V Polsku koalícia Tretia cesta vylučuje koalíciu s PiS. Szijjártó viní za nárast migračného tlaku Brusel. Nemecko kontroly aj na diaľniciach. Ukrajinský talent Rosputko do Ruska

Sčítaných je 90 percent okrskov. Po sčítaní hlasov odovzdaných v 90 percentách okrskov v nedeľňajších voľbách do poľského Sejmu, dolnej komory parlamentu, má vládnuce národnokonzervatívne Právo a spravodlivosť (PiS) podporu 36,37 percenta voličov, opozičná Občianska koalícia (KO) získala 29,73 percenta hlasov.

 Lídri Tretej cesty Wladyslaw Kosiniak-Kamysz (vľavo) a Szymon Holownia vo
volebnom štábe vo Varšave, 15. októbra 2023. Možní koaliční partneri KO, stredová Tretia cesta a Nová ľavica, dostali podľa priebežných výsledkov 14,48 percenta, respektíve 8,41 percenta hlasov. Do Sejmu sa dostane zrejme tiež krajne pravicová Konfederácia, ktorú podporilo 7,21 percenta voličov.

 „Čísla sa ustavične menia spolu s prichádzajúcimi údajmi z volebných komisií a výsledok strany PiS Jaroslawa Kaczyńského slabne a opozícia silnie,“ okomentoval postupne sa meniace čiastkové výsledky volieb server Onet. Pripomenul, že už podľa povolebného odhadu výsledkov PiS nebude schopná sama vládnuť.

Poľský opozičný blok Tretia cesta (TD) nemá v úmysle viesť rozhovory o možnej koaličnej vláde s úradujúcou konzervatívnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), uviedli v pondelok politici TD pre agentúru PAP.

Tretiu cestu tvorí koalícia agrárnej Poľskej ľudovej strany (PSL) a stredopravej strany Poľsko 2050 (PL2050). Podpredseda PSL Dariusz Klimczak pre PAP povedal, že predvolebná kampaň a politická pozícia TD boli postavené na kritike strany PiS a jej spôsobu riadenia ekonomiky, zdravotníctva a školstva, ako i toho, ako zničila medzinárodné vzťahy a postavenie Poľska v Európskej únii.

Klimczak ozrejmil, že „existuje milión dôvodov, pre ktoré sa žiadny seriózny človek v politike už s PiS baviť nebude – po tom, čo narobili počas týchto dvoch volebných období“.

 Na otázku, či sa už plánujú rokovania TD s Občianskou koalíciou (KO) a Ľavicou o vládnej koalícii, poslanec PSL odpovedal, že prvé stretnutie a rokovanie sa uskutoční niekoľko hodín po zverejnení oficiálnych výsledkov volieb. Dodal, že lídri opozičných skupín sú neustále v kontakte.

Líder ľudovcov Wladyslaw Kosiniak-Kamysz v rozhlasovej stanici RMF FM tiež vylúčil koalíciu s PiS, pretože – ako povedal – „do volieb sme išli s heslom: buď Tretia cesta, alebo tretie volebné obdobie pre PiS.“

Predseda PSL tiež povedal, že by mu neprekážalo, keby PSL a PL2050 vytvorili v Sejme spoločný poslanecký klub.

Viceprezident strany PL2050 Michal Kobosko pre PAP uviedol, že politici jeho strany čakajú na zverejnenie oficiálnych konečných výsledkov a až potom budú informovať o ďalšom postupe strany. Kobosko však tiež vylúčil rozhovory svojej strany s PiS.

Najdôležitejšie voľby od ’89

Nedávne voľby niektorí analytici označovali za najdôležitejšie od roku 1989, rozhodovali podľa nich o ďalšom osude demokracie v Poľsku alebo o vzťahu krajiny s EÚ. PiS za osem rokov pri moci ovládla štátne firmy a kľúčové inštitúcie v krajine, vrátane verejnoprávnych médií. Podľa niektorých medzinárodných organizácií vláda tejto strany porušuje princípy právneho štátu alebo práva ľudí z komunity LGBTI+. Strany proeurópskej opozície sľubujú, že v prípade nástupu k moci sporné opatrenia z posledných rokov zrušia. Ide predovšetkým o reformy justície, ktoré súdnictvo priviedli pod kontrolu politikov a kvôli ktorým Európska komisia Poľsku zmrazila výplatu peňazí na jeho plán obnovy.

V ceste plánom Občianskej koalície a jej partnerov ale môže stáť prezident Andrzej Duda, blízky spojenec PiS. Už pred voľbami dal najavo, že podľa ústavných zvyklostí zostavením vlády poverí zástupcov najsilnejšej strany. Zrejme pôjde o súčasného premiéra Mateusza Morawieckého.

 „Žiadame prezidenta, aby demokratický tábor mohol vybrať kandidáta na premiéra,“ povedal v televízii TVN24 poslanec Občianskej koalície Cezary Tomczyk. „Prirodzeným kandidátom je Donald Tusk,“ dodal. „Pán prezident, nebojte sa už PiS a jej šéfa Kaczyńského,“ odkázal hlave štátu ďalší poslanec KO Tomasz Siemoniak. Proeurópske strany tiež zrejme nebudú v Sejme natoľko silné, aby prehlasovali prezidentské veto.

V nedeľných voľbách hlasovalo zhruba 72 percent voličov, najviac od pádu komunizmu v roku 1989. Pri volebných miestnostiach vo veľkých mestách sa tvorili niekoľkohodinové fronty, komisiám chýbali volebné lístky.

Duda označil voľby za prejav demokratickej vyspelosti

Poľský prezident Andrzej Duda sa v pondelok – v prvom komentári nedeľných parlamentných volieb – poďakoval voličom za vysokú účasť a vyhlásil, že „každé voľby sú testom toho, aká sme demokratická a vyspelá spoločnosť“.

„Ukázali sme, že berieme veci zodpovedne do vlastných rúk,“ povedal Duda vo Vatikáne, kde sa zúčastňuje na podujatiach pri príležitosti 45. výročia zvolenia Jána Pavla II. za pápeža. Vo svojej správe o tom informovala agentúra PAP.

Duda osobitne vyzdvihol, že účasť voličov v nedeľných voľbách bola najvyššia v období slobodného, ​​nezávislého, suverénneho Poľska. „Takmer 73-percentná účasť je fantastický výsledok,“ povedal poľský prezident. Podotkol, že práve o toto sa snažil, odkedy je prezidentom Poľskej republiky, preto je za účasť voličov veľmi vďačný.

ČÍTAJTE VIACAk v Poľsku vyhrá opozícia, bude to mať ťažké

Ocenil aj, že voliči využili svoje právo a hlasovali v referende. Konštatoval, že „demokracia v Poľsku je stabilná“ a víťazom hlasovania zablahoželal k dosiahnutým výsledkom.

Informoval tiež, že hlasy odovzdané vo voľbách sa ešte stále sčítavajú a výsledky sa spracúvajú. Vyjadril však nádej, že v utorok okolo poludnia ústredná volebná komisia dokončí sčítanie hlasov a bude môcť oznámiť oficiálne výsledky volieb do Sejmu a Senátu.

V súvislosti s hlasovaním sa Duda poďakoval členom volebných komisií na všetkých úrovniach i všetkým, ktorí mali na starosti počítačovú bezpečnosť i bezpečnosť v uliciach miest a obcí. Pripomenul, že obavy v tejto súvislosti vyvolávala pokračujúca vojna na Ukrajine i hybridné útoky z Bieloruska. Ocenil, že voľby mali pri veľmi vysokej účasti veľmi pokojný priebeh, i keď priznal, že k niekoľkým incidentom došlo./agentury/

X X X

Maďarský minister Szijjártó viní za nárast migračného tlaku Brusel

Európsku úniu obvinil v súvislosti s hraničnými kontrolami, ktoré Slovensko s Maďarskom dočasne obnovuje.

„Stúpajúci migračný tlak v strednej Európe je výhradne vinou Bruselu, keďže ponechanie povinných presídľovacích kvót každodenne ako magnet priťahuje nelegálnych imigrantov a motivuje prevádzačov,“ tvrdí minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó. S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Šéf maďarskej diplomacie vyzval Brusel, aby okamžite ukončil túto migračnú politiku.

Kontroly na hraniciach Slovenska s Maďarskom, ktoré sa zavádzajú od štvrtka do 14. októbra, budú náhodné. Zamerajú sa najmä na podozrivé vozidlá, snahou bude čo najmenej obmedziť plynulosť premávky. Po stredajšom rokovaní vlády to v Bratislave uviedol slovenský premiér Ľudovít Ódor poverený vedením rezortu vnitra, aktuality.ak

X X X

Koniec Kaczynského éry je na spadnutie: Poliaci majú spočítanú drvivú väčšinu hlasov

Poľské parlamentné voľby vyhrala strana Jaroslava Kaczynského. Vládnuť sa však chystajú tri proeurópske zoskupenia na čele s Donaldom Tuskom.

Poľská štátna volebná komisia v pondelok pred 21.00 aktualizovala informácie o priebežných výsledkoch parlamentných volieb. V tom čase spočítali 95,65 % volebných okrskov.

Poliaci volili nových poslancov v nedeľu. Účasť by mala dosiahnuť 74 %. Vládne Právo a spravodlivosť (PiS) predsedu Jaroslava Kaczynského podľa týchto dát vyhralo voľby so získom 36,03 % hlasov. Konzervatívci však stratili parlamentnú väčšinu a smerujú do opozície.

Najsilenejší opozičný pravicový blok Občianska koalícia – pod vedením niekdajšieho premiéra Donalda Tuska má podporu tesne nad 30 % hlasov.

Do sejmu sa dostala so ziskom nad 14 % Tretia cesta. Štvrtou stranou v poslaneckom zbore je Nová ľavica. Progresívnych ľavičiarov volilo vyše 8,5 Poliakov.

Zmieňované tri proeurópske zoskupenia by dokázali vytvoriť vládnu koalíciu. Prah zvoliteľnosti prekročila ešte antisystémová Konfederácia so ziskom zhruba 7 % hlasov.

Tieto výsledky sú podľa spravodajskej stanice TVN 24 veľmi blízko konečným neskorším výsledkom prieskumu Ipsos.

„Demokratická opozícia má podľa tejto štúdie šancu získať v Sejme 249 kresiel, teda parlamentnú väčšinu,“ doplnila.

Strany potrebujú získať v sejme nadpolovičnú väčšinu 231 hlasov, aktuality.sk

X X X

Ukrajinský Šachtar prišiel o veľký talent. Na letisku mu zmizol nádejný reprezentant, chce azyl v Rusku

Na dramatické úteky z krajiny sme boli zvyknutí počas bývalého režimu. Medzi tie najznámejšie patrí emigrácia hokejových bratov Šťastných do Kanady. Podobne dobrodružný únik nedávno predviedol 19-ročný ukrajinský talent Oleksandr Rosputko. No namiesto na zápas si to namieril na východ.

 Po futbalistovi ukrajinského Šachtaru Doneck sa po zápase mládežníckej Ligy majstrov počas predminulého týždňa doslova zľahla zem. Odmlčal sa, vypol si telefón, vymazal si sociálne siete. A ozval sa až teraz: z Ruska, kde požiadal o azyl.

Dobrodružný prípad bývalého mládežníckeho reprezentanta Ukrajiny dostáva každým dňom nové kontúry. Pre idnes.cz porozprával novinky o úteku talentovaného futbalistu novinár Volodymyr Zverov. „Utiekol za svojimi proruskými rodičmi, ktorí sa odsťahovali už minulý rok,“ uviedol Zverov.

Rosputko v stredu 4. októbra v drese Šachtaru odohral víťazný zápas mládežníckej Ligy majstrov v Antverpách (2:1) a na druhý deň odišiel podľa plánu s celým mužstvom na bruselské letisko.

 Tam si nechal odbaviť batožinu, dostal letenku. Lenže k pasovej kontrole a na palubu špeciálu, ktorým sa mal presunúť do poľskej Varšavy, sa už nedostavil.

Svedkovia ho údajne videli cestou na toaletu, kde sa mladý futbalista prezliekol do civilu a zmizol. Spoluhráčom ani trénerom, ktorí ho hľadali, sa stratil.

V Bruseli na letisku mal po sebe nechať iba dôkladne zloženú súpravu s logom Šachtaru. A až o niekoľko dní neskôr sa potvrdili špekulácie, že z Belgicka zamieril cez turecký Istanbul až do Ruska.

„Celú akciu uskutočnil úplne chladne a bez emócií. Nikomu nepovedal ani slovo,“ skonštatoval Zverov na základe informácii od svojich zdrojov.

„Keby išlo o komerčný let, pravdepodobne by kapitán lietadla z bezpečnostných dôvodov musel nechať prehľadať batožinu, ktorú si dotyčný odbavil. No nakoľko mal Šachtar pripravený charterový let a Rosputka nenašli vyrazili jednoducho bez neho.

Je pochopiteľné, že takýto únik musel Rosputko vopred podrobne naplánovať a že mu s cestou do Ruska, ktoré vedie na Ukrajine už poldruha roka agresívnu vojnu, niekto pomáhal.

Kauza je pozoruhodnejšia o to viac, že 19-ročný talent sa niekoľko dní pred zmiznutím dohodol so Šachtarom na predĺžení existujúcej zmluvy, ktorá mu mala skončiť v lete 2024.

„Súhlasil so všetkými podmienkami a práve po návrate z Belgicka sme mali nový kontrakt s klubom podpísať,“ potvrdila na Telegrame hráčska agentúra ProStar, ktorá Rosputka zastupovala.

„Vzhľadom k okolnostiam posledných dní sme s ním však s okamžitou platnosťou zrušili akúkoľvek spoluprácu a v budúcej kariére mu neprajeme žiadne úspechy,“ dodala agentúra.

Rosputko sa narodil v meste Horlivka, asi 50 kilometrov severne od Donecka, ktorý je jedným z kľúčových dopravných uzlov na Donbase. Vyrastal v proruskom prostredí, obklopený proruskými názormi.

„Som presvedčený, že kľúčovú úlohu zohrali jeho rodičia,“ zdôraznil Zverov. Že sa Rosputko z Belgicka nevrátil čoskoro potvrdil aj Šachtar, ktorý dal futbalistovi ultimátum – buď sa vrátiš do piatich dní, alebo ti ukončíme zmluvu a budeme žiadať odškodné.

 Zástupcom klubu sa podľa informácií z Ukrajiny podarilo s hráčom spojiť až počas posledného víkendu, keď Rosputko z Ruska jednoznačne odkázal: „Nevrátim sa.“

Časť médií písala o tom, že mal vopred dohodnutý angažmán v treťoligovej Zvezde Petrohrad, ktorú vedie bývalý mládežnícky tréner z Šachtaru Hennadij Zubov.

Proti tomu sa petrohradský klub ohradil: „S hráčom, ktorý opustil Šachtar a požiadal o politický azyl v Rusku, sme neboli a nie sme v kontakte. Prestaňte šíriť nepodložené informácie,“ uviedol klub.

Uvidíme, akým smerom a v ktorom klube sa bude ďalej rozvíjať kariéra tohto ukrajinského utečenca s ruským srdcom. /agentury/

X X X

Novým šéfom diplomacie môže byť zať poslanca Smeru

Novým šéfom rezortu diplomacie zrejme bude ďalší kariérny diplomat. Denník ďalej píše, že Smer podľa troch zdrojov z prostredia diplomacie a budúcej vlády zvažuje, že prezidentke Zuzane Čaputovej navrhne zaťa Vladimíra Faiča – dlhoročného Ficovho blízkeho spolupracovníka a poslanca Smeru.

Budúci premiér Robert Fico doteraz konkrétne meno na post šéfa ministerstva zahraničných vecí nespomínal.

„Potrebujeme šťuku, ktorá možno aj nekonvenčným spôsobom popreháňa starých kaprov v rybníku slovenskej diplomacie. Rybníku, ktorý sa tvári, že je nedotknuteľný a určený len pre elity typu Káčera, Korčoka, Demeša a spol.,“ zmienil sa šéf Smeru v piatok.

Marek Eštok v minulosti pracoval na Úrade vlády ako riaditeľ odboru zahraničných vzťahov a protokolu počas vládnutia prvej Ficovej vlády, aktuality.sk

X X X

Lídri podpísali koaličnú zmluvu. Fico potvrdil rozdelenie rezortov, Hlas už má nominantov a Danko bráni svojich

Lídri strán Smer, Hlas a SNS Robert Fico, Peter Pellegrini a Andrej Danko v pondelok podpísali koaličnú zmluvu. Stalo sa tak 16. deň od parlamentných volieb, ktoré boli 30. septembra. Potvrdili rozdelenie rezortov, o ktorom pred pár dňami informoval aj denník Pravda. Slovensko ešte stále čaká na definitívny zoznam budúcich ministrov vo Ficovej štvrtej vláde. V pondelok zasadli príslušné orgány koaličných strán. Hlas už má mená nominantov, ktorých predstaví v utorok.

 Na podpisovaní koaličnej zmluvy boli prítomní zvolení poslanci za koaličné strany, medzi ktorými bolo viacero potenciálnych ministrov aj štátnych tajomníkov. Zoznam mien by mal byť hotový v priebehu niekoľkých dní.

Rozdelenie ministerstiev

Fico v úvode poďakoval v mene strany Smer za vzájomnú dôveru. „Po podpísaní koaličnej dohody nám nič nebráni predložiť pani prezidentke SR mená kandidátov na členov vlády SR. Rovnako už nie sú žiadne prekážky na zvolanie ustanovujúcej schôdze SR,“ povedal.

 Šéf Smeru Robert Fico, líder Hlasu Peter Pellegrini a predseda SNS Andrej Danko podpísali v Historickej budove NR SR koaličnú zmluvu.

„Dohodli sme sa, okrem iných podstatných prvkoch aj na prerozdelení pozícii tak v Národnej rade, ako aj vo vláde SR,“ oznámil predseda Smeru. Každá strana bude mať v parlamente jedného podpredsedu parlamentu, štvrtého podpredsedu nominuje najsilnejšia opozičná strana. Nominantom za PS bude Michal Šimečka.

Súčasťou koaličnej zmluvy bolo aj rozdelenie rezortov, no mená sú stále otázne. „Po zasadnutí príslušných orgánov koaličných politických strán budem mať k dispozícii zoznam nominantov na pozície ministrov a členov vlády Slovenskej republiky,“ povedal Fico. Danko aj Pellegrini sa zhodli na tom, že po zasadnutí straníckych orgánov najprv o menách informujú šéfa Smeru. S finálnym zoznamom mien príde Fico za prezidentkou najprv neoficiálne, potom oficiálne a následne lídri predstavia mená aj verejnosti. Mená by mohli byť známe v utorok alebo v stredu.

Krížová kontrola na štyroch rezortoch

Smer teda získal post premiéra, ktorým bude Fico, a šesť ministerstiev – obranu, spravodlivosť, dopravu, financie, pôdohospodárstvo a zahraničné veci. Hlasu ostáva post predsedu parlamentu pre Pellegriniho, post podpredsedu vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov a ďalších šesť rezortov – vnútro, hospodárstvo, práca, školstvo, zdravotníctvo a ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizicácie. Najmenšia strana získala rezort životného prostredia, kultúry a nové ministerstvo cestovného ruchu a športu.

V niektorých rezortoch bola zachovaná krížová kontrola, to znamená, že štátny tajomník je z inej koaličnej strany než minister. SNS tak získa okrem štátnych tajomníkov vo svojich troch rezortoch ďalších štyroch. Pri Smere ide o rezort obrany a pôdohospodárstva, pričom v oboch bude jeden štátny tajomník za Smer, druhý za SNS.

Čo sa týka strany Hlas, ide o rezort práce a školstva, kde bude jeden štátny tajomník za Hlas a druhý takisto za SNS. Pri Dankovej strane bude krížová kontrola zachovaná v rezorte životného prostredia a druhý štátny tajomník bude zo strany Smer.

Každá strana bude mať v parlamente jedného podpredsedu parlamentu, štvrtého podpredsedu nominuje najsilnejšia opozičná strana. Nominantom za PS bude Michal Šimečka. Okrem toho sa dohodli aj na rozdelení pozícií v jednotlivých výboroch Národnej rady SR. Opozícii majú patriť pozície predsedov kontrolných výborov. „Plne rešpektujeme zákony a tradície,“ uviedol Fico. V ostatných výboroch bude mať väčšinu predsedníckych pozícií koalícia. Zároveň v nich má mať aj väčšinu členov.

Hlas už má nominantov

Predsedníctvo Hlasu už schválilo nominácie na post predsedu parlamentu a na posty ministrov novej vlády. „Sme presvedčení, že nová vláda musí začať od prvého dňa tvrdo pracovať na riešení zásadných problémov ľudí na Slovensku. Preto sme našich nominantov vyberali s maximálnou zodpovednosťou – tak, aby každý nový minister nebol nováčikom vo svojej oblasti, ale mal s ňou už doterajšiu skúsenosť. V súlade s politickou kultúrou oznámim tieto mená predsedovi Smeru Robertovi Ficovi, ktorý je poverený zostavením vlády, a následne ich v utorok predstavíme aj verejnosti,“ uviedol po rokovaní Pellegrini.

 „Hlas s plnou vážnosťou preberá najväčšiu zodpovednosť v rámci novej vládnej koalície za rezorty, ktoré najviac ovplyvňujú život ľudí na Slovensko. Zároveň hovorím veľmi otvorene, že sú to ministerstvá náročné a mnohé z nich sú po vládach Igora Matoviča a Eduarda Hegera v katastrofálnom stave. Ale spravíme presne to, čo sme pred voľbami sľubovali. Budeme sa snažiť čo najrýchlejšie upratať neporiadok, ktorý tu po predchádzajúcich vládach ostal, a potom dať všetkým týmto oblastiam výrazné impulzy, aby sme štyri roky neprešľapovali na mieste a aby ľudia pocítili skutočné výsledky,“ zdôraznil.

Danko bránil Huliaka

Finálny zoznam mien by mohol byť známy už v utorok alebo v stredu. Fico však uviedol svoju predstavu o rezorte zahraničných vecí. Zatiaľ nie je isté, či ho povedie kariérny diplomat, alebo politik. V prípade politika sa hovorí aj o Jurajovi Blanárovi, po ktorého boku sa aktuálne objavuje aj Ľuboš Blaha známy svojimi proruskými postojmi. „Ministerstvo zahraničných vecí už nebude hovorcom cudzích záležitostí, ale slovenských záležitostí,“ povedal Fico.

 Tvrdil však, že Slovensko ostane pevnou súčasťou Európskej únie aj NATO. Vášne rozpútalo aj meno Rudolfa Huliaka, ktorý by mal riadiť rezort životného prostredia za SNS. Kultúrna obec nebola nadšená ani Tomášom Tarabom ako potenciálnym ministrom kultúry. Vyše päťdesiat umelcov sa v reakcii na jeho nomináciu podpísalo pod petíciu, v ktorej Tarabu ako prípadného ministra kultúry odmietli. „V žiadnom prípade nesúhlasíme s tým, aby rezort kultúry viedol človek, ktorý sa len pred pár rokmi dostal do parlamentu na kandidátke fašistickej Ľudovej strany Naše Slovensko,“ argumentovali signatári. Poslanec za SNS však na sociálnej sieti poprel, že by sa mal stať ministrom kultúry a informáciu označil za hoax.

Čo sa týka envirorezortu, Huliak čelil podobnej situácii. Poslanec SNS bol ešte pred voľbami kritizovaný za viaceré výroky a dezinformácie, ktoré šíril, a podobne ako Taraba a Kuffovci kandidoval v minulých voľbách za ĽS NS. Na sociálnych sieťach sa zviditeľňuje šírením nenávisti voči ochranárom, klimatickým aktivistom a LGBTI+ ľuďom. Kvôli jednému z výrokov u neho v pondelok zasahovala NAKA.

 „Išlo o výrok, kde som hovoril o tom, že podporujú, aby sa nám slovenská spoločnosť otepľovala. Zakladajú teplárne a podobné podniky, v ktorých sa kumuluje teplo, kde vzniká CO2. Nechcem vidieť tie sexuálne praktiky dvoch mužov, pri ktorých CO2, siričitany a ostatné záležitosti vznikajú ako vedľajší produkt pri používaní telesných otvorov, ktoré na tieto veci nie sú vôbec určené,“ uviedol pre Startitup Huliak.

Keďže musel vypovedať, nestihol podpis koaličnej zmluvy. Dlhodobo vedie kampaň proti ochrane medveďa hnedého, o ktorom hovoril ako o „biologickej zbrani“ určenej na vyhubenie vidieka. V jednom zo svojich videí na Facebooku hovorí o obesení ľudí, ktorí boli za štúdiou o počte medveďov na Slovensku, a menuje v tejto súvislosti ochranára Mariána Hletka, spoluautora štúdie. „Ľudia by uprostred futbalového zápasu vypratali štadión cez prestávku, postavili by tam kôl a takéhoto človeka by obesili,“ opísal. Danko uviedol, že išlo o „fejkové video“.

 Pridal aj ďalšie detaily. ako by si to predstavoval, a potom ešte pridáva ďalšie detaily. „Potom by pohrabličkovali, tú mŕtvolu by niekde rozprášili v mori a pokračoval by futbalový zápas ďalej,“ hovoril. V ďalšom videu spred roka Huliak hovorí, že Slovensko je rukojemníkom vo vojne medzi Ruskom a Amerikou a politici mali sadnúť do vládnych lietadiel a ísť odprosiť Moskvu.

V spojení s envirorezortom sa spomínajú aj Štefan Kuffa a jeho syn Filip. Ochranári a odborníci v otvorenom liste potenciálne nominácie odmietli. Danko na margo vyjadrení Huliaka uviedol, že boli vytrhnuté z kontextu. V pondelok hovoril o šikanovaní zo strany médií a o spoločenskom tlaku. „Ohradzujem sa voči útokom na jednotlivých kandidátov. Nechápem ani návštevu polície u pána Huliaka dnes ráno o desiatej. Nechápem tú šikanu voči pánovi Tarabovi. SNS a jej predsedníctvo mi dalo mandát, aby som v prvom kroku rokoval o ambíciách jednotlivých poslancov. Pre nás je jednota poslaneckého klubu v súčinnosti so SNS hlavnou prioritou,“ skonštatoval s tým, že majú plné právo navrhnúť svojich kandidátov. NAKA však pre Pravdu uviedla, že sa informácie predsedu strany nezakladajú na pravde, zásah sa nekonal a na termíne výsluchu boli s Huliakom vopred dohodnutý.

Niektorí opoziční lídri podľa lídra SNS prekračujú svoje kompetencie. Danko doplnil, že v SNS čítajú politickú realitu, no odmietajú sa riadiť hlasom tých, „ktorí majú reálnu obavu, že sa im niekto pozrie na tých ministerstvách na prsty“. „Skončila éra, keď v tejto krajine vládli mimovládne organizácie,“ vyhlásil Fico.

Čaputová čaká na mená

Keď sa trojkoalícia dohodne na menách, šéf Smeru zoznam doručí prezidentke Zuzane Čaputovej. „Rovnako už nie sú žiadne prekážky na zvolanie ustanovujúcej schôdze NR SR,“ povedal. Najprv sa s ňou stretne neoficiálne a neskôr oficiálne. Čaputová už informovala, že podpisom memoranda o porozumení z minulého týždňa a dnešným podpisom koaličnej dohody bola naplnená podmienka poverenia zabezpečiť novej vláde väčšinovú podporu v parlamente.

 Zoznam s menami jej zatiaľ nedoručili. „Prezidentka je pripravená ďalej konať a ďalšie kroky oznámi po tom, ako sa bude môcť oboznámiť s menami navrhovaných členov vlády,“ uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec. Predseda Smeru zároveň dodal, že po odovzdaní mien ministrov môže očakávať naťahovanie času prezidentkou, keďže prezidentská kancelária podľa neho už vopred spochybňovala niektorých možných nominantov. „Očakávam náročnú komunikáciu s pani prezidentkou,“ povedal.

Fico prezidentku už cez víkend obviňoval z toho, že naťahuje vymenovanie novej vlády a zároveň očakáva, že Čaputová zostavovanie jeho vlády skomplikuje. Rozprával o tom vo videu, v ktorom reagoval na pozastavenie členstva v Strane európskych socialistov. Prezidentka podľa neho vyhlásila, že chce „kádrovať mená navrhnutých členov vlády“. „Bude mať vraj problém, ak niekto z nich je stíhaný. Zvláštne, že nemala problém postaviť sa za stíhaných vyšetrovateľov NAKA, ktorí sú podozriví zo zverstiev, ktoré nemajú v modernej slovenskej histórii obdobu,“ povedal.

 Na podpisovaní koaličnej zmluvy boli prítomní viacerí poslanci a členovia strán vrátane Richarda Rašiho, Zuzany Dolinkovej, Denisy Sakovej či Matúša Šutaja Eštoka.

Spochybnil aj to, že by mala prezidentka hodnotiť odbornosť kandidátov. „Nominácie demokraticky zvolených strán rešpektujem a nekádrujem ich, inak by žiadna koalícia nemohla vzniknúť,“ vyhlásil o zostavovaní vlády s Hlasom a SNS.

Čaputová v sobotu poobede na Ficove slová zareagovala v stanovisku. Zopakovala, že nevyhnutnou podmienkou vymenovania vlády je doručenie mien nominantov, ktorí majú byť jej členmi. „Robert Fico prezidentke doteraz žiadny takýto návrh nedoručil, takže prezidentka ani nemá čo odkladať. Pri kreovaní novej vlády prezidentka koná striktne v súlade s ústavou a jej postup bol doteraz vecný a profesionálny. Na rozdiel od Roberta Fica, ktorý opäť prešiel do útoku,“ uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec. Čaputová koncom minulého týždňa zrušila svoj pracovný program pre chorobu.

 Terčom ďalších útokov zo strany šéfa Smeru sa stala po tom, čo v diskusnej relácii Na telo naznačila, že môže mať výhrady k niektorým nomináciám na ministrov. „Prezident či prezidentka nie je iba poštárom vôle medzi navrhovateľom a navrhovaným, možnosti však nie sú nekonečné,“ povedala. Konkrétne pri poste ministra vnútra hovorila o tom, že za „veľmi spornú“ by považovala nomináciu obvineného človeka a menovite spomenula Roberta Kaliňáka. Šéfom rezortu vnútra by sa mal podľa predbežného zoznamu stať nominant Hlasu Matúš Šutaj Eštok, Kaliňák by mal viesť rezort obrany.

Kaliňák momentálne nie je obvinený, jeho stíhanie dvakrát zrušili prostredníctvom sporného paragrafu 363, no ďalej ho vyšetrujú. V podobnej situácii sa ocitol aj bývalý prezident Andrej Kiska, ktorý odmietal pri vzniku vlády Petra Pellegriniho v roku 2018 vymenovať za ministra vnútra Jozefa Ráža mladšieho, známeho Roberta Kaliňáka. Problémom bola aj nominácia Denisy Sakovej, vtedajšej štátnej tajomníčky Kaliňáka. Ministrom sa stal Tomáš Drucker. Keď však po niečo vyše troch týždňoch z postu odišiel, Pellegrini za ministerku navrhol Sakovú. Keďže ministrov smie prezident blokovať len v okamihu vzniku celej vlády, Kiska musel ustúpiť.

 Prezidentka nemôže členov vlády nevymenovať svojvoľne. „Dikcia ústavy je taká, že prezident má menovať ministrov na základe odporúčania premiéra, prezidentka môže blokovať nomináciu premiéra. Ústava neupravuje žiadne dôvody, ktoré by prezidenta oprávňovali zablokovať niektoré menovania,“ vysvetlil pre Pravdu politológ z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraj Marušiak.

Ústava takisto tvrdí, že premiérom a členom vlády sa môže stať ktokoľvek, kto je voliteľný do parlamentu. „Teda z právneho hľadiska fakt obvinenia nie je prekážkou menovania za ministra. De iure ide totiž stále o nevinného človeka, až kým nebude právoplatne odsúdený,“ skonštatoval.

„Na druhej strane v politike platí skôr „prezumpcia viny“, t. j. v prípade obvinenia by sa politik mal stiahnuť z verejného života, kým sa nedokáže jeho nevina. Ak sa takýto politik dostane do riadiacej funkcie vo výkonnej moci, môže vzniknúť podozrenie, že bude chcieť trestné stíhanie ovplyvňovať, samozrejme, vo svoj prospech,“ zhodnotil Marušiak.

 Tento princíp „prezumpcie viny“ u politikov bol však podľa politológa na Slovensku mnohokrát spochybnený nielen v prípade trestného stíhania, ale aj morálnych deliktov, akým bolo plagiátorstvo a pod. „Premiér rozhodnutie prezidentky musí akceptovať, ale zrejme v takomto prípade sa dostane k slovu Ústavný súd. Zároveň môže poveriť vedením rezortu štátneho tajomníka, ktorého menuje vláda a hlava štátu toto menovanie nemá ako ovplyvniť,“ uviedol politológ SAV.

Situáciu by mohlo ovplyvniť aj avizované neformálne stretnutie, o ktorom hovoril Fico. „Môže vyriešiť niektoré spory, ale s ohľadom na stav vzťahov medzi prezidentkou a Robertom Ficom sa nemusí skončiť konsenzuálne,“ dodal. Fico na tlačovke neodpovedal ani na otázku, ktorá strana dostane Slovenskú informačnú službu.

Fico chce, aby vládny program odhlasovali v parlamente do 17. novembra

Fico chce, aby sa o programovom vyhlásení a dôvere vláde hlasovalo v parlamente do 17. novembra. Termín by chceli stihnúť v prípade, že vláda bude menovaná na budúci týždeň. „Základné piliere nového programového vyhlásenia vlády sme veľmi jasne zadefinovali v memorande o porozumení, ktoré sme schvaľovali a podpisovali minulý týždeň,“ dodal.

Cieľom novej vlády bude podľa Fica konsolidovať verejné financie tempom, ktoré neohrozí dosiahnutý sociálny štandard a zároveň umožní veľké investície na podporu hospodárskeho rastu. Zámerom je do roku 2027 rast životnej úrovne a reálnych miezd. Zahraničnopolitická orientácia Slovenska zostáva nemenná, zdôraznil ďalej Fico.

 „Bude založená na členstve Slovenskej republiky v Európskej únii a NATO, ale pri veľmi razantnom pôsobení pri ochrane národno-štátnych záujmov,“ vyhlásil. Ministerstvo zahraničných vecí už podľa neho nebude hovorcom cudzích, ale slovenských záujmov. „Bude sa robiť slovenská zahraničná politika, bude sa budovať zdravé vlastenectvo, bude sa posilňovať suverenita,“ dodal. Chce, aby bolo Slovensko solídnym partnerom, no s odvahou odmietnuť opatrenia, ktoré by poškodzovali jeho záujmy.

Načrtol tiež zmeny v trestnom práve a mechanizme ochrany ľudských práv. „Nám je zbytočné mať mechanizmus ochrany ľudských práv, ak od podania, v ktorom sa upozorňuje na vážne defekty v právnom systéme, uplynú tri roky a až po troch rokoch príslušný orgán rozhodne, či niečo je alebo nie je v súlade s Ústavou SR. Musíme sa pozrieť na celý trestný systém z pohľadu efektívnosti sankcií, na manipulácie, ku ktorým došlo za posledné obdobie,“ uviedol.

Hlas sa rozhodol pre koalíciu so Smerom a SNS

Fico, Pellegrini a Danko podpísali 11. októbra memorandum o porozumení, v ktorom sa dohodli na uzatvorí koaličnej zmluvy, na základe ktorej vytvoria vládu. Dohodli sa na tom, že predsedom vlády bude kandidát navrhnutý stranou Smer a predsedom Národnej rady SR bude kandidát Hlasu. Smeru bude okrem postu predsedu vlády patriť šesť ministerstiev, Hlasu sedem. SNS obsadí tri rezorty, z toho jedno ministerstvo bude nové a vznikne od 1. januára 2024.

K podpisu došlo deň po vyhlásení lídra Hlasu Petra Pellegriniho. Predsedníctvo Hlasu podľa neho jednomyseľne rozhodlo, že o budúcej vláde bude rokovať so Smerom a SNS a v žiadnych ďalších rokovaniach pokračovať nebude. Pellegrini kritizoval spôsob, akým prebiehali rokovania zo strany PS a to, že si potenciálni partneri navzájom odkazovali, čo naznačovalo „vážnu politickú nestabilitu“. „Rokovania budeme viesť tak, že Hlas bude garantom, že členstvo v EÚ a NATO nebude nijako ohrozené. Dúfam, že to tak bude aj u koaličných partnerov,“ povedal./agentury/

X X X

Ukrajinský vojak o vozidle Stryker: Upozorní ma, keď na nás mieri raketa

Ukrajinský vojak si na videu pochvaľuje americké osemkolesové obrnené vozidlo Stryker. Oceňuje jeho rýchlosť, manévrovacie schopnosti i ochranu posádky. Najviac sa mu ale páči, že ho senzory upozornia, ak na vozidlo mieri protitanková raketa.

 Video zverejnila ukrajinská 82. výsadková brigáda, ktorá bojuje na juhu Záporožskej oblasti. Práve táto jednotka ich má ako jediná na Ukrajine vo výzbroji. USA ich začali dodávať v marci tohto roku a zatiaľ ich poslali 89, z toho 20 v ženijnej verzii, ktorá je schopná vytvárať priechody v mínových poliach.

 Stryker vyvinuli na začiatku milénia a do služby v americkej armáde vstúpil v roku 2002. Vozidlo je dlhé 6,95 m, široké 2,72 m a vysoké 2,64 m. V základnej verzii má hmotnosť 16,5 t. Posádka je zvyčajne dvojčlenná a ako transportér prepraví až 9 vojakov. Existuje 10 sériových verzií Strykera, napríklad stroj s vežou s kanónom kalibru 30 mm či vozidlo palebnej podpory s delom kalibru 105 mm. Ďalšie verzie sú veliteľské, zdravotnícke, či stroj slúžiaci ako samohybný mínomet.

,,Ruský Mi-8 bol zostrelený. Skvelá práca 25. výsadkovej brigády. Dobre horí. Výborne, bojovníci,“ komentoval zničenie ruskej helikoptéry veliteľ pozemných síl ukrajinskej armády generál Olexandr Syrskyj. Zdroj: Ukrajinské ozbrojené sily / Zdroj: Ukrajinské ozbrojené sily

Ukrajina okrem spomínaných ženijných strojov dostala Strykery v základnej verzii, čo je obrnený transportér s diaľkovo ovládanou vežičkou M151 Protector na streche. Táto vežička nesie buď guľomet kalibru 7,62 mm či 12,7 mm, alebo granátomet kalibru 40 mm.

„V tejto fáze vojny vozidlo preukázalo svoje pozitívne vlastnosti. Jeho najväčšími výhodami sú rýchlosť, manévrovacie schopnosti a dobrý pancier, ktorý poskytuje ochranu posádke,“ hovorí na videu člen posádky s tým, že v porovnaní so staršími vozidlami ukazuje Stryker iba samé pozitíva.

„Keď na mňa mierili protitankové rakety, senzory mi to povedali. Mohol som sa rozhodnúť, či spomalím alebo zrýchlim,“ hovorí o ďalšej výhode. „Vozidlo nás chráni. Našim najväčším problémom je strach. Všetci sme ľudia. Musíte sa naučiť ovládať strach. Ak sa vám to podarí, môžete sa v boji rýchlo rozhodovať,“ dodáva na záver./agentury/

X X X

Regulované ceny energií klesnú, tvrdí ÚRSO. Ale bez zásahov vlády budú aj tak vysoké

Koncové ceny energií sú v súčasnosti zafixované zhruba na úrovni roka 2022.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) očakáva v budúcom roku pokles regulovaných cien energií, no finálne ceny pre odberateľov budú podľa úradu aj tak závisieť od vládnych opatrení.

ÚRSO upozornil, že ceny klesnú oproti aktuálnym regulovaným cenám. Domácnosti a ďalší odberatelia energií však platia v súčasnosti ceny energií, ktoré sú výsledkom cenových stropov a kompenzácií prijatých vládou SR.

Predseda ÚRSO Andrej Juris pripomenul, že koncové ceny energií sú v súčasnosti zafixované zhruba na úrovni roka 2022. „Úrad preto už od júla upozorňuje, že výsledný efekt na peňaženky odberateľov v roku 2024 bude závisieť v prvom rade od toho, s akými opatreniami príde vláda SR,“ uviedol Juris.

Okrem dodávky lacnej elektriny zo Slovenských elektrární (SE) pre domácnosti na rok 2024, kde však chýba vydanie rozhodnutia Ministerstva hospodárstva (MH) SR vo všeobecnom hospodárskom záujme (VHZ) pre dodávateľov elektriny, nie sú úradu známe žiadne ďalšie podrobnosti o pripravovaných vládnych opatreniach na ochranu odberateľov energií na rok 2024.

Predbežné odhady

Úrad predbežne odhadol, že regulované ceny elektriny a plynu pre domácnosti by mali v roku 2024 klesnúť, keďže sa znížili ceny elektriny a plynu na komoditných trhoch. Presné údaje budú známe po ukončení cenových konaní v závere tohto roka.

Štát síce podpísal zmluvu o dodávke lacnej elektriny so Slovenskými elektrárňami na rok 2024, stále však chýba vydanie rezortu hospodárstva, ktoré by uložilo povinnosť dodávateľom, aby zohľadnili túto cenu vo svojich cenových návrhoch. Zároveň úrad neeviduje žiadne konkrétne návrhy MH SR v oblasti zastropovania cien plynu alebo tepla pre ochranu odberateľov plynu alebo tepla, či už domácností, alebo firiem a inštitúcií.

„Upozorňujeme, že rozhodnutie MH SR vo VHZ je nevyhnutný predpoklad pre zohľadnenie lacnej elektriny zo SE v cenách pre domácnosti. Dodávatelia majú povinnosť predkladať cenové návrhy do 31. októbra, čo je približne o dva týždne. Úrad následne neodkladne začne cenové konania na vydanie príslušných cenových rozhodnutí na rok 2024, čo umožní stabilizáciu ceny dodávky elektriny pre domácnosti aj v roku 2024. Avšak bez včasného vydania rozhodnutia MH SR vo VHZ môžu dodávatelia elektriny čeliť nedostatku času pri príprave cenových návrhov, čo môže ohroziť implementáciu nevyhnutných cenových konaní a rozhodnutí na rok 2024,“ dodal šéf ÚRSO, aktuality.sk

X X X

Novozvoleného poslanca Rudolfa Huliaka vypočúvala NAKA pre jeho vyjadrenia o LGBTI komunite

Huliak tvrdí, že ho vypočúvali na základe jedného z jeho videí.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vypočúvala v pondelok zvoleného poslanca na kandidátke SNS Rudolfa Huliaka v súvislosti s jeho vyhláseniami týkajúcimi sa LGBTI komunity. Huliak o tom informoval na sociálnej sieti.

„Na základe toho môjho videa niekto anonymne na mňa poslal NAKA,“ skonštatoval Huliak vo videu. Dvaja príslušníci polície boli podľa neho poverení špeciálnou prokuratúrou. Ocenil ich triezvy prístup. Pre výsluch podľa svojich slov nestihol podpis koaličnej dohody.

Andrej Danko sa dnes po podpísaní koaličnej dohody ohradzoval proti tomu, že zvolení poslanci z kandidátky SNS čelia mediálnemu lynču.

„Nechápem ani návštevu polície u pána Huliaka dnes ráno o desiatej,“ stažoval sa novinárom predseda SNS Andrej Danko krátko po podpísaní koaličnej zmluvy s lídrami Smeru a Hlasu.

Huliak vo svojom videu uviedol, že išlo o anonymný podnet pre výroky o LGBTI ľuďoch v jednej z relácií.

„Dopredu mi volali, že ma chcú prísť vypočuť, tak sme sa dohodli na desiatu hodinu ráno. Prišli na podnet prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Dôvodom boli moje vyjadrenia v televíznej relácii na adresu LGBTI komunity. Povedali mi, že to nenapĺňa skutkovú podstatu ani len priestupku,“ povedal pre portál Startitup Huliak. Portálu Aktuality.sk napriek niekoľkým hovorom telefón nezdvihol.

O Huliakovi sa hovorí ako o potenciálnom ministrovi životného prostrediu. Zvolený kandidát SNS šíri konšpirácie o tom, že skleníkový plyn oxid uhličitý, známy pod skratkou CO2, je „podvod tisícročia“ a „nástroj globalizmu na presadenie komunizmu s feudálnou mocou“. Iniciatíva My sme les spustila petíciu proti vymenovaniu Rudolfa Huliaka či Filipa Kuffu na čelo envirorezortu. Obaja sú zvolení kandidáti SNS. Petíciu podpísalo už vyše 32-tisíc ľudí, aktuality.sk

X X X

Streľbu v Bruseli označili za teroristický čin

Vyšetrovaním prípadu bola poverená federálna prokuratúra, ktorá má kompetencie konať v prípade teroristických útokov.

Primátor Bruselu Philippe Close v pondelok večer vyhlásil, že po streľbe, ktorá si vyžiadala dve obete na životoch a nespresnený počet zranených, boli zmobilizované policajné zložky na zaistenie bezpečnosti v hlavnom meste Belgicka a jeho okolí. Útok sa vyšetruje ako teroristický čin.

Primátor na sociálnej sieti X pripomenul, že mobilizácia poriadkových síl prebieha v súčinnosti s federálnym ministerstvom vnútra. „Som prítomný v krízovom centre so šéfom bruselskej polície Michelom Goovaertsom, aby sme zabezpečili potrebnú koordináciu,“ uviedol Close.

Tlačová agentúra Belga spresnila, že situáciu do krízového centra okrem ministerky vnútra prišiel monitorovať aj predseda vlády Alexander de Croo a tiež minister spravodlivosti Vincent van Quickenborne.

K mobilizácii policajných síl došlo krátko potom, čo dvaja ľudia prišli o život pri streľbe, ku ktorej došlo v pondelok okolo 19.15 h miestneho času v širšom centre Bruselu. Belgické médiá potvrdili, že sa strieľalo na Námestí Sainctelette, kde sa nachádza stanica metra, ktoré prevádzkuje aj prepravu smerom na štadión Heysel. Na uvedenom štadióne v pondelok večer prebiehal kvalifikačný futbalový zápas medzi domácim Belgickom a Švédskom.

Zbraň typu Kalašnikov

Podľa viacerých belgických médií, ktoré sa odvolávajú na policajné zdroje a amatérske videozáznamy, páchateľ strieľal zo skútra zbraňou typu Kalašnikov, mal bielu prilbu a fluorescenčnú vestu a údajne kričal „Alláhu akbar“. Obe obete streľby mali na sebe dres Švédska. Polícia posilnila bezpečnosť okolo futbalového štadióna a hliadky postupne pribúdajú aj v ostatných častiach mesta.

Podľa agentúry Belga majú bezpečnostné služby k dispozícii video, na ktorom sa neznámy útočník natáča a tvrdí, že je členom teroristickej organizácie Islamský štát (IS). Atentátnik na uvedenom videu má tvrdiť, že sa pomstil v mene islamu tým, že zabil troch Švédov. Belga však upozornila, že pravosť tohto videa je ešte potrebné overiť.

Belgický Úrad pre koordináciu a analýzu hrozieb (OCAM) sa rozhodol po streľbe zvýšiť úroveň varovania pred teroristickými útokmi na číslo štyri, čo je maximum a zároveň synonymum vážnej a bezprostrednej hrozby, aktuality.sk

X X X

Na východe Slovenska vyrastie nový závod, vzniknú stovky pracovných miest

Spustenie výroby je naplánované na koniec roku 2024, pričom investor plánuje postupne vytvoriť približne 750 nových pracovných miest.

VRANOV NAD TOPĽOV: V meste má vzniknúť závod na výrobu tepelných čerpadiel BDR Thermea, ktorý patrí medzi veľkých európskych hráčov v oblasti vykurovacej techniky. O investícii informovala v pondelok Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

Slovensko sa aj touto investíciou podľa SARIO stáva vysoko atraktívnou destináciou pre firmy vyrábajúce modernú a udržateľnú vykurovaciu techniku, tepelné čerpadlá a ďalšie s nimi súvisiace komponenty. Ešte v decembri 2022 sa Slovensko stalo pre investora prvou voľbou, pričom zvažoval štyri lokality naprieč krajinou.

„Počas celého procesu nás vynikajúco podporovala agentúra SARIO, ktorá nám poskytla odpovede a presné informácie na všetky naše otázky. Vďaka tomu sme boli schopní do šiestich mesiacov urobiť dobré rozhodnutie založené na údajoch a vybrať si Slovensko ako našu preferovanú krajinu pre investíciu. Takisto i konečná voľba pre spustenie závodu vo východnej časti Slovenska bola založená na informáciách od agentúry SARIO,“ uviedol vedúci projektu BDR Thermea Caspar de Jong.

Pridaná hodnota

Pridanou hodnotou pri finálnom rozhodovaní boli podľa SARIO tiež stretnutia s viacerými členmi Združenia pre rozvoj investícií ISA, dve referenčné stretnutia s etablovanými firmami v regióne východného Slovenska, ako aj rokovania so zástupcami Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

„V uvedenom období agentúra SARIO poskytla investorovi taktiež asistenciu a informácie týkajúce sa logistických prepojení, identifikácie vhodných lokálnych dodávateľov rôznych vstupov do výroby či opakované konzultácie k schéme regionálnej investičnej pomoci,“ uviedla SARIO v stanovisku.

Po aprílovom ohlásení investície Winkelmann v štátnom parku v Rimavskej Sobote ide o ďalšiu investíciu pre Slovensko v oblasti výrobu vykurovacej techniky. Spoločnosť BDR Thermea patrí medzi veľkých európskych hráčov v sektore s tepelnými čerpadlami značky Baxi, De Dietrich, Remeha, Brötje, Chappée či Baymak. Skupina BDR Thermea Group má obrat vo výške 2,5 miliardy eur, 13 výrobných závodov v Európe, Turecku či Číne a globálne zamestnáva viac ako 7000 ľudí, aktuality.sk

X X X

Po streľbe v centre Bruselu sú dvaja mŕtvi, môžu to byť Švédi

Po streľbe v centre Bruselu sú dvaja ľudia mŕtvi a pravdepodobný páchateľ je na úteku, informujú belgické médiá.

 Polícia uzavrela oblasť v centre Bruselu, kde došlo k streľbe, v pondelok 16. októbra 2023. Belgická polícia uviedla, že po niekoľkých výstreloch sú v centre Bruselu mŕtvi dvaja ľudia.

Streľba sa podľa webu televízie RTBF ozvala okolo 19.15 h SELČ pri námestí Sainctelette nachádzajúcom sa asi kilometer severne od historického centra belgickej metropoly.

Médiá s odvolaním sa na zábery z videa poskytnutého svedkom udalosti uvádzajú, že muž v oranžovej veste a helme najprv vypálil na človeka vo vstupnom priestore jednej z budov a potom strieľal na ľudí idúcich v taxíku. Potom odišiel na motorke. Mŕtvymi sú podľa zdrojov niektorých médií dvaja občania Švédska./agentury/

X X X

Putin telefonoval s Benjaminom Netanjahuom, informoval ho o rokovaniach

Ruský prezident si s izraelským premiérom zavolal po prvý raz od útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas.

Šéf Kremľa ho informoval o rokovaniach, ktorého absolvoval s lídrami krajín Blízkeho východu vrátane Palestínskej samosprávy, Egypta, Iránu a Sýrie. Podľa vyhlásenia Kremľa sa telefonát medzi Putinom a Netanjahuom sústredil na „krízovú situáciu, ktorú spôsobila brutálna eskalácia izraelsko-palestínskeho konfliktu“. Putin vyjadril „úprimnú sústrasť rodinám a priateľom zosnulých Izraelčanov“. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Rusko zároveň informovalo izraelského premiéra o opatreniach, ktoré prijalo na normalizáciu situácie v regióne, predchádzanie ďalšiemu eskalovaniu násilia a zabránenie humanitárnej katastrofe v pásmi Gazy.

Putin taktiež zdôraznil „odhodlanie Ruska pokračovať v činnosti zameranej na ukončenie konfliktu“ medzi Hamasom a Izraelom, ako aj nájdenie „mierového riešenia politickými a diplomatickými prostriedkami“.

Počas pondelka sa ruský prezident Putin telefonicky spojil s palestínskym lídrom Mahmúdom Abbásom, egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím, sýrskym prezidentom Bašárom Asadom a iránskym prezidentom Ebráhímom Raísím. Rusko, ktoré vedie útočnú inváziu proti Ukrajine už takmer 20 mesiacov, odsúdilo násilie voči Židom a Palestínčanom. Prezident Putin opakovane kritizuje Spojené štáty za ich chybný prístup, ktorý podľa neho ignoroval vznik nezávislého štátu pre Palestínčanov, aktuality.sk

X X X

Izrael pripravený vyhrať vojnu s Hamasom „aj za vysokú cenu“

Podľa izraelského ministra obrany Joava Galanta bude vojna s palestínskym hnutím Hamas zdĺhavá, Izrael v nej však zvíťazí.

Galant to povedal počas stretnutia so šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom v Tel Avive. „Dovoľte mi povedať vám, pán minister (Blinken) – bude to dlhá vojna, cena za ňu bude vysoká, ale my zvíťazíme – pre Izrael, pre židovský ľud a pre hodnoty, ktorým naše krajiny veria,“ uviedol Galant. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Podotkol, že Izrael aj zvyšok sveta môže „na vlastné oči“ vidieť robustnú podporu, ktorú krajine vyjadrujú Spojené štáty prostredníctvom návštev zo strany Blinkena, ministra obrany Lloyda Austina či nasadením dvoch lietadlových lodí do východnej časti Stredozemného mora.

Blinken v tejto súvislosti povedal, že Spojené štáty sú „hlboko oddané právu Izraela, ba dokonca jeho povinnosti, brániť sa“. Izraelského ministra zároveň ubezpečil, že USA budú Izrael vždy podporovať.

Šéf amerického ministerstva zahraničných vecí v nedávnych dňoch uskutočnil sériu návštev v rámci kyvadlovej diplomacie, ktoré zahŕňali Katar, Saudskú Arábiu, Spojené arabské emiráty a Egypt. Dvakrát tiež navštívil Izrael, aby vyjadril solidaritu po útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas, informovala agentúra AFP.

V Izraeli má Blinken plánované stretnutia s premiérom Benjaminom Netanjahuom, prezidentom Jicchakom Herzogom a šéfom opozície Jairom Lapidom, aktuality.sk

X X X

Nemci rozbiehajú kontroly hraníc s Českom, budú aj na diaľniciach

Nemecko spúšťa dočasné stacionárne kontroly na hranici s Českom ešte v pondelok večer, okrem iného na diaľnici z Prahy do Drážďan. ČTK to v pondelok povedal hovorca spolkovej polície z riaditeľstva v saskej Pirne. Kontroly sa podľa polície budú týkať aj železničných spojov, predovšetkým potom vlakov na trase z Prahy do Drážďan.

 V dodávke s nemeckou registračnou značkou sa podľa českej polície tiesnilo 27 Sýrčanov. Ich cesta sa skončila 14. októbra 2023 na D1, kde auto zastavili policajti. Prevádzačku zadržali a umiestnili do policajnej cely.

„S kontrolami začneme ešte dnes,“ povedal hovorca v pondelok popoludní. „Sme uprostred príprav na zriadenie príslušných kontrol. Začať môžu bezprostredne,“ uviedol.

Obnovenie kontrol, ktoré budú zatiaľ trvať desať dní s možným dvojmesačným predĺžením, v pondelok oznámila spolková ministerka vnútra Nancy Faeserová. Tá uviedla, že kontroly budú pružne reagovať na aktuálnu situáciu, policajti tak môžu pôsobiť na akomkoľvek úseku hranice.

Zadržanie 41 migrantov, ktorí 11. októbra 2023 nezákonne prekročili na dialnici D2 hranice s Českou republikou. Muž za volantom skončil v cele za prevádzačstvo.

Vodiči musia minimálne v pondelok počítať s kontrolami na diaľnici A17, ktorá v Sasku nadväzuje na českú diaľnicu D8 spájajúcu Prahu s Drážďanmi. Z neskoršieho policajného vyhlásenia vyplýva, že začiatok kontrol na odpočívadle bol stanovený na 19:30. Podľa zistení fotoreportéra ČTK bolo dnes o 19.30 h na odpočívadle neďaleko hraničného priechodu Breitenau – Krásny Les na diaľnici z Prahy do Drážďan niekoľko desiatok až stovka policajtov z Nemecka. Hliadky kontrolovali dodávky a autobusy, od niektorých posádok vozidiel chceli doklady. Kolóny sa netvorili. Na českej strane pokračujú intenzívnejšie hliadky, informovala ČTK hovorkyňa ústeckej polície Veronika Hyšplerová. Podľa nej sa o ďalšom zvýšení kontrol rokuje.

Faeserová vo vyhlásení uviedla, že Nemecko sa bude usilovať o to, aby kontroly mali čo najmenší vplyv na bežný život a cezhraničnú dopravu. Napriek tomu je podľa nemeckej polície potrebné pri cestách do Nemecka počítať s meškaniami.

Súčasťou kontrol bude prehliadka interiérov vozidiel, polícia sa preto bude najviac zameriavať na dodávky a nákladné vozidlá. Takýto postup policajti uplatňujú už teraz pri náhodných kontrolách. Odteraz však budú hliadky pôsobiť priamo na hraniciach.

O kontroly s Českom najviac usilovalo Sasko, ktoré popri Česku hraničí tiež s Poľskom, cez ktoré tiež vedie migračná trasa. Podľa denníka Sächsische Zeitung bolo saské ministerstvo vnútra pondelkovým oznámením Berlína prekvapené, pretože Faeserová mnoho týždňov odmietala obnoviť stacionárne kontroly. Hovorca saského ministerstva vnútra povedal denníku, že Drážďany sa o kontrolách dozvedeli v podstate z médií.

Spolková polícia v Pirne oznámila, že s kontrolami postupuje v spolupráci so saskou krajinskou políciou a s policajnými zbormi Poľska a Česka. O koordinácii krokov hovorí tiež česká polícia.

„Česko-nemecká policajná spolupráca funguje dlhodobo veľmi dobre a už dlhší čas v pohraničí vykonávajú službu spoločnej policajnej hliadky,“ povedal v pondelok večer na otázku ČTK hovorca českej cudzineckej polície Josef Urban. Zároveň medzi policajnými zložkami oboch štátov pokračuje neustála výmena dôležitých informácií, čo je podľa neho kľúčové pri vytipovaní a následnom zadržaní prevádzačov.

„V tom sa nič nemení a spolupráca bude pokračovať naďalej, zatiaľ v rovnakom režime,“ zdôraznil hovorca./agentury/

X X X

Huliak nestihol podpis koaličnej dohody. NAKA ho vypočúvala kvôli výrokom o LGBTI+ ľuďoch, termín si stanovil sám

Medzi zvolenými poslancami, ktorí dnes stáli okolo lídrov Smeru, Hlasu a Slovenskej národnej strany (SNS), chýbal počas podpisu koaličnej zmluvy Rudolf Huliak. Slávnostného aktu sa nezúčastnil, pretože ho v pondelok vypočúvala Národná kriminálna agentúra (NAKA). Huliak to oznámil na sociálnej sieti, dôvodom policajnej návštevy sú podľa neho jeho vyjadrenia o LGBTI+ komunite. Pravde sa podarilo získať aj stanovisko NAKA.

 „Na základe toho môjho videa niekto anonymne na mňa poslal NAKA,“ skonštatoval Huliak, ktorý je zároveň starostom obce Očová. Dvaja príslušníci polície boli podľa neho poverení špeciálnou prokuratúrou. Ocenil ich triezvy prístup. Pre výsluch podľa svojich slov nestihol prísť do Bratislavy na podpis koaličnej dohody.

Huliak, ktorý sa spomína ako možný kandidát na ministra životného prostredia, šíri na Facebooku nenávisť voči ochranárom, klimatickým aktivistom a LGBTI+ ľuďom. Hovorí aj o obesení, pohrabličkovaní a rozprášení mŕtvoly v mori.

Policajtov podľa portálu Startitup zaujímalo Huliakovo vyjadrenie, kde hovoril o tom, že LGBTI+ ľudia podporujú otepľovanie slovenskej spoločnosti. „Zakladajú teplárne a podobné podniky, v ktorých sa kumuluje teplo, kde vzniká CO2. Nechcem vidieť tie sexuálne praktiky dvoch mužov, pri ktorých CO2, siričitany a ostatné záležitosti vznikajú ako vedľajší produkt pri používaní telesných otvorov, ktoré na tieto veci nie sú vôbec určené,“ priblížil zvolený poslanec portálu dôvod návštevy z NAKA.

Ochranári ho za ministra nechcú

Proti starostovi Očovej sa ozvali minulý týždeň ochranárske združenia a odborníci z oblasti ochrany prírody. Vznikajúcej vláde a budúcim poslancom adresovali otvorený list, v ktorom upozorňujú na problematické názory nielen Huliaka, ale aj Filipa Kuffu, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke SNS, a prejavili záujem o ministerstvo. Upozornili, že potenciálni kandidáti chcú zrušiť nové zonácie národných parkov a tiež zrušiť zásahové tímy pre medveďa hnedého a umožniť miestnym poľovníckym združeniam lov medveďov a vlkov.

 „Obidvaja sú zároveň známi svojimi agresívnymi vyjadreniami voči ochranárskej komunite a tiež šírením hoaxov či konšpiračných teórií, napríklad že „medveď je využitý ako biologická zbraň na likvidáciu vidieka“, alebo že sa medzinárodné elity snažia ľudí pripraviť o vlastníctvo áut tým, že si vymysleli klimatickú krízu (R. Huliak),“ uvádzajú iniciátori petície a otvoreného listu.

Huliak reagoval aj na otvorený list NR SR a vláde SR k budúcemu ministrovi životného prostredia. „Ten mediálny lynč, ktorý proti mne spustilo 37 mimovládok a celá akademická obec zastúpená zhruba 180 vraj odborníkmi v tejto oblasti, ktorí si spravili doslovne biznis z nášho envira na úkor nás všetkých. Aby ste vedeli, financie ministerstva životného prostredia a projekty majú slúžiť ľuďom a nie konečným poberateľom výhod jednotlivých mimovládnych organizácií,“ vyhlásil Huliak s tým, že 90 percent projektov, ktoré sú financované EÚ, sa nemôže skončiť tak, ako končia teraz.

„Musia to byť občania SR, obce, mestá, jednotlivé komunity, ktoré sa skutočne starajú o ochranu prírody a nesmie to končiť tak, ako to končilo teraz, v rukách jednotlivých politikov či strán, ktoré na tomto parazitovali a postavili si na tom volebnú kampaň a Slovenskú republiku, občana a hlavne slovenskú prírodu doslovne tunelovali,“ dodal Huliak.

Predseda SNS Andrej Danko sa po podpise koaličnej zmluvy vyjadril, že jeho nominantov šikanujú médiá a sťažuje sa, že novozvoleného poslanca za SNS Rudolfa Huliaka v pondelok navštívila polícia. „Ohradzujem sa voči útokom na jednotlivých kandidátov. Nechápem ani návštevu polície u pána Huliaka dnes ráno o desiatej. Nechápem tú šikanu voči pánovi Tarabovi. SNS a jej predsedníctvo mi dalo mandát, aby som v prvom kroku rokoval o ambíciách jednotlivých poslancov. Pre nás je jednota poslaneckého klubu v súčinnosti so SNS hlavnou prioritou,“ skonštatoval Danko s tým, že majú plné právo navrhnúť svojich kandidátov.

Pravda sa pýtala na návštevu policajtov v Očovej priamo NAKA. „Medializované informácie, ktoré zverejnil predseda jednej z politických strán sa nezakladajú na pravde. U Rudolfa H. dnes nebol vykonávaný žiadny policajný zásah. Uvedená osoba bola operatívne vyťažená ku skutočnostiam, ktoré nasvedčovali podozreniu z možného konania v rozpore so zákonom v súvislosti s podaním odstúpeným na NAKA z ÚŠP GP SR,“ uviedla NAKA v stanovisku s tým, že pondelkový termín, ako aj miesto stretnutia s policajtmi stanovil Huliak ešte 13. októbra, „pričom tento termín a miesto stretnutia (Očová) osobne potvrdil aj dnešného dňa pri telefonickom kontakte s príslušníkmi PZ a to v čase o cca 09:30 hod,“ dodala polícia./agentury/

x X X

Bude V4 po voľbách v Poľsku fungovať ako Fico – Orbán verzus Praha – Varšava?

Vyzerá to tak, že v Poľsku sa skončí vláda populisticko-konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS). Tá je pri moci od roku 2015 a hoci v rámci Zjednotenej pravice vyhrala v nedeľu voľby, koalíciu s najväčšou pravdepodobnosťou zloží opozičný trojblok Občianska koalícia, Tretia cesta a Ľavica. Exit poll mu po voľbách prisúdil 53,6 percenta hlasov, Zjednotenej pravici 36,1. Novým poľským premiérom by sa mohol stať bývalý predseda Európskej rady Donald Tusk. Oficiálne výsledky by mali byť k dispozícii dnes. Situáciu po voľbách pre Pravdu opísal český expert na Poľsko Josef Mlejnek z Karlovej univerzity

 Novým poľským premiérom bude pravdepodobne expredseda Európskej rady a líder Občianskej koalície Donald Tusk.

X Pri veľmi vysokej účasti, vyše 72 percent, sa väčšina hlasujúcich v poľských voľbách priklonila k opozičným stranám. Čo to spôsobilo?

Strana Právo a spravodlivosť vládne v Poľsku už od roku 2015. Zosilnela kritika časti spoločnosti proti nej i vzhľadom na to, ako PiS vníma demokraciu a presadzovanie pravidiel právneho štátu. Bola to silná téma. PiS si síce aj po ôsmich rokoch vo vláde dokáže udržiavať stabilnú podporu, ale zároveň narazila na strop a limity svojej popularity. Okrem toho, štýl politiky tejto strany je taký, že nedokázala nadviazať žiadne spojenectvá a nemá nijakého koaličného partnera. Dokonca krajne pravicová Konfederácia dávala pred voľbami najavo, že jej spolupráca s PiS nie je práve po chuti. Mohlo by sa stať, že tieto dve strany vytvoria koalíciu. Ale myslím si, že by sa na tom Konfederácia rozštiepila. Vyzerá to na Pyrrhovo víťazstvo PiS a na jej pobyt v opozícii.

X Expert o voľbách v Poľsku: S politikou Fica a Orbána k Rusku nebude V4 fungovať

X Oba tábory sa usilovali mobilizovať voličov. Vláda skúsila populistické referendum, no zdá sa, že nebude platné. Prečo zvládla mobilizáciu lepšie opozícia?

Opozícia je pomerne pestrá, takže asi zabrali rôzne veci, ale dôležité bolo, že si jednotlivé strany dokázali udržať svoj elektorát. Významná časť spoločnosti už chcela odstaviť PiS od moci. Hlasovali aj ľudia, ktorí by za iných okolností nešli na voľby. A ak hľadali alternatívu, mali na výber. V prípade, že vylúčime krajne pravicovú Konfederáciu, stále mali voliči k dispozícii tri opozičné zoskupenia. Občiansku koalíciu, Tretiu cestu a Ľavicu. Možno bolo dôležité, že opozícia nevytvorila jeden blok, lebo si voliči mohli vybrať.

V akom stave zanechá PiS Poľsko novej vláde?

PiS je potrebné priznať, že počas vlády tejto strany ekonomika rástla a znižovali sa sociálne rozdiely. A to je asi pozitívne, hoci sociálne programy čelili aj kritike, čo sa týka ich finančného krytia. Boli sme svedkami obrovských investícií do infraštruktúry, čo sa dialo i vďaka eurofondom. Paradoxom je, že vzťah vlády PiS k Európskej únii bol veľmi kritický a bola v konflikte s EÚ v súvislosti s dodržiavaním zásad právneho štátu. No peniaze prúdili aj tak. Problémom Práva a spravodlivosti však bol prístup k vládnutiu. Súdna reforma bola za čiarou a znamenala porušenie princípov právneho štátu. Okrem toho strana PiS zásadným spôsobom prispela k polarizácii spoločnosti. Viedla kampaň proti všetkým. Do veľkej miery to robila cez hodnotové otázky, ako sú rodová rovnosť či interrupcie. Do spoločnosti to vnášalo obrovské napätie. V hodnotových otázkach sa totiž nedá veľmi dosiahnuť kompromis. Je možné sa sporiť, či majú byť dane na úrovni 20, alebo 10 percent. Potom sa dá dohodnúť na 15 percentách. No v prípade potratov, či áno, alebo nie, sa kompromis hľadá oveľa ťažšie. Najmä v prípade, keď je politika PiS prepojená s katolíckou cirkvou a národoveckým konzervatizmom. Je zlé, keď sa z týchto vecí vytvoril hlavný politický profil, ku ktorému sa pridala emotívne vyhrotená argumentácia.

Bude pokračovať polarizácia poľskej spoločnosti? Prezidentom krajiny je Andrzej Duda, ktorý vzišiel zo strany Právo a spravodlivosť. Je asi otázne, nakoľko bude spolupracovať s novou koalíciou.

Áno, rola prezidenta Dudu bude dôležitá. Nedá sa vylúčiť, že bude voči novej vláde nepriateľsky naladený. Hlava štátu je teraz podstatným hráčom. Je možné, že prvý pokus na sformovanie kabinetu dostane od Dudu PiS. Čo sa týka polarizácie poľskej spoločnosti, predpokladám, že bohužiaľ bude pokračovať. Výrazne k nej prispela dlhodobá politická kampaň, a faktom je, že odráža i spoločenské konflikty, ktoré pozorujeme aj v iných štátoch. Ide o spor medzi konzervatívcami a liberálmi. Konflikt týkajúci sa napríklad manželstiev párov rovnakého pohlavia či rodovej rovnosti nesledujeme len v Poľsku.

X Čo bude robiť nová vláda inak ako PiS?

Určite sa zmení vzťah Varšavy k EÚ. Myslím si, že bude oveľa priaznivejší a to bude tá najzásadnejšia zmena. Prejaví sa aj v tom, že vláda bude korigovať veci týkajúce sa Ústavného súdu a celej reformy justície. V zásade ide o to, že koalícia sa pokúsi všetko zladiť tak, aby Poľsko už nečelilo kritike Európskej komisie v oblasti právneho štátu. Čo sa týka Ukrajiny, nová vláda bude pokračovať v podpore pre Kyjev. Pred voľbami sme boli svedkami poľsko-ukrajinského konfliktu o obilie, ku ktorému do veľkej miery prispela predvolebná situácia. Dá sa očakávať, že teraz sa to utlmí a obe strany sa budú usilovať nájsť dohodu. Aby Ukrajina mohla vyvážať obilie, ale aby jej export neskončil v Poľsku.

Bude spolupráca Občianskej koalície, Tretej cesty a Ľavice hladká?

Samozrejme, že nie. Tieto zoskupenia tvoria viaceré subjekty. Skutočne ich spája jedine boj proti PiS. Koalícia môže čeliť problémom, ak sa ukáže, že to bude v prvom rade len zlepenec viacerých politických prúdov, ktoré si budú vzájomne odporovať. Nedá sa vylúčiť, že prevládnu rozpory a budú sa robiť len veci, ktoré nebudú veľmi podstatné a nepôjde o nič zásadné. Vláda teda síce dokáže nájsť kompromisy, ale nepresadí nič dôležité.

X Ako zasiahne zmena vlády v Poľsku do fungovania visegrádskej štvorky? Vznikne tandem Robert Fico – Viktor Orbán proti dvojici Varšava – Bratislava?

Je to celkom možné. Nová poľská vláda bude mať svojím programovým profilom bližšie k súčasnému českému kabinetu. Ten tiež funguje ako pestrý zlepenec a vznikol pod heslom Antibabiš. V Poľsku je to antiPiS. Vládna ODS je so stranou Právo a spravodlivosť v európskej frakcii v Európskom parlamente. Občianski demokrati však v skutočnosti nemajú tak blízko k PiS, ako sa to niekedy tvrdí. Právo a spravodlivosť patrí k sociálno-konzervatívnemu prúdu. Sociálno-ekonomická politika PiS je v zásade sociálnodemokra­tická. Rigidná časť ODS zaraďuje Právo a spravodlivosť k ľavičiarom. Myslím si preto, že keď bude premiérom Donald Tusk, spolupráca Poľska a Česka má perspektívu rozvoja. Čo sa týka visegrádskej štvorky, tak ako ste povedali, bude to dva a dva. Na to, aby V4 príliš nefungovala, stačili postoje maďarského premiéra Viktora Orbána. Visegrád stále plánuje a rieši niektoré veci. Ako politický blok však V4 nemôže fungovať, ak je jej súčasťou Slovensko s veľmi kritickou politikou, čo sa týka pomoci Ukrajine, a Orbán dokonca s ústretovým prístupom k Rusku. Postoje Česka a Poľska sú úplne odlišné./agentury/

X X X

Európska únia vyšle do Egypta niekoľko letov, do Gazy doručia humanitárnu pomoc

Organizácie pôsobiacim v pásme Gazy pošlú zásoby na záchranu ľudských životov.

V pondelok to oznámila Európska komisia (EK), informuje spravodajca TASR. Komisia pripomenula, že po sérii teroristických útokov Hamasu proti Izraelu a následkoch, ktoré viedli ku katastrofálnej humanitárnej situácii pre obyvateľov Gazy, sa EÚ rozhodla zintenzívniť svoju humanitárnu pomoc.

Prvé dva lety sa uskutočnia v priebehu tohto týždňa a prepravia humanitárny náklad z UNICEF vrátane predmetov pre budovanie prístreškov, lieky a hygienické súpravy. Ďalšiu núdzovú pomoc zo svojich zásob môže EÚ poslať svojim humanitárnym partnerom EÚ v Gaze hneď, ako o to palestínska strana požiada.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oznámila, že Európska únia počas uplynulého víkendu zvýšila svoju humanitárnu pomoc na podporu civilistov z pásma Gazy na viac ako 75 miliónov eur. Financovanie bude zabezpečené prostredníctvom vybraných humanitárnych partnerov EÚ, ktorí pôsobia na mieste a majú kapacitu pomáhať ohrozeným civilistom.

EÚ poskytuje humanitárnu pomoc Palestínčanom v núdzi od roku 2000 s osobitným dôrazom na podporu zraniteľných rodín. Táto pomoc je distribuovaná cez registrované humanitárne organizácie vrátane agentúr OSN a inštitúcií, ako je Červený kríž a Červený polmesiac, a vždy je poskytovaná s dôrazom na neutralitu, aktuality.sk

X X X

Jeden z najdrahších liekov by mohli hradiť aj naše poisťovne. Minister Palkovič dal súhlas, ale zatiaľ to nie je definitívne

Na akej sume sa ministerstvo zdravotníctva dohodlo s farmafirmou, nie je známe. Značná časť zverejnenej zmluvy je začiernená.

Mia sa narodila ako napohľad zdravé dieťa. Preventívny skríning však u novorodenca potvrdil závažnú diagnózu – spinálna muskulárna atrofia (SMA).

Rodičia niekoľkodňového dievčatka sa po prvotnom šoku rozhodli konať. Zistili, že majú viacero možností, no najúčinnejšou je liek Zolgensma, označovaný za jeden z najdrahších na svete.

Jedna dávka špeciálnej génovej terapie stojí približne dva milióny eur. Podobných príbehov sa v posledných rokoch v médiách objavilo viacero. Všetky sa okrem diagnózy stretli aj v ďalšom bode – zdravotné poisťovne zamietli pacientom preplatenie lieku na výnimku.

Od budúceho roka by sa pre určité typy ochorenia SMA mohla situácia zmeniť. Poisťovne by mohli liek preplácať. Na odporúčanie kategorizačnej komisie o tom rozhodol minister zdravotníctva Michal Palkovič. Poisťovne teraz majú týždeň na to, aby proti rozhodnutiu podali námietku.

Akú sumu dohodlo naše ministerstvo s farmafirmou, známe nie je, značná časť zmluvy je pre verejnosť utajená.

Od budúceho roku

Zolgensma predstavuje génovú terapiu, ktorá sa podáva jednorazovo. Určená je na liečbu závažného genetického ochorenia, ktoré sa u mnohých pacientov končí predčasnou smrťou či stratou pohyblivosti. Najťažšie formy zomierajú do druhého roku života.

Pacienti so SMA majú chybný gén známy ako SMN1. „Liečivo lieku Zolgensma, onasemnogén abeparvovek, obsahuje funkčnú kópiu tohto génu. Po vstreknutí prechádza do nervov, kde zabezpečí správny gén na tvorbu dostatočného množstva proteínu, a tým obnoví nervovú funkciu,” uvádza Európska lieková agentúra.

Doposiaľ sa u nás dalo dostať k lieku Zolgensma len na výnimku. Vlani v októbri ale firma Novartis Europharm Limited požiadala o zaradenie lieku do zoznamu kategorizovaných liekov, teda do zoznamu liekov, ktoré sú uhrádzané zdravotnými poisťovňami.

Proces sa zavŕšil nedávno. Pred pár týždňami kategorizačná komisia odporučila ministrovi, aby žiadosti vyhovel. Palkovič sa stotožnil s týmto odporúčaním, jeho rozhodnutie bolo zverejnené 15. októbra.

„Rozhodnutie ministra je v súlade s odporúčaním Kategorizačnej komisie pre lieky. V prípade, že rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, liek Zolgensma bude zaradený v zozname kategorizovaných liekov od 1. 1. 2024,” uviedlo tlačové oddelenie ministerstva zdravotníctva.

Inak povedané, liek by mohol byť uhrádzaný od začiatku budúceho roka. Je tu však „ale”.

Zdravotné poisťovne či Novartis môžu do siedmich dní od rozhodnutia podať námietky. V prípade, že sa tak stane, môže sa proces zaradenia lieku medzi kategorizované lieky predĺžiť, prípadne sa môže rozhodnutie aj zmeniť.

„V prípade, že niektorý z účastníkov konania podá námietky, bude o nich rozhodovať kategorizačná rada pre lieky. V takomto prípade by mala kategorizačná rada vydať odporúčanie ministrovi, a ten vydá 15. 11. 2023 rozhodnutie o námietkach,” uviedlo ministerstvo.

Začiernená zmluva

Pri Zolgensme vyvoláva pozornosť najmä cena lieku, ktorá je vysoká preto, že ide o liek na ojedinelé ochorenie. V rozhodnutí ministra je uvedená suma viac ako 1,9 milióna eur, ktorú majú poisťovne uhrádzať. Pacient nebude doplácať nič.

Na akej sume sa ale v konečnom dôsledku ministerstvo a farmafirma dohodli, nie je verejnosti známe. Takzvaná „dôverná výška úhrady” je uvedená v zmluve, tá je však vo veľkej časti začiernená.

„Táto dôverná výška úhrady je nižšia ako maximálna výška úhrady, ktorá bude uvedená v zozname kategorizovaných liekov,” uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

Ak bude liek kategorizovaný, bude hradený pacientom s geneticky potvrdenou SMA s mutáciou v géne SMN1 a klinicky diagnostikovanou SMA 1.typu (najzávažnejší typ). A to do veku 6 mesiacov alebo do 12 mesiacov, ak lekár vyhodnotí, že pacient má aspoň 70 percentnú šancu, že bude schopný samostatného sedu.

Druhou skupinou sú presymptomatickí (bezpríznakoví) pacienti so SMA s mutáciou v géne SMN1 až do 3 kópií génu SMN2.

Podávať by ho mali v troch nemocniciach – v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave, v Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici a v Detskej Fakultnej Nemocnici Košice.

Liečba však bude podliehať predchádzajúcemu súhlasu zdravotnej poisťovne.

„V praxi je to tak, že ak lekár indikuje dieťa na Zolgesmu, požiada zdravotnú poisťovňu o súhlas s úhradou s priložením všetkých potrebných dokumentov. Zdravotná poisťovňa skontroluje, či sú splnené podmienky na úhradu a vydá súhlas. Potom sa môže začať s liečbou. Podobne to funguje aj pri niektorých iných liekoch, hoci sú kategorizované,” vysvetľuje PR špecialista Dôvery Matej Štepiansky.

Poisťovne majú výhrady

Nie všetci členovia kategorizačnej komisie ale súhlasili s tým, aby bola Zolgensma zaradená medzi hradené lieky. Zástupcovia zdravotnej poisťovne Dôvera aj Union namietali, že ide o mimoriadne finančne náročný liek a môže byť narušená finančná stabilita systému verejného zdravotného poistenia. A že peniaze by mohli chýbať pre iných poistencov.

Zástupcovia Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) súhlasili, ale zároveň upozorňovali na dodržiavanie zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.

Štepiansky hovorí, že zaradenie lieku do kategorizácie neodporúčali vzhľadom na nedostatok financií v zdravotníckom systéme. Union tiež podotýka, že sa nestotožnili s uzatvorenou zmluvou pre finančný aspekt.

„Union namietala aj ďalšie závažné nedostatky zmluvy a jej nesúlad so zákonom,” uviedla hovorkyňa Unionu Kristína Baluchová.

Zatiaľ nie je známe, či podajú námietky, obe súkromné poisťovne ale hovoria, že rozhodnutie budú rešpektovať.

„V prípade, že bude liek zaradený do kategorizácie, budeme to samozrejme rešpektovať a hradiť pacientom v zmysle schválených kritérií,” spresnil Štepiansky.

Obdobne sa vyjadrila aj Baluchová za Union a to, že ak bude liek zaradený v systéme úhrad, budú postupovať v súlade s kategorizačným zoznamom.

„Ak bude liek Zolgensma zaradený do Kategorizačného zoznamu MZ SR, VšZP bude štandardne postupovať podľa kritérií, ktoré budú stanovené MZ SR . VšZP bude posudzovať každú žiadosť o úhradu lieku v súlade s týmito kritériami. Pokiaľ teda pacient splní tieto kritéria, liek bude uhrádzaný z verejného zdravotného poistenia,” dodala Všeobecná zdravotná poisťovňa.

Čím viac kópií, tým ľahší priebeh

Spinálna muskulárna atrofia je zriedkavé genetické ochorenie, ktoré môže vzniknúť u dieťaťa, ktorého obaja rodičia sú buď iba prenášačmi poškodeného recesívneho génu a nemajú toto ochorenie, prípadne ním aj sami trpia.

Postihuje motorické nervové bunky a spôsobuje paralýzu svalov, poruchu prehĺtania a dýchania. Najzávažnejšie formy vedú až k predčasnému úmrtiu. Ochorenie ale neovplyvňuje intelekt či emocionálny vývin.

Existuje viacero typov ochorenia – SMA 1 až SMA 4. Najťažšou formou je 1. typ, pri ktorom väčšina pacientov bez liečby zomiera do dvoch rokov života a príznaky sa začínajú objavovať už v prvých mesiacoch života. V prípade 2. typu sa príznaky objavujú v neskoršom veku – niekedy medzi šiestym až osemnástym mesiacom života. Prognózy neliečeného ochorenia hovoria o neschopnosti samostatne chodiť, postupne môže pacient prestať aj sedieť, má ortopedické ťažkosti. Títo ľudia sa dožívajú v priemere 30 rokov. Príčinou smrti býva srdcové zlyhanie.

Miernejšie prejavy majú 3. a 4. typ. Pacienti sú určitú časť života schopní chodiť, ochorenie sa rozvíja neskôr a v niektorých prípadoch neskracuje dĺžku života.

To, o aký typ ochorenia ide a ako závažný bude priebeh, určuje počet kópií génu SMN 2, ktorý majú v tele iba osoby s diagnózou SMA. Môže byť jedna, dve, tri alebo štyri. V zásade platí, že čím viac kópií, tým miernejší priebeh ochorenia.

Kým doposiaľ sa u niektorých pacientov diagnostikovalo ochorenie až po objavení sa prvých príznakov, v súčasnosti už naše nemocnice odhaľujú SMA hneď po narodení. Na Slovensku bola totiž tento rok diagnostika ochorenia zaradená do povinného skríningu novorodencov, aktuality.sk

X X X

Veľký prešľap Matovičovej vlády. V boji štátu proti odkúpeniu Národného štadióna hrozia miliónové škody

Bola to jedna z prvých tém, proti ktorým sa po marci 2020 postavila vláda Igora Matoviča. Štát v polovici roka 2020 oznámil, že štadión na Tehelnom poli od majiteľa spoločnosti NFŠ Ivana Kmotríka neodkúpi. Tento krok sa môže daňovým poplatníkom vrátiť ako bumerang.

 Boj proti odkúpeniu NFŠ viedol vicepremiér Štefan Holý a na podnet Úradu vlády prijala polícia trestné oznámenia, týkajúce sa podozrenia na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku a zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Dôvodom sporu sa stali dve zmluvy so štátom podpísané za čias jednofarebnej vlády premiéra Roberta Fica. Prvou bola dotačná zmluva z roku 2013, ktorou štát poskytol investorovi dotáciu vo výške 27,2 milióna eur.

V druhej zmluve, z roku 2016, sa štát zaviazal odkúpiť nekomerčnú časť štadióna za 75,2 milióna eur. Neskôr sa pre nepredvídateľné náklady navýšila suma za výstavbu na 98,4 milióna eur a z nej mala byť pri prípadnom odkúpení štátom odpočítaná čiastka prvej dotácie, čiže 27,2 milióna.

 Vyšetrovanie, v súvislosti s predtým spomínanými podozreniami, vedie Národná kriminálna agentúra. Tá si k celej veci nechala vypracovať viacero posudkov – vrátane právneho stanoviska Odboru špecifických právnych vzťahov Ministerstva financií.

A odbor poskytol analýzu, z ktorej vtedajší predstavitelia vládnej moci nemohli mať radosť. Už v apríli 2021 skonštatoval, že úspech rezortu financií v spore s akciovkou NFŠ je vzhľadom na štruktúru a obsah argumentov veľmi nízky.

„To znamená vysoké riziko škody značného rozsahu pre Slovenskú republiku,“ píše sa v liste, ktorý adresovalo ministerstvo vyšetrovateľovi NAKA Jozefovi Khandlovi a ktorý má denník Pravda k dispozícii.

Vo výsledku vyplývajúcich zo záverov sa konštatuje, že štát nemusí vlastniť štadión, nebude mu vrátená dotácia 27,2 milióna eur a môže dokonca zaplatiť pokutu 48 miliónov, ktorá zodpovedá celkovej výške kúpnej ceny.

V skratke: štát mohol pôvodne odkúpiť od Kmotríka štadión za dohodnutú sumu. Teraz túto sumu zaplatí a štadión mať nebude.

Zistenia z Odboru špecifických právnych vzťahov neprekvapili spoločnosť NFŠ, za ktorú denníku Pravda poskytla odpovede Ivana Tittelová.

„Od začiatku tvrdíme, že tento spor je z pohľadu štátu umelo vyvolaný a vecne nezmyselný. Nikdy to nebolo inak,“ uviedla Tittelová.

Potvrdila, že od začiatku sporu je snaha vlastníka štadióna dosiahnuť so štátom dohodu, ale na ich listy adresované trom premiérom ani jeden z nich nereagoval.

„Nikdy sme nerozumeli dôvodom, prečo štát vynakladá na tento umelý a nezmyselný spor vysoké náklady na právne služby.“

Tittelová tvrdí, že ako súkromná firma boli donútení brániť svoje záujmy právnymi prostriedkami, hoci ich cieľom nikdy nebolo súdiť sa so štátom.

„Národný futbalový štadión sme vybudovali na základe dohody so štátom, ktorú sme riadne a včas splnili,“ skonštatovala.

Faktom je, že pred siedmimi rokmi investor najväčšieho štadióna na Slovensku dlho čakal na súhlasné stanovisko z Európskej komisie o tom, že v prípade odkúpenia štátom nejde o neoprávnenú štátnu pomoc. Tento dokument NFŠ napokon získal a bol de facto základom na začiatok výstavby futbalového stánku./agentury/

X X X

Expremiérka Radičová: S Ficom sa do politiky vracajú spôsoby Vladimíra Mečiara

 To, ako budete vládnuť, predznamenáva aj spôsob, ako ste súťažili vo voľbách. Tá súťaž bola nekalá, agresívna, vulgárna a nevidím žiadnu zmenu v štýle, ktorý Robert Fico používal počas celého svojho vládnutia. Nezabúdajme ani na to, že Ficova vláda bola vždy postavená na tom, že sa orientoval iba na svojich ľudí a svoju podpornú skupinu, ktorú si potrebuje udržať i naďalej, tvrdí o našich vyhliadkach za vlády Smeru expremiérka Iveta Radičová. Už teraz, ak sa niečo kritické voči politike Smeru objaví, nasleduje obviňovanie z vlastizrady, pripomína expremiérka.

 Do premiérskeho kresla opäť mieri Robert Fico. Už po štvrtýkrát. Vracia sa síce ako víťaz volieb, no so skúsenosťou pádu jeho vlády po masových protestoch kvôli vražde novinára, ako i skúsenosťou pobytu v opozícii, v ktorej čelil aj hrozbe väzobného stíhania a mnoho „jeho ľudí“ čelilo nielen hrozbe stíhania, ale aj reálnym a právoplatným rozsudkom súdov. Navyše, jeho vláda nastupuje v čase prázdnej štátnej kasy, vysokého zadlženia štátu a bude čeliť i neľahkým dopadom vysokej inflácie, energokrízy, ako aj eskalácie násilia vo svete.

 Ako sa teda politik „dobrých čias“ vyrovná s priehrštím vlastných veľkolepých sľubov, ktoré občanom tak štedro porozdával vo volebnej kampani a kde na ne vezme finančné zdroje? Ako sa postaví k temným démonom minulosti jeho vlastnej strany, ktorú lemoval doslova celý les korupčno-klientelistických káuz a podozrení zo zneužívania moci? A nájde jeho chuť po revanši, ktorou sa v kampani ani netajil, inšpiráciu v mečiarovských časoch permanentnej polarizácie, stihomamu vládnucej moci a snahe umlčať akýkoľvek náznak kritiky či dokonca oponentúry? No a ako odpovie na možné občianske protesty, tlak opozície, médií či mimovládneho sektora? A ako si poradí so špirálou frustrácií, hnevu, hľadania nepriateľov a vysokých očakávaní svojich voličov, ktorú pomáhal rozkrúcať a živiť aj on sám? A to s „Bruselom“ za chrbtom, ktorý dohliada ako na eurofondy, tak i na štandardy európskej demokracie?, aktuality.sk

X X X

Ženy miliardára Tkáča si užili módne dni, manželka v prvom rade, dcéra ako modelka. Opäť iná bola Svarinská, na móle provokovala ex-misska

Záverečný deň módneho maratónu v Bratislave lákal svojím programom aj v nedeľu. Vrcholom akcie bola očakávaná prehliadka Borisa Hanečku. Do prvého radu sa usadili mnohé známe osobnosti.

 Herečka Kristína Svarinská sa prišla pozrieť aj na posledný deň akcie Merceds-Benz Fashion LIVE!.

V nedeľu večer pozornosť na seba strhla aj Iveta Tkáčová, manželka miliardára Patrika Tkáča, ktorá sa však na módnej šou neobjavila bez príčiny. Na móle sa totiž predvádzala jej staršia dcéra Karolína.

 Jej tvár nie je Slovákom úplne neznáma, ako mladý herecký talent sa objavila vo filmoch Šťastný nový rok či seriáli Nemocnica a zahrala si aj v muzikáloch Bedári či Škola ro©ku. Tentoraz ju však mohli pozvaní hostia vidieť ako modelku, ktorá uzatvárala veľkolepú prehliadku Borisa Hanečku kombinovanú s mystickým performance. Z prvého radu jej tlieskala spokojná mama aj mladšia sestra Amélia.

Prehliadka renomovaného slovenského tvorcu, ktorý niekoľko rokov spolutvoril šatník slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej, prilákala aj jeho dlhoročnú kamarátku a múzu, elegantnú Luciu Hablovičovú, či rapera Ega. Prišli aj pôvabné modelky Barbora Brušková, Lucia Rubini Dvorská (málokto by veril, že trojnásobnou mamou) alebo Saša Gachulincová.

 Vtesnať sa do preplneného prvého radu a pozrieť si plejádu domácej módy prišla opäť aj štylistka Zuzana Kanisová, ktorá aj tentoraz stavila na krémové tóny. Jej ľahučké šaty s jemným krémovo žltým nádychom skombinované s off-white príťažlivo kontrastovali s dramatickou čiernou módou od Hanečku na spomenutej Gachulincovej či ostroružových šatách Barbory Bruškovej. Trio dám si spoločne vychutnalo práve Hanečkovu záverečnú prehliadku.

 Medzi pozvanými hosťami sa druhý deň za sebou objavila aj slovenská herečka Kristína Svarinská. Tentoraz v zelenom kimonovom kabátiku s výrazným opaskom a šnurovacími členkovými topánkami. Na podujatie do Slovenskej národnej galérii dorazila aj bývalá slovenská Miss Eva Verešová, ktorá prišla podporiť kamarátku Veroniku Husárovú. Tá počas nedeľňajšieho programu predvádzala pre Lukáša Krnáča a trúfla si na odvážnu semitransparentnú kreáciu s kožou (foto v galérii). Ďalšie známe tváre nájdete v galérii, kde sa nachádza aj prehľad jednotlivých módnych kolekcií.

 Už spomenutý Hanečka bol vrcholom večera a právom. Dizajnér sa predviedol v tej najlepšej forme a ponúkol atypickú farebnú paletu, drámu, prepracované strihy, opulenciu, ale pod tým všetkým aj veľmi príťažlivé kreácie spoločenskej módy. Ako uviedol pre Pravdu, inšpiráciou mu bola bájna Lemúria, do kolekcie mu vraj „priletel“ žeriav – bájny vták, ktorého uctievali už v starom Egypte a Hanečka sa hral aj s farebnosťou a kombinovaním zdanlivo nekombinovateľného. Tyrkysová s eukalyptovou, fialová s fuksiovou či ostroružovou a bohaté zdobenie odmenili hostia potleskom – rovnako ako performance, ktorá priniesla na mólo skupinu polonahých tanečníkov točiacich modelky na otočnej platni.

Kreácie dizajnéra Borisa Hanečku počas jeho autorskej prehliadky v rámci záverečného dňa akcie Mercedes-Benz Fashion LIVE!

Performance bola základom aj pri prehliadke Lukáša Krnáča, ktorý na mólo priniesol charaktery z rozprávok a kabaretný spôsob odevnej prezentácie, ktorý časť publika odmenila potleskom a časť nadvihnutým obočím. Nadsázka, irónia a zveličenie sú typické pre camp estetiku, ktorou sa Krnáč inšpiruje opakovane.

 Móda v podaní dvojice žien – Petry Kovács a Michaely Hriňovej za značku AiM bola o poznanie nositeľnejšia, hoci jej nechýbali hravé detaily či spomenutá nadsázka v detailoch. Kovacsovej kolekcia Idols však s detailmi ako perly, mašle či zdobné dekoratívne ružičky implementované do odevu narábala umne a výsledok bol ženský, sexi a zároveň nositeľný.

Výber kreácií z prehliadky novej kolekcie Petry Kovacs a názvom Idols, ktorá bola prezentovaná počas záverečného dňa programu akcie Fashion LIVE!.

U Hriňovej sa v kolekcii eXTRA OrdiNARy LIFE objavili hravé siluety, spojenie ženských prvkov s pánskymi inšpiráciami v odeve a nechýbal ani nenútený branding, ktorý dizajnérka pretavila do dekoratívnych prvkov na mikinových šatách či kabátikoch/agentury/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.