V kauze vraždy Kuciaka sa čaká na Tótha, Weiss rozosmial Kočnera, Spor medzi Švédskom a Tureckom…

 Niekdajší člen sereďského podsvetia Iľja Weiss a bývalý príslušník SIS či novinár Peter Tóth. Pojednávanie kauzy Kuciak a prípadu objednávky vrážd troch súčasných prokurátor pokračuje výsluchmi ďalších svedkov. Tóth sa však na lavici svedkov v stredu neobjaví, ospravedlnil sa, že sa musí starať o syna. O predvolaní na súd sa dozvedel neskoro.

Predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová ešte v utorok oznámila, že bývalému šéfovi kontrarozviedky SIS a novinárovi nevedia doručiť predvolanie a nevedia sa s ním spojiť ani telefonicky. Tóth mal vypovedať v kauze objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a troch elitných prokurátorov.

Súd preto začal vypočutím Iľju Weissa, niekdajšieho člena sereďského podsvetia. Ten povedal, že z obžalovaných pozná len bosnianskeho občana Darka Dragiča. „Stretol som sa s ním na jeseň 2017 v Komárne v reštaurácii. Pýtal sa ma, či by som vedel zohnať ukradnuté auto. Povedal som, že to vybaviť viem. Potom sa ešte stretli v roku 2018 v Nových Zámkoch a pri Trnave, odkiaľ sme šli do Piešťan,“ povedal v pomerne strohej spontánnej výpovedi.

 Práve kradnuté auto chcel Dragič podľa obžaloby použiť na vraždu Žilinku. Dragiča s objednávkou vraždy oslovil Dušan Kracina. „Dal mi tuším 300 eur zálohu. Už si ake nepamätám, ako presne to bolo,“ povedal Weiss. „Mal som kontakty s viacerými Juhoslovanmi, ale keď som s nimi telefonoval, všetci sa mi navzájom plietli,“ tvrdí Weiss.

Weiss hovoril o „pracovnom aute“, ktorém mal dodať Dragič. „Voľačo sa na tom dá vykonať. Krádež alebo hocičo. Potom sa môže zapáliť, ak treba,“ vysvetlil.

Rozosmial Kočnera

„Neviem, na čo to chcel. Povedal len, že má robotu v Piešťanoch. Myslel som si, že sa chystá na nejaký prepad alebo lúpež. Povedal, bude z toho veľké dusno, keď sa to spraví,“ opísal Weiss, ktorý sa podľa vlastných slov venoval drogám. „Preto som ich poznal plno. U nich sa dali kúpiť veci v lekárni a u nás sa to robilo. Každý Juhoš na tom chcel zarobiť,“ opisoval drogové obchody.

Weiss pri svojej výpovedi rozosmial aj Mariana Kočnera, keď sa ho prokurátor pýtal na jeho postoj k drahému autu. „Prečo by som sa ho pýtal na auto. My sme mali všetci dobré auto. Čo je to Porsche Cayenne?“ nerozumel otázke Weiss, čo Kočnera úprimne pobavilo.

„Nebolo sme priatelia. Poznám ho ako každého iného jugoša. Keď je kšeft, tak sa dohodneme,“ priblížil svoj vzťah k Dragičovi, s ktorým sa mali spoznať v roku 2015. „Nemohlo to byť skôr, lebo do roku 2014 som bol zavretý,“ vysvetlil.

Szabó: Ľutujem

V utorok vypovedal pred súdom obžalovaný Zoltán Andruskó, ktorý mal prijať objednávku vrážd novinára Jána Kuciaka a troch právnikov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho. Andruskó bol vďaka spolupráci s políciou bol vyčlenený na samostatné konanie.

Po jeho výsluchu vypovedal aj obžalovaný Tomáš Szabó, ktorý je už za vraždu novinára právoplatné odsúdený. Na začiatku súdneho procesu Szabó urobil vyhlásenie o vine, ale vypovedať odmietol. Prehovoril až včera.

Szabó vypovedal len o prípravách vrážd prokurátorov. Pred súdom potvrdil, že si ich u neho mal objednať Zoltán Andruskó. Vykonať ich plánovali spolu s bratrancom Miroslavom Marčekom. Ako potvrdil, zadanie na vraždu v súčasnosti už generálneho prokurátora Maroša Žilinku malo prísť v lete 2017, zakrátko aj na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a v lete 2018 aj bývalého námestníka Generálnej prokuratúry Petra Šufliarskeho.

 Pri výsluchu Szabó potvrdil aj viaceré ďalšie okolnosti prípravy vrážd prokurátorov. „Ľutujem, čo sa stalo,“ vyhlásil Szabó. Priblížil, že objednávky na vraždy od Andruskóa prijímal, aj keď ten podľa neho nikdy nemal peniaze a stále si požičiaval. Opakovane sa ho vraj pýtal na motív, Andruskó sa však údajne priamej a dôveryhodnej odpovedí vyhýbal. Vražde Žilinku sa mali napokon vyhnúť, lebo často chodieval s rodinou a tej vraj ublížiť odmietali. Lipšic mal byť len akýsi výhodný bonus, keďže kým za Žilinku mali sľúbených 100-tisíc, za Lipšica to bolo až 200-tisíc eur.

Szabó vo svojej výpovedi preskočil vraždu novinára, za ktorú je už odsúdený, a pokračoval až udalosťami z leta 2018, kedy pripravovali likvidáciu Šufliarskeho. Ani v tomto prípade podľa vlastných slov nerozumel Andruskóovej motivácii.

Pre prípravu vrážd prokurátorov čelí obžalobe päť osôb – Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó, Dušan Kracina a Darko Dragič. Súd tiež opätovne rozhoduje o vine Kočnera a Aleny Zsuzsovej v prípade vraždy novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, z ktorej ich súd najprv oslobodil, ale Najvyšší súd mu prípad vlani v máji vrátil. Doteraz boli právoplatne odsúdení len Marček so Szabóm, ktorí dostali 25-ročné tresty, ako aj Andruskó, ktorý si zas odpykáva 15 ročný trest odňatia slobody./agentury/

X X X

Spor medzi Švédskom a Tureckom je aj o kurdskej poslankyni.

V spore medzi Tureckom a Švédskom o rozšírení NATO hrá významnú úlohu aj nezávislá švédska poslankyňa kurdského pôvodu Amineh Kakabavehová.

 Medzi výhradami, ktoré adresoval Štokholmu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, bolo okrem iného to, že vo švédskom parlamente zasadajú teroristi. Erdogan nikoho menovite nespomenul, Kakabavehová, ktorá v mladosti pôsobila v kurdských milíciách, nemá pochybnosti, že mal na mysli priamo ju, napísala agentúra AP. Odmieta ale, že bola v minulosti členkou Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara označuje za teroristickú organizáciu. Poslankyňa, vďaka ktorej nedávno prežil hlasovanie o nedôvere kabinet premiérky Magdaleny Anderssonovej, vstup do Severoatlantickej aliancie nepodporuje.

Kakabavehová, ktorá sa považuje za socialistku, patrí vo Švédsku k silným hlasom na podporu práva na sebaurčenie Kurdov a tiež ku kritikom prezidenta Erdogana. V parlamente má táto poslankyňa, ktorá bola zvolená za Ľavicovú stranu, už neskôr opustila, kľúčovú úlohu. Vďaka jej hlasu minulý týždeň parlament nevyjadril nedôveru ministrovi vnútra a spravodlivosti Morganovi Johanssonovi, čo by spôsobilo pád vlády. Menšinový kabinet počíta s jej hlasom na presadenie štátneho rozpočtu.

Výmenou za podporu poslankyňa žiada, aby švédska vláda prehĺbila vzťahy s kurdskými silami na severe Sýrie. Tieto organizácie Turecko považuje za spojencov PKK a teroristickej skupiny. Ankara v uplynulých týždňoch ohlásila, že chystá v oblasti vojenskú operáciu, ktorej cieľom budú práve kurdské oddiely.

Súčasná situácia vystavuje poslankyňu tlaku zo strany podporovateľov tureckej vlády aj švédskej krajnej pravice. „Je to hrozná situácia,“ povedala agentúre AP Kakabavehová, ktorá tvrdí, že nechce sedieť v kúte a ľutovať sa. „Stojím za Švédskom a švédskymi hodnotami,“ povedala poslankyňa, ktorej je známa aj svojou podporou práv žien v komunitách migrantov vo Švédsku.

Kakabavehová sa narodila v chudobnej kurdskej rodine v západnom Iráne a v 80. rokoch, keď mala sotva 13 rokov, sa pridala ku kurdským oddielom pešmergov. Tí bojovali proti teokratickému iránskemu režimu aj proti diktatúre Saddáma Husajna v Iraku. Poslankyňa však popiera, že niekedy bola členkou PKK. „Dokonca som ich kritizovala,“ uviedla. V roku 1992 odišla do Švédska, kde získala politický azyl.

Podľa Kakabavehovej spor medzi Švédskom a Tureckom nakoniec skončí nejakou zákulisnou dohodou. Ak by však Ankara vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie zablokovala, tak by to poslankyňu nemrzelo. Vstup do vojenského paktu Kakabavehová nepodporuje, pretože tento krok podľa nej oslabí schopnosť Švédska presadzovať mier. „Som za odzbrojenie. Svet potrebuje viac mieru a diplomacie,“ povedala agentúre AP./agentury/

X X X

Muž z podsvetia hovorí o stretnutiach so Srbom Dragićom: Spomínal osobu vo vysokom postavení. Myslel som si, že má niekoho dolámať

Iľja Weiss začal spolupracovať s políciou a pomohol objasniť prípad prípravy vrážd prokurátorov.

Aj dnes pokračuje hlavné pojednávanie v prípade úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorý je spojený s kauzou prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Vypovedať mali dvaja svedkovia – Iľja Weiss a Peter Tóth. Bývalý SIS-kár a dôverník obžalovaného Mariana Kočnera sa z pojednávania písomne ospravedlnil. Tvrdil, že o termíne svojho výsluchu nevedel, lebo má problém s prístupom k poštovej schránke. Keďže sa musí starať o choré dieťa, požiadal súd o náhradný termín vypočutia.

Dnešné pojednávanie bude bez obžalovanej Aleny Zsuzsovej, tá požiadala, aby sa konalo v jej neprítomnosti. Na súd eskorta priviedla Mariana Kočnera, Tomáša Szabóa, Darka Dragića, Dušana Kracinu aj svedka Iľju Weissa. V tomto prípade má posledný menovaný muž obvinenie odložené. Odpykáva si deväťročný trest za drogové delikty.

Muž známy zo seredského drogového podsvetia je dôležitým svedkom v kauze prípravy vrážd prokurátorov. Weissa v minulosti zadržali v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou. Začal spolupracovať s políciou a vypovedať o rôznych prípadoch a prekvapivo aj o príprave vrážd spomínaných prokurátorov.

Zháňal ukradnuté auto

Svedka bude vypočúvať prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Weiss hovorí, že z obžalovaných spoznáva len obžalovaného Darka Dragića. Práve jeho výpoveď bola kľúčová pri obvinení tohto muža. Dragić je od svedka len pár centimetrov, predklonený sústredene počúva.

Weiss hovorí o stretnutí s Dragićom v Komárne na jeseň roku 2017 v jednej reštaurácii. Mal sa ho pýtať, či vie zohnať ukradnuté auto.

„Ja som mu povedal, že to viem vybaviť a potom sme sa rozlúčili. Neskôr sme sa kontaktovali aj telefonicky. Rozprávali sme sa o tom, čo som zháňal ja.“

Znovu sa stretli v roku 2018 v Nových Zámkoch, kde sa opäť riešilo ukradnutú auto a aj miesto v Piešťanoch, alebo v ich blízkosti.

Bude veľké dusno

„Pracovné auto je rýchle auto bez dokladov, na ktorom sa dá „voľačo spáchať“ a potom sa dá zlikvidovať – napríklad zapáliť,“ vysvetľuje svedok. V aute mal byť kanister benzínu, keby ho bolo treba podpáliť a „ježkovia z klincov“ pre uhľahčenie úteku. Nevie za akým účelom ho Dragić chcel, ale z toho čo hovoril vyrozumel, že má nejakú robotu v Piešťanoch.

„Ja som sa aj pýtal, či sa na tom dá zarobiť a či do toho nemôžeme ísť aj my. Povedal že nie, že on si to vyrieši.“

Weiss vypovedá, že si myslel, že má Dragić niekoho prepadnúť, alebo dolámať. „Vychádzal som z len z toho, čo mi bolo povedané, že keď sa to spraví, bude veľké dusno, a preto potrebuje dobré miesto. Povedal, že to má byť niekto vo vysokom postavení, už si nepamätám, či z polície, alebo súdu.“ Komunikovali spolu po nemecky.

V prípravnom konaní Weiss hovoril, že sa na neho Dragić obrátil preto, že potreboval „pracovné“ auto a bezpečný úkryt, lebo dostal zákazku na „zostrelenie“ niekoho dôležitého z prostredia justície, koho smrť spôsobí „veľký humbuk“. A to presne v meste, kde má Žilinka trvalé bydlisko.

Svedok na súde hovorí, že s Dragićom neboli kamaráti. „Poznám ho ako každého druhého Juhoša.“ Či bol obvinený muž u neho doma, na to si nespomína. Sudkyňa Ružena Sabová sa pýta, či Darko Dragić je konzumentom drog. „Zdá sa mi, že aj predomnou fúkal kokaín,“ hovorí Weiss.

Dostal zálohu

„Povedal som mu, že ak to zaplatí, viem to vybaviť. Povedal som mu, nech dá aj nejakú zálohu, lebo ja nebudem za jeho sprostosťami behať zadarmo.“ Zálohu napokon Weiss aj dostal, spomína si, že mala byť vo výške 200 alebo 300 eur.

V roku 2018 sa mali stretnúť na pumpe v Zelenči pri Trnave a išli do Piešťan. Obhajcovia sa svedka pýtali, či si spomína, ako čerpacia stanica v tom čase vyzerala. Weiss hovorí, že nevie. Podľa obhajoby bola pumpa v tom čase v rekonštrukcii.

„V Piešťanoh som mu ukázal nejaké miesta, kde by mohol nechať to pracovné auto.“ Jedno miesto za Piešťanmi napokon spolu aj vybrali – má ísť o Pino pláž. „Nechodí tam veľa ľudí. Dá sa tam čakať, alebo prestúpiť do auta, a nikto si vás nevšimne.“ Auto aj vybavil. Z obchodu však napokon nič nebolo. „Peniaze mi nedoniesol, tak ja som to ďalej neriešil.“ Od iných Srbov sa mal dozvedieť, že Dragić je nespoľahlivý.

Trasu v Piešťanoch podľa Weissa určoval Darko. Mal mať v rukách nejaké papiere.

Muži sa poznajú už od roku 2015. Podľa Weissa ich zoznámil Ján Golis pri predaji jedného kradnutého auta. Golis bol v minulosti vo väzbe v Srbsku a odtiaľ mal mať kontakty aj na Dragića.

Podľa pôvodnej výpovede počas vyšetrovania brat drogového bosa vypovedal, že sa so Srbom poznal od roku 2005. Zoznámiť ich mal už spomínaný niekdajší šéf bankomatovej mafie Golis, ktorého 15. decembra 2017, teda asi dva mesiace pred vraždou Jána Kuciaka, strelili do hlavy policajti pri divokej naháňačke. Dnes Weiss pri odstraňovaní rozporov tvrdí, že platí rok 2015 a rok uvedený v zápisnici je chybný.

Obžalovaný Dragić tvrdí, že s Weissom nikdy žiadny biznis nemal a ani nevie, kde sú napríklad Nové Zámky. Zoznámiť ich nemal Golis, ale úplne iný muž. Svedok podľa neho vypovedá proti nemu len preto, že ho to niekto naučil a chcel si len zlepšiť svoje postavenie v konaní, kde bol sám obvinený.

Andruskó v minulosti aj vypovedal, že na vraždu Kuciaka mal pre neho pôvodne zabezpečiť auto práve Golis. Podľa jeho požiadaviek by najlepšia bola Fabia. Tu si Srbi žiadali Octaviu.

Marian Kočner si už tradične posiela lístočky s obhajobou. Položil len pár otázok. Na konci výsluchu obžalovaný upozornil, že podľa Weissovej výpovede mali byť v Piešťanoch na jar 2018 – teda v mesiacoch marec, apríl, máj. To je podľa Kočnera minimáne tri-štyri mesiace po tom, ako Andruskó povedal, že zastavil akciu Srbov.

Výsluch Iľju Weissa sa skončil, súd pokračuje čítaním prepisov výpovedí Petra Tótha z predchádzajúcich pojednávaní. Polícia Weissa považuje najmä za autičkára, jeho starší brat Slavomír Weiss bol podľa vyšetrovateľov hlavou seredskej drogovej mafie a mozgom celej skupiny.

Iľja Weiss bol v drogovej kauze na zozname obvinených, keďže sa však rozhodol spolupracovať s polícou, v januári 2021 mu súd vymeral mimoriadne znížený trest – deväť rokov väzenia.

Miesto, kde sa malo všetko udiať a kde si muži zo Srbska hľadali dočasné útočisko, je totožné ako bydlisko prokurátora Maroša Žilinku. Ten je jeden z poškodených, práve objednávka jeho vraždy mala byť vtedy v hre.

Weissovo svedectvo tak zapadlo do mozaiky ďalších dôkazov. Na základe jeho výpovedí polícia vypátrala a obvinila Darka Dragića, ktorý je dnes tiež medzi obžalovanými. Sám tvrdí, že je nevinný.

Andruskó svedčí v oboch prípadoch

Známy svedok oboch káuz Andruskó usvedčuje z prípravy vrážd prokurátorov podnikateľa z južného Slovenska Dušana Kracinu. Ten je medzi obžalovanými, sedí vo väzbe a obvinenia popiera. Andruskó tvrdí, že práve od Kracinu vie, že si na likvidáciu prokurátorov mal zohnať nejakú skupinu mužov zo Srbska.

Kracina zas tvrdí, že si len vymýšľal aby od Andruskóa vymámil peniaze. V skutočnosti podľa svojich slov nikoho na vraždu nezháňal. Pôvodne ho polícia ani neobvinila, kým sa verzia o Srboch nezačala potvrdzovať.

Okrem Kracinu čelia obžalobe aj Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Srb Darko Dragić a Tomáš Szabó. Posledný menovaný je právoplatne odsúdený v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Szabóov obrat

Keď sa začalo aktuálne hlavné pojednávanie aj k príprave vrážd prokurátorov, Tomáš Szabó sa prekvapivo priznal a urobil takzvané vyhlásenie o vine. Na včerajšom pojednávaní rozsiahlo vypovedal. „Veľmi ľutujem toto celé, chcel by som sa ospravedlniť pánom prokurátorom, ktorí tu nie sú,“ začal Szabó svoju výpoveď. Postupne opísal, ako sa spolu s bratrancom Miroslavom Marčekom, právoplatne odsúdeným za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, pokúšali sledovať Maroša Žilinku a neskôr aj Petra Šufliarskeho.

Tvrdí, že od pôvodnej objednávky odskočili po tom, ako Andruskó povedal, že súčasný generálny prokurátor chodí v aute s manželkou a deťmi a že za každého člena rodiny by pridal ešte 10-tisíc eur. V prípade Šufliarskeho zvažovali podľa Szabóa dva spôsoby likvidácie. Keďže on sám sa vraj na to necítil, Marček mal strieľať z auta a on mal byť len šofér. Svojho bratranca označil za čudáka, ktorý mal vždy problém s peniazmi. Keďže zbrane od Andruskóa mali byť nespoľahlivé, zvažovali aj výbušninu v smetnom koši pred prokurátorovým domom. K vražde napokon nedošlo, lebo oboch mužov zadržali pre vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

X X X


Peter Taufer z gangu Sereďanov dostal na súde doživotie

Rozsudok, ktorým sa skončil súdny proces s gangom Sereďania na Špecializovanom trestnom súde, ešte nie je právoplatný.

Proces so zločineckou skupinou nazývanou Sereďania, ktorá pôsobila v Seredi, Galante, Šali a okolí, sa v stredu skončil. Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, poslal Petra Taufera do väzenia na doživotie. Rozsudok nie je právoplatný.

Škody v miliónoch eur

Obžaloba vinila ôsmich členov gangu z 12 skutkov, medzi ktorými sú založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, rozsiahla násilná a ekonomická trestná činnosť, týkajúca sa pokračovacieho zločinu krádeže kamiónových súprav, nákladných vozidiel či pracovných strojov. Škody sa rádovo pohybovali v miliónoch eur. Niektorí čelili aj žalobe z úkladnej vraždy podnikateľa Alojza Bórika.

ŠTS ich uznal za vinných, ale u niektorých upustil od uloženia trestu. U štyroch obžalovaných sú rozsudky už právoplatné, keďže sa vzdali možnosti odvolať sa. Ide o Mariána Valencína, Jána Štibrányiho, Zdenka Ščasného a Miroslava Janebu, ktorý dostal osem rokov. Ďalším členom gangu Martinovi K. súd vymeral 21 rokov, občanovi Srbska Markovi M. 12 rokov. Ten na lavici obžalovaných počas procesu chýbal, pretože je na úteku a konalo sa voči nemu ako ušlému. Erika B. súd spod obžaloby oslobodil, aktuality.sk

 X X X  

Lengvarský stále neukázal, aké nemocnice chce postaviť za takmer miliardu eur, premiér od neho chce dopracovanie dát

Premiér Eduard Heger požiadal ministra zdravotníctva, aby dopracoval dáta tak, aby mohli urobiť kvalitné rozhodnutie. Lengvarský avizuje, že v návrhu budú len štátne nemocnice.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský mal dnes predložiť na rokovanie vlády návrh nemocníc, ktoré sa majú postaviť z peňazí z plánu obnovy, ale nestalo sa tak.

Ešte ráno pred rokovaním vlády mal stretnutie s premiérom Eduardom Hegerom a čakalo sa na výsledok. Lengvarský ale návrh nakoniec nepredložil, aj keď mal materiál pripravený.

Heger ho požiadal o dopracovanie dát, aby mohli „urobiť veľmi zodpovedné rozhodnutie“.

„Dozerám na tento proces,“ povedal premiér.

Materiál má byť dopracovaný do konca týždňa, následne pôjde koaličným partnerom a až potom na rokovanie vlády.

„Vzhľadom k tomu, že neprebiehali koaličné rady a partneri neboli informovaní o tom, aký je stav prác, aké sú naše dátové podklady a aký je výsledok uznesenia vlády, sa dnes dohodlo, že to bude zaslané začiatkom budúceho týždňa koaličným partnerom, ktorí si materiál preštudujú a pokiaľ s ním budú súhlasiť, tak pôjde uznesenie vlády,“ povedal Lengvarský.

Návrh by mal na rokovanie vlády predložiť budúci týždeň.

Minister dopredu avizuje, že v návrhu budú len štátne nemocnice. Menšie nemocnice, ktoré sú v rukách súkromníkov či samosprávnych krajov, sa budú riešiť cez výzvu, ktorá sa spustí na jeseň.

Analýza

Návrh, ktorý bude minister predkladať, by mal predbežne počítať s dvomi až tromi štátnymi nemocnicami, ktoré by sa postavili na komplet, a ešte s Rázsochami, ktoré sa majú postaviť do hrubej stavby.

Lengvarský už v minulosti hovoril, že bude okrem Rázsoch navrhovať novú nemocnicu v Martine. Ďalšou by mohla byť nemocnica v Trnave či Prešove. Oficiálne dnes ale nič nepotvrdil.

Heger povedal, že na základe dopracovaných dát vyjde akási postupnosť nemocníc a potom príde rozhodnutie.

Podľa Lengvarského má byť materiál vo výsledku akýmsi zásobníkom projektov na desať rokov dopredu, ktorý bude okrem iného nadväzovať na reformu a bude nastavený tak, že keď sa vyčerpajú peniaze z plánu obnovy, tak sa bude môcť pokračovať vo financovaní projektov zo štátneho rozpočtu či eurofondov.

Ak by sme si to chceli vysvetliť na príklade, tak z plánu obnovy by sa mohli postaviť nemocničné budovy a za eurofondy by sa mohli vybaviť prístrojmi.

„Snažíme sa materiál poňať komplexne, aby nebol východiskom len pre plán obnovy, v ktorom je 800 miliónov eur, lebo investičný dlh je podstatne väčší, ale aby z materiálu mohli vychádzať aj ďalšie projekty v ďalšom období,“ povedal.

Dôvod, prečo už analýza nie je hotová, vysvetľuje tým, že majú nové informácie o tom, na čo sa budú môcť použiť eurofondy v ďalšom programovom období.

Napriek ďalšiemu natiahnutiu termínu Lengvarský hovorí, že sklz nehrozí, pretože nemocnice sú informované a práce bežia. Kľúčový termín je podľa jeho slov druhý kvartál roku 2024, dokedy musia byť zazmluvnení dodávatelia stavieb.

Na samotnú stavbu máme čas len do roku 2026, čo je veľmi hraničný termín.

Práce

Napríklad Martin má ambíciu postaviť novú nemocnicu za 400 miliónov eur. Na projekte pracuje už niekoľko rokov a s prípravami je už pomerne ďaleko. Napriek tomu by ani v tomto prípade nemali mať dodržanie termínov ľahké.

V prípade Rázsoch by to malo byť o trochu jednoduchšie, keďže za európske peniaze by sa mala postaviť len hrubá stavba. Na druhej strane príbeh Rázsoch je dlhodobo komplikovaný, naposledy projekt zbrzdilo rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie, ktoré ministerstvu odkázalo, že má opätovne preveriť, či víťazný projektant splnil podmienky.

Či skutočne tieto dve nemocnice budú aj vo finálnom návrhu, bude známe až po definitívnom schválení.

Faktom ale je, že rozhodnutie, ktoré nemocnice dostanú peniaze na výstavbu z plánu obnovy, sa naťahuje už mesiace, a to aj napriek tomu, že v hre je miliarda eur, ktorá má zlepšiť podmienky pacientom a zdravotníkom, aktuality.sk

X X X

Príprava vrážd prokurátorov: Szabó sa priznal, no objednávateľov nepozná. Čo na to prokurátor?

Podľa prokurátora Matúša Harkabusa nie je problém, že obžalovaný Szabó priamo nemenuje údajných objednávateľov vrážd Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú.

Po dlhom mlčaní a popieraní viny bývalý policajt Tomáš Szabó, pomocník vraha novinára Jána Kuciaka, prehovoril. Hoci najprv odmietol vypovedať, názor zmenil a napokon odpovedal aj na otázky prokurátorov a senátu.

Priznal sa k prípravám vrážd prokurátorov, opísal sledovanie aj zháňanie zbrane. Objednávku dostal spolu s bratrancom Miroslavom Marčekom. Obaja sú už právoplatne odsúdení za vraždu Jána Kuciaka. K tej sa ale Szabó vyjadrovať nechcel a ani ju dodnes nepriznal.

Szabó potvrdil prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho. Padlo aj meno Daniela Lipšica a odmena 200-tisíc eur, jeho však nesledovali, ani nevyvíjali žiadne aktivity. Maroša Žilinku chceli vyhliadnuť v Piešťanoch, kde má trvalý pobyt. Napokon z plánov zišlo. V lete 2018 zasa sledovali prokurátora Petra Šufliarskeho. Obžalovaný Szabó však mená objednávateľov vrážd nepozná, tvrdil na súde, aktuality.sk

X X X

Nemecko opäť vyšle vojakov do Bosny v rámci stabilizačnej misie

Nemecko pošle do Bosny najviac 50 vojakov Bundeswehru s tým, že ich mandát potrvá jeden rok.

Nemecko po desiatich rokoch opätovne nasadí svojich vojakov v Bosne a Hercegovine v rámci stabilizačnej misie Európskej únie. V stredu to oznámil hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit.

Operácie EÚ s názvom EUFOR Althea v Bosne prebiehajú od roku 2004 a sú pokračovaním mierotvorných misií Severoatlantickej aliancie. Súčasťou EUFOR Althea sú vojaci z viac ako 20 krajín. Nemeckí vojaci v nej naposledy pôsobili v roku 2012.

V Bosne a Hercegovine sa v októbri uskutočnia parlamentné voľby. Agentúra AFP v tejto súvislosti upozorňuje na narastajúce obavy, že Rusko, ktoré v súčasnosti vedie vojenskú ofenzívu na Ukrajine, v tejto hlboko rozdelenej balkánskej krajine podporuje separatistické tendencie.

Od konca bosnianskej občianskej vojny v rokoch 1992–95, ktorá si vyžiadala okolo 100-tisíc životov, je krajina rozdelená medzi Republiku srbskú (RS) so srbskou väčšinou a Federáciu Bosny a Hercegoviny, v ktorej dominujú Bosniaci a Chorváti.

AFP pripomína, že EÚ – vzhľadom na odštiepenecké tendencie bosnianskosrbského proruského lídra Milorada Dodika, ktorý v nedávnej minulosti opakovane hrozil vystúpením RS z centrálnych inštitúcií Bosny a Hercegoviny – takmer zdvojnásobila svoju vojenskú prítomnosť v krajine. Dodik sa netají svojím obdivom a blízkymi vzťahmi s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pričom jeho separatistické snahy majú údajne aj podporu Kremľa.

Rozhodnutie posilniť sily EÚ v krajine zo 600 vojakov o ďalších 500 bolo prijaté 24. februára – v deň začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell tento krok nazval „preventívnym opatrením”, aktuality.sk

X X X

FB znamená Fascist Book, reaguje Blaha na svoje zmazanie. Prirovnal sa k Trumpovi

Zuckerbergovi sa viac nemieni doprosovať. Môže uspieť na iných sieťach?

Poslanec Smeru svoje zablokovanie na Facebooku označil za cenzúru a útok na demokraciu. O svoju stránku však neplánuje bojovať, definitívne o ňu príde. Namiesto toho svojich podporovateľov pozýva na konkurenčné sociálne siete. Len za pár hodín zdvojnásobil počet fanúšikov na svojom telegramovom kanáli. Medzi stránkou na Facebooku a kanálom na Telegrame sú však veľké rozdiely.

 Sociálna sieť Facebook po udelení viacerých predošlých trestov pristúpila k ráznemu kroku, keď včera poobede trvalo zrušila oficiálnu FB stránku poslanca za stranu Smer-SD Ľuboša Blahu.

Poslanec na nečakanú správu reagoval v utorok večer krátkou tlačovou konferenciou a statusom na pôvodom ruskej IM komunikačnej platforme Telegram. Rozhodnutie považuje za „hrubý akt cenzúry“ a „bezprecedentný útok na demokraciu“.Polichotil si paralelou s Trumpom

Blaha sa rozhorčuje, že sociálna sieť v momente zrušila „právo“ 175-tisíc fanúšikov na čítanie jeho statusov.

V reakcii zopakoval viacero výhrad voči Facebooku, ktoré uviedol v dávnejšom vyjadrení pre Živé.sk z polovice mája. Konkrétne sieť obviňoval z cenzúry, narušenia „národnej suverenity“, diskriminácie opozície a útoku na slobodu slova.

„Ale áno, som rád, že sa ma americkí liberáli boja tak, ako Donalda Trumpa – to je lichôtka,“ odkazuje Blaha na potrestanie bývalého amerického prezidenta, ktorému Facebook pozastavil konto v januári 2021 na minimálne dva roky. Krok prišiel v nadväznosti na útok Trumpových podporovateľov na budovu kapitolu pár týždňov po prehratých prezidentských voľbách.

Sieť Blaha taktiež označil za amerických fašistov. „Oddnes aspoň konečne vieme, čo znamená skratka FB – Fascist Book,“ dodal.

Znova konšpiruje

„Nenecháme sa zastrašiť Hegerom a Naďom, ktorí lobovali, aby Facebook vymazal nepohodlných opozičných politikov,“ vymýšľal si v reakcii na novinku Blaha.

Minister obrany Jaroslav Naď sa v polovici apríla stretol v Bratislave so štvorčlennou delegáciou amerických kongresmanov z tamojšieho výboru pre spravodajské služby. Premiér Eduard Heger sa zase na ekonomickom fóre v Davose zhováral so zástupcom Mety, prezidentom pre globálne záležitosti Nickom Cleggom.

„Aspoň vieme, ako je táto vláda prepojená s USA,“ fabuluje Blaha. Pravdou však je, že americkí kongresmani po návšteve Slovenska oslovili listom Marka Zuckerberga a vyzvali ho, aby zakročil proti škodlivým proruským dezinformáciám na slovenskom Facebooku – nie proti politickej opozícii.

A hoci Blaha v čase vojny na Ukrajine naozaj zdieľa mnohé proruské naratívy, Facebook ho podľa oficiálneho zdôvodnenia pre Živé.sk zablokoval z úplne iných dôvodov – pre opakované porušovane pravidiel FB týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania násilia a dezinformácií o Covide-19.

Prečo Blahu zablokovali?

Poslanec za Smer mal opakovanie porušovať pravidlá Facebooku. Na základe informácií siete redakcia Živé.sk popísala, akých previnení sa mal Blaha dopustiť:

Porušovanie pravidiel o nenávistných prejavoch– konkrétne malo ísť zverejňovanie „dehumanizujúcich prejavov“, ktoré prirovnávali amerických občanov k „psom“.

Porušovanie pravidiel o nebezpečných dezinformácií o zdraví – špecificky kvôli nepravdivým tvrdeniam týkajúcim sa účinnosti vakcín proti Covidu-19, ako aj kvôli konšpiračným teóriám o tom, že tieto vakcíny zohrali úlohu pri vzniku nových variantov koronavírusu.

Porušovanie pravidiel o šikanovaní a obťažovaní – špecificky kvôli útokom na iné osoby, využívajúcim ponižujúce výrazy týkajúce sa ich sexuálnej aktivity. Meta konkrétne spomenula ako príklad slovo „konkubína“. Tak v minulosti Blaha označil v statuse partnera prezidentky Zuzany Čaputovej Juraja Rizmana.

Porušovanie pravidiel o násilí a podnecovaní – Meta spomenula vyzývanie k vysoko závažnému násiliu smerom k jednotlivcovi, ako príklad uviedla slovné spojenie „upáľte ho“. Pripomeňme, že Blaha na Facebooku zverejnil aj kontroverzný zoznam poslancov hlasujúcich za obrannú dohodu s USA. Nazval ich vlastizradcami a zverejnil miesta, odkiaľ pochádzajú, čo mnohí chápali ako podnecovanie. Sieť však svojho času proti Blahovi nezasiahla.

Poslanec si tiež domýšľal, že na predmetnom stretnutí s kongresmanmi, ku ktorému došlo v polovici apríla na pôde americkej ambasády v Bratislave, bol americkým politikom prezentovaný zoznam prokremeľskej propagandy na Slovensku, ktorý len prednedávnom vypracovala spoločnosť Gerulata Technologies.

Blaha tento zoznam proruských informačných zdrojov mylne interpretuje ako „zoznam ruských agentov“. V skutočnosti pritom vôbec nebol kongresmanom prezentovaný. Redakcii Živé.sk to potvrdila Gerulata. „Nešlo vôbec o spomínaný zverejnený dataset, ale o krátku sumarizačnú prezentáciu prítomnosti proti-západných naratívov u nás,“ spresnil redakcii šéf spoločnosti Michal Trnka.

Uspeje u konkurencie?

Zrušenie Blahovej stránky bolo podľa poslanca pľuvancom na zákazníkov – jeho fanúšikov. Tým preto opäť raz odporučil, aby ho začali sledovať na konkurenčných platformách, menovite na ruskej sociálnej sieti vKontakte a na pôvodom rovnako ruskej IM komunikačnej platforme Telegram.

Na obe siete sa zaregistroval 3. marca. Neskôr, 25. mája si vytvoril aj účet na Twitteri. Dodnes tam však nazbieral len cez 30 odoberateľov.

Oveľa lepšie si vodí na spomínanom Telegrame, ktorý sa v uplynulom období stal významným priestorom pre šírenie dezinformácií a agregovanie takzvanej alternatívnej scény. Pred zablokovaním na Facebooku mal Blaha na Telegrame iba niečo cez 5–tisíc fanúšikov. Len do utorkovej polnoci však stihol svoj počet odoberateľov zdvojnásobiť a prekročiť päťcifernú hranicu.

Do akej miery bude na Telegrame úspešný, však ostáva otázne. Pre porovnanie, je bežnou praxou, že príspevky facebookových stránok dokážu osloviť len zlomok ich fanúšikovskej základne. Aj preto si Blaha platil reklamu na drvivú väčšinu jeho statusov (len od 15. apríla 2019 Facebooku zaplatil zhruba 31 500 eur).

Naopak cez kanál na Telegrame je celkom poľahky možné osloviť väčšinu svojich odberateľov či dokonca získať viac videní, než má kanál fanúšikov – a to organicky, teda bez platenia za šírenie obsahu. To by v krátkodobom horizonte mohlo Blahovi kompenzovať fakt, že na platforme ešte nemá vybudovanú plnohodnotnú základňu.

Nevýhodou však je, že obrovská časť konzumentov telegramového obsahu na Slovensku sa radí k „alternatívnej“ scéne. Tú síce Blaha svojimi statusmi oslovuje – najmä v časoch pandémie a vojny, no bráni mu to v oslovení umiernenejšej časti obyvateľstva. Telegram u nás jednoducho nateraz nepoužíva zďaleka toľko ľudí, čo Facebook.

Napriek tomu Blaha hovorí, že Markovi Zuckerbergovi sa nebude doprosovať a o svoju FB stránku tak nemieni bojovať. Namiesto toho zameria svoju pozornosť na iné online platformy, aktuality.sk

X X X

Ružomberok plánoval nákup akcií odpadovej firmy. Poslanci biznis krátko pred voľbami stopli

Mesto Ružomberok plánuje za 54 percent akcií spoločnosti Technické služby zaplatiť necelé dva milióny eur. Podiely by odkúpilo od firmy T+T žilinského podnikateľa Antona Jánoša a šéfa komunálneho podniku Pavla Jelíneka.

RUŽOMBEROK: Mesto Ružomberok plánuje nákup 56 percent akcií polosúkromnej – polomestskej odpadovej firmy Technické služby Ružomberok. Tamojšia samospráva v nej aktuálne vlastní 44 percent. Väčšinový, 51-percentný, balík akcií ovláda cez spoločnosť T+T žilinský podnikateľ Anton Jánoš a zbytok podielov patrí riaditeľovi ružomberskej odpadovej firmy Pavlovi Jelínekovi.

Mesto sa so žilinskou spoločnosťou T+T a Pavlom Jelínkom už dohodlo na odkupení ich podielov, za ktoré dokopy ponúka 1,94 milióna eur. To znamená, že žilinská firma by za svojich 51 percent akcií zinkasovala takmer 1,77 milióna eur a Jelínekovi by ružomberská samospráva za 5-percentný podiel vyplatila 173-tisíc eur.

Bod napokon stiahli z rokovania

O zamýšľanej transakcii mali mestskí poslanci rozhodnúť na júnovom zasadnutí obecného parlamentu. Napokon sa o nákupe akcií komunálnej firmy nerokovalo.

„Myslím si, že nie je vhodná doba, aby sa štyri mesiace pred komunálnymi voľbami súčasné vedenie mesta a mestské zastupiteľstvo zaoberalo tak závažnou témou. V druhom rade ako poslanecký klub nesúhlasíme s metódou ocenenia akcií ani s navrhovanou kúpnou cenou,“ povedal v pozmeňujúcom návrhu poslanec Ľubomír Kubáň a navrhol tento bod z rokovania stiahnuť.

Za Kubáňov návrh napokon hlasovalo až 20 z prítomných 23 poslancov. Cenu akcií ružomberskej komunálnej firmy stanovil znalecký posudok od Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity v Žiline. Znalec hodnotu firmy stanovil tromi rôznymi metódami – majetkovou, podnikateľskou a kombinovanou metódou.

Najvyššia cena akcií vyšla pri ohodnotení majetkovou metódou, 100 percent podielov podľa nej stojí takmer 3,5 milióna eur. Práve na tomto spôsobe ocenenia trval pri predaji akcií mestu väčšinový akcionár T+T zo Žiliny. Podnikateľská metóda ocenila celú firmu na sumu 1,95 milióna eur, pri kombinovanom prístupe by Technické služby stáli takmer 2,5 milióna eur.

Chcú vyriešiť budúcnosť firmy

Ružomberská radnica výlučné ovládnutie firmy Technické služby zdôvodňuje narastajúcou neistotou, ktorá údajne visí nad budúcnosťou firmy, i elegantným vyriešením problému s Úradom pre verejné obstarávanie.

Spoločnosti totiž hrozí výpadok podstatnej časti ročných tržieb. Mesto jej roky prideľovalo zákazky za milióny eur bez toho, aby na ich poskytovanie vypísalo verejné obstarávanie. Tento postup ružomberskej samosprávy voči polosúkromnej firme pred časom vyhodnotil Úrad pre verejné obstarávanie ako nezákonný a mestu prikázal vypísať transparentnú súťaž. Úrad pritom samospráve pohrozil aj pokutou.

Rozhodnutiu Úradu pre verejné obstarávanie z novembra 2020 predchádzala kontrola takmer 700 faktúr spoločnosti Technické služby Ružomberok, pričom ich celková suma sa vyšplhala na vyše 6,2 milióna eur. Mesto malo podľa úradu tieto služby platené obyvateľmi Ružomberka riadne súťažiť, k čomu však nedochádzalo.

Ak nevyhrá súťaž, príde o milióny

Pred časom preto Ružomberok vyhlásil verejné obstarávanie, cez ktoré hľadá na najbližších 10 rokov dodávateľa odpadových služieb. Ak v tendri nezvíťazí firma Technické služby Ružomberok, ročne príde najmenej o dva milióny eur. Toľko jej v súčasnosti platí tamojšia radnica za odvoz a likvidáciu odpadu.

Žiť by tak musela z menších mestských zákaziek a zo služieb poskytovaných tretím stranám v trhovom prostredí. Aktuálne pritom zabezpečuje komunálne služby v ďalších 29 obciach na Liptove a Orave.

Platby z mestskej kasy tvoria približne polovicu ročných tržieb ružomberskej odpadovej firmy. Tá sa okrem zvážania odpadu z ulíc Ružomberka stará sa aj o verejnú zeleň, vykonáva údržbu na mestských cestách a chodníkoch, zabezpečuje pohrebno-cintorínske služby i verejné osvetlenie.

K privatizácii dovtedy výlučne mestskej firmy prišlo ešte v roku 1999. Rozhodnutím Okresného úradu Ružomberok mesto stratilo dosah na vývoz smetí na tamojšiu skládku.

„Mesto preto predalo majoritný podiel vo firme. Neboli to priaznivé okolnosti podobne ako je tomu aj dnes. Aktuálne bude všetko zdražovať a odpadové služby sú pre mesto veľmi dôležité. Občania ich cenu sledujú,“ skonštatoval po hlasovaní poslancov primátor Ružomberka Igor Čombor.

Hrozí vraj zdražovanie odpadových služieb

Mesto v súťažných podkladoch k bežiacemu tendru predpokladá, že počas trvania 10 rokov sa na odpadové služby vynaloží približne 31,5 milióna eur bez DPH. Túto čiastku odhadlo na základe takzvaného prieskumu trhu. Podľa Čombora to znamená, že namiesto dvoch miliónov eur ročne za odvoz a likvidáciu mesto zaplatí minimálne tri milióny eur ročne, čo je o polovicu viac ako doposiaľ.

„Výsledok súťaže sa prejaví aj vo výške poplatku pre občanov. Verím teda, že ešte do volieb svoj postoj prehodnotíte a ak sa podarí vyrokovať nižšiu cenu za odkúpenie akcií Technických služieb, tak sa o tomto bode bude ešte rokovať na najbližších zasadnutiach mestského zastupiteľstva,“ dodal Čombor.

Ružomberský primátor pritom predpokladá na základe súčasného cenového vývoja pohonných hmôt ďalšie zdražovanie odpadových služieb o ďalší milión eur na celkovo štyri milióny eur ročne.

Kritika tendra v Ružomberku

Priebeh tendra na odpadové služby v Ružomberku verejne kritizovala košická odpadová spoločnosť Kosit, ktorá sa do bežiacej súťaže zapojila. Košičanom sa nepozdávajú niektoré podmienky súťaže a viacerými námietkami ich napádali aj na Úrade pre verejné obstarávanie.

Mesto dopredu oslovilo ním vybrané firmy, aby mu predložili svoje cenové ponuky a na ich základe ružomberská samospráva odhadla, koľko by mohol zvoz a následná likvidácia komunálneho odpadu v meste stáť.

Zástupcovia spoločnosti Kosit tvrdia, že síce nepoznajú identitu ani ponuky iných firiem z prieskumu trhu, ale „nami v prieskume predložená nezáväzná cena bola o desiatky percent nižšia ako je mestom Ružomberok určená predpokladaná hodnota zákazky vo výške 31 451 641,40 EUR bez DPH“.

Viceprimátor Ružomberka Ján Bednárik vysvetlil, že hodnotu celej zákazky vypočítali spriemerovaním všetkých ponúk, ktoré od oslovených firiem mesto získalo cez takzvaný prieskum trhu.

Pre porovnanie sme vypočítali, o koľko miliónov eur je ponuka predložená v prieskume trhu odpadovou firmou Kosit nižšia oproti mestom odhadnutej sume vo výške necelých 31,5 milióna eur. V prípade 10 percent ide o sumu nižšiu o 3,14 milióna eur, v prípade 20 percent už čiastka dosahuje 6,3 milióna eur a v prípade 30 percent sa suma šplhá k 9,5 milióna eur, aktuality.sk

X X X

Nedokázal povedať nie. Craig Ramsay ostáva trénerom Slovenska!

 Kanadský hokejový tréner predĺžil zmluvu so Slovenským zväzom ľadového hokeja (SZĽH) o ďalšiu sezónu.

„Spolupráca s Craigom sa v posledných rokoch ukázala ako zmysluplná a úspešná. Craig má nielen rešpekt hráčov, ale aj našich fanúšikov a verejnosti. Nebolo nad čím premýšľať.

Veľmi sa teším, že bude pokračovať pri našom národnom tíme. Dohodli sme sa na predĺžení zmluvy o ďalšiu sezónu s opciou na ročník 2023/24. Ak budú obe strany spokojné, je možnosť, že dohodu automaticky predĺžime,” povedal na margo predĺženia spolupráce prezident SZĽH Miroslav Šatan, jeho slová priniesol zväzový web.

„Moja rodina ani moja manželka nemohli v uplynulej sezóne prísť za mnou na Slovensko, čo urobilo posledné mesiace náročnými. Avšak štvrťfinálový zápas s Fínskom na nedávnych majstrovstvách sveta mám v stále hlave. Som presvedčený, že sme ho mohli vyhrať. Urobili sme zopár drobných chýb.

Poznám sa a vedel som, že keď príde za mnou Miro ohľadom ďalšej spolupráce, nedokážem povedať nie. Jednoducho som povedal áno. Manželka, deti ani moja blízka rodina neboli prekvapení, vedeli, že to nedokážem odmietnuť. Ani som nemohol, nedosiahol som bod, v ktorom by som svoju misiu v slovenskom hokeji mohol ukončiť. Chcem pokračovať v tom, čo sme začali,” dodal pre hockeyslovakia.sk Craig Ramsay, aktuality.sk

X X X

 Ruské automobilky sa rozbiehajú. Čo dokážu vyrobiť?

 Rusom sa síce pomaly darí rozbiehať linky niektorých automobilových závodov, no len s „antisankčnými“ modelmi. Tie pripomínajú staré časy. Prvou automobilkou, ktorá sa rozbehla je AvtoVaz. Vyrába však model starý 11 rokov a bez ABS a airbagov.

Sankcie a zmrazenie aktivít západných výrobcov v Rusku prišli tamojší automobilový priemysel naozaj draho. Trpia síce aj západné automobilky, najmä Renault, koncern VW a Mercedes-Benz s miliardovými aktívami v tejto krajine, no bolí ich to menej ako ruskú stranu. Od marca stoja prakticky všetky tamojšie automobilové podniky s výnimkou čínskych. V Kaluge, Togliatti, Petrohrade, Moskve, Ulianovsku, Nižnom Novgorode či v Kaliningrade sa doslova zastavil čas. Rusi totiž nemajú súčiastky z „nepriateľských“ krajín. A zohnať nových dodávateľov trvá mesiace. Situácia sa však pomaličky mení. Niektoré linky sa predsa len rozbiehajú. I keď autá, ktoré z nich schádzajú, pripomínajú skôr deväťdesiate roky.

 Tak napríklad v Togliatti, v najväčšej ruskej automobilke AvtoVaz, sa podarilo 9. júna rozbehnúť výrobu modelu Lada Granta, ktorého základy pochádzajú ešte z deväťdesiatych rokov, konkrétne z Lady Kaliny. Aby však všetko bežalo tak, ako má, musela sa Granta vzdať ABS, airbagov či antiemisných systémov, ale aj ďalších elektronických komponentov. Rusko muselo tiež upraviť homologizačné predpisy, aby bolo tieto vozidlá vôbec možné legálne prihlásiť do premávky. Odpustkom pre ruských zákazníkov má byť cena, ktorá štartuje na 675 900 rubľoch, čo je len 5 767 eur. Aký zisk však môže mať obrí automobilový závod zamestnávajúci 45 000 ľudí z takejto produkcie, je otázne. Rovnako ako jeho budúcnosť.

UAZ oznámil, že v júli výrobu modelu Patriot. Tiež bez komponentov, ktoré si vyžadujú elektroniku z „nepriateľských krajín“.

Rusi si však veria. AvtoVaz oznámil, že v súvislosti s nábehom výroby Granty sa dali do pohybu všetky divízie závodu ako výroba motorov, podvozkov, lisovňa či lakovňa, takže v júli plánujú v Togliatti rozšíriť produkciu o starú Ladu Niva Legend a jej novšiu verziu Nivu Travel. Aj tie budú vyrábané v špeciálnych „antisankčných“ verziách, ktoré môžu spĺňať nižšie emisné normy až do Euro 0! Podobne to bude so závodom UAZ v Ulianovsku, ktorý produkoval známe off-roady Patriot a Loaf. Ten tiež ohlásil, že v júli obnoví ich výrobu, opäť v zjednodušených verziách. A k rozbehnutým automobilkám sa má v júli pridať závod Avtotor v Kaliningrade.

 Ruský podnik Avtotor získal potrebné komponenty na obnovenie výroby. Tie však vydržia len dva mesiace.

Tento podnik vyrábal ešte do vypuknutia vojny na Ukrajine modely BMW, Kia a Hyundai. BMW tu však po ruskej agresii výrobu definitívne ukončilo. Kórejské modely zas doplatili na nedostatok komponentov. Kórejský koncern sa síce k sankciám nepridal, ale z obáv z reakcií USA neposielal do Ruska elektronické komponenty, ktoré majú americký pôvod alebo sú chránené patentom. Výrobu Kií a Hyundaiov sa tak síce v Avtotore podarilo v máji obnoviť, ale z liniek schádzalo len 200 nedokončených vozidiel denne, ktoré automobilka stále skladuje na odstavných plochách. Pred vojnou to bolo 900 áut denne. Teraz však Avtotor oznámil, že sa mu podarilo získať chýbajúce komponenty.

Podľa ruských zdrojov má ísť o dodávky z Európy, ktoré meškali niekoľko mesiacov. Vybaviť sa ich malo podariť aj vďaka osobnému nasadeniu guvernéra Kaliningradskej oblasti Antona Alikhanova. Predstavitelia podniku však upozorňujú, že komponenty vydržia Avtotoru maximálne do konca augusta. Budúcnosť podniku to teda nerieši. Momentálne sa obrátil na automobilky z krajín, ktoré na Rusko neuvalili sankcie, a hľadá nových partnerov. To je beh na dlhé trate. Podobne ako obnovenie výroby modelov Renault Duster a Renault Sandero s logami Lady alebo ohlásená výroba nových Moskvičov, ktoré majú schádzať z liniek bývalého závodu Renaultu v Moskve, ktorý prešiel pod správu mesta./agentury/

X X X

Ukrajinskí vojaci bojovali aj tesne pred uplynutím ruského ultimáta

Ukrajina nepreukázala žiadne náznaky, že by uposlúchla ruské ultimátum, aby sa jej jednotky v meste Severodoneck na východe krajiny v stredu ráno vzdali. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

 Rusko vyzvalo ukrajinské jednotky nachádzajúce sa v chemickej továrni Azot, aby „zastavili nezmyselný odpor“ a od stredajšieho rána zložili zbrane. Podľa Ukrajiny sa pritom v Azote nachádzajú okrem vojakov aj civilisti, ktorých Rusko prisľúbilo v stredu evakuovať cez humanitárne koridory.

„Je to stále ťažšie, no naša armáda zadržiava nepriateľa naraz v troch smeroch,“ uviedol Serhij Hajdaj, gubernátor Luhanskej oblasti, v ktorej sa Severodoneck nachádza. Hajdaj zverejnil túto informáciu na sociálnej sieti pred 8.00 h miestneho času. Práve o tomto čase malo uplynúť ruské ultimátum.

„Bránia Severodoneck a nedovolia (ruským vojakom) postupovať smerom k Lysyčansku,“ uviedol Hajdaj v súvislosti s mestom, ktoré od Severodonecka oddeľuje iba rieka. „Bez ohľadu na to sú však Rusi blízko, obyvatelia trpia a domy sú ničené,“ dodal gubernátor.

Luhanská a Donecká oblasť tvoria spolu región Donbas na východe Ukrajiny, v ktorom Rusko v súčasnosti sústreďuje svoje sily. Boje sa odohrávajú najmä v meste Severodoneck, ktoré je kľúčové pre dobytie Luhanskej oblasti.

Generálny štáb ukrajinskej armády v stredu ráno taktiež potvrdil, že ukrajinskí vojaci odrážajú ruské útoky na Severodoneck.

Agentúra Reuters však upozorňuje, že nedokázala okamžite overiť, čo presne sa deje na bojisku, a ani to, čo sa stalo po uplynutí ruského ultimáta./agentury/

X X X

Ďuriš Nicholsonová odkazuje Matovičovej: Stiahnite Igora späť do kuchyne

 Žena sa nemusí do všetkého miešať, odkazuje ako žena žene Pavlína Matovičová prezidentke Zuzane Čaputovej. Pavlína Matovičová je presvedčená, že jej manžel sa správa „veľmi zodpovedne“. V rozhovore pre časopis Šarm na adresu prezidentky ďalej manželka ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) ešte povedala, že „niekedy je mlčanie zlatom a za dobré veci treba bojovať“. Tvrdí, že jej manžel sa nezmenil, stále je bojovníkom a rytierom, len „zošedivel a roky mu pribudli ako každému“.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová na sociálnej sieti zasa odkazuje Matovičovej: „Ja si myslím, milá Pavlínka, že je dobré, keď sa ženy miešajú do všeličoho. Od istého času máme také isté práva ako muži,“ pripomína Pavlíne Matovičovej.

„Možno aj vy by ste sa mohli zastarať. Mohli by ste stiahnuť toho vášho Igora späť do kuchyne, pretože naozaj ho už v politike nikto nechce. Strašne veľa dobrým veciam by ste týmto pomohli,“ radí a žiada europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová manželku ministra financií.

X X X

Kto zaplatí nové farby policajných áut

Nový dizajn policajných vozidiel Slovákov rozvášnil. Mnohým, čo sa proti novým polepom ozvali, prekážalo, že sú vraj v ukrajinských farbách. Polícia musela následne vysvetľovať, že navrhované farby používajú polície naprieč celou Európou a s vojnou na Ukrajine nemá farebnosť policajných áut nič spoločné.

 Verejnosť mohla rozhodnúť o novom dizajne policajných áut do nedele 12. júna. Práve vďaka farebnej kombinácii sa stal príspevok na sociálnej sieti najvirálnejším statusom v histórii sociálnych sietí zboru a išlo o prvý príspevok s viac ako 100-tisíc reakciami. „Príspevkom sme na sociálnej sieti oslovili vyše 1,2 milióna ľudí. Oficiálneho hlasovania sa zúčastnilo celkovo 101 032 ľudí,“ uviedli policajti.

Ľudia mali na výber tri varianty a najviac, takmer 35,5 tisíca hlasov, získal dizajn s dominujúcou žltou farbou a modrými pásmi. Variant na druhom mieste zaostal len tesne a získal 34 240 hlasov. Polícia avizuje, že v rámci testovania bude čoskoro víťazným dizajnom polepené testovacie vozidlo. No hlasovanie verejnosti o tom, ako budú policajné autá polepené, nakoniec vôbec nemusí rozhodnúť. „Vzhľadom na malý rozdiel vo výslednom hlasovaní v ankete, pri voľbe definitívnej verzie sa zohľadnia aj ceny jednotlivých verzií polepov,“ uviedli policajti na sociálnej sieti.

Vyradia dve tretiny vozidiel

„Odborníci vybrali žltú farbu, pretože má špeciálne fyzikálne vlastnosti, je tam mimoriadne vysoká viditeľnosť aj za znížených svetelných podmienok. Modrá farba je aj na vlajke Slovenskej republiky a tiež Európskej únie. Modrá farba je považovaná celosvetovo za farbu polície,“ vysvetlila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Polícia predpokladá, že v blízkom čase bude potrebné vyradiť dve tretiny vozového parku. Prezident Policajného zboru Štefan Hamran podotkol, že výmena vozového parku polície bude financovaná aj v rámci Plánu obnovy a odolnosti.

„V súčasnosti prebiehajú rokovania o finančných možnostiach a preto je predčasné hovoriť o čase realizácie, počte kusov a cene nových vozidiel. Stále platí, že verejnosť budeme informovať hneď, ako budú známe bližšie informácie v tejto veci. Policajný zbor má v súčasnosti okolo 1 900 kusov pomaľovaných služobných cestných vozidiel,“ priblížila Bárdyová.

Vyhodené peniaze

Minister financií a šéf koaličného hnutia OĽaNO Igor Matovič necíti potrebu meniť dizajn policajných áut a ide podľa neho o vyhadzovanie peňazí. Ako ďalej uviedol pre médiá, hneď, ako sa dozvedel o tomto zámere, povedal ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽaNO), že chce vidieť efektivitu daného rozhodnutia.

„Či je teraz najdôležitejšie oblepovať autá novými nálepkami – ja to osobne tak necítim. Ale možno to cítim zle,“ povedal Matovič s tým, že do hlasovania o novej podobe policajných áut sa zapojilo veľa ľudí. „Možno na konci to vyhodnotia všetci, čo sa vyznajú, že je to správne,“ skonštatoval minister s tým, že jeho „zaujímajú čísla, ktoré sú za tým“.

Minister doplnil, že o celej veci sa ešte bude rokovať. „Určite to nebude autonómne rozhodnutie, že teraz niekto lúskne prstom a vyhodíme milióny do luftu,“ dodal Matovič a dodal, že tieto náklady by museli ísť na úkor odmien v Policajnom zbore.

Všetky nové vozidlá, ktoré plánuje polícia obstarať, už budú mať nový vzhľad. „Súčasné auta sa prelepovať nebudú, pretože by to bolo finančne nákladné,“ uviedla Bárdyová./agentury/

X X X

Kaňka odstúpil z vedenia TIPOS-u

Marek Kaňka, ktorého minulý týždeň obvinili v súvislosti s daňovými podvodmi, odstupuje z funkcie generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva spoločnosti TIPOS.

„Aj keď obvinenie voči mojej osobe považujem za absurdné a som presvedčený, že spravodlivé konanie orgánov činných v trestnom konaní potvrdí moju nevinu, rozhodol som sa odstúpiť z funkcie generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva spoločnosti TIPOS, nakoľko nechcem dopustiť znevažovanie mimoriadnych úspechov, ktoré sa nám v TIPOSe za ostatné roky podarili,“ oznámil tlačovou správou Kaňka.

Tvrdí, že vníma politickú rovinu svojej funkcie v TIPOS-e a „jej zneužívanie v tejto téme“. „Preto považujem za prirodzené vzdať sa svojej funkcie a prenechať riadenie spoločnosti ostatným členom predstavenstva. K tomuto kroku som pristúpil aj napriek tomu, že obvinenie nijako nesúvisí s mojim pôsobením v TIPOS-e,“ pokračuje Kaňka.

Už bývalý šéf štátnej lotériovej spoločnosti tvrdí, že sa „chce a musí sústrediť na svoju rodinu, na očistenie svojho mena, na ochranu svojho podnikania“.

„Už na začiatku podnikania sme si s rodinou a kolegami sľúbili, že budeme vždy konať čestne a v súlade so zákonom. Toho sme sa vždy držali a držať sa aj ďalej budeme. A som presvedčený, že očistenie môjho mena takéto konanie dokáže,“ dodáva.

 Muž, ktorého do štátnej lotériovej spoločnosti Tipos priviedol súčasný premiér Eduard Heger (OĽaNO), je obvinený zo zločinu krátenia dane a poistného. Navyše ho mal Marek Kaňka páchať v rámci organizovanej skupiny a dlhší čas.

Kaňka sa stal šéfom štátnej firmy na podnet Hegera ešte ako ministra financií. On si Kaňku vybral za šéfa predstavenstva Tiposu. Neskôr síce prešiel aj výberovým konaním, ale biľag „nášho človeka“ na ňom zostal. Aj preto, že mal údajne dostať vyše 100-tisícovú odmenu z Tiposu. Dnes pôsobí ako generálny riaditeľ podniku.

Kaňka priznáva, že sa s Hegerom pozná asi pätnásť rokov z kresťanských kruhov. Svoju pozíciu v štátnom podniku obhajoval svojimi manažérskymi schopnosťami.

Tipos potvrdil obvinenie svojho najvyššieho šéfa. „Markovi Kaňkovi bolo vo štvrtok doručené obvinenie, v tejto súvislosti bol vypovedať na polícii. Voči obvineniu podal sťažnosť, keďže obvineniam nerozumie a momentálne ich študuje jeho právny zástupca. Podľa toho následne zváži ďalšie kroky,“ uviedol Tipos. Heger na obvinenie Kaňku reagoval veľmi zdržanlivo. „Premiér Eduard Heger nezasahuje do práce orgánov činných v trestnom konaní. Počká si na výsledok vyšetrovania a následne sa vyjadrí. Keďže pán Kaňka nie je podriadený predsedovi vlády, premiér nemôže voči nemu konať,“ sprostredkovala stanovisko hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) tiež reagoval stručne. „Platí to, čo sme sľúbili ľuďom pred voľbami, padni, komu padni, pred zákonom si musíme byť všetci rovní. Dôverujem orgánom činným v trestnom konaní, nikoho nechránime a neuznávame politiku našich ľudí,“ uviedol Matovič.

K odvolaniu Kaňku vyzýval aj predseda koaličnej SaS Richard Sulík ešte v pondelok. „Padni, komu padni, musí byť zásada bez ohľadu na nomináciu. Minister financií preto musí konať a šéfa Tiposu okamžite odvolať. Osobne som očakával, že sa to stane automaticky po obvinení Mareka Kaňku. Zotrvávanie tohto človeka na svojej pozícii určite neprispieva k dôvere občanov voči štátu,” vyhlásil Sulík na sociálnej sieti. s tým, že keď presne pred rokom prišlo k obvineniu podpredsedu MH Manažment Andreja Holáka, tak ho odvolal, hoci mu nakoniec bolo obvinenie zrušené./agentury/

X X X

Matovič verí v zázrak, že z Gröhlinga bude minister školstva

Ešte minulý týždeň sľuboval minister financií Igor Matovič (OĽaNO), že bude na rokovania vlády nosiť návrh na zvýšenie daní dovtedy dovtedy, kým ich konečne vláda schváli. Igor Matovič priniesol na vládu návrh zákona na zvýšenie daní, ktorý má vyriešiť aj platy učiteľov.

Aj v stredu Matovič priniesol na zasadnutie kabinetu návrh na zvýšenie daní. Tvrdí, že ak budú vyššie dane, bude na 10-percentné zvýšenie platov učiteľov.

„Nesiem, tak ako som sľúbil, druhý raz materiály na zvýšenie platov učiteľov. A bol by som veľmi rád, keby sa dnes stal na vláde malý zázrak, aby sa z ministra, ktorý sa správa ako ochranca výrobcu alkoholu, prevádzkovateľov hazardu a ochranca ziskov bohatých firiem konečne stal minister školstva,“ adresoval odkaz súčasnému šéfovi rezortu školstva Branislavovi Gröhlingovi (SaS).

 Matovič sa nevzdáva: Opäť tlačí zvyšovanie daní.

Práve SaS vetovala Matovičov návrh na zvýšenie daní z alkoholu, hazardu a zdanenie zisku niektorých firiem. Jej líder Richard Sulík tvrdí, že nové a vyššie dane sú pre jeho stranu červenou čiarou. Koaliční partneri, ba aj premiér Eduard Heger (OĽaNO) však toto veto liberálov rešpektujú.

Gröhling prišiel na zasadnutie vlády so žltou stužkou na klope saka, tá je symbolom podpory protestu učiteľov.

V stredu popoludní sa v Bratislave bude konať protest učiteľov, ktorí žiadajú navýšenie platu od 1. júla o 10 percent. Vláda má na stole návrh na zvýšenie platov štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnom záujme o tri percentá./agentury/

X X X

Orbán bol po rokoch v maďarskej šatni. Tréner pichol do osieho hniezda

Pri veľkolepom triumfe futbalistov Maďarska v Anglicku v utorňajšom zápase Ligy národov nechýbal ani maďarský premiér Viktor Orbán.

 Po debakli 4:0 gratuloval svojim krajanom priamo v šatni štadióna vo Wolverhamptone. „Do šatne tímu chodím veľmi zriedkavo, naposledy to bolo pred dobrými desiatimi rokmi po našej prehre 3:5 s Holandskom,“ povedal Orbán pre Nemzeti Sport.

 „Teraz som na žiadosť kapitána tímu Ádáma Szalaia osobne zablahoželal členom národného tímu. Atmosféra v maďarskej šatni bola neopísateľná. Otázkou je, čo budeme robiť do konca života,“ glosoval na margo veľkého skalpu úradujúcich vicemajstrov Európy.

Ako pripomína denník, Orbán je zakladateľ Puskásovej Akadémie vo Felcsúte, ktorej sa pravidelne venuje. Podľa portálu mfor.hu do nej od roku 2011 natieklo viac ako 99 miliárd forintov (vyše 248 miliónov eur).

 Predseda maďarskej vlády môže byť hrdý najmä na góly Rolanda Sallaia a Zsolta Nagya, ktorí v nej začínali (druhý menovaný dres Puskás Akadémia FC stále oblieka).

„Sallai strelil Angličanom v Anglicku dva góly rovnako ako Ferenc Puskás pri víťazstve 6:3,“ pripomenul Nemzeti Sport kúsok futbalovej legendy v novembri 1953, keď slávny „Aranycsapat“ uspel vo Wembley. Maďarsko sa vtedy stalo prvou krajinou, ktorá v slávnom stánku zdolala domácich hráčov.

Puskás priviedol Maďarov aj k vysokému víťazstvu nad Angličanmi v Budapešti 7:1 o vyše polroka neskôr. Tréner maďarských reprezentantov Marco Rossi, ktorý viedol aj Dunajskú Stredu, po zápase vtipkoval.

„Dúfam, že dnešný večer poskytol dobrý základ na to, že keď zomriem – verím, že to bude čím neskôr – bude na maďarských štadiónoch na moju počesť minúta ticha,“ citujú Taliana maďarské médiá.

Tým neunikol ani popis na facebooku kormidelníka: „It’s coming Hun!” Narážal na priam zľudovený slogan „It’s coming home“ (Vracia sa domov) z pesničky kapely Lightning Seeds z roku 1996, keď kolíska futbalu hostila ME./agentury/

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.