Velvyslanec Ruska, OSN, obvinil Černochovou, podpora terorismu. Zbraně z Německa Ukrajině, sport…

 Za Hitlerovy války se bojovalo ve všech zemích a nebyl čas na sportování. Dnes mnozí odborníci i obyčejní lidé se diví tomu, že za války Západu proti Rusku na Ukrajině se tam bojuje i nebojuje a Ukrajina nechce boje skončit, jednat s Ruskem o konci. Sportovci Ukrajiny naopak, jako tenisté, atleti a další jezdí po světě a závodí. Dnes se začíná hrát na Ukrajině i fotbalové soutěž.

Experti žasnou, protože, když je válka, všichni by měli bojovat za vlast, jako tomu bylo v Hitlerově válce. A to i sportovci, ženy, muži a podobně. Mnozí Ukrajinci jsou raději v cizině, než doma, kde by měli bránit Ukrajinu. A vláda Ukrajiny nechce žádnou dohodu s Ruskem, jak navrhovaly už dávno Izrael, Vatikán a další  země světa a OSN.

X X X

Ministr vnitra Rakušan se chlubil, že v ČR už pracuje na sto tisíc Ukrajinců. Ale v ČR je přes 400 tisíc Ukrajinců, takže o více než 300 tisíc Ukrajinců se stará a bude starat ČR? Přičemž lidé v ČR sami nemají nejen kde bydlet, nemají ani peníze na slušné ubytování, stravování a život.

Fiala a spol. by se měli postarat podle odborníků o to, aby při válce Západu, USA, Anglie a spol. proti Rusku země, jako jsou USA, Anglie, Francie a další země, které dodávají na Ukrajinu zbraně a umírají tam zbytečně lidé a ničí se města, obce, podniky, postaraly i o uprchlíky spolu s EU. Z Ukrajiny přes SR stále do ČR přicházejí další Ukrajinci a cizinci z jiných zemí. Jak dlouho ještě?

X X X

 Ruský velvyslanec při OSN obvinil Černochovou z podpory terorismu. Důvodem je výrok o Duginové

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja v úterý na zasedání Rady bezpečnosti OSN obvinil českou ministryni obrany Janu Černochovou z podpory terorismu. Záminkou mu byla vyjádření po atentátu, při němž zemřela Darja Duginová. Černochová v reakci obvinění odmítla s tím, že je zásadní rozdíl mezi „oslavou teroristického útoku“ a vyjádřením „nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky“ veřejně vyzývající k okamžitému vyhlazení Ukrajinců.

 Ministryně obrany v sobotu na twitteru na atentát na Duginovou reagovala slovy, že jí není líto dcery, ani truchlícího otce, ale naopak tisíců lidí „zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie“.

„I když necháme stranou morálku, kterou u našich západních kolegů už dávno nahradila rusofobie, jsou vyjádření Černochové v jádru otevřenou podporou a oslavou teroristického útoku proti naší občance,“ prohlásil v úterý Něbenzja při jednání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Záporožské jaderné elektrárně, kterou okupují ruské jednotky.

„Lepšího potvrzení účinnosti naší pomoci Ukrajině se těžko dočkáme,“ uvedla ministryně ke slovům Něbenzji i k tomu, že podle doněckých separatistů Česko teroristy cvičí. „Mezi ‚oslavou teroristického útoku‘ a vyjádřením nelítosti nad úmrtím fašistické propagandistky veřejně vyzývající k okamžitému vyhlazení Ukrajinců, které nazývá ‚podlidi‘, je zásadní rozdíl. Možná ne v Rusku, ale v ČR rozhodně ano,“ dodala česká ministryně obrany.

Pokud podle Černochové v Rusku „oplakávají úmrtí válečných štváčů, vyzývajících k vraždění a vyhlazování občanů sousedního svobodného národa, tedy Ukrajiny, který bezprecedentně a bezdůvodně napadnou a masově tam vraždí jejich nevinné děti a další civilisty, vypovídá to o nich úplně všechno“.

„Jsou to vrazi a zločinci, vůči kterým nemáme ani lítost,“ dodala česká ministryně a připomněla, že oplakáván není nacistický diktátor Adolf Hitler, sovětský vůdce Josif Stalin ani někdejší říšský protektor Reinhard Heidrich, kterého zabili českoslovenští parašutisté.

Něbenzja ve svém vystoupení připomněl případ českého občana Benedikta Čermáka, který se podle českého soudu schvalováním teroristického činu z roku 2019 na Novém Zélandu dopustil podpory terorismu a dostal za to tříletý trest. Něbenzja přitom chybně uvedl původní, šestiletou výši trestu, kterou později Čermákovi soud vyšší instance snížil.

Velvyslanec Matula: Ukrajinci jsou proti ústupkům. Pro začátek by se spokojili s hranicemi před invazí

 „Očekávám, že se kompetentní orgány Česka budou stejně seriózně zabývat výroky ministryně obrany země a náležitě je ohodnotí,“ dodal Něbenzja, který při své řeči citoval z příspěvku ministryně a zdůraznil také její větu: „Dnešní noc na 21. srpna si v Rusku zapamatují.“

Devětadvacetiletá Duginová zahynula v sobotu večer při explozi nedaleko Moskvy, když se vracela z akce, kterou navštívila společně se svým otcem. Ten podle některých zdrojů měl původně jet v automobilu s ní. Ruské bezpečnostní služby v neděli uvedly, že pod vozem explodovalo výbušné zařízení a zločin byl pravděpodobně naplánován a objednán. Ruská tajná služba FSB tvrdí, že za atentátem stojí ukrajinské zpravodajské služby. Kyjev zapojení do incidentu kategoricky odmítl.

X X X

Bude popletená Černochová stíhaná? Musí být….

Nežijeme v právním státě. Naše trestní represe je ideologicky zaměřená. Tisíce našich spoluobčanů muselo podávat vysvětlení na udání stoupenců Fialovy doktríny, že kdo nevěří vládní propagandě, že Rusko může za vše a kdo jej neodsoudí, musí být potrestán, což je nesporně je jen přirozeným a normálním projevem svobody projevu. Nuže, Jana Černochová, tuhá euroatlantistka beze špetky rozhledu a zavilá politická rusofóbka, se včera zaskvěla výrokem, který bez nejmenších pochybností je jedním z nejpřísněji trestaných zvlášť závažných zločinů.

Tato novodobá válečná bojovnice na teroristickou vraždu Darji Duginové, dcery údajně blízkého spolupracovníka Vladimíra Putina Alexandra Dugina zareagovala na svém twitterovém účtu takto :

Potlačuji přirozenou lidskou reakci na tragickou smrt. Ale toto jsou skuteční vrazi a váleční štváči. A není mi lito ani dcery, ani truchlícího otce. Je mi líto tisíců lidí zavražděných v důsledku jejich propagandy a odporné ideologie. Dnešní noc na 21.8. si v Rusku zapamatují.

Pominu fakt, že u této pistolnice pózující obvykle trvale s rychlopalnou zbraní přirozené a normální lidské reakce vylučuji. Důležitější je trestněprávní rovina.

Takže :

Podle § 312e odst. 1,4a tr. zákoníku se dopustí zvlášť závažného zločinu podpory a propagace terorismu a odnětím pět až patnáct let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku, bude pachatel potrestán, kdo mimo jiné kdo veřejně schvaluje spáchaný teroristický trestný čin a odnětím svobody na pět až patnáct let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 písm. b) mimo jiné veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

V roce 1989 jsem bojoval za to, abychom se znovu stali právním státem, kdy spravedlnost platí pro všechny a není závislá na výkladu vládnoucí moci. Tehdy to byly „v politických případech“ sekretariáty KSČ, dnes je to BIS plukovníka Koudelky a veřejné pokyny skrz naskrz ideologického premiéra.

Zaznamenal jsem, že někteří aktivisté, jako například Jindřich Rajchl, jehož angažované antiwaxerské aktivity jsem fakt nemusel, podává na Černochovou trestní oznámení. V tomto ohledu má mou plnou podporu.

Jenom psát o tom nelze. Černochová musí být stíhána, nejen proto, že o spáchání uvedeného zločinu není ani v nejmenším pochyb, ale i proto, že četní dobrovolníci, kteří bojovali proti banderovským neonacistům na Ukrajině, jsou nyní v českých věznicích na dvacet a více let.

A pokud mne zoufalý otec Alexandr Dugin požádá, abych ho jako poškozeného zastupoval u trestního stíhání proti pachatelce Černochové, učiním tak z přesvědčení rád… Právo nesmí být služkou vládnoucí vrstvy, server vasevec.cz

X X X

 Doněcko viní ČR z účasti na chystaném útoku

„Veškeré dostupné informace o teroristickém činu, připravovaném Ukrajinou na území DNR, a o podílu České republiky na něm jsme předali ruskému ministerstvu zahraničí, aby tyto materiály rozšířilo v zahraničních zemích, v mezinárodních organizacích a přes další komunikační kanály ke světové veřejnosti,“ prohlásil na tiskové konferenci první náměstek ministra zahraničí DNR Sergej Peresada.

 České ministerstvo zahraničí na twitteru uvedlo, že nebude komentovat tvrzení „nikým neuznaného loutkového režimu Kremlu“.

Ještě dříve ministerstvo státní bezpečnosti DNR podle TASS uvedlo, že se na něj obrátil ukrajinský občan Jevgenij Karpenko (ukrajinsky Jevhen Karpenko), který uvedl, že jej během práce v Česku zverbovaly ukrajinské tajné služby. Poté absolvoval v Česku výcvik vedený českými a ukrajinskými instruktory. Výcvik byl zaměřen na střelbu a zacházení s trhavinami. Poté jej poslali na východ Ukrajiny s úkolem uskutečnit teroristický útok během referenda o připojení DNR k Rusku.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja večer na zasedání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku uvedl, že situace ohledně Karpenka je příkladem, jak západní státy pomáhají ukrajinským tajným službám. „Karpenko byl naverbován ukrajinskými tajnými službami v České republice a podstoupil sabotážní výcvik na vojenské základně v Českém Krumlově,“ uvedl Něbenzja, kde se prý například učil práci s výbušninami.

Karpenko se tiskové konference s mluvčím ministerstva státní bezpečnosti podle TASS zúčastnil a tvrdil, že za útok měl slíbených 2000 eur (asi 49.000 Kč). Ukrajinské služby se podle mluvčího ministerstva státní bezpečnosti Michaila Popova chystaly, že po atentátu jeho strůjce zlikvidují.

Média předpokládají, že se referendum o připojení okupovaných ukrajinských území k Rusku uskuteční příští měsíc, souběžně s volbami v ruských regionech, které jsou naplánované na 11. září. Oficiálně ale termín referend nebyl vyhlášen.

X X X

SCHOLZ   ZBRANĚ   UKRAJINĚ,  CHCE  TÁHNOUT  S  ČERNOCHOVOU   AŹ  DO  MOSKVY,   JAKO  HITLER,  MÍSTO  SKONČENÍ  BOJŮ,  JAK  NAVRHUJE  EXPREZIDENT  TRUMP?

Německo dodá Ukrajině zbraně za 12 miliard korun. Součástí budou i systémy protivzdušné ochrany

Německo se chystá poskytnout Ukrajině zbraně za dalších 500 milionů eur (12,3 miliardy korun). Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters to v úterý při návštěvě Kanady uvedl kancléř Olaf Scholz. Dodávka má zahrnovat systémy protivzdušné obrany IRIS-T či raketomety. Další vybavení, výcvik a zbraně pro armádu plánují v dlouhodobém horizontu poskytnout Ukrajině také Spojené státy.

Zbraně budou předány v roce 2023, některé ale zřejmě i dříve. Zdroj Reuters, který se v Torontu účastnil online konference o Ukrajině, dodal, že nově přislíbené dodávky, prezentované jako příspěvek k modernizaci ukrajinských ozbrojených sil, musí ještě schválit rozpočtový výbor německého parlamentu.

Součástí zbraňového balíčku mají být další tři systémy protivzdušné obrany IRIS-T, kolem deseti obrněných vyprošťovacích vozidel, 20 raketometů, naváděná munice a systémy obrany proti dronům.

„Mezinárodní společenství nikdy nepřijme nezákonnou, imperialistickou anexi ukrajinského území ze strany Ruska,“ citovala z projevu Scholze na konferenci agentura DPA.

Spojené státy slíbí pomoc za tři miliardy dolarů (74 miliard korun), uvedly agentury AP a Reuters s odvoláním na nejmenované vládní činitele. Oficiálně chtějí USA o novém balíku pomoci informovat ve středu, kdy uplyne půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Podle Reuters jde o dosud největší závazek Spojených států, které zatím na Ukrajinu poslaly pomoc za zhruba 10,6 miliardy dolarů (260 miliard korun). Naposledy koncem minulého týdne nařídil americký prezident Joe Biden ministerstvu zahraničí, aby vyčlenilo až 775 milionů dolarů (19 miliard Kč) ve formě dalších zbraní, munice a vybavení pro ukrajinskou armádu.

Nový balík pomoci se bude od dosavadních závazků lišit v tom, že půjde o dlouhodobý příslib a nikoli o okamžitou dodávku, uvedla agentura AP.

Dosud USA posílaly na Ukrajinu zbraně a munici, které měla armáda na skladě a které se mohly distribuovat prakticky ihned. Nyní jde spíše o vybavení armády pro další léta a dodávky, které se na Ukrajinu dostanou nejspíš až za rok nebo za dva.

X X X

Fotbal za zvuků sirén a jen s kryty. Ukrajina oživuje ligu, platí speciální pravidla

Fotbal válce navzdory. Ukrajina oživuje svou fotbalovou soutěž i přesto, že se na východě a jihu země stále bojuje. Restart ligy má pozvednout morálku obyvatel. Hráče čeká opravdu speciální sezona. Nastupovat budou například pouze na stadionech s kryty proti bombám.

Ruské řádění na Ukrajině se nevyhnulo ani fotbalu. Několik stadionů dostalo tvrdé rány. Dva kluby – Desna Černihiv a FC Mariupol – přišly o své domovy. Řada týmů zůstala ochromena. Přesto nová sezóna odstartovala. Jedním z impulsů byly i prosby prezidenta Volodymyra Zelenského, který věří, že liga zvedne národní morálku.

Zelenskyj zřejmě smýšlí obdobně jako Winston Churchill. Britský premiér fotbal za druhé světové války také podporoval. Německé nálety nezabránily ani duelu Anglie se Skotskem před 78 tisíci diváky.

Teď se bude hrát za přísných pravidel. Zatím v Kyjevě a okolí a ještě na západě země u slovenských hranic. Zápasy se uskuteční bez fanoušků a jen na stadionech, které mají bombové kryty. Jakmile zazní sirény, fotbalisté se poběží schovat.

„Hodně se o tom bavíme. Netušíme, jak budeme muset být schovaní dlouho a jak se budeme udržovat v provozní teplotě. Tohle rozhodnutí ale plně podporujeme a budeme dělat všechno pro to, abychom mohli hrát,“ prohlásil záložník Šachtaru Doněck Taras Štěpaněnko.

Oživením fotbalu válkou zničená Ukrajina také vysílá vzkaz do světa. „Všichni by si měli pamatovat, jaké události se dějí na Ukrajině. Naším cílem je pomocí fotbalu připomenout celému světu, že nic nekončí a jaká zvěrstva se tady na Ukrajině dějí,“ uvedl další hráč Šachtaru Mychajlo Mudryk.

X X X

Rakušan uklidňuje: Výuku českých žáků uprchlíci neomezí. Pracuje už přes 100 tisíc z nich

Školy budou podle dat ze zápisů připraveny přijmout v září na začátku nového školního roku příchozí z Ukrajiny, a to bez omezení pro české žáky, řekl ve středu po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Počet hlásících se ukrajinských dětí ale neuvedl. Práci si prý dosud dosud našlo 105 tisíc utečenců. Šéf STAN zdůraznil, že nezatěžují zdravotní systém.

„Školy budou podle dat ze zápisů připraveny přijmout v září na začátku nového školního roku příchozí z Ukrajiny, a to bez omezení pro české žáky,“ uvedl Rakušan.

Kolik dětí z Ukrajiny se do škol ale přihlásilo, není jasné. Podle údajů ministerstva školství ke konci června přišlo do škol v Česku od začátku ruské invaze zhruba 39 tisíc dětí z Ukrajiny.

 V polovině července předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) mluvil asi o 40 tisících přihlášených žáků na září. Data ze zápisů tehdy ale nebyla uzavřená. Přesné počty zapsaných Ukrajinců bude úřad znát přesněji v druhé polovině srpna.

Práci v Česku si dosud našlo 105 tisíc uprchlíků. Podle Rakušana nezatěžují zdravotní systém, naopak do něj přispívají.

Váleční uprchlíci z Ukrajiny začali do Česka přicházet po začátku ruského útoku na Ukrajinu 24. února. Od té doby jich podle ministerstva vnitra získalo víza 412 959. Přesný počet utečenců před válkou, kteří pobývají v České republice, není znám.

Část z nich odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. V červnu úřady odhadovaly, že v Česku zůstává asi 280 tisíc až 300 tisíc běženců. Děti a mládež ve věku do 18 let tvořily podle ministerstva vnitra k 22. červnu asi třetinu z nich.

Pedagogové budou mít 130 procent průměrné mzdy

Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) na Twitteru zároveň uvedl, že ministři ve středu schválili zákon o pedagogických pracovnících. Ten by zároveň měl učitelům udržet vyšší platy.

„Posiluje roli ředitelů škol, podporuje začínající učitele a garantuje platy pedagogů na 130 procent průměrné mzdy. Návrh tak naplňuje hned několik bodů z programového prohlášení vlády,“ připomněl Balaš.

Ve středu vláda také rozhodla o tom, že náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu či po nemoci z povolání, ale také pro pozůstalé po zemřelých pracovnících, se od září znovu zvýší. Zvedne se průměrný příjem, ze kterého se počítají. Růst má stejně jako procentní část důchodů, která se kvůli vysoké inflaci od příštího měsíce mimořádně navyšuje o 5,2 procenta.

X X X

Rakušan: Nelegální migrace je v Česku horší než v roce 2015. ČR je tranzitní zemí

Nelegální migrace přes Českou republiku je nejhorší od krizového roku 2015. Na tiskové konferenci při příležitosti cvičení policie k případnému uzavření hranic to novinářům řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Zdůraznil však, že Česko není cílovou zemí nelegálních migrantů. Zároveň je podle něj však nejzatíženější zemí na počet obyvatel v rámci Evropské unie v souvislosti s příchodem utečenců z Ukrajiny.

„Migrační situace s nelegální migrací do České republiky, která tedy není cílovou nýbrž tranzitní zemí, není v této chvíli úplně jednoduchá. Především Zlínský a Jihomoravský kraj jsou velmi dotčeny,“ vysvětlil Rakušan.

 Situace je podle něj horší než v roce 2015, kdy byla nelegální migrace zásadním tématem. „Záchyty, které v posledních měsících a týdnech máme, jsou opravdu veliké. Jen do konce července zadržela policie při nelegální tranzitní migraci 1960 lidí, což je číslo, které přesahuje i krizový rok 2015,“ řekl.

Nutné je však podle něj rozlišovat mezi nelegální migrací a příchodem uprchlíků z Ukrajiny. „Chtěl bych říci, že je Česká republika zemí, která je schopná pomáhat, jak jsme ukázali od začátku ukrajinské krize. Zároveň bych chtěl poukázat na odlišnost. Máme legální příchozí do České republiky se statutem dočasné ochrany, což jsou ti příchozí z Ukrajiny, kterým Česká republika poskytuje pomoc ve velké míře. Udělili jsme přes 415 tisíc víz o dočasné ochraně, 107 tisíc Ukrajinců má v současné době práci a děti začnou chodit do škol,“ vysvětlil.

„Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že Česká republika je na počet obyvatel v současné době nejzatíženější zemí z Evropské unie, co se migrace týče. Dostali jsme se na hranici kapacit. Musíme umět rozlišit mezi tím, když k nám někdo přichází v nějakém zákonném titulu a mezi tím, kdo v Evropě nelegálně překračuje hranice. Obyvatele a bezpečnost v České republice musíme před nelegální migrací chránit a dobrou zprávou je, že je policie připravena,“ doplnil.

Na hranicích Česka se Slovenskem se v úterý kvůli zvyšování nelegální migrace konalo cvičení ke znovuzavedení kontrol. Zapojila se do něj policie, armáda a celní správa. Policie fiktivní rozhodnutí vlády o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem přijala v úterý v ranních hodinách.

X X X  

Sport bez Rusů je nezajímavý a podřadný, míní legenda. Má nečekanou podporu ze Západu

Už je to půl roku, co se ruští a běloruští sportovci nemohou účastnit drtivé většiny turnajů a všemožných mezinárodních akcí. A to napříč sportovními odvětvími. Dotčená strana tento stav samozřejmě považuje za zcela nepřijatelný, ale i na Západě se najdou tací, kterým přijde plošný zákaz špatným řešením. Je jím třeba i zástupce Světové antidopingové agentury Richard McLaren.

„Způsob, jakým se s ruskými a běloruskými sportovci zachází, je nespravedlivý. Sportovci tento konflikt nezačali a nenesou odpovědnost za jeho průběh. To jsou dva dobré důvody, proč je znovu nechat soutěžit na mezinárodní úrovni. Pokud Sportovní arbitrážní soud (CAS) rozhodne ve prospěch sportovců, asociace budou nuceny jim umožnit soutěžit na světové scéně,“ vyzval McLaren k návratu vyloučených na scénu.

Jeho slova převzala trenérská ikona ruského krasobruslení Taťjana Tarasovová a tvrdí, že Západ změnil názor a hromadně chce vidět Rusy a Bělorusy soupeřit s nejlepšími. „Je hezké, že takový člověk podpořil naše sportovce. Snad jeho názor nějak ovlivní náš comeback na světové akce. Myslím, že na Západě začali chápat, že soutěže bez ruských sportovců jsou nezajímavé a podřadné,“ citovala Tarasovovou, která cepovala nejvíce olympijských a světových šampionů a šampionek ze všech krasobruslařských trenérů, agentura TASS.

 Nedlouho po 24. únoru, kdy vojska Vladimira Putina zahájila útok na Ukrajinu, se začaly jednotlivé federace otáčet k Rusům a Bělorusům zády. Mezinárodní olympijský výbor tento odmítavý postoj podpořil. S velkými akcemi mají utrum, výjimku představují například judisté a tenisté, kterým příslušné asociace dovolují účastnit se pod neutrální vlajkou.

Podporovatelé sankcí argumentují tím, že v masivně sledovaném sportovním světě ruští sportovci více či méně propagují svoji zemi. „Vzhledem k obrovské sledovanosti turnaje nechceme, aby byl zneužit k propagaci ruského režimu. A také máme obavy o bezpečí veřejnosti, hráčů a jejich rodin, proto jsme nemohli rozhodnout jinak,“ vzkázali před několika měsíci například pořadatelé tenisového Wimbledonu, když rozhodli o vyloučení ruských a běloruských hráčů. To byla výjimka, protože tenisovým asociacím WTA a ATP, které organizují turnaje mimo grandslamy, Rusové a Bělorusové nevadí.

X X X

 Viktoria Plzeň otočila zápas s Karabachem a je počtvrté v Lize mistrů

Velké sny se zhmotnily, Viktoria Plzeň počtvrté ve své historii stráví celý podzim v Lize mistrů. Fotbalisté ze západu Čech slaví obrovský úspěch po odvetě play-off s ázerbájdžánským Karabachem, který doma přemohli 2:1. Misi zvládli na jedničku, ačkoliv po prvním poločase prohrávali. Postup na stranu červenomodrých však strhly góly Janů Kopice a Klimenta.

Hosty na konci prvního poločasu poslal do vedení Filip Ozobič. V 58. minutě srovnal Jan Kopic a za čtvrt hodiny rozhodl střídající Jan Kliment. Západočeši neprohráli 31. soutěžní zápas po sobě.

Viktoria za postup do hlavní fáze elitní soutěže, kde už startovala v letech 2011, 2013 a 2018, dostane bonus 15,64 milionu eur (asi 386 milionů korun) plus další finance za desetiletý koeficient (pravděpodobně cca 28 milionů korun) a televizní práva. Český zástupce bude ve skupině Champions League po třech letech, naposledy se v ní představila pražská Slavia.

Domácího kapitána Hejdu, který nemohl nastoupit kvůli karetnímu trestu, na pozici stopera nahradil Jemelka. Na pravé straně obrany od začátku dostal šanci Holík.

Plzeňští začali aktivně a už ve druhé minutě Kalvach po odraženém míči minul branku. Karabach úvodní tlak ustál a začal také útočit. Po čtvrt hodině hry Zoubir zakončil individuální akci nepřesnou střelou.

Hosté ve 38. minutě otevřeli skóre. Kady z přímého kopu nacentroval do šestnáctky, Mosquera odvrátil míč jen k volnému Ozobičovi a ten přesnou ranou z voleje nedal brankáři Staňkovi šanci. Západočeši dohrávali úvodní poločas, který na rohové kopy ovládli 6:2, v útlumu. Žluté karty dostali záložník Sýkora i oba stopeři Jemelka s Pernicou.

 Také do druhého dějství vstoupili lépe hráči Karabachu a Kadyho ránu vytáhl brankář Staněk, jenž v úvodním duelu předvedl několik výborných zákroků. Hostující hráči pak začali stále častěji polehávat na hřišti, takže z tribun se ozýval ohlušující pískot.

Domácí jakoby zdržování Karabachu ještě víc nabudilo a v 58. minutě vyrovnali. Jemelka rozehrál přímý kop, vyběhnutý gólman Magomedalijev míč nejistě vyboxoval ke Kopicovi a ten trefil odkrytou branku.

Čtvrt hodiny nato Plzeňští otočili skóre. Holíkův přetažený centr vrátil do šestnáctky Mosquera a Kliment zblízka prostřelil Magomedalijeva.

Karabach si v závěru sice vytvořil tlak, ale plzeňská obrana si s ním poradila a hostům nenabídla větší šance na srovnání. České týmy tak neprohrály ani 12. pohárový souboj s ázerbájdžánskými soupeři.

Viktoria vyhrála šestý soutěžní zápas v sezoně 2:1. Západočeši od příchodu trenéra Bílka loni v květnu tímto výsledkem triumfovali už v 17. soutěžním duelu.

4. předkolo Ligy mistrů. Viktoria Plzeň – Karabach FK 2:1 (0:1)
Branky: 58. Kopic, 73. Kliment – 38. Ozobič.

X X X

TENISOVÝ  EXPERT  Z  PROSTĚJOVA  ČERNOŠEK  ZÍSKAL  MILIONY  NA  TENIS  PRO  DĚTI

Peníze pro děti získali Černošek a další vlivní muži tenisu. Podle jakých pravidel svaz tají

Miliony určené na sportování dětí rozděloval v letech 2014 až 2017 Český tenisový svaz mezi kluby, jimž šéfovali lidé z vedení svazu nebo s úzkými vazbami na něj. Vyplývá to z dokumentů, které získal Radiožurnál.

Byly to peníze loterijních společností, které část daní odváděly olympijskému výboru, odkud šly sportovním svazům a ty je posílaly klubům. Podle zákona měly jít výhradně na sportování mládeže.

Vedení tenisového svazu sdělilo, že podporovalo nadané děti ve velkých klubech, podle jakých pravidel mezi ně rozdělilo přes 44 milionů korun, ale nevysvětlilo. Na děti v menších klubech se přitom vůbec nedostalo.

Jiné sportovní svazy naopak rozdělovaly loterijní peníze plošně, předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser nechá postup tenisového svazu prověřit.

 Na začátku srpna se konalo v Prostějově tenisové mistrovství světa juniorů. Semifinálové klání českých hráček se Slovenkami na tribuně společně sledovali i dva vlivní muži českého tenisu – majitel TK Agrofert Prostějov Miroslav Černošek a prezident Českého tenisového svazu (ČTS) Ivo Kaderka.

Když v minulosti Kaderkův svaz rozděloval takzvané loterijní peníze, na největší sumu si přišel právě Černoškův prostějovský klub. V letech 2014 až 2017 inkasoval přes osm milionů korun. Další čtyři miliony získal tenisový klub Sparta Praha, který tehdy Černošek rovněž ovládal. Jiné oddíly přitom dostávaly jen pár desítek tisíc, některé dokonce vůbec nic.

„TK Prostějov a TK Sparta jsou dlouhodobě nejlepšími kluby v žákovském a juniorském tenise, kde rostou právě tolik úspěšní reprezentanti ČR… Takže ty dva miliony ročně do Prostějova a jeden do Sparty je velmi logická, rozumná a úspěšná investice. Nemyslíte?!“ nabízel Černošek vysvětlení, proč dostaly miliony právě jeho kluby. Nejprve přislíbil rozhovor, pak ale mobil nebral a posílal jen esemesky právě z tribuny prostějovského tenisového stadionu.

Známostí se šéfem svazu se tenisový boss Černošek netají. Když v SMS odpovídal reportérovi Radiožurnálu, sám zmínil, že právě sleduje s Kaderkou juniorské zápasy v Prostějově. Že by díky tomu jeho kluby získaly výhodu, ale odmítl.

Stát má podle něj podporovat talentované a úspěšné děti ve velkých klubech a to i na úkor méně zdatných, přestože i ty chtějí hrát tenis. „Taková je státní politika sportu v celé Evropě!“ napsal.

Peníze pro všechny…

Zdeněk Ertl, který pravidla pro čerpání peněz spolupřipravoval, je přesvědčený, že podpora pouze několika velkých klubů byla v rozporu s původní myšlenkou. Podle něj se z loterijních peněz mělo financovat sportování všech dětí.

Ivo Kaderka v roce 2019 | Foto: Martin Sekanina / CNC | Zdroj: Profimedia

„Peníze, které šly z loterií přes olympijský výbor, byly primárně určené pro všechny děti. Na podporu sportu dětí a mládeže. To měly být peníze na to, aby se ty děti hýbaly. A jestli to ty svazy neudělaly, tak to bylo v rozporu s účelem těch peněz,“ přiblížil Ertl, který je od roku 2003 předsedou Sdružení sportovních svazů České republiky.

Podobně jako on přitom v minulosti mluvil i šéf tenisového svazu Kaderka. „Pokud peníze z hazardu a loterií nepůjdou do sportu, budeme za pár let hledat miliardy na záchranu drogově závislé mládeže. Pokud jim vezmeme sport, budeme děti hledat právě v hernách,“ prohlásil v roce 2011, když s dalšími sportovními funkcionáři přesvědčoval poslance, aby dali peníze z hazardu na sportování dětí.

…dal svaz velkým klubům

Jenže, když pak loterijní firmy skutečně začaly odvádět část svých daní místo do státní kasy na mládežnický sport, Kaderkův svaz upřednostnil jen několik velkých klubů. Výhradně jim posílal v letech 2014 až 2017 milionové částky. Z celkem dvanácti set oddílů peníze od svazu dostalo každý rok jen zhruba dvacet z nich.

Každý rok svaz rozděloval 12 až 16 milionů z loterií a na seznamu příjemců se nejčastěji objevují jména největších tenisových klubů v Česku, kterým šéfují lidé z vedení svazu nebo ti, kteří na něj mají úzké vazby. Vyplývá to z dokumentů, které získal Radiožurnál. Investigativní tým již v minulosti popsal, že více než 100 loterijních milionů bez jasných pravidel rozdělovala česká fotbalová asociace a nyní se zaměřil na tenis jako další z nejpopulárnějších tuzemských sportů.

‚A vám to vadí?‘

Kromě prostějovského klubu a TK Sparta Praha to byl i TK Most, který získal celkem přes 3,5 milionu z loterií. Mosteckému klubu v té době šéfoval Jaroslav Tačner, jenž byl zároveň viceprezidentem tenisového svazu. Po loňském Tačnerově úmrtí vede klub jeho syn Libor, který je podle svých slov v klubu odmala.

„Asi to táta dobře dělal, že jo,“ odpověděl Libor Tačner na dotaz Radiožurnálu, jak si vysvětluje, že právě mostecký klub dostával miliony. Na dotaz, jestli to nebylo tím, že jeho otec byl po Kaderkovi mužem číslo dva ve vedení svazu, odpověděl, že to netuší.

A neví prý ani to, podle čeho se peníze mezi kluby dělily. „A vám to jako vadí jo, nebo co? Kdybyste třeba udělali článek, že tady pořádáme mistrovství Evropy do 14 let a teď mistrovství Evropy do 18 let, tak by to možná bylo prospěšnější a ne řešili takovéhle věci. Na shledanou,“ řekl a zavěsil.

‚Co je na tom divného?‘

Milionové částky dostával také TK Neridé, celkem šlo o 7,8 milionu. „Zabývám se docela úspěšně výchovou mladých hráčů, máme moře reprezentantů, máme jedny z nejkvalitnějších trenérů,“ řekl majitel klubu Jaroslav Kalát. Potvrdil, že s prezidentem svazu Kaderkou zná. „Od roku 1998 patříme ke špičkovým klubům, co je na tom divného, že ho znám?“

Kromě toho je propojený i s druhým viceprezidentem svazu Leošem Fialou, jenž je členem výkonného výboru, šéfem sportovně technického úseku ČTS a předsedou Středočeského tenisového svazu. Kalát sám řekl, že mu Fiala před časem pomáhal jeho klub zakládat. Že by mu to přinášelo nějaká privilegia, ale odmítá. „Já jsem do toho nacpal strašně svých peněz a tohle je mi vždycky k smíchu,“ dodal. Fiala nejprve s rozhovorem souhlasil, nakonec ho ale odmítl.

Sportovní zázrak?

Radiožurnál oslovil i další kluby, kterým svaz posílal miliony. Předseda klubu ČLTK Bižuterie Jablonec nad Nisou Miloslav Hajátko a letitý funkcionář, který sedí ve výkonném výboru tenisového svazu, odmítl příspěvek z loterií (celkem 1,5 milionu) pro svůj klub komentovat s tím, že si na to nepamatuje.

Podobně reagoval Vojtěch Flégl, šéf klubu Orel jednota Praha – Balkán, který dostal od svazu z loterií 1,4 milionu korun. Flégl je členem dozorčí rady ČTS. Ani on si nepamatuje na detaily rozdělování peněz a protekci odmítá. „Osobní vazby na prezidenta Českého tenisového svazu mám stejné jako stovky dalších funkcionářů,“ sdělil.

Štědře podporovaný byl i TK Precheza Přerov, jenž dostal od svazu přes pět milionů. Jeho šéf Petr Huťka – stejně jako Flégl – zasedá v dozorčí radě spolku ČTS. Jako odpověď na dotazy Radiožurnálu zaslal jen krátké vyjádření.

„Prosím, respektujte úspěšnost českého sportu číslo jedna a nesnažte se démonizovat věci, které naopak mají být příkladem všem ostatním v českém sportovním prostředí. Takto se pracuje s mládeží, takto se investuje a takto se vyhrávají světové šampionáty,“ uvedl. A dodal, že přerovský klub je „nedílnou součástí budování tohoto sportovního zázraku, který se jmenuje český tenis“.

Kritéria svaz nevysvětlil

Podle jakých pravidel svaz rozděloval peníze některým klubům a podle čeho vypočítával konkrétní částky pro kluby, se nedozvěděli ani ti, kteří peníze dostali. Třeba TK Česká Třebová žádal svaz v roce 2016 o 170 tisíc, dostal 120 tisíc. Jak k této částce svaz přišel, nevysvětlil. „Poslali nám jen oznámení, že jsou schopni uvolnit a zaslat nám tuhle částku. Nikdo nám nezdůvodňoval, proč právě tolik, ani to, proč Pepík dostal 140 tisíc a Franta milion. Ani jsem se nedozvěděl, kolik klubů žádalo,“ řekl šéf klubu Jaroslav Rybka.

Kritéria rozdělování peněz odmítlo vedení svazu vysvětlit i reportérům Radiožurnálu. Generální sekretář Jakub Fastr prohlásil, že pracovníci sekretariátu ani prezident svazu Ivo Kaderka nemá na rozhovor čas, a vyžádal si otázky e-mailem.

Místo odpovědí se nejprve ozval viceprezident svazu Leoš Fiala a zaslal obsáhlé vyjádření, v němž zmínil, že svaz posílal miliony klubům, které vychovávají úspěšné hráče. „Najdete mezi nimi i všechny kluby, které excelentně pracují s mládeží a mají největší podíl na světové úrovni a dominanci českého tenisu,“ napsal.

Ve svém e-mailu obviňoval reportéra Radiožurnálu z toho, že si ho „někdo najal“. „Volat už mi nemusíte, setkat se s vámi nechci,“ uzavřel.

Vyjádření v podobném duchu poslal i sekretář Jakub Fastr. I on zmínil úspěchy mládežnických reprezentantů a ptal se reportéra: „V kterém oboru činnosti jste na prvním místě na světě vy?“

A pokračoval. „Český tenisový svaz má péči o talentovanou (nikoliv sportovně nešikovnou) mládež jako jednu ze svých priorit… ČTS není ani ‚zásilkovna‘, poštovní úřad ani ministerstvo sociálních věcí neboli instituce zasílající plošné dávky ‚na hlavu‘, respektive klub,“ napsal Fastr s tím, že svaz „nabízí dostatečný prostor ve svých soutěžích a turnajích všem dětem bez rozdílu“.

Jak svaz vypočítal, kolik dá jednotlivým klubům, ale ani Fastr nevysvětlil. Závěrem napsal, že svaz na otázky odpovídat nebude, a pohrozil, že se mohou ozvat svazoví právníci.

Radiožurnál se v rámci transparentnosti rozhodl publikovat neupravenou reakci představitelů Českého tenisového svazu na dotazy, podle jakých pravidel rozděloval 44 milionů z loterijních peněz.

‚Svaz nám nic nedal‘

Na výchovu mladých hráčů má ale úplně jiný pohled předseda tenisového klubu ve Fulneku Libor Kvita, bratr nejúspěšnější české hráčky posledních let Petry Kvitové, která právě ve fulneckém oddílu vyrůstala.

„Malé kluby ty hráče vychovají a pak si je už jako skoro hotové hráče stahují ty velké, které na to dostávají peníze. Takhle to vidím já a jasně, že to není spravedlivé,“ podotýká. „Třeba Péťa (Petra Kvitová, pozn red.) přešla do Prostějova v šestnácti letech a už byla hotovou hráčkou,“ řekl Libor Kvita, který sestru ve Fulneku trénoval společně s otcem Jiřím.

Od tenisového svazu podle Kvitových slov nedostal fulnecký klub ani korunu. „Dostáváme příspěvky od tělovýchovné jednoty a od obce, ale tenisový svaz nám nic nedal, určitě pětadvacet let jsme nic nedostali,“ řekl.

Exposlanec: Není to spravedlivé

V „Pravidlech pro čerpání finančních příspěvků z prostředků darovaných Českému olympijskému výboru ze strany loterijních společností“ se píše, že způsob rozdělení peněz je v kompetenci svazů. Hned v další větě se ale dodává, že „podmínky a kritéria, na základě kterých příjemce (svaz) rozdělí část příspěvku mezi základní články (kluby, oddíly), však nesmí mít diskriminační povahu.“ Podle jakých kritérií dostávaly peníze tenisové kluby, svaz, jak už bylo popsáno, tají.

Radiožurnál oslovil také někdejšího poslance Pavla Svobodu z ODS, který v roce 2013 navrhoval a prosazoval financování sportu z hazardu. Podle něj rozdělování peněz tak, jak to dělal tenisový svaz, šlo proti smyslu zákona. „Pokud to fungovalo takto, tak to vůči těm malým sportovním klubům určitě spravedlivé nebylo. Určitě to mělo fungovat takovým způsobem, aby byli podpořeni všichni,“ mínil.

Kritéria, podle kterých tenisový svaz dělil peníze jen mezi některé kluby a podle čeho vypočítával konkrétní částky, nezná ani Český olympijský výbor. A ani to nezjišťoval. Podle mluvčí ČOV Veroniky Linkové výbor kontroloval jen to, jestli rozdělování peněz bylo administrativně v pořádku a jestli šly peníze skutečně na mládež.

„Způsob rozdělení příspěvku mezi kluby byl v kompetenci sportovních svazů. Český olympijský výbor vnímá svazy jako svébytné partnery, demokraticky zvolené, kteří mají propracovaný systém podpory sportování dětí a mládeže,“ řekla Linková.

Jiné svazy podporovaly plošně

Na rozdíl od tenisového svazu jiné sportovní organizace zvolily mnohem širší podporu dětí a mládeže. „My jsme si uvědomovali, že tahle podpora by měla být plošnější,“ řekl ředitel sekretariátu Tomáš Frank z Českého florbalu, který má na starosti ekonomiku a dotace.

Český florbal proto podle Franka informoval všechny kluby e-mailem nebo telefonicky, že mohou dostat 20, 40 nebo 60 tisíc korun, když splní podmínky. Každý rok pak poslal peníze více než 120 klubům. „Což bylo 85 procent všech, a těch zbylých 15 procent se do toho nepřihlásilo, protože třeba nechtěli splnit podmínky,“ řekl Frank s tím, že vrcholový sport mládeže v superligových oddílech mají platit především sponzoři.

Podobně využíval loterijní peníze i atletický svaz, který je třeba v letech 2015 a 2016 rozděloval mezi více než dvě stě oddílů. „Chtěli jsme podporovat běžnou mládež a to, aby děti vůbec sportovali. Nedovedu si vůbec představit, že bychom to rozdělili hlavně velkým klubům. V září pořádáme mistrovství republiky družstev, což znamená, že se ho zúčastní šest nejlepších týmů z mužské a šest ze ženské kategorie. Kdybych řekl, že dáme peníze jen těmhle dvanácti klubům, tak bych v tu ránu odstoupil,“ popsal místopředseda svazu Jacek Přibáň.

I Český svaz ledního hokeje podporoval mládež plošně. Třeba v roce 2015 podle studie společnosti KPMG pořídil za téměř 18,4 milionu korun „dětskou výstroj všem mládežnickým klubům“ a za trenéry v malých klubech zaplatil přes sedm milionů.

NSA prověří hospodaření

Předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser postup tenisového svazu proto nechá prověřit.

„Určitě prověříme, v jakém režimu byly rozděleny loterijní prostředky a jakým způsobem s nimi bylo zacházeno. Kontrola proběhne na konci léta,“ sdělil Neusser.

„Pokud byly loterijní prostředky určeny na podporu sportu mládeže a zdravého životního stylu, tak si myslím, že měly být účelově utraceny právě na podporu mládeže, nikoliv na reprezentaci případně talentovanou mládež,“ dodal.

A nejen to, revize hospodaření tenisového svazu bude ještě širší. Stejné kluby totiž podle informací Radiožurnálu dostávaly od svazu peníze na svůj provoz i v dalších letech. „Jelikož máme podněty ze sportovního prostředí, že tenisový svaz nehospodaří v pořádku, Národní sportovní agentura navíc prověří i hospodaření svazu za loňský rok,“ doplnil Neusser. Také to odmítlo vedení tenisového svazu komentovat.

X X X

Odbory budou přesvědčovat vládu, aby ve veřejném sektoru přidala 10 procent

Zástupci největší odborové centrály ČMKOS a lídři vládních stran budou jednat o platech ve veřejném sektoru. Odbory požadují kvůli vysoké inflaci přidání pro všechny profese ještě letos, s vládou se na tom zatím nedohodly. Vláda počítá od září s desetiprocentním růstem tarifní složky, ale jen u zmrazených platů.

Odboráři už pohrozili protesty. Devět odborových svazů veřejné sféry je kvůli výdělkům od začátku června ve stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Pro letošek požadovaly odbory od srpna, nebo od září deset procent navíc pro lidi se zmrazeným platem a pro učitele či zdravotníky 700 až 1000 korun. Další navýšení pak chtějí od ledna. Pro letošní přidávání všem ale vláda nevidí v rozpočtu prostor.

„Lidé jsou rozezleni. Vadí jim přístup vlády. Dokonce jim vadí i to, jakým způsobem se selektuje… My se teď soustředíme na jednání, které bude po zveřejnění predikce na rok 2023. Jsme dohodnuti na společných krocích, které budeme realizovat,“ uvedl šéf ČMKOS Josef Středula.

Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával letos v prvním čtvrtletí veřejný sektor 712 100 lidí. Průměrný plat činil 40 352 korun. Meziročně se zvedl o dvě procenta. Polovina pracovníků pobírala víc než 37 633 korun. Inflace v červenci meziročně dosáhla 17,5 procenta.

X X X

Trump žádá soud, aby pozastavil zkoumání dokumentů zabavených v jeho sídle na Floridě

Právníci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí požádali soudce, aby zabránil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) pokračovat v prověřování dokumentů zabavených v jeho floridském sídle. Žádají jmenování nezávislého vyšetřovatele, který by na analýzu dokumentů dohlížel, uvedly zahraniční agentury.

 Na začátku srpna si vyšetřovatelé z Trumpova floridského bydliště odnesli 11 souborů dokumentů podléhajících různému stupni utajení. FBI našla u Trumpa i přísně tajné dokumenty. Má podezření na porušení zákona o špionáži

 FBI zkoumá, zda si Trump po odchodu z Bílého domu v lednu 2021 nelegálně neponechal některé potenciálně citlivé dokumenty. Trump tvrdí, že je vyšetřování politicky motivované.

„Je nerozumné umožnit týmu žalobců, aby bez smysluplných záruk přezkoumával“ tyto dokumenty, píší Trumpovi právníci v dokumentu, který má 27 stran.

Jen jmenování nezávislého vyšetřovatele podle nich může ochránit „veřejný zájem na zachování důvěrnosti rozhovorů, které se odehrávají při výkonu prezidentových úředních povinností“, cituje BBC.

„Nelze připustit, aby politika ovlivňovala výkon spravedlnosti. Prosazování práva je štítem, který chrání Američany. Nemůže být používáno jako zbraň pro politické účely,“ cituje podání agentura Reuters.

X X X

Soudce Vávra: Soudce ať hodnotí každý. Při nejmenování do funkce ale ministr nemá zmiňovat konkrétní kauzy

 Ministr spravedlnosti Pavel Blažek vyčetl Soudcovské unii, že spor o nejmenování Aleše Novotného místopředsedou Krajského soudu v Brně řešila dříve s médii než s ním. „Myslím, že jsem si to nezasloužil,“ uvedl Blažek s tím, že věc s prezidentem Liborem Vávrou probere v pondělí. Prezident Soudcovské unie uvedl, že v pátek dostal desítky rozčilených reakcí od členů stavovské komory a musel zareagovat. Unie podle něj nezpochybňuje právo ministra funkcionáře nejmenovat.

Ministr se také ohradil proti tomu, že že by podle šéfa Soudcovské unie Libora Vávry neměl hodnotit rozhodování konkrétního soudce. Taková slova podle něj působí elitářsky. „Každý občan je oprávněn hodnotit práci jakéhokoliv soudce, a když můžou občané, může i občan-ministr,“ uvedl. To, že soudce by mohl hodnotit jen jiný soudce, označil za „absolutní nesmysl“. Prezident Soudcovské unie Libor Vávra dnes České justici řekl, že je potřeba rozlišovat hodnocení soudce a důvody ministra pro nejmenování do funkce. Zmínil příklad nejmenování Jana Veselého Milošem Zemanem do funkce předsedy soudu. „Tehdy mi prezident zavolal a sdělil mi důvody, že byl špatným předsedou okresního soudu a tak nemůže být dobrým předsedou krajského soudu. To jsou legitimní důvody. A to jsem nebyl ani prezidentem Soudcovské unie. Tentokrát se mi nelíbí, že se zmínily konkrétní kauzy a s nikým v justici se to neřešilo. Kolegu Novotného neznám, ale toto mi připadá nepěkné,“ uvedl Vávra s tím, že tisková zpráva resortu nebyla vydařená. Blažek připomněl, že šlo o odpověď podle zákona o svobodném přístupu k informacím. „Mohl říci, že nemá důvěru v jeho řídící schopnosti, to by byl pochopitelný argument,“ dodal.

K otázce jmenování Novotného Blažek řekl, že návrh předsedy brněnského krajského soudu na ministerstvu stále leží. „Zákon předvídá, že ministr jmenuje. Zákon neříká, že ministr musí jmenovat,“ poznamenal. „Máte dvě možnosti – buďto ten návrh bude vzat zpět, nebo se o něm bude rozhodovat ještě delší dobu,“ popsal. „Předpokládám, že na Krajském soudu v Brně – a nejenom tam – je spousta kvalitních soudců a samozřejmě si dokážu mnoho z nich představit, že by tu funkci zvládali lépe. Ale to je na rozhodnutí pana předsedy, jestli někoho jiného navrhne, nebo ne,“ dodal.

Soudcovská unie se v pátek ostře ohradila proti argumentům, kterými ministr spravedlnosti vysvětlil své rozhodnutí nejmenovat Aleše Novotného místopředsedou Krajského soudu v Brně. Blažek tvrdí, že Novotný se jako soudce svými nezákonnými rozhodnutími opakovaně podílel na tom, že státu vznikla škoda. Eva Paseková, čtk, ceskajustice.cz

X X X

Ministr Blažek: Odvážní soudci a státní zástupci jsou dnes ti, kteří nepodléhají tlaku médií a jednají podle zákonů

 Soudci a státní zástupci občas podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) podléhají tomu, co chtějí média. I kvůli tomu rostou státu náklady na náhrady škody za nezákonná trestní stíhání, uvedl. Na tiskové konferenci k výroční statistické zprávě o justici dnes také řekl, že i jako ministr dostává mnoho výzev, aby byl někdo stíhán či naopak zproštěn. Podle něj podobné postupy nepřispívají k chodu spravedlnosti ve státě.

„Největší tlak na práci soudců a státních zástupců nejsou politici, to je mýtus. Je to internet a média,“ prohlásil ministr. „Je na integritě každého státního zástupce, každého policisty a každého soudce, jak těmto tlakům podlehne. Mnohem více než u ministra, který v zásadě nemá žádné kompetence v těchto věcech,“ řekl.

Společnost je podle Blažka „dramaticky rozdělená“ na různé občanské, politické i mediální tábory, které prosazují své zájmy a v boji proti sobě jsou schopny udělat cokoliv. „Například když za něco není stíhán Andrej Babiš, tak je to strašně špatně a na twitteru potom čtu mnoho různých výzev, jak je to možné, ať ve věci zasáhnu. Zaplaťpánbůh ministr zasáhnout nemůže,“ poznamenal.

Ekonomický náměstek Radomír Daňhel, ministr spravedlnosti Pavel Blažek, náměstek pro legislativu Michal Franěk, političtí náměstci Antonín Stanislav a Karel Dvořák a náměstek pro vězeňství Petr Dohnal Foto: Eva Paseková

Obvinit politika dnes podle Blažka není projevem odvahy státního zástupce či policisty. „Protože vám zatleskají úplně všichni – novináři, poslanci z té druhé politické strany, část médií,“ řekl. „Odvaha se dnes projevuje u soudců a státních zástupců zejména tím, že nepodléhají mediálním tlakům a soudí, tak jak mají, podle zákonů. Víme tady všichni, že většinou jsou spíše pod tlakem, aby toho či onoho – nejenom politika, ale i podezřelého – spíše odsoudili, protože to očekávají média a možná i lidé u televize,“ pokračoval. „Proto vláda řekla, že bude dbát na vyšší odpovědnost státních zástupců a soudců,“ dodal.

Blažek také zkritizoval vynášení informací z trestních řízení, které podle něj rovněž může mít vliv na svobodu rozhodování orgánů činných v trestním řízení. „Všechno má být veřejné až u soudu. Jedině tak zabezpečíte to, aby obě strany sporu měly naprosto zabezpečené právo na spravedlivý proces,“ zdůraznil.

Stav české justice je ale podle Blažka v porovnání se všemi státy Evropské unie velmi dobrý. „Můžeme se samozřejmě bavit o tom, že některá řízení by mohla být kratší,“ uvedl na dotaz ČTK. Za největší problémy označil správní soudnictví a plat justičních úředníků. „Ve správním soudnictví nám chybějí nejenom kapacity soudců, ale i některé ostatní záležitosti. Druhou slabinou jsou platy administrativního personálu v justici, které jsou podhodnocené pod platy všech ostatních pracovníků ve státní zprávě,“ řekl. (čtk, epa), ceskajustice.cz

X X X

Peněžitý trest a zákaz činnosti. Šéf Lesní správy Lány Balák je v kauze těžby kamene vinen, rozhodl soud

Kladenský soud v úterý uložil šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi v kauze těžby kamene v lánské oboře peněžitý trest 870 000 korun a dvouletý zákaz činnosti v organizacích, které spravují státní majetek. Rozsudek není pravomocný. V závěrečné řeči u kladenského soudu uvedla státní zástupkyně, že Balák podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej kamene, který prodal výrazně levněji, než byla jeho tržní cena.

 Státní zástupkyně Denisa Sotáková Balákovi navrhovala za trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky, peněžitý trest 1,6 milionu korun a zákaz činnosti na čtyři roky v organizacích, které spravují státní majetek.

Obhájce Jan Staněk požadoval zproštění obžaloby, případně peněžitý trest. Šéf Lesní správy vinu odmítá, dnešního jednání se nezúčastnil. Státní zástupkyně i obhájce si ponechali lhůtu pro podání případného odvolání.

V závěrečné řeči Sotáková uvedla, že Balák podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej kamene, který prodal výrazně levněji, než byla jeho tržní cena. Jednal podle ní vědomě v rozporu s účelem, pro který mu byl majetek svěřen.

„Obžalovaný o svém plánu čile komunikoval se zástupcem společnosti Energie,“ řekla žalobkyně.

Po vynesení rozsudku nevyloučila, že odvolání podá. „Počkáme na písemné vyhotovení rozsudku a všechno zvážíme,“ doplnila. Podle ní je podstatné, že soud shledal, že o vině bylo rozhodnuto plně dle podané obžaloby.

Obhájce se k rozsudku vyjádřit nechtěl. „Bez komentáře,“ řekl novinářům. Obhájce také uvedl, že se u soudu neprokázalo, že škoda vznikla. Výpovědí ani odposlechy podle něj nepotvrzují, že by se s kamenivem nakládalo nezákonně. Cena určená za materiál byla zcela odpovídající, uvedl obhájce.

„Záměrem obžalovaného bylo, aby jako vedlejší produkt té stavební činnosti bylo zajištění opravy cest,“ řekl advokát a dodal, že rekonstrukce cest se prokazatelně uskutečnila.

Milost nelze předvídat

Sotáková dříve novinářům řekla, že nelze předvídat, zda může prezident Miloš Zeman Balákovi udělit milost, stejně jako to učinil v případu ovlivňování jiné zakázky v Lánské oboře. V té byl Balák pravomocně odsouzen k tříletému vězení.

Soudce Ivo Poštoka ve zdůvodnění rozsudku řekl, že Balák byl odsouzen za přečin, což je méně závažný trestný čin. Shodně se státní zástupkyní zdůraznil, že na Baláka je třeba po milosti nahlížet jako na dosud bezúhonného občana.

Před podpisem smlouvy měl Balák podle Poštolky k dispozici odborné posouzení ceny kameniva, podle něhož měla být o 1,6 milionu korun vyšší. Nehospodařil tedy řádně s prostředky zaměstnavatele.

„Soud nemá pochybnosti, že k tomu jednání došlo,“ uvedl při zdůvodnění rozsudku Poštolka. Dodal, že podstatné jsou listinné důkazy, které obsahují i doložené výpočty. V případě, že by žalobkyně či obhájce podali odvolání, bude se kauzou zabývat Krajský soud v Praze.

X X X

Vyšetřoval výbuchy na Šrí Lance a Ukrajině, nyní chce řídit útvar pro boj s kyberkriminalitou a terorismem

Do výběrového řízení na post ředitele nového útvaru pro boj s terorismem, extremismem a kybernetickou kriminalitou se přihlásil jeden uchazeč. Podle zjištění Radiožurnálu jde o policistu Karla Pelána, který aktuálně pracuje v mezinárodní policejní agentuře Interpol, kde má na starosti právě tuto problematiku.

 Výběrové řízení by mělo proběhnout v nejbližších týdnech, do minulého čtvrtka mohli uchazeči zaslat na policejní prezidium přihlášky. Kromě ředitele hledá vedení policie ještě jeho dva náměstky – celkem se tedy na tři posty do vedení útvaru přihlásili tři policisté.

„Do výběrových, resp. nabídkových řízení vyhlášených za účelem obsazení služebních míst ve vedení nového útvaru se přihlásili tři zájemci. Všichni projdou standardní procedurou, kterou předpokládá zákon o služebním poměru a vnitřní předpisy,“ vysvětlila mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová.

„Předně budou hodnoceny přihlášky a splnění všech formálních zákonných předpokladů, následovat budou psychotesty, assessment a konečně i posouzení uchazečů výběrovou komisí. Následně bude ustanovena výběrová komise a určen termín pro konání samotného výběrového řízení,“ popsala Rendlová s tím, že výsledky těchto řízení budou oznámeny ve druhé polovině září.

Vznik nového útvaru oznámil v červnu policejní prezident Martin Vondrášek. Má ho tvořit zhruba 150 policistů. Centrála by měla začít fungovat v lednu 2023. Útvar se bude věnovat boji s extremisty, teroristy a útoky v kyberprostředí. Detektivové to dosud dělali pod hlavičkou Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), vysvětlil už dříve policejní prezident Martin Vondrášek.

Vyšetřoval sestřelení letounu

„NCOZ jako takové zůstává, pouze se z něj vyčleňují dvě sekce z pěti do samostatného útvaru.“ Vedení policie nový útvar pojmenovalo jako Národní centrálu proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě.

Karel Pelán aktuálně pracuje jako zástupce ředitele Protiteroristického ředitelství v Interpolu, které se specializuje na terorismus a také pravicový i levicový extremismus.

Podílel se například na vyšetřování teroristických útoků na Šrí Lance v roce 2019, během kterých teroristé o Velikonoční neděli odpálili zhruba ve stejnou dobu výbušniny ve třech kostelech a třech luxusních hotelech, další dva výbuchy následovaly na předměstích hlavního města Kolomba. Zemřely přes tři stovky lidí.

Na pozici v Interpolu je Pelán od roku 2016. Předtím deset let pracoval v Evropském policejním úřadu (Europol) se sídlem v Haagu. Podílel se například na objasňování pádu malajsijského letounu nad východní Ukrajinou v červenci 2014.

„Pplk. Pelán byl v poslední době mimo jiné například členem mezinárodního expertního týmu, který se přímo na místě katastrofy podílel na objasňování okolností zřícení dopravního letounu malajsijských aerolinií nad východní Ukrajinou,“ napsalo v roce 2014 v tiskové zprávě policejní prezidium.

Svoji přihlášku na post ředitele nově vznikajícího útvaru nechtěl komentovat. „Nezlobte se, ale zatím se k tomu nebudu vyjadřovat,“ uvedl jen.

V policejních kuloárech se spekulovalo ještě o policistovi Davidu Jandovi, který pracoval jako šéf protiextremistického oddělení pražské policie a nyní je styčným důstojníkem pro Rumunsko, Turecko a Moldávii. Ten se ale nakonec nepřihlásil. „To je moje osobní záležitost, nebudu to komentovat,“ řekl k tomu Janda.

X X X

Čtyři největší prodejci obilí mají rekordní zisky. ‚Je to na úkor těch nejchudších,‘ tvrdí kritici

Největší hráči na globálním trhu s obilím mají rekordní zisky. Může za to válka na Ukrajině, globální oteplování a trh s energiemi. Někteří odborníci tvrdí, že firmy ceny uměle nezvyšují. Mnoho se jich ale shoduje na tom, že by měly s pomocí mimořádných zisků buď pomáhat lidem, nebo by státy měly tyto zisky zdanit.

 Jen za letošní rok se zvedly ceny jídla v průměru o dvacet procent. Podle OSN se asi 345 milionů lidí potýká s potravinovou nejistotou. Jak ale informuje server The Guardian, čtyři největší firmy, Archer-Daniels-Midland Company, Bunge, Cargill a Louis Dreyfus, které ovládají 70 až 90 procent globálního trhu s obilím, mají rekordní zisky.

Skupina firem známá jako ABCD odhaduje, že poptávka nedožene nabídku do roku 2024, což nejspíše povede k ještě vyšším ziskům a cenám. Podle Oliviera De Schuttera, zvláštního zpravodaje OSN a místopředsedy IPES-Food, organizace zaměřující se na udržitelné potraviny, není fér, že zatímco firmy mají rekordní zisky, tak se stále víc lidí potýká s hladem.

Podle něj se poptávka rapidně zvýšila i přes to, že společnosti mají podle odhadů velké zásoby obilí. Firmy ale nefungují transparentně a nemusí zveřejňovat přesná čísla. „Měly bychom se jich ptát na to, co mohly udělat a co mohou udělat teď,“ říká Schutter.

Podle analytika ratingové firmy Moody’s Johna Rogerse se ale firmy nechovají nemorálně, protože samy nevyvolávají vyšší ceny. „Nejsou to jediné firmy, které na současné krizi vydělávají,“ říká.

Firmám Cargill a Bulge se zvedly za tento rok tržby o 23 a 17 procent. Archer-Daniels-Midland Company měla ve druhém čtvrtletí tohoto roku zisky nejvyšší ve své historii. A Louis Dreyfus evidovala za rok 2021 nárůst zisku o 80 procent.

Daň z mimořádných zisků

Část pozorovatelů se shoduje na tom, že daň z mimořádných zisků by mohla obnovit rovnováhu na trhu s jídlem a pomoct těm nejchudším. Nezisková organizace Oxfam uvedla, že spekulace ohledně cen by mohly trh ještě výrazně posunout. „Cokoliv, co způsobuje hladomor, je nemorální,“ varovala.

Natalie Bennetová z britské strany Zelených se k volání po mimořádné dani také přidala. „Pro daň jako mimořádnému nástroji, jak tyto čtyři firmy usměrnit, existují silné argumenty,“ řekla.

Za krizí cen potravin je mnoho faktorů. Válka na Ukrajině ovlivnila hlavně vývoz obilí, slunečnicového oleje, kukuřice a hnojiv. Invaze vyústila v to, že ceny potravin vyletěly vzhůru. Dodávky z Ukrajiny se postupně obnovily, nadále jsou ale ohrožené sklizně jak na Ukrajině, tak v Rusku. Rostoucí ceny energií a hnojiv situaci nepomáhají.

Do toho všeho se přidává i změna podnebí a sucho, které ovlivnilo sklizeň v Evropě, severní Americe a Indii.

The Guardian oslovil všechny čtyři hlavní hráče v potravinovém průmyslu, odpovědí se nedočkal. Podle De Schuttera  z OSN by se ale tento monopol na potraviny měl rozbít: „Hrstka firem vlastní světové trhy obilí a hnojiv, zvířecí genetiky a samotného prodeje potravin. Dělají to na úkor farmářů, konzumentů a prostředí.“

X X X

 Francouzské obchody kvůli inflaci nabízejí poukázky nebo blokují ceny výrobků. Chtějí přilákat zákazníky

Francouzské obchodní řetězce se snaží přilákat zákazníky, o které přichází kvůli rostoucím cenám. Nabízejí jim dárkové poukazy nebo blokují ceny některých výrobků. Reagují tak na rostoucí inflaci a vysoké ceny energií.

 Od začátku prázdnin ve francouzských obchodech zdražilo například kuřecí maso, máslo nebo mléko. Zemědělci varují, že zdražování některých výrobků může pokračovat. Obávají se totiž nedostatku krmiva a vysokých cen energií.

Jednotlivé řetězce proto zavádějí různé strategie na podporu kupní síly zákazníků.

Obchod Auchan připravil desetieurové dárkové poukazy na nákupy a Carrefour bude až do konce listopadu blokovat ceny stovky výrobků jako třeba plen, zubní pasty nebo pracího prášku.

Některé obchody nabízejí nové dočasné způsoby placení prostřednictvím šeků, ze kterých se peníze odečtou až o několik týdnů později.

X X X

,Sucho v Evropě je nejhorší za nejméně 500 let‘. Česko je podle odborníků zasaženo relativně málo

Nynější sucho v Evropě je podle expertů Evropské unie patrně nejhorší za 500 let. Řekl to v úterý mluvčí Evropské komise, když upozorňoval na čerstvou zprávu o vývoji a dopadech sucha. Ta varuje mimo jiné před očekávaným poklesem letních výnosů v zemědělství, zejména u kukuřice, sóji a slunečnic.

„Zdá se, že sucho je nejhorší za nejméně 500 let,“ řekl při poledním brífinku mluvčí Evropské komise Johannes Bahrke. Jde podle něj o předběžné hodnocení, které bude třeba konfrontovat s daty za celou letní sezónu.

Prohlášení navazovalo na pondělní zveřejnění zprávy výzkumníků Evropské komise založené na datech centrály pro pozorování sucha (GDO).

Zpráva Společného výzkumného střediska (JRC) upozornila, že na základě pozorování zahrnujících prvních deset srpnových dní panovaly na 47 procentech území Evropské unie podmínky odpovídající stavu „výstrahy“ před suchem.

Na 17 procent Unie se pak vztahoval stav pohotovosti, což je nejvyšší ze tří výstražných označení centrály pro pozorování sucha.

Sucho má silně negativní dopad na sklizeň letních plodin, píše Společné výzkumné středisko. Nejhorší dopady se údajně čekají u kukuřice, sójových bobů a slunečnic, přičemž výnosy budou podle odhadů o 16, respektive 15 a 12 procent pod průměrem z uplynulých pěti let.

Vážné sucho, které od počátku roku sužuje mnoho regionů Evropy, se podle zprávy od počátku srpna dále rozšířilo a zhoršilo.

„Nejvíce se zhoršující podmínky mají regiony, které sucho zasahovalo už na jaře 2022, tedy sever Itálie, jihovýchod Francie, některé oblasti v Maďarsku a Rumunsku,“ pokračuje hodnocení. Naopak v některých regionech včetně jihu Česka „je pozorováno lokální zlepšení“.

Příští dva měsíce ‚blízko normálu‘

Česká republika je podle aktuální mapy centrály pro pozorování sucha suchem zasažené relativně málo. Nejvýraznější je na jihu a jihovýchodě Evropské unie, v částech Maďarska a Rumunska, dále Itálie, Francie, Španělska a Portugalska.

Na Pyrenejském poloostrově a na části chorvatského pobřeží se podle Společeného výzkumného střediska očekává mimořádné sucho i v nejbližších týdnech podzimu.

Pro většinu Unie ale údajně meteorologové předpovídají na nejbližší dva měsíce podmínky „blízko normálu“.

„Nemusí to stačit na úplné zotavení se z deficitu nahromaděného za více než půl roku, ale zmírní to kritické podmínky v mnoha evropských regionech a v zasažených sektorech,“ doplňují výzkumníci Evropské komise.

X X X

Závodníky ve Varech déšť neodradil, Prima CUP zná své vítěze. Nechyběl olympionik Moravec

Premiérový ročník závodu Prima CUP, který odstartoval v sobotu 20. srpna, provázela nepřízeň počasí. Ani vytrvalý déšť neodradil účastníky závodu Generali Česká pojišťovna Karlovy Vary od startu v závodu. Vybírat mohli ze tří zajímavých tras o délkách 65, 40 a 20 kilometrů. Dorazili i známí sportovci.

Závod odstartoval přímo z historického centra největšího lázeňského města, a to z Divadelního náměstí. Kulisou soutěžícím byla typická lázeňská atmosféra západočeského města, kterou umocňovaly dominanty jako světoznámé Vřídlo, kolonáda či Grandhotel Pupp.

 Na trase o délce 65 kilometrů se sešli čeští maratónci v čele s několikanásobným vítězem seriálu Prima CUP Filipem Adelem. Sportovec v závodě zvítězil s náskokem přes dvě minuty před rakouským reprezentantem Alexanderem Stadlerem. Třetí místo obsadil Michal Bubílek. V závodě žen dominovala eliťačka a česká šampionka Milena Kalašová před Michaelou Matuškovou a Jitkou Fleischhansovou.

Nechyběla tombola

Na střední trase byli nejrychlejšími Jan Kočí a Jana Pichlíková. Největší pozornost se však ubírala na ikonu závodu na čtyřiceti kilometrové trase. Tou nebyl nikdo jiný než úspěšný bývalý biatlonista Ondřej Moravec. Mistr světa a trojnásobný olympijský medailista kromě účasti podpořil také mladé závodníky, asistoval totiž u startu dětských závodů a poté rozdával nespočet podpisů a fotografií. Trasu C o délce dvacet kilometrů nejrychleji zvládli Jakub Zaňka a Barbora Lepíková.

Na účastníky čekala také zajímavá tombola, jejíž hlavní cenou byl pobyt pro dvě osoby v karlovarském hotelu Dvorana. Tu losovala legenda československé cyklistiky Antonín Bartoníček.

Seriál Prima CUP pokračuje v pořadí desátým závodem Kross Harrachov. Tradiční podnik přes česko-polskou stranu Krkonoš zařazený do nejvyšší domácí soutěže ŠKODA AUTO Český pohár v maratonu se uskuteční 3. září. Na závod se zájemci mohou přihlásit online do 31. srpna.

X X X

Dagmar Havlová odchází z Divadla na Vinohradech. ‚Normálně skončila, odešla do penze,‘ potvrdil Töpfer

Od nové sezóny už nebude v Divadle na Vinohradech hrát Dagmar Havlová. Někdejší první dáma byla členkou známého pražského souboru aktivně téměř tři desítky let. Diváci ji tam mohli vidět například v představení Rebeka od Henrika Ibsena nebo v tragikomedii Návštěva staré dámy od Friedricha Dürrenmatta.

 Právě v inscenaci Návštěva staré dámy od režiséra Jana Buriana se Dagmar Havlová naposledy představila v roli miliardářky Kláry. Ta se vrací do svého rodného města, aby se pomstila bývalému milenci, který ji kdysi zradil. Zrádce jménem Ill si v dramatu zahrál Tomáš Töpfer, který je v současné době ředitelem vinohradské scény.

Českému rozhlasu Töpfer, který kandiduje do Senátu za ODS, řekl, že Havlová uvažovala o svém odchodu z divadla už delší dobu. Definitivně se rozhodla ukončit angažmá před rokem.

„Paní Havlová už před rokem odešla z divadla do penze. Normálně skončila a rozhodla se, že ukončí pracovní poměr,“ uvedl.

Jeho slova potvrzuje také vyjádření Dagmar Havlové: Snažíme se diváky nalákat. Společenské náladě se ale čelí těžko, říkají pražští divadelníci o končící sezoně

 „Již v roce 2019 jsem se rozhodla ukončit své stálé angažmá v Divadle na Vinohradech. Absolvovala jsem ještě veleúspěšnou premiéru hry Návštěva staré dámy v titulní roli a i nadále jsem byla ochotná plnit své závazky a dohrávat svá představení jako mnoho mých kolegů pouze jako host. Po ataku pandemie ředitel Tomáš Töpfer stáhl v roce 2020 obě má představení z repertoáru.“

Do Divadla na Vinohradech nastoupila Havlová na konci sedmdesátých let, tehdy ještě pod jménem Veškrnová. Po svatbě s prezidentem Václavem Havlem v roce 1997 své angažmá přerušila a věnovala se roli první dámy.

Na jeviště zmiňované scény se vrátila v roce 2006, zaplněné hlediště Divadla na Vinohradech tehdy aplaudovalo jejímu výkonu v inscenaci Chvíle pravdy režiséra Ladislava Smočka. Hostovala také v v historickém dramatu Lev v zimě.

X X X

SMRT  PRINCEZNY  DIANY

Promluvila policistka, která byla u vraku první

Na konci srpna uplyne od smrti princezny Diany už 25 let. Při příležitosti tohoto výročí vznikl nový dokument Investigation Diana: Death In Paris, který se zabývá okolnostmi princezniny smrti. A přináší také nové detaily. Informoval o tom britský web Daily Mail.

  1. srpna 1997 naboural Mercedes 600 v pařížském tunelu Pont de l’Alma. Při bouračce zemřeli tři lidé – princezna Diana, její přítel Dodi Fayed a řidič Henri Paul. Do tunelu okamžitě vyjela francouzská policie. První na místě byla velitelka brigády Martine Monteilová. Právě Monteilová uvedla, že byla okolnostmi nehody přímo posedlá a chtěla najít i sebemenší důkaz.
  2. První díl dokumentu sleduje vyšetřování francouzské policie pod vedením právě Monteilové. „Začali jsme s malými vodítky. Našli jsme stopy po brzdění a také kousky červených světel z jiného auta. Jako posedlá jsem hledala všechny tyto věci, protože to bylo velmi důležité,“ řekla Monteilová v krátkém klipu pro Daily Mail. Dokonce prý našla i malé perly, které patřily princezně.

Vyšetřovatelé závodili s časem

Francouzští detektivové se do případu doslova ponořili. Dokonce zrekonstruovali celou cestu Dianina Mercedesu. „Snažili jsme se najít všechny možné svědky. Třeba lidi, kteří mohli auto potkat, nebo motorkáře,“ vysvětloval Eric Gigou, příslušník francouzské kriminální brigády. Dodal také, že pro vyšetřovatele to byl závod s časem, protože lidská paměť rychle zapomíná. Vzpomíná také, že se museli vypořádat s řadou konspiračních teorií, které se po nehodě vyrojily.

Investigation Diana: Death In Paris je čtyřdílný dokument a představuje policejní vyšetřování. Mluví v něm a vzpomíná několik lidí, kteří na případu tehdy pracovali nebo se jich nějak dotkl. Vedle velitelky brigády Martine Monteilové a Erica Gigoua je to i nespočet dalších policistů, hasičů, mediků a jiných svědků.

Dokument se věnuje také několika konspiračním teoriím, které o smrti princezny kolují. A nezapomíná ani na fakt, že Diana měla strach z toho, že zemře během zinscenované dopravní nehody.

X X X

Psychika ovlivňuje plodnost jen nepatrně, říkají lékaři

 „Nemysli na to! Moc se stresuješ, proto se ti nedaří otěhotnět,“ slýchají ženy, které se snaží založit rodinu. Nejenže je tyto výroky často ještě více zdeptají, podle lékařů jsou navíc nepravdivé. Podle specialistů na reprodukci souvislost mezi psychikou a plodností existuje, ale nemá takový význam, jak se jí přisuzuje.

 Psychika ovlivňuje plodnost mnohem méně, než si lidé myslí. Pacientky, které léčbu neplodnosti nesou po psychické stránce těžce a stresují se, nám těhotní stejně jako ženy, které jsou tak říkajíc v pohodě,“ říká specialistka na léčbu neplodnosti MUDr. Jana Daňková Kučerová z ostravské kliniky Reprofit, která psychologii párů dlouhodobě zkoumá.

Psychická nepohoda podle ní neplodnost sice výrazně neovlivní, léčbu ale obvykle provází. Psychickou zátěž, kterou žena při neúspěšné snaze o početí dítěte prožívá, lze přirovnat k úmrtí v rodině,“ vysvětluje MUDr. Daňková Kučerová. Ženám také neprospívá ani tlak okolí na to, aby už rodinu založila. „S neplodností se potýká přibližně 20 % párů, většina tedy otěhotní přirozeně. Ženy proto neustále narážejí na těhotné kamarádky a známé, které si potomka nemusely ‚vybojovat‘, a to je konfrontuje s jejich situací a je pro ně frustrující,“ říká MUDr. Štěpán Machač, Ph.D., z IVF Clinic.

Některé páry pak kvůli psychickému tlaku, kterému již nechtějí čelit, léčbu neplodnosti předčasně vzdávají. „V praxi se setkáváme se situacemi, kdy partnery jeden neúspěšný dílčí krok v léčbě natolik citově zasáhne, že už nejsou ochotni proces opakovat. Znovu přijdou až za několik let, kdy už musíme řešit horší spermiogram u muže a nízkou kvalitu vajíček u žen,“ popisuje MUDr. Daňková Kučerová.

Lékaři proto párům kromě samotné léčby nabízejí také psychologickou pomoc. Podle psychoterapeutky Mgr. Lenky Pelechové, která spolupracuje s brněnskou klinikou Reprofit, ji často vyhledají páry právě v momentě, kdy jsou první pokusy léčby neúspěšné. Cítí se fyzicky a emočně vyčerpaní a mnohdy v partnerské krizi. Potřebují získat dostatek informací a strategií, aby měly situaci co nejvíce pod kontrolou. Potřebují čas, aby přijmuly fakt, že jejich cesta za rodinou přestane být osobní a intimní záležitostí. Jako terapeut jim pomáhám mobilizovat všechny vnitřní zdroje a pomáhám jim uvěřit, že nejsou jenom hračkou v rukách osudu, vysvětluje Pelechová.

Problém je podle odborníků to, že většina párů, které na kliniku umělého oplodnění přijdou, má o procesu umělého oplodnění zkreslené představy. „Situace, kdy do ordinace vkročí pětačtyřicetiletá žena s tím, že chce dítě, a je nemile překvapena zjištěním, že tohoto cíle bude možné dosáhnout jen s darovanými vajíčky, jsou na denním pořádku,“ dodává MUDr. Machač. Ideální reprodukční věk ženy udávají specialisté kolem 25. roku věku, poté začíná postupně klesat. Šance, že se například 40leté ženě podaří otěhotnět pomocí vlastních vajíček, je pouhých 10 %.

Světová zdravotnická organizace definuje neplodnost jako stav, kdy po roce nechráněného pohlavního styku, který probíhá alespoň dvakrát týdně, nedojde k otěhotnění. Vojtěch Šprdlík, Mgr. Dominika Cardová,

X X X

Cukrovka ničí srdce a cévy, varují lékaři

 Ohrožuje každého desátého Čecha a kazí výhled na stáří prožité ve zdraví. Řeč je o cukrovce 2. typu, kterou už lékaři kvůli rychle rostoucím číslům označují za novou epidemii. Diabetes způsobuje lidskému tělu celou řadu zdravotních komplikací. Poškozuje například srdce a cévy – to podle odborníků platí až u 30 % léčených pacientů. Ničí také zrak – to se týká přibližně 27 % lidí s cukrovkou. Lékaři mají k dispozici moderní léčbu tzv. glifloziny, díky nimž tělo vylučuje přebytečný cukr v moči, a léky tak chrání i ledviny a kardiovaskulární systém před poškozením způsobeným diabetem. Glifloziny se však zatím dostanou pouze ke zlomku pacientů.

  „Účinně regulují hladinu cukru v krvi, pacienti přebytečný cukr vyloučí a daří se jim díky tomu i zhubnout. V současné době je však lékaři nemohou předepisovat každému pacientovi, proto se zatím dostaly jen k 10 % pacientů s diabetem. Přitom by jich mohlo být násobně více,“ říká prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., předseda České diabetologické společnosti ČLS JEP. „V současné době zdravotní pojišťovny úhradu omezují například hodnotami glykovaného hemoglobinu, které jsou však nastavené až nesmyslně vysoko, takže na léčbu nedosáhne řada pacientů, jež by glifloziny paradoxně mohly chránit preventivně. To se doufám podaří časem změnit, aby lék byl dostupný více pacientům,“ dodává. Podle prof. MUDr. Aleše Linharta, CSc., předsedy České kardiologické společnosti, glifloziny navíc významně ovlivňují riziko hospitalizace nebo smrti v důsledku srdečního selhání. „Podle studií se riziko snižuje o 25 %, což je ve srovnání s dosavadními možnostmi léčby obrovský pokrok. Pacienti díky tomu mají naději na kvalitnější život bez nutnosti opakovaně trávit dny v nemocnici,“ říká kardiolog.

Odborníci se shodují, že lidí s diabetem 2. typu dlouhodobě přibývá. „V posledních letech evidujeme asi 20 tisíc nově nemocných ročně. Výjimku tvoří poslední dva pandemické roky, kdy počty pacientů klesaly, ať už kvůli tomu, že nechodili s potížemi k lékaři, tak bohužel v důsledku úmrtí na covid-19. V souvislosti s ním jsou diabetici jedni z nejrizikovějších pacientů,“ říká prof. Prázný. Počty pacientů podle něj rostou hlavně kvůli obezitě a celkovému stárnutí populace – pacienti žijí déle a zároveň přibývají stále mladší. Až 55 % obyvatel České republiky má problém s nadváhou – obezita je přitom jednou z roznětek k rozvoji diabetu 2. typu. Podle zkušeností odborníků si většina potenciálních pacientů neuvědomuje, že už v rané fázi cukrovky dochází k poškození životně důležitých orgánů, často nevratnému.

„V důsledku vyšší hladiny krevního cukru dochází k předčasnému ničení cév. A to jak těch mikroskopických, které vyživují ledviny nebo periferní nervy, tak velkých tepen,“ popisuje MUDr. Barbora Doležalová, diabetoložka z INTENDIA kliniky v Chrudimi. „Diabetes je jedním z hlavních rizik vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou infarkt, mozková příhoda nebo onemocnění periferních tepen. Je také jednou z nejčastějších příčin poruch zraku a vede i k selhání ledvin,“ dodává. Podle posledních dat trpí onemocněním srdce a cév asi 30 % pacientů, kteří se léčí s diabetem 2. typu.

„Často se nám stává, že do ordinací přicházejí pacienti s problémy se srdcem a teprve poté jim najdeme diabetes. Ten jim přitom potíže s velkou pravděpodobností způsobil,“ popisuje prof. Linhart. Diabetici jsou podle něj dříve nebo později srdečním selháním ohroženi v každém případě. „Diabetes tiše devastuje cévy, a zatímco ty velké jsme schopni do určité míry opravit, ty nejmenší bohužel spravit nelze. Pacientům navíc hrozí výrazně vyšší riziko infarktů a srdečního selhání, které bohužel vyžaduje dlouhodobou péči a často vede k hospitalizaci či předčasnému úmrtí,“ říká kardiolog. Vojtěch Šprdlík, Markéta Pudilová

X X X

Čeští lékaři a vědci prodlouží život lidem s leukémií

Tým vědců a lékařů z centra BIOCEV, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze přišel s novým přístupem k léčbě akutní leukémie. Inovativní metoda spočívá v kombinaci dvou léčiv, které při společném podávání výrazně prodloužily přežití pacientů. Klinická studie probíhala pět let a zúčastnilo se jí 76 pacientů z České republiky. Informace o novém typu léčby publikoval prestižní časopis Blood Cancer Journal z Nature Publishing Group. Aktuálně probíhají jednání o rozšíření studie na evropskou úroveň.

Myelodysplastický syndrom (MDS) je onkologické onemocnění kostní dřeně, při kterém dochází k nízké produkci nefunkčních krevních buněk. Díky tomu mají pacienti nedostatek červených a bílých krvinek, klíčových pro obranyschopnost organismu, a dále i destiček pro krevní srážení. Pacienti trpící touto chudokrevností pak mají krevní podlitiny, častá vnitřní krvácení a jsou méně odolní proti bakteriálním a virovým infekcím, například zápalu plic.

Podle závažnosti onemocnění probíhá podpůrná léčba pomocí antibiotik či opakovanou krevní transfuzí. Ve výjimečných případech lze pacienty léčit transplantaci kostní dřeně. V Evropě jsou ročně diagnostikováni čtyři pacienti s MDS na 100 000 osob. V České republice registruje Všeobecná fakultní nemocnice přibližně 80 pacientů ročně. Kritickou fází onemocnění MDS je přechod do akutní myeloidní leukémie (AML), vyznačující se velmi krátkým přežitím.

„Dosavadní celosvětová léčba pacientů s MDS v přechodu do AML je postavena na podávání léku 5-azacytidin, který vynalezli v 70. letech minulého století v Československé akademii věd . Azacytidin je inhibitorem jaderných enzymů tzv. DNA metyláz, které jsou v leukemických buňkách geneticky i funkčně narušeny, a tudíž jejich ovlivnění vede k odstranění leukemických buněk. Naše MDS/AML skupina na základě předchozích výzkumů, z nichž řadu publikovaly renomované časopisy, přišla s konceptem tzv. ‚diferenciační terapie pro MDS‘. Navrhli jsme zkombinovat azacytidin s další látkou nazvanou G-CSF, podporující vznik a vývoj bílých krvinek v kostní dřeni. Nejen že se nám podařilo prokázat léčebné účinky nové kombinace a především její bezpečné působení na pacienty, ale také prodloužit jejich přežití v řádu měsíců,“ říká prof. Tomáš Stopka, vedoucí výzkumu z 1. lékařské fakulty UK a centra BIOCEV. „Zároveň jsme zjistili, že kombinace látek navodí signifikantně více léčebných odpovědí, což je přelomové a zásadní pro další výzkum i klinické testování na pacientech.“

Klinickou studii dokazující přínos nové léčebné metody u vysoce rizikového typu MDS schválil Státní ústav pro kontrolu léčiv v roce 2017. Koordinátorkou studie byla vedoucí pro léčbu a diagnostiku MDS a AML doc. Anna Jonášová z I. interní kliniky – kliniky hematologie 1. LF UK a VFN: „Obrovské úsilí jsme museli vynaložit už před začátkem samotné studie, kdy bylo třeba zajistit žádost na SÚKL a prosadit studii u etických komisí. Navržená léčebná kombinace posouvá využití cytokinu G-CSF do terapie AML a zároveň svým synergickým působením s azacytidinem činí tuto léčbu efektivnější a bezpečnější pro pacienty, a tudíž představuje ověřenou strategii, jež je okamžitě použitelná v praxi. Výsledků bychom nedosáhli, nebýt obrovské ochoty pacientů, kteří se do studie zapojili.“

V tuto chvíli probíhají intenzivní jednání o nové celoevropské studii, ve které bude předmětem výzkumu vedle 5-azacytidinu a G-CSF další lék venetoclax. „Jsem rád, že se nám v České republice daří úspěšně propojovat genetická a klinická data, a díky tomu určovat, jakým způsobem se bude akutní leukémie léčit v brzké budoucnosti,“ dodává prof. Tomáš Stopka. Petra Klusáková, DiS., vedoucí oddělení komunikace a tisková mluvčí 1. LF UK

X X X

INVESTICE  NA  JIHU  ČECH   PŘES  TŘI  MILIARDY  NA   VYLEPŠENÍ  KOLEM  VODY

 Investice přes tři miliardy korun se připravují v následujících čtyřech letech v jižních Čechách. Jedná se o projekty, které přímo souvisí s vodou, nebo jsou v její těsné blízkosti. Chystané investice podpoří bezpečnost, zlepší kvalitu života místních obyvatel, přispějí do rozvoje kultury či cestovního ruchu. Podrobnosti byly diskutovány na každoroční konferenci  Lodě na vltavské vodě.

Zástupci Jihočeského kraje, měst v okolí Vltavy, ale také institucí, které jsou přímo spojené s vltavskou plavbou, tedy Ministerstvo dopravy, Povodí Vltavy, Ředitelství vodních cest a Státní plavební správa se sešli v pátek 19. srpna na konferenci Lodě na vltavské vodě, která se konala pod záštitou města Hluboká nad Vltavou a náměstka hejtmana Jihočeského kraje pro dopravu Antonína Kráka. Cílem akce, kterou pravidelně pořádá destinační společnost Českobudějovicko-Hlubocko, z.s., bylo vyhodnocení čtyřleté strategie rozvoje Vltavské vodní cesty mezi roky 2019 a 2022, ale také plánování a vize do budoucích let. Ty se netýkají pouze samotné vodní cesty a lodní dopravy, ale zahrnují také řadu projektů, které s vodou souvisí nebo jsou v její těsné blízkosti.

Město České Budějovice postupně naplňuje vize z urbanistické studie Město a voda. „Aktuálně probíhají práce na projektu zpřístupnění břehu řeky v parku Dukelská a připravujeme také úpravu veřejného prostranství na Senovážném náměstí, kde dojde k otevření Mlýnské stoky, která je v těchto místech v současnosti zatrubněna,” popsal plány radní města České Budějovice pro cestovní ruch Viktor Vojtko.  Studie zahrnuje také plán na tvorbu takzvaného Slunečního ostrova na Jiráskově nábřeží či náplavky mezi Železným a Zlatým mostem.

Na úpravy Senovážného náměstí pak navazují kroky Jihočeského kraje, který zde plánuje financovat stavbu výstavní síně AJG. „Nová budova AJG na Senovážném představuje investici do rozvoje kultury, kterou si metropole zaslouží. V rámci rozvoje infrastruktury cestovního ruchu postupně napojujeme úseky Vltavské cyklostezky. Ta brzy propojí jižní Čechy napříč od severu na jih a vytvoří pro kraj důležitou atraktivitu doslova evropského významu,” uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba. Peníze z kraje půjdou také do oblasti dopravy, jak poznamenal náměstek hejtmana pro dopravu Antonín Krák: „Jihočeský kraj aktuálně připravuje investici pro stavbu několika mostů přes řeku, které zlepší dopravní situaci i bezpečnost.”

Spokojení byli účastníci také při vyhodnocování plnění strategie uplynulých čtyřech let. „V tuto chvíli můžeme konstatovat, že jsme naplnili většinu plánů, které jsme si na začátku vytyčili. Cílem bylo vytvoření potřebné infrastruktury na splavněném úseku Vltavy mezi Budějovicemi a Týnem nad Vltavou respektive Kořenskem. Povedlo se nám zpřístupnit řeku lidem a změnit vnímání plavby v očích veřejnosti. Po čtyřech letech vidíme, že kromě přínosu pro cestovní ruch se řeku naučili využívat také místní obyvatelé, pro které se tak rozšířili možnosti volnočasového vyžití v místě bydliště. Dalším úspěchem bezesporu je, že se nám podařilo rozběhnout projekt Vltavské cyklostezky, která je jedním z největších počinů v infrastruktuře cestovního ruchu v kraji,” zhodnotil současný stav předseda destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko David Šťastný. V období 2019 až 2022 byly na splavněném úseku Vltavy v jižních Čechách a do okolní infrastruktury uskutečněny investice za více než 450 milionů korun, vzniklo přes třicet nových služeb spojených s vodou a podařilo se zapojit více jak čtyřicet organizací.

Na takzvané Stezce Vltavy vznikly hojně navštěvované lezecké trasy Ferrata Hluboká, byla instalována koupací i přístavní mola a doplněna infrastruktura zajišťující provoz, například čerpací stanice a výlevka odpadních vod v přístavu na Hluboké, ale také přístavní hrana pro malá plavidla na Jiráskově nábřeží pod Dlouhým mostem v Českých Budějovicích. Kromě soukromých lodí nebo šlapadel, veslic a hausbotů, které jsou k dispozici v půjčovnách, křižují řeku také pravidelné lodní linky včetně těch v centru Budějovic, které jsou součástí tarifu MHD. „Na řeku se postupně vrací život, který na ní byl v dobách voroplavců, kdy byly Budějovice po vodě propojeny s Prahou. K naplnění této vize v moderním duchu nám chybí tři kroky. Jsou to lodní zdviže na přehradách Slapy a Orlík a také plavební komora na Jiráskově jezu u Dlouhého mostu. Ten je poslední překážkou, která brání, aby mohly lodě připlout až do centra a Budějovice tak naplno využili potenciál města na soutoku dvou řek,” dodal na závěr David Šťastný. S myšlenkou otevření takzvané horní vody, tedy toků Vltavy a Malše v historickém centru, pro lodě počítá také již zmíněná studie Město a voda. Vojen Smíšek, manažer marketingu destinace Budějovicko

X X X

KRAJ NA BURZE ZAJISTIL ELEKTŘINU I PRO SVÉ PŘÍSPĚVKOVÉ ORGANIZACE  NA  SEVERNÍ  MORAVĚ. ZA PŮL ROKU BUDE NAKUPOVAT ZNOVU, SNAD LEVNĚJI

Moravskoslezský kraj uspěl při nákupu elektrické energie. Pro potřeby krajského úřadu a krajských příspěvkových organizací zajistil elektřinu na první polovinu roku 2023. Pro následující období se pokusí nakoupit později a snad i levněji. Cena elektřiny se vyšplhala na 16 tisíc korun za MWh, což je dvanáctinásobek aktuální ceny. Marže pro dodavatele je odhadem 17 %, což je v aktuální složité situaci na trhu přiměřené.

„Energetická krize zasáhla také Moravskoslezský kraj. Do konce roku máme energie zajištěné, ovšem v roce 2023 za ně zaplatíme několikanásobně více. S odborníky z Moravskoslezského energetického centra jsme intenzivně sledovali vývoj na trhu a konzultovali nejvhodnější postup nákupu energií. Předpokládá se, že ceny energií stále porostou a každé zaváhání by se nám s největší pravděpodobností skutečně nevyplatilo. Proto jsme na burze elektrickou energii již nakoupili. Zatím na první polovinu příštího roku, doufáme totiž, že se situace uklidní a ceny za nějakou dobu zase klesnou,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že má zatím kraj nakoupenou pouze elektřinu. Plyn zatím není možné na burze nakoupit vůbec.

„Jsme zodpovědní vůči našim nemocnicím, sociálním zařízením, školám a dalším krajským organizacím, pro které energie dlouhodobě zajišťujeme. Proto jsem rád, že již máme pro ně elektřinu. Bohužel, zatím neexistuje cesta, jak na burze nakoupit plyn. Jsem přesvědčený, že by v této situaci měla zasáhnout naše vláda. Proto jsem ji vyzval, aby přestala jen přihlížet a konala. Naprostá většina našich organizací je naštěstí napojená na centrální zásobování teplem, na plyn jsou odkázány jen jednotky našich budov. Přesto je nutné, abychom dokázali zajistit i dodávky plynu,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák a doplnil, že i u plynu je na místě počítat s několikanásobným zdražením.

Růst cen energií výrazně zasáhne Moravskoslezský kraj a jeho rozpočet. Za první pololetí roku 2023 dá kraj za elektřinu o zhruba 430 milionů korun než ve stejném období roku 2022. „Na tento nárůst výdajů se musíme připravit. Rozhodně nechceme omezit plánované investice, šetřit budeme muset jinde, například na vybraných dotačních titulech. Také budeme pokračovat v projektech zajišťujících energetickou soběstačnost i energetické úspory. Na řadě krajských budovách už máme fotovoltaickou elektrárnu, chceme, aby takových budov významně přibývalo,“ sdělil hejtman kraje Ivo Vondrák a doplnil, že pro zajištění tepla v regionu je také přínosem prodloužení těžby v OKD. Uhlí vytváří tepelnou energii pro centrální zásobování teplem, na které je velká část organizací i domácností napojená, takže lidé nemusí mít ze zimy obavy. Mgr. Nikola Birklenová, tisková mluvčí

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.