V SR chytřejší, už čtvrtá Ficova vláda. Fiala s nikým srovnávat, nejhorší v EU. Gen. Pavel nevidí neschopnost? Kdy to bude řešit? Fiala měsíčně 274 900 Kč. Ministr Bek přidal peníze na jídlo školáků

Po Novém roce přijdou Češi o část peněz. Podívejte se, jak se vám změní mzda. Úsporná opatření připravená vládou Petra Fialy (ODS) dopadnou na většinu zaměstnanců a pracovníků. Od začátku roku budou muset odvádět nemocenské pojištění a pokud vydělávají trojnásobek průměrné mzdy, tak i vyšší daně. Kolik vám po změnách zůstane v peněženkách?

Vláda v minulém roce přišla s rozsáhlými změnami, které mají vést k šetření a úsporám. Kvůli plošným opatřením přijdou o část peněz i zaměstnanci – kvůli odvodům nemocenského pojištění pro pracovníky, tím pádem jim klesne čistý výdělek.

 Nejedná se přitom o malou částku. V roce 2022 průměrná mzda dosahovala výše 40 353 korun. Odvod nemocenského pojištění bude od příštího roku ve výši 0,6 procenta, což činí 242 korun na měsíc. Za rok by pracovník s průměrnou mzdou přišel o 2 904 korun.

Novou výši své čisté mzdy si můžete vypočítat v jednoduché kalkulačce. Stačí pouze znát výši své hrubé mzdy, počet nezaopatřených dětí a zda se staráte o člověka s postižením.

Lidé se ale musí připravit i na další zásah do výdělků. Pokud pracovník v zaměstnaneckém poměru dosáhne na příjmy nad trojnásobek průměrné mzdy, bude muset platit i vyšší daň. Sazba ve výši 23 procent dosud platila pro čtyřnásobek průměrné mzdy.

Změny pocítí nejvíce rodiny s dětmi

Jako hlavní změny vidí vládní koalice úpravu daně z přidané hodnoty, kdy bude snížená sazba na 12 procentech a základní na 21. „Balíček se samozřejmě do cenotvorby promítne. Krátkodobě se ceny mohou měnit v reakci na opatření. Dlouhodobě se z ekonomiky dostanou pryč peníze, které by šly na dluh,“ řekl dříve pro CNN Prima NEWS poradce premiéra Štěpán Křeček.

Návrh mění 63 zákonů. Vláda to zdůvodnila i tím, že v souvislosti s pandemií covidu v letech 2020 a 2021 stát přijal řadu opatření, která nebyla nezbytně nutná pro řešení zdravotní krize. Tato opatření prý navíc neměla omezenou platnost a trvale zatěžovala veřejné finance. Šlo například o snížení daně z příjmů fyzických osob.

Konsolidační balíček má podle kabinetu snížit schodek státního rozpočtu v příštím roce o 97,7 miliardy korun, v roce 2025 o dalších 53 miliardy korun, celkem tedy až o 150,7 miliardy korun. Jeho cílem je snížit deficit veřejných financí z letošních 3,5 procenta HDP až na odhadovaných 1,8 procenta HDP v roce 2024 a 1,2 procenta HDP v roce 2025.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) avizoval, že změny dopadnou na všechny občany plošně. Podle analýzy společnosti BDO budou nejvíce tratit rodiny s dětmi. Dojde totiž k omezení slevy na manžela či manželku ve výši 24 840 korun. Výjimka půjde nově uplatnit, pokud jeden z nich pečuje o dítě do tří let věku. Zrušit se má i sleva známá pod pojmem školkovné. Současné znění umožňuje ročně uplatnit slevu za dítě ve výši až 17 300 korun.

X X X

Nůžky se rozevírají, říká expert. Varoval před radikalizací i rezignací na demokracii

Nůžky společenské nerovnosti se mezi příjmovými skupinami dále rozevírají, zhodnotil v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS nynější situaci v Česku ředitel analytického ústavu STEM Martin Buchtík. Bohatší a chudší lidé si podle něj zároveň nedokáží porozumět, což spolu s ekonomickou situací může vést k napětí ve společnosti ve smyslu radikalizace či rezignace na demokracii.

Rozevírání společenských nůžek může působit jako klišé, přesto je namístě o něm v současnosti mluvit, domnívá se Buchtík. „To klišé je trochu jako když křičíte, že se někdo topí, a on se nikdo netopí. Teď to ale opravdu takhle vypadá. Vidíme to třeba na tom, že vysokopříjmovým pracujícím se nárůst příjmů nezastavil. Třeba nedohnal inflaci úplně stoprocentně, ale nezastavil se. Kdežto u lidí s nižším příjmem se nominálně opravdu zastavil,“ vysvětlil.

Nejde podle něj jen o rozdíly ve vývoji příjmů. „Rozevírají se nejen příjmové sociální nůžky, ale z dlouhodobějšího hlediska i majetkové. To znamená předávání majetku z generace na generaci a schopnost ho kumulovat. Třeba pro mladé lidi, kteří jsou z chudších rodin, když jim rodiče nemají možnost dát vklad několik milionů do začátku. Získat ve městech vlastní bydlení je pro ně v podstatě nemožné,“ doplnil.

Vzájemné oddalování částí společnosti podle Buchtíka představuje širší problém. „Dnes jsme v situaci, kdy jedna sociální skupina nerozumí problémům té druhé. Ti pomyslně bohatí rozhodně nerozumí chudým, a chudí nerozumí, proč jim nikdo nerozumí. Proč jim nikdo neodpovídá a nepomáhá. Ekonomický problém a neporozumění může způsobit další napětí ve společnosti z hlediska radikalizace společnosti nebo rezignace lidí na to, že nějaká politika nebo demokracie mají smysl,“ zhodnotil možná rizika.

„Společnost doufá, že se bude třeba ve druhé polovině příštího roku mít lépe, že situace bude lepší. Pokud by se tak nedělo, frustrace se bude kumulovat,“ doplnil Buchtík.

 X X X

 POTŘEBUJETE  POMOCI?  NEMÁTE  NA  JÍDLO,  BYDLENÍ?

POŽÁDEJTE  FIALU,  VYSTRČILA,  PEKAROVOU:  274  900 KČ  MĚSÍČNĚ

Fiala, Vystrčil i Pekarová si polepší o stokorunu, růst platů zastavil balíček

Platy vrcholných politiků zůstanou v roce 2024 téměř stejné jako letos. Premiér Petr Fiala bude mít stejně jako šéf Senátu Miloš Vystrčil a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová měsíční plat 274 900 korun hrubého. Je to o pouhou stokorunu víc, než brali letos. Vyplývá to ze základní částky pro výpočet platů vrcholných politiků, která v pátek vyšla ve Sbírce zákonů.

Základní částku, ze které se vypočítávají platy zvýšilo ministerstvo práce a sociálních věcí z 94 757,50 Kč na 94 775 korun.

Změnu výpočtu platů politiků prosadila vládní koalice v rámci vládního úsporného balíčku, který bude platit od ledna.

 

Základní plat prezidenta zůstane v příštím roce 341 200 korun, poslanci a senátoři budou mít základní plat 102 400 korun hrubého měsíčně.

Kromě základního platu mají vrcholní politici nárok na víceúčelové paušální náhrady. Prezidentova zůstane na částce 317 500 korun, u předsedů parlamentních komor 55 tisíc korun, v případě premiéra 35 100 korun, u ministrů 28 500 korun a v případě poslanců a senátorů bude paušální náhrada na stravné a reprezentaci nadále činit 15 200 korun. Na cestovních náhradách budou mít podle vzdálenosti bydliště stejně jako letos až 56 900 korun.

Pokud by zůstal v platnosti současný vzorec pro výpočet platů vrcholných politiků, který mění vládní úsporný balíček, přesáhl by meziroční růst platů ústavních činitelů šest procent.

X X X

 Odměny zastupitelů od ledna stoupnou. Nejvíc si polepší pražský primátor

Odměny obecních a krajských zastupitelů včetně starostů a hejtmanů se budou v příštím roce vypočítávat ze základní částky ve výši 42 249 korun, kterou stanovilo ministerstvo vnitra. Jeho rozhodnutí bylo vyhlášeno ve Sbírce zákonů souběžně s novelou o obcích, krajích a Praze, která nabude účinnosti 1. ledna. Odměny se v porovnání s letoškem zvýší o zhruba osm procentních bodů.

Nejvyšší odměnu 168 785 korun bude dostávat pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), polepší si o zhruba 13 tisíc. Odměny hejtmanů se zvýší o zhruba 12 tisíc korun na 153 449 až 163 673 korun podle počtu obyvatel jejich kraje.

Starostům nejmenších obcí do 300 obyvatel, kteří byli pro své funkce uvolněni ze zaměstnání, se navýší odměny ze 47 255 na 51 164 korun. Neuvolněným starostům odměny stoupnou na 30 673 korun. Starostové a primátoři největších měst vyjma Prahy, tedy s více než 200 000 obyvateli, budou místo 134 677 korun brát 145 802 korun.

Novela zavádí od příštího roku limit pro odměny obecních a krajských zastupitelů místo vládního nařízení, neboť dosavadní praxi zrušil Ústavní soud. Novela zavádí pouze horní hranici odměn pro zhruba 60 000 zastupitelů. Konkrétní výši budou stejně jako dosud stanovovat jednotlivá zastupitelstva.

Odměnu uvolněného člena zastupitelstva novela určuje jako součin základny pro výpočet odměny a koeficientu podle zastávané funkce a velikosti obce či kraje. Základní částku tvoří průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství dosažená za první pololetí předchozího roku. Stejný mechanismus výpočtu bude platit i pro neuvolněné zastupitele.

Novela rovněž zakotvuje institut společenství obcí jako zvláštní formu jejich dobrovolného svazku. Cílem je zejména koordinace veřejných služeb na území členských obcí a strategického rozvoje jejich společného území a také sdílení personálních a administrativních kapacit potřebných k zajištění kvalitního a efektivního výkonu veřejné správy prostřednictvím takzvaného létajícího úředníka. Sněmovna ve vládní předloze zjednodušila postup při vzniku společenství obcí, zpřesnila role jeho orgánů a umožnila dobrovolným svazkům obcí zakládat například kapitálové obchodní společnosti.

Novela upravuje možnost distanční účasti na jednání zastupitelstev a rad a rozšiřuje pravomoci starostů při mimořádných událostech typu živelních pohrom. Starostové dostanou právo operativně rozhodovat ve věcech, které jinak příslušejí obecní radě. Budou mít také možnost v krizových situacích svolat zastupitelstva obce do dvou dnů místo obvyklých sedmi dnů. Podobně krajské zastupitelstvo by se mohlo sejít ve dvoudenní lhůtě místo deseti dnů.

X X X

EXPERTI:   ČR  MÁ  NADĚJI…

 Máme naději. Nejdřív padne Biden, pak Fiala. S tím se počítá

Petr Fiala básnil a vyslovil myšlenku, že končí špatné časy a lidem bude lépe. Soustředil se jen na ekonomiku: cena energií, inflace, apod. Jenže tak jednoduché to není.

Vše má svou příčinu: Krizi v energii způsobily zásadně chybná celoevropská politická rozhodnutí, které navíc tato Fialova vláda mohutně podporovala. Klíčový význam mělo zcela bezprecedentní rozhodnutí Bidena vést ve spolupráci s ostatními západními státy válku proti Rusku a v dalším okamžiku plně podpořit Izrael, i za cenu že vyhladí obyvatele Gazy.

Jeho heslo – Nesmíme připustit vítězství Putina ani Hamásu – již v této fázi narazilo na vážné blokace, zejména finančního charakteru a republikáni se zdráhají jednoduše demokratickému prezidentovi podrobit.

Zatímco česká rusofóbická pravice vyvěsila ukrajinské vlajky a premiér hřímal na podporu Izraele, nadšení se stále více drolí. A je to tak nutné, neboť jde o nejzásadnější historickou mezinárodně politickou chybu od nadšeného rozpoutání 1. světové války, jejíž následky lidské i ekonomické byly děsivé.

Ač Západ mazaně nechal za sebe bojovat Ukrajince a nenese ztráty na životech, zákonitě musí jeho výsledek být pro jeho lídry přísný.

A ryba smrdí od hlavy…Tou hlavou Západu je bezpochyby americký prezident. A ten byl měl zaplatit svým pádem. A spolu s ním další váleční jestřábi, včetně našeho premiéra, fanatické ministryně obrany, ale i těch, kteří zde fakticky zrušili načas svobodu projevu, včetně absurdních trestných činů podpory genocidy, protože na Ukrajině byly vedeny nesporně boje, ale svým charakterem byly mírnější analogií desetiletých brutálních válek v Afghánistánu i Iráku.

To, že nastrčená Ukrajina je pouhým žoldnéřským státem Západu, která má vrátit USA a Západu znovu sebejistotu po Aghánistánu i Iráku, je dnes naprosto zřejmé. Od počátku bylo jasné, že i při veškeré pomoci Ukrajina nemůže vyhrát.

A jestliže dnes váleční štváči hysterčí, že už zítra vtrhne Rusko do Polska či Estonska, měli by navštívit psychiatra.

A co Putinovi (spolu s Si Ťin-pchingem) od počátku přece jde? Změnit světový geopolitický řád a zbavit Západ hegemonie a nastolit multilaterální rovnost. Mimochodem nejde jen o války. Jde o fakt naprostého smyslu pro vyváženost a racionalitu. Kdysi jistě byl Západ vzorem. Dnes se svými bizarními a vnucovanými představami, že je třeba děti seznamovat s transgenderem, či popíráním biologických přirozeností je něčím, co značí nejvyšší fázi krize lidstva

Jestli si tedy někdo myslí, že nějaká vojenská okupace Polska či Estonska je důležitá, tak je zcela mimo. Pád USA coby rozhodujícího četníka světa, určujícího, kdo co může, či nemůže bude největší geopolitickou revolucí od roku 1990 srovnatelnou s pádem Sovětského svazu. A samozřejmě padnou i další instituce jako NATO, které mohutně přispělo k vojenské militarizaci světa.

A pokud jde o Blízký Východ? Ten se pomalu, ale jistě také dostává do varu. Vidíme, co se děje v Rudém moři a odpor proti brutálnímu vraždění i dětí roste. Svou podporou tomuto barbarskému chování USA i Izrael ztratilo naopak podporu normálního světa a odpor roste i v samotných řadách demokratické strany.

Biden must go.

A takový vývoj si lidstvo rozhodně zaslouží. Pád Petra Fialy už bude pro nás jen třešničkou na dortu… JUDr, Jiří Vyvadil, server vasevec.cz

X X X

PUSTÍ  SE  ZNOVU  ODBORÁŘI  DO  STÁVKY  NA  PLATY  LIDÍ  VE  ŠKOLÁCH?

KDY  ODBORY  Z  FABRIK,  DOPRAVY,  VENKOVA,  OCELÁREN  SE  PUSTÍ  PROTI  FIALOVI  NA  DEMISI,  JAKO  ZA  HAVLA?

ODBORÁŘI  DOHNALI  NINISTRA   BEKA   K  PENĚZŮM  PRO  ŠKOLÁKY

Ministerstvo školství upravilo podporu na školní obědy. Ministr Bek se omluvil

Ministerstvo školství upravilo výzvu na podporu stravování na základních školách v příštím roce tak, aby nepoškozovala nejohroženější děti. Vyškrtlo ustanovení, že zákonný zástupce podpořeného žáka nesmí být příjemcem dávek v hmotné nouzi, čelit exekuci či insolvenci nebo pobírat dávky pěstounské péče.

Ministerstvo to v pátek oznámilo na webu, kde lze nalézt kompletní znění výzvy i nově vydaný dodatek.

V původní verzi stát počítal s celkovou výší podpory 90 milionů korun, po úpravě podmínek ale ministerstvo částku snížilo na 60 milionů. Autoři petice, jejíž signatáři požadovali poskytnutí podpory všem sociálně znevýhodněným dětem bez podmínek, rychlou úpravu výzvy sice uvítali, kritizují ale snížení finančních prostředků o třetinu.

Pro tento rok ministerstvo částku na podporu školních obědů pro rodiny v těžké finanční situaci kvůli růstu cen potravin a energií navýšilo z loňských 60 milionů na 100 milionů korun. Podle dřívějších informací ministerstva zájemců o tento příspěvek přibývá, prostřednictvím neziskových organizací ho dostávají tisíce školáků.

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ve čtvrtek na síti X oznámil, že jeho úřad udělal ve výzvě podporující školní obědy chybu, která by podle něj poškodila nejohroženější děti. Omluvil se a slíbil okamžitou nápravu.

 Při přípravě programu na podporu školního stravování pro rok 2024 se MŠMT bohužel dopustilo chyby, která by poškodila nejohroženější děti. Omlouvám se za toto pochybení, nápravu zjednám okamžitě.

Úřad den poté oznámil, že výzvu upravil. „Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve vyhlášené Výzvě na podporu školního stravování žáků základních škol v roce 2024 vypouští ustanovení, že zákonný zástupce podpořeného žáka nesmí být příjemcem dávek v hmotné nouzi, nesmí čelit exekuci/insolvenci nebo pobírat dávky pěstounské péče. Současně se prodlužuje lhůta pro předkládání žádostí do 31. 1. 2024,“ oznámilo dnes ministerstvo. O snížení celkové částky z 90 na 60 milionů korun, které vyplývá z dodatku výzvy, se nezmínilo.

„Mám velkou radost, že ministerstvo uznalo chybu a narovnalo podmínky, ale zároveň mě nemile zaskočilo ponížení finančních prostředků o celou třetinu, tedy o třicet milionů korun, zvláště když se dodatkem okruh příjemců znovu rozšiřuje. Zároveň jako ředitelka školy, která je zvyklá dodržovat rozpočet, nechápu, jak mohlo třicet milionů z výzvy ze dne na den zmizet,“ sdělila dnes ČTK ředitelka ZŠ a MŠ Tehov ve středních Čechách a jedna z autorek petice Radana Šimčíková.

X X X

„Překročil hranice lidskosti.“ Rektoři se vyjádřili ke komentáři poslance

Česká konference rektorů se v pátek důrazně ohradila vůči reakci poslance Jiřího Kobzy (SPD) na tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, při které střelec zabil 14 lidí. Kobzovo vyjádření podle

Prohlášení České konference rektorů k vyjádření poslance SPD Jiřího Kobzy

Česká konference rektorů se důrazně ohrazuje vůči výstupům poslance SPD Jiřího Kobzy, které zveřejnil na svých sociálních sítích dne 28.12.2023.

„Poslanec Kobza si ve svém příspěvku mimo jiné pokládá sugestivní otázky „… co se vlastně na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) učí? Jaký indoktrinační program nenávisti tam běží? Jakou roli v tom hrají neziskovky? Je snad v přípravě další střelec?,“ napsala ve svém prohlášení Česká konference rektorů.

 

„Česká konference rektorů považuje tento příspěvek poslance Parlamentu České republiky za naprosto šokující, překračující hranice slušnosti, morálky, dobrých mravů, ale i hranice lidskosti,“ stojí v prohlášení

X X X

Filozofická fakulta ruší do konce zimního semestru výuku, zkoušky budou dobrovolné

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy ruší výuku do konce zimního semestru. Zkouškové období se uskuteční v termínu podle harmonogramu akademického roku, zkoušky budou pro studenty ale dobrovolné, stejně tak skládání státních závěrečných zkoušek. Vyplývá to z informací, které fakulta zaslala studentům.

V týdnu od 8. ledna mohou vyučující zorganizovat se studenty setkání, jejich účelem ale nebude výuka. I tato setkání by byla dobrovolná. Zkouškové období pak začne podle plánu od 15. ledna. Atestace budou dobrovolné, podle situace může být jejich forma upravena.

„Chceme vás ujistit, že i kdybyste nezískali za zimní semestr ani jeden kredit, budete moci v klidu pokračovat ve svém dalším studiu a v budoucnosti studium úspěšně dokončit,“ uvedla fakulta.

 

Na bázi dobrovolnosti se uskuteční i státní závěrečné zkoušky. „Neúčast na státních závěrečných zkouškách v lednu a únoru 2024 u nikoho neohrozí možnost v klidu a úspěšně dokončit studium, studenti přihlášení ke státním závěrečným zkouškám, kteří je nebudou chtít nyní vykonávat, budou omluveni,“ stojí v pokynech pro studenty.

Výuka na ostatních fakultách zůstane zachovaná v běžné podobě, UK ale doporučuje směrem ke studentům citlivý přístup.

X X X

ČNB  POMOHLA?  LIDÉ,  FIRMY  VÍC  PENĚZ?

Úroky konečně dolů

Inflace povoluje a ČNB taky. Měla ještě počkat a prodloužit zlatý déšť na konta miliardářů a bank?

Pokles základní sazby České národní banky znamená víc, než je ona čtvrtina procenta, o kterou se tato sazba sesunula na 6,75 procenta. Ohlašuje trend, který se promítne i do hypoték. Ty jsou ostatně už teď o poznání níže. Česká spořitelna nabízí u nejběžnějších objemů pětiletou fixaci 5,74 %, takže je níž než dnešní základní sazba ČNB. Nepochybně je však o hodně výše, než trh nabídne za rok nebo za dva. Podobně jsou na tom další banky, kterým nezbude než urychlit sestup.

Ne všem se to líbí. Třeba prof. Tomáš Havránek z Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy by dal přednost tomu, aby vysoké sazby ještě nějaký čas zůstaly. Argumentuje opatrně.

„Za poslední tři roky máme kumulovanou inflaci 33 procent. Ceny stouply o třetinu. Pokles na tři procenta je pomalejší zhoršování, ale nelze říct, že je to návrat k cenové stabilitě. Propad kupní síly peněz se tím nespraví. Přitom podle ústavy se ČNB má snažit o stabilitu cen, ne inflace. Aby ČNB získala svoji ztracenou důvěryhodnost aspoň částečně zpět, musí zajistit víc než jen zpomalení inflace. Je potřeba cílit na mírný pokles cen, aby se část ztracené hodnoty peněz vrátila zpět.“

X Jak by šlo zařídit, aby ceny příští rok klesly?

„Stačilo by nedělat nic. Respektive pokračovat v tom, co ČNB dělá poslední rok a půl – tedy držet úrokové sazby na sedmi procentech. Když byla inflace dvouciferná, tak ji ČNB tolerovala. Teď by mohla symetricky tolerovat mírnou deflaci. Předtím pomohla dlužníkům, teď pomůže střadatelům.“

Začněme od oné drastické ztráty kupní síly. Když to zprůměrujeme, mzdy stouply za tu dobu jen asi o 8 procent, takže reálná mzda se propadla o čtvrtinu. Mzdy by musely růst čtyřikrát rychleji, aby se zachovala hodnota mezd ve srovnání s růstem cen. Máme to dohonit propadem cen? Růst mezd by byl spravedlivější. Ďábel totiž vykukuje za úvahou, že inflace „předtím pomohla dlužníkům, teď pomůže střadatelům“. Tady jde o to, které dlužníky a které střadatele máme na mysli.

V tom nám průměrování moc nepomůže. Být pod průměrem je totiž dost o hubu. Podle mnoha statistik jsou dvě pětiny české společnosti ohroženy chudobou. Jedna pětina už spadla pod tuto hranici a druhá je v její nebezpečné blízkosti. Společné budou mít to, že nemají našetříno. Když inflace nejvíc udeřila tam, kde ji nelze moc tlumit skromností, tedy v oblasti bydlení, energií a potravin, mnohým dluhy spíše narůstaly. Inflace bývá vlídná jen k těm dlužníkům, komu rostou příjmy stejně rychle jako ceny.

Ale takových moc není, jak jistě ví i pan profesor. Inflace drtí domácnosti s příjmy zamrzlými na nízké hladině, těm nepomáhá. I kdyby je to nestrhlo do nových dluhů, tak inflace, která oškubala mzdy o čtvrtinu, stejným tempem snižuje i schopnost splácet staré dluhy. Na serveru kurzy.cz jsem našel informaci, že dvě třetiny Čechů si musí přibrat druhé zaměstnání nebo nějak přivydělat, aby měli na dovolenou. Z jiných statistik víme, že na průměrnou mzdu dosáhne jen horní třetina zaměstnanců. Kdo tedy nemá průměr, nemůže vyžít.

Někomu inflace pomáhala. Stačí se ohlédnout za tabulkou největších zisků z roku 2022 (čísla za letošní rok budou až příští léto). Energetická EPH, kterou vlastní Daniel Křetínský (vlastní taky fotbalovou Spartu ) zdvojnásobila zisk na 101 miliardy korun. Zhruba polovinu odevzdala na daních, ale ne u nás, tady to bylo jen asi deset miliard korun. V prvním pololetí letošního roku se ziskovost EPH ještě zvýšila, meziročně o 72 procent díky poklesu cen uhlí a zemního plynu. Zisk zdvojnásobil i ČEZ, ale ten dává státu vedle daně mnohem větší dividendu. Skvělé zisky měla i Tykačova energetická společnost Sev.en (teď koupila fotbalovou Slávii).

Nejvýmluvnější je žebříček bohatství, který každoročně zveřejňuje Forbes. Vede jej Renáta Kellnerová s rodinou (PPF Group) oceňovaná Forbesem 378 miliardami korun. Podle deníku E15 má o něco míň, a pak by byl podle těchto statistik Křetínský (EPH) se svými 330 miliardami v těsném závěsu. Ale Forbes nesouhlasí, hodnotí Křetínského jen na 210 miliard korun. To něco napovídá o tom, jak se dá majetek skrývat.

Karel Komárek (KKCG, zemní plyn) byl třetí, Patrik Tkáč (finance) čtvrtý, Radovan Vítek (reality) pátý a hodně přes stovku miliard mají ještě Pavel Tykač (Sev.en) a Andrej Babiš (Agrofert). Za nimi už jsou jen čudly pod 50 miliard korun. Stranou ponechávám velké banky, které jsou v zahraničních rukou, nebo obchodní řetězce.

Na serveru World Inequality Database (WID) je možné sledovat, jak se u nás vyvíjelo štěstí privilegovaných a neprivilegovaných v průběhu let. Mají tam poměrně vzácnou statistiku rozdílů příjmů a majetků mezi horním jedním procentem a dolními 50 procenty společnosti. Vybral jsem tyhle parametry, ale v menu nalevo od grafu lze nastavit i jiné. S tou výhradou, že čísla, se kterými tu počítají, mohou být hodně pružná, jak jsme zaznamenali i u rozdílných údajů od redakcí Forbes a E15.

Čisté osobní jmění horního jednoho procenta ukazuje modrá linie v prvním grafu. Vidíme jasně, že překročila čtvrtinu celkového národního bohatství a vytrvale roste. Červená linie znázorňuje, jak se to promítalo do daňových přiznání, tam je spíš tendence k poklesu, ale tahle čísla končí rokem 2015. Podíl dolní poloviny společnosti je celkem neměnný a drží se pěti procent z celkového bohatství. Kdyby se tedy podařilo zachovat vysoké úrokové sazby ještě o rok déle, dá to špičce stonásobně víc než běžným domácnostem z dolní poloviny české společnosti. Pokud to ekonomiku přibrzdí, chytnou to zase ti dole, zatímco nahoře to mají celkem zvládnuté.

Odstup křivek na dolním grafu ukazuje rozdíl mezi HDP ČR (modrá) a tím, co v zemi zůstane (červená).

Ve zmíněném rozhovoru s prof. Havránkem je zajímavá pasáž o tom, co s obrovskými devizovými rezervami ČNB. Je jich tak o dva biliony korun víc, než je třeba. Souhlasím s názorem, že by měly vydělávat a předpokládám, že totéž si myslí i guvernér Aleš Michl. Nejsou to však jeho peníze, musel by pro to získat většinu bankovní rady, nebo raději celou. Je tam velké riziko.

Za relativně bezpečnou investici se považují státní dluhopisy, ale to platí je při stálých úrokových sazbách. Když udeří inflace a úroky letí nahoru, i ty nejbezpečnější státní dluhopisy se znehodnocují. Ve vrcholu inflace, kdy se blížila ke 20 procentům, nemohly papíry s jedno nebo dvouprocentním kuponem obstát. Jejich ztráta kurzu na burze činila třetinu i víc. Ještě teď tam vidíme, že 40 letý státní dluhopis s kupónem 1,5 procenta je prodáván za 71 procent nominálu. Samozřejmě, že v době splatnosti roku 2040 dostanete plný nominál (10 tisíc korun), ale během čekání budete přicházet o lepší příležitosti vydělávat, takže ztráta přijde tak jako tak, jen jinými dveřmi.

Akcie se chovají trochu odlišně, ale dokonce i ty nejlepší jako Muskova Tesla prožívají čas od času krize. Musk třeba teď vraští čelo nad investicí do Twitteru změněného na X. Takže vydělat se dá, ale prodělat taky.

V centrální bance se mohou sejít hned dvě ztráty. Pokud ČNB použije rezervy k intervenci ve prospěch posilování měny, účetní hodnota rezerv klesne. Na tom není nic divného, koupíte euro za 27 a prodáte za 24 korun. Na dvou bilionech korun to dělá 70 miliard korun na každé koruně změny kurzu. Kdyby se k tomu nedejbože prodělalo i při investicích, nejpozději při přechodu ke společné měně by to bylo třeba zaplatit. Máme mít místo dvou bilionů rezerv půl bilionu nových dluhů?

Spor mezi guvernérem Michlem a profesorem Havránkem, který ke všemu chvíli dělal Michlovi poradce, není banální a nemá jednoduché řešení. Pokud bych však měl mluvit za běžné domácnosti, pokles úroků jim pomůže. Obrovské zisky společností zároveň ukazují, že je prostor pro růst mezd i dramaticky výnosnější zdanění velkých příjmů a nově i velkých majetků. ČNB by měla s vyděláváním peněz počkat na stabilnější měnové podmínky, ale nečekat věčně. Víc nám však nabídne podporou hospodářského růstu. A pokud by se měl někdy měnit zákon o ČNB, tak tímto směrem.

Už teď však guvernér Michl ušetřil spoustu peněz, když zrušil úročení povinných minimálních rezerv, které musel dříve vyplácet komerčním bankám. Od té doby dávají do ČNB jen to minimum a musí si hledat jiné příležitosti, jak své peníze uživit. Jen proto jsou hypotéky pod základní sazbou ČNB a míří dolů v předstihu, aby se vůbec daly udat.

Nakonec ještě pár slov k přijetí eura. Hodně politiků i ekonomů se toho děsí, ale zhruba polovina české ekonomiky už má euro za základní měnu. Kdo je tedy větší blázen? Na druhou stranu, těžko se argumentuje, že kdybychom měli euro dřív, inflace by tak vysoká nebyla. Slováci je mají, a inflaci mají stejnou jako my. Zkazit se dá všechno. Největší chybou by asi bylo měnit eura za slabou korunu. Historie koruny však ukazuje, že když byla ekonomika v normálním stavu, česká měna trendově posilovala. Tady není žádné násilí třeba. Zbyněk Fiala, server vase věc.cz

X X X

V Pasově vjel náklaďák do skupiny chodců. Zemřela žena s malou dcerou, další jsou zranění

V centru bavorského města Pasov vjel v pátek nákladní automobil do skupiny chodců. O život přišla matka a její jedenáctiletá dcera a další tři lidé utrpěli vážná zranění, informovala agentura DPA. Podle policie nešlo o úmyslný čin, přesná příčina nehody zatím není jasná.

Nákladní auto podle všeho po vykládce zboží předjíždělo stojící autobus a při manévru srazilo chodce. Na místě zemřela 37letá žena, později v nemocnici i její jedenáctiletá dcera. Mezi zraněnými jsou devítiletý syn zabité ženy a dvě ženy ve věku 45 a 70 let.

 „Kamion vjel do skupinky lidí uprostřed pěší zóny,“ popsal tragédii podle webu deníku Bild jeden ze svědků. Podle serveru pak policejní mluvčí odmítá teorie, které se začaly šířit na sociálních sítích, že by se mělo jednat o úmyslný čin. „Předpokládáme, že šlo o dopravní nehodu,“ dodal mluvčí.

Zraněné z místa nehody na frekventované obchodní ulici transportovaly vrtulníky. Mezi zraněnými je i 63letý řidič nákladního vozu.

Tragédie místní zaskočila. „Jsem hluboce zasažen a šokován dnešní nehodou kamionu. Při takových událostech vyjadřujeme postiženým lidem a jejich rodinám plnou soustrast,“ uvedl k incidentu starosta Pasova Jürgen Dupper. Ten zároveň poděkoval všem záchranným složkám, které za tak strašných okolností odvedly svou práci příkladným způsobem. „Toto neštěstí znamená nejhorší možný konec roku 2023,“ dodal Dupper.

X X  X

UPRCHLÍCI  SE  ZNOVU  VRACÍ  DO  NĚMECKA

JAK  SE  SCHOLZ  ZAPOJÍ  DO  ŘEŠENÍ  S  USA,  ANGLIÍ,  FRANCIÍ…?

Tisíce deportovaných migrantů se i přes zákaz vrátily do Německa. Je to katastrofa, píší média

Katastrofa. Tak nazývá deník Bild situaci kolem vypovídání zamítnutých azylantů z Německa. Deportace nejenže váznou, ale ti, kteří jsou ze země vypovězeni, se během pár měsíců opět vrátí. Mnozí z nich dokonce ze státního rozpočtu inkasovali tisíce eur za „dobrovolný odchod“, píše Bild s odkazem na informace spolkové policie a tamějšího úřadu pro migraci.

Zemi by mělo opustit kolem 300 tisíc imigrantů, ke konci letošního října jich bylo deportováno pouhých 13 512, píše Bild s odvoláním na informace spolkové policie. Dalších 4 197 osob bylo vráceno do země, kde byly po příchodu do Evropy registrovány. Letošní statistiky se nijak zásadně neliší od loňského roku, kdy se uskutečnilo 12 945 deportací a 5 149 migrantů bylo navráceno do země, kde se registrovali.

´Pikantní ovšem je, že se do Německa stačilo vrátit 4 122 deportovaných. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky uvedl, že k 30. listopadu je v Německu opět registrováno 1 578 lidí, kteří již byli deportováni do některé ze zemí EU. Navzdory zákazu vstupu se do Německa znovu vrátilo 2 106 lidí.

Vrátilo se také 438 osob, které dostaly „prémii za odchod“. V Německu mají migranti z několika desítek vybraných zemí, jejichž žádost o azyl úřady zamítnou, právo požádat o finanční příspěvek ve výši několika stovek eur. Výměnou za to se musejí sami dobrovolně vrátit do vlasti. Kolik peněz migrant dostane, záleží na zemi jeho původu a věku. Například pětičlenná rodina může za návrat do vlasti inkasovat až 10 000 eur (zhruba 240 tisíc korun).

Úřady při zavedení „prémie za odchod“ tvrdily, že je to levnější, než kdyby musely organizovat nákladnější deportační lety.

Spolkový úřad pro migraci upozorňuje, že případů nezákonného návratu dramaticky přibývá. Oproti první polovině roku 2023 se více než ztrojnásobily.

X X X

Izrael páchá genocidu, říká Jihoafrická republika. Měl by se zpovídat u mezinárodního soudu

Jihoafrická republika chce, aby se Izrael u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) zpovídal kvůli vojenskému zásahu v Pásmu Gazy. V pátek podala k tomuto soudnímu orgánu OSN podnět, v němž Izrael viní z toho, že páchá genocidu na Palestincích. Izraelské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že obvinění je nepodložené a zdůraznilo, že země vede válku s hnutím Hamás, nikoli s obyvateli Gazy, napsala agentura Reuters.

Jihoafrická republika tvrdí, že „činy Izraele mají charakter genocidy, jelikož jsou páchány s konkrétním záměrem… zničit Palestince v Gaze“. Podle ní jde ze strany Izraele o porušení mezinárodní úmluvy o zabránění a trestání zločinu genocidy. Africký stát zároveň žádá soud o vydání předběžného opatření, které by zabránilo dalším „nenapravitelným škodám páchaným na právech Palestinců“.

„Jihoafrická republika je hluboce znepokojena těžkým údělem civilistů zasažených izraelskými útoky na Pásmo Gazy kvůli nevybíravému užití síly a nucenému přemisťování obyvatel. Pokračují také zprávy o tom, že jsou páchány mezinárodní zločiny, jakými jsou válečné zločiny a zločiny proti lidskosti a činy, které splňují definici genocidy,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v Pretorii. Agentura Reuters připomněla, že JAR je hlasitým kritikem izraelského úderu na Gazu a že tamní parlament minulý měsíc schválil uzavření izraelské ambasády a přerušení veškerých diplomatických styků do doby, než bude uzavřeno příměří.

„Vyzýváme Mezinárodní soudní dvůr a mezinárodní společenství, aby nepodložená tvrzení Jihoafrické republiky ihned odmítly,“ reagovalo izraelské ministerstvo zahraničí, podle kterého Izrael „ujistil obyvatele Gazy, že nejsou nepřítelem“. Krok JAR je podle Izraele „zavrženíhodným a laciným zneužíváním soudu“. Soud zatím žádné slyšení v tomto případu nestanovil.

Mezinárodní soudní dvůr sídlí v haagském Paláci míru v Nizozemsku a je jedním z šesti hlavních orgánů OSN. Jeho hlavním úkolem je řešit spory mezi státy a podávat posudky o právních otázkách na žádost oprávněných orgánů. Soud se zabývá například četnými územními spory, v posledních letech ale rovněž otázkami genocidy. Rozsudky ICJ jsou konečné a nelze se proti nim odvolat, soud ale zároveň nemá žádné pravomoci, jak státy donutit, aby se jeho rozhodnutím řídily.

X X X

Počet migrantů mířících do Itálie stále roste, letos meziročně o 50 procent

Počet migrantů, kteří letos připluli do Itálie z opačného břehu Středozemního moře, se zvýšil meziročně zhruba o polovinu. Výrazný nárůst byl patrný během vánočních svátků, píše stanice Euronews. Počty zatím nesnížila ani opatření vlády, kterou vede pravicová premiérka Giorgia Meloniová. Ta předchozí kabinety kritizovala za neřízenou migraci. Mírně se zvýšil i počet vyhoštěných migrantů.

Od 24. do 27. prosince do Itálie připlulo přes 1 500 migrantů, což je pro toto roční období nezvykle vysoký údaj. Za vysoký počet částečně může i dobré počasí, které panuje v posledních dnech v této části Středomořského moře.

S nárůstem počtu migrantů, kteří připluli k jejím břehům, se však Itálie potýká celý letošní rok. Podle údajů ministerstva vnitra k dnešnímu dni do Itálie připlulo na 156 tisíc migrantů, loni jich bylo ve stejném období zhruba 104 tisíc. Jde tak o meziroční nárůst o zhruba 50 procent.

 

Počty jsou vyšší navzdory řadě restriktivních opatření, která letos a na konci loňského roku zavedla vláda premiérky Giorgie Meloniové. Tato politička přitom své předchůdce při výrazně nižších počtech kritizovala za neřízenou nelegální migraci a za plán nahradit italské obyvatelstvo migranty.

Její vláda schválila ke konci loňského roku omezení pro působení lodí humanitárních organizací, které čelily kritice, že příchod migrantů svou přítomností v moři přitahují. Další restrikce či zpřísnění trestů pro převaděče vláda schválila v letošním roce.

Jen o něco lépe se vládě daří vyhošťování migrantů. Za první tři čtvrtletí letošního roku bylo z Itálie vyhoštěno na 2 270 migrantů z nečlenských zemí, ukazují údaje evropského statistického úřadu Eurostat. V prvních třech kvartálech roku 2022 to bylo 2 045 migrantů. Od ledna do konce září dostalo příkaz opustit zemi na 19 500 migrantů, ve stejném období před rokem zhruba 21 000 migrantů.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvádí, že letos v centrálním Středomoří, do kterého spadá i oblast moře pod kontrolou italských úřadů, zemřelo či se pohřešuje 2 271 lidí. Loni to bylo 1 417 lidí.

X X X

Co bylo událostí v justici roku  2023?

 Personální obměna Ústavního soudu novým prezidentem Petrem Pavlem byla jednoznačně událostí v tuzemské justici za uplynulý rok. Myslí si to většina osobností, které Česká justice v již tradiční anketě oslovila. Přestože podle respondentů celý proces občas budil rozpaky, nakonec vedl k dobrému výsledku. Velkým tématem je také odměňování justičních administrativy. Obě události zároveň mohou opanovat témata v justici i v roce 2024.

Karel Šimka, předseda Nejvyššího správního soudu

Událostí roku 2023 v justici byla personální obměna Ústavního soudu. Z části se stalo, co mnozí očekávali a co lze považovat za logické a „přirozené“ – předsedou Ústavního soudu je Josef Baxa, jeho soudcem Zdeněk Kühn. Další tři nominace, Jan Wintr, Daniela Zemanová a Veronika Křesťanová, insidery nepřekvapily, ale nebyly už tak samozřejmé jako jména Baxa a Kühn. A objevila se i kvalitní jména, která by si před rokem nejspíše tipl málokdo – Kateřina Ronovská, jež se stala i místopředsedkyní soudu, a Lucie Dolanská Bányaiová. První část asi nejdůležitější personální pravomoci, kterou prezident republiky Petr Pavel v tomto svém mandátu uplatní, zvládl nakonec úspěšně, a nic na tom nemění ani určité peripetie, které nominační proces provázely.

Petr Angyalossy, předseda Nejvyššího soudu

V roce 2023 si připomněl Nejvyšší soud třicet let své novodobé existence, a proto nelze odpovědět jinak než že právě pořádání mezinárodní konference, která se při této příležitosti konala ve dnech 14.-15. září, byla z mého pohledu jednou z hlavních událostí v justici. Na konferenci vystoupili nejvýznamnější zástupci evropské justice v čele s předsedou Soudního dvora Evropské unie Koenem Lenaertsem, předsedkyní Nejvyššího soudu Nizozemska Dineke de Groot a předsedou Nejvyššího soudu Finska Tatu Leppänenem, kteří se podělili o svůj pohled na roli nejvyšších soudů při poskytování účinné právní ochrany.

Za jednu z nejdůležitějších událostí minulého roku jednoznačně považuji úspěšné vyjednávání zástupců justice s Ministerstvem financí o platových poměrech zaměstnanců soudu. Výsledek této dohody byl velmi důležitým a opravdu potřebným signálem pro dlouhodobě podhodnocený administrativní personál justice, který musí vědět, že na něj vedení soudů nezapomnělo. Doufejme, že se stane i určitým precedentem pro emancipaci justice při vyjednávání střednědobých a dlouhodobých potřeb soudnictví. Další nepřehlédnutelné, avšak přirozeně očekávané změny spočívaly v zásadní personální obměně Ústavního soudu a výběru jeho nových představitelů.

Robert Němec, předseda České advokátní komory

Do justiční historie se rok 2023 podle mého názoru zapíše způsobem výběru ústavních soudců. Snaha o jeho transparentnost je chvályhodná, a i přes určité počáteční porodní bolesti vedla nakonec k dobrému výsledku. Rozhodně vítám prozatím alespoň první advokátku, která byla v prosinci k Ústavnímu soudu jmenována. Pevně věřím, že jen u jednoho „advokátního“ jmenování nezůstane a v příštím roce přibydou další.

Už se budu opakovat, ale jsem hluboce přesvědčen, že pro kvalitní fungování Ústavního soudu je širší zastoupení advokátů a advokátek z praxe naprosto nezbytné a v zahraničí je zcela běžné. Zejména, má-li být Ústavní soud nejen uvážlivým strážcem hodnot demokratického právního státu, ochráncem základních práv a svobod, ale má-li i pomáhat zachovávat důvěru jednotlivých občanů v právo, pak advokáti jsou těmi, kteří nikdy nezapomínají pro les vidět jednotlivé stromy, pokud to mohu takto obrazně vyjádřit.

: Evropský soud pro lidská práva

Kateřina Šimáčková, soudkyně Evropského soudu pro lidská práva
Velký senát  Evropského soudu pro lidská práva v červnu 2023 napravil vadné rozhodnutí jednoho ze svých senátů a potvrdil souladnost českého kárného řízení proti exekutorům s evropskou Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod v případu Grosam proti České republice (rozhodnutí č. 19750/13 z 1. 6. 2023; národním soudcem za Českou republiku byl v té věci Pavel Simon). Na toto rozhodnutí navazuje i další výborové rozhodnutí ESLP ve věci Usnul proti České republice (č. 31399/14) z října 2023.

Soud rozhodl, že podle českého práva kárné řízení proti exekutorovi nezahrnuje rozhodování o „trestním obvinění“ ve smyslu článku 6 odstavec 1 Úmluvy, a proto toto řízení nevyžaduje dvoustupňovost řízení. Kárné řízení proti exekutorům, a tedy i soudcům a státním zástupcům, neporušuje Úmluvu a z pohledu ESLP tedy není třeba provádět změny v této oblasti. Čeká republika by se spíše mohla zaměřit na větší ochranu práv obětí v trestním řízení (což v roce 2023 potvrdila zejména  judikatura českého Ústavního soudu). I ESLP na to poukázal v případě V. proti České republice (rozsudek č. 26074/18 z prosince 2023).

Libor Vávra, prezident Soudcovské unie

Nové obsazení významné části Ústavního soudu a charakter celého procesu výběru je asi zásadním tématem v justici pro tento rok. Krok pana prezidenta, který oslovil celou řadu subjektů s žádostí o nominace vhodných kandidátů a následný výběr jím jmenovaným panelem až po nebývale tvrdou diskusi senátorů nad některými kandidáty, to vše jsme v rámci soudnictví debatovali častěji, než kdy jindy.

Petr Novák, předseda Krajského soudu v Ostravě

Nemohu jinak, než za „událost roku“ označit letošní uplatnění úsporných opatření na justici pro rok 2024. Justice je oblastí dlouhodobě podfinancovanou. Obávám se, že uplatnění aktuálních úsporných opatření v justici a jejich dopad v roce 2024 představuje překročení pomyslného prahu udržitelnosti fungování zejména soudnictví v současných parametrech.

Tomáš Valášek, ředitel společnosti Insolvence 2008

V oblasti insolvenčního práva považuji za hlavní událost roku přijetí zákona o preventivní restrukturalizaci, díky kterému firmy získaly novou možnost, jak se zbavit dluhů, aniž by musely vyhlašovat úpadek. Jde o jistou formu ekonomického restartu, kdy preventivní restrukturalizace umožňuje podnikatelům ve finančních obtížích pokračovat. Nevzdávají se tak kormidla vedení společnosti a mohou se na řešení problémů domluvit s vybranou skupinou věřitelů. Zároveň nezískají ani cejch firmy v insolvenci, kdy podáním insolvenčního návrhu ztrácejí podnikatelé moc nad majetkem firmy a jejich další osud je v rukou soudců a věřitelů. Preventivní restrukturalizace je naopak víc neformální a soud do ní na rozdíl od insolvence nemusí vůbec zasahovat.

Radim Neubauer, prezident Notářské komory

Podle mého názoru byla událostí v justici v roce 2023 obnova podstatné části soudců Ústavního soudu i jeho předsedy, a to i z pohledu historicky první možnosti profesních komor a jednotlivých článků justice doporučit prezidentovi republiky své kandidáty. Významná v tomto směru byla i pozornost, jaká byla některým kandidátům ze strany médií věnována a její vliv na vlastní schvalovací proces. Celkově však proces výběru ústavních soudců působí poněkud rozpačitým dojmem. Eva Paseková, ceskajustice.cz

X X X

Počet vězňů stále stoupá. Roste agresivita vůči spoluvězňům i dozorcům

 Počet vězňů v Česku letos i nadále stoupal. Od začátku roku vzrostl o 501 lidí, aktuálně jich je za mřížemi 19.553. Šéf Vězeňské služby Simon Michailidis sdělil, že v příštím roce bude k hlavním úkolům sboru patřit přebudovávání a rozšiřování současných ubytovacích prostor ve věznicích. Zároveň řeší nedostatek příslušníků a rostoucí agresivitu odsouzených, a to jak vůči spoluvězňům, tak i vůči dozorcům.

Za mřížemi je nyní 17.666 odsouzených, 1548 vazebně stíhaných a 114 chovanců detenčních ústavů. Počet vězňů je na vzestupu od roku 2021. „V tuto chvíli jsou věznice a vazební věznice naplněny v průměru na 97 procent. Lze tedy říci, že jsou naplněny zcela,“ konstatoval Michailidis.

Od 1. ledna 2024 měly původně platit nové normy, podle nichž měl mít každý vězeň k dispozici více ubytovacího prostoru. „Tato změna by v současné době znamenala snížení normované ubytovací kapacity o zhruba 2800 míst,“ podotkl šéf sboru. Ministerstvo se úpravu rozhodlo o tři roky odložit s tím, že ji nedokáže zajistit. Právě kolektivní ubytování vězňů je přitom podle Českého helsinského výboru největším problémem vězeňství, vytváří mimořádně rizikové prostředí a výrazně snižuje možnosti výchovného působení na vězně.

Vězeňské službě navíc dlouhodobě chybí zaměstnanci, aktuálně postrádá 744 příslušníků a 257 občanských zaměstnanců. Nejhorší personální situace panuje v obou pražských věznicích, ve Valdicích, Horním Slavkově a v Plzni na Borech. Řada příslušníků ze sboru odchází, ať už v souvislosti s dosažením na výsluhy či s vysokou psychickou náročností práce a častými přesčasy. U přijímacích testů uspěje každý sedmý uchazeč, většina odmítnutých neprojde psychotesty. Několik desítek nováčků se letos podařilo přijmout z řad propuštěných zaměstnanců České pošty.

„Počty fyzických napadání příslušníků vězněnými osobami či alespoň pokusy o ně bohužel stoupají. Jednoznačnou příčinu zatím nikdo exaktně nezkoumal,“ uvedl Michailidis. Sbor podle něj na trend verbálního i fyzického násilí reaguje větším důrazem na profesní přípravu v krizové komunikaci i služebních zákroků. Ve dvou případech se letos vězňům podařilo utéct ze střeženého prostoru, dozorci je ale obratem zadrželi. Loni takto neutekl nikdo, předloni jeden vězeň.

Premiér Petr Fiala (ODS) řekl už počátkem letošního roku, že počty vězňů i doba, kterou tráví za mřížemi, jsou příliš vysoké, a že je nutné přijmout změny. Ministerstvo spravedlnosti pracuje na novele trestního zákoníku, která by měla rozšířit ukládání peněžitých trestů a také zmírnit trestání neplacení výživného a krádeží. Podle Michailidise je cestou ke snížení tlaku na věznice i důraz na úspěšnou integraci vězňů zpátky do společnosti. Chce proto pokračovat ve spolupráci s Probační a mediační službou a s neziskovým sektorem.

Michailidis míní, že na mnoho vězňů by šlo účinně působit mimo věznice, a to například domácím vězením. Příští rok by měl začít fungovat nový monitorovací systém domácích vězňů namísto namátkových kontrol ze strany úředníků. Probační a mediační služba totiž v srpnu uzavřela smlouvu na dodávku elektronických „náramků“ s českou firmou Forsolution CZ, která má státu dodat 700 kusů zařízení.

Ministerstvo spravedlnosti letos ustoupilo od záměru vybudovat novou věznici na letišti Všechov u Tábora. Projekt předtím odmítlo město i Jihočeský kraj. O výstavbě nové samostatné věznice nyní stát neuvažuje z finančních důvodů. U Prahy by ale měla ve vězeňském objektu Velké Přílepy vzniknout od roku 2026 takzvaná otevřená věznice pro ženy, aktuálně sbor zpracovává projektovou dokumentaci. Další místo vhodné pro otevřenou věznici má Vězeňská služba vytipované v areálu Věznice Rapotice., ceskajustice.cz

X XX

 Do roku 2024 vstupuje profesní asociace českých vydavatelů s novým názvem Česká unie vydavatelů

Na valné hromadě 12. prosince 2023 schválili členové Unie vydavatelů, z.s. nový název spolku. Dosavadní název se po zápisu do spolkového rejstříku změní na Česká unie vydavatelů, z. s. K této změně dojde v průběhu ledna 2024.

Hlavní důvody, proč se asociace rozhodla pro změnu svého názvu a loga: · Posílení image spolku jako největší národní profesní organizace vydavatelů s nejdelší tradicí na českém mediální trhu. · Zdůraznění probíhající digitální transformacemediálního prostředí a skutečnosti, že profesní asociace zastupuje zájmy celé své členské základny, nejen vydavatelů tiskových publikací tištěných na papíře, ale také vydavatelský obsah distribuovaný online. · Vnímání spolku jako klíčového partnera pro orgány státní správy, legislativce a ostatní profesní asociace působící nejen v oblasti médií v ČR a ve světě. · Sjednocení používání názvu spolku v tuzemsku a v zahraničí, kde byl dlouhodobě používán anglický překlad názvu spolku Czech Publishers´ Association. ·

Zavedení možného používání zkratky názvu spolku ČUV a z ní odvozeného krátkého názvu webové domény www.cuv.cz, což usnadní zejména elektronickou komunikaci a přístup členů k informacím. 2 Spolu se změnou názvu dochází také k představení nového loga a s ním spojené jednotné grafické identity. Česká unie vydavatelů (ČUV) je nejdéle fungující profesní asociací vydavatelů periodického tisku a tiskových publikací v České republice, konkrétně od roku 1991. Aktuálně zastupuje 44 členů, kteří vydávají více než 420 tištěných titulů a více než 200 webových domén s vydavatelským obsahem. Členové zaměstnávají přes 5000 pracovníků v redakcích, tiskárnách a v distribuci. Tištěné tituly členů ČUV mají zásah 83 % populace České republiky ve věku 12 až 79 let. Weby členů tvoří převážnou většinu vydavatelského obsahu v České republice. ČUV je členem Hospodářské komory ČR, evropských vydavatelských asociací EMMA – ENPA a světových vydavatelských asociací WAN IFRA a FIPP.

Česká unie vydavatelů, z.s., Praha

X X X

 Olomoucký kraj má novou koncepci sportu

Aby měl rozvoj sportu v Olomouckém kraji hlavu a patu, nechalo si hejtmanství vypracovat podrobnou koncepci dalšího rozvoje tělovýchovy. Ta je teď hotová a čítá téměř 150 stran, na kterých předestírá priority a cíle na roky 2024 až 2028.

„Stejně jako v případě podpory jiných oblastí chceme postupovat systematicky. Nová koncepce sportu určuje cíle Olomouckého kraje a prostředky, jakými jich můžeme dosáhnout. Jedním z nich je například vyžívání dotačních prostředků Národní sportovní agentury, které dosud vzorem pro bezproblémové dotační řízení rozhodně nebyly,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Olomoucký kraj investuje do podpory sportu desítky miliónů korun ročně. Nejde jen o finanční příspěvky pro sportovní kluby, ale také o investice do modernizace sportovišť. Hejtmanství bylo zároveň jedním z prvních krajů v Česku, kde vznikl speciální dotační titul na podporu hendikepovaných sportovců.

„Naší snahou je, aby v Olomouckém kraji mohl sportovat každý, kdo bude mít chuť. A aby k tomu měl především odpovídající podmínky,“ dodal hejtman Suchánek. zodpovědná osoba:Ing. Mgr. Alena Minxová, tisková mluvčí

X X X

Kilogramy drog stále pašují kurýři v kufru i v trávicím traktu

Z vysokých záchytů drog v uplynulém roce by se mohlo zdát, že se dnes návykové látky pašují přinejmenším po desítkách kil a převážně ve zboží. Národní protidrogová centrála ve spolupráci s Generálním ředitelstvím cel ale na podzim letošního roku zadržela a obvinila i několik kurýrů. Vybrali jsme tři různé případy, které spojuje způsob pašování omamných a psychotropních látek.

Poslední den letních prázdnin do Prahy přicestoval cizinec s kufrem výrazné barvy. Při celní kontrole se k nápadnému zavazadlu přestal hlásit. Nebylo divu, kufr byl totiž plný drog. Stěry z dlaní cizince reagovaly na kokain a pomohly tak prokázat, komu zavazadlo patří. Pamatovali si to i svědci. Celníci v zavazadle našli čtyři kilogramové balíčky drog, případ od nich převzala k vyšetřování Národní protidrogová centrála. Chemická analýza prokázala, že šlo o ketamin, mefedron, amfetamin a kokain. Muž z Holandska do Prahy cestoval s autobusovou přepravní společností pravidelně, někdy až třikrát za měsíc, často s přestupem v Německu.

Další zadržený a obviněný do Prahy koncem října přicestoval z Brazílie. Ve dvojitém dně kufru našli celníci pod osobními věcmi ukryté více než dva kilogramy omamné látky (2318 gramů včetně obalu). Rozbor v Kriminalistickém ústavu upřesnil, že se jedná o bázi kokainu. Muž vypověděl, že se živil jako taxikář a když si náhodnému cestujícímu postěžoval, že má málo peněz a zdravotní problémy, nabídl mu dvacet tisíc reálů za dovezení kufru do České republiky.

Zhruba ve stejnou dobu také příslušníci celní správy na Letišti Václava Havla zadrželi cizince cestujícího ze španělské Valencie. Vyšetření v nemocnici ukázalo, že spolykal cizí předměty. Po třídenní hospitalizaci a opakované CT kontrole byly konečně všechny spolykané předměty „venku“. Muž ve svém trávicím traktu do České republiky dovezl 68 malých kontejnerů s kokainem. Při chemické analýze se ukázalo, že substance obsahuje 57% báze kokainu. Pravděpodobné tedy je, že ve Španělsku nebo v Jižní Americe, odkud látka pocházela, ji už někdo naředil. Celková hmotnost spolykaného obsahu byla 1024 gramů, báze kokainu z toho tvořila 584 gramů.

Kurýři si často neuvědomují riziko odhalení a vysoké tresty, které mohou následovat. Podstatnou část produktivního věku tak mohou strávit ve vězení. U polykačů je navíc vysoké riziko poškození zdraví a úmrtí. Přesto je tento způsob pašování drog stále velmi častý, zejména pro přepravu kokainu letecky z Jižní Ameriky do Evropy, pašování kokainu a heroinu mezi kontinenty i v rámci vnitroevropské distribuce. Zločinecké skupiny se tak snaží diverzifikovat rizika převozu velkých množství drog. Počítají s tím, že k záchytům může dojít, ale převážná část kurýrů své zásilky doručí. V České republice jim za to hrozí 8 – 12 let odnětí svobody, nebo dokonce 10 – 18 let, pokud se prokáže, že byl kurýr součástí organizované skupiny působící ve více státech. kpt. Ing. Martina Kaňková, tisková mluvčí Sekce pátrání, Generální ředitelství cel, kpt. Mgr. Lucie Šmoldasová, tisková mluvčí NPC SKPV PČR

X X X

 Jablko v puse, mrkev v zadku. Luxusní francouzský restaurant řeší šikanu

Francouzský šéfkuchař oceněný michelinskou hvězdou přišel o místo v luxusním hotelu v letovisku Biarritz poté, co podle listu Sud Ouest přihlížel ponižujícímu „křtu“ nového podřízeného. Mladý pomocník při něm podle svědectví strávil několik hodin nahý a připoutaný k židli. Věcí už se zabývá prokuratura.

Pracovníci restaurace v pětihvězdičkovém Hôtel du Palais podle Sud Ouest podrobili nejmenovaného nováčka iniciačnímu rituálu 2. prosince, šéfkuchaře Auréliena Largeaua pak hotel propustil 21. prosince.

Jedenatřicetiletý šéfkuchař, který si loni vysloužil hvězdu od gastronomického průvodce Michelin, zprávu o možném důvodu svého propuštění označil za „lživou a pomlouvačnou“.

Zástupkyně skupiny Hyatt, která podnik v Biarritzu provozuje, nicméně ve vyjádření pro agenturu AFP hovořila o „znepokojivém incidentu, který se stal na půdě hotelu“ a který vedl k „adekvátním rozhodnutím“.

Sud Ouest s odvoláním na nejmenované svědky píše o křtu, při němž pracovníci kuchyně za přítomnosti Largeaua natáčeli nahého nováčka „s jablkem v puse a mrkví mezi hýžděmi“. Obrázky se podle médií dostaly na sociální sítě, ale byly následně odstraněny.

„Tento incident neodráží hodnoty, které hájíme. Provedli jsme vyšetřování a přijali příslušná rozhodnutí. Bezpečnost, zdraví a pohoda našich kolegů, klientů a partnerů jsou pro nás absolutní prioritou,“ uvedla představitelka Hyatt.

Nikdo v této souvislosti nepodal trestní oznámení, prokuratura v nedalekém městě Bayonne nicméně otevřela předběžné vyšetřování. Jeho cílem je „upřesnit hmotnou podstatu skutků“, kterým byl mladý kuchař podroben.

Pětihvězdičkový Hôtel du Palais se nachází na nábřeží v Biarritzu s průměrnou cenou za noc přes 400 eur (9 900 korun).

X X X

Praha  novoroční dárek v podobě zvýhodněného vstupného do zoo, botanické zahrady, Muzea MHD nebo do historických věží

Obyvatelé hlavního města se mohou těšit na novoroční překvapení, kdy po celý den v pondělí 1. ledna 2024 budou moci využít zvýhodněné vstupy na oblíbená místa v metropoli, která spravují městské organizace. Praha naopak, stejně jako v minulých letech, neplánuje novoroční ohňostroj, videomapping nebo jinou akci tohoto typu.

„Praha má co nabídnout a věřím, že obyvatelé hlavního města možnost zvýhodněných vstupů ocení. Ať už se vydají do zoo, do botanické zahrady, Muzea MHD, či navštíví nějakou pamětihodnost. Nabídka je velmi pestrá,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Pražané budou mít příležitost navštívit o státním svátku v pondělí 1. ledna 2024 za symbolickou jednu korunu pražskou zoo nebo sousední botanickou zahradu v Troji. Dále pak bude možné se za zvýhodněné vstupné podívat do Muzea MHD ve Střešovicích i do celkem sedmi historických objektů ve správě Prague City Tourism, které mimo jiné nabízejí i jedinečné rozhledy na město.

Každý Pražan si tak bude moci na Nový rok vybrat podle svého, jak tento den stráví. Zvláště pro rodiny s dětmi může být v době všeobecného zdražování vítaná příležitost navštívit zoo, botanickou zahradu nebo například pražské věže za zvýhodněnou cenu. U vstupu bude nutné se prokázat tím, že každý návštěvník skutečně bydlí v Praze, případně pravidelně dojíždí do metropole. Nejjednodušším způsobem proto bude předložení karty/aplikace Lítačka nebo jiného průkazu.

Vít Hofman, Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.