V OSN největší problém světa, Ukrajina? Zelenský přivedl Ukrajince do bídy doma i v cizině. Jak se ho zbavit? V SR napadli poslance Pročka. V ČR chybí přes 20 tisíc sester

Co řekne gen. Pavel? Ukrajinci válku nechtějí, rádi by se zbavili i Zelenského, aby už byl konec utrpení. A  tom by jim mohla pomoci i OSN. Stalin s Ukrajinou vyhráli Hitlerovu válku, lidé se mohli mít jako prasata v žitě. Vinou Zelenského Ukrajinci dnes mají zničenou zemi a nadávají na Zelenského, protože živoří doma i ve světě. Kroutí nad tím jen hlavou, protože neví, jak se ho zbavit a Ukrajina žít bez války. Kdyby se drželi Ruska, nikdy by se to nestalo. Pouze bláznovstvím Zelenského pro NATO je poškozená celá země i lidé Ukrajiny a Ruska.

 JAK  SE  PROSADÍ  V  OSN  GENERÁL  PAVEL?

 Září bývá vždy měsícem, kdy hlavy či jiní představitelé členských států OSN, mohou na půdě Valného shromáždění vyjádřit názory svých států a vlád na dění ve světě. V tomto roce zastoupí Českou republiku v OSN politický benjamínek, prezident Pavel.

Jeho činnost, jak se zdá, se soustředí na 78. zasedání VS OSN v New Yorku na několik témat. Hlavním tématem by podle prezidenta Pavla a vlády ČR na tomto zasedání měl být válečný konflikt na Ukrajině. Tedy ne řešení konfliktu na Ukrajině, ale konflikt na Ukrajině.

Zejména státy NATO a EU budou se svými nemnoha spojenci ve světě usilovat o odsouzení ruské politiky a ruského válečného postupu na Ukrajině. Uvidíme, jak na to bude reagovat ostatních 150 až 160 států světa, které nejsou součástí Západu.

Myslím, že většina světa cítí jako největší problém současnosti nikoliv otázku Ukrajiny, ale něco jiného. V rozvojovém světě, v tzv. rozvíjejících se ekonomikách jejich představitelé považují za mnohem větší problémy udržení hospodářského růstu svých zemí, boj proti globálnímu oteplování, zajištění dostatku potravin pro vlastní občany a např. také rozvojové investice či dostatek pitné vody.

Prostě třetí svět má jiné problémy a zájmy nežli kolektivní Západ. A to vidíme již z toho, že se k zemím Západu, pokud jde o sankce vyhlášené vůči Rusku, prakticky nikdo ze zemí rozvojového světa nepřidal. Česká republika tak díky vládě Petra Fialy a nyní i své nominální hlavě státu Petru Pavlovi, bude se svou vyhraněnou orientací na podporu Ukrajiny v ozbrojeném konfliktu s Ruskem, vnímána nezbytně jako stát, který je ve vleku Spojených států amerických. To by samo o sobě asi nebylo špatné. Konec konců, je to náš největší spojenec ve vojenské oblasti. Ale současná česká vláda si nenechává žádnou rezervu ve svých politických postojích ani ve vztahu k Rusku, ani ve vztahu k Číně a k řadě dalších zemí. Ani náznakem se nepokouší tak, jako nyní např. vláda polská, která je sice jednoznačně proamerická, ale dovoluje si luxus zvláštních, velmi dobrých politických a ekonomických vztahů s Čínskou lidovou republikou (ČLR). Takovýto pragmatický směr si ovšem současná česká vláda vůbec nepřipouští. A tak jde téměř čelem proti zdi v otázce získávání podpory pro českou kandidaturu na nestálého člena Rady bezpečnosti (RB) OSN v letech 2032 a 2033.

Výsledkem takovéhoto úsilí české zahraniční politiky, respektive české diplomacie, může být jen a jen zklamání. Současná česká administrativa je v očích zemí třetího světa, jehož zástupci naprosto převažují mezi členskými státy OSN, nutně vnímána – jak to říci slušně – jako klient vlády Spojených států. Je prostě ve vleku našeho největšího spojence a je často američtější nežli samotní Američané. Nezapomenutelné pro početné země – spojence ČLR ve třetím světě – jsou návštěvy vysokých českých ústavních činitelů na Tchaj-wanu a z toho plynoucí implicitní zpochybňování politiky jediné Číny.

Dovoluji si předvídat i s ohledem na vlastní zkušenost, coby premiéra ČR v letech 2005 – 2006, že šance na úspěch ČR v přímém hlasování v OSN o nestálém členství republiky v Radě bezpečnosti skončí velkým neúspěchem. Hlasovat pro členství ČR v Radě bezpečnosti budou jen země Západu a jejich nemnozí blízcí spojenci. Tedy zhruba 40 zemí z téměř dvou set.

Připojím v této souvislosti svou osobní zkušenost. Díky levostředovému charakteru vlády, kterou jsem v letech 2005 – 2006 vedl a její naprosto nezávislé zahraniční politice, prováděné v rámci EU a NATO, jsem při svých četných zahraničních návštěvách celkem snadno získával podporou našeho nestálého členství v RB OSN, o kterém se uvažovalo v letech 2008 -2009. A tak při státních návštěvách, které jsem uskutečnil v době svého působení ve funkci českého premiéra, jsem získal na můj přímý dotaz vůči zástupcům výkonné moci ve státech, jež jsem navštívil, podporu pro členství ČR v RB OSN v Číně, v Indii, v Rusku, v Brazílii, v Japonsku, v Egyptě, ale také třeba ve Velké Británii (T. Blair), Francii (J. Chirac) a v Německu (G. Schröder a později A. Merkelová).

Po změně vlády v Praze v roce 2006 po volbách a po vystoupení představitelů nové české exekutivy i na

RAJCHL  barbarství“ a zpochybňoval důsledky globálního oteplování, se tato podpora významným způsobem scvrkla, vlastně se rozplynula. Prostě, velké země změnily svůj přístup k ČR a signalizovaly to i spřáteleným zemím v rozvojovém světě. Muslimské státy v tom nemusel nikdo ani instruovat. Po rešerších velvyslanců muslimských států od Maroka až po Indonésii, usoudily vlády těchto zemí, že podpora ČR v otázce nestálého členství v RB OSN, není nezbytná. Byl z toho prostě debakl české diplomacie. Topolánkova vláda tak zničila veškeré mé úsilí, ale také úsilí např. ministra zahraničí v mé vládě C. Svobody, o získání vysoce prestižního místa nestálého člena v RB OSN pro naši zem.

Obávám se zcela důvodně, že poté, co Petr Pavel předvede v OSN očekávatelný rusofóbní projev, bude ČR zařazena mezi blízké spojence USA a z toho vyplyne i nepříznivý výsledek hlasování. Opačný výsledek hlasování by mě sil

Bude to potřebná lekce, sloužící k návratu české vlády do politické reality současného světa, Ing Jiří Paroubek, expremiér ČR, server vasevec.cz

X X X

PŘEVRAT  V  GRUZIÍ?

Spiklenci plánují euromajdan, zemi hrozí převrat, varuje Gruzii tajná služba

Skupina působící v Gruzii a v zahraničí se chystá v říjnu až prosinci destabilizovat situaci v zemi a vyvolat nepokoje s cílem násilně svrhnout stávající režim, varovala v pondělí gruzínská tajná služba SGB podle serveru Gruzija online. V uvedeném období má být zveřejněno rozhodnutí Evropské komise, zda Gruzii udělí, anebo neudělí postavení kandidáta na členství v Evropské unii.

 Negativní rozhodnutí má „spiklencům“ posloužit k obvinění úřadů z proruské politiky a vyvolání nepokojů, uvádí se v prohlášení SGB, kterého si všímají také ruské tiskové agentury.

K „spiklencům“ podle prohlášení patří bývalý ministr vnitra Vano Merabišvili, jeho bývalý náměstek Georgij (Gija) Lortkipanidze, který je podle médií nyní na Ukrajině zástupcem ředitele vojenské rozvědky, bývalý tělesný strážce někdejšího gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho Michail Baturin a také velitel Gruzínské legie bojující po boku Ukrajinců Mamuki Mamulašvili.

Cílem „spiklenců“ je podle SGB vyvolat v Gruzii obdobu ukrajinského „euromajdanu“, tedy protestů, které na přelomu let 2013 a 2014 vedly ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

„Vzhledem k výzvám nynější složité geopolitické situace se na rozdíl od předchozích případů jeví nynější plán mnohem nebezpečnější pro bezpečnost země a také život, prosperitu a zdraví občanů Gruzie,“ varovala tajná služba a slíbila „všechna nezbytná preventivní opatření“ úřadů k zabránění převratu.

Ukrajina se nevměšovala, nevměšuje a nechystá se vměšovat do gruzínských záležitostí, zareagoval mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko podle agentury Unian na obvinění z ukrajinské účasti v přípravě státního převratu. Obvinil naopak režim v Tbilisi, že se pokouší očernit Ukrajinu namísto řešení domácích potíží.

Odvolání prezidentky

Gruzínský ústavní soud podle zpráv médií v pondělí přistoupil k posouzení žádosti 80 poslanců vládní strany o zahájení procesu odvolání prozápadní prezidentky Salome Zurabišviliové kvůli jejím cestám do Evropské unie, se kterými vláda nesouhlasí.

Šéfka státu tím porušila ústavu, tvrdí vládní strana. Zároveň připouští, že bez podpory se neuspěje.

Zurabišviliová nynější vládu kritizuje za odklon od EU a příklon k Rusku. Odmítá spolupráci s Ruskem, dokud ruská armáda okupuje část gruzínského území v podobě Abcházie a Jižní Osetie. Tyto provincie se s ruskou pomocí odtrhly od Gruzie a Moskva má na jejich území vojenské základny.

Prezidentka na jaře podpořila protesty proti vládou prosazovanému zákonu o takzvaných zahraničních agentech, tedy subjektech využívajících podporu ze zahraničí, který byl nakonec stažen z parlamentu. Vládu kritizovala také za to, že se nepřipojila k západním sankcím proti Rusku po jeho vojenském vpádu na Ukrajinu. Šéfka státu také protestovala proti obnovení přímých letů mezi Ruskem a Gruzií poté, co ruský prezident v květnu zrušil Gruzíncům vízovou povinnost.

Gruzie, na rozdíl od Ukrajiny a Moldavska, nezískala loni v červnu na summitu EU postavení kandidáta. EU dala Tbilisi 12 podmínek, které Gruzie musí splnit, aby tento status získala. Jde především o vnitřní reformy, nezávislost soudnictví a boj proti korupci.

X X X

NAPĚTÍ  NA  SLOVENSKU,  NAPADLI  POSLANCE  JOŽO  PROČKA

Napětí na Slovensku pokračuje. Poslanec Jožo Pročko dostal vejci do hlavy

Série bitek před slovenskými volbami pokračuje. Poslanec za hnutí OLaNO a komik Jozef „Jožo“ Pročko dostal v Lučenci na jihu Slovenska dostal přímo do obličeje několika vejci. Hodil je na něj muž v triku s nápisem „brat za brata“ (bratr za bratra). Pročko také tvrdí, že ho jistý muž udeřil zezadu do hlavy. Během pár dní jde už o třetí incident kolem hnutí OLaNO.

Pročko právě živě vysílal z náměstí v Lučenci, když se incident odehrál. Spolu s kolegou Peterem Polákem si nejdřív stěžuje, že tam na ně byli lidé agresivní a zlí. Prý na mítincích něco podobného jinde na Slovensku nezažili. Popisují, že si vyslechli i výhrůžky smrtí. Poslanec za hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) také říká, že už podal trestní oznámení.

Incidentu předcházela hádka s mužem ve vybledlém červeném triku, který zřejmě patřil k těm, o kterých do té doby Pročko ve vysílání mluvil. Muž za Pročkem přišel a začal ho vyhánět pryč. Po chvíli vytáhl telefon a řekl: „Nebuď agresor na takového debila, co rozkradl stát.“ Politik se ohradí s dotazem, kde on konkrétně co rozkradl.

Hádka v tomto duchu pokračuje ještě několik minut. Muž, kterého Pročko oslovuje „pane Garaji“, během ní mimo jiné řekne, politik zneužil nezletilou dceru jeho kamaráda a že to ví od lidí z Haliče, odkud Pročko pochází. I za to chce na něj poslanec podat trestní oznámení.

O pár chvil později přijde další muž v černém tričku s nápisem „brat za brata“ a po poslanci hodí několik vajec. Následně odejde a Pročko otočí kameru na sebe. Polák vybízí k zavolání policie a říká, že jde o napadení veřejného činitele. V tu chvíli na poslance přiletí další vejce. Pročko se rozeběhne, aby dohonil dalšího muže.

„Tento pán mě udeřil do hlavy,“ tvrdí politik na kameru. Muž v bílém odchází, ale pak na něj ještě i na kameru doráží. „Pan Garaj“ se pak Pročkovi ještě vysmívá, aby se šel umýt a nechodil špinavý mezi lidi. Pročko ovšem v natáčení pokračuje a po chvíli odpočívající skupinku agresorů zabere zblízka a vzkáže jim, že spáchali trestný čin.

V posledních dnech je to už několikátá potyčka politiků, shodou okolností se zatím vždy jednalo o člena OLaNO. Jako první dostal pěstí do obličeje šéf hnutí a expremiér Igor Matovič. Ten přijel v autě s megafonem na venkovní tiskovou konferenci strany Směr-SD a začal ji svými výkřiky narušovat. To se nejprve slovně, pak násilím pokusil zastavit exministr vnitra Robert Kaliňák.

Matovič ho během bitky kopl do hrudi, sám pak od dalšího „směráka“ Richarda Glücka dostal dvě rány. Vlna reakcí ještě neopadla a přišel další konflikt v Bratislavě. Kandidát OLaNO Tomáš Holkovič v sobotu dvakrát udeřil staršího muže, který po něm podle jeho slov plival. Posléze se rozhodl z voleb odstoupit.

Předčasné parlamentní volby se na Slovensku konají už příští týden, a to v sobotu 30. září. Předvolební průzkumy zatím stále favorizují Směr-SD expremiéra Roberta Fica, preference druhého Progresivního Slovenska však stále rostou.

X X X

Slovenského poslance napadli přímo na ulici. Trefili ho vajíčkem, měl dostat i pěstí do hlavy

Slovenský poslanec hnutí OLaNO Jozef Pročko čelil napadení, jeden muž na něj naházel několik vajíček, další ho měl udeřit zezadu do hlavy. Zákonodárce si incident z města Lučenec natočil a zveřejnil na sociálních sítích. Přivolal i hlídku městské policie, ta však útočníky nechala odjet, údajně kvůli „střetu zájmů“.

Pročko na Facebooku zveřejnil půlhodinový záznam z Lučence, kde ho napadla skupina mužů. V prvních minutách videa se se smíchem bavil se svými podporovateli, následně ho však konfrontoval muž, s nímž se poslanec údajně již setkal. „To je pan Garaj, který dříve přišel a když jsem neměl zapnutou kameru, tak vyhrožoval, teď se úplně změnil. Už jsem na něj podával jedno trestní oznámení, je to agresor,“ říkal Pročko divákům, kteří jeho živý vstup sledovali.

Následovala několikaminutová hádka, po které do záběru přišel další muž v tričku proruských motorkářů Brat za brata. Ten poslance zasypal smrští vajíček. Agresoři se slovům Pročkových přátel o volání policie vysmáli. „Zavolej polici, oni tě pořeší,“ pravil jeden z nich. Další muž měl zákonodárce podle jeho slov udeřit pěstí zezadu do hlavy.

 Strážníci nezasáhli

Poslanec při čekání na policii útočníky s kamerou pronásledoval po nedalekém obchodním centru. Došel s nimi až na parkoviště, kde zároveň spatřil hlídku městské policie. Jednoho ze strážníků přivolal a vysvětloval mu, že byl napaden. „Můžete ho zastavit? Zezadu mě napadl,“ žádal ho naléhavě. Ten však nechal agresory nastoupit do auta a odjet.

To poslance rozhořčilo a u strážníků se domáhal vysvětlení, proč nijak nezakročili. Příslušníci městské policie však sami nastoupili do auta, odpověděli, že muže nezastavili „pro střet zájmů“, a navzdory Pročkovu naléhání odjeli. Poslanec pak doplnil, že muže zákona dobře zná, protože jde o jeho souseda.

X X X

TRUMP  SI  DÁ  MILOST?

Trump nevyloučil, že by si dal milost. Potěšilo ho, jak jej Putin vřele ocenil

Bývalý americký prezident Donald Trump ocenil ruského prezidenta Vladimira Putina. Líbilo se mu, že Putin kladně zhodnotil jeho „plán“ na rychlé ukončení války na Ukrajině, a to do 24 hodin. V rozsáhlém rozhovoru pro stanici NBC News Trump, jenž čelí několika obžalobám, nevyloučil udělení milosti sobě samému, pokud by byl znovu zvolen prezidentem v době, kdy by byl ve vězení.

´Trump opakovaně tvrdí, že by ukrajinskou krizi vyřešil do 24 hodin, aniž však prozradil, jakým způsobem by toho docílil. Omezuje se na obecné výroky o tom, že by mezi Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským zprostředkoval dohodu. Ruskému prezidentovi přesto očividně tento vágní slib ke spokojenosti stačí.

„Slyšeli jsme pana Trumpa říct, že vyřeší všechny palčivé problémy během několika dní, včetně ukrajinské krize. Nemůžeme si pomoci, ale máme z toho radost,“ prohlásil Putin. A i Trump se zdál být potěšen slovy šéfa Kremlu.

„Líbí se mi, že to řekl. Protože to znamená, že to co říkám, je správné. Dostal bych ho do místnosti, Zelenského bych dostal do místnosti. Pak bych je dal dohromady,“ řekl americký exprezident stanici NBC News s tím, že by jim řekl určité věci a docílil dohody mezi nimi. O tom, co přesně by jim řekl, nechtěl Trump hovořit. Zdůvodňuje to tím, že by tím ztratil svoji vyjednávací převahu.

Ukrajinský prezident vyjádřil vůči Trumpovým vyjednávacím schopnostem pochybnosti. „Pokud mluvíme o ukončení války za cenu Ukrajiny, jinými slovy za vzdání se našeho území, v takovém případě (americký prezident Joe) Biden by mohl ukončit válku v pěti minutách,“ rýpl si Zelenskyj ještě do Trumpa, který s oblibou útočí na svého nástupce. „Ale my bychom nesouhlasili,“ dodal. Sám Trump v pořadu NBC popřel, že by počítal s územními ztrátami pro Ukrajinu.

Mohl jsem se omilostnit už jednou, říká Trump

Trump v současnosti čelí čtyřem obviněním, přičemž dvě kauzy se týkají snahy zvrátit výsledky prezidentských voleb. Nevyloučil, že by sám sobě udělil milost, pokud by znovu usedl do Bílého domu. „Myslím si, že to je velmi nepravděpodobné. Co jsem udělal špatného? Neudělal jsem nic špatného,“ reagoval na dotaz, zda počítá s tím, že může skončit za mřížemi.

Exprezident prozradil, že na konci svého termínu ve funkci mluvil se svými poradci o možnosti, že si dá milost. „Mohl jsem se omilostnit, když jsem odcházel…pár advokátů mi říkalo: ‚Můžete to udělat, pokud chcete’,“ řekl Trump. „Řekl jsem: ‚Poslední, co bych kdy udělal, je, že bych si dal milost‘.“

Kritika republikánské politiky k potratům

V rozhovoru pro NBC Trump znovu zkritizoval svého hlavního protivníka v republikánských primárkách, floridského guvernéra Rona DeSantise. Podle něj zašel příliš daleko se svým rozhodnutím podepsat zákaz potratů po šestém týdnu těhotenství. „Myslím si, že to, co udělal, je strašná věc a strašlivá chyba.“

Trump kritizuje své kolegy z republikánské strany, že ohledně potratů jsou příliš tvrdí a nepřipouštějí ani výjimky v případě znásilnění či incestu. „S výjimkou několika částí země, v tomto tématu nevyhrajete,“ varoval Trump republikány.

Trump sám neuvedl, jaký počet týdnů k zákazu by považoval za optimální, ani zda se má problematika vyřešit na úrovni jednotlivých států nebo na té federální. Podobně ale jako v případě Zelenského a Putina tvrdí, že se mu povede dostat obě strany k jednacímu stolu. „Obě strany se spojí. A poprvé po 52 letech budete mít problém, který můžeme hodit za hlavu.“

Podle listu The New York Times si Trump a jeho tým uvědomují, že vysoce kontroverzní otázka potratů hrála proti republikánům během posledních voleb do Kongresu, při kterých strana získala méně hlasů, než se očekávalo. Konzervativnější část republikánského spektra Trumpa začíná v této souvislosti obviňovat z levičáctví.

Pro demokraty a jejich voliče je však právě Trump odpovědný za rozhodnutí amerického nejvyššího soudu zrušit federální právo na potrat dané verdiktem Roe v. Wade z roku 1973. Exprezident totiž jmenoval do funkce tři konzervativní soudce, kteří zvrátili poměr sil.

X X X

Přece se ČR kvůli Fialovi nevrátí 30 let zpět!

Sobotní rozbouřený Václavák byl mladší a odhodlanější. Objevují se realističtější návrhy dalšího postupu a taky srovnání s listopadem 1989.

Při sobotní demonstraci Česko proti vládě bylo na Václavském náměstí i v tom rekordním vedru narváno. Víc lidí však bylo na pravé straně, kde byl stín, zatímco u nešťastníků, kteří zůstali na rozpálené levé straně, co chvíli zasahovali zdravotníci. Hned na první pohled to bylo jiné než jindy. V jasné menšině byli belhající důchodci, kteří dříve dominovali. Protesty se omlazují. Doléhá to na každého.

Roste míra odhodlanosti, projevy jsou ostřejší, reakce taky. Na dlažbě přibylo českých vlajek a na tribuně výrazů „suverenita“. Bouřilo se proti vládě, drahotě, válce, ale taky EU, euru, grýndýlu. Ne všechno mi vonělo, ale držel jsem se Vidlákova pokynu, že teď jsou důležitá čísla, kolik lidí přijde. Nemá cenu pitvat názorové detaily, dokud není šance na změnu.

Znovu zaznívaly výzvy ke společným protestům. Ale s kým?

Skutečně státnicky vyznělo zdánlivě okrajové vystoupení Václavy Schreibové, předsedkyně základní organizace odborů v podniku Eaton Elektrotechnika. Zaujala informací, že základní organizace jí dala mandát, aby se mohla připojit a zúčastnit protestních demonstrací, ať už je pořádá kdokoliv. V této souvislostise obrátila na přítomné odboráře na Václaváku a vyzvala je, aby taky dali mandát svým předsedům a místopředsedům a pověřili je k tomu, aby se připojovali k akcím druhých.

Základní organizace Schreibové přísluší k odborářskému svazu KOVO a je tedy součástí Českomoravské konfederace odborových svazů. Od současného vedení této odborové konfederace si však moc neslibuje: „Dnes ještě nebudu vyzývat ČMKOS, je to zbytečné, odezva žádná.“

Proto se obrací na řadové odboráře a jejich základní organizace a navrhuje zmocnění jejich reprezentantů, aby je mohli účinně zastupovat při organizaci širších protestů: „Je načase, aby se spojily odbory, opozice, parlamentní strany i mimoparlamentní strany, které mají jediný cíl: demisi vlády. Tato vláda neplní své sliby.“

V podobném duchu se obrátil na řadové starosty jejich kolega z Kozojidek Ota Březina. Zmínil kauzu Dozimetr, která teď otřásá domácí politikou a nejspíš měří i poločas rozpadu STAN. Toto hnutí se vydává za reprezentanta starostů. „Ptám se, kolegové starostové,“ volá starosta Březina, „vám to opravdu nedochází??“

Spojujícím tématem mnoha vystoupení byla válka. Spojujícím zájmem bylo co nejrychlejší ukončení tohoto zabíjení. Nemluvě o tom, že nás to stojí děsivé peníze a odřezává od významných zdrojů i trhů.

Každá zmínka o nezbytnosti míru Václavák vždy rozehřměla a rozvlnila vlajkami. Někde to však hřmělo zdánlivě bez příčiny. Snažil jsem se protlačit k místu neklidu, ale chodník byl téměř neprostupný. Uvnitř to bylo volnější, ale dostat se tam! Pak jsem pochopil. V protisměru, směrem dolů od koně, rozrážela dav arogantní šňůra mládeže s ukrajinskou vlajkou. Jednou si k tomu dokonce rachotili bubnem. Provokují v Praze, zatímco jejich kamarádi na frontě umírají.

Den předtím jsem slyšel osobní svědectví z Ukrajiny o příběhu kluka, kterého verbíři sbalili na ulici v den jeho osmnáctých narozenin. Za tři měsíce ho rodině vrátili ve futrálu. V Praze tohle nehrozí. Ale proč to podporovat?

Organizátor demonstrace Česko proti vládě, předseda PRO Jindřich Rajchl nabídl ministryni obrany Černochové kontakt na odbornou pomoc v Bohnicích po jejím tvrzení, že je třeba se připravovat na dlouhodobý konflikt. „Nechceme válku, chceme žít v míru. V žádném případě se nebudeme připravovat na válku, udělám vše pro to, abychom jí předešli.“

Advokátka Klára Samková byla obzvlášť přísná. Vidí podobnost v pozvání cizích vojsk, které udělala za zády občanů hrstka komunistických prominentů v roce 1968, a pozváním pro jiná cizí vojska, které se připravuje dnes. Proto se jí zdá demise Fialovy vlády málo: „Nesouhlasím, já žádám, aby byli odvedeni, do vyšetřovací vazby a před soud. Už jednou jsme nesoudili ty, kdo pozvali okupační vojska. Tím si můžeme za to, že je zvou nyní.“

Později se k myšlence vrátila a pohrála si s heslem z roku 1989 „nejsme jako oni“. S tím souhlasí. Jenže teď už jsou těmi „oni“ jiní, jsou jimi současní politici, kteří převzali moc za příslib beztrestnosti pro minulý režim. „Nejsme jako oni. Každý politik má být za své činy souzen. A Fiala bude vysvětlovat mezinárodní i ekonomickou politiku. Toho se chci dožít,“ řekla odhodlaně Samková.

Novodobým „zvatelům“ a jejich smlouvě se věnovala také senátorka Jana Zwyrtek-Hamplová. Ministerstvo obrany by se podle ní mělo přejmenovat na ministerstvo války. Připomenula, že proti smlouvě s USA hlasovaly v Senátu jen dvě senátorky. Co je to za smlouvu? „To není obrana – je to smlouva o pobytu cizích vojsk na našem území, jenom se to prostě krásně nazývá.“ Dav zareagoval skandováním „hanba, hanba“. „Je to hanba, podepisuju,“ řekla senátorka.

Zamrazilo, když mluvila o důvodech, proč na rozbouřený Václavák přišla:

„Neumím si představit, že bych tady nebyla.“ Zwyrtek-Hamplová si vzpomněla na listopad 1989, za co tehdy lidé bojovali: „Za právní stát, za to, aby nevládli hlupáci, kteří si pletou bojlery a brojlery, aby se za názory nevyhazovalo, aby skončila cenzura, občané nemuseli nakupovat v zahraničí a cizí vojska nebyla na území republiky.“ Jenže současný seznam je úplně stejný, přichází nástup nové totality. „Přece se nevrátíme o 30 let zpět!“

Lékař Ondřej Dostál začal dramaticky: „Mám pro vás smutnou zprávu. Jihokorejský prezident těsně porazil Petra Fialu v mezinárodním průzkumu o nejhoršího státníka. Dnes tedy demonstrujeme proti druhému nejhoršímu premiérovi na světě.“

Věnoval se pak bídnému stavu českého zdravotnictví a chybějícím lékům. Vládu však protesty občanů nezajímají: „Doufal jsem, že pan premiér Fiala či pan ministr Válek mezi nás přijdou. Doufal jsem, že když měli tolik odvahy, aby zasedali v Kyjevě, nebudou se bát přijít pod sochu svatého Václava před vlastní občany.“ Jak vidno, doufal marně.

Ke stavu českého zdravotnictví promluvila i další lékařka a bývalá senátorka Alena Dernerová. Horkou novinkou je čerstvě přijatý zákoník práce, který vedle jiného znovu prodlužuje pracovní dobu lékařů: „Lékaři mají prodlouženou pracovní dobu, a to tak, že pokud přistoupí na zvýšený počet hodin, budou místo roku pracovat 16 měsíců. Budou takoví lékaři schopni dobře ošetřovat vás, pacienty? Nebudou,“ je přesvědčena Dernerová.

„Naše školství nezkvétá, ale nikomu to nevadí,“ zaslechl jsem další téma z tribuny, když jsem se protlačoval davem. Všechna témata nelze zachytit, když máme nejvyšší inflaci, nejvíc zabrzděnou ekonomiku, historicky nejnižší podporu vlády a nejrychlejší růst zadlužení.

Překvapilo mě, že účastníci tak rozhodně vystupují proti euru, které by zrovna té ekonomice pomohlo nižšími úroky. Nižší úroky? Pozor na to, varuje předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek: „Proč má ODS takový zájem o zavedení eura? Je to hlavně zájem o levnější zadlužování ze zahraničí, o navyšování hromady státních dluhů.“ Pak se divte, že je Česko proti vládě. Zbyněk Fiala, server vasevec,cz

X X X

RAJCHL NA ODSTRANĚNÍ  FIALY  NESTAČÍ,  POTŘEBUJE  SCHOPNÉ  ODBORNÍKY  NA  JEDNÁNÍ  S GEN.  PAVLEM   A  NA  NOVOU  VLÁDU

NESTAČÍ  JEDNA  DEMONSTRACE, ALE  NĚKOLIK  DNŮ,  DOKUD  FIALA  NEPODÁ  DEMISI,

JAKO  TO  DĚLAL  HAVEL

Jindřich Rajchl škodná v opozičním hnutí

Stále mám před očima výsledek minulých voleb do Poslanecké sněmovny, kdy rozkouskovanost opozice způsobila propad přes 1,5 miliónu hlasů, díky kterým dnes pětikolka vládne a 60 % z nás trpí.

Zatímco pětikoalice se umí takřka hermeticky propojit a Fiala vědomě přijímá každého, bafunář Rajchl nepřipustí na svá shromáždění, ani jediného zástupce mimo jeho skupinu.

Kdyby pozval Babiše, Okamuru i stoupence sympatizujících opozičních proudů, např. Konečnou,  Paroubka a další, mělo by to smysl, ale takhle je to jen plácnutí do vody a voda na mlýn zájmů Fialovy vlády.

V zemi je ve skutečnosti velmi zle, a lidé ve stejnou dobu vyjadřují podporu agresivnímu paktu NATO a válce proti Rusku. Neskutečné.

Takže si to shrňme : Už nikdy samostatná one man show pro Jidřicha Rajchla. Až se soustředí na spojování sil a nebude myslet jen na svůj prospěch, mohl by pomoci

Potřebujeme celonárodní frontu všech opozičních sil, od těch parlamentních (ANO, SPD) po mimoparlamentní a potom tento nedemokratický moloch porazíme.

A RAJCHL SI MUSÍ UVĚDOMIT, ŽE SÁM ZA SEBE JE PŘÍLIŠ SLABOUČKÝ, ABY COKOLIV PROSADIL.

JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec,cz

X X X

Pomoc Ukrajině by prý státy měly zakotvit v zákonech

Tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov chce, aby pomoc pro Ukrajinu byla zahrnuta do legislativy spojeneckých zemí.

Vleklý konflikt podle něho může zvýšit „válečnou únavu“ mezi západními společnostmi. Vyjádřil názor, že po změně vlád  v dalších zemích bude ochota nadále Ukrajině pomáhat menší než dříve. Dodal, že západní země by měly „rozvinout vizi ukrajinského vítězství, které vytváří politickou odpovědnost“.

„Vezmeme-li v úvahu volební cykly a možnou změnu situace v Evropě a Spojených státech, konsolidace vojenské pomoci v legislativním rámci by byla prozíravým krokem,“ řekl podle agentury Ukrinform .

Danilov také vyzval k plánování společných akcí v rámci Zelenského mírového vzorce. „Sprint, na který všichni čekali, vystřídá dálková překážková dráha a zde platí jiná pravidla a požadavky na fyzickou kondici a trénovanost sportovce. Během války se stalo mnoho věcí, na které Ukrajina a celý svět nebyli připraveni, prohlásil Danilov.

Vyjádřil názor, že Kreml vysílá falešné signály o své připravenosti „ukončit válku“, což zpomaluje rozhodnutí Západu poskytnout Ukrajině nové typy zbraní.

Podle jeho slov nelze podlehnout pokušení ke kompromisu – což je základ Putinových kalkulací. Konec války bez porážky Ruska bude autoritativními režimy chápán jako vítězství Putina a bude signálem ke konfliktům a válkám o území – nejdříve regionálního a později globálního   rozsahu,“ tvrdí šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany, Oleksij Danilov, server vasevec.cz

X X X

LÉKAŘI  FIALOVI:  ZMĚNIT  NOVELU  O  PRESČASECH

KDY  PŮJDOU  ODBORÁŘI  ZE  ZDRAVOTNICTVÍ  A  SPOL.  DO  GEN.  STÁVKY  PROTI  FIALOVI?

Změňte novelu o přesčasech, vyzývají lékaři. Při stávce mohou omezit tisíce služeb

Pokud se zdravotníci a ministerstva neshodnou na novele, která navyšuje počet dobrovolných přesčasů, v prosinci mohou chybět lidé až na 24 tisíc nemocničních služeb, míní předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jan Přáda. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek chce řešení předložit na říjnovém jednání s lékaři. Odbory zdravotníků žádají zrušení sporných změn a další změny vedoucí ke stabilizaci pracovníků.

„Věřím, že tento návrh bude vyhovovat mladým lékařům a tento problém vyřeší,“ řekl Válek bez dalších podrobností, které chce nejdříve probrat s ministrem práce Marianem Jurečkou. Další jednání s mladými lékaři naplánovala ministerstva na MPSV 20. října.

„Musíme najít řešení. Jsem si vědom toho, že tak jak ten pozměňovací návrh prošel, tak je to velký problém,“ dodal s tím, že sám byl proti pozměňovacímu návrhu poslance Víta Kaňkovského.

Zdravotnické odbory a Česká lékařské komora ministrovi představily společné požadavky, mezi nimiž bylo i zrušení nového paragrafu zákoníku práce, který se týká přesčasové práce, a zrušení zákazu 24hodinových pracovních směn. Odboráři v diskusi nejemotivněji zmiňovali výši odměňování. Žádali navýšení tabulkových platů, podle Válka ale na tom ve vládě shoda není.

„V samostatném zákoně chceme upravit odměňování tak, aby naplnily závěry slibu, který dal v roce 2011 zdravotníkům ministr (Leoš) Heger,“ řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Svaz dlouhodobě prosazuje sjednocení výše platů ve státních nemocnicích se mzdami u krajských či jiných zřizovatelů. Chtějí také výsluhy, nárok na lázně nebo zachování benefitů ve stávající výši, kterou má snížit vládní konsolidační balíček.

Podle Válka se každá změna ve zdravotnictví projeví za pět až deset let, například změny ve vzdělávání. „Musí na tom být také politická shoda, že se to hned nebude měnit,“ řekl ministr.

Připravuje například změnu systému dohodovacího řízení, které mělo zajistit dohody o rozdělení peněz ze systému veřejného zdravotního pojištění mezi jednotlivé segmenty péče. Reálně totiž nefunguje, dohody uzavírá málo oborů. „Zákon o zdravotním pojištění bude vypuštěn do připomínkového řízení v říjnu. V prvním pololetí příštího roku bych ho chtěl předložit Poslanecké sněmovně,“ dodal. Příští rok chce předložit do Sněmovny také vícezdrojové financování ve zdravotnictví.

Novela zákoníku práce má od října navýšit možnost dobrovolných přesčasů ze současných 416 hodin na 832 hodin ročně. Iniciativu lékařů, kteří s tím nesouhlasí, podle dřívějších informací podporuje asi čtyři tisíce z dvaceti tisíc nemocničních lékařů. V některých nemocnicích podle nich už teď slouží tyto počty hodin, přestože je to nelegální. Od prosince chtějí proto lékaři tyto dohody nad rámec zákoníku odmítnout, pokud se nedohodnou na úpravě.

„Je pravděpodobné, že by se v takovém případě odkládala plánovaná péče. A lékaři by byli staženi na akutní péči,“ uvedl Přáda. Dohody chtějí lékaři vypovídat do konce září, aby nemocnice měly dva měsíce na přípravu. Péče o pacienty podle Přády ohrožená nebude.

V současné době může podle zákoníku práce zaměstnavatel nařídit všem pracovníkům 150 hodin přesčasů za rok, u zdravotníků je možnost dobrovolně pracovat až 416 hodin. Novela má umožnit dobrovolný objem hodin až na dvojnásobek, u pracovníků zdravotnických záchranných služeb na více než tisíc hodin.

X X X

PIRÁTI  PROTI  MINISTRU  BLAŽKOVI

MINISTR  BLAŽEK  NEODSTUPOVAT,  VINA  FIALY,  NEMĚL  PIRÁTY  BRÁT  DO  VLÁDY,  VŽDYŤ  MAJÍ  JEN  4  POSLANCE

FIALA  ROZDÁVAL  KORYTA,  ABY  MOHL  VLÁDNOUT,  DNES  ČR  MILIARDOVÉ  DLUHY

POLICIE  A  NSZ  STŘÍŽ  STÍHAT  FIALU  ZA  NIČENÍ  ČR,  LIDÍ,  FIREM

Ohrožuje důvěru ve spravedlnost. Piráti se shodli na odvolání ministra Blažka

Piráti v pondělním hlasování na pirátském fóru vyzvali své zákonodárce k okamžitému odvolání ministra spravedlnosti Pavla Blažka kvůli několikahodinové schůzce s bývalým poradcem Miloše Zemana a podnikatelem Martinem Nejedlým. Předseda strany Ivan Bartoš má dále za úkol zjistit postoj Starostů.Pro nás je klíčové, aby mohli mít občané na rozdíl od éry Andreje Babiše důvěru ve stát, systém a spravedlnost. Mnohahodinové setkání ministra spravedlnosti s lobbistou tohoto typu, které nebylo veřejnosti dostatečně hodnověrně vysvětleno, skutečně podrývá důvěru ve vládu a vzbuzuje u občanů mnoho otázek. V případě Pavla Blažka se navíc bohužel dlouhodobě objevuje kontroverzí celá řada. Kritika vůči některým jeho krokům nejde jen od Pirátů, ale hlavně veřejnosti, investigativních médií, protikorupčních organizací,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš s tím, že důvěru občanů nelze brát na lehkou váhu a hazardovat s ní.

Pro okamžité odvolání ministra a zjistění postoje Starostů bylo 331 voličů z 545.

Personální obsazení resortů je v rukou jednotlivých stran, reagoval premiér Fiala na výzvu Pirátů ohledně Blažka. Čeká, až ho Piráti informují.

Už v druhé polovině června se Piráti v on-line hlasování usnesli, že Blažek ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění cílů programového prohlášení vlády.

Usnesení tehdy reagovalo na možný střet zájmů Blažka ve vztahu k vyšetřování bytové kauzy v Brně a některé jeho kontroverzní kroky, o kterých informovaly protikorupční organizace. Premiér Petr Fiala následně situaci probral s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem a Blažka podpořil.

Ve druhé polovině srpna vyvolalo hlasité reakce několikahodinové setkání Blažka s podnikatelem Martinem Nejedlým v restauraci v Praze. Ministr na sociální síti popsal setkání jako náhodné. Blažek tvrdil, že se v restauraci jen schovával před bouřkou.

Po kritice koaličních partnerů i výzvách k odstoupení musel Blažek okolnosti setkání vysvětlovat na koaličním jednání. I v tomto případě se premiér postavil za svého spolustraníka. Podle Fialy odpověděl Blažek na otázky, které mu účastníci jednání pokládali. Blažek dostal od vedení ODS „žlutou kartu“ a ví, co toto varování ve sportovní terminologii pro něj znamená, dodal premiér a šéf ODS.

X X X

V  ČR  CHYBÍ  PŘES  20  TISÍC  ZDRAVOTNÍCH  SESTER

Zdravotních sester chybí přes dva tisíce, nedostatek může ohrozit péči o seniory

Až 14 procent všeobecných zdravotních sester je podle statistik starších 60 let. Už nyní jich v akutní a následné zdravotní péči chybí zhruba dva tisíce. Kvůli stárnutí bude potřeba zejména v následné a dlouhodobé péči o seniory násobná. Pro zachování alespoň stávající dostupnosti této péče bude třeba o 2 200 lůžek v léčebnách dlouhodobě nemocných navíc.

 Na pondělním setkání zdravotnických odborů to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Celkově je zdravotních sester v Česku zhruba 84 tisíc.

Průměrný věk všeobecných sester je 47 let, starších 60 let je 11 700. „Logicky v následujících letech odejdou do důchodu,“ řekl Dušek. Mezi zdravotními sestrami v sociálních službách je ve věku nad 60 let pětina z nich. „Proti roku 2020 chybí více než tisíc úvazků, aniž by se měnil lůžkový fond,“ dodal.

Jedním z řešení je podle Duška restrukturalizace některých nemocnic s akutní péčí na péči následnou a dlouhodobou. „Naše akutní péče je v evropském srovnání nadprůměrná,“ doplnil. V ČR je 156 nemocnic, z nich 113 se věnuje akutní péči. „Je potřeba si položit otázku, zda nemáme síť příliš hustou na to, abychom ji personálně pokryli,“ dodal.

Lůžek akutní péče je zhruba 47 tisíc. Počty hospitalizací přitom dlouhodobě klesají, ošetřovacích dnů je podle Duška každý rok asi o dvě procenta méně než v roce předchozím.

Chybí i další zdravotnický personál

Pokles se ale netýká hospitalizací seniorů. Z dat vyplývá, že 30 procent z pacientů je půl roku před koncem svého života pětkrát nebo vícekrát hospitalizovaných na akutním nemocničním lůžku.

Podle personální vyhlášky chybí zhruba 1 300 lékařů a lékařek v akutní lůžkové péči a 900 v péči následné a dlouhodobé, všeobecných sester či bratrů pak 1 020 v akutní a 700 v následné a dlouhodobé péči. Kapacity se dohánějí přesčasovou prací.

Podle modelů ÚZIS by se snížením počtu akutních lůžek o asi 8 180 a jejich převedením na lůžka následné a dlouhodobé péče mohlo uspořit asi 1 500 úvazků zdravotních sester či bratrů.

„V žádném z regionů by to nemuselo vést k omezení dostupnosti péče,“ uvedl Dušek. Pokud by se kapacity jenom navyšovaly podle zvyšující se potřeby, bylo by třeba o asi 6 300 sester či bratrů víc.

X X X

PROČ  BY  ŘEDITEL  NEMOCNICE  LUDVÍK  MUSEL  OZNAMOVAT  VEŘEJNOSTI,

KOLIK  ZAPLATIL  ZA  OSLAVU?

SPÍŠ  BY  MĚL  FIALA   SDĚLIT,  KOLIK   BY  SE  UŠETŘILO  MILIARD,  KDYBY  VYHODIL  ZBYTEČNÝCH  NOVYCH  70  ČLENŮ  VLÁDY  A  NINISTRŮ

Šéf největší státní nemocnice nechce prozradit, kolik zaplatil za velkolepou oslavu narozenin na Žofíně. Zúčastnilo se jí 200 lidí

 Ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík tají, kolik zaplatil za velkolepou oslavu svých 60. narozenin v luxusní destinaci – na pražském Žofíně. Akce se zúčastnilo kolem 200 hostů. Vystoupil na ní mimo jiné zpěvák Janek Ledecký, Ludvíkovi popřáli i Michal David či Bohuš Matuš. Podle odborníků z oblasti pořádání eventových akcí se účet za oslavu pořádanou na Žofíně může pohybovat od stovek tisíc až přes milion korun.

Na oslavě šedesátých narozenin Miloslava Ludvíka na pražském Žofíně se sešla řada vlivných hostů, pozvánky na akci putovaly jak politikům, tak byznysmenům.

Zazpíval Janek Ledecký, oslavence pozdravili prostřednictvím videozdravice další kolegové z branže Michal David a Bohuš Matuš.

Spatřeni na akci naopak nebyli Ludvíkův nadřízený – ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) – nebo stínový ministr zdravotnictví Kamal Farhan (hnutí ANO).

Ekonomický deník kvůli údajné účasti na Ludvíkově oslavě oslovil ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu, který se ovšem do doby vydání tohoto textu nevyjádřil.

Podle oslovených odborníků z oblasti pořádání eventových akcí se přitom účet za oslavu pořádanou na Žofíně může pohybovat od stovek tisíc až přes milion korun.

Ekonomický deník proto řediteli největší státní nemocnice položil několik otázek.

Miloslav Ludvík se ale odpovědím na většinu dotazů vyhnul, například tomu, na kolik ho velkolepá oslava s velkým počtem hostí vyšla.

„Oslava se uskutečnila minulý čtvrtek, narozeniny mám 5. 9., byla v restauraci Garden Žofín, čili ne v paláci Žofín, ale v té otevřené restauraci, která je zezadu. Objednal jsem ji normálně, klasicky a také jsem proplatil fakturu (ona se o to postarala moje rodina). Zváni byli primárně lidé z nemocnice, jinak pouze ti, které znám a se kterými si tykám. Co se týče darů, tak většinou to byl alkohol, ale dostal jsem také poukaz na dvoudenní kurz zimního přežití v Orlických horách :-). Celkem se zúčastnilo cca 200 lidí,“ odpověděl na otázky Ekonomického deníku Miloslav Ludvík.

Miloslav Ludvík má i finančně náročné koníčky. Foto: Facebookový profil veřejně známé osoby Miloslava Ludvíka

Politici se k volbě místa oslavy nechtěli veřejně vyjadřovat. Mimo záznam však uvádějí, že oslava narozenin na Žofíně je pro ředitele státní nemocnice znakem ztráty soudnosti a smyslu pro přiměřenost. (hrb)

Text je převzat z portálu Ekonomický deník, který je součástí vydavatelství Media Network, ceskajustice.cz

X X X

Pacientům s dýchacími problémy může prodloužit život ventilace

K nemocným se ale nedostává včas, ventilačních center je málo

 Pacientům s respiračními problémy umí významně zkvalitnit a prodloužit život tzv. neinvazivní plicní ventilace (NIV) – léčba pomocí přístroje s dýchací maskou. Lidé tak nemusí do nemocnice, masku používají doma. Ventilačních center, které mohou tuto léčbu nemocným „naordinovat“, je ale v tuzemsku nedostatek a v řadě regionů úplně chybí. Dlouhé čekací doby, s nimiž se pacienti potýkají, aby se do center, a tedy i k přístrojům dostali, mohou vést v krajních případech až k předčasné smrti. Specialisté se tímto tématem budou zabývat na 23. kongresu České a Slovenské pneumologické a ftizeologické společnosti, který se koná 21.–23. září v Brně.

„Nemocní bohužel v současné době čekají na vyšetření i půl roku. Dlouhé objednací lhůty s sebou navíc nesou vyšší rizika jiných onemocnění, například infarktu. Pokud se jedná o ‚těžké‘ pacienty, v krajním případě mohou zemřít dřív, než se k léčbě vůbec dostanou,“ říká doc. MUDr. Milan Sova, Ph.D., přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice v Brně.

Vyšetření ve ventilačních centrech potřebují tisíce pacientů – ať už s apnoe, při níž dochází ve spánku k opakovaným zástavám dechu, s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), nebo hyperkapnií, kdy v krvi pacientů koluje kvůli nemoci příliš oxidu uhličitého. „Na specializovaná centra se ale obrací také nemocní s amyotrofickou laterální sklerózou, kteří se kvůli ztrátě nervových buněk postupně přestávají hýbat a mají problémy s dýcháním,“ popisuje doc. Sova. „Všem těmto skupinám pacientů dokáže zlepšit a prodloužit život neinvazivní plicní ventilace, kterou mohou dostat domů jen po vyšetření ve ventilačním centru a následné indikaci lékařem,“ dodává. Přístroj s dýchací maskou využívají nemocní především v době spánku, kdy jim pomáhá zajišťovat výměnu plynů a snižovat obsah oxidu uhličitého v krvi. Používat jej ale mohou také ve dne. Léčbu hradí pacientům zdravotní pojišťovna, musí ji však vždy doporučit pneumolog, který zhodnotí, jestli bude pro pacienta prospěšná.

Nemocní s chronickou obstrukční plicní nemocí často trpí tzv. hyperkapnií, která se projevuje zvýšenou koncentrací oxidu uhličitého v krvi. I ta se léčí pomocí neinvazivní plicní ventilace. Protože ale nemá specifické příznaky, je u pacientů s CHOPN velmi důležité vyšetření obsahu plynů v krvi, to totiž dokáže hyperkapnii odhalit. „Hyperkapnie je hodně zrádná, protože má různé příznaky. Někteří lidé mohou mít spojivky podlité krví a trpí nadměrnou únavou, případně usínáním ve dne, nebo naopak neklidem. Řada nemocných naopak nemusí příznaky nadbytku oxidu uhličitého v krvi vůbec zpozorovat. Vliv na jejich organismus má přitom tato nemoc zásadní,“ zdůrazňuje prof. MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP. Vyšetření na hyperkapnii se provádí také ve specializovaných ventilačních centrech. „Pokud se u pacientů hyperkapnie potvrdí, mělo by se uvažovat o neinvazivní ventilační léčbě. Lidé se přístroje nemusí bát, protože jim do krku nevedou vůbec žádné trubičky,“ vysvětluje MUDr. Jaroslav Lněnička, vedoucí lékař chronických ambulancí Fakultní nemocnice Bulovka.

O tom, jak důležitou roli neinvazivní plicní ventilace u pacientů s dýchacími problémy hraje, se bude hovořit na zářijovém pneumologickém kongresu v Brně. Účastníci se zde mimo jiné seznámí s výsledky studie, z níž vyplývá, že u nemocných, kteří dostali NIV včas, dochází k téměř trojnásobnému snížení počtu hospitalizací a úmrtí. „Výsledky studie dokládají, že neinvazivní plicní ventilace je metoda, která má velmi účinný preventivní potenciál. O to větší je škoda, že není využívaná tak, jak by měla. V některých regionech bohužel v současné době není tato léčba pacientům vůbec dostupná,“ uzavírá MUDr. Lněnička. Ing. Barbora Mertová

X X X

SOCDEM s „ďábelským“ Fialou narazila. Billboard je nelegální, říká poskytovatel reklamní plochy

Sociální demokracie odstartovala kampaň útočným billboardem proti vládě

Sociální demokracie odstartovala předvolební kampaň billboardem s premiérem Petrem Fialou (ODS) vyobrazeným jako čertem. Společnost, u které si vyvěšení objednala, ale zakázku zrušila. Není prý v souladu se zákonem. Přitom vzájemné vymezování se vůči soupeři ve volbách není v Česku nic nového.

Lidskost versus sobectví, zní z vizualizace, která vedle sobectví ztvárněného čertem Fialou s vyplazeným jazykem staví „lidského“ předsedu strany Michala Šmardu. „Chtěli jsme, aby řešení, která nabízí sociální demokracie, byla mnohem empatičtější, sociálně citlivější, řečeno lidštější než ta řešení, která nabízí vláda, která jsou symbolem sobectví,“ vysvětlil Šmarda redakci CNN Prima NEWS.

 Jenže s ambiciózním plánem strana, která usiluje o vzkříšení a návrat do sněmovny, narazila hned po startu. Společnost BigBoard totiž odmítla plakáty vyvěsit. „Zveřejňované motivy kampaně musí být v souladu se zákonem, což tento není,“ sdělila CNN Prima NEWS Pavlína Stránská, PR manažerka společnosti. „Myslím si, že mají strach, aby se nezhoršil jejich vztah s vládou,“ zhodnotil Šmarda. Stránská se proti podobným obavám však vymezila s tím, že firma „v rámci politické soutěže měří všem stejně“.

Negativní kampaně nevedou k ziskům, říká politolog

Plakáty přesto můžeme ve městech potkat. Jenže právě skoro dětinské úpravy ve vzhledu premiéra podle některých politologů stranu nezachrání, spíše naopak. „Sociální demokracie má dlouhodobě problém s vlastní identitou i programem. Trochu se bojím, že příliš spoléhají na politický marketing, místo toho, aby se stali věrohodnou stranou,“ zhodnotil ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Lukáš Valeš.

Premiér bere útok proti vládě, ztělesněné vlastní osobou s úsměvem. „Asi bude nevkusná, jestli jsem tam jako čert,“ odpověděl se smíchem novinářům na dotaz ohledně kampaně.

Čert Paroubek i Babiš s Putinem

Podobné případy byly k vidění v České republice i v minulosti. Marketér Jakub Horák připomněl například kampaň ODS, která vykreslovala jako ďábla pro změnu bývalého premiéra Jiřího Paroubka (dříve ČSSD) či kampaň Spolu, která tvořila paralely mezi Andrejem Babišem (ANO) a Vladimirem Putinem. „Tyhle negativní kampaně nevedly k velkým ziskům pro ty, kteří je vedli,“ doplnil Valeš.

Kampaň sociálních demokratů prý teprve začíná. Kromě fotek vládních kandidátů na billboardech plánují začátkem října programovou konferenci, kde představí základní programové body na další dva roky.

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.