Protestujúci si priniesli najmä české vlajky a transparenty, ktorými volajú po odstúpení vlády. Na Václavskom námestí v Prahe protestovali v sobotu tisíce ľudí na demonštrácii Česko proti biede. Viacerí rečníci požadovali odstúpenie vlády Petra Fialu. Sú nespokojní s tým, ako kabinet rieši súčasnú situáciu s vysokou infláciou či cenami potravín. Heslá s výzvami na demisiu vlády skandoval aj dav protestujúcich, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
Demonštráciu zvolala strana Právo Rešpekt Odbornosť (PRO) na čele s predsedom Jindřichom Rajchlom. V minulosti pôsobil v hnutí Trikolóra. „Dnes sme sa prišli zhromaždiť, aby sme sa tejto biede postavili. Aby už nikdy nevládli v tejto krajine záujmy nadnárodných korporácií, ale aby nám vládla vláda, ktorá bude mať na prvom mieste záujmy občanov Českej republiky,“ povedal na začiatku demonštrácie Rajchl.
Kritizoval vládu aj Európsku úniu a jej nariadenia. „Nastal čas postaviť sa biede a vziať si našu krajinu naspäť,“ vyhlásil Rajchl a dodal, že protest je len prvým krokom.
Na zhromaždení vystúpila napríklad aj senátorka Jana Zwyrtek Hamplová či právnik Ondřej dostál, ktorý v minulosti spolupracoval s Pirátskou stranou. Zwyrtek Hamplová nedávno zdieľala nepravdivé informácie o tom, že ukrajinskí vojaci, ktorých cvičí česká armáda, šíria v Česku tuberkulózu. Neskôr sa za šírenie dezinformácie ospravedlnila.
Odstúpenie vlády
Protestujúci si priniesli najmä české vlajky a transparenty, ktorými volajú po odstúpení vlády. Jeden z účastníkov cez megafón vyzval účastníkov, aby sa po demonštrácii vrhli na budovu Národného múzea a odstránili z jej fasády ukrajinskú vlajku.
Priamo pod Národným múzeom, ktoré od Václavského námestia delí magistrála, sa zišli odporcovia demonštrácie s vlajkami Ukrajiny aj EÚ. Vyzývali na jednotu v Česku a na podporu Ukrajiny.
Na bezpečnosť protestu dohliadala približne stovka policajtov z poriadkovej, dopravnej a kriminálnej služby. Na mieste boli aj členovia antikonfliktného tímu. Polícia nechcela odhadovať počet účastníkov, námestie však bolo najmä v prvej tretine husto zaplnené.
Strana PRO zaslala vláde list, v ktorom napríklad požaduje odkúpenie 100 percent akcií energetickej spoločnosti ČEZ alebo aby Česko prestalo posielať Ukrajine zbrane. Vyzvala tiež vládu, aby zabránila prevádzkovateľom sociálnych sietí v obmedzovaní slobody prejavu a aby nariadila médiám poskytovať objektívne a vyvážené informácie, aktuality.sk
X X X
Wagnerovci ovládli východ Bachmutu. Mesto je podľa Britov ‚vražednou zónou‘
Žoldnieri ruskej Wagnerovej skupiny za posledné štyri dni prevzali kontrolu nad väčšinou východnej časti ukrajinského mesta Bachmut, uviedlo vo svojej analýze vývoja bojov na Ukrajine britské ministerstvo obrany.
Zničené centrum mesta Bachmut po ruskom ostreľovaní v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny v piatok 10. februára 2023. Na stene budovy sa nachádza nápis Bachmut miluje Ukrajinu.
Frontová línia sa tam podľa neho teraz nachádza v centre mesta – pri rieke Bachmutke. Ukrajinský generálny štáb vo svojom pravidelnom rannom operačnom hlásení oznámil, že obrancovia krajiny odrazili za uplynulý deň na východe Ukrajiny viac ako sto ruských útokov.
„Ukrajinské sily držia západnú časť mesta a strhli kľúčové mosty cez rieku,“ uvádza k bojom o Bachmut britský rezort obrany, ktorý sa opiera o informácie vojenskej rozviedky. Mestom, ktoré je jedným z hlavných ohnísk súčasných bojov a o ktoré sa bojuje už niekoľko mesiacov, Bachmutka preteká z juhu na sever a oddeľuje jeho východné a západné časti.
„Vzhľadom na to, že ukrajinské jednotky môžu viesť paľbu z opevnených budov na západe, stala sa táto oblasť vražednou zónou,“ uvádza britské ministerstvo, podľa ktorého vzniknutá situácia pravdepodobne značne sťažuje situáciu Wagnerovej skupine, ktorá sa pokúša pokračovať v útoku na západ. Šéf ruských žoldnierov Jevgenij Prigožin hlásil ovládnutie východnej časti Bachmutu pred niekoľkými dňami.
Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej poslednej správe o situácii na bojisku píše, že ruské invázne sily dosiahli v Bachmute zisky a zrejme „vypratávajú“ východné časti mesta. „Nové zábery z dronu zverejnené 10. marca ukazujú ruských vojakov, ako pod hrozbou použitia zbraní odvádzajú civilistov z budov vo východnom Bachmute na neznáme miesto,“ uvádza inštitút.
„Zábery zverejnené 10. marca naznačujú, že ruské sily postúpili na nové pozície v severozápadnom Bachmute do vzdialenosti 800 metrov od závodu na spracovanie kovov AZOM,“ dodáva ISW. Ruskí vojenskí blogeri tvrdia, že žoldnieri Wagnerovej skupiny už vstúpili do komplexu pretekov. „Zjavné zameranie ruského útoku na priemyselnú zónu AZOM naznačuje, že ruské sily uprednostňujú čelný útok na opevnené pozície v takticky náročnej priemyselnej oblasti, namiesto toho, aby sa rozhodli pre širšie obkľúčenie západného Bachmutu cez útoky na Chromove,“ dodáva ISW.
Ukrajinský generálny štáb v rannom hlásení uviedol, že Ukrajinci odrazili rad útoku v okolí Bachmutu aj na ďalších miestach východu krajiny. Ruské invázne sily podľa neho svoje hlavné úsilie zameriavajú na útočné akcie v smeroch na Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske./agentury/
X X X
Irán sa dohodol s Ruskom na nákupe stíhačiek Su-35
Teherán začal oslovovať krajiny s cieľom kúpiť stíhačky, aby tak doplnil svoju flotilu.
Irán dosiahol dohodu s Ruskom o nákupe stíhačiek Suchoj Su-35, oznámili v sobotu iránske štátne médiá. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a Reuters.
Vo vyhlásení, ktoré Irán adresoval Organizácii Spojených národov, sa uvádza, že Teherán začal oslovovať krajiny s cieľom kúpiť stíhačky, aby tak doplnil svoju flotilu.
„Rusko oznámilo, že je pripravené ich predať… Stíhačky Suchoj Su-35 sú po technickej stránke akceptovateľné a Irán uzavrel dohodu o ich kúpe,“ citujú iránske média vyjadrenie misie Iránu pri OSN.
V správe iránskej televízie IRIB sa neuvádza, či Rusko dohodu potvrdilo, pričom neboli zverejnené ani bližšie informácie o dohode.
Starnúca flotila
Vzdušné sily Iránu, postihnutého medzinárodnými sankciami, majú starnúcu leteckú flotilu a majú preto ťažkosti so zháňaním náhradných dielov. Iránska letecká flotila sa v súčasnosti skladá prevažne z ruských stíhačiek MiG a Suchoj pochádzajúcich ešte z čias Sovietskeho zväzu. Obsahuje aj niekoľko amerických stíhačiek F-4 a F-5, ktoré Irán nadobudol ešte pred iránskou revolúciou v roku 1979.
Nákupom ruských stíhačiek sa pritom ešte viac prehĺbi obranná spolupráca Teheránu a Moskvy. Ich vzťahy sa v priebehu uplynulého roka posilnili aj napriek vojenskej invázii Ruska na Ukrajinu. Pred spoluprácou Ruska a Iránu pritom varujú napríklad Spojené štáty.
Ukrajina totiž obviňuje Irán z toho, že Rusku dodáva kamikadze drony Šáhid-136. Teherán priznal, že Rusku poslal tieto drony, no trvá na tom, že tak spravil ešte pred inváziou. Moskva odmieta, že by tieto drony pri útokoch na Ukrajine používala, a to napriek tomu, že ich niekoľko už bolo zostrelených, aktuality.sk
X X X
Strana Demokrati nebude OĽaNO 2, tvrdí Eduard Heger
V hnutí OĽaNO nebol dopyt po mojej vízii. Ľudia v hnutí OĽaNO podporovali víziu Igora Matoviča, povedal Eduard Heger v relácii RTVS Sobotné dialógy.
Odkedy poverený premiér Eduard Heger v utorok oznámil vznik strany Demokrati čelí otázkam, prečo bolo nutné zakladať novú stranu a nemohol svoju politickú víziu presadzovať v hnutí OĽaNO.
V Sobotných dialógoch vysvetlil, že o jeho víziu v hnutí OĽaNO nebol dopyt, preto musel založiť vlastnú stranu. Odmietol však, že by to bola myšlienka Igora Matoviča, ako to šéf hnutia OĽaNO tvrdil v médiách.
Podľa slov Hegera tvoril svoju novú politickú víziu spolu s povereným ministrom obrany Jaroslavom Naďom a postupne sa k nej pridávali aj ďalšie osobnosti súčasnej politiky, ktoré doposiaľ neboli v žiadnej strane, ako napríklad poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer, poverený minister hospodárstva Karol Hirman a Andrea Cocherová, ale aj poverený minister životného prostredia Ján Budaj, ktorý je šéfom strany Zmena zdola a ďalšie osobnosti.
Demokrati nechcú polarizovať spoločnosť
Skoršie odlúčenie od hnutia OĽaNO by podľa Hegera prinieslo ešte väčšiu nestabilitu už počas leta, keďže klub OĽaNO by sa rozložil a koalícia by mala ešte menej hlasov ako mala menšinová vláda. Vďaka tomu, že menšinová vláda bola kompaktná sa podľa jeho slov napríklad podarilo splniť ďalší míľnik z Plánu obnovy a odolnosti a získať tak ďalšiu žiadosť o platbu v sume 815 mil. eur. „Ak by sa klub OĽaNO rozložil už v lete, tak celá jeseň by bola politicky veľmi nestabilná, takže v tomto sa Richard Sulík určite mýlil,“ uviedol Heger.
Vyjadril sa aj k tomu, či strana Demokrati, nebude len hnutím OĽaNO 2, ako si to myslí predseda KDH Milan Majerský. „Strana Demokrati nie sú OĽaNO 2, to môžem definitívne potvrdiť,“ reagoval v relácii.
Čo sa týka povolebnej spolupráce si Heger vie predstaviť spoluprácu s tými stranami, ktoré majú záujem o predvídateľnú a vecnú politiku. „Nie je nič na tom, keď človek pomenuje problém, ale byť osobný, to len zbytočne polarizuje spoločnosť a my takúto politiku robiť nechceme,“ vysvetlil Heger.
Reakcia Hegera na kritiku Hirmana zo strany Matoviča
Na margo kritiky, ktorá zaznieva z úst jeho niekdajšieho straníckeho šéfa Igora Matoviča napríklad na súčasne povereného ministra hospodárstva Karola Hirmana, ktorý je aj tvárou strany Demokrati, reagoval takto: „To, že ma niekto kritizuje, ešte ako problém nevidím, otázka je, či je tá kritika vecná a pravdivá. Nemyslím si, že v prípade Karola Hirmana je kritika vecná a pravdivá. Karol Hirman odvádza v rezorte dobrú prácu, prevzal tento rezort po Richardovi Sulíkovi, ktorý nepripravil veľa vecí, z hľadiska energetickej pomoci občanom a firmám a musel to urobiť za jeseň, takže musel urobiť doslova husárske kúsky“.
Poznamenal, že v prípade riešenia energetickej krízy štát nebol na niečo také pripravený, pretože ide o pomoc pre stovky tisíc firiem. Priznal však, že komunikačný nábeh rezortu v čase, keď firmy dostávali zálohové platby a nevedli, čo majú robiť, trval dlhšie. Skonštatoval, že v minulosti skôr firmy platili štátu, napokon sa však podarilo takúto architektúru vytvoriť a štátnu pomoc už dnes firmy čerpajú.
V čom vidí Heger rozdiel medzi stranou Hlas a Demokrati
Potvrdil, že intenzívne rokovania o možnej spolupráci strany Demokrati prebiehajú aj s Jurajom Šeligom, či stranou Za ľudí, nevylúčil ani stranu Lucie Ďuriš Nicholsonovej Jablko, keď vznikne.
Naopak z povolebnej spolupráce vylúčil stranu Hlas. „Rozdiel medzi našou stranou a stranou Hlas je jasný práve v našich hodnotách aj morálnom kompase. Nikto z nás nedisponuje majetkom, ktorý nevie preukázať ako získal. Nikto z nás nie je obvinený z rôznych korupčných škandálov, o nikom z nás nevypovedajú nominanti,“ reagoval Heger a spomenul aj byt Petra Pelegriniho za 410-tisíc eur, ktorý si kúpil na nábreží v najlukratívnejšej časti Bratislavy. Podľa Hegera sa na takýto byt nedá zarobiť z platu poslanca ani premiéra. Šéf Hlasu síce byt vysvetľoval na pôde parlamentu, ale podľa neho to zostalo nevysvetlené.
Poverený premiér Eduard Heger chce krajinu priviesť k predčasným voľbám a po nich má ambíciu pokračovať v naštartovaných reformách, ktoré jeho vláda začala, aktuality.sk
X X X
Slovensko predbehlo ČR v tvorbe verejného aj súkromného dlhu
Po prepočte verejného dlhu na jedného obyvateľa by každý občan Slovenska musel na jeho splatenie vynaložiť 11 200 eur, kým Čechom by stačilo vyskladať sa po 9 650 eur.
Zadlžuje sa nielen Slovensko ako štát, ale aj jeho obyvatelia.
Spolu s dobiehaním ekonomickej úrovne sa Slovensku od rozdelenia s Českou republikou podarilo postupne predbehnúť susednú krajinu v tvorení dlhu. Zadlženosť SR bola pritom ešte v roku 2008, pred začiatkom finančnej krízy, na rovnakej úrovni ako v Česku, a to na úrovni 28 percent hrubého domáceho produktu (HDP).
„Slovensku sa však odvtedy podarilo nazhromaždiť dlhy vo výške 60 percent HDP. Česko má verejný dlh v hodnote 42 percent HDP,“ priblížil v aktuálnej analýze ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík. Po prepočte na jedného obyvateľa to znamená, že každý občan Slovenska by musel na splatenie verejného dlhu vynaložiť 11.200 eur, kým Čechom by stačilo vyskladať sa po 9650 eur.
Obdobným vývojom ako verejný dlh si podľa neho prešiel aj súkromný dlh domácností. „Kým v roku 2008 boli naše domácnosti najmenej zadlžené v rámci V4, dnes sú s náskokom na prvom mieste. V pomere k hodnote, ktorá sa v danej krajine vyprodukuje, to je 45 percent HDP na Slovensku a 33 percent HDP v Česku,“ vyčíslil analytik. Na každého Slováka tak pripadá dlh 8320 eur v podobe úverov. V Česku to vychádza 7504 eur na obyvateľa.
Či je zadlženosť dobrým, alebo zlým javom, závisí podľa Fojtíka od toho, ako efektívne sa požičané peniaze využijú. Môže ísť o efektívnu investíciu, ktorá prinesie v budúcnosti ďalší úžitok, alebo sa financie iba „prejedia“.
„Nižšia zadlženosť dáva priestor požičiavať si v budúcnosti a tak podporiť ekonomický rast, na druhej strane platí, že zadlženosť je znakom funkčného finančného sektora a jedným z prejavov silnej a fungujúcej ekonomiky. Samozrejme, nehovoríme o prípade Grécka a podobných krajín,“ vysvetlil analytik.
Po rozdelení spoločného štátu bol rozdiel medzi výkonnosťou českej a slovenskej ekonomiky takmer 50 percent. Za 30 rokov samostatných republík sa však tento rozdiel podarilo výrazne zmierniť. „Za naším západným susedom zaostávame už iba o 10 percent, čo sa odzrkadľuje vo viacerých ukazovateľoch ovplyvňujúcich kvalitu života, najmä miere nezamestnanosti,“ podčiarkol Fojtík./agentury/
X X X
Lavrov varuje vazalov pred USA, „majdan“ v Gruzínsku hodil na Západ
Rusko varovalo svojich spojencov, ktorí boli kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu, aby sa nezbližovali so Spojenými štátmi. Zároveň odsúdilo protesty v Gruzínsku, ktoré prirovnalo k „majdanu“, ukrajinskej prozápadnej revolúcii z roku 2014, informuje agentúra Reuters.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na tlačovej konferencii so saudskoarabským kolegom princom Fajsalom bin Farhanom Al-Saudom po ich rozhovoroch v Moskve vo štvrtok 9. marca 2023.
„Zdá sa mi, že všetky krajiny ležiace v okolí Ruskej federácie by si mali urobiť vlastné závery o tom, aké nebezpečné je vydať sa na cestu začlenenia sa do ‚zóny zodpovednosti‘ Spojených štátov, do zóny ich záujmov,“ povedal v štátnej televízii šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.
Masové protesty v Gruzínsku z posledných dní sú podľa Lavrova „veľmi podobné kyjevskému majdanu“. Odkazoval tým na vlnu protestov a nepokojov na Ukrajine v rokoch 2013 a 2014, ktorá viedla k pádu režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyča.
Lavrovove vyjadrenia podľa agentúry Reuters svedčia o nervozite Moskvy vyvolanej oslabovaním autority Ruska v postsovietskom priestore — od Arménska a Azerbajdžanu na južnom Kaukaze po Kazachstan a Tadžikistan v strednej Ázii.
Protesty zinscenované Západom
K tomuto oslabovaniu pozície Ruska prispela vojenská agresia voči Ukrajine. Oponenti ruského prezidenta Vladimira Putina predpovedajú, že invázia na Ukrajinu môže vyústiť v ďalšiu fázu rozpadu niekdajšieho Sovietskeho zväzu, v rámci ktorej sa bývalé satelity Moskvy začnú prikláňať buď k Západu, alebo k Číne.
Lavrov ďalej tvrdil, že udalosti v Gruzínsku boli zinscenované Západom s cieľom získať na svoju stranu ďalšieho zo spojencov Ruska. „V skutočnosti ide o pokus vynútiť si zmenu vlády,“ vyhlásil Lavrov s tým, že kontroverzný návrh zákona o „zahraničných agentoch“, ktorý protesty vyvolal, bol len zámienkou k pokusu o prevrat.
Svoje tvrdenia však nepodložil žiadnymi dôkazmi, zdôrazňuje Reuters.
Demonštranti v Gruzínsku popierajú obvinenia Ruska, že by boli len bábkami Západu. Zdôrazňujú, že do ulíc vyšli z vlastnej iniciatívy, pretože nesúhlasili so zákonom, ktorý mal postihnúť organizácie dostávajúce finančné prostriedky z cudziny. Podľa demonštrantov by prijatie tejto právnej normy ohrozilo demokraciu a občiansku spoločnosť v Gruzínsku.
Podobný zákon už platí v Rusku, kde sa často zneužíva na zastavenie alebo ukončenie činnosti organizácií a médií, ktoré informujú o názoroch kritických voči vláde a Kremľu. Gruzínsky parlament v piatok v reakcii na vlnu protestov sporný legislatívny návrh stiahol./agentury/
X X X
Rusko zaradilo Svetový fond na ochranu prírody na zoznam zahraničných agentov
Rusko zaradilo na zoznam tzv. zahraničných agentov Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Rozhodlo o tom ruské ministerstvo spravodlivosti, podľa ktorého táto organizácia využíva svoje údajné aktivity v oblasti ochrany životného prostredia na ovplyvňovanie politiky.
Miestna pobočka WWF uviedla, že sa proti rozhodnutiu odvolá, informuje agentúra DPA. Ministerstvo uviedlo, že „predstavitelia WWF sa svojou údajnou činnosťou v oblasti ochrany prírody, životného prostredia a biodiverzity snažili ovplyvňovať rozhodnutia výkonných a legislatívnych orgánov Ruskej federácie.“ WWF podľa rezortu „bránil realizácii priemyselných a infraštruktúrnych projektov“.
Ruská vláda doteraz pridala na zoznam „zahraničných agentov“ už desiatky mimovládnych organizácií, nezávislých médií a osôb. Mimovládne organizácie sa sťažujú, že toto označenie im komplikuje alebo znemožňuje pôsobenie v Rusku./agentury/
X X X
Piesočná búrka uzavrela diaľnicu pri Bratislave. Inde spadli, stromy, billboard aj elektrické vedenie
Diaľnica D2 bola obojsmerne uzavretá od hraničného priechodu Čunovo po križovatku s D4 (Jarovce). Dôvodom bola piesočná búrka. Poobede ju otvorili.
Pre piesočnú búrku a zníženú viditeľnosť uzavrela polícia diaľnicu pre Bratislave.
Policajti v danom úseku diaľnice D2 dokumentovali škodové udalosti. Bola tam znížená viditeľnosť. „Žiadame vodičov, aby využili alternatívne trasy a tomuto úseku sa úplne vyhli,“ upozornila hovorkyňa polície Silvia Šimková.
Bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti doplnila, že zdokumentovala dve škodové udalosti s predbežnou výškou škody 10 000 eur. „Na mieste nebol zranený žiadny účastník,“ priblížila.
Pre piesočnú búrku a zníženú viditeľnosť uzavrela polícia diaľnicu pre Bratislave.
Na horách môže byť orkán
Na horách v okrese Brezno, Liptovský Mikuláš a Poprad sa môže v sobotu podvečer vyskytnúť orkán. Platí preto výstraha tretieho stupňa pred vetrom na horách, vydaná je do 19.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.
„Na horách v polohách približne nad 1900 metrov sa miestami očakáva výskyt mimoriadne silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu alebo priemernú rýchlosť 110 až 120 kilometrov za hodinu, to jest mohutná víchrica až orkán,“ vysvetlili meteorológovia.
Predpokladaná rýchlosť vetra je podľa SHMÚ v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku či horolezectvo.
Pre silný vietor a popadané konáre zostala v sobotu zavretá zoologická záhrada v Bratislave. Informuje o tom na sociálnej sieti.
Starosta bratislavskej mestskej časti Jarovce Jozef Uhler taktiež na sociálnej sieti priblížil, že silný vietor spôsobil mnoho škôd. Zatiaľ najväčšie evidujú na cintoríne. „Aj napriek tomu, že v lete boli ošetrené všetky stromy, niektoré konáre taký silný vietor nezvládli. Viaceré hroby sú poškodené, niektoré z dôvodu pádu konára a niektoré padli samy,“ povedal s tým, že v okolí hrobov je mnoho rozbitého skla, pretože vietor pozhadzoval svietniky.
Uhler ľuďom odporúča, aby si hroby v sobotu neupratovali a nechali to na ďalšie dni.
V bratislavských mestských lesoch vietor vyvrátil a polámal viacero stromov a konárov, poukázal viceprimátor Bratislavy Jakub Mrva.
Komplikácie na celom Slovensku
Silný vietor komplikoval dopravu na niektorých miestach Slovenska vrátane Bratislavy. Informuje o tom Zelená vlna RTVS a dopravný servis Stella centrum.
Na starej ceste za výjazdom z bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica odtrhol vietor veľký bilbord. Zasahuje tam do pravého jazdného pruhu. Stella centrum upozorňuje, že bilbord môže zasiahnuť vozidlá.
V Bratislave na Lamačskej ceste pri železničnej stanici spadlo na cestu elektrické vedenie. Vodiči sa tam podľa Zelenej vlny zdržia v oboch smeroch.
Padajúce stromy sú v úsekoch Lovinobaňa – Cinobaňa, Makov – Bumbálka a Nováky – Horné Vestenice. Nárazový vietor sa vyskytuje v lokalitách Zemianska Olča, Šrobárová, Komárno, Hurbanovo, Senec, Holíč, Bánovce nad Bebravou, Bytča, Budatín, Žilina a Rajec.
Na rýchlostnej ceste R1 za Hronskou Breznicou v smere do Žiaru nad Hronom spadol strom na cestu. „Je to približne na 134. kilometri,“ doplnila Zelená vlna. Spadnutý strom na ceste je aj v stúpaní na Bielu Horu z Trstína.
Zelená vlna tiež informovala, že v hlavnom meste na výjazde z Einsteinovej ulice na Viedenskú cestu smerom k Inchebe je kolóna. Vodiči si tam počkajú viac ako 30 minút. Dobrzďujú už na zjazde z Prístavného mosta. Upchatý je aj zjazd z Mosta SNP na Einsteinovu ulicu.
Pre silný vietor nepremáva ani Kompa Vojka na Dunaji./agentury/
X X X
Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť začína predvolebnú kampaň
Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PIS) oznámil začiatok predvolebnej kampane.
Od soboty začínajú poprední politici PIS predstavovať volebný program strany s heslom „Budúcnosť je Poľsko!“ (Przyszlošč To Polska!) na mítingoch po celej krajine.
„Tímy PIS budú hovoriť s Poliakmi na tisíckach miest, aby zistili, čo je ešte potrebné urobiť, aby bolo Poľsko silnejšie a bezpečnejšie,“ povedal v piatok Kaczynski.
Komunikáciu s ľuďmi považuje za silnú súčasť tradície, pretože stranícky program vždy vznikal na základe verejných konzultácií.
„Vždy to tak bolo. Naše programy, seriózne programy, ktoré sa potom plnili, boli vždy naplánované po dlhých konzultáciách s Poliakmi, konzultáciách, ktoré sa konali za rôznych okolností… ale vždy sa konali,“ povedal Kaczynski.
Prvý predvolebný míting bude v meste Jaslo, kde vystúpi premiér Mateusz Morawiecki, informoval hovorca PiS Rafal Bochenek. Ďalšie zhromaždenia sú podľa hovorcu naplánované v Krakove, Gdyni, Lodži, Katoviciach, Štetíne, Poznani, Bydgoszczi, Lubline a Vroclavi. Voľby v Poľsku sa majú konať v tomto roku. /agentury/
X X X
Slovensko predbehlo ČR v tvorbe verejného aj súkromného dlhu
Po prepočte verejného dlhu na jedného obyvateľa by každý občan Slovenska musel na jeho splatenie vynaložiť 11 200 eur, kým Čechom by stačilo vyskladať sa po 9 650 eur.
Zadlžuje sa nielen Slovensko ako štát, ale aj jeho obyvatelia.
Spolu s dobiehaním ekonomickej úrovne sa Slovensku od rozdelenia s Českou republikou podarilo postupne predbehnúť susednú krajinu v tvorení dlhu. Zadlženosť SR bola pritom ešte v roku 2008, pred začiatkom finančnej krízy, na rovnakej úrovni ako v Česku, a to na úrovni 28 percent hrubého domáceho produktu (HDP).
„Slovensku sa však odvtedy podarilo nazhromaždiť dlhy vo výške 60 percent HDP. Česko má verejný dlh v hodnote 42 percent HDP,“ priblížil v aktuálnej analýze ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík. Po prepočte na jedného obyvateľa to znamená, že každý občan Slovenska by musel na splatenie verejného dlhu vynaložiť 11.200 eur, kým Čechom by stačilo vyskladať sa po 9650 eur.
Obdobným vývojom ako verejný dlh si podľa neho prešiel aj súkromný dlh domácností. „Kým v roku 2008 boli naše domácnosti najmenej zadlžené v rámci V4, dnes sú s náskokom na prvom mieste. V pomere k hodnote, ktorá sa v danej krajine vyprodukuje, to je 45 percent HDP na Slovensku a 33 percent HDP v Česku,“ vyčíslil analytik. Na každého Slováka tak pripadá dlh 8320 eur v podobe úverov. V Česku to vychádza 7504 eur na obyvateľa.
Či je zadlženosť dobrým, alebo zlým javom, závisí podľa Fojtíka od toho, ako efektívne sa požičané peniaze využijú. Môže ísť o efektívnu investíciu, ktorá prinesie v budúcnosti ďalší úžitok, alebo sa financie iba „prejedia“.
„Nižšia zadlženosť dáva priestor požičiavať si v budúcnosti a tak podporiť ekonomický rast, na druhej strane platí, že zadlženosť je znakom funkčného finančného sektora a jedným z prejavov silnej a fungujúcej ekonomiky. Samozrejme, nehovoríme o prípade Grécka a podobných krajín,“ vysvetlil analytik.
Po rozdelení spoločného štátu bol rozdiel medzi výkonnosťou českej a slovenskej ekonomiky takmer 50 percent. Za 30 rokov samostatných republík sa však tento rozdiel podarilo výrazne zmierniť. „Za naším západným susedom zaostávame už iba o 10 percent, čo sa odzrkadľuje vo viacerých ukazovateľoch ovplyvňujúcich kvalitu života, najmä miere nezamestnanosti,“ podčiarkol Fojtík./agentury/
X X X
V Aténach napadli a zranili exministra financií Varufakisa
Varufakis vyjadril po útoku vďaku za prejavenú solidaritu. Zároveň poprel správy, že útočníci boli z extrémne ľavicových skupín.
Grécky bývalý minister financií Janis Varufakis utrpel zlomeninu nosa a musel byť hospitalizovaný po tom, ako ho v piatok večer v metropole Atény napadli muži v kapucniach. TASR správu prevzala v sobotu z agentúry DPA.
Ľavicového opozičného politika (61) podľa miestnych médií objavila v reštaurácii skupina približne 20 ľudí. Najprv ho urážali z ulice. Varufakis potom vyšiel von, kde na neho zaútočilo niekoľko mužov v kapucniach, zhodili ho na zem, kopali a bili päsťami do tváre.
Varufakis vyjadril po útoku vďaku za prejavenú solidaritu. Zároveň poprel správy, že útočníci boli z extrémne ľavicových skupín. „Neboli to anarchisti, ľavičiari, komunisti ani členovia nejakého hnutia,“ napísal na sociálnej sieti Twitter. Podľa neho šlo o „nájomných násilníkov“.
DPA pripomína, že Varufakis, profesor ekonómie, sa dostal do centra pozornosti počas dlhovej krízy v roku 2015, keď pôsobil ako minister financií. V súčasnosti je poslancom parlamentu, aktuality.sk
X X X
Antisystém si v Sliači točí videá o migoch pre Ukrajinu, mesto a vojaci sa naťahujú o stíhačku z múzea
Pred vojenským letiskom Sliač si politici natáčajú videá, najnovšie o uzemnených migoch. Mesto s vojakmi sa naťahujú o starú stíhačku z parku.
SLIAČ: Pred vstupom do areálu vojenského letiska Sliač je opäť rušno. Vlani sa tam fotografovali a natáčali videá kotlebovci, ich niekdajší spolustraníci z Republiky aj Rudolf Huliak z mimoparlamentnej Národnej koalície, ktorý v minulosti neúspešne kandidoval do parlamentu na kandidátke kotlebovcov.
Začiatkom minulého roka brojili proti obrannej dohode Slovenska s USA, ľudí z okolia Sliača strašili jadrovou vojnou a letákmi, kde sa nad Zvolenským zámkom vznáša atómový hríb. Neskôr pozývali na októbrové miestne referendum o americkej základni na Sliači, o ktorej rezort obrany opakoval, že v mestečku na strednom Slovensku nevznikne.
Odvolávajú sa na „svoje zdroje“
Aktuálne sa vo videách a statusoch na sociálnych sieťach venujú na Sliači uzemneným stíhačkám MiG 29, o ktorých poverený minister obrany Jaroslav Naď (predtým OĽaNO, teraz Demokrati) vyhlásil, že by ich Slovensko spolu s Poľskom mohlo už čoskoro posunúť Ukrajine. „Sú pripravení naraz s nami poslať svoje migy,“ povedal Naď o Poliakoch v relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo. Dodal, že chce, aby o tom parlament rokoval v najbližších dňoch.
Len pár dní predtým Miroslav Suja z Republiky v leteckej bomber bunde pred letiskom Sliač rozprával o tom, koľko strojov je údajne bojaschopných. Huliak zase na inom videu so spolustraníkmi hovorí, ako už lietadlá nemajú slovenské imatrikulačné a výsostné znaky a sú pripravené pre Ukrajinu. Obaja sa odvolávajú na „svoje zdroje“. Podobne ako Ficov Smer aj oni opakujú, že posielanie vojenskej pomoci Ukrajine je „zaťahovanie Slovenska do konfliktu“.
Počas tohtotýždňovej búrlivej diskusie v Michalovciach, ktorej sa okrem šéfa rezortu obrany zúčastnil aj dočasne poverený minister zahraničia Rastislav Káčer, Naď v reakcii na otázky z publika vôbec nepopieral, že stíhačky na prípadný presun pripravujú.
Pre Aktuality rezort spresnil, že slovenské vzdušné sily majú jedenásť lietadiel MiG-29 a sú uzemnené na letisku Sliač. „Prebieha na nich údržba predpísaná výrobcom pri dlhodobom státí lietadla. Počet letuschopných lietadiel sa denne menil, v priemere medzi tromi až piatimi. V súčasnosti sú naďalej plne letuschopné dva až tri stroje,“ zhrnula aktuálny stav stíhačiek hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.
Ukrajina ich môže opraviť alebo použiť na náhradné diely
Hoci Slovensko ich už využiť nevie, pre Ukrajinu by podľa Naďa mohli byť v obrane proti agresii Ruska pomocou. „Ukrajina si ich na rozdiel od Slovenska vie opraviť vo svojom podniku a po druhé, všetky lietadlá by mohli byť využité ako náhradné diely pre existujúcu ukrajinskú flotilu lietadiel MiG-29,“ odpovedali z ministerstva na otázku o stave stíhačiek.
Akým spôsobom by sa jednotlivé stroje mohli na Ukrajinu dostať, rezort z bezpečnostných dôvodov spresňovať nechce. Možností je viacero, v rádiu Expres Naď hovoril aj o preprave železnicou.
Slovenský vzdušný priestor aktuálne chránia české a poľské vzdušné sily, čomu predchádzalo podpísanie vzájomnej dohody medzi krajinami.
Migy, ktoré ešte vlani servisovali ruskí technici, niekoľko mesiacov po útoku Moskvy na Ukrajinu, uzemnili.
O tom, že skončia však rozhodli už politici Smeru a SNS. Stalo sa tak v roku 2018, keď vláda Petra Pellegriniho objednala na návrh nominantov Dankovej SNS ich náhradu v podobe amerických stíhačiek F-16.
Platí, že prvé americké stíhačky F-16 Block 70 by mali na Slovensko priletieť s ohláseným meškaním v druhom kvartáli 2024, pôvodne to malo byť v polovici tohto roka.
Pokračuje aj modernizácia letiska pre prevádzku strojov F-16. Ministerstvo vlani potvrdilo, že investičné náklady budú pre infláciu a doplnenie niektorých projektov vyššie ako pôvodne avizovaných 69 miliónov bez DPH.
Naťahujú sa o múzejný exponát
Predmetom záujmu však nie sú len uzemnené lietadlá MiG 29. Na sociálnych sieťach sa pozornosti už týždne teší aj najnovšia výmena medzi primátorkou Sliača Ľubicou Balgovou a Naďovým rezortom pre starý MiG 21. Stíhačka, ktorá oficiálne patrí Vojenskému historickému múzeu v Piešťanoch, stála ako pamätník v miestnom parku, kam ju inštalovali v auguste 2021 pri 30. výročí príletu 81. stíhacej letky na Sliač. Teraz vo februári ju vojaci previezli na sliačsku leteckú základňu.
Balgová odstránenie lietadla vysvetlila, že sa tak stalo na rozkaz veliteľa vzdušných síl, čo sa mesto dozvedelo listom z Vojenského historického ústavu 10. februára. Postup označila za porušenie civilného práva, keďže vojaci podľa nej bez povolenia odstránili stavbu.
Ministerstvo obrany zareagovalo, že stíhačku odstránili práve na opakovanú žiadosť primátorky, ktorá vlani koncom júla požiadala listom veliteľa letiska Sliač o požičanie mechanizmov na jeho zdvihnutie z podstavcov a odtiahnutie. Ešte v máji totiž sliačski poslanci prijali uznesenie o zrušení pamätníka.
Primátorka Balgová teraz argumentuje protokolom o vrátení zbierkového predmetu, kde sa píše, že zmluvu o výpožičke ukončil požičiavateľ, teda Vojenský historický ústav, a nie mesto. Ústav však konal práve na základe zrušenia pamätníka zo strany sliačskeho mestského zastupiteľstva a neskoršej opakovanej žiadosti primátorky.
Rezort obrany sa ohradil aj proti slovám o údajnom porušení civilného práva zo strany Balgovej. „Tvrdenia o údajnom rozpore s civilným právom a absentujúcom povolení na odstránenie stavby sú nepravdivé. Nejde totiž o stavbu, ale lietadlo, ktoré je zbierkovým predmetom, hnuteľným majetkom štátu,“ zopakovala hovorkyňa rezortu Kovaľ Kakaščíková.
V prípade MiG 21 sovietskej výroby ide o prvé stíhacie lietadlo na našom území, ktoré používalo najskôr Československé vojenské letectvo a následne Letectvom Ozbrojených síl SR.
Primátorka Aktualitám nevedela povedať, či sa bude snažiť o návrat lietadla do parku. Závisieť to vraj bude od reakcií ľudí.
Sliač a jeho kontroverzné referendum
Práve pred prázdnym priestranstvom po MiG 21 si nakrútil Suja, stále obvinený v prípade šafárenia s majetkom Banskobystrickej regionálnej správy ciest, najnovšie video o uzemnených migoch. Huliak, fanúšik a hosť dezinfowebov, zase na Facebooku nazval odstránenie stíhačky „pomstychtivosťou“ ministra Naďa. Sliačania totiž podľa neho „v referende vyjadrili nesúhlas so základňou USA na Sliači.“
Účasť v kontroverznom referende, ktoré sa konalo vlani v októbri spolu s komunálnymi voľbami,však dosiahla len niečo cez 37 percent oprávnených voličov. Aby bolo platné, musela by presiahnuť 50-percentnú hranicu.
Všeobecne záväzné nariadenie, na ktoré sa samospráva odvolávala vyhlasujúc, že stačí akákoľvek účasť, keďže ide o miestne referendum so záväzným odporúčaním, však napadla prokuratúra. Prokurátorka skonštatovala, že nariadenie mesta je v rozpore so zákonom o obecnom zriadení. Mestskí poslanci o jej proteste zatiaľ nerokovali, budú sa ním zaoberať zrejme na konci marca.
Naď referendum od začiatku označoval ako nezmyselné a komentoval, že pýtať sa na základňu USA, ktorá nebola a nie je v pláne, je ako pýtať sa „na základňu UFO“, aktuality.sk
X X X
Slováci vo veľkom kupujú autá SUV, ich obľuba rastie. Sú väčšie, pohodlnejšie, no sú s nimi spojené aj problémy
Slováci vo veľkom obľubujú „esúvéčka“. Skratka SUV – Sport Utility Vehicle v preklade znamená športové úžitkové vozidlo. Ich podiel na nových predaných autách za posledné roky výrazne stúpol.
Ešte v roku 2018 sa ich predalo 28 percent zo všetkých nových áut. Za vlaňajšok ich predaj stúpol na 41-percentný podiel zo všetkých nových predaných vozidiel. V praxi tak každé druhé až tretie predané auto je SUV. Ukazujú to výpočty analytikov z Inštitútu finančnej politiky.
Dôvodov, prečo obľuba SUV stúpa, je podľa analytikov viacero. „Predpokladáme, že primárnym dôvodom je rastúca preferencia zo strany zákazníkov, ktorej sa prispôsobuje aj širšia a cenovo dostupnejšia ponuka, najmä menších SUV modelov, zo strany výrobcov a distribútorov,“ hovorí analytik IFP Jakub Zapotocký.
Zvýšený záujem o SUV dávno postrehli aj predajcovia áut na Slovensku. „Za uplynulé dva roky 2021 a 2022 trh s SUV vozidlami na Slovensku zaznamenal nárast o 15,6 percenta, pričom objednávky na SUV modely značky Škoda Kamiq, Karoq a Kodiaq idú v súlade s trhom a kopírujú tento trend,“ podčiarkuje obľúbenosť esúvéčok Zuzana Kubíková zo spoločnosti Škoda Auto Slovensko, ktorá je importérom vozidiel značky Škoda na Slovensko.
Lepší výhľad a pocit bezpečia
Do týchto áut sa ľahšie nasadá, majú lepší výhľad na cestu a tiež sa uvádza ich vyššia bezpečnosť vďaka robustnejšej konštrukcii. „Pre mnohých vodičov predstavujú praktickú voľbu, ktorá pokrýva ich každodenné potreby, akými sú priestrannosť, úžitkové vlastnosti či všeobecne vyšší a bezpečnejší posed, ktorý je pre mnohých šoférov dôležitý. Takisto je tu ďalší praktický aspekt, ktorým je nastupovanie do auta a vystupovanie z neho, čo mnohí šoféri absolvujú viackrát za sebou, a SUV v tomto smere ponúka najlepšie možné pohodlie,“ vymenúva prednosti SUV Kubíková. Ďalším dôvodom je to, že z ponúk automobiliek sa vytrácajú modely kombi či MPV – teda viacúčelové vozidlá.
Záujem o SUV bude ešte rásť, mieni Peter Sumec od autorizovaného predajcu Kia Slovakia Auto. „Podľa môjho názoru si ľudia kupujú SUV najmä z dôvodu komfortu a bezpečnosti. Je to segment, ktorý dokáže poskytnúť pohodlné cestovanie aj v druhom rade sedadiel bez toho, aby sa pasažieri museli uskromniť,“ myslí si Sumec. Zdôrazňuje aj bezpečnejšiu konštrukciu. „Čím viac železa a deformačných zón, tým bezpečnejšie vozidlo pre posádku,“ pokračuje.
Priznáva však, že SUV nemusia poskytovať najväčší úložný priestor. „Na trhu boli a sú praktickejšie vozidlá v zmysle variability a veľkosti batožinového priestoru. Napríklad taký Ceed SW má objem až 630 litrov. Naše najpredávanejšie SUV za minulý rok Sportage má objem len okolo 590 litrov,“ porovnáva Sumec ponuku áut Kia.
Za posledných päť rokov stúpol o polovicu aj počet predaných ojazdených SUV. V roku 2018 sa ich predávalo 16 percent, dnes je to 24 percent. „V SUV majú ľudia väčší pocit bezpečia. Tieto vozidlá postupne nahrádzajú predtým obľúbené autá kategórie viacúžitkových vozidiel MPV a sú stále viac vnímané ako rodinné automobily. Ich predaje na sekundárnom trhu, samozrejme, kopírujú tiež raketovo rastúce predaje týchto vozidiel v autosalónoch,“ hovorí Karolína Topolová, generálna riaditeľka spoločnosti Aures Holdings, ktorá prevádzkuje sieť autocentier AAA Auto a Mototechna. V roku 2016 predali asi 1 700 vozidiel typu SUV, v roku 2022 to už bolo zhruba 4 500.
Topolová si myslí, že záujem o tento typ vozidiel bude iba stúpať. „SUV vozidiel bude v nadviazanosti na trh nových áut stále viac pribúdať aj v prípade ojazdených vozidiel. Nezanedbateľným faktorom je aj starnutie populácie – práve starším ľuďom SUV vozidlá vyhovujú viac, pretože vďaka ich výške je jednoduchšie do nich nastupovať a je z nich lepší rozhľad,“ dodáva.
V skupine Aures najviac predávajú hatchbacky (31 percent), potom kombi (25 percent) a SUV (23 percent). „Najvýraznejší posun majú SUV v Poľsku, kde sú tieto vozidlá už druhé s 22 percentami,“ dodala Topolová.
Viac emisií aj pre slabú podporu elektromobility
Analytici na stúpajúci záujem o SUV upozornili najmä v súvislosti s tým, že nové autá Slovákov majú v priemere jedny z najvyšších emisií oxidu uhličitého v Európskej únii (EÚ) a ich pokles je pomalší ako v iných krajinách únie.
Väčšie autá so silnejším motorom prirodzene produkujú viac emisií, teda škodlivých plynov, pre našu atmosféru. Slovákov k „čistejším“ autám nemotivuje ani nastavenie poplatkov, tvrdí analytik Zapotocký. „Rastúci podiel SUV čiastočne vysvetľuje aj pomalý rozvoj elektromobilovej infraštruktúry a stále cenovo málo dostupné elektromobily. Slovensko sa zaviazalo znižovať emisie oxidu uhličitého a osobná doprava v tomto zohráva významnú úlohu. Reálne dáta ukazujú, že Slovensko je v znižovaní emisií nových áut na chvoste,“ dodal Zapotocký.
Jeden z dôvodov, prečo emisie z nových vozidiel neklesajú podľa ideálnych predstáv, vidí Pavol Prepiak zo Zväzu automobilového priemyslu to, že štát nerobí pre podporu elektromobilov dosť. A to aj napriek tomu, že si stanovil veľmi ambiciózne ciele. Slováci tak konajú racionálne a rozhodujú sa podľa aktuálnej ponuky vozidiel. „Výstavba siete, nákup vozidiel, používanie, stimuly, zmeny poplatkov a daňových odvodov a tak ďalej. Je to komplex čiastkových úloh a vecí, ktoré mali v zodpovednosti jednotlivé ministerstvá. V podstate sa zo strany Slovenska neudialo takmer nič,“ kritizuje všetky vlády Prepiak.
Na nových registráciách elektrických áut sa Slovensko v rámci EÚ podieľa asi 0,1 percenta, čo je asi 110 áut mesačne. Na konci vlaňajška jazdilo na slovenských cestách menej ako 6-tisíc elektrických áut. Do konca roku 2025 ich pritom podľa požiadavky EÚ máme mať najmenej 41-tisíc. To znamená, že minimálny rast počtu elektrických áut na Slovensku by musel byť 35-tisíc za necelé tri roky. To je priemerne viac ako tisíc vozidiel za mesiac.
„Bez jasnej aktívnej podpory zmeny mobility do alternatívnych palív si vlastníci ponechávajú staršie vozidlá alebo si ich ako jazdené kupujú v zahraničí a registrujú na Slovensku, nemajú na nové elektrické. Priemerný vek osobných vozidiel nám od roku 2010 stúpol na konci roku 2022 zhruba z 11 rokov na skoro 15 rokov,“ bilancuje aktuálny stav na trhu Prepiak.
Trend aj za hranicami
Obľuba SUV nie je iba slovenská záležitosť. Napríklad vo februári sa v Nemecku predalo celkovo 206 210 nových áut. Ich predaj vzrástol medziročne o 11,5 percenta a na celkovom objeme predaja sa tieto vozidlá podieľali takmer 30 percentami.
Medzinárodná energetická agentúra tvrdí, že ešte v roku 2012 tvoril podiel predaných SUV na celkovom podiele celosvetovo predaných áut asi 20 percent. O desať rokov neskôr to už bolo až 46 percent. Z toho 16 percent bolo elektrických SUV. Zaujímavé je, že elektrické SUV tvorili minulý rok viac ako polovicu zo všetkých celosvetovo predaných áut. Dopyt po tomto type vozidiel prichádza z Ameriky, Európy či Indie.
Napríklad v Európskej únii sa v roku 2010 predalo zhruba 1,3 milióna SUV, v roku 2021 to už bolo takmer 4,5 milióna kusov, čo tvorilo 46 percent všetkých predaných vozidiel.
Nárast popularity SUV predstavuje problémy pre klímu. Priemerne toto vozidlo spotrebuje o 20 percent viac paliva ako priemerné stredné vozidlo. Napríklad vlani celosvetová flotila 330 miliónov esúvéčok vyprodukovala toľko emisií ako štáty Veľká Británia či Nemecko dokopy. Ak by sa posudzovali všetky SUV dokopy ako štát, boli by šiestym najväčším znečisťovateľom na svete, píše britský portál Guardian.
Aj keď sa ich predáva čoraz viac elektrických, to tiež kladie nároky na udržateľnosť, keďže elektrické vozidlá potrebujú väčšie baterky. Tie sú pre automobily absolútne kľúčovým komponentom a vyrábajú sa zo vzácnych kovov ako napríklad lítia, niklu či kobaltu. Tlak na väčšiu ťažbu vzácnych kovov prináša so sebou väčšiu záťaž na životné prostredie.
Predajom kraľuje Sportage a Tucson
Hitom roku 2022 na Slovensku bolo SUV značky KIA Sportage. Predalo sa ich vyše 2 800 kusov. V základnej výbave sa cena nového modelu pohybuje zhruba od 27-tisíc eur. Ak chce zákazník lepšiu výbavu a výkonnejší motor, tento typ ho môže vyjsť aj na vyše 40-tisíc eur.
Druhý najobľúbenejší model bol Hyundai Tucson. Predalo sa ich vyše 2 500 kusov. Rok predtým bol práve Tucson najpredávanejším SUV, vlani ho predbehol Sportage. Tucson v najzákladnejšej výbave stojí približne toľko ako Sportage.
Tretie najpredávanejšie SUV bola Toyota RAV4, predalo sa ich ani nie 2-tisíc kusov. Novú RAV4 ponúka autorizovaný predajca takmer za 30-tisíc eur.
Štvrtú priečku tesne obsadila Škoda s crossoverom Kamiq s iba zopár menej predanými kusmi ako RAV4. Najnižšiu cenu s najslabším motorom ponúka Škoda pri modeli Kamiq – už od 18-tisíc eur. S najsilnejším motorom a najlepšou výbavou ho Škoda ponúka takmer za 27-tisíc eur.
Piate miesto získala minulý rok Dacia Duster. Nový typ tohto vozidla v najzákladnejšej výbave možno kúpiť od 16-tisíc eur, uvádza autorizovaný predajca./agenturyˇ/
X X X
Záhada okolo smrti českého olympionika. Telo vyplavilo more pri Malajzii
Od jesene bol nezvestný a pátrala po ňom polícia. Ani jeho najbližší netušili, čo sa s ním deje. Naplnili sa najhoršie obavy. Podľa Blesku našli telo Antonína Hájeka, českého rekordéra v letoch na lyžiach, na pobreží tropického ostrova Langkawi bez známok života.
Po 35-ročnom športovcovi polícia neúspešne pátrala od 2. októbra. Už vtedy sa šírili hlasy, že účastník dvoch olympijských hier a neskôr tréner je po smrti. Nedal o sebe vedieť priateľom, rodine, lyžiarskemu zväzu, ani úradom. Všetci ale verili.
„Hlavne dúfam, že je v poriadku, že je šťastný a má len obdobie, keď chce byť sám so sebou,“ odkazovala mu na diaľku jeho exmanželka Veronika. Nové správy z Ázie sú ale tragické.
V piatok potvrdil Zväz lyžiarov Českej republiky, že Hájek je po smrti. Podľa Blesku je mŕtvy už dlhšiu dobu. O tom má svedčiť aj skutočnosť, že pred mesiacom by oslávil 36. narodeniny, ale zomrel ako 35-ročný.
Jeho telo malo vydať more na ostrove Langkawi približne 20 kilometrov od pevniny. „Identifikácie nebola ľahká, preto to trvalo tak dlho,“ uviedol zdroj s tým, že zosnulý nemal u seba žiadne doklady.
Príčina smrti zostáva naďalej neznáma. Nevie sa, či išlo o nehodu, cudzie zavinenie, alebo samovraždu. Konkrétnejšie nebolo ani ministerstvo zahraničných vecí ČR.
„Malajzijská polícia nášmu zastupiteľskému úradu neformálne potvrdila, že pozostatky osoby nájdenej v oblasti ostrova Langkawi patrili dlhodobo nezvestnému českému občanovi. S ohľadom na rodinu nebudeme detaily bližšie komentovať,“ uviedol hovorca rezortu Daniel Drake./agentury/
X X X
Toyota je v tomto roku druhou najpredávanejšiou automobilovou značkou na slovenskom trhu
Japonská Toyota predala na Slovensku v prvých dvoch mesiacoch tohto roka 1877 nových osobných a ľahkých úžitkových vozidiel. Za prvé dva mesiace tak obsadila druhé miesto na trhu.
Predaj Toyoty tak v januári, ako aj vo februári rástol výrazne rýchlejšie než celý trh. Kým trh zaznamenal rast o 10,5 %, Toyota zaznamenala nárast až o 25 % v porovnaní s rokom 2022. Trhový podiel Toyoty dosiahol vo februári 13,8 %.
Medzi najpredávanejšie modely patril Yaris Cross a po ňom nasledovali Corolla a Corolla Cross.
„Vysoké umiestnenie v poradí značiek na Slovensku je výsledkom dlhodobej stratégie a som presvedčený, že je dlhodobo udržateľné. Toyota na Slovensku postupne rastie už od roku 2016 a súčasná pozícia odzrkadľuje silu značky, pripravenosť na meniace sa prostredie a technologický náskok hlavne v oblasti hybridných vozidiel. Tento výsledok je podporený výrazným zlepšením dostupnosti vozidiel koncom minulého roka. Prvé dva mesiace naznačujú, že rok 2023 bude pre značku Toyota opäť veľmi úspešný,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Toyota a Lexus Slovensko, Milan Kočka.
Celkovo sa tento rok predpokladá nárast celého trhu zhruba o 10 %. Toyota však chce rásť výrazne rýchlejšie. Pomôcť jej v tom majú okrem iného aj tohtoročné novinky – modernizovaná Corolla s hybridným pohonom 5. generácie, ako aj najnovšia generácia ikonického modelu Prius vo verzii plug-in./agentury/
X X X
Konflikt Francúzov od MS trvá: Klamár si, klamár, odkázal Benzema trénerovi
Karim Benzema označil kouča francúzskej futbalovej reprezentácie Didiera Deschampsa za klamára. Útočník Realu Madrid nesúhlasí s trénerovou interpretáciou jeho odchodu z národného tímu tesne pred štartom vlaňajších MS a neúčasti v záverečných bojoch o titul.
Podľa Deschampsa mu mal Benzema tesne po svojom zranení povedať, že sa nestihne zotaviť do konca šampionátu a už s ním nemá v Katare počítať. Benzema pre zranenie ľavého stehenného svalu vypadol z kádra „Les Bleus“ tesne pred začiatkom MS 2022 a následne opustil tímový hotel v Katare.
Po absolvovaní liečby sa 10. decembra, teda štyri dni pred semifinálovým zápasom Francúzska proti Maroku (2:0), vrátil do tréningového procesu v Reale. Hoci sa špekulovalo o jeho návrate do národného tímu, Deschamps hráča späť nepovolal.
„Karim mi povedal, že sa nestihne zotaviť,“ uviedol Deschamps v rozhovore pre sobotňajšie vydanie denníka Le Parisien. „Keď sa zranil, náš lekár ho odprevadil na kliniku Aspetar v Dauhe, kde absolvoval vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Karim poslal výsledky do Madridu, kde mu poskytli názor na celú situáciu.“
Benzema sa mal do hotela vrátiť až po polnoci, kde ukázal správu z vyšetrení trénerovi a lekárovi národného tímu. „Karim bol zronený, majstrovstvá sveta znamenali preňho veľa. Povedal mi – ‚je koniec‘. Zostali sme spolu asi 20 minút. Keď odchádzal, vravel som mu, aby sa nikam neponáhľal a svoj návrat zorganizoval spolu s manažérom tímu. Keď som sa ráno zobudil, bol preč. Je to jeho rozhodnutie, ja ho rešpektujem.“
Benzema, ktorý deň po prehre Francúzska vo finále MS s Argentínou (3:3 pp, 2:4 v rozstrele z 11 m), oznámil ukončenie reprezentačnej kariéry, na sociálnej sieti odmietol Deschampsovu verziu. Držiteľ Zlatej lopty za rok 2022 zavesil na Instagrame screenshot s vyjadreniami trénera, ktoré okomentoval frázou „aká opovážlivosť“ a pridal emodži s tvárou klauna.
Navyše zdieľal video populárneho francúzskeho influencera, ktorý v ňom opakuje slová „klamár, si klamár“, pričom ich adresoval Deschampsovi.
Už pri náhlom odchode Benzemu z Kataru médiá špekulovali o konflikte medzi ním a reprezentačným kormidelníkom.
Zranenie bolo záverečnou kapitolou turbulentnej histórie elitného kanoniera v národnom tíme. V ňom Benzema už predtým chýbal päť a pol roka, keď ho Deschamps odmietol povolávať do kádra pre účasť v kauze vydierania krajana Mathieua Valbuenu spojeného s nahrávkou so sexuálnym obsahom./agentury/