K Polsku existují v České republice mnohé zásadně odlišené názory. Je to logické. Podle svědectví návštěvníků udělalo Polsko na rozdíl od Česka za poslední vládu PIS neuvěřitelný ekonomický pokrok, protkalo dálnicemi celou svou zemi a na rozdíl od Česka dovedlo prosadit v EU mnohé ze svých představ…Ale… Ale zároveň zřejmě odchází vedení Polska, které zničení Ruska, či alespoň sebeprezentaci jako nejsilnější protiruské evropské mocnosti dovedlo ke zničující militarizaci, kdy usiluje zároveň o středoevropskou ( a spíše východoevropskou) hegemonii.
Právě s tímto důsledkem politiky Kaczynského a spol. se pojí metoda organizované nenávisti, která projevovala až obsedantností, vůči Rusku, vůči Německu v zahraniční politice a leckdy nekonstruktivními postoji i se svými spojenci, například s Maďarskem, které s ním s výjimkou Ruska (kde Maďarsko podporuje zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu a komunikativní vztah s Ruskem)všechny rozhodující kulturní hodnoty proti progresivismu genderových otázek svateb homosexuálů, podpory tragngenderu apod.
Na mandáty zřejmě zvítězivší koalice Občanské platformy Donalda Tuska, středové Třetí cesty a Nové levice zřejmě časem bude vládnout. Jestliže ovšem Kaczynsky byl fanaticky protiruský, protiněmecký, Tusk v kampani nasadil naopak mohutnou eurohujerskou tóninu, kdy zřejmě chce schválit vše, s čím současné tragické vedení Evropské komise přišlo.
Pro českou protiruskou a proukrajinskou politiku Petra Fialy to po vítězství Opoziční platformy to znamená předpokládaný odchod Morawieckého, coby společného návštěvníka Kyjeva a a počátečního mnohem razantnějšího podporovatele Kaczynského( nebude zase tak hned, protože prezident Duda má ještě 2 roky ve funkci a nebude to nové většině dělat jednoduché) a jeho vystřídání pravděpodobně Tuskem. My se bohudík nemusíme připravovat na delší soužití oněch dvou pánů, protože vycházejme z toho, že každá vláda vedená ODS s výjimkou té prvé Klausovy, skončila fiaskem a je velmi pravděpodobné že Fiala úspěšně tuto tradici dodrží.
Ten výsledek je v jednom bodě velmi pozitivní: PIS vládnout nebude, ale Občanská platforma rozhodně nebude mít monopol a bude závislá na alternativních spoluhráčích, kteří snad Tuska nenechají zcela řádit směrem k podřízení se EK.
Ale nechme se překvapit. JUDr. Jiří Vyvadil, server vasevec.cz
X X X
BABIŠOVO ANO NEDOKÁŽE ZORGANIZOVAT STÁVKU NA ODSTRANĚNÍ FIALY, CHYBÍ HAVEL
POUČIT SE V NĚMECKU, ANGLII, FRANCII…
Na popud hnutí ANO se v úterý sejde Sněmovna k jednání o vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy. Byť už je předem jisté, že pětikoalice hlasování ustojí, podle místopředsedy ANO Karla Havlíčka nepůjde o ztrátu času. „Je důležité skládat účty. Každý z koaličních poslanců si bude muset stoupnout a veřejně prohlásit, že souhlasí s tím, co se tu děje,“ řekl v rozhovoru Havlíček.
X Co přesně si od schůze k vyslovení nedůvěry vládě slibujete?
V každém případě to, že si bude muset každý z koaličních poslanců stoupnout a veřejně prohlásit, že podporuje tuto vládu. Že souhlasí s tím, co se tu děje. A to ať už ve smyslu popírání jejich slibů o kompetentním řízení státu či ve smyslu kauzy Dozimetr, která pronikla do nejvyšších pater dvou koaličních stran. I když vláda nepadne, tak chceme, aby voliči slyšeli, že koaliční poslanci nemají s tímto chováním problém.
Dozimetr je hlavně o tom, že se jedná o ministra vnitra, který je zároveň šéfem hnutí STAN. V normální zemi by už dávno ministrem
X X X
Nenávist k Ukrajincům roste, varuje sociolog. Podle něj hrozí odvetné akce
Příliv cizinců s sebou nese také zvýšení kriminality. S každým dalším případem roste i nenávist a přibývají ostré reakce proti uprchlíkům. Lidé se bojí a mají pocit, že stát nic neřeší. „Jsou to drobné případy a pak přijde jeden, který bude rozbuškou pro velkou odvetnou akci, kdy se lidé rozhodnou jít pomstít,“ varuje sociolog Jan Lukášek.
Vyražený zub, modřiny po celém těle, roztržený ret. Tak skončil mladík po bitce se čtyřmi Ukrajinci, kteří ho spolu s kamarádem a dvěma dívkami napadli. Mladý Ukrajinec brutálně znásilnil patnáctiletou dívku, kterou chtěl i zavraždit. Ukrajinec strčil ženě do vagíny petardu a odpálil ji. Opilý Ukrajinec se třemi promilemi alkoholu v krvi vulgárně urážel lidi, až jej policie obvinila z hanobení národa, rasy a etnika. Další opilý Ukrajinec chtěl znásilnit mladou dívku v parku.
Všechny tyto případy mají dvě věci společné: staly se na Plzeňsku a po každém dalším stoupá mezi lidmi nenávist vůči Ukrajincům, kteří pak vyzývají k ostrým reakcím proti uprchlíkům. Přesněji k jejich vyhoštění, pochodům proti nim, bitkám, pogromům. Sociologové upozorňují, že Plzeň a Plzeňsko mohou být varováním, co se odehrává v tichosti v celé společnosti a co může během krátké chvíle bouchnout – právě tady totiž žije dvakrát více cizinců, než je republikový průměr, a rychleji tu tak stoupá nenávist proti cizincům, zejména Ukrajincům.
V Česku bylo loni odsouzeno za různé trestné činy téměř 5,5 tisíce cizinců. Nejvíce Slováků, kterých bylo 1 654, a jen o pár desítek méně – 1 607 – bylo Ukrajinců.
X X X
Zelenskyj radí Gruzii. Gruzínský sen válku odmítá.
Gruzínská vládní strana Gruzínský sen odmítá rady Volodymyra Zelenského, aby se vypořádala s otázkou územní celistvosti své země silovou cestou, prohlásil to předseda gruzínského parlamentního výboru pro kavkazské otázky Beka Odisharia.
Otázku urovnání vztahů s Abcházií a Jižní Osetií chce řešit mírovou cestou a nikoli vojenskými prostředky. Odisharia také prohlásil, že Gruzie má „mírový plán, který zahrnuje především obnovení kontaktů s Abcházci a Osetinci a teprve poté řešení územních otázek. „Hledáme cesty k srdcím. Gruzínci, Abcházci a Osetinci musí koexistovat v míru,“ řekl a popřál „lidu Ukrajiny, aby ukrajinské úřady nejprve vyřešily své vlastní problémy při obnově územní celistvosti“.
Další člen Dreamu, Irakli Kadagišvili, uvítal Zelenského zájem o „územní integritu Gruzie“, ale zdůraznil, že Tbilisi to udělá pouze mírovou cestou. „Gruzie nespojuje otázku obnovení územní celistvosti s žádnou vojenskou akcí. Válka ničí, ne obnovuje,“ – poznamenal.
Portál EADaily uvedl, že Zelenskyj, který na dálku hovořil k účastníkům summitu Společných expedičních sil ve švédském Gotlandu, vyzval Gruzii, aby znovuzískala ztracená území. „To přidá potenciál k naší společné bezpečnosti zde v naší části Evropy. Zvlášť když se díky naší ochraně před Ruskem otevřou Gruzii nové vyhlídky na obnovení její územní celistvosti,“ řekl.
Podle Zelenského takové akce „přispějí k posílení celkové bezpečnosti v Evropě a jsou důležité v historickém kontextu“. Poté, co Rusko prohraje válku, bude mít Evropa historickou šanci na geopolitickou stabilitu podél celé linie od Skandinávie po jižní Kavkaz.
Připomeňme, že Jižní Osetie vyhlásila samostatnost poté, co se s pomoci mírových sil SNS, složených zejména z ruských jednotek, ubránila genocidnímu útoku Gruzie na Cchinvali, ke kterému dal rozkaz Michail Saakašvili. Gruzie byla nakonec donucena k míru a Jižní Osetie a spolu s ní i Abcházie vyhlásily nezávislost.
Loni v létě Zelenskyj odvolal ukrajinského velvyslance v Gruzii, když nedosáhl toho, aby Gruzie otevřela druhou frontu proti Rusku, server vasevec.cz
X X X
Zákaz očerňovací kampaně. Trump nesmí urážet aktéry soudu o manipulaci při volbách
Americká federální soudkyně vydala nařízení, kterým omezuje možnosti exprezidenta Donalda Trumpa vyjadřovat se o aktérech procesu týkajícího se jeho snahy zvrátit výsledek posledních prezidentských voleb. Obžalovanému zakázala slovní útoky na hlavního prokurátora Jacka Smithe a jeho tým, jakož i na pracovníky soudu a svědky, informují americká média. Jak však hodlá příkaz vymáhat, není jasné.
Soudkyně Tanya Chutkanová po pondělní argumentaci obou stran oznámila, že částečně vyhověla žádosti prokuratury, která o vydání restrikcí požádala. Takzvané „umlčovací příkazy“ jsou poměrně běžnou součástí soudních řízení v USA, přičemž obžalovaným za jejich porušování hrozí i stíhání ve vazbě.
„Tohle je o vyjádřeních, která představují hrozbu pro výkon spravedlnosti,“ uvedla Chutkanová. Obžalovanému podle agentury AP vzkázala, že nemůže vést „očerňovací kampaň“ proti prokurátorům a soudním úředníkům. „Žádnému jinému obžalovanému by to nebylo umožněné a neumožním to ani v tomto případu,“ řekla soudkyně.
Rozhodnutí přichází za neustálých Trumpových útoků na činitele i potenciální svědky v různých soudních kauzách. Exprezident například zvláštního vyšetřovatele Smithe označuje za „vyšinutého“, samotnou Chutkanovou zase za „vysoce stranickou“ či „velmi zaujatou“. Také nedávno naznačil, že bývalý nejvýše postavený americký generál Mark Milley, který ve volební kauze spolupracoval s vyšetřovateli, si podle něj zaslouží smrt.
Smithův tým má za to, že Trumpova vyjádření mohou ovlivnit potenciální svědky a porotce a podkopat důvěru veřejnosti v justici. Exprezidentovi právníci naopak jakákoli omezení odmítali i s odkazem na to, že Trump aktuálně vede kampaň s cílem vrátit se do Bílého domu a že požadovaný soudní příkaz by protiústavně omezil jeho politické projevy.
Podle deníku The New York Times (NYT) je z verdiktu jasné, že Chutkanová se snažila najít rovnováhu mezi argumenty dvou stran. Uvedla, že Trump může nadále v obecné rovině napadat ministerstvo spravedlnosti a vyjadřovat názor, že proces je politicky motivovaný, zároveň mu nezakázala kritiku na adresu jí samotné. Co se týče postupu v případě porušení příkazu, řekla, že trest vyhodnotí, až taková situace nastane.
Naprostá nehoráznost, prohlásil mluvčí
Trumpův tým by se proti příkazu mohl odvolat, exprezidentův právník John Lauro nicméně po soudním jednání situaci ihned nechtěl komentovat. Trumpův mluvčí pak v prohlášení verdikt označil za „naprostou nehoráznost“.
Klíčovou otázkou, jak píše web Politico, je nyní to, zda je Trump schopen řídit se soudem vydanými restrikcemi projevu. Exprezident z útoků na účastníky svých soudních kauz učinil ústřední součást své předvolební kampaně, přičemž podle NYT stupňuje násilnou rétoriku.
Ta pokračuje i poté, co v létě úřady ve státě Texas zadržely ženu, která Chutkanové nechala v hlasové schránce výhrůžný vzkaz. Na jaře zase televize NBC News přišla s informací, že výhrůžky dostal i soudce Juan Merchan, který dohlíží na trestní proces s Trumpem v New Yorku. Jiný newyorský soudce Arthur Engoron na začátku měsíce Trumpovi zakázal veřejná vyjádření o pracovnících soudu poté, co exprezident s kritickým komentářem sdílel fotografii jeho asistentky.
V trestním řízení nicméně až dosud podobným omezením nečelil. Trump je obžalován ve čtyřech případech a dohromady mu prokurátoři připisují 91 trestných činů, přesto je stále jasným favoritem na zisk nominace Republikánské strany do prezidentských voleb v roce 2024.
X X X
Co zmůže diplomacie? Blinken se vrátil od Arabů do Izraele, angažuje se i Putin
Americký ministr zahraničí Antony Blinken se v pondělí vrátil do Izraele, kde byl kvůli válce Izraele s palestinským hnutím Hamás už minulý čtvrtek. V předchozích dnech Blinken o vyostření konfliktu jednal v několika arabských zemích. Situaci v Izraeli se v pondělí věnoval také ruský prezident Vladimir Putin, jenž hovořil se svými protějšky ze Sýrie, Íránu, Sýrie, Egypta a Palestiny. Válka Izraele s Hamásem podle některých expertů hrozí přerůst v regionální konflikt.
Blinken v Jeruzalémě jednal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem i s prezidentem Jicchakem Herzogem, kterým zopakoval, že USA podporují právo Izraele bránit se proti terorismu Hamásu.
Izraelský ministr obrany Joav Galant v pondělí Blinkenovi řekl, že „tato válka bude dlouhá, cena za ní bude vysoká, ale my zvítězíme – pro Izrael, pro židovský národ a pro hodnoty, kterým obě země věří“.
Blinken na návštěvě znovu potvrdil závazek USA poskytnout Izraeli veškerou vojenskou pomoc, kterou bude potřebovat ke své obraně. Ministr podle prohlášení rovněž jednal o regionální koordinaci s cílem usnadnit poskytování humanitární pomoci civilistům, jakož i o závazku USA získat zpět rukojmí držené v Pásmu Gazy.
Izraelská média informovala, že ve 20:00 místního času (19:00 SELČ) má v Tel Avivu zasedat izraelský bezpečnostní kabinet. Od víkendu se množí spekulace, že se schyluje k pozemní operaci izraelské armády v Pásmu Gazy. To Izrael od 7. října masivně bombarduje v odvetě za rozsáhlý útok na Izrael, který provedlo palestinské hnutí Hamás, jež v Gaze od roku 2007 vládne.
Útok Hamásu si na izraelské straně vyžádal 1 400 obětí, odvetné vzdušné údery a další operace Izraele v Pásmu Gazy připravily o život podle palestinských úřadů 2 750 lidí.
Blinken v posledních dnech navštívil mimo jiné Saúdskou Arábii, Egypt, Katar, Jordánsko, Bahrajn a Spojené arabské emiráty.
USA usilují o to, aby se do bojů mezi Izraelem a Hamásem nepřidaly další subjekty nepřátelské vůči židovskému státu, především libanonské hnutí Hizballáh či Írán, které dlouhodobě materiálně podporují Hamás. Hizballáh už v posledních dnech také z Libanonu vypálil několik raket na sever Izraele.
Televize Al-Džazíra v pondělí s odvoláním na svůj zdroj z americké vlády uvedla, že návštěvu v Izraeli zvažuje i americký prezident Joe Biden. Podle Al-Džazíry by ale Bidenovu návštěvu mohl vnímat jako provokaci Írán.
Spojené státy jsou velkým spojencem Izraele na Blízkém východě, kde v posledních několika letech přispěly k několika dohodám Izraele s arabskými zeměmi o normalizaci vztahů. V posledních měsících o podobné dohodě jednala s Izraelem Saúdská Arábie, což podle některých včetně Blinkena přispělo k načasování útoku Hamásu na Izrael. Arabské země totiž v minulosti slíbily, že neobnoví vztahy s Izraelem, pokud ten neuzná samostatný palestinský stát. V reakci na odvetné izraelské bombardování Pásma Gazy Rijád rozhovory o normalizaci vztahů s Izraelem přerušil.
Ruský prezident Putin v pondělí o eskalaci izraelsko-palestinského konfliktu a humanitární situaci v Pásmu Gazy telefonicky hovořil se svými protějšky ze Sýrie, Íránu, Sýrie, Egypta a Palestiny Bašárem Asadem, Ebráhímem Raísím, Abdalem Fattáhem Sísím a Mahmúdem Abbásem.
Putin si v pondělí rovněž telefonoval s izraelským premiérem Netanjahuem, kterému podle Kremlu vyjádřil připravenost Ruska pomoci k ukončení konfrontace a k mírovému urovnání.
Putin, na jehož rozkaz ruská vojska před 600 dny rozpoutala válku proti Ukrajině s tisíci civilními oběťmi, zdůraznil nepřijatelnost „násilí proti civilistům“.„Během všech rozhovorů byla hlavní pozornost věnována prudkému vyostření palestinsko-izraelského konfliktu,“ uvedl Kreml podle agentury RIA Novosti.
Putin vyjádřil „krajní znepokojení nad rozsáhlou eskalací bojových akcí, provázených katastrofálním růstem počtu obětí mezi civilními obyvateli a prohlubující se humanitární krizí v Pásmu Gazy“, dodal Kreml.
Ten podle agentury TASS také uvedl, že v telefonátech „zazněly vážné obavy, že konflikt pravděpodobně přeroste v regionální válku“.
Putin také vyslechl své protějšky, zdůrazňujících vyhrocenost humanitární situace v Pásmu Gazy a nutnost zrušit izraelskou blokádu, aby do Gazy mohly být neprodleně dodány léky, potraviny a další životně nezbytné zboží.
Ruský prezident minulý pátek varoval před pozemní operací Izraele v Pásmu Gazy, která by si podle něj vyžádala „zcela nepřijatelné“ ztráty mezi civilisty.
Na summitu postsovětských států v Biškeku Putin prohlásil, že Izrael se stal terčem bezprecedentně krutého útoku a má právo na sebeobranu. Konflikt by ale podle něj měl být vyřešen mírovými prostředky a vytvořením palestinského státu.
X X X
Sporný most na Sicílii se přiblížil, Itálie v rozpočtu vyčlení 12 miliard eur
Itálie vyčlení 12 miliard eur (296 miliard korun) na výstavbu obřího mostu mezi pevninou a ostrovem Sicílie. Oživuje tak projekt, který se zdál být před deseti lety definitivně opuštěn. Peníze mají být investovány několik let a první tři splátky mají být vyplacené do roku 2026.
Řekl to na tiskové konferenci při představování vládního rozpočtu na příští rok ministr hospodářství Giancarlo Giorgetti.
Most je plánován už desítky let. Společnost, která byla vytvořena, aby dohlížela na jeho výstavbu, však byla v roce 2013 zrušena v rámci snahy vlády snížit výdaje a rostoucí státní dluh.
Most spojující Sicílii s jižním regionem Kalábrie by měl být dlouhý přibližně pět kilometrů. Jeho střední rozpětí má měřit 3,3 kilometru, čímž by překonal stávající rekordní rozpětí mostu 1915 Çanakkale přes průliv Dardanely v Turecku, které činí 2,02 km.
Minulý měsíc konsorcium vedené italskou skupinou Webuild uvedlo, že odevzdalo přepracovanou verzi projektu, aktualizovanou podle nejnovějšího technologického vývoje a technických předpisů.
Most je v Itálii velmi rozdělujícím tématem. Vyvolává ostrou kritiku od těch, kteří zpochybňují rozumnost jeho výstavby v aktivní zóně zemětřesení, a lidí tvrdících, že by to bylo plýtvání penězi a poškodí krajinu a ekosystém.
Projekt však má silnou podporu těch, kteří věří, že rychlé železniční a silniční spojení by podpořilo chronickou zaostalost ekonomiky jižní Itálie. Zastánci mimo jiné uvádějí, že most by umožnil nákladním lodím ze Suezského průplavu vykládat zboží na Sicílii, odkud by vlaky odvážely zboží na sever. Snížila by se tak potřeba nákladných plaveb přes Středozemní moře.
V současnosti musí auta, nákladní automobily a vlaky překonávat úžinu, která odděluje sicilskou Messinu od „špičky“ italské pevniny, trajektem. Cesta od vyplutí do zakotvení trvá přibližně 20 minut.
„Chci slavnostně otevřít staveniště v létě 2024,“ řekl ministr infrastruktury Matteo Salvini, který je také lídrem koaliční strany Liga. Salvini zařadil most mezi hlavní priority vládního programu, upozornila agentura Reuters.
X X X
Záhadná smrt Putinova diplomata: Našli ho v hotelu, případ šetří policie. Infarkt, tvrdí Kreml
Policie vyšetřuje další z podezřelých úmrtí ruských úředníků a podnikatelů. Dvaašedesátiletý ruský diplomat Nikolaj Kobrinec byl nalezen bez známek života v hotelu v tureckém Istanbulu, informuje The Sun. Podle Moskvy zemřel Kobrinec náhle na infarkt, případ však řeší místní policie.
Diplomat se v Turecku účastnil summitu velvyslanců. Ve čtvrtek okolo druhé odpoledne se měl ubytovat na pokoji v hotelu Taksim v Istanbulu, kde už zůstal. Kolegové se po něm začali shánět až ráno, když nepřišel na schůzku. Obrátili se na hotelové zaměstnance, těm se však s Kobrincem nedařilo telefonicky spojit a vydali se k němu na pokoj. Poté, co uviděli jeho bezvládné tělo ležet na posteli, přivolali lékaře.
Policisté okamžitě zahájili vyšetřování. Ohledali hotelový pokoj a prošli kamerové záznamy. Tělo ruského diplomata převezli lékaři k pitvě do istanbulského ústavu soudního lékařství.
„Odešel talentovaný diplomat, zkušený vůdce a vnímavý mentor, který celý svůj pracovní život zasvětil obhajobě zahraničně-politických zájmů vlasti,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Kobrinec působil od roku 2019 jako vedoucí odboru pro celoevropskou spolupráci.
Odborníci na bezpečnost už několikrát obvinili ruského prezidenta Putina, že řídí „mafiánský stát“, který se neštítí vraždit své odpůrce, uvedl The Sun. O život mělo takto přijít od začátku invaze na Ukrajinu nejméně 40 osob. Mnoho z nich zemřelo náhle a za podezřelých okolností, například po pádu z okna. Zatím poslední obětí měl být podle tohoto listu šéf ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin.
X X X
Podvody za 650 milionů? Soud odročil jednání v kauze skupiny podnikatele Savova
Městský soud v Praze v pondělí odročil jednání kauzy údajných daňových podvodů, kterých se měli dopustit podnikatel František Savov a dalších deset lidí. Způsobenou škodu státní zastupitelství vyčíslilo na více než 650 milionů. Česku se stále nepovedlo dosáhnout vydání Savova z Velké Británie, soudkyně ho chce vyslechnout přes videokonferenci.
„Přijde mi vhodné, aby se k tomu pan Savov vyjádřil, zvažuji spojení přes videokonferenci,“ řekla obviněným předsedkyně senátu Daniella Sarah Sotolářová.
Soudkyně chce, aby průběh jednání byl ucelený a obžalovaní nemuseli chodit na soud jen kvůli několika svědkům. Podle Sotolářové není vyloučené, že se do konce roku Savova podaří vydat do Česka.
Proto se s advokáty domluvila na několika termínech na konci ledna, v únoru a březnu. Měly by být vyhrazené delší bloky jednání. Jeden z obžalovaných požádal o odročení pondělního líčení kvůli tomu, že se mu v noci udělalo špatně, čemuž Sotolářová vyhověla.
Podle obžaloby skupina v letech 2009 až 2012 vytvořila skupinu společností, které nevykonávaly ekonomickou činnost, nevedly účetnictví a na finanční úřad podávaly prostřednictvím obviněných fiktivní daňová přiznání, včetně faktur.
„Na základě nepravdivých údajů uvedených v daňových přiznáních k dani z přidané hodnoty následně těmto společnostem vznikaly nároky na nadměrné odpočty daně z přidané hodnoty,“ popsal loni na podzim mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
Stamilionové částky, které finanční úřad vyplatil na bankovní účty společností, byly podle obžaloby téměř jedinými příjmy těchto firem. Peníze pak obvinění měli přeposílat na jiné bankovní účty, včetně zahraničních. Přesná výše vzniklé škody je podle vyšetřovatelů 652 458 854 korun.
Deset obžalovaných viní státní zástupkyně z krácení daní, a to částečně dokonaného, částečně ve stadiu pokusu. Sedmi z obžalovaných klade za vinu také praní špinavých peněz. Za krácení daní se škodou velkého rozsahu hrozí pět až deset let vězení.
Z anonymizované obžaloby podle agentury ČTK vyplývá, že mezi 11 stíhanými jsou vedle Savova podnikatelé, dále taxikář, starobní a invalidní důchodce, administrativní pracovnice a také dva právníci, z nichž jeden má pozici spolupracujícího obviněného.
Policie případ vyšetřovala 8,5 roku. Savov se soudu nezúčastní, stále je ve Velké Británii, kde v roce 2019 požádal o azyl. Britské soudy v minulosti opakovaně rozhodly o vydání Savova do vlasti.
V ČR byl Savov známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta. Právě v sídle vydavatelství zasahovali v roce 2013 kvůli daňové kauze policisté. Do portfolia Mladé fronty patřil například deník E15, týdeník Euro či časopis Lidé a Země. Část titulů včetně deníku E15 od Savova v roce 2016 koupila společnost CN Invest z mediální skupiny ovládané Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem
X X X
Terorista v Bruselu zastřelil dva lidi a utekl, Belgie zrušila fotbal se Švédskem
Po střelbě v centru Bruselu zemřeli nejméně dva lidé. Útočník, který po nich střílel na ulici, vykřikoval islamistická hesla a je stále na útěku. Oběťmi jsou dva švédští fotbaloví fanoušci. Podle premiéra Alexandra De Crooa je čin spojený s terorismem a úřady zvýšily stupeň varování. Kvůli útoku byl předčasně ukončen večerní fotbalový zápas Belgie se Švédskem.
Vyšetřování ujala federální prokuratura zabývající se teroristickými činy, uvedla agentura AFP. Belgie zvýšila stupeň varování před terorismem, napsal web Sudinfo.be.
V Bruselu nyní platí nejvyšší stupeň varování před terorismem, pro zbytek země pak druhý nejvyšší.
Střelba se podle webu televize RTBF ozvala kolem 19:15 SELČ u náměstí Sainctelette nacházejícího se asi kilometr severně od historického centra belgické metropole.
Média s odvoláním na záběry z videa poskytnutého svědkem události uvádějí, že muž v oranžové vestě a helmě nejprve vypálil na člověka ve vstupním prostoru jedné z budov a pak střílel na lidi jedoucí v taxi. Podle svědků webu Sudinfo.be při činu vykřikoval heslo Alláhu akbar (arabsky Bůh je velký). Poté ujel na motorce.
Policejní mluvčí Ilse Vande Keereová uvedla, že policisté brzy dorazili na místo a uzavřeli bezprostřední sousedství.
Mrtvými jsou dva švédští fotbaloví fanoušci, kteří do Bruselu přijeli na kvalifikační zápas svého týmu s Belgií o postup na mistrovství Evropy. Podle švédské televize TV6 o přestávce zápasu švédští fotbalisté oznámili, že už do druhého poločasu nenastoupí, a belgický tým s tím souhlasil.
Švédská fotbalová reprezentace hrála s Belgií na stadionu Heysel, asi pět kilometrů od místa střelby. Zápas byl kvůli střelbě ukončen po prvním poločase za stavu 1:1.
„Právě jsem vyjádřil upřímnou soustrast švédskému premiérovi po dnešním večerním hrozivém útoku na švédské občany v Bruselu… Jako blízcí partneři bojujeme proti terorismu společně,“ uvedl velgický premiér Alexander De Croo na síti X.
Francouzský prezident Emmanuel Macron označil útok za čin islámského terorismu. Švédský ministr spravedlnosti Gunnar Stromer mluvil o hrozné zprávě a dodal, že Stockholm intenzivně zjišťuje podrobnosti. Útok odsoudila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
X X X
Zákaz očerňovací kampaně. Trump nesmí urážet aktéry soudu o manipulaci při volbách
Americká federální soudkyně vydala nařízení, kterým omezuje možnosti exprezidenta Donalda Trumpa vyjadřovat se o aktérech procesu týkajícího se jeho snahy zvrátit výsledek posledních prezidentských voleb. Obžalovanému zakázala slovní útoky na hlavního prokurátora Jacka Smithe a jeho tým, jakož i na pracovníky soudu a svědky, informují americká média. Jak však hodlá příkaz vymáhat, není jasné.
Soudkyně Tanya Chutkanová po pondělní argumentaci obou stran oznámila, že částečně vyhověla žádosti prokuratury, která o vydání restrikcí požádala. Takzvané „umlčovací příkazy“ jsou poměrně běžnou součástí soudních řízení v USA, přičemž obžalovaným za jejich porušování hrozí i stíhání ve vazbě.
„Tohle je o vyjádřeních, která představují hrozbu pro výkon spravedlnosti,“ uvedla Chutkanová. Obžalovanému podle agentury AP vzkázala, že nemůže vést „očerňovací kampaň“ proti prokurátorům a soudním úředníkům. „Žádnému jinému obžalovanému by to nebylo umožněné a neumožním to ani v tomto případu,“ řekla soudkyně.
Rozhodnutí přichází za neustálých Trumpových útoků na činitele i potenciální svědky v různých soudních kauzách. Exprezident například zvláštního vyšetřovatele Smithe označuje za „vyšinutého“, samotnou Chutkanovou zase za „vysoce stranickou“ či „velmi zaujatou“. Také nedávno naznačil, že bývalý nejvýše postavený americký generál Mark Milley, který ve volební kauze spolupracoval s vyšetřovateli, si podle něj zaslouží smrt.
Smithův tým má za to, že Trumpova vyjádření mohou ovlivnit potenciální svědky a porotce a podkopat důvěru veřejnosti v justici. Exprezidentovi právníci naopak jakákoli omezení odmítali i s odkazem na to, že Trump aktuálně vede kampaň s cílem vrátit se do Bílého domu a že požadovaný soudní příkaz by protiústavně omezil jeho politické projevy.
Podle deníku The New York Times (NYT) je z verdiktu jasné, že Chutkanová se snažila najít rovnováhu mezi argumenty dvou stran. Uvedla, že Trump může nadále v obecné rovině napadat ministerstvo spravedlnosti a vyjadřovat názor, že proces je politicky motivovaný, zároveň mu nezakázala kritiku na adresu jí samotné. Co se týče postupu v případě porušení příkazu, řekla, že trest vyhodnotí, až taková situace nastane.
Naprostá nehoráznost, prohlásil mluvčí
Trumpův tým by se proti příkazu mohl odvolat, exprezidentův právník John Lauro nicméně po soudním jednání situaci ihned nechtěl komentovat. Trumpův mluvčí pak v prohlášení verdikt označil za „naprostou nehoráznost“.
Klíčovou otázkou, jak píše web Politico, je nyní to, zda je Trump schopen řídit se soudem vydanými restrikcemi projevu. Exprezident z útoků na účastníky svých soudních kauz učinil ústřední součást své předvolební kampaně, přičemž podle NYT stupňuje násilnou rétoriku.
Ta pokračuje i poté, co v létě úřady ve státě Texas zadržely ženu, která Chutkanové nechala v hlasové schránce výhrůžný vzkaz. Na jaře zase televize NBC News přišla s informací, že výhrůžky dostal i soudce Juan Merchan, který dohlíží na trestní proces s Trumpem v New Yorku. Jiný newyorský soudce Arthur Engoron na začátku měsíce Trumpovi zakázal veřejná vyjádření o pracovnících soudu poté, co exprezident s kritickým komentářem sdílel fotografii jeho asistentky.
V trestním řízení nicméně až dosud podobným omezením nečelil. Trump je obžalován ve čtyřech případech a dohromady mu prokurátoři připisují 91 trestných činů, přesto je stále jasným favoritem na zisk nominace Republikánské strany do prezidentských voleb v roce 2024.
X X X
Péče o nevyléčitelně nemocné je lepší, její další plánování ale selhává, míní NKÚ
Kvalita i dostupnost paliativní péče zaměřené na nevyléčitelně nemocné se v Česku v letech 2017 až 2021 zvýšila. I přesto ale ministerstvo zdravotnictví selhalo při plánování investičního programu, jehož hlavním cílem bylo navýšení počtu hospicových lůžek. V pondělí to ve zveřejněné zprávě uvádí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
Resort podle něj také provedl jen minimum kontrol využití dotací ze státního rozpočtu. Mluvčí ministerstva uvedl, že resort už přijal některá nápravná opatření a na základě kontroly NKÚ přijme další, především ke zlepšení kontrolního systému a poskytování národních dotací.
Peníze Evropské unie a státu určené na podporu paliativní péče vedly podle kontrolorů ke zlepšení dostupnosti domácí paliativní péče i péče o nevyléčitelně nemocné v nemocnicích a hospicích. Lepší je rovněž vybavenost zařízení poskytujících tento druh služeb a zvýšila se informovanost odborné i laické veřejnosti, konstatuje NKÚ.
Ministerstvo zdravotnictví však podle kontrolorů selhalo při plánování investičního programu, jehož hlavním cílem bylo navýšit za 67,5 milionu korun počet hospicových lůžek o 40. „Tento plán v roce 2021 – tedy již v průběhu programu – snížilo na polovinu, avšak cenu ponechalo na původní výši,“ konstatuje NKÚ. Při přípravě programu podle něj resort neprovedl řádnou analýzu předpokládaných nákladů na vznik jednoho nového hospicového lůžka a významně tyto náklady podhodnotil.
„Kvůli nerealistickému plánu ministerstva zdravotnictví nebyl tento záměr dosud splněn a část prostředků připravených k podpoře zůstala v uvedených letech nevyužita,“ konstatoval NKÚ. Podle výpočtů kontrolorů bylo v letech 2017 až 2021 vyčerpáno pouze 6,3 procenta z plánované částky 80,5 milionu korun. Nevyužito zůstalo také přes 30 procent dotací spolufinancovaných z rozpočtu EU na projekty domácí paliativní péče a přes deset procent peněz na projekty nemocniční paliativní péče.
Ministerstvo v pondělí v reakci na zjištění NKÚ uvedlo, že na investiční program vyčerpalo ze státního rozpočtu přes 37 milionů korun. „Jedná se o 63 procent finančních prostředků skutečně alokovaných v programu, neboť reálně bylo ze státního rozpočtu na financování programu určeno cca 59 milionů Kč,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Zároveň poukázal na to, že cíl programu, kterým je existence alespoň pěti lůžek hospicové péče na 100 tisíc obyvatel, byl naplněn.
Kontroloři dále odhalili, že ministerstvo nerozdělovalo dotace vždy transparentně a chybovalo při administraci projektů. NKÚ rovněž poukazuje na to, že ministerstvo provedlo v letech 2017 až 2021 minimum kontrol využití dotací poskytnutých ze státního rozpočtu. Naproti tomu u projektů spolufinancovaných z unijního rozpočtu ministerstvo kontrolovalo všechny příjemce, zjistilo nedostatky a ukládalo nápravná opatření.
Ministerstvo v pondělí uvedlo, že již přijalo některá nápravná opatření. „Na základě výstupů kontroly NKÚ budou přijata další opatření, která povedou především ke zlepšení vnitřního kontrolního systému a poskytování národních dotací,“ dodal mluvčí.
Kromě ministerstva zdravotnictví prověřil NKÚ i 12 vybraných poskytovatelů paliativní péče. V některých případech kontroloři zjistili méně závažná porušení podmínek, za kterých jim byly dotace poskytnuty. „Kontrolované projekty, zaměřené na problematiku mobilní specializované paliativní péče a činnost nemocničních paliativních týmů, plnily stanovené cíle,“ uzavřel NKÚ.
X X X
Sto tisíc Čechů snídá pivo, dva miliony jsou ráno o hladu, zjistil průzkum
Češi v povědomí o zdravém stravování zaostávají za evropským průměrem. Jako zdravé tuzemští strávníci vnímají hlavně čerstvé potraviny, méně řeší například příliš velké porce. Při výběru restaurace se navíc Češi stále řídí především cenami, které dlouhodobě rostou. Oproti roku 2020 za oběd průměrně zaplatíme o 46 korun více. Pětina vynechává snídani, zato každý stý Čech si ráno dává pivo.
K snídani klidně párek, nejčastěji ale jogurt, cereálie nebo vajíčka. K obědu maso s bramborem nebo rýží. Večeři má většina Čechů studenou, na závěr dne si často dopřejeme i alkohol, ideálně víno nebo pivo.
Češi dokážou rozeznat zdravé jídlo od nezdravého. Mají také základní přehled o zásadách správného stravování – mnohdy je pro ně ale obtížné je dodržovat. Snídani si podle nového průzkumu například dopřeje jen 68 procent lidí.
„Ideální slanou snídaní je třeba žitný chléb s trochou másla, lučiny nebo žervé. Obojí samozřejmě doplněné nakrájenou zeleninou a kouskem ovoce,“ doporučuje odborník na zdravou výživu Petr Havlíček.
Pouze necelá třetina denně svačí, stěžejním jídlem dne je pro většinu oběd, který preferují teplý. Naopak více než polovina lidí uvedla, že večeři si ráda dá studenou. Večer si Češi dávají kromě alkoholu i „něco sladkého“ na nervy.
„Pokud bychom se bavili o nejzdravější sladkosti, tak je to kvalitní čerstvá hořká čokoláda. Ta obsahuje řadu biologicky aktivních látek,“ doplňuje Havlíček.
Češi zdravost pokrmu hodnotí zejména na základě čerstvosti ingrediencí (85 procent) a množství salátů či zeleniny (72 procent).
V mnohem menší míře jako zdravé vnímají menší porce (25 procent) či vegetariánskou a veganskou stravu (23 procent).
Oproti zbytku Evropy se navíc při rozhodování, kde a co jíst, mnohem méně řídí výživovou hodnotou jídel, ale spíše dostupností.
„Ačkoliv jsou stravovací návyky každého z nás hodně ovlivněny osobními preferencemi, nejsou tato osobní rozhodnutí jediným významným faktorem. Věda uznává také aspekt, že stravovací návyky významnou měrou utváří i prostředí, které nás obklopuje,“ říká ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.
Zdůrazňuje přitom hlavně důležitost zaměstnání. Češi se totiž v době práce stravují především na a kolem pracoviště. Pokud v práci zdravé a výživné jídlo k dostání nemají, často se spokojí s potravinami z automatů či jídlem z kantýny.
Rozhoduje cena
Podle průzkumu by až 59 procent lidí při pokračujícím růstu cen přistoupilo ke snížení výdajů na nákup jídla a až 92 procent by omezilo návštěvy v restauracích.
Levnější potraviny přitom obvykle bývají méně kvalitní. Čtyři z pěti Čechů se přitom obávají, že dojde k dalšímu zdražování. Podle výsledků je nabídka zdravých pokrmů vůbec nejméně častým kritériem, podle kterého si obvykle vybíráme restauraci. Mnohem důležitější je poměr ceny a kvality nebo vzdálenost podniku.
„Vlivem různých socioekonomických faktorů se čeští strávníci často odbývají a volí snadno dostupná, avšak nezdravá jídla. Důvody, které rozhodují, jsou především čas a cena,“ informuje Aneta Martíšková ze společnosti Edenred, která průzkum koordinuje.
Až 87 procent respondentů také uvedlo, že je k úpravě jídelníčku a zařazení zdravějších pokrmů přiměje jejich zdravotní stav. Pro 70 procent dotazovaných by byla dostatečným motivátorem chuť a rozmanitost zdravé stravy. Zdravěji Češi naopak zřídkakdy začnou jíst kvůli trendům a etickým či ekologickým důvodům.
Třetina výplaty jde na jídlo
Průzkum se zaměřil také na ceny potravin, což je v Česku již několik měsíců velké téma. Češi za stravování nejčastěji utratí mezi 20 a 30 procenty svých měsíčních příjmů. Ve srovnání s evropským průměrem je objem útraty mírně pod průměrem, podobně si vede Slovensko nebo Rakousko.
Výrazné rozdíly jsou ovšem patrné napříč jednotlivými regiony, kdy například v Karlovarském kraji a na Vysočině až 18 procent strávníků utratí za jídlo více než dvě pětiny svých příjmů. V Libereckém a Plzeňském kraji padne takto významná část rodinného rozpočtu na stravování v pouhých osmi procentech případů.
„Nejdůležitějším předpokladem zdravého stravování je jeho dostupnost. Do té se totiž promítají nejen ceny samotné, ale například i to, kolik má člověk času během obědové pauzy,“ říká viceprezident Hospodářské komory ČR Tomáš Prouza.
To, že ceny dlouhodobě rostou, potvrzují i data z Edenred Restaurant Indexu, který sleduje vývoj průměrné útraty Čechů za obědy. V září Češi za polední menu průměrně zaplatili 185 korun. V porovnání se stejným měsícem v roce 2020, kdy hlavní jídlo dne stálo v průměru 139 korun, tak za něj aktuálně zaplatí o třetinu (46 korun) navíc.
Meziročně jeho cena stoupla o 11 korun. Průzkum však ukázal, že v případě potřeby se Češi umí najíst i levněji. Může to ovšem být na úkor kvality potravin. Nejnižší částka, za kterou se Češi naobědvají, se pohybuje mezi 120 a 150 korunami. Jen třetina respondentů uvedla, že si oběd zvládne opatřit za méně než 120 korun.
X X X
Advokátka byla vulgární na soudce a poškodila zámek jednací síně, dostala pokutu
Za vulgární nadávku soudci, narušení důstojnosti advokacie a poškození zámku jednací síně dostala advokátka pokutu 17 300 korun. Žena měla vstoupit do jednací síně při neveřejném jednání a soudní úřednici na adresu soudce říci: „Vyřiďte mu, že je pičus,“ a jednací místnost opustila. O kárném opatření uloženém Českou advokátní komorou (ČAK) informoval Bulletin Advokacie. Jiný advokát dopadl hůře – nezaplatil dluh a skončil v exekuci a ČAK ho proto vyškrtla ze seznamu advokátů.
Advokátka se podle popisu případu dopustila kárného provinění tím, že bez vyzvání vstoupila do jednací síně v budově Městského soudu v Praze ve Slezské ulici. Zde probíhala neveřejná konzultace v insolvenční věci mezi soudcem a insolvenční správkyní za přítomnosti vyšší soudní úřednice. Ti advokátku opakovaně vyzvali k opuštění místnosti, což žena odmítla. Soudce poté za účelem vyvedení kárně obviněné z jednací místnosti zavolal justiční stráž. Advokátka vzápětí přistoupila k vyšší soudní úřednici a na adresu soudce nahlas sdělila: „Vyřiďte mu, že je pičus,“ a jednací místnost opustila. Dveře soudní síně ale zavřela takovou silou, že poškodila jejich zámek.
Co se týče postihu hůře dopadl u Kárné komise ČAK advokát, který byl kvůli neplnění závazků zcela vyškrtnut ze seznamu advokátů. Ačkoliv mu byla rozsudkem Městského soudu v Praze uložena povinnost zaplatit stěžovateli částku ve výši 1 106 701,50 Kč do tří dnů od právní moci rozsudku, tuto povinnost do současné doby nesplnil. Stěžovatel se tak musel domáhat zaplacení v exekučním řízení.
Advokát neplní závazky
Advokát v roce 2010 uzavřel se stěžovatelem smlouvu o poskytování právních služeb, jejímž předmětem
bylo zastupování v soudním řízení kvůli nezaplacení dlužné částky. Soud byl v roce 2012 ukončen uzavřením dohody o narovnání. Městský soud v Praze tehdy rozhodl o vrácení částky ve výši 800 000 Kč a jistiny 50 000 Kč. V roce 2013 byla celá částka připsána na účet advokáta. ten ale klienta informoval, že částku započetl do nákladů na právní zastupování. Z rozhodnutí soudu přitom vyplývalo, že částka náleží klientovi. Už v roce 2015 advokáta kvůli celé věci uznala ČAK kárně vinným. Nakonec skončil v exekuci. „Jednáním, kdy kárně obviněný nesplnil a neplní povinnost plnit závazek, který vznikl z titulu náhrady nákladů řízení vedeného pro zaplacení odměny advokáta, porušil kárně obviněný zvlášť závažným způsobem povinnosti advokáta při výkonu advokacie. Tuto skutečnost umocňuje i postoj kárně obviněného k pravomocnému rozhodnutí soudu, které zůstalo v platnosti i po rozhodnutí o mimořádném opravném prostředku, když kárně obviněný prohlásil, že je něm, zda akceptuje rozhodnutí soudu. Takový přístup advokáta – úmyslné nerespektování rozhodnutí soudu – závažným způsobem snižuje důstojnost advokátního stavu,“ uvedla Kárná komise ČAK.
Z kárné praxe ČAK vyplývá, že povinnost advokáta řádně a včas hradit své splatné peněžité závazky se týká všech peněžitých závazků advokáta, nejen těch, které převzal v přímé souvislosti s výkonem advokacie. Podle kárného senátu tak nezbýval jiný postih, než vyškrtnutí advokáta ze seznamu advokátů. „Za popsaných okolností by jiná forma trestu podle názoru odvolacího senátu neodstranila závažné ohrožení veřejného zájmu na zachování důstojnosti a vážnosti advokátního stavu a důvěry společnosti v tento advokátní stav,“ uzavírá ČAK v Bulletinu advokacie, ceskajustice.cz