V SR potichu unikajú desiatky miliárd eur. ČR kupuje brazílske transportné lietadlá. Danko: Na ministerstvách urobíme revolučné zmeny  Erdogan rokoval s vodcom Hamas

Ódor o tom informoval Fica, spraví s tým niečo? Špičkový lekár, ktorý vylieči ľudí. Talentovaný inžinier, ktorý má dobré nápady pre fabriku. Slovensko potrebuje šikovných ľudí a talenty ako soľ. To je hlavný odkaz pre budúce vlády od odchádzajúceho úradníckeho kabinetu Ľudovíta Ódora. Práve udržanie najlepších mladých ľudí je pre budúcnosť krajiny to najdôležitejšie. Ak tu totiž ostanú tí najlepší, bude sa dariť ekonomike, budú rásť platy, budeme mať kvalitnejších učiteľov a lekárov.

 V budúcnosti bude talent čoraz viac dôležitejší, tatranský tiger pomaly dodýchava, model lacnej pracovnej sily, v ktorom ľudia robia dlhé hodiny za pásom v priemyselných závodoch a vo fabrikách, tiež pomaly končí. Je načase zmeniť kurz ekonomickej politiky.

 Nečudo, že technokrati vyriešenie tohto problému považujú za top ekonomickú prioritu. Kabinet bývalého bankára Ódora na stredajšom a zároveň poslednom rokovaní vlády diskutoval o dokumente s názvom Návod pre úspešné Slovensko. Okrem otázky, ako udržať najlepšie talenty v krajine, plán zahŕňa aj návod, ako upratať dôchodky a sociálny systém, ako lepšie míňať eurofondy a ako čo najlepšie zreformovať systém verejnej správy.

Nechceli sme nechať prázdny stôl, tieto materiály nájde premiér na svojom stole. Pre mňa bola téma udržania talentov srdcovkou. Keď si nevážime našich ľudí, pôjdeme cestou stagnácie,“ povedal po rokovaní Ódor.

 „Úspešná budúcnosť Slovenska, ktoré nevyhnutne potrebuje modernizovať svoj ekonomický model, závisí od schopnosti prilákať, udržať a kultivovať talent. Domáci aj zahraničný. Táto evolúcia je nemysliteľná bez zvýšenia investícií do inovácií, rozvoja ľudského kapitálu a hĺbkových reforiem v oblasti vzdelávania,“ píšu hneď v úvode štúdie odborníci.

O akých ľuďoch vláda hovorí ako o talentoch? Nemusia byť iba vysokoškolsky vzdelaní. „Sú to občania Slovenska aj cudzinci, ktorí majú schopnosti a motiváciu posúvať našu krajinu dopredu v oblasti výskumu, inovácií, kultúrnych alebo spoločenských zmien.“

Autori štúdie, medzi ktorými sú aj ekonómovia, nezostali svojej povesti nič dlžní, keď vyčíslili, o čo Slovensko prichádza. S každým strateným, odsťahovaným alebo odmietnutým zahraničným talentom Slovensko prichádza o obrovskú celoživotnú pridanú hodnotu približne vo výške 2,8 milióna eur na jedného vysokokvalifi­kovaného človeka. To je naozaj vysoká suma. Ak ju vynásobíme 10-tisíc odídenými Slovákmi, ktorí opustili krajinu, vyjde nám suma 28 miliárd eur. To je zhruba štvrtina toho, čo naša ekonomika vyprodukuje za celý jeden rok.

„Strácame pridanú hodnotu v objeme desiatok miliárd eur. Zhoršuje sa udržateľnosť verejných financií, dôchodkového a zdravotného systému. Nedostatok talentovaných a kvalitných ľudí zásadným spôsobom obmedzuje firmy a odrádza ich od investícií a rozširovania ekonomických aktivít,“ tvrdia autori.

 V súčasnosti skoro 10 percent slovenskej populácie žije v zahraničí, čo je asi pol milióna ľudí, odchádza tam aj veľká časť najlepších maturantov. Preto Ódorov kabinet navrhuje, aby bol na riešenie tohto problému vyčlenený tím ľudí s dostatkom peňazí a verejnou kontrolou. V roku 2020 študovalo v zahraničí viac ako 30-tisíc študentov zo Slovenska, čo je výrazne nad priemerom Európskej únie. Navyše, o štúdiu v zahraničí uvažujú takmer dvaja z troch mladých ľudí vo veku 18 až 25 rokov.

Pozreli sme sa preto na to, ako chce Ódorov kabinet udržať najtalentovanejších ľudí na Slovensku.

1. Zmierniť odlev talentu zo Slovenska do zahraničia

Prvou zásadnou vecou je udržať najtalentovanejších v krajine. A to tak, že zlepšíme kvalitu vysokých škôl. Učitelia musia zásadne inak pristupovať k študentom. Mali by zmodernizovať obsah, formu, ale aj fyzické prostredie pre študentov. Ďalej tiež autori navrhujú vytvoriť komunity počas štúdia.

Radia tiež dôsledne implementovať reformy vysokých škôl smerom k financovaniu na základe excelentnosti. Treba viac podporovať profesionálne riadenie vysokých škôl. Zamestnanci by mali byť spokojní, pričom by mali mať „podnetné prostredie na tvorivú činnosť, možnosť zvyšovania platov podľa kvality výkonu a zavádzanie benefitov, znižovanie byrokracie, a budovanie pedagogických zručností vysokoškolských učiteľov“.

2. Zvýšiť mieru návratu talentu zo zahraničia

Druhou oblasťou, ktorú treba zmeniť, je prilákať odídených ľudí späť na Slovensko. A to tak, že sa posilnia väzby s krajinou pomocou komunít a autentického príbehu Slovenska. Štát by mal otvorene hovoriť, že chce, aby najlepší prišli späť do vlasti. Na to, aby sa mladí vrátili, však potrebujú dobré pracovné miesta a platy.

 Preto by mala nová vláda vytvoriť takzvaný „Inovačný hub a inštitút pre excelentný výskum“. Ďalej treba odstrániť akékoľvek byrokratické prekážky, ktoré im bránia vrátiť sa späť do rodnej krajiny. Okrem toho treba nastaviť aj podporné služby pre celú rodinu alebo finančné či daňové motivácie.

3. Prilákať, udržať a maximalizovať potenciál talentu zo zahraničia

Talent treba hľadať aj inde, než u odídených Slovákov. Krajina by sa mala stať na mape migrácie zaujímavým miestom, do ktorého by mali zamieriť aj šikovní ľudia z iných krajín. Preto radia „nastaviť aktívnu a užívateľsky prívetivú politiku inklúzie a integrácie talentu a rodín, vrátane ukrajinského talentu“.

Pomohli by napríklad jednotné kontaktné miesta pre príchod z cudziny či rýchle zapojenie vysokokvalifi­kovaného ukrajinského talentu do pracovného procesu na úrovni jeho vzdelania. Na prilákanie zahraničných pracovníkov treba zmeniť aj postoj k iným národnostiam a kultúram. Tie vedia byť nápomocné v ekonomickom rozvoji.

4. Zvýšiť mieru a kvalitu spolupráce s talentom v zahraničí

Štvrtý bod hovorí o spojení domáceho a zahraničného talentu. Treba vytvárať kontakty a komunikovať medzi rôznymi komunitami. Okrem toho musíme zabezpečiť skvalitňovanie služieb zastupiteľských úradov či legislatívne zmeny uľahčujúce voľby zo zahraničia. Pomôže aj proaktívna komunikácia o cezhraničnej spolupráci, dočasné výmenné pobyty a vymieňanie poznatkov a vedomostí.

X X X

Štvrtú Ficovu vládu vymenuje Čaputová v stredu. Vezmem si tmavý oblek a pôjdem, reagoval Fico

Prezidentka Zuzana Čaputová už má kompletný zoznam nominácií na členov novej vlády. Novú vládu Roberta Fica vymenuje v stredu 25.10.2023 o 14. hodine. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

 Prezidentka Zuzana Čaputová dnes popoludní obdržala kompletný zoznam nominácií na členov novej vlády. „Novú vládu Roberta Fica vymenuje zajtra, v stredu 25.10.2023, o 14.00,“ informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

 „Ak to tak je, dám si tmavý oblek a pôjdem,“ reagoval na menovanie vlády Fico. Ešte dnes popoludní prijme prezidentka v Prezidentskom paláci ministerky a ministrov odchádzajúcej vlády odborníkov a premiéra Ľudovíta Ódora. Fico dodal, že ako premiér nebude používať mobilný telefón. „Je mi veľmi dobre bez mobilného telefónu,“ vyhlásil.

 Fico uviedol, že víta, že SNS navrhla dvoch členov do vlády. „Ja ich plne akceptujem a teším sa na spoluprácu. My si netorpédujeme ani nevetujeme návrhy,“ reagoval na nomináciu Tarabu. Zopakoval, že prezidentka konala protiústavne.

 V utorok poobede bude koaličné stretnutie, na ktorom budú riešiť aj konkrétne fungovanie na rezorte kultúry a životného prostredia a aké má SNS predstavy. „Vyjasňovanie si pozícií je normálna metodika práce, ktorú robíme na hodinovej báze. Sú nejaké dohody a tie sa dostávajú do konkrétnych detailov. Na základných parametroch koaličnej zmluvy sa nemení nič,“ povedal.

Rudolf Huliak potvrdil, že nakoniec nebude nominantom SNS na ministra životného prostredia. Uviedol, že nedopustí, aby sa vláda kvôli nemu štiepila.

Na Dankov výrok, ktorý povedal, že „dúfa, že teraz i už Robert Fico bude ctiť SNS“ Fico reagoval, že SNS dosiahla obrovský úspech. „Ako tomu ja rozumiem, tak má obrovský záujem budovať túto stranu a byť na dlhé roky zakotvený na slovenskej politickej scéne,“ povedal šéf Smeru.

„Chápem, že od samého začiatku bojuje za dobré meno SNS, za silné postavenie strany napriek tomu, že mu patrí iba taký podiel na moci, ktorý zodpovedá výsledku parlamentných volieb,“ dodal s tým, že s jeho vyjadreniami nemá problém. Zostavovanie vlády Fico podľa vlastných slov nepodriaďoval summitu a skritizoval úradnícku vládu s tým, že päť mesiacov nerobili nič a prehlbovali chudobu./agentury/

X X X

Andrej Danko: Na našich ministerstvách urobíme revolučné zmeny

Prezidentka Zuzana Čaputová už zajtra vymenuje novú vládu. Dôvodom je, že Rudolf Huliak nakoniec stiahol svoju kandidatúru na ministra životného prostredia. SNS tak na tento post nominovala Tomáša Tarabu.

„Vznikla otázka, či moja osoba bude rozhodujúca pri štiepení vznikajúcej koaličnej vlády. Týmto spôsobom ja určite nedopustím, aby nám tu vyhralo Progresívne Slovensko,“ odôvodnil Rudolf Huliak svoje stiahnutie kandidatúry na ministerstra životného prostredia.

Podľa Tomáša Tarabu SNS cíti obrovskú zodpovednosť za vznik novej vlády. Zároveň národniari chceli dosiahnuť aj to, aby Robert Fico mohol vo štvrtok hájiť v Bruseli slovenské záujmy v oblasti migračného paktu.

V podcaste sa budeme rozprávať s politológom Jozefom Lenčom o vplyve Tomáša Tarabu. Rovnako sa zameriame na prezidentka Zuzanu Čaputovú, ktorá by mala podľa Lenča umožniť vláde, aby fungovala v tých intencich, aké si zvolili voliči v parlamentných volbách, aktuality.sk

X X X

 Česko urýchlene kupuje brazílske transportné lietadlá, prvé chce už na budúci rok

Česko kúpi dve vojenské transportné lietadlá strednej kategórie. Hoci sa v médiách často špekulovalo o možnom nákupe amerických strojov C-130J Super Hercules, prípadne ešte ťažších lietadiel, české ministerstvo obrany si vybralo brazílsku firmu Embraer a jej nové prúdové stroje C-390 Millennium.

 Vizualizácia transportného lietadla Embraer C-390 Millennium s českým označením.

Praha si urobila analýzu trhu, ktorá ukázala, že C-390 najviac zodpovedá požiadavkám českej armády. „Momentálne nemáme lietadlo so stredným až dlhým doletom, s vytrvalosťou 12 hodín a schopnosťou pristávať a štartovať na nespevnených plochách,“ uviedla ministerka obrany Jana Černochová s tým, že „doteraz sme sa museli spoliehať na pomoc spojencov pri preprave zásob, vojenského vybavenia a personálu“.

 „Začali sme rokovania s cieľom dosiahnuť čo najnižšiu možnú cenu a zároveň čo najrýchlejšie dodanie týchto lietadiel,“ dodala ministerka Černochová. Prvé by chceli mať v Česku už na budúci rok. Pri analýze, ktorá k rozhodnutiu o tomto nákupe viedla, pritom nešlo len o odhad od stola na základe porovnania papierových parametrov. Embraer C-390 sa v Česku opakovane predviedol. V lete 2022 si armáda vyskúšala aj nakladanie kolesového obrneného transportéra Pandur II do tohto lietadla. Opakované testy nakladania a vykladania transportérov prebehli pred štyrmi mesiacmi.

Výroba aj v Česku

Niektoré časti C-390 sa navyše vyrábajú v Česku vo firme Aero Vodochody. Ide o niektoré diely zadnej časti trupu, nábežnú hranu krídel, nákladnú rampu, dvere a poklopy núdzových východov. Pri rozhodovaní Prahy zavážilo aj to, či je lietadlo schopné používať ochranné systémy a teda znížiť riziko pri operáciách v krízových oblastiach. C-390 má výmetnice infračervených aj radarových klamných cieľov a má tiež tri závesníky na kontajnery s rôznou elektronickou výbavou.

Embraer by mal Česku poskytnúť okrem lietadiel aj náhradné diely a kompletný výcvik pilotov a obslužného personálu. Po dodaní by česká armáda používala C-390 na transportné účely, výsadkové operácie vrátane zhadzovania nákladu na padákoch, zdravotnícke evakuácie, hasenie požiarov i dopĺňanie paliva vo vzduchu. Práve posledná úloha bude veľmi dôležitá po tom, čo Česko dokončí aj rozpracovaný nákup nových amerických stíhačiek F-35. Tých chce získať 24 za cenu 4,3 miliardy eur.

 Brazílska spoločnosť Embraer začala C-390 vyvíjať v polovici prvej dekády tohto storočia. Cieľom bolo získať stroj s podobnými rozmermi a schopnosťami, ako má C-130 Hercules. Ten sa pokladá za štandard v kategórii stredných transportných lietadiel. Hercules a iné podobné lietadlá však majú väčšinou turbovrtuľový pohon. Embraer bol od začiatku rozhodnutý použiť prúdové motory.

Ďalší zákazníci

Výsledkom je stroj C-390 Millenium, ktorý absolvoval prvý let v roku 2015. Má kapacitu 26 ton nákladu, 80 vojakov alebo 66 plne vystrojených parašutistov. Ako prvé ho do služby zaradilo v roku 2019 brazílske letectvo, ktoré objednalo celkovo 19 kusov a doposiaľ ich dostalo šesť. C-390 však má aj exportné úspechy, najmä v Európe. Päť kusov objednalo Portugalsko, ktoré prvý z nich už aj dostalo. Maďarsko objednalo dva, Rakúsko štyri a Holandsko päť. Teraz sa k možným zákazníkom pridalo aj Česko.

V apríli tohto roku podpísal Embraer memorandum aj so švédskou firmou Saab a spoločne sa budú snažiť splniť požiadavky švédskeho letectva na nové transportné lietadlo. Výsledkom tejto spolupráce by mala byť integrácia rôznych systémov spoločnosti Saab do C-390. Brazílska a švédska firma chcú spolupracovať aj na podpore programu stíhačiek JAS 39 Gripen E/F do roku 2060 a na prípadnom spoločnom vývoji budúcich stíhacích lietadiel, Predpokladá sa, že Švédsko by kúpilo štyri C-390 v prípade, že by Brazília objednala ďalšie Gripeny.

V apríli tohto roka získal C-390 Millennium certifikát plnej operačnej spôsobilosti.

Podľa veliteľa brazílskeho letectva má záujem o C-390 aj Južná Kórea, India, Egypt a Juhoafrická republika. V prípade Indie by išlo o veľký nákup 40 až 80 strojov. Podobne ako pri Švédsku by to však bola súčasť výmenného obchodu „niečo za niečo“. India kúpi brazílske lietadlá, ak Brazília kúpi indické rakety a húfnice.

V roku 2019, teda ešte pred ruskou inváziou, hovoril o možnom nákupe týchto lietadiel počas návštevy Brazílie aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vzhľadom na to, že Ukrajina je teraz vo vojne, tak táto možnosť padla. Reálnejšie vyzerá záujem Angoly o štyri a Kolumbie o dvanásť lietadiel. C-390 Millennium tak má našliapnuté na to, aby sa rozšíril do celého sveta./agentury/

X X X

Štvrtý útok odchádza z ľadu. Prezidentka sa poďakovala odchádzajúcej vláde

Prezidentka Zuzana Čaputová poďakovala členom odchádzajúcej vlády odborníkov za odhodlanie, odvahu a ochotu ísť do verejnej služby. Tiež za profesionalitu a príspevok k zlepšeniu politickej kultúry a komunikácie.

 Prijatie ministeriek a ministrov odchádzajúcej vlády odborníkov a premiéra Ľudovíta Ódora (vpravo) v Prezidentskom paláci v Bratislave 24. októbra 2023

 Premiéra Ľudovíta Ódora a ministrov odchádzajúcej vlády prijala hlava štátu v utorok popoludní v Prezidentskom paláci.

„Predstavovali ste vládu odborníkov, nie reprezentantov politických strán, čo sa veľakrát ukázalo skôr v kritike v parlamente než vo vašej podpore,“ povedala.

 Zdôraznila, že úlohou vlády bolo upokojenie situácie a dosiahnutie míľnikov, ktoré si stanovila v programovom vyhlásení. Premiérovi poďakovala za konštruktívnu spoluprácu. „Tak osobitú kombináciu odbornosti a humoru som ešte nestretla,“ podotkla prezidentka.

 Premiér vyzdvihol tímový duch vlády odborníkov. „Rád by som sa poďakoval za spoluprácu a úsilie vyvinuté v prospech ľudí na Slovensku,“ povedal. Prezidentka vymenuje v stredu popoludní novú vládu Roberta Fica (Smer). Členov nominovali koaličné strany Smer, Hlas a SNS./agentury/

X X X

Zoroslav Kollár tvrdí, že tajomný muž je pokladníkom Borisa Kollára. Našli sme štátnu zákazku jeho firmy

 Zoroslav Kollár označil Frederika Buzu za pokladníka Borisa Kollára. Aktuality.sk zistili, že Buzova firma sa podieľa na zákazke pre Národnú diaľničnú spoločnosť.

Aktualizované o dodatočné stanovisko spoločnosti Paywell.

Známy konkurzný právnik odsúdený za korupciu Zoroslav Kollár naďalej zverejňuje videá s názvom Pozdrav Borisovi, ktoré adresuje predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina).

V jednom sa zameral aj na rezort dopravy, ktorý donedávna ovládala strana Sme rodina, a na muža, ktorý má podľa neho blízko k šéfovi tejto strany.

„Ahoj, Boris. Dnes sa pobavíme o tvojom pokladníkovi Frederikovi Buzovi. Nie je jediný, ale je významný,“ začína video Z. Kollár.

Zoroslav Kollár nepriamo označuje tohto verejnosti neznámeho muža za legalizátora peňazí zo štátnych zákaziek a spája ho s rezortom dopravy.

„Kedysi boli tie pracovné metódy pána Buzu veľmi jednoduché. Nazvime to, že robil poštára. Zbieral obálky od rôznych ľudí, najmä podnikateľov, a odovzdával ich politikom. Ja naozaj neviem, čo v nich bolo, možno vianočné pozdravy,“ uviedol Z. Kollár vo videu.

Vymenoval aj päticu zamestnancov ministerstva dopravy, ktorých označil za „kamarátov“ Frederika Buzu. Keď ich Aktuality.sk s týmto tvrdením konfrontovali, tvrdili, že Zoroslav Kollár klame a Buzu nepoznajú.

Frederika Buzu sa redakcii Aktuality.sk nepodarilo kontaktovať a získať jeho reakciu.

Hoci verejnosti Buzovo meno na prvé počutie zrejme nič nepovie, v minulosti sa pohyboval pri vplyvných ľuďoch a bol aktérom udalosti, ktorá zaujala aj médiá.

V minulosti bol poradcom Bélu Bugára či Dušana Čaploviča. Na fotografii Plus 7 dní sa zas počas letu Viedeň – Dubaj rozpráva s Petrom Žigom. Buza bol v roku 2011 terčom útoku bejzbalovými palicami. Podľa denníka Plus jeden deň ho napadla dvojica mužov, ktorá ho vytiahla z auta a surovo dotĺkla. Buza potom skončil v nemocnici.

Buzovo meno sa spája so spoločnosťou Prodata, ktorú vlastní fond jeho rodiny. Táto firma má zaujímavé hospodárske výsledky. Napríklad za posledný rok mala tržby 3,7 milióna eur, pričom náklady firmy tvorili iba 890-tisíc eur. Zvyšok vykázala ako svoj zisk.

Táto extrémne zisková spoločnosť zarába ajna štátnych zákazkách, v registri partnerov verejného sektora je zapísaná od roku 2020. Od tohto roku všaknemá v centrálnom registri zmlúv zapísané žiadne zmluvy.

S najväčšou pravdepodobnosťou je v štátnych zákazkách subdodávateľom – nemá teda zmluvu priamo so štátom, ale za odplatu pomáha plniť zákazku zazmluvnenému dodávateľovi štátu. Hoci subdodávatelia v štátnych zákazkách často nebývajú zverejňovaní, redakcii Aktuality.sk sa podarilo nájsť jeden z takýchto prípadov.

Subdodávka diaľničného mýta

Väzbu na spoločnosť Prodata sme našli pri zákazke platieb palivovými kartami za diaľničné mýto, v ktorom je hlavným dodávateľom firma Paywell.Exminister dopravy Ján Počiatek, ktorý s firmou v roku 2014 uzavrel zmluvu, za ňu čelil aj odvolávaniu v parlamente. Podľa opozičných politikov totiž priklepol firme províziu sedem percent za platby, za aké sa bežne platí menej ako jedno percento.

Hoci informácia, že Prodata bola jedným zo subdodávateľov Paywellu je oficiálne dostupná na webe Úradu pre verejné obstarávanie, všetci zainteresovaní mlčia a Národná diaľničná spoločnosť dokonca aktívne bráni snahe o prístup verejnosti k informáciám.

„Nepoznám spoločnosť Paywell,“ odpovedal šéf spoločnosti Prodata Oto Mónath, ktorý je konateľom a spoločníkom firmy od roku 2011 a bol ním aj v roku 2017, keď bol zverejnený dokument o subdodávke Paywellu od firmy Prodata.

Následne si otázky vypýtal e-mailom. Telefón zložil po tom, ako sme sa spýtali, či teda je alebo nie je Paywell ich odberateľom. Na zaslané otázky už vôbec neodpovedal.

Zhovorčivejší bol šéf Paywellu Pavel Sekanina. „Medzi firmou Paywell a vami zmieňovanou firmou obchodný vzťah, pokiaľ mi je známe, neexistuje,“ odpovedal nám e-mailom na otázku, čo Prodata dodáva Paywellu. Po konfrontácii so zoznamom subdodávateľov však už vôbec nereagoval.

Po zverejnení článku poslal Sekanina redakcii Aktuality.sk dodatočné stanovisko.

Spoločnosť Paywell dohľadala po upozornení Aktuality.sk v listinných účtovných archívoch jednu faktúru od spoločnosti Prodata. V roku 2015 boli zakúpené od tejto spoločnosti služby migrácie dát z poškodeného dátového disku v hodnote 360 eur bez DPH. Pri obrate spoločnosti Paywell sa jedná o úplne marginálny nákup služieb, ktorý bol realizovaný pred ôsmimi rokmi v čase, keď som nebol konateľom spoločnosti. Popretie subdodávateľského vzťahu teda nevychádza zo zámeru, ale z marginálneho charakteru tejto jednorazovej obchodnej transakcie,“ uviedol Sekanina po publikácii článku.

 Diaľničiari subdodávky taja

Aktuality.sk si Buzovu firmu v zverejnenom zozname subdodávateľov všimli rok predtým, ako odsúdený konkurzný podnikateľ Zoroslav Kollár začal zverejňovať svoje videá.

Už v roku 2022 sa na základe týchto zistení Aktuality.sk pýtali na ďalšie zoznamy subdodávateľov Národnej diaľničnej spoločnosti. Diaľničiari však v odpovedi na žiadosť podľa infozákona žiadne zoznamy neposlali a tvrdia, že ide o informácie, ktoré nesúvisia s používaním verejných prostriedkov.

„Vami požadované údaje nepredstavujú informácie o obsahu plnení a činnostiach vykonávaných na základe uzatvorenej zmluvy, nakoľko zoznam subdodávateľov nie je údajom inkorporovaným do zmluvného dokumentu,“ odpovedali diaľničiari už v septembri 2022.

Politici neodpovedajú

Na rozdiel od zamestnancov ministerstva dopravy, z ktorých všetci slová Zoroslava Kollára popreli, politici Sme rodina na otázky o Frederikovi Buzovi odpovedať nechceli.

„Už som na poslednej tlačovke oznámil, že so Sme, N a Aktualitami viac komunikovať nebudem,“ odpovedal predseda Sme rodina Boris Kollár.

Zoroslav Kollár vo videu tvrdí, že Buza býva v rovnakej bytovke ako končiaca poslankyňa hnutia Petra Krištúfková. Tá na naše poslané otázky nereagovala vôbec. Rovnako tak neodpovedal ani exminister dopravy Andrej Doležal. Zoroslav Kollár ho síce vo videu nemenoval, zmluva s Paywellom, ktorému subdodávateľa robila aj spoločnosť Prodata, však spadala pod jeho rezort dopravy.

Odpoveď neprišla ani od šéfa Národnej rady Daniela Guspana, ktorý vlastní hotel Aston. Podľa Zoroslava Kollára mal Frederik Buza kanceláriu v tomto hoteli, kde sa dvojica mala spoznať.

Jediný politik, ktorý bol ochotný sa vyjadriť, je Peter Pčolinský. Jeho Z. Kollár v súvislosti s Buzom nespomínal, adresoval mu však odkaz na konci videa – ten však súvisel s inou témou.

Priznal, že meno Buzu už počul, ale nepozná ho. „Nepoznám ho, nikdy som ho nevidel. Meno však poznám, počul som, ako ho niekto spomínal,“ uviedol končiaci podpredseda Národnej rady.

Činnosť Buzu bližšie nekonkretizoval ani jeho bývalý zamestnávateľ Béla Bugár. „V niektorých veciach som potreboval poradiť, tak mi poradil, to je všetko,“ tvrdí Bugár, ktorému robil Buza osobného poradcu. Video Zoroslava Kollára a Buzovo označene za pokladníka Bugár nechcel komentovať. „Ani som to nevidel, ani ma to nezaujíma. Nebudem sa viac vyjadrovať,“ reagoval bývalý podpredseda parlamentu.

Robili aj u Brhela

Vo firme Prodata je konečným užívateľom výhod Frederik Buza. Jej vlastnícka štruktúra je trochu zložitejšia. Buzovci cez svoj rodinný fond ovládajú spoločnosť SoftData Consulting, ktorá vlastní 80-percentný podiel vo firme Prodata.

V ProData ani SoftData Consulting však Buzovci vystupujú iba v protischránových registroch – v obchodnom registri ich človek nenájde. V predstavenstve a dozornej rade firmy sú však iné zaujímavé mená.

V orgánoch firmy SoftData Consulting sú napríklad Adam Kubiš a Peter Katona. Obaja pôsobili aj v spoločnosti Hydro PP v čase, keď ju vlastnil oligarcha Jozef Brhel cez svoju energetickú spoločnosť Pow-en.

Ďalšia členka orgánov spoločnosti SoftData Consulting Adriana Szalayová pôsobila vo firme Programme health, a to v období, keď ju vlastnila spomínaná Brhelova firma Pow-en.

Advokát blízky Makóovi

Buza s rodinou svoje firmy momentálne vlastní prostredníctvom zvereneckých fondov, ktoré spravujú advokáti.

Jedným z nich je Matej Firický, známy ako advokát Ľudovíta Makóa. Firický vlastní najluxusnejšiu chatu na Donovaloch, ktorú navštevuje práve Makó.

Po boku Firického sa pri správe firiem objavuje aj Marek Sasák. Neznámy podnikateľ Sasák v minulosti po otázkach Aktuality.sk uviedol, že ani nemá vedomosť o tom, že je spoločníkom vo firme Unipro SPE01, ktorá vydala v Česku dlhopisy za 700 miliónov českých korún.

Firický ani Sasák na otázky Aktuality.sk týkajúcich sa Buzu neodpovedali.

Firický spravuje fondy Buzovej rodiny spolu s advokátom Michalom Šubínom. „Určite nie bez povolenia klienta,“ odpovedal Šubín, či môže odpovedať na otázky o Buzovom fonde, ktorý spravuje.

Na otázku, či uplatňuje postupy due diligence, a teda či kontroluje pôvod prostriedkov vo fondoch, ktoré spravuje, odpovedal Šubín stroho: „Áno.“, aktuality.sk

X X X

Kto je Tomáš Taraba? Do parlamentu sa dostal vďaka Kotlebovi. Nový šéf envirorezortu má podnikateľskú minulosť

Na sociálnych sieťach patrí medzi najaktívnejších poslancov a do parlamentu sa dostal vďaka Marianovi Kotlebovi. Kontroverziu vzbudil, keď v roku 2021 venoval status dcére prezidentky Zuzany Čaputovej. Kto je Tomáš Taraba, možný budúci minister životného prostredia?

 Taraba, na rozdiel od svojho predchodcu Rudolfa Huliaka, je zástancom toho, aby Slovensko zostalo ukotvené v európskych štruktúrach. „Viem, aká je dôležitá geopolitická stabilita pre najväčších strategických investorov. Je to brutálne dôležitá konkurencieschopná výhoda,“ podotkol v relácii Markízy Na telo.

Ako prvé po nástupe do funkcie by chcel riešiť kanalizáciu a okamžite zrušiť zonáciu Národného parku Veľká Fatra. Kým jeho údajná nominácia na ministra kultúry vzbudila vášne, dnešná nominácia na post ministra životného prostredia cez prezidentku prešla. Podľa predsedu SNS Andreja Danka nechcú národniari stáť v ceste tomu, aby Robert Fico (Smer) už ako premiér vycestoval vo štvrtok do Bruselu na samit Európskej únie.

„Mám dve vysoké školy, študoval som na jednej z najprestížnejších univerzít v Nemecku, hovorím francúzsky, nemecky, anglicky. Chcem počuť toho, kto povie, že nemám vzdelanie,“ obhajoval v utorok Taraba svoje predpoklady na vedenie envirorezortu. Sám mal ešte ako nezaradený poslanec v parlamente k envirotémam blízko, keď útočil na ochranárov, varoval ľudí, že v národných parkoch im zakážu chodiť do lesa a systém zálohovania PET fliaš označoval za zlodejinu. „Zelená mafia napojená na eurofondy najnovšie popri sysľoch ide dať osem miliónov eur na skúmanie hovien medveďov,“ vyhlasoval napríklad v roku 2021.

Taraba v relácii TV Markíza potvrdil, že s Huliakom súhlasí v mnohých veciach. Pochválil najmä Huliakove vyjadrenia na margo financovania rôznych „nezmyselných aktivít“ z peňazí envirorezortu. Narážal na financovanie mimovládnych organzácií, na ktoré sa Huliak chcel pozrieť ako na prvú vec v kresle ministra. Zatiaľ to vyzerá tak, že Huliak zostane v parlamente a bude sa uchádzať o post šéfa výboru pre pôdohodpodárstvo a životné prostredie. Taraba pred pár dňami priznal, že už dostal ponuku na člena vlády, dokonca medzi prvými. Išlo o post vicepremiéra.

 Taraba zvykol ľudí strašiť, že zonácie národných parkov majú negatívny vplyv na život na vidieku a štát zaradí do zonácie aj pozemky súkromníkov, a to bez ich súhlasu. No zatiaľ sa tak nestalo a zonácie, ktoré doteraz prebehli, zaradili do vyššieho stupňa ochrany prevažne pozemky štátu, tie súkromné iba so súhlasom vlastníka.

Svoju nomináciu na post ministra životného prostredia obhajoval ako logickú vzhľadom na množstvo preferenčných hlasov, ktoré vo voľbách získal. Tie ho vyniesli na druhé miesto v rámci SNS, pričom získal 63 883 hlasov. Šéf národniarov Danko získal len zhruba o päťtisíc hlasov viac.

 Odkiaľ pochádza?

Taraba sa narodil 13. februára 1980 v Modre. Študoval na Univerzite Komenského v Bratislave, odbor politológia, Ekonomickej univerzite v Bratislave na národohospodárskej fakulte a na Univerzite v Regensburgu, odbor podnikový manažment. V minulosti pracoval ako vyjednávač pre investičné projekty v Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií.

Do Národnej rady SR bol zvolený v roku 2020 na kandidátke strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽS NS). Neskôr z poslaneckého klubu ĽS NS vystúpil a v parlamente pôsobil ako nezaradený poslanec.

Je spoluzakladateľom politickej strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita, neskôr sa premenovala na Život – Národná strana.

 Predchodkyňu Tarabovej strany – Kresťanskú demokraciu – Život a prosperita (KDŽP) založil v roku 2019 Štefan Kuffa, ktorý sa dostal po prvý raz do parlamentu v roku 2012 na kandidátke OĽaNO. V novembri 2019 vystriedal Kuffu na predsedníckom poste Taraba, vo februári tohto roka strana zmenila názov na Život – národná strana. Tento rok sa funkcie vzdal a kandidoval v septembrových parlamentných voľbách ako nezávislý kandidát na kandidátke SNS pod číslom päť.

Podnikateľská minulosť

Kým podľa portálu aktuality.sk v politike patrí Taraba medzi relatívne nové tváre, na podnikateľskom poli sa pohybuje roky a má za sebou viaceré kontroverzné spolupráce.

Aktuálne najväčšie otázniky vyvoláva jeho biznis s hľadaným Petrom Koščom, spájaným s SIS. Košča alias pána X obvinila polícia z podplácania, podľa vyšetrovateľov mal poskytnúť 50-tisícový úplatok bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. Figuroval aj vo firme s Marekom Trajterom, v minulosti obvineným z objednávky vraždy Romana Deáka. S Trajterom a Koščom dodnes spoluvlastní pozemky vo Voderadoch.

Trio Košč, Michal Aláč a Vladimír Pčolinský sú v rámci akcie Rozuzlenie podozriví, že boli súčasťou zločineckej skupiny na diskreditáciu policajtov NAKA, ktorí od roku 2020 riešili korupčné kauzy.

 Kto je Peter Košč?

Podľa Nadácie zastavme korupciu podnikateľ Peter Košč, prezývaný pán X, patrí medzi ústredné postavy takzvanej vojny policajtov. Počas druhej vlády Roberta Fica medzi rokmi 2012 až 2016 dostal investigatívny novinár Tom Nicholson nevšednú pracovnú ponuku. Mal stáť na čele novinárskeho projektu, ktorý by na verejnosť prinášal rôzne pikošky zo zistení Slovenskej informačnej služby. S touto ponukou za ním prišiel podnikateľ Taraba a Peter Košč.

 Peter Košč alias pán X

Z projektu na čele s novinárom, ktorý na verejnosť priniesol spis Gorila, napokon nič nebolo, no príbeh ilustruje aktivity podnikateľa prezývaného pán X. Peter Košč má široké kontakty medzi politikmi, policajtmi či príslušníkmi tajných služieb. Pri pátraní po príčinách konfliktu, ktorý dnes prebieha v prostredí silových a bezpečnostných zložiek, sme často narazili práve na jeho meno.

 Sila sociálnych sietí

Taraba je taktiež veľmi aktívny na sociálnych sieťach. Ak sa pozrieme na počet interakcií za minulý rok, tak najvyšší počet mal na sociálnej sieti Facebook dnes už bývalý poslanec Milan Uhrík (Republika), celkom 5,23 milióna.

Za ním sa umiestnil poslanec Fico, ktorý za rok 2022 dosiahol 5,17 milióna interakcií. Trojku poslancov s najvyšším počtom interakcií uzatvára nezaradený poslanec Taraba s 3,57 milióna interakciami. Údaje vyplývajú zo stránky Politics.social.

 Ešte ako nezaradený poslanec uverejnil v októbri 2021 na sociálnej sieti fotografiu dcéry prezidentky Zuzany Čaputovej ako modelky. K fotografii pripísal: „Vieme, že máme na Slovensku novú top modelku“.

 Reagoval tak na pochvalné reakcie na Emmu Čaputovú, ktorá sa počas módnej prehliadky predviedla ako nádejná modelka. Fotografia, ktorú Taraba zverejnil, nie je lichotivá k dievčaťu – ide totiž o zväčšeninu. Navyše, ani neuviedol, že ide o fotografiu z prehliadky.

Pod Tarabovým statusom je vyše tisíc komentárov. Veľká časť z nich útočí na dievča, posmieva sa, že jej mamou je prezidentka, vysmievajú sa jej „chlapčenskému“ účesu či líčeniu. Neberú vôbec ohľad na to, že ide o fotografiu z módnej prehliadky, kde sedemnásťročné dievča predvádzalo šaty, nie seba.

Poslanec reagoval s tým, že podľa neho si ľudia vymysleli príbeh na tému. „Nerozumiem, prečo by som sa mal ospravedlniť,“ povedal. Tvrdil, že komentáre nečíta, polícia by podľa neho mala riešiť ľudí, ktorí reagovali na jeho status. „Šikanujú mňa,“ tvrdí./agentury/

X X X

Richard Sulík končí na čele SaS. Možných náhradníkov má viacero

S myšlienkou skončiť na čele SaS sa Sulík pohrával už roky. V septembri minulého roka ponúkal kreslo šéfa strany Ivanovi Korčokovi, ktorého tak chcel presvedčiť, aby viedol stranu do volieb.

Strana Sloboda a solidarita bude po takmer 15 rokoch meniť svojho predsedu. Zakladateľ strany Richard Sulík dnes na tlačovej besede oznámil, že sa v marci budúceho roku nebude na kongrese uchádzať o znovuzvolenie za šéfa strany.

 „Pätnásť rokov existencie Sasky znamená aj 15 rokov môjho života a bol by som veľmi nešťastný, keby tento výnimočný politický projekt skončil spolu so svojím zakladateľom, tak ako sa to stalo v SDKÚ alebo v HZDS. Myslím si, že je veľmi dôležité vedieť, kedy má človek odísť. Preto dnes oznamujem, že na najbližšom kongrese strany končím ako jej predseda,“ uviedol dnes na tlačovej besede strany.

Kto skúsi prevziať SaS po ňom, ešte známe nie je. Do úvahy prichádza viacero mien zo strany – ako napríklad bývalý minister školstva a podpredseda SaS Branislav Gröhling, ktorý dnes potvrdil, že uvažuje nad kandidatúrou na predseda SaS či bratislavský župan Juraj Droba.

 Nikam neodchádza

Dnešné oznámenie Richarda Sulíka nie je úplným prekvapením. Po aprílovom kongrese, keď ho delegáti opätovne zvolili za predsedu SaS, vyhlasoval, že ide vyhrať voľby. Táto rétorika sa však postupne počas kampane menila a predseda liberálov naznačoval, že predčasné voľby môžu znamenať aj jeho koniec.

S myšlienkou skončiť na čele SaS sa Sulík pohrával už roky. V septembri minulého roka ponúkal kreslo šéfa strany Ivanovi Korčokovi, ktorého tak chcel presvedčiť, aby viedol stranu do volieb. V roku 2019 zas stranu ponúkal vedcovi, podnikateľovi a spoluzakladateľovi strany Robertovi Mistríkovi.

„Nikam neodchádzam,“ zdôrazňoval dnes Sulík s tým, že v politike bude pokračovať ako poslanec Národnej rady a potvrdil, že plánuje budúci rok kandidovať aj na poslanca Európskeho parlamentu. Rovnako avizoval, že sa bude o hlasy voličov uchádzať aj ďalších parlamentných voľbách a je pripravený byť aj členom vlády, ak bude jej súčasťou SaS.

Hlavný dôvod, prečo odchádza z postu predsedu, však nepovedal. „Som veľmi rád, že nemeníme predsedu tak, že ho musíme vysekať dlátom,“ skonštatoval. Zmena tak podľa jeho slov prichádza v čase, keď je v strane pokoj. Svojho favorita na post už má, jeho meno však prezradiť nechcel.

Možnou kandidátkou by mohla byť aj poslankyňa Jana Bitto Cigániková, ktorá dnes odmietla uviesť, či nad kandidatúrou na predsedu strany uvažuje. Tieto ambície ale nemá bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá mala po Sulíkovi najviac krúžkov vo voľbách. Do strany podľa jej slov prišla len nedávno, a preto sa bude uchádzať len o v Republikovej rade strany.

Pád vlády Ivety Radičovej a konflikty s Matovičom

SaS prišla na politickú scénu v roku 2009 a bola novým vetrom v slovenskej politike. Pravicovo-liberálna strana so zameraním na ekonomiku a podnikanie ponúkajúca napríklad odvodový bonus, zníženie počtu poslancov, zrušenie koncesií, voľby cez internet, dekriminalizáciu marihuany či registrované partnerstvá.

Strane sa podarilo dostať do parlamentu hneď vo svojich prvých voľbách v roku 2010, keď sa so ziskom 12 percent stala najsilnejšou stranou a sám Sulík sa stal predsedom parlamentu.

Richard Sulík mal počas svojej kariéry viacero prešľapov – stretnutia s Marianom Kočnerom či Marianom Kotlebom alebo nedávne „vypitie baru“ po dubajskom EXPO. Politický odkaz Richarda Sulíka však najviac ovplyvní jeho nekompromisný postoj pri hlasovaní o takzvanom eurovale v roku 2011, ktorý znamenal pád vlády Ivety Radičovej a tiež jeho konflikty s Igorom Matovičom po voľbách v roku 2020, aktuality.sk

X X X

Krajský súd zrušil zákaz používať vrtuľník, ktorý kúpilo ministerstvo

Ministerstvo vnútra kúpilo v januári vrtuľník Leonardo AW 189 spolu s vybavením a výcvikom pre pilotov za vyše 13 miliónov eur.

Krajský súd v Bratislave zrušil predbežné opatrenie, ktorým Okresný súd Malacky zakázal Ministerstvu vnútra (MV) SR používať novozakúpený vrtuľník. Pojednávanie v danej veci zatiaľ okresný súd nenariadil. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré TASR poskytol hovorca krajského súdu Pavol Adamčiak.

„Krajský súd v Bratislave uznesenie Okresného súdu Malacky, (…) zo dňa 13. februára 2023 mení tak, že návrh žalobcu na nariadenie neodkladného opatrenia zo dňa 24. januára 2023 zamieta,“ uviedol Adamčiak.

Ministerstvo vnútra kúpilo v januári vrtuľník Leonardo AW 189 spolu s vybavením a výcvikom pre pilotov za vyše 13 miliónov eur priamym rokovacím konaním. Okamžitý nákup minimálne jedného vrtuľníka označilo za nevyhnutný pre zachovanie schopnosti plnenia úloh Leteckého útvaru MV SR. Vrtuľníky využívajú policajti, hasiči či záchranári napríklad pri pátraní, hasení požiarov, ale aj pri ochrane štátnej hranice, aktuality.sk

X X X

 Maďarský parlament zatiaľ nemá v programe ratifikáciu vstupu Švédska do NATO

Péter Szijjártó odkázal, že na ratifikácii vstupu Švédska do NATO v Maďarsku nič nemení ani skutočnosť, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už parlamentu návrh predložil.

V programe aktuálneho plenárneho zasadnutia maďarského parlamentu nie je zaradené schvaľovanie vstupu Švédska do Severoatlantickej aliancie. Pre server atv.hu to v utorok uviedlo tlačové oddelenie zákonodarného zboru, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Zostavovanie programu ďalších schôdzí je v kompetencii poslaneckého grémia, pričom v prípade neexistencie konsenzu rozhoduje predseda parlamentu, píše sa v tlačovom vyhlásení.

„Maďarský parlament je suverénny a postupuje podľa vlastného harmonogramu,“ uviedlo pre server v súvislosti s tureckým krokom smerujúcim k ratifikácii prijatia Švédska do NATO tlačové oddelenie predsedu parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Mátého Kocsisa.

Neskôr to potvrdil aj minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, ktorý z New Yorku odkázal, že na ratifikácii vstupu Švédska do NATO v Maďarsku nič nemení ani skutočnosť, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už predložil parlamentu návrh zákona o schválení vstupu škandinávskej krajiny.

Opozičná strana inciovala mimoriadnú schôdzu

Opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP) iniciovala v utorok zvolanie mimoriadnej schôdze poslaneckého grémia Národného zhromaždenia v záujme urýchlenia ratifikácie vstupu Švédska do Severoatlantickej aliancie.

O vstupe Švédska do NATO sa podľa vyjadrenia strany musí rozhodnúť okamžite. Snahou MSZP je presadiť, aby parlament o tomto vstupe hlasoval mimoriadne na budúci pondelok alebo najneskôr v utorok.

Podľa MSZP je to posledná chvíľa na to, aby maďarská vláda jednoznačne deklarovala, či slúži záujmom Moskvy, alebo má ako člen NATO na zreteli záujmy a bezpečnosť maďarského ľudu, aktuality.sk

X X X

Prezident Erdogan rokoval s vodcom hnutia Hamas

O mierové rokovania sa snažil aj turecký prezident s vodcom palestínskeho hnutia Hamas. Turecko ponúklo humanitárnu pomoc do Pásma Gazy.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan rokoval o mierových snahách v Pásme Gazy s politickým vodcom islamského palestínskeho hnutia Hamas Ismáíom Haníjom. Oznámila to v sobotu Erdoganova kancelária, informuje TASR podľa správy agentúry DPA.

Turecko sa snaží dosiahnuť čo najskoršie prímerie a chce tiež umožniť prúdenie ďalšej humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, povedal Erdogan Haníjovi počas spoločného telefonátu. Kancelária tureckého prezidenta o tom informovala na sociálnej sieti X.

Ankara sa okrem toho zaujíma o možnosť poskytovať liečbu zraneným obyvateľom Pásma Gazy, uviedol Erdogan.

Prepustenie rukojemníkov

Turecko sa spolu s Katarom a ďalšími regionálnymi aktérmi v súčasnosti snaží vyjednať prepustenie rukojemníkov, ktorých v Pásme Gazy zadržiava Hamas, pripomína DPA. Medzi približne 200 rukojemníkmi sú pritom okrem Izraelčanov i občania iných krajín.

Izrael v súčasnosti podniká vzdušné útoky na Pásmo Gazy v reakcii na útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra, pri ktorom v Izraeli zahynulo vyše 1400 ľudí, zväčša civilistov. Izrael prisľúbil, že Hamas, ktorý má pásmo Gazy pod kontrolou zničí, a jeho útoky si podľa úradov v Gaze vyžiadali životy už vyše 4300 Palestínčanov, aktuality.sk

X X X

Ozbrojené sily majú prvú brigádnu generálku. Čaputová vymenovala do funkcie plukovníčku Hanušniakovú

Ozbrojené sily SR majú od dnes prvú brigádnu generálku. Prezidenta Zuzana Čaputová totiž do tejto funkcie vymenovala plukovníčku Beátu Hanušniakovú. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci hlava štátu poukázala na to, že bezpečnosť a mier nie sú takou samozrejmosťou, ako sa roky mohlo zdať. Vyzdvihla dôležitosť pripravenosti štátu a ozbrojených síl na akékoľvek scenáre vrátane krízových.

  „Bezpečnostná situácia v našom regióne tiež potvrdzuje, že základným kameňom našej bezpečnosti je adekvátna aktívna účasť Slovenska a jeho ozbrojených síl v systéme kolektívnej obrany Severoatlantickej aliancie,“ povedala hlava štátu vo svojom príhovore.

Na brigádneho generála hlava štátu tiež povýšila plukovníka Martina Kuterku. Zároveň Čaputová so hodnosti generálmajora povýšila brigádnych generálov Ladislava Dovhuna, Martina Stoklasu a Tibora Králika.

 „Sú medzi vami zástupcovia letectva, pozemných síl, špecialisti na protivzdušnú obranu či strategické plánovanie,“ povedal povýšeným prezidentka s tým, že ich skúsenosti a znalosti sú nesmierne cenné pre ozbrojené sily aj pre Slovensko. Zároveň im poďakovala za doteraz vykonanú prácu.

Samotná Hanušniaková v tejto súvislosti povedala, že povýšenie do generálskej hodnosti je pre ňu výnimočný post a veľká pocta. „Naša pocta dnes ale patrí všetkým vojakom a vojačkám, ktorí tvrdo pracujú,“ doplnila./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.