V ČT desítky expertů na sport za tisíce? Vyměnit neschopné redaktory. Hvězda Svitková na fotbal, plete si besedy s holkama. V Nově manekýnka na počasí Honsová, propaguje oděvy a předvádí se, že je na besedě se sousedkami. Nejlepší stručná, jasná Anička o počasí

Pletou si TV s rozhlasem. Diváci sami všechno vidí. Co nám ta ženská kecá do fotbalu? S hejtry jsem počítala, říká Svitková. Věcná a trefná. Oživení, zpestření, čerstvý vítr? Tak reaguje část diváků na Kateřinu Svitkovou, novou spolukomentátorku a expertku ČT sport během vysílání fotbalového mistrovství Evropy? Spíš diváky ruší. Česká reprezentantka však schytává rovněž kritiku.

 „Ze své strany mám pozitivní ohlasy, pouze na sociálních sítích se pomalu a jistě začínají objevovat hejtři, se kterými jsem počítala. S tím jsem do toho šla, že to nebude jednoduché. Fotbal je pro chlapy často téma, do něhož by se ženská neměla míchat,“ pousměje se Svitková.

„Jen ti, co si to někdy zkusili, vědí, jak je to náročná disciplína. Ale mě hrozně baví a určitě se budu dál snažit zlepšovat.“

Osmadvacetiletá záložnice Chelsea, jež od zimy hostuje ve Slavii, není za mikrofonem žádný zelenáč. Na Canal+ Sport působí coby expertka na Premier League, s Českou televizí spolupracovala třeba během loňského mistrovství světa žen. Jenže tehdy její postřehy málokdo řešil.

Až nyní Svitkovou poznala široká veřejnost. Nemá plzeňský přízvuk? Co ten tón hlasu? Fakt tomu rozumí? Blonďatý úkaz.

 Nevim, je mi to jedno, komentář nevnímám

Názory jsou různorodé. Někteří s nostalgií vzpomínají na Pavla Karocha. Svéráze, s nímž se ČT před dvěma lety rozloučila. Jiní naopak ženský faktor neodsuzují, nýbrž vítají. „Je výborná,“ míní hokejová reportérka Darina Vymětalíková.

„Vím, že jsem pod větším drobnohledem než chlapi. Ale to jsem teď i na hřišti ve Slavii, jelikož jsem přišla z Chelsea. Jakmile se nebude dařit, lidi si kopnou. Já jsem ale připravená,“ má jasno Svitková.

Je prvním českým ženským hlasem na velkém mužském turnaji. V západní Evropě je to běžná věc. Třeba v Německu se historicky první ženou komentující fotbalový šampionát mužů stala Claudia Neumannová, na kanálu ZDF promlouvala během Eura 2016 ve Francii. V Česku je průkopnicí Svitková.

Možná si vybavíte experiment z jara 2021, kdy si při derby Sparty se Slavií mohli diváci O2 TV Sport díky multidimenzi zvolit vedle tradičního mužského komentáře i ženský.

Šlágrem provázela Klára Janáčková, převážně tenisová komentátorka, s modelkou Kristýnou Schickovou, sestrou českého útočníka. Reakce? Rozpačité, mírně řečeno. Od té doby na O2 TV Sport najdeme ryze fotbalové reportérky, dámy s mikrofonem na trávníku.

V České televizi komentují hráčky bývalé či současné ženský fotbal. Ovšem troufnout si zabrousit do mužského světa? To je jiný kalibr. Vhodných adeptek je nedostatek. Chybí čas a hlavně chuť.

„Holky se o mužském fotbalu v televizi mluvit bojí. Mají v hlavě: Co když se spletu? Co na to řeknou ostatní? Vždyť to sleduje tolik lidí. Ale Katka strach nemá, je do toho zapálená,“ říká David Kalous, reportér ČT, který se Svitkovou komentuje zápasy ženské reprezentace.

Jak ji tedy poznal coby kolegyni? „Je přímočará, umí trefně popsat, co se děje, pochválí, ale i zkritizuje. Žádný alibismus. Přitom plno komentátorů se bojí říct pravdu. A do studia chodí vždy pečlivě připravená, s deskami a informacemi, což se u všech expertů neděje.“

Možná jste ji slyšeli, jak v pondělí komentovala s Jaromírem Bosákem zápas Slovenska s Belgií (1:0), načež usedla do studia v roli expertky na Rakousko – Francie (0:1). Ve středu zase provázela s Bosákem duelem Německa s Maďarskem.

Má napilno. Jen závěr šampionátu kvůli zápasům národního týmu s Dánskem a Španělskem vynechá. Tedy pokud bude fit.Jak dlouho hodlá ještě takřka denně nazouvat kopačky? „V komentování vidím svou budoucnost. Snad prošlapu cestu dalším holkám, snad nás jednou bude víc.“

X X X

CHYBY  POLICISTŮ  NA   FF  V  PRAZE,  ZBYTEČNĚ  MRTVI,  ZRANĚNÍ

Střelba na fakultě: Policie připustila chyby, popsala zásah minutu po minutě

Policie po půl roce od střelby na Filozofické fakultě UK komentuje výsledky prošetřování zásahu. Ministr vnitra Vít Rakušan zprostil šéfy policie mlčenlivosti. Policejní prezident Martin Vondrášek připustil chyby v komunikaci, slíbil zintenzivnit střelecký výcvik. Jeho náměstek Tomáš Kubík zmínil problémy s analýzou dat od občanů. Šéf pražské policie Petr Matějček popisuje zásah minutu po minutě.

 Ministr Vnitra Vít Rakušan a policejní prezident Martin Vondrášek ve čtvrtek dopoledne představují novinářům závěry šetření GIBS ke střelbě na FF UK z minulého prosince. GIBS došla k závěru, že by policie měla přijmout opatření a zlepšit se v několika oblastech.

GIBS podle policejního prezidenta Martina Vondráška doporučila například provést změny OSINT – open source inteligence, kde z veřejných zdrojů hodnotí policie bezpečnostní rizika pro Česko.

Zároveň je podle něj nutná lepší legislativa a kontrola centrálního registru zbraní. „Centrální registr je deset let starý a nemá žádnou analytickou nástavbu, naprogramovali jsme tedy nový systém a snažíme se výstupy ověřovat,“ vysvětlil.

Vondrášek uvedl, že je zásadní, aby docházelo ke komunikaci a sdílení informací mezi psychologem či psychiatrem a praktickým lékařem, který vydává posudek ke zbrojnímu průkazu. V případě střelce na FF UK k takové výměně informací nedošlo.

Náměstek pro službu kriminální policie Tomáš Kubík říká, že se policie chce z případu co nejvíce poučit. „9. ledna jsme založili pracovní skupinu, která měla za úkol identifikovat systémová opatření k efektivnějšímu prověřování a vyšetřování podobných případů. Chyběl nám komunikační kanál, kde by se všichni dostali ke stejným informacím,“ připustil.

„V budoucnu potřebujeme nastavit činnost tak, abychom podobným situacím mohli předejít. Část zprávy nemůžeme publikovat, jelikož by mohly ohrozit činnost policie,“ doplnil Kubík.

Ředitel pražské policie: chyběly indicie

Šéf Krajského ředitelství policie Petr Matějček vyvrací informace o tom, že policie věděla o tom, že má David K. vražedné sklony z telefonátu jeho kamarádky. „Plus mínus ve 12 hodin a 19 minut volala na tísňovou linku kamarádka pachatele. V tu dobu nebyly známy zprávy, že udělá ve čtvrtek něco děsivého, k těmto informacím se policie dostala až poté. Žádná indicie, že by chtěl hromadně vraždit nebo spáchat podobný čin, nezazněla,“ hájí postup policie.

Pátrací akci vedlo operační středisko. „Začala na Středočeském kraji a pokračovala na Prahu, jelikož jsme měli informaci od matky pachatele, že měl jet na výuku FF UK, tuto informaci jsme převzali ve 13:10, o deset minut později se k nám dostala informace, že vyhrožuje sebevraždou a může být nebezpečný,“ říká Matějček.

Šetření ukázalo, že osoba má legálně držené zbraně. „Měl velký počet zbraní, jedna typově odpovídala té, co byla použita v Klánovickém lese a proto jsme to hned začali spojovat s možným dalším problémem, na základě toho poslal operační důstojník ve 13:20 hlídky na FF UK na Palachově náměstí, aby provedli první šetření – zda jde o studenta, jestli ho někdo viděl, kde by mohl být. Bohužel pachatel vstoupil do budovy ve 13:24 a policisté minutu po něm,“ popsal Matějček situaci.

Vysvětlil, proč se policisté okamžitě nepodívali na kamerový záznam. „Systém školy je zastaralý a zobrazuje videa jen on-line. Náhled trvalo získat několik hodin. Pachatel navíc změnil svou vizáž, myslíme si, že to udělal záměrně, aby nebyl poznat,“ míní ředitel.

Do budovy FF UK v Celetné ulici šli policisté na doporučení studijní referentky, která jim sdělila, že tam má mít David K. výuku. „To byla konkrétní stopa, museli jsme přemýšlet i o jiných možných místech – Staroměstské náměstí, stanice metra,“ vysvětluje Matějček.

„Je to pro nás frustrující, že jsme ho měli kousek od sebe, ale vycházeli jsme z toho, že konkrétní stopa je budova v Celetné, proto se další hlídky a prostředky přesunuly tam. Požádali jsme profesora, aby nahlédl do třídy, kde měl mít pachatel výuku, zda se tam nachází, potvrdil, že tam David K. není,“ popisuje detailně Matějček.

Vít Rakušan se k závěrům šetření dříve nechtěl vyjádřit. „Rozhodl jsem se nevyjádřit do chvíle, než budou mít spis všichni pozůstalí. Kdybych se vyjadřoval dříve, než měli rodiny všechny informace, bylo by to neetické,“ uvedl.

Podle státní zástupkyně Jany Murínové ještě všichni pozůstalí spis nemají. „V osmi případech jsme spis odeslali poštou, jelokiž si rodiny obětí výslovně nepřáli kontakt s policí. Ve dvou případech jsme spis ještě nedoručili, jelikož rodiny žijí v Singapuru a v Dubaji a v dalších případech jsou rodiny na dovolené v zahraničí,“ oznámila.

„Zásadní zprávy a sdělení v posunu vyšetřování přijdou od mých kolegů. Já jsem představitele policie zprostil mlčenlivosti, aby mohli veřejnosti dnes předat maximum informací, na které má společnost nárok,“ sdělil na začátku jednání ministr vnitra.

Policejní prezident Martin Vondrášek slíbil, že zodpoví na všechny relevantní otázky. „V rámci informací, které dnes zazní musíme nutně rozlišovat mezi tím, co policisté věděli v den útoku při pátrání a co víme dnes po šesti měsících důkladného šetření,“ upozornil.

„Některé skutečnosti, které jsou publikované v posledních dnech v médiích jsou chybně interpretované a neprávem vrhají špatné světlo na práci policie. To chceme uvést na pravou míru,“ kritizuje Vondrášek novináře, připustil ale, že policie měla deficit v komunikaci a analýze.

Podle Vondráška je klíčové na podobné situace, jako nastala na FF UK v prosinci loňského roku, cvičit. „Provádíme stovky seminářů, připravili jsme ucelený materiál, který distribuujeme provozovatelům měkkých cílů. Provozujeme hot linku, musíme nacvičovat i komunikační dovednosti, musíme také změnit vzdělávání krizových interventů,“ vyjmenoval.

Střelec David K. ve čtvrtek 21. prosince 2023 v budově FF UK na Palachově náměstí zabil 13 lidí a čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie na základě balistiky spojila také s případem vraždy muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese na okraji Prahy z 15. prosince loňského roku.

MF DNES získala policejní dokumenty, z nichž lze detailně zrekonstruovat odpovědi na všechny otázky, na které půl roku od střelby na univerzitě veřejnost od policie čeká. Zločiny student připravoval dlouhé měsíce, do detailů promýšlel, kolik studentů bude v jednotlivých učebnách, a uvažoval i o tom, jestli nestřílet jinde – třeba v centru Prahy na veřejné akci.

X X X

Pandemie na Slovensku nebyla, prohlásil zástupce vlády, jenž vyšetřuje covid

Zmocněnec slovenské vlády Peter Kotlár prohlásil, že na Slovensku nebyla žádná pandemie koronaviru. Právě kandidát strany SNS a tvář dezinformačních médií přitom vyšetřuje éru, jež za sebou v zemi nechala přes 20 tisíc mrtvých. A stojí i za krokem, kdy se Slovensko distancovalo od předpisů Světové zdravotnické organizace. Opozice žádá Kotlárovo odvolání.

 „V závěru mého vyšetřování, které přednesu v září, je i jasný důkaz toho, že na Slovensku pandemie nebyla z toho hlediska, co pandemie znamená, z hlediska incidence a ostatních měřitelných parametrů,“ prohlásil poslanec Kotlár na mimořádném zasedání zdravotnického výboru parlamentu.

Podle Denníku N se jednání účastnili i experti a lékaři, kteří během pandemie zachraňovali životy nakažených Slováků. Opoziční poslanci Kotlárovi připomněli, že jen na Slovensku v souvislosti s covidem zemřelo přes 20 tisíc lidí. Zeptali se jej také, zda svá slova myslí vážně. „Smrtelně vážně,“ řekl s tím, že „zatím nemluvíme o vině, kdo je za to zodpovědný, tak buďme radši ticho“.

Právě Kotlár, který spolu s ministryní kultury Martinou Šimkovičovou pravidelně vystupuje v dezinformační televizi Slovan, se totiž po nástupu vlády Roberta Fica stal tím, kdo má vyšetřit průběh pandemie. Tu měla z největší části na starosti vláda expremiéra Igora Matoviče a boj s krizí osciloval od velmi přísného přístupu přes neobvyklá řešení až po velkou benevolenci vlády.

Lékař Kotlár je odpůrcem očkování a ve své funkci zmocněnce chtěl spolupracovat i s českou bioložkou Soňou Pekovou, která rovněž šířila a šíří nepodložené informace. A ještě začátkem roku plánoval, že by lidé s přestupky spáchanými během pandemie mohli plošně dostat amnestii. „Úkolem zmocněnce bude plnit koordinační úkoly zaměřené na posouzení a analyzování zákonnosti, hospodárnosti, účelnosti a efektivity opatření přijatých v souvislosti s pandemií covidu-19 v letech 2020 až 2022,“ uvedla v lednu vláda. Kotlár tehdy také avizoval, že chce zkoumat složení vakcín proti covidu.

„Plivanec do tváře všem zdravotníkům“

Opozice žádá Kotlárův odchod. „Jsem totálně naštvaný, toto byl plivanec do tváře všem zdravotníkům na Slovensku. Umírali nám v nemocnicích lidé, umírali zdravotníci, záchranáři, sestry, lékaři, a pan Kotlár nám s plechovým ksichtem řekne, že tu žádná pandemie nebyla. Oni si z nás normálně dělají srandu?“ rozčílil se například poslanec za Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) František Majerský, který se až do loňska živil jako záchranář.

„SNS a pan Kotlár přerostli ministryni (zdravotnictví Zuzaně Dolinkové) přes hlavu. Rozhodují o zdravotnictví, řídí ministerstvo a celá koalice ustupuje člověku, který je dezinformátor a jako největší ohrožení světa vidí chemtrails,“ uvedlo také samotné hnutí. „Co pak vlastně dělá? Na co máme zmocněnce pro vyšetřování něčeho, co na Slovensku nebylo?“ ptá se lékař a poslanec strany Svoboda a Solidarita Tomáš Szalay.

Tématem zasedání přitom nebyla Kotlárova slova o pandemii, ale fakt, že se jeho rozhodnutím Slovensko distancovalo od aktualizace mezinárodních zdravotnických předpisů Světové zdravotnické organizace (WHO). Předpisy uváděné pod zkratkou IHR mají za cíl při případné příští pandemii ještě víc zrychlit a usnadnit výměnu informací mezi zeměmi a zajistit přístup k potřebným lékům.

Slováci se takzvaně disociovali jako jediní ze všech členů WHO na světě. I Rusko nebo Čína aktualizaci přijaly všeobecným konsenzem bez hlasování. Odborníci po tomto rozhodnutí mluvili o ostudě pro Slovensko, izolaci země a nebezpečí, že se během příští pandemie nedostane k informacím ani lékům. To Kotlár odmítá s tím, že to není pravda.

„Získali jsme ochranu lidských práv a základních svobod pro občany Slovenské republiky a udrželi jsme si postavení suverénního státu. Neztratili jsme absolutně nic,“ řekl a upozornil, že Slovensko je stále členem WHO a že aktualizované podmínky jsou pro něj nepřijatelné. Až prý americké prezidentské volby znovu vyhraje republikánský kandidát Donald Trump, Spojené státy tyto předpisy také odmítnou.

Pokud bude Slovensko na disociaci od předpisů nadále trvat, v následujících měsících musí své stanovisko do WHO poslat písemně. Zatím tak učinilo jen na nedávném zasedání organizace v Ženevě.

Opoziční strana Svoboda a Solidarita zveřejnila video ze zasedání výboru, na kterém Kotlár řekl, že pandemie na Slovensku nebyla:

X X X

TERORISTI  V  CHORVATSKU

Při výbuchu auta zemřelo v Chorvatsku dítě z Česka, dvě ženy jsou zraněné

Při výbuchu poblíž chorvatského města Obrovac nedaleko Zadaru ve středu zemřelo dítě a dva lidé byli zraněni, informovala tamní policie. Ministerstvo zahraničí potvrdilo, že šlo o občany České republiky. Příčina exploze není jasná.

 „Kolem 18. hodiny došlo z neznámé příčiny k výbuchu v oblasti Obrovace,“ uvedla chorvatská policie. Podle ní exploze zabila devítileté dítě a zranila dvě ženy ve věku 49 a 34 let. Jejich národnost ale nejprve neuvedla. Zraněné byly převezeny do nemocnice v Zadaru.

Jedna ze žen je ve vážném stavu, ale nikoli v ohrožení života, řekl České televizi Pavel Pešek, ředitel konzulárního odboru ministerstva zahraničních věcí. V autě byl i 39letý muž, jenž byl propuštěn do domácího léčení.

„Došlo k blíže neupřesněnému výbuchu, při kterém zemřel jeden český občan a dva byli zraněni. Okolnosti se prošetřují,“ řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničích věcí Daniel Drake.

Příčinu nehody policisté vyšetřují. Deník Zadarski zmínil, že se jednalo o občany České republiky, kteří zastavili na odpočívadle u vesnice Bilišane kvůli poruše vozidla. Bilišane se nachází asi 8 kilometrů daleko od Obrovace.

Automobil byl podle listu Jutarnji list poškozen jen lehce. Není známo, zda neštěstí zasáhlo jednu, nebo dvě rodiny. U incidentu byla totiž dvě osobní vozidla.

„Můžeme oficiálně říci, že to nebyla mina. Co výbuch způsobilo a co mu přecházelo, bude známo po skončení vyšetřování,“ upřesnila televize Dnevnik Nove TV.

Policie následně informovala, že explozi automobilu s českou SPZ způsobila neznámá výbušná látka, která se nacházela v autě. „Policie nadále provádí šetření a další úkony trestního řízení s cílem zjistit všechny okolnosti vzniku této události,“ uvedli chorvatští vyšetřovatelé.

Vyšetřování pokračovalo i ve čtvrtek dopoledne, a proto byla okresní silnice ŽC-6025 ještě uzavřena.

X X X

VIETNAM  POSILUJE  VZTAHY  S  RUSKEM

Chceme posílit vztahy, řekl vietnamský prezident Putinovi. Chválil úspěchy Ruska

Reuters: Vietnam chce posílit vztahy s Ruskem, řekl vietnamský prezident To Lam na setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Hanoji. Prezident To také poblahopřál Putinovi ke znovuzvolení a ocenil úspěchy Ruska, včetně „vnitropolitické stability“. Putin uvedl, že posílení komplexního strategického partnerství s Vietnamem je jednou z priorit Ruska.

 Ruský prezident ve čtvrtek odpoledne místního času přijel do vietnamského prezidentského paláce, kde ho přivítaly školní děti mávající ruskými a vietnamskými vlajkami. Potřásl si zde rukou s novým vietnamským prezidentem Toem a objal ho. Při jednání podepsali oba státníci dohody o další spolupráci ve vzdělávání, vědě a technice, energetice či zdravotnictví, uvedla agentura AP.

Ruský vůdce se má později setkat také s generálním tajemníkem komunistické strany Nguyen Phu Trongem – nejmocnějším vietnamským politikem – a dalšími představiteli.

Putinova návštěva ve Vietnamu vyvolala kritiku ze strany Spojených států, které loni posílily diplomatické vztahy s Hanojí a patří k jejím nejvýznamnějším obchodním partnerům. Americké velvyslanectví ve Vietnamu před Putinovým příjezdem zdůraznilo, že „žádná země by neměla dávat Putinovi prostor pro propagaci jeho agresivní války (na Ukrajině) a umožňovat mu normalizovat jeho zvěrstva“.

Pokud bude Putinovi dovoleno cestovat, „mohlo by to normalizovat hrubé porušování mezinárodního práva ze strany Ruska“, píše se v prohlášení americké ambasády.

Putin chce podle analytiků návštěvou Vietnamu ukázat, že Rusko není navzdory agresi vůči Ukrajině mezinárodně izolováno. Vietnam patří k zemím, které ruskou válku vůči sousednímu státu neodsoudily. Tvrdí, že zaujímá ke konfliktu neutrální postoj.

Mezinárodní trestní soud (ICC) loni vydal na Putina zatykač v souvislosti s obviněním z válečných zločinů na Ukrajině, což Putin odmítá. Vietnam není signatářem Římského statutu, na jehož základě Mezinárodní trestní soud vznikl, takže nemá povinnost ruského prezidenta zatknout.

V úterý a ve středu Putin navštívil Severní Koreu, kde s diktátorem Kim Čong-unem podepsali dohodu, která stanoví, že obě země bezodkladně vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války.

Strategický pakt, který by podle agentury AP mohl znamenat nejsilnější spojení mezi Moskvou a Pchjongjangem od konce studené války, přichází v době, kdy obě země čelí stupňující se roztržce se Západem.

X X X

DÁRKY  PŘÁTELŮM

 Návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v Severní Koreji se neobešla bez  kuriózních momentů. Na videích je vidět jeho rozpačitá konverzace s Kim Čong-unem o tom, kdo první nasedne do auta. Jiné záběry naznačují vykázání ruské delegace z jednacího sálu. Pozoruhodný je též nepoměr mezi dárky. Putin dal Kimovi luxusní limuzínu, dostal psy.

 Po příletu do Pchjongjangu byl ruský prezident na severokorejském letišti přivítán samotným Kimem. Po vřelém objetí se oba vůdci ocitli v poněkud trapné diskuzi, kdo usedne jako první do připravené limuzíny. Nakonec je vidět Putina, kterak si sundává vrchní sako obleku a otevírá dveře auta, zatímco severokorejský vůdce vůz obchází, aby si sedl na druhou stranu.

Nebyla to jediná úsměvná situace během první návštěvy ruského prezidenta KLDR po 24 letech. Některé z příhod se netýkaly samotného Putina, ale jeho společníků. Jedno severokorejské video naznačuje vykázání ruské delegace ze sálu, do něhož vstoupila před Kimem, což zřejmě rozčílilo severokorejské činitele.

Do místnosti nejprve vstupuje ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, jenž si stěžuje, že se něčím ušpinil. Následují další ministři a vysoce postavení ruští činitelé, včetně nového ministra obrany Andreje Belousova.

Zatímco se usazují a otevírají své kufříky, mimo záběr k nim přijde severokorejský činitel a začne jim říkat, že nemají být v sálu. „Jděte do haly,“ nařizuje jim.

„Proč jste nás hned nevarovali?“ táže se zmatený zástupce ruské delegace. Severokorejský činitel vysvětluje, že dodržuje protokol. „Náš lídr přijde jako první,“ zdůrazňuje. Video následně ukazuje už prázdný jednací sál.

Putin přivezl auto, dostal psy

Severokorejská a ruská média také uvedla, že si Putin a Kim vyměnili dárky. Putin přivezl severokorejskému vůdci luxusní ruskou limuzínu Aurus, kterou ruský prezident sám jezdí. Jiný tento vůz už dal Kimovi během jeho návštěvy Ruska.

Šéf Kremlu Kima v limuzíně povozil. Není jasné, zda to byl stejný vůz, který přivezl jako dárek. Jeli společně do parku, v záběrech zevnitř vozidla se spolu smějí. Během cesty se vystřídali na pozici řidiče a Kim Putina odvezl.

Vůdce KLDR je známý nadšenec do aut. Ve své sbírce má několik mercedesů, luxusní Rolls-Royce Phantom, sportovní vůz Lexus a limuzínu Maybach. Stanice BBC připomíná, že darování ruské limuzíny je porušení sankcí OSN, jež zakazují dodávky, prodej a přesun luxusního zboží do KLDR.

Putin též Kimovi věnoval čajový set a admirálskou dýku. Na oplátku podle ruského Putinova zahraničněpolitického poradce Jurije Ušakova dostal „také velmi dobré dárky“. Mimo jiné „poměrně zručná“ umělecká díla zobrazující ruského prezidenta včetně busty.

Severokorejská média pak zveřejnila fotografie a videa hlavního dárku: dva bílé lovecké psy ze severokorejského plemene Pungsan. Kim stejné psy daroval jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi po jejich summitu v roce 2018.

Tím skutečným dárkem pro Putina ale zřejmě byla nová dohoda, podle níž se obě země se zavazují k vzájemné obraně v případě napadení jedné z nich. Podle stanice NBC News tento dokument může prohloubit severokorejské dodávky munice pro ruské síly bojující na Ukrajině. Američané a Ukrajinci dlouhodobě obviňují KLDR, že dodává Rusku dělostřelecké granáty, Moskva i Pchjongjang to popírají.

Američtí představitelé se domnívají, že Putin do KLDR přijel právě kvůli munici. Podle amerického ministra zahraničí Antony Blinkena návštěva ruského prezidenta ukazuje jeho „zoufalou“ snahu získat od dalších zemí „co potřebuje k pokračování agresivní války, kterou začal na Ukrajině“.

X X X

. PETR TRNKA V GLASBACHU TŘETÍ, PĚT ČECHŮ V TOP20“

 V německém Glasbachu se konal pátý podnik evropského šampionátu v závodech automobilů do vrchu. Relativně poklidné vody minulých let, kdy se pravidelně rozhodovalo mezi Italem Merlim, naším Petrem Trnkou a Španělem Iraolou, rozčeřil Geoffrey Schatz z Francie, který má po německém podniku rovných 100 bodů a je na provizorním prvním místě. Nejrychlejším českým jezdcem byl Petr Trnka, který v neskutečně vyrovnaném závodě vybojoval třetí místo. Jan Koudelka

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.