Veľké banky prepisujú plány. Ropa bude ešte drahšia, ako počítali

Britská banka Barclays revidovala prognózu ceny severomorskej ropy Brent na tento a budúci rok, pričom ako dôvod uviedla väčšie a pretrvávajúce výpadky v dodávkach ruskej ropy v dôsledku sankcií Európskej únie. Prognózu vývoja ceny ropy, tentoraz kvartálnu, upravila smerom nahor aj banka Citigroup.

 Motoristi nielen na Slovensku, ale v celej Európe cítia nepríjemné zdraženie pohonných hmôt. Niekdajšie Československo zažilo aj iný energetický šok: v januári 1979, keď zlyhala elektrizačná sústava.

Barclays na základe správy agentúry Reuters v pondelok uviedla, že v tomto roku očakáva zvýšenie priemernej ceny ropy Brent o 11 USD a v budúcom roku o 23 USD za barel (159 litrov). V obidvoch rokoch tak predpokladá cenu ropy na úrovni v priemere 111 USD (103,45 eura) za barel. Čo sa týka americkej ľahkej ropy WTI, pri tej počíta Barclays v rovnakom období s priemernou cenou 108 USD/barel.

Barclays očakáva, že ku koncu tohto roka klesne produkcia ropy v Rusku o 1,5 milióna barelov denne. Zároveň dodala, že už nepočíta v prognózovanom období s normalizáciou zásob. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) bola Európa pred inváziou Ruska na Ukrajinu destináciou pre takmer polovicu ruského exportu ropy a ropných produktov.

Prognózu smerom nahor, a to kvartálnu, oznámila aj banka Citigroup. Tá pri svojom odhade vychádzala z faktu, že zvýšenie dodávok ropy z Iránu na svetové trhy sa pravdepodobne výrazne oddiali.

Banka pôvodne počítala s tým, že ukončenie sankcií proti Iránu zvýši dodávky ropy na trh zhruba v polovici tohto roka. Teraz však počíta s uvoľnením sankcií až v 1. kvartáli budúceho roka. Citigroup preto upravila cenu Brentu na 2. kvartál na 113 USD/barel. Oproti predchádzajúcemu odhadu to predstavuje zvýšenie o 14 USD/barel./agentury/

X X X

Konzervatívci potvrdili dôveru premiérovi Johnsonovi

Poslanci britskej vládnucej Konzervatívnej strany v pondelok potvrdili dôveru lídrovi strany a britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi. Za vyslovenie dôvery hlasovali v pomere hlasov 211 k 148. TASR správu prevzala z britského denníka The Guardian.

 Predseda konzervatívnej parlamentnej skupiny Výbor 1922 Graham Brady uviedol, že dostal dostatok podpisov na zvolanie hlasovania. Aby mohli britskí konzervatívni poslanci hlasovať o nedôvere voči svojmu premiérovi, musí tento zámer šéfovi parlamentnej skupiny oznámiť najmenej 15 percent z nich, čo teraz znamená aspoň 54 členov snemovne.

Poslanec za konzervatívnu stranu Jesse Norman povedal BBC, že tento list poslal, keďže Johnson v úrade premiéra „uplatňuje kultúru ledabolého porušovania zákona“.

„Hlasovanie o nedôvere sa uskutoční v dolnej komore parlamentu medzi 19. hodinou a 21. hodinou SELČ,“ povedal v pondelok ráno novinárom Brady.

Britská stanica BBC uviedla, že podporu Borisovi Johnsonovi verejne prejavilo 16 z 22 členov vlády. Na Johnsonovu stranu sa postavili napríklad šéfka diplomacie Liz Trussová, minister zdravotníctva Sajid Javid či minister financií Rishi Sunak.

Johnsona okrem iných obhajuje minister pre bytovú výstavbu, komunity a samosprávu Michael Gove. Ten poukázal napríklad na to, že britský líder prijal podľa neho správne rozhodnutia v súvislosti s brexitom a koronavírusovou pandémiou. Zdôraznil tiež, že v súčasnosti je nutné zamerať sa na obranu Ukrajiny a podporu ekonomického rastu.

Johnsona odvolajú, ak mu nedôveru vysloví väčšina, teda 180 poslancov jeho strany. Ak hlasovanie ustojí, ďalší rok sa podľa pravidiel konzervatívnej strany tento postup nemôže zopakovať.

Aféry Borisa Johnsona

Porušovanie protiepidemických opatrení

Začiatkom minulého decembra sa v britských médiách objavili prvé správy o večierkoch nielen v Johnsonovom sídle na Downing Street počas koronavírusových uzáver. Novinári doteraz informovali, že od mája 2020 do vlaňajšieho apríla sa konalo najmenej desať takýchto spoločenských stretnutí. Išlo o obdobie, keď v Anglicku pre pandémiu covidu-19 platili prísne obmedzenia medziľudských kontaktov.

Najnovšie informácie sa týkali večierka na premiérovej záhrade predvlani 20. mája, kde bola podľa médií pozvaná asi stovka ľudí a nakoniec sa ich zišlo 40, medzi ktorých prišiel aj samotný Johnson a jeho manželka Carrie. V tom čase sa spolu podľa vládnych nariadení nesmeli stýkať viac ako dvaja ľudia z rôznych domácností a to iba vonku pri dodržaní dvojmetrového rozostupu. Johnson tento rok v polovici januára v parlamente svoju účasť na večierku pripustil a ospravedlnil sa za ňu s tým, že na podujatí strávil 25 minút a domnieval sa, že ide o pracovné stretnutie.

 Johnsonove večierky začala tento rok v januári preverovať aj londýnska polícia, ktorá predtým vyšetrovanie tejto záležitosti odmietala. Premiér uviedol, že rozhodnutie polície vec vyšetriť víta. Johnson, ktorý sa stal premiérom po vyhratých voľbách v roku 2019 so sľubom dokončiť brexit, sa 31. januára ospravedlnil po zverejnení správy z interného vyšetrovania večierkov na Downing Street. Z dokumentu vyplýva, že niektoré stretnutia v sídle a úrade premiéra počas koronavírusových uzáver predstavovali vážne zlyhania kľúčových ľudí vo vláde a nemali sa konať.

Pre narastajúce škandály okolo večierkov sa predseda vlády potýka so vzburou niektorých konzervatívnych poslancov, ktorí požadujú jeho odchod. Už skôr povedal, že kvôli afére nehodlá rezignovať. Čelí však aj ďalším obvineniam z nedodržiavania vládnych epidemických nariadení.

Britský bulvárny denník Daily Mirror na začiatku tohto mesiaca napísal, že Johnson sa pred rokom neodobral do karantény po kontakte s nakazeným. Podľa denníka mal ísť do izolácie po nakrúcaní novoročného prejavu na konci roka 2020, pretože jeden z kameramanov mal pozitívny test. Nakazený vraj nemal rúško a od ministerského predsedu bol menej ako dva metre.

V januári priniesla britská televízna stanica ITV informáciu, že Johnson mal narodeninovú oslavu počas prvej koronavírusovej uzávery na jar 2020, keď platili prísne reštrikcie zakazujúce spoločenské zhromaždenia vo vnútri budov. Televízia uviedla, že na organizácii večierka, ktorý sa konal 19. júna popoludní, sa údajne podieľala premiérova manželka Carrie. Podľa ITV sa na podujatí v premiérovom sídle zúčastnilo až 30 ľudí.

škandálu kvôli nepotvrdeným informáciám, že v zákulisí na jeseň 2020 odmietal zavedenie celoštátnych karanténnych opatrení. Podľa zdrojov bulvárnych denníkov Daily Mail a Daily Mirror v októbri povedal, že radšej nechá vŕtať mŕtvoly po tisícoch, ako aby vyhlásil tretí koronavírusový lockdown. „Žiadne ďalšie rozdelené lockdowny. Nech sa mŕtvoly vŕšia po tisícoch,“ povedal podľa nemenovaných zdrojov premiér v reakcii na poznámku ministra Michaela Govea, že na stráženie nemocníc preplnených covidovými pacientmi bude potrebné nasadiť armádu. Podľa denníka The Times premiér hovoril o tom, že pokojne nechá koronavírus, aby sa „vybúril“.

Vlani v januári Johnsona tiež kritizovali kvôli vychádzke na bicykli, ktorú podnikol v čase plošnej uzávery kvôli šíreniu vírusu.

Tento rok vo februári bulvárny denník Daily Mirror zverejnil fotografiu, na ktorej je Johnson s tromi zamestnancami a fľašou alkoholu. Podľa bulváru bola obstaraná 15. decembra 2020, keď v Londýne kvôli koronavírusu platilo prísne obmedzenie zhromažďovania.

Londýnska polícia vyšetrujúca večierky na Downing Street vo februári informovala, že poslala dotazník aj premiérovi Johnsonovi. Policajné vyšetrovanie sa týka 12 stretnutí, ktoré sa konali v ôsmich rôznych dň

Britskí zákonodarcovia v apríli schválili návrh opozície, aby premiér Johnson čelil vyšetrovaniu v parlamentnom výbore kvôli vládnym večierkom organizovaným v čase covidovej uzávery. Vyšetrovanie úradujúceho premiéra kvôli úmyselnému klamaniu poslancov je absolútne ojedinelé a podľa agentúry AP môže silno otriasť Johnsonovou pozíciou. Vyšetrovanie parlamentného výboru sa môže začať až po tom, ako svoje vlastné vyšetrovanie ukončí polícia.

Podľa správy úradníčky Sue Grayovej, ktorú 25. mája zverejnila britská vláda, k večierkom na Downing Street, ktoré sa konali počas koronavírusovej uzávery napriek vtedy platným reštrikciám, viedlo zlyhanie vo vedení britskej vlády. Grayová vyšetrovala celkovo 16 stretnutí, na ktorých sa Johnson a jeho zamestnanci zúčastnili v rokoch 2020 a 2021. Johnson sa za večierky znovu ospravedlnil a uviedol, že za ne prijíma plnú zodpovednosť, rezignovať však nehodlá.

Nezákonný lobing poslanca Patersona                                                                                                                                                                                                                        Neutíchajúcej kritike čelí Johnson za prístup ku korupčným aféram svojej Konzervatívnej strany. Vlani na začiatku novembra mu britské médiá vyčítali údajnú zbabelosť, keď sa nezúčastnil na parlamentnej debate o lobistickej afére svojho straníckeho kolegu Owena Patersona. Poslanec čelí obvineniu, že za úplatu loboval v prospech firiem. Pre porušenie lobistických pravidiel mal byť na 30 dní suspendovaný z Dolnej snemovne, Johnson a jeho parlamentná frakcia sa však pokúsili spolustraníka ochrániť zmenou pravidiel o lobingu. Po tvrdej kritike nakoniec Paterson odstúpil.

Johnson svoju neprítomnosť v parlamente obhajoval tým, že mal na ten čas dlho plánovanú cestu do severného Anglicka. Tu však okamžite vyvolal novú kritiku, pretože sa pri návšteve nemocnice niekoľkokrát nechal vyfotografovať bez rúška.

Konzervatívna strana sa stala tiež terčom kritiky za to, že umožnila viacerým významným darcom získať miesto v Snemovni lordov.

Byt na Downing Street

Vlani na jar Johnson čelil škandálu kvôli rekonštrukcii svojho bytu na Downing Street, na ktorú mu údajne tajne prispievali stranícki darcovia. Podľa tvrdenia bývalej Johnsonovej pravej ruky Dominika Cummingsa premiér plánoval náklady za práce na byte previesť na darcov Konzervatívnej strany. Celková cena rekonštrukcie nie je jasná, špekuluje sa o sume až o 200 000 libier. Premiérova kancelária už skôr uviedla, že Johnson renovácie zaplatil sám, nespresnila však, či na to nevyužil požičané peniaze. Kauzu vyšetruje britská volebná komisia./agentury/

X X X

Inflácia raketovo stúpa, Erdogan o zvyšovaní úrokových sadzieb nechce ani počuť

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je presvedčený, že vysoké úrokové sadzby infláciu skôr poháňajú, ako by ju obmedzovali. Napriek postoju zbytku vyspelého sveta.

Turecká vláda bude pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb napriek tomu, že inflácia prudko rastie. Vyhlásil to v pondelok prezident Recep Tayyip Erdogan.

„Táto vláda nezvýši úrokové sadzby. Naopak, zníži ich,“ povedal Erdogan v televíznom prejave po rokovaní vlády. TASR správu prevzala z AFP.

Líra je najhoršia

Turecká mena líra po jeho komentároch prehĺbila svoje straty a jej kurz klesol na takmer 16,6 líry za dolár. Tento rok sa líra znehodnotila o 19,8 %, čo je najhorší výkon spomedzi mien rozvíjajúcich sa ekonomík.

Turecká centrálna banka od decembra drží referenčnú úrokovú sadzbu na úrovni 14 %. Medziročná miera inflácie v krajine sa pritom v máji vyšplhala na 73,5 %, čo je jej najvyššia úroveň od roku 1998.

Turecká centrálna banka, ktorá je nominálne nezávislá, má naplánované ďalšie zasadnutie o svojej menovej politike na 23. júna. Erdoganove slová tak podporujú názory, že centrálna banka sa nenechá odradiť od nízkych sadzieb napriek vysokej inflácii.

Proti prúdu

Erdogan je v rozpore so súčasnou ekonomickou teóriou presvedčený, že vysoké úrokové sadzby infláciu skôr poháňajú, ako by ju obmedzovali.

Turecká ekonomika tak zápasí s problémami už od minulého roka. Erdogan, ktorý sa na budúci rok bude uchádzať o znovuzvolenie, vyvíja tlak na centrálnu banku, aby začala znižovať úrokové sadzby, aktuality.sk

X X X

Tri krajiny nedovolili preletieť Lavrovovi do Srbska. Moskva: Teleportovať sa nevieme

 Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov zrušil svoju pondelkovú návštevu Srbska po tom, ako okolité krajiny uzavreli svoj vzdušný priestor pre lietadlo, ktorým mal priletieť do Belehradu. Informoval o tom v noci na pondelok denník The Guardian s odvolaním sa na správy ruských a srbských médií.

Agentúra Interfax v tejto súvislosti citovala nemenovaného popredného predstaviteľa ministerstva zahraničných vecí v Moskve, podľa ktorého Bulharsko, Severné Macedónsko a Čierna Hora, teda krajiny susediace so Srbskom, avizovali, že Lavrovovo lietadlo nevpustia do svojho vzdušného priestoru.

„Naša diplomacia ešte nedokáže zabezpečiť teleportáciu,“ komentoval celý incident citovaný zdroj z ruského ministerstva.

Hanebné, nemysliteľné

Sám Lavrov označil stopku za bezprecedentné, nemysliteľné a hanebné rozhodnutie. „Došlo k nemysliteľnému,“ povedal Lavrov podľa agentúry TASS na dnešnej tlačovej konferencii o „bezprecedentnom rozhodnutí“ niektorých členských krajín Severoatlantickej aliancie.

Uzavretie leteckého priestoru pre lietadlo ruského ministra označil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov za „nepriateľský čin“. „Takéto nepriateľské činy voči našej krajine môžu spôsobiť určité problémy, ale nemôžu zabrániť našej diplomacii pokračovať v práci,“ povedal Peskov podľa agentúry AFP.

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes podľa agentúry AP uviedol, že sa stretol s ruským veľvyslancom, ktorý ho informoval o dôvodoch, prečo sa Lavrovova návšteva nemôže uskutočniť. „Nikdy nepodnikneme nič, čo by ešte viac zhoršilo styky medzi národmi,“ odpovedal Lavrov podľa agentúry Interfax na otázku ohľadom prípadnej ruskej odvety.

Vučič, ktorý sa koncom mája ujal druhého prezidentského mandátu, dlhodobo udržiava blízke vzťahy so šéfom Kremľa Putinom. Nepridal sa preto k sankciám, ktoré na Rusko uvalili západné krajiny v reakcii na agresiu voči Ukrajine. Vučič však napriek tomu označuje za svoju prioritu vstup Srbska do EÚ./agentury/

X X X

 Dostanete ťažké zbrane? Zatlačíme vás ďalej od hraníc, odkázali Rusi Kyjevu

 Rusko plánuje zareagovať na dodávky raketových systémov západných krajín Kyjevu tak, že ukrajinské jednotky zatlačí ďalej od svojich hraníc. Ukrajina žiada trvalý prísun ťažkých zbraní. Po USA aj Británia dodá Kyjevu raketomety schopné strieľať až na vzdialenosť 80 km. Vladimir Putin varoval Západ pred dodávkami ďalekonosných zbraní.

 X X X

 Americké ministerstvo spravodlivosti nariadilo v pondelok zadržanie dvoch lietadiel, ktoré vlastní ruský oligarcha Roman Abramovič, pretože boli pri ich používaní porušené sankcie uvalené na Rusko v súvislosti s jeho vojenskou inváziou na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.

Americký rezort spravodlivosti v súdnych spisoch uviedol, že dve lietadlá, Boeing 787–8 Dreamliner a Gulfstream G650ER, leteli začiatkom marca do Ruska bez licencie, čím boli porušené americké vývozné predpisy. Podľa nových vývozných pravidiel, ktoré vstúpili do platnosti 24. februára, si totiž Abramovič musel na lietadlá zaobstarať licenciu, ak s nimi chcel letieť do Ruska, pretože oba stroje boli vyrobené v Spojených štátoch.

Predpokladá sa, že obe lietadlá, ktoré chcú Spojené štáty zhabať, sú v súčasnosti mimo dosahu amerických úradov, keďže jedno sa nachádza v Rusku a druhé zrejme v Dubaji.

X X X

Rusko začalo Kyjevu vracať telá ukrajinských bojovníkov zabitých v oceliarňach Azovstaľ v zničenom meste Mariupol, ktoré sa stali symbolom posledného odporu Ukrajincov proti invázii Moskvy. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AP.

Desiatky tiel bojovníkov, nájdených v zbombardovaných, zruinovaných oceliarňach, ktoré majú teraz pod kontrolou Rusi, boli prevezené do ukrajinskej metropoly Kyjev. Tam prebieha testovanie DNA na zisťovanie totožnosti pozostatkov. Oznámil to Maksym Žorin, vojenský veliteľ a bývalý vodca pluku Azov, ktorého bojovníci patrili tiež k obrancom oceliarní.

Pluk Azov spolu s ďalšími jednotkami ukrajinských síl bránili obrovské oceliarne takmer tri mesiace, potom na príkaz velenia ukrajinskej armády zložili zbrane.

X X X

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v pondelok výnos, na základe ktorého rodinám príslušníkov ruskej Národnej gardy (Rosgvardija), ktorí zomreli na Ukrajine alebo v Sýrii, vyplatia po päť miliónov rubľov (76 600 eur). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Rosgvardija je priamo podriadená Putinovi a bola vytvorená v roku 2016, pričom jej úlohou je bojovať proti terorizmu a organizovanému zločinu. Práve Rosgvardiju používa Rusko na potlačenie protestov v krajine.

Výnosom, ktorý Putin v pondelok podpísal, tak Rusko oficiálne priznalo, že medzi vojakmi, ktorí zahynuli vo vojne na Ukrajine, sú aj príslušníci Rosgvardije.

X X X

Grécko svojich približne 100 obrnených vozidiel ruskej výroby dodá na Ukrajinu len v tom prípade, keď do Grécka dorazí sľúbená náhrada podobných vozidiel z Nemecka. TASR správu prevzala v pondelok z agentúry DPA.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa na tejto výmene dohodli v predchádzajúcich týždňoch. Grécko má na Ukrajinu poslať obrnené vozidlá typu BMP-1 a Nemecko ich má nahradiť podobnými vozidlami typu Marder. Nemecko podobné dohody o výmene uzavrelo so Slovinskom i s Českom.

X X X

  Ruskí predstavitelia v okupovanom Mariupole zatvorili toto juhoukrajinské prístavné mesto do karantény pre možné vypuknutie cholery. V pondelok o tom informoval portál britského denníka The Guardian s odvolaním sa na ukrajinské úrady.

Poradca starostu Mariupola Petro Andriuščenko pre ukrajinskú televíziu uviedol, že mesto sa pripravuje na epidémiu, pretože sa v ňom hromadia mŕtve telá a odpadky.

Andriuščenko, ktorý z mesta odišiel na začiatku vojny, citoval svoje zdroje ešte stále prítomné v Mariupole. A povedal: „Slovo cholera počuť v meste medzi miestnymi predstaviteľmi a ich poradcami čoraz častejšie. Pokiaľ vieme, epidémia sa viac-menej už začala.“

X X X

Ukrajinská armáda v pondelok uviedla, že sa jej podarilo zatlačiť ruskú flotilu vyše 100 kilometrov od ukrajinského čiernomorského pobrežia, ktoré ruské lode už celé týždne blokujú. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Výsledkom našej aktivity zameranej na porážku nepriateľa je, že skupina lodí ruskej Čiernomorskej flotily bola zatlačená preč od ukrajinských brehov do vzdialenosti presahujúcej 100 kilometrov,“ uviedlo ukrajinské ministerstvo obrany na sociálnej sieti Telegram.

Podľa rezortu muselo Rusko zmeniť taktiku a rozmiestnilo raketové systémy na polostrove Krym a na juhu Chersonskej oblasti, ktorú ruské sily okupujú. Rusko okrem toho poslalo posily na malý Hadí ostrov v Čiernom mori, ktoré dobylo ešte v prvý deň invázie.

„Zbavili sme ruskú flotilu úplnej kontroly nad severovýchodnou časťou Čierneho mora, ktorá sa stala šedou zónou,“ uviedol ukrajinský rezort obrany a dodal, že Rusko sa teraz snaží získať späť kontrolu nad týmto regiónom.

X X X

Celkovo 200 101 Ukrajincov sa už zamestnalo na základe zjednodušeného postupu, ktorý Poľsko zaviedlo na pomoc ukrajinským utečencom pri hľadaní práce. V pondelok o tom informovalo poľské ministerstvo práce a rodiny, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra PAP.

Ukrajinskí občania, ktorí prišli do Poľska po napadnutí ich krajiny Ruskom 24. februára, sa na základe osobitného zákona môžu zamestnať bez nutnosti požiadať o špeciálne pracovné povolenie.

Väčšina novozamestnaných Ukrajincov si našla prácu v stredopoľskom Mazovskom a Lodžskom vojvodstve, v západnom Veľkopoľskom vojvodstve a v juhozápadnom Dolnosliezskom vojvodstve, dodalo ministerstvo v tlačovom vyhlásení.

X X X

Moskovský súd vymeral pokutu vo výške 20 miliónov rubľov (asi 298-tisíc eur) Rádiu Slobodná Európa/Rádiu Sloboda (RFE/RL) za to, čo označil ako falošný obsah týkajúci sa ruskej operácie na Ukrajine. Informovala o tom agentúra Interfax.

Ruský cenzúrny úrad Roskomnadzor zablokoval webové stránky RFE/RL, rovnako ako ďalších zahraničných médií, už začiatkom marca. Prezident Vladimír Putin v marci podpísal zákon, na základe ktorého hrozí až 15 rokov väzenia za „úmyselné šírenie falošných správ“ o armáde. To prinútilo niektoré západné médiá, aby z Ruska odvolali svojich novinárov.

Dnes Rusko varovalo americké spravodajské organizácie, že im odoberie akreditácia, pokiaľ sa nezmení zaobchádzanie s ruskými novinármi v Spojených štátoch, uviedla agentúra Reuters.

X X X

 Ak sa Rusku podarí preraziť na Donbase na východe Ukrajiny, bude to pre Kyjev veľmi ťažká situácia, povedal podľa Reuters novinárom ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na Donbase sa v posledných dňoch odohrávajú tvrdé boje najmä o mesto Severodoneck. Podľa Zelenského majú síce Rusi v Severodonecku početnú prevahu, ale Ukrajina má stále možnosti, aby sa ubránila. Kyjev rokuje s Britániou a Tureckom o vytvorení námornej trasy, po ktorej by sa pod patronátom námorníctva tretej krajiny vyvážalo obilie zo zablokovaných ukrajinských prístavov, uviedol aj dnes Zelenskyj.

Ak by sa Rusom podarilo Severodoneck spoločne so susedným Lysyčanskom dobyť, získajú kontrolu nad celou Luhanskou oblasťou, a teda veľkou časťou Donbasu, pripomenula agentúra Reuters. Oblastný gubernátor Serhej Hajdaj pripustil, že pozícia ukrajinských síl v Severodonecku sa mierne zhoršila. Z jeho vystúpení vyplýva, že Ukrajinci majú teraz pod kontrolou menej ako polovicu mesta. V nedeľu ale Hajdaj povedal, že väčší strategický význam ako Severodoneck má Lysyčansk, ktorý je položený vyššie a na druhom brehu rieky Severný Doneck.

Zelenskyj dnes tiež uviedol, že Rusi sa sústredia na ovládnutie mesta Záporožie, ktoré leží juhovýchodne od stredu krajiny, a že situácia v Záporožskej oblasti je „desivá“. V nedeľu Zelenskyj práve v Záporožskej oblasti navštívil frontovú líniu.

Podľa hlavy štátu je teraz na Ukrajine zablokovaných 22 až 25 miliónov ton obilia, ktoré nemožno kvôli blokáde čiernomorských prístavov vyviezť. Na jeseň by mohlo ísť už o 75 miliónov ton. Ruská Čiernonomorská flotila podľa Kyjeva a západných médií bráni v Čiernom mori pohybu lodí. Moskva toto tvrdenie odmieta.

X X X

Bol by to právny chaos a logický nezmysel. Prečo prokurátor zastavil stíhanie Beňu a Makóa

Košický prokurátor dostal prípad údajných krivých výpovedí tzv. kajúcnikov Beňu a Makóa potom, ako ich nevzali do väzby. Tvrdí, že nemal inú možnosť ako kauzu zastaviť – v jednej ešte neskončenej kauze by svedkovia svedčili a v druhej by už čelili obvineniu, že klamú.

Dva mesiace čelili známi „kajúcnici“ bývalý siskár Boris Beňa a exfunkcionár finančnej správy Ľudovít Makó obvineniu z krivej výpovede. Dvojicu stíhali za to, že vypovedali proti exriaditeľovi tajnej služby Vladimírovi Pčolinskému v kauze údajného úplatku, aby sa v SIS ukončilo sledovanie a odpočuvanie Zoroslava Kollára.

V tvrdeniach spomínaných svedkov boli podľa názoru vyšetrovateľa odlišnosti, ktoré vyhodnotil ako rozpory. Podozrievali ich však aj z toho, že sa mohli tajne stretávať a verzie si zlaďovať.

Prípad, ktorý pôvodne dozoroval prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry Martin Kováč bol natoľko kontroverzný, že po nevzatí Beňu s Makóom do väzby ho nadriadená generálna prokuratúra presunula do Košíc. Tam ju dostal na stôl prokurátor Gabriel Huszár, ktorý sa so sťažnosťami proti obvineniam vyrovnal a zrušil ich.

V odôvodnení svojho rozhodnutia na šestnástich stranách opisuje pôvodný prípad a aj vysvetlenie, prečo musel zrušiť stíhanie dvoch kľúčových svedkov Makóa a Beňu, ale aj zastaviť celé vyšetrovanie ich údajných krivých výpovedí.

„Za daného dôkazného a procesného stavu je nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa vedie trestné stíhanie,“ napísal košický prokurátor.

Dva súdy, ktoré už predtým zamietli návrh na väzbu Beňu s Makóom, dospeli k záveru, že nie je možné paralelne riešiť dva prípady, v ktorých sa rovnaké dôkazy vykladajú inak. V danej veci ide o prvotný prípad obvineného Pčolinského za prijatie úplatku, v ktorom proti nemu svedčia Makó s Beňom, a takpovediac sekundárny prípad stíhania týchto svedkov, v ktorom sú tí istí svedkovia prakticky spochybňovaní.

Prokurátor Huszár skonštatoval, že obvinenie Beňu a Makóa bolo nezákonné a predčasné. Nepozdávalo sa mu ani to, na základe čoho dvojicu spolupracujúcich svedkov prípadu obvinili. Vyšetrovateľ a prokurátor sa totiž opierali predovšetkým o zistenia a závery komisie riaditeľa SIS, ktorú zriadili ešte minulý rok, keď vypukla kauza Pčolinský.

Závery z dielne SIS nestačia

Hodnotenie dôkazov „prináleží len a zdôrazňujem len orgánom činným v trestnom konaní a v konečnom dôsledku len súdu“, upozornil prokurátor. Dal tak za pravdu Beňovmu advokátovi Petrovi Kubinovi, ktorý namietal, že vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III nemal vychádzať zo záverov komisie riaditeľa tajnej služby, ale sám mal vyhodnocovať jednotlivé dôkazy či záznamy príslušníkov SIS.

„Pretože tieto vo všetkých svojich vzájomných súvislostiach pripúšťajú výklad v prospech, ale aj v neprospech Vladimíra Pčolinského,“ dodal prokurátor v odôvodnení uznesenia.

Výsluchy svedkov či príslušníkov SIS z utajovanej prílohy podľa Huszára nie sú samy osebe jednoznačným a priamym dôkazom, ktorý by usvedčoval Makóa a Beňu z klamstiev. Prokurátor, naopak, upozorňuje, že vôbec neboli vypočutí iní pracovníci SIS, ktorí by zasa mohli objasniť pochybnosti o predčasnom ukončení odposluchu dôležitého čísla Zoroslava Kollára. Záverečná správa komisie riaditeľa SIS túto udalosť opisuje inak, ako sa spomína v niektorých listinných dôkazoch, tvrdí prokurátor.

Pochybnosti sú napríklad aj okolo toho, či vtedajší riaditeľ SIS Pčolinský vedel alebo nevedel o skončení odposluchu tzv. dreveného čísla Zoroslava Kollára (písaného na inú osobu), alebo aj fakt, že po odpojení tzv. dreveného čísla ho už tajná služba opätovne neodpočúvala.

K údajným rozporom vo výpovediach prokurátor Huszár poznamenal, že každý svedok môže vnímať skutočnosti rozdielne. „Samotná existencia rozporov, ktoré vymenoval vyšetrovateľ v napadnutom uznesení, nie je dôvodom nielen na vznesenie obvinenia, ale ani na začatie trestného stíhania, pokiaľ sa nejedná o úplne inú a opačnú výpoveď medzi dvoma svedkami,“ upozornil prokurátor.

Právny chaos a logický nezmysel

Prokurátor neobišiel ani fakt, že medzičasom sa k odovzdaniu úplatku priznal aj Zoroslav Kollár, na ktorom tajná služba pracovala a sledovala ho. Zaplatil 40-tisíc eur Ľudovítovi Makóovi, aby s tým SIS prestala. Podľa prokurátora tak čiastočne posilnil verziu výpovede Makóa aj Beňu. Pripomeňme, že Kollár neusvedčuje Pčolinského priamo, tvrdí totiž, že nevie, u koho presne z tajnej služby úplatok skončil.

„Obvinenie Borisa Beňu a Ľudovíta Makóa nebolo založené na priamom dôkaze ich možného zavinenia, ale na hodnotení nepriamych dôkazov pochádzajúcich z rôznych zdrojov, z hodnotení výpovedí štyroch svedkov popisujúcich len časť udalostí, ktoré mali byť predmetom dokazovania a z vlastného hodnotenia udalostí vo všetkých svojich vzájomných súvislostiach,“ uzavrel prokurátor Huszár.

Okrem trestného stíhaní Beňu a Makóa zastavil aj samotné vyšetrovanie. Stotožnil sa s názorom súdov a aj so sťažnosťou obhajcu Petra Kubinu. Inú možnosť ako celý prípad stopnúť vraj ani nemal.

„Inak nastáva právny chaos, právne logický nezmysel, keďže v predmetnej veci v tomto štádiu trestného konania v rovnakom rezorte prokuratúry tej istej krajiny jeden prokurátor dokazuje za pomoci štátneho aparátu a vyšetrovateľa vinu konkrétnej osoby a iný prokurátor za pomoci iného vyšetrovateľa dokazuje v totožnej veci v podstate nevinu istej osoby a za pomoci štátneho aparátu plní úlohy obhajcu,“ napísal v závere Huszár a text zvýraznil.

Okrem toho odporučil, aby celý spis vrátane utajovanej prílohy odovzdali na Špecializovaný trestný súd. Tam je totiž už aj obžaloba v prípade exriaditeľa SIS Pčolinského, prípad dostal na stôl sudca Rastislav Stieranka.

Obvinenie vyšetrovateľov pokračuje

„Z uznesenia je vidieť, že na rozdiel od generálnej prokuratúry a bratislavskej krajskej prokuratúry tá košická vie, že právoplatné rozhodnutia súdov v prípravnom konaní o nedôvodnosti trestného stíhania sa dajú rešpektovať jedine bezodkladným zrušením obvinenia a prípadne aj zastavením trestného stíhania. Presne o to isté sme žiadali aj v prípade obvinených vyšetrovateľov NAKA, no generálna prokuratúra to z právne nevysvetliteľných dôvodov odmietla a rozhodnutia súdov namiesto ich rešpektovania znevážila,“ reagoval na uznesenie košickej prokuratúry obhajca Borisa Beňu Peter Kubina, aktuality.sk

X X X

Andruskó na súde: S Tóthom sme sa stretli, spoznal som ho aj na policajnej fotke

Policajný operatívec podľa svedka Zoltána Andruskóa vypol počítač, keď na obrazovke spoznal Petra Tótha. Tvrdil vraj, že vtedajší šéf NAKA Branislav Zurian nedovolí, aby ho opoznal.

Zoltán Andruskó pred súdom vypovedá, že sa v auguste 2018 v Komárne údajne stretol s Alenou Zsuzsovou a Kočnerovým dôverníkom Petrom Tóthom. O koho ide, zistil podľa vlastných slov len náhodne, päť mesiacov po zadržaní, keď ho spoznal na fotke v počítači policajného operatívca na nitrianskej NAKA.

  Ten vraj potom počítač vypol s tým, že vtedajší šéf NAKA Branislav Zurian nedovolí, aby opoznal Petra Tótha. Kamarát Mariana Kočnera bol v počiatkoch vyšetrovania utajeným svedkom. Neskôr bola jeho identita odhalená. Ako prvý s ním bol v kontakte práve Zurian. Ich stretnutie dohodol medzičasom nebohý František Böhm.

Advokát Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry sa pýtal na dôvod stretnutia v čase, keď už bol Kočner vo vyšetrovacej väzbe pre kauzu zmenky. Andruskó vypovedá, že sa v trojici rozprávali len niekoľko minút.

Tóth sa len predstavil a podali si ruky, podrobnosti zo stretnutia svedkovi potom mala porozprávať Zsuzsová. Andruskó hovorí, že Tóth ich prišiel upokojiť, že hoci je Kočner vo väzbe, on je v kontakte s rodinou a s peniazmi nebudú problémy. Andruskó hovorí, že vtedy išlo o objednávku vraždy Petra Šufliarskeho. „Z toho podľa mňa vyplývalo, že Tóth o všetkom musel vedieť,“ predpokladá Andruskó.

Bývalý siskár toto tvrdenie Andruskóa dlhodobo odmieta. Tvrdí, že v Komárne rozhodne nebol. Na svedka preto podal v minulosti aj trestné oznámenie pre krivú výpoveď.

Zsuzsovej advokát Štefan Neszméry neskôr reagoval, že na tomto stretnutí bol úplne iný muž, nie Peter Tóth a keď to bude potrebné, odkryjú aj jeho totožnosť. Mali spolu riešiť prenájom nehnuteľností.

Andruskó žiadal, aby si vyšetrovatelia z BTS staníc preverili polohu telefónu Petra Tótha počas ich údajného stretnutia v Komárne, aktuality.sk

X X X

  Nová trhlina v koalici, Matovic oznamuje vyšší daně. SaS mu říká: budeme je vetovat

 Ministr financí Igor Matovič (OĽANO) předloží příští vládě v jednom balíčku návrh na 10% zvýšení platů ve školství spolu s návrhem na zdanění hazardu, alkoholu, ruské ropy a regulované daně. Oznámil to po pondělním setkání s předsedou Svazu pedagogických a přírodovědných pracovníků na Slovensku (OZPŠaV) Pavlem Ondkem.

„Éra raného kapitalismu skončila,“ řekl šéf ministerstva financí SAS. Matovič říká, že sullivané by neměli troubit a hlasovat pro vyšší daně. Pro sas jsou však daně červenou čárou.

„Jsou to vyšší daně, které nikomu neublíží. Lidé, kteří rádi pijí, zaplatí navíc 1,09 eura za sedmičky alkoholu, nikomu to neublíží,“ řekl v pondělí ministr financí.

Nikdo nebude poškozen několika miliony placenými provozovateli hazardních her, říká Matovic. Vyšší daně, říká, jsou v souladu se spravedlností a zdravím.

Matovič by rád vybral 77 milionů eur z alkoholu, z hazardních her 85 milionů, pro regulované subjekty asi čtvrt miliardy eur.

Matovič uvedl, že někteří poslanci chtějí k jeho návrhu přidat i návrh na zdanění bank.

Školský odborář Ondek zároveň uvedl, že mu státní tajemník na ministerstvu financí řekl, že ministerstvo financí se zlepší o 375 milionů eur pro lepší výběr daní. „Peníze jsou tady, pokud s tím vláda souhlasí,“ dodal Ondřej. „Náš požadavek byl 100 milionů eur, ale pokud stát rozhodne o jiných záležitostech z hlediska daní, je to rozhodnutí odborníků a politiků,“ řekl.

SAS: Matovič vydírání

Strana SaS reagovala krátce po Matovičových komentářích. „SaS odmítá vyděračské praktiky ministra financí Igora Matoviče. Přestože předseda školských odborů Pavel Ondek po jednání s ministrem financí uvedl, že 10% zvýšení platů učitelů by mohlo být financováno z daňových přeplatků, Igor Matovič bere učitele jako rukojmí a spojuje je s vyššími daněmi,“ říká mluvčí SAS Ondřej Šprlák.

Strana SAS opakovaně vetovala vyšší daně, tentokrát tak učiní, pokračuje Šprlák. „Vyzýváme premiéra Eduarda Hegera, aby konečně zasáhl. Má-li být školství pro vládu prioritou, pak Eduard Heger musí zajistit, aby ministr financí podepsal zvýšení platů učitelů bez výmluv,“ dodal saS.

Ministr školství, vědy, výzkumu a sportu Slovenské republiky Branislav Gröhling (SaS) lituje, že šéf ministerstva financí Igor Matovič opět bere učitele jako rukojmí a dělá z platů učitelů divadlo, aby zakryl rozvrat veřejných financí. Zveřejnil to na sociální síti a řekl, že podle jeho slov by stačilo nedělat ukvapené balíčky za 1,3 miliardy eur a již platy by mohly být zvýšeny o deset procent./agentury/

X X X

Matovič sa zastáva MOLu a Gyimesiho: Sulík podviedol Hegera

Minister hospodárstva Richard Sulík podľa šéfa rezortu financií Igora Matoviča pri rokovaniach o šiestom balíku sankcií voči Rusku podviedol premiéra Eduarda Hegera. Obvinenie sa týka rokovaní o zákaze dovozu ropy z Ruska.

„Premiér Eduard Heger bol bohužiaľ podvedený Richardom Sulíkom v tejto veci, a to je podstata problému. Podviedol Eda Hegera, podviedol Slovnaft, podviedol Slovensko a ľudia to zaplatia na pumpách,“ vyhlásil Matovič.

Konanie šéfa koaličnej strany Sloboda a Solidarita označil za katastrofické zlyhanie a minister hospodárstva podľa neho aktuálne má čo vysvetľovať. Matovič totiž tvrdí, že Sulíkovým konaním Slovensku vznikla škoda približne 2 mld. eur a zároveň to ohrozilo kľúčovú investíciu MOLu v hodnote 1,5 mld. eur. „Keď jeden minister spôsobí škodu 4 mld. eur, je to určite na zváženie, aby odišiel,“ skonštatoval Matovič.

 K cenám ropy a tiež víkendovej kritike od premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) za výroky o ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi (SaS) sa na sociálnej sieti vyjadril v pondelok ráno aj poslanec György Gyimesi (OĽaNO).

Minister hospodárstva podľa neho podviedol premiéra, podviedol Slovnaft a v konečnom dôsledku poškodil všetkých občanov Slovenskej republiky. „A nič na tom nezmenili ani víkendové diskusie, v ktorých nezaznel ani jeden jediný argument vyvracajúci moje tvrdenia, že týmto postojom spôsobil škodu zhruba 2,3 miliardy eur, ktorú pocítia občania na čerpacích staniciach v podobe ceny pohonných hmôt alebo v podobe ich nedostatku,“ dodal./agentury/

X X X

Kandidát na šéfa RTVS Golian: Rezníkova RTVS prispela k polarizácii spoločnosti a šíreniu hoaxov

Zvýšenie koncesionárskych poplatkov by podľa neho bolo ideálne, ale v tejto situácii ťažko realizovateľné.

Pre médiá nikdy nepracoval, teraz kandiduje za šéfa verejnoprávnej televízie. Dlhoročný manažér telekomunikačnej spoločnosti Orange Ivan Golian tvrdí, že v niektorých prípadoch by to pre neho mohlo byť aj výhodou.

 X Celý život ste pôsobili na vysokých manažérskych pozíciách, hlavne v telekomunikačnej spoločnosti Orange. V médiach ste nepracovali. Nakoľko vám je blízke mediálne prostredie?

Sú mi blízke základné parametre, ktorými by sa mali riadiť veľké organizácie. Platia aj v médiách: zodpovedné riadenie organizácie, orientácia na kvalitu a efektivitu. Vysoký manažér by mal vždy sledovať tieto tri základné parametre, a to bez ohľadu na zameranie firmy.

Na najvyššej úrovni riadenia je možno aj výhodou, keď človek nie je z daného prostredia. Takýto manažér vie klásť otázky, ktoré sa ľudom z interného prostredia zdajú byť zvláštne alebo ich považujú za zbytočné, hoci sú dôležité.

Mojou výhodou je napríklad to, že ako človek z externého prostredia nie som naviazaný na žiadne kamarátske a spolupracovnícke interné vzťahy. Teda ani na ekosystém partnerov a už vôbec nie na dodávateľov.

X Takže kandidujete aj s tým, že RTVS podľa vás v prvom rade potrebuje dobrého manažéra?

RTVS má 1500 zamestnancov. Nepotrebuje ďalšieho odborníka na médiá. Potrebuje manažéra, ktorý jej dá strategický smer, začne otvárať spomínanú otázku efektivity, kvality či napĺňania verejnoprávneho poslania. Verejnoprávne médium je na Slovensku neskutočne dôležité. Nemôžeme s ním riskovať.

Diskusie o programovej štruktúre či spravodajstve sú veľmi podstatné. Médium však nasmerujú na cestu zodpovednosti, efektivity či kvality len čiastočne.

Dôležitejšie je, že teraz je tu šanca, aby si verejnoprávne médium na Slovensku zadefinovalo svoj cieľ. Keď ho nemá, poslucháči a diváci odchádzajú – toto médium sa im nezdá ani kvalitné, ani dôveryhodné.

X Hovoríte o verejnoprávnom poslaní, čo to podľa vás znamená?

Poskytovať verejnoprávny obsah a vysielanie. Inštitúcia musí byť nezávislá, dôveryhodná, nespochybniteľná. Nielen ako celok, ale aj v každej jednej časti – teda to musí platiť aj pre všetkých jej zamestnancov.

X Čo by ste teda zmenili?

Na médium sa pozerám cez definíciu BBC: malo by informovať, vzdelávať, zabávať a zároveň sa na výkon televizie ako manažér pozerám cez zodpovednosť, kvalitu a efektivitu. Veľa ľudí sa na televíziu díva predovšetkým z hľadiska informovanosti, teda cez spravodajstvo a publicistiku. Spravodajstvo RTVS by sa malo zmeniť vo všetkých parametroch. Dôležité tiež bude nastaviť strategický smer televízie, teda ako by mala vyzerať v budúcnosti.

X K spravodajstvu sa ešte dostaneme. Ako by podľa vás mala vyzerať televízia v budúcnosti?

Podobnú zmenu som zažil v telekomunikáciách: keď sa zmenil vzťah firmy so zákazníkom. Zákazník bol pre nás kedysi človekom, ktorý mal telefón priložený k uchu. Dnes sa do mobilu hlavne díva. Museli sme tomu prispôsobiť úplne všetko.

Podobnú zmenu prežíva aj verejnoprávna televízia. Návyky mnohých divákov sú už úplne iné, než im ponúka televízia. Dnes si už dokážu sami nájsť obsah, ktorý potrebujú. Sú dostatočne vyspelí na to, aby sa stal svojprávnymi. Televíziu treba klientovi prispôsobiť v tom, kedy chce pozerať či počúvať daný obsah, čo z neho chce dostať, akou formou, koľko času naň má a na aké zariadenie ho chce dostať. Musíme byť adresní. Ak to nespravíme, môžeme otvárať ďalšie kanály, ale o 15 rokov nebude pre koho vysielať. Radšej sa treba pozrieť na kvalitu a efektivitu toho, čo robíme.

X Aké konkrétne kroky by ste podnikli po nástupe do pozície generálneho riaditeľa?

Chcem zistiť, nakoľko je efektívna organizácia a jej jednotlivé časti. Najväčšou prioritou sú jej ľudia a financovanie. RTVS je extrémne podfinancovaná, podľa mojich informácií nemá zdroje ani na zabezpečenie jesennej programovej štruktúry. Chcem riešiť vnútornú efektivitu inštitúcie, organizačnú štruktúru, štruktúru riadiacich procesov. Dôležité bude aj riešenie kvality. Ľudia nechcú nekvalitné veci a už vôbec si za ne nechcú platiť.

X V súčasnosti čelíme aj dezinformačnej pandémii, čo sa neraz odrazilo aj na produkcii RTVS. Hoaxy opätovne presiakli do vysielania. Navyše zo strany vedenia boli počas pandémie ambície vytvoriť reláciu, kde by odborníci na očkovanie hovorili s ľuďmi z opačného prúdu. Niektorí toto považujú za objektivitu: poskytnúť priestor všetkým. Ako to vnímate vy?

Žijeme v dobe, na ktorú sme neboli pripravení a nevieme ju zvládať: v dobe hoaxov, neprávd, dezinformácií, neprofesionality. Tri milióny ľudí na Slovensku vedia vytvárať vlastný obsah. Každý dokáže ovplyvniť minimálne malý ekosystém, v ktorom sa nachádza. Doťahovačky o to, čo je a čo nie je dezinformácia, sa prenášajú do obývačiek, detských izieb až do školských tried, krčiem a ulíc. Spoločnosť vnímam ako veľmi polarizovanú. Situácia sa bude spoločne s ekonomickou situáciou iba zhoršovať, čo nám naznačuje aj história. Tento stav spoločnosti do určitej miery spôsobila aj RTVS – nenaplnila svoju kontinuálnu rolu, ktorú má: vybalansovať diskusie medzi pravdou a nepravdou.

X Ako si to však predstavujete v praxi?

Zoberme si príklad, že 95 percent odborníkov zastáva názor, že klimatická situácia je zlá, a päť percent, ktorí sa chcú z rôznych dôvodov odlíšiť, hovoria, že nie. Verejnoprávna televízia, ale ani žiadne iné médium, predsa nemôže dať jedného diskutujúceho z oboch prúdov. Potom to vyzerá, že pomer síl je 50 na 50. Nie je to tak. Nemáme ten luxus, možnosti, situáciu, aby sme dávali každému priestor. Tých päť či desať percent, ktorí sú hlučnejší a ideologickejší, by na prezentovanie svojich ideológií nemali mať vo verejnoprávnom médiu priestor. Keď sa nezainteresovaný človek pozrie na daný výstup, nemôže vychádzať z pomeru, že každý druhý si myslí, že nemáme problém s klimatickými zmenami. Keby prišli okolnosti, za ktorých by do televízie išli ľudia z tých piatich percent, nemajú dostať priestor tak, aby len prezentovali svoju ideológiu. Môže to zostať na faktickej úrovni diskusie, ale na to zase potrebujeme tú zodpovendosť, kvalitu a efektivitu – teda človeka, ktorý to zvládne odmoderovať. A to tam nie je.

X Výška koncesionárskeho poplatku 4,64 eura je na európsku krajinu podpriemerná. Máte určitý plán, na ktorý budete potrebovať aj financie. Ako si s tým chcete poradiť, ako by ste situáciu riešili?

Výšku koncesionárskych poplatkov a financovania ako takého považujem za dlhodobo neudržateľné. Podľa mojich informácií je finančná situácia televízie veľmi napätá a vážna. Preto zrejme bude potrebné v krátkej dobe zabezpečiť financovanie na jesenné vysielanie, čo je v podstate o chvíľu. Bude potrebné otvoriť rokovania s ministerkou kultúry a sprostredkovane s ministerstvom financií.

X Hovoríte o neudržateľnej výške koncesionárskych poplatkov. Boli by ste za ich zvýšenie?

To by bolo ideálne, ale v tejto situácii ťažko realizovateľné. A som si veľmi dobre vedomý, že aj obsah musí byť hodný výšky poplatkov.

X Dotknú sa zmeny aj programovej štruktúry?

Bude potrebné rozmýšľať, či zachováme Trojku, :24, Šport. Nechcem ich rušiť. Ale treba zvážiť zodpovednosť doterajších rozhodnutí. Problémy má momentálne aj Česká televízia, ktorá má väčší rozpočet. Riaditeľ ČT hovorí to isté, čo mám v projekte: treba sa dívať na možnosti financovania a tomu prispôsobiť fungovanie televízie.

X Hovoríte, že bude potrebné pýtať si peniaze od ministerky kultúry, resp. ministra financií. Ako sa dá udržať nezávislosť verejnoprávnej televízie, keď je taká závislá od financií od vlády?

Všetky peniaze sa nedajú získavať z koncesií, musí tam byť aj iný zdroj zo štátu. Preto je také dôležité zabezpečiť profesionalitu a kvalitu.

X Čiže otázku nezávislosti chcete riešiť skôr obsadzovaním kvalitných ľudí ako inštitucionálne: napríklad vytvorením nových pozícií či zmenou organizačnej štruktúry?

Otázka, či sa to bude riešiť inštitucionálne, nie je najdôležitejšia. Najpodstatnejšie je vytvoriť zodpovednú, kvalitnú, efektívne fungujúcu organizáciu. Inak ako kvalitnými ľudmi sa to spraviť nedá.

Keď to bude nutné, niektorých vymeníme. Nie všetci ľudia sú tam na správnom mieste. Drvivá väčšina však áno a sú to odborníci.

X Čiže veľké prepúšťanie nehrozí?

Nie, ale určite by som urobil analýzu profesionality, vzťahov, ľudí, ktorí sú tam.

X  Ako teda konkrétne zabezpečíte nezávislosť spravodajstva?

Určite by som sa chcel vyhnúť tomu, čo funguje teraz: prijímaniu bývalých hovorcov, zamestnancov ministerstiev či bývalých členov politických strán. Bral by som tam profesionálov. Tak by sme sa vyhli chybám, ktoré aj teraz robí RTVS. Za posledné mesiace vieme nazbierať hneď niekoľko prešľapov spravodajstva: či už to, že nezareagovali na začiatok vojny, alebo zinscenovanie rozhovoru.

X Zúčastnili ste sa stretnutia s členmi strany OĽaNO. Ako prebiehalo?

Pozvali ma na poslanecký klub, bolo to pred pár týždňami. Keďže nie som z mediálneho prostredia, mal som sa im predstaviť. Hovoril som hlavne o tom, kto som, o svojich hodnotách. Nikomu z politikov som zatiaľ svoju víziu nepredstavil.

X Takže neviete, akú podporu by ste mohli mať.

Nie, nemal som žiadne stretnutie s politikom, kde by som sa pýtal na to, či ma budú voliť a čo by som mal pre to spraviť. Stretol som pár politikov a členov politických strán, jediná diskusia bola o tom, či si vedia predstaviť, že by človek z nemediálneho prostredia išiel kandidovať za generálneho riaditeľa. Mal som pozitívnu spätnú väzbu.

Dlho som váhal, či to má vôbec zmysel, presvedčilo ma, že voľba bude verejná a pred odbornou komisiou. Asi to nebude stačiť. Ale stačilo to na to, aby som sa prihlásil. Cítim sa ako nezávislý kandidát.

X Boli ste však zástupca predsedníčky zboru podradcov predsedu vlády.

Bol som, svojej pozície som sa vzdal. S politikmi som sa nestretával.

X Myslíte si, že za päť posledných rokov, teda počas éry Jaroslava Rezníka, priniesla RTVS niečo dobré?

Ak hovoríme o televízii, osobne mi ako divákovi, ktorý je zameraný najmä na spravodajstvo, nedáva významnú pridanú hodnotu. Ako poslucháč môžem povedať, že rozhlas mi dáva hodnotu, mám k nemu pozitívnu afinitu.

Nie som tu však preto, aby som robil reklamu súčasnému riaditeľovi. Ten si ju veľmi efektívne, ambiciózne a masívne robí aj sám, sme toho všetci svedkami, aktuality.sk

X X X

Generálna prokuratúra podala obci Varín protest, podľa nej je ulica Tisu v rozpore so zákonom 

   VARÍN: Prokurátor generálnej prokuratúry podal obci Varín protest proti všeobecne záväznému nariadeniu obce o určení a zmene názvu ulíc. Podľa prokuratúry je určenie názvu ulice Dr. Jozefa Tisu vo Varíne v rozpore so zákonom.

Varínski poslanci musia podaný protest prokurátora prejednať v lehote najneskôr do 90 dní, pričom Generálna prokuratúra SR navrhuje nezákonné určenie názvu ulice zrušiť.

Názov, ktorý uráža

V decembri 2020 začal platiť zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému, ktorý zakazuje akékoľvek symboly propagujúce alebo obhajujúce režim založený na komunistickej, nacistickej, fašistickej ideológii alebo jej predstaviteľoch. Jeho prijatím sa doplnil aj zákon o obecnom zriadení a jeho časť o pomenovaní ulíc.

Varínski poslanci čakali, ako v prípade Ulice Dr. Jozefa Tisu rozhodne prokuratúra a vyjadrili sa, že podľa nich sa novela zákona o obecnom zriadení a zákaze pomenovania ulíc po predstaviteľoch fašizmu, nacizmu či komunizmu vzťahuje výlučne na názvy ulíc, ktoré boli schválené, odkedy začala novela platiť, čiže od 1. decembra 2020.

Podľa prokurátora Petra Mihála Varínčania Ulicou Dr. Jozefa Tisu porušovali zákon o obecnom zriadení ešte predtým, ako začala platiť novela z decembra 2020.

„V danom prípade považujem uvedené ustanovenie v rozpore so zákonom z dôvodu, že sa nejedná o názov ulice určený s prihliadnutím na významné nežijúce osobnosti a zároveň ide o názov urážajúci náboženské alebo národnostné cítenie a navyše aj o jazykovo nesprávny názov,“ odôvodnil Mihál.

Poslanci obecného zastupiteľstva vo Varíne v januári požiadali prokuratúru, aby rozhodla, či pomenovanie Ulice Dr. Jozefa Tisu je alebo nie je v súlade s platnou legislatívou. Prokurátor mal poslancom odpovedať do dvoch mesiacov, no lehotu predĺžil kvôli právnej náročnosti posudzovania.

Obvinenia zrušili

Prípad premenovania Ulice Dr. Jozefa Tisu sa ťahá od augusta minulého roka, keď poslankyňa Lenka Ticháková predložila zastupiteľstvu návrh na zmenu názvu ulice. Poslanci ho však neprijali.

Národná kriminálna agentúra následne obvinila desiatich poslancov okrem Tichákovej (medzi nimi aj poslankyňu, ktorá na augustovom zastupiteľstve nebola prítomná) zo spáchania prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Špeciálna prokuratúra obvinenia poslancom zrušila.

Tabuľku s názvom ulice v obci následne odmontoval výtvarník Peter Kalmus, no ako odpoveď sa objavil nasprejovaný nápis na bráne jedného rodinného domu, aktuality.sk

X X X

 Minister Matovič dal podmienku učiteľom. Chce vyššiu daň za hazard a lieh

Odborový zväz školstva dnes rokoval s ministrom financií Igorom Matovičom o zvýšení platov pre učiteľov. Ten to podmienil zvýšenou daňou za hazard či lieh.

Odborový zväz chce zmenu tarifnej tabuľky a tiež skvalitniť prostredie pre deti v školách. S ministrom diskutovali aj o protiinflačnom balíku či podielových daniach.

“V stredu predložím na vládu jeden návrh zákona, ktorý hovorí o zvýšení daní z hazardu,“ vysvetľuje minister Matovič.

Rovnako tam bude zahrnuté aj o zdanenie liehu či ruskej ropy. Kľúčové je, že v tomto návrhu bude návrh na zvýšenie platu učiteľov o 10 percent.

Minister Matovič hovorí, že teraz sa ukáže, „kto za koho kope“ a či minister školstva Branislav Gröhling podporí učiteľov. Reagovali aj liberáli, ktorí označili návrh Matoviča za vydieračskú praktiku. „Napriek tomu, že predseda školských odborov Pavel Ondek po rokovaní s ministrom financií uviedol, že navýšenie platov pre učiteľov o 10 percent by sa dalo financovať z daňových nadpríjmov, Igor Matovič si berie učiteľov za rukojemníkov a spája ich s vyššími daňami,“ uvádza vo svojom stanovisku strana SaS.

„Pokiaľ si nás budú pohadzovať strany OĽaNO a SaS v otázke navýšení platov, tak rukojemníkmi budeme stále,“ reaguje Pavol Ondek, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Strana SaS opakovane vetuje vyššie dane a pripravená je to spraviť aj tentokrát. Zároveň vyzvala premiéra Eduarda Hegera, aby zasiahol a zabezpečil, aby minister financií bez výhovoriek podpísal navýšenie platov učiteľov.

Štrajk nezrušia, učitelia pôjdu do ulíc

Oborári potvrdili, že za žiadnym politikom neplánujú ísť. Štrajk zväz neplánuje zrušiť, keďže sa zatiaľ na ničom nedohodli. Do ulíc tak vyjdú v polovici júna učitelia, ktorí chcú vyššie platy a lepšie podmienky pre deti.

Protest sa začne na Námestí SNP a pokračovať bude až pred parlament.

Minister školstva Branislav Gröhling povedal ešte v máji, že pôjde na jeho čele pred rezort financií. Vzápätí reagoval minister financií Igor Matovič, ktorý chce ísť tiež v čele protestu ale pred ministerstvo školstva. Po dohode s odborármi sa na tomto proteste zrejme nezúčastní, aktuality.sk

X X X

Výrobca „lietajúcich“ elektrických lodí Candela predstavil v Benátkach vodný taxík

Produkt menom P-8 Voyager má oproti východiskovému typu C-8 otvorený kokpit posunutý viac dopredu, vzadu je presklená kabína.

Plavidlo odvezie dvoch členov posádky a šesť pasažierov. Systém ponorných krídel znižuje hydrodynamický odpor až o 80 %. Pohon s dvomi elektromotormi má minimálne nároky na údržbu. Na jedno nabitie má loď akčný rádius 74 kilometrov. Candela pripravuje viacero ďalších plavidiel rôznych formátov.

Švédska spoločnosť Candela rozširuje svoje portfólio. Výrobca „lietajúcich“ elektrických lodí predstavil vodný taxík menom P-8 Voyager stojaci na rovnakom základe ako typ C-8, o ktorom zverejnil detaily na svojej stránke. Na novinku upozornil portál Electrek. Verejná premiéra prebehla v Benátkach, kde sa loď možno objaví v prevádzke.

Stopa na hladine ako gondola

Nové plavidlo má dĺžku 8,64 metra a šírku 2,55 m, pričom vďaka karbónovej konštrukcii váži len 2 000 kilogramov. Trup sa zásadne nelíši od staršieho produktu C-8. Otvorený kokpit s dvomi sedadlami pre posádku je však v tomto prípade posunutý podstatne viac dopredu, keďže zadnú časť tvorí krytá presklená kabína.

Interiér určený podľa oficiálnych informácií pre šesť pasažierov má centrálnu časť strechy z textilu a možno ju otvoriť. Vo vnútri sa nachádza sedenie v tvare písmena U. Kapitán má vpredu k dispozícii 15,4-palcový dotykový displej centrálneho systému, ktorý je pripojený k internetu a podporuje online aktualizácie i párovanie s mobilnou aplikáciou.

Pri plavbe na ponorných krídlach zanecháva loď za sebou minimálnu brázdu.Zdroj: Candela

Palubný počítač riadi aj funkciu systému hydrofoil, teda ponorných krídel vysúvajúcich sa zo spodnej časti trupu. Toto riešenie znižuje hydrodynamický odpor až o 80 %. Prospieva to komfortu pasažierov, ale tiež to výrazne obmedzuje vlny vytvorené pri plavbe. Candela prirovnáva stopu taxíka na hladine k tradičným benátskym gondolám.

Akčný rádius 40 námorných míľ

Súčasťou zadného ponorného krídla je pohonná jednotka C-Pod. Obsahuje dve protismerne sa točiace skrutky, ktoré sú poháňané samostatnými elektromotormi. Celkovo dosahuje táto technika maximálny výkon 50 kW (68 k).

Okrem kompaktnosti a nízkej hmotnosti svojho pohonu Candela opäť vyzdvihuje minimálne nároky na údržbu. Bez zásahov má vydržať až 3 000 prevádzkových hodín, čo komerční prevádzkovatelia taxíka v budúcnosti nepochybne ocenia.

Elektrický pohon dokáže loď rozbehnúť na maximálne 31 uzlov (57 km/h), bežné cestovné tempo je podľa výrobcu 22 uzlov (41 km/h). Candela pri ňom udáva akčný rádius 40 námorných míľ (74 km). Akumulátor sa teda pri 22 uzloch vybije za necelé dve hodiny.

Hydrofoil výrazne znižuje vplyv vĺn na plavidlo a riziko morskej choroby.Zdroj: Candela

Ako však už švédska firma prezentovala pri type C-8, znížením rýchlosti sa „doplav“ výrazne predlžuje. Pokojnejšou plavbou taxík nepochybne prekoná 100 km. Batéria zvládne čerpať jednosmerný prúd s výkonom 50 kW, plné nabitie trvá 40 minút. Pri trojfázovej prípojke so striedavým prúdom to zaberie asi 1,5 hodiny.

Cena je 450-tisíc eur bez dane

Medzi dôležité čísla patrí kúpna cena. Oproti východiskovému typu C-8 je výrazne vyššia, čo nie je prekvapenie. Bez dane ide o 450-tisíc eur. Candela aktuálne na vodný taxík prijíma objednávky, pričom požaduje 2-tisíc eur ako vratný poplatok za rezerváciu.

Švédska firma týmto ani náhodou nekončí, v súčasnosti pripravuje viacero ďalších plavidiel rôznych formátov. Časom plánuje vyrábať aj „autobusy“ pre 12 a 30 pasažierov. Candela pritom hovorí, že jeho technológie možno použiť pre lode s kapacitou až 300 ľudí, aktuality.sk

X X X

Dominikánska republika: Ministra životného prostredia zastrelili v jeho kancelárii

V Dominikánskej republike sa udiala politická vražda.

Minister životného prostredia Dominikánskej republiky Orlando Jorge Mera zomrel v pondelok po tom, ako sa stal obeťou streľby vo svojej kancelárii. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Zdesenie

Zdroje z prostredia tohto ministerstva uvádzajú, že z Merovej kancelária bolo počuť viacero výstrelov.

Ministerstvo životného prostredia vyjadrilo „zdesenie“ nad tým, čo sa stalo. Na sociálnej sieti uviedlo, že viac informácií poskytne, keď budú oficiálne potvrdené. Právnik Jorge Mera bol synom bývalého prezidenta Dominikánskej republiky Salvadora Jorgeho Blanca, ktorý v tomto úrade pôsobil v rokoch 1982-86.

Bol jedným zo zakladajúcich členov Modernej revolučnej strany (PRM) a post ministra životného prostredia zastával od augusta 2020, píše AP, aktuality.sk

X X X

Ruský oligarcha Roman Abramovič príde o dve lietadlá za 410 miliónov eur

Rozhodlo o tom americké ministerstvo spravodlivosti.

Americké ministerstvo spravodlivosti nariadilo v pondelok zadržanie dvoch lietadiel, ktoré vlastní ruský oligarcha Roman Abramovič, pretože boli pri ich používaní porušené sankcie uvalené na Rusko v súvislosti s jeho vojenskou inváziou na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.

Dve lietadlá

Americký rezort spravodlivosti v súdnych spisoch uviedol, že dve lietadlá, Boeing 787-8 Dreamliner a Gulfstream G650ER, leteli začiatkom marca do Ruska bez licencie, čím boli porušené americké vývozné predpisy.

Podľa nových vývozných pravidiel, ktoré vstúpili do platnosti 24. februára, si totiž Abramovič musel na lietadlá zaobstarať licenciu, ak s nimi chcel letieť do Ruska, pretože oba stroje boli vyrobené v Spojených štátoch.

Predpokladá sa, že obe lietadlá, ktoré chcú Spojené štáty zhabať, sú v súčasnosti mimo dosahu amerických úradov, keďže jedno sa nachádza v Rusku a druhé zrejme v Dubaji.

Hodnota lietadla Gulfstream sa odhaduje na približne 60 miliónov dolárov a cena Ambramovičového Boeingu na asi 350 miliónov dolárov, čo z neho robí jedno z najdrahších súkromných lietadiel na svete, píše AP.

Schránkove firmy

Obe lietadlá sú napísané na schránkové firmy, ktoré Abramovič prepísal na svoje deti, ktoré sú ruskými občanmi. No americké úrady sú presvedčené, že lietadla stále ovláda Abramovič.

Spolu s príkazom na zadržanie vznieslo americké ministerstvo obchodu proti Abramovičovi aj obvinenia z toho, že vedome porušil americké vývozné pravidlá, ktorých cieľom je zabrániť, aby boli špecifické technológie a tovar vyvážané do Ruska.

Podľa agentúry AFP môžu teraz Spojené štáty od Abramoviča žiadať za porušenie vývozných predpisov sumu prevyšujúcu hodnotu oboch lietadiel.

Podľa agentúry Reuters však americký rezort obchodu žiada, aby bola Ambramovičovi udelená pokuta vo výške 328.121 dolárov a aby mu boli odopreté ďalšie privilégia súvisiace s vývozom, aktuality.sk

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.