Vedomý útok Ruska na Poľsko nepravdepodobný. Rusi: úmysel, provokácia

 Myslí si poslanec Valášek. Spojenci by to nemali nechať bez odpovede. Americké tajné služby označili správy o útoku na Poľsku za „neuveriteľne znepokojivé“. V prípade vedomého útoku na územie spojencov v Poľsku by sme boli asi najbližšie k vojne s Ruskom od kubánskej raketovej krízy z roku 1962. Napísal to poslanec Národnej rady Tomáš Valášek (PS) na svojom facebookovom profile.

Reagoval tak na to, že do Poľska dnes v poobedných hodinách dopadli strely, ktoré zabili dvoch ľudí. Podľa Valáška išlo pravdepodobne o dve rakety alebo ich fragmenty, ktoré odpálili z Ruska.

„Je možné, že ukrajinská (či poľská) protiraketová obrana zostrelila rakety mieriace na ciele na Ukrajine, v blízkosti poľských hraníc, a cez tú hranicu preleteli len zvyšky rakiet omylom,“ doplnil.

Rovnako pripadá do úvahy možnosť, že Ukrajinci či spojenci rušili navigáciu rakiet, aby nezasiahli ciele na Ukrajine, ale tie následne omylom „zablúdili“ do Poľska.

„Je tiež možné, že išlo o omyl v zadaní cieľa, ako sa stalo Spojeným štátom, keď trafili budovu čínskeho veľvyslanectva v Belehrade v roku 1999. Čiže ruské sily síce mierili na to miesto, kam rakety dopadli, ale nevedeli, že je v Poľsku a nie na Ukrajine,“ pokračoval poslanec. Najmenej pravdepodobným scenárom je, že Rusko vedome zaútočilo na územie spojenca.

„Tak či tak útok neostane bez odpovede. Ako minimum sa dá očakávať mimoriadne zasadnutie Severoatlantickej rady NATO. Ak sa potvrdí, že Rusko naozaj mierilo na územie spojenca, neostane to aj bez vojenskej odpovede. To neznamená automaticky útok na Rusko, ale môže to znamenať mobilizáciu síl rýchlej reakcie NATO, prípadne ich premiestnenie do Poľska, možno v kombinácii s vyslaním bojových ľudí, vrátane lietadlových lodí, do Baltského mora,“ skonštatoval Valášek.

Podľa poslanca by spojenci nemali incident nemali nechať bez odpovede. „Lebo inak si z celej epizódy Moskva zoberie, že môže beztrestne zaútočiť na spojencov hocikedy a hocikde. Vďaka Vladimírovi Putinovi nás čaká pár veľmi napätých dní,“ uzavrel, aktuality.sk

X X X

Poľsko asi zasiahla raketa zostrelená Ukrajincami, píše miestny novinár

Ruská raketa, ktorá dopadla v Przewodówe na východe Poľska, bola pravdepodobne zostrelená ukrajinskou protivzdušnou obranou. S odvolaním sa na svoje zdroje to uviedol Mariusz Gierszewski, redaktor poľského Radia ZET.

„Moje zdroje v (bezpečnostných) službách tvrdia, že to, čo zasiahlo Przewodów, sú s najväčšou pravdepodobnosťou pozostatky rakety zostrelenej ukrajinskými ozbrojenými silami,“ napísal Gierszewski na sociálnej sieti Twitter, aktuality.sk

X X X

Dopad rakiet do Poľska preveruje NATO. Rusi hovoria o úmyselnej provokácii

 NATO preveruje informácie o dopade rakiet na poľské územie, Pentagón čaká, čo zistí poľská vláda a Rusko útok odmieta, hovorí o provokácii.

 Severoatlantická aliancia preveruje informácie o dopade rakiet na poľské územie a spolupracuje na tom s miestnou vládou a úradmi. Zahraničným agentúram to povedal nemenovaný predstaviteľ NATO. Nepotvrdil teda informáciu médií, že na poľské územie dopadli ruské rakety. Znepokojenie z výbuchov na východe Poľska vyjadrili premiéri a vysokí činitelia viacerých aliančných krajín.

„Preverujeme tieto informácie a postupujeme v úzkej koordinácii s našim spojencom Poľskom,“ povedal nemenovaný predstaviteľ zahraničných agentúr.

Predstavitelia niektorých členských štátov vyzvali na koordináciu spojencov. Ďalší vyzývajú na objasnenie toho, čo sa v Poľsku naozaj stalo.

Severoatlantická aliancia sleduje situáciu ohľadom dvoch výbuchov v Poľsku a vedie konzultácie s členskými štátmi. Uviedol to šéf NATO Jens Stoltenberg po telefonáte s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Dodal, že je dôležité, aby boli všetky fakty overené. Poľsko uviedlo, že zváži rokovania o článku 4 zmluvy NATO. Ten hovorí o tom, že štáty spolu budú konzultovať vždy, keď podľa názoru ktoréhokoľvek z nich bude ohrozená jeho územná celistvosť, politická nezávislosť alebo bezpečnosť.

Rusko: Je to provokácia

Ruské ministerstvo obrany ako „úmyselnú provokáciu“ odmietlo tvrdenia poľských médií o dopade ruských rakiet na poľské územie, uviedla agentúra TASS. Ministerstvo tvrdí, že Rusko neútočilo na ciele blízko ukrajinsko-poľskej hranice a že úlomky z miesta, ktorých snímky zverejnili médiá, nemajú nič spoločné s ruskými zbraňami.

Ruské ministerstvo reagovalo na správy, že pri dopade ruských rakiet v dedine Vodičov, ktorá leží len niekoľko kilometrov od ukrajinskej hranice, prišli o život dvaja ľudia. Poľský premiér Mateusz Morawiecki zvolal mimoriadne zasadnutie vlády.

„Tvrdenia poľských médií a štátnych predstaviteľov o údajnom dopade ‚ruských‘ rakiet pri obci Vodičov sa zdajú byť úmyselnou provokáciou s cieľom vyostriť situáciu. Ruskými zbraňami neboli podniknuté žiadne útoky na ciele pri ukrajinsko-poľskej hranici, „citovala agentúra vyjadrenie ministerstva.

V ruských prokremeľských kanáloch na sociálnych sieťach a tiež v prokremeľských médiách sa objavilo tvrdenie, že do Poľska mohol dopadnúť úlomok protileteckej rakety S-300, ktoré používa ukrajinská protivzdušná obrana, upozornil server Meduza, pôsobiaci v lotyšskom exile.

Rakety S-300 ale používajú obe strany. Hoci sú určené na zostrelenie vzdušných cieľov, Rusko ich v súčasnej fáze vojny proti Ukrajine používa na ostreľovanie pozemných cieľov, pretože zrejme už vyčerpalo zásoby vhodnejších zbraní. Rakety S-300 sa pri paľbe na pozemné ciele nevyznačujú presnosťou.

Biely dom čaká na informácie z Poľska

Pri výbuchu na východe Poľska neďaleko hraníc s Ukrajinou prišli v utorok popoludní o život dvaja ľudia. Agentúra AP uviedla, že podľa nemenovaného vysokopostaveného predstaviteľa amerických tajných služieb na miesto dopadli ruské rakety.

Biely dom nemôže potvrdiť správy prichádzajúce z Poľska a spolupracuje s poľskou vládou na získaní viacerých informácií. Uviedla to hovorkyňa Národnej bezpečnostnej rady Adrienne Watsonová po tom, ako sa objavili správy, že ruské rakety v Poľsku zabili dvoch ľudí.

Podobne sa k týmto správam vyjadril tiež Pentagón. Spravodajský web televízie CNN s odvolaním sa na európskeho vojenského činiteľa napísal, že sa americký minister obrany Lloyd Austin neskôr spojí so svojím poľským náprotivkom./agentury/

X X X

Ruské rakety dopadli do Poľska, zabili dvoch ľudí. Varšava zvyšuje pohotovosť vojenských jednotiek

 Nepredstaviteľné sa stalo skutočnosťou. Čo sa neudialo počas dlhoročnej studenej vojny medzi Západom a Sovietskym zväzom, to sa stalo realitou počas ruskej agresie proti Ukrajine: ruské rakety zasiahli členskú krajinu NATO. „K výbuchu došlo v sušiarni obilia v obci Przewodów v Lubelskom vojvodstve,“ informuje poľský server Gazeta. Poľsko zvyšuje pohotovosť niektorých vojenských jednotiek. V stredu sa na základe článku 4 zmluvy Severoatlantickej aliancie stretnú na žiadosť Poľska veľvyslanci NATO.

 Podľa nemenovaného vysokopostaveného predstaviteľa amerických tajných služieb na miesto dopadli ruské rakety, napísala už skôr agentúra AP. Spojené štáty uviedli, že tieto správy nemôžu v tejto chvíli potvrdiť. O život prišli dvaja Poliaci. Poľské úrady príčinu explózie zatiaľ verejne neurčili, Rusko správy o svojom zapojení odmietlo.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki po konzultácii s prezidentom Andrzejom Dudom zvolal mimoriadne rokovanie bezpečnostnej rady štátu. Na stretnutí boli aj ministri obrany, vnútra, spravodlivosti, šéf rezortu zahraničia a minister, ktorý má na starosti tajné služby, ďalej tiež náčelník generálneho štábu a policajný riaditeľ. Agentúra AP napísala, že územie Poľska trafili dve ruské rakety.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg zdôraznil, že je dôležité zistiť fakty, čo v Poľsku spôsobilo „explóziu“, ktoré si vyžiadala obete na životoch.

„Hovoril som s prezidentom Dudom o výbuchu v Poľsku. Vyjadril som sústrasť za straty na životoch,“ napísal Stoltenberg na Twitter. Dodal, že NATO monitoruje situáciu, spojenci sú v tesnom kontakte a vedú spolu konzultácie.

Washington reagoval s vážnym znepokojením, pričom Varšavu ubezpečil o svojej solidarite. „USA budú brániť každý centimeter územia NATO,“ citovala stanica CNN hovorcu Pentagonu brigádneho generála Pata Rydera. Dodal, že Spojené štáty ešte čakajú na spresňujúce informácie.

Američanom nateraz ešte chýba oficiálne potvrdenie ruského zásahu poľského teritória, ale neoficiálne dali jasne najavo, že došlo k útoku z Ruska: „Ruské rakety preleteli cez hranice s Poľskom, dôsledkom sú dvaja zabití,“ citovala AP nemenovaného vysokopostaveného predstaviteľa rozviedky USA. Biely dom ani Pentagón však oficiálne útok nepotvrdili a čakajú na informácie od pošlej strany. Tá situáciu konzultuje v rámci NATO.

 Poľský generál Stanislaw Koziej odporúča poľskej vláde, aby sa obrátila na NATO so žiadosťou, aby pozdĺž poľsko-ukrajinskej hranice vznikla predsunutá zóna protiraketovej obrany, ktorá by zasahovala aj nad západnú časť Ukrajiny. „Ide o to, aby išlo včas zostreliť rakety letiace k hranici ešte pred ňou,“ uviedol Koziej. Predpokladá, že Rusko nechcelo zaútočiť na územie NATO, ale že používa čoraz menej presné rakety. Generál Mieczyslaw Bieniek povedal, že situácia je vážna, pretože zomreli dvaja ľudia. „Som silne presvedčený o tom, že išlo o zblúdené strely, ktoré dopadli na naše územie,“ uviedol v televízii TVN24. Dodal, že na ukrajinskej strane hranice je dôležitý železničný uzol a že možno ten sa Rusi snažili zasiahnuť.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z vypálenia rakiet na Poľsko. Tento čin nazval „veľmi výraznou eskaláciou“ konfliktu.

Zelenskyj vyhlásil, že v minulosti opakovane upozorňoval, že násilné činy Moskvy nie sú obmedzené na Ukrajinu. „Teror sa neobmedzuje len vo vnútri našich štátnych hraníc. Ruské rakety zasiahli Poľsko. Útočili raketami na územie NATO,“ konštatoval. „Toto je ruský raketový útok na kolektívnu bezpečnosť! Je to veľmi výrazná eskalácia. Musíme konať,“ vyhlásil Zelenskyj.

Ruské ministerstvo obrany správy označilo za „úmyselnú provokáciu s cieľom vyhrotiť situáciu“. „Ruské zbrane nezasiahli žiadne ciele v blízkosti ukrajinsko-poľskej hranice,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Severoatlantická aliancia (NATO) sa zaoberá nepotvrdenými správami o dvoch ruských raketách, ktoré v utorok údajne dopadli na územie Poľska, uviedol nemenovaný predstaviteľ NATO s tým, že „NATO v súčasnosti úzko spolupracuje s Varšavou“.

Ruská raketa, ktorá dopadla v Przewodówe na východe Poľska, bola pravdepodobne zostrelená ukrajinskou protivzdušnou obranou. S odvolaním sa na svoje zdroje to uviedol Mariusz Gierszewski, redaktor poľského Radia ZET.

„Moje zdroje v (bezpečnostných) službách tvrdia, že to, čo zasiahlo Przewodów, sú s najväčšou pravdepodobnosťou pozostatky rakety zostrelenej ukrajinskými ozbrojenými silami,“ napísal Gierszewski na sociálnej sieti Twitter.

Agentúra UNIAN uviedla, že Rusi vystrelili rakety z vojenských lietadiel. Nie je vôbec vylúčené, že skutočným ruským zámerom bolo trafiť územie Poľska.

Britský denník The Guardian píše, že podľa niektorých analytikov malo byť cieľom rakiet ukrajinské mesto Ľvov na západe krajiny. Poľsko nie je priamo zapojené do konfliktu na Ukrajine. Poskytlo prístrešie pre milióny ukrajinských utečencov, pripomína stanica Sky News.

Špecialisti teraz skúmajú záznamy z radarových systémov armády aj pohraničnej stráže.

Rusko masívne zaútočilo počas utorku proti Ukrajine po nedávnom vynútenom stiahnutí svojich síl zo strategicky dôležitého Chersonu. Bolo to prvé väčšie ukrajinské mesto, ktorého sa začiatkom marca ruskí okupanti zmocnili po februárovej invázii. „Rusi odpálili v utorok proti Ukrajine 110 rakiet a nasadili 10 dronov vyrobených v Iráne,“ citovala agentúra UNIAN z vyhlásenia generálneho štábu ukrajinskej armády. Časť rakiet dopadla v západnej časti Ukrajiny a zmienené dve zasiahli neďaleko vzdialené poľské teritórium.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil utorňajšie ruské útoky za najväčší prejav barbarstva od začiatku invázie. Rakety trafili viacero uzlov ukrajinskej energetickej infraštruktúry, v dôsledku čoho sa veľa civilistov ocitlo bez dodávok elektrickej energie.

Lotyšský minister obrany Artis Pabriks na Twitteri uviedol, že „zločinný ruský režim odpálil rakety, ktoré nielenže mierili na ukrajinských civilistov, ale aj dopadli na územie NATO v Poľsku“. Dodal, že jeho krajina „úplne stojí pri poľských priateľoch a odsudzuje tento zločin“.

Informácie o dopade rakiet na územie Poľska sú znepokojivé a prirodzene vzbudzujú obavy, ale počkajme si na zhodnotenie celej situácie v najbližších hodinách, uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

„Dôverujem tomu, že reakcia nás a našich spojencov bude rozvážna, rozumná a primeraná. Vyjadrila som prezidentovi Andrzejovi Dudovi podporu a solidaritu poľskému ľudu,“ uviedla prezidentka v stanovisku.

Ak sa potvrdí, že na územie Poľska dopadli ruské rakety, považujeme to za incident voči členskému štátu NATO, uviedol predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár. „Pevne veríme, že Poľsko bude v tomto prípade reagovať rozvážne a vo všetkých krokoch by malo mať plnú podporu Slovenskej republiky,“ uviedol Kollár.

Premiér SR Eduard Heger vyjadril podporu Poľsku a deklaroval pripravenosť Slovenska byť zodpovedným spojencom. „So znepokojením sledujem aktuálnu situáciu v Poľsku. Kontaktoval som poľského premiéra Mateusza Morawieckeho. Som tiež v intenzívnej komunikácii s ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom. Slovensko vyjadruje plnú podporu Poľsku. Sme pripravení byť zodpovedným spojencom,“ uviedol premiér.

Slovenská republika bude stáť pri našich poľských spojencoch. Minister obrany SR Jaroslav Naď nateraz nepredpokladá aktiváciu článku 5 Washingtonskej zmluvy, ktorý hovorí o kolektívnej obrane.

„Nateraz predpokladáme, že Poľsko požiada v zmysle článku 4 Washingtonskej zmluvy konzultácie medzi spojencami, ale nepredpokladáme, že bude požadovať reakciu v zmysle článku 5. Logickým krokom by bola požiadavka na ďalšie posilnenie ochrany spojeneckých krajín na východnom krídle NATO. Slovenská republika bude určite stáť pri našich poľských spojencoch a bude požadovať adekvátne konanie aj zo strany Ruskej federácie tak, aby sa takéto niečo už nikdy neopakovalo,“ uviedol Naď. Zároveň avizoval posilnenie bezpečnosti slovenských hraníc a vzdušného priestoru, pričom zdôraznil dôležitosť členstva v Severoatlantickej aliancii. Verejnosť vyzval na zachovanie pokoja.

Ak Poľsko potvrdí, že rakety zasiahli aj jeho územie, pôjde podľa českého premiéra Petra Fialu o ďalšiu eskaláciu zo strany Ruska. „Dnešné masívne raketové útoky ruskej armády na Ukrajinu jasne ukazujú, že Rusko chce terorizovať jej obyvateľov a krajinu ďalej ničiť,“ napísal český premiér na Twitteri. Dodal, že Česko pevne stojí za Poľskom ako svojím spojencom v EÚ a NATO.

„Vyjadrujeme sústrasť Poľsku, jeho občanom a najmä rodinám a blízkym obetí po výbuchoch v obci Przewodów v Lublinskom vojvodstve neďaleko hraníc s Ukrajinou. Vyjadrujeme tiež plnú podporu a solidaritu Poľsku, nášmu blízkemu susedovi, partnerovi a spojencovi,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer na sociálnej sieti.

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský vyjadril Poľsku plnú solidaritu. „Dopad ruských rakiet na poľské územie, ktorý stál dva ľudské životy, je dôkazom agresie, kriminálneho násilia a neľudskej brutality putinovského režimu,“ napísal na Twitteri.

Ruské vedenie musí podľa slov Lipavského niesť za násilie zodpovednosť. „Sme pripravení podporiť Poľsko bilaterálne, v NATO aj v EÚ,“ doplnil Lipavský.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v utorok večer zvolal na úrad vlády schôdzku Rady obrany pre raketový útok na ropovod Družba a pre rakety, ktoré dopadli na územie Poľska./agentury/

X X X

Mikulec zostáva ministrom minimálne do 1. decembra. Plénum nebolo uznášaniaschopné

Roman Mikulec (OĽaNO) zatiaľ zostáva ministrom vnútra. Plénum nebolo uznášaniaschopné ani na druhý pokus, keď sa prezentovalo iba 53 poslancov. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) oznámil, že odvolávanie bude pokračovať na schôdzi 1. decembra o 11.00 hod.

 V Národnej rade (NR) SR sa v utorok podvečer skončila diskusia k návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Návrh predniesol predseda opozičného Smeru Robert Fico, vyjadril sa aj v závere diskusie. Mikulcovi vyčítal nezvládanie migračnej krízy, kritizoval aj riadenie rezortu. Návrh na vyslovenie nedôvery Mikulcovi bol už ôsmym v poradí. Fico požiadal, aby sa hlasovanie o návrhu konalo až 29. novembra na ďalšej riadnej schôdzi. Spravodajca však oznámil termín na utorok 18.30 h. Plénum zívalo prázdnotou. Pri prvom hlasovaní o 18.30 hod sa prezentovalo iba 54 poslancov. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) vyhlásil 5-minútovú prestávku. Ani na druhý pokus však v pléne nebolo dosť poslancov. Prezentovalo sa ich iba 53. Mikulca tak budú odvolávať až 1. decembra o 11.00 hod.

Do diskusie k návrhu na odvolanie ministra vnútra sa v pléne Národnej rady (NR) SR prihlásilo 11 rečníkov písomne. V úvode schôdze prečítal odôvodnenie odvolávania ministra líder Smeru Robert Fico. Stanovisko vlády predniesol minister financií a líder OĽANO Igor Matovič, kabinet s návrhom opozície nesúhlasí. Vystúpil aj minister Mikulec.

Fico vyčítal ministrovi vnútra Mikulcovi absolútne zlyhanie pri nelegálnej migrácii. Situáciu podľa neho šéf rezortu nezvládol a musí byť odvolaný. Hovoril o medzinárodnej hanbe, ktorej je Slovensko vystavené.

„Mikulec spôsobil Slovensku nielen medzinárodnú blamáž pri 15. výročí vstupu Slovenska do Schengenu. Je to neschopný minister. Nechráni hranice s Maďarskom,“ vyhlásil Fico. Dodal, že rezort vnútra nie je pod jeho vedením schopný chrániť občanov SR. Fico kritizoval aj vyjadrenia Mikulca a jeho nominantov v súvislosti s migráciou a Českou republikou. Poukázal aj na situáciu v českom pohraničí. Odmieta tiež, aby sa slovenské orgány vyhovárali na Maďarsko, že odmieta plnenie readmisných dohôd.

Šéf Smeru okrem iného skonštatoval, že vláda SR nie je schopná plniť si povinnosti plynúce zo schengenských zmlúv a zabezpečovať vnútorné hranice SR s Maďarskom. Hovorí o potrebe výmeny vlády. Argumentuje hroziacim sa zhoršením situácie s nelegálnou migráciou. Obáva sa, že opätovne budú na stole povinné migračné kvóty a že súčasné vedenie štátu sa voči tomu nepostaví a odsúhlasí ich.

Podľa Mikulca opozícia zavádza

Minister Mikulec počas diskusie vyhlásil, že opozícia zavádza vo svojich tvrdeniach v súvislosti s nelegálnou migráciou. Pripomenul, že Schengen nie je o ochrane vnútorných hraníc jednotlivých krajín, ale o ochrane tej vonkajšej.

V súvislosti s kontrolami na vnútorných hraniciach krajín schengenského priestoru pripomenul ustanovenia dohody, že ich obnova má byť mimoriadna a dočasná. Migrácia a prekročenie vonkajších hraníc ľuďmi z tretích krajín by podľa jeho slov v zmysle schengenskej dohody nemali byť dôvodom na zavádzanie opätovných vnútorných kontrol. Zopakoval, že situáciu treba riešiť na vonkajších hraniciach celého Schengenu.

Deklaroval tiež, že súčasná vláda odmieta povinné kvóty. „Odmietame povinné kvóty. Na druhú stranu sa snažíme v rámci Európskej únie a s jednotlivými štátmi riešiť nelegálnu migráciu, ktorá je niekoľkonásobne zvýšená,“ podotkol. Poukázal aj na problematiku grécko-tureckých hraníc.

 „Nie sme vystavení žiadnej medzinárodnej hanbe, práve, naopak,“ dodal Mikulec. Poukázal na iniciatívy SR na medzinárodnej úrovni, napríklad v otázke sprísnenia trestov pre prevádzačov. Zastal sa aj vedenia Policajného zboru a migračného úradu. Zároveň odmietol, že by Slovensko zlyhalo na hranici s Maďarskom a zopakoval ustanovenia schengenskej dohody. Kontroly by podľa neho len skomplikovali situáciu v pohraničí obdobne, ako na českých hraniciach po obnovení kontrol zo strany ČR. Nepovažuje to za koncepčné riešenie v medziach Schengenu a platných smerníc EÚ.

Minister vyhlásil, že opozícia sa snaží prekrývať svoje chyby a pripomenul viaceré kauzy Smeru. Vyčítal im aj nedostatočné opatrenia pre ľudí. „Mali ste na starosti samých seba a vynášať tašky plné peňazí niekde do Dubaja,“ dodal.

Vláda s návrhom na odvolanie nesúhlasí

Vláda považuje návrh na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) za politicky motivovaný, podložený nepravdivými a zavádzajúcimi informáciami so snahou o diskreditáciu ministra. Kabinet deklaruje, že minister vykonáva funkciu profesionálne. Nesúhlas vlády s návrhom na odvolanie predniesol v pléne NR SR minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Vláda odmietla tvrdenia Roberta Fica a ďalších opozičných poslancov, ktorí zneužili problematiku nelegálnej migrácie. „Rezort vnútra a rovnako tak minister vnútra od začiatku túto problematiku aktívne a kontinuálne vysvetľujú a zároveň sa starajú o základné potreby nelegálnych migrantov v našej krajine,“ vyhlásil Matovič.

Vláda vysvetľuje, že súčasná prítomnosť nelegálnych migrantov na Slovensku je priamym dôsledkom zavedenia hraničných kontrol Česka na spoločnej vnútornej hranici Schengenu. Česká strana to urobila protiprávne, v rozpore s európskymi právnymi rámcami a schengenským kódexom. „Urobila tak napriek svojmu sľubu a výslovnej dohode z predchádzajúcich rokovaní, že sa tak nestane, respektíve že to môže byť a bude až jej posledný krok,“ skonštatovala vláda. Zároveň deklaruje, že doterajšie kroky rezortu v oblasti migrácie podporuje a stojí za nimi.

 Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík koncom minulého týždňa avizoval, že strana sa na hlasovaní nezúčastní. Poslanec za SaS Juraj Krúpa však v sobotu v Sobotných dialógoch povedal, že bude hlasovať za odvolanie Mikulca, pretože podľa neho absolútne nezvládol situáciu s nelegálnymi migrantmi. Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár deklaroval, že poslanecký klub Sme rodina sa pri hlasovaní zdrží. Zároveň však pripustil, že niektorí poslanci hnutia budú môžno hlasovať za odvolanie ministra vnútra.

„Ministerstvo vnútra úplne odignorovalo povinnosť strážiť vnútornú slovensko-maďarskú hranicu, v dôsledku čoho sa skupiny nelegálnych migrantov bez akýchkoľvek problémov presúvajú na slovensko-českú hranicu, kde sú zadržiavaní českými orgánmi a na základe tzv. readmisnej dohody vracaní späť na územie Slovenska,“ uvádza sa v návrhu, pod ktorým sú podpísaní nielen poslanci Smeru, ale aj Hlasu, Republiky a traja nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa (Život – národná strana). Zlyhanie rezortu vnútra je podľa opozičných poslancov natoľko závažné, že susedné krajiny Česká republika a Rakúsko zaviedli prvýkrát od vstupu do schengenského priestoru hraničné kontroly práve z dôvodu nelegálnej migrácie.

 Kollár chce nájsť spoločné riešenie, rokovať bude aj s opozíciou

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár chce v súvislosti s nelegálnou migráciou rokovať aj so zástupcami opozičných strán, nájsť chce spoločné riešenia. Následne dá stanovisko vláde. Dodal, že sa stretol aj s vedením polície, ministrami vnútra a zahraničných vecí. Cestu vidí v ochrane Schengenu. Odmieta vytĺkanie politického kapitálu z tejto krízy.

V súvislosti s odvolávaním ministra vnútra Mikulca pripomenul, že Sme rodina ako súčasť koalície nemôže hlasovať za odvolanie koaličného ministra, hoci má výhrady voči jeho práci. Ozrejmil, že koaliční partneri vedia o troch či štyroch poslancoch Sme rodina, ktorí majú osobné výhrady voči Mikulcovi a chceli by hlasovať za. Ak sa však nepodarí dohodnúť na riešení migračnej krízy, Kollár podľa vlastných slov nebude vedieť zaručiť, aby sa poslanci Sme rodina nevyslovili jednohlasne za ministrovo odvolanie.

Šéf parlamentu zároveň avizoval, že očakáva obštrukcie pri hlasovaní o odvolávaní Mikulca na aktuálnej mimoriadnej schôdzi. Hlasovanie by podľa jeho slov mohlo byť už v utorok podvečer. Ak ale plénum nebude uznášaniaschopné, nevylučuje jeho preloženie až na nasledujúcu riadnu schôdzu. Tá by sa mala začať 29. novembra.

Na Slovensku od konca septembra zadržali 4 466 nelegálnych migrantov

Na území Slovenska od 29. septembra zadržali 4 466 nelegálnych migrantov a 63 prevádzačov. V stanovom tábore v Kútoch bolo k utorkovému ránu 160 migrantov, informovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR. Rezort podotkol, že prostredníctvom Policajného zboru už niekoľko mesiacov aktívne reaguje na zvýšenú nelegálnu migráciu na tzv. balkánskej trase.

„Od zavedenia hraničných kontrol Českou republikou a Rakúskom sa hliadková činnosť na území Slovenskej republiky zintenzívnila. Policajný zbor rovnako každodenne spolupracuje s políciou Maďarska, a to aj spoločnými zmiešanými hliadkami priamo na území Maďarska, ako aj kontrolou vlakovej dopravy či kontrolou vonkajšej maďarsko-srbskej hranice,“ doplnilo ministerstvo./agentury/

X X X

 Ďalšia rešpektovaná firma sa ozvala proti konšpiráciám a prokremeľskej propagande

Policajt, ktorému sa vyhrážal Robert Fico, končí. SaS sa musí rozhodnúť, čo urobí s hlasovaním o Mikulcovi. Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí a niečo navyše. Dnes ich pre vás pripravil redaktor domáceho spravodajstva Tomáš Kyseľ.

1. Jasný postoj známeho kníhupectva

Nie je to tak dávno, čo firma Lego, hračkársky gigant z Dánska, dočasne pozastavila propagačnú reklamu pre Dráčik. Majiteľ Dráčika na svojej firemnej internetovej stránke šíril pochybný obsah, často na úrovni konšpiračných teórií, a to sa Legu nepozdávalo.

Niečo podobné sa teraz stalo znovu. Na knižnom veľtrhu Bibliotéka v bratislavskej Inchebe cez víkend predávalo knihy aj vydavateľstvo Torden. Šéf Tordenu sa netají svojimi sympatiami k Rusku a Vladimirovi Putinovi. Knihy, ktoré vydáva, sú často len obyčajnou prokremeľskou propagandou, aktuality.sk

X X X

Treba zistiť, čo spôsobilo „explóziu” v Poľsku, uviedol šéf NATO

Jens Stoltenberg uviedol, že NATO monitoruje situáciu. Spojenci sú v tesnom kontakte a vedú spolu konzultácie.

Aliancia NATO preveruje zatiaľ nepotvrdené správy o tom, že územie Poľska bolo v utorok zasiahnuté ruskými raketami. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg zdôraznil, že je dôležité zistiť fakty, čo v Poľsku spôsobilo „explóziu”, ktoré si vyžiadala obete na životoch.

„Hovoril som s (poľským) prezidentom (Andrzejom) Dudom o výbuchu v Poľsku. Vyjadril som sústrasť za straty na životoch,“ napísal Stoltenberg na Twitteri, o čom TASR informuje na základe správ denníka The Guardian.

Stoltenberg uviedol, že NATO monitoruje situáciu, spojenci sú v tesnom kontakte a vedú spolu konzultácie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorkovom videoprejave obvinil Rusko, že na Poľsko, ktoré je členskou krajinou NATO, vypálilo rakety. Tento zatiaľ nepotvrdený čin nazval „veľmi výraznou eskaláciou“ konfliktu.

Ruské ministerstvo obrany však v utorok poprelo správy o údajnom dopade dvoch ruských rakiet v Poľsku, pri ktorom podľa medializovaných správ prišli o život dve osoby. Označilo ich za „úmyselnú provokáciu s cieľom vyhrotiť situáciu“, aktuality.sk

X X X

Randili spolu aj mimo seriálu, no ich vzťah nevyšiel. Neveril som, že som pre ňu dostatočne dobrý, priznáva otvorene herec z Priateľov po rokoch

Obidvaja boli slávni, obľúbení a mali všetky predispozície stať sa obľúbeným hollywoodskym párom. Napriek tomu ich láska skončila príliš skoro. Herec až teraz, po dlhých rokoch, čo za tým v skutočnosti bolo – a ako sa vôbec s jednou z najkrajších žien sveta zoznámil.

Písal sa rok 1994, keď sa na televíznych obrazovkách objavil seriál Priatelia. Už po prvých epizódach bolo jasné, že si nová šou získala srdcia miliónov fanúšikov a spustila hotovú senzáciu. Tú producenti seriálu podporovali najmä vystúpením hviezdnych hostí, ktorí sa vo vybraných častiach objavili.

Medzi prvých hostí sa radila aj Julia Roberts. Tá bola už v tom čase obrovskou hviezdou, a tak nikto nepochyboval o tom, že seriálu dodá ešte väčšiu prestíž. Aj keď sa objavila len v jednej epizóde, už počas niekoľkých minút bolo jasné, že Chandlerovi, ktorého stvárnil herec Matthew Perry, poriadne zamotala hlavu. A nielen v tom seriálovom živote…

Láska aj mimo plátna

V čase, keď Julia dostala ponuku účinkovať v seriáli, bola rozvedená. Manželstvo Lylom Lovettom jej nevydržalo ani dva roky.

„Julii bola ponúknutá úloha v druhej sérii a ona povedala, že si v nej zahrá iba ak môže byť spätá so mnou,“ prezradil vo svojej knihe, ktorá sa dočkala vydania len pred pár týždňami, Matthew. „Dovoľte mi to zopakovať – povedala, že si v epizóde zahrá, iba ak môže byť spätá so mnou. Mal som dobrý rok alebo ako? Prv som ju však musel očariť,“ uvádza herec ďalej.

Herečka si dala napokon ešte jednu podmienku, ktorá bola charakteristická pre jej humor. „Povedala, že ak jej dostatočne dobre vysvetlím kvantovú fyziku, bude súhlasiť s účasťou v seriáli. Nasledujúci deň som jej poslal článok o dualite medzi vlnami a časticami a o princípe neurčitosti,“ spomenul si na začiatok komunikácie s Juliou seriálový Chandler.

Scénaristka ikonického seriálu si v rozhovore pre The Hollywood Reporter tiež zaspomínala na toto obdobie. „Od začiatku spolu flirtovali a posielali si cez fax rôzne odkazy. Jednou z otázok, ktoré mu Julia položila, bolo, prečo by s ním mala ísť na rande. Všetci scénaristi sme sa snažili vymyslieť mu čo najlepšiu odpoveď. Samozrejme, vedel by odpovedať aj sám, no my všetci sme im veľmi fandili,“ povedala Alexa Junge. Keď sa odvysielala epizóda, dvojica bola už oficiálne párom.

Rozchod do dnešného dňa ľutuje

Pár spolu vydržal tri mesiace a na prvý pohľad sa zdalo, že všetko dokonalo funguje. Pravda však bola iná, minimálne z pohľadu Matthewa. Aj keď bola Julia úžasnou priateľkou, herca lomcovali vlastné problémy, ktoré koniec koncov zapríčinili rozchod ich vzťahu.

„Randenie s Juliou bolo pre mňa príliš. Po celý čas som si bol istý tým, že sa so mnou plánuje rozísť. Prečoby to neurobila? Nebol som dostatočne dobrý – nikdy som nemohol byť dostatočne dobrý. Bol som zlomený, plný svojich starostí a problémov, neľúbiteľný,“ prvýkrát verejne priznal herec.

Paradoxne to bol práve Matthew, ktorý ukončil vzťah s jednou z najkrajších žien sveta. „Namiesto čelenia neustáleho strachu z toho, že by som o ňu mohol prísť, som sa ja rozišiel s tou nádhernou a brilantnou Juliou Roberts,“ uviedol a dodal, že do dnešného dňa nezabudol na výraz tváre hollywoodskej krásky: „neviem ani opísať aký zmätok sa jej objavil v tvári.“, aktuality.sk

X X X

Ján Lašák: Uvídíme, či Halák bude mať záujem o MS. Rád by som vytiahol niekoho mladého

 V troch dueloch na Nemeckom pohári sa v slovenskej bránke predstavila dvojica Denis Godla – Dominik Riečický. Prvý dostal šancu proti Rakúsku, druhý vo zvyšných zápasoch s Dánskom a Nemeckom. Ani jeden z nich si však nepripísal víťazný duel a dovedna inkasovali deväť z celkovo desiatich gólov. Posledný nám strelili Nemci do prázdnej bránky.

Reprezentačnému trénerovi brankárov Jánovi Lašákovi sa výkony jeho zverencov na podujatí v Krefelde nehodnotili ľahko.

„Chalani mali ťažké zápasy. Každý brankár, ktorý sa iba pozerá na to, ako jeho tím hrá vpredu a má výraznú streleckú prevahu, je v náročnej pozícii. Ostáva mu často iba úloha diváka a ak potom inkasuje z protiútoku dvoch osamotených súperových hráčov, alebo dostane gól z dvakrát tečovanej strely, vyzerá ako blbec. Ak sa mu to dostane do hlavy, potom sa chytá veľmi ťažko. Kto to nezažil, nepochopí.“

PREDNOSŤ MAJÚ SLABÍ LEGIONÁRI

Do nominácie mužov v maskách na Nemecký pohár zasiahli zranenia. Tréneri do nej nemohli povolať Branislava Konráda z Olomouca, ani pôvodne nominovaný Matej Tomek z Litvínova nakoniec pre zlomenú kľúčnu kosť nepricestoval. Nahradil ho jeho 27-ročný tímový kolega Denis Godla. Tandem vytvoril s o tri roky starším Dominikom Riečickým z Košíc. 

Dospeli sme do štádia, keď v slovenskej extralige nechytajú slovenskí brankári. Jednotky sú len Mišo Valent v Liptovskom Mikuláši, Marcel Melicherčík v Spišskej Novej Vsi a Domino Riečický. Ak by kluby nedržali v bránkach legionárov, ktorí niekedy chytajú vyslovene zle, ale aj tak dostávajú šancu, mali by sme výber náročnejší.

Na Riečického príklade vidno, že aj slovenský brankár z našej extraligy má na to, aby bol v klube jednotka a chytal aj na medzinárodnom fóre. Domino to nemal jednoduché, góly inkasoval po tečoch, dorážkach, z protiútokov, či v presilovkách. Možno pri prvom góle v dueli s Nemeckom mohol reagovať inak, ale v závere zápasu chytil dve čisté gólové šance. Ukázal, že má v náročných chvíľach dobrú mentálnu odolnosť a zvládol ich,“ zhodnotil staršieho z dvojice Ján Lašák.

AK NEVIDÍTE PUK, NESPRAVÍTE NIČ

Denis Godla sa postavil medzi tri žrde na úvod s Rakúskom, v ktorom sa mnohým zdalo, že inkasoval lacný prvý gól. „Náš obranca bol vtedy veľmi hlboko a brankár nevidel veľa. Protihráč vystrelil a puk sa po hokejke obrancu a jeho stehne zviezol. Bol tečovaný dvakrát. Možno to pre laikov vyzeralo ako Denisova nešikovnosť, ale je dokázané, že ak brankár zbadá puk v takejto vzdialenosti, mozog ani nestihne vyslať nervový vzruch do svalu, aby pohol rukou. Môžete zmenšiť strelecký uhol, prečítať situáciu, ale ak ju nevidíte, neprečítate nič.

Druhý gól dostal síce cez štyroch hráčov, ale dobre si držal silnú stranu a keďže mu súper prešiel popred strelu, nevidel nič. Gól v predĺžení mohol chytiť, chýbal mu jeden krok, aby správne reagoval, lebo bol nastavený na hráča a nie na čepeľ hokejky. Bola to mikrochyba, keď sa dalo urobiť viac,“ rozobral na drobné tréner brankárov Godlove inkasované góly.

SLEDUJE AJ KHL

Už o mesiac hrá Slovensko v Bratislave na vianočnom Kaufland Cupe proti Lotyšsku a Nórsku. Času do ďalšej nominácie veľa neostáva. „Musíme sa rozhodnúť podľa formy. Braňo Konrád a Marek Čiliak by už mali chytať, uvidíme, ako na tom budú. Tomek ešte pripravený nebude. Veľmi rád by som potiahol niekoho mladého. Uvidíme, ako bude na tom Samo Hlavaj, či dostane priestor v Slovane a ako mu to pôjde. Určite ich všetkých budeme sledovať,“ dodal 43-ročný držiteľ kompletnej medailovej zbierky z majstrovstiev sveta.

„Na Riečického príklade vidno, že aj slovenský brankár z našej extraligy má na to, aby bol v klube jednotka a chytal aj na medzinárodnom fóre.“

Ján Lašák

Do úvahy pre nomináciu prichádzajú aj dvaja z troch brankárov chytajúcich v KHL. „Zatiaľ mám informáciu, že na najbližší zraz ich povolávať nebudeme. Uvidíme, čo bude ďalej. Sledujem však aj výkony Adama Húsku a Patrika Rybára. Do úvahy prichádzajú pre majstrovstvá sveta aj brankári v zámorí, Dávid Hrenák, Šimon Latkóczy, alebo z Európy Roman Durný.

Uvidíme, aký bude postoj Jaroslava Haláka, či si bude chcieť zachytať na šampionáte. Situácia bola kedysi jednoduchšia. Teraz aj brankárov máme, ale nie sú tak vyťažení. Baví ma však na tom, že môžeme vyťahovať do hry tých, ktorí prešli v reprezentáciách päťročným cyklom. Ak bude niekto z nich dobre chytať a presvedčí nás na tréningoch, môže dostať šancu,“ dodal Ján Lašák, aktuality.sk

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.