To Havlíček přehnal. Začali jste si, opáčila Balaštíková. Slova Karla Havlíčka (ANO) o premiérovi Petru Fialovi (ODS) byla za hranou a politická kultura by se měla zlepšit, uvedla v TV Vaňková (STAN). Opoziční poslanec totiž na tiskové konferenci řekl, že kdyby předsedovi vlády za každou lež narostl chlup, vypadal by jako yetti. Margita Balaštíková (ANO) v reakci na Vaňkovou obvinila zástupce vládních stran, že s nevhodnými útoky na své politické oponenty začali právě oni.
„Nad tím, co se děje ve Sněmovně, mi někdy opravdu zůstává rozum stát. Jaké osobní útoky se ze strany poslanců dokáží u pultíku dostat ven. Ani na svém zastupitelstvu v regionu jsem nikdy nebyla svědkem tak vypjaté atmosféry a takových osobních útoků,“ kroutila hlavou nad současným stavem politické kultury Vaňková.
Podle Balaštíkové je situace podobná již delší dobu, zhoršili ji však zástupci současné vlády: „Musím se vrátit do roku 2014, kdy byl Andrej Babiš ministrem financí, a kdy ta věc začala. Strašně se to zhoršuje, ale kdo s tím začal? Kdo to sem přitáhl? Byl to Andrej Babiš, nebo to byla současná koalice, která na něj a na jeho rodinu začala nechutným způsobem útočit?“ Poslankyně dodala, že některé incidenty jí připomínaly čarodějnické procesy.
Úpadek politické kultury rovněž kritizoval Petr Fiala v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS. Podle Balaštíkové však měří dvojím metrem. „Jak tedy posuzuje své kolegy, kteří se nechutně vyjadřovali k osobě Andreje Babiše i jiných? Pokud to premiér myslí vážně, ať udělá tlustou čáru a vyzve ostatní, ať se začnou chovat jinak. A ať toho sám dbá. Musel by ale přiznat vlastní chyby, pak by to patrně šlo,“ pronesla.
X X X
DO FIALY A SPOL SE PUSTIL I EXPREZIDENT ZEMAN
FIALA NEPODÁ DEMISI, JDE MU O MILIONY Z POLITIKY, NESCHOPNÝ
ODBORÁŘI VYMĚNIT STŘEDULU A VYHLÁSIT GENERÁLNÍ STÁVKU NA DEMISI
NA OCHRANU LIDÍ ČR VOLÁ GEN. STÁVKOU I POLITIK ČSSD ŠPIDLA
POLISTÉ A ŽALOBCI SE NEDALI DO ŠETŘENÍ MILIONŮ FIALY V POCHYBNÝCH BANKÁCH?. BOJÍ SE? KDY ZASÁHNE NSZ DR STŘÍŽ?
Zeman se ostře pustil do pětikoalice: Je to vláda amatérů. Z šedivých myší vyrostou jen krysy
Vláda není ani levicová, ani pravicová. Není ani liberální, ani konzervativní. Tato vláda je vládou amatérů. Během víkendového sjezdu České suverenity sociální demokracie, která užívá tradiční značku sociálních demokratů ČSSD, to uvedl exprezident Miloš Zeman. Neparlamentní strana si zvolila někdejšího premiéra Jiřího Paroubka za nového předsedu.
Zeman na sjezdu „nové“ ČSSD hovořil kromě jiného o tom, „kolik šedivých myší je v čele nejrůznějších politických stran“. „Jejich voliči možná doufají, že tyto šedivé myši vyrostou. Pokud ale šedivá myš vyroste, stane se z ní jenom krysa,“ prohlásil někdejší exprezident během svého desetiminutového projevu.
Rovněž zdůraznil, že k úspěchu každé politické strany jsou zapotřebí zejména výrazné osobnosti. Příčinou chyb současného kabinetu je podle Zemana odborná nekompetence. „Vláda není ani levicová, ani pravicová. Není ani liberální, ani konzervativní. Tato vláda je vládou amatérů, což je to nejhorší,“ sdělil. Česká suverenita sociální demokracie by měla podle Zemana klást důraz na veřejný sektor – zdravotnictví, školství či sociální služby.
V sobotu se novým předsedou ČSSD stal Jiří Paroubek. „Vláda přilévá olej do ohně, pokud jde o konflikt ve východní Evropě, který zástupně vypadá jako konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou,“ tvrdil. Podle něj jde ve skutečnosti o konflikt mezi Ruskem a USA, respektive kolektivním Západem. „Česko se stalo trapným pěšákem ve hře velmocí,“ dodal.
Česká suverenita sociální demokracie využila toho, že Česká strana sociálně demokratická loni v červnu změnila svůj název na Sociální demokracii (SOCDEM). Někdejší poslankyně Jana Volfová posléze oznámila, že Českou suverenitu přejmenovala právě na Českou suverenitu sociální demokracie, přičemž bude využívat zkratku ČSSD. Šéf SOCDEM Michal Šmarda to tehdy označil za jednoznačné porušení ochranné známky, jeho strana podala žalobu.
Paroubek byl premiérem v letech 2005 až 2006, předtím zastával asi osm měsíců funkci ministra pro místní rozvoj. Sociální demokraty vedl přibližně čtyři roky do června 2010. Tehdejší ČSSD pod jeho vedením vyhrála krajské a senátní volby v roce 2008 i sněmovní volby v roce 2010. Premiérem se ale podruhé nestal.
Na podzim 2011 z ČSSD vystoupil a založil novou politickou stranu Národní socialisté – levice 21. století. V ní působil zhruba pět let, následně se v roce 2017 neúspěšně pokoušel o návrat do ČSSD. Loni v prosinci Paroubek oznámil, že plánuje vstup do strany Volfové, členskou přihlášku podal v Ústeckém kraji. Vede také spolek Nespokojení.
X X X
HEJTMAN KUBA KRITIZUJE KAMARÁDA FIALY MINISTRA BEKA
OBA STEJNĚ NESCHOPNÍ, NA VÝMĚNU
Jste politický neumětel, zkritizoval Kuba Beka. Vadí mu hrozící stávka škol
Předseda Asociace krajů České republiky Martin Kuba označil ministra školství Mikuláše Beka za politického neumětele. Vadí mu špatná komunikace se školami. V březnu totiž hrozí další stávka školských odborů kvůli chybějícím penězům na platy nepedagogických pracovníků. Uvedl to v pořadu České televize Otázky Václava
„To už musíte být velký politický neumětel, že ve vašem oboru zažijete dva protesty. Mluvím o ministru Bekovi. Politika je o komunikaci. Dal školám ořezány rozpočty,“ podotkl Kuba.
Školské odbory se v úterý na jednání s premiérem Petrem Fialou, ministrem školství Mikulášem Bekem a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou nedohodly penězích pro nepedagogy. Na zaplacení 2000 nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství chybí zhruba 800 milionů korun. Kvůli chystaným změnám, které podle nich zhorší kvalitu výuky, protestovali už v listopadu.
Kuba dodal, že sám podporuje úspory. Nicméně mu ale vadí komunikace se školami a kraji. „Rozpočet není věc politická, není to zájem jednotlivých stran, ale je to společný cíl. V květnu 2023 se řešil rozpočet a byly jasné výrazné škrty ve školství. Byl jsem na setkání s odbory, nejistota je zásadní problém,“ podotkl Bartoš.
Podle něj je nutné, aby byly peníze na školství teď. Některé se podle něj mohou vzít z peněz krajů, než budou volné finance ze státního rozpočtu. „Kraje rezervy dávno používají na inkluzi ukrajinských dětí. Fakt se nenajde 800 milionů na platy ve školách, ale najdou se peníze na čerpací stanice?“ ptala se místopředsedkyně Sněmovny a bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Vláda řekla odborům, ať vydrží
„Ministr Bek přišel s tím, že potřebuje peníze na regionální školství. Vede se politická debata, na vládě to zaznělo, ale hledá se společné řešení všech pěti stran. Pak vláda vystupuje s návrhem. O penězích pro školství byla debata, nemůžete stejnou rezervu použít na několik věcí,“ bránil vládu Bartoš.
Ten navrhoval, aby se v jiných resortech našly peníze a daly se do krajských rezerv. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka, který byl také hostem Otázek, je situace kritická a nelze na peníze čekat půlroku.
„Řešením je, že vláda by našla vůli. Nám bylo řečeno, ať vydržíme,“ podotkl Dobšík. Bek podle něj neprosadil na vládě výsledky, které jsou nutné. Jednání o chybějících miliardách je nedůstojné, zvláště pro pracovníky škol a žáky.
Podle Dostálové jde o problém celé vlády. „Vznikl při sestavováním rozpočtu. Vláda se zaštiťuje, že školství je priorita. Teď připustí, že kvůli 800 milionům budou muset školy sáhnout na platy pracovníků,“ kritizovala Dostálová.
X X X
ČSSD chce být integračním jádrem roztříštěné levice
Nová levicová strana zvedla značku, kterou odhodila chátrající strana z Lidového domu..
Zahozená značka nejstarší a kdysi nejsilnější strany se zvedla ze země, komentoval bývalý prezident Miloš Zeman obnovu ČSSD (označující nyní Českou suverenitu sociální demokracie) z pozice hosta na jejím mimořádném sjezdu. Ocenil, že název této levicové stany obsahuje výraz „suverenita“ a popřál jí, aby se stala „kondenzačním jádrem české levice“. Proto by si měla stále připomínat, že v minulých volbách propadl milion hlasů.
V kongresovém sále pražského hotelu Ambasador bylo plno bývalých členů ČSSD, ale vedle toho také nemálo zástupců malých mimoparlamentních stran a sdružení. Ti všichni přišli spolupracovat na společném cíli obnovit vliv levice v krajských samosprávách (to na podzim) i v parlamentu (příští rok). „Všichni tu nejsou jen z nostalgie,“ poznamenal předseda někdejší ČSSD Jiří Paroubek poté, co byl zvolen předsedou nové ČSSD, a poukázal na přítomnost mnoha mladých delegátů.
Záměr zahájit integrační proces na levici, aby mohla úspěšně zasáhnout do příštích parlamentních voleb, potvrdila Jana Volfová zvolená na sjezdu za první místopředsedkyni strany. Její dřívější strana Suverenita s ČSSD splynula a stala se součástí jejího názvu. Jak informovala, z krajů se teď do ČSSD hlásí řada výrazných osobností, a tak už začíná vyjednávání o koalicích pro nacházející krajské volby. Upozornila také na novinku navrhovaných stanov, podle které budou počty delegátů na konference a sjezdy strany stanoveny nikoliv podle počtu členů v dané regionální organizaci, ale podle jejich předešlého volebního úspěchu.
Miloš Zeman nabídl do startu této „obnovy ČSSD“ několik doporučení, které opíral o své 30leté zkušenosti z politického života.
K úspěchu strany jsou zaprvé potřeba výrazné osobnosti, které už něco dokázaly. „Kolik šedých myší je v čele našich politických stran!“ Kvalita vedoucích osobností je zpočátku důležitější než strhující programové cíle. Nelze obejít odbornost. Ministrem financí by se neměl stát někdo bez ekonomického vzdělání, sáhl po aktuálním příkladu. Když už byl u toho, za příčinu chyb této vlády nepovažuje spor mezi levicí a pravicí nebo mezi liberály a konzervativci, ale odbornou nekompetentnost. „Je to vláda amatérů.“
Druhou věcí je oslovení správného elektorátu. Liberální strany se chovají jako zástupci „lepšolidí“, proto je třeba oslovit ty, kdo jsou současnou politikou opomíjeni. Nemluvme o nich jako o obyčejných lidech, protože nikdo není obyčejný, na každém je něco neobyčejného, zafilozofoval si Zeman v této souvislosti a dal přednost výrazu „normální“. Normální je například ten, kdo si nemusí lámat hlavu s tím, které z desítek pohlaví si vybrat. Normálnost je třeba obhájit i v tlaku mediální manipulace.
A za třetí, úspěchu této nové strany může pomoci vědomí, že je dědicem bývalé velké strany, uvedl bývalý předseda ČSSD, za kterou byl premiérem, předsedou sněmovny a s jejím elektorátem i prezidentem. Přestože, jak dodal, žijeme v době, kdy myšlenky sociální demokracie mají minimální podporu. Přesto popřál této obnovené sociální demokracii, aby se stala „kondenzačním jádrem české levice“. A proč ne? „Je dobré vzpomenout si, že jednou už jsme to dokázali. Jednou už byla nejsilnější stranou České republiky.“
Na závěr popřál nové straně odvahu: „Bez ní nic nedokážete.“
Řekl bych, že odvaha zatím nechybí. Z návrhu politického programu mě zaujala myšlenka z analýzy současné situace, že evropské politické elity se dostaly do vleku americké administrativy a jejího „deep state“. „Nehájí zájmy Evropanů, ale globálních oligarchů, kteří jediní na tomto krvavém konfliktu vydělávají. Musíme změnit situaci v EU takovým způsobem, aby státy EU byly schopny hájit především své národní zájmy.“
(To „především“ se mi tam zdá navíc, ale na druhou stranu, je to důraz na suverenitu, který je v tuto chvíli opravdu podstatný.)
Mezi bezprostředními programovými cíli ČSSD je číslem jedna nutnost srazit inflaci. Hlavně tedy vysoké energetické náklady, které ohrožují konkurenceschopnost české ekonomiky. Najdeme tam vyvlastnění akcionářů ČEZ, samozřejmě za náhradu. Je tam také požadavek, aby se na Lipské burze prodávaly jen přebytky elektřiny, ale doma se zavedly nákladové ceny plus přiměřený zisk.
Programové cíle poukazují na nezbytnost – ihned po ukončení konfliktu na Ukrajině – vyhledávat ve světě nejlevnější energetické suroviny. Pokud budou v Rusku, tak jednat s Ruskem. „Není v národním zájmu Česka definitivně rozbít možnost hospodářské spolupráce s východními možnostmi, Čínou a Ruskem.“
„Respektujeme přitom členství v EU i NATO, ale ne v současné podobě (obě tyto organizace se neobejdou bez podstatných reforem, které posílí vliv veřejnosti a národů na jejich rozhodování).“
K tomu je další agenda pro aktivní diplomacii. „Považujeme za nezbytné, aby český stát a jeho občané mohli profitovat z toho, že naše země ve Střední Evropě může být – podobně jako Rakousko – mostem mezi Východem a Západem, jak o tom kdysi uvažoval prezident Edvard Beneš.“
Mezi hosty na sjezdu vystoupila Eva Novotná z organizace mírových aktivistů Ne základnám (NEZA), známá z vyhraného boje proti americkému radaru v Brdech. Tehdy zabralo i referendum uvnitř ČSSD za předsedy Paroubka, které bylo taky jasně proti. Odpískal jej osobně roku 2009 tehdejší americký prezident Barack Obama nočním telefonátem českému premiéru Mirkovi Topolánkovi.
„Náš cíl je nebýt cíl,“ charakterizovala Novotná podstatu činnosti své organizace. Pokud jde o smlouvu s USA o spolupráci v oblasti obrany, „doufáme, že v oblasti útoku spolupracovat nebudeme“. Zmínila také riziko budování amerických základen v naší zemi. Připomněla, že v této smlouvě se o nich nemluví jenom proto, že byly nahrazeny výrazem využívaných „zařízení“. Těch má být 19. Zbyněk Fiala, server vasevec.cz
X X X
ZEMAN: USA S TRUMPEM BUDOU USILOVAT NA UKRAJINĚ O PŔÍMĚŘÍ?
USA v čele s Trumpem budou usilovat o příměří na Ukrajině, míní Zeman.
Bývalý prezident Miloš Zeman očekává, že po prezidentských volbách v USA po vítězství kandidáta republikánů Donalda Trumpa budou Spojené státy americké usilovat o příměří ve válce na Ukrajině, kterou před dvěma lety napadlo Rusko. Zeman to řekl v sobotu na sjezdu strany Česká suverenita sociální demokracie.
Zemana se iDNES.cz na tiskové konferenci po zvolení Jiřího Paroubka do čela České suverenity sociální demokracie zeptal na to, zda souhlasí s tvrzením Paroubka, že na Ukrajině se nejedná o konflikt Ruska s Ukrajinou, ale s tím čemu podle expremiéra Paroubka někdo říká kolektivní Západ.
„Vycházím z toho, že fakta máme konstatovat. Teprve potom je hodnotit. To, že Západ podporuje Ukrajinu, je prostě fakt. Tento fakt nelze popírat. Hodnotící soud by měl znít, zda je to dobře nebo špatně. Já jsem z generace, která je traumatizována sovětskou okupací z roku 1968. A mnohokrát jsem řekl, že na základě této zkušenosti i na základě mého osobního osudu nemám rád, když velká země napadne sousední stát. Proto na rozdíl od některých jiných podporuji pomoc Západu bojující Ukrajině,“ začal odpověď Zeman.
„Ale to vůbec neznamená, že bych si nepřál mírové řešení, v daném případě nejdříve příměří a teprve potom mír. A domnívám se, že například americké prezidentské volby, což mimochodem také charakterizuje to, že na straně Ukrajiny je Západ včetně Ameriky, povedou k tomu, že možná právě Spojené státy v čele s možným budoucím prezidentem Trumpem budou o takové příměří, respektive o takový mír usilovat,“ prohlásil bývalý prezident Miloš Zeman.
„Vláda přilévá olej do ohně a někdy přímo do ohně lije benzin, pokud jde o konflikt na východě Evropy, který v zástupné podobě vypadá jako konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Reálně se však jedná o konflikt mezi Ruskem a Spojenými státy, respektive mezi Ruskem a s tím, čemu někdo říká kolektivní západ,“ tvrdil v sobotu bývalý premiér a nově předseda Paroubek.
„Je třeba také tu válku nějakým způsobem ukončit. Pokračování toho konfliktu my vidíme jako zbytečné ztráty lidských životů, zdraví lidí a také ztráty materiálních hodnot,“ řekl Paroubek.
Trump hrozil, že těm, kdo nedají dost na obranu, Američané nepřijdou na pomoc
Trump přitom před pár dny vzbudil poprask, když na mítinku v Jižní Karolíně, pohrozil, že pokud země NATO nebudou dávat dost na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy jim nepřijdou na pomoc.
Před svými příznivci vzpomínal Trump na setkání s prezidentem jisté „velké země“, který se ho prý zeptal: „Když nebudeme platit a napadne nás Rusko, budete nás chránit?“ Na to podle svých slov Trump odvětil: „Ne, neochránil bych vás. Ve skutečnosti bych je povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí,“ řekl za potlesku svých přívrženců s tím, že státy musí platit své účty za obranu.
X X X
DO VEDENÍ NATO MÍSTO LEYENOVÉ Z NĚMECKA RUTTE Z USA?
Žena v čele NATO? Aliance se obává misogyna Trumpa, favoritem se stává Rutte
Pokud by prezidentské volby v USA vyhrál Donald Trump, bylo by lepší mít v čele Severoatlantické aliance raději muže než ženu. Alespoň tak nyní údajně smýšlejí lídři NATO. Protože americký exprezident je svým problematickým vztahem k ženám dobře známý. Místo Ursuly von der Leyenové či Kaji Kallasové se do popředí dostává Mark Rutte, tvrdí The Times.
Úřadující nizozemský premiér mezi kandidáty na nového generálního tajemníka NATO není jen proto, že je muž. Jako o favoritovi se o něm mluví už delší dobu. S tím, jak mezi světovými státníky roste nervozita z Trumpova návratu, se však jeho šance zvyšují. Mimo jiné třeba i proto, že tradičně upřímný a tvrdý Rutte už jednou někdejšího šéfa Bílého domu uzemnil.
Bylo to v roce 2018, kdy mu Trump tvrdil, že když nevyjde obchodní dohoda USA s Evropskou unií, bude to pozitivní. Rutte ho přerušil a opáčil: „Ne, nebude to ani trochu pozitivní.“ Teď navíc republikánský kandidát prezidentských voleb vyhrožuje, že Američané nepřijdou Evropě v případě napadení na pomoc, pokud sama nebude na svou obranu patřičně přispívat.
Stejně tak se NATO obává, že skončí i americká podpora Ukrajiny, která se už dva roky brání proti Rusku. Po Jensi Stoltenbergovi tak má nastoupit někdo, kdo Trumpa zvládne a u koho nebude exprezidentova misogynie na překážku, píše list The Times. Ten také připomíná, jak se Trump během svého prezidentství k různým evropským političkám choval.
O někdejší německé kancléřce Angele Merkelové například řekl, že ji nemůže vystát. „Ta ženská představuje všechno, co nenávidím,“ přiznal před sedmi lety jednomu z premiérů na summitu v Bruselu. O Therese Mayové, jež v minulosti vedla britskou vládu, zase prohlásil, že je „pošetilá“ a „katastrofa“. Nutno podotknout, že se svérázný Trump příliš uctivě nevyjadřoval ani o některých mužských kolezích.
Kromě toho jsou tu ovšem kauzy z jeho osobního života – ze sexuálního obtěžování nebo napadení už jej obvinily desítky žen. A podle rozhodnutí soudu z konce ledna musí jedné z nich zaplatit téměř dvě miliardy korun jako odškodnění za poškozování její pověsti. Novinářka Jean Carrollová Trumpa obvinila, že ji znásilnil. On ji pak veřejně označoval za lhářku.
Severoatlantickou alianci dosud vždy vedli muži a v osobě estonské premiérky Kaji Kallasové nebo šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové, které patří mezi hlavní favoritky, se to mohlo změnit. Teď však zřejmě jejich naděje musejí ustoupit společnému zájmu.
Současný americký prezident Joe Biden a evropští lídři, mezi nimi třeba francouzský prezident Emmanuel Macron nebo německý kancléř Olaf Scholz, prý nechtějí riskovat. „Trump má za sebou minulost se ženami, kterou mnozí vnímají coby misogynní. Možná by bylo lepší vyhnout se tomu, že bude do této role dosazena žena,“ řekl britskému deníku nejmenovaný diplomat.
O Stoltenbergově nástupci by přitom mohlo být jasno „pravděpodobně v prvním čtvrtletí tohoto roku“. Sedmapadesátiletý Rutte má být zvolen 4. dubna. Pokud to tak bude a vítěz nizozemských parlamentních voleb Geert Wilders ani do té doby nesestaví vládu, Rutte bude muset předčasně opustit funkci úřadujícího premiéra.
„Dokud někoho nezvolíme, není to hotová věc,“ upozorňuje však diplomat NATO. „Není žádným tajemstvím, že Rutte má zájem a že alianční lídři mají zájem o něj. Už v minulosti se postavil Trumpovi,“ dodává.
Předsedkyně EK by v případě Rutteho zvolení měla zůstat ve své současné pozici, což by mimochodem znamenalo, že by případnému staronovému prezidentovi Spojených států musela čelit tak jako tak. Trumpova obchodní politika se totiž zřejmě i v budoucnu bude řídit heslem „Amerika na prvním místě“.
Ani Rutte však ještě svou budoucnost v NATO nemá úplně jistou. Podle agentury Bloomberg se totiž začíná ozývat Turecko a žádá ujištění, že ani on ani žádný jiný kandidát nebude upřednostňovat některé členské státy Evropské unie, konkrétně že „nepodlehne tlaku ze strany Řecka a Kypru“. Turci mají s těmito zeměmi dlouhodobě napjaté vztahy. A dokud toto ujištění nepřijde, Ankara Rutteho kandidaturu nepodpoří.
Obecně je však prý Turecko jeho jmenování vcelku nakloněno, říkají zdroje Bloombergu s tím, že je však jednou z několika zemí, které ještě neřekly jasné „ano“. Minulé léto nizozemská vláda zrušila omezení na prodej zbraní do Turecka. Zavedla je po tureckém vpádu na Kurdy ovládané severní Sýrie a zrušila poté, co se Ankara po měsících vyjednávání nechala přesvědčit, aby podpořila vstup Švédska do NATO.
Po Ruttem prý také Turci chtějí, aby je zapojil do partnerství Aliance s EU a aby zajistil, že mezi spojenci v NATO nebudou platit žádné restrikce na vývoz obranných prostředků.
X X X
Orbán udělá v Maďarsku změny?
Dostal se do rozporu s tradiční prioritou ochrany dětí a rodiny, říká exdiplomat Varga
Maďarská prezidentka Katalin Nováková a ministryně spravedlnosti Judit Vargová podaly demisi kvůli svému podílu na udělení milosti pro muže, jenž se snažil utajit sexuální skandál v dětském domově. Obě ženy patřily k blízkým spolupracovnicím premiéra Viktora Orbána. „Je to asi nejvážnější skandál strany Fidesz, která se dostala do rozporu se svou hlavní prioritou, kterou je ochrana rodiny a dětí,“ říká bývalý diplomat a bohemista György Varga.
Jde nikoli o ryze politickou, ale morální vzpouru části společnosti, které omluva prezidentky nestačila a požaduje i odchod Antala Rogána, který je prý druhým mužem po Orbánovi, soudí bývalý diplomat Varga.
„Má v portfoliu ‚propagandu‘, samozřejmě oficiálně se to nazývá jinak, a k tomu ještě tajné služby. Takže je to takový Richelieu maďarské politiky,“ přibližuje.
Spekuluje se i o tom, že Orbán o udělení milosti mohl vědět, protože má silné regionální vazby a pochází z okolí města Bicske poblíž Budapešti, kde k případu sexuálního zneužívání došlo.
V Maďarsku není proces udělování prezidentských milostí veřejný a omilostnění se provalilo náhodou poté, co se odsouzený člověk u Nejvyššího soudu domáhal toho, aby mohl dál učit a stýkat se s dětmi. Soud přitom potvrdil původní odsuzující rozsudek, v závěru ale uvedl, že muži byla udělena milost.
„Nedávno to ve věstníku našel nějaký právník, který se těmito případy zabývá, a tak se to všechno provalilo. Nespokojenost začala růst jako sněhová koule, která smetla prezidentku, ministryni a další. To se nedá zastavit a uvidíme, kde to skončí,“ uvádí.
Eroze moci
V případě ministryně spravedlnosti Varga upozorňuje na to, že ona sama udělení milosti prezidentce nedoporučila, její rozhodnutí ale následně kontrasignovala, jak odpovídá dosavadnímu úzu.
Maďarská média také referují o veřejném vystoupení Pétera Magyarda, bývalého manžela Vargové. Mimo jiné řekl, že je vládnoucí režim jen cukrová poleva, která slouží dvěma účelům: skrýt továrnu na moc a zajišťovat obrovské bohatství.
„Mluvil velmi upřímně, byť vždy obešel přímou kritiku Orbána. Takže já to beru s rezervou, ale třeba ještě překvapí. Věcně to nebylo nic nového, opoziční média toto už popsala, ale nové na tom je, že to říká člověk, který patřil k užšímu okruhu fideszovské elity kolem Orbána,“ podotýká bohemista a někdejší diplomat.
Varga zmiňuje také názory analytiků, podle nichž ve vládní straně panuje kvůli případu napětí a několik soupeřících zájmových skupin, které jsou momentálně odstřiženy od unijních peněz.
„Orbánova moc eroduje a je cítit, že v lidech roste nespokojenost. Své voličské jádro má ale velmi jisté a zaručuje mu vítězství ve volbách, i když ne ústavní většinu. Aféru můžeme považovat za víceméně uzavřenou, ale může nastat situace, kdy to celé praskne. To je charakteristický rys takových samovládných režimů, jejichž pád není proces, ale bod zlomu, jako byl listopad roku 1989,“ uzavírá bohemista.
X X X
Rusko plně ovládlo Avdijivku. Někteří ukrajinští vojáci jsou v zajetí
Ruské ministerstvo obrany v sobotu večer oznámilo, že jeho síly převzaly úplnou kontrolu nad východoukrajinským městem Avdijivka. Ministr obrany Sergej Šojgu o tom informoval podle agentury TASS informoval prezidenta Vladimira Putina. Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj již v dřívějších sobotních hodinách uvedl, že se ukrajinská armáda z Avdijivky stáhla.
Podle agentury Reuters to je největší změna na frontě od května 2023, kdy Rusové po dlouhých krvavých bojích dobyli Bachmut. Reuters ji dává do souvislosti i s nedostatkem munice, kterému Ukrajina čelí kvůli „váhavé“ vojenské pomoci Západu. Podle ukrajinského armádního velitele někteří ukrajinští vojáci padli při stahování do zajetí.
„Na základě operační situace v okolí Avdijivky, abychom se vyhnuli obklíčení a zachovali životy a zdraví vojáků, jsem se rozhodl stáhnout naše jednotky z města a přejít do obrany na výhodnějších liniích,“ uvedl v prohlášení Syrskyj.
„Naši vojáci důstojně plnili svou vojenskou povinnost, dělali vše pro to, aby zničili nejlepší ruské vojenské jednotky, způsobili nepříteli značné ztráty na živé síle i technice,“ napsal také a vyjádřil přesvědčení, že se ukrajinské jednotky vrátí do tohoto města, které mělo před válkou kolem 32.000 obyvatel.
Šéf Kremlu Putin ruské armádě poblahopřál a ocenil toto „důležité vítězství“, uvedl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Už v pátek velitel uskupení ukrajinských sil generál Oleksandr Tarnavskyj informoval, že ukrajinští vojáci se stáhli z opevněné pozice na jihovýchodě Avdijivky. To spolu s dalšími zprávami z místa podle deníku Ukrajinska pravda ukazovalo, že se ukrajinské jednotky po měsících bojů stahují postupně z celého města, které je prakticky kompletně zničené.
Americký Institut pro studium války (ISW) ve svém pravidelném hodnocení situace uvedl, že ukrajinské stažení z Avdijivky se odehrálo „relativně kontrolovaně“. Poukazuje na skutečnost, že ukrajinská armáda pro účely tohoto složitého manévru povolala do oblasti posily.
Američtí analytici zároveň upozorňují na zprávy ruských vojenských blogerů, že stahování ukrajinských vojáků, kterým v Avdijivce hrozilo obklíčení, je „čím dál chaotičtější“ a doprovází ho zvýšené ztráty. Náznaky toho však ISW nepozoruje. Ruským silám bude podle ISW zřejmě činit potíže pokračovat v postupu z Avdijivky na západ, kde mají Ukrajinci připravené náhradní obranné pozice.
Někteří vojáci padli do ruského zajetí
Generál Tarnavskyj v sobotu připustil, že někteří vojáci při stahování z Avdijivky padli do ruského zajetí. „V závěrečné fázi operace, pod tlakem nepřátelské přesily, byli někteří ukrajinští vojáci zajati,“ uvedl na Telegramu. Přesný počet nesdělil. Ukrajinské úřady se podle něj obrátí na mezinárodní organizace a zprostředkovatelské země, aby zajistily, že Rusko bude s válečnými zajatci zacházet humánně a v souladu s mezinárodním právem.
Před ztrátou Avdijivky v posledních dnech varoval Bílý dům, zatímco apeloval na republikány v Kongresu, aby přestali blokovat vyčlenění dalších asi 60 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu Kč) na vojenskou a ekonomickou podporu Kyjeva. Americký prezident Joe Biden a jeho poradci uvádějí, že ukrajinští obránci se kvůli tomu potýkají s nedostatkem munice.
Biden dnes o situaci telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který uvedl, že doufá v „moudré rozhodnutí“ amerických zákonodárců. Americký prezident v pátek řekl, že bez schválení příslušného návrhu Spojené státy nejsou schopny Ukrajině dodávat munici.
Podle Reuters je ovládnutí Avdijivky klíčové pro ruský cíl získat kontrolu nad celým východoukrajinským Donbasem. Putin navíc před březnovými prezidentskými volbami, v nichž se uchází o znovuzvolení, může vývoj na Ukrajině prezentovat jako svůj úspěch.
Avdijivka, kde nyní přežívá méně než 1000 obyvatel, leží severně od města Doněck, které proruské síly ovládly už v roce 2014. V poslední době zde ukrajinští vojáci čelili několikanásobné přesile ruských jednotek. Ovládnutí města bylo podle ukrajinských činitelů a západních analytiků vykoupeno obrovskými ztrátami na ruské straně, a to jak životů, tak obrněných vozidel.
X X X
ZEMĚDĚLCI ČR PROTESTUJÍ PROTI FIALOVI A EU, LEYENOVÉ
POTŘEBUJÍ MILIONY NA HOSPODAŘENÍ
NEDÁVAT MUNICI NA UKRAJINU, ZBYTEČNĚ UMÍRAJÍ LIDÉ
Máme půdu, lidi i stroje, ale ne komu prodávat, líčí sedlák jedoucí na Prahu
Práce od neděle do neděle, svátek nesvátek. Zvířata víkendy neznají. Přesto si sedlák Pavel Cihlář z podhůří Lužických hor v pondělí udělá více než sto kilometrů dlouhý výlet do Prahy. Zapojí se do protestu zemědělců, kteří plánují zablokovat pražskou magistrálu. Spolu s ním další víc než padesátka traktorů soukromých zemědělců ze severu Čech. Cihlář se MF DNES svěřil se svými důvody ke stávce.
„Vím, že Pražané na nás budou koukat jako na vesnické balíky. Ale musí si uvědomit, že může přijít doba, kdy lidi z města budou prosit nás na venkově, abychom jim dali nějaké potraviny,“ říká.
Živá zvířata musíme prodávat do Německa a zpátky si od nich kupujeme maso.
X X X
VESNICE BEZ ÚŘEDNÍKŮ, NEJSOU PENÍZE, VINA FIALY
KDY ZASÁHNE EXKOMUNISTA Z HRADU PAVEL?
ZA DR. HUSÁKA BYLI ÚŘEDNÍCI V OBCÍCH I PRODEJNY POTRAVIN, HOSPODY
Úředníci začínají „létat“. Zachrání obce, které nemohou platit profesionály
V Česku vznikají první společenství obcí. Tuto možnost jim od ledna nabízí novelizovaný zákon. Jednou z výhod takového svazku je „létající úředník“, tedy společný zaměstnanec, jehož si obce budou půjčovat.
Nákupy energií, společné školy, účetnictví, nebo jednodušší provoz sociálních služeb. V Česku od letošního ledna existuje nový institut zvaný společenství obcí, které právě tyto činnosti malým obcím zásadně usnadňuje.
Jde o svazek, který malým obcím umožňuje provádět výkon veřejné správy skrze „sdílené“ zaměstnance. Tito létající úředníci mají vykonávat práci pro všechny členské obce a těm tak ušetřit peníze a uvolnit ruce jednotlivým starostům, často zahlceným administrativou.
Třebaže novela zákona o obcích umožňuje tento svazek teprve měsíc a půl, první společenství už se rodí. Jak MF DNES zjistila, ve Středočeském kraji vzniká společenství obcí Voticko. Sloučí 15 obcí, například Červený Újezd, Olbramovice, Ratměřice a další do jednoho sdružení. Některé z činností těchto vesnic má zajišťovat právě létající úředník.
„Například účetní na malých obcích nebývá potřeba na plný úvazek, takže si můžeme jednu nebo dvě nasdílet. A společně ji zaplatit. Není nutné, aby každý člen měl svoji vlastní,“ uvádí Viktor Liška, starosta Ratměřic a předseda Asociace dobrovolných svazků obcí.
Mikroregion Voticko, který sdružuje stejné obce, změní svůj právní status na společenství. To má obcím umožnit půjčovat si úředníky, což v současné úpravě nejde. Malých obcí do 500 obyvatel je přitom v Česku 3400, což je přibližně polovina ze všech.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v minulosti kritizovala takto obrovský počet malých obcí, které musí živit rozsáhlé sítě právníků, úředníků a poradců, což jde na úkor jejich omezených rozpočtů. To se podle OECD odráží ve vysoké míře byrokratičnosti a způsobuje vysokou míru systémové neefektivnosti.
Řešením by bylo ty nejmenší obce zrušit a sloučit je s většími, tento loňský návrh Národní ekonomické rady vlády ale neprošel. Vláda tedy připravila právě institut společenství obcí. Má být východiskem především tam, kde jediným zdrojem příjmů obcí je rozpočtové určení daní a kde si samosprávy nemohou či nechtějí dovolit pro jednotlivé agendy zaměstnávat profesionály a většinu činností tam zastávají starostové.
Ti ale často tápou, zejména v činnostech, jejichž plnění po nich stát chce jen zřídka.
Na co starosta nemá čas
„Typicky různá správní řízení, kdy je třeba někomu zrušit pobyt, vystěhovat z bytu nebo vydat nějaké úřední rozhodnutí, třeba ve věci kácení dřevin. Zkrátka specializované činnosti, s nimiž se starosta potká maximálně párkrát za rok a trošku v nich tápe nebo na ně nemá čas,“ zmiňuje Liška práce, na které chce využívat létající úředníky.
Na Voticku si od založení společenství obcí slibují i lepší společný postup proti developerům. „O naši oblast mají velký zájem firmy stavějící větrné elektrárny. A obcházejí jednotlivá zastupitelstva. Leckdy je to nerovný boj. Náš svazek by tohle měl korigovat a vystupovat vůči nim jednotně,“ zmínil Liška.
Dalším způsobem, jak si spolupráci patnácti obcí představuje, je společná sdílená kompostárna.
Právě společné odpadové hospodářství je podle náměstka ministra pro místní rozvoj Radima Sršně hlavní devizou, z níž mají společenství obcí čerpat. „Málokterá malá obec je schopna sama řešit své odpadové hospodářství. My je chceme motivovat, například že připravíme speciální dotace na sdílenou komunální techniku. Tu nebudou mít šanci získat samostatné obce, ale jen společenství. Ne každá vesnice potřebuje svůj vlastní traktor nebo vysokozdvižnou plošinu,“ zmínil Sršeň.
Sdílené školy
Institut společenství obcí je zatím na počátku, ale Sršeň počítá s tím, že by časem měl řešit především školství na venkově. Podle něj by společenství mohly zakládat společné sdílené školy. „Zjednodušeně řečeno, takové školy by mohly mít sdíleného společného ředitele, vyměňovat si učitele, účetní, společně řešit nákupy a zakázky nebo řešit stravování, aby ušetřily,“ naznačil náměstek.
Školy fungující na principu sdílení už v Česku existují, byť vznikly trochu jinak. Svazková škola je typ školského zařízení, které zřizuje dobrovolný svazek obcí tam, kde by si každá jednotlivá obec nemohla dovolit školu postavit ani provozovat. Svazková škola pak funguje pro děti z obcí, které se na chodu finančně podílejí. Jedná se o poměrně novou formu, která existuje od roku 2005.
„Vzhledem k množství dětí a počtu míst ve školách je jasné, že tlaky na vznik nových škol budou zejména v okolí Prahy. Ale zároveň nebudou peníze na to, aby v každé obci taková škola stála. Smysl vidím v tom, aby se stavěly svazkové školy právě na bázi společenství obcí,“ podotkl Radim Sršeň.
O možnosti založit společenství obcí už se na vesnicích diskutuje. Zpravidla tam, kde pro samou práci nemají kam skočit. Třeba v Butovsi, vesnici na Jičínsku s 283 obyvateli. „Kvůli množství práce jsem se tohle volební období musel stát uvolněným starostou, takže to mám jako full-time job. Sekám tu trávu, odhrnuju sníh, starám se o čistírnu odpadních vod a jsem i údržbář. Vlastně bych potřeboval mít jako zástup létajícího starostu,“ komentuje v nadsázce starosta Bob Šviha.
O založení společenství obcí mají zájem i tam, kde to podmínky zatím neumožňují. Třeba Vestec v okrese Praha – Západ by jej rád s okolními obcemi založil, ale podmínka v zákoně praví, že obcí musí být minimálně 15. „Nás je 11, třebaže máme dohromady 35 tisíc obyvatel. Není k nám už koho připojit. Usilujeme o další novelizaci zákona o obcích, kde by se snížila podmínka počtu obcí ve společenství na 10, pak bychom do toho šli také,“ vyjádřil se starosta Tibor Švec.
X X X
František Škvrnda: V čriepkoch o znepokojujúcich udalostiach v ukrajinskej kríze
Valerij Zalužnyj pozíciu neudržal. Kto, čo a kam ho bude nasledovať?
Po vyše týždni intenzívnej medializácie možného odvolania hlavného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny (ďalej len HV OSU) generála Valerija Zalužného to Volodymyr Zelenskyj 8. februára uskutočnil a vymenoval na jeho miesto generálplukovníka Oleksandra Syrského (*1965). Jeho právomoci boli zúžené a časť z nich prešla na vrchného HV OSU, ktorým je prezident. Súhlas s týmto krokom bol podmienkou na menovanie nového HV OSU.
Problém tejto personálnej zmeny má jasne politický charakter. Súvisí aj s narastajúcimi obavami ukrajinského prezidenta (a jeho najbližšieho okolia, ktoré je intrigánske) o stratu moci a vplyvu. Má aj medzinárodný rozmer, lebo všeobecne sa pripúšťa, že bez zahraničnej, obzvlášť vojenskej a finančnej podpory, by sa súčasný režim na Ukrajine skôr či neskôr „zosypal“. Nové komplikované otázky vzniknú potom, ako v máji vyprší mandát prezidenta. Voľby v podmienkach výnimočného stavu byť nemôžu.
Možno len smutne i s obavami konštatovať nejasnosť vývoja na Ukrajine. Výmena HV OSU nie je zárukou zmeny situácie na bojiskách. Možno poukázať aj na to, že ani výmena ministra obrany v septembri 2023 neviedla k zmene situácie. Ide preto aj o snahu prezidenta dokázať, že aj v zložitých pomeroch má veci pevne v rukách. Podáva to s teatrálnym nádychom, ktorý je na prvý pohľad sugestívny, ale realite nezodpovedá.
Vojenská kariéra Oleksandra Syrského
Nový HV OSU sa narodil na území Ruska v dedinke Novinki (Vladimirská oblasť), kde v roku 2020 bolo už len 8 obyvateľov. Pochádza z rodiny profesionálneho vojaka. Jeho brat žije v Rusku, ale sa k nemu nehlási. Údajne tam žije aj jeho matka.
V roku 1986 O. Syrskyj ukončil prestížne Vyššie vševojskové veliteľské učilište Najvyššieho sovietu RSFSR v Moskve (bolo vytvorené v decembri 1917). Jeho absolventi mávali ako jediní v bývalom ZSSR slávnostné vyradenie na Červenom námestí.
Po skončení školy slúžil O. Syrskyj už len na Ukrajine. V roku 1996 s vyznamenaním ukončil Akadémiu OSU a roku 2005 absolvoval Národnú akadémiu obrany Ukrajiny so zlatou medailou. Je aj kandidátom vojenských vied. V apríli 2022 mu bol udelený titul Hrdina Ukrajiny.
Vojenskú kariéru začal O. Syrskyj ako veliteľ čaty a neskôr bol veliteľom práporu i pluku. V roku 2000 sa stal náčelníkom štábu 72. motostreleckej divízie, ktorá bola v roku 2001 reorganizovaná na samostatnú mechanizovanú brigádu a v roku 2002 bol menovaný za jej veliteľa. V roku 2009 bol povýšený na generálmajora. V roku 2013 sa stal prvým zástupcom náčelníka Hlavného veliteľského strediska OSU, kde sa podieľal na spolupráci s NATO. Od apríla 2014 bol po začiatku antiteroristickej operácie (ďalej len ATO) na východnej Ukrajine menovaný za náčelníka jej štábu a v roku 2017 sa stal jej veliteľom. Na bojoch na Donbase sa teda podieľal od ich vypuknutia. V apríli 2018 bol štáb ATO reorganizovaný na Zjednotený operačný štáb OSU a od mája do augusta 2019 bol veliteľom týchto síl. Potom ho ustanovili za veliteľa pozemných síl OSU. Súčasne velil aj operačno-strategickému zoskupeniu vojsk Chortycja (podľa najväčšieho ostrova na Dnepri, neďaleko Záporožia, považovaného za jeden zo „siedmich divov Ukrajiny“), ktoré pôsobí vo východnej časti frontu (od Charkova). V auguste 2020 bol povýšený na generálplukovníka.
Ospravedlňujeme sa za dlhý prehľad pôsobenia O. Syrského, ktorý má ukážkovú vojenskú kariéru, ale aj skúsenosti z bojov. Nebudeme sa zaoberať výsledkami (hodnotením) jeho činnosti v bojoch, lebo ich podanie v médiách nie je presné a úplné vojenské údaje aj kvôli utajovaniu nie sú k dispozícii. Poukazuje sa však najmä na to, že mal úspechy (obrana Kyjeva po začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie, protiofenzíva OSU v Charkovskej oblasti v lete 2022), ale aj neúspechy (boje o Debaľcevo v júli 2014 až februári 2015, boje o Bachmut).
Zdá sa, že O. Syrskyj sa nestal „miláčikom“ západných médií. Hlásna trúba západných médií Politico o ňom už 9. februára nelichotivo uviedla, že má povesť „mäsiara“, najmä kvôli stratám v bojoch pri Bachmute. Je považovaný za človeka V. Zelenskeho a očakáva sa, že sa bude lojálne snažiť plniť všetky jeho príkazy, aj keď vojensky nemusia byť dobré ani priechodné. Podľa niektorých signálov nemá vo vojsku takú autoritu, ako mal V. Zalužnyj.
Pozícia O. Syrského je nielen vojensky, ale aj politicky nezávideniahodná. Aktuálne ide v prvom rade o to, čo sa podarí OSU urobiť v Avdijivke. Ich pozícia tam je aj podľa západných odborných kruhov veľmi zlá. Ďalších potenciálnych ťažkostí je niekoľko, lebo vo výzbroji i ľudských zdrojoch OSU sú kritické miesta, ktoré by nedokázal jednoducho prekonať asi ani najgeniálnejší vojvodca.
Aj iné zamyslenie nad bojmi na Ukrajine
Odbočíme na vedľajšiu tému, ktorú ocenia len milovníci detailov. Od októbra 2020 sa názvy generálskych hodností na Ukrajine zmenili podľa názvoslovia NATO. Hodnosť generálplukovníka v ňom neexistuje, ale pre jej nositeľov zostala (poznáme to aj zo Slovenska, ale generálplukovník v aktívnej službe už nebol). Na rozdiel od tradičného nemeckého (pruského), francúzskeho i ruského (sovietskeho) označovania generálov vzniká bizarný problém, ako odlíšiť označenie generála zo skupiny hodností od najvyššej „čistej“ generálskej hodnosti. Pre istotu, aby nedošlo k formálnemu problému, treba vypisovať dlhý názov generálskej hodnosti. No ale pri zmätkoch, ktoré sú v súčasnom západnom vojenstve, to je len malicherný problém, ale naznačuje pôsobenie formálnych prvkov.
Špecifikum Ukrajiny je v tom, že aj po zmene vojenských hodností boli v rozkaze ministerstva obrany uvedené aj insígnie tejto hodnosti. Generálplukovník má štyri štvorcípe hviezdy, ktoré sú rozmiestnené ináč, ako pri insígniách hodnosti generála. Podľa neoficiálneho zoznamu ukrajinských generálov je okrem O. Syrského v aktívnej vojenskej službe už len jeden ďalší generálplukovník. Ide o Serhyja Popka, ktorý je náčelníkom kyjevskej mestskej vojenskej administratívy.
Ďalším okrajovým problémom je, či bude (môže byť) O. Syrskyj povýšený na generála. Podľa novej ukrajinskej pronatovskej terminológie bol zatiaľ jediným generálom V. Zalužnyj.
Vzhľadom na charakter bojov na Ukrajine ťažko hovoriť o veľkých a úspešných vojvodcoch, hoci generáli i iní velitelia sa veľmi snažia dosiahnuť víťazstvá. Obrazy víťazov vojny (aj keď sa hovorí o tom, že táto nemá vojenské riešenie) možno po rokoch doplnia niektorí usilovní historici. Zatiaľ takých niet, aj keď príkladov hrdinstva v bojoch je veľa.
Vidíme však priveľa smutných až desivých snímok zničeného územia, prírody i obydlí, iných stavieb i infraštruktúry. Toto ničenie neprestáva. Aj menovanie O. Syrského za HV OSU znamená, že V. Zelenskyj, huckaný najmä Washingtonom a Londýnom, svojím teatrálnym štýlom tvrdí, že Rusko bude porazené a obnoví sa Ukrajina v hraniciach z roku 1991, ale potrebuje veľa, veľmi veľa nových a najlepších zbraní (i peňazí). Zmenila sa však rétorika Joea Bidena. Z toho, že vám dodáme „toľko, koľko potrebujete“ na „toľko, koľko vám môžeme dať“. Mrzký záver o tom, že V. Zelenskyj je ochotný bojovať do posledného Ukrajinca za cudzie záujmy je azda už aj nadbytočné spomínať.
Čo bude s Valerijom Zalužným
Odvolaný V. Zalužnyj mal ako HV OSU vojenskú autoritu doma i v zahraničí. Protirečivo sa v tejto súvislosti hodnotí cieľ návštevy odióznej zastupujúcej námestníčky ministra zahraničných vecí USA Victorie Nulandovej (12. februára bol za riadneho námestníka vymenovaný Kurt Campbell) v Kyjeve na konci januára. Jedny zdroje uvádzali, že údajne bola varovať pred „pokusom o vojenský prevrat“. Dá sa o tom pochybovať, lebo v súčasných zložitých podmienkach situácie na Ukrajine by bola zmena hlavy štátu oveľa zložitejšia a nevypočítateľnejšia, ako výmena HV OSU. Okrem toho napriek ubezpečovaniam oficiálneho Washingtonu, že do vývoja na Ukrajine politicky nezasahuje, len ho podporuje, je nemysliteľné, aby V. Zalužnyj urobil „vojenský prevrat“ bez súhlasu USA. Iné zdroje však tvrdili, že bola odhovárať prezidenta od zámeru odvolať HV OSU.
O ďalšom pôsobení V. Zalužného zatiaľ oficiálne nie je nič známe. Vzhľadom na svoj vek však môže mať rôzne ambície. Nebudeme sa púšťať do špekulácií, ale uvedieme veľkú pravdepodobnosť, že v prípade, ak sa uskutočnia riadne prezidentské voľby na Ukrajine, v nich môže kandidovať (nikto dnes nevie, kedy budú a na akom rozsahu územia).
S odchodom V. Zalužného sa spája aj ďalší teatrálny kúsok V. Zelenského, ktorý jemne povedané, asi nemá obdobu vo svete. Pri príležitosti odvolania z funkcie HV OSU dostal titul Hrdinu Ukrajiny. Prezident poďakoval V. Zalužnému za pôsobenie vo funkcii a jeho výmenu zdôvodnil potrebou hľadania nových ciest úspechov vo vedení bojov (pričom je nepriamo „zodpovedný“ za neúspech protiútoku, ktorý sa začal v júni 2023, aj keď oficiálne to takto nikde nezaznelo). V. Zelenskyj je vojenským diletantom (a aj pod vplyvom zahraničia) a ako taký môže svoju pozíciu vrchného HV OSU medzi generalitou upevniť len intrigami. Akosi z toho vychádza, že to odvolanie V. Zalužného bolo subjektívne rozhodnutie bez prílišného zvažovania vojenských následkov. Možno ho tým aj posilnil ako možného protikandidáta vo voľbách a prispel i k zvýšeniu jeho podpory v spoločnosti.
Ďalší vymenení vysokí velitelia Ozbrojených síl Ukrajiny
Po odvolaní HV OSU nasledovala, ako sa očakávalo, výmena na ďalších vysokých funkciách vojenskej hierarchie. Odvolaní boli:
– náčelník generálneho štábu generálporučík Serhij Šaptala;
– veliteľ Zjednotených síl OSU generálporučík Serhyj Najev; toho vraj prezident zabudol „informovať“, a tak sa o svojom odvolaní dozvedel z médií;
– veliteľ výsadkových útočných vojsk generálmajor Maxim Mirgorodskyj.
Došlo aj k odvolaniu zástupcov HV OSU a náčelníka generálneho štábu. Nebudeme uvádzať novomenovaných funkcionárov OSU, lebo informácie o nich sú chaotické, čiastkové a rozptýlené. Poukazuje sa však na to, že V. Zelenskyj pri tom „obišiel“ viacerých generálov, ktorí mali podľa zásad fungovania vojenskej mašinérie „systémovo“ postúpiť na vyššie posty. Doplníme len, že:
– novým náčelníkom generálneho štábu sa stal generálmajor Anatolij Barhylevič, ktorý bol od októbra 2023 veliteľom Síl teritoriálnej obrany; nahradil ho generálmajor Ihor Plahuta;
– novým veliteľom Pozemných síl OSU sa stal generálporučík Oleksandr Pavljuk, ktorý však bol odvolaný z pozície prvého námestníka ministra obrany (či ide o povýšenie, to je v zložitých ukrajinských pomeroch ťažké vyhodnotiť);
– plukovník Vadim Sucharevskyj sa stal zástupcom O. Syrského a súčasne veliteľom novovytvorených Síl bezpilotných systémov, čo je zatiaľ svetový unikát.
Záver
K napätiu medzi V. Zelenským a V. Zalužným a spôsobu jeho riešenia došlo pre Kyjev vo veľmi nevhodnom momente, keď sa napätie v moci zvýšilo aj v súvislosti s viac týždňov trvajúcimi nejasnosťami o pomoci z USA. Odvolanie HV OSU je považované za najväčší vnútorný otras v kyjevskej moci od začiatku špeciálnej vojenskej operácie Ruska. V. Zelenskyj sa chystá na Mníchovskú bezpečnostnú konferenciu, kde vystúpi asi opäť len svojím nacvičeným divadelným vystúpením, kde nič nového od neho nikto už asi neočakáva, ale prozápadné publikum ho bude iste vítať a tlieskať mu.
V súvislosti s tým, že sám V. Zelenskyj povedal, že zmeny sa neskončia len výmenami v OSU, ale sa môžu dotknúť aj politických špičiek, doplníme jednu špekulatívnu informáciu. Podľa nej USA vraj navrhujú, aby súčasného predsedu vlády (ktorý je minimálne mediálne v pozadí za ministrom zahraničných vecí a ministrom obrany a nebol ani v početnej delegácii na ekonomickom fóre v Davose, ale to asi preto, že tam bol V. Zelenskyj) najmä v súvislosti s potrebou zintenzívniť boj proti korupcii, nahradila Oksana Markarova (*1976). Od februára 2021 je veľvyslankyňou Ukrajiny v USA. Od roku 2015 pôsobila na ministerstva financií. Od júna do novembra 2018 bola poverenou a potom do marca 2020 riadnou ministerkou financií. Má za sebou štúdium v USA a pôsobenie v americkej finančnej spoločnosti i stáž vo Svetovej banke.
Situácia na Ukrajine je skutočne zložitá. Najhoršie je to, že personálne výmeny v reálnom vývoji neprinášajú viditeľné výsledky. Žiaľ, treba počítať s tým, že v Kyjeve sa môže kríza moci prehĺbiť, čo v dnešnom svete chaosu prináša aj nové nebezpečenstvá. Takže môžu nasledovať aj ďalšie čriepky.
P.S. Na zamyslenie je, že 13. februára minister obrany Ukrajiny Rustem Umerov a O. Syrskyj hovorili s veliteľom európskeho veliteľstva USA, ktorý je aj vrchným veliteľom spojeneckých síl v Európe, generálom Christopherom Cavolim. „Dokladali“ mu o vojenských plánoch na rok 2024. Nebudeme právne, politicky ani bezpečnostne úzkoprsí, no treba lepší dôkaz o tom, že boje na Ukrajine sú skutočne zástupnou (proxy) vojnou USA, ktoré do nej nútia aj „spojencov“ v NATO? Pokrytectvo USA v „kauze“ je čoraz odpudzujúcejšie. Oficiálne síce takéto hodnotenie rozhorčene odmietajú, ináč ale robia všetko preto, aby konflikt na Ukrajine, ktorý sa vojensky nedá vyrieši, pokračoval. Majú pritom jediný cie: škodiť Rusku. A vlády Ukrajiny a štátov NATO sa majú na tom podieľať a ich obyvateľstvo to podporovať. Tí, čo tak nerobia, sú označkovaní ako „zlí, lebo stoja na nesprávnej strane dejín“. Fukuyamovský koniec dejín sa však nekonal a svet nezadržateľne – aj keď pomaly a s ťažkosťami – smeruje k multipolarite. A Ukrajina je jedným z orieškov, ktoré na tejto ceste treba rozlúsknuť.
František Škvrnda, (Nové slovo), server vasevec.cz
X X X
Niedermayer: Prioritou EU má být posílení bezpečnosti a konkurenceschopnosti
Posílení bezpečnosti a ochrany hranic, posílení konkurenceschopnosti evropských podniků a také oblast zdravotnictví a ochrany zdraví, zahrnující společné nákupy léků a vytvoření pobídek pro investice. Těmto prioritním oblastem by se měl podle názoru Luďka Niedermayera věnovat Evropský parlament (EP) v nové složení po červnových volbách.
Česká justice pokračuje v sérii rozhovorů s lídry kandidátek do evropských voleb. Respondentem byl tentokrát Luděk Niedermayer (TOP 09), který bude trojkou na kandidátce koalice SPOLU. S evropskou politikou má již bohaté zkušenosti, europoslancem je již od roku 2014. Před tím byl v letech 1996 až 2008 členem bankovní rady České národní banky, poté pracoval pro poradenskou společnost Deloitte.
X Na které tři prioritní otázky by se podle vás měla zaměřit nová Evropská komise? S jakými návrhy by měla přijít?
Nový Parlament jistě zformuje své očekávání, za dnešního stavu bych od komise mimo jiné čekal právě reakci na výše popsané priority. Plus samozřejmě pokračování v dolaďování pravidel například v oblasti finanční regulace, politiky klimatu a životního prostředí a jasný tlak na snížení byrokracie.
V uvedených je třeba například pokračovat v hledání efektivního řešení otázky azylové politiky, lepší ochranu vnějších hranic a efektivní nástroje boje proti kyber atakům. U konkurenceschopnosti podporu strategické suverenity, snižování regulace a vytváření stabilního prostředí. Mimo to je třeba zahájit diskuse o reformě rozpočtu změnami, které zprůchodní rozšíření EU.
X Kterou evropskou legislativu, schválenou v průběhu současného funkčního období EP, považujete za nejpřínosnější a proč?
Posílení bezpečnosti a ochrany hranic, posílení konkurenceschopnosti evropských podniků a také oblast zdravotnictví a ochrany zdraví, To jsou priority europoslance Luďka Niedermayera. Foto: tým Luďka Niedermayera
Nařízení o financování REPowerEU prostřednictvím plánů pro oživení a odolnost, jako cesta k odstranění závislosti Unie na dovozu ruských fosilních paliv. Dále nařízení o roamingu ve veřejných mobilních komunikačních sítích v Unii, kterým se prodlužuje roaming (pravidlo, že v zahraničí volám, posílám sms a používám data za stejných podmínek jako doma) v EU o 10 let, tedy do roku 2032.
Ale také balík předpisů Fit for 55, cesty k férovému podílu EU na dekarbonizaci. Funguje jako inspirace pro zbytek světa, kdy drtivá většina zemí má dnes podobné cíle jako EU. Balík mimo to představuje transparentní a prediktabilní prostředí pro rozvoj firem, což je dnes velmi důležité.
X Kterou stěžejní legislativu by měl současný EP a členské státy v tomto funkčním období dotáhnout ještě do konce?
Reformu fiskálních pravidel, která by měla stanovit pevnější mantinely pro fiskální udržitelnost a zamezit přenášení negativních dopadů nezodpovědné fiskální politiky jednoho státu na ostatní členské země. Jsem blízko dohodě, snad se to povede.
Dále legislativu k praní špinavých peněz, u které už byla nalezena shoda mezi EP a Radou, ale zbává ještě poměrně složité doladění textu, které by mělo skončit v těchto dnech. A samozřejmě dohoda o rozpočtu, poté, co Maďarsko stáhlo veto návrhu financí pro Ukrajinu.
X Hrozí, že nebude dotažen do konce některý ze zásadních aktuálně projednávaných legislativních návrhů a bude se jim muset zabývat nový EP? Který a z jakého důvodu?
Na hraně schválení bude již zmíněná reforma fiskálních pravidel, jejíž projednávání samozřejmě komplikuje politická citlivost tématu. Téměř jistě se nestihne projednat a schválit nový balíček opatření ke snížení rizik a důsledků krachů bank (CMDI), a to jednak z důvodu technické složitosti problematiky, jednak nedostatečného času na projednání. Nedojednaných návrhů ale bude mnohem více, komentuji to jen z pohledu oblasti, kde jsem nejvíce aktivní.
X Bude se muset s některým tématem začít s novou Komisí a novým EP od nuly?
Nový EP sám rozhodne, kterou pozici předchozího parlamentu si osvojí a bude na jejím základě pokračovat v jednání s Radou, a kde naopak udělá pomyslnou tlustou čáru a začne od nuly. Bude to tedy výsledek suverénního rozhodnutí nového EP, které nelze předjímat.
X Považujete za reálné dosažení podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie v EU 42,5 procenta k roku 2030? Není tento cíl až moc ambiciózní?
Myslím, že v současné situaci musíme být ambiciózní, a to ze tří důvodů. Obnovitelné zdroje energie jsou dnes nejlepší cestou k energetické nezávislosti, díky jejich cenové konkurenceschopnosti snižují cenu energie a samozřejmě pomáhají snížit emise.
Co se týká snižování emisí, pořád slýchám argumenty „a co ta Čína, a co ta Indie?“. Odpověď není složitá, kromě toho, že drtivá většina zemí se ke snižování emisí zavázala podobně, jako my, třeba v Číně se změny tímto směrem dějí rychleji než u nás. A mimochodem, naše emise převyšují v poměru na hlavu většinu ne-li všechny z těchto zemí.
Podporujete další rozvoj jaderné energetiky? Budete jádro v EP prosazovat?
Jádro je pro mě relevantní součást energetického mixu. Bohužel horizont možné dostavby jaderných bloků v Česku je velice dlouhý a samotná realizace se jeví neadekvátně drahá. Také fakticky nevyjasněná otázka nakládání s jaderným odpadem mluví spíše v jeho neprospěch. Pro mne tedy bude hrát jádro reálnou roli jen tehdy, pokud jeho využití nepovede k nekonkurenceschopně drahé elektřině pro naše občany a firmy.
Luděk Niedermayer (*1966) pracoval v letech 1996 až 2008 jako člen bankovní rady České národní banky (v letech 2000 až 2008 viceguvernér ČNB). Poté byl zaměstnán v poradenské společnosti Deloitte. Od roku 2014 je poslancem Evropského parlamentu, od roku 2017 je členem TOP 09. Foto: tým Luďka Niedermayera
X Je šance, že se stihne projednat a schválit farmaceutický balíček? EHDS? Považujete tato témata za důležitá?
Legislativní proces u Evropskému prostoru pro zdravotní data (EHDS) je o něco dál, než u farmaceutického balíčku, takže v tomto případě jistá šance na schválení do konce volebního období stále existuje. Bude ale záležet na rychlosti projednávání, které je nyní v rukou týmu zástupců EP a Rady. V případě farmaceutického balíčku je schválení nereálné. Spíše bude úspěchem, když stávající EP stihne schválit pozici pro jednání s Radou, přičemž rozhodnutí o tom, jestli toto jednání za základě této pozice skutečně zahájí, bude na nově zvoleném EP. Obě témata považuji za důležitá, a o jak s pohledu posílení práv a postavení pacientů, tak z pohledu celkově lepšíh fungování zdravotní péče. V neposlední řadě by pak měl konkrétně farmaceutický balíček přispět k větší soběstačnosti a nezávislosti EU v oblasti dodávek léků, což je i strategicky důležitá priorita.
X Jakou důležitost přikládáte otázce unijní úpravy délky ochrany patentových práv u léčiv, podporující investice do farmaceutického výzkumu, a tlaku na inovativní farmaceutické firmy, aby dodávaly léčiva také do menších zemí EU, které nepatří k nejbohatším členským zemím?
Toto není oblast, kterou se zabývám. Obecně ekonomicky je ale asi si třeba uvědomit, že jistá ochrana výsledků vědy a výzkumu je nutná proto, aby zejména soukromí investoři byli ochotni drahý výzkum a další nutné součásti cesty produktu na trh financovat. Občas ale sleduji vskutku až extrémní tlak na posílení této ochrany, a někdy si říkám, zda by nebylo lepší, kdyby energie a náklady které některé firmy do této snahy věnují, nebyly spíše využity na nové inovace a vynálezy. Jinými slovy, i zde je nutno zachovat jistý balanc, ceskajustice.cz
X X X
Soudci zůstávají v chátrající budově v Ústí nad Labem
Tendr na výstavbu justičního areálu zrušen
Ministerstvo spravedlnosti zrušilo zadávací řízení k veřejné zakázce na výstavbu justičního areálu v Ústí nad Labem. Úřad to oznámil v tiskové zprávě. Nabídkové ceny podle něj přesáhly jeho rozpočtové možnosti poté, co antimonopolní úřad vyloučil vybraného dodavatele. Ministerstvo doplnilo, že připravuje nové zadávací řízení, které zahájí „v nejbližší době“.
Ke zrušení tendru úřad přistoupil v úterý. „Ministerstvo spravedlnosti současně nemohlo oslovit další účastníky zadávacího řízení, neboť jejich nabídkové ceny nejenže překračovaly nabídkovou cenu vyloučeného dodavatele o stovky milionů korun, ale také převyšovaly rozpočtové možnosti ministerstva,“ uvedl úřad bez dalších podrobností.
Z veřejně dostupného rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vyplývá, že ze zakázky vyloučil Společnost Justiční areál v Ústí nad Labem – sdružení GEMO a.s. a JIMI CZ. Ministerstvo totiž podle úřadu porušilo při zadání zakázky zásadu transparentnosti, když při výběru dané firmy nemělo dostatečné podklady pro to, že splnila podmínky účasti, konkrétně podmínky technické kvalifikace.
Takto byla budova Krajského soudu v Ústí nad Labem zatopená v roce 2013 Zdroj: Tiskový odbor Ministerstva spravedlnosti
O stavbě se mluví přes 20 let
O stavbě justičního areálu pro krajský i okresní soud i státní zastupitelství se hovoří od roku 2002. Současná budova, která funguje od roku 1974, potřebám justice nevyhovuje. Nachází se v záplavovém území a při povodních objekt několikrát zatopila voda. V budově navíc chybí velká soudní síň.
O havarijním stavu současné budovy mluvil již před lety jak někdejší předseda Luboš Dörfl , tak i současná předsedkyně soudu Lenka Ceplová. „Museli jsme udělat soustu stavebních a investičních akcí, abychom vůbec mohli ve staré budově zůstat. Životnost tzv. boletických panelů je omezená a museli jsme je draze vyměnit. A statik říká, že kdyby přišly další povodně, tak nebude možné budovu udržet,“ uvedla v roce 2020 pro Českou justici.
Na základní kámen neexistujícího justičního paláce v Ústí v říjnu 2013 poklepal prezident Miloš Zeman společně s ministryní spravedlnosti Marií Benešovou, která tehdy byla členkou úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Termín dokončení byl v té době odhadován na rok 2018.
Veřejnou zakázku na zhotovitele stavby ministerstvo vypsalo na sklonku roku 2022. Předpokládaná hodnota plnění činila 2,009 miliardy korun bez daně. Se zahájením stavby tehdy ministerstvo počítalo v roce 2023. Plány zveřejněné v roce 2021 počítaly s tím, že v objektu bude pracovat 828 lidí, čímž by se stavba stala druhým největším justičním areálem v zemi po areálu Na Míčánkách v Praze, kde pracuje tisícovka lidí, ceskajustice.cz
X X X
PODLE SOUDCŮ SE V ČR NESMĚJÍ POUŽÍVAT CIZÍ SOUČÁSTKY?
POJIŠŤOVNY PO HAVÁRII ŠKODY NEUHRADÍ?
Navárii podle soudu způsobil vadný ventil Foto: Pixabay
Nájemník vytopil byt, stotisícovou škodu nezaplatí. Na vině je ventil z Asie
Původně měl zaplatit skoro sto tisíc za vytopený byt pod sebou. Nyní mu majitelka bytu naopak uhradí náklady dovolacího řízení a 118 856 Kč za náklady řízení a posudky, kterými nájemník prokázal, že na vině je instalace vadného výrobku z Asie, kterou nemohl předvídat ani ovlivnit. Ke zfušované instalaci navíc došlo před uzavřením nájemní smlouvy.
Případ prasklého ventilu a stotisícové škody se dostal až před Nejvyšší soud poté, co majitelka bytu žalovala nájemníka o částku 94 380 Kč za opravu vytopeného bytu. Nájemník se s použitím posudků ubránil podle ustanovení občanského zákoníku o vyvinění se nájemníka bytu ze způsobené újmy.
Případ projednalo občanskoprávní kolegium Nejvyššího soudu na svém jednání dne 10. ledna 2024 a vydalo z něj právní větu:
„Nemohl-li nájemce výše položeného bytu ani při dodržení pravidelných kontrol vodovodních kohoutků předvídat riziko rozlomení chybně namontovaného a vadného ventilu kohoutku ani rozpoznat vadu materiálu či chybnou instalaci ventilu, neporušil povinnost provádět běžnou údržbu předmětu nájmu a neodpovídá za škodu způsobenou protečením vody do níže položeného bytu.“
Banální případ s jasným rozsudkem
Původně šlo o banální případ: Nájemníkovi v Praze 6 praskl v roce uzávěr vody pod umyvadlem na záchodě a vytopil byt pod sebou. Oba byty vlastní stejná majitelka. Náklady, které musela majitelka vynaložit na opravu spodního bytu, dosáhly částky 94 380 korun za výměnu podlah, vysušení a chemickou sanaci stěn a vymalování. Tuto částku majitelka bytu žádala žalobou u soudu jako náhradu škody, kterou měl způsobit nájemník.
Havárie uzávěru byla způsobena rozvojem trhliny vzniklé při vadné montáži. Jak uvádí rozsudek, kdosi použil „nadměrné množství instalatérského česání k utěsnění závitu“.
Nájemní smlouva neobsahovala žádné zvláštní ujednání o údržbě bytu a opravách bytu a soud prvního stupně věc posoudil podle občanského zákoníku a nařízení vlády.
Obvodní soud pro Prahu 6 případ uzavřel s tím, že byly splněny předpoklady odpovědnosti žalovaného nájemníka za škodu, neboť „porušil zákonnou povinnost provádět pravidelné prohlídky vodovodních kohoutů, které nejsou vodovodním výtokem, udržovat je ve funkčním stavu a provádět jejich pravidelné výměny, a v příčinné souvislosti s tím pak došlo k poškození uzávěru vody“.
Jdou vadné stavební práce vlastníka za nájemníkem?
K odvolání nájemníka pak Městský soud v Praze uvedl, že vadná montáž nebo vadný ventil nemůže mít vliv na odpovědnost nájemníka za škodu způsobenou protečením vody do spodního bytu. Jinými slovy, má to být nájemník, kdo zodpovídá za kvalitu součástky i provedené práce, a tudíž v tomto případu i za vzniklou škodu.
Proti takové argumentaci se nájemník ohradil v dovolání k Nejvyššímu soudu. „Brojí proti závěru odvolacího soudu, že to, zda byl ventil vadný či vadně namontován, nemůže mít vliv na odpovědnost žalovaného. Takový výklad by vedl k absurdní situaci, že nájemce by odpovídal za jakýkoli stavebnětechnický stav nemovitosti i v případě vadných, popř. záměrně zastřených stavebních prací pronajímatele. Nebylo prokázáno, jakou konkrétní povinnost, která by byla v příčinné souvislosti se škodným následkem, žalovaný porušil,“ shrnul Nejvyšší soud argumentaci žalovaného nájemníka.
Liberace z důvodu nepředvídatelnosti
Jak ve svém rozhodnutí uvádí Nejvyšší soud, s účinností nového občanského zákoníku od roku 2014 je zavedena různá úprava smluvní a mimosmluvní povinnosti k náhradě škody. Zůstává zachována jako základní typ tzv. deliktní odpovědnost (§ 2910 o. z.) založená na porušení povinnosti plynoucí ze zákona.
Jestliže v příčinné souvislosti vznikla poškozenému odčinitelná újma; zavinění se presumuje (§ 2911 o. z.) s tím, že „podle standardů náležité péče odlišné pro osobu běžných vlastností a osobu se zvláštní znalostí, dovedností nebo pečlivostí (§ 2912 o. z.) se může škůdce odpovědnosti zprostit, prokáže-li že újmu nezavinil“.
Tak je zakotvena možnost liberace z „důvodu překážky, která škůdci nezávisle na jeho vůli zabránila ve splnění smlouvy, a to jen tehdy, jde-li o překážku současně mimořádnou, nepředvídatelnou a nepřekonatelnou“,“ uvádí se v rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Neznámý užil na instalaci vody vadný ventil z Asie
Není pochyb o tom, že nájemce užíval pronajatý byt a jeho povinností byla obvyklá údržba a drobné opravy bytu. Podle nařízení vlády. 308/2015 Sb. se za drobné opravy považují opravy a výměny uzavíracích armatur na rozvodech vody s výjimkou hlavního uzávěru pro byt, výměny sifonů a lapačů tuku a opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní.
V předmětném bytu praskl uzávěr vody pod umyvadlem. „Podle odborného vyjádření vypracovaného dne 27. 7. 2018 Z. H. (a jeho výpovědi) a podle znaleckého posudku F. J., ze dne 5. 4. 2019 (a výslechu znalce) způsobil havárii ventilu rozvoj primární montážní trhliny, přičemž důvodem poruchy byla chybná montáž a špatný ventil, tzv. nekvalitní výrobek neznámého výrobce pravděpodobně z Asie (běžné armatury vyrobené v Evropě se vyrábějí z mosazi s přídavkem olova pro drobné obrábění závitů; předmětný ventil byl vyroben ze zinkové nebo jiné bílé slitiny, páčka z plastu),“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího soudu.
„Oba odborníci se shodli, že náhlé rozlomení takového ventilu nemohl nájemce bytu předvídat. Nebylo zjištěno, kdo předmětný ventil pod umyvadlo nainstaloval, avšak stalo se tak ještě před vznikem nájemního vztahu mezi účastníky řízení,“ shrnuje odborná stanoviska soud.
Nájemník nemohl šlendrián předvídat
Nájemce horního bytu odpovídá za škodu způsobenou na spodním bytě, pokud by zanedbal prevenci, zapomněl uzavřít kohout nebo zanedbal povinnou údržbu či způsobil škodu vlastním spotřebičem – například pračkou. Nájemce bytu se může zprostit odpovědnosti za vytopení spodního bytu, prokáže-li, že újmu nezavinil. Tedy že „neporušil povinnost provádět pravidelné prohlídky vodovodních kohoutů, které nejsou vodovodním výtokem, udržovat je ve funkčním stavu a provádět jejich pravidelné výměny, a prokáže-li, z jakého konkrétního důvodu ventil praskl,“ vysvětlil Nejvyšší soud.
Jestliže v tomto případě bylo zjištěno, že rozlomení chybně namontovaného a vadného ventilu nemohl nájemce bytu předvídat ani při dodržení pravidelných kontrol vodovodních kohoutků a že ani při pravidelné kontrole nemohl rozpoznat vadu materiálu ventilu či jeho chybnou instalaci (přičemž nelze pominout, že současně platí povinnost pronajímatele byt předat ve stavu způsobilém k užívání – § 2205 ve spojení s § 2242, 2243 o. z.), nelze dovodit, že by škoda vznikla v důsledku porušení zákonné povinnosti nájemce provádět běžnou údržbu předmětu nájmu, uvedl dále Nejvyšší soud.
NS: Městský soud v Praze posoudil situaci nesprávně
„Uzavřel-li za daných skutkových zjištění odvolací soud, že žalovaný jako nájemce bytu nese odpovědnost za škodu způsobenou vytopením spodního bytu, není jeho právní posouzení správné, neboť podmínka porušení zákonné povinnosti nebyla naplněna,“ vyhověl Nejvyšší soud dovolání nájemníka.
Dovolací soud poté změnil rozsudek Městského soudu v Praze tak, že se zamítá žaloba na zaplacení 94.380 Kč s příslušenstvím. Celkem je žalobkyně povinna zaplatit žalovanému 118.856 Kč za posudky a dalších více než dvacet tisíc korun jako náklady řízení, Irena Válová, ceskajustice.cz