Po krachu dohody o platoch. Odchod 2 200 lekárov zo slovenských nemocníc k 1. decembru tohto roka môže v poslednej chvíli štát oddialiť zatiahnutím ručnej brzdy v podobe núdzového stavu. Pre lekárov, aj tých, čo podali výpoveď, by to znamenalo povinne sa hlásiť na pracovisku.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) však stále verí, že sa do troch týždňov podarí nájsť dohodu a scenár hromadných výpovedí nemocničných lekárov sa nenaplní.
Minister Vladimír Lengvarský síce považuje otázku platov za vybavenú, no spoločné riešenie sa bude hľadať v pondelok na stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom.
„K hospodárskej mobilizácii by som nerád pristúpil, lebo sme videli jej efekt pri covide,“ priznal Lengvarský. Zároveň dodal, že je veľa alternatív, ako sa dá mobilizácii vyhnúť. Rezort nechce ísť „takýmto silovým smerom“. Počas pandémie mobilizovali zdravotníkov napríklad aj policajti. Za nevykonanie príkazu hospodárskej mobilizácie hrozí pokuta do 33-tisíc eur.
Koho by sa dotkol núdzový stav a mobilizácia?
Štát môže uložiť pracovnú povinnosť zamestnancom na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti u poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti a na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti.
Takéto opatrenie sa týka aj ošetrovateľskej starostlivosti v pobytových zariadeniach sociálnych služieb, ktorými sú zariadenia pre seniorov, zariadenia opatrovateľskej služby, domovy sociálnych služieb, špecializované zariadenia, v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorými sú centrá pre deti a rodiny.
Štát môže zároveň zakázať uplatňovanie práva na štrajk pre tých, ktorým bola uložená pracovná povinnosť.
Lekárske odborové združenie (LOZ) predložilo vláde celkovo osem požiadaviek. Týkajú sa vzdelávania medikov aj financovania nemocníc. Z ministrovej perspektívy spočíva nezhoda medzi štátom a štrajkujúcimi lekármi v požiadavke zvýšenia ich platov, čo si štát podľa neho momentálne nemôže dovoliť. Lengvarský síce považuje otázku platov za vybavenú, no spoločné riešenie sa bude hľadať v pondelok na stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO). Peter Visolajský, šéf LOZ, odmieta tento pohľad a štátu odkázal, že doposiaľ splnil iba jednu ich požiadavku z ôsmich.
Z nemocníc je tak pripravená odísť približne štvrtina lekárov, ktorí pracujú v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií v slovenských nemocniciach pracovalo 7 675 lekárov. Ako by „fungovalo“ zdravotníctvo, najlepšie ilustruje Univerzitná nemocnica Bratislava. V nej podala výpoveď väčšina anestéziológov. Bez nich by nemal kto uspávať pacientov a muselo by sa pristúpiť k scenáru, keď by operovali len ľudí v ohrození života.
Zrušili by sa tak všetky plánované operácie a zdravotný stav čakajúcich pacientov by sa stále zhoršoval. Problémy by boli aj pri pôrodoch. Ženy by si nemohli viac vybrať, kde budú rodiť, museli by ísť tam, kde by bolo voľno, a pôrodom by ich sprevádzali tí lekári, ktorí zostali.
Absurdná kritika bývalých vlád
Opozičný Smer aj mimoparlamentný Hlas tento týždeň skritizovali vládu za nečinnosť v súvislosti s hromadnými výpoveďami lekárov. Smer zvolal mimoriadnu schôdze Národnej rady k situácii v zdravotníctve. Hlas vyzval premiéra na konkrétne riešenia.
Zvolávanie mimoriadnej schôdze Smerom a tlačových konferencií Hlasu k situácii v zdravotníctve je podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) rovnako absurdné, ako keby vyhlásili boj s korupciou. „Počas ich vládneho obdobia mali jedinečnú príležitosť priebežne budovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Namiesto toho sme sa dočkali káuz, rozkrádania, chátrania nemocníc a stupňujúcej sa frustrácie pacientov aj personálu,“ skonštatoval predseda vlády.
Heger dodal, že podľa neho súčasná vláda okrem iného zvýšila platy zdravotníkom, presadila viaceré reformy a začala s výstavbou dvoch nových nemocníc. „Páni Fico a Pellegrini, ako bývalí premiéri ste pre zdravotníctvo neurobili v porovnaní s nami takmer nič. Ste symbolom neschopnosti a tragédie slovenského zdravotníctva,“ dodal.
Vágne a nekonkrétne
Rezort zdravotníctva minulý týždeň pripravil tzv. „memorandum spoločného postupu k zlepšeniu systému poskytovania zdravotnej starostlivosti“. Ministerstvo následne rátalo s tým, že lekári stiahnu svoje hromadné výpovede.
Samotné memorandum hovorí o štyroch cieľoch, ktoré by sa mali napĺňať. „Konštrukcia memoranda nekopíruje presne všetkých osem požiadaviek, pretože niektoré sa prelínajú, niektoré považujeme za splnené,“ povedal minister zdravotníctva. Lekárski odborári memorandum odmietli ako celok s tým, že nerieši požiadavky zdravotníkov. Je vágne a nekonkrétne.
Naďalej nesúhlasia so zvýšením platov, ktoré prijal parlament. „Požiadavkou lekárov bolo zabezpečiť, aby Slovensko bolo pri mzdách lekárov konkurencieschopné voči okolitým štátom ako Česko, Maďarsko či Poľsko a aby vláda rešpektovala základné ekonomické zákony a trhovú cenu práce. Vláda týmto návrhom necháva slovenských pacientov v nemocniciach s predlžujúcimi sa čakacími dobami a rizikom ohrozenia zdravia,“ uviedli odborári.
Nejde len o lekárov
Na platy zdravotníkov celkovo pôjde takmer pol miliardy eur ročne. Len na lekárov pripadá zhruba 250 miliónov eur. Ak by štát pristúpil na požiadavky LOZ, suma by sa vyšplhala na 750 miliónov eur. „Požiadavky Petra Visolajského obsahujú nárasty platov až o 216,4 percenta pri lekároch bez špecializácie,“ zdôraznil komunikačný odbor rezortu zdravotníctva. Ďalej uviedol, že lekár so špecializáciou a 40-ročnou praxou by mal základný plat, teda bez príplatkov za nadčasy, služby cez víkendy a sviatky, 5 812,80 eura. Oproti súčasnosti to predstavuje nárast o 3 206,90 eura.
„Nebavme sa len o platoch lekárov. My musíme riešiť aj platy sestier a iného personálu. Potrebujeme aj ďalšie zdravotnícke povolania, laborantov,či fyzioterapeutov. Ďalšie skokové zvýšenie platov by vyvolalo pnutie v systéme, máme aj sestry, máme aj pôrodné asistentky, laborantov. Musíme túto záležitosť riešiť komplexne,“ vyhlásil Lengvarský.
V rámci prvého cieľa memoranda sa vláda zaviazala, že nemocnice budú dostávať také platby, ktoré im pokryjú všetky náklady. Slúžiť na to má DRG systém, ktorý by sa mal naostro spustiť od roku 2024. Okrem toho vláda prisľúbila, že urobí všetky kroky, aby balík peňazí na zdravotnú starostlivosť v budúcom roku vzrástol o 0,3 percentuálneho bodu HDP.
Čo je DRG systém?
DRG (Diagnoses Related Groups) je klasifikačný systém. Tridsať rokov sa používa aj ako úhradový mechanizmus v nemocniciach. V skratke slúži na výpočet finančnej náročnosti liečby pacienta. Umožňuje zaradiť liečbu pacienta podľa demografických, diagnostických a terapeutických charakteristík. V tomto systéme je výška úhrady závislá od diagnózy pacienta. Špeciálne je vytvorený pre nemocnice a zdravotné poisťovne, ktoré by mali podľa neho vedieť, koľko liečba jednotlivého pacienta stojí. Slovensko od roku 2013 používa kópiu nemeckého systému, ktorý nereflektuje potreby slovenského zdravotníctva. V nekorektnom využívaní DRG systému je Slovensko podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou jediné v Európskej únii.
„Platy budeme mať porovnateľné s Českom. Stále sa aj tak rozpráva, že Česi sú na tom lepšie. Áno, sú, pretože investovali do zdravotníctva viac, nekradlo sa tam, urobili zmeny v systéme DRG, ktoré kopírujú vývoj cien. Nemocnice si zo svojho môžu dovoliť lepšie platiť personál. K tomu sa chceme dostať aj my,“ ozrejmil Lengvarský.
Šéf rezortu zdravotníctva aj naďalej verí, že v prípade platov dôjde k dohode, pretože Visolajský bol o nich rokovať s ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO). „K dohode nedošlo, pripravujú sa nejaké ďalšie varianty, tak uvidíme, aký bude postoj ministerstva financií,“ poznamenal Lengvarský.
Kedy je čas na paniku?
„Polovicu výpovednej doby máme za sebou, ale riešenia zo strany vlády neprišli žiadne,“ skonštatoval šéf lekárskych odborov Visolajský. Podotkol, že nerozumie, prečo vláda situáciu podceňuje a nekoná. Dodal, že sú aj naďalej ochotní dohodnúť sa, no potrebná je aj druhá strana. Pripomenul, že posledné stretnutie s premiérom sa uskutočnilo koncom augusta.
Visolajský zdôraznil, že viacerí lekári, ktorí podali výpovede, majú množstvo nevyčerpanej dovolenky. „Zatiaľ sme ju nezačali čerpať, lebo oddelenia by nefungovali,“ vysvetlil Visolajský s tým, že aj náklady pri uhrádzaní dovoleniek budú obrovské. „Riešenia, ktoré ponúkame, sú najlacnejšie,“ skonštatoval.
Ak by sa do decembra štát s nemocničnými lekármi nedohodol, zopakovala by sa situácia z roku 2011. Pred 11 rokmi zhodilo svoje plášte 1 100 lekárov. Pôvodne ich však výpovede podalo 2,4-tisíca. Vtedajšia vláda Ivety Radičovej tri dni po uplynutí lehoty 3. decembra v noci podpísala memorandum s Lekárskym odborovým združením./agentury/
X X X
Bývalý pracovník britského veľvyslanectva v Berlíne sa priznal k špionáži pre Rusko
David Ballantyn Smith sa priznal na súde v Londýne k špionáži pre Rusko. Brit, ktorý pracoval ako člen ochranky na britskom veľvyslanectve v Berlíne, sa na súde v Londýne priznal k špionáži pre Rusko. TASR o tom informovala na základe správy agentúry Reuters.
Davida Ballantynea Smitha (58), ktorý žil v nemeckom meste Postupim, úrady vydali do Británie po tom, ako ho v auguste 2021 zadržala nemecká polícia.
Smith sa priznal k tomu, že medzi októbrom a decembrom 2020 odovzdal informácie o britských zamestnancoch veľvyslanectva generálmajorovi Sergejovi Čuchurovovi, ktorého obžaloba označila za ruského vojenského atašé v Berlíne. Vinu priznal aj v prípade ďalších obvinení týkajúcich sa zhromažďovania informácií, ktoré by mohli byť „užitočné pre nepriateľa, konkrétne Rusko“. Patrí k tomu materiál „súvisiaci s prevádzkou a priestorovým usporiadaním britského veľvyslanectva v Berlíne“.
Brit sa k ôsmim obvineniam na základe zákona o úradnom tajomstve priznal 4. novembra, sudca však zrušil utajenie spisu až tento piatok. Podľa agentúry AP hrozí Smithovi až 14 rokov väzeni, aktuality.sk
X X X
Rusko sankcionovalo 200 občanov USA vrátane Bidenových súrodencov
Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že medzi 200 sankcionovanými osobami sú americkí zákonodarcovia a predstavitelia úradov, členovia ich rodín či predstavitelia spoločností a experti.
Rusko v piatok oznámilo, že zakázalo vstup do krajiny 200 občanom USA vrátane súrodencov prezidenta Joea Bidena i niektorých senátorov. Reaguje tým na sankcie Washingtonu zavedené voči Moskve. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že medzi 200 sankcionovanými osobami sú americkí zákonodarcovia a predstavitelia úradov, členovia ich rodín či predstavitelia spoločností a experti, ktorí sa zúčastňujú na „podpore rusofóbnej kampane“ a podporujú režim v Kyjeve, píše AFP.
K týmto osobám patria aj Bidenovi bratia James B. Biden a Francis William Biden, jeho sestra Valerie Bidenová Owensová, hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierrová a senátori Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová.
Na zoznam osôb so zákazom vstupu zaradili i manžela predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Paula Pelosiho, novinárku a expertku na Rusko Anne Applebaumovú a šéfredaktora portálu Politico Matthewa Kaminského.
Washington voči Moskve zaviedol sankcie pre ruskú inváziu na Ukrajine. Rusko už v odvete zakázalo vstup na svoje územie viac než 1000 americkým občanom vrátane hollywoodskych hercov Bena Stillera a Seana Penna, pripomína AFP.
X X X
Veľké fiasko pre Matoviča: OĽaNO pred bránami parlamentu. Prvú trojicu v prieskume uzatvárajú extrémisti
Podľa najnovšieho prieskumu volebných preferencií agentúry Median SK by voľby vyhrala strana Hlas s 18,6 percentami. Na druhom mieste by skončil Smer (14,2 %) a za ním Republika (11,8 %). OĽaNO by skončilo pred bránami parlamentu s menej ako piatimi percentami hlasov.
Rapídny pokles hnutia Igora Matoviča je obrovským prekvapením, šokujúci je aj nárast strany Republika. Odídenci od ĽSNS sa dlhodobo udržiavajú nad piatimi percentami, tento posun je však markantný. Spoločnosť sa čoraz viac radikalizuje, čo sa odráža aj na výsledkoch prieskumu.
OĽaNO pred bránami parlamentu
Do parlamentu by sa dostali strany Progresívne Slovensko (9,8 %), SaS (6,5 %), a KDH so Sme rodina by mali zhodne o 5,8 percenta. Za ľudí a kotlebovci by sa do parlamentu už štandardne nedostali. Hnutie Igora Matoviča, ktoré vo voľbách získalo vyše 25 %, by teraz so ziskom necelých štyroch percent cez brány parlamentu takisto nedostalo. Sulík výsledok prieskumu komentoval slovami, že je to daň za to, že si SaS udržala svoju tvár.
Prieskum robila agentúra Median SK pre RTVS. „Na treťom mieste máme hnutie Republika, ktoré v jednotlivých prieskumoch postupne rástlo. Avšak ten postup je tentokrát výraznejší – až na 11,8 %. Čo bádame z aktuálnej podpory, je to, že jednoducho narastá podpora strán, ktoré sú nacionálne populistické. Vidíme rast aj v prípade strán ĽSNS a SNS,“ uviedol analytik Michal Mislovič.
Podľa politológa Michala Cirnera je to aj potrestanie vinníkov letnej vládnej krízy a osobného sporu lídrov týchto strán Igora Matoviča a Richarda Sulíka. „Koalícia má vládnuť a nie tráviť čas aj verejnými hádkami, ktoré spoločnosť „otravujú“. Je to znamenie, že politici musia zniesť osobné nepohodlie a mali by pristupovať na kompromisy a nie sa zaťať a tvrdohlavo trvať na svojom. V politike by mal prevládať konsenzus a nie vyhrotené nezmieriteľné postoje,“ dodal. /agentury/
X X X
Bittó Cigániková: Nové voľby to Igorovi Matovičovi a jeho kolegom zrátajú
Parlamentný zdravotnícky výbor po odvolaní poslankyne Jany Bittó CIgánikovej (SaS) z postu predsedníčky povedie hnutie OĽaNO. Nateraz mu bude šéfovať jeho podpredsedníčka stala Anna Záborská (OľaNO), no funkciu by mal vraj obsadiť exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Šéf hnutia OĽANO Igor Matovič je presvedčený o tom, že strana SaS si sama odvolala svoju poslankyňu Janu Bittó Cigánikovú z postu predsedníčky. Na sociálnej sieti nazval Bittó Cigánikovú „tepšou“ a „vulgárnou zrúdou“. Neskôr status upravoval a následne sa za svoje slová ospravedlnil. „Je mi to ľúto a prosím ľudí, aby tento príklad nenasledovali,“ povedala.
X Ako po vašom odchode sa zmení fungovanie zdravotníckeho výboru?
Ja tam ďalej budem a budem zabezpečovať komunikáciu so sektorom. Toto nikto iný nezabezpečoval a potvrdili to aj odborníci zo sektora – riaditelia nemocníc, pacientske či zdravotnícke organizácie. Táto komunikácia im vyhovovala, pretože mohli okamžite reagovať k pozmeňujúcim návrhom. Som veľmi hrdá, že prepájam tento sektor a z tohto pohľadu sa to nezmení. Možno sa to ale zmení v tom, že bude väčšia snaha aby som nebola spravodajcom pri interrupčných zákonoch, kedy ja som mala právomoc určiť samú seba. No ja tam stále budem, budem sa pýtať otázky a verím, že kolegovia sú natoľko odborne zdatný, že mi na všetky budú vedieť odpovedať. Aj sa teším, že už to nebudem musieť byť ja, ale bude to pani Záborská. Dúfam, že bude mať dosť energie na to, aby tam trávila tie hodiny, ktoré som tam trávila ja.
X Je to isté, že vás nahradí pani Záborská? Spomínalo sa, že aj poslanec Krajčí mal zálusk o túto funkciu?
V tomto momente to je pani Záborská. Keď odíde predsedníčka, jej post preberá podpredsedníčka alebo podpredseda. Nimi sú pani Záborská a pán Valocký zo Smeru, ale nie je zvykom, že by post prebrala opozícia. Oni sa budú snažiť o to, aby podpredsedníčkou zotrvala pani Záborská, alebo ju vymenia za pána Krajčího. Ešte do toho môže zasiahnuť Sme rodina, ktorá to tu v skutočnosti riadi. Pani Šebová je totižto priechodná cez všetky spektrá.
x Ako vnímate včerajšie vysmievanie sa poslancov z hnutia OĽaNO, že neovládate matematiku a následné slová Igora Matoviča, ktorý vás nazval „vulgárnou zrúdou“?
Nechcem komentovať statusy, pretože to k ničomu neprispieva, no považujem to za mimoriadne zákerné a hlúpe. Ja ani nerozumiem, čo také som Igorovi Matovičovi spravila, že je takto osobný, ale tomu asi nerozumie nikto, na koho útočil. Celé to začalo preto, lebo mám iný názor na financovanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne a na predstavu, že by podľa nich mala byť len jedna zdravotná poisťovňa. Podľa mňa by to však malo fatálne dopady pre zdravotníctvo, pretože ak máte jeden štátny monopol riadený politickými nominantami, momentálne politickými nominantami OĽaNO, alebo v minulosti Smeru, tak nie tam v podstate nikto, kto by kontroloval hospodárenie. To považujem za katastrofu.
Ale celé sa to týka čisto odbornej veci a vtedy príde tento človek a začne útočiť, dehonestovať. Rozširuje nenávisť a nespokojnosť ľudí. Dáva latku komunikácie v spoločnosti niekam, kde určite nepatrí a je v tom podporovaný. Je mi to ľúto a prosím ľudí, aby tento príklad nenasledovali. Rozumiem, že sú nahnevaní a že ich to mrzí. Ja som tiež jeden zo sklamaných voličov tejto koalície. My sme tiež čakali, že bude zmena, že to bude inak a pozrite sa, ako to dopadlo. No kým je zle, ešte nie je koniec, koniec bude, až keď bude dobre. Počkajme si na novú príležitosť. Nové voľby to Igorovi Matovičovi a jeho kolegom zrátajú.
x Smer po troch volebných obdobiach zvolal mimoriadnu schôdzu ku kritickému stavu v zdravotníctve. Premiér to označil za absurdné, ako to vnímate vy?
Zostáva 20 dní, kedy začnú platiť výpovede od vyše dvetisíc nemocničných lekárov. Rozprávať o tom treba. My sme to už prerokovali na zdravotníckom výbore, teraz sa o to snaží Smer. A aj preto sme otvorili túto schôdzu, lebo to sú dvaja vinníci – Smer ktorý je tu 12 rokov a je do rovnakej miery zodpovedný za stav zdravotníctva a teraz si na tom idú robiť reklamu. Potom sa má k tomu vyjadrovať OĽaNO, ktoré je zodpovedné za to, že dohoda s odborármi neprišla. Heger aj Matovič sľubovali, že v lete budú vyriešené platy. Namiesto dohôd sa šéf lekárskych odborov háda s pánom Matovičom. Dvaja vinníci hľadajú riešenie, no mohli ho hľadať skôr./agentury/
X X X
Poslankyňa Marcinková: Kiska si s Kotlebom ani len za stôl nesadol. Koalícia s ĽSNS schvaľuje zákony
Skutočný dôvod odchodu Martina Klusa z SaS sa ukáže časom, hovorí poslankyňa strany. Odvolanie Jany Bittó Cigánikovej z funkcie šéfky zdravotníckeho výboru bola pomsta OĽaNO, hovorí poslankyňa SaS Vladimíra Marcinková.
Do parlamentu sa v roku 2020 dostala so stranou Andreja Kisku Za ľudí. Po rozkole ju opustila spolu so skupinou poslancov okolo Márie Kolíkovej. Neskôr sa pridala k poslaneckému klubu SaS. Členkou strany sa nestala.
V Národnej rade pôsobí ako predsedníčka výboru pre európske záležitosti.
X Do politiky ste vstupovali so stranou, ktorá mala ambíciu postaviť premiéra. Dnes spolupracujete s inou stranou a dokonca ste sa presunuli do opozície. Keď si to celé zrekapitulujete, stálo to za to?
Jednoznačne áno. Mnohé ciele, ktoré som si stanovila v právach žien či detí, sa mi podarilo naplniť. Napríklad právo na sprevádzajúcu osobu pri pôrode. Ale nebudem skrývať ani sklamanie z politickej reality, ktorú som pochopila, až keď som prešla voľbami a zažila som koalíciu a výmenu strany, s ktorou som prišla. To bolo pre mňa vytriezvením.
Hodnoty, s ktorými som do politiky išla, sa dosť prekrývali s hodnotami Andreja Kisku. Napríklad hrubá červená čiara voči fašistom a ľuďom, ktorí prišli do parlamentu s ĽSNS. Mám pocit, že tým, čo dnes koalícia robí, túto čiaru zotiera a legitimizuje fašistov v parlamente.
X Takže aj vaši bývalí kolegovia zo Za ľudí ako Juraj Šeliga či Jana Žitňanská?
Áno, mám pocit, že sa na tom podieľa aj strana Za ľudí. Mimoriadne ma to mrzí, pretože Andrej Kiska ešte ako prezident si s Marianom Kotlebom odmietol sadnúť čo i len za jeden stôl. Dnes sme v situácii, keď sme zistili, že pred pár mesiacmi Igor Matovič rokoval s Martinom Beluským z ĽSNS a dokonca zapracoval do návrhu zákona jeho pripomienky. Okrem toho prechádzajú kľúčové zákony s podporou ĽSNS.
X OĽaNO sa vtedy bránilo, že nešlo o návrhy kotlebovcov, ale o nápady, o ktorých sa uvažovalo už pred rokovaním s pánom Beluským.
S tým neviem súhlasiť, pretože aj pán Kotleba sa pochválil zmenami, ktoré nastali v zákonoch práve vďaka nemu a boli diskriminujúce voči deťom z najchudobnejších rodín, takže neviem súhlasiť s tým, že tam neboli zapracované ich pripomienky. Pozrime sa aj na dôchodkovú reformu, ktorá prešla s podporou tohto spektra.
To je niečo, čo som od tejto koalície nečakala a považujem to za veľmi nebezpečné. A súhlasiť sa nedá ani s tým, že podpora je akási náhodná. Boris Kollár sa predsa netají tým, že sa s nimi rozpráva, dokonca nevyvrátil ani to, že sa pán Taraba môže vyskytnúť na jeho kandidátke.
x Nedohnali ste ich k tomu tým, čo ste spravili?
Určite nie. Dokonca sme im dali veľmi štedrý čas na rozmyslenie. Som presvedčená, že politika, tak ako ju robí Igor Matovič, veľmi škodí tejto krajine. Demokracia nemôže stáť na šialených nápadoch jedného človeka a v momente, keď mu niekto oponuje, tak sa začne nevraživá kampaň a urážanie. Toto nie je zrelá politika.
X Aktuálne sa diskutuje o rozpočte. SaS ho zatiaľ odmieta podporiť. Mária Kolíková v nedeľu v relácii Na telo vyhlásila, že SaS je pripravená rokovať, no keď nedávno prišla pozvánka z ministerstva financií, SaS odmietla. Neprotirečia si tu slová so skutkami?
Rozumiem, že toto je jeden z pohľadov na situáciu, no je veľmi zjednodušený. My sme naše výhrady voči rozpočtu komunikovali už skôr, vyzývali sme, aby diskusie k rozpočtu medzi hlavnými predstaviteľmi SaS a koalície prebiehali predtým, než rozpočet predstavia. Tam od pána Hegera a od pána Matoviča neprichádzali pozvania na stretnutia.
A teraz po všetkých výhradách odbornej verejnosti a SaS prišla nejaká pozvánka od pána štátneho tajomníka Marcela Klimeka, ktorého si vážim, ale to nie je partner pre Richarda Sulíka. Politicky férové by bolo, že ak stoja o podporu SaS, aby takéto pozvanie prišlo od Eduarda Hegera alebo Igora Matoviča. Takéto komunikačné plátanie s takouto pozvánkou, ktorá bola prázdnym gestom, nič nerieši.
X Prečo to bolo prázdne gesto? Z tých slov Márie Kolíkovej sa mi nezdalo, že by tam boli nejaké dodatočné podmienky.
To bola reakcia na tú pozvánku. Tam nebolo povedané, že SaS nie je ochotná rokovať. Rokujeme kontinuálne, včera som k rozpočtu zvolala európsky výbor. Sedíme vedľa poslancov OĽaNO a bavíme sa. Za seba osobne poviem, že chcem podporiť rozpočet, o ktorom povedia zdravotníci, ekonómovia, ľudia zo školstva a rozpočtová rada, že je to dobrý rozpočet, ktorý treba podporiť.
Keď jedni povedia, že to, ako nastavili rozpočet pre zdravotníctvo, nepokryje ani len výdavky, to, ako nastavili rozpočet pre školstvo, nás vráti pred rok 2021 a nemyslí na infláciu, to sú pre mňa signály, že to, čo nám predložili, nie je férové. Rovnako tá rezerva, čo si tam necháva pán Matovič. Ak nevieme podrobne, ako bude využitá, je pre mňa bianco šekom na predvolebný rok na kampaň a nikto ma nepresvedčí o inom úmysle, ak to nebude rozpísané podrobne. Výhrady sú verejne známe a nevnímam veľký posun v uvažovaní koalície.
X Mali by si teda vypočuť výhrady z médií, urobiť korekcie a potom pozvať SaS na rokovanie?
Nie z médií. Predpokladám, že s Radou pre rozpočtovú zodpovednosť diskutujú aj inak. A sú tam viacerí partneri na rozpočet, s ktorými musia komunikovať. Rovnako my tu v parlamente sedíme každý deň, nie sme vo vákuu, že sa nás nevedia pýtať na názor.
X Prečo sa vám zdá podradné, že pozvánku posielal štátny tajomník?
Nemyslím si, že je to podradné, ale myslím si, že je to prázdne gesto, lebo on nie je zodpovedný za politické rokovania. Tak ako pán Klimek nesedí na koaličnej rade, tak nie je ani partnerom pre Richarda Sulíka v iných veciach, nemala by to byť ani teraz výnimka. Je to hra, ale nie je to reálny záujem o rokovania.
X Nebudete teda hlasovať za schválenie rozpočtu?
V tejto podobe určite nie.
X Vidíte priestor na dohodu do konca decembra?
Ak by prišiel rozpočet, ktorý by dokázala oceniť odborná verejnosť a zástupcovia školstva, zdravotníctva, sociálnych vecí, ktoré vnímam ako najkľúčovejšie oblasti, tam si viem predstaviť uvažovať o podpore.
X Na základe celej situácie sa otvára otázka predčasných volieb. Podporili by ste ich?
Nebudeme iniciovať predčasné voľby a v tomto momente by som ich nepodporila. Ale situácia sa každým dňom mení a chcem si ponechať slobodu reagovať na udalosti v čase. Tiež som si pred rokom nemyslela, že Igor Matovič bude rokovať s poslancom ĽSNS, uzatvárať s nimi dohody a stalo sa. Preto si v reakcii na túto vládu a na ich nepochopiteľné konanie, nechávam všetky dvere otvorené.
X Martin Klus nedávno opustil rady SaS s tým, že je to pre nezhody ohľadom predčasných volieb a krokov, ktoré k nim smerujú. Čo ste si pomysleli, keď ste sa o tomto jeho kroku dozvedeli?
Skutočný dôvod sa pri Martinovi Klusovi podľa mňa ukáže až časom. Embargo na rozdielne názory nie je pravda. Aj ja som mierne posunutá od jadra politiky SaS vzhľadom na to, že mojou hlavnou agendou je sociálna politika, napriek tomu bol môj názor vždy rešpektovaný. Dokonca aj v témach, pri ktorých sme nemali rovnaké postoje, vedela som mať zelenú kartu a hlasovať rozdielne.
X Toto je predsa len otázka, pri ktorej by sa zrejme žiadal jednotný postoj klubu, či už za, alebo proti.
V klube sme sa zatiaľ o predčasných voľbách detailne ani nebavili. Neviem, kde pán Klus k svojim záverom prišiel, lebo som nebola súčasťou diskusie, ktorá by priniesla nejaké rozhodnutie o postoji k predčasným voľbám. Preto mi dôvod jeho odchodu nedáva zmysel.
X Richard Sulík vyjadril špekuláciu, že Martin Klus dostane „teplé miestečko“ v Bruseli. Tiež si to myslíte?
Neviem sa k tomu vyjadriť, lebo neviem o nejakých možnostiach pre pána Klusa. Ale naozaj sa mi zdá, že tým, že odišiel z poslaneckého klubu SaS, tak práca poslanca pre neho nie je prioritou. Presadzovať zákony a hlavne pozmeňujúce návrhy sa dá len s podporou poslaneckého klubu.
X Keď SaS odchádzala z koalície, bol s tým stotožnený aj pán Klus?
Ja som nesedela nikdy na rokovaní, kde by bol aj pán Klus. On asi sedel na rokovaniach orgánov SaS. Ja členka SaS nie som, som iba v poslaneckom klube. Keď som sedela na poslaneckom klube, kde sme mali rokovania s Richardom Sulíkom o požiadavke odchodu Igora Matoviča z vlády, bola v tom absolútna jednota. Pre mňa to bolo tímové rozhodnutie.
X Parlament bude opäť rokovať o vyslovení nedôvery Romanovi Mikulcovi. Podporí SaS jeho odvolanie?
Keďže sme neprijali žiadne rozhodnutie, neviem, ako o tom v závere uvažujú kolegovia. Aj ja som formulovala výhrady voči práci pána ministra. Napríklad to, čo sa dialo na hranici po vypuknutí vojny, sa mi zdalo ako nezvládnuté. Na druhej strane, potom pod tlakom zapojil ľudí z mimovládneho sektora, ktorí sa tomu venujú. Takže pochopil svoje chyby.
X Takže vy osobne nepodporíte jeho odvolanie?
Dnes (10. novembra., pozn. red.) odvolali predsedníčku zdravotníckeho výboru Janu Bittó Cigánikovú pre jej pevné postoje v ochrane práv žien. V OĽaNO sa bránia tým, že sa na hlasovaní nezúčastnili. Ale ak by im naozaj išlo o to, aby nebola odvolaná, práve naopak by sa na ňom zúčastnili a boli by proti jej odvolaniu. Zjavne im ide o pomstu SaS.
Ja takto nekonám. Určite nebudem hlasovať za odvolanie pána Mikulca, aby som sa niekomu pomstila. Ukazuje sa, že pri výbere policajného prezidenta Hamrana urobil dobré personálne rozhodnutie, čo považujem za jeho prínos.
Urobil však aj chyby. Spomenula som nezvládnutú situáciu na hranici na začiatku vojny. Veľmi nešťastne sa zastavilo zatýkanie podozrivého, keď dal pokyn policajnému prezidentovi Kovaříkovi. Podozrivé sú zákazky pre firmu, ktorá robila pre OĽaNO kampaň, aj zákazka nemocnice ministerstva vnútra pre firmu, v ktorej robil v minulosti brat pána Mikulca. Mám pochybnosti aj o jeho fungovaní vo vojenskom spravodajstve. Toto všetko sú aspekty, ktoré zvážim pri svojom rozhodnutí.
X Budete kandidovať ešte niekedy v parlamentných voľbách?
Nemám na to odpoveď, pretože som v šiestom mesiaci tehotenstva. Počas mandátu poslankyne porodím druhé dieťa. Ako poslankyňa de facto nemám možnosť ísť na materskú, pretože náš rokovací poriadok takúto situáciu nepozná. Keby som išla, parlament by mal len 149 poslancov, neprišiel by za mňa náhradník a súčasne by som stratila hlasovacie právo.
Takže pri tesných hlasovaniach by mohol ten jeden hlas chýbať, ako napríklad pár dní po mojom pôrode, keď sa hlasovalo o sprísnení potratov. Vtedy som tu sedela a hlasovala. Nebudem klamať, že to bola pre mňa bolestivá skúsenosť, a keby to bolo v rokovacom poriadku ošetrené, na tých pár týždňov alebo mesiacov po pôrode by som uprednostnila byť s dieťaťom a pustila za seba do parlamentu náhradníka, ako to je v iných európskych krajinách.
Stále som neurobila rozhodnutie, ako sa zariadiť pri druhom dieťati, lebo skúsenosť po prvom pôrode bola pre mňa traumatizujúca. Zvažujem preto aj prestávku v politike.
X Ak sa rozhodnete pre pokračovanie v politike, budete kandidovať len za SaS?
Nomináciu od SaS by som v prípade, že budem v politike pokračovať, prijala. V tomto momente si neviem predstaviť kandidovať za inú stranu.
X Špekuluje sa o spolupráci s Luciou Ďuriš Nicholsonovou, s ktorou pripravujete spoločný podcast. Ona zároveň hovorí o tom, že pracuje na novej strane. Ste toho súčasťou?
Nie, s pani Ďuriš Nicholsonovou nechystám žiadny politický projekt. Máme podcast, z ktorého sa teším a som vďačná, že ma k tomu prizvala. Ale nebavíme sa spolu o politickej budúcnosti.
X A ona teda na niečom sama pracuje?
Myslím si, že áno, lebo neskrývala ambíciu dať dokopy ľudí, ktorí majú v politike čo povedať, ale ako ďaleko s touto myšlienkou pokročila, neviem, aktuality.sk
X X X
Eurokomisárka Jourová: Zo Slovenska mám dnes zmiešané pocity. Rozvrat právneho štátu tu ale nie je, odkazuje Ficovi
Sme čoraz viac netolerantní a nenávistní. Ukazuje to vražda Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha pred barom Tepláreň a najmä reakcia veľkej časti spoločnosti a politikov. Mieru akou je Slovensko postihnuté nenávisťou a netolerantnosťou prirovnáva podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová k horúčke, ktorou trpí celá Európa.
Naša krajina sa oproti zvyšku EÚ vymyká mierou akou sa v spoločnosti uplatnili dezinformácie. „Práve teraz je tá situácia z hľadiska ruskej vojnovej propagandy na Slovensku najvážnejšia. Intenzitou tých kampaní sa ani nedá porovnávať, napríklad s Francúzskom,“ tvrdí Věra Jourová. Podpredsedníčka Komisie nesúhlasí s tvrdením šéfa Smeru, expremiéra Roberta Fica, že je u nás rozvrat právneho štátu a najhoršia situácia v tejto oblasti v Európe. Čo mu ešte odkázala? Prečo je na mieste byť pri sledovaní ďalšieho vývoja u nás aj v Európe ostražitý? Čo Slovákom bráni byť otvorenejší pokroku v zrovnoprávnení párov z LGBTI+ menšiny? Je podľa nej ohrozené čerpanie európskych peňazí z plánu obnovy, kvôli posunu v reforme justície?/agentury/
X X X
Dozvie sa o vyjadreniach Oroscha pápež? Kritici chcú kontaktovať Vatikán
Štát financuje cirkvi, no pokiaľ priamo neporušujú zákon, nevie postihovať jej predstaviteľov. Nedávne výroky trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, ktorý spochybňoval nevinu dvoch zavraždených mužov pred bratislavským LGBTI+ podnikom Tepláreň, nezostali bez povšimnutia predstaviteľov štátu. Odsúdila ich prezidentka, premiér i ministerka kultúry.
Cirkvi a náboženské spoločnosti nie sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry. Takže neriadi a ani neusmerňuje ich činnosť.
„Pokiaľ ich pôsobenie nie je v rozpore so zákonom, ministerstvo kultúry nemá možnosť ich postihovať. Ako ústredný orgán pre vzťahy s cirkvami s nimi však aktívne komunikujeme aj pri takýchto citlivých témach,“ uviedla pre Aktuality.sk na margo vyjadrení Oroscha hovorkyňa ministerstva kultúry Zuzana Viciaňová.
Spochybňovanie neviny
V obežníku Jána Oroscha kňazom Trnavskej arcidiecézy sa objavilo spochybnenie neviny obetí útoku na Zámockej ulici Bratislave.
Uviedol v ňom, že vražda ho zasiahla a vrah bol podľa neho plný nenávisti. Na druhej strane napísal, že mu prekáža spojenie „nevinné obete“.
Argumentoval tým, že sa nedozvedel o ich možnej drogovej závislosti či o „zo strany veriacich právom videnom – nemravnom konaní“.
Taktiež arcibiskupa zaujímalo, koľkokrát bola v Teplárni protidrogová akcia a policajné kontroly, lebo v opačnom prípade by sa to podľa jeho výrokov mohlo považovať za „homofóbne konanie“.
Voči Oroschovi sa ohradila polícia. Podľa nej sa v jeho vyjadreniach nachádzajú časti, ktoré „hrubo manipulujú s teroristickým útokom na Zámockej ulici, stigmatizujú dve nevinné obete a popierajú kresťanskú vieru, ktorej je arcibiskup oficiálnym predstaviteľom“.
Oroschove opytovacie vety podľa polície slúžia na spochybňovanie obetí. „To je štandardná kreatívna technika manipulátorov, ktorí svoje skutočné myšlienky schovávajú pod otázky,“ doplnila.
Biskupi sa najskôr nechceli vyjadrovať
Po zverejnení obežníka v médiách sa Konferencia biskupov Slovenska (KBS) k slovám Oroscha nechcela vyjadrovať. Každý biskup podľa nej zodpovedá za svoje vlastné názory a zdôraznila, že išlo o interný obežník.
Na zaujatie stanoviska následne KBS vyzvala ministerka kultúry Natália Milanová. Text arcibiskupa označila „za prejav absolútneho nepochopenia, krutosti, konšpiračnej manipulácie a šírenia dezinformácii“.
Orosch sa následne ospravedlnil rodinám obetí. „Dotkol som sa, opakujem nie verejne, ale interne, otázky vnútornej nevinnosti, keďže všetci sme hriešni,“ reagoval tiež. Pripomenul, že obežník nepísal verejnosti ako pastiersky list.
KBS po naliehaní ministerky Milanovej napokon prehodnotila svoj postoj. Predseda biskupov Bernard Bober sa „za vzniknuté nedorozumenie“ ospravedlnil. Zároveň sa Oroschovi poďakoval za jeho „vyslovenie ľútosti“.
Katolíci spustili petíciu
Biskupov do diecézy menuje dekrétom pápež. Ale štát pri ich kontroverznom konaní nijakým spôsobom neupozorňuje Vatikán. Týka sa to aj ministerstva zahraničných vecí. Pri jednotlivých problémoch si napríklad predvoláva veľvyslancov iných štátov „na koberček“.
„Ide o vnútroštátnu záležitosť týkajúcu sa vyjadrení cirkevného hierarchiu v SR, ktorá nespadá do gescie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR – aj keď si plne uvedomujeme jej vysokú spoločenskú citlivosť, na ktorú už o. i. poukázal aj predseda vlády SR,“ odpísal nám Komunikačný odbor rezortu slovenskej diplomacie.
Vatikánsku nunciatúru v Bratislave chcú však osloviť iniciátori petície katolíkov s názvom Arcibiskup Orosch nehovorí v našom mene. Podľa nich obete z Teplárne sugestívnymi otázkami zneucťuje. Doteraz ju podpísalo viac ako 3-tisíc ľudí.
Stretnutie prezidentky s vatikánskou „dvojkou“
Kontaktovať pápeža sa pokúsil aj bývalý minister medzinárodných vzťahov Pavol Demeš. V liste Františkovi napísal, že ak by to Orosch „ustál, spôsobilo by to prepad dôvery v celú cirkev“.
„Bolo by veľmi potrebné, aby tento pán urobil going out a urýchlene opustil stolec v Malom Ríme. Pevne verím, že Vy s pomocou apoštolského nuncia na Slovensku, by ste nám v tom mohli pomôcť a posmelíte v tomto smere k odvahe aj našich otcov biskupov,“ napísal na sociálnej sieti.
„Môj list pápežovi mal na Facebooku mimoriadnu odozvu a vyvolal veľkú diskusiu. Poslal som ho aj nášmu veľvyslancovi pri Svätej stolici. Predpokladám, že sa ako vox populi dostane aj do Vatikánu. Netrúfam si ale povedať, či aj priamo pápežovi Františkovi. No jeden nikdy nevie,“ odpísal nám.
Bývalý politik a disident František Mikloško v podcaste Aktuality.sk poznamenal, že odvolávanie biskupov je internou vecou Vatikánu.
Je otázne, či sa kritika dostane až k pápežovi. O udalosti okolo arcibiskupa Oroscha sa mohla zmieniť aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá na klimatickom summite v Egypte diskutovala s vatikánskym sekretárom Pietrom Parolinom.
„Pani prezidentka v rozhovore so štátnym sekretárom Vatikánu hovorila o situácii na Slovensku v širšom kontexte, vrátane aktuálnej atmosféry po homofóbnej vražde na Zámockej ulici v Bratislave,“uviedol pre Aktuality.sk riaditeľ odboru komunikácie prezidentskej kancelárie Jozef Matej, aktuality.sk
X X X
Odvolanie Bittó Cigánikovej rozvírilo vody. Mikulec sedí na vratkej stoličke, postoj SaS bude kľúčový
Niet pochýb o tom, že minister vnútra Roman Mikulec je najčastejšie odvolávaným ministrom v histórii Slovenska. Z desiatich pokusov zatiaľ šéf vnútra čelil siedmim odvolávaniam, dve vzali späť a jedno ho ešte čaká. Všetky pokusy inicioval Smer s podporou nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu, ale aj Hlasu a Republiky. Šéf Smeru Robert Fico čaká, kedy bude jeho politický lov úspešný. Opozícia tentoraz uviedla ako dôvod nezvládnutú situáciu na hraniciach. V pohraničných mestách sa kvôli tomu podľa slov Fica „povaľujú stovky nelegálnych migrantov“.
Spočiatku mal Mikulec miesto isté, teraz sa pod ním môže zatriasť stolička. Postoj SaS zatiaľ nie je istý a poslanci hnutia Sme rodina už v minulosti hlasovali za jeho odvolanie, aj keď ide o koaličného ministra.
Podľa Juraja Krúpu (SaS) by mal Mikulec odstúpiť, lebo nezvládol situáciu na hraniciach.
Snahy opozície o zvrhnutie tejto vlády trvajú prakticky od začiatku volebného obdobia tejto vlády. Nikto nečakal, že líder Smeru bude v opozícii len tak ticho sedieť. Keď sa však polícii rozviazali ruky a otvorili sa viaceré veľké kauzy ako Mýtnik, Očistec, Dobytkár, Božie mlyny či Judáš, začali sa zatýkať sudcovia a vyšetrovať rozsiahla korupcia a systém prerastený „našimi ľuďmi“, čoraz častejšie sa do hľadáčika Smeru dostával minister vnútra Roman Mikulec. Dôvodom na prvé odvolávanie v júni minulého roka boli kajúcnici , ktorí podľa Fica svoje výpovede schválne koordinovali. Vtedy ho podržalo OĽaNO, SaS, Za ľudí a čiastočne aj hnutie Sme rodina, keďže desiati poslanci vrátane Borisa Kollára sa zdržali.
Vratkú stoličku ovláda najmä SaS…
Pri ďalších odvolávaniach sa nabaľovali ďalšie dôvody, ktoré dali opozícii vietor do plachiet. K tým hlavným patrili podozrenia z korupcie a úplatku pre Mikulca vo výške 100-tisíc eur, prípad vyšetrovateľky Úradu inšpekčnej služby Diany Santusovej, zrušenie obvinenia exšéfovi SIS Vladimírovi Pčolinskému či pochybné prideľovanie štátnych zákaziek rôznym firmám vrátane firmy, v ktorej figuroval Mikulcov brat. Smer dlhodobo tvrdí, že nezvláda riadenie svojho rezortu, aj preto sa ministra vnútra pokúsi odvolať už ôsmykrát. K Ficovi sa svojimi podpismi pridali kuffovci, Hlas aj Republika. Dôvodom je nezvládanie aktuálne migračnej krízy.
„Za toto imigračné eldorádo, za toto ohrozovanie Slovenska nie je zodpovedný nikto iný ako prispatý minister Mikulec,“ povedal šéf Republiky a europoslanec Milan Uhrík. „Minister vnútra a jeho nominanti vo vedení Policajného zboru sú zodpovední za súčasnú situáciu ohľadom migrácie. Nezvládajú ju od začiatku,“ povedala podpredseníčka Hlasu a exministerka vnútra Denisa Saková. Fico situáciu označil za úplné zlyhanie štátu. „Máme čakať, kým budú znásilnené nejaké slovenské dievčatá?“ vykrikoval Fico na tlačovke. Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana je Mikulcovo odvolávanie za nezvládnutie migračnej krízy absurdné. Šéf vnútra napriek rastúcej kritike nečinnosť odmieta.
Vtedy využívali strach a obavy obyvateľstva z migrantov. Je to téma, ktorú pravidelne zneužívajú pravicovo-extrémistické a populistické subjekty, a vyzerá to tak, že Smer sa k nim minimálne mentálne približuje.Radoslav Štefančík, politológ
Fico využíval tému migrácie pred siedmimi rokmi, a iné to nie je ani dnes. „Vtedy využívali strach a obavy obyvateľstva z migrantov. Je to téma, ktorú pravidelne zneužívajú pravicovo-extrémistické a populistické subjekty, a vyzerá to tak, že Smer sa k nim minimálne mentálne približuje,“ povedal pre Pravdu politológ Radoslav Štefančík. „Keďže počet migrantov rastie, využili to a naháňajú na tom politické body,“ uviedol. Aj vláda považuje tento návrh za politicky motivovaný. Je to teda politický lov na ministra vnútra alebo sú dôvody reálne? „Je jasné, že Smer bude robiť všetko pre to, aby sa Mikulca zbavil z dôvodu aktivít NAKA a bude pritom argumentovať aj jeho chybnými krokmi, za ktoré už mal dávno byť odvolaný,“ povedal pre Pravdu politológ Juraj Marušiak.
Mikulec čelil siedmim pokusom o odvolanie
jún 2021(kajúcnici) – za 53/proti 72, júl 2021(korupcia, Santusová) – za 52/proti 69, august 2021(zneužívanie právomoci verejného činiteľa) – vzaté späť, september 2021 (zrušenie obvinenia exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského) – vzaté späť, september 2021 (dôvody ostávajú) – chýba hlasovanie, február 2022(obvinenie elitných vyšetrovateľov NAKA, ktorí si podľa nahrávky mali údajne vymýšľať trestnú činnosť) – za 50 (aj Sme rodina – A. Pčololinská a P. Pčolinský)/proti 62 (aj SaS), marec 2022(ukrajinskí utečenci), za 46/proti 51, apríl 2022(zasahovanie ministra vnútra do prebiehajúcich živých trestných konaní) – za 53/proti 58, september 2022(Nemocnicu sv. Michala má strážiť firma, v ktorej do roku 2020 figuroval Mikulcov brat) – za 58/proti 48, november 2022– migračná situácia na hraniciach
Populistické výkriky a vytĺkanie politického kapitálu z témy migrácie nie sú pri Smere či extrémistoch, ale ani pri Hlase ničím novým. Oveľa prekvapujúcejší bol však postoj koalície pri septembrovom odvolávaní. Počas prvej obhajoby presvedčil 72 poslancov z celkovo 135 prítomných. To sa však postupom času menilo. Pri poslednom pokuse o zosadenie Mikulca hlasovalo prvýkrát viac poslancov za jeho odvolanie než proti nemu. Dôvodom je čoraz viac pochybností na strane hnutia Sme rodina, ale aj na strane liberálov, ktorí už nie sú súčasťou koalície. Kollárovci sa zdržiavali pri hlasovaní už od začiatku, no vo februári boli za dvaja a v septembri až štyria z nich boli za. Aj keď išlo o porušenie koaličnej zmluvy, Sme rodina sa to znova prepieklo. OĽaNO to jednoducho rešpektovalo. Ak by sa to týkalo strany SaS, bol by oheň na streche.
Líder hnutia Boris Kollár tento týždeň v parlamente povedal, že ako koaličné hnutie síce nemôžu hlasovať za, no nemôže garantovať, že niektorí jeho poslanci dodajú hlasy. Zdá sa, že Mikulec má podporu už len poslancov OĽaNO, aj keď Peter Kremský a Kristián Čekovský sa naposledy zdržali, a troch poslancov Za ľudí. Poslanecký klub SaS sa nerozhodol.
„Ešte rokujeme, stretneme sa tesne pred hlasovaním,“ povedala šéfka klubu Anna Zemanová pre Pravdu. Poslanci však vo štvrtok podvečer v tajnom hlasovaní odvolali Janu Bittó Cigánikovú z postu šéfky zdravotníckeho výboru. Za jej odvolanie bolo 67 z 91 prítomných poslancov, teda potrebná nadpolovičná väčšina. SaS sa k jej odvolaniu aj k mimoriadnej schôdzi vyjadria dnes doobeda. Aj keď podľa Zemanovej odvolávanie Bittó Cigánikovej a odvolávanie Mikulca „nemajú priamy súvis“, nie je vylúčené, že to bude mať vplyv na rozhodnutie SaS o podpore Mikulca.
Po odvolaní Bittó Cigánikovej sa však strhla lavína kritiky voči SaS. OĽaNO sa totiž hlasovania nezúčastnilo, podľa ich slov sa nechceli mstiť. Ak by sa nezúčastnila ani SaS, poslankyňa by ostala na čele výboru. SaS nemuseli vedieť, že tak OĽaNO spraví. Igor Matovič to však hneď využil, aby ich zosmiešnil a Bittó Cigánikovú opäť nazval tepšou. OĽaNO však dúfa, že toto gesto dobrej vôle, ktoré môže Matovič svojím statusom narušiť, im pomôže udržať Mikulca na čele ministerstva vnútra. Sulík uviedol, že aktuálnej schôdze sa nezúčastnia. Minister vnútra Mikulec však podľa neho nie je dobrým šéfom rezortu. „Nezúčastníme sa, lebo ten parlament nemá zasadať a ak sa stane to, že bude hlasovanie odsunuté na 29. novembra, včas sa vyjadríme,“ povedal. Sulík tvrdí, že na budúci týždeň, keď sa má schôdza k odvolávaniu Mikulca uskutočniť, majú poslanci naplánované pracovné cesty a rokovania v parlamentných výboroch. „Odsunutie schôdze na budúci týždeň je lacný, úbohý trik. Rátajú s tým a dúfajú, že tu nebude dostatok poslancov,“ myslí si Sulík. Ak sa poslanci SaS rozhodnú hlasovať za Mikulcovo odvolanie a hlasmi prispeje aj Sme rodina, minister vnútra skončí.
Zapojil sa aj Žilinka
Nepriamo sa do toho vložil aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý sa pred pár dňami vyjadril na svojom oficiálnom profile na sociálnej sieti dosť záhadne. Prišlo to v čase opätovného preberania sa opozície a kauzy únosu Vietnamca. Prvý námestník GP SR Jozef Kandera má preveriť, či pri kontrole slovenských hraníc pred nelegálnou migráciou nedošlo k zneužitiu právomoci verejného činiteľa. Žilinka tak zrejme nepriamo narážal práve na ministra vnútra, no nič bližšie nekomentoval. Mikulec je rád, že to šéf GP prešetrí a rezort bude maximálne súčinný.
„Generálny prokurátor vstúpil na tenký ľad. On z titulu svojej funkcie nemá vstupovať do politického boja. Zo strany Smeru išlo o čisto politickú záležitosť, snahu o využitie existujúcej témy, pri Žilinkovi je však namieste uvažovať, či nemá byť odvolaný,“ zhodotil Štefančík. Podľa Marušiaka však prokuratúra má na takéto vyšetrovanie právo. „Na druhej strane Žilinka nepomenoval, čo vlastne chce preverovať, takže možno to interpretovať aj ako politické gesto, súčasť jeho konfliktu so súčasnou vládnou garnitúrou,“ dodal./agentury/
X X X
Matovič hovorí o Cigánikovej ako o zrúde, Sulík o Krajčim a Záborskej ako o cholere a rakovine
Urážky medzi bývalými členmi vládnej koalície sa stupňujú. Igor Matovič aj Richard Sulík pourážali svojich bývalých kolegov.
Na tlačovej besede SaS Richard Sulík na otázku, či by Marek Krajčí bol lepším šéfom zdravotníckeho výboru ako Anna Záborská, odpovedal:„No viete čo, to je tak, že keď si mám vybrať medzi cholerou a rakovinou, tak ostanem radšej zdravý,“ povedal Sulík.
Poslanci OĽaNO mu odpovedali statusom na sieti Facebook: „Prirovnať Mareka Krajčího a Annu Záborskú k cholere a rakovine dokáže iba veľmi zlý človek. Pán Sulík, toto je vaša vizitka!“
Igor Matovič sa zase k poslankyni Jane Bittó Cigánikovej vyjadril vo štvrtok. Strana SaS si sama odvolala svoju poslankyňu z postu predsedníčky parlamentného zdravotníckeho výboru. Je o tom presvedčený šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý na sociálnej sieti nazval poslankyňu Cigánikovú tepšou a vulgárnou zrúdou.
Neskôr urážky zo statusu stiahol a pridal takéto ospravedlnenie: „P.S. Plný radosti zo spravodlivosti som sa nechal uniesť a Janu som v tomto statuse najprv nazval parlamentnou prezývkou. Napriek tomu, čo si o nej mnohí myslíme, sa to asi nepatrí. Ospravedlňujem sa.“
„Keď mi naši poslanci z OĽaNO povedali, že nebudú mať krvavé oči – ukážu gesto voči SaS a nezúčastnia sa hlasovania o odvolaní Cigánikovej, povedal som si, že frajeros. Podržať tak neschopnú vulgárnu zrúdu, to chce fakt tonu pokory a sebazaprenia. Prišla voľba. A výsledok? Zúčastnilo sa 91 poslancov a z toho 67 za odvolanie. Takže odvolaná. Lenže úplná krása je skrytá v pravidlách – ak by sa voľby nezúčastnilo 20 SaSkárov, voľby by boli neplatné a tepša by naďalej bola šéfkou zdravotníckeho výboru,“ napísal Matovič.
Matovič nechápe, ako sa niekto môže roky hrať na fachmana v matematike a neovláda ani jej základy. „Ale možno je to všetko inak. SaSkári Janu sami neznášajú a predpokladať, že sú všetci takí neschopní, je trochu naivné. A tak ešte reálnejší môže byť scenár, že ju úmyselne potopili vlastní, aby im už nerobila hanbu v tak dôležitej pozícii,“ konštatoval Matovič./agentury/
X X X
Polícia preverí financovanie kampane kandidáta na primátora Rudolfa Kusého
Polícia preverí financovanie volebnej kampane neúspešného kandidáta na primátora Bratislavy Rudolfa Kusého. V piatok to potvrdil policajný prezident Štefan Hamran.
Mimoparlamentné hnutie KDH a Kusý, ktorý je dosluhujúcim starostom bratislavského Nového Mesta, mali podľa Denníka N v kampani utajiť sponzorov. Líder KDH Milan Majerský v rozhovore pre denník uviedol, že Kusý na kampaň dostal aj peniaze od darcov, ktorých nevidno na transparentných účtoch strán. Na Kusého účte sa objavilo 80-tisíc eur od KDH, ktoré však podľa Majerského neboli peniaze hnutia.
Kusý v septembri pre TASR deklaroval, že financovanie jeho kampane je transparentné. „Celá moja kampaň je financovaná prostredníctvom transparentných účtov politických strán, ktoré podporili moju kandidatúru,“ uviedol s tým, že informácie sa dajú ľahko overiť. Taktiež tvrdil, že čerpanie finančných prostriedkov následne prebieha v súlade so zákonmi a predpismi SR.
V októbrových spojených samosprávnych voľbách Kusého podporovali strany a hnutia Sme rodina, KDH, Za ľudí, Dobrá voľba a Umiernení, Aliancia. Neskôr sa k ním pridal aj Hlas-SD. V boji o post bratislavského primátora skončil druhý so ziskom 27,72 percenta hlasov. Funkciu primátora hlavného mesta obhájil Matúš Vallo, ktorý vo voľbách získal 60,20 percenta hlasov./agentury/
X X X
Holandská vláda oznámila, že na žiadosť OSN povolí vývoz 20 000 ton hnojiva z Ruska do Malawi.
Loď s nákladom uviazla v prístave v Rotterdame kvôli sankciám, ktoré Západ uvalil na Rusko za napadnutie Ukrajiny. S odvolaním sa na vyhlásenie holandského ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra Reuters.
Zásielka hnojiva je určená pre africké Malawi v rámci svetového potravinového programu. „Predmetné hnojivo bolo zmrazené, pretože s ruskou spoločnosťou, ktorá je jeho vlastníkom, je spojená sankcionovaná osoba,“ uviedlo ministerstvo bez toho, aby firmu vymenovalo. Obilia a hnojív sa protiruské sankcie Európskej únie netýkajú.
OSN po prvý raz požiadala o uvoľnenie zásielky koncom októbra, teraz tiež dohliadne na jej dodanie na miesto určenia. Podmienkou uvoľnenia je dohoda, že sankcionovaná spoločnosť na predaji hnojiva nič nezarobí.
Na začiatku novembra ruská firma Uralchim-Uralkalij uviedla, že v rámci humanitárnej pomoci pošle do Afriky 240 000 ton hnojív zablokovaných v európskych prístavoch. Prvá zásielka mala mieriť práve do Malawi. Firma uviedla, že o povolení vývozu rokuje s OSN, informovala agentúra TASS.
X X X
Muž, ktorý pracoval ako člen ochrany britského veľvyslanectva v Berlíne, sa na súde v Londýne priznal ku špionáži pre Rusko.
Uviedol, že osobné údaje zamestnancov ambasády a ďalšie tajné informácie odovzdal ruskému vojenskému atašé v Berlíne. Za osem previnení mu hrozí až 14 rokov väzenia, uviedla agentúra AP.
David Ballantine Smith (58) žil v nemeckej Postupimi a pracoval ako člen ochrany na britskej ambasáde v Berlíne osem rokov. Podľa prokuratúry Smith pociťoval náklonnosť k Rusku a nenávisť k Británii. Smitha nahnevalo, že veľvyslanectvo vyvesilo dúhovú vlajku na podporu sexuálnych menšín, cituje prokuratúru AP.
Smithov obhajca výklad motivácie prokuratúrou spochybňuje. Smithove dôvody boli podľa právnika odlišné, ale žiadne konkrétne neuviedol, píše Reuters.
Nemecká polícia Smitha zatkla v auguste 2021, úrady ho vydali do Británie tento rok v apríli. K vine sa Smith pri výpovedi pred súdom priznal minulý týždeň, do dneška sa ale na spis vzťahovalo utajenie, píše AP. Hlavné vypočutie sa začne vo februári 2023.
X X X
Ukrajina sľúbila, že si vezme od Ruska späť všetky anektované územia vrátane polostrova Krym na juhu krajiny. Ako referuje spravodajský web BBC, povedal to ukrajinský poradca v otázkach obrany Jurij Sak. Krym bol protiprávne anektovaný Ruskom v roku 2014. „Oslobodíme našu zem a obnovíme ukrajinské územie v rámci medzinárodne uznaných území, ktoré zahŕňajú Krym,“ povedal Sak pre BBC.
„Som presvedčený, že naše vojenské plánovanie bude stále na dobrej úrovni ako v Kyjive, Černihive, Charkive a teraz v Chersone,“ dodal.
X X X
Z ruského zajatia sa do vlasti vrátilo 45 ukrajinských vojakov, oznámil šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak, podľa ktorého Rusi pri tejto príležitosti odovzdali tiež dve mŕtve telá. Výmena zajatcov sa podľa ruských zdrojov odohrala v pomere jeden za jedného, no Moskva sa k výmene ešte oficiálne nevyjadrila.
„Práve sa skončila ďalšia výmena (zajatcov), domov sa vrátilo 45 ukrajinských obrancov, a to znamená, že celkovo sa od začiatku rozsiahlej ruskej agresie vrátilo domov v dôsledku výmen 1 182 Ukrajincov. Na ďalších výmenách sa pracuje, “ oznámil hovorca armádnej rozviedky Andrij Jusov. Zdôraznil, že o oslobodenie svojich vojakov zo zajatia sa stará viac Ukrajina ako Rusko.
Teraz sa zo zajatia vrátilo 45 bojovníkov a poddôstojníkov z jednotiek mechanizovanej pechoty, do zajatia sa dostali na východe Ukrajiny. Po oslobodení budú potrebovať dlhší čas, aby sa zotavili, niektorí z nich ešte majú nezahojené zranenia, dodal hovorca rozviedky.
X X X
Na Ukrajine je potrebné čo najskôr dosiahnuť prímerie, rokovania a mier. Zhodli sa na tom v piatok v uzbeckom Samarkande predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré pre agentúru MTI poskytol Orbánov hovorca Bertalan Havasi, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Orbán sa v Uzbekistane stretol s Erdoganom na deviatom summite Turkickej rady, pričom obaja označili summit za úspešný. Predseda maďarskej vlády podčiarkol, že sa nevzdávajú cieľov vzájomnej maďarsko-tureckej spolupráce, a to ani napriek situácii spôsobenej vojnovou krízou.
„Zaviazali sme sa posilňovať bilaterálne obchodné a hospodárske vzťahy. Budeme pokračovať v spolupráci vo vojenskom priemysle a máme záujem rozšíriť ju aj o nové oblasti,“ povedal Orbán. Erdogan vyhlásil, že Turecko zostane spoľahlivým zázemím pre energetickú bezpečnosť Maďarska aj v budúcnosti.
Členmi Turkickej rady sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan. Maďarsko má v tejto rade štatút pozorovateľa.
X X X
Ministri zahraničných vecí krajín EÚ budú rokovať o ďalších sankciách voči Iránu
Sankcie by sa týkali pomoci Moskve zo strany Iránu vo vojne na Ukrajine, ale aj porušovania ľudských práv, ku ktorému dochádza v iránskych mestách, povedal litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis.
Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ budú v pondelok v Bruseli diskutovať o uvalení ďalších sankcií na Irán za násilné potláčanie protivládnych protestov a za podporu Ruska vo vojne proti Ukrajine. V piatok v Berlíne to uviedol litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Landsbergis dodal, že sankcie by sa týkali pomoci Moskve zo strany Iránu vo vojne na Ukrajine, ale aj porušovania ľudských práv, ku ktorému dochádza v iránskych mestách.
Nemenovaný vysoký predstaviteľ EÚ pre AFP potvrdil, že šéfovia diplomacií EÚ na pondelkovom stretnutí pravdepodobne prijmú sankcie za potláčanie protestov vyvolaných smrťou 22-ročnej Kurdky Mahsy Amíníovej, ktorá prišla o život po zadržaní iránskou mravnostnou políciou.
Zmienený diplomat pod podmienkou zachovania anonymity uviedol, že na sankčný zoznam EÚ bude pridaných zhruba 30 mien.
Európska únia už zaviedla sankčné opatrenia voči Iránu 17. októbra. Vzťahujú sa na 11 osôb a štyri iránske organizácie vrátane mravnostnej polície. Ich súčasťou je zákaz vstupu na územie EÚ a zmrazenie ich aktív.
Podľa predstaviteľa EÚ by mali ministri na stretnutí diskutovať aj o dodávkach bezpilotných lietadiel z Iránu do Ruska.
Irán v sobotu po prvý raz priznal, že Rusku dodával bojové drony, trval však na tom, že jeho spojencovi boli dodané ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu.
X X X
Veľké fiasko pre Matoviča: OĽaNO pred bránami parlamentu. Prvú trojicu v prieskume uzatvárajú extrémisti
Podľa najnovšieho prieskumu volebných preferencií agentúry Median SK by voľby vyhrala strana Hlas s 18,6 percentami. Na druhom mieste by skončil Smer (14,2 %) a za ním Republika (11,8 %). OĽaNO by skončilo pred bránami parlamentu s menej ako piatimi percentami hlasov.
Rapídny pokles hnutia Igora Matoviča je obrovským prekvapením, šokujúci je aj nárast strany Republika. Odídenci od ĽSNS sa dlhodobo udržiavajú nad piatimi percentami, tento posun je však markantný. Spoločnosť sa čoraz viac radikalizuje, čo sa odráža aj na výsledkoch prieskumu.
OĽaNO pred bránami parlamentu
Do parlamentu by sa dostali strany Progresívne Slovensko (9,8 %), SaS (6,5 %), a KDH so Sme rodina by mali zhodne o 5,8 percenta. Za ľudí a kotlebovci by sa do parlamentu už štandardne nedostali. Hnutie Igora Matoviča, ktoré vo voľbách získalo vyše 25 %, by teraz so ziskom necelých štyroch percent cez brány parlamentu takisto nedostalo. Sulík výsledok prieskumu komentoval slovami, že je to daň za to, že si SaS udržala svoju tvár.
Prieskum robila agentúra Median SK pre RTVS. „Na treťom mieste máme hnutie Republika, ktoré v jednotlivých prieskumoch postupne rástlo. Avšak ten postup je tentokrát výraznejší – až na 11,8 %. Čo bádame z aktuálnej podpory, je to, že jednoducho narastá podpora strán, ktoré sú nacionálne populistické. Vidíme rast aj v prípade strán ĽSNS a SNS,“ uviedol analytik Michal Mislovič.
Podľa politológa Michala Cirnera je to aj potrestanie vinníkov letnej vládnej krízy a osobného sporu lídrov týchto strán Igora Matoviča a Richarda Sulíka. „Koalícia má vládnuť a nie tráviť čas aj verejnými hádkami, ktoré spoločnosť „otravujú“. Je to znamenie, že politici musia zniesť osobné nepohodlie a mali by pristupovať na kompromisy a nie sa zaťať a tvrdohlavo trvať na svojom. V politike by mal prevládať konsenzus a nie vyhrotené nezmieriteľné postoje,“ dodal. /agentury/
X X X
Bittó Cigániková: Nové voľby to Igorovi Matovičovi a jeho kolegom zrátajú
Parlamentný zdravotnícky výbor po odvolaní poslankyne Jany Bittó CIgánikovej (SaS) z postu predsedníčky povedie hnutie OĽaNO. Nateraz mu bude šéfovať jeho podpredsedníčka stala Anna Záborská (OľaNO), no funkciu by mal vraj obsadiť exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Šéf hnutia OĽANO Igor Matovič je presvedčený o tom, že strana SaS si sama odvolala svoju poslankyňu Janu Bittó Cigánikovú z postu predsedníčky. Na sociálnej sieti nazval Bittó Cigánikovú „tepšou“ a „vulgárnou zrúdou“. Neskôr status upravoval a následne sa za svoje slová ospravedlnil. „Je mi to ľúto a prosím ľudí, aby tento príklad nenasledovali,“ povedala v rozhovore pre Pravdu.
X Ako po vašom odchode sa zmení fungovanie zdravotníckeho výboru?
Ja tam ďalej budem a budem zabezpečovať komunikáciu so sektorom. Toto nikto iný nezabezpečoval a potvrdili to aj odborníci zo sektora – riaditelia nemocníc, pacientske či zdravotnícke organizácie. Táto komunikácia im vyhovovala, pretože mohli okamžite reagovať k pozmeňujúcim návrhom. Som veľmi hrdá, že prepájam tento sektor a z tohto pohľadu sa to nezmení. Možno sa to ale zmení v tom, že bude väčšia snaha aby som nebola spravodajcom pri interrupčných zákonoch, kedy ja som mala právomoc určiť samú seba. No ja tam stále budem, budem sa pýtať otázky a verím, že kolegovia sú natoľko odborne zdatný, že mi na všetky budú vedieť odpovedať. Aj sa teším, že už to nebudem musieť byť ja, ale bude to pani Záborská. Dúfam, že bude mať dosť energie na to, aby tam trávila tie hodiny, ktoré som tam trávila ja.
X Je to isté, že vás nahradí pani Záborská? Spomínalo sa, že aj poslanec Krajčí mal zálusk o túto funkciu?
V tomto momente to je pani Záborská. Keď odíde predsedníčka, jej post preberá podpredsedníčka alebo podpredseda. Nimi sú pani Záborská a pán Valocký zo Smeru, ale nie je zvykom, že by post prebrala opozícia. Oni sa budú snažiť o to, aby podpredsedníčkou zotrvala pani Záborská, alebo ju vymenia za pána Krajčího. Ešte do toho môže zasiahnuť Sme rodina, ktorá to tu v skutočnosti riadi. Pani Šebová je totižto priechodná cez všetky spektrá.
x Ako vnímate včerajšie vysmievanie sa poslancov z hnutia OĽaNO, že neovládate matematiku a následné slová Igora Matoviča, ktorý vás nazval „vulgárnou zrúdou“?
Nechcem komentovať statusy, pretože to k ničomu neprispieva, no považujem to za mimoriadne zákerné a hlúpe. Ja ani nerozumiem, čo také som Igorovi Matovičovi spravila, že je takto osobný, ale tomu asi nerozumie nikto, na koho útočil. Celé to začalo preto, lebo mám iný názor na financovanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne a na predstavu, že by podľa nich mala byť len jedna zdravotná poisťovňa. Podľa mňa by to však malo fatálne dopady pre zdravotníctvo, pretože ak máte jeden štátny monopol riadený politickými nominantami, momentálne politickými nominantami OĽaNO, alebo v minulosti Smeru, tak nie tam v podstate nikto, kto by kontroloval hospodárenie.
To považujem za katastrofu. Ale celé sa to týka čisto odbornej veci a vtedy príde tento človek a začne útočiť, dehonestovať. Rozširuje nenávisť a nespokojnosť ľudí. Dáva latku komunikácie v spoločnosti niekam, kde určite nepatrí a je v tom podporovaný. Je mi to ľúto a prosím ľudí, aby tento príklad nenasledovali. Rozumiem, že sú nahnevaní a že ich to mrzí. Ja som tiež jeden zo sklamaných voličov tejto koalície. My sme tiež čakali, že bude zmena, že to bude inak a pozrite sa, ako to dopadlo. No kým je zle, ešte nie je koniec, koniec bude, až keď bude dobre. Počkajme si na novú príležitosť. Nové voľby to Igorovi Matovičovi a jeho kolegom zrátajú.
x Smer po troch volebných obdobiach zvolal mimoriadnu schôdzu ku kritickému stavu v zdravotníctve. Premiér to označil za absurdné, ako to vnímate vy?
Zostáva 20 dní, kedy začnú platiť výpovede od vyše dvetisíc nemocničných lekárov. Rozprávať o tom treba. My sme to už prerokovali na zdravotníckom výbore, teraz sa o to snaží Smer. A aj preto sme otvorili túto schôdzu, lebo to sú dvaja vinníci – Smer ktorý je tu 12 rokov a je do rovnakej miery zodpovedný za stav zdravotníctva a teraz si na tom idú robiť reklamu. Potom sa má k tomu vyjadrovať OĽaNO, ktoré je zodpovedné za to, že dohoda s odborármi neprišla. Heger aj Matovič sľubovali, že v lete budú vyriešené platy. Namiesto dohôd sa šéf lekárskych odborov háda s pánom Matovičom. Dvaja vinníci hľadajú riešenie, no mohli ho hľadať skôr./agentury/
X X X
Poslankyňa Marcinková: Kiska si s Kotlebom ani len za stôl nesadol. Koalícia s ĽSNS schvaľuje zákony
Skutočný dôvod odchodu Martina Klusa z SaS sa ukáže časom, hovorí poslankyňa strany. Odvolanie Jany Bittó Cigánikovej z funkcie šéfky zdravotníckeho výboru bola pomsta OĽaNO, hovorí poslankyňa SaS Vladimíra Marcinková.
Do parlamentu sa v roku 2020 dostala so stranou Andreja Kisku Za ľudí. Po rozkole ju opustila spolu so skupinou poslancov okolo Márie Kolíkovej. Neskôr sa pridala k poslaneckému klubu SaS. Členkou strany sa nestala.
V Národnej rade pôsobí ako predsedníčka výboru pre európske záležitosti.
X Do politiky ste vstupovali so stranou, ktorá mala ambíciu postaviť premiéra. Dnes spolupracujete s inou stranou a dokonca ste sa presunuli do opozície. Keď si to celé zrekapitulujete, stálo to za to?
Jednoznačne áno. Mnohé ciele, ktoré som si stanovila v právach žien či detí, sa mi podarilo naplniť. Napríklad právo na sprevádzajúcu osobu pri pôrode. Ale nebudem skrývať ani sklamanie z politickej reality, ktorú som pochopila, až keď som prešla voľbami a zažila som koalíciu a výmenu strany, s ktorou som prišla. To bolo pre mňa vytriezvením.
Hodnoty, s ktorými som do politiky išla, sa dosť prekrývali s hodnotami Andreja Kisku. Napríklad hrubá červená čiara voči fašistom a ľuďom, ktorí prišli do parlamentu s ĽSNS. Mám pocit, že tým, čo dnes koalícia robí, túto čiaru zotiera a legitimizuje fašistov v parlamente.
X Takže aj vaši bývalí kolegovia zo Za ľudí ako Juraj Šeliga či Jana Žitňanská?
Áno, mám pocit, že sa na tom podieľa aj strana Za ľudí. Mimoriadne ma to mrzí, pretože Andrej Kiska ešte ako prezident si s Marianom Kotlebom odmietol sadnúť čo i len za jeden stôl. Dnes sme v situácii, keď sme zistili, že pred pár mesiacmi Igor Matovič rokoval s Martinom Beluským z ĽSNS a dokonca zapracoval do návrhu zákona jeho pripomienky. Okrem toho prechádzajú kľúčové zákony s podporou ĽSNS.
X OĽaNO sa vtedy bránilo, že nešlo o návrhy kotlebovcov, ale o nápady, o ktorých sa uvažovalo už pred rokovaním s pánom Beluským.
S tým neviem súhlasiť, pretože aj pán Kotleba sa pochválil zmenami, ktoré nastali v zákonoch práve vďaka nemu a boli diskriminujúce voči deťom z najchudobnejších rodín, takže neviem súhlasiť s tým, že tam neboli zapracované ich pripomienky. Pozrime sa aj na dôchodkovú reformu, ktorá prešla s podporou tohto spektra.
To je niečo, čo som od tejto koalície nečakala a považujem to za veľmi nebezpečné. A súhlasiť sa nedá ani s tým, že podpora je akási náhodná. Boris Kollár sa predsa netají tým, že sa s nimi rozpráva, dokonca nevyvrátil ani to, že sa pán Taraba môže vyskytnúť na jeho kandidátke.
x Nedohnali ste ich k tomu tým, čo ste spravili?
Určite nie. Dokonca sme im dali veľmi štedrý čas na rozmyslenie. Som presvedčená, že politika, tak ako ju robí Igor Matovič, veľmi škodí tejto krajine. Demokracia nemôže stáť na šialených nápadoch jedného človeka a v momente, keď mu niekto oponuje, tak sa začne nevraživá kampaň a urážanie. Toto nie je zrelá politika.
X Aktuálne sa diskutuje o rozpočte. SaS ho zatiaľ odmieta podporiť. Mária Kolíková v nedeľu v relácii Na telo vyhlásila, že SaS je pripravená rokovať, no keď nedávno prišla pozvánka z ministerstva financií, SaS odmietla. Neprotirečia si tu slová so skutkami?
Rozumiem, že toto je jeden z pohľadov na situáciu, no je veľmi zjednodušený. My sme naše výhrady voči rozpočtu komunikovali už skôr, vyzývali sme, aby diskusie k rozpočtu medzi hlavnými predstaviteľmi SaS a koalície prebiehali predtým, než rozpočet predstavia. Tam od pána Hegera a od pána Matoviča neprichádzali pozvania na stretnutia.
A teraz po všetkých výhradách odbornej verejnosti a SaS prišla nejaká pozvánka od pána štátneho tajomníka Marcela Klimeka, ktorého si vážim, ale to nie je partner pre Richarda Sulíka. Politicky férové by bolo, že ak stoja o podporu SaS, aby takéto pozvanie prišlo od Eduarda Hegera alebo Igora Matoviča. Takéto komunikačné plátanie s takouto pozvánkou, ktorá bola prázdnym gestom, nič nerieši.
X Prečo to bolo prázdne gesto? Z tých slov Márie Kolíkovej sa mi nezdalo, že by tam boli nejaké dodatočné podmienky.
To bola reakcia na tú pozvánku. Tam nebolo povedané, že SaS nie je ochotná rokovať. Rokujeme kontinuálne, včera som k rozpočtu zvolala európsky výbor. Sedíme vedľa poslancov OĽaNO a bavíme sa. Za seba osobne poviem, že chcem podporiť rozpočet, o ktorom povedia zdravotníci, ekonómovia, ľudia zo školstva a rozpočtová rada, že je to dobrý rozpočet, ktorý treba podporiť.
Keď jedni povedia, že to, ako nastavili rozpočet pre zdravotníctvo, nepokryje ani len výdavky, to, ako nastavili rozpočet pre školstvo, nás vráti pred rok 2021 a nemyslí na infláciu, to sú pre mňa signály, že to, čo nám predložili, nie je férové. Rovnako tá rezerva, čo si tam necháva pán Matovič. Ak nevieme podrobne, ako bude využitá, je pre mňa bianco šekom na predvolebný rok na kampaň a nikto ma nepresvedčí o inom úmysle, ak to nebude rozpísané podrobne. Výhrady sú verejne známe a nevnímam veľký posun v uvažovaní koalície.
X Mali by si teda vypočuť výhrady z médií, urobiť korekcie a potom pozvať SaS na rokovanie?
Nie z médií. Predpokladám, že s Radou pre rozpočtovú zodpovednosť diskutujú aj inak. A sú tam viacerí partneri na rozpočet, s ktorými musia komunikovať. Rovnako my tu v parlamente sedíme každý deň, nie sme vo vákuu, že sa nás nevedia pýtať na názor.
X Prečo sa vám zdá podradné, že pozvánku posielal štátny tajomník?
Nemyslím si, že je to podradné, ale myslím si, že je to prázdne gesto, lebo on nie je zodpovedný za politické rokovania. Tak ako pán Klimek nesedí na koaličnej rade, tak nie je ani partnerom pre Richarda Sulíka v iných veciach, nemala by to byť ani teraz výnimka. Je to hra, ale nie je to reálny záujem o rokovania.
X Nebudete teda hlasovať za schválenie rozpočtu?
V tejto podobe určite nie.
X Vidíte priestor na dohodu do konca decembra?
Ak by prišiel rozpočet, ktorý by dokázala oceniť odborná verejnosť a zástupcovia školstva, zdravotníctva, sociálnych vecí, ktoré vnímam ako najkľúčovejšie oblasti, tam si viem predstaviť uvažovať o podpore.
X Na základe celej situácie sa otvára otázka predčasných volieb. Podporili by ste ich?
Nebudeme iniciovať predčasné voľby a v tomto momente by som ich nepodporila. Ale situácia sa každým dňom mení a chcem si ponechať slobodu reagovať na udalosti v čase. Tiež som si pred rokom nemyslela, že Igor Matovič bude rokovať s poslancom ĽSNS, uzatvárať s nimi dohody a stalo sa. Preto si v reakcii na túto vládu a na ich nepochopiteľné konanie, nechávam všetky dvere otvorené.
X Martin Klus nedávno opustil rady SaS s tým, že je to pre nezhody ohľadom predčasných volieb a krokov, ktoré k nim smerujú. Čo ste si pomysleli, keď ste sa o tomto jeho kroku dozvedeli?
Skutočný dôvod sa pri Martinovi Klusovi podľa mňa ukáže až časom. Embargo na rozdielne názory nie je pravda. Aj ja som mierne posunutá od jadra politiky SaS vzhľadom na to, že mojou hlavnou agendou je sociálna politika, napriek tomu bol môj názor vždy rešpektovaný. Dokonca aj v témach, pri ktorých sme nemali rovnaké postoje, vedela som mať zelenú kartu a hlasovať rozdielne.
X Toto je predsa len otázka, pri ktorej by sa zrejme žiadal jednotný postoj klubu, či už za, alebo proti.
V klube sme sa zatiaľ o predčasných voľbách detailne ani nebavili. Neviem, kde pán Klus k svojim záverom prišiel, lebo som nebola súčasťou diskusie, ktorá by priniesla nejaké rozhodnutie o postoji k predčasným voľbám. Preto mi dôvod jeho odchodu nedáva zmysel.
X Richard Sulík vyjadril špekuláciu, že Martin Klus dostane „teplé miestečko“ v Bruseli. Tiež si to myslíte?
Neviem sa k tomu vyjadriť, lebo neviem o nejakých možnostiach pre pána Klusa. Ale naozaj sa mi zdá, že tým, že odišiel z poslaneckého klubu SaS, tak práca poslanca pre neho nie je prioritou. Presadzovať zákony a hlavne pozmeňujúce návrhy sa dá len s podporou poslaneckého klubu.
X Keď SaS odchádzala z koalície, bol s tým stotožnený aj pán Klus?
Ja som nesedela nikdy na rokovaní, kde by bol aj pán Klus. On asi sedel na rokovaniach orgánov SaS. Ja členka SaS nie som, som iba v poslaneckom klube. Keď som sedela na poslaneckom klube, kde sme mali rokovania s Richardom Sulíkom o požiadavke odchodu Igora Matoviča z vlády, bola v tom absolútna jednota. Pre mňa to bolo tímové rozhodnutie.
X Parlament bude opäť rokovať o vyslovení nedôvery Romanovi Mikulcovi. Podporí SaS jeho odvolanie?
Keďže sme neprijali žiadne rozhodnutie, neviem, ako o tom v závere uvažujú kolegovia. Aj ja som formulovala výhrady voči práci pána ministra. Napríklad to, čo sa dialo na hranici po vypuknutí vojny, sa mi zdalo ako nezvládnuté. Na druhej strane, potom pod tlakom zapojil ľudí z mimovládneho sektora, ktorí sa tomu venujú. Takže pochopil svoje chyby.
X Takže vy osobne nepodporíte jeho odvolanie?
Dnes (10. novembra., pozn. red.) odvolali predsedníčku zdravotníckeho výboru Janu Bittó Cigánikovú pre jej pevné postoje v ochrane práv žien. V OĽaNO sa bránia tým, že sa na hlasovaní nezúčastnili. Ale ak by im naozaj išlo o to, aby nebola odvolaná, práve naopak by sa na ňom zúčastnili a boli by proti jej odvolaniu. Zjavne im ide o pomstu SaS.
Ja takto nekonám. Určite nebudem hlasovať za odvolanie pána Mikulca, aby som sa niekomu pomstila. Ukazuje sa, že pri výbere policajného prezidenta Hamrana urobil dobré personálne rozhodnutie, čo považujem za jeho prínos.
Urobil však aj chyby. Spomenula som nezvládnutú situáciu na hranici na začiatku vojny. Veľmi nešťastne sa zastavilo zatýkanie podozrivého, keď dal pokyn policajnému prezidentovi Kovaříkovi. Podozrivé sú zákazky pre firmu, ktorá robila pre OĽaNO kampaň, aj zákazka nemocnice ministerstva vnútra pre firmu, v ktorej robil v minulosti brat pána Mikulca. Mám pochybnosti aj o jeho fungovaní vo vojenskom spravodajstve. Toto všetko sú aspekty, ktoré zvážim pri svojom rozhodnutí.
X Budete kandidovať ešte niekedy v parlamentných voľbách?
Nemám na to odpoveď, pretože som v šiestom mesiaci tehotenstva. Počas mandátu poslankyne porodím druhé dieťa. Ako poslankyňa de facto nemám možnosť ísť na materskú, pretože náš rokovací poriadok takúto situáciu nepozná. Keby som išla, parlament by mal len 149 poslancov, neprišiel by za mňa náhradník a súčasne by som stratila hlasovacie právo.
Takže pri tesných hlasovaniach by mohol ten jeden hlas chýbať, ako napríklad pár dní po mojom pôrode, keď sa hlasovalo o sprísnení potratov. Vtedy som tu sedela a hlasovala. Nebudem klamať, že to bola pre mňa bolestivá skúsenosť, a keby to bolo v rokovacom poriadku ošetrené, na tých pár týždňov alebo mesiacov po pôrode by som uprednostnila byť s dieťaťom a pustila za seba do parlamentu náhradníka, ako to je v iných európskych krajinách.
Stále som neurobila rozhodnutie, ako sa zariadiť pri druhom dieťati, lebo skúsenosť po prvom pôrode bola pre mňa traumatizujúca. Zvažujem preto aj prestávku v politike.
X Ak sa rozhodnete pre pokračovanie v politike, budete kandidovať len za SaS?
Nomináciu od SaS by som v prípade, že budem v politike pokračovať, prijala. V tomto momente si neviem predstaviť kandidovať za inú stranu.
X Špekuluje sa o spolupráci s Luciou Ďuriš Nicholsonovou, s ktorou pripravujete spoločný podcast. Ona zároveň hovorí o tom, že pracuje na novej strane. Ste toho súčasťou?
Nie, s pani Ďuriš Nicholsonovou nechystám žiadny politický projekt. Máme podcast, z ktorého sa teším a som vďačná, že ma k tomu prizvala. Ale nebavíme sa spolu o politickej budúcnosti.
X A ona teda na niečom sama pracuje?
Myslím si, že áno, lebo neskrývala ambíciu dať dokopy ľudí, ktorí majú v politike čo povedať, ale ako ďaleko s touto myšlienkou pokročila, neviem, aktuality.sk
X X X
Eurokomisárka Jourová: Zo Slovenska mám dnes zmiešané pocity. Rozvrat právneho štátu tu ale nie je, odkazuje Ficovi
Sme čoraz viac netolerantní a nenávistní. Ukazuje to vražda Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha pred barom Tepláreň a najmä reakcia veľkej časti spoločnosti a politikov. Mieru akou je Slovensko postihnuté nenávisťou a netolerantnosťou prirovnáva podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová k horúčke, ktorou trpí celá Európa.
Naša krajina sa oproti zvyšku EÚ vymyká mierou akou sa v spoločnosti uplatnili dezinformácie. „Práve teraz je tá situácia z hľadiska ruskej vojnovej propagandy na Slovensku najvážnejšia. Intenzitou tých kampaní sa ani nedá porovnávať, napríklad s Francúzskom,“ tvrdí Věra Jourová. Podpredsedníčka Komisie nesúhlasí s tvrdením šéfa Smeru, expremiéra Roberta Fica, že je u nás rozvrat právneho štátu a najhoršia situácia v tejto oblasti v Európe. Čo mu ešte odkázala? Prečo je na mieste byť pri sledovaní ďalšieho vývoja u nás aj v Európe ostražitý? Čo Slovákom bráni byť otvorenejší pokroku v zrovnoprávnení párov z LGBTI+ menšiny? Je podľa nej ohrozené čerpanie európskych peňazí z plánu obnovy, kvôli posunu v reforme justície?/agentury/
X X X
Dozvie sa o vyjadreniach Oroscha pápež? Kritici chcú kontaktovať Vatikán
Štát financuje cirkvi, no pokiaľ priamo neporušujú zákon, nevie postihovať jej predstaviteľov.
Nedávne výroky trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, ktorý spochybňoval nevinu dvoch zavraždených mužov pred bratislavským LGBTI+ podnikom Tepláreň, nezostali bez povšimnutia predstaviteľov štátu. Odsúdila ich prezidentka, premiér i ministerka kultúry.
Cirkvi a náboženské spoločnosti nie sú v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry. Takže neriadi a ani neusmerňuje ich činnosť.
„Pokiaľ ich pôsobenie nie je v rozpore so zákonom, ministerstvo kultúry nemá možnosť ich postihovať. Ako ústredný orgán pre vzťahy s cirkvami s nimi však aktívne komunikujeme aj pri takýchto citlivých témach,“ uviedla pre Aktuality.sk na margo vyjadrení Oroscha hovorkyňa ministerstva kultúry Zuzana Viciaňová.
Spochybňovanie neviny
V obežníku Jána Oroscha kňazom Trnavskej arcidiecézy sa objavilo spochybnenie neviny obetí útoku na Zámockej ulici Bratislave.
Uviedol v ňom, že vražda ho zasiahla a vrah bol podľa neho plný nenávisti. Na druhej strane napísal, že mu prekáža spojenie „nevinné obete“.
Argumentoval tým, že sa nedozvedel o ich možnej drogovej závislosti či o „zo strany veriacich právom videnom – nemravnom konaní“.
Taktiež arcibiskupa zaujímalo, koľkokrát bola v Teplárni protidrogová akcia a policajné kontroly, lebo v opačnom prípade by sa to podľa jeho výrokov mohlo považovať za „homofóbne konanie“.
Voči Oroschovi sa ohradila polícia. Podľa nej sa v jeho vyjadreniach nachádzajú časti, ktoré „hrubo manipulujú s teroristickým útokom na Zámockej ulici, stigmatizujú dve nevinné obete a popierajú kresťanskú vieru, ktorej je arcibiskup oficiálnym predstaviteľom“.
Oroschove opytovacie vety podľa polície slúžia na spochybňovanie obetí. „To je štandardná kreatívna technika manipulátorov, ktorí svoje skutočné myšlienky schovávajú pod otázky,“ doplnila.
Biskupi sa najskôr nechceli vyjadrovať
Po zverejnení obežníka v médiách sa Konferencia biskupov Slovenska (KBS) k slovám Oroscha nechcela vyjadrovať. Každý biskup podľa nej zodpovedá za svoje vlastné názory a zdôraznila, že išlo o interný obežník.
Na zaujatie stanoviska následne KBS vyzvala ministerka kultúry Natália Milanová. Text arcibiskupa označila „za prejav absolútneho nepochopenia, krutosti, konšpiračnej manipulácie a šírenia dezinformácii“.
Orosch sa následne ospravedlnil rodinám obetí. „Dotkol som sa, opakujem nie verejne, ale interne, otázky vnútornej nevinnosti, keďže všetci sme hriešni,“ reagoval tiež. Pripomenul, že obežník nepísal verejnosti ako pastiersky list.
KBS po naliehaní ministerky Milanovej napokon prehodnotila svoj postoj. Predseda biskupov Bernard Bober sa „za vzniknuté nedorozumenie“ ospravedlnil. Zároveň sa Oroschovi poďakoval za jeho „vyslovenie ľútosti“.
Katolíci spustili petíciu
Biskupov do diecézy menuje dekrétom pápež. Ale štát pri ich kontroverznom konaní nijakým spôsobom neupozorňuje Vatikán. Týka sa to aj ministerstva zahraničných vecí. Pri jednotlivých problémoch si napríklad predvoláva veľvyslancov iných štátov „na koberček“.
„Ide o vnútroštátnu záležitosť týkajúcu sa vyjadrení cirkevného hierarchiu v SR, ktorá nespadá do gescie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR – aj keď si plne uvedomujeme jej vysokú spoločenskú citlivosť, na ktorú už o. i. poukázal aj predseda vlády SR,“ odpísal nám Komunikačný odbor rezortu slovenskej diplomacie.
Vatikánsku nunciatúru v Bratislave chcú však osloviť iniciátori petície katolíkov s názvom Arcibiskup Orosch nehovorí v našom mene. Podľa nich obete z Teplárne sugestívnymi otázkami zneucťuje. Doteraz ju podpísalo viac ako 3-tisíc ľudí.
Stretnutie prezidentky s vatikánskou „dvojkou“
Kontaktovať pápeža sa pokúsil aj bývalý minister medzinárodných vzťahov Pavol Demeš. V liste Františkovi napísal, že ak by to Orosch „ustál, spôsobilo by to prepad dôvery v celú cirkev“.
„Bolo by veľmi potrebné, aby tento pán urobil going out a urýchlene opustil stolec v Malom Ríme. Pevne verím, že Vy s pomocou apoštolského nuncia na Slovensku, by ste nám v tom mohli pomôcť a posmelíte v tomto smere k odvahe aj našich otcov biskupov,“ napísal na sociálnej sieti.
„Môj list pápežovi mal na Facebooku mimoriadnu odozvu a vyvolal veľkú diskusiu. Poslal som ho aj nášmu veľvyslancovi pri Svätej stolici. Predpokladám, že sa ako vox populi dostane aj do Vatikánu. Netrúfam si ale povedať, či aj priamo pápežovi Františkovi. No jeden nikdy nevie,“ odpísal nám.
Bývalý politik a disident František Mikloško v podcaste Aktuality.sk poznamenal, že odvolávanie biskupov je internou vecou Vatikánu.
Je otázne, či sa kritika dostane až k pápežovi. O udalosti okolo arcibiskupa Oroscha sa mohla zmieniť aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá na klimatickom summite v Egypte diskutovala s vatikánskym sekretárom Pietrom Parolinom.
„Pani prezidentka v rozhovore so štátnym sekretárom Vatikánu hovorila o situácii na Slovensku v širšom kontexte, vrátane aktuálnej atmosféry po homofóbnej vražde na Zámockej ulici v Bratislave,“uviedol pre Aktuality.sk riaditeľ odboru komunikácie prezidentskej kancelárie Jozef Matej, aktuality.sk
X X X
Holandská vláda oznámila, že na žiadosť OSN povolí vývoz 20 000 ton hnojiva z Ruska do Malawi.
Loď s nákladom uviazla v prístave v Rotterdame kvôli sankciám, ktoré Západ uvalil na Rusko za napadnutie Ukrajiny. S odvolaním sa na vyhlásenie holandského ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra Reuters.
Zásielka hnojiva je určená pre africké Malawi v rámci svetového potravinového programu. „Predmetné hnojivo bolo zmrazené, pretože s ruskou spoločnosťou, ktorá je jeho vlastníkom, je spojená sankcionovaná osoba,“ uviedlo ministerstvo bez toho, aby firmu vymenovalo. Obilia a hnojív sa protiruské sankcie Európskej únie netýkajú.
OSN po prvý raz požiadala o uvoľnenie zásielky koncom októbra, teraz tiež dohliadne na jej dodanie na miesto určenia. Podmienkou uvoľnenia je dohoda, že sankcionovaná spoločnosť na predaji hnojiva nič nezarobí.
Na začiatku novembra ruská firma Uralchim-Uralkalij uviedla, že v rámci humanitárnej pomoci pošle do Afriky 240 000 ton hnojív zablokovaných v európskych prístavoch. Prvá zásielka mala mieriť práve do Malawi. Firma uviedla, že o povolení vývozu rokuje s OSN, informovala agentúra TASS.
X X X
Z ruského zajatia sa do vlasti vrátilo 45 ukrajinských vojakov, oznámil šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak, podľa ktorého Rusi pri tejto príležitosti odovzdali tiež dve mŕtve telá. Výmena zajatcov sa podľa ruských zdrojov odohrala v pomere jeden za jedného, no Moskva sa k výmene ešte oficiálne nevyjadrila.
„Práve sa skončila ďalšia výmena (zajatcov), domov sa vrátilo 45 ukrajinských obrancov, a to znamená, že celkovo sa od začiatku rozsiahlej ruskej agresie vrátilo domov v dôsledku výmen 1 182 Ukrajincov. Na ďalších výmenách sa pracuje, “ oznámil hovorca armádnej rozviedky Andrij Jusov. Zdôraznil, že o oslobodenie svojich vojakov zo zajatia sa stará viac Ukrajina ako Rusko.
Teraz sa zo zajatia vrátilo 45 bojovníkov a poddôstojníkov z jednotiek mechanizovanej pechoty, do zajatia sa dostali na východe Ukrajiny. Po oslobodení budú potrebovať dlhší čas, aby sa zotavili, niektorí z nich ešte majú nezahojené zranenia, dodal hovorca rozviedky.
X X X
Na Ukrajine je potrebné čo najskôr dosiahnuť prímerie, rokovania a mier. Zhodli sa na tom v piatok v uzbeckom Samarkande predseda maďarskej vlády Viktor Orbán a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré pre agentúru MTI poskytol Orbánov hovorca Bertalan Havasi, informuje spravodajca TASR v Budapešti.
Orbán sa v Uzbekistane stretol s Erdoganom na deviatom summite Turkickej rady, pričom obaja označili summit za úspešný. Predseda maďarskej vlády podčiarkol, že sa nevzdávajú cieľov vzájomnej maďarsko-tureckej spolupráce, a to ani napriek situácii spôsobenej vojnovou krízou.
„Zaviazali sme sa posilňovať bilaterálne obchodné a hospodárske vzťahy. Budeme pokračovať v spolupráci vo vojenskom priemysle a máme záujem rozšíriť ju aj o nové oblasti,“ povedal Orbán. Erdogan vyhlásil, že Turecko zostane spoľahlivým zázemím pre energetickú bezpečnosť Maďarska aj v budúcnosti.
Členmi Turkickej rady sú Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Turecko a Uzbekistan. Maďarsko má v tejto rade štatút pozorovateľa./agentury/