec prvním projektem v rámci území Panattoni Pilsen Digital Park. Jedná se o rekultivovaný brownfield po části bývalých Škodových závodů.

„Trend poptávky spotřebitelů a tím pádem i výrobců nápojů po plechovkách stabilně roste každý rok. A to nejen v České republice. Je to tedy odvětví průmyslu, které má obrovský potenciál. Jsem přesvědčen, že přístup společnosti Ball je hodný následování. Přesně takové firmy v našem kraji chceme. Vždyť kde jinde, než v hlavním světovém městě výroby piva, by taková společnost měla působit,“ komentoval prohlídku závodu Rudolf Špoták, hejtman Plzeňského kraje. Ing. Helena Frintová

X X X

 Filmaři na Seči natáčeli snímek o kouzelném jezírku a přátelství

Na přelomu srpna a září bylo na Seči živo. A nebylo to jenom kvůli zájmu turistů. Štáb režiséra Vojtěcha Strakatého tam natáčel celovečerní snímek s názvem Na druhé straně léta. Sečská přehrada se ve filmu stala místem, kde se náš svět prolíná s magií.

Na vzniku filmu se podílí i Pardubický kraj, který dlouhodobě se štáby spolupracuje na propagaci našeho regionu. „Téměř celý film se odehrává na Sečské přehradě, takže jsme společně s městem Seč tento projekt s regionálním charakterem rádi podpořili. Snímek sleduje příběh dívek, tráví léto na chatě u rybníka a nudí se. Jejich dobrodružství začne ve chvíli, kdy objeví tajemné jezírko, které prý dokáže člověka přenést kamkoli na světě. Naše regionální filmová kancelář East Bohemia Film Office pomáhala vytipovat hlavní lokaci a zprostředkovala kontakty na CHKO Železné hory, aby byla zajištěna ochrana přírody během natáčení. Filmová kancelář také pomohla zorganizovat kompars, který měl obrovský ohlas,“ popsal děj filmu i jeho vznik krajský radní pro cestovní ruch Alexandr Krejčíř.

Producentem je pardubický rodák Ondřej Lukeš ze společnosti Beginner’s Mind. Snímek vzniká v koprodukci s Českou Televizí a hrají v něm například Eliška Bašusová Hanušová, kterou můžete znát ze seriálu Ulice, dále Lucie Fingerhutová, Nikola Kylarová či Sofie Anna Švehlíková. Do kin by měl snímek vstoupit příští rok v létě.

Na filmu pracujeme v malém štábu, který čítá kolem 20 lidí. Nepoužíváme žádnou velkou techniku. Pro mě osobně je na všech mých projektech stěžejní udržitelnost a již delší dobu spolupracuji s greenfilmingovou konzultační společností Planet A Film. Společně vždy vymýšlíme, jak natáčení zorganizovat tak, aby bylo co nejšetrnější k přírodě,“ popisuje přístup k natáčení producent Ondřej Lukeš. Na druhé straně léta je plánovaným celovečerním filmem režiséra Vojtěcha Strakatého, jehož debut s názvem Věčný klid se natáčel loni v září a momentálně se připravuje jeho uvedení do kin.

A proč se film natáčel právě na Sečské přehradě? „Po několikaměsíčním scoutingu lokací jsme se společně s kameramanem a režisérem shodli, že jedním ze dvou nejvhodnějších míst, kde bychom mohli náš film natočit, je Sečská přehrada. Ta je pro nás vhodná jak svou rozlohou, tak skutečností, že se uprostřed ní nachází ostrov, který je pro náš příběh důležitý,“ vysvětluje Ondřej Lukeš výběr lokality. Michele Vojáček, kancelář hejtmana

X X X

Štvanická lávka v Praze se uchází o titul Stavba roku 2023

Praha letos v červenci slavnostně otevřela Štvanickou lávku spojující holešovický a karlínský břeh s ostrovem Štvanice. Nyní byla tato stavba, která se pyšní řadou architektonických i technologických unikátů, vybrána odborníky mezi 38 nominovaných na prestižní tituly Stavba roku 2023. Lávka navíc usiluje také o vítězství v kategorii hlasování veřejnosti, do které se může až do 23. listopadu 2023 zapojit kdokoliv.

Na slavnostním nominačním večeru v Dopravní hale Národního technického muzea v Praze bylo tento týden představeno celkem 38 nominací na tituly Stavba roku 2023 a také 2 nominace na titul Zahraniční stavba roku 2023. Z nejlepších novostaveb, které vybírá odborná porota mezi všemi přihlášenými, se jich hned 8 nachází na území hlavního města.

K nim se řadí i Štvanická lávka, kterou je navíc možné svým hlasem podpořit také v hlasování veřejnosti, a to buď přímo na webových stránkách soutěže, nebo prostřednictvím QR kódu na propagačním materiálu, který za tímto účelem vznikl. Lidé mají příležitost hlasovat až do čtvrtka 23. listopadu 2023 do 24:00 hodin, kdy bude hlasování ukončeno a výsledky této kategorie budou spolu s ostatními následně vyhlášeny v rámci slavnostního galavečeru v pražském Rudolfinu o den později.

Štvanická lávka představuje jednoduchou spojnici pro pěší a cyklisty mezi městskými částmi Praha 7 a Praha 8 s tím, že je z lávky právě přímý přístup také na ostrov Štvanice. Tři sta metrů dlouhá konstrukce z bílého ultra-vysocehodnotného betonu s antigraffiti nátěrem je nezvyklá svým zakřivením. Stavět se začala v lednu 2022 a její pochozí šířka je čtyři metry, u rampy na ostrov Štvanice pak tři metry. Most je osvětlen LED pásy ukrytými v madle zábradlí, nebude tedy vznikat zbytečný světelný smog. Zajímavostí je, že zakončení madla na karlínské straně je v podobě koní, na té holešovické zase v podobě býků, ostrov Štvanici pak zdobí zajíci.

Mezi Karlínem a Štvanicí lávka překlenuje koryto Vltavy o šířce 38 metrů a mezi Štvanicí a Holešovicemi šířka koryta činí dokonce 149 metrů. Poslední pole mostu u holešovické strany je možné zvednout tak, aby odolalo i průtoku tisícileté vody. Stavba má také drobné spáry, kterými bude odtékat dešťová voda. Výstavba lávky, jejímž investorem je hlavní město, vyšla celkem na 352 milionů Kč. Autory její podoby jsou Petr Tej, Marek Blank, Jan Mourek a Vít Najvárek, realizaci provedla společnost Skanska a.s. Autory soch a ornamentů jsou Aleš Hvízdal a Jan Hendrych.

V letošním roce bylo do soutěže Stavba roku přihlášeno rekordních 110 staveb ze všech regionů České republiky. Hlavním organizátorem soutěže Stavba roku 2023 je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň i vypisovatelem soutěže, spolu s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR. Vít Hofman, vedoucí oddělení médií a tiskový mluvčí

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.