Vláda a lekárski odborári SR sa dohodli, vyriešili aj platy. Domáci pôrod skončil zle

Premiér Eduard Heger sa po sobotňajšom sedemhodinovom rokovaní na Úrade vlády SR s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia (LOZ) definitívne dohodol na plnení ôsmich požiadaviek lekárov. Kríza je tak podľa neho zažehnaná.

 „Kríza je zažehnaná, nečaká nás kolaps nemocníc, dohodli sme sa. Našli sme zhodu aj na ôsmom bode memoranda, je to najväčší kompromis, aký sme mohli dosiahnuť,“ vyhlásil premiér s tým, že vláda ustúpila pri požiadavke Lekárskeho odborového združenia (LOZ), ktorá si vyžiada 40 miliónov eur. V platnosti zostáva aj stabilizačný príspevok pre ostatných zdravotníckych pracovníkov.

Od 1. januára budúceho roka plat neatestovaného lekára podľa predsedu vlády stúpne na 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku a za každý rok praxe získa 0,015-násobok priemernej mzdy. Plat atestovaného lekára dosiahne 2,5-násobok priemerných zárobkov na Slovensku a za každý rok praxe 0,025-násobok priemernej mzdy, najviac za 30 rokov. Od 1. januára 2025 sa pri atestovaných lekároch zvýši koeficient za roky praxe z 0,025 na 0,03. „Dnešok je o dohode,“ dodal premiér Heger.

Ministerstvo zdravotníctva predloží v pondelok (28. 11.) dohodnuté zmeny s odborovým združením na parlamentný výbor pre zdravotníctvo, informoval šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO). Dodal, že naďalej zostáva v platnosti stabilizačný príspevok pre všetkých ostatných zdravotníckych pracovníkov. Vyplatený by im mal byť podľa jeho slov do konca decembra. Týka sa zdravotníkov, ktorí podpíšu dohodu a zároveň budú mať 1. decembra tohto roku platný pracovný pomer v nemocnici. Je vo výške 5 000 eur.

„Pred ministerstvom zdravotníctva stojí úloha, aby sme v pondelok a utorok v rámci rokovania predložili dohodnuté návrhy, aby sa mohli schváliť,” povedal. Rezort zdravotníctva podľa neho bude takisto pracovať spoločne s LOZ na návrhoch nových pracovných zmlúv pre lekárov, ktorí stiahnu výpovede. „Veríme že 30. novembra sa neudeje nič, aby pacient k 1. decembru mohol dostávať štandardnú úroveň zdravotnej starostlivosti,“ povedal minister.

Dohodu s vládou ocenil aj predseda LOZ Peter Visolajský. Poslancov parlamentu prosí, aby legislatívne zmeny podporili, vyzval ich tiež, aby zodpovedne pristúpili k hlasovaniu o schvaľovaní rozpočtu. „V najbližších dňoch sa môžu rozbehnúť zmeny pre lepšie zdravotníctvo na Slovensku,“ uviedol. Na margo rušenia plánovaných zákrokov od 1. decembra v niektorých nemocniciach ubezpečil, že lekári spravia všetko pre to, aby pacienti dostali termíny tak, ako boli sľúbené.

Najväčším problémom slovenského zdravotníctva je podľa neho nedostatok zdravotníckeho personálu. Medikov aj lekárov v zahraničí vyzval na návrat na Slovensko. „Verím, že dnes sme začali tento najväčší problém slovenského zdravotníctva riešiť,“ povedal. „Radi vás privítame ako nových kolegov, spravili sme všetko preto, aby sme pre vás vytvorili lepšie podmienky,“ dodal.

Vyše 2 100 lekárov siahlo začiatkom októbra po výpovediach pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve. Neskôr tiež viacerí podali výpovede z decembrových služieb.

Lekárski odborári trvali na splnení ôsmich požiadaviek, problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov. Pokiaľ by k dohode nedošlo, hrozilo, že lekárom 30. novembra vyprší výpovedná lehota. V reakcii na to viaceré nemocnice prestali objednávať pacientov na plánované operácie od 1. decembra. Hrozilo tiež vyhlásenie núdzového stavu.

Matovič dohodu nechal na premiérovi

Šéf OĽaNO a minister financií Igor Matovič v statuse na sociálnej sieti uviedol, že už viac nebude rokovať s LOZ. Dohodu necháva na premiérovi Hegerovi.

„Budem chápať, keď im v niečom ustúpi, aj keď ich požiadavky už dávno presiahli hranicu boja za spravodlivú mzdu,“ zdôraznil šéf rezortu financií. Podotkol, že s odborármi rokoval približne 40 hodín.

Matovič v statuse tiež opísal udalosti spred 22 rokov, keď vraj lekár pred operáciou jeho otca požiadal o úplatok. „Dnes som ministrom financií a pred pár týždňami som mal rokovanie so spomenutým „lekárom“. Zastupoval lekársky stav, ja štát. Žalúdok sa mi obracal, ale nemohol som na sebe dať znať, že vidím pred sebou ľudský odpad,“ napísal šéf OĽaNO.

Spomenul aj príbeh vlastnej 4-ročnej dcéry, ktorej mal lekár nesprávne určiť diagnózu.

Lekári trvali na zvyšovaní platov

Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský pred rokovaním uviedol, že stále majú osem požiadaviek. „Dnes sme na rokovanie prišli situáciu upokojiť a vyriešiť. Do nemocníc sa chceme vrátiť s lepšími podmienkami pre pacientov,“ povedal Visolajský. Naďalej trvali na požiadavke zvyšovania platov vrátane odmeňovania za odpracované roky. „Keď pán premiér a ministri hovoria, že sedem bodov je vyriešených, čakáme, že to bude v najbližších dňoch schválené v parlamente. To bude pre nás potvrdením, že to myslia vážne,“ zdôraznil šéf LOZ Visolajský.

V rámci stabilizácie lekárov v nemocniciach si LOZ podľa Visolajského chcelo vypočuť vládnu ponuku, pretože LOZ už s kompromisom prišlo.

„Ohľadom platov máme stále rovnakú požiadavku, od dohody nás delí len 40 miliónov eur. Keď Matovič dokáže nájsť 415 miliónov eur zo dňa na deň na jeho návrh či nápad, tak si myslím, že 40 miliónov eur je naozaj malý krok k dohode,“ dodal Visolajský ešte pred rokovaním.

Za mediátora sa pôvodne ponúkla Slovenská lekárska komora. Lekárske odborové združenie ponuku odmietlo, rokovlo sa tak bez mediátora.

Viaceré nemocnice na Slovensku pre hromadné výpovede lekárov od decembra zrušili, prípadne odložili plánované operácie. Pacientov na ne okrem iných neobjednávala ani Univerzitná nemocnica Bratislava, Nemocnica Poprad či Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) poslal riaditeľom nemocníc list, v ktorom im odporúča zvážiť všetky kroky na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti od 1. decembra. Na zabezpečenie lôžok ich žiadal o preplánovanie pacientov objednaných na plánovanú zdravotnú starostlivosť./agentury/

 X X X

Farárka Polcková: Je pomýlené vyvíjať na LGBTI+ ľudí tlak, aby sa rozhodli, či budú milovať Boha alebo človeka

Biblia nie je slovo Božie. Slovo Božie v nej musíme v každej dobe hľadať a interpretovať nanovo, a to na základe aktuálneho poznania, myslí si farárka.

Všetci máme v Biblii hľadať Božiu vôľu – lásku, pravdu, spravodlivosť, solidaritu. A máme podľa nej žiť, hovorí evanjelická farárka Anna Polcková, ktorá pôsobí v Evanjelickom cirkevnom zbore Bratislava Staré Mesto.

Farárka Polcková patrí k ojedinelým hlasom v slovenských cirkvách, ktoré sa otvorene zastávajú queer ľudí. Robí tak napriek tomu, že ju to opakovane dostalo do ťažkostí. Podľa vlastných slov však verí, že čoskoro prelomia mlčanie aj ďalší ľudia v cirkvi, ktorí majú podobné postoje ako ona. Vývoj v zahraničí totiž ukazuje, že skôr či neskôr prijmú LGBTI+ ľudí aj slovenské cirkvi.

„Treba len vydržať. Som presvedčená, že časom sa prístup k LGBTI+ ľuďom prehodnotí a zmení. S mnohými ľuďmi v cirkevnom zbore aj mimo neho intenzívne pracujem na tom, aby sa tak stalo čím skôr,“ vysvetlila v rozhovore.

x Po vražde Matúša a Juraja pred Teplárňou na Zámockej sa slovenskí jazykovedci rozhodli zmeniť definíciu lásky. Predtým bola definovaná ako náklonnosť jedného pohlavia k druhému, v dnešnej definícii sa na pohlavie nehľadí. Čo podľa vás znamená láska?

Lásku vnímam omnoho širšie než ako fyzickú náklonnosť k opačnému alebo rovnakému pohlaviu. Vnímam ju ako odhodlanie a vytrvalosť dávať to najlepšie, čo mám, inému človeku. Ako radosť zo vzájomnej prítomnosti. Podporu. Obetavosť.

Každý z nás žije z lásky. Sme na ňu odkázaní od narodenia až do smrti – ako deti, tínedžeri, partneri, rodičia aj starí ľudia.

Na vzťahy a partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia sa často nazerá, akoby boli založené výlučne na sexualite. Tak to však nie je. Rovnako ako je povznášajúci trvalý vzťah muža a ženy o vzájomnom poznávaní, spoločných záujmoch a cieľoch, rovnako je to aj vo vzťahu párov rovnakého pohlavia.

X Roky do vášho zboru prichádzajú LGBTI+ ľudia, aj takí, ktorí inde v kresťanských cirkvách neboli akceptovaní, niektorých dokonca vyhnali. S akými príbehmi ste sa stretli?

Mnohí LGBTI+ ľudia, ale aj ich príbuzní, sa zdôverujú s veľmi ťaživými, zraňujúcimi zážitkami. Tí, ktorí prichádzajú z prostredia rímskokatolíckej cirkvi, v kázňach a spovedniciach počúvajú, že pokiaľ praktizujú svoju sexualitu, ak žijú vo vzťahu, hrešia. A strácajú tak večný život či kontakt s Bohom.

Často ich preto odmietajú nielen v prostredí cirkvi, ale aj v rodine. Sú vystavení výsmechu a devalvujúcim poznámkam v škole alebo v práci.

Majú rôzne spôsoby, ako sa s tým vyrovnať. Niektorí nájdu svoje miesto v zahraničí, prípadne v anonymnejšom prostredí Bratislavy. Ale sú aj takí, ktorí majú šťastie, že ich okolie ich prijíma takých, akí sú, a žijú spokojne aj v menších mestách.

Poznám však viacerých, ktorí žijú v strachu a depresiách. Svoju sexuálnu identitu skrývajú – buď preto, že sa o nich boja príbuzní, alebo sa za nich hanbia. A po vražde Matúša a Juraja vnímam okolo seba viacerých mladých ľudí, ktorí sa boja o svoj život.

X V prípade katolíkov je v podstate jediným spôsobom, ako môže queer človek zostať v cirkvi akceptovaný a pristupovať k sviatostiam ten, že sa vzdá partnerského života. Čo to pre veriaceho človeka znamená, keď si musí vyberať medzi praktizovaním viery a šťastím v živote s milovanou osobou?

Výber medzi láskou k Bohu a láskou k človeku je v principiálnom rozpore s centrálnou myšlienkou kresťanstva. Je ňou dvojité prikázanie lásky – teda lásky k Bohu a zároveň aj k blížnemu. Je pomýlené vyvíjať na človeka tlak, aby sa rozhodol, či bude milovať Boha alebo človeka. Ak sa to deje, malo by to frustrovať, vyrušovať a poburovať najmä kresťanov.

X Katolíci, ale aj evanjelici svoj odmietavý postoj voči LGBTI+ ľuďom odôvodňujú Bibliou. Vy ten svoj, prijímajúci, odôvodňujete tiež Svätým písmom. Čo vnímate inak?

Biblia nie je slovo Božie. Slovo Božie v nej musíme v každej dobe hľadať a interpretovať nanovo, a to na základe aktuálneho poznania. Hermeneutický princíp, teda umenie vysvetľovať, interpretovať, podmieňujú poznatky vied a informácie, ktoré dnes máme k dispozícii. Poznáme evolučnú teóriu, vieme, ako sa vyvíjalo postavenie práva otrokov či žien, a to si žiada reflexiu. Naše pohľady, postoje a rozhodnutia v zásadných životných otázkach sa tak postupne korigujú a menia.

To platí pre všetkých ordinovaných – teda farárov a biskupov – ale aj neordinovaných. Všetci ordinovaní aj neordinovaní máme v Biblii hľadať Božiu vôľu – lásku, pravdu, spravodlivosť, solidaritu. A máme podľa nej žiť.

X Osobne poznám veľa kresťanov, ktorí síce povedia, že queer ľudom neberú slobodu byť sami sebou, ale ich spôsob života neschvaľujú.

Nekritické preberanie tradície v zmysle „tak to je napísané“ bez ohľadu na porozumenie dobových textov a na vývoj je omyl. Blud. Niektorých „veriacich“ z necitlivosti a morálnej nadradenosti vyvedie, keď sa niekto z ich blízkych vyoutuje ako človek s menšinovou sexuálnou orientáciou a rodovou identitou.

Vychádzam z toho, že Boh, Stvoriteľ je dobrý a to, čo tvorí, je dokonalé. Z toho logicky aj teologicky vyplýva, že dobré Božie stvorenie nemôže konať zlo tým, že žije v súlade so svojou danou identitou – sexualitou.

X Viem, že sa to ťažko opisuje, ale ako vníma lásku queer ľudí Boh, v ktorého veríte?

Biblia hovorí, že Boh miluje všetkých. V queer ľuďoch vidím predovšetkým človeka stvoreného na Boží obraz. Keď počúvam, s akou láskou, vytrvalosťou, nežnosťou hovoria o svojom partnerovi, o prejavoch svojej lásky, teším sa s nimi. A ak majú ťažkosti, rovnako ako mnohí iní ľudia v heterosexuálnych partnerstvách, hľadám spolu s nimi možné riešenia.

Hľadanie Božej vôle

X Na pochode za odsúdenie nenávisti voči LGBTI+ komunite ste vystúpili s príhovorom, v ktorom ste povedali, že LGBTI+ ľudia „sú súčasťou Božieho stvorenstva“. Niekto vtedy vykríkol: „Nie, neprosíme.“ Stoja queer ľudia o to, aby za nich v cirkvi niekto bojoval?

Na Slovensku sa takmer 70 percent obyvateľov považuje za veriacich, hlásia sa k niektorej z cirkví. Pre mnohých z nich, žiaľ, nie je jasné, že LGBTI+ ľudia sú súčasťou Božieho stvorenstva. Preto tomu výkriku rozumiem. Mohol ho vysloviť ktokoľvek.

Faktom tiež je, že LGBTI+ ľudia nechcú byť členmi cirkvi, pretože im ubližuje. Aj mnohí iní ľudia sa považujú za veriacich, ale nechcú byť členmi cirkvi, pretože sa nevedia a nechcú stotožniť s tým, čo hlása.

Máte pravdu, nie všetci queer ľudia stoja o to, aby niekto v cirkvi o nich bojoval. Ani ja nebojujem. Je však mojou povinnosťou upozorniť, že na zdôvodnenie zachovania statusu quo, v akom sa nachádzame, sa používa nepresná až zavádzajúca interpretácia biblických textov.

Som presvedčená, že právna úprava pre vzťahy rovnakého pohlavia, ale aj prístup k medicínskej starostlivosti jednotlivcom, aby mohli žiť v súlade s rodovou identitou, ktorá im je vlastná, sa má vytvoriť na základe odbornej interdisciplinárnej diskusie. Majú sa do nej zapojiť právnici, genetici, psychológovia či sociológovia a cirkev má toto skúmanie a diskusie podporovať, lebo neprotirečia Božej vôli. Naopak, sú poctivým hľadaním jej naplnenia.

X Mnohých ľudí z konzervatívneho krídla pobúrilo, keď sa o kresťanoch a konzervatívcoch po útoku hovorilo ako o skupine, ktorá prispieva k stigmatizácii LGBTI+ ľudí a nepriamo prispela aj k vražde. Vy ako kresťanka – vidíte podiel kresťanstva na nenávisti v súčasnej spoločnosti a aj vyslovene voči queer ľuďom?

Generalizovanie je vždy nešťastné. Je chybou hádzať všetkých do jedného vreca. Súčasne však platí aj to, že by sme sa voči šíreniu nenávisti a zla mali vymedzovať, jasne ho pomenovať a odmietnuť. Ak hovoríme o Božej láske a o hodnotách, ale naše konanie je s nimi v rozpore, nesieme za to zodpovednosť. Zodpovednosť nesieme aj vtedy, keď na páchanie násilia okolo nás nereagujeme, mlčíme.

Všetci sme mohli a mali urobiť omnoho viac pre to, aby sa LGBTI+ ľudia nemuseli cítiť ako menejcenní. Dlžíme im jednoznačnú podporu a obyčajné ľudské porozumenie. Všetci. Bez ohľadu na to, či a ako vyznávame svoju vieru.

X Keď sa v konzervatívnych kruhoch hovorí o queer ľuďoch, takmer vždy sa skončí pri LGBT ideológii. Viete vysvetliť, prečo sa v konzervatívnych kruhoch nedívajú na túto tému ako na príbehy ľudí, ale ako na ideológiu?

Ide o očividný rozpor medzi tým, že človek slovne uzná LGBTI+ ľudí, a tým, aby uznal aj právne nároky. Ak jeden z ministrov tvrdí, že „spravodlivé a rešpektujúce postavenie gejov a lesieb v slovenskej spoločnosti a snaha o presadenie LGBTI požiadaviek sú dve odlišné veci“, nedá sa to vysvetliť, pochopiť ani prijať. Vnímam za tým strach, že nenávistné tvrdenia, ktoré ľudia často bezmyšlienkovite a nekriticky preberajú od iných, už neobstoja. A že zákony, ktoré na ich základe pretrvávajú, bude nutné prehodnotiť a zmeniť. A to si nechcú pripustiť.

X Dokonca ani na omši za Matúša a Juraja ani raz nezaznelo, že patrili medzi LGBTI+ ľudí. Prečo sa niektorí kresťania tohto slova tak boja?


Žiaľ, aj pri tejto príležitosti cirkev ukázala, že LGBTI+ ľudom vie dať len pekné, ale všeobecné a neadresné reči o láske, a akoby čakala, že im to bude stačiť. Cirkev len prízvukovala pokoj, len aby sa zachoval status quo. Výsledkom takéhoto prístupu k LGBTI+ ľuďom je ich utrpenie a nenávisť.

Kým nebudeme ako veriaci ľudia schopní prejsť od slov ku skutkom a ako cirkev vedieť pomenovať svoju rozpačitosť, zbabelosť, alibizmus a nemohúcnosť – v prístupe k riešeniu oblasti života LGBTI+ ľudí medzi nami, nepohneme sa ďalej, budeme stáť na mieste.

Pred omšou som vnímala opatrné nádeje LGBTI+ ľudí, že teraz sa niečo prelomí, pochopí, ukáže. A nestalo sa nič. Viacerých to zase veľmi hlboko a bolestivo zasiahlo.

X Po útoku unikol na verejnosť obežník trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, ktorý spochybňoval nevinu obetí. Reagoval aj slovami, že išlo o interný dokument. Ako vnímate jeho názory a to, že v interných kruhoch cirkvi sa môžu šíriť podobné informácie?

Argumentácia, že išlo „iba“ o interný dokument, len podčiarkuje arcibiskupovo pastorálne a ľudské zlyhanie. Nepomôže žiadne vysvetľovanie, len vyvodenie dôsledkov.

Ospravedlnenie „ak som sa dotkol rodiny“ totiž potvrdzuje hrubé porušenie základného princípu kresťanskej viery – prikázania lásky. Rovnako zarážajúce je mlčanie predstaviteľov cirkvi, nielen rímskokatolíckej.

  Kritika od biskupov

X Opakovane ste sa dostali do konfliktu s evanjelickými biskupmi. Napríklad aj po vašej tohtoročnej konferencii Kráčajme spolu – LGBTQ ľudia sú súčasťou nášho života vydali vyhlásenie, že homosexualita nebol Boží plán s ľuďmi, a kritizujú vašu činnosť v zbore Starého Mesta. Ako takúto kritiku vnímate?

Kritiku biskupov vnímam ako prejavenie ich názoru. Mrzí ma, že ho neprišli vysloviť priamo ľuďom, ktorí sa na konferencii zúčastnili a sú denne konfrontovaní s homofóbiou a napádaním v spoločnosti, ale často aj cirkvi.

X Vytkli vám aj to, že vaše kázne „majú podobu ľudskoprávneho aktivizmu či humanizmu s kresťanským podfarbením“, a preto mnohí váš zbor opustili.

Kvôli našej podpore LGBTI+ ľudí, ale aj podpore sýrskych utečencov niektorí jednotlivci z nášho cirkevného zboru odchádzajú. Je to prirodzené. Ďalší ľudia však prichádzajú, niektorí práve kvôli týmto našim postojom. A celkovo sme za ostatné roky zaznamenali nárast členov o stovky.

X Opýtam sa trošku provokačne: Prečo zostávate v cirkvi, pre ktorú nie je láskavý a prijímajúci postoj k LGBTI+ ľuďom automatikou, ale výnimkou či dokonca problémom?

Evanielická cirkev a. v. má na Slovensku má viac ako 280-tisíc členov. Mnohí z nich, ordinovaní alebo neordinovaní, majú na spolužitie a interpretáciu biblických textov iný názor ako biskupi.

Rozmanitosť názorov je v poriadku. Problémom je to, že diskusia o týchto otázkach je nemožná, hoci k nej náš cirkevný zbor opakovane vyzýva.

Vo svojej cirkvi, v Cirkevnom zbore Bratislava Staré Mesto ostávam preto, lebo mám rada svoju prácu. Stále mám svoje poslanie v cirkevnom zbore, dobrých spolupracovníkov, rôzne projekty, dobré kontakty či podporu zo zahraničia. Vývoj v cirkvách v krajinách Európy a sveta ukazuje, že proces uznania postavenia a práv LGBTI+ ľudí v spoločnosti aj cirkvi je nezvratný. Treba len vydržať. Som presvedčená, že časom sa prístup k LGBTI+ ľuďom prehodnotí a zmení. S mnohými ľuďmi v cirkevnom zbore aj mimo neho intenzívne pracujem na tom, aby sa tak stalo čím skôr.

X Neobávate sa, že napokon budete pre svoje postoje musieť odísť zo služby? V minulosti vás už biskupi vyzvali na odchod.

Mám dôveru členov cirkevného zboru, v ktorom som zborovou farárkou, či podporu presbyterstva. A tie ma zaväzujú, aby som do svojho pôsobenia vkladala maximum – a nepoľavovala v službe bez ohľadu na takéto problémy. Viem, že niektorí majú na zrovnoprávnenie zväzkov LGBTI+ ľudí iný názor ako ja a hovoria mi to. Vidia však, že sa nevenujem iba tejto téme, ale rôznym oblastiam – vyučovaniu tínedžerov, príprave ľudí ku krstu, konfirmácii, sobášom, sprevádzaniu chorých, zomierajúcich, vediem desiatky pastorálnych rozhovorov.

X Je v cirkvi viac ľudí, ktorí majú podobné názory ako vy, ale zatiaľ zo strachu z problémov mlčia?

Áno, viem o viacerých, ktorí s LGBTI+ ľuďmi pracujú a prijímajú ich. Verím, že čoskoro im láska k človeku umožní prelomiť mlčanie.

X V evanjelickej cirkvi si otvorene zastávate LGBTI+ aspoň vy, v katolíckej však takéto hlasy zo strany kňazov nie sú. Čím to je a stretli ste niekedy aj katolíckych kňazov, ktorí by mali liberálne názory?

V provom rade – to, že v cirkevnom zbore hovoríme o nevyhnutnosti rešpektovať všetkých ľudí bez rozdielu, nepovažujem za liberálne názory. Je to uplatňovanie a realizácia príkazu žiť v súlade s Božou vôľou, a to milovať každého človeka bez ohľadu na jeho pôvod, náboženstvo, národnosť, farbu pleti, sexuálnu orientáciu a rodovú identitu.

Na to, aby sa prehodnotili a zmenili postoje v rímskokatolíckej cirkvi, by bolo potrebné veľmi veľké úsilie. Je však zaujímavé sledovať postoje biskupských konferencií v západnej Európe, kde sa vedú diskusie o témach, ktoré boli pred 20 rokmi nepredstaviteľné.

X Začínali sme definíciou lásky, rada by som ňou aj skončila. Kedy sa zmení definícia lásky v slovenských cirkvách?

Na to, aby sme milovali, netreba meniť definíciu lásky. Naopak, treba ju zachovať, ale zároveň ju naplniť životom. Robiť všetko pre to, aby boli naše slová v súlade so skutkami, k čomu nás vedie dvojité prikázanie lásky a hymna lásky.

Verím, že raz bude to, čo ľudia prežívajú a potrebujú, dôležitejšie ako doterajšie ustanovenia. Verím, že pravda bude silnejšia ako strach a pohodlie. Aj tomu, že sa nájde viac ľudí, ktorí sa budú navzájom podporovať a nenechajú sa znechutiť. Všetky zmeny niečo stoja. Žiadajú si odvahu. Dôveru. Ale predovšetkým lásku, ktorá stojí na porozumení, starostlivosti a vernosti. Je daná všetkým. Bez rozdielu, aktuality.sk

X X X

 26. následník trónu! Z bratranca Williama a Harryho ženy šalejú, šarmantný Arthur je novým sexsymbolom kráľovskej rodiny

Napriek tomu, že sa kráľovskej rodine dostáva pomerne veľkého priestoru v médiách, väčšina informácií sa týka hlavných predstaviteľov britskej koruny. Zahraničným médiám sa však po novom páči aj bratranec synov princa Charlesa, len 23-ročný Arthur Chatto.

Napriek tomu, že sa Arthur zúčastňuje pravidelne udalostí kráľovského dvora, pozornosť médií na seba upútal až v roku 2018. Vtedy sa ako bratranec synov princeznej Diany zúčastnil kráľovskej svadby Harryho a Meghan. „Harry a Meghan, srdečne gratulujem. Želám vám do budúcnosti veľa lásky,“ napísal krátko po obrade na sociálnu sieť a pripojil svoju fotografiu so starším bratom. To ešte netušil, aký ošiaľ spôsobí. Len pár minút po zverejnení záberu získal nielen priazeň žien po celom svete, ale aj titul nového sexsymbola kráľovskej rodiny. Udeliť sa mu ho rozhodol populárny magazín Vanity Fair.

Aktívny v živote, neaktívny na sociálnych sieťach

Aj keď by sa mohlo zdať, že si Arthur pozornosť médií, ako aj davov fanúšičiek, užíva, opak je pravdou. Po tom, čo sa okolo neho spustil ošiaľ – a jeho fotografie bez trička sa stali hotovou internetovou senzáciou, sa rozhodol svoj verejný Instagram zrušiť. Nie je jasné, či tak urobil pre veľkú pozornosť alebo z iných dôvodov, faktom je, že si svoje súkromie stráži. Verejnosť o ňom vie len to, čo sprostredkujú členovia kráľovskej rodiny či fitnes centrum, v ktorom pracuje ako osobný tréner.

Som osobný tréner 3. úrovne. Špecializujem sa na silový a vytrvalostný tréning s vojenským zameraním. V minulosti som mal štastie, že som cez leto mohol veslovať po Veľkej Británii. Dalo mi to veľa skúseností nielen s tréningom tímu, ale aj seba – aby som vôbec dokončil náročnú expedíciu,“ predstavil sa v popise sympatický mladík.

Expedícia, ktorú spomenul, nebola preňho len dobrodružstvom. Niesla sa totiž vo filantropickom duchu. GB Row Challenge, ktorú Arthur spolu s troma ďalšími kamarátmi zvládol, bola dlhá približne 2 500 kilometrov a okrem schopnosti veslovania museli účastníci preukázať silu, vytrvalosť, jednotu a odhodlanie. Jej zvládnutím však podporil charitatívnu organizáciu Červeného kríža.

Lásku už našiel

Arthur je síce ako vnuk sestry kráľovnej Alžbety, princeznej Margaret, až 26-tym v poradí na kráľovský trón, no napriek tomu je stále plnohodnotnou súčasťou kráľovskej rodiny. Hoc sa naňho nevzťahujú také prísne pravidlá, ako na Williama a Harryho, je jasné, že si sympatický mladík na bontóne celkom zakladá. Na oficiálnych udalostiach sa vždy správa ukážkovo. Predstaviť najvplyvnejšej britskej rodine dokonca stihol aj svoju priateľku Lizzie Friend. Tá stojí po jeho boku od začiatku štúdia na vysokej škole a zdá sa, že to tejto dvojici aj dlho vydrží. Arthur tak ostáva pre ženy, ktoré očaril svojim výzorom, len platonickou láskou, aktuality.sk

X X X

Záchranár o domácich pôrodoch: Len tento rok som resuscitoval troch novorodencov, v dvoch prípadoch tam pôrodná asistentka len zúfalo stála…

Odborníci domáci pôrod neodporúčajú

 … a nevedela, ako pomôcť, pretože ani ona nečakala taký problém. O svojej skúsenosti a názore na domáce pôrody aktuálne prehovoril český urgentný lekár, ktorý patrí k známym medicínskym influencerom…

Na riešenie kritických momentov máte jednotky minút

Marek Dvořák sa na sociálnych sieťach zvykne vyjadrovať ku situáciám, ktoré zažíva počas svojej praxe. Často k tomu pridáva aj svoje skúsenosti, aby tak pomohol ostatným ľuďom vystríhať sa niektorých chýb a možno im tak aj zachrániť život. Teraz sa rozhodol podeliť sa o svoj názor o domácich pôrodoch. Problémom ale pri takejto alternatíve môže byť to, o čom hovoria aj slovenskí odbornící, že u nás na to nemáme vytvorené podmienky a aj zdanlivo bezproblémový pôrod sa môže do pár minút zvrtnúť.

 Domáci pôrod v Česku skončil zle, bábätko sa nepodarilo zachrániť

Nešťastný prípad sa stal pred pár dňami u našich susedov. Novorodeniatko, ktoré sa narodilo doma, žiaľ, neprežilo.

„Vopred hovorím, že som neobjektívny, pretože pokiaľ už ja vidím domáci pôrod, je to preto, že sa niečo pokazilo a na miesto letí záchranka. Len tento rok som takto doma resuscitoval troch novorodencov. Pamätám si dobu, keď záchranky písali vyjadrenie, že kto rodí doma, tak prakticky vraždí svoje dieťa.

Všetko sa nejako vyvíja. Kedysi sa rodilo doma a nejak to šlo. Potom sa rodilo najmä len v pôrodnici – a taktiež to nejako šlo. Bola doba, že čo povedal doktor, to platilo a diskusia sa nepripúšťala. Dnes sa učíme s pacientmi lepšie hovoriť, brať ich ako priateľov a byť ich sprievodcom, pokojnou silou, čo poradí, pomôže, ale rozhodnutie nechá na pacientovi.

Pôrod vnímam ako jedinečnú, intímnu a krásnu vec. Pôrod vnímam ako niečo, čo je pre rodičov nezabudnuteľné a chápem, že sa pri tom chcú cítiť komfortne a bezpečne. Chápem, že sa boja cudzieho prostredia a je predsa jasné, že pri tom nechcú mať nikoho, kto ich berie ako zbožie.

Môže za to často zlá skúsenosť, strach…

Väčšina pôrodov prebieha bez komplikácií a nie je pri tom potrebný žiadny zdravotník. Pokiaľ sa ale už niečo pokazí, potom ide dieťaťu a niekedy i maminke veľmi rýchlo o život. Na vyriešenie potom máte jednotky minút a potrebujete k tomu skúsenosti, personál a vybavenie = potrebujeme k tomu nemocnicu.

Všetky tie maminky, ktorým som resuscitoval bábätko, plakali a všetky premýšľali o tom, či by to nedopadlo lepšie v pôrodnici. V dvoch prípadoch tam pôrodná asistentka len zúfalo stála a pozerala, pretože ani ona nečakala taký problém a nevedela si pomôcť.

Poznám veľa skvelých, citlivých ľudí, ktorí pracujú v pôrodniciach a viem, že pre vás urobia maximum – s úctou, rešpektom. Tak, aby to bol úžasný zážitok a všetko dopadlo dobre. Áno, pracujú tam ale i arogantní zdravotníci. Budúce maminky, spýtajte sa vášho bábätka, kde a ako by sa chcelo narodiť. Veľmi vám prajem, nech sa rozhodnete správne a nech to dopadne dobre. A keby náhodou nie, zavolajte. Prídeme/priletíme, čo najrýchlejšie. Nesúdime, pomôžeme. Kryjeme vám chrbát,“ povedal Dvořák, ktorý aktuálne pracuje ako lekár na záchranke, na záver.

U nás takú možnosť pre budúce mamičky nemáme, je tu vysoké riziko komplikácií

Skúsenosť s domácim pôrodom má aj Martina, ktorá svoje dve staršie deti porodila v pôrodnici. Keďže všetko prebehlo bez komplikácií, tretie dieťatko sa rozhodla priviesť na svet do vody a v domácom prostredí. Keďže u nás takú možnosť pre budúce mamičky nemáme, rozhodla sa tak rodiť v Rakúsku. Príchod bábätka na svet bol podľa nej bezproblémový a následné vyšetrenia novorodenca už absolvovala u pediatra.

Pôrodníčka Mária Bašková však upozornila na to, že to nie je bezpečné rozhodnutie, pretože tehotné ženy by mali vopred zvážiť množstvo komplikácií, ktoré môžu nastať. „Z pôrodníckeho hľadiska je domáci pôrod veľmi nebezpečný a určite by som ho neodporúčala. Nikdy vopred nevieme, ako pôrod skončí a aj fyziologický pôrod sa môže behom minúty zmeniť na patologický. Najväčšie riziko je krvácanie, embolia plodovou vodou či infekcie – voda je kontaminovaná, lebo počas pôrodu sa tlakom hlavičky vylučuje stolica a moč, povedala Bašková pre Najmama.sk.

Pôrod sa môže nečakane zvrtnúť

Doc. MUDr. Katarína Maťašová, PhD., je predsedníčkou Slovenskej neonatológie a pracuje ako zástupkyňa prednostu Neonatologickej kliniky v Martine. V oblasti pôrodníctva má množstvo skúseností, kvôli ktorým taktiež apeluje na ženy, aby nepodceňovali situáciu a rozhodli sa radšej rodiť pod dohľadom odborníka.

„Aj zdanlivo bezproblémový fyziologický pôrod sa môže kedykoľvek zvrtnúť a môže ísť o život matke i dieťaťu. Vtedy potrebujete dva tímy – jeden, ktorý sa bude venovať rodičke a druhý dieťaťu. Rovnako tak pri predčasných pôrodoch, alebo pôrodoch detí s vrodenou poruchou či chorobou. Čím rýchlejší a odbornejší zásah, tým lepšie sú vyhliadky a kvalita budúceho života dieťaťa,“ prezradila v našom rozhovore. Taktiež sa prikláňa na stranu odborníkov, podľa ktorých by sme mali byť s týmto trendom veľmi opatrné a mali by sme poskytnúť deťom i sebe tú najlepšiu starostlivosť.

PÔROD

O dieťatko sa snažili 13 rokov, napokon oň prišli po lotosovom pôrode: Čo hovorí gynekológ na tieto alternatívy?

Gynekológ varuje – budúce mamičky by nad alternatívnymi pôrodmi nemali ani rozmýšľať.

Dve percentá preferujú domáci pôrod

Najväčším problémom domácich pôrodov je absencia človeka, ktorý by matke či dieťaťu dokázal poskytnúť rýchlu pomoc. Taktiež je chybou, že kvôli neprítomnosti prístrojov nemajú dostatok dát, ktoré by ich dokázali včas varovať o prípadných ťažkostiach. „Udáva sa, že asi len 2% žien celosvetovo preferujú pôrod doma.

Slovenskí lekári ženám neodporúčajú rodiť doma, pretože nemajú vedľa seba dostatočne odbornú pomoc v prípade náhlych komplikácii,“ povedal prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB Bratislava Jozef Záhumenský. Mnoho žien argumentuje tým, že v domácich podmienkach rodili ich predchodkyne dlhé roky a dokázali to bez akejkoľvek pomoci. Zabúdajú však na jednu dôležitú vec, že kedysi bolo prirodzenou súčasťou života, že pri pôrode zomreli matka či dieťa. Túto smutnú štatistiku sa podarilo znížiť práve vďaka tomu, že sa narodenia bábätiek presunuli z domácností do pôrodníc, kde sú pod dohľadom odborníkov. Viac nielen o pôrodoch ako takých, ale aj o cisárskych rezoch a psychike čerstvej mamy hovorili v našej diskusii aj odborníci, aktuality.sk

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.