Velmoc Rusko po Stalinovi, poražení Hitlera, 3 základen Chruščova proti USA na Kubě, musí vyhrát na Ukrajině proti Západu. Harabin ako politický vzor Mečiara. Albánsko pre NATO leteckú základňu. Vo Francii právo žien na interrupciu

 Na východe Ukrajiny vládne pesimizmus, Rusko odkrýva zraniteľnú obranu. Séria rýchlych postupov ruských síl spochybňuje novú ukrajinskú obrannú líniu vytvorenú po stiahnutí z kľúčového mesta Avdijivka a vyvoláva obavy ohľadom taktiky Kyjeva i dynamiky na frontovej línii.

Ukrajina 17. februára oznámila, že sa sťahuje z Avdijivky do pozícií západne od mesta. Ruské sily sa odvtedy zmocnili troch malých dedín, pričom Kyjev trvá na tom, že ich nikdy nemal v úmysle brániť. Obranná línia, o ktorej Kyjev vyhlásil, že sa na ňu sťahuje – teda tri dediny ďalej na západ – je však terčom ťažkého ruského útoku. Proruské zdroje tvrdia, že Moskva čiastočne obsadila všetky tri obce. Ukrajina to popiera, píše CNN.

Postup ruských síl prichádza v čase hlbokej krízy v zásobovaní ukrajinskej armády muníciou, čo vyvoláva takmer existenciálnu diskusiu medzi vojakmi na fronte, ktorí musia náboje šetriť a ktorí si kladú otázku, ako dlho budú schopní odolávať ruskému tlaku. Ďalším znakom narastajúceho znepokojenia je, že nový veliteľ ukrajinskej armády, generálplukovník Oleksandr Syrskyj, v uplynulom týždni dvakrát pokarhal svojich dôstojníkov za zlý výkon na tomto kľúčovom úseku frontovej línie.

Vo štvrtok Syrskyj kritizoval „určité nedostatky“ a „zlý odhad“ veliteľov na frontovej línii pri Avdijivke, „ktoré priamo ovplyvnili udržateľnosť obrany v určitých oblastiach“. V sobotu sa vrátil k problematike nedostatočného personálneho obsadenia a naznačil, že vymenil niektorých dôstojníkov, ktorí si „neboli vedomí situácie“ a „priamo ohrozili životy a zdravie (svojich) podriadených“.

Syrskyj sa stal novým hlavným veliteľom armády pred tromi týždňami. Nahradil všeobecne obľúbeného Valerija Zalužného, v prípade ktorého sa mesiace hovorilo o napätí medzi ním a prezidentom Volodymyrom Zelenským. Syrskyj zdedil bojisko, na ktorom znovuožívajúce Rusko využilo dlho hlásených nedostatkov v západnej pomoci, munícii a personálu na ukrajinskej strane.

 Ruský útok na novú ukrajinskú obrannú líniu okolo Avdijivky nie je významný kvôli hodnote samotných malých dedín, ale keďže naznačuje, že ukrajinskí predstavitelia nedostatočne naplánovali stiahnutie z Avdijivky a odvtedy neboli schopní zastaviť postup ruských síl. Moskva vyhlasuje, že jej deklarovaným cieľom je ovládnutie celého Donbasu, zároveň chce však demilitarizovať Ukrajinu.

Viacerí ukrajinskí vojaci sa pre CNN vyjadrili silne pesimisticky ohľadom významu stiahnutia a neskoršej obrany v rámci predzvestí pre nadchádzajúce týždne. Mnohí požiadali, aby neboli citovaní, pretože hovorili o citlivej záležitosti. „Nie je to ani tak o (ruskej) dynamike, ale o tom, že sme zle pripravení ich zadržať. Keďže sme nemali dobré, pripravené pozície, tak ustupujeme, ustupujeme, ustupujeme,“ uviedol nemenovaný člen špeciálnych jednotiek.

 „Pociťujeme (ruskú) prevahu v personáli, delostrelectve a obrnených vozidlách. Postupujú kúsok po kúsku. Nemáme tu veľa možností. Ustúpiť, alebo jednoducho počkať, kým nás… nech to znie akokoľvek smutne, až nás všetkých pozabíjajú. Bez zbraní… toto nie je vojna, ktorá sa dá viesť mečom,“ povedal ďalší vojak na fronte.

Ukrajinské straty sú zvyčajne zahalené tajomstvom, hoci Zelenskyj nedávno uviedol, že od začiatku ruskej invázie už zomrelo 31 000 vojakov. V jednej zdravotníckej jednotke blízko východného frontu ukázal znepokojený zdravotník spravodajcovi CNN krabicu so správami o zraneniach, ktorá ukazovala stovky prípadov len za 20 februárových dní.

 Zábery z dronu z dediny Orlivka, ktorá je ohniskom súčasného ruského útoku západne od Avdijivky, ukazujú väčšinu budov v troskách a rozsiahle krátery – pravdepodobne po ruských leteckých úderoch – v rovinatom teréne. V okolí ďalších dvoch tamojších dedín – Toneňke a Berdyči – pokračujú prudké strety. Reportéri CNN počuli v sobotu blízko Berdyča intenzívne výbuchy a streľbu z ťažkých guľometov.

Vojaci vypovedaní naprieč frontovou líniou tiež vyjadrili vážny pesimizmus ohľadom nadchádzajúcej jari, ak nepríde urýchlene západná pomoc. Kombinácia slabnúcej ukrajinskej morálky, zásobovania a toho, že ruské sily zrejme naberajú na sile, predstavuje hlavný moment v konflikte.

Zábery ruských síl vyhotovené z dronov opakovane ukázali armádu, ktorá sa nebojí posielať vojakov do neobhájiteľných pozícií, kde budú pravdepodobne zabití. Na záberoch ukrajinskej 47. mechanizovanej brigády údajne natočených pri Avdijivke je vidieť ruský obrnený transportér, ako sa rúti k ukrajinským pozíciám, ale na pár sekúnd zastaví, aby vyložil asi tucet vojakov, a tí sa ukryjú v neďalekej bráne. Následne dva ukrajinské útočné drony vozidlo zneškodnia a k odhalenej skupine sa priblíži obrnené vozidlo Bradley dodané z USA. Potom je vidieť, ako z granátometu zasiahne veľa Rusov. Ďalšie video z okolia Berdyči ukazuje vyše 30 mŕtvych ruských vojakov za poškodeným obrnencom. CNN sa nepodarilo overiť, kde obe videá vznikli.

Napriek ohromujúcim stratám a nepremyslenej taktike však ruské útoky pokračujú./agentury

X X X

Ficov husársky kúsok alebo riziká dvojtvárnej politiky

 Robert Fico chce svoju dvojakú zahraničnú politiku doviesť do dokonalosti. Na diplomatickom fóre v Turecku minister zahraničných vecí Juraj Blanár rokoval s ruským partnerom Sergejov Lavrovom a zároveň vo Washingtone minister obrany Robert Kaliňák preberá americké stíhačky F-16 od ministra obrany Lloyda Austina. Excelentný príklad dvojtvárnej politiky.

Aj keď stretnutie s ruským ministrom zahraničia neinicioval Blanár, mal premyslieť všetky dôsledky zákernej pozvánky. Náš minister aj váhal, schôdzke musel dal zelenú až premiér Fico. Vedel, čo riskuje, zároveň si dobre prepočítaval, čo mu môže toto stretnutie priniesť. Spočítal si, že napriek domácej kritike zo strany opozície sympatizanti vládnej koalície tento „smelý“ krok uvítajú. Kritiku v zahraničí umlčí návštevou Kaliňáka v Pentagone a nákupom 14 amerických stíhačiek (a objednaním ďalších štyroch).

Robiť zahraničnú politiku na štyri svetové strany určite nie je zlá myšlienka, len si treba uvedomiť, kto sme. Slovensko je malý štát, ktorý bez podpory silných partnerov neznamená nič. Preto by sme mali dbať na ich názor, ako aj na spoločný postup, nie sa púšťať do dobrodružstiev, lebo mocných priateľov môžeme rýchlo stratiť.

Je tiež pravdou, že máme vlastné ekonomické záujmy, ktoré sa logicky často odlišujú od iných štátov EÚ či USA (napríklad pri plyne, ktorý sa okrem potrubím dodáva do únie aj skvapalnený loďami, takmer v rovnakom objeme). Čo skôr zaráža, je snaha obnoviť vzťahy s Ruskom v kultúrnej oblasti. Samozrejme, že umelci nemôžu za vojnu, no dať im najavo, že sa s nimi „nerozprávame“, pretože Kremeľ brutálne napadol Ukrajinu a vedie na jej území agresívnu vojnu, a oni mlčia, je to najmenej: symbolické gesto, ktoré nás určite ekonomicky nebolí.

Slovensko je malý štát, ktorý bez podpory silných partnerov neznamená nič. Preto by sme mali dbať na ich názor, ako aj na spoločný postup, nie sa púšťať do dobrodružstiev, lebo mocných priateľov môžeme rýchlo stratiť.

Paralelne s potriasaním rúk Blanára a Lavrova iný predstaviteľ vlády a Smeru – Robert Kaliňák – v USA (v krajine úhlavného nepriateľa Ruska) preberá americké ťažké zbrane a doťahuje ich prepravu na Slovensko. A v koalícii ani v Smere s týmto rozdvojeným správaním nemajú žiadny problém. Aj podpredseda NR SR Ľuboš Blaha podozrivo mlčí.

Kaliňák aj Fico sú pragmatici. Slovensku chýba výzbroj, roky sme tento aspekt zanedbávali. Vojna na Ukrajine nás iba odhalila. Potrebujeme urýchlene dozbrojiť a modernizovať. Povedzme si otvorene, sme v úplnej kaši. Hoci teraz kupujeme 14 stíhačiek F-16, ani prvé dve nemáme zatiaľ kde garážovať. Na poslednú chvíľu dokupujeme mobilné hangáre aj pre vrtuľníky Black Hawk. Tie síce ešte všetky nemáme, no ani veľmi neposlúžia, lebo im chýba plná výbava.

Objednávku vrtuľníkov Viper by zase Kaliňák najradšej zrušil, respektíve vyrokoval zľavu na nákup veľmi drahého systému protivzdušného obranného systému Patriot. Slovensko totiž po stiahnutí talianskeho systému Mamba bude bez ochrany. A kto si ešte nevšimol, tak všetku dôležitú vojenskú techniku nakupujeme len v „zlých“ Spojených štátoch, na ktoré sám Kaliňák nešetrí chválou.

Totálny politický a hodnotový mišmaš. Je však jasné, že ak Smer nechce stratiť voličov, bude musieť voličom naďalej vyhrávať chytľavú proruskú melódiu. No toto dvojtvárne divadlo nemožno hrať donekonečna. Aj Dr. Jekyllovi elixír raz došiel a návratu späť už nebolo./agentury/

X X X

Prezidentské voľby 2024: Štefan Harabin má ako politický vzor Vladimíra Mečiara

Vladimíra Mečiara v minulosti v prezidentských voľbách porazili Rudolf Schuster aj Ivan Gašparovič. Štefan Harabin tvrdí, že sa s Andrejom Dankom ešte pred blížiacimi sa voľbami nestretol.

„Vladimír Mečiar je právny architekt slovenskej štátnosti,“ vyhlasoval dnes prezidentský kandidát Štefan Harabin v relácii JOJ 24 Kreslo pre kandidáta. Autokratického premiéra označil za vlastný politický vzor. Presviedčal, že keby nebolo Mečiara, nemáme Slovenskú republiku.

Mečiar bol prvým premiérom moderného samostatného Slovenska. Dlhoročná novinárka Ľuba Lesná však o niekdajšom šéfovi HZDS píše, že okrem Mečiarovho vkladu na vytvorení štátu „spája zatiaľ najkontroverznejšie obdobie, poznačené nerešpektovaním princípov demokracie, miestami až bezohľadným presadzovaním autokratického spôsobu vládnutia, podnecovaným Mečiarovým častým hrubozrnným správaním a dokonca aj používaním vulgárneho slovníka“.

Harabin: Rozkazovala mi len ústava a zákon

Pripomeňme, že Mečiar kandidoval za prezidenta v rokoch 1999 a 2004. V oboch voľbách sa dostal do druhého kola, ale ani raz ho však za hlavu štátu nezvolili. Prvýkrát ho porazil Rudolf Schuster a druhýkrát Ivan Gašparovič.

Dlhoročný sudca a bývalý dočasný minister spravodlivosti Harabin však zároveň vyhlásil, že sa mieni inšpirovať iba ústavou a platným právnym stavom. „Celých 40 rokov mi rozkazovala len ústava a zákon. A toto mienim uplatňovať aj v úrade prezidenta,“ netají sa samozvaný víťaz prezidentských volieb.

Čaká na Danka

Aj keď v Slovenskej národnej strane (SNS) pripúšťajú, že by sa prezidentský kandidát Andrej Danko vzdal v prospech iného kandidáta, ktorého označujú ako „národného“, Harabin dnes povedal, že sa zatiaľ s Dankom nestretol.

„Podľa jeho vyjadrení sa dá očakávať, že k stretnutiu dôjde. Veď to viackrát avizoval aj on,“ vyjadril Harabin nádej. „Nemáme žiadnu dohodu alebo výzvu,“ doplnil s tým, že na termíne stretnutia sa s Dankom ešte nedohadovali.

Prvé kolo prezidentských volieb je naplánované na sobotu 23. marca. Druhé kolo sa uskutoční 6. apríla. Pred piatimi rokmi získal Štefan Harabin v prvom kole prezidentských volieb 14,35 %. Do druhého kola postúpili Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová, ktorá napokon vyhrala. Vlani vyhlásila, že nebude opäť kandidovať./agentury/

X X X

Pellegrini na Cypre. Rokoval o cyperskej otázke, vyznamenal vojakov, pozdravil futbalistov

Predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho prijala v pondelok na pôde Snemovne reprezentantov Cyperskej republiky jej predsedníčka Annita Demetriosová, ktorá sa poďakovala za prítomnosť slovenských vojakov v mierovej misii OSN na Cypre. Diskutovali aj o výzvach, ktorým čelí EÚ. Pellegrini zároveň deklaroval snahu Slovenska aj naďalej prispievať k mierovej misii.

  Demetriosová ocenila, že Slovensko podporuje riešenie cyperskej otázky. Obaja podľa nej uznávajú nevyhnutnosť nastolenia mieru, a to nielen na Cypre.

Pellegrini zdôraznil, že aj v prípade Cypru drží SR líniu v tom, že nikdy neuzná odtrhnutie územia jednostranným rozhodnutím napríklad etnickej skupiny či zabratím územia vojenskou cestou. „Slovensko neuznáva riešenie tohto konfliktu ako riešenie dvoch štátov, ktoré by mali vzniknúť, pretože šlo o inváziu vtedajšieho Turecka na severnú časť Cypru,“ uviedol.

So šéfkou cyperského parlamentu našli podľa Pellegriniho zhodu na riešení európskych záležitostí, napríklad problému migrácie. „Cyprus je priamo zasiahnutý migračnými tokmi,“ povedal a doplnil, že Demetriosová trvá na riešení migrácie iným spôsobom, napríklad vytvorením tzv. hotspotov ešte na území, kde migrácia vzniká, a to mimo územia EÚ.

 Otvorila aj diskusiu o práve veta členských krajín EÚ. „Aj v tomto sme sa zhodli. Aj Cyprus ako malá krajina deklaroval, že nebude nikdy súhlasiť s oslabovaním pozícií aj malých členských krajín pri rozhodovaní o vážnych veciach,“ zdôraznil šéf NR SR s tým, že tak by sa stratila potreba hľadať konsenzus.

 Pellegrini a Demetriosová sa dotkli aj témy blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu. Podľa Pellegriniho treba hovoriť o úspešnom príbehu rozvoja Slovenska za posledných 20 rokov, počas ktorých je krajina členom EÚ.

Pripomenul, že dôvera Slovákov v EÚ klesá. EÚ nie je podľa šéfa NR SR schopná vyslať signál občanom, že ich vie ochrániť a že je schopná ochrániť vonkajšie hranice. Pellegrini zdôraznil potrebu presadzovať v eurovoľbách štandardné politické strany, „aby sme sa vyhli tomu, že sa Európa rozrastie o nejaké silné extrémistické strany, pretože si myslím, že to nie je dobré pre budúcnosť EÚ“.

Mierová misia OSN na Cypre si pripomína 60. výročie pôsobenia

Mierová misia OSN na Cypre si v pondelok pripomína 60. výročie pôsobenia v tomto ostrovnom štáte. Na slávnostnej ceremónii v cyperskom hlavnom meste Nikózia na území pod ochranou OSN prijali príslušníci misie pri tejto príležitosti medaily a pamätné mince. Ocenenie pre slovenský kontingent prevzal predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini.

Slovenskému kontingentu na Cypre velí od minulého roka Katarína Gargalíková ako prvá žena v tejto funkcii.

  „Je to v prvom rade mierová misia, veľmi náročná na diplomaciu a vzťahy,“ uviedla pre slovenských novinárov. Slovenskí vojaci zabezpečujú styčnú činnosť, monitorovanie, pozorovanie, ako aj reportovanie incidentov, ku ktorým dochádza v nárazníkovej zóne. Okrem toho tam pôsobia vojenskí policajti aj slovenskí ženisti.

Šéf slovenského parlamentu si myslí, že misia na Cypre bude trvať ešte dlho. „Ani 60 rokov nestačilo, aby sa podarilo konflikt nejakým spôsobom urovnať,“ povedal. Misia OSN má podľa neho svoje opodstatnenie vzhľadom na narastanie napätia v oblasti. Zdôraznil, že je to doslova mierová misia. „Vojaci OSN nesmú použiť zbrane, pretože nemajú v rámci mierovej misie vynucovať poriadok militantným spôsobom,“ priblížil Pellegrini s tým, že by sa títo vojaci ani nemali zúčastňovať na ozbrojených stretoch.

Mierová misia UNFICYP (United Nations Peacekeeping Force in Cyprus) má aktuálne vyše 1000 členov a pozostáva z troch komponentov – vojenského, policajného a civilného. V každom z nich má SR aktuálne zastúpenie. Územím pod ochranou OSN sa označuje časť tzv. nárazníkovej zóny na okraji Nikózie v blízkosti bývalého medzinárodného letiska. Nárazníková zóna je rozdelená na štyri sektory – za sektor 4 zodpovedá Slovenská republika.

Slovensko je súčasťou misie od roku 2001. Aktuálne pôsobí v UNFICYP 240 slovenských vojakov, z toho 50 je na veliteľstve misie v Nikózii a v sektore 4 vo Famaguste pôsobí 190 vojakov.

Cieľom misie je zabrániť obnoveniu bojov medzi cyperskými Grékmi a Turkami, zabezpečiť dodržiavanie prímeria medzi znepriatelenými stranami a prispieť k obnove a udržaniu práva a poriadku na ostrove./agentury/

X X X

Albánsko otvorilo pre NATO leteckú základňu ako z filmov Jamesa Bonda

Albánsko síce nemá vojenské letectvo, no má jednu z najmodernejších leteckých základní NATO. Navyše lietadlá sa vedia schovať v nedobytnom tuneli.

Ako prvé lietadlá budú zo základne Kucova operovať stíhačky Eurofighter talianskeho letectva, americké vrtuľníky Black Hawk a turecké drony Baraktar v službách albánskeho letectva.

Členský štát Severoatlantickej aliancie Albánsko, ktoré nemá žiadne vlastné bojové lietadlá, otvorilo v pondelok prebudovanú leteckú základňu zo sovietskej éry Kucova a bude slúžiť lietadlám NATO. Dôvodom je zvýšená hrozba zo strany Ruska, uviedol albánsky premiér Edi Rama.

„Toto je základňa, ktorá dodá nášmu regiónu západného Balkánu ďalší prvok bezpečnosti. Náš región, ako všetci vieme, ohrozujú neoimperialistické túžby Ruskej federácie,“ povedal počas slávnostného otvorenia Rama.

„Letecká základňa bude slúžiť ako dôležitý letecký uzol NATO,“ povedal hovorca NATO Dylan White. „Prestavba leteckej základne Kučova je strategickou investíciou a dokazuje, že NATO naďalej posilňuje svoju prítomnosť na západnom Balkáne, ktorý je pre Alianciu strategicky dôležitý,“ dodal White.

NATO investovalo do letiska vyše 50 miliónov eur. Základňa Kuçova je najväčším projektom NATO v Albánsku za posledné desaťročie. Rekonštrukčné práce začali v roku 2019 a zahŕňali rekonštrukciu a modernizáciu kontrolnej veže, vzletových a pristávacích dráh, hangárov a skladovacích priestorov.

Práce boli financované z Programu bezpečnostných investícií NATO (NSIP), ktorý pokrýva veľké obranné stavebné projekty v spojeneckých krajinách. Z rovnakého programu bola platená napríklad aj rekonštrukcia leteckej základne Sliač, či letiska Kuchyňa pri Malackách.

Vzdušný priestor Albánska, ktoré hraničí na juhu s Gréckom a na severe s Čiernou Horou, chránia Taliansko a Grécko. Krajina sa nachádza na pobreží Jadranského mora. Pri príležitosti znovuotvorenia základne pristáli v Kucove dve bojové lietadlá zo základne NATO Aviani v Taliansku.

Albánsko, ktoré sa stalo členom NATO v roku 2009, rokuje s Alianciou aj o vybudovaní námornej základne v malom meste Porto Romano na pobreží Jadranského mora.

 Špecialitou leteckej základne je rozsiahly podzemný hangár vo forme tunela, ktorý v päťdesiatych rokoch 20. storočia vyrazili do žulového masívu priamo nad vzletovou dráhou. Lietadlá a piloti schovaní v tuneli mali prežiť prípadný prvý nukleárny úder Západu.

Základňu začali stavať na príkaz Josipa Stalina v mrazivých rokoch studenej vojny a dokončili ju v roku 1955. Neďaleké mesto Kucova dostala aj prezývku „Stalinove mesto“. V pohotovosti tu boli prakticky nonstop sovietske a čínske stíhacie lietadlá.

„Na príkaz mali okamžite vzlietnuť v prípade vojny zo Západom, ktorá chvalabohu nikdy nevypukla. Vtedy boli možnými terčmi Rakúsko, Nemecko, Taliansko a Dánsko. Dnes žijeme v inej éré a Albánsko je našťastie na druhej strane,“ uviedol počas otvorenia leteckej základne NATO albánsky premiér Edi Rama.

 Základňa sa nachádza v hornatom teréne asi 80 kilometrov na juh od Tirany. Jej špecialitou je rozsiahly podzemný hangár – alebo skôr tunel – vyrazený hlboko do pevnej žulovej hory, pripomínajúci základne hlavných zloduchov z filmov o Jamesovi Bondovi./agentury/

X X X

Únia Rómov a matovičovci sú v spore, podávajú na seba vzájomne trestné oznámenia

 Únia Rómov na Slovensku a hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO) sú v spore. Najprv podali 14. decembra 2023 členovia únie trestné oznámenie v súvislosti s 500-eurovým príspevkom za účasť vo voľbách, poslanec Peter Pollák ml. podal následne trestné oznámenie za ohováranie. Dnes k nemu vypovedal na polícii v Galante predseda občianskeho združenia Únia Rómov na Slovensku František Tanko.

 „Vnímame ho len ako zastierací manéver z ich strany, pretože konanie Únie Rómov na Slovensku a Františka Tanka v žiadnom prípade nezakladá skutkovú podstatu trestného činu ohovárania. Naše tvrdenia o volebnej korupcii Matoviča a Pollákovcov vychádzajú len z vyhlásení ich samých a z verejne dostupných výstupov médií,“ uviedla dnes únia vo svojom stanovisku.

Zároveň sa jej členovia pýtajú, prečo dodnes príslušné orgány nezačali konať v prípade ich trestného oznámenia, ktoré krajská prokuratúra v Prešove postúpila na Úrad špeciálnej prokuratúry. „Zvažujeme a pripravujeme ďalšie právne kroky voči konaniu Pollákovcov, Matoviča a OĽANO, keďže František Tanko čelil z ich strany vyhrážkam a ohováraniu,“ dodala únia.

Rómovia naďalej tvrdia, že matovičovci im pred parlamentnými voľbami 2023 sľúbili 500 eur za účasť vo voľbách, čo spôsobilo, že mnoho Rómov volilo práve hnutie Slovensko. Sú presvedčení, že bez týchto hlasov by sa hnutie do parlamentu nedostalo. Nakoniec žiadnu odmenu nedostali, keďže Národná rada SR neschválila návrh lídra hnutia Slovensko Igora Matoviča na odmenu pre voličov za účasť vo voľbách. „Z indícii je zjavné, že konanie volebnej korupcie Matoviča a pollákovcov má charakter organizovanej zločineckej skupiny,“ tvrdia Rómovia z únie./agentury/

X X X

Rusko nevyťahuje atómovky len proti Západu, ale myslí aj na Čínu?

 Známe Hodiny súdneho dňa (Doomsday Clock) ukazujú, že ľudstvo je 90 sekúnd od vlastného zničenia. Ručičku na nich odborníci oproti minulému roku neposunuli. No varovanie, ktoré zverejnil v januári Bulletin jadrových vedcov, znie takmer apokalypticky.

Model sovietskej vodíkovej bomby nazvanej Cár bomba. ZSSR ju odpálil v roku 1961. Doteraz je to najsilnejšia otestovaná jadrová zbraň.

Experti hovoria o zlovestných trendoch, ktoré môžu nasmerovať svet ku globálnej katastrofe. Pripomenuli, že rok 2023 bol najhorúcejší v histórii meraní a masívne záplavy, požiare a ďalšie katastrofy súvisiace s klímou zasiahli milióny ľudí na celom svete. Problémom je aj šírenie prevratných technológií bez toho, aby to bolo spojené so zmysluplnou reguláciou.

 A, samozrejme, vedci neobišli ani „klasickejšiu“ hrozbu pre ľudstvo, teda atómovky. V tejto súvislosti pripomenuli vojnu na Ukrajine a to, že sa veľmoci stále viac spoliehajú na jadrové zbrane, čo znamená, že narastá riziko eskalácie.

„Čína, Rusko a Spojené štáty vynakladajú obrovské sumy na rozšírenie alebo modernizáciu svojich jadrových arzenálov, čím sa zvyšuje stále prítomné nebezpečenstvo jadrovej vojny v dôsledku omylu alebo nesprávnych kalkulácií,“ napísal tím vedcov.

Jadrové tirády a plány

Veľká ruská invázia na Ukrajinu, ktorú šéf Kremľa Vladimir Putin spustil vo februári 2022, sa od začiatku spája s atómovou rétorikou. Jadrové tirády bývalého prezidenta Dmitrija Medvedeva asi nikto neberie vážne. No keď okupanti museli ustupovať pred ukrajinskými silami, na stole zrazu bola debata, či sa Moskva neodhodlá použiť taktické atómové zbrane.

V tejto chvíli to vyzerá tak, že Rusko najmä po páde Avdijivky prebralo na časti frontovej línie iniciatívu. Úspechy agresora súvisia i s tým, že Západ nedodal Ukrajine potrebné zbrane a muníciu. Nezdá sa teda, že by mal Kremeľ momentálne dôvod siahnuť po jadrovom arzenáli.

 Samozrejme, to mu nebráni naďalej ho vyťahovať rétoricky. Medvedev sa vyhráža zničením západných miest a Putin minulý týždeň vyhlásil, že Západ riskuje jadrovú vojnu, ak by poslal jednotky na Ukrajinu. Ruská hlava štátu takto reagovala na vyjadrenia francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Šéf Elyzejského paláca povedal, že niektoré európske štáty by mohli zvážiť pomoc pre Kyjev vo forme vojakov. Nie je to nič aktuálne, je to skôr signál, že Západ je naďalej ochotný Ukrajinu podporovať. No agentúra Reuters v tejto súvislosti napísala, že Putin aj predtým hovoril o rizikách priamej konfrontácie NATO a Ruska, ale jeho súčasné varovanie bolo jedno z najotvorenejších.

Zaútočí Rusko do 10 rokov na krajinu NATO?

Pohľad na uvažovania Kremľa, ktorý sa týka jadrových zbraní, ponúkol denník Financial Times. Noviny minulý týždeň zverejnili uniknuté súbory týkajúce ruských taktických atómoviek. Informácie pochádzajú z rokov 2008 – 2014, ale naznačujú, že Moskva je ochotná tieto jadrové zbrane použiť agresívnejšie, ako sa predpokladalo. Hoci ide o staršie dáta, podľa expertov stále odrážajú spôsob, akým Rusko cvičí svoje jadrové sily.

 Na druhej strane je potrebné povedať, že sú to aj o scenáre na základe vojnových simulácií, ktoré nemusia úplne odrážať realitu. Je však napríklad jasné, že Kremeľ síce na verejnosti rinčí atómovkami smerom na Západ, ale vážne sa tiež zaoberá hrozbou konfliktu s Čínou, napriek deklarovaným dobrým vzťahom Moskvy a Pekingu.

„Rusko na Ďalekom východe v blízkosti hraníc s Čínou pokračuje v posilňovaní svojich pozícií a v cvičeniach, ktoré zahŕňajú rakety schopné niesť jadrové hlavice,“ uviedol pre Financial Times William Alberque z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie. „Mnohé z týchto systémov majú len taký dosah, aby zasiahli ciele v Číne,“ vysvetlil odborník.

Alberque tvrdí, že to nevyzerá tak, že by Rusko nejakým spôsobom zásadne menilo svoju jadrovú doktrínu. Moskva sa však asi obáva, že Peking by mohol využiť, že je zaneprázdnená na Ukrajine, a vytlačiť ju zo Strednej Ázie.

 Uniknuté dokumenty tiež ukazujú, že Rusko sa pri použití taktických jadrových zbraní zaoberá teóriou deeskalácie konfliktu jeho eskaláciou. Zjednodušene povedané je to scenár, keď by Moskva mohla byť ochotná nasadiť menej ničivé atómové zariadenia, aby protivníka šokovala a zastrašila, a tým by ukončila vojnu za podmienok, ktoré by jej hrali do karát.

Mnoho odborníkov si však myslí, že koncept deeskalácie eskaláciou, je len nebezpečná teoretická fantázia. Podľa nich by tento scenár najmä v prípade vojny medzi približne rovnako silnými protivníkmi takmer určite viedol k rozšíreniu konfliktu. Keby Rusko napríklad použilo taktickú jadrovú zbraň proti krajine NATO, odpoveď by síce nemusela prísť v podobe atómového úderu, ale aj masívna konvenčná reakcia by znamenala eskaláciu vojny.

 Najnebezpečnejšia situácia

Globálne geopolitické napätie a pokračujúca debata o jadrových zbraniach majú priamy vplyv na krajiny, ktoré vlastnia atómové zbrane.

„Všetkých týchto deväť štátov modernizuje svoj arzenál. Mnohé z nich zvyšujú počet jadrových hlavíc, teda by ich mohli využiť v potenciálnom konflikte. A každá z týchto krajín sa správa menej transparentne, čo sa týka jej atómových zbraní,“ reagoval pre Pravdu Matt Korda zo Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru (SIPRI). „Určite to nie je náhoda, že všetko sa to deje v kontexte dramatického geopolitického napätia. Nehovorím to len v súvislosti s NATO a Ruskom, ale aj v prípade vzťahov USA a Číny či Indie a Pakistanu. Ak sa pozrieme na tento celkový vývoj, vyzerá to tak, že použitie jadrových zbraní je pravdepodobnejšie ako kedykoľvek od skončenia studenej vojny,“ varoval Korda.

X X X)

Bolesť hrdla: Nemusí ísť len o prechladnutie, môže to byť reflux

Bolesť hrdla nemusí byť sprievodným javom len bežných respiračných ochorení. Za bolesťou sa môže skrývať aj iný problém.Pálenie záhy je rozšírené ochorenie, ale mnohí ľudia ho zanedbávajú, alebo ak trpia tichým refluxom, nedokážu ho včas rozpoznať kvôli nedostatku príznakov.

Typické príznaky refluxu

Pálenie v pažeráku a žalúdku, bolesť za hrudnou kosťou, zlá a kyslá chuť v ústach, zlý dych, grganie, nevoľnosť – to všetko sú varovné príznaky refluxu. Tieto príznaky vznikajú preto, pretože kyslý obsah žalúdka sa vracia do pažeráka, kde dráždi citlivú sliznicu.

Príčiny refluxu

Veľký podiel na vzniku príznakov má stresový, hektický životný štýl, pri ktorom sa nedbá na pravidelné stravovanie. Ak zjeme naraz veľké množstvá namiesto malých porcií, ak sú naše jedlá bohaté na sacharidy a tuky, ak pravidelne chodíme večer spať s plným žalúdkom, môžeme očakávať, že sa pálenie záhy objaví.

Riziko vzniku tohto ochorenia zvyšuje aj nadváha a fajčenie alebo nadmerné pitie alkoholu môže príznaky zhoršiť.

Silné, korenisté jedlá, kofeín a mentol môžu tiež vyvolať reflux

Paradajky, citrusové plody a sýtené nealkoholické nápoje zhoršujú príznaky tým, že produkujú žalúdočnú kyselinu.

V mnohých prípadoch je výskyt príznakov spojený s užívaním niektorých liekov, ako sú lieky proti astme, lieky na zníženie krvného tlaku a lieky proti bolesti.

Reflux môže byť spôsobený aj inými stavmi. Môže súvisieť aj s psychickými problémami (stres, depresia, úzkosť).

 Môže spôsobiť ochorenia dýchacích ciest

Žalúdočná kyselina spôsobuje nielen poškodenie pažeráka, ale môže spôsobiť aj respiračné príznaky, keď sa dostane do hrdla.

Veľmi často je príčinou chronického suchého kašľa, ale môže spôsobiť aj pretrvávajúci zápal prínosových dutín a dokonca nosové polypy.

Pretrvávajúci chrapot a bolesť hrdla môže byť spôsobené aj dráždivým účinkom žalúdočnej kyseliny, ktorá môže dokonca prejsť z hltana do zvukovodu a spôsobiť zápal stredného ucha.

V prípade pacientov s astmou je dôležité zaoberať sa aj liečbou refluxu, pretože ide o dve navzájom sa provokujúce ochorenia.

Príčinou môže byť tichý reflux

Diagnostika ochorenia je ťažšia, pretože reflux sa nemusí prejavovať typickými príznakmi.

V prípade tichého refluxu sa u pacienta môže prejavovať suchým kašľom alebo hrčou v krku, ale bez charakteristického pálenia záhy.

Stojí však za to vyšetriť aj možnosť refluxu, pretože respiračné príznaky a opakujúce sa ochorenia zmiznú len vtedy, ak sa lieči základná príčina – pálenie záhy, aktuality.sk

X X X

Riaditeľa Muránskej planiny Jána Šmídta odvolali z funkcie

Lesník a odborník na ochranu prírody Ján Šmídt končí vo funkcii riaditeľa správy národného parku Muránska planina.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba dnes odvolal riaditeľa Muránskej Planiny. Bez udania dôvodu ho do správy národneho parku prišiel odvolať štátny tajomník Filip Kuffa. Aktualitám to potvrdil Michal Kiča (Demokrati).

Dočasne povereným riaditeľom bude lesník z ochranného obvodu Muráň Martin Sedlák, zamestnanec správy národného parku Muránska planina. V minulosti pôsobil v Lesoch SR.

Ján Šmídt pôsobil vo funkcii riaditeľa Muránskej planiny od novembra 2020. Do funkcie ho vymenoval bývalý generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Dušan Karaska, ktorý bol odvolaný v novembri 2023, aktuality.sk

X X X

Poľský premiér kritizuje stretnutie šéfov diplomacie so Sergejom Lavrovom

Stretnutie ministrov zahraničných vecí SR a Maďarska s ich ruským kolegom sa uskutočnilo minulý piatok v tureckom meste Antalya.

Poľský premiér Donald Tusk v pondelok ostro kritizoval ministrov zahraničných vecí Slovenska a Maďarska za stretnutie so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom na okraj diplomatického fóra v Turecku. TASR informuje podľa správy agentúry AP.

Podľa Tuska schôdzka s Lavrovom minulý piatok, teda v ten istý deň, keď bol v Moskve pochovaný ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj, „nebola len vecou dobrého alebo zlého vkusu“.

„Hodovanie v deň pohrebu Alexeja Navaľného… je len ďalším prejavom maďarskej vlády, ktorý ťažko akceptujeme z morálnych a politických dôvodov,“ povedal Tusk na tlačovej konferencii v Litve.

Stretli sa v Turecku

Šéfovia diplomacie Slovenska a Maďarska, Juraj Blanár a Péter Szijjártó, sa s Lavrovom stretli v piatok na okraj diplomatického fóra v tureckom letovisku Antalya. Szijjártó následne zverejnil podrobnosti z ich večere na svojom profile na sociálnej sieti, spresňuje AP.

„Kolegovia v Bratislave a v Budapešti znovu dokazujú, že na isté záležitosti máme príliš rozdielne názory,“ podotkol poľský premiér s tým, že sa to určite týka postoja k Rusku a jeho vojenskej agresii voči Ukrajine.

Litovská premiérka Ingrida Šimonyté, s ktorou sa Tusk počas návštevy Vilniusu stretol, označila schôdzky s Lavrovom za „poľutovaniahodnú voľbu“, aktuality.sk

X X X

Korčok: Fotka s Lavrovom vznikla ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu

Na internete sa šíri fotografia prezidentského kandidáta Ivana Korčoka, ktorý si podáva ruku s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Na svojom facebookovom profile ju zdieľa aj Slovenská národná strana (SNS), ktorá napísala, že Ivan Korčok má krátku pamäť a vojnu na Ukrajine zneužíva na politické body.

 „Aj on sa stretával s ruskými predstaviteľmi, lebo vie, že politika si to vyžaduje. Teraz, keď sa mu to hodí do predvolebnej kampane, prezliekol kabát. S pánom Lavrovom sa kamarátil ešte 23. septembra v roku 2021,“ uviedla SNS. Občiansky kandidát Ivan Korčok to jednoznačne odmieta. Hovorí, že ide o porovnávanie neporovnateľného, keď to chce niekto prirovnať k aktuálnemu stretnutiu šéfa rezortu diplomacie Juraja Blanára (Smer) so Sergejom Lavrovom, ktoré poškodzuje reputáciu Slovenska.

„Stretol som sa s ním mesiace pred ruskou agresiou voči Ukrajine – tak ako sa s ním, na rozdiel od súčasnosti, stretávali všetci ministri zahraničných vecí EÚ a NATO. Fotografie pochádzajú zo septembra 2021, keď sme sa stretli na pôde OSN v New Yorku a o našom stretnutí informovalo ruské ministerstvo zahraničia, ako aj to slovenské v tlačových správach,“ reagoval Korčok. Dodal, že počas stretnutia mu jasne komunikoval, že odmietame anexiu Krymu a že zmenu hraníc nikdy neuznáme. S ruským ministrom sa Korčok stretol ešte raz v Štokholme, na okraj Rady OBSE v decembri 2021. Podotkol, že navštívil aj Rusko samotné, kde slávnostne odhalil bustu Alexandra Dubčeka v Nižnom Novgorode. „Tiež bol z mojej iniciatívy obnovený pamätník padlým ruským vojakom na Malom Slavíne. Taký som ja rusofób!,“ dodal Korčok.

Prízvukoval, že s Lavrovom sa vtedy stretol za dramaticky odlišných okolností. „Nezradil som Slovensko, ani našich spojencov, ani našich susedov, ako to teraz urobil súčasný minister zahraničných vecí Blanár. Zároveň – na rozdiel od súčasnej vlády – som pri stretnutiach s ruským ministrom zahraničných veci jasne zastával slovensky záujem,“ povedal Korčok. Na záver pripomenul, že od júla 2022 je Slovenská republika na zozname nepriateľských krajín, ktorý si vytvorila Ruská federácia. „Rozdiel je teda zásadný: dnes sa vláda podkladá agresorovi a poškodzuje tak Slovensko, ako aj NATO a EÚ,“ vyhlásil.

Juraj Blanár sa stretol s Lavrovom 2. marca v tureckej Antalyi. Vymenili si názory na najpálčivejšie otázky medzinárodnej agendy vrátane situácie na Ukrajine. Ruská strana potvrdila podľa oficiálneho vyjadrenia ruského veľvyslanectva na Slovensku svoju pripravenosť obnoviť vzťahy so Slovenskom – na medziparlamentnej úrovni a v kultúrno-humanitárnej a vojnovo-pamiatkovej oblasti. Balnár ho podľa svojich slov informoval o „pozícii Vlády Slovenskej republiky postavenej na rešpektovaní základných princípov medzinárodného práva, ako je územná celistvosť a suverenita členských krajín, ukotvených v Charte OSN.“ Apeloval tiež na čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní./agentury/

X X X

Francúzsky parlament schválil ústavné právo žien na interrupciu

Francúzski zákonodarcovia v historickom hlasovaní v pondelok schválili návrh zákona, ktorý do ústavy zakotví právo žien na interrupciu.

 Prívrženci interrupcií sledujú pred Eiffelovou vežou živý vstup zo zasadnutia oboch komôr francúzskeho parlamentu na zámku vo Versailles k prijatiu návrhu zákona, ktorý do ústavy zakotví právo žien na interrupciu, 4. marec 2024

Na spoločnom zasadnutí oboch komôr francúzskeho parlamentu – Národného zhromaždenia a Senátu – na zámku vo Versailles zahlasovalo za návrh 780 zákonodarcov a 72 sa vyslovilo proti. S prehľadom tak prekonali potrebnú trojpätinovú nadpolovičnú väčšinu na jeho schválenie. Podľa médií zákonodarcovia venovali tomuto výsledku hlasovania dlhý potlesk v stoji.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron tento krok privítal s tým, že ide o „francúzsku hrdosť“, ktorá vyslala „univerzálne posolstvo“. Na Medzinárodný deň žien 8. marca je tiež podľa neho naplánovaná špeciálna verejná ceremónia.

Eiffelova veža bola po prijatí zmeny osvetlená na oslavu so sloganom „Moje telo, moja voľba“. „Posielame odkaz všetkým ženám: vaše telo patrí vám a nikto nemôže rozhodovať za vás,“ uviedol francúzsky premiér Gabriel Attal ešte pred hlasovaním.

Právo na interrupciu vo Francúzsku stanovil zákon z roku 1975. Zmenu však začal Macron presadzovať v reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu USA v roku 2022. Týmto verdiktom sa zrušilo rozhodnutie spred vyše 50 rokov a ženy v USA zbavilo práva na interrupciu.

Podľa agentúry Reuters pondelkové hlasovanie zakotvilo v článku 34 francúzskej ústavy, že „zákon určuje podmienky, za ktorých má žena zaručenú slobodu využiť interrupciu“.

Francúzsko sa tak stane prvou krajinou na sveta, ktorá bude ženám ústavou garantovať právo na ukončenie tehotenstva./agentury/

X X X

Mier Ukrajine prinesie iba naša vojenská pomoc. Nič iné

Diskusia o tom, či by na Ukrajinu mohli byť vyslaní vojaci členských krajín EÚ a NATO, je zbytočná, pretože je predčasná. Náš východný sused potrebuje v prvom rade zbrane a muníciu! Pokiaľ nebude vyriešená táto otázka, nemá zmysel hovoriť o čomkoľvek inom. Je to ako keby sa niekto rozhodol stavať dom od strechy, pritom by nemal hotové základy.

Žiaľ, počas uplynulých dvoch rokov sme boli svedkami toho, že európski lídri vajatali a následne len dobiehali zameškané. Azda najlepším príkladom je nemastný-neslaný postoj Nemecka. Vláda v Berlíne najprv váhala, či má ukrajinskej strane poskytnúť tanky Leopard, teraz zasa otáľa s poskytnutím striel s plochou dráhou letu Taurus. Dá sa očakávať, že podobne ako pri tankoch kancelár Scholz neskôr zmení názor, takýmto spôsobom však Ukrajinci zbytočne strácajú čas.

Tradične skostnatený proces rozhodovania v Európe brzdí rýchlu pomoc Ukrajine. K tomu sa pridávajú aj iné problémy. To, že Robert Fico potrebuje „vyrábať hmlu“, aby pred prezidentskými voľbami presmeroval pozornosť z novely Trestného zákona na postoj k vojne na Ukrajine, by ostatných nemalo vyrušovať pri hľadaní spôsobu, ako zhromaždiť čo najviac peňazí a dodať dostatok delostreleckých granátov a potrebnej techniky, ktorá Kyjevu pomôže zastaviť ruskú protiofenzívu.

Praha už ukázala, kadiaľ by mohla viesť cesta. K českej iniciatíve nákupu delostreleckej munície pre Ukrajinu z krajín mimo EÚ sa možno pripojí až 15 krajín. Tak ako vzniká skupina krajín, ktoré chcú pomôcť s nákupom munície, časom možno vznikne aj „koalícia ochotných“, ktorí vyšlú svojich vojenských inštruktorov na Ukrajinu, aby tam pomohli pri obsluhe a údržbe zbraňových systémov. Pôjde však maximálne o desiatky ľudí.

Predstavme si, že by hneď zajtra zavládol na Ukrajine mier, zbrane by stíchli, vojaci by odišli domov a život by sa vrátil do starých koľají. Koľko by asi táto idylka vydržala?

Podstatné je, aby politici nepodľahli falošnému volaniu po mieri, ktorý by bol v podstate kapituláciou. Sám Robert Fico sa na tlačovke po stretnutí predstaviteľov V4 vyhol odpovedi na priamu otázku novinárov. Nedozvedeli sme sa, aké konkrétne riešenie na zabezpečenie mieru na Ukrajine navrhuje.

Český premiér Petr Fiala mu to vysvetlil úplne jasne: „Všetci si prajeme mier, ale k mieru vedie jediná cesta, že zabránime agresorovi, aby splnil svoje ciele, že nebudeme ustupovať nespravodlivosti, agresívnej vojne, zlu a pomôžeme tým, ktorí sú nespravodlivo napadnutí.“

Postoj slovenského premiéra je o to zarážajúcejší, že historických príkladov z vlastnej minulosti máme viac ako dosť. Po tom, čo Hitler po podpise Mníchovskej zmluvy na jeseň roku 1938 okyptil Československo o prihraničné územia, neprešlo ani pol roka a nacistické vojská pochodovali Prahou. Máme azda veriť, že diktátorov odrazu prejdú ich územné chúťky?

Predstavme si, že by hneď zajtra zavládol na Ukrajine mier, zbrane by stíchli, vojaci by odišli domov a život by sa vrátil do starých koľají. Koľko by asi táto idylka vydržala? No nie dlho. Len pokiaľ by sa Rusko stihlo vyzbrojiť a zaútočilo by znova?

X X X

OSN tvrdí, že existujú informácie o znásilňovaní počas útoku Hamasu

Informácie o znásilneniach vyplývajú zo správy, ktorú predstavila osobitná predstaviteľka OSN pre sexuálne násilie v konfliktoch Pramila Pattenová. Pattenová strávila v Izraeli a v Predjordánsku dva a pol týždňa.

Existujú „oprávnené dôvody domnievať sa“, že počas útoku palestínskeho radikálneho hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra minulého roka došlo k znásilňovaniu a že znásilňovaní boli aj rukojemníci, ktorých ozbrojenci následne uniesli do Pásma Gazy. Vyplýva to zo správy, ktorú v pondelok predstavila osobitná predstaviteľka OSN pre sexuálne násilie v konfliktoch Pramila Pattenová. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa Pattenovej sú k dispozícii „presvedčivé“ informácie, že niektorí rukojemníci boli znásilnení a že „takéto násilie môže pokračovať voči tým, ktorí sú stále zadržiavaní“.

Pattenová spolu s ďalšími expertmi začiatkom februára navštívila Izrael a Predjordánsko, kde strávila dva a pol týždňa. OSN predtým čelila kritike za pomalú reakciu na znásilnenia a sexuálne násilie, z ktorých Izrael obviňuje Hamas.

Udialo sa to na viacerých miestach

K znásilňovaniu došlo podľa správy na najmenej troch miestach – na miestne konania hudobného festivalu Nova a v jeho okolí, na ceste číslo 232 a v kibuci Re’im.

„Vo väčšine prípadov boli obete znásilnenia následne zabité, najmenej dva prípady sa týkajú znásilnenia mŕtvol žien,“ uvádza sa ďalej v správe OSN.

Napriek výzvam, aby sa obete sexuálneho násilia prihlásili a svedčili, žiadna z nich tak neurobila. Členovia misie však mali možnosť hovoriť so svedkami i preživšími útoku zo 7. októbra, ako aj s tamojšími zdravotníkmi. Prezreli si aj 5000 fotografií a 50 hodín videozáznamov. Hovorili aj s niektorými prepustenými rukojemníkmi.

Generálny tajomník OSN António Guterres v tejto súvislosti v pondelok prostredníctvom svojho hovorcu poprel obvinenia, že by sa správu o sexuálnom násilí militantov z Hamasu voči snažil tajiť, aktuality.sk

X X X

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization je odsúdený za krivú výpoveď

Allena Weisselberga americká prokuratúra obvinila z krivej výpovede v prípade bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktorý mal vo finančných výkazoch uvádzať nepravidivé informácie. Weisselberg sa k činu priznal, sudca ho poslal na päť mesiacov do väzenia.

Bývalý finančný riaditeľ Trump Organization Allen Weisselberg sa v pondelok priznal ku krivej výpovedi v občianskoprávnom procese, v ktorom je za podvod obžalovaný exprezident Donald Trump. Sudca odsúdil Weisselberga na päť mesiacov väzenia. TASR prevzala správu z agentúry AP.

Weisselberga prokuratúra obvinila z krivej výpovede v prípade exprezidenta Trumpa, ktorý údajne vo finančných výkazoch o svojom majetku poskytol bankám a poisťovniam nepravdivé informácie. Trump sa odvolal proti verdiktu súdu, ktorý mu nariadil zaplatiť pokuty a úroky vo výške viac ako 454 miliónov USD.

Trump je obvinený aj z falšovania obchodných záznamov. Súdny proces sa má začať o niekoľko týždňov. Firemné záznamy vraj falšoval počas kampane v roku 2016, aby zakryl odoslané platby za mlčanie o svojich mimomanželských vzťahoch. Trump vinu popiera.

Mal rolu aj pri platení

Pri odosielaní platieb zohral podľa bývalého Trumpovho právnika Michaela Cohena rolu aj Weisselberg. V tomto prípade však nie je obvinený a obžaloba ani obhajoba ho nepredvolali ako svedka.

Weisselbergov prípad nie je spojený s trestným konaním, ktoré proti Trumpovi vlani začal manhattanský okresný prokurátor Alvin Bragg. Weisselberg si minulý rok odsedel 100 dní vo väzení po tom, ako sa priznal k vyhýbaniu sa plateniu daní z 1,7 milióna dolárov (1,57 milióna eur), ktoré mu spoločnosť Trump Organization vyplatila mimo účtovníctva, aktuality.sk

X X X

Pilot sa priznal k zverejňovaniu tajných dokumentov Pentagónu

Pilotovi Jackovi Teixeirovi súd uložil trest na viac ako 16 rokov za mrežami a musí zaplatiť pokutu vo výške 50- tisíc dolárov. Pilot zverejnil prísne tajné dokumenty na platforme Discord.

Americký vojenský pilot Jack Teixeira sa v pondelok na federálnom súde v USA priznal k úmyselnému zverejnenia informácií o národnej bezpečnosti z prísne tajných dokumentov Pentagónu. Na základe dohody súhlasil s viac než 16-ročným trestom odňatia slobody výmenou za to, že prokuratúra stiahne závažnejšie obvinenia zo špionáže. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Teixeira sa priznal v šiestich bodoch obžaloby. Okrem odpykania si väzenského trestu musí zaplatiť aj pokutu vo výške 50 000 dolárov. Spravodajským službám má tiež pomôcť zistiť dosah ním prezradených informácií.

Špecialistu na IT z Národnej leteckej gardy štátu Massachusetts v apríli zatkli za údajné zorganizovanie najväčšieho úniku tajných dokumentov USA za posledných desať rokov. Niektoré sa týkali aj vojny na Ukrajine. Ak by bol obvinený podľa zákona o špionáži, mohol dostať doživotie.

Informácie sa začali rýchlo šíriť

Teixeira zverejnil tajné dokumenty v súkromnej diskusnej skupine na sociálnej platforme Discord. Dokumenty, ktoré sa rýchlo rozšírili po internete, poukazovali na obavy USA o vojenskú spôsobilosť Ukrajiny proti invázii ruských síl a okrem iných citlivých informácií odhalili, že Washington zrejme špehoval spojenecký Izrael a tiež Južnú Kóreu.

V máji 2023 ho sudca umiestnil do väzby, pretože prokuratúra vyjadrila obavy, že na slobode by mohol predstavovať riziko pre americkú národnú bezpečnosť. Podľa prokuratúry mohol mať naďalej prístup k tajným dokumentom a cudzie „nepriateľské“ režimy by mu mohli pomôcť utiecť z USA, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.