Velká Moravská Trinity bank ze Zlína se začátkem příštího roku nastěhuje k Prašné bráně v Praze do budovy KB. Škoda, že se toho nedožil doc. Čuba ze Slušovic, který také založil banku a ukázal ČR a SR, jak se má po Baťovi u nás podnikat. Dnes všechno brzdí Fiala, jemuž se nechce odejít od koryta, i když takřka denně od odborníků sklízí kritiku, posměch a žádosti na demisi. Jeho neschopnost poznali i odborníci v Africe, kam si vyjel za miliony ČR s celým štábem na výlet. Našim lidem a firmám to ale v ničem nepomůže, jako jeho dřívější více než týdenní cesta na jiný konec světa.
Místo neschopných odborářů se Středulou by se měl objevit takový generál Lorenc ze SR, který zorganizoval převrat v roce 1989 v ČR a SR. Měl k ruce i poradce ze Sovětského svazu, USA a policistům nařídil, že nesmějí zasahovat. I když na pár dnů byl v base v Praze na Pankráci, kde poskytl rozhovor Svobodnému slovu. Vedení této redakce se však bálo celý rozhovor otisknout. Později to udělal až Špígl, který začal vycházet a denně měl náklad půl milionu výtisků a byl distribuován i po celém Slovensku a ČR.
Po Generálu Lorencovi je v Praze i Slovák ing. Babiš, jehož hnutí ANO má hodně příznivců, ale jeho poslanci a poradci nemají odvahu v Praze a ČR zorganizovat generální stávku na odstranění Fialy a spol, jako to dříve udělal Václav Havel. Místo Fialy by měla vládnout vláda odborníků. Pomoci by mohli např. i politici slovenského Smeru a šéfem Ficem, místopředseda Smeru Blaha a mnozí další.
X X X
Cenová tsunami elektřiny: Hrozba pro domácnosti i konkurenceschopnost průmyslu
V posledním roce se česká společnost potýká s významnými změnami v cenách elektřiny, které přinášejí řadu otázek a obav. Tento trend má hluboký dopad na domácnosti i průmysl a vyvolává diskuse o budoucí konkurenceschopnosti české ekonomiky. Za tímto vývojem stojí několik faktorů, včetně regulací, globální ekonomické situace a nedostatečné konkurence na trhu.
Hlavní důvody zvýšení cen
Za očekávaným růstem cen elektřiny pro konečného zákazníka v roce 2024 stojí regulovaná složka ceny, jejíž významný nárůst o 71 % pro domácnosti a dokonce o 206 % pro velké průmyslové podniky je dán především tím, že se stát rozhodl zrušit loňské dotace. Tento krok je výsledkem prázdné státní kasy a snahy vlády omezit státní výdaje. Důležitým faktorem je také nedostatečná konkurence na trhu, kde výrobci a dodavatelé, kteří během krize zvýšili své příjmy, nyní nechtějí přijít o zvýšené zisky.
Dopad na domácnosti a průmysl
Většina domácností má smlouvy na dobu neurčitou, což znamená, že i když cena elektřiny samotné mírně klesne, nárůst distribučních poplatků a obnovení některých státem placených poplatků způsobí, že rodiny pocítí nárůst o desítky procent. Pro průmyslové podniky je situace ještě složitější, neboť růst regulovaných složek je ještě výraznější, což vzbuzuje obavy ze ztráty konkurenceschopnosti českých firem v zahraničí. Zvláště zasaženi budou ti, kteří měli s dodavateli fixované ceny, například klienti Bohemia Energy. Podle Kalkulátor.cz jde o cca 400 tisíc lidí, kterým v roce 2024 skončí fixace, což znamená výrazný nárůst nákladů.
Politický rozpor a možnosti řešení
Situace je komplikována rozporem mezi vládou a průmyslníky. Vláda tvrdí, že pokles cen na burze vyváží růst ceny regulované elektřiny, ale průmysloví zástupci upozorňují, že to nemusí být vždy pravda. Například firmy, které si již fixovaly ceny pro rok 2024, mohou čelit značným finančním ztrátám.
Vláda by mohla pomoci například zvýšením podpory pro obnovitelné zdroje energie, aby ho nemusel platit spotřebitel, nebo přijetím opatření ke zvýšení konkurence na trhu. Další možností je posílení domácí produkce elektřiny, aby se snížila závislost na importu. Nicméně, vzhledem k prázdné státní kase a nedostatečné výstavbě elektrických zdrojů v minulosti i v blízké budoucnosti, jsou možnosti vlády omezené. Řešení je i na evropské úrovni, kdy bude na trh puštěno více emisních povolenek a jejich rozumnou cenu a ne to, co vidíme. Bohužel tato vláda toho na evropské úrovni neumí moc prosadit, nebo si alespoň na nic nevzpomínám.
Závěr: Kdo za to může a jak se to dá řešit
Klíčovým problémem je, že ti, kteří profitovali z vyšších cen elektřiny, nyní nechtějí o tyto zisky přijít. To vytváří pro vládu složitou situaci. Teďka by bylo potřeba rázných a rozhodných politiků. Ty ale nevidíme. Místo toho vidíme přešlapování, zda ČEZ znárodnit nebo ne.
Pomoc státu se odvíjí od prázdné kasy a nedostatečné produkce elektřiny. Je tedy na čase, aby se našla cesta, jak vyvážit potřeby trhu, domácností a průmyslu, a zároveň zajistit, aby Česká republika nezůstala v energetické pasti.
Větší investice do obnovitelných zdrojů a diverzifikace energetického mixu by mohly být klíčem k dlouhodobé stabilizaci cen. Ačkoli to může znamenat vysoké náklady v krátkodobém horizontu, může to v dlouhodobém horizontu poskytnout trvalé řešení energetické nejistoty. Kromě toho je potřeba zvýšit transparentnost na trhu s energiemi a podpořit konkurenci, což může vést k lepším cenám pro spotřebitele.
V konečném důsledku je potřeba nová vize, jak efektivně a udržitelně řídit energetický sektor. To vyžaduje politickou vůli, strategické plánování a zapojení všech zainteresovaných stran: od vlády a energetických společností až po spotřebitele a občanskou společnost. Pouze tak lze najít cestu ven z energetického dilematu, ve kterém se Česká republika nyní nachází. Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
X X X
FIALU NEPUSTILI DO NIGÉRIE, OSTUDA PRO CELOU ČR I EU
Premiér Petr Fiala se při své cestě po Africe nepodívá do Nigérie. Podle mluvčího české vlády Václava Smolky Abuja v pondělí oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program. Opoziční členové sněmovního zahraničního výboru dávají nigerijský krok do souvislosti s vystupováním vlády na podporu Izraele v OSN. V pondělí Fiala zahájil česko-keňské podnikatelské fórum v Nairobi.
„Nigérie nám oznámila, že není schopna zajistit odpovídající přijetí a program, včetně podnikatelského fóra, proto jsme se dohodli, že návštěvu rušíme,“ sdělil Smolka. Upřesnil, že oznámení z nigerijské strany přišlo v pondělí večer.
Fiala, který je od pátečního večera na týdenní návštěvě subsaharské Afriky, se proto zdrží v Keni zřejmě déle, než bylo původně v plánu. Na programu má poté návštěvu Ghany a Pobřeží slonoviny.
Zrušení návštěvy dávají opoziční členové sněmovního zahraničního výboru, které dnes ČTK oslovila, do souvislosti s vystupováním české vlády na podporu Izraele po říjnovém útoku palestinského hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Například poslanec Jaroslav Bžoch za ANO poukázal na rozdělení zemí Afriky v názoru na izraelsko-palestinský konflikt. Poslanec Jiří Kobza z opozičního hnutí SPD zase uvedl, že Nigérie s diplomatickou zdvořilostí dala jasně najevo, co si o premiérovi myslí.
Česká republika byla spolu se Spojenými státy či Izraelem jednou ze 14 zemí, které 27. října hlasovaly proti rezoluci Valného shromáždění OSN vyzývající k okamžitému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy. Státům, které takto hlasovaly, vadilo zejména to, že text neobsahuje přímé odsouzení Hamásu za masakr izraelských civilistů ze 7. října. Pro přijetí rezoluce, která je první společnou reakci OSN na novou válku Izraele s hnutím Hamás, hlasovalo 121 států včetně Nigérie.
Nigerijský ministr zahraničí Yusuf Tuggar minulý týden při setkání s palestinským velvyslancem v Nigérii Abdalláhem Šavešem zopakoval, že nigerijská vláda podporuje dvoustátní řešení izraelsko-palestinské otázky. Současně odsoudil zabíjení civilistů a obě strany konfliktu vyzval k zastavení bojů, informovala místní média. „Nezáleží na tom, kdo násilí páchá. Nigérie je proti násilí, a pokud jde o současnou situaci v Gaze, Nigérie hlasovala pro zastavení bojů. Takový je náš postoj a takový zůstane,“ prohlásil ministr.
Fiala do Keni přiletěl v neděli z Addis Abeby, kde jednal s vrcholnými představiteli a zahájil česko-etiopské obchodní fórum. V pondělí předseda vlády zahájil obchodní fórum v Nairobi a navštívil místní muzeum. V úterý se podle plánu setká s keňským prezidentem Williamem Rutoem a poté se čeká tisková konference. Následně by Fiala měl jednat i s keňským ministrem obrany Adenem Dualem. Další program v Keni vzhledem ke zrušenému odpolednímu odletu do Nigérie je v tuto chvíli nejasný.
Posílit vývoz z Keni do Česka
Fóra v Keni se účastní zástupci bezmála dvou desítek českých a přes 70 keňských firem. „Jsem hrdý na to, že Keňa je naším klíčovým partnerem v Africe,“ uvedl Fiala s tím, že je třeba posunout česko-keňskou spolupráci na novou úroveň a dál stavět na důvěře, kterou si například v bezpečnostním sektoru české firmy už v zemi vytvořily.
„Cítím, že před sebou máme dobrou budoucnost,“ poznamenal premiér. Příležitosti vidí pro spolupráci v nových technologiích, v IT sektoru, v české pomoci, pokud jde o stabilizaci keňské energetiky, ve vodohospodářství či zdravotnictví. Obchod mezi Keňou a Evropskou unií by proto podle premiéra měl být co nejliberálnější. Minulý rok podle Fialy český export do Keni dosáhl 20 milionů dolarů (asi 454 milionů Kč), zatímco z Keni byl poloviční.
Zatímco z Česka do africké země míří zařízení na automatické zpracování dat, potravinářské stroje, či papír a polymery, do Česka jsou podle údajů serveru Businessinfo.cz dováženy především suroviny rostlinného původu, třeba bambus, ovoce a ořechy, ryby, zelenina a také rudy. Zemědělské komodity představují přes 90 procent celkové hodnoty keňského exportu, hlavními destinacemi v EU jsou Německo, Nizozemsko a Francie.
Podle předsedy keňské obchodní komory Ericka Ruttoa je zapotřebí posílit vývoz z Keni do České republiky. Rutto v této souvislosti vyzdvihl nejen zemědělství, ale také stavebnictví. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj Českou republiku představil jako exportně orientovanou vysoce industrializovanou ekonomiku a podnikatelům v konferenčním sále řekl, že cítí z obou stran velmi silný zájem o prohloubení spolupráce.
Na fóru bylo podepsáno memorandum o porozumění, které má vést k udržení komunikace mezi Svazem průmyslu a dopravy ČR a keňskou obchodní komorou a přispět tak k uzavírání nových kontraktů.
Česko je pro Keňu spolehlivým partnerem, uvedl podle místních médií keňský ministr obrany Aden Duale. „Keňa dál upevňuje a posiluje své srdečné vazby s dalším zeměmi, Česká republika je strategický a spolehlivý spojenec,“ prohlásil.
X X X
MILIONÁŘ FIALA PRO LIDI ČR NIC NEZAŘÍDÍ, ALE SÁM JEŠTĚ
JEZDÍ NAKUPOVAT DO LEVNÝCH PRODEJEN V NĚMECKU I JINDE
Fialu na nákupech v Německu překvapily levnější potraviny a větší balení. Opozice ho kritizuje
Premiér Petr Fiala vyrazil do Německa na nákupy. Zjistil přitom, že jsou tam potraviny levnější a také prodávané ve větších baleních. Bude chtít proto slyšet vysvětlení od mezinárodních producentů. Opozici je však spíše pro smích. Exministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) jej navíc vyzval, aby také porovnal ceny energií.
Fiala v německém Waldsassenu nakoupil potraviny za přibližně 20 eur, tedy necelých 500 korun. Následně stejný nákup pořídil v Chebu, kde zaplatil přibližně o 60 korun více. „Prakticky totožné výrobky od stejných producentů a výrobců jsou v České republice prostě dražší, ale navíc se zdá, že v Německu mají větší balení,“ postěžoval si premiér na sociální síti X.
Následně se pustil do srovnávání jednotlivých produktů. „Velký rozdíl byl třeba u másla, kdy u nás stálo o více než třetinu než to, které jsem koupil v Německu. Podobně velký rozdíl byl třeba u ceny Nutelly. Co mě zaujalo, byly produkty mezinárodních firem prodávajících v Německu i u nás, protože tam je často rozdíl ve velikosti balení. Takže to, co vypadalo, že v České republice stojí méně, tak když to přepočítáte na množství, tak je domácí produkt zase dražší. Týkalo se to třeba Coca-Coly nebo kečupu Heinz,“ sdělil Fiala ve svém videu.
Dále se snažil vysvětlit, kdo za to může. „Vláda neřídí cenotvorbu, to je věc výrobců a obchodníků. Budeme pokračovat v tom, co děláme od počátku inflace. Kontrolujeme a tlačíme na výrobce i prodejce, aby nezneužívali těžkou situaci. S výsledky nákupu se obrátím na výrobce a zejména mezinárodní firmy a budu po nich chtít slyšet veřejné vysvětlení,“ dodal.
Opozici byl však svým srovnáváním spíše k smíchu. „Tak potraviny bychom měli. A teď si pane premiére ještě prosím zjistěte skutečné ceny energií u nás a v jiných zemích,“ napsal na sociální síti X exministr průmyslu Karel Havlíček (ANO).
Kritiku sklidil také od bývalé ministryně práce Jany Maláčové (SOCDEM). „Premiér Fiala právě zjistil, že v Německu je levnější a často kvalitnější zboží, často ve větším balení. Ve svých 59 letech právě pochopil, že trh vše nevyřeší. Jsem zvědavá, kdy zjistí, že je už dva roky premiérem téhle země a že si ho platíme, aby s tím něco udělal,“ napsala na sociální síti X.
A k Fialově nákupu v Německu se v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS vyjádřila i předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. „Pan premiér podnikl výlet, aby si, s odpuštěním, udělal neskutečnou ostudu, to je dno politiky,“ poznamenala.
X X X
Kulidakis: Nejdřív blahobyt, pak zahraničí. Fotky Fialy se státníky nikomu chleba nenamažou
Preference vlády Petra Fialy (ODS) ohrožuje špatná domácí ekonomická situace a nezachrání je ani výborná zahraniční politika a fotky premiéra se státníky, zhodnotil ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Thomas Kulidakis. Šéf kabinetu podle něj zatím dokázal držet vládu úspěšně pohromadě, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN mu však kdykoliv mohou šlápnout na krk.
Vládní koalici podpořili občané, kteří volili proti Andreji Babišovi (ANO), a zároveň ti, kteří věřili, že „bude lépe, všechno bude klapat a bude to super“, zhodnotil Kulidakis. „Když vidí, že to tak není, je jedno, jestli k volbám nepůjdou nebo budou volit někoho jiného. Ale že má pan premiér hezké fotky v zahraničí se státníky, to nikomu chleba nenamaže. Plyn to nezlevní, energie také ne. Vždy platí základní politické pravidlo – nejprve se musí politik postarat o své občany, aby vládl blahobyt, a pak si může dělat v zahraničí, co chce. Když to tak není, preference vypadají, jak vypadají,“ shrnul komentátor.
Vláda se podle něj potýká i s vnitřním pnutím. „Premiér Fiala vládu sice drží pohromadě, ale za jakou cenu? KDU-ČSL a TOP 09 mu mohou kdykoliv šlápnout na krk, STAN ostatně také. O Piráty nejde, jestli tam jejich pár poslanců bude, může být každému v podstatě jedno. Viděli jsme to teď s eurovolbami,“ nastínil.
„Šlapání na krk“ se podle něj projevilo v zákulisním vyjednávání o kandidatuře Spolu. „Bylo to jako: ‚Milý Petře, buď budeme kandidovat spolu a chceš udržet vládu. Pokud někdo z vás, milí europoslanci ODS, nechce, aby byla tato vláda, a chce jít otevřeně proti premiérovi, tak může. Vláda se ale může rozpadnout.‘ Hrozilo totiž, že KDU-ČSL a TOP 09 bez koalice vůbec nic v evropských volbách nedostanou. Kandidovat jako Spolu je výhodné jenom pro ně. Když si skalní volič ODS představí, že do europarlamentu volí i tyto strany, je to katastrofa,“ řekl Kulidakis.
X X X
Rusko zdvojnásobilo příjmy z ropy
Pokusy zastropovat ceny ruské ropy sankcemi nefungují, nejsou prosaditelné, konstatuje Světová banka. Podle ekonomů proto Rusko nemá problém zvyšovat výdaje na válku na Ukrajině.
Američan to myslí se spojenci dobře, i když to může vypadat přesně opačně. Teď si to vyhodnocují Japonci, jak k tomu přistoupit. Spojené státy právě uvalily sankce na nový ruský závod na zkapalnění plynu Arctic LNG 2 u Murmansku, nedaleko ústí řeky Ob a plynového pole Jamal., Jsou to vůbec první americké sankce na vývoz zkapalněného plynu z ruského území. Problém je, že předtím si Japonsko jasně uvědomilo, jak je na dovozu plynu závislé, a proto se podílelo na stavbě tohoto závodu jako spoluinvestor ruské společnosti Novatek.
Proč Spojené státy uvalily sankce i na svého japonského spojence? Možná, že ve svém uvažování nejdou do takových detailů, maje rudo před očima. Ale i kdyby si toho rizika všimly, určitě nechtěly Japonsku ublížit, jenom ho vychovávají. Japonsko bylo zatím krotké, pokud jde o zákaz dovozu ruského uhlí. Ovšem s plynem se cuká, protože je pro ně mnohem těžší se bez ruských dodávek obejít. Na plynu je závislá třetina japonské elektrárenské produkce a zásobování japonských domácností teplem.
Dovoz zkapalněného plynu z Ameriky v takovém objemu by byl oříšek, nemluvě o spolehlivosti dodávek, ceně a nepoměrně větších dopravních nákladech. Není divu, že japonská vláda došla k rozhodnutí, že do plynu si nedá mluvit. Proto už loni požádala společnosti Mitsui a Mitsubishi, aby pokračovaly ve výstavbě jiného ruského závodu na produkci LNG Sachalin-2, přestože největší investor Shell po zahájení ruské invaze na Ukrajinu z projektu odešel.
Rusko to mezitím exportérům LNG usnadňuje a sestavilo seznam strategických závodů, pro které budou uplatňovány liberalizovaná pravidla vývozu. Seznam byl sestavován v říjnu a závod u Murmansku do něj patří.
Do výstavby Arctic LNG 2 byla zapojena společnost Mitsui a japonská vládní Agentura pro bezpečnost v oblasti kovů a energie JOGMEC. Jejich desetiprocentní podíl jim zaručuje dodávky 2 milionů tun LNG ročně, což pokrývá asi 3 procenta státních potřeb. Japonci teď vraští čelo, jak to obhájit. Řešení budou hledat společně s USA a partnery ve skupině G7. Doufají, že se jim podaří vyjednat podobnou výjimku, jakou si prosadili pro ropu ze Sachalinu.
Ve stejný den, kdy agentura Bloomberg upozornila na tuto snahu americké vlády rozšiřovat sankce proti Rusku i tam, kde se dotýkají strategických potřeb spojenců, americký Wall Street Journal informuje, že snaha poškodit Rusko má opačný efekt. Ruské rozpočtové příjmy z vývozu ropy a plynu v říjnu vystoupaly na dvojnásobek toho, co se vybralo v září. List se odkazuje na ruská oficiální data zveřejněná v pátek. Vidíme zřetelný obrat, protože na začátku roku tyto příjmy klesaly.
Podle sankčního režimu mělo Rusko účtovat za vývoz ropy mořskou cestou maximálně 60 dolarů za barel. Sankce byly vyhlášeny skupinou G7 s EU a Austrálií a měly platit od loňského února. Cílem bylo zachovat ruský vývoz ropy, protože úplný výpadek by způsobil nedostatek této energetické suroviny a prudký růst cen pro všechny. Šlo jedině o to, jak srazit ruské rozpočtové příjmy o 170 milionů dolarů denně.
Prvních pár měsíců to fungovalo, ale už v červenci byly ruské daňové příjmy z exportu ropy a plynu dvakrát větší než v lednu. Tam chvíli vydržely, ale v říjnu se znovu zdvojnásobily. Velká část tohoto exportu se totiž odehrává se zeměmi, které jsou mimo dosah americké jurisdikce a do sankcí se nezapojily. Výsledek je ten, že Rusko má mnohem vyrovnanější rozpočtové hospodaření než Česko. Ruský schodek rozpočtu je letos odhadován na 2 procenta HDP, o českém raději nemluvit. Vysoké rozpočtové příjmy pomáhají i stabilizaci rublu, jak bylo patrné v posledních týdnech.
Zastropování ceny na ruskou ropu, které bylo zavedeno v závěru roku 2022, je tak podle všeho prakticky neprosaditelné. Místo toho sledujeme růst cen uralské ropy, kotované nad 70 dolary za barel, komentuje to Světová banka. Jedním z dalších ruských triků, jak uniknout dohledu, je podle znalců z branže obnova provozu starých tankerů, které už vypadly ze sledování a tvoří teď asi 11 procent ruské flotily.
„Vypadá to tak, že rostoucí příjmy z energetických surovin /ruské/ vládě umožní vystupňovat své válečné úsilí /na Ukrajině/ bez nějakých dalších finančních omezení,“ komentoval to pro WSJ Liam Peach, vedoucí ekonom ve společnosti Capital Economics. To ovšem bude platit jen do doby, než EU spustí svůj 12. balíček sankcí, kde oblíbený cenový strop nesměl chybět. Teď už se to, bohajeho, povést musí! Sama královna, co to plácám, předsedkyně Uršula ceduličku psala. Zbyněk Fiala, server vasevec.cz
X X X
Hamás trhá stranu Bidena. Demokraté přicházejí o Židy i pokrokáře
Biden se postavil za Izrael, a Židé z ní dezertují kvůli protižidovským výlevům pokrokářů. Může to zvednout nepředvídatelné politické vlnění. Nápověda: řada progresivistů už dala Bidenovi nůž na krk: když neukončí podporu Izraele, nedají mu za rok hlas.
Při míře vášní pokrokářů, jejichž chování je podobně jako v jejich předchozích „světodějných“ tématech o to ohnivější, čím méně o věci vědí, řada expertů společnou řeč vylučuje na celou jednu generaci.
X X X
Ve Varšavě roste počet bezdomovců
Počet bezdomovců ve Varšavě rychle roste a stává se velkým problémem. Počet lidí bez bydlení se zdvojnásobil. Podle hrubého odhadu jich je ve Varšavě asi šest tisíc, z toho značnou část tvoří Ukrajinci. O dění v polském hlavním městě informuje list Gazeta Wyborcza.
Lidé spí ve vagonech a ve stanicích metra, jen na ulicích. Mnoho bezdomovců se na varšavském hlavním nádraží stravuje zdarma, protože si nemohou dovolit nejzákladnější potraviny, jejichž ceny viditelně vzrostly. Lidé bez domova s obtížemi hledají, kde by mohli pobývat, dochází proto i ke konfliktům. Dobrovolníci varují, že se s problémem pomoci lidem v nouzi již neumí vyrovnat.
V mnoha městech na Západě problém bezdomovců spících na ulicích v metru existuje již mnoho let. Šokující jsou záběry a řady amerických měst a v poslední době i z Evropy. Londýn, Paříž, Brusel se plní stany, ve kterých žijí tisíce lidí. Jak říká jedna z pracovnic charitativní nadace Srdce města, k podobné situaci směřuje Varšava, server vasevec.cz
X X X
BLAHA, SR: AKO KRÁSNE NEOLIBERÁLI ZÚRIA, TO JE RAJSKÁ HUDBA PRE NAŠE UŠI
Tak to je krása. Keby sme si opozíciu platili, nerobili by to inak. Progresívci sú takí diletanti, že idú vysloviť nedôveru ministrovi Šutajovi Eštokovi, ktorý ešte nezískal dôveru. Čiže – mission impossible. Povedzte, ako môže byť niekto až taký smiešny? Odvolávať ministra za to, že dodržiava zákon – to je úplná pecka.
Rovnako smiešna je kresťansko-dúhová pobočka PS – kádeháci. Tí idú odvolávať mňa – taktiež za to, že napĺňam zákon. Kádeháci sú totiž takí diletanti, že si myslia, že prezidentka je symbol štátu. A vraj aj európska vlajka – prepánajána, oni ani nepoznajú zákony. Povedzte, ako môže byť niekto taký nevzdelaný a nepripravený na funkciu poslanca NR SR ako farizeji z KDH?
Liberálno-pravicová tlač samozrejme unisono kope do Šutaja Eštoka a Blahu. Samozrejme, najviac reže a rúbe do krve neoliberálna Pravda. Pravda síce pripúšťa, že ľudia na Slovensku Šutajovi Eštokovi aj Blahovi tlieskajú, ale ja vraj znevažujem štát, lebo Čaputová podľa nich patrí na stenu ako kedysi cisár za Švejka v monarchii.
Akosi srandisti zabudli, že štát znevažuje práve Čaputová, ktorá zarezala dve referendá, vyvesovala dúhové vlajky a kričala, že nerozumie vlastnému národu. V Denníku N zašli ešte ďalej. Vraj Blaha oslovuje luzu. Doslova. Takto primitívne nám nadáva liberálna kaviareň – čím nevzdelanejší, tým arogantnejší.
Ale chápeme. To N v ich nadpise značí Nevychovaní, Nevzdelaní a Nevedomí. Nadávať na Slovákov, to je jediné, čo vedia – asi im to pomáha liečiť si vlastné komplexy. Ja odporúčam návštevu odborníka. Najsmutnejšou postavičkou na svete je aktuálne ukrajinský Volodymyr. Už mu odkazujú aj z USA, že žiadne ďalšie peniaze nedostane.
Slávna protiofenzíva dopadla tak, že Rusi získali ešte viac územia, ako mali pred ňou. Ups. A drankajúci Volodymyr už lezie na nervy každému. Voľby v USA ide vyhrať Donald Trump a ten na Ukrajinu pošle figu borovú.
Zase sa ukazuje, že v Smere sme mali pravdu, keď sme od počiatku volali po mieri a zastavení zbrojenia – nemuseli umierať desaťtisíce, už dávno mohlo byť prímerie. Je dobre, že liberálna tlač po nás od rána do večera bliaka. Či už za Rusko, Che Guevaru alebo čurillovcov.
Znamená to, že zúria. A že my to robíme dobre. Len tak ďalej, milí moji, vaša slniečkarska hystéria je rajskou hudbou pre naše uši. Ľuboš Blaha, Poslanec NR SR a místopředseda strany Smer-sd, server vasevec.cz
X X X
Bezpečnost na silnicích se zvýšila, stále ale umírá příliš lidí
Za posledních jedenáct let – od roku 2011 do 2022 – došlo v České republice k zvýšení bezpečnosti na pozemních komunikacích. Počet osob usmrcených při dopravních nehodách klesl o 35,8 % a počet těžce zraněných o 43,9 %. Přesto se nedaří plnit jeden z hlavních strategických cílů, a to snížení počtu usmrcených osob o polovinu oproti výchozímu období. Např. v roce 2020 zemřelo na našich silnicích oproti tomuto ukazateli o 127 osob více. Zjistili to kontroloři NKÚ, kteří u Ministerstva dopravy (MD), Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Centra služeb pro silniční dopravu (CSPSD) prověřovali, zda peněžní prostředky ve výši 425,2 mil. Kč určené na zvýšení bezpečnosti silničního provozu byly v letech 2017 až 2022 vynaloženy účelně a hospodárně.
V roce 2020 neměl počet úmrtí spojených s dopravní nehodou překročit 333 osob. Na silnicích však zemřelo 460 lidí. A to i navzdory skutečnosti, že intenzita silničního provozu, a tedy i nehodovost byly v roce 2020 – vzhledem k dopadům pandemie covidu-19 a s ní spojených restrikcí – nižší. Současným hlavním strategickým cílem je snížení počtu usmrcených osob v roce 2030 na polovinu oproti průměru let 2017 až 2019, tedy pod 269 osob ročně. Aktuální vývoj však k plnění tohoto cíle nepřispívá. Jak NKÚ zjistil, v prvním čtvrtletí 2023 nejenže mrtvých na silnicích neubylo, ale jejich počet byl nejvyšší od roku 2015. Vzhledem k dosavadnímu vývoji není podle NKÚ příliš pravděpodobné, že se podaří cíle pro rok 2030 dosáhnout.
Helmy zachraňují životy, ale povinné nebudou
Zlepšení bezpečnosti na komunikacích měly pomoci i dvě legislativní změny: zavedení povinného používání přileb pro všechny cyklisty a zavedení alkolocku jako účinného technického řešení pro zamezení jízdy pod vlivem alkoholu. MD však od těchto záměrů bez přesvědčivého zdůvodnění ustoupilo.
V letech 2017–2022 zahynulo při dopravních nehodách celkem 184 cyklistů bez přilby. Podle propočtů MD mohlo až 37 % z nich, tedy 68 osob, dopravní nehodu přežít, pokud by přilbu mělo. Používání cyklistických přileb může podle ministerstva přinést až 65% pokles smrtelných zranění a 69% pokles vážných zranění. Přesto od zavedení povinného nošení pro všechny MD upustilo s tím, že legislativní zavedení této povinnosti „není žádoucí“.
Zavedení alkolocku, tedy zařízení, které je schopno zablokovat nastartování vozidla, pokud řidič nadýchá alkohol, může podle MD zamezit jízdám opilých řidičů a mít tak pozitivní vliv na snížení počtu dopravních nehod s následkem smrti či těžkého zranění. Mělo se týkat zvláště profesionálních a recidivujících řidičů. Ústup od záměru zdůvodnilo MD prohlášením, že se nejedná o obvyklou praxi v zemích EU.
Jen formální řízení koordinátorů
Nedostatky kontroloři odhalili i v řídicí a kontrolní činnosti Centra služeb pro silniční dopravu, které se prostřednictvím krajských koordinátorů podílí na zajištění bezpečnosti silničního provozu. CSPSD proplácelo koordinátorům i stovky hodin činností, které neměly na úroveň bezpečnosti na silnicích vliv – např. administrativní činnosti, práce ve skladu či účast na společenských akcích. Jednomu z koordinátorů zaplatilo například 109 hodin administrativních prací, což bylo plných 82 % z celkem v měsíci odpracovaných hodin. Pěti kontrolovaným koordinátorům zase CSPSD proplatilo – v rozporu s uzavřenými smlouvami – např. mediální školení či seminář s psychologem.
Řídicí a kontrolní činnost CSPSD proto NKÚ vyhodnotil jako nedostatečnou a formální – vedla k významnému snížení účelnosti a k nehospodárnosti. „Měsíc po ukončení naší kontroly jsme z webových stránek MD zjistili, že ministr převedl činnost krajských koordinátorů v 14 krajích z CSPSD do kompetence ministerstva. Ve světle výsledků naší kontroly to považuji za krok správným směrem a věřím, že ministerstvo bude vyplácet peníze na činnost krajských koordinátorů BESIP již účelně a hospodárně,“ okomentoval vývoj člen NKÚ Jan Kinšt, který kontrolní akci řídil.
ŘSD: pomalé řešení rizik
Celkem 4,8 mil. Kč použitých Ředitelstvím silnic a dálnic od září 2017 do března 2023 na odstranění 1 956 nepovolených reklamních zařízení bylo podle kontrolorů vydáno účelně. Jako účelnou hodnotil NKÚ také instalaci dopravního značení k zabránění vjetí do protisměru na dálnicích, neboť vedla k poklesu tohoto jevu. Zatímco v roce 2019 bylo evidováno 215 jízd v protisměru, o tři roky později už jen 95. Nedostatky v činnosti ŘSD shledal NKÚ v odstraňování rizik dopravních nehod na budovaných či již existujících silnicích. Přestože za více než 400 auditů a inspekcí, které na hrozící rizika upozornily, ŘSD v letech 2017 až 2022 zaplatilo celkem 75,6 mil. Kč, využilo jejich doporučení jen omezeně. Např. na silnicích transevropské dopravní sítě odstranilo za pět let pouze 29 % z rizik zjištěných v roce 2015. Navíc neupřednostňovalo vyřešení těch rizik, jejichž odstranění podle auditorů bezpečnosti nesneslo odkladu.
Statistika nehod
V letech 2011–2022 bylo v důsledku dopravních nehod na silnicích ČR usmrceno 6 803 osob a 28 821 osob bylo těžce zraněno. Z toho v roce 2022 se jednalo o 454 usmrcených a 1 734 těžce zraněných osob. Vedle dopadu na lidské životy a zdraví mají dopravní nehody negativní vliv také na ekonomiku ČR. Např. v roce 2022 činil odhad celkových ročních ekonomických ztrát z dopravní nehodovosti téměř 135 mld. Kč, což je přibližně 2,2 % HDP ČR. NKÚ při kontrole posuzoval výlučně resort MD. Na stav bezpečnosti silničního provozu mají ale vliv i další subjekty, např. Ministerstvo vnitra, Policie České republiky či kraje a obce./nkú/
X X X
Soudkyně Pilařová z Prahy 8 obrala bratrance o majetek
Soudkyně využila funkci opatrovnice svého bratrance k rozmnožení majetku, v justici končí
Kárný senát při Nejvyšším správním soudu (NSS) zbavil soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 8 (OS) Adrianu Pilařovou funkce. Jako soudem ustanovená opatrovnice svého bratrance totiž nejednala v jeho zájmu. „Kárně obviněná porušila základní zásady opatrovnictví a popřela jeho smysl. Vyvolala objektivní zjevný střet zájmů mezi zájmem svým a zájmem osoby, jejíž práva a zájmy měla důsledně a nezávisle hájit a prosazovat, tento střet zájmů udržovala a využila k tomu, že rozmnožila svůj vlastní majetek na úkor opatrovance,“ konstatoval v odůvodnění předseda kárného senátu Tomáš Langášek.
Funkce opatrovníka je občanskou povinností, kterým se realizuje závazek společnosti chránit své slabší a zranitelné členy a pomáhat jim. „Ujme-li se funkce opatrovníka ve svém občanském životě člověk, který je soudcem, očekává od něj veřejnost i sám opatrovnický soud, že své povinnosti opatrovníka bude plnit vzorně, takřka učebnicově. Tím spíš, jde-li o soudce působícího v opatrovnické nebo příbuzné agendě. Kdo jiný by měl lépe chápat účel opatrovnictví a znát povinnosti, které to obnáší,“ připomněl v úvodu ústního odůvodnění předseda Langášek.
Adriana Pilařová však podle názoru kárného senátu výkonem opatrovnictví svého handicapovaného bratrance činila přesný opak. Jednala totiž ve zjevném střetu zájmů, s přesnou znalostí handicapu opatrovance a s jeho důvěrou coby osoba blízká.
Konkrétně měla Pilařová opatrovanému bratranci předložit k podpisu zástavní smlouvu s bankou na jeho dům v pražských Dejvicích na 5,5 mil. Kč. Za takto získaných 5 mil. Kč pak od bratrance koupila ideální polovinu této nemovitosti, přičemž její cena byla o 1,6 mil. Kč vyšší.
Dispoziční oprávnění k účtu
A dále si k jeho bankovním účtům nechala zřídit dispoziční oprávnění. Z těchto peněz začala Pilařová jednak zhodnocovat celou nemovitost a další část peněz, v řádu i desítek tisíc měsíčně, používala na nákup různého zboží a služeb. Včetně dámského oblečení, kabelek, bot či na úhradu útraty v restauracích. V té době již dům sama obývala, bratrance nechala umístit v domě s permanentní pečovatelskou službou.
Podle kárného senátu bylo ovšem bez vší pochybnosti prokázáno, že cena nemovitosti byla podhodnocena.
„Podstatou celé operace bylo, že si kárně obviněná jako opatrovnice půjčila peníze na to, aby od opatrovance odkoupila část jeho nemovitostí, které dosud vlastnil výlučně bez právních vad a omezení, přitom sám opatrovanec její dluh zástavou těchto nemovitostí zajistil. Takové jednání nelze za žádných okolností označit jako souladné se zájmy opatrovance. Důsledek těchto operací je zřejmý: výrazně se prohloubila závislost opatrovance na kárně obviněné a její rodině – k jeho dosavadní emoční závislosti na kárně obviněné, závislosti na její péči a starosti (kterou nikdo nezpochybňuje) se přidala závislost hmotná, existenční. Pokud by se opatrovanci v budoucnu nedostávalo finančních prostředků na úhradu komplexní péče v celodenním pobytovém zařízení, což je po smrti rodičů jeho základní potřeba, nemůže s nemovitostmi volně naložit a zpeněžit je bez součinnosti s kárně obviněnou, protože je spoluvlastnicí a protože nemovitosti trvale obývá k bydlení,“ uvedl v ústním odůvodnění předseda Langášek. Upozornil dále, že Pilařová svého bratrance nadto vystavila riziku ztráty i zbylého spoluvlastnického podílu v případě, že by z jakéhokoliv důvodu nesplácela poskytnutý úvěr a došlo na realizaci zástavy.
Soudcovský talár Foto: Ministerstvo spravedlnosti
Kárný senát odmítl také obhajobu Pilařové, že peníze bratrance používala na opravu nemovitosti, čímž ji měla zhodnotit. Konkrétně z jeho účtu použila 3,3 mil. Kč, z vlastních peněz údajně investovala zatím necelých půl milionu.
Úvěrování do budoucna
„Pokud kárně obviněná argumentuje tím, že sice zatím na rekonstrukci spotřebovávala peněžní prostředky opatrovance, že však na její peníze teprve přijde, čímž se účast obou na rekonstrukci srovná, přehlíží elementární logické vady této úvahy – ignoruje fakt, že peníze mají v čase různou hodnotu. Přiznává tím, že ji opatrovanec „úvěroval“ do budoucna, zatímco ona své prostředky odpovídající spoluvlastnickému podílu zatím nemusela vynaložit na rekonstrukci, a mohla je tak užít či investovat jinde a jinak,“ popsal výhrady senátu Langášek.
Jako nejméně rizikovou transakci zmínil kárný senát nákup „investičního bytu“ v Modřanech, který na její popud opatrovanec zakoupil. Celou věc ovšem problematizuje ta okolnost, že se do tohoto bytu nastěhoval syn Pilařové.
Jako zcela smyšlené pak vyhodnotil kárný senát vysvětlení Pilařové ohledně výše zmíněných transakcí v řádu desítek tisíc měsíčně, které odcházely z opatrovancových účtů. Pilařová to vysvětlovala tak, že se jednalo zčásti o úhradu výdajů na rekonstrukce nemovitosti a dále o nákup vybavení, které platila ona či její syn, protože měl slevu v eshopu Alza.
Rozmnožila svůj majetek
„Těmto povšechným vysvětlením jsme však neuvěřili. Ve spisu opatrovnického soudu jsou pouze tři faktury či účty z Alzy na jméno syna kárně obviněné v celkové hodnotě necelých 15 tis. Kč (za el. zubní kartáček, za budík, holicí strojek, sluchátka a trvanlivé jídlo, a za vysavač), a další účty neidentifikované objednatelem či plátcem, které by tak teoreticky mohly být pořízeny synem kárně obviněné, jsou v rozsahu do cca 20 tis. Kč, přitom úhrn plateb z účtu opatrovance na účet syna kárně obviněné je řádově mnohem vyšší, téměř 500 tis. Kč. Nadto jde o částky kulaté, v řádech tisíců a desetitisíců, takže je těžko uvěřitelné, že šlo o přesná vyúčtování za nákupy materiálu a zboží,“ konstatoval Langášek. A i kdyby se opravdu jednalo o půjčky, opět by šlo o střet zájmů. Langášek připomněl, že na účtu opatrovance zbývalo na konci února 2023 přibližně 180 tisíc Kč, a to z původních 4,7 milionu v roce 2020.
Pilařová tak podle kárného senátu místo toho, aby trpělivě a nezištně, bez nároku na odměnu, podporovala svého opatrovance a důsledně prosazovala a chránila jeho práva a zájmy, exemplárně rozmnožila především svůj vlastní majetek. Nelze se podle Langáška ani odvolávat na to, že tak Pilařová činila na jeho popud a s jeho souhlasem, opatrovník má povinnost chránit opatrovance i před ním samotným.
Kárný senát tak dospěl k závěru, že jen odvoláním Adriany Pilařové z funkce soudkyně může ochránit pověst justice před dalším jejím poškozováním. K tomu by totiž podle předsedy Langáška nevyhnutelně docházelo, pokud by Pilařová nadále zůstala členkou soudcovského sboru a zároveň trvale profitovala z důsledků svého neetického jednání, rozporného s ustanoveními občanského zákoníku o opatrovnictví.
Kárný senát se nakonec nezabýval další výtkou vůči Pilařové, zánikem funkce soudkyně již totiž další řízení nemělo smysl. Nedávno se totiž měla dopustit zmaření již nařízeného místního šetření. KrátcX X Xe předtím, než se mělo konat, si totiž zajela nechat umýt auto. Petr Dimun, ceskajustice.cz
X X X
Soudkyně Pilařová z Prahy 8 měla zmařit jednání, zajela si nechat umýt auto
Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 8 (OS) Adriana Pilařová má další problém. Vedle kárného řízení, které právě probíhá a v němž čelí návrhu na odvolání z funkce soudce, se měla dopustit zmaření již nařízeného místního šetření. Krátce předtím, než se mělo konat, si totiž zajela nechat umýt auto.
Soudkyně OS pro Prahu 8 Adriana Pilařová si dnes možná po jednání kárného senátu při Nejvyšším správním soudu (NSS) vyslechne, že její kariéra v justici končí. Čelí totiž kárné žalobě, která jí klade za vinu, že využila ve svůj prospěch majetek handicapovaného bratrance, jehož byla opatrovnicí.
Vedle toho je s ní ovšem vedení soudu dlouhodobě nespokojeno i pro její, řekněme velmi specifický přístup k práci. Mimo jiné i proto, že měla účelově rušit již nařízená jednání. Už před dvěma lety jí za to přitom kárný senát při NSS uložil kárné opatření snížení platu a vyslovil varování, že by měla rozpoznat, kdy se „řítí do bažiny“.
Jak ovšem ukazuje případ z letošního roku, soudkyně Pilařová rad kárného senátu nevyslyšela. Letos v únoru nařídila na 3. března v 11 hodin (v informačním systému dokonce na 10 hodin) místní šetření, u něhož měli vedle účastníků a jejich advokátů být také soudní znalci, kteří do Prahy mířili mj. z Moravy.
Zablokovaná v automyčce
V 10:45 ovšem soudkyně telefonicky oznámila právnímu zástupci žalobce, že se nedaleko od místa konání stala dopravní nehoda. Po nabídce obou stran, že pro ni právní zástupci přijedou, ovšem měla na hlasitý odposlech uvést, že je zablokovaná v automyčce Obchodního centra Globus na Černém Mostě, kde do jejího auta zezadu narazil jiný automobil.
Jak se však později zjistilo, nehoda se nestala ani v původně udaném časové rozpětí mezi 9:30 a 10:50, ale mezi 10:30 a 10:50. Na základě šetření vedení soudu policie sdělila i konkrétní okolnosti nehody, kdy informace o ní byla policií přijata v 10:47 a k samotné nehodě došlo v 10:41, tedy krátce před nařízeným termínem místního šetření.
„S ohledem na toto zjištění, obvyklou délku mycího programu a vzdálenost myčky od místa šetření, mohu uzavřít, že si soudkyně počínala tak, že nemohla s dostatečnou jistotou spoléhat na to, že se včas dostaví na místo šetření, a to ani v případě bez jakýchkoliv neobvyklých komplikací,“ konstatoval místopředseda soudu Tomáš Kubec s tím, že stížnost na soudkyni proto vyhodnotil jak důvodnou.
Kubec navrhl při minulém jednání kárného senátu tento případ jako důkaz toho, že přístup soudkyně Pilařové k výkonu funkce se nijak nezlepšil a podle Kubce nelze ani zlepšení očekávat.
„Případná další opatření je nyní předčasné předjímat, kdy kárné řízení je odročeno pouze na vyhlášení rozhodnutí ve věci a další postup se bude logicky odvíjet od toho, zda bude JUDr. Pilařová z funkce odvolána, či nikoliv,“ uvedl Kubec v odpovědi pro Českou justici. Petr Dimun, ceskajustice.cz
X X X
Ministerstvo opakovaně vyplatilo náhrady za průtahy soudkyně. Jinou cestu než zánik funkce Drápal nevidí
Vedení Krajského soudu v Praze navrhlo kárnému senátu, aby kvůli průtahům odvolal z funkce soudkyni Jitku Bartákovou, která se věnuje insolvenční agendě. Dosavadní snahy, jak situaci řešit, neměly efekt, uvedl předseda krajského soudu Ljubomír Drápal. Bartáková uznala průtahy jen v části spisů. Navrhované kárné opatření, tedy odvolání z funkce, označil její obhájce Stanislav Balík za přehnaně přísné. Kárný senát Nejvyššího správního soudu dnes zahájil dokazování, ale jednání následně odročil. Chybí totiž dva spisy k provedení důkazů. Kdy padne rozhodnutí, nelze zatím předjímat.
„Za současné situace nevidím jiné řešení, než skončení soudcovské funkce, protože veškerá opatření, která jsem mohl ve své kompetenci podniknout, jsem podnikl a k řešení to nevedlo,“ řekl Drápal. Doplnil, že ministerstvo spravedlnosti muselo opakovaně vyplácet peněžité náhrady za průtahy a že on tomu nemůže jen přihlížet. Česká justice již o prohřešcích soudkyně informovala.
Bartáková působí od roku 2012 na obchodním úseku krajského soudu. S průtahy měla problémy už dříve, což v roce 2021 vyústilo ve snížení platu o 15 procent na jeden rok. S nadřízenými tehdy uzavřela dohodu o vině a kárném opatření.
Po dvou letech provedlo vedení další prověrku a postupně podalo dva další kárné návrhy, sloučené Nejvyšším správním soudem do jednoho řízení, kde zatím dohoda není. Celkem jde od 28 insolvenčních věcí, uvedl předseda kárného senátu Tomáš Langášek. Mnohaměsíční prodlevy v souhrnu někdy přesáhly až dva roky. Zároveň šlo o poměrně staré spisy, některými se soud zabýval už od roku 2013 nebo 2014.
Bartáková podle advokáta Balíka uznává, že v „několika málo spisech jsou průtahy“. Zároveň soudkyně upozornila na to, že řadu insolvenčních věcí už v mezičase stačila vyřídit, jsou tedy nyní „skončeny a odškrtnuty“. V dalších věcech pak poukázala na konkrétní okolnosti, kvůli kterým nebylo možné rozhodnout rychleji.
Kárný senát se znovu sejde 18. prosince. „Stále je tady prostor pro dohodu o vině a kárném opatření,“ vzkázal oběma stranám předseda kárného senátu Langášek. Drápal dosud trval na nejpřísnějším postihu pro Bartákovou. Na konci roku ale Drápal kvůli dosažení věkové hranice 70 let musí z justice odejít., ceskajustice.cz
X X X
Krajský soud navrhl odvolat soudkyni Bartákovou, protahovala insolvenční spory
Vedení Krajského soudu v Praze navrhlo kárnému senátu, aby kvůli průtahům odvolal z funkce soudkyni Jitku Bartákovou, která se věnuje insolvenční agendě. Dosavadní snahy, jak situaci řešit, neměly efekt, uvedl předseda krajského soudu Ljubomír Drápal.
Bartáková uznala průtahy jen v části spisů. Navrhované kárné opatření, tedy odvolání z funkce, označil její obhájce Stanislav Balík za přehnaně přísné. Kárný senát Nejvyššího správního soudu v pondělí zahájil dokazování, rozhodnutí nepadlo.
„Za současné situace nevidím jiné řešení, než skončení soudcovské funkce, protože veškerá opatření, která jsem mohl ve své kompetenci podniknout, jsem podnikl a k řešení to nevedlo,“ řekl Drápal. Doplnil, že ministerstvo spravedlnosti muselo opakovaně vyplácet peněžité náhrady za průtahy a že on tomu nemůže jen přihlížet.
Bartáková působí od roku 2012 na obchodním úseku krajského soudu. S průtahy měla problémy už dříve, což v roce 2021 vyústilo ve snížení platu o 15 procent na jeden rok. S nadřízenými tehdy uzavřela dohodu o vině a kárném opatření.
Po dvou letech provedlo vedení další prověrku a postupně podalo dva další kárné návrhy, sloučené Nejvyšším správním soudem do jednoho řízení, kde zatím dohoda není. Celkem jde od 28 insolvenčních věcí, uvedl předseda kárného senátu Tomáš Langášek. Mnohaměsíční prodlevy v souhrnu někdy přesáhly až dva roky. Zároveň šlo o poměrně staré spisy, některými se soud zabýval už od roku 2013 nebo 2014.
Bartáková podle advokáta Balíka uznává, že v „několika málo spisech jsou průtahy“. Zároveň soudkyně upozornila na to, že řadu insolvenčních věcí už v mezičase stačila vyřídit, jsou tedy nyní „skončeny a odškrtnuty“. V dalších věcech pak poukázala na konkrétní okolnosti, kvůli kterým nebylo možné rozhodnout rychleji. Například prý dávala stranám čas na mimosoudní jednání.
Kárný senát se znovu sejde 18. prosince. „Stále je tady prostor pro dohodu o vině a kárném opatření,“ vzkázal oběma stranám předseda kárného senátu Langášek. Drápal dosud trval na nejpřísnějším postihu pro Bartákovou. Na konci roku ale Drápal kvůli dosažení věkové hranice 70 let musí z justice odejít. Na jeho místo nastoupí Jiří Grygar.
X X X
Advokát prohrál spor za zády klientky, žena skončila v exekuci
Pokutu padesát tisíc korun udělila Česká advokátní komora (ČAK) advokátovi, který prohrál milionový spor, avšak o rozsudku nikdy neinformoval klientku. Peníze proto začal po ženě vymáhat exekutor. Právník, který čtyřikrát změnil sídlo, se hájil pobytem v nemocnici a zavirovaným počítačem. Vinu svaloval na klientku a argumentoval plynutím času.
Případ začal už před jedenácti lety v „nezjištěný den“ roku 2012, kdy dotyčný advokát převzal zastoupení klientky ve sporu před obvodním soudem o zaplacení částky 1 225 000 korun a sedmnáct tisíc euro.
Řízení skončilo prohrou. Rozsudkem z července 2018 uložil soud ženě zaplatit předmětné peníze, a navíc soudní poplatek ve výši 84 000. Advokát však klientu neinformoval ani o průběhu řízení ani o vydaném rozsudku. Klientka skončila v exekuci a advokát před kárnou komisí ČAK, která mu za jeho ne/činnost udělila pokutu padesát tisíc korun. Rozhodnutí napadl advokát u Městského soudu v Praze.
Kasační stížnost advokáta proti rozsudku Městského soudu v Praze zamítl v polovině října 2023 Nejvyšší správní soud. Městský soud v Praze rozhodnutí kárné komise České advokátní komory z roku 2020 o pokutě padesát tisíc korun uznal správným.
Bez porady s klientkou advokát podal blanketní odvolání, které však nikdy nedoplnil. Bez jejího vědomí požádal o osvobození od soudního poplatku. Ženu neinformoval ani o průběhu odvolacího řízení ani o faktu, že nepříznivý rozsudek se v říjnu 2018 stal pravomocným.
„Klientce přes její žádost do současné doby nevrátil doklady vztahující se k předmětnému řízení, včetně rozhodnutí soudů obou stupňů, pro klientku se stal nedostupným,“ shrnuje Nejvyšší správní soud fakta případu z rozsudku Městského soudu v Praze.
To značí pro ženu velké problémy: „V důsledku čehož klientka nesplnila soudem uložené povinnosti, jejichž splnění se tak po ní protistrana domáhá v rámci exekučního řízení,“ cituje soud závěr situace.
Operován, zavirován a ztracen v plynutí času
Advokát, který se neúspěšně bránil proti rozhodnutí kárného senátu České advokátní komory u Městského soudu v Praze, soudu vytkl, že jednal v jeho nepřítomnosti, když byl od dubna 2022 až doposud hospitalizován po operacích. Omluvu a žádost o odročení poslal telefonem prostřednictvím sms. Dále tvrdil, že to byla naopak klientka, kdo nereagoval na e-maily ani telefonáty, k jednáním se nedostavovala a byla nedostupná.
Právník ovšem žádné e-maily nedoložil: „Stěžovatel nemohl svou e-mailovou korespondenci dodat, neboť jeho e-mailová adresa byla napadena viry; všechna korespondence byla zničena,“ cituje Nejvyšší správní soud obhajobu advokáta.
Podle advokáta není pravda, že se jeho klienta nemohla jeho osoby vůbec dopátrat. „Uváděla sice různé databáze, ale nikoli web žalované, na němž bylo uvedeno jeho sídlo, telefonické spojení a adresa datové schránky. Klientka jej tedy mohla kontaktovat,“ stěžoval si pokutovaný advokát na svoji klientku. Rovněž zpochybnil oprávnění Komory o stížnosti rozhodovat.
„Stěžovatel je přesvědčen, že výklad žalované a městského soudu je založen na odpovědnosti bez ohledu na plynutí času. Stěžovatel je tak podle názoru městského soudu odpovědný za způsobení škody při výkonu advokacie až do doby úplného vymožení pohledávky (tj. doživotně). Plynutím času se však ztrácí i závažnost provinění,“ argumentoval dále právník.
Sám advokát neví adresu, kde se zdržoval
Žádnou z námitek stěžovatele Nejvyšší správní soud neuznal. V jednom bodě advokátovu argumentaci dokonce nazval absurdní.
„Jako absurdní se jeví obhajoba stěžovatele, že to byla klientka, která jej nedokázala vyhledat na správném webu. Povinnost udržovat kontakt s klientem/klientkou a poskytnout mu/jí kontaktní údaje je v prvé řadě na advokátovi (čl. 9 odst. 1 etického kodexu). NSS v této souvislosti ani nepřehlédl, že z výpovědi stěžovatele v kárném řízení vyplynulo, že od roku 2012 několikrát měnil sídlo své kanceláře v Praze (na ul. Blanická, Evropská, Legerova či Šumavská), ale ani on sám nemohl upřesnit dobu, po kterou se na těchto adresách zdržoval (o těchto změnách neinformoval ani žalovanou),“ uvedl mimo jiné NSS.
Podobného charakteru byla argumentace o pobytu v nemocnici. Jak vyplývá z rozsudku, oznámení o soudním jednání v září 2022 obdržel právník do datové schránky s měsíčním předstihem. Textovou zprávu ale poslal večer před jednáním. „Podle zprávy z nemocnice navíc hospitalizován nebyl: Ze zprávy Fakultní nemocnice v Motole o ambulantním vyšetření žalobce ze dne 11. 8. 2022 pak plyne, že nejpozději v tento den již stěžovatel nebyl v nemocnici ani v lázních.“
K zavirovanému e-mailu pak soud mimo jiné uvedl: „Městský soud ovšem správně konstatoval, že advokát musí svůj spis nejen řádně vést, ale je také povinen přijmout opatření k tomu, aby zabránil jeho poškození či zničení.“
Čas od exekuce k žalobě plynul správně
Námitkou „plynutí času“ se pak NSS zabýval jen „na okraj“, neboť ji právník původně v žalobě nenamítal. I kdyby ji uplatnil, nešlo by podle soudu o důvodný argument. „Stěžovatel klientku zastupoval v řízení vedeném u Obvodního soudu pro Prahu 9, v němž byl rozsudek vydán dne 12. 7. 2018, dále probíhalo odvolací řízení. Po celou tuto dobu stěžovatel klientku nekontaktoval. Ta se o průběhu a skončení tohoto řízení dozvěděla až poté, co byla v květnu 2018 vyzvána uvedeným obvodním soudem k zaplacení soudního poplatku a bylo vůči ní zahájeno exekuční řízení.
„Bezodkladně se pokusila o mimosoudní řešení sporu před smírčí komisí žalované, ale bezvýsledně (stěžovatel se k jednání nedostavil). Proto dne 15. 3. 2019 podala podnět žalované. Kárná žaloba byla podána dne 4. 9. 2019, prvostupňové rozhodnutí bylo vydáno dne 25. 9. 2020 a rozhodnutí o odvolání stěžovatele dne 10. 6. 2021. Není zde tedy žádný prostor pro jakékoli zohlednění „plynutí času“; klientka i orgány žalované postupovaly ve věci bez zbytečného odkladu. Řízení před správními soudy pak není pokračováním správního (kárného) řízení,“ shrnul Nejvyšší správní soud. Irena Válová, ceskajustice.cz
X X X
V kauze se zakázkami Bulovky schválil soud další tři dohody o vině
Obvodní soud pro Prahu 8 v pondělí schválil dohodu o vině a trestu s dalším obžalovaným Dalimilem Jánským. Podnikatel přijal tříletou podmínku s odkladem na pět let a peněžitý trest 450 000 korun. Se žalobcem se na trestu dohodly i dvě obžalované firmy, také jejich dohody v pondělí soud potvrdil. Rozhodnutí soudu je pravomocné.
„Soud sjednanou dohodu o vině a trestu schválil, protože ji nepovažuje za nesprávnou nebo nepřiměřenou z hlediska souladu se zjištěným skutkovým stavem nebo z hlediska druhu a výše navrženého trestu, popřípadě ochranného opatření,“ konstatovala soudkyně Kateřina Vltavská.
Dohodu o vině a trestu uzavřela firma Green center, ve které je Jánský obchodním ředitelem, a společnost První chráněná dílna. První jmenovaná přijala šestimilionový peněžitý trest, druhá osmiletý zákaz ucházet se o veřejné zakázky. Státní zástupce Zdeněk Matula u firmy Green center navrhoval přísnější peněžitý trest s tím, že nebude uložen zákaz účasti na veřejných tendrech, u První chráněné dílny by zase peněžitý trest vzhledem k zadluženosti společnosti nebyl účinný.
Obžaloba se týká dvou zakázek Fakultní nemocnice Bulovka – zakázky na úklid za zhruba 150 milionů korun a zakázky na vjezdový systém v hodnotě asi tří milionů korun. Matula tvrdí, že organizovaná skupina, v jejímž čele stála mimo jiné bývalá ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská nebo podnikatel Tomáš Horáček, plánovala a aktivními kroky zjednala výhodu konkrétním společnostem. Zakázky jim byly buď tzv. šity na míru, případně obžalovaní firmám poskytovali interní informace týkající se zakázek.
U první zakázky podle Matuly trestný čin dokonán nebyl, u druhé podle něj vznikla škoda zhruba 450 000 korun. V pondělí domluvené dohody se týkají druhé zakázky.
V případu bylo původně obžalováno sedm lidí a tři firmy, tři obžalovaní – bývalí ředitelé nemocnice Vrbovská a František Novák a také někdejší ekonomická náměstkyně Bulovky Marie Nushiová – už dříve přijali podmíněné i peněžité tresty a několikaleté zákazy činnosti. Soud jejich dohody o vině a trestu schválil v polovině září. Podnikatel Horáček, kterého média označovala za ústřední postavu celé kauzy, přijal v prosinci 2021 půlroční trest, sedmiletý zákaz působení v obchodních společnostech a peněžitý trest pět milionů korun.
Celkem bylo v kauze nemocničních zakázek, která se týká i jiných nemocnic, postupně obviněno přes 20 lidí a osm právnických osob. Státní zástupce už v minulosti uzavřel dohody s několika obviněnými.
Dohodu o vině a trestu sjednává státní zástupce s obviněným, který musí mimo jiné prohlásit, že spáchal skutek, pro který je stíhán, pokud na základě dosud opatřených důkazů a dalších výsledků přípravného řízení nejsou důvodné pochybnosti o pravdivosti jeho prohlášení. Dokazování se v tomto případě neprovádí. Pokud je dohoda sjednána, předloží žalobce soudu návrh na její schválení. Soud dohodu schválit nemusí, pokud je nesprávná nebo nepřiměřená.
X X X
Nemá většinu, i tak Duda pověří sestavením polské vlády premiéra Morawieckého
Polský prezident Andrzej Duda v pondělním večerním televizním projevu oznámil, že pověří sestavením nové vlády současného premiéra Mateusze Morawieckého ze strany Právo a spravedlnost (PiS). Ta sice zvítězila v říjnových parlamentních volbách, ale nemá většinu potřebnou pro potvrzení kabinetu.
Dosud vládnoucí Právo a spravedlnost, které je u moci od roku 2015, získalo v posledních volbách ve 460členném Sejmu – dolní komoře parlamentu – 194 křesel a podle médií je nepravděpodobné, že najde koaličního partnera.
Všeobecně se očekává, že příští vládu bude schopna sestavit koalice proevropských stran pod vedením někdejšího polského premiéra a šéfa Evropské rady Donalda Tuska. Občanská koalice (KO), Třetí cesta a Nová levice získaly dohromady 248 křesel v Sejmu a daly už dříve najevo, že chtějí kabinet vytvořit.
Duda, blízký spojenec národně konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS), před volbami dával najevo, že sestavením vlády pověří zástupce té strany, která volby vyhraje. Nedávno za vážné kandidáty na premiéry Duda označil Tuska a Morawieckého.
Podle polské ústavy je prvním krokem při formování vlády rozhodnutí prezidenta pověřit někoho sestavením kabinetu, který musí následně schválit parlament. Poté může hlava státu jmenovat premiéra a vládu. Pokud kabinet nezíská podporu zákonodárců, šanci sestavit vládu dostane od Sejmu jiný kandidát.
„Pokud mise Mateusze Morawieckého selže, Sejm představí jiného kandidáta na předsedu vlády a já ho okamžitě pověřím sestavením kabinetu,“ uvedl v pondělí Duda podle serveru Onet.pl.
Dudovo rozhodnutí v pondělí přivítal mluvčí PiS Rafal Bochenek, který ho na sociální síti X označil jako „potvrzení dlouholeté ústavní tradice“ Polska.
Tusk krátce před prezidentovým projevem řekl, že se stane premiérem, ať se hlava státu rozhodne jakkoliv. „Tato hra… zbytečně vystavuje polské zájmy citelným ztrátám, ale… nic to nezmění,“ uvedl podle agentury Reuters. Politik podle Reuters dříve naléhal na Dudu, aby neotálel s jeho pověřením sestavit vládu, a argumentoval tím, že zdržení by mohlo poškodit šance na odblokování finančních prostředků EU určených pro Polsko, které Brusel zmrazil kvůli sporu o polské soudní reformy.
Vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost volby do Sejmu vyhrála se ziskem 35,38 procenta hlasů. Druhá skončila s 30,7 procenta hlasů proevropská Občanská koalice. Na 14,4 procenta voličů podpořilo středovou Třetí cestu, čtvrté místo obsadila Nová levice s 8,61 procenta hlasů. Pátá byla krajně pravicová Konfederace, která získala 7,16 procenta hlasů.
X X X
Doživotně? Putin bude příští rok opět kandidovat, říkají zdroje z Krem
Šéf Kremlu Vladimir Putin se rozhodl kandidovat v březnových prezidentských volbách, což ho udrží u moci nejméně do roku 2030. Uvádí to agentura Reuters s odkazem na nejmenované zdroje z ruské vlády, podle nichž má Putin pocit, že musí Rusko provést „nejnebezpečnějším obdobím“ za poslední desetiletí.
Po zažehnání červnového puče šéfa Wagnerova uskupení Jevgenije Prigožina se Putin snažil posílit podporu svého jádra v bezpečnostních složkách, ozbrojených silách a také u regionálních voličů mimo Moskvu. Ruské výdaje na obranu a zbrojení prudce vzrostly, zatímco Putin v posledních měsících absolvoval řadu veřejných vystoupení. „Rozhodnutí padlo – bude kandidovat,“ řekl Reuters zdroj obeznámený s děním v Kremlu.
To, že Putin je rozhodnut v prezidentských volbách v březnu 2024 kandidovat, potvrdily také další čtyři zdroje. Všechny s agenturou hovořily pod podmínkou anonymity. Jeden z nich uvedl, že plán kampaně by měl přijít během několika týdnů, což potvrzuje zpráva listu Kommersant z minulého měsíce.
Ačkoli mnozí ruší diplomaté, špioni a úředníci říkají, že očekávají, že Putin zůstane u moci doživotně, až dosud se neobjevilo žádné konkrétní potvrzení Putinových plánů kandidovat na znovuzvolení.
Putin nemá vážného soupeře, míní zdroje
Jednasedmdesátiletý Putin, jemuž Boris Jelcin předal prezidentský úřad roku 1999, působí ve funkci prezidenta déle než kterýkoli jiný ruský vládce od dob Josefa Stalina; překonal i osmnáctileté působení Leonida Brežněva.
Diplomaté tvrdí, že neexistuje žádný vážný soupeř, který by mohl ohrozit Putinovy šance u volebních uren, pokud bude skutečně kandidovat.
Reuters upozorňuje, že bývalý špión KGB se těší podpoře osmdesáti procent obyvatel, může se spolehnout na podporu státního aparátu i státních médií a proti jeho dalšímu vládnutí neexistuje téměř žádná opozice z řad veřejnosti.
Putin přitom podle Reuters čelí nejvážnějším výzvám, jakým čelil kterýkoli šéf Kremlu od dob Michaila Gorbačova, který se před více než třemi desetiletími potýkal s rozpadajícím se Sovětským svazem.
Kremlem rozpoutaná válka na Ukrajině vyvolala největší konfrontaci se Západem od kubánské krize v roce 1962 a následné západní sankce způsobily ruské ekonomice největší vnější šok za poslední desetiletí.
Od začátku války se zrychlila inflace, zatímco rubl klesl, a výdaje na obranu budou v roce 2024 představovat téměř třetinu celkových výdajů ruského rozpočtu, jak vyplývá z návrhu vládních plánů.
Největší přímé ohrožení Putinovy další vlády ale přišlo v červnu s Prigožinovou vzpourou. Šéf wagnerovců zahynul při leteckém neštěstí o přesně dva měsíce později a Putin od té doby využívá ministerstvo obrany a Národní gardu k rozšíření kontroly svých spojenců nad zbytky Wagnerova uskupení.
„Západ označuje Putina za válečného zločince a diktátora, který dovedl Rusko k záboru půdy v imperiálním stylu, oslabil ho, ukoval ukrajinskou státnost a sjednotil západní země. Putin však válku prezentuje jako součást mnohem širšího boje s USA, které usilují o rozštěpení Ruska, zmocnění se jeho přírodních zdrojů a následné vyřizování účtů s Čínou,“ míní Reuters.
„Rusko čelí spojené síle Západu, takže zásadní změna by nebyla účelná,“ řekl agentuře jeden ze zdrojů. Reuters připomíná, že někteří Rusové ale válku považují za zlom postsovětského Ruska.
Podle vězněného ruského opozičníka Alexeje Navalného Putin zavedl Rusko do strategické slepé uličky vedoucí ke zkáze a vybudoval křehký systém „zkorumpovaných patolízalů“, který nakonec odkáže spíše chaos než stabilitu.
„Rusko jde zpět,“ řekl v červenci Oleg Orlov, ruský bojovník za lidská práva. „Opustili jsme komunistickou totalitu, ale nyní jsme se vrátili k jinému druhu totality,“ konstatoval.
X X X
Ve Francii soudí ministra, že si vyřizoval účty se soudci. Ve funkci je dál
Ve Francii v pondělí začal soudní proces s úřadujícím ministrem spravedlnosti. Éric Dupond-Moretti podle obžaloby zneužil svých pravomocí ministra k vyřizování účtů se soudci, s nimiž se střetl či nepohodl ještě jako advokát. Soud je naplánovaný do 16. listopadu. Dupondovi-Morettimu hrozí až pět let vězení.
Dvaašedesátiletý Dupond-Moretti pracoval jako advokát 36 let, členem vlády je od července 2020. Jeho případ posuzuje Soudní dvůr republiky (CJR), jediná instituce, která smí soudit současné či bývalé ministry kvůli podezření ze skutků, jichž se mohli dopustit během výkonu funkce.
Na úvod pondělního přelíčení ministr předstoupil před soud a uvedl své jméno. Předsedající soudce Dominique Pauthe poté přečetl seznam zhruba 20 svědků, mezi nimiž je i bývalý premiér Jean Castex nebo někdejší ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová, která dorazila už na pondělní slyšení.
Dupond-Moretti má navzdory soudnímu sporu důvěru prezidenta Emmanuela Macrona. „Naprostou důvěru“ mu v pondělí vyjádřila i premiérka Élisabeth Borneová, která připomněla presumpci neviny. Vládní zdroje agentuře AFP přesto sdělily, že po dobu procesu byla přijata jistá opatření, aby „bylo zajištěno dobré fungování veřejných pravomocí a kontinuita“.
Soudní dvůr republiky je výjimečná instituce, o jejíž reformě se pravidelně vedou diskuse. Pro úpravy by ale byla potřeba změna ústavy. CJR je složený ze tří soudců kasačního soudu, šesti poslanců a šesti senátorů, které obě komory vyberou ze svého středu, uvedl Le Monde. Podle deníku je Dupond-Moretti první úřadující ministr, který stanul před CJR.
Francouzský trestní řád za zneužití pravomoci stanoví až pětiletý trest vězení a pokutu 500 000 eur (12,2 milionu korun). V případě ministra by verdikt provázel zákaz výkonu veřejné funkce a kandidatury ve volbách. Nezbytný by byl i odchod z vlády, píše AFP.
Stížnost na ministra podaly dvě francouzské soudcovské odborové organizace a asociace pro boj proti korupci Anticor na podzim roku 2020. Ministrovi vytýkají, že krátce po svém nástupu do úřadu nařídil generální inspekci spravedlnosti zahájit správní řízení, které je předběžným krokem k disciplinárnímu řízení, proti soudcům, proti kterým jako advokát stál. Ministr podle stěžovatelů zneužil svých výsadních práv k vyřizování účtů.
X X X
V Německu chtějí přejmenovat školku „Anne Frankové“, záměr vyvolal emoce
Mateřská škola v německém Sasku-Anhaltsku už možná neponese název po židovské dívce Anně Frankové. Plány na přejmenování z důvodu změny konceptu instituce však vyvolávají pobouření, a to i kvůli současné válce mezi Izraelem a palestinským Hamásem. Protestuje i Mezinárodní osvětimský výbor. Starosta se rozvášněné Němce snaží uklidnit a slibuje, že městská rada změnu zamítne.
Školka „Anne Franková“ v městečku Tangerhütte v okrese Stendal změnu názvu plánovala už delší dobu. Údajně ji k tomu vedlo více důvodů, a to například žádosti rodičů i učitelů. Ti mimo jiné tvrdí, že závažnost tragického příběhu židovské dívky, která během druhé světové války na rozkaz nacistů zemřela v koncentračním táboře v pouhých patnácti letech, nejsou děti ve věku školky či dokonce jeslí „schopny uchopit“.
Nový název „Weltentdecker“, který by se dal volně přeložit jako „objevitel světa“, má být o něco vhodnější. „Chtěli jsme něco bez politického pozadí,“ komentovala vedoucí školky Linda Schichorová.
Starosta města Andreas Brohm vysvětlil, že důvodem plánovaného přejmenování byl však zejména proces obnovy směrem k otevřenosti. Tímto přerodem podle něj centrum se školkou prošlo za posledních 14 měsíců.
„Dlouho před současnými diskusemi a událostmi vznikla na začátku roku 2023 debata o zviditelnění této zásadní změny koncepce navenek tím, že se instituce pojmenuje jinak, aby byl viditelně označen tento zásadní nový začátek,“ řekl.
Diskuse rozviřuje válka v Izraeli
Plánovanou změnu tak brzy školka předloží k rozhodnutí městské radě. Současná geopolitická situace – válka mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, která názorově štěpí společnost, ale umocňuje už přítomné emoce.
Přejmenování v otevřeném dopise zkritizoval i viceprezident Mezinárodního osvětimského výboru Christoph Heubner. „Kdybych vám, milí občané Tangerhütte, mohl něco sdělit. Poradil bych Anně Frankové, aby bojovala a neodcházela beze slova a smutně, pokud má být ve své německé vlasti znovu vyhnána. Snad si celou věc ještě rozmyslíte?“ ptal se.
„Jednalo se o proces zvažování,“ vyjádřil se dřív podle německého týdeníku Der Spiegel starosta, který byl změně otevřený navzdory teroru Hamásu proti Izraeli. „Myslím si, že demokracie musí vydržet, že se o věcech může prostě diskutovat,“ řekl a doplnil, že nechtěl být v debatě „moralizátorem“.
Podle jeho novějších vyjádření však svůj názor přehodnotil a v odpovědi na Heubnerův dopis sdělil, že město považuje za symbol Německa, které je otevřené světu a „zároveň si je vědomo své historické odpovědnosti i svého vzdělávacího poslání“. Kvůli vlně kritiky tak slíbil, že městská rada během projednávání navrhovanou změnu nepodpoří.
Odmítnutí následně potvrdili i předsedové parlamentních skupin v radě Tangerhüttu. „Ve středu městská rada jednomyslně přijme stanovisko proti žádosti o přejmenování školky,“ vyjádřil se Werner Jacob, předseda městské rady, pro Die Welt.
X X X
Válek odvolal ředitelku centra pro vzdělávání zdravotníků. Vážně chybovala, řekl
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pondělí odvolal ředitelku Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů v Brně Michaelu Hofštetrovou Knotkovou. Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob ČTK řekl, že důvodem byla vážná manažerská pochybení a rozdílné představy o směřování instituce. Centrum pořádá specializační kurzy a kurzy povinného celoživotního vzdělávání pro nelékařské pracovníky ve zdravotnictví.
Tisková konference ministerstva zdravotnictví k situaci ohledně dostupnosti léčiv. Zúčastnil se ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). (8. září 2023) | foto: Anna Boháčová, MAFRA
Od úterý bude řízením pověřená statutární zástupkyně ředitelky Jana Nekudová, ministerstvo podle Jakoba v nejbližších týdnech vypíše výběrové řízení. „Hlavním úkolem paní doktorky Nekudové bude především personální stabilizace národního centra a spolupráce s ministerstvem zdravotnictví na zásadním zlepšení fungování procesu specializačního vzdělávání, uznávání kvalifikací v oblasti nelékařských povolání a aprobačních zkoušek,“ uvedl Válek v tiskové zprávě.
V posledních pěti letech odchází už třetí ředitel Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCONZO). Hofštetrovou Knotkovou jmenoval Válek v lednu 2022, v čele centra nahradila farmaceuta Jana Šalouna. Ten organizaci vedl od října roku 2019 poté, co jeho předchůdkyně Jana Mikulková rezignovala v červenci z osobních důvodů.
Michaela Hofštetrová Knotková byla jmenována do čela centra v lednu 2022.
Centrum se věnuje specializačnímu a celoživotnímu vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, pro něž je ze zákona povinné. Zároveň organizuje rekvalifikační kurzy nebo vzdělávací akce pro veřejnost.
V roce 2019 se k činnosti centra vyjadřoval i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle něj tato organizace podobně jako Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ), který se věnuje specializačnímu vzdělávání lékařů, porušovaly zákony a jejich vnitřní kontrolní systémy nefungovaly dobře. Neuveřejnily například některé předepsané dokumenty v registru smluv.
„V NCONZO byly kontrolou odhaleny také nedostatky v účetnictví a porušení rozpočtových pravidel,“ uvedl tehdy NKÚ. Úřad kritizoval i MZd jako zřizovatele, že je systém vzdělávání lékařů i nelékařů roztříštěný a ministerstvo nevyhodnocuje jeho fungování, přestože na něj každoročně vydává stovky milionů korun.
Vedle oboru všeobecná sestra patří mezi nelékařské zdravotnické obory například porodní asistentky, zdravotničtí záchranáři, zdravotní laboranti, zubní technici, radiologičtí asistenti, farmaceutičtí asistenti, zubní laboranti, fyzioterapeuti, nutriční terapeuti nebo ergoterapeuti, kteří se zaměřují u klientů na nácvik zvládání činností běžného života.
X X X
Soud s Cimickým začne až v lednu. Byl odročen kvůli nemoci předsedy senátu
Kvůli nemoci předsedy senátu byl odročen soud s psychiatrem Janem Cimickým. Hlavní líčení u Obvodního soudu pro Prahu 8 tak začne až v lednu. Známý lékař je obviněn ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání, kterých se měl dopustit mezi lety 1980 až 2016. Cimický od začátku trvá na své nevině, jeho advokát minulý týden žádal o odročení jednání.
„Předseda senátu onemocněl, momentálně je v pracovní neschopnosti. Hlavní líčení se tedy odročuje s tím, že první termín by měl proběhnout až 4. ledna 2024,“ potvrdila informaci iDNES.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8 Jana Humeni.
Podle obhájce Cimického Miroslava Kučerky o zrušení jednání nevěděli. „Tuto zprávu, stejně jako nařízení hlavního líčení, nebo skutečnost že byl MUDr. Cimický obviněn, jsme se dozvěděli z veřejného prostoru dříve, než nám byla oficiálně sdělena. Pevně věřím, že v lednu bude jak pan předseda, tak pan doktor zdráv a hlavní líčení proběhne,“ uvedl advokát.
Narážel na to, že lékaře v pondělí převezla záchranka do nemocnice, jak uvedl server Expres.cz . Cimický údajně spadl ze schodů u sebe doma, převezen měl být do Ústřední vojenské nemocnice.
Tam byl hospitalizovaný už 21. října po intoxikaci léky. To vyvolalo spekulace o možném pokusu o sebevraždu. Později se však ukázalo, že šlo o nešťastnou náhodu. Z důvodu hospitalizace ale Cimického právník na začátku týdne požádal o odročení líčení.
„Pokus o sebevraždu to nebyl. Dva roky jsem v neustálém stresu, člověk je z toho unavený a vyčerpaný. Špatně spím, takže mým cílem bylo využít víkend k tomu, abych ho mohl prospat. Podcenil jsem ale to, že můj organismus je velmi vyčerpaný, takže bude na některé věci reagovat ostřeji. Vzal jsem si prášky, ale účel, který měly splnit, byl zcela překrytý tou intoxikací, která vyžadovala hospitalizaci a víceméně až záchranu života,“ uvedl Cimický pro server Extra.cz.
Cimický se soudu prý nevyhýbá
Dodal, že se soudu nevyhýbá, podle něj ale stres s ním spojený by ho mohl ohrozit na životě. Cimický byl loni vyloučen z České lékařské společnosti a ze všech jejích organizačních složek, včetně Psychiatrické společnosti ČLS JEP.
Psychiatra obvinilo před dvěma lety několik jeho pacientek, včetně zpěvačky Jany Fabiánové, ze sexuálního obtěžování, či přímo napadení. Kriminalisté původně navrhli loni v říjnu Cimického obžalovat z 28 případů znásilnění či vydírání.
Státní zastupitelství pak ale kauzu policii vrátilo k došetření. Nařídilo, aby se policisté vypořádali s otázkou, zda nejsou některé skutky promlčeny. Znovu policie navrhla lékaře obžalovat letos v červnu a státní zástupce podal v srpnu na lékaře obžalobu.
X X X
SOČR s J. Honzákem, M. Ratajem a O. Törökem
Další koncert z cyklu Nové horizonty bude příležitostí k vykročení do sfér hudby jazzové, elektronické i akusmatické. Rozhlasoví symfonikové tady spojí síly s předními tvůrci a interprety z daných oblastí.
Kontrabasista Jaromír Honzák, držitel pěti cen Anděl, se na české jazzové scéně pohybuje od 80. let. Na jeho vlastních projektech se podíleli jak zahraniční, tak významní tuzemští hudebníci: kytarista David Dorůžka nebo pianisté Beata Hlavenková a Vít Křišťan. Vede svou kapelu Jaromír Honzák Quintet, je členem několik dalších formací. Dlouhodobě se věnuje pedagogické činnosti – vyučuje hru na kontrabas a jazzovou improvizaci. Skladbu The Blues of a String Hanging in the Wind napsal pro jazzové kvinteto a Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Se zvukem symfonického tělesa se spojuje poprvé. Základem je stej¬nojmenná kompozice, která vznikla pro jazzové a smyčcové kvarteto v roce 2008. O Honzákově albu Little Things, na kterém byla ona skladba tou poslední, se tehdy v recenzích psalo jako o nadpozemských bouřích i čarokrásných nostalgiích. Odborníci také vyzdvihli autorovu erudici i smysl pro uvolněnost, melodickou klenbu a celkovou umělcovu výlučnost, s níž tvoří jazz světové úrovně.
Michal Rataj a Oskar Török navazují v Letters from Sounds na předchozí projekty pohybující se stylově a žárově na pomezí sou¬časného jazzu a vážné hudby a zvukově těžící z možností hudebních nástrojů a živé elektroniky. Jejich hudební slovník sahá od elektronického ambientu přes názvuky klubové elektroniky až po různé polohy současného jazzu a akusmatické hudby, která je reprodukcí elektroakustické hudby řízenou pomocí reproduktorů rozmístěných v prostoru. Rataj uplatňuje zkušenosti se součas¬ným symfonickým orchestrem, jehož zvuk se propojuje s prokom-ponovanou živou elektronikou a s virtuozitou Törökovy trubky. V Letters from Sounds posluchač prochází „hudební krajinou“, ve které je místo pro elektronický ambient stejně jako pro klubovou elektroniku, současný jazz nebo akusmatickou hudbu. Dox+, PÁTEK 10. LISTOPADU 2023 / 19.30 HODIN. Přímý přenos koncertu ČRo Vltava.