Veľkolepá oslava narodenín exprezidenta ČR Zemana. FPÖ zvíťazila v rakúskych voľbách, ľudovci uznali porážku. Strana hlása tvrdú protimigračnú politiku. Rusko za týždeň zhodilo na Ukrajinu takmer 900 leteckých bômb. Tachyum otvára firmu v Brne. Jeden z investorov celého projektu lieta v kauze podvodu

Čo daroval Zemanovi k narodeninám Pellegrini a čím ho oslávenec mohol podráždiť? A traja najvyšší slovenskí ústavní činitelia nedodržali pravidlo Veľkolepá oslava narodenín, ktorá vyzerala aj ako stretnutie lídrov vyšehradskej skupiny v neúplnom formáte. Zaujímavé dary pre jubilanta, ktorý pozval hostí na zámok zo stredoveku, čo slúži ako luxusný hotel. Výborná zábava, ktorú počasie neprekazilo, pretože jej záverečnú časť presunuli do veľkého stanu, v ktorom vystúpil spevák obľúbený aj na Slovensku. Zdá sa, že českému exprezidentovi Milošovi Zemanovi sa oslava jeho 80. narodenín vydarila.

Jubilujúci český exprezident Miloš Zeman obklopený domácimi i zahraničnými politikmi, ktorí mu prišli gratulovať.

Zemanov mediálny zástupca Jiří Ovčáček avizoval, že príde viacero významných zahraničných predstaviteľov z najvyšších poschodí politiky. Prvými dvomi hosťami, s ktorými exprezident debatoval samostatne, boli slovenský premiér a minister obrany. Prečo s ním sedeli pri stole iba Robert Fico a Robert Kaliňák? Lebo v sobotu večer už museli byť naspäť v Bratislave, odkiaľ odlietali na návštevu Južnej Kórey.

Fico a Kaliňák gratulovali Zemanovi k osemdesiatke

 Pozvanie obdržalo dokopy až okolo dvesto ľudí. Pohľad na zúčastnených naznačoval, koho Zeman považuje za spriaznené osoby. Zo Slovenska chýbali bývalé hlavy štátu Andrej Kiska a Zuzana Čaputová, naopak, bol tam exprezident Ivan Gašparovič i súčasný nájomník Grasalkovičovho paláca Peter Pellegrini. Strana Hlas bola zastúpená dvomi politikmi: jej šéfom a ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom a zastupujúcim predsedom NR SR Petrom Žigom.

Dvoch hlavných českých lídrov Zeman nepozval: medzi gratulantmi sa neobjavili prezident Petr Pavel a premiér Petr Fiala. „Myslím si, že by bolo pokrytecké, keby sa na sebe pozerali s kyslými úsmevmi. Narodeniny sú v podstate nielen oslava veku, ale aj priateľstva,“ ozrejmil pre server iDNES nemenovaný človek blízky jubilantovi. Naopak, Zemanovi gratuloval expremiér a hlavný opozičný líder Andrej Babiš, pričom oslávenec povedal, že mu želá víťazstvo v budúcoročných voľbách do Poslaneckej snemovne.

 Na fotografiách, ktoré zverejnil denník Blesk, je vidieť aj niektoré dary pre oslávenca. Zjavne sa blysol Pellegrini, pretože Gašparovič na snímke sa nevedel vynadívať na jeho veľkú drevenú kazetu. Bolo v nej päť fliaš bieleho vína a na dreve pripevnená elegantná železná tabuľka zrejme s osobným venovaním.

Suché biele víno môže Zemanovi v opatrnej miere vyhovovať. Kedysi holdoval becherovke, ale prestal ju piť, pretože obsahuje veľa cukru a to je nezlučiteľné s jeho cukrovkou. Jedna z fotiek zachytila Pellegriniho aj pri stole so Zemanom v situácii, ktorá mu asi nemohla vyhovovať. Slovenský prezident, ktorého nestretnete s cigaretou v ruke, sedel po boku dymiaceho jubilanta…

Zeman mal pred niekoľkými rokmi ešte ako prezident vážne zdravotné problémy, keď sa dokonca objavili obavy o jeho prežitie. Lekári mu dôrazne poradili, aby prestal holdovať tabaku i alkoholickým nápojom. Exprezident teraz vyzeral v skvelej kondícii; po zmienených zdravotných ťažkostiach hovoril, že si odopiera fajčenie aj pitie alkoholu, ale na oslave ho bolo vidieť nielen s cigaretou medzi prstami, ale aj s pohárom bieleho vína a neskôr večer tiež s pivom v ruke.

Oslavovalo sa na štátnom zámku v Hlubokej nad Vltavou, čo je mesto, ktoré sa nachádza 150 kilometrov južne od Prahy. V majestátnom komplexe vybudovanom v 13. storočí sa nachádza luxusný hotel, do ktorého Zeman pozval svojich hostí. Spolu so slovenskými lídrami oslavovali aj dvaja čelní predstavitelia vyšehradskej skupiny, ktorú tvorí Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko. Z Budapešti prišiel premiér Viktor Orbán a z Varšavy prezident Andrzej Duda. Medzi ostatnými prominentmi zo zahraničia sa nachádzal napríklad srbský prezident Aleksandar Vučič.

 Mimochodom, na Slovensku je úzus, že vždy v krajine zostáva aspoň jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov. V prípade Zemanovej oslavy to tak krátky čas nevyzeralo: do Hlubokej nad Vltavou sa totiž vybral prezident, premiér aj zastupujúci predseda parlamentu.

A s čím prišli podaktorí českí gratulanti? Niekdajší hajtman Juhomoravského kraja Michal Hašek priniesol Zemanovi podobne ako Pellegrini drevenú kazetu. S moravskými vínami, o ktorých tvrdí, že sú najlepšie na svete. Za úplne vhodný dar sa nedá považovať to, čo priniesol bývalý podpredseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček z Babišovho hnutia ANO. „Pripravil som pánovi prezidentovi veľkú dózu medu, ktorý som nazval prezimed, pretože tento med je od včiel z Lán a dúfam, že zdravé látky mu dodajú veľa fyzických a duševných síl do ďalších debát,“ objasnil pre denník Blesk. Zeman má však cukrovku, diabetológovia pripúšťajú v takom prípade konzumáciu medu iba v minimálnom množstve.

Večer sa spustil dážď, takže namiesto párty pod otvoreným nebom sa hostia museli presunúť do veľkého stanu. O zábavu sa postaral aj populárny spevák Michal David. Bodku za oslavami dal polnočný ohňostroj.

A čo plánuje robiť Zeman po svojom okrúhlom životnom jubileu? Ak platí to, čo povedal v roku 2021, tak sa bude v prvom rade venovať literatúre: „Ešte to nejako tri roky potiahnem do tej osemdesiatky a potom si budem čítať už len knižky,“ poznamenal vtedy pre Blesk./gentury/

X X X

 FPÖ zvíťazila v rakúskych voľbách, ľudovci uznali svoju porážku. Strana hlása tvrdú protimigračnú politiku

Víťazstvo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), ktorá býva označovaná za pravicovo populistickú až krajne pravicovú, naznačujú prvé odhady výsledkov nedeľných rakúskych parlamentných volieb.

Išlo by o vôbec prvé víťazstvo tejto strany vo voľbách do Národnej rady, dolnej komory rakúskeho parlamentu. Posledné z takmer 10 000 volebných miestností sa uzavreli úderom 17.00 h.

Onedlho potom médiá v spolupráci s inštitútmi pre výskum verejnej mienky zverejnili prvé odhady výsledkov volieb a všetky sa zhodujú na víťazstve FPÖ.

Podľa prieskumu, ktorý ponúkli agentúra APA a televízia ORF, získala FPÖ 29,1 percenta hlasov. Druhá podľa tejto sondáže vzniknutej v spolupráci so spoločnosťou Foresight skončila Rakúska ľudová strana (ÖVP) kancelára Karola Nehammera so ziskom 26,2 percenta. Tretia je opozičná Sociálnodemokra­tická strana Rakúska (SPÖ) s 20,4 percenta.

Tesný súboj sa črtá medzi zvyšnými dvoma parlamentnými stranami. Liberálnym NEOS prieskum prisudzuje 8,8 percenta a Zeleným 8,6 percenta.

V prepočte na mandáty by FPÖ mala v novom parlamente 57 kresiel (2019: 31), ÖVP 52 (71), SPÖ 40, NEOS 17 (15) a Zelení takisto 17 (26).

Víťazstvo FPÖ na čele s exministrom vnútra Herbertom Kicklom zverejnili aj ďalšie médiá a inštitúty, napríklad inštitút Arge pre televíziu Puls 24.

Rakúsky ľudovecký kancelár Karl Nehammer (ÖVP) uznal porážku svojej strany v parlamentných voľbách a víťazstvo Slobodných (FPÖ). Ľudová strana ale podľa neho musí dostáť svojim sľubom. Medzi nimi bol aj ten, že nevstúpi do koalície s FPÖ, ak by si jej líder Herbert Kickl nárokoval post kancelára. Kickl sám v nedeľu v televízii na základe aktualizovaných prognóz výsledkov volieb vyhlásil, že jeho strana je pripravená viesť vládu.

„Bola to ozajstná stíhacia jazda a my sme sa nedokázali dostať na prvé miesto,“ pripustil šéf ľudovej strany i vlády. Úlohou pre budúcnosť je podľa neho teraz podrobne vyhodnotiť výsledky a zistiť, „prečo radikáli dostali viac hlasov ako my, ktorí zastupujeme silu stredu“.

V televízii ORF však Nehammer povedal, že očakáva, že zostane na čele rakúskych ľudovcov a tiež opätovne ubezpečil, že trvá na svojom odmietavom stanovisku ohľadom vytvorenia vlády s účasťou Kickla. Ten vyhlásil, že jeho strana je pripravená vládu viesť a zdôraznil, že výsledok volieb nemohol byť jasnejší. FPÖ je podľa Kickla pripravená na rozhovory so všetkými stranami.

Prezident Alexander Van der Bellen chce po voľbách rokovať so všetkými stranami s cieľom zistiť, aké sú možné kompromisy pre zostavenie vlády. Uviedla to agentúra Reuters s tým, že podľa hlavy štátu by mali strany začať rokovať tiež medzi sebou navzájom.

Občania určili zloženie Národnej rady, parlamentnej dolnej komory, na najbližších päť rokov. V Rakúsku v nedeľu mohlo od rána vyberať poslanca Národnej rady zhruba 6,35 milióna oprávnených voličov.

Už predvolebné prieskumy ukazovali na možný bezprecedentný úspech krajnej pravice. Terajší kancelár Nehammer z ÖVP avizoval, že by ľudovci boli ochotní vstúpiť do koalície s FPÖ za podmienky, že by si ich líder Herbert Kickl nenárokoval post kancelára.

Kickl je polarizujúcou osobnosťou s pravicovo-populistickými politickými postojmi. Spolkový prezident Alexander Van der Bellen už vyhlásil, že by Kickla spolkovým kancelárom nevymenoval, čo mu rakúska ústava umožňuje.

Jednou z hlavných tém predvolebnej kampane bola migrácia. Líder FPÖ Herbert Kickl prisľúbil, že v prípade víťazstva a vytvorení novej vlády v tejto oblasti tvrdo zasiahne a urýchli deportácie migrantov do ich domovských krajín.

Práve Kickl dostal FPÖ na prvé miesta predvolebných prieskumov. Pod jeho vedením strana vyhrala aj júnové voľby do Európskeho parlamentu./agentury/

X X X

 Ruský premiér Michail Mišustin navštívi v pondelok Irán, kde bude rokovať s prezidentom Masúdom Pezeškjánom. Podľa agentúry Reuters to oznámila Moskva. Mišustin bude podľa oficiálneho vyhlásenia rokovať o implementácii vzájomných dohôd v doprave, priemysle či poľnohospodárstve. Irán a Rusko čelia od západných krajín kritike za vojenskú spoluprácu, vďaka ktorej Rusko získava iránske zbrane pre svoju vojenskú agresiu voči Ukrajine.

Mišustin však priletí do Iránu v čase, keď vedenie krajiny zvažuje svoju reakciu na sériu izraelských úderov na spojenecké hnutie Hizballáh v Libanone. Pri jednom z nich zomrel aj šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh a vysokopostavený veliteľ iránskych revolučných gárd.

Rusko a Irán v poslednom čase posilňujú svoje vzájomné vzťahy. Ruský prezident Vladimir Putin v polovici septembra schválil návrh dohody o strategickom partnerstve s Iránom.

Irán podľa Spojených štátov a ich spojencov začal Rusku dodávať balistické rakety, podobne ako už dodal tisíce dronov, použitých pri náletoch proti ukrajinským mestám, dedinám a kriticky významnej energetickej infraštruktúre. Rusko na oplátku začalo podľa médií Iránu poskytovať moderné systémy protivzdušnej obrany. Vo vojne proti Ukrajine Rusko podľa západných aj ukrajinských analytikov nasadilo tiež severokórejské rakety a delostreleckú muníciu.

Rusko odmietlo potvrdiť, že by balistické rakety od Iránu získalo, pripustilo ale, že s Teheránom spolupracuje aj „v tých najcitlivejších oblastiach“. Irán tvrdí, že nedodáva Rusku zbrane pre vojnu na Ukrajine.

X X X

 Ruské ministerstvo obrany v nedeľu informovalo, že jeho sily odvrátili šesť nových pokusov Ukrajiny o vstup do Kurskej oblasti na západe krajiny. Taktiež uviedlo, že získalo kontrolu nad obcou Makijivka v Luhanskej oblasti, uviedla agentúra Reuters.

Ministerstvo v príspevku na komunikačnej platforme Telegram uviedlo, že jeho sily s podporou leteckých a delostreleckých útokov odvrátili pokusy vstúpiť do oblasti v blízkosti obce Novyj Puť, približne 80 kilometrov západne od mesta Sudža, ktoré je strategickým bod pre vývoz ruského zemného plynu do Európy cez Ukrajinu.

Ukrajinské ozbrojené sily vtrhli do Kurskej oblasti 6. augusta. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v septembri vyhlásil, že jeho sily kontrolujú 100 obcí v oblasti na ploche vyše 1300 štvorcových kilometrov. Ruské zdroje tento údaj spochybňujú s tým, že už v rámci protiofenzívy opäť získali kontrolu nad niektorými dedinami.

Ministerstvo obrany uviedlo, že pri najnovšej operácii v Kurskej oblasti prišlo o život alebo utrpelo zranenia 50 ukrajinských vojakov, presný počet obetí však nespresnilo. Takisto tvrdí, že došlo k zničeniu tanku a štyroch bojových obrnených vozidiel, ako aj automobilu.

Agentúra Reuters nebola bezprostredne schopná správy z bojiska potvrdiť, Ukrajina vyjadrenie neposkytla.

X X X

Rusko za posledný týždeň zhodilo na Ukrajinu takmer 900 leteckých bômb, vyslalo na ňu vyše 300 útočných dronov a viac ako 40 striel, uviedol na platforme Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V nedeľu ráno ruské invázne sily v rozmedzí dvoch hodín zvrhli na mesto Záporoží 13 navádzaných leteckých bômb, oznámil šéf správy Záporožskej oblasti Ivan Fedorov podľa agentúry Reuters. Úrady v súvislosti s útokom informujú o 16 zranených.

Zelenskyj na sociálnych sieťach zverejnil video, ktoré podľa neho zachytáva následky ruských útokov na Ukrajinu za posledný týždeň. Je na nich zachytená podobná skaza a devastácia.

X X X

 Ruské ministerstvo obrany v nedeľu podľa agentúry Interfax informovalo o dobytí ďalšej ukrajinskej dediny, konkrétne obce Makijivka v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Hovorca južného veliteľstva ukrajinskej armády Vladyslav Vološyn o deň skôr povedal, že ruské invázne sily sa zrejme pripravujú na útočné operácie v Záporožskej oblasti, kde zhromažďujú personál.

Záporožskú oblasť pretína frontová línia. Ruské útočné operácie a tiež pomalý, hoci trvalý postup inváznych síl, sú v poslednom čase hlásené hlavne na východe Ukrajiny – v smere na mestá Pokrovsk, Vuhledar alebo Toreck v Doneckej oblasti. Ukrajinskí vojaci tam čelia lepšie vybavenej ruskej presile a sú nútení sa postupne sťahovať, píše The Kyiv Independent.

Vološyn v sobotu v ukrajinskej televízii s odvolaním sa na informácie vojenskej rozviedky uviedol, že Rusko by sa mohlo chystať na nový manéver v Záporožskej oblasti, konkrétne blízko Rusy okupovanej dediny Pryjutne, ktorá leží pri hranici s Doneckou oblasťou a zhruba 40 kilometrov západne od Vuhledaru, ktorý sa Rusi nachádza pri hraniciach s Ruskom.

Na plnohodnotnú ofenzívu je podľa Vološyna potrebných viac vojakov, ako tam teraz na ruskej strane je. Armádny hovorca naznačil, že potenciálna ruská operácia by mohla byť pokusom Moskvy o zlepšenie taktických pozícií v regióne, pričom „zatiaľ sa nehovorí o ofenzíve“, píše server.

Podobné vyhlásenia jednotlivých strán konfliktu nemožno v podmienkach vojny bezprostredne nezávisle overiť.

X X X

 Najmenej 11 ľudí utrpelo zranenia pri nedeľňajších ruských útokoch na mesto Záporožie, metropolu rovnomennej oblasti na juhu Ukrajiny. Oznámili to tamojšie záchranné zložky, informuje agentúra AFP.

Záporožie zasiahlo nadránom niekoľko „masívnych leteckých útokov“, informovala ukrajinská záchranná služba. Veľké škody utrpela najmenej jedna budova a šesť domov v rôznych mestských štvrtiach. Na pomoc ľudom, ktorí mohli uviaznuť pod troskami, bolo nasadených 42 záchranárov. Prinajmenšom jednu takto vyslobodenú ženu už previezli do nemocnice.

Gubernátor Záporožskej oblasti Ivan Fedorov spočiatku informoval o šiestich zranených. Zároveň uviedol, že Záporožie zasiahlo prinajmenšom desať ruských náletov, po ktorých vypuklo niekoľko požiarov. Medzi zničenými menoval aj jednu viacposchodovú budovu.

Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak na sociálnych sieťach napísal, že ďalšie veľké ukrajinské mesto teraz terorizujú ruské nálety. Západných spojencov Ukrajiny v tejto súvislosti vyzval, aby Kyjevu dodali viac zbraní. Zároveň označil za potrebné prijatie ďalších ekonomických sankcií voči Rusku, aby sa tým oslabila jeho schopnosť viesť vojnu.

Záporožskú oblasť anektovalo Rusko v septembri 2022 spoločne s troma ďalšími ukrajinskými oblasťami – Chersonskou, Luhanskou a Doneckou, hoci ich vojensky okupuje len sčasti a napríklad regionálna metropola Záporožie je stále pod kontrolou Kyjeva.

X X X

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zničenie 125 ukrajinských dronov nad siedmimi ruskými regiónmi a nad Azovským morom v noci na nedeľu. Z niektorých miest prichádzali správy o explóziách alebo požiaroch, o ktorých píše štátna agentúra TASS alebo portály Astra či Shot. Ukrajinské letectvo informuje o zostrelení 15 z 22 ruských dronov. Rusi celkový počet útočiacich ukrajinských dronov nespomenuli.

Misia OSN pre monitorovanie ľudských práv na Ukrajine (HRMMU) medzitým potvrdila informácie ukrajinských úradov o ruskom sobotňajšom dvojitom zásahu nemocnice v ukrajinskom meste Sumy, pri ktorom podľa najnovšej bilancie zahynulo desať ľudí a ďalších 22 bolo zranených.

„Je to tretí útok ruských ozbrojených síl na zdravotnícke zariadenia v meste počas šiestich týždňov,“ stojí v správe HRMMU. V sobotu podľa nej na nemocnicu zaútočili dva ruské drony v rozmedzí 45 minút. Väčšinu obetí si vyžiadal druhý úder, ktorý prišiel po tom, ako na miesto dorazili záchranári.

Zdravotnícke zariadenia chráni medzinárodné humanitárne právo a majú nárok na osobitnú ochranu, nesmú byť terčom útokov, upozornila organizácia a pripomenula, že v Sumách registruje za august a september ďalšie dva ruské údery na zdravotnícke zariadenia.

Sumy sa nachádzajú na severe Ukrajiny blízko hraníc s ruskou Kurzkou oblasťou, kam na začiatku augusta prenikla ukrajinská armáda a obsadila časť ruského územia. Ukrajina sa už tretí rok bráni rozsiahlej ruskej vojenskej agresii a súčasťou sú aj vzdušné údery na ruské územie, pričom Kyjev tvrdí, že údery sú zamerané na vojenskú, energetickú a dopravnú infraštruktúru, ktorá je kľúčová pre vojnové úsilie Moskvy.

„Na Moskovskej triede (vo Voroneži) zasiahol padajúci dron obytný komplex a vypukol požiar,“ uviedol ale teraz podľa ruskojazyčného webu stanice BBC gubernátor ruskej Voronežskej oblasti Alexander Gusev, ktorý informoval aj o ďalších požiaroch v meste alebo mimo neho. Neskôr úrady hlásili uhasenie všetkých požiarov./agentury/

X X X

Hlasu došla so SNS trpezlivosť. Kladie si podmienky, za ktorých podporí konsolidáciu. Štefunkovi spory pripomínajú Matoviča so Sulíkom

Hlas si už nedá skákať po hlave a konsolidačný balíček podporí len vtedy, ak budú splnené dve jeho podmienky. Minister práce Erik Tomáš (Hlas) zároveň v nedeľu v ta3 vyhlásil, že strana podporí len tie zákony, ktoré prešli vládou alebo koaličnou radou. Poslanec Ivan Štefunko (PS) sa domnieva, že spory v koalícii medzi Hlasom a SNS už začínajú pripomínať konflikty Igora Matoviča (hnutie Slovensko) a Richarda Sulíka (SaS). Hoci niektoré kroky ministra práce pochválil, myslí si, že šetriacim balíkom budú na jednej strane ľuďom rozdávať karafiáty a na strane druhej ich pichať nožom do chrbta.

X X X

Minister práce Erik Tomáš: Konsolidačný balík podporíme len vtedy, ak bude spätne zaradený zákon o minimálnej mzde a budú dofinancované samosprávy

\Tomáš zhodnotil, že v rámci svojho rezortu v uplynulom roku pomohli ľuďom po zemetrasení na východe, pripravili návrh zákona o novej minimálnej mzde, zaviedli 13. dôchodok ako trvalé opatrenie a tiež spustili programy na zamestnávanie nezamestnaných ľudí. „Myslím si, že to nie je málo,“ vyjadril sa na úvod.

 Štefunko reagoval, že si nemyslí, že sú výsledky také optimistické, ako ich Tomáš pomenoval, i keď vníma, že za ministrom práce sú výsledky. Vláde však vyčítal, že namiesto šetrenia zriadila zbytočné ministerstvo športu a mesiace sa venovala Trestnému zákonu. Navyše, spory, ktoré má Hlas a SNS mu pripomínajú konflikty Matoviča a Sulíka.

Tomášovi tiež vyčítal, že hoci schválili pre seniorov 13. dôchodok, iné ministerstvá ľuďom sťažia cenami alebo daňami život. „Na jednej strane rozdávate karafiáty, ale na druhej strane, možno nie vy, ale niekto iný, pichne nožík do chrbta,“ povedal.

Minister práce oponoval, že prezentoval odpočet svojej práce a nie celej vlády. Kritizoval Štefunka, že opozícia nepriniesla vlastné návrhy na konsolidáciu. Myslí si, že ak by PS nejaké predstavilo, tak by to boli opatrenia bolestivé pre ľudí. Predstavu PS o konsolidácii podľa neho reprezentujú opatrenia, ktoré na Úrade vlády zanechal úradnícky premiér Ľudovít Ódor, ktorý je dnes europoslancom za PS.

Štefunko odmietol, že by nepredstavili opatrenia na šetrenie. „My sme niečo predstavili, dokonca pán Kaliňák (Robert, pozn. red.) s pánom Kiššom (Štefan, pozn. red.) pri tom stole narátali cirka 500 miliónov eur, ktoré sa dajú ušetriť na výdavkoch,“ povedal. Ódorov balíček bol podľa neho „menu“, z ktorého si nasledujúca Ficova vláda mohla vybrať konkrétne opatrenia.

Poslanec PS Ivan Štefunko: Spory v koalícii medzi Hlasom a SNS už začínajú pripomínať Igora Matoviča a Richarda Sulíka

 Naprávajú starý neporiadok

Tomáš na kritiku, že opatrenia sú mierumilovné k bohatým a plošne postihnú všetkých, povedal, že už v minulosti zaviedli mimoriadne odvody pre banky a bohatší budú na odvodoch odvádzať viac ako chudobnejší. „Naprávame neporiadok vo verejných financiách po predchádzajúcej vláde,“ vyhlásil.

Pripustil, že ak by sa dohodli v koalícii aj v opozícii, mohlo by dôjsť aj k zmrazeniu platov politikov. Nevie si tiež predstaviť, kde mal šetriť v rámci svojho rezortu, kde idú výdavky na penzie, platy zamestnancov či prevádzku.

Štefunko hovorí, že zvýšiť DPH o tri percentá by si nedovolil ani Sulík. Sociálnodemokra­tické vlády by podľa neho mali presadiť progresívne a nie degresívne dane. „Postihne to všetkých,“ zdôraznil.

Pre firmy, ktoré majú obrat do 100-tisíc eur sa znížila daň z 15 na desať percent a znížili sa dane z dividend, z čoho vyplýva, že vláda vytvorila „promilionársku daň“. „Ľudia, ktorí reálne fakturujú a tvoria zisk, tak si ten zisk budú môcť z firiem vyberať. To znamená, že nebudú investovať ďalej do rastu firmy, ale budú vyberať so sedempercentnou efektívnou daňou,“ vysvetlil.

S čím súhlasí, je boj vlády s fiktívnymi živnostníkmi. Zároveň sa domnieva, že z fiktívnych živnostníkov sa stanú fiktívni „eseročkári“. „To znamená, že ten, kto má „eseročku“ bude platiť efektívnu daň v nižších desiatkach percent a pracujúci robotník, žeriavnik, predavačka, zamestnaní na trvalý pracovný pomer, ich daň vrátane odvodov bude cirka 30 percent,“ vysvetlil poslanec. „To je neuveriteľne nesociálnodemo­kratické,“ do­dal.

Tomáš hovorí, že ľudia s nadštandardnými príjmami už dávno platia „milionársku daň“. Načrtol, že daň sa ide znižovať na potraviny, cestovný ruch, v prípade energetickej pomoci hľadajú adresnejšiu cestu. Ocenil, že bývalá vláda ako jednu z mála dobrých vecí vytvorila energetickú pomoc. Štefunko upozornil, že v prípade telekomunikačných firiem na opatrenia takisto doplatia bežní ľudia. Tomáš zase považuje príspevok na bývanie, o ktorom hovoril Štefunko, za dobré riešenie.

Štefunko povedal, že v druhom čítaní chcú v nasledujúcom týždni predstaviť svoje vlastne konsolidačné opatrenia v oblasti aj výdavkov, aj príjmov. „Myslíme si, že štát by mal šetriť na sebe, lebo aj pri firmách, aj pri rodinách, je to tak, že musíte ušetriť na výdavkoch a možno zlepšiť aj príjmy. To znamená buď menej míňať na nepotrebné záležitosti, ale zároveň viac pracovať, aby sa konsolidácia podarila,“ vyjadril sa po relácii s tým, že si myslí, že navrhovaná vládna konsolidácia nezakladá dobrý predpoklad na lepšiu budúcnosť.

„Skôr naopak, bude to jednorazové riešenie, ktoré síce prinesie 1,7 miliardy pre vládnu koalíciu a ďalšiu miliardu na populistické rozdávanie, ale nepomôže stabilizovať ekonomiku a ekonomickú štruktúru krajiny,“ vysvetlil.

Kobercové nálety Andreja Danka

Líder SNS Andrej Danko spustil podľa Tomáša pred týždňom útok len na ministrov Hlasu. „Celý kobercový nálet Andreja Danka na Hlas bol spôsobený len tým, že nedostal funkciu predsedu parlamentu, ktorá mu podľa koaličnej dohody nepatrí,“ vyhlásil. Zopakoval, že Dankova samoľúbosť už zasahuje aj do zákonov. Predsedu SNS sa chce spýtať, prečo útočí a požiadal ho, aby si sadli a riešili spory za zatvorenými dverami a nie pred verejnosťou. Dankove vyjadrenia už boli za všetkými čiarami a v Hlase si nechcú dať skákať po hlave.

Tomáš po relácii pre Pravdu uviedol, že urovnanie sporu nie je ani tak otázka stretnutia vo dvojici, ale širšieho formátu. „Myslím si, že by sme sa mohli stretnúť všetky koaličné strany spolu na úrovni vedení. Samozrejme, aj v zastúpení pánov predsedov, to by bolo úplne najlepšie, pretože ľudia už toho majú dosť. Strana Hlas nie je spúšťačom týchto sporov. My sa správame rozumne a stále musíme reagovať na nejaké výpady zo strany SNS a pána Danka, čo naozaj nie je dobré, pretože ľudia nie sú zvedaví na naše osobné spory, ale na to, čo pre nich robíme,“ povedal v nedeľu.

Tomáš si však myslí, že koaličná rada musí zasiahnuť a politici si spory musia vydiskutovať. Nemyslí si však, že by išlo o krízu, pretože ku kríze by došlo až vtedy, ak by neprechádzali zákony pre ľudí.

Slovná prestrelka medzi Dankom, Huliakom a Šipošom ohľadom vulgarizmov v parlamente

Za podmienkami si Hlas stojí

Na to, aby Hlas podporil vládny konsolidačný balíček, musia byť podľa ministra práce splnené dve ich podmienky. „Máme dve jasné podmienky, a tie sú, že musí byť spätne zaradený zákon o minimálnej mzde ešte na túto schôdzu. Druhá podmienka je, že musí byť dofinancovaná samospráva ešte v tomto roku,“ vymenoval s tým, že ak nebudú naplnené, strana Hlas nepodporí lex konsolidácia. „Žiadna iná podmienka nie je,“ zhrnul v ta3.

Stále podľa neho platí dohoda, že napriek zmenám v konsolidačnom balíčku musia byť dodržané pravidlá, že celková suma, ktorá sa má ušetriť, je 2,7 miliardy. Ako povedal, podmienky Hlasu už predostreli koaličným partnerom predtým, ako ich prezentovali verejnosti. A čo na to koaliční partneri? Tomáš nechcel predbiehať. „Nechcem zakríknuť túto vec, ale urobili sme to tak, ako sa na správnu koalíciu má, že sme to najskôr tlmočili vo vnútri koalície,“ dodal.

Tomáš zároveň povedal, že ich strana už bude hlasovať len za zákony, ktoré prešli koaličnou radou a vládou. „Za žiadne iné zákony strana Hlas hlasovať nebude, a pokiaľ by niekto porušil túto našu podmienku, že by neprešiel nejaký vládny návrh zákona alebo zákon, ktorý by bol dohodnutý na koaličnej rade, Hlas sa postaví a nebude pokračovať v parlamentnej schôdzi, pokiaľ sa problém nevyrieši,“ vyjadril sa s tým, že v prípade potreby sa obrátia aj na premiéra. „Nie sme my tí, ktorí robia problém vo vládnej koalícii,“ dodal.

Situácia v parlamente podľa Štefunka začína pripomínať stav v minulom volebnom období. „Nevedia si prísť na meno. Hlasu by som odkázal, že človek sa súdi podľa toho, akých partnerov si vyberá. Je to trošičku aj ich vina, že sa dali do koalície s touto stranou,“ skonštatoval, no je rád, že Hlas sa konečne prebúdza a je ochotný pritlačiť SNS k múru.

Nové meno šéfa NR SR je bližšie

V koalícii sa podľa Tomáša otvorila znova aj otázka o poste nového predsedu parlamentu, na ktorý si nárokoval Danko za podporu Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách. Hlas však trvá na tom, že podľa koaličnej dohody pozícia pripadá jemu.

„Diskusie sa pohli v koalícii. Sú aj iné možnosti. Uvidíme, ako to dopadne, musíme sa dohodnúť,“ vyjadril sa Tomáš. Či sa chystá Danko zo svojej požiadavky ustúpiť, komentovať nechcel.

Väčšie zmeny na pozíciách Tomáš odmietol. „Všetky rošády, ktoré boli prezentované v médiách, sú len špekulácie. Ja som o žiadnej reálnej rošáde vo vnútri koalície nepočul,“ dodal na margo možného odvolania ministeriek zdravotníctva a kultúry./agentury/

X X X

 Tachyum otvára firmu v Brne. Jeden z investorov celého projektu lieta v kauze

 O mieste novej pobočky vraj rozhodla dostupnosť talentov a blízkosť k Bratislave. Podiel v Tachyu vlastní česká spoločnosť obvinená z finančného podvodu.

Tachyum, ktorý roky avizuje uvedenie revolučného, univerzálneho procesora s názvom Prodigy, v Brne otvára svoje české zastúpenie. U nášho západného suseda bude firma pôsobiť pod vlastnou eseročkou Tachyum Czech Republic. Prví zamestnanci majú na pracovisko v novej brnianskej spoločnosti nastúpiť 1. novembra.

„Keďže dopyt po talentovaných inžinieroch začína prevyšovať trh práce na Slovensku, expandovali sme do ďalších krajín,“ uviedol generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti Tachyum Radoslav Danilák.

Podľa vyjadrení spoločnosti má blízkosť Brna k Bratislave, ktorá je európskou centrálou Tachya, prispieť k spolupráci na spoločných úlohách.

Čo je Prodigy?

Procesor Prodigy jeho tvorcovia označujú za revolučný. Jedinečnosť má spočívať v univerzálnosti, presnejšie jeho homogénnej architektúre. To znamená, že jeden čip dokáže zastať funkciu centrálneho procesora pre všeobecné výpočty (CPU), grafického akcelerátora (GPU), tak aj špeciálnej jednotky pre umelú inteligenciu a strojové učenie (TPU). Dnešné systémy naopak potrebujú pre rôzne úlohy a dátové typy odlišné druhy čipov. Riešenie Tachya má byť vo výsledku lacnejšie i energeticky efektívnejšie než konvenčný prístup.

Hľadajú odborníkov na hardvér i softvér

Slovensko-americká firma uvádza, že Brno vníma ako vhodné miesto pre zabezpečenie svojho ďalšieho rastu, nakoľko sa tomuto českému mestu, ako aj v rámci jeho blízkeho okolia, darí priťahovať viaceré medzinárodné spoločnosti a talenty.

„Česká republika je známa talentmi v oblasti hardvérového dizajnu a softvérového inžinierstva najmä v okolí Brna. Tachyum prináša pre veľmi schopných hardvérových a softvérových inžinierov v Českej republike jedinečnú príležitosť pracovať a rásť v oblasti návrhov špičkových vysokorýchlostných univerzálnych mikroprocesorov. To poženie vyspelý polovodičový priemysel v Českej republike vpred v rámci Európskej únie,“ píše sa v tlačovej správe.

Zamestnancov pre novú pobočku v Brne hľadá Tachyum aj priamo prostredníctvom svojho webu, na ktorom zverejnil konkrétne pozície. Ide o inžinierov pre návrh a overovanie hardvéru procesorov, tak aj softvérových inžinierov pre portovanie systémového softvéru, optimalizáciu výkonu, testovanie a automatizáciu testovania, ale tiež „inžinierov pre pokročilé oblasti umelej inteligencie“.

Medzi otvorenými pozíciami a miestami výkonu práce na oficiálnej stránke spoločnosti už figuruje aj Brno.Zdroj: Tachyum

Na poprednom slovenskom i českom pracovnom portáli však Tachyum žiadne inzeráty zverejnené nemá – aspoň nie pod svojím názvom. Týka sa to ako voľných miest na Slovensku, tak aj v Českej republike. Je však možné, že firma nových ľudí vyhľadáva prostredníctvom personálnych agentúr, pričom v týchto inzerátoch sa štandardne názov zadávateľskej spoločnosti neuvádza.

Na slovenských inzertných portáloch pre hľadanie práce sa ponuky Tachya nenachádzajú – aspoň nie priamo pod hlavičkou spoločnosti.Zdroj: Prace.cz, Profesia.sk

Zdržanie za zdržaním

V správe sa ďalej uvádza, že vývoj procesora Prodigy vstúpil do záverečnej fázy. Pripomeňme, že spoločnosť nedávno informovala o spustení výroby v roku 2025. Či sa tak však naozaj stane, zatiaľ nie je jasné. Podľa pôvodného plánu totiž mala produkcia čipov už dávno bežať, no firme sa opakovane nepodarilo naplniť pôvodné sľuby.

V roku 2018 sme písali, že podľa vtedajšieho plánu mala produkcia odštartovať ešte v roku 2020, pričom nasledujúci rok mal byť projekt ziskový a v roku 2023 chcela spoločnosť vstúpiť na burzu. Neskôr, v rozhovore pre Živé.sk už Danilák avizoval, že Prodigy v podobe reálneho čipu by mohol byť v druhom kvartáli 2021 len predstavený prvým partnerom. Tento termín však podmieňoval hladkým priebehom a absenciou problémov zo strany partnerov.

„Za predpokladu, že dodávatelia nebudú mať meškanie, vyzerá to, že by sme ho partnerom mohli predstaviť ešte v druhom kvartáli, pred tým, ako sa pošle do továrne. Treba ale povedať, že to nezáleží iba od nás,“ uviedol vtedy pre našu redakciu.

Napokon sa však problémy s partnermi skutočne objavili – spomeňme napríklad kauzu týkajúcu sa dodávateľa Cadence. Tieto komplikácie – aspoň podľa tvrdení Tachya – vyústili k ďalším odkladom.

Roadmapa, ktorá bola platná ešte pred niekoľkými mesiacmi, hovorila o spustení masovej produkcie prvej generácie Prodigy v druhej polovici 2024. No aj tento termín bol vyústením niekoľkých posunov. Pôvodne Danilák hovoril o dostupnosti procesorov ešte v roku 2020.Zdroj: Tachyum

Financovanie vzbudzuje otázky

Slovensko-americká firma sa zároveň vynára v českých médiách v súvislosti s inou správou.

Portál Seznam Zprávy píše, že podiel v Tachyu drží aj firma WCA International. Tá sa k nemu mala dostať sprostredkovane cez niekoľko iných spoločností. WCA International a jej bývalý majiteľ Matouš Polák sú pritom stíhaní kvôli podozreniu z rozsiahleho investičného podvodu. Bývalé vedenie sa malo dopustiť sprenevery financií až približne 6-tisíc investorov, pričom škoda bola policajnými zložkami vyčíslená na 2,1 miliardy českých korún (vyše 83 miliónov eur po prepočte).

Svoj dlh chce WCA International vyrovnať (už bez pôvodného konateľa) prostredníctvom takzvaného reorganizačného plánu. Jeho podstatou je, že veriteľom ponúkne ako protihodnotu podiel v novej spoločnosti. „[…] do novo založenej firmy prejde majetok WCA tvorený pohľadávkami voči spriazneným firmám. Veritelia sa zároveň vzdajú väčšiny svojich pohľadávok a namiesto toho dostanú akcie novej spoločnosti,“ vysvetľujú Seznam Zprávy.

Prodigy je zatiaľ zhmotnený len vo forme testovacej platformy postavenej na FPGA prototypoch.Zdroj: Tachyum

Podľa slov WCA má byť navrhovaná ponuka výhodnejšia ako prípadný výťažok z konkurzu, ktorého proces môže navyše trvať veľmi dlho.

Jedným z hlavných ťahákov ku získaniu akcií v novo vzniknutej spoločnosti má byť práve aj takto sprostredkované získanie podielu v Tachyu. Čip Prodigy má totiž podľa tvrdení jeho tvorcov výkonom i energetickou efektivitou prekonať konkurenčné riešenia Nvidie, AMD aj Intelu, a tak má pri aktuálnej mánii okolo umelej inteligencie potenciál investorom v budúcnosti priniesť nemalé zisky. Hypoteticky.

Avšak zatiaľ čo niektorí právnici zastupujúci poškodené strany na túto ponuku kývli, iní v pláne vidia len ďalší nekalý úmysel. Dôvodom môže byť aj pocit z nákupu „mačky vo vreci“. Tachyum, napriek doterajším sľubom, reálny procesor ešte neukázal. Doteraz vyrobil len FPGA prototypy určené pre potreby testovania, ktoré nemajú schopnosti a výkon finálneho čipu. Podrobnejšie sme sa tejto téme venovali v nedávnom článku

Investori skrachovanej WCA International majú o schválení reštrukturalizačného plánu hlasovať v pondelok 30. septembra.

Čo je FPGA prototyp?

Sú to univerzálne čipy, kde sa dá funkcia softvérovo „napáliť“, a dá sa tak vyskúšať celková funkčnosť navrhovaného procesora pred finálnym poslaním do výroby. Takýmto spôsobom sa odhaľujú chyby v návrhu. Je to reálny hardvér, len je pomalší a omnoho väčší ako skutočný, finálny čip, aktuality.sk

X X X

 Policajti urobili v bratislavskom podniku raziu, primátor hovorí o praktikách 90.rokov

V noci z piatka na sobotu prebehla v jednom z podnikov v centre Bratislavy policajná razia.

Podľa policajtov bola zameraná na kontrolu vydávania príjmových dokladov ako aj e-kasy, pričom policajti sa zamerali na odhaľovanie násilnej ako aj drogovej trestnej činnosti. „Počas doby trvania akcie boli na viacerých miestach v priestoroch podniku zaistené plastové vrecká s obsahom bielej kryštalickej látky,“ tvrdia policajti.

Dodávajú, že vrecká zaistili u viacerých osôb, ale napríklad aj na DJ-skom pulte či na tanečnom parkete, kam ich návštevníci podniku mali odhodiť po príchode policajtov.

Policajti počas akcie skontrolovali viacero osôb, pričom celkovo päť osôb obmedzili na osobnej slobode a eskortovali na policajné oddelenie.

„Zo strany povereného príslušníka Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave I bolo v tejto súvislosti začaté trestné stíhanie vo veci trestného činu neoprávneného prechovávania omamnej a psychotropnej látky v piatich prípadoch. Po vykonaní potrebných úkonov boli osoby prepustené na slobodu,“ uzatvorili policajti.

Policajnú akciu skritizoval primátor hlavného mesta Matúš Vallo.

Primátor požiadal kolegov, aby preverili priebeh celej razie. „Dôrazne budem od kompetentných žiadať vysvetlenie, aký bol na ňu dôvod a za akých okolností podnet na raziu vznikol. Obdobné demonštrácie sily si totiž pamätáme z 90-tych rokov a verím, že dnes si už nikto nemôže myslieť, že by Finančná správa mala ísť kontrolovať vydávanie bločkov zákazníkom s desiatkami kukláčov a dve hodiny držať návštevníkov klubu opretých o stenu s rukami nad hlavou,“ priblížil Vallo a konkretizoval, že malo ísť o klub WAX2.

Zároveň žiada, aby nikto nerobil z klubov miesta kriminality. Štát podľa neho nezvláda riešiť kriminalitu na iných miestach.

V priebehu krátkeho obdobia išlo už o druhú takúto policajnú raziu v centre Bratislavy. V auguste nabehli policajti aj do klubu Kácečko. Mnohí návštevníci sa vtedy na sociálnych sieťach sťažovali, že správanie štátnych príslušníkov nebolo primerané, aktuality.sk

X X X

 Upraví kolísavý tlak, zmierni búšenie srdca, dobrá je na nervy. A jej vôňu milujú mačky aj ľudia

Vo vyššom veku sa seniori trápia nielen s fyzickými zdravotnými problémami, ale aj s tými duševnými. V prípade, ak nejde o dlhodobé problémy, ktoré si vyžadujú konzultáciu s lekárom a prípadné nasadenie liekov, môžete vyskúšať silu prírody štyroch významných rastlín. Navyše sa začína čajová sezóna, takže okrem žiaducich účinkov nás čaj aj príjemne zahreje.

Užitočná pravda: Úrady nedodržiavajú lehoty, poisťovne nechcú schváliť niektoré lieky. Aké ďalšie problémy ľudí rieši ombudsman?

 Koreň valeriány lekárskej pomáha pri duševnej nepohode.

Valeriána lekárska, alebo ľudovo nazývaná aj kozlík, je rastlina, ktorá svojimi bielymi kvetmi nielen vynikne v záhrade, ale pomôže pri ťažkostiach s chronickou nespavosťou a aj pri depresiách. Túto rastlinu majú vo veľkej obľube aj mačky, ktoré priťahuje jej vôňa. Významné účinky má koreň z rastliny, preto je vhodné užívať tinktúru. Valeriána lekárska pomáha pri poruchách centrálneho nervového systému, ale aj pri kardiovaskulárnych ťažkostiach. Užívanie sa odporúča pri duševnej nepohode, psychickom rozrušení, všeobecnej podráždenosti, nervozite a keďže obsahuje látky, ktoré pozitívne vplývajú na spánok, využíva sa na zaspávanie, uvoľnenie, relaxáciu a aj na zmiernenie búšenia srdca či úpravu kolísavého krvného tlaku.

Zrelaxuje a zlepší spánok

  Rastlina pripomínajúca žihľavu je častou bylinkou, ktorú pestujeme v záhrade, alebo v malom bylinkovom záhone na balkóne. Jej citrónová svieža vôňa dodá skvelú chuť každej limonáde. Je ňou medovka lekárska, ktorá má ešte významnejšie využitie v sušenom stave. Keďže má upokojujúce účinky, šálka čaju môže zmierniť stres, úzkosť a nervozitu. Zároveň pomáha podporovať relaxáciu a zlepšuje kvalitu spánku. Rozhodne stojí za vyskúšanie pri nespavosti a iných problémoch so spánkom.

Oáza pre lietajúci hmyz

 Levanduľa je okrasná rastlina s liečivými účinkami, s krásnou vôňou a dokonalý magnet pre užitočný hmyz.

Naše záhrady krásne rozvonia, zahalí ich do odtieňov fialovej a sivozelenej farby a je oázou pre motýle a včely. Levanduľu lekársku by sme nemali nechať len vo váze v podobe kytice, ale jej kvety a listy sú skvelým pomocníkom pri problémoch s duševnou nepohodou. Veľkou výhodou je, že zasadiť ju môžeme v záhrade, ale aj v kvetináči na balkóne v bytovke. Jej sezóna vrcholí v júni a júli, keď kvety obsahujú najviac éterických silíc. Práve fialové kvety levandule obsahujú mnohé prospešné látky a najlepšie sa uvoľnia pri destilácii s vodnou parou, teda ak ich zalejete horúcou vodou, za niekoľko minút máte čaj s mimoriadne silným liečivým účinkom. Levanduľa lekárska pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu, spomaľuje tep srdca, znižuje hodnoty stresových hormónov adrenalínu a kortizolu. Preto je výborným prírodným pomocníkom pri úzkostiach, depresii, strese, duševnom nátlaku, poruchách nálady, pri skleslosti, nespavosti, teda pri všeobecnej duševnej nepohode. A okrem toho má aj antibakteriálne, protizápalové účinky a môže pomáhať aj analgeticky, teda proti bolestiam.

 Ľubovník bodkovaný.

Kým mnohí z nás si ľubovník bodkovaný natrhajú na lúke preto, aby rozjasnil kyticu z lúčnych kvetov, zbierať by sme ho mali aj pre jeho overené a viacerými štúdiami potvrdené liečivé účinky. Tých má ľubovník bodkovaný skutočne veľké množstvo – pomáha s trávením, zlepšuje funkciu pečene a žlčníka, podporuje močové cesty, posilňuje imunitný systém, pomáha pri problémoch s kardiovasku­lárnymi ochoreniami a významnú úlohu zohráva aj pri duševných ťažkostiach. Dôležitú úlohu zohráva ako podpora liečby depresívnych stavov, čo potvrdili aj desiatky rozsiahlych štúdií. Určite teda stojí za to vyskúšanie tejto bylinky pre podporu dobrej nálady, zmiernenie stresu či emocionálnu rovnováhu./agentury/

X X X

Rusko informovalo o odvrátení šiestich nových pokusov Ukrajiny o vstup do Kurskej oblasti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že jeho sily kontrolujú 100 obcí v oblasti.

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu informovalo, že jeho sily odvrátili šesť nových pokusov Ukrajiny o vstup do Kurskej oblasti na západe krajiny. Taktiež uviedlo, že získalo kontrolu nad obcou Makijivka v Luhanskej oblasti, píše TASR podľa agentúry Reuters.

Ministerstvo v príspevku na komunikačnej platforme Telegram uviedlo, že jeho sily s podporou leteckých a delostreleckých útokov odvrátili pokusy vstúpiť do oblasti v blízkosti obce Novyj Puť, približne 80 kilometrov západne od mesta Sudža, ktoré je strategickým bod pre vývoz ruského zemného plynu do Európy cez Ukrajinu.

Ukrajinské ozbrojené sily vtrhli do Kurskej oblasti 6. augusta. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v septembri vyhlásil, že jeho sily kontrolujú 100 obcí v oblasti na ploche vyše 1300 štvorcových kilometrov. Ruské zdroje tento údaj spochybňujú s tým, že už v rámci protiofenzívy opäť získali kontrolu nad niektorými dedinami.

Ministerstvo obrany uviedlo, že pri najnovšej operácii v Kurskej oblasti prišlo o život alebo utrpelo zranenia 50 ukrajinských vojakov, presný počet obetí však nespresnilo. Takisto tvrdí, že došlo k zničeniu tanku a štyroch bojových obrnených vozidiel, ako aj automobilu.

Agentúra Reuters nebola bezprostredne schopná správy z bojiska potvrdiť, Ukrajina vyjadrenie neposkytla, aktuality.sk

X X X

Americká armáda zabila v Sýrii 37 militantov al-Káidy

Pri útoku 24. septembra zahynul vysokopostavený člen skupiny Hurrás ad-Dín napojenej na al-Káidu.

Americká armáda tvrdí, že pri dvoch septembrových útokoch zabila v Sýrii 37 militantov napojených na teroristickú organizáciu Islamský štát (IS) či odnož al-Káidy. Medzi usmrtenými majú byť aj dvaja vyššie postavení velitelia, uviedlo v nedeľu Centrálne velenie americkej armády (CENTCOM). TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

CENTCOM informovalo, že pri utorňajšom útoku (24. septembra) usmrtilo na severozápade Sýrie vysokopostaveného člena skupiny Hurrás ad-Dín napojenej na al-Káidu, ktorý dohliadal na jej vojenské operácie, a tiež osem ďalších militantov.

Pri predošlom „rozsiahlom nálete“ zo 16. septembra zase CENTCOM cielilo na výcvikový tábor IS na odľahlom a bližšie nespresnenom mieste v strednej časti Sýrie. Usmrtilo pritom 28 militantov vrátane „prinajmenšom štyroch sýrskych lídrov“. CENTCOM dodalo, že týmto útokom narušilo schopnosť IS viesť operácie proti záujmom USA a jeho spojencov.

V Sýrii pôsobí približne 900 amerických vojakov spolu s nezverejneným počtom tzv. kontraktorov, ktorí sa snažia najmä zabrániť návratu IS. Táto extrémistická skupina ovládala od 2014 v Iraku aj Sýrii rozsiahle územia, no v roku 2019 bola porazená. V oboch zmienených krajinách však dodnes pôsobia jej tzv. spiace bunky, aktuality.sk

X X X

 Ak SaS nechce hrať druhé husle, musí zabrať. Politológ: Odchod Sulíka je prešľap, voči voličom to nie je pekné gesto

Liberáli majú za sebou už niekoľko vzostupov a pádov a po poslednej účasti vo vláde sa nálepky „rozbíjača vlád“ tak ľahko nezbavia. Napriek tomu sa dostali už piatykrát do parlamentu, po 15 rokoch vymenili predsedu a majú ďalšie plány do budúcnosti. Politológ však hovorí, že musia poriadne zabrať, ak chcú, aby na nich voliči nezabudli. Čo považuje nový líder SaS Branislav Gröhling za najväčší úspech strany a aké sú plány liberálov do budúcna?

Na sneme SaS si členovia zvolili nového predsedu. Richarda Sulíka po 15 rokoch vystrieda Branislav Gröhling.

Predseda klubu aj strany SaS Branislav Gröhling: Do minulosti sa nevraciam. Čo majú liberáli v pláne?

 Pravda oslovila po roku od parlamentných volieb predsedov klubov všetkých parlamentných strán. Úspechy, kľúčové momenty či napĺňanie predvolebných sľubov SaS zhodnotil pre Pravdu Branislav Gröhling.

Čo považujete za najväčší úspech SaS po roku od volieb?

Musím to rozdeliť do dvoch častí. Do vnútra – nastala u nás výmena a v rámci výmeny SaS aj naďalej rastie a získavame ďalších sympatizantov, voličov, ale aj členov strany. Nie je to úplne bežné v slovenskom politickom živote, keď sa mení predseda, aby tam nebol nejaký prepad alebo aby sa strana nepotácala. To je pre mňa úspech nás ako strany SaS a celého jej tímu. Čo sa týka parlamentu, som veľmi rád, že sa nám podarilo aspoň čiastočne pozdržať novelu Trestného zákona, urobiť tam určité úpravy, samozrejme, aj s pomocou občanov, protestov a verejného tlaku. Takto plánujeme postupovať aj pri konsolidácii.

Vaším predvolebným heslom bolo, že chcete meniť hru, zároveň to bol aj ekonomický rast. Podarilo sa vám tú hru zmeniť alebo ju je potrebné ešte meniť ďalej?

Neviem, nikdy sa nevraciam do minulosti, lebo človek má vždy aktuálne iné názory na to, čo robil v minulosti. Pozerám sa do budúcnosti, čo pre nás znamená, aby sme vybudovali silnú, zosieťovanú stranu s regionálnymi osobnosťami po celom Slovensku.

Zažila SaS nejaký kľúčový moment, o ktorom by ste povedali, že tú stranu zmenila, že SaS je iná, ako bola pred rokom počas volieb alebo pred nimi?

Pre mňa bolo kľúčové, že sme sa vedeli celá strana postaviť zásadne za Máriu Kolíkovú, keď bola odvolaná z postu predsedníčky kontrolného výboru SIS. Vidíte, že keď ostatným stranám odvolávajú ľudí, tak sa dohodnú, že veď dáme tam niekoho iného, chceme stoličky, chceme pozície. My sme v tomto zásadový a myslíme si, že treba dodržiavať pravidlá. Toto je moje motto do budúcna, že raz, keď vytvoríte nejakú dohodu, tak tá dohoda by sa mala dodržiavať.

Máte plán na najbližšie obdobie, možno nejaký zákon, ktorý by ste chceli predložiť, resp. čím by ste sa takto o rok mohli pochváliť?

Budeme predkladať množstvo zákonov v rámci ekonomickej podpory krajiny cez pána Viskupiča alebo klub a budeme reagovať na pochybenia tejto vlády. Viete, chváliť sa v opozícii… Môžeme sa chváliť tým, že sa opravila novela Trestného zákona, že sa presadili brigády pre 15-ročných, že sme dokázali zabrzdiť zvyšovanie dane zo sladených nápojov, resp. z proteínov. Sú to možno čiastkové úspechy, ale pre nás sú to zo strany opozície úspechy také, že môžete robiť iba to, čo vám koalícia dovolí. Takto budeme pokračovať aj do budúcna.

Piatykrát v parlamente

Opozičná práca je pomerne zložitá tým, že poslancom neprechádzajú takmer žiadne zákony. Zviditeľniť sa však môžu predkladaním návrhov alebo prostredníctvom rôznych pozmeňovacích návrhov či aktivitou v pléne parlamentu. Medzi troch najaktívnejších poslancov SaS patrí Marián Viskupič (23 návrhov zákonov, 12 pozmeňujúcich návrhov a 164 vystúpení), Ondrej Dostál (9 návrhov zákonov, 5 pozmeňujúcich návrhov a 453 vystúpení) a Mária Kolíková (7 návrhov zákonov, 4 pozmeňujúce návrhy a 195 vystúpení).

Gröhling o Korčokovi: Počkajme si na Korčokovo rozhodnutie. Keď ho oznámi, my ostatní budeme konať

 Politológ z Prešovskej univerzity Michal Cirner považuje za úspech liberálov to, že sa už piatykrát dostali do parlamentu. „Úspechom sú určite preferencie nad hranicou zvoliteľnosti, pretože strana menila predsedu a v podstate má v parlamente viac poslancov, ktorí donedávna neboli alebo ani nie sú členmi SaS, alebo prišli z iných strán, či sú dokonca členmi iných politických zoskupení,“ hodnotí.

„Veľmi sa vydarila akvizícia pani Kolíkovej do SaS, ktorá je výraznou opozičnou poslankyňou s mediálnym výtlakom,“ uviedol. Na druhej strane liberáli neuspeli s Richardom Sulíkom ako lídrom eurokandidátky. SaS už podľa neho nie je tým, čím bývala. Liberáli majú za sebou turbulentné obdobie najprv vo vláde Igora Matoviča a neskôr vo vláde Eduarda Hegera, v ktorej si definitívne potvrdili nálepku „rozbíjača vlád“.

Liberáli nezmenili hru

Do volieb 2023 išli s plným nasadením, novým dizajnom a heslom „Meníme hru“, no získali len niečo vyše 6,3 percent, aj keď mal Sulík v pláne dostať sa na dvojciferné číslo. Aktuálne sa preferenčne aj po roku pohybujú na rovnakej úrovni. „V SaS musia niečo vymyslieť, aby boli pre voličov stále zaujímaví a odlíšili sa od PS. Potrebujú novú agendu, nové tváre a v podstate frenetickú aktivitu, aby na nich voliči nezabudli,“ hovorí politológ.

Liberáli predstavili nový vizuál svojej kampane

Podľa Cirnera však nezmenili nič, čo sa týka vládnutia, keďže voľby vyhral Smer a spolu s SNS a Hlasom sa vrátil k moci. No SaS ako strana sa zmenila výrazne. Richard Sulík prenechal stoličku predsedu po 15 rokoch Branislavovi Gröhlingovi, ktorého si zvolili na sneme, a odišiel aj z parlamentu. „Do pozadia ustúpil nielen Sulík, ale napríklad aj Jana Bittó Cigániková, ktorá sa vzdala straníckej funkcie,“ skonštatoval Cirner. „V SaS sú nové poriadky, snažia sa personálne posilniť v regiónoch, napríklad vstup viceprimátora Košíc Marcela Gibódu do SaS, a vytvorili tzv. Pravicový blok, ktorý má znamenať istý druh spolupráce s malými stredopravými stranami,“ hovorí. Napriek tomu to nepovažuje za zásadnú zmenu hry.

Najväčším prešľapom je podľa politológa práve odchod Sulíka z parlamentu. „V podstate povedal, že ho to nebaví sedieť v opozičnej poslaneckej lavici a že sa bude kandidovať vo voľbách 2027, čím jasne naznačil, že čas v opozícii považuje za premárnený. To je voči voličom veľmi nepekné gesto,“ hovorí s tým, že jeho voličom to môže evokovať pocit, že mu dali dôveru, no počas volebného obdobia pre nich pracovať nebude a vráti sa znova pred ďalšími voľbami.

SaS musí zabrať

SaS prežila už niekoľko rozkolov a štiepení. Prvé personálne zemetrasenie v prišlo po predčasných voľbách v roku 2012. Zo strany vtedy odišiel Jozef Kollár a Juraj Miškov. Ďalšie veľké otrasy s podobným scenárom sa udiali tesne pred parlamentnými voľbami 2020. Skupinka okolo Ľubomíra Galka rozhodla odísť a založila vlastnú platformu. Zo strany odišiel po nezhodách so Sulíkom aj Jozef Mihál a po eurofondovom konflikte s Veronikou Remišovou odišla aj Lucia Ďuriš Nicholsonová.

 Keď SaS vypovedala koaličnú zmluvu a z koalície neskôr vystúpila, stranu opustil aj Martin Klus. Do strany sa pred minuloročnými parlamentnými voľbami vrátila Jana Kiššová a SaS sa dohodla na spolupráci aj s bývalým šéfom KDH Alojzom Hlinom. „SaS sa vždy oslabila o nejaké osobnosti a odborníkov, ostala takmer personálne vyprázdnená, až kým naposledy neprijala bývalých poslancov Za ľudí a Juraja Krúpu, ktorý opustil Igora Matoviča. SaS je stále elitný klub, bez silných regionálnych štruktúr a nikto sa k nim príliš nehrnie,“ uviedol politológ.

 „Nedokázali využiť ani to, že ich ministerský nominant Ivan Korčok sa skoro stal prezidentom, ale jeho politickú budúcnosť nespája so SaS,“ hodnotí Cirner. Od volieb tak má SaS stabilné preferencie, ktoré občas mierne rastú. V minulosti však SaS dosahovala 12 percent a v čase najväčšej slávy aj 15 percent. „Neviem či to v SaS považujú za úspech, navyše majú výraznú konkurenciu v PS, ktoré ako veľká strana určite láka aj voličov SaS,“ konštatuje Cirner. Aká budúcnosť liberálov čaká? „Majú šancu udržať sa v parlamente, ale musia zabrať a presvedčiť voličov, že ešte majú čo ponúknuť a hlavne byť alternatívou voči súčasnej vláde. Budú hrať iba druhé husle po PS,“ dodal politológ./agentury/

X X X

 Príbeh z juhu Slovenska. Spadli až na samé dno, no podarilo sa im vstať z popola ako Fénixovi

Keď farmu vykántri africký mor ošípaných do posledného prasaťa, má farmár len dve možnosti, alebo chov opustí a začne sa venovať inému, menej riskantnému podnikaniu, alebo sa k chovu vráti. Rastislav Slocík, predseda družstva Agrospol Boľkovce, kde pred troma rokmi v lete kvôli moru vybili 8 154 prasiat, necúvol. Z farmy duchov je opäť živý dvor.

Boľkovské družstvo vysiela Slovensku pozitívny signál: v krajine, kde upadol chov ošípaných do nepredstaviteľnej biedy, žijú stále ľudia, ktorí sú presvedčení, že poctivá chovateľská práca má zmysel.

Kedysi v bravčovom mäse sebestačné Slovensko ho už roky dováža. Pred tridsiatimi piatimi rokmi by nikomu nezišlo na um, že budeme jedávať bravčové mäso zo Španielska, z Belgicka, Nemecka, alebo sa budeme vydávať na nákupy lacnej bravčoviny do Poľska. Na sklonku osemdesiatych rokov chovali ošípané takmer na každom z vyše 600 roľníckych družstiev, boli vybudované veľké farmy, také, v akých dnes chovajú prasiatka Španieli.

A čo z nich zostalo? Torzo.

V roku 2024 funguje na Slovensku len 15 profesionálnych chovov, ktoré znesú porovnanie s európskou konkurenciou. Opäť medzi ne patrí aj družstevný chov v Boľkovciach.

Krátko po morovej likvidácii ošípaných sa družstvu Agrospol ponúkala aj iná alternatíva rozvoja než strastiplné oživenie dvoch fariem prasiat. „V roku 2022 vyleteli aj v dôsledku vojny na Ukrajine do rekordných výšok ceny obilnín, repky, sóje aj kukurice a k tomu všetkému klesli ceny ošípaných. Položil som si otázku, prečo sa vôbec trápiť so zvieratami, keď by sa dalo hospodáriť a žiť pohodlnejšie bez stresov a obáv?“ spomína Rastislav Slocík.

Lenže vzápätí prišlo skokové zdraženie energií a družstevný manažér uvidel problém v inej rovine: nie je predsa možné, aby ekonomika a ľudia fungovali pri astronomických cenách potravín a energií, časom sa veci musia utriasť. Odolal pokušeniu zvoliť si ľahšiu cestu rozvoja a družstvo sa krok za krokom pustilo do generálnej obnovy svojich fariem.

V núdzi poznáš priateľa

Obdobie, ktoré nastalo po násilnom vybití ošípaných, nemožno nazvať inak ako krížovou cestou. Po vybití lučenskej farmy bolo treba vyriešiť otázku, čo s ošípanými, ktoré zostali v Boľkovciach. Tie síce neboli nakazené morom, ale keďže sa farma nachádzala v červenej 10-kilometrovej zóne, aj zvieratá z nej boli odsúdené „na útlm“. Šťastím v nešťastí bolo, že v dedinke Pleš našli prázdnu farmu ošípaných Agrodružstva Rapovce, kam mohli postupne sedemtisíc zvierat presunúť. A z tejto, nazvime to karanténnej farmy, potom putovali napokon na presne určené bitúnky.

Zbaviť sa moru a jeho následkov nie je jednoduché a vonkoncom nie lacné. Už len nájsť vhodný objekt, ktorý poslúžili ako prestupná stanica, bolo o nervy. Mor je ako lepra, nikto s ním nechce mať nič spoločné. Slocík obvolal množstvo fariem, ale dozvedel sa, že mnohé z nich už sú vlastne ruiny, inde si nechceli pošpiniť povesť sviňami z družstva, ktoré zasiahol mor.

 Predseda družstva Agrospol Boľkovce Rastislav Slocík je vášnivý chovateľ ošípaných.

Napokon sa naň usmialo šťastie, keď zdvihol telefón Ján Rovňan, vtedajší predseda rapovského Agrodružstva. Tam práve skončili s chovom ošípaných. Roky nakupovali odstavčatá z Boľkoviec a vyšli kolegom v ústrety. Naozaj platí, že až v núdzi poznáš priateľa.

Škody, ktoré priniesol mor, boli obrovské, presiahli milión eur. Ešte šťastie, že družstvo bolo poistené, poisťovňa mu uhradila 600-tisíc eur, štát zasa priame náklady späté s likvidáciou nákazlivej choroby, čo bolo 400-tisíc eur. Lenže ako vyčísliť ujmu 30 ľudí, ktorí sa starali o ošípané a prišli o prácu? Keď odchádzali, predseda sa ich pýtal, vrátite sa?

Tri roky po more sú desiati, tí najlepší, ktorí tvorili kostru kolektívu, naspäť. A keďže sa farma obnovuje, je šancou aj pre ostatných, A tak v tíme opäť vidíme nielen manažéra družstevnej živočíšnej výroby Júliusa Budáča, ale aj zootechnika Gabriela Holka či veterinárneho lekára Maroša Antalíka. Ľudí, ktorým horela a horí v srdci chovateľská vášeň. Aj ich zásluhou Agrospol v Boľkovciach opäť začína chovať ošípané a zdá sa, že družstvo dosiahne ambiciózny cieľ zaradiť sa medzi najlepšie slovenské farmy.

Inšpiratívni Nemci

Ako túto métu dobyť? Mimoriadne dôležitý je výber najvhodnejšej genetiky. Boľkovčanom sa ponúkalo päť špičkových genetických variantov. Navštívili popredné slovenské, české, maďarské chovy, aby sa presvedčili o ich prednostiach a slabinách – v polčase obnovy – a napokon vsadili na holandské šľachtenie Topigs. Zvieratá sa vyznačovali vysokou plodnosťou, pokojným správaním, odolnosťou voči stresovým situáciám. Lenže vyhliadnuté rozmnožovacie chovy nevedeli dodať Boľkovčanom požadované počty prasničiek, a tak sa vydali hľadať Topigs do Nemecka.

„Chovatelia v Lubarse neďaleko Magdeburgu nás za nič na svete nechceli vpustiť do rozmnožovacieho chovu, zato nám ukázali úžitkovú časť farmy. V Nemecku platí Ordnung ist Ordnung. Produkčné maštale so zvieratami vo výbornej kondícii nás presvedčili, že nekúpime mačku vo vreci, ak si vyberieme prasničky od nich. Dva dni diskusií s nemeckými chovateľmi stáli za to, vrátili sme sa domov s množstvom dobrých nápadov,“ vrátil sa spomienkou k dôležitému rozhodnutiu Rastislav Slocík.

V Boľkovciach pred morovou tragédiou chovali tisíc prasníc, od ktorých dosahovali odstav na prasnicu 30 až 31 prasiatok, čo bol na slovenské pomery nadštandardný výkon. Teraz, v polčase obnovy, sa zvýšil ročný odstav na 34 prasiatok, vybrali si teda správnu genetiku, ale Rastislav Slocík očakáva ešte lepšie výsledky. Sú totiž obrazom možností 20-ročných technológií.

 Aj na farme platí škola hrou.

V družstve zdvihli rukavicu hodenú vládou, ktorá tlačí poľnohospodárov do posilnenia živočíšnej výroby. Preto keď rezort pôdohospodárstva v roku 2022 vyhlásil výzvu na modernizáciu a rozvoj chovov ošípaných, podali si projekt rekonštrukcie lučenskej farmy. Cieľom bolo poskytnúť zvieratám najlepšie životné podmienky, ktoré by priniesli odstav 36 prasiatok.

To je úroveň, o akej sa slovenským chovateľom v minulosti ani len nesnívalo, za veľmi dobrý výsledok sa totiž považoval odstav 24 prasiatok na prasnicu a rok.

Nehádžu flintu do žita

Rekonštrukcia farmy však beží typicky slovenským tempom. Len odsúhlasenie projektu trvalo vyše roka, potom sa veci zasekli na verejnom obstarávaní. „Na jednej strane počujeme čerpajte peniaze a na druhej strane pri všetkej deklarovanej snahe všetko dlho trvá,“ hovorí Rastislav Slocík. „Obrnili sme sa trpezlivosťou a veríme, že napokon investíciu za 1,6 milióna eur úspešne zvládneme a posunieme sa vo výrobe bravčového mäsa nielen my, ale celé Slovensko, na vyššiu úroveň.“

Na farme v Lučenci to teraz vyzerá ako vo včeľom úli, aj sa buduje, aj sa chová. V budúcom roku by už obnovená lučenská farma mala ísť na plný výkon. V konečnom dôsledku bude síce družstvo chovať len 850 prasníc, o 150 menej ako v roku 2021, ale keďže bude mať od nich viac malých prasiatok, dostane sa produkciou jatočných ošípaných na predmorovú úroveň.

 Aj na farme platí škola hrou.

Pred rokom 2000 si ľudia často kládli otázku, aký bude život v 21. storočí. Nikomu by zrejme vtedy nezišlo na um, že čerstvé bravčové mäso zo slovenských fariem sa stane vzácnosťou, veď dnes pokrýva len okolo 20 až 25 percent domácej spotreby. Kedysi populárne rodinné zakáľačky sú čoraz zriedkavejšie, pred pandémiou korony ich nahradili obecné zakáľačky. Pandemické obdobie úplne zastavilo aj tento druh spoločenskej hostiny a vlna afrického moru ošípaných, ktorá sa za posledných päť rokov prevalila takmer všetkými slovenskými regiónmi, priniesla úplne nové pomery.

Na vidieku vyrástla nová generácia obyvateľov, ktorá uprednostňuje mestský spôsob života. Jedno sa však nezmenilo: bravčové mäso dlhodobo zostáva najpopulárnejším, ročne ho priemerne na obyvateľa spotrebujeme takmer 40 kilogramov. Nezmenilo sa ani to, že slovenské poľnohospodárstvo každoročne vyprodukuje okolo štyroch miliónov ton zrnovín. Väčšinu z nich vyvezieme a obratom privážame mäso až z druhého konca Európy. V čase, keď sa toľko hovorí o uhlíkovej stope, by sme mali obilie premeniť na živočíšne bielkoviny doma. Družstvo Agrospol v Boľkovciach ukazuje, že obnova chovu sa zvládnuť dá./agentury/

X X X

 Americká armáda zabila v Sýrii 37 militantov al-Káidy

Pri útoku 24. septembra zahynul vysokopostavený člen skupiny Hurrás ad-Dín napojenej na al-Káidu.

Americká armáda tvrdí, že pri dvoch septembrových útokoch zabila v Sýrii 37 militantov napojených na teroristickú organizáciu Islamský štát (IS) či odnož al-Káidy. Medzi usmrtenými majú byť aj dvaja vyššie postavení velitelia, uviedlo v nedeľu Centrálne velenie americkej armády (CENTCOM). TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

CENTCOM informovalo, že pri utorňajšom útoku (24. septembra) usmrtilo na severozápade Sýrie vysokopostaveného člena skupiny Hurrás ad-Dín napojenej na al-Káidu, ktorý dohliadal na jej vojenské operácie, a tiež osem ďalších militantov.

Pri predošlom „rozsiahlom nálete“ zo 16. septembra zase CENTCOM cielilo na výcvikový tábor IS na odľahlom a bližšie nespresnenom mieste v strednej časti Sýrie. Usmrtilo pritom 28 militantov vrátane „prinajmenšom štyroch sýrskych lídrov“. CENTCOM dodalo, že týmto útokom narušilo schopnosť IS viesť operácie proti záujmom USA a jeho spojencov.

V Sýrii pôsobí približne 900 amerických vojakov spolu s nezverejneným počtom tzv. kontraktorov, ktorí sa snažia najmä zabrániť návratu IS. Táto extrémistická skupina ovládala od 2014 v Iraku aj Sýrii rozsiahle územia, no v roku 2019 bola porazená. V oboch zmienených krajinách však dodnes pôsobia jej tzv. spiace bunky, aktuality.sk

X X X

 Rusko informovalo o odvrátení šiestich nových pokusov Ukrajiny o vstup do Kurskej oblasti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že jeho sily kontrolujú 100 obcí v oblasti.

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu informovalo, že jeho sily odvrátili šesť nových pokusov Ukrajiny o vstup do Kurskej oblasti na západe krajiny. Taktiež uviedlo, že získalo kontrolu nad obcou Makijivka v Luhanskej oblasti, píše TASR podľa agentúry Reuters.

Ministerstvo v príspevku na komunikačnej platforme Telegram uviedlo, že jeho sily s podporou leteckých a delostreleckých útokov odvrátili pokusy vstúpiť do oblasti v blízkosti obce Novyj Puť, približne 80 kilometrov západne od mesta Sudža, ktoré je strategickým bod pre vývoz ruského zemného plynu do Európy cez Ukrajinu.

Ukrajinské ozbrojené sily vtrhli do Kurskej oblasti 6. augusta. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v septembri vyhlásil, že jeho sily kontrolujú 100 obcí v oblasti na ploche vyše 1300 štvorcových kilometrov. Ruské zdroje tento údaj spochybňujú s tým, že už v rámci protiofenzívy opäť získali kontrolu nad niektorými dedinami.

Ministerstvo obrany uviedlo, že pri najnovšej operácii v Kurskej oblasti prišlo o život alebo utrpelo zranenia 50 ukrajinských vojakov, presný počet obetí však nespresnilo. Takisto tvrdí, že došlo k zničeniu tanku a štyroch bojových obrnených vozidiel, ako aj automobilu.

Agentúra Reuters nebola bezprostredne schopná správy z bojiska potvrdiť, Ukrajina vyjadrenie neposkytla, aktuality.sk

X X X

 Nórsko plánuje postaviť plot na hranici s Ruskom

Inšpirovali sa Fínskom, ktoré uzavrelo hraničné priechody z Ruska po vstupe do NATO kvôli prílevu migrantov. Oplotenie by slúžilo nielen ako odstrašujúci prvok, ale aj na detekciu pohybu ľudí v blízkosti hranice.

Nórsko by mohlo postaviť plot pozdĺž časti alebo celej 198-kilometrovej hranice s Ruskom, vyhlásila ministerka spravodlivosti Emilie Engerová Mehlová, píše TASR na základe správy agentúry AP.

„Pohraničný plot je mimoriadne zaujímavý, nielen preto, že môže slúžiť ako odstrašujúci prvok, ale aj preto, lebo obsahuje senzory a technológie, ktoré umožňujú zistiť, či sa v blízkosti hranice pohybujú ľudia,“ povedala ministerka v rozhovore, ktorý verejnoprávna stanica NRK zverejnila v sobotu večer.

Ministerka ďalej v rozhovore uviedla, že nórska vláda sa momentálne zaoberá „niekoľkými opatreniami“, ktorými by posilnila bezpečnosť na hranici s Ruskom, ako je napríklad oplotenie, zvýšenie počtu pohraničníkov alebo intenzívnejšie monitorovanie.

Ak by sa mala bezpečnostná situácia v arktickej oblasti zhoršiť, je nórska vláda pripravená bezodkladne uzavrieť hranicu, povedala Engerová Mehlová, ktorá v lete navštívila susedné Fínsko, aby sa oboznámila s ich riešením uzavretia 1340-kilometrovej pozemnej hranice s Ruskom.

Fínska vláda bola nútená uzavrieť všetky hraničné priechody z Ruska do Fínska koncom roka 2023 po tom, ako niekoľko mesiacov po vstupe Fínska do NATO do krajiny za tri mesiace vstúpilo až 1300 migrantov bez náležitých dokladov alebo víz.

Fínsko v snahe zabrániť Moskve, aby využívala migrantov ako súčasť hybridnej vojny, ako tvrdí vláda, v súčasnosti buduje ploty s celkovou dĺžkou približne 200 kilometrov v samostatných úsekoch pozdĺž pohraničia, aktuality.sk

X X X

 Požičali ste známemu peniaze a ten vám ich nevrátil? Súd potrebuje dôležitejší dôkaz ako len zmluvu

3Chcete pomôcť rodine alebo známemu, v dobrej viere im požičiate peniaze, ale oni sa s ich vrátením neponáhľajú. A to ani vtedy, keď vypršala vami dohodnutá lehota na vrátenie. Veriteľ, teda ten, kto peniaze požičal má niekoľko možností, ako ich získať od dlžníka späť.

Užitočná pravda: Seniori prichádzajú každý deň o tisíce eur. Ako tomu vie zabrániť polícia?

Kamarát – nekamarát, dlhy sa platiť musia. Pre veriteľa, teda toho, kto poskytol pôžičku, je situácia, keď dlžník, hoci aj najlepší kamarát peniaze nevracia, veľmi stresujúca. O to možno ešte viac, keď medzi sebou neuzavreli žiadnu písomnú zmluvu, iba sa ústne dohodli. Ani vtedy nie je nič stratené a existuje šanca, že sa veriteľ k svojim peniazom dostane.

Vyzvať a konať

Keď ste si dohodli s dlžníkom splatnosť, teda presný dátum a čas, dokedy má peniaze vrátiť, je potrebné ho na to upozorniť. „Ak máme dohodnutú splatnosť, tak písomne upozorniť dlžníka, že je po lehote splatnosti a vyzvať ho na vrátenie požičaných peňazí. Ak splatnosť pôžičky nemáme písomne dohodnutú, tak je potrebné dlžníkovi určiť termín splatnosti a upozorniť ho, že pokiaľ pôžičku v určenej lehote nevráti tak, že sa obrátite na súd“, radí advokát JUDr. Ján Huňady z advokátskej kancelárie LEXANTE. Keď dlžník nereaguje na výzvy – či už telefonické, alebo písomné, je dobré si nájsť advokáta, ktorý vám pomôže vyhodnotiť vašu dôkaznú situáciu a navrhne najvhodnejší spôsob ako sa čo najrýchlejšie dostať k požičaným a nevráteným peniazom.

Zmluvu radšej aj s najlepším kamarátom alebo sestrou

Peniaze dokážu rozhádať a zničiť medziľudské vzťahy medzi najlepšími priateľmi, aj v rodine. Aby ste sa vyhli zbytočným hádkam, odporovaniu tvrdeniam, či prekrúcaniu faktov, vždy je najlepšie spísať o pôžičke zmluvu: „Pre uzavretie zmluvy o pôžičke sa nevyžaduje jej písomná forma, avšak v prípade sporu musia byť súdu preukázané podstatné náležitosti, ktorými sú presné určenie zmluvných strán a dôkaz o reálnom poskytnutí pôžičky. To najlepšie preukážete výpisom z bankového účtu alebo písomným potvrdením, zo strany dlžníka, že peniaze od vás prevzal. Pred samotným podaním žaloby na súd je ešte potrebné mať preukázané, že ste dlžníka písomne vyzvali na vrátenie pôžičky a on vám pôžičku v lehote splatnosti nevrátil“, dopĺňa advokát JUDr. Ján Huňady.

S exekútorom sa dá dohodnúť, netreba sa zatajovať

 Exekučné konanie priblížil v relácii Užitočná pravda exekútor JUDr. Branislav Plško.

Keď dlžník na písomné výzvy nereaguje, je potrebné sa čím skôr obrátiť na súd s návrhom na vydanie platobného rozkazu. Ak súd vydá platobný rozkaz, a ten nadobudne vykonateľnosť, je možné ďalej postupovať prostredníctvom exekúcie. Náklady, ktoré sú spojené s vymáhaním pohľadávky sa odvíjajú od výšky sumy, ktorá nebola vrátená. „Pre vašu predstavu, ak ideme súdne vymáhať napríklad sumu 1000 eur, tak v súčasnosti náklady pozostávajú zo súdneho poplatku vo výške 60 eur, odmeny advokátovi vo výške 61,41 eur za jeden úkon, pričom obyčajne je potrebné vykonať tri úkony a z odmeny exekútorovi cca 100 eur, ak dlžník pohľadávku uhradí dobrovoľne. Pričom v prípade, že je veriteľ v spore úspešný, povinnosť uhradiť tieto poplatky bude mať na základe súdneho rozhodnutia dlžník“, približuje proces exekúcie advokát.

Zmluva ako dôkaz nemusí stačiť

Keď ste s dlžníkom uzavreli písomnú zmluvu, výrazne vám uľahčí postavenie pred súdom hlavne pri preukázaní podmienok, za ktorých bola pôžička poskytnutá a je to dôkaz, ktorý hrá vo váš prospech. V prípade, že ste uzavreli len ústnu dohodu a nemáte písomnú zmluvu bude dokazovanie omnoho zložitejšie, nie však nemožné. Ako tvrdí advokát Ján Huňady, „najdôležitejšie je mať dôkaz o tom, že ste peniaze dlžníkovi aj reálne poskytli. Pričom zmluva sama o sebe takým dôkazom nie je. Tým dôkazom je výpis z účtu, na ktorom je vidieť, že bol vykonaný prevod peňazí na účet dlžníka alebo písomné potvrdenie dlžníka, že peniaze od vás prevzal.“

Požadujete nárok na náhradu škody, alebo úroky z omeškania? Uspejete v tomto prípade

V prípade, že veriteľ si od dlžníka chce nárokovať úrok za požičané peniaze alebo úrok z omeškania s vrátením peňazí alebo si nárokuje na náhradu škody v dôsledku omeškania vrátenia finančných prostriedkov, je potrebné tieto nároky vedieť súdu preukázať. Advokát Ján Huňady odporúča, aby sme pri spisovaní zmluvy mysleli aj na tieto nároky a jasne ich definovali: „Je veľmi žiadúce ešte pred poskytnutím pôžičky konať preventívne a mať dobre pripravenú zmluvu. V nej mať všetky tieto nároky právne perfektne vyšpecifikované a upravené tak, aby veriteľ nemusel byť odkázaný na náročné dokazovanie pred súdom. Týka sa to najmä správneho špecifikovania splatnosti pôžičky ako aj prípadnej zmluvnej pokuty, pri ktorej potom odpadá povinnosť náročného preukazovania vzniku škody a jej náhrady. V opačnom prípade, bez dobre pripravenej zmluvy bude veriteľ musieť všetky tieto nároky pred súdom náročne dokazovať.“/agentury/

X X X

Hurikán Helene má v USA už vyše 60 obetí

Pátracie tímy stále hľadajú uviaznuté osoby.

Vyčíňanie hurikánu Helene si v štáte Severná Karolína vyžiadalo najmenej 11 obetí a tento počet nemusí byť konečný. Na nedeľňajšej tlačovej konferencii o tom podľa agentúry AP informoval tamojší guvernér Roy Cooper.

„Je to bezprecedentná tragédia, ktorá si vyžaduje bezprecedentnú reakciu,“ povedal Cooper.

Záchranári sa podľa neho stále nedostali do všetkých postihnutých oblastí. Na príčine sú nepriechodné cesty, poškodená infraštruktúra a rozsiahle záplavy.

Vyzval tiež obyvateľov, aby obmedzili cestovanie v západnej časti štátu a nechali cesty voľné pre zásahové vozidlá. V tomto regióne pôsobí viac ako 50 pátracích tímov, ktoré hľadajú uviaznuté osoby.

Oblasti v okolí mesta Asheville, známeho pre svoje umenie, kultúru a prírodné krásy, musia byť zásobované letecky.

Hurikán Helene vo štvrtok neskoro večer zasiahol USA v riedko obývanej oblasti Big Bend na Floride ako búrka druhej najvyššej, 4. kategórie. V piatich štátoch si podľa údajov z nedele vyžiadal viac ako 60 mŕtvych. Okrem 11 mŕtvych v Severnej Karolíne hlásili najmenej 23 mŕtvych v Južnej Karolíne, v Georgii zahynulo najmenej 17 ľudí, na Floride najmenej 11, jedna osoba zomrela vo Virgínii, aktuality.sk

X X X

 Rebríček majetku slovenských domácností. Už nás predbehli aj Rumuni a Bulhari, sme „porazení“

Zvykne sa hovoriť, že Slovensko je do veľkej miery krajina, ktorá je dobrá na život pre ľudí, ktorí sú zdraví a vládzu pracovať. Pre mnohých ľudí to znamená, že žijú relatívne dobrý život. No problém je, že nevytvárajú úspory, ktoré by dokázali premeniť na finančné aktíva, teda finančný majetok, ktorý má zhodnocovať úspory a budovať perspektívne kvalitnejší život napríklad na dôchodku.

Finančný majetok slovenských domácností je v porovnaní s vyspelými krajinami výrazne nižší. Ukázal to prieskum Allianz Global Wealth Report 2024. Slovenské domácnosti v roku 2023 nestíhali ani niektorým krajinám, ktorých obyvatelia boli na tom dlhodobo horšie.

Najlepšie z pohľadu finančného majetku sú na tom podľa analytikov Allianz domácnosti v Spojených štátoch amerických. Ich čistý finančný majetok prepočítaný na jednu osobu sa v roku 2023 dokázal vyšplhať na zhruba 260-tisíc eur. Nasledujú domácnosti vo Švajčiarsku s finančným majetkom v priemere vo výške zhruba 255-tisíc eur. Tretiu priečku obsadili domácnosti v Dánsku s čistou hodnotou finančného majetku zhruba 172-tisíc eur. So zhruba rovnakou hodnotou sú na štvrtej pozícii domácnosti v Singapure.

Slovensko je v konkurencii 57 porovnávaných krajín na 41. priečke s čistým finančným majetkom na úrovni 9 160 eur na jednu osobu. Slovensko sa pohybuje na podobnej úrovni ako napríklad Brazília, ale aj Rusko. Relatívne tesne pred Slovenskom je Malajzia, no preskočili nás aj krajiny ako Rumunsko a Bulharsko. Napríklad Česi sú na 24. priečke s majetkom na úrovni zhruba 32-tisíc eur. Poliaci sú na 36. mieste s 15,6 tisíca eur, Chorváti na 34. mieste s 16,4 tisíca eur, Maďari na 28. mieste s 22,9 tisíca eur a poslední zo susedov – Rakúšania – na 17. mieste so 70,4 tisíca eur./agentury/

X X X

 Zomrel bývalý hráč Arsenalu, počas zápasu dostal infarkt

Vo veku 46 rokov zomrel bývalý paraguajský futbalista Fabián Caballero. Podľa juhoamerických médií bol príčinou úmrtia srdcový infarkt.

K tragickej udalosti prišlo v Asuncióne, kde hral za svoj futsalový tím v mestskej časti Villa Morra. Za niekdajším útočníkom, ktorého počas kariéry prezývali Tyson, smúti aj paraguajská futbalová federácia.

Nie je to nič prekvapujúce, keďže pre fanúšikov z juhoamerickej krajiny sa jeho meno spája s nezabudnuteľným prestupom: v roku 1998 sa stal hráčom Arsenalu, hoci za A-tím londýnskeho veľkoklubu odohral iba tri zápasy (dva pohárové a jeden ligový). Hosťoval v ňom z tímu Cerro Porteño. Nastupoval zväčša za rezervné mužstvo „kanonierov“ a po niekoľkých zápasoch v Paraguaji sa opäť vrátil na ostrovy. Päť sezón obliekal dres škótskeho Dundee FC, kde nastrieľal 27 gólov. Spomínané kluby si jeho pamiatku uctili na sociálnych sieťach aj pred víkendovými ligovými zápasmi.

„Paraguajská futbalová federácia vyjadruje svoj hlboký zármutok nad úmrtím bývalého futbalistu Fabiana Caballera, ktorý mal vynikajúcu kariéru v paraguajskom futbale aj v zahraničí. V tomto ťažkom období stojíme pri rodine a priateľoch,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení. Po hráčskej kariére pôsobil Fabián Caballero ako tréner, aktuality.sk

X X X

 Kráľovská svadba pod Olympom! Grécka princezná sa po dlhom čakaní konečne vydala, jej šaty začali vznikať už pred rokmi

Po takmer šiestich rokoch od zasnúbenia sa princezná Theodora (41), dcéra zosnulého gréckeho kráľa Konštantína II., vydala za svojho partnera, amerického právnika Matthewa Kumara (34).

 Princezná Theodora a Matthew Kumar vychádzajú z Katedrály Panny Márie v Aténach už ako manželia.

Pár si povedal „áno“ v majestátnej Katedrále Panny Márie v Aténach potom, čo bola ich svadba dva razy odložená. Prvýkrát v roku 2020 kvôli pandémii a následne aj v roku 2023 po smrti Theodorinho otca, kráľa Konštantína II.

Nevesta očarila prítomných svojím vzhľadom. Theodora sa už pred rokmi rozhodla zveriť dizajn svojej svadobnej róby renomovanej gréckej návrhárke Celii Kritharioti. Jej šaty na deň D tak boli inšpirované róbou jej matky, bývalej kráľovnej Anny-Márie, avšak s moderným nádychom. Šaty boli bohato zdobené čipkou a výšivkami, pričom ich dominantou bol objemný sukňový diel s dlhou vlečkou. Róba v áčkovej línii lemovala postavu princeznej, pôsobila elegantne a nadčasovo. Odhalené ramená dodali šatám klasický vzhľad, no špeciálne čipkové detaily urobili celý outfit skutočne výnimočným.

Jedným z najpútavejších doplnkov princeznej Theodory bol jej diadém, ktorý navrhol dom Cartier v roku 1905 a bol pôvodne darom pre princeznú Margarétu z Connaughtu. Odvtedy sa stal rodinným dedičstvom a nosili ho viaceré kráľovské nevesty, vrátane Theodorinej matky Anny-Márie, ako aj jej tety, dánskej kráľovnej Margaréty II. Kombinácia platiny a diamantov vytvorila nádherný vzor v tvare vavrínového venčeka, ktorý dokonale doplnil Theodorin elegantný vzhľad.

Theodora svoj svadobný look doplnila závojom z írskej čipky, ktorý v sebe niesol symbolický význam. Tento závoj už v minulosti nosili viaceré členky kráľovských rodín, vrátane dánskej kráľovnej Márie. Čipka so vzormi ľalií a ďateliny prepožičiava celkovému vzhľadu tradičný a rodinný charakter, ktorý princezná chcela zachovať./agentury/

 X X X

 Sullivan Mounsey si dojel v dramatickém prvním závodě pro 2 body. Filip Novotný skončil 19.

Druhá jízda kategorie World Supersport 300 v Aragonu byla opět plná zvratů. Hned v úvodní části byl závod přerušen červenou vlajkou, a následoval sprint na 7 kol po restartu. Sullivan Mounsey se s mimořádnou situací vypořádal skvěle, podařilo se mu udržet v přednískupince, a vybojovat své první světové body za 14. místo, a také první body letošní sezóny českého týmu Accolade Smrz Racing BGR. Britského jezdce od vítěze závodu dělila pouhá jedna vteřina. Filip Novotný lehce zaváhal na startu, ale nakonec se mu podařilo probojovat do Top20. Skončil 19. Poslední podnik letošního šampionátu se pojede ve španělském Jerezu 18.-20. října.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.