V SR oslobodenia Kočnera, prezidentka Čaputová prekvapená, Šeliga onemel. Kto dal na stôl milión? Emotívny odchod rodičov zo súdu

ka    Prezidentka Čaputová z rozsudku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka sklamaná a prekvapená. Rozhodnutie však podľa nej treba rešpektovať. Vyplýva to z jej vyjadrenia na sociálnej sieti.„Zrejme nie som jediná, ktorá teraz cíti sklamanie a prekvapenie z dnešného rozsudku. Súd odsúdením Aleny Zs. a oslobodením Mariana K. čiastočne potvrdil príbeh, ktorý sa stal, avšak nateraz ostal nedopovedaný,“ povedala.

Emotívny odchod rodičov zo súdu

Rozhodnutie súdcú podľa nej dôležité rešpektovať aj pri „takýchto nečakaných verdiktoch“. Poukázala na to, že si treba počkať na odôvodnenie rozhodnutia a následne aj na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR.

Hlava štátu skonštatovala, že myslí hlavne na rodičov zavraždeného novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Korupciu, kriminalitu a zlo nevieme vymazať z tohto sveta, ale vieme budovať štát, ktorý ich dokáže trestať. Nestrácajme vieru, aj keď je to v tejto chvíli ťažké,“ dodala.

Ódor má zmiešané pocity

Predseda vlády Ľudovít Ódor rozhodnutie súdu plne rešpektuje, aj keď sa osobne nevie ubrániť zmiešanému pocitu.

„Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ostáva aj po dnešku otvorenou traumou. Rozhodnutie súdu plne rešpektujem, aj keď sa osobne neviem ubrániť zmiešanému pocitu. Stále nie sme na konci a cesta k spravodlivosti pokračuje. Teraz to nemôžeme vzdať,“ uviedol.

Ako súd oslobodil Kočnera, poslal Zsuzsovú do väzenia a reakcie rodičov Jána a Martiny

Líder OĽANO Igor Matovič verí, že Božie mlyny síce melú pomaly, ale spravodlivo a aj Kočner si po odvolaní sa pozostalých nakoniec vypočuje spravodlivý rozsudok.

Hrozná trauma pokračuje

Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda EP Michal Šimečka je z verdiktu podobne ako prezidentka sklamaný a nerozumie mu. „Ako politici aj občania musíme rozhodnutia súdov rešpektovať. Zároveň sa však obávam, že po takomto rozsudku bude hrozná trauma pokračovať – pre rodiny obetí, aj pre Slovensko,“ dodal Šimečka.

Verdikt súdu nedáva zmysel ani nezaradenému poslancovi parlamentu pôsobiacemu v mimoparlamentnej strane Demokrati Jurajovi Šeligovi. „Onemel som, nedáva to zmysel, vysvetleniu logicky nerozumiem. Cítim pachuť sklamania,“ skonštatoval.

Kolíková: Viac pre uverenie

Exministerka spravodlivosti a poslankyňa parlamentu Mária Kolíková (SaS) nerozumie, prečo Kočnera súd oslobodil. Neporozumela rozsudku a jeho odôvodneniu. „Je úplnou nevyhnutnosťou, aby súd urobil maximum pre vysvetlenie dôvodov svojho rozhodnutia,“ uviedla. Myslí si, že súd mal dať aj novinárom priestor na otázky. Nepochybuje o tom, že sudcovia rozhodli v najlepšom vedomí a svedomí, treba však podľa nej urobiť viac pre uverenie, že súdy rozhodujú spravodlivo.

Predseda Smeru Robert Fico nemá podľa svojich slov informácie, aby mohol komentovať rozhodnutie súdu. „Tlak médií uložiť obidvom doživotný trest bol enormný, preto sa na verdikt súdu pozerám s rešpektom,“ reagoval na sociálnej sieti. Zároveň kritizoval špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica, že je „zloduch“ a poukazoval na jeho údajné kontakty so Zsuzsovou.

 Strana Hlas vníma rozsudok ako ďalší krok na ceste k spravodlivosti a rešpektuje ho. Vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice bolo jednou z troch zásadných priorít vlády Petra Pellegriniho, uviedla hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

KDH volá po právnom štáte

Mimoparlamentné KDH poukázalo na to, že piatkové rozhodnutie otvára mnohé otázniky a nemožno sa čudovať, že v mnohých vyvoláva prekvapenie. „Pre Slovensko je kľúčové, aby u nás fungoval právny štát a spravodlivosť platila pre každého,“ skonštatovalo v stanovisku.

V kauze objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho uznal Špecializovaný trestný súd v Pezinku Zsuzsovú za vinnú. Takisto je podľa verdiktu súdu vinný Dušan Kracina, konkrétne z podielu na príprave vrážd prokurátorov. V tejto súvislosti uložil súd Zsuzsovej súhrnný trest 25 rokov väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia.

Taktiež má vyplatiť rodičom zavraždeného Kuciaka nemajetkovú ujmu vo výške 160-tisíc eur. Kracina si zase má v ústave so stredným stupňom stráženia odsedieť osem rokov a tiež absolvovať ústavné liečenie patologického hráčstva. Naopak, obžalovaného Kočnera vo veci smrti novinára súd oslobodil. Súd potvrdil len jeho vinu pre nelegálne prechovávanie nábojov. Za to však trest nedostal, keďže trest uložený v kauze zmenky 19 rokov väzenia považuje súd za dostatočný. Rozhodnutie nie je právoplatné./agentury/

X X X

Behula: Ak chceme spravodlivosť pre Kuciaka, odmyslime si, kto dal na stôl milión

Spravodlivosť vyzerá ako slepá hluchá a nemohúca. Ťažko sa to chápe a ešte ťažšie sa tomu verí, no momentálne nemáme ako spoločnosť inú možnosť.

Ak prvý oslobodzujúci rozsudok, ktorý vyniesol Špecializovaný trestný súd nad Marianom Kočnerom v septembri 2020, vyvolal hnev a sklamanie, no i nádej, že na konci môže byť spravodlivosť, keď ho dnes senát Ruženy Sabovej zopakoval, nasledovať môže azda len ohromenie.

Ohromujúce argumenty

Niežeby bolo opätovné oslobodenie Mariana Kočnera nepredstaviteľné. Pri zásadných pochybnostiach musí súd rozhodnúť v prospech obžalovaného a proti Kočnerovi, na rozdiel od Zsuzsovej, nevypovedal žiaden priamy svedok.

Súd navyše v odôvodnení rozsudku jednoznačne skonštatoval, že nejde o vyhodnotenie neviny, ale o dôkaznú núdzu a v prospech Kočnera rozhodol preto, lebo sa obával justičného omylu. Ohromujúce však nie je to, ako súd rozhodol, ale akými argumentmi to odôvodnil.

Podľa súdu nie je v správach medzi ním a Alenou Zsuzsovou žiadna komunikácia ani indícia o tom, že Marian Kočner si objednal akúkoľvek vraždu. Súd tak hodil do koša jazykovedný znalecký posudok, ktorý našiel v Threeme šifry, pretože ich „reálny význam nemôže vykladať tretia nezúčastnená osoba“.

Naopak, Zuzsová mala motív aj sama, pretože Ján Kuciak i prokurátori, ktorých vraždy pripravovala, Kočnera ohrozovali a ona sa bála straty príjmu i Kočnera. Vzťah s ním označil súd za Zsuzsovej životnú tepnu. Neprávoplatne odsúdená Zsuzsová tak konala bez Kočnerovho vedomia, aby chránila jeho i seba. Znie to ako najhoršia romantická dráma na svete. Spravodlivosť vyzerá ako slepá hluchá a nemohúca.

Ťažko sa to chápe a ešte ťažšie sa tomu verí, no momentálne nemáme ako spoločnosť inú možnosť. S rozsudkom nemusíme súhlasiť. Môže nám oprávnene pripadať absurdný, nespravodlivý či nelogický, no to najhoršie, čo by sme mohli urobiť, by bolo vytvárať tlak na súdy, spisovať petície a bojovať za konkrétny verdikt.

Ak dvaja sudcovia, ktorí hlasovali za oslobodenie Kočnera, naozaj pochybili a rozhodli svojvoľne, ako tvrdí advokát Peter Kubina, tento boj musia vybojovať jedine prokurátori a právni zástupcovia Kuciakovcov na Najvyššom súde. Oni si môžu dovoliť spochybňovať dnešný rozsudok. Verejnosť by mala byť zdržanlivejšia. Ako sme už raz napísali, jedinou spoločenskou objednávkou, ktorú má justícia plniť, je nezávislosť.

Nie je čas na beznádej

Súdy nesmú rozhodovať podľa spoločenských nálad. Možno i snaha sudcov presvedčiť verejnosť (a azda i samých seba), že to dokážu, viedla k dnešnému rozsudku. No mali by sme sa zdržať útokov na nich. Nie z rešpektu k dnešnému rozsudku, ale z rešpektu k Špecializovanému trestnému súdu. Ak spochybníme motívy sudcov v jednom prípade, oslabíme legitimitu celého súdu.

Mnohých nás môže opantať beznádej, že hoci polícia vynaložila na objasnenie prípadu vraždy Jána Kuciaka azda najviac úsilia i prostriedkov, a aj tak to nestačilo, no to neznamená, že vyšetrovatelia zlyhali. Vo väzení sú páchatelia, sprostredkovateľ i objednávateľka. Policajti toho odhalili viac, než sme sa koncom februára 2018 vôbec odvážili dúfať, aktuality.sk

X X X

Spravodlivosť v kauze Kuciak určite príde. Len neviem, či už dnes, tvrdí novinárka Kellöová

„Slovenská justícia je schopná odsúdiť skutočných objednávateľov vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Len nevieme, či to bude dnes, o rok alebo o desať rokov.“ Pohľad Laury Kellöovej, členky investigatívneho tímu portálu Aktuality.sk.

Súdny proces v prípade úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sleduje od prvého verejného pojednávania v januári 2020. V deň ohláseného vynesenia verdiktu hovorí o „semifinále“, nie o jeho finále. „Určite sa niekto odvolá,“ tvrdí.

V podcaste s ňou preberieme možnosti, ktoré pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku stoja.

21. február 2018 – kdesi v tme a tichu rodinného domu vo Veľkej Mači vyhasli dva mladé životy rukou strelca, ktorý zabíjal na objednávku. S odstupom piatich dní správa o ich smrti mení krajinu. Po mesiaci padá vláda Roberta Fica. Po polroku polícia nasádza putá podozrivým. Po dvoch rokoch posiela vykonávateľov na roky väzenia, Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú však oslobodzuje pre nedostatok dôkazov. Po zásahu Najvyššieho súdu sa prípad vracia pred sudcov a dnešný 19. máj – dva dni po 33-tích nedožitých narodeninách Jána Kuciaka a 60-tých Mariana Kočnera – má byť dňom vynesenia verdiktu. Verdiktu, či Marian Kočner a Alena Zsuzsová sú objednávateľmi vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice.

„Po vražde Kuciak prestal písať, presne ako si to želal Kočner,“ konštatuje členka investigatívneho tímu portálu Aktuality.sk.

X X X

Politici reagovali na rozsudok v prípade vraždy novinára Kuciaka

Líder OĽANO Igor Matovič verí, že Božie mlyny síce melú pomaly, ale spravodlivo a aj podnikateľ Marian Kočner si po odvolaní sa pozostalých nakoniec vypočuje spravodlivý rozsudok.

Exministerka spravodlivosti a poslankyňa parlamentu Mária Kolíková (SaS) nerozumie, prečo Mariana Kočnera súd oslobodil. Neporozumela rozsudku a jeho odôvodneniu. „Je úplnou nevyhnutnosťou, aby súd urobil maximum pre vysvetlenie dôvodov svojho rozhodnutia,“ uviedla. Myslí si, že súd mal dať aj novinárom priestor na otázky. Nepochybuje o tom, že sudcovia rozhodli v najlepšom vedomí a svedomí, treba však podľa nej urobiť viac pre uverenie, že súdy rozhodujú spravodlivo.

Mimoparlamentný Hlas-SD rozsudok rešpektuje. „Jednou z troch zásadných priorít vlády Petra Pellegriniho bolo vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Dnešný rozsudok Špecializovaného trestného súdu vníma Hlas ako ďalší krok na ceste k spravodlivosti a rešpektuje ho,“ uviedla strana v stanovisku.

Predseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka je z rozsudku sklamaný a nerozumie mu. „Ako politici aj občania musíme rozhodnutia súdov rešpektovať. Zároveň sa však obávam, že po takomto rozsudku bude hrozná trauma pokračovať, pre rodiny obetí aj pre Slovensko,“ povedal.

Verdikt súdu nedáva zmysel ani nezaradenému poslancovi parlamentu pôsobiacemu v mimoparlamentnej strane Demokrati Jurajovi Šeligovi. „Onemel som, nedáva to zmysel, vysvetleniu logicky nerozumiem. Cítim pachuť sklamania,“ skonštatoval.

Podnikateľa Mariana Kočnera v piatok ŠTS oslobodil spod obžaloby v prípade objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka aj v kauze prípravy vrážd prokurátorov. Alena Zsuszová je vinná. Súd jej vymeral 25-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody, aktuality.sk

X X X

Rozhodnutie súdu nedáva logiku, tvrdia prokurátori a rodina

Špecializovaný trestný súd dnes uznal Alenu Zsuzsovú vinnou a udelil jej trest vo výške 25 rokov. Na rozdiel od Zsuzsovej súd oslobodil Mariana Kočnera spod obžaloby. Podľa súdu si mala Zsuzsová objednávať vraždy sama z dôvodu, aby neprišla o stály príjem od Kočnera, ktorý ju finančné podporoval. Vraždy si tak mala objednávať za jeho chrbtom.

 V podcaste si môžete vypočuť reakcie rodičov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorí nerozumejú rozhodnutiu súdu. Podľa nich si Zsuzsová nemohla dovoliť financovať objednávanie vrážd, keďže bola nezamestnaná.

Dnešné rozhodnutie nie je právoplatné, strany sa môžu odvolať na Najvyšší súd. Prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš sa na mieste odvolali vo všetkých výrokoch vyhláseného rozsudku v neprospech obžalovaných. Rovnako podal odvolanie v maximálnom rozsahu aj právny zástupcova Kuciakovcov Peter Kubina, aktuality.sk

X X X

Eduard Heger plánuje rokovať o spoločnom postupe s Modrými, Maďarským fórom a Mostom-Híd

Líder mimoparlamentnej strany Demokrati a expremiér Eduard Heger pozval lídrov subjektov Modrí – Európske Slovensko, Mosta-Híd a Maďarského fóra (MF) na rokovanie o spoločnom postupe v súvislosti s parlamentnými voľbami.

Rokovať chce s nimi v najbližších dňoch.

„Chceme spájať demokratické hlasy, pretože iba spoluprácou zabránime zhoršeniu chaosu a návratu Smeru a oligarchie po voľbách. S týmto cieľom som dnes pozval lídrov demokratických strán – Modrých, Mosta-Híd a Maďarského fóra na rokovanie v najbližších dňoch o spoločnom postupe,“ skonštatoval v stanovisku Heger.

Líder MF Zsolt Simon pre TASR v piatok povedal, že nebude na kandidátke s Demokratmi. „Po tom, čo sa šéf Demokratov priznal k tomu, že nevedia vládnuť a sami organizovali chaos, by sme sa neradi s nimi spájali,“ skonštatoval Simon. Jeho Maďarské fórum sa nedávno premenovalo na zoskupenie strán s názvom Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana.

Odídenci z platformy Most-Híd v rámci strany Aliancia založili Most-Híd 2023. Strana sa dohodla na volebnej spolupráci s Modrými. Most-Híd 2023 a Modrí deklarovali, že chcú spoločne osloviť aj ďalšie strany ako MF a Demokratov, aktuality.sk

X X X

Rodičia Jána Kuciaka sú sklamaní. Fuj nášmu súdnictvu, povedala mama Martiny Kušnírovej

Rodiny zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nerozumejú verdiktu súdu v prípade ich vraždy. Súdnu sieň opustili ešte počas vyhlasovania rozsudku, ktorým Špecializovaný trestný súd (ŠTS) spod obžaloby oslobodil podnikateľa Mariana Kočnera.

„Absolútne nechápem. Zsuzsová odsúdená, Kočner nevinný,“ skonštatoval otec Jána Kuciaka. Rodina zavraždených je z rozsudku sklamaná. „Fuj nášmu súdnictvu,“ povedala mama Martiny Kušnírovej. Vulgárne tiež zanadávala.

 Podnikateľa Mariana Kočnera v piatok ŠTS oslobodil spod obžaloby v prípade objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka aj v kauze prípravy vrážd prokurátorov. Alena Zsuzsová je vinná. Súd jej vymeral 25-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody./agentury/

X X X

‚Geniálna‘ Alena a nevinný Marian? Sudcovia spochybňujú zásady logiky

 Špecializovaný trestný súd opäť šokoval. Ešte viac ako v septembri 2020, keď oslobodil spod obžaloby objednávky vraždy Jána Kuciaka Alenu Zsuzsovú a Mariana Kočnera. Tentoraz prvú menovanú odsúdil na 25 rokov, druhý menovaný bol oslobodený. Chýba akákoľvek logika.

 Podľa sudcov Zsuzsová zorganizovala vraždu novinára Kuciaka, pri ktorej bola zavraždená aj jeho snúbenica Martina Kušnírová, ako aj nevykonané vraždy prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho. Zsuzsová, ktorá žila z „milodarov“ Kočnera, mala sama zorganizovať, zabezpečiť, kúpiť zbrane a poskytnúť peniaze na prípravu a realizáciu vrážd.

Odkiaľ vzala peniaze? Hoci bola spoločníčka v niektorých firmách so zahraničnou účasťou (Maďarsko, Taliansko), o ich pozadí sa nič nevie ako ani o činnosti. Komunikácia z Threemy dokazuje, že bola finančne závislá od Kočnera. Ako to mala vedieť dať všetko dokopy, keď doteraz v profesionálnom živote nepredviedla žiadny mimoriadny intelektuálny výkon? Ak má skryté vysoké IQ, dúfajme, že sudcovia majú na to dôkaz.

Ako súd oslobodil Kočnera, poslal Zsuzsovú do väzenia a reakcie rodičov Jána a Martiny

A aký mala panebože motív? Tu zíva prázdnota. Prečo by to mala robiť, len tak rozdávať peniaze na likvidáciu novinára a prokurátorov, s ktorými neviedla žiadny spor? Pri argumente súdu, že len preto, aby neprišla o stály príjem od Kočnera, sa zastavuje rozum. A že by kontroverzný podnikateľ a dnes aj odsúdený podvodník o tejto jej „akcii“ na vlastnú päsť nič netušil? Ani najnápaditejších detektívkach by skúsení autori neprišli na takúto verziu.

Keď totiž Zsuzsová bola obvinená z organizácie vraždy, bez vedomia Kočnera, tak prečo s ním tak čulo komunikovala a stretávala sa práve v inkriminova­nom čase?

Reťazec nepriamych dôkazov opäť nezabral. Sudcovia pravdepodobne – ako je to bežné v praxi– niektoré relevantné dôkazy a argumenty proste neprijmú, nech už sú akokoľvek relevantné. Nepomohla ani odkrytá šifrovaná komunikácia cez aplikáciu Threema. Veď esemesky v náznakoch sú nepresvedčivé, pritom každému len trochu inteligentnému človeku je jasné, že keď pácham zlo, tak nebudem o tom hovoriť, ani písať otvorene. Stretnutia neboli stretnutia. A keď áno, predsa boli o niečom inom. Keď totiž Zsuzsová bola obvinená z organizácie vraždy, bez vedomia Kočnera, tak prečo s ním tak čulo komunikovala a stretávala sa práve v inkriminova­nom čase?

Otázkou zostáva, či aj pri prvom procese vytýkaný nedôsledne vyskladaný presvedčivý reťazec nepriamych dôkazov voči Kočnerovi vyšetrovatelia „opravili“. Pretože práve na tom stavala obhajoba. A chyba sa možno stala hneď na začiatku, keď sa šilo príliš horúcou ihlou a niektoré dôkazy sa podcenili.

Vražda bola dobre zosnovaná, ako matrioška. Objednávateľ, dvaja sprostredkovatelia, realizátori. Dokazovať sa dá iba ťažko. Šťastie bolo, že Kuciak nebol unesený, respektíve zlikvidovaný a telo odvlečené niekam na neznáme miesto, ako sa to stalo pri novinárovi Pavlovi Rýpalovi (Kuciak nebola jediná obeť z radov novinárov na Slovensku). Po výbornej práci polície , ktorá pracovala na plné obrátky, prokuratúry, spolupráce Eurojustu a Europolu, sa dokázalo v rekordnom čase prípad objasniť. Aj prelomením šifrovacieho systému Threema.

Nezavážil ani morálny profil Mariana Kočnera, jeho trestné činy, podvody, obvinenia, obžaloby. Vyšla mu obrana logikou, ktorá zaberá najmä na milovníkov a obete rôznych konšpiratívnych teórií. Prečo by si mal objednávať vraždu, ktorá mohla na neho vrhnúť tieň? Aký by mal zmysel „odpratať“ novinára, ktorý mu vraj neškodil? Prečo sa mu potom vyhrážal?

Zsuzsová bola odsúdená na 25 rokov, Kočnerovi ostáva trest na 19 rokov. Spoliehať sa, čo možno je aj taktikou, že Zsuzsová nakoniec svojho chránenca zradí výmenou za nižší trest, sa nemožno. Veď pri dobrom správaní si celý trest odsedieť nemusí.

Opäť stačí odsúdenie „pešiakov“ a mocní zostávajú nedotknuteľní? Dokedy? Verdikt Špecializovaného trestného súdu je tak veľmi nebezpečným signálom do spoločnosti. Miera znechutenia sa ešte prehĺbi.

Našťastie nie je koniec. Prípad sa po odvolaní vracia na Najvyšší súd. Rodinu obetí čaká nové kolečko. Ak súd verdikt nepotvrdí, čo môže konať aj rok, ďalší proces pred novým senátom sa povlečie ďalšie roky. Spravodlivosť na Slovensku, nedeformovaná absurdnou logikou, má ešte nádej./agentury/

X X X

Pomôcť biznisu môže aj banková aplikácia alebo päť funkcií, ktoré šetria v biznise čas aj peniaze

Mať v mobilnom telefóne bankovú aplikáciu už v súčasnosti neznamená len možnosť previesť peniaze z účtu na účet bez návštevy banky alebo použitia internet bankingu. Mobilná banková aplikácia skrýva veľa funkcií, ktoré vám pomôžu spravovať nielen súkromné, ale aj firemné peniaze. A nezáleží na tom, či ste živnostník, jednoosobová s. r. o., alebo menšia firma. A takisto nezáleží na tom, či sedíte vo svojej firme, kráčate po ulici, alebo ste na služobnej ceste na opačnej strane sveta.

Digitálne technológie sa neustále rozvíjajú a v oblasti bankovníctva napredujú výraznými krokmi aj v podobe mnohých zlepšení mobilných aplikácií, ktoré majú uľahčiť klientom prácu s ich financiami. Každý, kto má v mobile internet a stiahnutú aplikáciu banky, si môže zjednodušiť a zrýchliť spravovanie osobného účtu, ale aj toho firemného. Čas sú peniaze a každá ušetrená minúta sa ráta. Aj tá, ktorú ušetríte tým, že nemusíte merať cestu do pobočky banky.

Klasické funkcie bankovej aplikácie asi netreba podrobne predstavovať. Cez mobilnú aplikáciu si viete rýchlo a jednoducho zobraziť zostatky a pohyby na účte alebo kreditnej karte, odoslať platby, nastaviť si trvalý príkaz alebo inkaso, či zobraziť svoj PIN ku karte a nastaviť denné limity na debetnej alebo kreditnej karte podľa potreby.

Najnovšia verzia aplikácie Tatra banka sa zameriava aj na podnikateľský sektor a banka pripravila pre podnikateľov niekoľko užitočných funkcionalít. Prináša napríklad rozšírený manažment firemných kariet či zobrazenie celého čísla karty. Nechýba ani technologická vychytávka – zdieľanie čísla účtu vo forme QR kódu. Využiť ju môžu tí, ktorí nosia inteligentné hodinky. ,,Mobilná aplikácia šetrí čas, možno cez ňu vybaviť rôzne služby a žiadosti bez poplatku na rozdiel od realizácie cez pobočku. Klienti môžu takisto požiadať o predchsválený úver a rovnako ho aj načerpať. Jednou z našich jedinečných výhod oproti iným bankovým aplikáciám je aj Spending report, čo je nástroj na sledovanie príjmov a výdavkov. S obľubou ho využívajú aj naši firemní klienti, „ približuje výhody aplikácie Ivana Zlatá, produktová špecialistka z Tatra banky.

 Výhodou mobilnej aplikácie je aj jednoduchá možnosť duplikovať platby. Mnohé firemné platby sa opakujú a ich duplikovaním nemusíte znova zadávať čísla účtu a ostatné podrobné údaje. Ušetrený čas môžete venovať zákazníkom a rozvoju biznisu.

,,Na používanie aplikácie netreba žiadne špeciálne oprávnenie. Pri otvorení podnikateľského účtu sa predkladá napríklad Výpis z obchodného registra, teda doklad preukazujúci podnikanie. Zároveň sa definuje typ konania, či ide o majiteľa oprávneného konať samostatne, alebo s ďalším konateľom,“ približuje Ivana Zlatá.

Na základe týchto informácií môže podnikateľ majiteľ používať aplikáciu na potrebné a požadované úkony.

Zobrazenie IBAN na hodinkách

Uzatvárate obchod a potrebujete partnerovi poskytnúť číslo účtu? Už ho nemusíte prácne diktovať alebo prepisovať. Môžete využiť inteligentné hodinky s operačným systémom Android Wear alebo hodinky Apple Watch. Priamo na ich displeji viete zobraziť QR kód s vaším IBAN. Potom už len stačí, aby váš známy otvoril svoju bankovú aplikáciu a naskenoval ho.

On-line manažment pre držiteľov firemných kariet

Z firemného účtu sa platia rôzne sumy a nastavený limit nemusí vždy stačiť. V najnovšej verzii aplikácie Tatra banka je už možné zmeniť nastavený limit na firemnej karte či zmeniť adresu pre doručenie karty. Pri firemných kreditných kartách pribudla tiež možnosť úhrady dlžnej sumy či nastavenie automatickej úhrady. On-line zmeny môžu využívať všetci živnostníci a konatelia, ktorí disponujú potrebnými oprávneniami.

Čerpanie úverov

Podnikanie si vyžaduje investície a nie vždy má firma na účte dostatok peňazí na ďalší rozvoj. Chýbať môžu aj peniaze na preklenutie ťažšieho obdobia. Neuhradené faktúry či chýbajúce financie na podnikateľskom účte nemusia však vaše podnikanie brzdiť. Takéto prípady možno riešiť pomocou rýchleho predschváleného úveru rovno v aplikácii. Podnikateľ má možnosť rôzne kombinovať predschválený limit medzi splátkovým a kontokorentným typom čerpania a celý proces prebehne digitálne od žiadosti až po čerpanie a trvá to len niekoľko minút. Takýmto spôsobom možno načerpať úvery až do 50-tisíc eur.

Otvorenie účtu

Cez mobilnú aplikáciu si možno otvoriť aj nový účet. Áno, aj v takomto prípade sa vyhnete návšteve banky a môžete sa venovať biznisu. Tatra banka ponúka účty pre živnostníkov aj pre veľké firmy.

Akú aplikáciu si vybrať

V prípade malej firmy – živnostník či jednoosobová s. r. o. – mobilná aplikácia či internet banking postačia. Pre väčšiu firmu, kde už je viac zamestnancov, prípadne sa zamestnáva aj účtovníčka či mzdová pracovníčka, je vhodnou voľbou Business banking, lebo im vie majiteľ priradiť potrebné oprávnenia pre správu účtu v rámci Business bankingu./agentury/

X X X

Vláda jedného muža. Prezident Erdogan vie aj po rokoch pôsobiť ako rocková hviezda, hovorí expertka (podcast)

V Turecku je vláda jedného muža. Muža, ktorý má silu nad najdôležitejšou stranou, nad parlamentom, vládou, exekutívnou mocou cez súdnictvo, armádu a políciu, hovorí v podcaste expertka na Turecko Lucia Yar. Dokáže prezidenta Erdogana poraziť „turecký Gándhí“ – Kemal Kilicdaroglu?

 Turecké voľby momentálne sleduje celý svet. Už je jasné, že súboj o hlavu štátu bude medzi Recep Tayyip Erdoganom, ktorý v Turecku vládne už 21 rokov a medzi „tureckým Gándhím“, lídrom opozície Kemalom Kilicdaroglom.

Ako sa zmenilo Turecko za vyše 20 rokov vládnutia prezidenta Erdogana? Existuje šanca, že by ho porazil líder opozície Kemal Kilicdaroglu? A ako sa môže zmeniť smerovanie Turecka s príchodom nového či staronového prezidenta? V podcaste odpovedá experta na Turecko a šéfredaktorka portálu Euractiv Slovensko Lucia Yar.

Od roku 2018, kedy sa zmenil režim, je v Turecku vláda jedného muža. „Muža, ktorý má silu nad najdôležitejšou stranou, nad parlamentom, vládou, exekutívnou mocou cez súdnictvo, armádu a políciu. Je to vláda jedného muža a čaká sa veľakrát na jeho rozhodnutie,“ opisuje v podcaste Yar.

Lucia Yar sa s lídrom Turecka stretla aj naživo na konferencii. „Aj to je vizitka, akým je politikom. Prišli s ním ľudia od polície, ochranky. Prišla obrovská kolóna ľudí, ktorá ho sprevádzala. Potreboval vedieť, kto bude v priestoroch, mnohých ľudí tam ani nevpustili. Uzavreli letisko. Keď Erdogan niekam ide, chodí s obrovskou pompou,“ približuje Yar a v podcaste opisuje, či ide z jeho strany o paranoju alebo dokazovanie si moci.

Obľúbený líder

Lucia Yar tiež v podcaste opisuje, že Erdogan má v rukách koncetrovanú takú moc, akú nemal okrem Mustafu Kemala Atatürka nikto. „Turecko oslavuje storočnicu. Erdogan je opäť najdôležitejší človek, ktorý bude mať pravdepodobne po smrti sochy po celom Turecku – podobne ako má aj Atatürka.“

Ako to, že je Tayyip Erdogan u časti Turkov aj po 20 rokoch obľúbený? „Erdogan to vie. Nikto nie je taký zdatný rétor a politik na tureckej politickej scéne ako on. Vie s masami neuveriteľne dobre pracovať. Aj po 20 rokoch vyzerá na predvolebných mítingoch vyzerá ako rocková hviezda. Kdekoľvek príde sú ovácie,“ približuje Lucia Yar.

Podľa nej je obrovský úspech, že medzi dvomi kandidátmi na prezidenta bola takmer remíza . „Voľby môžu byť slobodné. Ale uhrať to na remízu, keď je všetko okolo ostrakizované, je podľa mňa obrovská vec,“ približuje Lucia Yar.

Má Kemal Kilicdaroglu šancu poraziť Erdogana? „Je úradníkom. Nemá silné gestá a nevyzerá na pódiu ako rocková hviezda, ale ktokoľvek by tam bol a nie je to Erdogan, tak ho ľudia podporia.“, aktuality.sk

X X X

Wlachovský rozumie krokom Prahy. Chce zistiť, ako ruská ambasáda používa pozemky na Slovensku

Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský v piatok v Prahe vyhlásil, že má „absolútne porozumenie“ pre kroky českej vlády v otázke zrušenia uznesení, ktoré umožňovali Rusku bezplatne využívať niektoré miestne pozemky. Chce zistiť, aká je v tomto ohľade situácia na Slovensku, informuje spravodajkyňa v Prahe.

„Ja mám pre tieto kroky českej vlády absolútne porozumenie. Prišiel som do Prahy aj s tým, že sa spýtam, ako to prebieha,“ povedal Wlachovský. Hoci predpokladá, že väčšina majetku, na ktorý sa uznesenia vzťahovali, je v ČR, chce sa touto otázkou zaoberať aj na Slovensku.

„Keď zistím, v akom stave je táto situácia na Slovensku a ak si to bude situácia vyžadovať, usporiadame k tomu konzultácie,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie a dodal, že je zvedavý na českú expertízu v tejto oblasti.

„Ja som ponúkol pánovi ministrovi, že sme, samozrejme, pripravení zdieľať naše skúsenosti s revíziou vzťahov s Ruskom vrátane týchto technických záležitostí,“ povedal český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

Kabinet Petra Fialu v stredu zrušil uznesenia, ktoré umožňovali Rusku bezplatne využívať niektoré miestne pozemky. Medzi rokmi 1970 a 1982 ich uzavreli vlády vtedajšieho komunistického Československa a Sovietskeho zväzu. Mnohé z budov, ktoré Rusko v ČR vlastní, neslúžia podľa ministerstva diplomatickým účelom. Rusi v nich prenajímajú byty a kancelárie či prevádzkujú hostel. ČR chce tak po novom od Ruska za tieto pozemky nájomné, a to aj tri roky spätne.

 Rusko tento krok vo štvrtok označilo za vydieranie a ak bude Česko skutočne požadovať nájom aj spätne, Moskva chce podniknúť odvetné kroky.

X X X

Višnovský: Američania nás kritizujú, ale Rusov z NHL nevyhodili. Slovákom pôsobenie v KHL nevyčítam, šiel by som tiež

 Bývalý slovenský hokejista Ľubomír Višnovský nevidí problém v tom, že jeho nasledovníci momentálne hrávajú či prestupujú do KHL aj napriek tomu, že Rusko vedie vojnu na Ukrajine.

Majster sveta z roku 2002 odsudzuje, čo sa na Ukrajine deje, ale hráči za to podľa neho nemôžu.

„Šport a politika vždy idú dokopy. Poviem to – či sa niekto urazí alebo nie – svojsky. Športovec trénoval celý život a chce hrať najlepšiu ligu.

Nevyšlo mu to v NHL, tak to skúsil v KHL. Má pár rokov na to, aby si zarobil peniaze, lebo to robíme od 5–6 rokov a nič iné robiť nevieme. Teraz ich odsudzujú za to, že hrajú druhú či tretiu najlepšiu ligu sveta v čase, kedy je vojna.

Odsudzujem ju, je to kruté a v 21. storočí nemysliteľné. Lenže hráči za to nemôžu,“ povedal Višňovský pre TV Spark.

 Štyridsaťšesťročná legenda národného tímu a bývalý hráč Los Angeles, Anaheimu Ducks či New Yorku Islanders by sa v ich situácii zrejme zachoval podobne.

„Hráčom nič nevyčítam, je to ich rozhodnutie. Možno, keby som bol ich v koži a chcel by som si zarobiť peniaze, by som to spravil aj ja,“ vyhlásil. Višňovskému, ktorý si KHL vyskúšal v drese Slovana Bratislava, sa nepáči rozdielny meter.

 „Tým, že aj Američania pomáhajú tej vojne, prečo nespravia krok a nevyhodia všetkých ruských hráčov z NHL?

Nevyhodili a tým sa to pre mňa uzavrelo. Len kritizujú a dávajú rôzne sankcie, ale potom nech je to jedna k jednej,“ doplnil Višnovský.

Ak by bol v roli generálneho manažéra či trénera národného tímu, hráčov z KHL by na prebiehajúci šampionát v Rige a Tampere zobral.

„Keby bolo na mne, zobral by som hráčov na MS. Nech sa na mňa niekto hnevá alebo nie,“ uzavrel Višňovský./agentury/

X X X

Stále viac firiem hľadá rovnováhu medzi šetrením a investíciami

V období zdražovania sa zníženie nákladov stalo pre mnohé firmy kľúčovou témou. Nájsť rovnováhu medzi okresaním výdavkov a investíciami je náročnejšie než inokedy, odborníci však ukazujú, že existujú riešenia.

 Rastúce ceny energií vedú spoločnosti k hľadaniu úsporných riešení. Investovanie do udržateľných technológií sa môže na prvý pohľad javiť ako luxus, z dlhodobého hľadiska však môže priniesť výhody v podobe úspor a pomôcť firme prekonať ekonomické, ale aj environmentál­ne výzvy.

Investície do obnoviteľných zdrojov energie, ako sú fotovoltické panely, solárne kolektory, tepelné čerpadlá alebo inteligentné merače pre elektrinu a plyn, môžu viesť k výrazným úsporám nákladov na energie.

Rovnako zvýšenie energetickej triedy budov a nehnuteľností prináša viacero výhod. Lepšia izolácia a efektívnejšie využívanie energie môže viesť k výraznej úspore energie a zníženiu výdavkov na prevádzku firmy, znižuje náklady na opravy a údržbu.

Tieto úspory môžu pomôcť firmám zmierniť negatívne dopady inflácie a rastúcich nákladov na prevádzku. Okrem týchto ekonomických výhod majú investície do zelených technológií aj pozitívny vplyv na životné prostredie. Zníženie energetických nárokov firiem prispieva k zníženiu emisií skleníkových plynov a znečistenia ovzdušia.

Hoci náklady na úsporné opatrenia môžu byť na prvý pohľad vysoké, je dôležité zhodnotiť ich efektivitu a prínos pre firmu. V prípade potreby sú tu rôzne úvery pre podnikateľov, na financovanie investícií do obnoviteľných zdrojov energie, energetickej rekonštrukcie budov alebo iných zelených technológií. Napríklad ČSOB ponúka produkt zameraný pre podnikateľov – Úver pre zdravšiu Zem. Tento úver je kvôli podpore enviromentálnych účelov financovania poskytovaný s výhodnejšou úrokovou sadzbou a zároveň bez poplatku za spracovanie úveru./agentury/

X X X

Odborník na e-autá hovorí, v ktorom roku začnú Slováci bežne jazdiť na elektromobiloch. Bude to skôr, ako mnohí čakajú

 O pár rokov budú Slováci bežne rozmýšľať nad kúpou elektromobilu, myslí si to Patrik Križanský, riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu. Vtedy totiž by sa mala priemerná cena elektromobilu vyrovnať cene auta so spaľovacím motorom. „A jazdiť na nich začnú úplne bežne niekedy v roku 2030. Garantujem vám, že väčšina Slovákov bude v roku 2035 rozmýšľať iba o elektromobiloch,“ vraví Križanský.

 Nie je toto vyhlásenie príliš optimistické? Na Slovensku chýbajú nabíjačky a otázny je dojazd elektromobilov. Tie sú v súčasnosti stále o približne tretinu drahšie.

„Určite nie,“ odpovedá Križanský. „Mimochodom, keď nám čínske automobilky začnú dovážať lacné elektromobily, ktoré sú už lacnejšie ako tie európske, tak tento trend príde skôr, ako si myslíme,“ dodáva.

V krátkom videu hovorí aj o tom, aký je najväčší mýtus spojený s elektromobilmi./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.