Vitásková nová prezidentka ČR? Putin vyčetl Západu krvavou a špinavou politiku. Soud zrušil pokutu Klausovi

Vitásková: Jsem pacifistka, nemám ráda násilí, říká Vitásková. Jednání má vést ČR. Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu a kandidátka na prezidentku Alena Vitásková nesouhlasí s finanční podporou Ruskem napadené Ukrajiny.

Mírová jednání by podle ní měla vést Česká republika jako předsednický stát Rady Evropské unie.

Evropská energetická politika jde špatným směrem. Pokud vláda nezasáhne, čeká Česko energetická chudoba a krach firem, uvedla pro CNN Prima News.
Podle Vitáskové by měl mít Hrad spolu se Sněmovnou, Senátem a vládou jednotný názor na zahraniční politiku. S víceméně bezvýhradnou podporou Ukrajiny ze strany české vlády ale nesouhlasí. „Jsem pacifistka, nemám ráda násilí. Přímo bytostně nenávidím války. Celou dobu se snažím, abychom se bavili o mírovém řešení tohoto konfliktu. Jsem zastáncem míru a prosperity národů na celém světě,“ uvedla.

„Čím dřív ten konflikt skončí, tím měně lidských životů bude položeno,“ řekla Vitásková. Po mírových řešeních podle ní také volá například bývalá německá kancléřka Angela Merkelová nebo bývalý americký prezident Donald Trump. Pokud Česko nepovede mírová jednání mezi Ukrajinou a Ruskem, role mediátora by se podle Vitáskové měla zhostit právě Merkelová.

Jjsme předsedající země Evropské unie. Měli jsme spoustu možností taková jednání iniciovat. Nicméně se stále spíše posílají zbraně.“ Válka by podle ní mohla skončit ve prospěch Ukrajiny i bez podpory ostatních států. „Mohou být i takové mírové dohody, které přijmou všechny strany,“ dodala.

Evropská energetická politika jde podle Vitáskové špatným směrem. „Upozorňovala jsem, že se blížíme k energetické chudobě. Minulý rok začaly padat energetické firmy jako obchodníci a ten problém začal narůstat. V té době jsem oslovila skupinu odborníků a již v závěru loňského roku jsme žádali tehdejšího premiéra Babiše a ministra průmyslu a obchodu Havlíčka, aby stát zasáhl,“ uvedla.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček jim ale podle Vitáskové pouze poděkoval za informaci. Po nástupu nové vlády sdělila spolu s odborníky stejné informace i premiéru Petru Fialovi a jeho ministrům. „Informovali jsme, co by se mělo udělat, protože hrozí kromě energetické chudoby občanů i krach firem,“ dodala Vitásková.

„Musíme se dívat, jaká bude cena. Měli bychom zajistit, že se elektrická energie nebude prodávat na burze, ale u nás. ČEZ tak bude zásobovat nejdřív české spotřebitele,“ řekla Vitásková. Zároveň by podle ní měla Česká republika prodávat elektrickou energii Maďarsku, od kterého by pak měla naopak nakupovat plyn.

X X X

Putin vyčetl Západu krvavou a špinavou politiku, dožadoval se rovnoprávnosti

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek opět kritizoval politiku Západu. Prý je krvavá a špinavá, popírá svrchovanost států a národů a snaží se přivlastnit si veškeré zdroje a bohatství lidstva. Západ také obvinil z „podněcování války na Ukrajině“, kterou přitom rozpoutal sám, když na jeho rozkaz vtrhla ruská armáda do sousední země.

Rusko podle Putina pouze brání své právo na existenci. Prezident současně tvrdí, že Západ bude muset přistoupit na rovnoprávný rozhovor o společné budoucnosti v globálních záležitostech. „Čím dříve, tím lépe,“ řekl Putin podle agentury TASS při vystoupení v debatním klubu Valdaj.

Západ na Rusko podle Putina vyvíjí čím dál větší tlak, aby se mu podvolilo a stalo se jeho poslušným nástrojem, nebo jej zničí a smete z politické mapy. To se ale „nikdy nepovede“, zdůraznil. „Dokud existují jaderné zbraně, vždy existuje nebezpečí jejich použití,“ varoval.

Ve světě dle Putina dochází k degradaci světových institucí, k erozi principu kolektivní bezpečnosti a k nahrazování mezinárodního práva západními „pravidly“, které ve skutečnosti podle něj vedou pouze k tomu, aby „globální mocnosti mohly žít bez jakýchkoliv pravidel a všechno jim procházelo“.

„Moc nad světem je to, na co Západ vsadil ve své hře. Tato hra je nebezpečná, odmítá svrchovanost národů, jejich svébytnost a jedinečnost,“ prohlásil Putin. Politiku Západu charakterizoval jako „krvavou a špinavou“. „Odmítá svrchovanost zemí a národů, jejich svébytnost a jedinečnost, nehledí ani v nejmenším na zájmy jiných států,“ poznamenal.Jakákoli kritika Západu je pak označována za „ruku Kremlu“, což je podle diktátora „blábolení“. Putin v projevu také použil výraz „zaslepenost z nadřazenosti“ z někdejší přednášky sovětského a ruského spisovatele Alexandra Solženicyna v Harvardu.

„Nový světový pořádek se musí opírat o zákon a právo, musí být svobodný, svébytný a spravedlivý. Také světová ekonomika a obchod se musí stát spravedlivější a otevřenější,“ řekl Putin. „Jsem přesvědčen, že diktatuře lze čelit jen svobodou rozvoje zemí a národů,“ řekl.

Záhodno by podle ruského prezidenta také bylo přemýšlet o tom, aby struktura OSN, včetně Rady bezpečnosti, lépe vyjadřovala různorodost regionů mnohopolárního světa, včetně rostoucího vlivu Asie, Afriky a Latinské Ameriky.Spojené státy nemají podle Putina světu co nabídnout a americký neoliberální model světového řádu se zmítá v krizi. „To vše bez nadsázky není systémovou, ale dokonce doktrinální krizí neoliberálního modelu amerického světového řádu. Nemají ponětí o vytváření pozitivního vývoje, prostě nemají světu co nabídnout, kromě udržení si své dominance,“ prohlásil Putin.

„Skutečná demokracie v multipolárním světě především předpokládá možnost každého národa, každé společnosti a jakékoli civilizace zvolit si vlastní cestu, svůj vlastní společenský a politický systém. Pokud mají takové právo Spojené státy a země Evropské unie, pak takové právo mají samozřejmě i země Asie, islámské státy, monarchie Perského zálivu a státy jiných kontinentů. Samozřejmě je má i naše země, Rusko, a nikdo nikdy nebude moci diktovat, jakou společnost a na jakých principech bychom měli budovat,“ prohlásil.

O tom, zda si může vybrat i Ukrajina, se nezmínil. Jedině Rusko by podle šéfa Kremlu nicméně mohlo být opravdovým garantem nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny, kterou také Rusko podle Putina vytvořilo.

„Rozšíření Severoatlantické aliance o Ukrajinu bylo pro nás naprosto nepřijatelné, což všichni věděli, ale prostě ignorovali. Úplně ignorovali naše bezpečnostní zájmy,“ prohlásil Putin, jakkoli otázka přijetí Ukrajiny do NATO před invazí nebyla na pořadu dne.

Ukrajina měla jen příslib, že dveře do Aliance zůstávají všem zájemcům otevřené a že žádná země – ani Rusko – nemá právo veta. Podle Putinovy verze však v závěru loňského roku další ruský pokus domluvit se na nerozšiřování NATO selhal a Západ Rusy „prostě poslal kamsi, a to bylo vše“. Ruské zájmy byly ignorovány, zopakoval.

„Historické období nadvlády Západu ve světových záležitostech končí. Jednopolární svět se stává minulostí,“ uvedl Putin a zdůraznil, že Rusko prokázalo svou velikost tím, že dokázalo úspěšně odolat západním sankcím a „zaškrcení“ přístupu ke kriticky důležitým technologiím.

Největší konflikt od války

Šéf Kremlu před osmi měsíci a třemi dny rozpoutal největší konflikt na evropském kontinentu od druhé světové války. Kvůli jeho invazi na Ukrajinu uprchlo ze svých domovů přes sedm milionů lidí, desetitisíce civilistů i vojáků zemřely a ruská armáda napadené zemi nepřinesla nic jiného než zmar. Její vojáci vraždí, mučí, znásilňují, unášejí a okrádají všechny od dětí až po seniory.

Podle Putina jsou nyní ukrajinské ztráty sedmkrát až osmkrát vyšší než ruské. Kyjev nicméně odhaduje, že ukrajinští vojáci zabili skoro 70 tisíc Rusů. „Ztráty místy – hovořím o tom s politováním – tyto ztráty bývají jeden k deseti, jeden k osmi, a to v neprospěch ukrajinských ozbrojených sil. V poslední době je to skoro vždy jeden ku sedmi, jeden ku osmi,“ prohlásil Putin podle agentury TASS.

„Ukrajinské velení lidi vůbec nelituje. Cožpak skuteční vlastenci mohou něco takového dopustit? Jdou přímo touto cestou, klidně a na nic se neohlížejí, nepřemýšlejí,“ dodal. Putin ponechal bez vysvětlení, jak souvisí jeho odhad ukrajinských ztrát s potřebou zmobilizovat 300 tisíc Rusů, poznamenal list Ukrajinska pravda v narážce na Putinem vyhlášenou „částečnou“ mobilizaci.

Pozastavil se také nad tím, že podle šéfa Kremlu Ukrajinci brání „nakradené miliardy“ uschované v západních bankách, a ne svrchovanost a celistvost své země. Diktátora nenapadlo, že by Ukrajinci mohli bránit své rodiny před ruskými okupanty a genocidou. Putin si však myslí, že po Kyjevu chodí tisíce lidí s pochodněmi a svastikami, dodal ukrajinský list.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu minulý měsíc připustil, že na Ukrajině zahynulo 5 937 ruských vojáků, zatímco ukrajinská strana má 61 207 mrtvých. Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko od začátku vpádu na Ukrajinu přišlo už skoro o 70 tisíc zabitých vojáků. Své ztráty ukrajinská strana příliš často nezveřejňuje.

Putin také prohlásil, že Rusko nehodlá zasadit Ukrajině jaderný úder. „Nepotřebujeme to udělat. Nemělo by to žádný smysl, ani politický, ani vojenský,“ řekl. Podle všeho však svou válku prohrává a ukrajinské armádě se od spuštění letní protiofenzivy podařilo nepřítele vytlačit z dobytého území na východě a z části i na jihu Ukrajiny.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek popřel informace, že Putin poslal prostřednictvím prezidenta Guineje-Bissau Umara Sissoce Embalóa vzkaz svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému.

Rusko je podle Peskova připraveno o zajištění svých zájmů jednat, ale Ukrajinci nic takového nechtějí. Putin prý na schůzce s Embalóem mluvil o tom, že Rusko je ochotno s Ukrajinou sednout k jednacímu stolu, ale žádný zvláštní vzkaz jeho prostřednictvím Kyjeva neadresoval.

„Náš kolega z africké země řekl, že stanovisko Ruska předá ukrajinské straně. Žádný speciální vzkaz v tomto případě neexistuje a nemluvilo se o něm,“ řekl Peskov. Ruskojazyčný servis BBC připomíná, že ruští představitelé opakovaně mluví o jednáních s Ukrajinci, ovšem za podmínek stanovených Moskvou.

Kyjev však říká, že by příměří Rusku pouze nahrálo, protože by Moskva získala čas na přípravu nové ofenzivy. Podle ukrajinských představitelů Moskva nejdříve musí začít respektovat územní celistvost, suverenitu a hranice Ukrajiny. Na začátku října Zelenskyj navíc podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická jednání ukrajinských představitelů jmenovitě s Putinem.

X X X

Kdo zaseje vítr, sklidí bouři, hrozil Putin Západu. Podle něj má lidstvo jen dvě cesty

Ruský prezident Vladimir Putin pronesl ostře sledovaný projev na setkání Valdajského fóra. Šéf Kremlu se znovu ostře pustil do Západu a varoval spojence Ukrajiny, že za své činy zaplatí. Putin prohlásil, že lidstvo má v současnosti pouze dvě možnosti. Buď se bude nadále hádat, nebo najde společné řešení problémů.

Putin ve čtvrtek vystoupil v debatním klubu Valdaj, kde se každoročně diskutuje o celé škále ekonomických a společenských témat. Svůj proslov šéf Kremlu pochopitelně rychle stočil k válce na Ukrajině.

Západ vyvíjí na Rusko podle prezidenta čím dál větší tlak, aby se mu podvolilo a stalo se jeho poslušným nástrojem, nebo jej zničí a smete z politické mapy. To se ale „nikdy nepovede“, zdůraznil Putin. „Dokud existují jaderné zbraně, vždy existuje nebezpečí jejich použití,“ varoval.

Podle něj hraje Západ a jeho spojenci „špinavou hru“, ve které se snaží o globální dominanci. Putin varoval Spojené státy a jejich spolupracovníky s tím, že ponesou následky za své činy. Čímž chtěl zřejmě vyděsit spojence Ukrajiny a donutit je, aby přestali východoevropské zemi posílat zbraně.

Ve světě podle Putina dochází k degradaci světových institucí, k erozi principu kolektivní bezpečnosti a k nahrazování mezinárodního práva západními „pravidly“, která ve skutečnosti vedou pouze k tomu, aby „globální mocnosti mohly žít bez jakýchkoliv pravidel a všechno jim procházelo“.

„Západ hraje hru, ve které dal v sázku moc nad celým světem. Tato hra je bezesporu nebezpečná, krvavá a řekl bych špinavá,“ prohlásil Putin. Informovala o tom prokremelská zpravodajská síť RT.

Vítr a bouře

Ruský prezident také kritizoval, že Západ upírá ostatním zemím právo na samostatnost, a to jak v kontextu politiky, tak i ekonomiky nebo kultury. Z toho vyplývá, že Putin má pocit, že Západ vnucuje násilně Rusku svůj životní styl a naopak jakékoli ruské podněty odmítá.

„Něco odmítnout ale v moderním světě není řešení. Kdo zaseje vítr, sklidí bouři, jak se říká,“ řekl ruský prezident, podle kterého dopady současné globální krize pocítí úplně každý a Západ by měl proto jednat s Ruskem jako s rovnocenným partnerem.

„Historické období nadvlády Západu ve světových záležitostech končí. Jednopolární svět se stává minulostí,“ uvedl Putin a zdůraznil, že Rusko prokázalo svou velikost tím, že dokázalo úspěšně odolat západním sankcím a „zaškrcení“ přístupu ke kriticky důležitým technologiím.

Jedině Rusko by podle šéfa Kremlu mohlo být opravdovým garantem nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny, kterou také Rusko podle Putina vytvořilo. „Rozšíření Severoatlantické aliance o Ukrajinu bylo pro nás naprosto nepřijatelné, což všichni věděli, ale prostě ignorovali. Úplně ignorovali naše bezpečnostní zájmy,“ prohlásil Putin, jakkoli otázka přijetí Ukrajiny do NATO před invazí nebyla na pořadu dne. Ukrajina měla jen příslib, že dveře do aliance zůstávají všem zájemcům otevřené a že žádná země — ani Rusko — nemá právo veta.

Podle Putinovy verze ale v závěru loňského roku další ruský pokus domluvit se na nerozšiřování NATO selhal a Západ Rusy „prostě poslal kamsi, a to bylo vše“. Ruské zájmy byly ignorovány, zopakoval.

Putin se v proslovu obrátil také na celé lidstvo, které teď údajně stojí na historické křižovatce. „Lidstvo má před sebou dvě cesty, kterými se může dát. Buď se může nadále rozdělovat a kumulovat problémy, které ho nakonec pohřbí, nebo se může snažit najít, třebaže ne ideální, fungující řešení společných problémů,“ řekl šéf Kremlu.

X X X

Soud zrušil pokutu pro Klause za projev bez roušky. Opírala se o opatření, které bylo nezákonné

Pražský městský soud zrušil pokutu 8000 korun, kterou úřady uložily bývalému prezidentovi Václavu Klausovi za vystoupení bez roušky před Obecním domem v Praze v roce 2020. Rozhodnutí o pokutě se totiž opíralo o opatření, které už v té době bylo zrušeno jako nezákonné. Rozsudek je pravomocný, žalované ministerstvo zdravotnictví proti němu může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Václav Klaus si přišel 28. října 2020 před Obecní dům připomenout výročí vzniku Československa. U pamětní desky vystoupil s projevem, v němž kritizoval vládní protikoronavirové restrikce. Na akci neměl navzdory tehdejším vládním opatřením nasazenou roušku.

Po uveřejnění záběrů z události v médiích se případem začala zabývat policie, která ho následně předala k řešení pražské hygienické stanici.

Hygienici bývalému prezidentovi udělili pokutu 10 000 korun za porušení mimořádných opatření. Klaus s pokutou nesouhlasil a podal proti rozhodnutí odpor, v němž požadoval zastavení přestupkového řízení. Hygiena ale své rozhodnutí potvrdila. Klaus se proto obrátil s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, které jeho námitky definitivně odmítlo, pokutu však o 2000 korun snížilo.

Podle městského soudu ale bylo tehdy platné opatření, které rozšiřovalo povinnost nošení roušek i na venkovní území obcí v případě, že je člověk blíže než dva metry k jinému, zrušeno už k 21. listopadu roku 2020.

„Nelze vyvozovat trestní odpovědnost za porušení pravidla, které bylo shledáno nezákonným ještě před vydáním správního rozhodnutí,“ konstatoval nyní pražský městský soud.

Podle soudu ani nelze uplatnit následně vydaná opatření ministerstva zdravotnictví, protože byly vydány až po 28. říjnu 2020 a nemohou platit zpětně. Soud zrušil jak rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, tak i předcházející rozhodnutí hygienické stanice. Ministerstvo se nyní musí věcí znovu zabývat.

X X X

Kadyrova rozzuřil masakr jeho vojáků. Vedeme džihád proti ukrajinskému satanismu, prohlásil

Kadyrova rozzuřil masakr jeho vojáků. Vedeme džihád proti ukrajinskému satanismu, prohlásil© Poskytovatel: CNN Prima NEWS

Kadyrov pro ostré a kontroverzní výroky nechodí daleko. Poté, co navrhl destrukci ukrajinských měst kvůli tomu, že na jisté základně na jihu Ukrajiny zemřelo po výbuchu na 40 jeho ozbrojenců, nyní prohlásil, že nynější válka je vlastně svatou. „Toto je džihád! Naši čečenští velitelé se rozhodli nejen bránit, ale rovnou zaútočit. Zničíme tyto šajtány, ať jsou kdekoliv a navzdory tomu, jak dobře se ukryjí,“ napsal na sociální síti Telegram muslimský vládce Čečenska.

Ve svém příspěvku několikrát připomněl údajný „satanismus Západu, který otevřeně brojí proti Rusku“. „Chtějí rozdrtit naši vlast na malé kousky, ponížit nás, zadupat do země, a nakonec znesvětit naši víru a kulturu, abychom neměli žádnou identitu a jedinou rodinnou hodnotu,“ píše Kadyrov na Telegramu.

Rusové se proti Ukrajině snaží obrátit i další náboženství

Co za takovými výroky stojí? Na tuto otázku se blíže zaměřil americký Institut pro studium války. „Tato slova mohou znamenat důraz snahu odvrátit nepokoje mezi minoritními náboženskými skupinami uvnitř ruských ozbrojených sil,“ informuje ISW. Institut zároveň zmínil, že mezi muslimy z Kadyrovových jednotek a jinými příslušníky ruských ozbrojených sil došlo k několika střetům.

ISW obecně uvádí, že Kadyrov není ve své snaze přenést konflikt i do náboženské roviny sám. I další představitelé Ruska se snaží svojí rétorikou čím dál více obrátit nábožensky založené Rusy proti Ukrajincům. A je jim jedno, zda jde o vyznavače islámu nebo pravoslavné křesťany, kteří v Ruské federaci převažují.

Jeden z takových výroků předvedl kupříkladu zástupce tajemníka ruské Bezpečnostní rady Alexej Pavlov, který doslova uvedl, že „Ukrajinu je třeba desatanizovat“. Podle jeho mínění je ukrajinská společnost řízena „fanatiky, kteří chtějí opustit hodnoty ruské ortodoxní církve, islámu i judaismu“. Je tak patrné, že Rusové se snaží proti Ukrajině obrátit i nábožensky smýšlející.

X X X

Ruské rakety létají i nad českou vesnicí na Ukrajině. Návštěvy ze zahraničí ustaly

I nad hlavami obyvatel českých vesnic na Ukrajině létají ruské rakety a drony. Jedna z nich se jmenuje Veselynivka, leží zhruba 130 kilometrů severně od Mykolajiva a žije tam na dvě stě lidí. Dříve tam přijížděly návštěvy z Česka pravidelně, letos viděla farářka Marie Provazníková první návštěvu tento týden.

„Naposledy tu byli minulý rok v říjnu. A bylo to divoké, přijížděli učitelé. A teď ticho, nikdo,“ popisuje pro Radiožurnál farářka Marie Provazníková. „Na začátku to bylo hrozné, ale teď je to ještě horší. Člověk tomu přivyká, ale nejde to,“ dodává.

„Byla jsem na dvorku, za chvíli něco hrozně řvalo. Prolétl jeden a za pět minut to někde dost blízko bouchlo,“ přibližuje. Raketa je rychlá, drony jsou pomalejší. „U nás tomu říkají ptáčci. Když letí, jsou slyšet jako moped,“ doplňuje.

Tomáš Vítek, českobratrský farář, popisuje, jak v místě vypadá potravinová pomoc. Na balíku pro rodinu je napsáno anglicky, co v něm všechno je. „Dostali z Německa balíky s kysaným zelím, slaninou a cibulkou. V životě to neviděli, tak se pořád ptali: ‚Co to je?‘ Ve všech chalupách říkali: ‚Tohle vůbec nevím, co je‘.“

Česká vesnice leží v nekonečné rovině. Do nejbližšího města je to devět kilometrů po rozbité štěrkové cestě. Odsud narukoval do armády jediný muž.

X X X

Zeman se na Hradě rozloučil s velvyslanci, poděkoval jim za práci

Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru setkal na Pražském hradě se zahraničními velvyslanci. Na tradiční akci v předvečer státního svátku 28. října se rozloučil s diplomaty před koncem svého funkčního období a poděkoval jim za práci. Setkání se zúčastnila i Zemanova manželka Ivana.

Setkání se uskutečnilo v Rothmayerově sálu Pražského hradu. „Je to moje rozloučení s vámi po 32 letech v politice a dekádě ve funkci prezidenta,“ uvedl prezident v anglicky pronášeném projevu.

„Rozdíl mezi levicovými a pravicovými politiky je důležitý, ale důležitější je mezi chytrými a hloupými lidmi,“ dodal s tím, že přítomné diplomaty řadí do kategorie chytrých. Zdůraznil také význam ekonomické diplomacie. Na závěr diplomatům popřál hodně štěstí a poděkoval jim za jejich práci.

Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, který mluvil za diplomaty, poděkoval Zemanovi za přijetí. Ve svém projevu připomněl příležitost, při které se setkání koná, tedy výročí vzniku Československa 28. října 1918.Ocenil českou demokratickou tradici, prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, současnou roli České republiky v EU a zmínil také krásy Prahy a českou kulturu a vědu. „Vaše země se nebojí postavit za mír, spravedlnost a lásku,“

X X X

Ivana Trumpová se sejde se Zemanem. Mají si o čem povídat, říká šéf hradního protokolu

Na páteční předávání státních vyznamenání na Pražském hradě přiletí dcera bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka Trumpová, která ve Vladislavském sále převezme vyznamenání pro svou zesnulou matku Ivanu Trumpovou. Frekvenci 1 to potvrdil šéf hradního protokolu Vladimír Kruliš. S prezidentem Milošem Zemanem se před galavečerem navíc sejde na soukromé schůzce.

„Ta jednání o návštěvě Ivanky Trumpové začala probíhat velmi brzo, vše jsme domluvili. Jsem velmi potěšen a trochu i udiven, že Ivanka Trumpová je naprosto normální osoba, nemá žádné zvláštní požadavky, vůbec nic po nás nechtěla,“ uvedl pro Frekvenci 1 Kruliš.

„Neustále mi opakovala, že si strašně váží toho, že tady může být, a že od pana prezidenta za svou maminku to vyznamenání převezme. Je velice skromná a velice příjemná. A myslí si, že ten večer zítra bude úžasný pro všechny, kdo budou v sále. I pro ni, protože přiletěla pro to vyznamenání ze Spojených států,“ prozradil šéf hradního protokolu.

Prezident Miloš Zeman se podle jeho slov zítra před galavečerem setká se všemi vyznamenanými, Trumpovou přijme i zvlášť. „Aby si mohli chvíli povídat, protože si myslím, že si mají o čem povídat,“ dodal Vladimír Kruliš.

Miloš Zeman ke konci svého mandátu rozdá 79 metálů, jde o nejvíce státních vyznamenání za celou dobu jeho působení na Pražském hradě. Řád Bílého lva udělí ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Mezi oceněnými bude i ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral, který Zemana ošetřoval v době jeho loňské hospitalizace, či zpěvačka Hana Zagorová, která letos zemřela ve věku 75 let.

X X X

Přerušte vazby s britskou monarchií, žádali kanadští separatisté. Neuspěli

Quebecká separatistická strana neuspěla s návrhem, aby kanadská vláda přetnula vazby s britskou monarchií. Kanada je součástí britského Společenství (Commonwealth) a formální hlavou státu je tedy britský král Karel III.

Návrh Quebeckého bloku, který usiluje o nezávislost francouzské části Kanady, podpořilo pouze 44 zákonodárců v kanadské Dolní sněmovně, proti jich bylo 266.

Lídr Quebeckého bloku Yves-François Blanchet návrh předložil v úterý s tím, že věrnost panovníkovi cizí země je nákladný a zastaralý zvyk. „Je to věc minulosti, je to téměř archeologické, je to ponižující,“ řekl.

Kanada, kterou Británie začala kolonizovat koncem 16. století, je formálně plně nezávislá od roku 1982, ale neprohlásila se republikou a zůstala členem Commonwealthu.Vztah Quebecu k monarchii je složitý, píše zpravodajský web BBC. Mnoho obyvatel Quebecu by si přálo, aby Kanada byla republikou místo konstituční monarchie v rámci britského Společenství, což souvisí s historií provincie jako francouzsky mluvícího regionu, který byl kdysi pod britskou koloniální nadvládou.

X X X

EU zpoplatní veškeré emise z nových aut, prodej chce omezit od roku 2035

Státy Evropské unie se ve čtvrtek dohodly s Evropským parlamentem na nových pravidlech, která od roku 2035 výrazně prodraží jakékoli emise z nových vozů. To má prakticky znemožnit od daného roku koupi nového automobilu na benzín či naftu. Do roku 2030 se mají emise proti loňským hodnotám omezit o 55 procent.

Požadavky se nebudou týkat ojetých automobilů vyrobených před rokem 2035. Dohodu musí schválit ještě europarlament i Rada EU zastupující státy.

Evropský blok se v současnosti snaží dohodnout podobu bezprecedentního klimatického balíčku známého jako FitFor 55, který má zajistit zpřísnění emisních cílů unie k roku 2030. Mezi více než desítkou norem je i zásadní omezení emisí z automobilové dopravy, která by měla v příštím desetiletí začít daleko výrazněji k pohonu využívat elektřinu, vodík či jiné bezemisní prostředky.

Čtvrteční dohoda zásadně prodraží jakékoli množství oxidu uhličitého, které budou nové vozy vypouštět do ovzduší. Cílem normy, kvůli které již přizpůsobila své budoucí plány většina automobilek, je zvýhodnit pořízení aut poháněných ekologickými palivy.

„Tato dohoda vytyčí cestu k modernímu a konkurenceschopnému automobilovému průmyslu v EU. Svět se mění a my musíme být i nadále na čele inovací,“ komentoval konečnou shodu na nových emisních pravidlech český ministr průmyslu Jozef Síkela.

Nizozemský europoslanec a hlavní vyjednavač EP Jan Huitema uvedl, že norma zlevní nákupy a provoz nízkoemisních aut a automobilkám pomůže orientovat jejich další výrobu.

Některé státy původně usilovaly o odklad zpoplatnění emisí, neboť se obávaly hospodářských dopadů tohoto kroku. Unijní instituce se shodly na tom, že Evropská komise v roce 2026 zhodnotí, zda je v silách EU tohoto cíle opravdu dosáhnout či zda jej například odložit. Možností bude také využívat ve spalovacích motorech syntetická paliva.

Nařízení počítá také s pobídkami pro automobilky, které rychle začnou vyrábět ekologické vozy. Pokud bude nějaká firma prodávat alespoň čtvrtinu nízkoemisních či bezemisních aut a 17 procent dodávek, budou pro ni do roku 2030 platit mírnější limity týkající se CO2.

Omezení prodeje spalovacích motorů je první z řady vyjednávaných částí klimatického balíku, kterou se českému předsednictví a europoslancům podařilo uzavřít. Podle diplomatů je šance na brzkou shodu také u normy stanovující národní emisní cíle nebo u pravidel týkajících se pohlcování emisí lesy. Naopak rozdílnější jsou postoje států a EP v otázce reformy trhu s emisními povolenkami a jejího rozšíření na silniční dopravu a provoz budov.

X X X

Savov a dalších 10 lidí čelí obžalobě. Škoda se odhaduje přes 650 milionů

Státní zastupitelství obžalovalo podnikatele Savova a dalších deset lidí v daňové kauze. Způsobenou škodu vyčíslilo na zhruba 653 milionů korun. Informaci ve čtvrtek uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Z dřívějších informací vyplývá, že jedním z obžalovaných je podnikatel František Savov, kterého policie stíhá jako uprchlého.

Savov už dříve vzkázal, že veškerá obvinění považuje za absurdní a vykonstruovaná. Muž žije a podniká v Británii. Tamní soudy v minulosti opakovaně rozhodly o jeho vydání do vlasti, podle dřívějšího vyjádření státního zastupitelství ale v zemi požádal o azyl.

„Přes veškerou snahu tuzemských orgánů činných v trestním řízení i přes skutečnost, že zdejšímu státnímu zastupitelství bylo doručeno pravomocné rozhodnutí o přípustnosti vydání obviněného, nebylo toto vydání do dnešního dne ze strany cizího státu realizováno. Z přípravného řízení je patrné, že se tento obviněný snaží vyhnout trestnímu řízení, a to zejména pobytem v cizině,“ uvedl k tomu ve čtvrtek Cimbala.

Podle mluvčího „jeden z obviněných“ v letech 2009 až 2012 organizoval činnost ostatních stíhaných. „Instruoval je, aby vytvořili a pomocí osob dosazených do funkcí jednatelů ovládali skupinu společností založených v České republice,“ popsal jednání Cimbala.

„Tyto společnosti fakticky nevykonávaly ekonomickou činnost, nevedly účetnictví a na finanční úřad podávaly prostřednictvím obviněných zcela fiktivní daňová přiznání sestavovaná a vyplňovaná tak, aby zahrnovala fiktivní faktury,“ pokračoval mluvčí. „Na základě nepravdivých údajů uvedených v daňových přiznáních k dani z přidané hodnoty následně těmto společnostem vznikaly nároky na nadměrné odpočty daně z přidané hodnoty,“ uvedl.

Stamilionové částky, které finanční úřad vyplatil na bankovní účty společností, byly podle obžaloby téměř jedinými příjmy těchto firem. „Takto získané finanční prostředky obvinění následně přeposílali na jiné bankovní účty, a to i na účty v zahraničí, kterými z pokynu jednoho obviněného disponovala přímo část zbylých obviněných, nebo tyto účty obvinění ovládali skrze třetí osoby,“ uvedl Cimbala. Přesná výše vzniklé škody je podle vyšetřovatelů 652 458 854 korun.

Deset obžalovaných viní státní zástupkyně z krácení daní, a to částečně dokonaného, částečně ve stadiu pokusu. Sedmi z obžalovaných klade za vinu také praní špinavých peněz. Za krácení daní se škodou velkého rozsahu hrozí pět až deset let vězení.

Případem se bude zabývat Městský soud v Praze. Cimbala poukázal na výjimečnou rozsáhlost vyšetřování – spis bez příloh obsahoval 15 tisíc listů. Policisté ukončili vyšetřování letos v červnu po 8,5 letech. Národní centrála proti organizovanému zločinu tehdy oznámila, že se jí podařilo zajistit jako takzvanou náhradní hodnotu majetek v celé výši způsobené škody.V ČR byl Savov známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta. Právě v sídle vydavatelství zasahovali v roce 2013 kvůli daňové kauze policisté. Do portfolia Mladé fronty patřil například deník E15, týdeník Euro, časopis Lidé a Země, některá dětská periodika či odborné časopisy a firemní periodika. Část titulů včetně deníku E15 od Savova v roce 2016 koupila společnost CN Invest z mediální skupiny ovládané Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem.

X X X

Šéf CIA navštívil v předchozích dnech Zelenského, zemi přislíbil pomoc

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby CIA William Burns v říjnu navštívil Ukrajinu, aby se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími představiteli této země. Ve středu o tom informoval zpravodajský web CNN s odvoláním na dva nejmenované zdroje obeznámené s cestou.

„Během návštěvy posílil závazek USA poskytovat Ukrajině podporu v jejím boji proti ruské agresi, včetně pokračujícího sdílení zpravodajských informací,“ řekl CNN jeden z amerických představitelů. Další podrobnosti o cestě zdroje podle televize poskytnout odmítly.

CNN píše, že Burnsova cesta přišla v době, kdy se USA stále více obávají, že Rusko může v boji na Ukrajině sáhnout po jaderných zbraních. Burns a další američtí představitelé veřejně prohlásili, že nevidí žádné důkazy o tom, že by se Moskva na takový krok aktivně připravovala.

Činitelé obeznámení se zpravodajskými informacemi varují, že riziko je možná nejvyšší od února, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu.

X X X

V Česku chybí pravicová strana. Žádná snaha o snížení výdajů, zlobí se ekonomové

Poslanecká sněmovna ve středu schválila v prvním čtení návrh státního rozpočtu se schodkem 295 miliard. Podle ekonomů Štěpána Křečka, poradce premiéra Petra Fialy, rozhodně nejde o ideální rozpočet, v současné situaci je ale složité vymýšlet něco lepšího. Mluvil o tom v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.

„Je to obrovský schodek, rozhodně mi nedělá radost,“ řekl Křeček. „Odráží ale ekonomickou situaci, ve které se nacházíme. Čelíme kombinaci energetické krize, války na Ukrajině, inflaci a s ní spojeného růstu sociálních výdajů,“ snažil se hájit výši schodku poradce předsedy vlády.

Podle Vladimíra Pikory ale číslovka 295 rozhodně nemusí být konečná. „Je tam několik velkých neznámých. Jednou z nich je, kolik nakonec bude cena plynu a kolik na něj bude potřeba doplácet,“ upozornil s odkazem na zastropování ceny energií. Dnes se podle něj sice ceny zdají relativně nízké, v zimním období mohou ale výrazně vzrůst a ruku v ruce s nimi i plánovaný deficit státních financí.

Válečná daň nepomůže

Nutné výdaje by se podle Pikory daly nahradit seškrtáním jiných, méně potřebných položek. „Mrzí mě, že v návrhu nevidím žádnou snahu o šetření. Když se dočtu, že počet státních zaměstnanců vzroste o deset tisíc, nedává mi to žádný smysl,“ vysvětluje ekonom, který je zároveň velkým kritikem takzvané windfall tax.

„Obávám se, že válečnou daní vybere stát daleko méně, než si myslí. Ta podniková sféra bude čarovat s tím, aby ty zisky nebyly takové. Buď více investují, nebo se raději podělí s klienty,“ nabízí varianty firemního chování Pikora. „Z mého pohledu je windfall tax velmi špatnou daní.“

Štěpán Křeček viní z rozpočtových vad i současnou sněmovní opozici. „To, co předkládají, je iracionální, neproveditelné. Dříve jsme tu měli opozici a vládu a mohli jsme se bavit, které návrhy jsou lepší, ale v podstatě oba dva ty návrhy dávaly smysl,“ vrací k dřívějším časům ekonom. „Jejich (současné) návrhy nejdou v praxi provést, protože to by naši zemi úplně zruinovalo.“

Současná vládní koalice má mezi veřejností pověst spíše pravicové vlády, s tím ale Pikora rozhodně nesouhlasí. Pravice podle něj schází nejen ve vládních lavicích, ale v celé Poslanecké sněmovně.

„Schází tu pravicová strana, proto nikdo nebojuje za výraznější snižování výdajů, a zdá se, že ani voliči o pravicovou politiku nestojí. Nebo alespoň já tu poptávku nevidím. Naopak, já neustále slyším o tom, kde by stát měl zasáhnout, kde by měl podporovat,“ uzavírá Pikora.

X X X

Kadyrov žene do války svou soukromou armádu i mladé syny

Kadyrov je již dlouhé měsíce jedním z nejhlasitějších agitátorů v okolí ruského prezidenta Vladimira Putina. Čečenský vládce patří mezi nejostřejší válečné jestřáby, neboť podle něj je třeba válku na Ukrajině, kterou však Rusové od začátku invaze nazývají „speciální vojenskou operací“, dotáhnout do vítězného konce. A to za jakoukoliv cenu.

Do války poslal nejen svoji soukromou armádu věrných, ale dokonce i své syny. Podle Kadyrova vyrazili přímo na frontu krýt jiné čečenské jednotky a do Grozného, hlavního města autonomního Čečenska, se vrátili s údajnými ukrajinskými zajatci.

Na druhou stranu ovšem západní pozorovatelé upozorňují na to, že trojice Kadyrovových synů, kteří jsou všichni nezletilí, se na liniích proti Ukrajincům nenacházela. Sami Kadyrovovi ozbrojenci měli před válkou pověst brutálních válečníků, ale tento pohled se nyní otřásá. Na internet totiž často pronikají například videa, na nichž kadyrovci střílí ze všech možných zbraní pouze na neobydlené budovy a jiné prázdné objekty.

X X X

Zoufalí lidé kradou v obchodech stále dražší potraviny, některé už chrání máslo čipem

Máslo v krabici s ochranným čipem. Přehnané? Právě k tomuto opatření musel sáhnout jeden z tuzemských supermarketů, a to kvůli obavám z krádeže. Podle mluvčího obchodního řetězce je to případ pouze jedné z prodejen a plošné opatření nechystá. Mezitím obchody i policie hlásí zvýšený počet krádeží potravin.

Rok 2019. Zloděj přichází do prodejny a jde pro máslo, bere ho po celých platech. Podobný případ se stal i letos v Pardubicích, kdy zloděj ukradl osm kilo másla. Zřejmě i proto se některé prodejny rozhodly potravinu zabezpečit krabicí s ochranným čipem.

Ochranný čip na másle některé trochu zarazil. „Říkám si, co to je? Oni to lidi asi kradou,“ řekla CNN Prima NEWS jedna ze zákaznic. Někteří lidé si ale myslí, že ochranný čip na produktu, jako je máslo, je přes čáru. „Vždyť je to otázka 60 korun,“ tvrdí.

Ne všude jsou ale másla čipy chráněny. Případy jejich krádeží tak stoupají. „Můžeme potvrdil, že v letošním roce došlo k nárůstu, což má souvislost s aktuální situací,“ uvedla pro CNN Prima NEWS mluvčí obchodního řetězce Penny.

Další řetězce se k tématu nevyjádřily. Zvýšené počty krádeží v obchodech potvrzují ale i policejní data. Meziročně se na prodejnách krade o 60 procent více. Podle odborníků jsou někteří lidé z drahoty už zkrátka zoufalí.

„Ceny řady potravin vzrostly oproti loňsku o 80 procent, zároveň se zvyšuje počet lidí, kteří nemají na základní výdaje,“ vysvětlil analytik Daniel Hůle. S tímto vyjádřením pak souhlasí také ekonom Lukáš Kovanda. „Kdykoliv nastane těžší ekonomická situace, dochází prakticky ve všech zemích k nárůstu drobné kriminality. Drobných krádeží potravin například,“ doplnil.

Česká republika není jedinou zemí, která přistoupila k čipování potravin. Podobná opatření už zavedly i obchody například ve Velké Británii nebo v Portugalsku.

X X X

Revoluce v mapování má od roku 2024 ulehčit práci lidem i úřadům

Pod nenápadnou zkratkou DTM – digitálně technická mapa – se skrývá největší revoluce, kterou obory zeměměřičství a územního plánování zažijí od doby Marie Terezie a jejích katastrálních map. Díky komplexnímu datovému mixu budou moci stavebníci, občané i úřady snadno pracovat s detailními, aktuálními mapovými podklady ve vysokém rozlišení, které vznikají díky přesnému leteckému snímkování, prostorovému sběru dat a dalším moderním technologiím. Digitální technická mapa by měla fungovat nejpozději od roku 2024. Pardubický kraj je průkopníkem v samotné tvorbě a také lídrem v kvantitě i kvalitě dat.

S postupem sběru, vyhodnocování a finalizací dat se zástupci Pardubického kraje seznámili společně s kolegy z dalších samospráv v říjnu na odborném semináři, na který navázala i prezentace používaných technologií. „Je to skutečná věda, ať se jedná o kalibraci měřicích zařízení, samotný sběr dat z letadel či speciálních vozidel a hlavně vyhodnocování snímků. Mixováním všech dat dohromady získáme veřejně přístupnou mapu ve vysokém rozlišení, v níž budou zakreslené všechny silnice, budovy, inženýrské sítě a další důležité informace pro rozvoj obcí, stavební řízení a další procesy. Oproti stávajícím mapám to bude velký posun vpřed v digitalizaci a elektronizaci státní správy. Pardubický kraj je prvním v republice, který má 100 % území pokryté daty základní prostorové situace a na sběru dalších pracujeme. Termín dodání všech podkladů je červen příštího roku,“ vysvětluje krajský radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.

Základní rozlišení veřejně přístupných map bude zhruba třikrát detailnější, ze stávajících 12,5 centimetrů na pixel budou nové datové sady v rozlišení 5 centimetrů na pixel. Pardubický kraj tak bude mít přes 150 terabytů (TB) prostorových dat s detailním popisem území. „V této chvíli je předáno zhruba 100 TB prostorových dat, v kresbě základní povrchové situace je již předáno území 8 obcí s rozšířenou působností z celkových 15 v našem regionu,“ dodává Martin Šára, vedoucí Úseku digitální technické mapy Krajského úřadu Pardubického kraje.

Digitální technické mapy jsou jedním ze základních kamenů digitalizace stavebního řízení, jejich zavedením dojde k významnému zlepšení v oblasti využívání podrobných informací o dopravní a technické infrastruktuře a dalších stavebních a technických objektech a zařízeních. Tvorba mapových podkladů byla krajům uložena novelou zákona o zeměměřictví. Projekt je náročný nejenom časově, ale i technicky. Za kompletní dodání podkladů Pardubický kraj smluvním partnerům zaplatí přes 237 milionů korun, 196 milionů si však zajistí z dotace Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost vyhlášeného ministerstvem průmyslu a obchodu.

Po spuštění DTM budou některá geodetická data dále aktualizovat jednotlivé obce i správci sítí. „Dotkne se to i dalších subjektů, zejména obcí a dalších vlastníků technické infrastruktury. Proto pro jejich zástupce již rok připravujeme semináře a budeme v tom pokračovat i nadále, protože po komunálních volbách došlo na některých radnicích k personálním změnám, tak aby i nové vedení mělo dostatek času na přípravu. Stejně tak kolegové z krajského oddělení digitálně technické mapy rádi pomohou všem, kteří mají k této problematice dotazy. DTM jsou velkou výzvou, ale až budou fungovat, tak významně ulehčí práci lidem, firmám i samosprávám. Je to jednoznačně krok vpřed,“ uvedl Ladislav Valtr.

X X X

Rusové vypálili desítky střel a raket, dál ničí civilní budovy, tvrdí Kyjev

Rusko za poslední den proti Ukrajině podniklo 18 leteckých úderů, čtyři raketové útoky a vyslalo 56 střel ze salvových raketometů. Informoval o tom ukrajinský generální štáb v dnešním ranním hlášení o situaci na bojišti. Ostřelování v noci na čtvrtek zasáhlo také Záporoží a Kyjevskou oblast, uvedla tamní správa.

Ruská armáda „pokračuje v ničení kritické infrastruktury a civilních budov“, uvádí ukrajinské velení. Rusko v noci na dnešek ostřelovalo jihoukrajinské Záporoží, střely zasáhly předměstí oblastní metropole.

Útok si nevyžádal žádné oběti, ale poškodil blíže neurčené zařízení infrastruktury, které začalo hořet, uvedl šéf správy Záporožské oblasti Oleksandr Staruch. Požár se podařilo uhasit.

Po zásahu ruskými střelami propukl požár i v Kyjevské oblasti, podle posledního vyjádření oblastního gubernátora Oleksije Kuleby okolo 3:00 SELČ na místě zasahovali hasiči. Podle předběžných informací si útok nevyžádal žádné zraněné ani oběti na životech.Některé střely podle Kuleby zneškodnila ukrajinská protivzdušná obrana. Policie následně podle agentury Unian uvedla, že na oblast v noci na dnešek zaútočilo šest ruských bezpilotních letounů.

Rusko podle ukrajinského generálního štábu ostřeluje také pozice ukrajinských vojsk podél frontové linie a naopak své pozice upevňuje – zejména na levém břehu Dněpru.Tvrzení znepřátelených stran nelze nezávisle ověřit.

Moskva tvrdí, že na Ukrajině útočí pouze na vojenské cíle, případně na energetickou infrastrukturu. I přes množství důkazů a svědectví odmítá, že by její jednotky mířily na civilní cíle.

X X X

Ledecká ovládla podruhé anketu o nejlepšího armádního sportovce roku

  Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká vyhrála suverénně anketu o nejlepšího armádního sportovce roku 2022. Trojnásobná olympijská vítězka, která letos v Pekingu ovládla na snowboardu paralelní obří slalom, získala 844 bodů. Druhý skončil ze ztrátou 242 bodů oštěpař Jakub Vadlejch, vicemistr Evropy a bronzový medailista z mistrovství světa. Třetí byl evropský šampion v rychlostní kanoistice Martin Fuksa.

 Sedmadvacetiletá Ledecká vystřídala na trůnu střelce Davida Kosteleckého a triumfovala v anketě podruhé. Uspěla také před čtyřmi lety po olympijských hrách v Pchjongčchangu, kde vedle paralelního obřího slalomu na snowboardu ovládla překvapivě lyžařské super-G.

„V první řadě je mi ctí, že mohu reprezentovat Armádu ČR. Mám to v rodině s dědou, který tu tradici začal,“ řekla Ledecka na pódiu během dnešního vyhlášení v Praze. Vnučka hokejisty Jana Klapáče si během vyhlášení vysloužila potlesk vestoje. „Chtěla bych poděkovat za standing ovation. První si stoupla maminka, takže jí děkuju, že to rozpoutala. Věřím ale, že byste si stoupli stejně,“ žertovala Ledecká.

Rodačka z Prahy sahala na lyžích po olympijských medailích i v tomto roce. V Pekingu skončila v kombinaci čtvrtá, v superobřím slalomu dojela pátá. Na stupně vítězů se mezi lyžařkami dostala v závodech Světového poháru. V únorových sjezdech v Crans Montaně byla první a druhá, v lednu obsadila třetí příčku ve sjezdu v Cortině d’Ampezzo. Třetí místo jí patřilo i v celkovém hodnocení sjezdu ve Světovém poháru.

V tuto chvíli Ledecká se připravuje na návrat po srpnovém zranění, kdy si během tréninku zlomila klíční kost. Termín návratu na svahy zatím nestanovila, věří ale, že to bude co nejdříve. „Doufám, že ano. Nemohu předbíhat, ale budeme pro to dělat s týmem maximum. Radši bych, aby se psalo o hezkých věcech a ne o úrazech,“ doplnila Ledecká.

Do desítky se dostali také kanoista Josef Dostál, vodní slalomáři Vojtěch Heger, Tereza Fišerová a Tereza Kneblová, parašutista Oldřich Šorf a sportovní střelec Petr Nymburský. Elitní společnost uzavřela s kariérou loučící se oštěpařka Barbora Špotáková, která si během slavnostního ceremoniálu vysloužila také potlesk ve stoje.

Nejlepším trenérem byl vyhlášen kouč Ledecké Tomáš Bank, juniorem roku vodní slalomář Štěpán Venc. Nejlepším malým kolektivem se stali parašutisté Dukly Prostějov Petr Chládek, Miroslav Kříž, Oldřich Šorf, Hynek Tábor, Jiří Gečnuk.

Ovace si vysloužili také další sportovci, kteří letos ukončili kariéru. K nim patřili vedle Špotákové také atleti Jakub Holuša, Jan Kudlička, Petr Frydrych, dvojnásobná mistryně světa Zuzana Hejnová nebo olympijský šampion na horských kolech Jaroslav Kulhavý.

Anketa Armádní sportovec roku 2022:

Ester Ledecká (snowboarding a lyžování) 844 bodů, 2. Jakub Vadlejch (atletika) 602, 3. Martin Fuksa (kanoistika) 582, 4. Josef Dostál (kanoistika) 439, 5. Tereza Fišerová (vodní slalom) 329, 6. Vojtěch Heger (vodní slalom) 293, 7. Tereza Kneblová (vodní slalom) 273, 8. Oldřich Šorf (parašutismus) 271, 9. Petr Nymburský (sportovní střelba) 267, 10. Barbora Špotáková (atletika) 203.

Trenér roku: Tomáš Bank (alpské lyžování, Junior roku: Štěpán Venc (vodní slalom), Malý kolektiv roku: Parašutisté ASO Dukla Prostějov (Petr Chládek, Miroslav Kříž, Oldřich Šorf, Hynek Tábor, Jiří Gečnuk).

UNIASK (Unie armádních sportovních klubů) – sportovec: Veronika Blažíčková (sportovní střelba), trenér: Libor Jiroušek (parašutismus), junior: Milan Kadlec (cyklistika). Sportovní kolektivy Dukly – fotbalista: Jan Šťovíček, volejbalista: Jakub Veselý, volejbalistka: Kateřina Kohoutová, házenkář: Tomáš Petržala. Sportovec Armády ČR: Ivana Doležalová.

X X X

Fotbalisté Slavie vydřeli na půdě kosovského soupeře výhru 1:0 a v Konferenční lize drží naději na postup

Fotbalisté Slavie zvítězili v předposledním z šesti utkání skupiny Evropské konferenční ligy na hřišti Ballkani 1:0 a udrželi naději na postup. Zápas na národním stadionu v Prištině rozhodl v 75. minutě hlavičkou Ondřej Lingr. Pražané porazili kosovského šampiona i v druhém vzájemném duelu o gól, v září doma vyhráli 3:2.

Český vicemistr si připsal druhé vítězství ve skupině a bodově se dotáhl na Kluž, která má ale lepší bilanci ze vzájemných zápasů. Tabulku vede o tři body Sivasspor, s nímž se slávisté za týden utkají doma.

Pokud Kluž v souběžně hraném duelu porazí doma Ballkani, nestačila by Pražanům k postupu ani výhra nad tureckým týmem. Do osmifinále přímo projdou jen celky z prvních míst ve skupinách, druzí v pořadí se ve vyřazovací fázi o kolo dříve utkají s kluby na třetích příčkách v Evropské lize.

Slavii hrozí, že teprve podruhé za posledních pět sezon nepostoupí v pohárech do jarní části. Ve třech z předchozích čtyř ročníků došla až do čtvrtfinále – dvakrát v Evropské lize a letos na jaře v premiéře Konferenční ligy. Finále probíhající sezony bude hostit Eden.

Slávisté nastoupili s dvěma změnami v sestavě oproti nedělnímu vítěznému ligovému derby se Spartou (4:0). Místo střelců prvních dvou branek Jurečky s Hromadou, kteří nefigurují na soupisce pro Konferenční ligu, dostali šanci v záloze Tiéhi a v útoku Sor. Červenobílí nadále postrádali devět marodů.

Slavia rozdrtila Spartu 4:0 a ovládla derby. O vítězství rozhodla gólovou smrští v prvním poločase

Zatímco v úvodním vzájemném duelu padlo všech pět branek v první půli, tentokrát bylo do pauzy k vidění mnohem méně šancí. Ve třetí minutě zahrozil historicky první kosovský klub ve skupinové fázi pohárů, brankář Kolář si ale s Korenicovou střelou poradil.

V 17. minutě neproměnili velkou příležitost Pražané. Sor se netrefil z první do centru z pravé strany, míč se díky tomu dostal k Olayinkovi, ale historicky nejlepší střelec Slavie v pohárech z hranice malého vápna překopl břevno.

Ve 28. minutě postupoval v úniku na domácího gólmana Sor, ale zakončil vedle. Těsně před pauzou měli velkou šanci i domácí, kteří sídlí ve městě Suva Reka, ale kvůli vyhovujícímu zázemí hrají v pohárech v Prištině. Krasniqi po akci z levé strany do otevřené obrany přízemní střelou těsně minul zadní tyč.

Pražský favorit se dlouho nemohl prosadit ani po změně stran. V 56. minutě se hráči Ballkani marně dožadoval penalty. Trenér Slavie Trpišovský se postupně pokusil oživit ofenzivu o střídající Ewertona s Usorem a hosté přece jen zvyšovali tlak.

Jediný gól

Červenobílí se nakonec dočkali gólu po sérii rohů. V 72. minutě Kačaraba hlavou minul, ale o tři minuty později už domácí defenziva kapitulovala.

Usor po rohu vrátil míč do vápna, z levé strany nacentroval David Jurásek a Lingr hlavou v pádu přes obránce protlačil balon do sítě. Domácí marně reklamovali ofsajd.

V závěru Pražany podržel Kolář. Nejprve střídajícímu Berishovi vytáhl střelu o zem a pak po rohu vychytal bývalého záložníka Ústí nad Labem Kuče.

Slávisté už tři body uhájili i v dlouhém nastavení, které se protáhlo na 11 minut, a připsali si teprve druhé venkovní vítězství v pohárech z posledních osmi zápasů. Červenobílí zaznamenali čtvrtou soutěžní výhru po sobě.

Utkání 5. kola skupiny G fotbalové Evropské konferenční ligy:

FC Ballkani – Slavia Praha 0:1 (0:0)
Branka: 75. Lingr. Rozhodčí: Krogh – Rasmussen, Dahl (všichni Dán.). ŽK: Potoku, Korenica, Kuč, Emerllahu, Berisha, Dellova, Thaci, Daja (trenér) – Tiéhi, Usor.

X X X

Basketbalisté Prahy nedělní výpad do Ústí

Kolo: 7. kolo Kooperativa NBL 2022/23, Datum, čas, místo: 30.10.22, 18:00, Ústí nad Labem. Utkání: SLUNETA Ústí nad Labem – USK Praha

V Ústí nad Labem se hraje tradičně netradičně v neděli. A právě tam teď Sovy zamíří. Sluneta je na desátém místě tabulky, když herně zaspala v úvodu sezóny a nasbírala čtyři porážky v řadě od Děčína, Nymburka, Kolína a Slavie. V posledních dvou kolech ale zabrala a připsala výhry proti Hradci a Ostravě.

Tým trenéra Šotnara táhnou čtyři Američané doplnění o Pecku, Nábělka, Haiblíka a Karlovského. O víkendu se začalo spekulovat i o návratu Autreyho. Tato informace však není potvrzena. Pražany nečeká venku nic lehkého. Ukázali kvalitu na půdě Opavy v posledním kole a obecně se jim daří překvapovat i papírově silnější soupeře. Vzhledem ke konstelaci obou týmů budou v neděli mírným favoritem a tuto roli by měli potvrdit, pokud chtějí dostávat týmy typu Sluneta v tabulce pod sebe. Statistiky tomu také napovídají. Při porovnání obou týmů mají Sovy více i z doskoku, což bude jeden z hlavních klíčových faktorů utkání.

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „Ústí nevstoupilo do sezóny tou správnou nohou. Pak se jim podařilo vyhrát a změnit to. Nyní mají dvě výhry v řadě a hrají lépe a lépe. To bude náš hlavní cíl, zastavit jejich hru. Jsme mladý tým a uprostřed vývoje naší hry. Musíme se tak soustředit také na sebe a svůj výkon, s kterým jsme v posledních zápasech nebyli úplně spokojeni.“

Patrick Samoura (hráč USK Praha): „Zápas proti Ústí je vždycky zajímavý a ten v neděli nebude výjimkou. Vyhráli poslední dva zápasy, takže si budou rozhodně věřit a budou chtít pokračovat ve vítězné šňůře.“ /mš/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.