Na Slovensku obvinili šéfa Smeru Roberta Fica, zadržali Roberta Kaliňáka aj advokáta Paru

 Obvinenie pribudlo aj policajnému exprezidentovi Tiborovi Gašparovi a oligarchovi Norbertovi Bödörovi.

To najdôležitejšie: Roberta Fica stíhajú ako hlavu zločineckej skupiny; členmi organizovanej skupiny majú byť aj Robert Kaliňák, Norbert Bödör a policajný exprezident Tibor Gašpar; ich stíhanie súvisí aj s diskreditáciou politických oponentov – Andreja Kisku, Igora Matoviča, Daniela Lipšica, Borisa Kollára;

– viacerí svedkovia (expolicajti) vypovedali o sledovaní politikov, minimálne traja svedkovia zasa opísali stretnutia na Úrade vlády, kde sa preberali spisy z daňovej kauzy exprezidenta Kisku; polícia nazvala akciu Súmrak, sídlo Smer-u SD je na Súmračnej ulici v Bratislave; medzi zadržanými je advokát Marek Para, ktorého stíhanie má súvisieť s diskreditáciou prokurátora Vasiľa Špirka.

Poslanca nezadržali

Národná kriminálna agentúra dnes obvinila expremiéra a šéfa strany Smer-SD Roberta Fica, exministra vnútra Roberta Kaliňáka aj advokáta Mareka Paru. Na celom území Slovenska rozbehla niekoľko akcií. Na sociálnej sieti polícia informuje, že v rámci týchto zásahov boli obvinené viaceré osoby: „okrem iných aj osoby M.P., R.K. a R.F.“

Popoludní špeciálna prokuratúra doplnila informácie o obvinení Norberta Bödöra a Tibora Gašpara. „Obvinenie sa týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa (v prípade R. F. a R. K.) a všetkým štyrom osobám bolo vznesené obvinenie pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva,“ reagovala špeciálna prokuratúra.

Policajnú akciu nazvala Súmrak, sídlo strany Smer-SD je na Súmračnej ulici v Bratislave.

„Bližšie informácie poskytneme, keď to procesná situácia dovolí,“ dodáva polícia. Policajný prezident Štefan Hamran predpoludním z prezídia odišiel, pri novinároch sa nepristavil.

O zadržaní Kaliňáka ako prvý informoval Denník N s tým, že exministra vnútra obvinili spolu s expremiérom Robertom Ficom zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny.

Poslanca Roberta Fica polícia podľa Denník N nezadržala, lebo na to treba súhlas Národnej rady. Obaja sú obvinení aj z trestného činu ohrozenia daňového tajomstva. Prípad súvisí s kauzou Očistec. Pri ďalšej policajnej akcii dnes mali byť zadržané aj osoby spájané s tajnou službou.

Kaliňáka zadržali pred jeho chatou, v ktorej sa predtým nachádzal, po tom čo ho vyšetrovateľ telefonicky kontaktoval. Následne vyšetrovateľ obvinenému na uvedenom mieste doručil uznesenie o vznesení obvinenia a oznámil mu, že je zadržaný, opisuje polícia.

„Po poučení si obvinený zvolil obhajcov, ktorí boli o zadržaní obvineného obratom telefonicky vyrozumení. Počas celého úkonu neboli voči obvinenému použité žiadne donucovacie prostriedky a nedošlo k žiadnemu poškodeniu na majetku. Po zadržaní bolo obvinenému umožnené, na jeho žiadosť, rozlúčiť sa s rodinnými príslušníkmi. Následne bola vykonaná jeho eskorta na NAKA PPZ k vykonaniu ďalších procesných úkonov,“ vysvetľuje.

Fico na čele skupiny

Fica a Kaliňáka zastupuje stíhaný sudca David Lindtner, známy z justičných káuz Búrka a Víchrica. Ten tvrdí, že skutok, za ktorý stíhajú jeho klientov je úmyselne nadkvalifikovaný, aby mohli vyšetrovacie orgány výživne opísať návrh na väzbu.

Politikov Smer-u SD stíhajú za zločineckú skupinu, na čele mal byť práve predseda Smer-u a bývalý premiér Fico. Okrem politikov v skupine stíhajú aj oligarchu Norberta Bödöra a policajného exprezidenta Tibora Gašpara, tvrdí obhajca. Jedným z dôkazov sú aj správy z Threemy z mobilu Mariana Kočnera, kde si cez šifrovanú aplikáciu písal s Bödörom.

Obhajca prirovnal súčasnú trestnú kauzu k procesom v roku 1939. „Je to síce tvrdé vyjadrenie, ale keď si prečítate niektoré publikácie, tak to zodpovedá tomu. Útok na politickú opozíciu, likvidácia nezávislosti justície, likvidácia obhajcov a vytvorenie akéhosi modelu, že my si určíme vinníka, prispôsobíme tomu trestný čin a vylúčime ho zo spoločenského života,“ povedal obhajca Lindtner.

Dodal, že uznesenie má sto strán, že mu chýba aktualizačný moment a že polícia vychádza zo statusov na sociálnych sieťach a z citátov na tlačovej konferencii. „To je ten aktualizačný moment, že sa ako členovia organizovanej skupiny snažili pomáhať iným členom organizovanej skupiny, teda zločineckej skupiny, kritizovali postupy súdov a špeciálnej prokuratúry.“ Lindtner chce, aby prípad dozorovala namiesto špeciálnej radšej generálna prokuratúra.

 „Úrad špeciálnej prokuratúry nemôže vzhľadom na aktuálne štádium konania v súčasnosti poskytovať žiadne bližšie informácie. Tie verejnosti poskytneme ihneď, ako to bude z procesných dôvodov možné.“ Dalibor Skladan

Kauza Kiska

Robert Fico a Robert Kaliňák sa spomínali práve v súvislosti s daňovou kauzou exprezidenta Andreja Kisku. Minimálne traja svedkovia vypovedajú o tom, ako sa na Úrade vlády alebo v prostredí polície stretávali najvyšší predstavitelia vlády a preberali spisy z daňovej kauzy exprezidenta. Malo ísť o obdobie jesene 2017.

Vypovedajú o tom minimálne traja svedkovia – bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze, bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó a bývalý policajný funkcionár Bernard Slobodník.

Na stretnutí na Úrade vlády sa mal objaviť aj Norbert Bödör a vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar.

Makó na stretnutí detailne vysvetľoval vopred pripravenú schému daňového deliktu Kiskovej firmy KTAG.

„Detailne to tam vysvetlil a opísal, v čom len utvrdil Roberta Fica v presvedčení, že táto prezidentská kampaň nebola financovaná v súlade so zákonom,“ vypovedal Imrecze.

Fico sa k stretnutiam v minulosti jasne nevyjadril, Kaliňák ich poprel s tým, že žiadne úlohy mimo svojho rezortu nerozdával.

Na stretnutí sa podľa svedkov mal zúčastniť aj bývalý minister financií, dnes guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, ten to však poprel.

Doklady z daňovej kauzy, ktoré si mali študovať na Úrade vlády, sa napokon dostali aj na verejnosť. Z anonymnej adresy yegor223@yandex.ua ich ktosi rozposlal do médií. Polícia v tejto veci obvinila Bödörovho kamaráta Tomáša Rajeckého.

Ten sa medzičasom priznal, že podklady ku Kiskovej kauze dostal z neznámeho zdroja a v rámci aktivizmu ich nechal rozposlať do médií. Odmieta však, že by išlo o trestný čin vyzradenia daňového tajomstva.

Polícia na východe Slovenska Rajeckého pred časom vypočúvala ako podozrivého z činnosti pre zločineckú skupinu, ktorá mala diskreditovať exprezidenta Kisku.

S touto kauzou by mohol súvisieť aj aktuálny prípad Fica a Kaliňáka, keďže polícia hovorí o obvinení z ohrozenia daňového tajomstva a spomína aj prípad Očistec. V ňom polícia vyšetruje diskreditáciu politických konkurentov, vrátane Kisku. V stredu však nespresnila skutok, z ktorého Fica a Kaliňáka obvinila.

V kauze Očistec figurujú ako poškodení aj minister financií Igor Matovič, či špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Obaja mali byť sledovaní. V roku 2015 urobila NAKA raziu vo vtedy Matovičovej firme Regionpress – 12. augusta si tam prišla po účtovníctvo. V príkaze na prehliadku mali podľa Matoviča uvedené, že si majú urobiť jej kópiu, ale zobrali celý firemný server.

Para bol na poľovníckej chate aj na prezídiu

Zadržaný advokát Marek Para bol častým hosťom na poľovníckej chate v Čifároch, ktorú odpočúvala polícia. Stretával sa tam s Miroslavom Bödörom, Pavlom Gašparom aj Robertom Ficom.

V minulosti sa spomínal napríklad v súvislosti s prokurátorom špeciálnej prokuratúry Vasiľom Špirkom.

Prokurátor bol v minulosti nakrátko obvinený z údajného falšovania zápisnice. Stalo sa tak v čase, keď chcel Špirko vyšetrovať spoločnosť B. A. Haus, ku ktorej mal blízko práve Robert Kaliňák. Časť akcií firmy kúpil od dnes už odsúdeného podvodníka Ladislava Bašternáka.

Špirko zistil, že daňový podvodník Ľuboš Varga, ktorého tiež stíhal, chce vypovedať proti Kaliňákovi a spísal s ním zápisnicu o trestnom oznámení.

Národná protikorupčná jednotka pod vedením Roberta Krajmera ho vtedy obvinila zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. V danom čase mal Para chodiť veľmi často na policajné prezídium. Denník N v minulosti informoval o jeho návštevách u vtedajšieho šéfa polície Tibora Gašpara a riaditeľa NAKA Petra Hraška.

Špirkove obvinenie opakovane zrušila generálna prokuratúra, žiadne pochybenie nenašla ani disciplinárna komisia.

Neskôr Vasiľ Špirko verejne vystúpil a informoval o podaní trestného oznámenia na Kaliňáka a špičkových policajných funkcionárov pre podozrenie z obzvlášť závažného zločinu sabotáže.

Po ôsmich mesiacoch generálna prokuratúra konštatovala, že k sabotáži nedošlo, a trestné oznámenie Špirka odmietla. Samostatne sa vyšetrovalo to, že mal byť sledovaný a odpočúvaný, aktuality.sk

X X X

 Akú cenu má Mariupol, prečo ho Rusi chcú a potrebujú dobyť?

 Boj o Mariupol pokračuje. Prístavné mesto je obkľúčené, ale stále nepadlo, napísala v stredu stanica BBC na svojom webe a upozornila na niekoľko dôvodov, prečo je dobytie zdevastovaného Mariupolu pre Rusko také dôležité.

Ak by invázne jednotky získali kontrolu nad týmto strategicky dôležitým miestom, Moskva by si zabezpečila kontrolu nad rozsiahlym územím a pridusila ukrajinskú ekonomiku. Ide tiež o propagandistickú príležitosť a pre útočiacich Rusov by to znamenalo aj posilnenie morálky.

Získanie Mariupolu by Rusku zabezpečilo kontrolu nad rozsiahlym územím južnej a východnej Ukrajiny. Geograficky zaujíma Mariupol na mape malú plochu, ale jeho dobytie by Moskve umožnilo dokončiť pozemný most z Ruska na ukrajinský polostrov Krym, ktorý Moskva anektovala v roku 2014. V prípade obsadenia Mariupolu by Rusko podľa BBC získalo plnú kontrolu nad viac ako 80 percentami ukrajinského , čím by odrezalo Ukrajinu od námorného obchodu a ďalej ju izolovalo od sveta.

Ďalším cieľom pri dobývaní Mariupolu je pridusenie ukrajinskej ekonomiky. Mariupol je domovom strategicky dôležitého prístavu, ktorý v normálnych časoch slúži ako kľúčový exportný uzol pre ukrajinskú oceľ a uhlie. So svojimi hlbokými kotviskami je najväčším prístavom v oblasti Azovského mora a sídlia v ňom veľké železiarne a oceliarne. Vyváža sa cez neho aj kukurica. Strata Mariupolu by bola pre ukrajinskú ekonomiku ťažkou ranou, napísala BBC.

Dôležitý je aj propagandistický aspekt. Mariupol je domovom ukrajinskej milície, ktorá sa nazýva pluk Azov. Niektorí jeho členovia sú označovaní za pravicových radikálov. Hoci jeho bojovníci tvoria iba nepatrný zlomok ukrajinských ozbrojených síl, z pohľadu Moskvy ide o užitočný propagandistický nástroj. Dáva jej totiž zámienku tvrdiť Rusom, že ruskí vojaci na Ukrajine bojujú, aby svojho suseda zbavili neonacistov.

V neposlednom rade by dobytie Mariupolu bolo dôležité aj pre posilnenie morálky. Kremľu by pomohlo ukázať obyvateľstvu – prostredníctvom štátom kontrolovaných médií – že Rusko dosahuje svoje ciele. Pre ruského prezidenta Vladimíra Putina má podľa BBC všetko navyše historický význam. Ukrajinské čiernomorské pobrežie totiž vníma ako súčasť toho, čo sa nazýva termínom Novorusko, ktorý odkazuje na historické územie ruskej ríše. Dobytie Mariupolu by však malo psychologický význam pre obe strany vojny, upozorňuje BBC.

Obrancovia ukrajinského Mariupolu vydržia vzdorovať ruským útokom už len niekoľko dní, alebo dokonca len niekoľko hodín, uviedol na facebooku ukrajinský armádny činiteľ Serhij Volynskyj. Ruské ministerstvo obrany dalo ukrajinským bojovníkom v Mariupole nové ultimátum a vyzvalo ich, aby zložili do stredajšieho popoludnia zbrane, informovala agentúra Interfax. Najneskoršia lehota posledného ruského ultimáta však vypršala bez známok hromadnej kapitulácie, uviedla popoludní agentúra Reuters.

Veliteľ ukrajinskej 36. brigády námornej pechoty Volynskyj vyzval svetových lídrov, aby zorganizovali evakuáciu z rozsiahlych mariupolských oceliarní Azovstal, okolo ktorých sa sústredili ukrajinské sily brániace mesto a kde sa podľa ukrajinských predstaviteľov ukrývajú aj stovky civilistov. Oceliarne sú poslednou baštou ukrajinského odporu v meste a čelia intenzívnemu ruskému bombardovaniu.

„Toto by mohla byť naša posledná výzva. Zostáva nám pravdepodobne niekoľko dní, možno len hodín,“ povedal vo videovyhlásení Volynskyj.

„Nepriateľ je čo do počtu desaťkrát silnejší ako my, má prevahu vo vzduchu, na zemi, aj pokiaľ ide o delostrelectvo, vybavenie a tanky,“ doplnil. „Obrácame sa na svetových lídrov a prosíme ich, aby nám pomohli (…) a prepravili nás na územie tretej krajiny,“ zdôraznil veliteľ. Dodal, že mesto je zničené.

Podľa Volynského je v oceliarňach asi 500 zranených vojakov. Poskytnúť im zdravotnú pomoc je podľa neho problematické. „Doslova hnijú,“ povedal veliteľ americkej stanici CNN v telefonickom rozhovore. Volynskyj pripomenul, že na mieste sú aj civilisti, ktorí trpia najmä kvôli explóziám v bezprostrednej blízkosti. Počet vojakov v oceliarňach odmietol stanicu upresniť.

Ruské ministerstvo obrany v stredu znovu vyzvalo obrancu mesta, aby do 14.00 hod. moskovského času (13.00 SELČ) zložili zbrane. Termín vypršal. Ruský generál Michail Mizincev v utorok povedal, že vojakom, ktorí sa vzdajú, Rusko garantuje plnú bezpečnosť. Ukrajinskí vojaci ani civilisti ale podľa neho zatiaľ ponuky nevyužili.

Podľa Reuters proruskí separatisti, ktorí sa podieľajú na ruskom obliehaní a dobývaní mesta, krátko pred 13:00 hodinou SELČ uviedli, že sa vzdalo iba päť ľudí. Ukrajinskí obrancovia Mariupolu už skôr sľúbili, že nikdy nekapitulujú a podľa generálneho štábu ukrajinskej armády boje v hutníckych závodoch pokračujú./agentury/

X X X

Peskov: Rusko odovzdalo Ukrajine písomný návrh dohody na ukončenie vojny

Rusko odovzdalo Ukrajine písomný návrh dohody s podmienkami na ukončenie vojny. V stredu to oznámil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

„Ukrajinskej strane sme odovzdali náš návrh, ktorý je formulovaný jasne a podrobne,“ povedal Peskov bez uvedenia podrobností o obsahu. Zdôraznil, že dokument nestanovuje lehotu, v rámci ktorej by mal Kyjev na ponuku reagovať. Zároveň naznačil, že Moskva je nespokojná s doterajším tempom rokovaní.

„Loptička je teraz na ukrajinskej strane kurtu,“ dodal hovorca Kremľa.

Hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová nedávno uviedla, že Rusko už ukrajinským vyjednávačom nedôveruje, pretože neustále menia svoje postoje a nedržia sa dohôd.

Mierové rokovania medzi Moskvou a Kyjevom začali štyri dni po tom, ako Rusko 24. februára spustilo vojenskú inváziu na Ukrajinu. Požiadavky Kremľa pri rokovaniach doposiaľ zahŕňali neutralitu Ukrajiny, nezávislosť dvoch samozvaných republík na východe Ukrajiny – Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky – a uznanie Krymu ako súčasti Ruskej federácie. Kyjev však odmieta vzdať sa častí svojho územia, aktuality.sk

X X X

Fico hovorí o rozprávkach deda Jahodu, Matovič o mafošoch

Politici a advokáti sa vyjadrili k obvineniu Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a Mareka Paru. Fico považuje obvinenie za politickú objednávku. Matovič – naopak – tvrdí, že polícia má rozviazané ruky a ide po „skorumpovaných mafošoch“.

Obvinený poslanec a bývalý predseda vlády Robert Fico zdôraznil, že ide už o jeho štvrté obvinenie. „Nie preto, že by som bol podozrivý z korupcie alebo inej ekonomickej trestnej činnosti. Ale preto, že si ako opozičný politik robím svoju robotu,“ uviedol. Jeho obvinenie podľa neho súvisí s tým, že poukazuje na „neschopnosť vlády a prezidentky“.

Strana Smer zvolala tlačovú besedu s názvom „Ak by bol na Slovensku trest smrti, tak nás títo blázni za politickú prácu povešajú, ako v 30. rokoch v nacistickom Nemecku!“ Obvinenie Fico nazval „vymyslenými hovadinami“, ktoré však stranu Smer nezastaví, ale ešte nabudí. Považuje to za obvinenie za politickú prácu a útok na opozíciu. Obvinenie zo založenia zločineckej skupiny je podľa Fica absurdné. „Načo by som ako predseda vlády zakladal zločineckú skupinu? Aby som zorganizoval tlačovú besedu?“ Samotné obvinenie na viac ako sto stranách nazval rozprávkami deda Jahodu.

„Podstata obvinenia spočíva v tom, že som mal ako predseda vlády založiť nejakú zločineckú organizáciu a jej prostredníctvom som mal škodiť Matovičovi, Kiskovi, Kollárovi, Lipšicovi a Špirkovi. Ani slovko o tom, že by som bol podozrivý z nejakej korupcie alebo ekonomickej trestnej činnosti,“ pokračoval Fico s tým, že jeho obvinenie je odplatou za to, že „si dobre robí opozičnú robotu“.

„Bol som obvinený z dôvodu, že som mal hovoriť o daňových podvodoch Kisku, Matoviča,“ povedal ďalej Fico s tým, že obvinený je aj za jeho výroky na adresu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, prokurátora Vasiľa Špirku a predsedu Národnej rady Borisa Kollára./agentury/

X X X

Akcia Súmrak: Zadržali Kaliňáka. S Ficom sú obvinení zo založenia zločineckej skupiny

NAKA dnes o 10.10 zadržala exministra vnútra Roberta Kaliňáka. Obvinili ho spolu s expremiérom Robertom Ficom zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny. Fica ale nezadržali, pretože na to treba súhlas Národnej rady. Kaliňákov advokát po výsluchu nevedel povedať, či bude polícia žiadať väzobné stíhanie.

Obaja sú spolu s právnikom Marekom Parom, nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom obvinení nielen zo zosnovania zločineckej skupiny, ale aj z trestného činu ohrozenia daňového tajomstva. Prípad súvisí s kauzou Očistec.

Ficov a Kaliňákov právny zástupca David Lindtner neskôr spresnil, že trestný čin ohrozenia daňového tajomstva sa týka daňových káuz exprezidenta Andreja Kisku a súčasného ministra financií a lídra mandátovo najsilnejšieho koaličného hnutia OĽaNO Igora Matoviča. Pritom Kiska bol minulý týždeň obžalovaný z daňového podvodu.

Polícia na sociálnej sieti potvrdila, že „NAKA obvinila osoby R. F., R. K. a M. P.

„Národná kriminálna agentúra dnes vykonáva na území SR viaceré akcie, v rámci ktorých boli obvinené viaceré osoby, okrem iných aj osoby M.P., R.K. a R.F. Bližšie informácie poskytneme, keď to procesná situácia dovolí,“ spresnila polícia.

Neskôr polícia oznámila, že akcia má názov „Súmrak“.

„Dňa 19. 4. 2022 bolo vyšetrovateľom NAKA vznesené obvinenie štyrom osobám R. F., R. K., T. G. a N. B. celkovo pre tri skutky. Obvinenie sa týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa (v prípade R. F. a R. K.) a všetkým štyrom osobám bolo vznesené obvinenie pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Dozor nad zákonnosťou v prípravnom konaní vykonáva prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR. Aktuálne vo veci prebiehajú procesné úkony, a preto nie je možné v tomto štádiu konania poskytnúť bližšie informácie,“ dodala polícia.

Správa, ktorú zverejnila polícia na sociálnej sieti, je identická s tlačovou správou Úradu špeciálnej prokuratúry.

Po Kaliňákovom výsluchu jeho právny zástupca David Lindtner uviedol, že vyšetrovateľ zváži ďalší procesný postup a on v tejto chvíli „nevie povedať, či bude podaný návrh na väzbu alebo nie“.

Obvinenie sa podľa neho opiera o výpovede Ľudovíta Makóa, Bernarda Slobodníka, Františka Imreczeho a ďalšej osoby, ktorú nešpecifikoval. Neskôr však priznal, že je to Tomáš Rajecký, ale nedá sa podľa neho povedať, že vypovedá proti Kaliňákovi. Advokát dodal, že sú spomenuté aj nahrávky z poľovníckej chaty.

Na stíhanie Fica treba súhlas poslancov

Podľa hovorkyne Národnej rady Michaely Jurcovej parlament zatiaľ nemá žiadosť o vydanie súhlasu so stíhaním Fica.

Potvrdil to aj podpredseda Národnej rady Gábor Grendel (OĽaNO, NOVA). Vysvetľuje, že zatiaľ na to nebol dôvod. „Z toho, čo bolo zatiaľ medializované, poslanec Fico nebol pristihnutý pri páchaní trestného činu, pretože pravdepodobne ide o prípad z minulosti,“ vysvetľuje na sociálnej sieti Grendel.

Dodal, že o tom, či bude vyšetrovateľ a prokurátor žiadať väzobné stíhanie, zatiaľ OČTK neinformovali. „Ako podpredseda NR SR poverený zastupovaním predsedu parlamentu by som o tom už musel vedieť,“ tvrdí Grendel.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Smer rodina) reagoval, že zatiaľ nemá dostatok informácií. „Avšak pevne dúfam, že orgány činné v trestnom konaní majú dostatok dôkazov a v tomto prípade konajú objektívne. Zároveň môžem povedať, že hnutie Sme rodina nikdy nebránilo ani nebude brániť spravodlivosti, a tomu je tak aj teraz, avšak musíme si počkať na viac informácií,“ dodal Kollár.

Čo hovorí obvinenie?

Bývalý sudca David Lindtner zastupuje Fica s Kaliňákom. Povedal, že uznesenie má vyše sto strán a nemá povolenie od svojho klienta, aby o veci informoval.

Na zadržanie Kaliňáka, ktorý v súčasnosti vystupuje najmä ako obhajca, Lindtner povedal: „Keď sa likviduje opozícia, musíte obviniť aj advokátov.“

Okolo poludnia Lindtner vyšiel z priestorov policajného prezídia a povedal, že v odôvodnení obvinenia sú uvedené Ficove výstupy, kde kritizoval najmä systém kajúcnikov. „My to vnímame ako politický útok na predstaviteľa politickej opozície. Je to kriminalizácia politického mandátu,“ pokračoval Lindtner.

V prípade Kaliňáka ide podľa neho aj o útok na výkon advokácie. „Zúčastňoval sa na politických vyhláseniach ako obhajca pána Bödöra a Gašpara a podobne. A kriticky sa stavali k niektorým sudcom Špecializovaného trestného súdu a Najvyššieho súdu,“ spresnil Lindtner.

Fico s Kaliňákom sú obvinení aj z ohrozenia daňového a bankového tajomstva. Lindtner uviedol, že sa to týka káuz daňových káuz bývalého prezidenta Kisku a aktuálneho ministra financií Matoviča.

Lindtner upozorňuje, že skutky sú nadkvalifikované. Naznačuje, že je to preto, aby obvineným hrozilo prepadnutie majetku.

Tvrdí, že obvinenie hovorí o organizovaní zločineckej skupiny, aby bola v prípade dokázania vinny vyššia sadzba. V organizovanej skupine mal pôsobiť aj bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.

Lindtner ďalej povedal, že obvinenie má sto strán a „aktualizačný moment obvinenia vychádza iba zo statusov Fica, tlačových konferencií Smeru a Threemy“.

„Ako členovia organizovanej skupiny sa snažili pomáhať iným členom organizovanej skupiny, kritizovali postupy súdov a postupy špeciálnej prokuratúry,“ pokračoval advokát.

„Pri dnešnom politicko-spoločenskom nastavení si myslím, že by to bol obrovský precedens, keby došlo k návrhu na väzbu,“ povedal Lindtner s tým, že od skutkov, z ktorých sú Fico s Kaliňákom obvinení, prešlo už desať rokov. Obvinenie sa totiž týka skutkov, ktoré sa mali stať v rokoch 2012 až 2018.

 Fico s Kaliňákom sa s právnymi zástupcami oboch stretávali vlani na poľovníckej chate. Nahrávky ich rozhovorov unikli na verejnosť.

Podľa Lindtnera aj Kaliňák vníma obvinenie ako „hanebný útok“ na politickú opozíciu, likvidáciu obhajcov, likvidáciu nezávislej justície.

Dopoludnia Kaliňák iba podpísal iba zápisnicu o zadržaní a jeho výsluch je naplánovaný na 14. hodinu.

Jeho právny zástupca ďalej uviedol, že medzi poškodenými je uvedený nielen Matovič s Kiskom, ale aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, či prokurátor Vasiľ Špirko. „Zrejme po konzultácii s klientom budeme zvažovať námietky zaujatosti. My by sme boli najradšej, keby túto kauzu dozorovala Generálna prokuratúra,“ spresnil.

Ďalej povedal, že po Kaliňáka prišlo asi desať policajtov. Prišli za ním na rybačku kúsok od Bratislavy, kde boli aj jeho dvaja synovia a manželka. „Je to nepríjemné, ale je to určitý spôsob politickej pomsty. Nedošli kukláči, asi už reagovali na ústavné sťažnosti na demonštatívne predvádzanie ľudí,“ opísal Lindtner s tým, že stačilo, aby Kaliňáka predvolali.

VIDEO: Ficov advokát vysvetľuje, z čoho je predseda Smeru obvinený

Spresnil, že Kaliňáka zadržali o 10. hodine a 10. minúte, Ficovi doručili uznesenie o obvinení.

Advokáta Mareka Paru zastupuje Michal Mandzák. Povedal, že „vznesené obvinenie voči Parovi chápe ako hrubý zásah do výkonu práva na obhajobu a vníma ho v kontexte s advokátskou činnosťou“.

Mandzák tvrdí, že „nepochopil podstatu a zmysel tohto trestného konania“, obvinenie považuje za absurdné. Nevedel sa vyjadriť, či bude daný návrh na väzbu. Dodal, že „zrealizované bolo len zadržanie, ani výsluch ešte nebol“.

Koaliční poslanci: Nebudeme brániť spravodlivosti

Veronika Remišová, ministerka investícií a líderka koaličnej strany Za ľudí vyzvala Roberta Fica, aby „sa neskrýval za poslanecký mandát a vzdal sa ho“. Dodala, že „konečne prišli na rad tí, ktorí sú v štruktúre najvyššie“.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na margo zadržania Fica s Kaliňákom skonštatoval, že „božie mlyny niekedy pomaly, ale zodpovedne melú a karma si nájde každého“.

Richard Sulík, minister hospodárstva a predseda SaS, si zasa na sociálnej sieti povzdychol: „Prekvapí ma, ak to niekoho prekvapí.“

Poslankyňa Janka Bittó Cigániková zo SaS už vyhlásila, že bude hlasovať „vydanie poslanca Fica spravodlivosti“. Pridali sa k nej aj ďalší poslanci z klubu SaS. Na sociálnej sieti informovali, že budú všetci hlasovať za súhlas so stíhaním Fica.

„Poslanecký klub SaS bude jednotne hlasovať za súhlas na vzatie Roberta Fica do väzby, ak o to požiada príslušný orgán Národnú radu SR. Poslanci si to práve odhlasovali na prebiehajúcom poslaneckom klube. Strana Sloboda a Solidarita tak dáva voľný priebeh spravodlivosti,“ uviedli oficiálne.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) po rokovaní vlády povedala, že „má dôveru najmä v Úrad špeciálnej prokuratúry a polície v tom, že obvinenie bude dobre postavené“.

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) povedal, že rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní je „ich autonómnym rozhodnutím“. „Verím, že je podložené dôkazmi,“ dodal Heger.

Minister práce Milan Krajniak z hnutia Sme rodina si chce najskôr počkať na informácie polície, aby vedelo viac o obvinení. Spresnil, že klub bude mať poradu pred schôdzou Národnej rady a poslanci dajú vedieť, ako sa rozhodli.

Fico: Obvinili ma, lebo si dobre robím opozičnú robotu

„Nie je prekvapením, čo sa dnes ráno udialo,“ povedal Fico v stredu popoludní na tlačovej konferencii. Dodal, že ide o jeho štvrté obvinenie, čo je od roku 2020 v opozícii.

„Podstata obvinenia spočíva v tom, že som mal ako predseda vlády založiť nejakú zločineckú organizáciu a jej prostredníctvom som mal škodiť Matovičovi, Kiskovi, Kollárovi, Lipšicovi a Špirkovi. Ani slovko o tom, že by som bol podozrivý z nejakej korupcie alebo ekonomickej trestnej činnosti,“ pokračoval Fico s tým, že jeho obvinenie je odplatou za to, že „si dobre robí opozičnú robotu“.

Vyhlásil, že táto situácia mu pripomína tridsiate roky, keď sa k moci drali fašisti. „Chceli ma dostať pod Úrad špeciálnej prokuratúry, lebo tam je osem nadržaných prokurátorov, ktorý sa budú chcieť vyonanovať na mojom stíhaní,“ povedal Fico.

Do centrály strany Smer v stredu dopoludnia postupne prichádzali poslanci strany. Zatiaľ sa k obvineniu Fica s Kaliňákom nechceli vyjadrovať. Tvrdia však, že strana bude mať tlačovú konferenciu.

Ďalší poslanec Marián Saloň tiež povedal, že strana bude reagovať na tlačovej konferencii o 15. Podľa neho sa Fico dopoludnia nachádzal v centrále Smeru na Súmračnej ulici v Bratislave.

Hlas zatiaľ Fica na stíhanie nevydá

„Namiesto chleba nám vláda ponúkla hry, nechutné hry so spravodlivosťou,“ reagoval predseda opozičnej strany Hlas Peter Pellegrini.

Stanovisko Hlasu je podľa neho rovnaké. „Orgány činné v trestnom konaní musia postupovať výhradne podľa zákona. O vine a nevine rozhodujú súdy,“ povedal ďalej Pellegrini.

Dodal, že Hlas sa bude na každého z aktérov zatiaľ pozerať ako na nevinných. „Ale to by sme urobili pri akejkoľvek trestnej veci,“ dodal Pellegrini.

Tvrdí, že jeho poslanci nebudú hlasovať za to, aby Národná rada súhlasila so stíhaním poslanca Fica. „V prípade, že do parlamentu príde návrh na vydanie pána poslanca Roberta Fica orgánom činným v trestnom konaní na jeho väzobné stíhanie, Hlas nezahlasuje za jeho vydanie. Nemáme istotu, práve naopak, sme presvedčení, že v tomto prípade nie je garantovaná spravodlivosť na Slovensku, ale môže ísť o ďalší z x prípadov, ktoré sa potvrdili v minulosti, ktoré preukážu nezákonnosť tohto konania. Budeme veľmi pozorne sledovať argumenty, ktorými nám budú chcieť orgány činné v trestnom konaní prekvapiť. Na základe toho, čo sme videli za posledné roky, čo sa v tejto krajine pod taktovkou Igora Matoviča a Daniela Lipšica, Hlas bude súhlasiť s väzbou opozičného poslanca,“ vyhlásil Pellegrini.

„Táto vláda za dva roky dobabrala, čo sa dalo,“ pokračoval Pellegrini s tým, že kauza, v ktorej je Fico s Kaliňákom, slúži iba na prekrytie chýb vlády. „Ako máme tejto vláde veriť, že bude úspešná v tejto veci, keď dobabrala všetky ostatné?“ položil otázku bývalý premiér.

Pellegrini pripomenul, že len minulý týždeň bol Kiska obžalovaný z daňového podvodu. Myslí si, že časť polície koná na politickú objednávku vládnej koalície. „Budeme mimoriadne pozorne sledovať dôkazy, ktorými chce polícia podoprieť zadržanie politickej opozície,“ pokračoval Pellegrini a poukázal na nedôveryhodnosť kajúcnikov či niektorých káuz./agentury/

X X X

Pellegrini bráni bývalého šéfa. Hlas ani Uhríkova Republika by vydanie Fica do väzby nepodporili

Podľa Pellegriniho na Fica polícia použila „jeden z najgumenejších paragrafov“, aký sa vraj používa, keď niekoho potrebujete obviniť, ale nemáte dosť dôkazov.

Kým predstavitelia koalície obvinenému Robertovi Ficovi svorne odkázali, že v parlamente podporia jeho prípadné vydanie do väzby, líder strany Hlas Peter Pellegrini dnes svojho bývalého straníckeho šéfa bránil.

Niekdajší podpredseda Smeru si zvolal tlačovú besedu, na ktorej dnešné obvinenie Roberta Fica aj Roberta Kaliňáka spochybňoval a opakovane naznačoval, že za ním stojí vláda.

Ak sa v Národnej rade bude hlasovať o vydaní Fica, poslanci Hlasu budú proti. V podobnom duchu sa už vyjadrujú aj poslanci hnutia Republika.

Divadelné predstavenie

O obvinení dvoch popredných politikov Smeru Pellegrini hovoril ako o „divadelnom predstavení“, ktoré Slovákom ponúkla vláda namiesto riešení ich skutočných problémov.

Vláda vraj občanom dáva „nechutné hry so spravodlivosťou“ namiesto chleba. „Je to čisté mediálne prekrytie neschopnosti vlády Hegera pomôcť občanom pri extrémnom zdražovaní. Bude ide o obrovskú náhodu alebo o postup ako z učebnice propagandy, keď máte iný problém a treba ho prekryť väčšou správou,“ vyhlásil šéf Hlasu.

Pellegrini má navyše pochybnosti aj o samotnom obvinení. Exministra vnútra Kaliňáka spolu s expremiérom Ficom obvinili zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny.

Podľa Pellegriniho na nich polícia použila „jeden z najgumenejších paragrafov“, aký sa vraj používa, keď niekoho potrebujete obviniť, ale nemáte dosť dôkazov.

Pellegrini bol dlhé roky sám členom a popredným predstaviteľom Smeru. Tvrdí, že žiadnu trestnú činnosť nevidel. „Nie, nikdy som takúto aktivitu pri stretnutiach s Robertom Ficom a Robertom Kaliňákom nespozoroval. Nebol som svedkom žiadneho konania, ktoré by sa mi zdalo aspoň zdiaľky ako porušenie zákona,“ vysvetľoval.

Taštičku zbalenú nemá

Sám vraj obavy nemá a príchod NAKA neočakáva. „Nemám taštičku zbalenú, to by bol vrchol ľadovca, ak by si trúfli, pretože som nič nespáchal,“ dodal.

Predseda Hlasu tiež pripomenul starší výrok Igora Matoviča, ktorý opozičným politikom odkázal, aby šúchali nohami a čakali na NAKA. „Hlas už niekoľkokrát upozorňoval, že časť polície a prokuratúry nekoná nezávislo, ale na objednávku Matoviča,“ dodal.

Dôležitý odkaz vyslal Pellegrini Ficovi na záver. Hlas podľa neho neverí v spravodlivosť na Slovensku, a preto by v parlamente nepodporil jeho vydanie do väzby.

Ak by orgány činné v trestnom konaní žiadali väzbu pre Roberta Fica, muselo by to najskôr odsúhlasiť plénum parlamentu. Viacerí koaliční poslanci už avizovali, že by s tým nemali problém. Hlas to vidí inak.

„V prípade, že do parlamentu príde návrh na vydanie poslanca Fica, Hlas nezahlasuje za jeho vydanie, pretože nemáme istotu, naopak, sme presvedčení, že nie je garantovaná spravodlivosť na Slovensku,“ poznamenal bývalý premiér.

Postoj Republiky

K Hlasu sa v tejto otázke pridáva aj Republika. Jej šéf Milan Uhrík tvrdí, že si ešte počakjú na ďalší vývoj, ale vydanie do väzby by nepodporili.

„Z dnešného vyjadrenia obhajcov má ísť o roky staré kauzy a ak je expremiér Fico naozaj vinný, tak mu to polícia určite dokáže aj na slobode. Navyše za dva roky súčasne vlády sme boli viackrát svedkami ohýbania práva, preto budeme v tejto veci opatrní,“ napísal nám Uhrík.

O hnutí Republika šéf Smeru tento rok už otvorene hovoril ako o možno koaličnom spojencovi, obidve strany majú k sebe názorovo blízko v mnohých témach.

Naopak, koaličná SaS informovala, že jej poslanecký klub bude jednotne hlasovať za súhlas na vzatie Roberta Fica do väzby, ak o to požiada príslušný orgán Národnú radu. „Poslanci si to práve odhlasovali na prebiehajúcom poslaneckom klube,“ oznámila strana.

Podobne sa vyjadril aj šéf Sme rodiny Boris Kollár: „Zároveň môžem povedať, že hnutie Sme rodina nikdy nebránilo ani nebude brániť spravodlivosti a tomu je tak aj teraz, avšak musíme si počkať na viac informácií.“, aktuality.sk

X X X

Mikulec si písal s Lučanským. Mobil rodine nevydal

Spisy citlivých káuz nie sú len pre oči vyšetrovateľov, no v istých prípadoch do nich môžu nazrieť aj ministri.

Redakcia Plus 7 dní tvrdí, získala rozsiahlu písomnú komunikáciu cez mobilnú aplikáciu WhatsApp medzi súčasným ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO) a zosnulým bývalým policajným prezidentom Milanom Lučanským.

Autenticita prepisu komunikácie nie je nateraz overená, no Mikulec nepopiera, že si s Lučanským písal. Obvinený Robert Fico (Smer) tvrdí, že Mikulec vedel, že vyjde článok o tom, „že sa stará do živých vecí“ a chce ho za to piatykrát odvolávať. Redakcia týždenníka tvrdí, že Lučanský tesne pred svojím zatknutím spravil kópiu komunikácie s ministrom a niekomu ju poslal.

Vyšetrovateľ pritom zaistil mobil policajného exprezidenta po jeho zatknutí 3. decembra 2020 no rodina sa zatiaľ nedostala k niektorým osobným veciam, napríklad jeho mobil.

„Nepopieram, že som komunikoval s pánom Lučanským, tak ako komunikujem aj so súčasným policajným prezidentom. Dostávam, podobne ako vtedy veľmi veľa podnetov od rôznych ľudí s tým, že polícia sa v minulosti nedostatočne zaoberala niektorými vecami,“ zdôraznil minister Mikulec.

Minister nepopiera, že sa zaujímal aj o prípad bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Údajne sa mal Lučanského pýtať na „riešenie“ vzťahu Makó a bývalým príslušníkom SIS Františkom Böhmom.

Mikulec dodal, že kauza firmy Jopi trade bola medializovaná a bolo poukázané na určité väzby a prepojenia. „Ja každý takýto podnet preposielam, či už policajnému prezidentovi alebo na Úrad inšpekčnej služby,“ dodal. Tvrdí, že dôvodom je vykonanie kontroly. „Častokrát sa to potvrdilo, že s mnohými detailmi sa niektorí vyšetrovatelia zaoberali len veľmi laxne,“ spresnil Mikulec. Nevedel však odpovedať na otázku, prečo ešte neboli pozostalým vydané všetky osobné veci nebohého, vrátane Lučanského mobilného telefónu.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) ozrejmila, že ministri majú oprávnenie v istých prípadoch do spisov citlivých káuz nazerať. „Ako ministerka spravodlivosti mám určité oprávnenia v niektorých prípadoch, kedy nahliadam do spisov. K takémuto oprávneniu však treba pristupovať obozretne,“ priblížila.

Šéfka justície Kolíková dodala, že ak minister prekročí svoje oprávnenia tak je na mieste, aby sa dôsledne vyšetril rozsah a bola vyvodená zodpovednosť. „Zatiaľ však k tomu nemám dostatok informácií,“ uzavrela.

Lučanský zomrel v prešovskej nemocnici na sklonku roka 2020, keď si zrejme siahol na život. Ani tento prípad nie je dosiaľ uzatvorený a verdikt o jeho smrti jednoznačný. Krátko na to sa však zastrelil aj Böhm, ktorý usvedčoval Lučanského z korupcie./agentury/

X X X

Robert Kaliňák: Korunný princ Smeru, ktorý neprebral trón po Ficovi

Kauza Bašternák, byt za polovicu, milión na stole, aj „ochrana pred migrantmi“. Šrámy na tvári niekdajšej nádeje Smeru.

Pôvodne podnikateľ v oblasti právnych služieb, realít a gastronómie bol v politike od začiatku milénia. Hoci sa dovtedy profesionálne venoval súkromnému biznisu, pridal sa k Smeru Roberta Fica, ktorý sa síce najprv pokúšal preraziť s ideou tretej cesty v politike, ale napokon sa vrátil k osvedčenej socialistickej rétorike.

V roku 2002 sa stal Robert Kaliňák poslancom parlamentu a v budove Národnej rady na chodbe smerom k Dunaju vznikla tzv. Kaliňáková ulička. Mladý dlhovlasý politik tak počas rokovacích prestávok pravidelne fajčieval a ochotne rozdával rozhovory novinárom prakticky na všetky politické témy.

„Zarábam podstatne menej ako v minulosti. Plat poslanca nie je vysoký,“ vyjadril sa Kaliňák krátko po vstupe do politiky. Jeho počiatočný image priateľského sympaťáka, ani jeho vyjadrenia o nižších príjmoch v politike, však na sklonku jeho politickej kariéry už dávno neplatili.

Niekdajší advokát a podnikateľ Kaliňák bol ako poslanec od roku 2002 členom a neskôr aj predsedom výboru pre obranu a bezpečnosť. V roku 2006, keď Smer vyhral voľby a zložil vládu s HZDS a SNS, ho niektoré médiá pasovali za ministra obrany. Kaliňák sa však dostal na čelo dôležitejšieho rezortu, ktorý nakoniec viedol 10 rokov. Zo stoličky ministra vútra ho vyhnal tlak ulice a koaličného partnera Most-Híd, ktorý vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka. Veľká časť dôležitých článkov investigatívneho novinára sa týkala práve Kaliňáka a biznisu jeho partnerov, resp ľudí až príliš blízko jeho okolia.

Takmer premiér

Nechýbalo veľa a Robert Kaliňák by sa zrejme stal premiérom. Keď v roku 2014 Robert Fico kandidoval na post prezidenta, v prípade úspechu by ho v kresle premiéra mohli byť nahradiť len dve osoby: Robert Kaliňák alebo Pavol Paška. Hviezda Pavla Pašku však už v tom čase začala pomaly padať a favoritom na nového šéfa v Smere bol práve Kaliňák. O najväčších kauzách vtedajšieho ministra vnútra sa v tom čase ešte nehovorilo.

Namiesto toho, aby vtedy jediná vládna strana Smer ovládla prakticky všetky najvyššie pozícií v štáte, však prišla drvivá porážka. Fico sa prezidentom nestal, Kaliňák zostal na stoličke ministra vnútra a podpredsedu vlády.

 Plejáda káuz

Kauza Bašternák nebola zďaleka jedinou, ktorá predznamenávala budúci koniec najdlhšie slúžiaceho ministra vnútra. Obchod s daňovým podvodníkom, pri ktorom vtedajší minister získal podiel vo firme vlastniacej miliónové nehnuteľnosti, bol skôr čerešničkou na inak veľmi bohatej torte.

Podstatne menej známa je kauza, ktorá je oveľa staršia a pre Kaliňáka aj zásadnejšia. Ide o konkurz kedysi štátneho Kovošrotu, o ktorom písal Ján Kuciak . V roku 2000, keď ešte Kaliňák nebol v politike, bol hlavnou postavou podozrivého konkurzu, v ktorom veritelia prišli o milióny korún. Kaliňák – a zrejme aj ľudia za ním – naopak k miliónom prišli.

Kaliňákova firma totiž v konkurze získala majetok v hodnote 57 miliónov korún iba za 25 miliónov. Podarilo sa jej to aj napriek tomu, že iný uchádzač ponúkol o 6 miliónov viac. Kaliňák neskôr majetok previedol na schránkovú firmu, za ktorou stál syn oligarchu z pozadia Smeru Jozefa Brhela. K oligarchovi spojenému s kauzami v oblasti IT a energetiky za vlád Smeru, Kaliňák v minulosti vyjadroval obdiv. „V parlamente sme často komunikovali. Je to veľmi múdry človek, ktorý má zaujímavé názory,“ vyjadril sa o bývalom poslancovi Mečiarovho HZDS.

Práve Kaliňákovi sa venoval aj jediný Kuciakov komentár, v ktorom investigatívny novinár rozoberal vzťah Kaliňáka s jeho pravou rukou – advokátom Marekom Turčanom. Tento právnik rozprávkovo zbohatol práve v období, kedy Kaliňák úspešne budoval svoju politickú kariéru.

Kaliňákov najväčší stranícky sok v Smere bol dlhý čas východniar Pavol Paška. Ten ale náhle politicky skončil, a to najmä pre predražené CT v piešťanskej nemocnici a kauzy, ktoré zo slovenského zdravotníctva urobili dojnú kravu obchodných záujmov.

Paška svoje odstúpenie z čela parlamentu ohlásil počas víťaznej volebnej noci ďalšieho – vtedy ešte smeráka – Richarda Rašiho, ktorý v novembri 2014 uspel v boji o primátorskú stoličku Košíc. Na Paškovo ohlásenie vlastného konca vtedy akoby dohliadal z tesnej blízkosti práve Kaliňák.

Vina za ochromenie zdravotníctva investíciami do nepotrebných a neraz mnohonásobne predražených dodávok však visí aj na pleciach Roberta Kaliňáka. Do jeho bývalého rezortu totiž patrí Nemocnica svätého Michala, ktorej vybavenie za vyše 22 miliónov eur bolo o polovicu predražené.

Keď sa informácie prevalili, Kaliňák sa kauzu nesnažil vysvetliť. Iba prikrýval utajovanie informácií o najväčšom nákupe vybavenia v histórii štátnych nemocníc. Podozrenia a porušenia zákona v tendri neskôr potvrdili kontroly Najvyššieho kontrolného úradu a Úradu pre verejné obstarávanie.

Tesne pred vypuknutím kauzy Bašternák čelil Kaliňák so svojou politickou dvojičkou Jánom Počiatkom podozreniam z ututlania jedného z najväčších karuselových podvodov v histórii Slovenska. Podľa výpovede daňového podvodníka Ľuboša Vargu, o ktorej informoval TREND, mali zabezpečovať hladký priebeh podvodov okrem nižších šarží Smeru aj „Robo“ a „Strapatý“ Tieto pomenovania by sedeli na Kaliňáka s Počiatkom. Objem údajných podvodov dosiahol až 75 miliónov eur.

Stopy treba pozametať

Vyzerá to tak, že okrem pokútnych obchodov v súkromí aj na strane štátu mohol byť Kaliňák majstrom aj v zahladzovaní stôp. Rezort vnútra bol na možnosti pri marení kontroly a vyšetrovania ako stvorený. Keď si prokuratúra pýtala doklady k tendrom, z ktorých mali Kaliňák a Počiatek podľa prokurátora Vasiľa Špirka vytiahnuť miliónové provízie, všetky doklady o priebehu súťaží boli skartované. Šlo o doklady až z 277 obstarávaní.

Keď hrozilo, že prokurátor Špirko sa dostane príliš blízko špičkám Smeru, všetky citlivé prípady mu odobrali. A Ľuboš Varga, ktorý svedčil proti Kaliňákovi a Počiatkovi, svoju výpoveď podozrivo zmenil.

Prikrývanie káuz v prospech Kaliňáka nemalo skončiť ani po jeho demisii. „Jej aktuálne stanoviská k podozreniam zo zneužitia štátnej moci sa zatiaľ javili ako zle skrývaná snaha zametať stopy a chrániť bývalé vedenie,“ vyjadril sa vtedajší prezident Andrej Kiska o postupe Denisy Sakovej pri vyšetrovaní kauzy únosu Vietnamského občana, ktorého uniesli na palube vládneho špeciálu.

Byt za polovicu, vila na Slavíne

Ešte v roku 2016 Ján Kuciak odhalil vlastnícku štruktúru firmy vlastniacej vilu na Slavíne, prepojenú na Roberta Kaliňáka. Oficiálne ju vlastní firma Mareka Turčana, právnika, ktorý stojí v pozadí veľkej časti biznisu súvisiaceho s Kaliňákom a spolu s Jánom Počiatkom a Ladislavom Bašternákom bol aj tretím zakladateľom neslávne známej firmy B.A. haus, ktorá rozdúchala kauzu Bašternák.

„Sused tu raz Kaliňáka odchytil v noci, ako sa na to pozeral. Hovoril mu – Čo sa bojíte, priznajte farbu, že to je vaše. A on sadol do auta a trielil preč,“ povedala staršia pani bývajúca v blízkosti pre Plus 7 dní.

Hoci miliónová vila je písaná iba na Kaliňákovho priateľa, 217-metrový byt pri horskom parku má Kaliňák napísaný na seba. Napriek tomu, že jeho trhová cena v čase kúpy bola podľa odborníkov 650-tisíc eur, Kaliňák nezaplatil ani 300-tisíc. Kaliňákovo zdôvodnenie, že kupoval „menej než holobyt“ sa nápadne podobá vysvetľovaniu dnes väzobne stíhaného Kajetána Kičuru, podľa ktorého jeho syn kúpil dva byty v bratislavskom Starom Meste za polovicu, pretože „to sú dva maličké byty, majú maličké izbičky.”

Okrem osobných majetkov sa Kaliňák pohybuje aj v zaujímavých spoločnostiach. Hoci firmu zastrešujúcu bývalý gastropodnik Kaliňáka a Počiatka exminister vnútra predal svojmu politickému súputníkovi, po odchode z politiky založil ďalšie výnosné firmy. Okrem právnickej a konzultantskej spoločnosti Kallan ide o firmu Liwa arms, ktorá vyvíja novú pušku. Firmu Kaliňák vlastní spoločne s bohatým podnikateľom zo Spojených arabských emirátov Hamadom Bin Jassim Al Darwish Fakhroom. Ten pochádza z významnej arabskej rodiny aj Al-Fakhroo, ktorá má blízko k vládnucim rodinám v Katare, Bahraine, Saudskej Arábii a Spojených arabských emirátoch.

 Kaliňákove známosti

Napriek tomu, že niekdajší minister vnútra sa snažil pestovať si obľubu verejnosti, nepatrí medzi politikov, ktorí by si dávali pozor na vzťahy s problémovými ľuďmi.

Tak napríklad mafián Marian Kočner sa zvykol chváliť, že sa pozná s vplyvnými politikmi. V jednej komunikácii s Alenou Zsuzsovou cez Threemu nezabudol spomenúť, že mu volal aj Kaliňák. Bývalý minister vnútra to ale poprel.

Robert Kaliňák po zadržaní bývalých vysokých policajných dôstojníkov z kauzy Očistec pre SME priznal, že sa pozná s Norbertom Bödörom. Nevylúčil, že sa zúčastnil stretnutia v jeho Pivnici Radošina, kde sa mali udiať tajné stretnutia policajných šéfov s oligarchom. Dnes je Kaliňák aj obhajcom Bödöra mladšieho.

Kaliňák mal blízko aj k otcovi nitrianskeho oligarchu – majiteľovi bezpečnostnej firmy Bonul Miroslavovi Miroslav Bödörovi. Na poľovníckej chate sa s ním stretával spoločne s Robertom Ficom, Marekom Parom a synom exprezidenta polície Pavlom Gašparom. Na chate skupina pripravovala Kaliňáka na svedectvo v kauze Očistec.

 Tanker o 180 stupňov neotočím. Kaliňák vypovedal podobne, ako ho vyškolili na poľovníckej chate u Bödöra

Iba minulý týždeň sa Kaliňák dostal bližšie k ďalšiemu oligarchovi – Miroslavovi Výbohovi. Kaliňák sa stal členom právneho tímu priateľa Roberta Fica obvineného v korupčnej kauze. Pár týždňov predtým sa dostal do právneho tímu ďalšieho obvineného oligarchu z pozadia Smeru – Jozefa Brhela.

Veľkopodnikateľ a spolumajiteľ firmy Renomé Ján Kasper sa v rozhovore pre Aktuality.sk vyjadril, že Kaliňák spoločne s ním figuroval vo firme, pretože ako mladý právnik zastupoval rodinu Brhelovcov.

Okrem konfliktu záujmov s oligarchami a podnikateľmi sa niekdajšiemu ministrovi vnútra nevyhli ani kontakty vyvolávajúce otázky súvisiace s bezpečnosťou. Kaliňákov vzťah so šéfom slovenských nočných vlkov Jozefom Hambálkom a jeho biznisy blízke Kaliňákovi podrobne rozobral Ján Kuciak.

Ľudské práva na oštaru

Práve Kaliňák je autorom zľudovelej hlášky o „dobe kešu“, ako aj tvrdenia o neexistujúcej korupcii na najvyšších miestach. Za tieto výroky si na sklonku politickej karieŕy vyslúžil v médiách veľkú dávku kritiky, ale v minulosti bol jeho mediálny obraz značne odlišný. Vždy žoviálny Kaliňák mal nadštandardné vzťahy s novinármi, svoje politické zámery vedel predať a s kauzami bol spájaný len málokedy.

Odjakživa však bol na jeho politickom obraze hlboký šrám: Prístup k ľudským právam.

Najznámejšou kauzou Kaliňáka z tohto súdka je prípad zbitej študentky Hedvigy Malinovej. Po aktuálnych kauzách sudcov a policajtov sa Kaliňák v každom verejnom vystúpení hlási k „prezumpcii neviny“. V roku 2007 ale vystúpil na tlačovej konferencii s vtedajším premiérom Robertom Ficom a obaja svorne tvrdili, že maďarská študentka si útok vymyslela.

Kaliňák sa neskôr dlhé roky snažil vysvetľovať, že nevidí do vyšetrovacích spisov a nemá vplyv na vyšetrovanie – novinári sa ho totiž pýtali, či jeho vplyv na políciu, vyšetrovanie a inšpekcia priamo pod ministerstvom vnútra nie sú toxickou kombináciou. Kaliňák nevedel vziať späť, že sa v tomto prípade správal, akoby bol informovaný orgánom činným v trestnom konaní.

S podobnou vervou ako pri Hedvige Malinovej Kaliňák vystupoval pri tlačovkách týkajúcich sa rómskych osád a neľudských raziách v nich. V roku 2020 pritom európsky súd priznal odškodné obetiam razie, ktorým dlho hrozil trest za krivú výpoveď.

„Bol som s priateľkou a dvomi deťmi na káve, keď sme videli mnoho policajných áut. Zľakli sme sa a utiekli naspäť ku známej. Videli sme, ako všetkých mlátia hlava-nehlava,“ opisoval raziu jeden zo svedkov.

Na stranu zbitých Rómov sa postavila aj vtedajšia ombudsmanka Jana Dubovcová.

„Áno, keď ich chcela riešiť, mala by pri nich žiť, aby to pochopila,“ tvrdil Kaliňák, ktorý chcel úrad ombudsmanky kvôli jej názoru v tejto „mediálnej bubline“ presťahovať do Košíc.

K prívržencom vlády tvrdej ruky sa Kaliňák pridal aj pri utečeneckej kríze. Slovensko sa odhodlal pred migrantmi ochrániť netransparentným nákupom zábrany na hranice .

Keď sa sýrski utečenci sťažovali na šikanu zo strany vedenia tábora v Gabčíkove, Kaliňák tvrdil, že „Gabčíkovo nie je hotel Sheraton Arabella“.

Kaliňákov drsný prístup počas migračnej krízy neskôr pochválil aj jeho synovec Erik. „Boli obdobia, keď strýko musel deň a noc stáť na hraniciach a v spolupráci s policajtmi strážil hranice, lebo tu bol nátlak,“ vyjadril sa synovec exministra vnútra a dnešný podpredseda Smeru.

Najlepší policajný prezident

„Koncentrácia moci pre mňa nie je ani cieľ ani záľuba,“ povedal Kaliňák v rozhovore pre magazín Polícia tesne po nástupe do funkcie v júli 2006. Snažil sa vyvolať dojem, že polícia bude fungovať demokraticky. Práve za jeho mandátu však novovzniknutá NAKA nadobudla image súkromnej jednotky konajúcej v záujme vládnych politckých strán.

Sám Kaliňák sa ani veľmi nesnažil vyvolávať dojem, že policajné zložky fungujú ako majú. Na otázku, či začne polícia stíhať veľkú korupciu, odpovedal slovami, ktoré zľudoveli v podobe Kaliňákovho názoru, že korupcia na vysokých postoch neexistuje. „Povedzte mi jeden príklad za minulý rok, kde na najvyšších poschodiach politiky bola spáchaná korupcia. Prosím, aspoň jeden. Povedzte mi aspoň jeden. Neviete? Nestala sa,“ odpovedal zjavne naštartovaný Kaliňák redaktorovi.

Kontroverzné Kaliňákove výroky z januára 2017 viedli k viacerým tlačovkám polície o „odhaľovaní korupcie“ a k vzniku fenoménu klobáskovej korupcie. Kým vedenie rezortu bolo názoru, že tlačovky najvyššieho predstaviteľa polície o vyšetrovaní profesorov či lekárov, ktorí prijali klobásky, či fľašu vína, verejnosť vnímala tieto zúfalé snahy o upokojenie ako nepodarenú estrádu.

Tú Kaliňák zakončil ďalším okrídleným výrokom. „Tibor Gašpar je najsilnejším aj najlepším policajným prezidentom akého sme mali, najmä pre jeho výsledky,“ vyjadril sa Kaliňák v roku 2018, keď podával demisiu.

Exminister však vo vzťahu k polícii nevytváral len zlatý fond aforizmov vrytých do pamäti do konca života.

Keď mala polícia robiť raziu vo firme Ladislava Bašternáka, podľa Denníka N vedúcej policajtke niekto zavolal a oznámil, nech sa otočia a a odídu.

Naopak v prípade, v ktorom šlo o Kaliňáka osobne vtedajší minister s vyšetrovateľkou komunikovať nechcel. Namiesto toho podľa Plus 7 dní zavolal jej nadriadenému Bernardovi Slobodníkovi, aby vybavil odloženie preštudovania spisu.

„Najlepší“ minister vnútra spoločne s „najlepším“ policajným prezidentom svojím prístupom vytlačili z polície šéfa tímu Gorila Mareka Gajdoša. „Situácia, keď sa každý modlí, aby nedostal citlivý prípad, je veľmi frustrujúca. Nezažil som ani jedného vyšetrovateľa, ktorý by mi závidel, že som riešil Gorilu,“ vyjadril sa dnes už asistent poslanca Lukáša Kyselicu v rozhovore pre Aktuality.sk

Okrem svojskej personálnej politiky Kaliňák roky blokoval systémové zmeny, ktoré by mohli zvýšiť kredit polície. Hoci na zvýšení nezávislosti policajnej inšpekcie bola politická dohoda, Kaliňák blokoval akýkoľvek posun vpred. Potvrdila to aj vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Blokovanie systémových zmien uviedla aj ako jeden z dôvodov odchodu z Mosta-Híd. „Pri otázkach právneho štátu, vyšetrovania vraždy, dôveryhodnosti polície, ministerstva vnútra, nezávislosti policajnej inšpekcie a podobne, čo by mali byť top priority, nevidím žiadny posun,“ uviedla exministerka v rozhovore pre SME. Policajná inšpekcia spadá priamo pod rezort vnútra a ministra dodnes.

Strata súdnosti

Na Kaliňákov postupný pád poukazovali aj jeho vlastné zmeny správania. Kým v dávnejšej minulosti si pestoval dobré vzťahy s novinármi, pre článok TRENDu o špičkách Smeru kryjúcich podvody na DPH sa rozhodol podať trestné oznámenie. Redaktorke Monike Tódovej z Denníka N zasa adresoval slová „ste trápna“, „ste nenapraviteľná klamárka“ a „stretneme sa na súde.“

Od tlačovky ku kauze Bašternák, počas ktorej Kaliňák mal sucho v ústach a ledva rozprával, niekdajšej „krajšej tvári Smeru“ prichádzali už takmer výhradne zlé správy. Stal sa symbolom klamstva v priamom prenose bez akejkoľvek hany. A neskôr aj symbolom politického nevkusu, keď spolu s Robertom Ficom a Tiborom Gašparom predviedli po vražde Jána Kuciaka tlačovku, na ktorej pred nimi ležal na stole milión eur v bankovkách obalených plastovými páskami.

Po Kuciakovej vražde stáli v uliciach desiatky tisíc ľudí, ktorí chceli na Slovensku zmenu starých spôsobov a jej začiatok v prvom momente predstavoval jasný cieľ – Roberta Kaliňáka.

Kaliňák svoju posmešnú reakciu po vyhrážkach Kočnera Kuciakovi, už dávno sám oľutoval. „Ja mám z toho vyjadrenia skôr pocit, že sa chce ako novinár zaradiť do vášho denníka. To je to, čo vy robíte to hľadanie špiny,“ povedal vtedajší minister vnútra o Kočnerovi, ktorý je obžalovaný z vraždy Kuciaka, aktuality.sk

X X X

Mimoparlamentné strany pri obvinení Fica a Kaliňáka hovoria o potrebe dôkazov

Základom fungovania štátu a dôvery ľudí v politikov je, že spravodlivosť musí platiť vždy, všade a pre každého. Zdôraznil to predseda mimoparlamentného KDH Milan Majerský v reakcii na obvinenie expremiéra Roberta Fica a bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

„Pri akomkoľvek obvinení je dôležité nechať orgány činné v trestnom konaní robiť si svoju prácu,“ podčiarkol Majerský s tým, že treba počkať na závery vyšetrovania.

„Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Roberta Kaliňáka a obvineným z trestného činu je aj Robert Fico. Vždy sme tušili, že v pozadí únosu štátu a spravodlivosti na Slovensku sú práve oni dvaja. Teraz sa konečne ukáže, či majú polícia a súdy dostatok dôkazov, aby to aj potvrdili,“ uviedol na sociálnej sieti podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

SNS apeluje na orgány činné v trestnom konaní, aby nepodliehali politickým tlakom. „Spôsob zadržania obvinených miesto predvolania na výsluch nie je prejavom vyzretosti a nadhľadu v predmetnej veci,“ poznamenala. Upozornila, že koalícia svojimi krokmi určuje pravidlá politického boja do budúcnosti. „Ktokoľvek ovládne štát, si vymenuje svojich sudcov, prokurátorov aj policajtov,“ uviedla SNS s tým, že Slovensko prestalo byť právnym štátom a ženie sa k anarchii.

„Dva roky po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej už vieme, že tento ohavný čin bol špičkou ľadovca. V našej krajine aj pred rokom 2018 sa diali také skutky, ktoré by pre spoločnosť mali byť tým povestným zdvihnutým prstom,“ uviedol Konrád Rigó zo strany Aliancia. Pripomenul napríklad kauzu únosu Vietnamca, aktuality.sk

X X X

Je najvyšší čas, aby vláda predstavila riešenie rastu cien, vyhlásila prezidentka

Je najvyšší čas, aby vláda predstavila svoje riešenie v súvislosti s pokračujúcim rastom cien, zdôraznila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Podľa analytikov rast cien najviac ukrojí z rozpočtov nízkopríjmových domácností.

Na dvojcifernú medziročnú infláciu 10,4 percenta z marca upozornil Inštitút finančnej politiky Ministerstva financií SR už pred niekoľkými dňami. Situácia, ktorá bola v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 a rastu cien energií, sa po ruskej invázii na Ukrajinu ešte zhoršila. Takýto rast spotrebiteľských cien zaznamenáva Slovensko prvýkrát po 22 rokoch. Najviac rástli ceny energií, bývania a potravín.

„Za ostatných pár mesiacov neprešiel hádam ani jeden týždeň, keď by som nutnosť vlády konať a pomôcť v tejto situácii občanom, najmä rodičom samoživiteľom, nízkopríjmovým dôchodcom či rodinám s viacerými deťmi, nepripomenula. Povinnosť pomôcť opakovane, adresne a v dostatočnej výške tak, aby ľudia, ktorí už dnes žijú z ruky do úst, sa neprepadli ešte viac a neprišli aj o bývanie,“ skonštatovala prezidentka na sociálnej sieti.

Dobrým nástrojom by podľa nej bola opakovaná adresná dávka – príspevok na bývanie – ktorá by pomohla s rastom cien bývania pre najviac zraniteľné skupiny a súčasne by „nespustila inflačnú špirálu ako neadresné opatrenia typu znižovanie DPH alebo plošné vyplácanie jednorazových príspevkov.“, aktuality.sk

X X X

Smer navrhuje vyplatenie 1500 eur na domácnosť. Zdaniť chce monopoly a bank

Opozičná strana Smer navrhuje vyplatiť 1500 eur každej domácnosti ako pomoc na zvládnutie extrémneho zdražovania. Peniaze chce strana nájsť zdanením monopolov a opätovným zavedením bankového odvodu. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval jej predseda Robert Fico.

Príspevok vo výške 100 eur, ktorý plánuje vyplatiť najohrozenejším skupinám rezort práce, sociálnych vecí a rodiny, označil za nedostatočný.

Príspevok by podľa neho mali dostať všetky domácnosti. „Je to suma, ktorá by mala pokryť všetky náklady, ktoré sú spojené so zdražovaním a s ďalšími rizikami, ktoré prídu po zavedení sankcií voči Ruskej federácii,“ povedal.

Na vyplatenie takéhoto príspevku by bolo treba viac ako 1,9 miliardy eur. Táto suma je však podľa Fica nižšia ako pomoc Slovenska Ukrajine. „Ponúkame vláde Slovenskej republiky aj to, že ak by boli takéto návrhy predložené v skrátenom legislatívnom konaní do parlamentu, my ich podporíme,“ sľúbil Fico.

Bývalý minister financií Ladislav Kamenický osobitne upozornil na dôchodcovskú infláciu. Tá prekračuje priemernú infláciu a z priemerného dôchodku seniorom ročne odkrojí viac ako 600 eur. V porovnaní napríklad s Českom je na Slovensku priemerný dôchodok o 130 eur nižší a zatiaľ čo valorizácia dôchodkov na Slovensku dosiahla v tomto roku 1,3 %, čo je priemerne šesť eur, v Česku valorizácia dosiahla 33 eur a v júni plánujú naši západní susedia mimoriadnu valorizáciu dôchodkov o ďalších 42 eur.

Pokiaľ vláda nepristúpi k plošnej podpore obyvateľov, varoval predseda Smeru-SD pred možnými sociálnymi nepokojmi. Rekordná medziročná inflácia, ktorá v marci prekročila desať percent, totiž znehodnocuje úspory, ale aj reálne príjmy zamestnancov i dôchodcov. Strana Smer-SD podporuje už ohlásené zhromaždenia odborárov a plánuje organizovať aj viacero vlastných protestných podujatí./agentury/

X X X

Začiatok revolúcie v Manchestri United? Klub vyhodil top skautov

Anglický futbalový klub Manchester United opustili hlavný skaut Jim Lawlor a šéf globálneho skautingu Marcel Bout.

  Lawlor skončil v organizácii po 16-tich rokoch, Bout po ôsmich, keď na Old Trafford prišiel v roku 2014 ako súčasť tímu trénera Louisa van Gaala.

ManUtd prehral v utorkovej dohrávke 30. kola Premier League na pôde rivala FC Liverpool hladko 0:4, pričom zápas jasne ukázal markantný rozdiel v kvalitách dvoch historicky najúspešnejších anglických tímov.

Dočasný kouč „červených diablov“ Ralf Rangnick po stretnutí priznal, že jeho tím bude potrebovať desať nových hráčov, aby sa kvalitatívne dotiahol na súpera.

„Nie sme dostatočne dobrí, aby sme mohli vziať body Liverpoolu. Ukázal nám svoj kaliber. Liverpool je pred nami o šesť rokov,“ vyhlásil Rangnick, ktorého by mal po sezóne nahradiť na poste trénera Holanďan Erik ten Hag.

Podľa agentúry AFP bude vedenie United počas nadchádzajúceho leta mimoriadne aktívne na transferovom trhu v snahe získať špičkových hráčov.

Pri vytypovaní posíl pomôžu už noví skauti. Práve angažovanie Lawlora a Bouta sa podľa britských médií považuje za jeden z hlavných dôvodov uplynulých neúspechov manchesterského klubu./agentury/

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.