Většina Ukrajinců žádá místo války mír. Poľsko nepozvalo maďarského veľvyslanca na galavečer predsedníctva.  Moldavské Podnestersko nariadilo kontrolované prerušenia dodávok elektriny. Musk pripravuje rozhovor s vedúcou nemeckej strany AfD. Z bytovky, kde býva Fico, ukradli motorku

Věří Trumpovi. Němec Scholz přestat dodávat zbraně na zabíjení lidí na Ukrajině. Ku koncu minulého roka sa zvýšil počet Ukrajincov, ktorí sú ochotní urobiť územné ústupky v záujme mieru. Zároveň sa znížil podiel tých, ktorí sú kategoricky proti akýmkoľvek ústupkom. Vyplýva to z decembrového prieskumu Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu (KIIS). Zatiaľ čo v októbri bolo územné ústupky pripravené urobiť 32 percent účastníkov prieskumu, v decembri sa tak vyjadrilo 38 percent opýtaných. Naopak, za žiadnych okolností by sa v októbri územia nevzdalo 58 percent opýtaných Ukrajincov, zatiaľ čo ku koncu roka ich bolo 51 percent.

Respondenti odpovedali na otázku, s ktorým z dvoch výrokov ohľadom možných kompromisov k dosiahnutiu mieru s Ruskom vo väčšej miere súhlasí. Jeden pripúšťal vzdanie sa niektorých ukrajinských území v záujme čo najrýchlejšieho dosiahnutia mieru a zachovania nezávislosti Ukrajiny; druhý územné ústupky úplne odmietal, aj keby vojna trvala dlhšie a bolo v ohrození zachovanie nezávislosti krajiny. KIIS zdôraznil, že prvé vyhlásenie neznamená súhlas s uznaním určitého ukrajinského územia za ruské. „A v žiadnom prípade nie je prvý výrok totožný s ‚mierom za akýchkoľvek podmienok‘ alebo pripravenosti na kapituláciu,“ poznamenal inštitút.

Uvedené vyhlásenie podľa neho zisťuje, do akej miery sú Ukrajinci všeobecne pripravení diskutovať o možných parametroch mieru v kontexte územnej kontroly. „Zatiaľ čo od mája do začiatku októbra 2024 sa situácia fakticky nezmenila, tak medzi októbrom a decembrom vzrástol podiel tých, ktorí sú všeobecne pripravení k určitým územným ústupkom, a to z 32 na 38 percent,“ konštatoval KIIS. Zároveň sa znížil podiel tých, ktorí sú kategoricky proti akýmkoľvek ústupkom z 58 na 51 percent.

Z grafu KIIS vyplýva, že v období od mája 2022 do mája 2023 bola situácia pomerne stála: osem až desať percent opýtaných Ukrajincov vtedy bolo ochotných urobiť územné ústupky, 82 až 87 percent nie, zvyšné percentá v radoch jednotiek nevedeli.

Od predvlaňajšieho mája postupne narastal podiel tých, ktorí by boli ochotní spraviť teritoriálne ústupky: v októbri 2023 sa tak vyjadrilo 14 percent opýtaných, v decembri 2023 tak urobilo 19 percent účastníkov sondáže, vo februári minulého roka 26 percent respondentov a v máji 32 percent. Zároveň sa zmenšoval počet tých, ktorí boli úplne proti územným ústupkom: predvlani v októbri to bolo 80 percent opýtaných, v decembri toho istého roku 74 percent, vlani vo februári 65 percent a v máji 55 percent.

Rusko začalo rozsiahlu inváziu do krajiny 24. februára 2022. Ukrajinci nápor nepriateľských vojsk čiastočne odrazili a niektoré svoje územia dobyli späť. Moskva však okupuje rozsiahlu časť ukrajinského územia a v poslednom čase invázne sily na Ukrajine podľa médií postupujú najrýchlejšie od prvých týždňov invázie. Panuje tiež neistota ohľadom ďalšej podpory Spojených štátov po blížiacom sa nástupe do úradu zvoleného prezidenta Donalda Trumpa.

„Napriek mimoriadne ťažkému roku a takmer trojročnej invázii Ukrajinci naďalej preukazujú vysokú odolnosť,“ uviedol šéf Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu Anton Hrušeckyj. Ukrajinci si podľa neho uvedomujú, že vojna s Ruskom je existenčná a Rusko „usiluje o zničenie Ukrajiny a Ukrajincov ako národa“. „Ukrajinci zároveň vysielajú dôležitý signál vojenskému a politickému vedeniu aj našim západným partnerom… Sme pripravení prejaviť pragmatický postoj a diskutovať o možných, dokonca aj zložitých variantoch vývoja udalostí,“ uviedol Hrušeckyj a dodal, že Ukrajinci chcú mier, ale nechcú ho za akýchkoľvek podmienok. Prioritou sú teraz pre nich bezpečnostné záruky, ktoré znemožnia ďalšiu prípadnú ruskú agresiu.

X X X

 Budúci americký prezident Donald Trump by mohol byť rozhodujúci pre výsledok ruskej vojny proti Ukrajine, je schopný ruského prezidenta Vladimira Putina zastaviť. Vo vysielaní ukrajinských televízií to vo štvrtok povedal prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Republikán Trump sa do Bieleho domu vráti 20. januára a v súčasnosti panuje neistota ohľadom ďalšej americkej pomoci Kyjevu pod jeho vedením krajiny.

„Trump môže byť rozhodujúci,“ povedal Zelenskyj podľa serveru Ukrajinska pravda. „Je schopný zastaviť Putina, lepšie povedané: pomôcť nám zastaviť Putina,“ dodal ukrajinský prezident. Vzhľadom na nepredvídateľnosť budúceho amerického prezidenta ten ukrajinský uviedol, že by bol rád, keby sa táto vlastnosť týkala predovšetkým Ruska. „Myslím, že naozaj chce vojnu ukončiť,“ povedal Zelenskyj.

Trump vo volebnej kampani uvádzal, že vojnu na Ukrajine rýchlo ukončí. Spochybňoval tiež výšku americkej pomoci Kyjevu a naznačoval, že by európski spojenci mali v tomto ohľade znášať väčšiu finančnú záťaž. Kritickí k americkej pomoci Ukrajine sú aj niektorí Trumpovi republikáni, ktorí budú mať väčšinu v oboch komorách amerického Kongresu.

USA sú pod vedením demokratického prezidenta Joea Bidena jedným z najdôležitejších spojencov Kyjeva v jeho obrane proti ruskej agresii, napadnutú krajinu podporujú napríklad vojenským vybavením, poskytujú jej najväčší diel západnej vojenskej pomoci.

Trumpove výroky ohľadom rýchleho ukončenia vojny vyvolali v Kyjeve obavy z možnosti, že sa bude musieť vzdať ukrajinského územia. Existujú tiež obavy, že by Washington mohol utlmiť životne dôležitú americkú pomoc, podotkla agentúra AFP, podľa ktorej sa teraz Zelenskyj snaží budovať s Trumpom a jeho tímom mosty.

X X X

 Ukrajinská armáda vo štvrtok oznámila, že podnikla presný útok na ruské veliteľské stanovište v obci Marjino v Kurskej oblasti, kam v auguste nečakane vpadli ukrajinské sily a ovládli časti územia. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a DPA. Ukrajinská armáda tvrdí, že prijala všetky potrebné opatrenia, aby pri útoku neboli zasiahnutí civilisti.

Podľa vyjadrenia ruskej armády protivzdušná obrana zneškodnila v Kurskej oblasti štyri ukrajinské rakety. Tamojší gubernátor Alexandr Chinštejn oznámil, že pri útoku bola poškodená výšková obytná budova, škola, lekáreň a obchod v susednej dedine Ivanovskoje.

Ukrajinské sily vpadli do Kurskej oblasti v auguste a naďalej časť územia okupujú. Ruská armáda však tvrdí, že väčšinu strateného územia sa jej podarilo získať späť, píše Reuters.

„Tieto údery narúšajú schopnosť Ruskej federácie vykonávať teroristické útoky proti nevinným ukrajinským civilistom,“ vyhlásila ukrajinská armáda na sieti Telegram. Zverejnila tiež video, ktoré podľa nej zachytáva poškodenie ruskej základne v Ivanovskom.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jeho protivzdušná obrana neskôr v priebehu toho istého dňa zneškodnila niekoľko dronov na svojom území v blízkosti ukrajinských hraníc. Dva drony zneškodnila nad Belgorodskou a Brianskou oblasťou, jeden nad Kurskou oblasťou. Gubernátor Oriolskej oblasti Andrej Klyčkov uviedol, že nad oblasťou ruské sily zneškodnili štyri ukrajinské drony, píše Reuters.

Putinova invázia na Ukrajinu otvorila dvere ruských väzníc. Aký je záujem odsúdených vymeniť väzenskú rovnošatu za vojenskú uniformu?

  X X X

 Zvýšené ukrajinské útočné schopnosti v Čiernom mori podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) s najväčšou pravdepodobnosťou ohrozia ruskú kontrolu nad okupovaným Krymom. O najnovšej správe ISW informuje Ukrajinská pravda.

ISW poukazuje na to, že ukrajinský námorný dron Magura V5 v posledný deň uplynulého roka raketami zničil dva ruské vrtuľníky Mi-8 nad Čiernym morom a jeden poškodil. Pôvodne ukrajinské obranné spravodajstvo informovalo, že útok námorného dronu zničil iba jeden vrtuľník a poškodil ďalší.

Podľa ruského vojenského blogera ruské vojnové lode hľadajú útočisko v zálivoch a prístavoch, aby sa vyhli ukrajinským námorným útokom. Bloger dodal, že ruské sily by mohli odraziť ukrajinské námorné drony vybavené raketami len s pomocou stíhacích lietadiel.

X X X

 Najmenej jednu obeť si v noci na piatok vyžiadal v Kyjevskej oblasti obklopujúcej ukrajinskú metropolu nálet ruských dronov. Medzi štyrmi zranenými sú dve ženy a 16-ročný mladík, uviedol šéf oblastnej správy Mykola Kalašnyk. Podľa záchranárov zahynul 25-ročný vodič kamióna. Ukrajinská obrana v noci zostrelila nad deviatimi regiónmi 60 z 93 ruských dronov, ďalších 26 bezpilotných lietadiel sa zrútilo bez toho, aby spôsobili škody, uviedlo ukrajinské letectvo.

Ruská protivzdušná obrana zničila nad šiestimi regiónmi 22 ukrajinských dronov, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Pri nálete na dedinu Jasnyja Zori v Belgorodskej oblasti utrpel vážne zranenia miestny obyvateľ, ktorého sanitka previezla do nemocnice v Belgorode, informoval gubernátor Vjačeslav Gladkov.

Pri nálete ruských dronov na Kyjev vypukol požiar, ktorý už hasiči uhasili, uviedol nový šéf vojenskej správy metropoly Tymur Tkačenko. Terčom ruského bombardovania sa stalo aj mesto Sumy na severovýchode Ukrajiny. Regionálna vojenská správa zverejnila video, ktoré zachytáva poškodený dom. Nálet si podľa predbežných údajov nevyžiadal obete, počet zranených úrady nespresnili.

Ukrajina sa už 34 mesiacov bráni ruskej vojenskej agresii. Obe strany popierajú, že útočia na civilistov a civilné objekty. OSN medzitým uviedla, že vo vojne, rozpútanej vo februári 2022 na rozkaz ruského prezidenta Vladimira Putina, zahynuli tisíce civilistov, vrátane detí.

X X X

 Poľsko nepozvalo maďarského veľvyslanca na galavečer k začiatku predsedníctva. Szijjártó to označil za úbohé

Nepozvanie predstaviteľov Maďarska na piatkový galavečer vo Varšave pri príležitosti začiatku polročného predsedníctva Poľska v Rade Európskej únie označil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó za „úbohé“ a „detinské“. S odvolaním sa na server 24.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

 Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó počas druhého dňa stretnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO v sídle NATO v Bruseli 4. decembra 2024.

„Pokiaľ ide o rozhodnutie poľského kolegu, ministra zahraničných vecí (Radoslawa Sikorského, pozn. TASR), napadajú mi dve slová: úbohé a detinské,“ cituje server šéfa maďarskej diplomacie.

Poľsko na piatkový galavečer vo varšavskom Veľkom divadle, ktorým slávnostne otvorí svoje polročné predsedníctvo v Rade EÚ, nepozvalo maďarského veľvyslanca vo Varšave Istvána Íjgyártóa , ale ani premiéra Viktora Orbána. Dôvodom je spor súvisiaci s nedávnym rozhodnutím Budapešti udeliť azyl bývalému námestníkovi poľského ministra spravodlivosti Marcinovi Romanowskému, na ktorého v decembri vydali európsky zatykač pre obvinenia z korupcie.

Pellegrini po summite V4: Mier na Ukrajine chceme všetci, aj keď na Slovensku a v Maďarsku hovoríme o tom už dlhšie

 Poľsko prevzalo 1. januára rotujúce šesťmesačné predsedníctvo v Rade EÚ práve od Maďarska, s ktorým sa nezhodovalo vo viacerých otázkach. Poľský premiér Donald Tusk kritizoval Orbána za jeho postoj k vojne na Ukrajine a jeho tzv. proruskú politiku. Orbán zase maďarským médiám hovoril, že Tuskova vláda považuje Maďarov za nepriateľov. Na piatkovom galavečere s príhovorom okrem Tuska vystúpi aj predseda Európskej rady António Costa.

Romanowski bol námestníkom ministra spravodlivosti vo vláde strany Právo a spravodlivosť (PiS) a neskôr poslancom. Obvinený je zo spáchania 11 trestných činov, medzi ktoré patrí aj sprenevera 25 miliónov eur z účelovej rezervy ministerstva pre obete trestných činov a pokus o spreneveru ďalších 13,56 milióna eur.

Sejm ho zbavil poslaneckej imunity, polícia ho zadržala v júli. Z väzby však Romanowského čoskoro prepustili, keďže imunitu mal ešte ako člen Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, ktoré mu ju potom odobralo v októbri. Poľský súd naňho následne vydal európsky zatykač, keďže sa vyhýbal súdnemu konaniu. Maďarsko mu udelilo azyl krátko pred Vianocami.ˇ/agentury/

 X X X

 Povolávacie výzvy pre Ukrajincov v Poľsku sú falošné, tvrdí ukrajinské veľvyslanectvo

 Podľa ukrajinského veľvyslanectva vo Varšave ide o podvod.

V poľských médiách sa objavili výzvy pre ukrajinských mužov žijúcich v Poľsku na nástup do vojenskej služby, píše TASR podľa piatkovej správy agentúry PAP.

„V súvislosti so správami, ktoré sa objavili v médiách o zasielaní takzvaných vojenských povolávacích rozkazov ukrajinským obyvateľom v Poľsku z poľského Úradu pre cudzincov, by sme vás chceli informovať, že tieto správy sú nepravdivé,“ napísalo ukrajinské veľvyslanectvo na Facebooku.

Upresnilo, že Ukrajincom na území Poľska sa neposielali žiadne povolávacie rozkazy či oznámenia o brannej povinnosti. Ukrajinskí občania žijúci v zahraničí sa však môžu dobrovoľne pripojiť k ukrajinskej légii, ktorá sa formuje v Poľsku, dodalo veľvyslanectvo, aktuality.sk

X X X

 Z bytovky, kde býva Fico, ukradli podľa Demokratov motorku. Chránime len premiéra, nie celý objekt, reaguje rezort

Z bytového domu, v ktorom býva predseda vlády Robert Fico (Smer), niekto medzi sviatkami ukradol motorku v hodnote niekoľko tisíc eur. Upozornila na to strana Demokrati, podľa ktorej je Policajný zbor na kolenách.

 „Ako sa majú cítiť ľudia, keď objekt, v ktorom býva predseda vlády, je vykradnutý? Sú tam kamery, sú tam brány, a navyše, podľa našich informácií, bola motorka zabezpečená reťazou o betón. Kde boli policajné hliadky, Úrad na ochranu ústavných činiteľov? Keby bol premiér doma, ukradnú aj jeho?“ vyhlásil podpredseda strany Juraj Šeliga.

 Šeliga podotkol, že premiérova bytovka by mala byť najstráženejšia budova na Slovensku. „A veselo sa tam kradne? Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) opäť zlyhal. Stráži vôbec niekto dom predsedu vlády? Veď ho pred pár mesiacmi postrelili,“ doplnil Šeliga a spresnil, že ku krádeži malo dôjsť, keď premiér údajne nebol na území SR.

Demokrati vyzvali vládnu koalíciu na čele s ministrom vnútra, aby riešili situáciu v policajnom zbore, ktorý je pod vedením Šutaja Eštoka doslova na kolenách. „Vzhľadom na stúpajúcu kriminalitu, žiadame preventívne opatrenia, ako aj komunikačnú kampaň, ktorá by dala návod ľudom, ako ochrániť svoje zdravie a majetok, ktoré sú pre rekordne nízky počet policajtov ohrozené,“ uviedli Demokrati.

Premiér by sa mal podľa Šeligu namiesto neustáleho riešenia celosvetového mieru vrátiť na Slovensko a sústrediť sa na domáce problémy. „Tento prípad je, obavám sa, však ďalším dôkazom toho, že občania sa musia o seba postarať sami, pretože, ak sa nevie polícia postarať o premiéra, a to vinou ministra vnútra, ako k tomu prídu bežní ľudia?” uzavrel Šeliga a vyzval občanov, aby nepodceňovali aktuálnu bezpečnostnú situáciu a riadne si zabezpečili svoj majetok. Súčasne požiadal vedenie rezortu vnútra a Policajného zboru, aby pristúpili k preventívnym opatreniam a ku komunikačnej kampani v prospech ochrany majetku a zdravia ľudí.

Ministerstvo vnútra SR zareagovalo, že Demokrati šíria klamstvá a hoaxy. „Ide len o ďalšie šírenie klamstiev a hoaxov zo strany skrachovaných bývalých politikov zo strany takzvaných Demokratov, ktorí sa zúfalo snažia zaujať médiá vyfabulovanými nezmyslami,“ vyhlásilo ministerstvo a vysvetlilo, že Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií (ÚOÚČ) zabezpečuje ochranu samotného premiéra a jeho bytu, nie celého objektu. „Navyše, v čase incidentu predseda vlády nebol prítomný na tomto mieste, čiže nedošlo k žiadnemu pochybeniu zo strany ÚOÚČ,“ uviedol rezort vnútra a doplnil, že aj tento incident potvrdzuje snahu rezortu o zabezpečenie nehnuteľností pre troch najvyšších ústavných činiteľov, ktoré budú chránené 24 hodín denne./agentury/

X X X

 Herečka Petra Hřebíčková: Som tak trochu chlap. V novom filme s Jiřím Langmajerom dostala aj pozvanie na orgie

S Petrou Hřebíčkovou sme sa stretli tesne pred koncom minulého roka, keď do Bratislavy prišla predstaviť svoju najnovšiu komédiu V dobrom aj v zlom. Režírovala ju Marta Ferencová, tvorkyňa filmov Všetko alebo nič či Príliš osobná známosť. Tento film je však oveľa hlbší a aj humornejší. Hřebíčková v ňom hrá spolu s Jiřím Langmajerom manželský pár v kríze, ktorý sa stretne s vášnivými susedmi v podaní Táne Pauhofovej a Martina Hofmanna. Hoci príde aj k pozvaniu na orgie, nebojte sa, lascívnosti nehrozia, diváci na premiére sa kráľovsky zabávali. Petra v rozhovore priznáva, že až teraz skutočne dobre spoznala kolegu Jiřího Langmajera, ktorý vo filme hrá jej suchopárneho manžela Evžena.

 Česká herečka Petra Hřebíčková:

X Za posledný rok ste stihli nakrútiť štyri komédie…

Štyri?

Áno – Franta mimozemšťan, Matka na úteku, Sladký život a aktuálnu novinku V dobrom aj v zlom.

X Ach, to bolo všetko v jeden rok?

Ja odmalička rátam veci podľa divadelných či filmových sezón…

X Chcela som sa opýtať, čo bolo najlepšie a či sa vám všetky tie filmy aj nepletú.

Nie, keď ste spomínali napríklad Frantu mimozemšťana, tam som mala len štyri dni nakrúcania. Tie roly sú iné. Najväčšiu plochu a najviac textu som mala práve ako Anna v komédii V dobrom aj v zlom, to bolo pre mňa najnáročnejšie nakrúcanie, ale aj najväčšia srdcovka.

X Netúžite niekedy aj po dráme? Často vás vidíme práve v romantických komédiách.

Určite áno, ale našťastie ma raz za čas obsadzuje aj Honza Hřebejk, ktorý mi dáva roly v celkom inom žánri. Teraz sme točili komediálnu rodinnú ságu – volá sa Pád domu Kollerů, napísala to Natálie Kocáb a bola to tiež veľmi krásna práca, takže som mala uplynulý rok pracovne úžasný. Nebolo to úplne jednoduché ani zadarmo, ale som za to vďačná, lebo za týmito vecami si naozaj môžem stáť.

X V súkromí sa cítite skôr ako komička či dramatická postava?

Neviem, dlho som o sebe hovorila ako o divadelnej herečke. Ten názor som však veľmi rýchlo zmenila po tom, ako som vlani po dlhých 10 rokoch skúšala divadlo. To, že som dlho iba natáčala, ma poznamenalo a na divadelné dosky som si musela znova zvyknúť. Bola to opäť komédia, kde som sa mohla vyšantiť, ale po dráme sa mi trochu cnie. Mám však veľmi rada humor, baví ma, podstatná je pre mňa téma, či ma baví postava, či je vierohodná a či je dobre napísaný scenár a dobrý tím. Aký je žáner či postava, či túžim po úlohe – to nie je také dôležité. Z vlastnej skúsenosti viem, že svoje zásadné veci som si nevysnívala. Priali tomu hviezdy a vznikli diela, ktoré sa stali mojimi srdcovými záležitosťami.

X Aký film to bol napríklad?

Filmov mám viac, prvú zásadnú rolu, hoci menšiu, som mala vo filme Obsluhoval som anglického kráľa – tam som sa stretla s režisérom Jiřím Menzlom. Muži v naději od režiséra Vejdělka boli tiež dôležití a všetky veci, čo som nakrúcala s Honzom Hřebejkom, boli pre mňa veľmi príjemné. Mali pekné scenáre, postavám som rozumela, pôsobili reálne. Napríklad Štěstí je krásná věc bola až crazy komédia, scenár bol až povrchný, ale veľmi ma to bavilo, podobne ako neskôr komédia Petra Kolečka Přes prsty a teraz najnovšie film V dobrom aj zlom.

Jiří Langmajer: Zvodca žien aj národný buditeľ v seriáli Dcera národa

 X Aj tu budete znova hrať s Jiřím Langmajerom, s ktorým ste sa stretli už v niekoľkých filmoch. Je výhoda, keď kolegu herca už poznáte?

Je, ale priznám sa, že Jirku som poriadne spoznala až teraz. Síce sa stretávame už asi desať rokov, ale pri filme je to možno päť či desať natáčacích dní a potom sa možno dva roky nevidíte. Ale komédia V dobrom aj v zlom má naozaj až divadelný scenár, je tam množstvo dialógov a ani na minútu sme neopustili pľac. Sme tam od začiatku do konca, hráme spolu pár.

Bola to veľmi intenzívna práca, toľko textu a situácií sme mali spolu, že až teraz som si uvedomila, aký je Jirka Langmajer profesionál a ako drie, ako je maximálne pripravený. Aj keď hrá niekoľko predstavení mesačne, zdá sa, že vôbec neodpočíva, žije tým. Vždy sa do filmu vrhá na 150 percent a zdalo sa mi, že v tomto filme je trošku iný. Veľmi ma prekvapoval a bavil. Pri tomto filmovaní sme si vybudovali silnejší vzťah, lebo sme spolu strávili tri intenzívne týždne.

 X Nedávno som s Jiřím Langmajerom robila rozhovor o jeho dobrodružnej komédii Poklad. Rozprával aj o tom, ako už počas nakrúcania na Bali študoval ďalšiu rolu v seriáli Dcéra národa. Aj vy máte tak málo času, že počas účinkovania v jednom projekte sa už sústreďujete na ďalší?

Teraz ma najviac zamestnáva to, že som matka troch malých detí. Je ťažké skĺbiť všetko. Radšej si naplánujem dva mesiace veľmi intenzívnej práce, ale potom musím mať dva mesiace úplne voľno. Pre moju povahu je veľmi náročné robiť viac vecí naraz, v tom som trochu chlap. S deťmi sa nedá plánovať. Keď som nemala deti, pracovala som oveľa viac.

X Nezdá sa mi, že by ste pracovali málo.

No, pretože som bola v divadelnom angažmáne, málokto vidí, že máte v sobotu premiéru a v nedeľu už hráte niečo iné. Teraz som po desiatich rokoch znovu skúšala divadlo s Jirkom Langmajerom. V komornom Kalichu hráme v hre Petra Quiltera V záveji. Krásna vec. Ale aby som sa vrátila k vašej otázke, deti na vás stále hovoria a profesia herca si vyžaduje veľkú domácu prípravu. Nemôžem sa učiť, keď odo mňa deti niečo potrebujú. Takže sa učím od desiatej do dvanástej či jednej v noci.

 X Koľko majú vaše deti rokov?

Tri, sedem a deväť. Najmladšia Mariánka je sestra dvoch chlapcov, nebolo na ňu toľko času, takže je neuveriteľne samostatná. S ňou to nie je náročné, niekedy sa dokonca ona stará o bratov. Teraz si užívam, ako deti robia pokroky, som s nimi rada doma. Teším sa, že od októbra som na deti mala viac času, lebo práce bolo menej.

X V traileri k novinke V dobrom aj v zlom hovorí Táňa Pauhofová: Nie je nič horšie ako nuda a stereotyp. Súhlasíte? Alebo je niekedy fajn mať chvíľu nudy a stereotypu?

Niekedy sa nude teším (smeje sa), záleží na životnom období. Vo filme ide o dva páry bez detí (teda my máme už dcéru v puberte) a je naozaj dosť rozdiel, či ľudia majú alebo nemajú deti, to je celkom iný život. Takže v partnerskom vzťahu by sme na tom asi mohli zapracovať, ale s mužom máme šťastie, že sme obaja veľmi rodinné typy a deti nás napĺňajú. Navzájom si dávame slobodu, aj pokiaľ ide o prácu, muž ma neusmerňuje, aby som nepracovala a aj ja ho veľmi podporujem. Kto má práve čas, je s deťmi. My máme doma tak trochu striedavú starostlivosť, aj keď v jednej domácnosti (smeje sa).

X Keď práve nakrúcate, muž zvláda tri deti?

Úplne sám to skvele zvláda, pri prvom dieťati sme ešte boli úzkostnejší, možno on aj viac než ja. Ale možno by so mnou polemizoval. Odkedy sa narodila Mariánka, je z neho naozaj skúsený otec, ktorý mnohé veci zvláda ešte lepšie ako ja, najmä pokiaľ ide o včasné príchody. Nemusí byť navarené, ale všetko zvláda sám. Keď ale prídem domov, zavrie sa a robí svoju prácu.

 X Aj Martin Hofmann má v traileri pekný výrok: Páči sa mi stratiť sebakontrolu, občas je to celkom potrebné. Aj vy ju niekedy strácate?

Páčilo by sa mi to.

X Takže sa to nedeje?

Asi niekedy hej, ale skôr doma. Keď som v prostredí ľudí, ktorých nepoznám, tam mám veľkú sebakontrolu, aj v práci som veľmi sebakritická. Viem, že ide skôr o osobný život, ale dialo sa mi to v práci. Bola som zvyknutá byť v divadelnom angažmáne, mala som šťastie na skvelých kolegov a krásne roly, ale upokojila som sa asi až po roku. Získala som sebavedomie a pocit, že som tam doma a nikto ma nehodnotí. To je pre mňa dôležité. Je pre mňa ťažké byť na voľnej nohe, aj vo filmoch je vždy nový kolektív, mne vždy chvíľu trvá, kým si na to zvyknem. Takže stratiť sebakontrolu je určite skvelá vec.

X Keď hovoríme o sebakritike, vraj aj na vlastné filmy sa pozeráte až po roku či dvoch. V dobrom a zlom si pozriete kedy?

Vidím tie filmy, ale nie som schopná ich hodnotiť, neverím vlastnému úsudku. Očami nepoznamenaného diváka som schopná sa na film naozaj pozrieť až po roku či dvoch.

X Čítala som vaše vyjadrenie, že trailer filmu vypichol skôr lascívne výroky, no podľa vás má film väčšiu hĺbku. Takže ako nalákate divákov, aby sa nezľakli, že film bude hlavne o skupinovom sexe? Kto by mal film vidieť?

Samozrejme by ho mali vidieť všetci, pretože vzťahy sa týkajú všetkých, aj tých, čo dlhodobý vzťah práve nemajú. Náš film je o situácii, keď je vo vzťahu už len stereotyp, vzťah vyhorel a zrazu príde iný pár, ktorý začne klásť otázky. Vlastne napadá druhý pár a núti ho odpovedať na otázky, ktoré by si sami nikdy nepoložili. Je to aj o vzťahovej terapii, ľudia si môžu uvedomiť, či na seba žiarlia.

Je to film o tom, aby sme si vážili vzťah, čo máme a uvedomili si, či nám stojí za to ho udržať. Ide o komunikáciu. Mne ako Anne s manželom Evženom totiž chýba práve komunikácia a druhý pár v podaní Táne Pauhofovej a Martina Hofmanna nás rozhovorí, čo je veľmi zaujímavé. Vznikne pri tom množstvo peripetií a zaujímavých situácií./agentury/

X X X

 My nie sme ruská handra, odkázali premiérovi Ficovi tisícky ľudí

 Kroky predsedu vlády, ktoré sa v posledných týždňoch zásadne dotýkajú zahraničnej politiky Slovenska, vyhnali občanov opäť do ulíc.

Slovensko pozor, okupácia začala, aj to bolo jedno z hesiel organizátorov protestu, ktorý v piatok vytiahol do ulíc niekoľko tisíc ľudí. Napriek mrazivému počasiu v hlavnom meste prišli prejaviť svoju nevôľu s krokmi predsedu vlády Roberta Fica, ktoré sa týkajú najmä zahraničnej politiky.

Približne 4-tisíc občanov si od organizátorov prevzalo grafiky od akademického maliara Rudolfa Sikoru. Zatiaľ čo na jednej strane bola „vlastizrada“ na strane druhej bolo heslo „my sme Európa“.

Počas protestu účastníci mávali nielen vlajkou Slovenskej republiky, ale aj vlajkou Európskej únie. Svoj priestor dostala aj európska hymna, pričom organizátori akcentovali, že táto hymna je aj naša.

 Aj my sme Európa

Jedna z organizátoriek – Viera Dubačová počas príhovoru hovorila o dôležitosti Slovenska v Európe. „Aj my sme Európa“, vykríkla, čo vyvolalo nadšené skandovanie prítomného davu. „Rusko je vojnový štát,“ vykríkla Slovenka pôsobiaca na Ukrajine.

Maliar Sikora zase zdôrazňoval, že je nevyhnutné, aby sa občiansky sektor spojil s opozíciou. „Nie je to o politizovaní,“ zdôraznil s tým, že je kľúčové, aby sa spojili aj občianske združenia a aktivisti. „Prosím vás opoziční politici, dajte sa rozumne dokopy,“ akcentoval s tým, že je nevyhnutné spojiť sa proti zlu.

 Lucia Štasselová spomínala na okupáciu v roku 1968 a prenasledovanie jej rodiny. „Nedovolím, aby táto krajina upadla pod ruský politický vplyv. Je to nekonečná drzosť nášho premiéra,“ vykríkla Štasselová s tým, že ruský svet roznáša skazu po celom svete.

„My nie sme ruská handra,“ odkázali rečníci vláde Roberta Fica s tým, že Slovensko chce odovzdať do rúk Ruska. „My nie sme Rusko,“ skandovali organizátori aj s davom.

Zhromaždenie ukončila hymna Slovenskej republiky – v starej verzii z roku 1993, aktuality.sk

 X X X

 Rusko odmieta stále členstvo Nemecka a Japonska v Bezpečnostnej rade OSN

 V piatok to v rozhovore pre ruskú štátnu televíziu vyhlásil ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia.

Rusko kategoricky odmieta stále členstvo Nemecka a Japonska v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN). Členstvo oboch krajín v BR OSN podporujú Spojené štáty. TASR informuje podľa agentúry DPA.

Ak v budúcnosti dôjde k reforme BR OSN, niektoré krajiny sa podľa Nebenziu nikdy nestanú jej stálymi členmi aj keby sa o to usilovali. „Hovoríme najmä o Nemecku a Japonsku,“ vyhlásil.

V júli minulého roka sa k ašpirácii Japonska a Nemecka vyjadrila hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová a označila ich za úplne neopodstatnené. Rusko podľa nej namiesto nich podporuje kandidatúru rozvojových štátov z Afriky, Južnej Ameriky a Ázie.

 Diskusie o reforme BR OSN trvajú už niekoľko rokov. O stále členstvo má okrem Nemecka a Japonska dlhodobo záujem aj India, Brazília a africké štáty.

DPA pripomína, že Rusko sa v minulosti považovalo za možného podporovateľa reformy BR OSN. Napätie medzi Moskvou a Západom sa však významne zvýšilo po invázii Ruska na Ukrajinu, aktuality.sk

X X X

 V ŠtB z neho robili idiota, špehoval ho spoluhráč zo Slovana. Nad návratom do ČSSR som nepremýšľal, vraví legenda

Odišiel za životným snom a neobzeral sa. Legendárny hokejista Václav Nedomanský sa vrátil k emigrácii v roku 1974.

 Václav Nedomanský:

Niekdajší reprezentant ČSSR a opora bratislavského Slovana zareagovala na volanie zo zámoria a rozhodla sa ísť za lepším – do NHL. Na rodnú zem nemyslel.

„Nie, ja som na Československo a tamojšie pomery vôbec neriešil. Bolo mi to jedno. Odchádzal som s tým, že sa už nikdy nevrátim.

Nemal som ľútostivé pocity, skôr u mňa prevládalo sklamanie zo správania sa z niektorých ľudí. Ako sa ku mne správali a mnohí na mňa aj donášali.

Veď v roku 1971 sledovala Štátna bezpečnosť každý môj krok,“ povedal Nedomanský pre idnes.cz.

 Je to presne 50 rokov, čo s vtedajšou manželkou a synom trávili prvé Vianoce a nový rok v Kanade ako emigrant.

„Chcel som tam hrať najlepší hokej a vyštudovať vysokú školu. Nič viac ma nezaujímalo. Nerobil som podfuky a nikomu som neliezol do zadku.

S reprezentáciou som jazdil do zámoria od roku 1963 a všímali si ma tam. O dva roky neskôr, keď som hral za Slovan, prišiel za mnou kanadský novinár.

Odkázal mi, že mi New York Rangers ponúka zmluvu. Komu by som o tom hovoril? Veď z nás robili idiotov, keď sme hrali niekde na zápase s národným tímom.

Organizovali nejaké schôdzky, aby sa nikto nemohol vzdialiť na niekoľko hodín a s niekým rokovať. Stále nás strážili,“ pokračoval Nedomanský.

Roky neskôr ukázali, že na dnes už 80-ročného útočník Detroitu Red Wings, St. Louis Blues či New York Rangers donášal spoluhráč zo Slovana Ján Starší.

„Ani po rokoch sa k tomu nechcem detailne vyjadrovať. Na streche Ekonomickej vysokej školy v Bratislave bol nainštalovaný prístroj, ktorý tajne monitoroval rozhovory ôsob, o ktoré sa režim zaujímal.

Keď sme sa to so ženou dozvedeli, hovorili sme si dôležité veci hovorili na prechádzke alebo pri záchode, cez ktorý to nebolo počuť.

„A keď som prestúpil z Hodonína do Slovana, Starší sa ma ako skúsený spoluhráč ujal. Pozval ma aj k sebe domov. So ženou sa ku mne správali dobre a ja ako mladík som im bol vďačný.

Zrejme potom ho tamojší systém zomlel a spolupracoval s tajnou službou,“ uzavrel Nedomanský./agentury/

X X X

 Ceny nafty a benzínov pôjdu začiatkom roka mierne nahor

 Vplyv na to bude mať nielen cena ropy, ale aj novoročný nárast DPH.

Ceny pohonných látok sa v 52. týždni mierne znížili alebo stagnovali. Ceny nafty poklesli o 0,003 eura za liter, teda o 0,2 % na úroveň 1,474 eura/l. Ceny 95-oktánového benzínu sa oproti minulému týždňu nezmenili a zostali na úrovni 1,524 eura/l. Začiatkom roka by ceny pohonných látok mali vzrásť približne o 2,5 % v dôsledku rastúcich cien ropy a zvýšenia dane z pridanej hodnoty, uviedol v piatok analytik XTB Marek Nemky.

„Ceny ropy postupne rastú. Za uplynulý týždeň vzrástli o 1,68 %, pričom cena ropy Brent prekročila hranicu 75 dolárov za barel a aktuálne sa nachádza na úrovni 75,51 dolára, čo predstavuje ďalší nárast o 1,8 % oproti koncu predchádzajúceho týždňa,“ upozornil Nemky.

Rast je podľa neho podporený najmä očakávaniami zvýšeného dopytu v Číne po možných vládnych stimuloch do ekonomiky. Na druhej strane však Spojené štáty pokračujú vo zvyšovaní produkcie ropy, ktorá v októbri 2024 dosiahla historické maximum 13,46 milióna barelov denne.

Veľkoobchodné ceny pohonných látok kopírujú vývoj cien ropy, čo znamená, že rast cien sa pravdepodobne prejaví aj na čerpacích staniciach. Dlhodobé predpovede na ropnom trhu podľa analytika naznačujú, že v roku 2025 by mohol nastať prebytok ponuky, čo by malo brániť výraznému rastu cien. Napriek tomu budú ceny pohonných látok v roku 2025 ovplyvňované aj nepredvídateľnými udalosťami, ktoré môžu zmeniť aktuálne očakávania, aktuality.sk

X X X

 Moldavské Podnestersko nariadilo kontrolované prerušenia dodávok elektriny

 Reaguje na zastavenie dodávok ruského plynu pre finančné spory medzi Moskvou a Kišiňovom.

Vláda v separatistickom moldavskom regióne Podnestersko v piatok nariadila kontrolované prerušovanie dodávok elektriny. TASR informuje podľa správy agentúry AFP.

„V Podnestersku dnes, 3. januára dôjde ku kontrolovanému prerušeniu dodávok elektrickej energie. Dôvodom je, že obyvatelia republiky v súčasnosti spotrebúvajú viac elektrickej energie, ako vyrába energetická sústava,“ uviedlo podnesterské ministerstvo hospodárstva na sociálnej sieti Telegram. Výpadok sa bude týkať aj časti metropoly Tiraspol.

Proruský prezident separatistického regiónu Vadim Krasnoselskij vyhlásil, že odstávky sú nevyhnutné, keďže tlak na elektrickú sieť je príliš vysoký. „Zaťaženie bude naďalej rásť. Kontrolovaným výpadkom dodávok elektrickej energie sa nedá vyhnúť,“ povedal.

Rusko v stredu prerušilo dodávku plynu pre finančný spor s moldavskou vládou v Kišiňove. V ten istý deň Ukrajina ukončila dohodu o tranzite plynu s ruským Gazprom. Podľa Gazpromu Moldavsko dlhuje takmer 709 miliónov dolárov za dodávky plynu z minulosti. Moldavsko s odvolaním sa na britské a nórske audítorské firmy uznáva iba dlh 8,6 milióna dolárov.

Zvyšná časť Moldavska si zabezpečila dodávky elektriny zo susedného Rumunska. Ruský zemný plyn tam už predtým neprichádzal, pri výrobe elektriny sa však spoliehalo na plynovú elektráreň na území Podnesterska.

V prevažne rusky hovoriacom Podnestersku žije približne 450.000 ľudí a Rusko tam má zhruba 1500 vojakov. Krasnoselskij vo štvrtok oznámil, že viac ako 70.000 domácností nemá plyn na zabezpečenie teplej vody a vykurovanie. Nefunguje ani väčšina priemyselných podnikov, aktuality.sk

 X X X

 Pätnásťročný chlapec prerazil autom plot, nafúkal takmer 2,6 promile

Polícia obvinila 15-ročného chlapca z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. V stredu (1. 1.) neskoro večer šoféroval auto po ulici Dukelských hrdinov v Medzilaborciach. Ako informovala prešovská krajská polícia na sociálnej sieti, pri cúvaní prerazil oplotenie rodinného domu.

 „Po príchode policajnej hliadky bol tento vodič podrobený dychovej skúške a jej výsledok dosiahol hodnotu takmer 2,6 promile,“ doplnila. Škoda, ktorá vznikla poškodením auta a oplotenia, bola vyčíslená na 2 300 eur./agentury/

X X X

 Začína sa nakupovať, Európa sleduje päť zaujímavých mien. Cena mladých slovenských ligistov pekne poskočila

Prvý január predstavuje v bežnom živote štart do nového roka, vo futbalovom by však mohol byť aj dátumom nových nádejí. Že veci sa vo vašom klube konečne pohnú vpred.

 Nino Marcelli dnes údajne stojí päť miliónov eur.

Je to presne ten čas, keď od špekulácií môže dôjsť k reálnym skutkom. Vzduchom začnú lietať už nielen pomyselné milióny a v ktorejkoľvek časti Európy môže vybuchnúť bomba – samozrejme prestupová.

Na futbalovom trhu sa začína mesiac kšeftov. Mužstvá budú nakupovať i predávať. Je tu čas pre futbalových rebelov, ktorí sa vo svojom súčasnom klube necítia najlepšie, ale aj pre hráčov so životnou formou.

Pre tímy, na ktoré „padla deka“ a potrebujú pomôcť, ale aj pre organizácie s majstrovskými chúťkami či záchranárskymi starosťami.

V prvých januárových dňoch sa otvorilo transferové okno vo všetkých veľkých futbalových súťažiach. V Európe, ale aj na Blízkom východe, kde si saudskoarabskí majitelia brúsia zuby na ďalšie veľké posily. Najbližší mesiac – väčšinou do 3. februára – bude z hľadiska ambícií mimoriadne dôležitý.

A týkať sa môže aj slovenských futbalistov. Zákulisné informácie už dlhodobo naznačujú, že pôsobisko by mohli zmeniť Milan Škriniar či brankár Martin Dúbravka. Zaujímavé mená s lukratívnymi cenami však nájdete aj v domácej súťaži.

 Zaujímavý Gyökeres

Tréner Slovana Bratislava Vladimír Weiss st. v minulosti naznačil, že ten, kto chce byť úspešný v nasledujúcom ročníku, musí byť rozvážny už počas zimného prestupového obdobia, ktoré mu predchádza. Futbalový úspech sa „varí“ vopred.

Napriek tomu čísla vravia, že zimné prestupové obdobie v európskom futbale je tradične oveľa mĺkvejšie ako v lete. To, čo vraví Weiss st., je na jednej strane síce pravda, kluby sa však boja miešať so zostavou uprostred sezóny.

Podľa britského denníka The Guardian vlani o tomto čase päť najlepších európskych líg minulo na posily dovedna necelých 400 miliónov libier, pričom najlukratívnejší transfer Vitora Roquea z brazílskeho Athletica Paranaense do Barcelony bol na úrovni 26 miliónov.

Futbaloví analytici spomínané prestupové okno označili za najhoršie v histórii. Veď rok predtým sa rozhádzalo v anglickej Premier League dvakrát toľko ako vlani vo všetkých top ligách dovedna.

Experti sa domnievajú, že za všetko môžu finančné pravidlá fair play. Ak nejaké kluby vraj zvažovali, že ich porušia, tak naťahovačky s Manchestrom City či penalizácie Evertonu a Nottinghamu Forest, ich museli odradiť.

Výsledok je taký, že giganti si už dávajú pozor. Barcelona, Juventus či Bayern Mníchov potrebujú hráčov, ale hľadajú „lacnotu“, prípadne futbalistov len na zapožičanie. Nikto, dokonca už ani Paríž St. Germain, nie je imúnny voči nastaveným pravidlám.

Napriek tomu by túto zimu mohli vzduchom lietať aj zaujímavé cifry. Spomína sa predovšetkým päť prípadných veľkých prestupov. V hre je údajne odchod Marcusa Rashforda z Manchestru United, ktorý by mohol zakotviť v Paríži, v Reale či v Saudskej Arábii, kde ho lákajú na lukratívnu zmluvu.

Na ostrovoch je zasa veľký záujem o Victora Osimhena, kmeňového hráča Neapola. Azda najviac pozornosti na jeseň lákal švédsky gólostroj Viktor Gyökeres, zo Sportingu Lisabon ho chcú vykúpiť obaja „utrápení“ rivali z Manchestru, ale aj Arsenal.

Sťahovať sa možno bude aj španielsky majster Európy Nico Williams z Bilbaa či Angličan Trent Alexander-Arnold z Anfield Road. V oboch prípadoch vraj už giganti zhromažďujú milióny.

 Možný odchod Trenta Alexandra-Arnolda do Realu Madrid je na britských ostrovoch futbalovou témou číslo jeden.

Kam pôjde Škriniar?

Nikoho neprekvapí, ak v januári zmení svoju adresu aj niektorý zo Slovákov. Veľa sa píše o Škriniarovi, ktorý si nedokázal vydobyť miesto v základnej zostave hviezdami nabitého Paríža. Spomína sa Juventus Turín, Bayer Leverkusen, Tottenham, ale trebárs aj turecký Galatasaray.

V prvý januárový deň sa do zástupu záujemcov podľa zahraničných zdrojov pridala aj Borussia Dortmund. Veľa sa špekuluje aj o Dúbravkovi. Paradoxne, deje sa tak v čase, keď sa žilinský rodák po dlhšej dobe vrátil medzi tri žrde Newcastlu a v štyroch stretnutiach si pripísal štyri čisté kontá.

„Som s ním veľmi spokojný. Nemal to ľahké, lebo jeho pozícia je o rytme a sebavedomí. Svojej úlohy sa však zhostil skvele,“ vystrúhal mu medzi sviatkami poklonu tréner Eddie Howe.

Zahraničné zdroje ho pritom už spájali s niektorým zo saudskoarabských klubov. Mimochodom, v tejto krajine už pôsobí aj iný slovenský brankár. Dúbravkov náhradník z reprezentácie Marek Rodák.

Dávid Hancko je dlhodobým predmetom špekulácií. O jeho prestupe sa diskutuje prakticky od jeho veľkolepého príchodu do Feyenoordu Rotterdam. Jednému z najlepších slovenských futbalistov to v Holandsku náramne ide, zaujímali sa oňho Atlético Madrid či Juventus.

 „Pravdou je, že záujem o Dávida je zo strany Juventusu, ale aj iných klubov. Môže si ho však dovoliť len málo európskych tímov,“ uviedol informácie na správnu mieru Hanckov agent Branislav Jašurek pre RTVS.

„Je najlepším hráčom Feyenoordu Rotterdam. Keby ste boli Feyenoord, predali by ste ho? Akú by mali výhodu z toho, keby teraz odišiel? Bojujú o Ligu majstrov, to pre nich znamená 60 miliónov eur,“ doplnil.

Z hráčov, ktorí sú v širšom reprezentačnom kádri, hneď na úvod prestupového obdobia zmenil klub jedine Erik Jirka. V Plzni mu vypršal kontrakt, jeho novým pôsobiskom je odteraz poľský Piast Gliwice.

Marcelli a Strelec

Fanúšikovia si informácie o hráčoch preverujú na celosvetovo známom portáli Transfermarkt. Zaujíma ich predovšetkým odhadovaná cena.

Futbalový agent Milan Bortel vraví, že tá nie je vždy presná, aj keď „ju môžeme brať ako orientačný bod. Kluby si však najprv všetko odsledujú, pozisťujú veci okolo, až potom prichádzajú s ponukou“.

 Podľa neho má na cenu dopad viacero faktorov. Napríklad aj dĺžka zostávajúceho kontraktu, keďže omnoho ľahšie predáte futbalistu, ktorému vyprší zmluva už o rok. „Najpodstatnejšie však je, ako si samotného hráča cení jeho klub,“ podotýka.

Hodnota niektorých slovenských ligistov na Transfermarkte v uplynulých týždňoch zaujímavo poskočila. Trebárs Nino Marcelli zo Slovana ju má dnes na úrovni piatich miliónov eur. Na pomery v našej najvyššej súťaži to je suma nevídaná.

Ovplyvnil ju fakt, že krídelník belasých má stále len devätnásť rokov, hráva v reprezentačnej dvadsaťjednotke a taktiež má už skúsenosti aj z Ligy majstrov.

Na jeseň dal AC Milánu exportný gól, paradoxne tento taliansky klub sa oňho chvíľu predtým usiloval, čo priznal aj generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík ml. Ponuku však odmietol.

Zaujímavo je na tom aj David Strelec. Hráč, ktorý sa na Tehelné pole vrátil na začiatku predchádzajúcej sezóny po nevydarenom talianskom angažmáne, je opäť na vzostupnej trajektórii.

Všetko sa začalo uberať správnym smerom na európskom šampionáte, kde zaujal. Odvtedy sa mu strelecky darí aj v Slovane. Jeho aktuálna hodnota je štyri milióny eur.

 Šikovný útočník si v septembri 2021 vytrucoval prestup do Spezie Calcio za 2,5 milióna eur. Vtedy mal len dvadsať. Slovan si naňho po ročnom hosťovaní uplatnil opciu a podľa Kmotríka ml. to bola najdrahšia investícia klubu v uplynulom období.

O Strelcovej životospráve kolovali všakovaké chýry, jeho otec Milan, v minulosti tiež dobrý ligový útočník, nám na jeseň povedal:

„David má svoj cieľ, robí všetko, aby ho dosiahol a časom sa mu to vráti. Možno o rok či dva pôjde ešte ďalej, lebo futbalom žije non-stop. Doma má kryokomoru, spáva v stane, cvičí jógu, toto však nikto nevidí.“

Slovan má v tíme niekoľko viacmiliónových hráčov. Sedemmiestnu cifru s dvojkou na začiatku majú aj Tigran Barseghjan, aktuálne najlepší strelec domácej súťaže, Marko Tolič, Cesar Blackman i brankár Dominik Takáč, ktorého má v portfóliu práve agent Bortel.

Upozorňuje však, že prestup gólmana v zimnom prestupovom období je nepravdepodobný, keďže tímy preferujú na tomto poste stabilitu.

Žilinskí milionári

Žilina má dlhodobo povesť klubu, ktorý vychováva nádejných hráčov do kvalitných európskych súťaží. Pravdou však je, že už dlhšie jej nevyšiel lukratívny miliónový prestup.

A hoci sa tento klub riadi filozofiou, že v prípade zaujímavej ponuky je každý nahraditeľný, túto zimu to vyzerá na „prestupový utrum“.

 Zdá sa, že klub má nielen majstrovské ambície, ale futbalistov by si rád ponechal až do domáceho európskeho šampionátu hráčov do 21 rokov. Tam by ich hodnota mohla ešte narásť.

Zaujímavá je však už teraz, keďže traja z kádra ju majú vyššiu ako milión eur – Adrián Kaprálik (1,8 mil. eur), Mário Sauer (1,7) a Yves Erick Bile (milión).

Či vôbec niekto zo slovenskej ligy odíde, je v tejto chvíli ťažké predpovedať, v porovnaní so zahraničím to je však skromné prestupové prostredie. Sparta Praha v lete odmietla 12-miliónovú ponuku za stredného obrancu Martina Vitíka, podľa Bortela to je na slovenské pomery niečo nepredstaviteľné.

Aj to, že by za ligového hráča zo Slovenska niekto ponúkol osemmiestnu sumu. „V našich podmienkach to je sci-fi. Od nás sa celkovo ťažko predávajú hráči do zahraničia,“ dodáva./agentury/

X X X

 Posledné video premiéra Fica je z luxusného vietnamského hotela

 Na jeseň kolovala internetom fotografia premiéra Roberta Fica z Chorvátska, cez zimu si šéf Smeru zvolil za miesto, odkiaľ sa prihovára občanom, Ďaleký východ.

Video, ktoré premiér Robert Fico vo štvrtok zverejnil na sociálnej sieti, je z luxusného hotela Capella Hanoi vo Vietname. Informoval o tom Denník N, ktorému zlaté závesy a starožitný telefón pomohol identifikovať jeden z čitateľov.

Dosiaľ bolo známe, že ešte pred vlaňajšími Vianocami bol Fico v Moskve, kde v Kremli rokoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Odvtedy premiér verejne neinformoval, kde sa nachádza.

 Podľa Denníka N pochádza Ficovo video z apartmánu Grand Opera Madam Butterfly, kde jedna noc s poplatkami a daňou stojí 6203 eur.

Letná aj jesenná dovolenka v Chorvátsku

V lete 2024 dovolenkoval premiér v Chorvátsku aj s priateľkou Katarínou Szalayovou. Nakupoval s ňou v supermarkete na bližšie neupresnenom mieste v Strednej Dalmácii, dokumentovala v tom období zverejnená fotografia.

To, že bol Fico v júli pri Jadrane, naznačovalo aj cvrlikanie cikád, ktoré počuť vo videu, ktoré premiér zverejnil v tom čase, keď sa vyjadroval k aktuálnemu dianiu v parlamente.

Charakteristický zvuk, ktorý vydáva hmyz v južanských krajinách, na Slovensku zvyčajne nepočuť.

Na jeseň zas kolovala internetom ďalšia fotografia Fica a jeho priateľky Szalayovej. Po jej zverejnení priznal, že v Chorvátsku bol.

Na oficiálnej štátnej návšteve vo Vietname bol premiér Fico v októbri 2024. Zhruba rok po tom, ako oznámil verejnosti, že prejavil veľký záujem o návštevu Číny a Vietnamu, aktuality.sk

X X X

 Elon Musk pripravuje rozhovor s vedúcou nemeckej strany AfD

 Hlavnými témami budú sloboda prejavu a predstavy AfD o udržateľnom Nemecku

Spolupredsedníčka strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Alice Weidelová v piatok oznámila, že 9. januára sa bude naživo zhovárať s americkým miliardárom Elonom Muskom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Rozhovor sa uskutoční na Muskovej platforme X 9. januára od 18.00 h SEČ, uviedla politička. „Hlavnými témami budú sloboda prejavu a predstavy AfD o udržateľnom Nemecku,“ povedal Weidelovej hovorca pre agentúry DPA.

O dva dni neskôr sa očakáva, že Weidelovú oficiálne navrhnú za hlavnú kandidátku strany na celoštátnej konferencii AfD pred parlamentnými voľbami 23. februára.

 Weidelovej hovorca uviedol, že Muskov tím a strana AfD sú už niekoľko mesiacov v kontakte, hoci k ich osobnému stretnutiu zatiaľ nedošlo. Hovorca AfD vyvrátil tvrdenia o tom, že by sa Weidelová plánovala zúčastniť na inaugurácii novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa 20. januára vo Washingtone.

Musk už v nedeľňajšom vydaní denníka Die Welt vyjadril podporu AfD, čím vyvolal kontroverziu v krajine, aktuality.sk

X X X

 Dánska kráľovná ako hviezda novoročného banketu! No keď prišla jej švagriná, mnohým napadla jediná otázka: Fakt majú rovnaké šaty?

Patria medzi kráľovské rodiny, ktoré sa pracovným povinnostiam venujú od prvého dňa nového roka. Samozrejme, spojiť sa dá aj príjemné s užitočným.

 Dánsky kráľ Frederik X. a jeho manželka, kráľovná Mary na novoročnom bankete v Kodani.

Dánska kráľovská rodina sa aj tento rok tradične zúčastnila na veľkolepom novoročnom bankete na zámku Amalienborg v Kodani, ktorý členov rodiny v prvý deň nového roka hostí už celé dekády. Magnetom bola – celkom pochopiteľne – ústredná kráľovská dvojica, kráľ Frederik X. a jeho manželka, kráľovná Mary.

 Dáma, ktorá sa stala po korunovácii svojho manžela prvou austrálskou rodáčkou s titulom kráľovnej, zažiarila od prvého momentu. Zamatové šaty kombinované so živôtikom z čipky boli totiž neprehliadnuteľné a veľmi elegantné. Mary ich doplnila veľkolepými šperkmi, čestnými rádmi či reťazou, ale aj celkom výnimočnou korunkou, ktorú doplnili náušnice so smaragdmi v tvare kvapky.

 Princezná Marie a dánsky princ Joachim, mladší brat kráľa Frederika nechýbali na novoročnom bankete.

Slávnostný večer mal však aj príchuť miernej pikantérie a náznaku škandálu. Dôvodom totiž bolo, že popri kráľovnej sa ešte jedna dáma počas večera obliekla do veľmi podobnej róby. Reč je o princeznej Marie, švagrinej kráľa Frederika a kráľovnej Mary, ktorá je manželkou dánskeho princa Joachima.

 Hoci jej model nedisponoval čipkou, šaty zo zamatu vo veľmi podobnom odtieni ako model kráľovnej, mnohých v prvom momente zaskočili. „Vyzerá, akoby sa dohodli,“ komentovali niektorí na internete. Objavili sa však aj pichľavejšie komentáre. „Toto nebude robiť dobrú krv v rodine. Mala si obliecť inú farbu,“ znel jeden z nich.

Medzi hosťami podujatia bol aj korunný princ Christian, ktorý niekoľko mesiacov po skončení stredoškolského štúdia strávil v zahraničí. Po návrate sa zdá, akoby z mesiaca na mesiac dospel a zmužnel. Viac si pozrite v galérii./agentury/

X X X

 Bol som na výslní, ale nespálil som sa, teraz si užívam v chládku. Po nevydarenej olympiáde nám ľudia neverili a to nám pomohlo

Bol prvý slovenský hokejový obranca, ktorý okúsil NHL. Jerguš Bača má aj množstvo titulov a medailí všetkých troch leskov z československých a slovenských súťaží i zo svetových akcií, na čele s nezabudnuteľným zlatom z MS 2002.

 Tréneri slovenskej reprezentácie Jerguš Bača a Vladimír Vůjtek na MS 2012.

Do reprezentačného výberu, ktorý potom v Göteborgu senzačne triumfoval, ho tréner Ján Filc povolal ako 37-ročného. V sobotu 4. januára oslavuje Bača 60-iny ako aktívny tréner.

Narodil sa 4. januára 1965 v Liptovskom Mikuláši. Vyrastal v športovej rodine, ktorá ho podporovala v rozvoji talentu.

V mladosti mal ako vzor svojho brata Laca, s ktorým spoločne prechovávali vzťah k športu, najmä k hokeju.

„Veľký vplyv mala na nás ulica a kamaráti na nej. Športovalo sa skoro všade a športoval skoro každý. Úroveň základnej telesnej výchovy bola vysoká hlavne na základnej škole,“ zdôraznil pre TASR jubilant.

Hokejovú kariéru odštartoval v rodnom Liptovskom Mikuláši, v ktorom pôsobil do roku 1984. Na toto obdobie spomína veľmi rád.

„Ako starší dorastenci sme sa stali majstrami Slovenska a kamarátstva z tohto obdobia trvajú dodnes. Tam som ochutnal aj prvýkrát seniorský hokej v 1. slovenskej národnej hokejovej lige.“

Následne zamieril do Topoľčian na základnú vojenskú službu. Po nej začal študovať na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici a popritom hral za klub Iskra Smrečina.

Po roku prestúpil do Košíc, s ktorými získal v sezóne 1987/1988 československý titul. V nasledujúcom ročníku sa prvýkrát v kariére predstavil aj v reprezentačnom drese a na majstrovstvách sveta pomohol tímu k zisku bronzových medailí. Rovnaký úspech zopakoval aj na MS 1990.

 V tom istom roku si ho vybral klub Hartford Whalers v 7. kole draftu NHL, z celkového 141. miesta. Už v nasledujúcej sezóne absolvoval premiéru v profilige.

Nastúpil na deväť duelov, v ktorých zaznamenal dve asistencie. V 57 zápasoch nižšej súťaže AHL nazbieral 29 bodov.

Počas sezóny 1991/92 zaznamenal Bača len jeden štart v NHL a ďalšie dva ročníky strávil v drese Milwaukee Admirals v IHL.

„Ako prvý obranca zo Slovenska som ochutnal najlepšiu ligu sveta NHL. V tom istom roku sme v AHL so Springfieldom Indians vyhrali Calder cup, čo bolo niečo úžasné,“ vyznal sa pre TASR Bača.

Skúsený hokejista sa potom vrátil na starý kontinent, s výnimkou sezóny 1995/96, keď ešte skúsil šťastie v drese Milwaukee. V Európe hral za švédsky Leksand, český Olomouc, či Revier Löwen Oberhausen v nemeckej DEL.

S Košicami získal extraligový titul v sezóne 1998/99. Posledné obdobie kariéry, ktorú ukončil v roku 2005, strávil v drese materského Mikuláša.

Medzi najkrajšie roky strávené s hokejom radí pôsobenie v Košiciach.

„Nezabudnuteľné sú federálne roky, zisk zlata vo finále so Spartou Praha (1988), či zisk majstrovského titulu vo finále so Slovanom (1999). Krásne časy, nehovoriac o našom prílete do Košíc z Prahy.

Z toho obdobia sú dve krásne druhé miesta v Lige majstrov (PEM), kde nad naše sily bola len CSKA Moskva, čo bola vtedy prakticky ruská reprezentácia. Tento klubový úspech je neoprávnene často opomínaný. Košice sú stále v mojom srdci ako môj druhý domov.“

 Jerguš Bača dnes. Stále fešák, čo poviete?

Jerguš Bača zdôraznil, že obdobie federálneho pôsobenia v národnom mužstve znamenalo pre neho vítanú konfrontáciu s najlepšími na svete, čoho výsledkom boli aj úspešné roky a dve bronzové medaily z MS pred rozpadom federácie.

Aj obdobie zimnej olympiády v Lillehammeri považuje za nezabudnuteľné. „Bolo spojené s veľkým odhodlaním a vášňou niečo dokázať v rámci samostatného slovenského hokeja.“

Objektívne najväčší triumf však Bača zažil v roku 2002, keď si so slovenskou reprezentáciou vybojoval zlaté medaily na svetovom šampionáte. V Göteborgu odohral deväť zápasov a pripísal si jednu asistenciu.

„Vo veku 37 rokov som bol nominovaný na MS 2002 vo Švédsku. Bola to krásna bodka za medzinárodnou scénou. Vychutnal som si ju dokonale.

Vyšlo nám prakticky všetko a ako to už býva, po nevydarenej olympiáde nám mnoho ľudí neverilo, čo nám vlastne pomohlo. Ako aj postupné dopĺňanie mužstva hráčmi z NHL,“ zaspomínal si Bača na rok 2002, keď slovenský hokej najprv na ZOH v Salt Lake City prepadol a o tri mesiace neskôr slávil epochálny triumf.

Sympatické podľa neho bolo, že predstavitelia mesta slovenským hokejistom dovolili využiť priestory námestia, ktoré mali pripravené pre seba, keďže verili v úspech Švédska.

 „Užili sme si všetkých Slovákov a Slovenky, ktorí prišli do Göteborgu. Boli ich tisícky. V Bratislave to bol ošiaľ plný hrdosti, spolupatričnosti a vďaky. Neopakovateľné…,“ vyznal sa pre TASR.

V národnom drese sa Jerguš Bača predstavil aj na ZOH 1994, vo Svetovom pohári v roku 1996, na MS 1997 a MS 1998. Za Slovensko odohral celkovo 75 duelov a strelil päť gólov.

Po ukončení kariéry sa dal na trénerskú dráhu. Pôsobil ako asistent v Liptovskom Mikuláši a Kežmarku, Žiline, Košiciach a Nových Zámkoch, ako aj pri reprezentačnom mužstve, s ktorým bol v roku 2006 na ZOH v Turíne i na MS v Rige a na strieborných MS v Helsinkách 2012.

Vtedy v realizačnom tíme hlavného kormidelníka Vladimíra Vůjteka nahradil Petra Oremusa, ktorý nešiel do Fínska z rodinných dôvodov.

 Neskôr mal Bača na starosti mládežnícky hokej – konkrétne slovenskú hokejovú reprezentáciu do 16, 17 rokov. V súčasnosti pôsobí ako tréner HK Žiar nad Hronom v Tipos Slovenskej hokejovej lige.

„Vždy som robil šport s vášňou a srdcom. Bol som odmenený veľakrát a pochopil som, že keď chcete niečo veľké vyhrať, musíte vedieť prehrať.

Užil som si veľa výslnia, ale nespálil som sa na slnku vďaka faktoru 50, ktorým mi bola moja rodina a pár kamarátov, ktorí vždy stáli pri mne. Ako to už býva, po slnku si rovnako vychutnávam chládok a tieň, ktoré majú tiež svoje čaro,“ konštatoval pre TASR jubilujúci hokejista./agentury/

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.