Vláda Fialy nejhorší od roku 2014. Gen. Pavel lidem nepomůže. Jen lid sám, jako za Havla, generální stávkou

Generál Pavel se měl od malička dobře díky otci, který za komunistů sloužil v armádě a k tomu vedl i syna. A s kolegy v armádě ho vedl, aby při nejvhodnější příležitosti se dostal do NATO, mezi západní důstojníky, kteří řídí celý svět. Tím bude mít o skvělou budoucnost do smrti postaráno. Nemusí nic jiného umět, protože bojovat se naučil ve vojenské škole.

A s tímto uměním po otci se hlásil i na prezidenta ČR a mnozí lidé ČR a média mu v tom pomohli, protože naletěli na jeho vojenské vystupování, ale bez znalosti řídit úspěšně 10milionový stát ČR, který se potácí stále ke dnu vinou neschopného Fialy.

Gen Pavlovi je to ale jedno, protože sám se má, jako prase v žitě, a hospodaření státu, starat se o lidi, firmy, je úkolem premiéra Fialy a jeho vlády, kterou si sám sestavil. Proto gen. Pavel se o situaci, která je ve státě, potíže lidí, kteří nemají kde bydlet, jsou bez peněz, nemají čím zaplatit nájem, topení, PHM, jídlo, nejsou školy pro děti, drahé koleje a menzy studentů, nejsou léky pro nemocné, lékaři na operace, nejsou zubaři, ruší se pošty a další služby, které byly zavedeny za komunistů, jak dobře ví i gen. Pavel.

Ale to je mu jedno, jako statisícové demonstrace v Praze i jinde v ČR. To musí řešit Fiala. A pokud mu to nejde, ať podá demisi, jak po tom už několik týdnů volá lid ČR, odborníci a politici. Gen. Pavel se do toho raději neplete, k ničemu se nevyjadřuje, chce mít klid, protože je důchodce a na Hrad se hlásil jen tak, aby zkusil štěstí, zda to vyjde nebo ne. Milionů už má dost z armády komunistů a NATO Západu.

X X X

FIALOVA  VLÁDA  NEJHORŠÍ  OD  ROKU  2014

.  Lidé považují Fialovu vládu za nejhorší od roku 2014, zjistil průzkum

Kabinet premiéra a šéfa ODS Petra Fialy považují lidé za nejhorší od roku 2014. „Většina občanů je nespokojena s programem, činností i složením vlády, předsedou kabinetu a tím, jak vláda komunikuje s veřejností,“ uvedlo na základě aktuálního průzkumu v úterý Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Současná vláda získala horší hodnocení než všechny předchozí kabinety od roku 2014.

 Fialův kabinet si vysloužil horší hodnocení než předchozí dvě vlády Andreje Babiše, kabinet Bohuslava Sobotky a úřednická vláda Jiřího Rusnoka, uvádí průzkum CVVM na svém webu.

Spokojenost s programem vlády Petra Fialy vyslovilo 30 procent dotázaných, nespokojenost naopak vyjádřilo 59 procent respondentů. 11 procent zvolilo odpověď „nevím“.

„Je to velmi kritické vysvědčení, varování české společnosti,“ hodnotí průzkum politolog Jan Kubáček. „Lidem se nelíbí zmatečnost, odsouvání a špatné vysvětlování problémů,“ řekl pro iDNES.cz. Společnost má podle politologa problém také se stylem vládnutí, s tím, jak se přistupuje k veřejnosti a daňovým poplatníkům.

S dosavadní činností vlády je spokojeno 27 procent veřejnosti. Nespokojenost vyjádřilo 69 procent občanů. „4 procenta zůstala nerozhodnuta,“ uvedli autoři průzkumu.

Podle Kubáčka k nespokojenosti s vládou významně přispívají úniky s „často děsivým obsahem“. Počátkem února na veřejnost prosákly informace o podobě možné důchodové reformy, podle které by dnešní třicátníci odcházeli do penze až v 68 letech. V březnu se zase objevily informace, že část vládní koalice navrhuje zvýšit daň z přidané hodnoty (DPH) z 21 až na 23 procent. Zvýšení by se týkalo mimo jiné oblečení, obuvi, kosmetiky nebo vodného.

„Když vám uniknou úvahy, že zdražíte teplo a vodu v situaci, kdy lidé solidárně šetřili, je to výsměch společnosti. Tím, že vláda vypouští ‚testovací balónky‘ různých omezení a případného dalšího zdražení, posiluje nechuť českých domácností a firem utrácet,“ poznamenal Kubáček.

Současný kabinet řeší od loňska zdražování energií či potravin a další dopady ruského útoku na Ukrajinu, který začal loni v únoru. V posledních měsících se opakovaně konají demonstrace lidí proti Fialově vládě. Při protestu v neděli demonstrovaly tisíce lidí na Václavském náměstí. Řečníci volali po demisi vlády nebo po konání stávek.

Nejvíce kritizovaní jsou ministři

Nejhůře respondenti hodnotili personální složení vlády. S lidmi, kteří vládu Petra Fialy tvoří, je spokojena jen necelá čtvrtina (24 procent) dotázaných občanů. Nespokojenost přesahuje 70 procent dotázaných. 5 procent lidí se v tomto ohledu nedokázalo v průzkumu CVVM rozhodnout.

Politolog Milan Školník z Katedry humanitních věd Provozně ekonomické fakulty ČZU upozorňuje, že za dosavadní období prakticky nedocházelo k personálním obměnám na postech ministrů. „Nedělo se, že by došlo k výměně ministra proto, že je potřeba dát resortu nový impuls,“ míní.

Právě to by však podle Školníka mohlo oblíbenost vládních představitelů pozvednout. „Vláda se blíží pomalu, ale jistě do poločasu. To je období, kdy by se měla reaktivovat, ať už programově, nebo personálně,“ řekl.

Veřejnost podle průzkumu nehodnotí pozitivně ani vládní komunikaci. Spokojených je 30 procent dotázaných, nespokojenost vyjádřilo 66 procent respondentů. Zbývající 4 procent zvolila odpověď „nevím“.

„Komunikace je kritizována od začátku jejich vládnutí. Na obhajobu ale musíme zmínit, že jde o pětikoalici. Vlády v minulosti nebyly takto početné a uřídit několik koaličních partnerů je náročné,“ uvedl politolog Školník.

„Petr Fiala to zatím zvládá, vláda drží. Problém je ale to, že jeden ministr něco řekne a druhý to vzápětí popře. Komunikace mezi partnery probíhá navenek a ne za zavřenými dveřmi,“ poznamenal.

Vláda byla nedávno kritizována za špatnou komunikaci v případě plánovaného rušení poboček pošty nebo finančních úřadů. Právě o zrušení 77 finančních úřadů po celé zemi se podle šéfa Svazu města a obcí řada starostů dozvěděla se zpožděním.

Lépe na tom není ani aktuální postoj veřejnosti k premiérovi. Spokojeno s ním je 32 procent veřejnosti. Nespokojenost vyjádřilo 64 procent občanů. 4 procenta se nedokázala rozhodnout a uvedla podle průzkumu odpověď „nevím“.

Kritika veřejnosti směrem k Petru Fialovi souvisí podle politologa Kubáčka s kroky vlády, které veřejnost hodnotí zpravidla negativně. „Vždy za všechny kroky symbolicky i prakticky může premiér jako centrální moderátor. Veřejnost očekává razantnějšího premiéra. Chce, aby naplňoval své sliby zaměřil se nejen na občany, ale i další aktéry ekonomického prostředí,“ tvrdí Kubáček.

Premiér v lednu uvedl, že hodlá revidovat programové prohlášení. K revizi by mělo dojít do konce prvního čtvrtletí letošního roku. Podle Fialy je nutná, při práci na původní verzi se podle něj nemohlo počítat s válkou na Ukrajině a jejími důsledky.

Spokojenost s vládou Petra Fialy ve všech aspektech klesá podle CVVM s rostoucím věkem, a naopak roste s příjmem domácnosti a hodnocením její životní úrovně.

Z hlediska politické orientace jsou se současnou vládou spokojeni častěji lidé řadící se k pravici. Silnou nespokojenost s vládou projevují hlavně voliči opozičních hnutí ANO a SPD a také rozhodní nevoliči.

Průzkum probíhal od 31. ledna do 20. března na vzorku 861 respondentů starších 15 let formou osobního rozhovoru.

X X X

EXPOLITIK  EU  ŠPIDLA:  NÁVRH  LIDOVCE  JUREČKY  DRSNÉ  DŮSLEDKY

FIALA  SE  O  NIC  NESTARÁ,  JE  TO  JEHO  ZODPOVĚDNOST

Špidla: Jurečkův návrh bude mít drsné důsledky. Zasáhne mnoho lidí.

Naprosto nepromyšlený. Těmito slovy označil bývalý premiér Vladimir Špidla (ČSSD) návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), že by se doba, po kterou lidé mají platit sociální odvody, zvýšila ze 35 na 40 let. Podle Špidly to ale bude mít drsné důsledky. Komentátor Seznam Zpráv Petr Holub pak návrh přirovnal k důchodové reformě ve Francii.

„Prodloužit dobu pojistného na 40 let je naprosto nepromyšlené a bude to mít tvrdé až drsné důsledky. Uvědomme si, že v současné době se významně mění ekonomika, nastupuje umělá inteligence, digitalizace a rozpadají se klasické pracovní poměry,“ řekl Špidla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dodal, že získat 40 let evidovaného pracovního výkonu bude čím dál obtížnější. „V důsledku rozhodnutí pana ministra Jurečky bude velká část lidí, kteří v podstatě až do konce života nedosáhnou na dostatek roků, aby dostali důchod,“ podotkl Špidla.

Podle něj bude mít Jurečkův návrh nejen sociální důsledky. „Nepřinese výsledky, které se předpokládají. A myslím si, že se to projeví i na popularitě vlády,“ sdělil bývalý premiér s tím, že vláda podle něj neví, co dělá. „Čas od času zaimproviuzují a předvádějí něco, čemu můj kamarád říkal ‚rozvinout a svinout ideu‘. To znamená, rozvinou ideu, narazí, svinou ji a pak se uvidí,“ řekl Špidla.

 Za nepromyšlený a nespravedlivý označil Jurečkův krok také komentátor Seznam Zpráv Petr Holub. „Česká společnosti si postupně začne uvědomovat nespravedlnost tohoto kroku. Ve Francii dochází kvůli důchodové reformě k ohromným demonstracím a je tam spousta raněných a zatčených,“ popsal Holub.

Jurečkův návrh se podle něj příliš neliší od francouzské cesty. „Co prosadil prezident Macron, takřka do detailu odpovídá návrhu, se kterým teď přišel pan ministr Jurečka. Je v tom obsažena stejná nespravedlnost, která vyhnala Francouze do ulic,“ popsal komentátor.

X X X

POLITOLOG  VALEŠ:  FIALA  SE  NEVYROVNÁ  BABIŠOVI,  NENÍ  ODBORNÍK

Politolog: Fiala selhává víc než Babiš. Když kritizujete, jste „ruský šváb”

 Vláda Petra Fialy špatně komunikuje s veřejností a nemá scénář na to, aby dostala českou ekonomiku z vážných problémů. V Rozstřelu to řekl politolog Lukáš Valeš z Právnické fakulty Západočeské univerzity a Newton University. Navíc podle něj neexistuje scénář řešení dluhové krize a vysoké inflace. Kabinet pak selhává i v případě rušení pošt a finančních úřadů.

„Proud nespokojených občanů v české společnosti sílí tak, jak se zhoršuje ekonomická situace lidí. A co je špatnou zprávou: ještě bude sílit, a to mimo jiné i vzhledem k tomu, že vláda zatím nepředložila žádný smysluplný scénář, jak z této šlamastyky ven,“ uvedl svou analýzu v Rozstřelu Valeš.

Rajchl má potenciál

I proto je podle něj třeba přikládat mnohem větší váhu protivládním protestům v Praze pod organizační taktovkou Jindřicha Rajchla. „Vystihl to jeden novinářský titulek, že Jindřich Rajchl již podruhé vyprodal Václavské náměstí. To je docela impozantní,“ řekl Valeš.

A jaký má Rajchl a jeho strana PRO – tedy Právo, respekt, odbornost – potenciál? „Určitě ho má. Jde o to, jaká bude realita, protože volby se konají až za dva roky. On těží ze dvou věcí. Máme jednu z nejvyšších inflací v Evropě a vláda i Česká národní banka naprosto rezignovaly na boj proti ní,“ odpověděl politolog.

„Navíc nám extrémně roste schodek státního rozpočtu a vláda nepředložila ani po roce a půl žádný smysluplný scénář, jak jej radikálně snížit. Ne o pár miliard prostřednictvím DPH, ale o stovky miliard, které musí být buď vybrány, nebo uspořeny,“ pokračoval docent politologie.

Pravicově-konzervativní „orbánovské“ PRO

Druhá věc je podle něj stejně významná a nahrává právě Rajchlovi. „Všechny politické strany se přiblížily tomu pomyslnému smrtícímu politickému středu. Rozdíly mezi stranami jsou velmi malé a rozeznat rozdíly v programech je pro voliče velmi obtížné,“ dodal Valeš.

„Například u evropské problematiky to téměř není možné. Pokud nová strana nabízí razantní návrhy, které navíc souzní s velkou částí společnosti, má potenciál nahradit tradiční politická uskupení,“ vysvětlil politolog.

A jak se Rajchl jeví Valešovi jako politik? „Mohu soudit pouze z jeho mediálních výstupů. A tam musím říct, že je mimořádně šikovný, že dokáže opravdu využít nálad ve společnosti. Velmi dobře cítí, co společnost chce a je i velmi obratným řečníkem,“ odpověděl.

Podle něj je program Rajchlovy strany PRO pravicově-konzervativní. „Například je pro zavedení školného na vysokých školách. Reichl má blíž k orbánovskému pojetí zahraniční politiky, to znamená – politiky mnoha azimutů, té tradiční francouzské, gaullistické,“ řekl.

„Míní, že svět se mění a je třeba aliance přizpůsobovat měnícímu se světu. Dále je u něj samozřejmě velký důraz na konzervativní hodnoty, na rodinu, národ. A tomu odpovídají i názory lidí, kteří se kolem PRO pohybují. Žádají ozdravení ekonomiky se sociální záchrannou sítí,“ dodal Valeš s tím, že strana preference může přebrat Okamurově SPD, ale může zároveň oslovit občany, kteří k volbám nechodí a tradičním parlamentním stranám nevěří.

Horší než za Babiše

V další části Rozstřelu politolog zhodnotil počínání současné pětikoaliční Fialovy vlády. „Všichni jsme si mysleli, že horší než jako za Andreje Babiše to být nemůže. Ale jsme svědky opaku. Komunikace je jednou z Achillových pat kabinetu. Ale problém je hlavně v tom, že vlastně nemá co komunikovat,“ řekl.

„Zatím jsme vlastně nezjistili, jaký je program této vlády. A to ve vztahu k veřejnosti, ve vztahu k České poště, ke starostům, k seniorům… Vláda vykazuje možná to nejhorší z komunikace. Tedy: my se s vámi nebudeme bavit, tohle je naše rozhodnutí a vy nemáte právo do něj zasahovat, protože my máme demokratickou legitimitu,“ myslí si Valeš.

Pracuje Fialův kabinet koncepčně?

„Ale takhle se demokratická vláda s občany nemůže bavit. Komunikace je jedna z nejhorších chyb této vlády a velmi se divím, že v dnešní době PR agentur, kdy se ukazuje, že právě prezentace je klíčová, to tuhle vládu vůbec nezajímá,“ podotkl docent politologie.

Paradoxní je i to, že masové protesty v éře předchozí vlády současní vládní představitelé podporovali. Ty současné naopak podle některých koaličních politiků postrádají legitimitu a demonstranti jsou označováni za zmanipulované občany. Pavel Novotný z ODS je dokonce nazval hlupáky.

Vláda nemá scénář uzdravení

„To, že dáme jednou za čtyři roky hlas do urny, by neměl být konec naší občanské angažovanosti. Karel Kryl, můj oblíbený písničkář, říká, že politikům se nevěří. Věří se Bohu, přírodě, ale politici se musí kontrolovat, sledovat. A vidíme na kauze Dozimetr, že bohužel ani tato vládní koalice nemá problém zaplést se do velmi korupčního prostředí,“ uvedl politolog.

„Vidíme třeba i to, a to mě velmi mrzí, protože mám rád českou samosprávu, že i rušení pošt a rušení finančních úřadů probíhá direktivně bez jakékoliv diskuze, dokonce vláda nekomunikuje ani s vlastními starosty (z řad stran vládní koalice) v regionech. Prostě vláda tady představí svůj cíl, který mimochodem ani nebyl součástí vládního prohlášení či volebního programu, a na sílu ho začne realizovat,“ míní Valeš.

„Pak je pochopitelné, že se lidé, kterých se to dotýká, bouří. A je to zklamání i pro pravicové voliče, jak je to patrné z různých diskusí na sociálních sítích. Vláda měla v opozici osm let na přípravu dokonalého scénáře na uzdravení veřejných financí. Ale najednou to vypadá, že žádný takový scénář neexistuje, že veškerá vládní agenda je improvizací. A když na to někdo poukáže, je hned dezolát a ruský šváb,“ uzavřel Valeš.

Má strana PRO potenciál stát se parlamentním uskupením? Pracuje Fialův kabinet koncepčně? Kterých dalších chyb se dopouští? A mohou protesty přerůst v něco většího? I na to odpovídal politolog Lukáš Valeš v Rozstřelu.

X X X

MUDR  KUBEK  KRITIZUJE  ODVODY  LIDÍ  DO  ARMÁDY

Mimořádně neodpovědné. Kubek kritikou armádních odvodů pobouřil Fischera

Za neopodstatněnou, neodpovědnou a nebezpečnou v úterý označil senátní výbor pro obranu a bezpečnost kritiku nácviku případných odvodů do armády. K nim by stát přistoupil v případě vyhlášení stavu ohrožení nebo válečného stavu. Podle kritiků je nácvik přípravou na mobilizaci.

 Armáda nicméně nácvik odvodů provádí každoročně, letos už podeváté, řekl novinářům po jednání výboru jeho předseda Pavel Fischer.

Česko podle Fischera je v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu v nejhorší bezpečnostní situaci za poslední roky. Senátní výbor proto považuje za nezbytné, aby se na obranu České republiky odpovědně připravovala nejen armáda, ale také další ozbrojené složky, samospráva a občanská společnost.

„Podlomení vůle a připravenosti občanů republiky k její obraně může být cílem aktérů, kteří vystupují vůči České republice nepřátelsky,“ citoval Fischer ze stanoviska výboru.

Výbor označil kritiku nácviku odvodů do armády, která zazněla od prezidenta České lékařské komory Milana Kubka, za „neopodstatněnou, mimořádně neodpovědnou a nebezpečnou“. Podobná vyjádření mohou podlamovat důvěru v demokratický stát a oslabovat schopnost občanů vnímat hrozící nebezpečí, dodal Fischer.

Serveru iDNES.cz Kubek řekl, že chce lékaře vyzvat k tomu, aby se do nácviku nezapojili a pozvání armády ignorovali. Armáda podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky zvala lékaře na cvičení pravidelně už dříve prostřednictvím krajských úřadů. zástupci armády opakovaně odmítli tvrzení, že chystají mobilizaci, jak to tvrdil například předseda strany Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřich Rajchl.

Je podle vás nácvik odvodů potřebný?

Cvičení se letos uskuteční kvůli prověření sladěnosti jednotlivých krajských vojenských velitelství mezi 9. a 19. květnem. Zjišťovat se například bude, jak jsou příslušníci odvodních komisí připraveni k plnění svých úkolů, jak je zajištěna součinnost se samosprávou i zabezpečení komunikace. Praktické nácviky, na které byli pozváni zástupci samosprávy i civilní lékaři, se budou konat 18. května.

X X X

V  ČR  UBÝVÁ  LÉKÁREN,  ŠPATNÝ  SYSTÉM  VLADY  FIALY

Lékáren v Česku ubývá. Komora viní systém odměn z podílu na cenách

Ve většině krajů kromě Prahy a Středočeského za pět let ubylo lékáren, nejvíc v Moravskoslezském, Olomouckém, Ústeckém a Libereckém kraji. Vyplývá to z dat z výroční zprávy České lékárnické komory mezi roky 2016 a 2021. Podle prezidenta komory je třeba změnit systém financování.

„Naším cílem je, aby lékárny byly odměňovány spravedlivě, ne podle toho, jak levné nebo drahé léky vydávají. Systém by měl být nastavený tak, aby lékárny dokázaly udržitelně financovat svůj provoz,“ řekl prezident komory Aleš Krebs.

Podle něho je třeba změnit systém financování lékáren na fixní odměny lékárníků místo podílu z ceny léku. Omezit by se podle komory mělo také zakládaní nových lékáren v místě, kde v okolí už jiná je.

Pro penicilin i osmdesát kilometrů daleko. Výpadek léků sužuje rodiče malých dětí

 

V současné době mají lékárníci úhradu ze zdravotního pojištění za každou vydanou položku na receptu, takzvaný signální výkon, a mají podíl na ceně léků. Z částky, kterou stojí lék, je podle zástupců komory asi dvě třetiny cena výrobce, čtvrtina jde lékárně a distributorovi léčiv a necelá desetina je odvedená státu jako DPH. Společná přirážka lékáren a distributorů tvoří nižší podíl u dražších léků, vyšší u levnějších.

Celkové náklady systému veřejného zdravotního pojištění se mezi roky 2012 a 2021 téměř zdvojnásobily, předloni byly přes 404 miliard korun. Částka vydaná na léky na předpis se ve stejném období zvýšila z 36,1 miliardy korun na 38,5 miliardy, tedy o 6,7 procenta. Podle prezidenta komory se tak snížil reálný příjem lékáren ze zdravotního pojištění o více než 20 procent, vliv hrála i inflace nebo vyšší náklady na provoz lékáren včetně nájmů nebo mezd.

Stát ani zdravotní pojišťovny podle zástupců komory nezohledňují další úkony, které kromě samotného výdeje léků lékárny provádějí, například kontrolu balení léků k odhalení padělků, kterou zavedla EU, nebo zpětný odběr prošlých léčiv, které stát požaduje z ekologických důvodů.

V roce 2010 bylo v Česku podle údajů ve výroční zprávě komory asi 2 400 lékáren, jejich počet rostl do roku 2014, kdy se zastavil na 2 601. Do roku 2021 jich pak ubylo více než sto, poslední tři roky jich vždy zhruba stovka zanikla a vznikalo méně nových. Zavedeno by podle komory mělo být pravidlo, že průměrně by měla být lékárna na 3 000 obyvatel, druhá by měla být povolená jen v obcích nad 6 000 obyvatel a ne blíž než 500 metrů od první.

V posledních pěti letech, ze kterých jsou dostupná data, ubývaly lékárny ve všech krajích kromě Prahy a Středočeského kraje. Nejvíc mizely v Moravskoslezském kraji (26) a pak v krajích Ústeckém, Libereckém a Olomouckém (11). Největší úbytek v okrese bylo 14 lékáren na Ostravsku, sedm na Karvinsku a Olomoucku nebo šest na Liberecku. Naopak nejvíc přibylo šest lékáren v okrese Praha-východ a pět v okresech Benešov, Vsetín a v Praze.

Podle komory vznikají hlavně lékárny ze sítí velkých řetězců, soukromníci nové otevírají méně. Na zavírání lékáren má podle ní kromě ekonomických potíží vliv také věk lékárníků, do důchodu odchází silné ročníky, které lékárny privatizovaly v 90. letech.

X X X

MUSK  KRITIZUJE  ARMÁDU  USA

Americká vláda měla úplný přístup k soukromým zprávám na Twitteru, tvrdí Musk

Reuters: Majitel sociální platformy Twitter Elon Musk v rozhovoru pro stanici Fox News prohlásil, že americké vládní agentury měly plný přístup k soukromým zprávám uživatelů sítě. Chce prý přijít s nástrojem, který by umožnil zprávy zašifrovat, a před úřady je tak skrýt.

„Míra, do jaké měly různé vládní agentury plný přístup ke všemu, co se dělo na Twitteru, mi vyrazila dech. Nebyl jsem si toho vědom,“ řekl Musk v rozhovoru s moderátorem stanice Fox News Tuckerem Carlsonem.

„Zahrnovalo to i soukromé zprávy lidí?“ zeptal se Carlson. „Ano,“ odvětil americký podnikatel. „Protože soukromé zprávy nejsou zašifrované.“

Šéf Twitteru chce vytvořit nástroj, který by dal uživatelům možnost své soukromé zprávy zašifrovat. Doufá, že by nový přídavek mohl být dostupný už tento měsíc. Jakmile si jej někdo zvolí, „nikdo na Twitteru neuvidí, o čem mluvíte“, slibuje.

„Mohli byste mi dát k hlavě zbraň a já bych vám nic neřekl,“ vychválil Musk svůj šifrovací plán. „Tak by to mělo být.“

Musk tvrdí, že už kvůli chystanému kroku obdržel „nepřímé stížnosti“ od amerických agentur. „Myslím si, že lidé se trochu obávají mi psát přímo pro případ, že bych o tom tweetnul,“ dodal.

Magazín Forbes upozorňuje, že v Muskových tvrzeních jsou určitá ale. Není jasné, zda Musk hovoří jen o vládním přístupu získaném přes soudní příkaz, nebo zda má na mysli konstantní monitoring. Není též jisté, kdo všechno má ke zprávám přístup v rámci Twitteru.

Vlastník Tesly či SpaceX vystupuje jako obhájce svobody slova, přičemž předchozí vedení platformy obviňoval, že se dopouštělo cenzury. Musk již dříve naznačoval, že americké úřady svobodu slova porušují. V lednu prohlásil, že americká vláda požadovala pozastavení 250 tisíc twitterových účtů, včetně těch patřících některým novinářům a kanadským činitelům.

V takzvaných Twitter Files poskytl Musk americkým novinářům části interní komunikace bývalých bývalých zaměstnanců, která měla odhalit spolupráci FBI a předchozího vedení firmy. Zveřejněné dokumenty ukazují, že zaměstnanci vystupovali proti některým požadavkům vyšetřovacího úřadu, jenž chtěl pozastavit některé příspěvky, které označoval za dezinformace.

Zatímco konzervativní novináři oslavovali Twitter Files jako novou Watergate, ti liberální namítali, že dokumenty neodhalili nic zásadně nového. Upozorňovali též, že Musk dal k dispozici jen selektivní části, přičemž jej nelze vnímat jako neutrální osobu vzhledem k jeho aktivnímu vystupování proti levicovému „woke“ hnutí a obhajobě pravicových názorů.

Jeden z novinářů, který Twitter Files publikoval, Matt Taibbi, nedávno svůj účet na Twitteru zrušil. Reagoval tak na rozhodnutí Muska blokovat odkazy na sociální platformu Substack, na níž převážně publikoval. Muskův krok je podle jeho zastánců logický, protože Substack je konkurenční platformou, podle kritiků Musk naopak v podstatě porušuje své zásady svobody projevu.

X X X

V  NĚMECKU  ÚTOK  VE  FITNESS,  ZRANĚNÍ

Po útoku v německém fitness centru bojují tři lidé o život, potvrdila policie

Ve fitness centru v západoněmeckém Duisburgu v úterý večer zranil útočník několik lidí. Tři oběti jsou v ohrožení života, jeden člověk je těžce zraněný, nejméně jeden pachatel je na útěku, potvrdila policie. Deník Bild napsal, že útok se odehrál nožem a že útočníci mohli být dva.

Počet zraněných upřesnila policie v úterý krátce před desátou hodinou večer na Twitteru. „Tři z obětí jsou v ohrožení života, jedna oběť je těžce zraněna. Všechny čtyři oběti jsou německými občany. Zatím je nejméně jeden pachatel na útěku, vyšetřování je v plném proudu,“ upřesnila bez dalších podrobností.

„Podle aktuálního stavu jedna osoba zranila ostatní nějakým předmětem,“ uvedla krátce po útoku policie, novinářům doplnila, že útok byl veden bodnou či sečnou zbraní. Média včetně nejprodávanějšího deníku Bild zmiňují nůž, případně mačetu.

Deník Bild napsal, že se útok odehrál v mužské šatně. Dále pak také s odvoláním na své zdroje uvedl, že policie čin považuje za útok v afektu. Tuto verzi ale policie v rozhovoru s deníkem Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ) odmítla. Pozadí činu tak zůstává nejasné.

Policie situaci na místě označila jako nepřehlednou. Po útočníkovi, případně útočnících, pátrá v Duisburgu značný počet policistů, které posílili jejich kolegové z nedalekého Essenu.

„Policejní pátrání je v plném proudu,“ uvedly úřady. Do rozsáhlého zásahu byly nasazeny vrtulníky. Veřejnoprávní stanice WDR informovala, že na střechách v okolí fitness centra se rozmístili odstřelovači a do akce byla povolána i speciální policejní jednotka.

X X X

VE  STRAKONICÍCH  ŽÁCI  BOJUJÍ  ZA  UČITELE  ANGLIČTINY

Nevyhazujte nám učitele, bouří se žáci. Neučí podle směrnic, oponuje škola

Spor o učitele. Tak by se dala nazvat situace v největší strakonické základní škole. Rozloučili se tu totiž s oblíbeným kantorem. Důvod? Jeho přístup. Podle vedení školy totiž neučil podle stanovených směrnic. Žákům se rozhodnutí nelíbí a učitele podpořili protestem. Ředitel si ale za svým krokem stojí.

Před největší základní školu Dukelská ve Strakonicích vychází mladý jedenatřicetiletý angličtinář Matěj Štěrbík s krabicí od banánů plnou věcí, které si nese ze svého kabinetu. Po třech letech jako kantor na této škole končí.

Před budovou na něj čekají žáci s transparenty či pokreslenými tričky, skandují jeho jméno, tleskají a demonstrují, aby jej vedení školy nevyhazovalo. Je mezi žáky oblíbený a ti se nechtějí smířit s tím, že už je nebude dál učit. Na škole se totiž rozhořel spor mezi vedením školy, jím a ještě jednou mladou angličtinářkou, která dala výpověď před týdnem.

Jejich pedagogický přístup je totiž liberálnější, k dětem měli bližší a přátelštější vztah, než jak si vedení školy a starší zkušení kantoři představují.

Matěj Štěrbík byl na základní škole ve Strakonicích třídní učitel 6. D. Před dvěma měsíci začalo ale vedení školy kritizovat jeho práci a ve dvou hodinách mu udělalo hospitaci.

„Udělali kontrolu sešitů dětí, ve kterých mají cvičení s tím, že jsem jim sešity podepsal, ale nedůsledně opravoval, že v nich byly hrubice. Dozvěděl jsem se, že má výuka neodpovídá metodickým plánům, že například slovníčky dětí nejsou vedeny sloupcovou formou, což měla být podmínka pro všechny skupiny angličtiny,“ popisuje.

Dodává, že víc klade důraz na mluvení, na konverzaci v hodinách.

„Bavíme se i o tématech, na které si někteří učitelé netroufnou. Učím formou myšlenkových map, kreslíme si pavouky a ne sloupečky anglické slovíčko a jeho český překlad vedle, což děti nenávidí. Jsem sám sebou, děti mě berou a snad jsem si je získal,“ říká Štěrbík.

Ředitel: Důvodů je víc, každá mince má dvě strany

Matěj Štěrbík, který učí šest let, z toho tři roky na škole Dukelská, dostal po hospitacích od ředitele důtku, vytýkací dopis a s vedením školy si vyměnili názory na to, jak se mají děti vyučovat.

„Jsem hrozně smutný, že tady nějaká taková akce vůbec vznikla a že jsou do toho zatahovány děti. Za dobu, co jsem tu ředitel, je to první propuštění kantora a naopak jsem šest mladých zaměstnanců za tu dobu přijal. Nechci z etického důvodu a ani nemůžu popisovat důvody, proč jsem se takto rozhodl. Důvodů je ale pochopitelně daleko více, každá mince má dvě strany a mrzí mě, že tím je akorát poškozováno jméno školy,“ řekl MF DNES ředitel školy Rudolf Prušák, za nímž stojí část učitelského sboru. V úterý podepsalo prohlášení, že s jeho krokem souhlasí, 66 zaměstnanců školy. „Štěrbík nerespektoval zažitá pravidla a povinnosti,“ říká jedna z kantorek, jejíž jméno MF DNES nezveřejňuje a která stojí za krokem ředitele.

Ve Strakonicích protestovaly děti proti propuštění obííbeného učitele

Ve škole učí i tělocvikář Daniel Pavlovič, další z mladých kantorů, kterému ale končí smlouva a už mu nebude prodloužena. Ten se naopak Štěrbíka zastává a tvrdí, že kdyby ředitel udělal kontroly sešitů dětí i z jiných předmětů učených jinými kantory, bude výsledek podobný.

„Je to střet vyučovacích metod, které se prostě neshodují. Na pondělí byla svolána mimořádná pedagogická rada, kde se toto mělo řešit, děti se o tom dozvěděly a připravily si transparenty. Nikdo je neorganizoval, aby šly protestovat, naopak já sám jsem jim říkal, že se jim to může vymstít, ale jsem rád, že vyjádřily svůj názor,“ řekl Pavlovič.

Situaci chce řešit i starosta

MF DNES hovořila s deseti rodiči dětí, které Štěrbík učil angličtinu. Všichni v podstatě popisují, že u dětí byl oblíbený. „Uměl si je získat, měl k nim jiný přístup, více kamarádský,“ řekla například maminka jednoho z deváťáků. jejíž identitu MF DNES zná, ale nezveřejňuje.

Podobně mluví i žáci, se kterými MF DNES hovořila. „Byly to zábavnější hodiny, dokázal nás zaujmout. Rozhodli jsme se ho podpořit, když jsme se dozvěděli, že mu hrozí vyhazov. Nikdo nás nenutil, abychom šli křičet pod okna a vyráběli transparenty. Prostě jsme se mezi sebou domluvili přes sociální sítě a vše připravili už přes víkend,“ popisuje jeden z žáků. Ani jeho identitu MF DNES nezveřejňuje.

Situaci ve škole teď chce řešit i starosta Strakonic, které jsou zřizovatelem, Břetislav Hrdlička. Ten si na konec týdne pozval jak propuštěného kantora, tak ředitele školy na schůzku. „Řediteli jsem jasně řekl, že personální záležitosti jsou v jeho kompetenci a ať si počíná podle zákona. Chci slyšet obě strany, jejich argumenty a důkazy, než si udělám na věc jasný názor, nicméně nerad bych byl, aby kdokoliv zatahoval do řešení sporu žáky školy,“ komentoval Hrdlička.

Jeden z kantorů školy, který mluvil s MF DNES pod podmínkou anonymity zase popsal, že jde o generační střet přístupu k výuce.

„Tady jsou nějaké představy a metodika a pak přijde kantor, který si jede podle svého a nechce se nechat tolik svázat některými povinnostmi. Nakonec už ale spor byl i v osobní rovině, kdy bylo jasné, že se Štěrbík s ředitelem nedokážou domluvit a že mají úplně jiný pohled na věc. Jediný způsob, jak zjistit pravdu, zda byla jeho výuka špatná či nikoliv, je přezkoušet děti, co z hodin Štěrbíka umí a porovnat to se znalostmi dětí z hodin jiných kantorů,“ říká učitel.

Žáci mezitím uspořádali i petici na podporu Štěrbíka, kterou podepsalo zhruba 300 žáků. Část kantorů zároveň podpořila v krocích ředitele Prušáka.

Vedení školy pak rozeslalo rodičům dopis, ve kterém píše, že žákům ani jejich rodičům nepřísluší právo vstupovat do pracovněprávních vztahů mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci.

„Ředitel školy nese výlučnou odpovědnost za odbornou a pedagogickou úroveň vzdělávání. Právě v rámci této odpovědnosti provádí kontrolu a hodnocení podřízených zaměstnanců, které jsou podkladem pro jednotlivá právní jednání vůči zaměstnancům,“ napsalo vedení školy rodičům prostřednictvím školní aplikace.

X X X

THE  GUARDIEN:  RUSKO  POUŽIJE  VŠECHNY  ZBRANĚ?

The Guardian: Západ se chystá na to, že Putin použije všechny zbraně, co zbývají

Britští představitelé na summitu ministrů zahraničí skupiny G7 v Japonsku uvedli, že očekávají odvetný úder Ruska a „musí být připraveni“ na extrémní taktiku při pokusu o udržení ukrajinského území.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v březnu prohlásil, že Moskva je připravena Ukrajincům úder vrátit. Varoval, že jeho země by použila „naprosto jakoukoli zbraň“, pokud by se Kyjev pokusil dobýt zpět Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Zdá se tak, že Moskva připouští, že by se její síly na Ukrajině brzy mohly ocitnout v defenzivě, protože ruská zimní ofenziva zpomaluje.

Ruská jaderná rétorika sjednotila ministry zemí G7, kteří po svém pondělním dvouhodinovém zasedání vydali prohlášení, v němž odsoudili hrozby jako „nepřijatelné“ a kritizovali Putinův plán rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku. Představitelé G7 uvedli, že během jednání došlo k „otevřené výměně názorů“ na přístup k ukrajinskému konfliktu, včetně „budoucích vyhlídek“ na ukončení války. Ta by podle britského premiéra Rishiho Sunaka nakonec měla skončit u jednacího stolu.

 Zdroje z britského ministerstva zahraničí nicméně naznačily, že jedinou cestou k vyřešení konfliktu by bylo, kdyby Putin stáhl své jednotky z Krymu a Západ poskytl Kyjevu potřebné nástroje.

Ukrajina, další země a třeba britský expremiér Boris Johnson volají po navýšení britských dodávek na Ukrajinu, včetně tanků a stíhaček. Britská vláda je ale přesvědčena, že už dodává vše, co Kyjev potřebuje, píše The Guardian.

Válka na Ukrajině směřuje k patové situaci, pokud Západ „do toho nepůjde naplno“ a nezvýší svou vojenskou podporu, uvedla v pondělí transatlantická skupina bývalých vysoce postavených diplomatů a vysokých vojenských poradců. „Prohlášení o neochvějné podpoře“ nestačí a „činy stále neodpovídají rétorice“, uvedla skupina.

Na summitu G7 ministři potvrdili svůj závazek „zintenzivnit, plně koordinovat a prosazovat“ sankce proti Rusku. Dohodli se i na lepší koordinaci, aby zabránili obcházení opatření proti dodávkám zbraní Moskvě od třetích stran.

Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden vyvolal kontroverzi, když při zpátečním letu z Číny prohlásil, že Evropa by se svou zahraniční politikou neměla stát „vazalem“ Spojených států. Již dříve byl Macron obviněn z naivity, když řekl, že Moskva nesmí být „ponížena“ a bude potřebovat bezpečnostní záruky. Představitelé G7 zdůraznili, že všechny členské země včetně Francie jsou zajedno v tom, že je třeba zabránit Putinovým pokusům rozdělit a opanovat.

Zejména východoevropské vlády obvinily Macrona, že se nedokázal poučit z války. Domnívají se, že bez americké vojenské a finanční podpory Kyjevu, která je více než třicetkrát vyšší než podpora od Francie, by už ukrajinská obrana padla.

Při samostatných jednáních v Japonsku vytvořily země G7, včetně Británie, USA, Kanady, Japonska a Francie, alianci pro rozvoj společných dodavatelských řetězců jaderného paliva, jejímž cílem je vytlačit Rusko z mezinárodního trhu s jadernou energií. Britské ministerstvo pro energetickou bezpečnost uvedlo, že těchto pět zemí využije své civilní sektory jaderné energetiky k oslabení ruského vlivu na dodavatelské řetězce, a odřízne tak Putina od prostředků k financování invaze na Ukrajinu.

X X X

NĚMECKO  NENECHÁ  PŘÍSTAV  V  HAMBURKU  ČÍNĚ?

Němci zaváhali nad přístavem v Hamburku a slib Číně je rázem zase politikum

Před půl rokem německý kancléř Olaf Scholz vezl do Pekingu na zlatém podnose prodej části hamburského přístavu čínské státní firmě Cosco. O nic nejde, je to jen necelá čtvrtina jednoho terminálu, říkal tehdy. Začátkem roku ovšem tato „nepodstatná“ část byla přehodnocena jako součást kritické infrastruktury. V takovém případě se Čína ještě může načekat.

 Před půl rokem, loni v listopadu, bylo již v podstatě rozhodnuto. Německý kancléř Olaf Scholz jel na návštěvu za čínským prezidentem Si Ťin-pchingem do Pekingu a s sebou jako pozornost vezl 24,9 procenta hamburského přístavního terminálu Tollerort, do něhož měla získat přístup čínská státní lodní společnost Cosco. Pokud by bylo jen na Scholzovi (SPD), přivezl by klidně větší podíl. Na konci loňského října ovšem po dlouhých diskusích spolková vláda povolila jako nejvyšší možný podíl „jen“ právě 24,9 procenta.

Vstup čínské firmy do terminálu se pak už zdál být pouhou formalitou. Společnost HHLA, která hamburský přístav provozuje, uvedla, že smlouva mezi ní a společností Cosco již splňuje všechny podmínky, které vláda stanovila. Čeká prý pouze na konečné schválení ministerstvem hospodářství, které vede Robert Habeck (Zelení).

V tom je ale problém: Terminál Tollerort mezitím začal být považován za kritickou infrastrukturu. K takovému závěru podle zjištění stanic NDR, WDR a deníku Süddeutscher Zeitung dospěl Spolkový úřad pro informační bezpečnost (BSI). Tato nová klasifikace platí od ledna letošního roku, jaké bude mít důsledky je ale zatím otevřené.

Obavy z čínské přítomnosti v hamburském přístavu v návaznosti na novou klasifikaci terminálu Tollerort již vyjádřila také Pracovní skupina pro kritickou infrastrukturu, nezávislá skupina složená ze 42 odborníků, která rovněž doporučuje přehodnocení transakce a v případě pochybností její zrušení. O tom ovšem musí rozhodnout spolková vláda.

Vládní FDP: Zakažme Číně do přístavu vstup

Zařazení na seznam kritické infrastruktury ještě automaticky neznamená zákaz podnikání dalším subjektům. Je však zřejmé, že prodej podílu hamburského terminálu hned tak nenastane a vláda vhodnost tohoto kroku bude znovu posuzovat. „Vzhledem k tomu, že se změnily výchozí předpoklady, zabýváme se tím,“ uvedlo ministerstvo hospodářství.

Také vládní liberální demokraté (FDP) požadují, aby byl vstup čínské státní společnosti do důležitého německého přístavu znovu přezkoumán. „Nemůžeme si dovolit stále rozdávat malé dílky mozaiky na velké skládačce, kterou se Čína v Evropě snaží doplnit. Můj osobní názor je, že v tomto případě by měl platit úplný zákaz přítomnosti Číny,“ domnívá se místopředsedkyně parlamentní frakce FDP ve Spolkovém sněmu Gyde Jensenová.

Na případ přístavu v Hamburku podle FDP nelze pohlížet izolovaně. „Je třeba vzít v úvahu i další přístavy EU, v nichž má Cosco podíl. Jsou to přístavy s největším obratem, jako je Rotterdam, Antverpy, Valencie, Pireus,“ dodala Jensenová.

Firma Cosco původně chtěla získat podíl ve výši 35 procent. Scholz nebyl proti, naopak v tomto čínskou stranu podporoval. Ministr hospodářství Habeck, stejně jako další členové vlády, ale nesouhlasil. Nakonec kabinet dohodu schválil s několika podmínkami, které měly případný vliv Číny omezit.

Výhody spolupráce jsou Německu „jasné“

A co na to Čína? Na přístav v Hamburku čeká již rok a půl. Nyní tamní vláda varuje Německo před „politizací“ celé záležitosti. „Doufáme, že se německá strana zdrží politizace obchodní spolupráce a nebude z ní dělat téma ideologické nebo bezpečnostní,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin. Německá vláda se podle něj má zdržet kladení překážek této spolupráci.

Tento spor již zastínil i nedávnou první návštěvu Číny, kterou podnikla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková (Zelení). Německá strana by podle Wenbina měla pro čínské společnosti vytvořit „spravedlivé a nediskriminační podnikatelské prostředí“, přičemž dodal, že „výhody a nevýhody této spolupráce jsou německé straně velmi jasné“.

X X X

 Putin podle Kremlu navštívil dvě okupované ukrajinské oblasti

Moskva se loni rozhodla oba zmíněné regiony spolu s dalšími dvěma oblastmi v rozporu s mezinárodním právem připojit k Rusku. Nemá však vojenskou kontrolu nad celými oblastmi a ruské agresi se bránící Kyjev ani svět zábor ukrajinského území neuznal.

Zveřejněné záběry mimo jiné ukazují sedmdesátiletého Putina, jak vystupuje z vojenského vrtulníku, poté z automobilu, prochází kolem budov a zachycují také jeho jednání s vojenskými veliteli. Na videu jsou rovněž záběry – na kterých není vidět Putin – z průjezdu kolony kolem ukazatele označujícího vjezd do města Heničesk v Chersonské oblasti.

Podle listu Kommersant šéf Kremlu navštívil vojenské uskupení „Dněpr“ v Chersonské oblasti a poté velitelství národní gardy „Vostok“ v Luhanské oblasti.

Putin v Chersonské oblasti podle ruských médií vyslechl zprávy velitelů o situaci na bojišti, kde se Rusko už téměř 14 měsíců neúspěšně snaží porazit Ukrajinu. Ruská vojska se loni na podzim stáhla z města Cherson a dalších míst v okolí a podle agentury Reuters v očekávání ukrajinské protiofenzívy posilovala své pozice na protějším břehu řeky Dněpr.

 Jedná se o první Putinovu cestu do Chersonské a Luhanské oblasti od začátku války, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Podle agentury TASS byl Putin před tím na návštěvě některého z „nových ruských regionů“, jak Moskva nazývá okupovaná ukrajinská území, 19. března. Tehdy podle ruských úřadů navštívil přístavní město Mariupol, které se stalo symbolem ukrajinského odporu, než ho Rusko po tuhých bojích loni v květnu ovládlo. Šéf Kremlu se na záběrech ze zničeného města, kde kvůli bojům zahynulo podle úřadů velké množství civilistů a mnoho obyvatel uprchlo, setkal s lidmi, které ukrajinská média později označila jako proruské aktivisty.

„Putinova degradace je působivá. Před rokem svět čekal na jeho vyjádření. Teď už ne. Žádný takový politický aktér už není. Existuje jen ‚zvláštní tour‘ autora masových vražd na okupovaných a zničených územích, aby si naposled vychutnal zločiny svých přisluhovačů,“ napsal poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak na twitteru.

Server Ukrajinska pravda k záběrům návštěvy poznamenal, že z nich není zřejmé, kde přesně se Putin nacházel. Neexistuje žádný skutečný důkaz, že byl Putin na Ukrajině, uvádí na závěr své zprávy ukrajinský deník.

 X X X

KLIENTI  SBERBANK  DOSTANOU  PENÍZE  DO  KONCE  ROKU

Zadržené peníze ve Sberbank mají samosprávy dostat zpět do konce roku

Začátkem dubna dokončila Česká spořitelna nákup úvěrového portfolia od Sberbank CZ. V této souvislosti insolvenční správkyně Jiřina Lužová informovala věřitele, že díky této klíčové transakci disponuje dostatečnými finančními prostředky potřebnými k uspokojení pohledávek věřitelů. Věří, že pohledávky věřitelů – tedy i samospráv měst, obcí a krajů, budou vyplaceny ve druhé polovině roku.

Vedení Kraje Vysočina uvítalo oznámení insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřiny Lužové, že by peníze z prodeje úvěrového portfolia banky mohly s vysokou pravděpodobností uspokojit věřitele z řad krajů a obcí ve výši 100% jejich pohledávek. Kraj Vysočina má ve Sberbank zadržovaných cca 2,4 miliardy korun. Hejtman Vítězslav Schrek, předpokládá, že peníze by mohly být na účet kraje připsány do konce tohoto roku. „Zúročila se aktivní a důsledná role Kraje Vysočina. Věnovali jsme jednáním, kontrole, ale i mnoha konzultacím a vznášením podnětů hodně času a energie. I přesto, že je insolvenční řízení správním procesem, podařilo se vytvořit zásadní atmosféru veřejné kontroly ze strany ministerstev, vlády, ČNB a především věřitelů včetně samospráv,“ upozorňuje hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Hejtman současně nevylučuje další diskusi se zákonodárci o tom, zda je současný insolvenční zákon ve všech parametrech nastavený správně, a to i pro případ, že by se podobná situace na bankovním trhu v budoucnu opakovala. „Jde mi o to, aby měli věřitelé vždy důvěru v to, že jim insolvenční zákon poskytuje opravdu dostatečnou ochranu v jejich oprávněných zájmech a insolvence vede jednoznačně k rychlému a efektivnímu vypořádání pohledávek věřitelů,“ upozornil hejtman Vítězslav Schrek.

Hejtman Vítězslav Schrek už dříve avizoval, že zadržené krajské peníze, které budou vráceny z účtů vedených ve Sberbank CZ, chce Kraj Vysočina použít na další rozvojové a infrastrukturní projekty napříč regionem.

X X X

Za neoprávněné nahlížení do justičních databází bude mít soudce nižší plat

 Nižší plat o pět procent po dobu tří měsíců bude mít soudce Okresního soudu v Mostě (OS) Jan Musil. Rozhodl tak kárný senát v čele se soudcem Tomášem Langáškem. Soudce neoprávněně lustroval údaje v soudní databázi ISAS a byly v jeho práci zjištěny průtahy.

Vcelku „levně“ se v pondělí u kárného senátu „vykoupil“ ze svých pochybení soudce OS v Mostě Jan Musil. Ten totiž opakovaně vstupoval do justiční databáze ISAS a zjišťoval v ní informace, které nesouvisely s jeho rozhodovací činností. Navrch u něj ještě byly zjištěny průtahy, byť jen u čtyřech věcí.

Za to na něho předsedkyně OS v Mostě Radka Heresová podala kárnou žalobu. Posléze však došlo k uzavření dohody o kárném provinění a opatření, kdy v případě průtahů byla částečně žaloba vzata zpět a soudce vinu uznal. „Přihlédla jsem k tomu, že v této době soudce procházel složitou osobní situací,“ odůvodnila vstřícnost kárná navrhovatelka.

A kárný senát v čele se soudcem Tomášem Langáškem návrh dohody v podobě snížení platu o 5 % na dobu tří měsíců akceptoval. „Jakkoliv se opatření může jevit jako mírné, není zjevně nepřiměřené,“ odůvodnil rozhodnutí soudce Langášek.

Jako další důvody, proč senát dohodu v této podobě přijal, zmínil soudce Langášek Musilovu výkonnost, sebereflexi a tu skutečnost, že s údaji, které si v databázi opatřil, podle všeho dále nenakládal a nedošlo tak pravděpodobně k jejich zneužití. Petr Dimun, ceskajustice.cz

X X X

Playboy se snímky členky francouzské vlády se vyprodal během tří hodin

Dubnové vydání časopisu Playboy se ve Francii stalo hitem. Mimořádný zájem čtenářů vzbudila státní tajemnice Marlène Schiappaová na titulní straně. Během tří hodin se prodalo 100 000 kusů, sdělil šéfredaktor Jean-Christophe Florentin. Obvyklé prodeje se přitom pohybují kolem 30 000 výtisků za měsíc.

 Francouzská státní tajemnice pro sociální ekonomiku Marlène Schiappaová na titulní straně francouzského vydání časopisu Playboy pózuje v bílých šatech. Politička časopisu poskytla také dvanáctistránkový rozhovor, v němž hovoří o ženských a LGBT právech.

Vydání, které si budou moci zájemci zakoupit až do června, vešlo do prodeje 6. dubna. Za pouhé tři hodiny se prodalo více než 100 000 výtisků, řekl podle francouzského deníku Le Parisien šéfredaktor Jean-Christophe Florentin.

Enormní zájem potvrzuje fakt, že francouzský Playboy obvykle prodá asi 30 000 výtisků za měsíc. Kvůli velkému zájmu tak do trafik tento týden dorazí dalších 60 000 výtisků.

Mnozí vládní činitelé rozhodnutí své kolegyně spojit se s časopisem Playboy kritizovali. Francouzská premiérka Élisabeth Borneová například uvedla, že v „současné atmosféře stávek a hospodářských potíží“ není takový příspěvek ani trochu vhodný.

Ministryně pro sexuální rovnoprávnost Isabelle Romeová pro deník Le Figaro uvedla: „Proč jste si vybrala Playboy? Abyste prosazovala práva žen? Vždyť tento časopis je souhrnem všech sexistických stereotypů. Nacházíme se uprostřed kultury ženských objektů,“ řekla.

„Hájím právo žen dělat si se svým tělem, co chtějí: všude a pořád,“ napsala Schiappaová na Twitteru. „Ve Francii jsou ženy svobodné. Bez ohledu na to, jestli to vadí zpátečníkům a pokrytcům, nebo ne,“ dodala.

Šéfredaktor Jean-Christophe Florentin pro agenturu AFP uvedl, že právě Schiappaová je jediná poslankyně kompatibilní s Playboyem. „Záleží jí na právech žen a pochopila, že Playboy není časopis pro staré machry, ale že může být i prostředkem feminismu,“ dodal.

X X X

Skončí emisní povolenky zdarma, začne platit uhlíkové clo, schválili europoslanci

 Evropští poslanci odhlasovali ukončení vydávání bezplatných emisních povolenek v průmyslu. Skončit by měly do roku 2034. Schválené bylo také zavedení uhlíkového cla na hranicích, tedy vyrovnání nižších poplatků za emise ve třetích zemích. Zpoplatněné budou od roku 2027 i emise z vytápění budov a silniční dopravy.

 Opatření jsou součástí balíku Fit for 55, který zakotvuje cíl klimatické neutrality do roku 2050. Mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích schválil parlament v prvním čtení. Má zajistit, že dovozci zboží, na které se vztahuje unijní systém obchodování s povolenkami, budou muset zaplatit rozdíl mezi cenou za emise uhlíku v zemi výroby a cenou uhlíkových povolenek v EU.

Komisařka Kadri Simson připomněla, že závěrečná dohoda, k níž dospěli zákonodárci, si vyžádá celou řadu lidských zdrojů. „Bude vyžadovat další zaměstnance, což se promítne do rozpočtu,“ uvedla.

EU chce uhlíkovým clem předejít „úniku uhlíku“, tedy přesouvání velkých výrobců do třetích zemí, aby využily tamních méně přísných norem. Problém také je, když jsou produkty pocházející z EU nahrazeny dováženými produkty, při jejichž výrobě vzniká více emisí.

Přijatá byla také předběžná dohoda o revizi systému EU pro obchodování s emisemi v oblasti letectví.

 Sociální fond zaplatí energetickou tranzici

Zpravodaj návrhu Peter Liese ji označil jako klíčový bod v programu Fit for 55. „Mnoho lidí říká, že sociální fond je malý, ale jde o více než 80 miliard. Parlament dlouhá léta bojoval o to, aby členské státy a jejich prostředky byly účelně vynakládané. A je potřeba brát v potaz sociální aspekty,“ řekl poslanec.

Důležitým aspektem jednání byl právě sociální klimatický fond. Ten zmírňuje dopady a měl by kompenzovat náklady, jako je na příklad růst nákladů na vytápění. Počítá se s rozpočtem 86 miliard eur, tedy dva biliony korun. K dispozici by měl být mezi lety 2026 a 2032. Má zaplatit například investice do energeticky efektivnějších budov.

Sociální klimatický fond EU má ve zkratce zajistit, aby přechod na novou klimatickou politiku byl spravedlivý a sociálně inkluzivní. Z fondu půjde finanční pomoc především pro zranitelné domácnosti či malé podniky a živnostníky, které bude ohrožovat energetická chudoba nebo si nebudou moct dovolit platit vzrůstající náklad.

Podle poslance ANO Ondřeje Kovaříka by mohl pro Českou republiku znamenat příjem až ve výši sto miliard korun. „I když zdaleka nepokryje veškeré náklady s těmito opatřeními spojené, je důležité, že taková podpora bude k dispozici,“ uvedl. Zároveň připustil, že pokud by jednotlivá opatření klimatického balíčku byla koncipována uvážlivěji, tak výrazná kompenzace by nemusela být potřeba.

Fond by měl získávat peníze z dražby povolenek z leteckého či námořního odvětví, o kterých parlament také jednal.

Peníze z dražeb emisních povolenek budou tvořit příjem fondu až do 65 miliard eur. Čtvrtina se pak bude hradit z národních zdrojů členských států.

 Platba za emise z dopravy i tepla

Nový balík ukládá nařízení platit emisní povolenky nejen průmyslu, ale také letecké a automobilové dopravě, stejně jako teplárnám a plynárnám. Letecké společnosti přitom dosud dostávaly tyto povolenky částečně bezplatně. Plynárny a teplárny pak začnou s placením povolenek za čtyři roky.

„To samozřejmě opět způsobí nárůst cen energií, které zaplatí občané. Proto pro tento návrh nemohu zvednout ruku,“ prohlásila před hlasováním místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová.

Proti opatřením se vyslovil poslanec Ondřej Knotek, rovněž za ANO. Uvedl, že domácnostem prudce vzrostou roční náklady na energie a klimatický fond pak zajistí pouze to, že peníze, které zaplatí navíc, dostanou ty nejchudší domácnosti po byrokratickém procesu.

Žádnou část balíčku nepodpořila ani poslankyně Kateřina Konečná z KSČM. „Jestli cílem má být snížení emisí, ale za cenu, že nám tu zbudou pouze služby, je to k ničemu,“ uvedla. Balíček pak označila jako „zelenou ideologii“. Doplnila však, že podpořila sociální klimatický fond. „Z jedné stran bereme, ale z druhé dáváme a chceme, aby za to lidé děkovali,“ dodala s tím, že se jí nelíbilo, jak byl návrh schválen.

Pro finální podobu další části balíčku Fit for 55 zvedli ruku čeští pirátští poslanci. „Součástí dohody je také navýšení investic do inovací nebo další podpora domácností v tom, aby pro ně byly dostupné energetické úspory nebo možnost vyrábět si elektřinu a teplo po svém. Vláda teď bude muset připravit systém, jak je spravedlivě a efektivně využít,“ uvedl předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa.

Evropský právní rámec pro klima přijatý v červnu 2019 zakotvuje cíl klimatické neutrality do roku 2050 a zavádí průběžný cíl snížit do roku 2030 čisté emise skleníkových plynů alespoň o 55 procent. Tento rámec vytváří základ pro legislativní návrhy „Fit for 55“, které komise přijala dne 14. července 2021. Jeho cílem je pomoci zemím EU snížit emise CO2 do roku 2030 o 55 procent ve srovnání s úrovněmi v roce 1990 a do roku 2050 se stát uhlíkově neutrální.

Předchozí směrnice o energetické účinnosti z roku 2018 stanovila závazný celounijní cíl v oblasti energetické účinnosti ve výši nejméně 32,5 procenta do roku 2030. Sdělením o Zelené dohodě pro Evropu z roku 2019 EK posílila své ambice v oblasti klimatu a stanovila cíl nulových čistých emisí skleníkových plynů do roku 2050.

X X X

Průšvih fotbalisty Jankta. Kvůli podezřelé jízdě ho zastavila policie, test na drogy odmítl

Fotbalista pražské Sparty Jakub Jankto má opletačky s policií. Hlídka měla zastavit 27letého záložníka poblíž tréninkového centra na Strahově na základě upozornění jiného řidiče kvůli podezření z jízdy pod vlivem alkoholu. Na ten měl sice test negativní, ale zkoušku na drogy odmítl podstoupit. Informaci přinesl web PrahaIN.cz.

 Policie událost potvrdila. „Kolem dvanácté hodiny jsme na linku 158 přijali oznámení od řidiče, který uvedl, že před ním jede vozidlo a má podezření, že by řidič mohl být pod vlivem alkoholu. Vozidlo následoval a poté, co řidič vozidla zastavil v ulici Vaníčkova, dorazili tam policisté. U řidiče byla dechová zkouška negativní,“ uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský pro server PrahaIN.cz.

 „Nicméně následný test na drogy řidič odmítl a odmítl i lékařské vyšetření. V tuto chvíli jsou na místě kolegové z oddělení dopravních nehod, stejně jako kolegové z místního oddělení,“ dodal zástupce pražské policie.

 Na základě odmítnutí takové zkoušky včetně lékařského vyšetření se řidič automaticky stává podezřelým ze spáchání přestupku a jeho chování se stává terčem dalšího šetření. Sparta podle mluvčího Ondřeje Kasíka má dnes volno, o policejní kontrole ale klub ví.

Fotbalista Jakub Jankto v posledních týdnech spíše nehrál, než aby pravidelně nastupoval. Nejvíce prostoru na hřišti strávil během semifinále MOL Cupu proti Českým Budějovicím, a to 73 minut. Diváci se ho nedočkali ani při derby pražských „S“ proti Slavii, kdy zůstal po celý zápase mezi náhradníky.

Jankto nedávno podstoupil coming out, když se veřejně přiznal k homosexuální orientaci. Za toto gesto sklidil celosvětový potlesk, když jeho krok ocenili například hvězdný Neymar nebo špílmachr Manchesteru United Bruno Fernandes.

Za volantem měla před ním problémy řada fotbalistů. Mezi nejznámější případy patří bouračka Davida Limberského ze září 2015, kdy se z místa snažil policii neúspěšně utéct a následně nadýchal 1,5 promile. Ten si v následujícím zápase proti Příbrami neodpustil nevhodné gesto při oslavě gólu, kdy dělal, že kroutí volantem.

X X X

Ministr zemědělství: S komisařem Wojciechowským řeším dovozy obilí z Ukrajiny, jednostranné zákazy situaci nevyřeší

 Jednostranné zákazy dovozu ukrajinského obilí, které zavedlo Polsko, Maďarsko a nejnověji Slovensko, jsou v rozporu s podmínkami jednotného trhu Evropské unie i Světové obchodní organizace. Česká republika s jejich zavedením nepočítá, téma ale ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) intenzivně řeší s komisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Situaci je potřeba vyřešit na celounijní úrovni.

„V průběhu víkendu jsem téma dovozů zemědělských komodit z Ukrajiny řešil přímo s komisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským, ptal jsem se ho, jaká bude reakce Evropské komise na oznámený zákaz dovozu ze strany Polska a Maďarska. Jednoznačně mi potvrdil, že podobná jednostranná opatření jsou nepřijatelná. Na příští týden mám s komisařem domluvenou schůzku v Lucemburku, kde chceme probrat další možnosti řešení a společný postup Evropské unie. Téma zařadíme také na jednání Rady ministrů zemědělství 25. dubna,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Česká republika zákaz dovozu ukrajinského obilí a dalších zemědělských komodit z Ukrajiny zatím neplánuje. V souvislosti s ochranou zdraví spotřebitelů však ČR zintenzivnila kontroly dovozu, například obiloviny určené k potravinářskému využití testujeme na přítomnost více než 400 zbytků účinných látek, testy zatím neodhalily žádný závadný vzorek. Více ke kontrolám jsme psali včera zde.

„Ochrana zdraví českých občanů je pro mě absolutní priorita, proto v intenzivních kontrolách budeme nadále pokračovat a v případě pozitivního nálezu budeme likvidovat celé zásilky,“ uvedl ministr Nekula.

S ostatními unijními ministry zemědělství a Evropskou komisí chce ministr Zdeněk Nekula řešit také podobu fungování koridorů solidarity, tzv. Solidarity Lanes. Je důležité, aby maximálně přispívaly k vývozu ukrajinské zemědělské produkce do zemí mimo EU, což Česká republika prosazovala již v loňském roce během předsednictví v Radě EU. Je zřejmé, že tyto koridory plní svůj účel a výrazně pomáhají jak ke zlepšení odolnosti ukrajinské ekonomiky, tak k uklidnění situace na světových trzích s obilovinami včetně zajištění potravin pro rozvojové země. Důležité rovněž je, aby produkce dovážená do EU splňovala podmínky Unie na kvalitu a bezpečnost potravin pro spotřebitele.

„Je důležité, aby Evropská komise i jednotlivé země pečlivě monitorovaly dopady dovozu z Ukrajiny do EU včetně vlivu na trh Unie a domácí producenty. Jednostranné zákazy jednotlivých zemí ale nic nevyřeší. Musíme najít shodu v celé EU na pravidlech, za jakých bude probíhat tranzit zemědělských komodit z Ukrajiny do evropských přístavů, a aby z nich produkce dále směřovala do zemí mimo EU, které jsou na ukrajinské produkci závislé. Musí vzniknout politická dohoda mezi EU a Ukrajinou, která jasně nastaví pravidla tranzitu tak, aby každá zásilka kompletně dorazila do země mimo EU,“ řekl ministr Nekula. Vojtěch Bílý, tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

X X X

Málo známé klinické souvislosti kouření

 „Fascinuje mě propast mezi velkým vlivem kouření na zdraví a malou pozorností, kterou mu věnujeme.“

Prof. Eva Králíková, Ústav hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN, Centrum pro závislé na tabáku, III. interní klinika – klinika endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN

Kouření zvyšuje riziko vzniku řady neuropsychických onemocnění – demence a dalších kognitivních postižení, schizofrenie, depresivních poruch, úzkostných poruch nebo dokonce i sebevražedného chování.

Doc. Martin Anders, přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN

Vzhledem k tomu, že roztroušená skleróza není zatím vyléčitelná ani jinak preventabilní, omezení rizikových faktorů, které známe, má zásadní význam. Kouření jednoznačně patří mezi tyto ovlivnitelné faktory.“

Doc. Dana Horáková, Neurologická klinika 1. LF UK a VFN

Léky, jejichž účinnost kouření snižuje a u nichž zároveň hrozí předávkování, pokud pacient skončí s kouřením, jsou běžně podávané.“

Dr. Jan Miroslav Hartinger, Farmakologický ústav 1. LF UK a VFN

 Kouření je příčinnou rakoviny plic v 90 % případů. Málo se však ví, že rakovina plic není nejčastější příčinou úmrtí kuřáků. Více jich umírá na jiné nemoci, především kardiovaskulární či CHOPN. Kouření ale ovlivňuje celé tělo a s jeho důsledky se mohou setkat všechny klinické obory. Navíc se v klinické praxi vyjevují stále nové a nové souvislosti s různými zdravotními potížemi a diagnózami.

„Když jsem se před více než 30 lety setkala blíže s tématem kouření, fascinovalo mě, jak velký vliv na zdraví má, a přitom jak málo pozornosti tomu jako lékaři věnujeme,“ říká profesorka Eva Králíková z Ústavu hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN, která je zároveň vedoucí Centra pro léčbu závislosti na tabáku na III. interní klinice – klinice endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN. Upozorňuje, že většina lidí sice dnes už ví o spojitosti kouření s rakovinnou plic nebo infarktem, ale že se kouření podílí na rozvoji desítek dalších nemocí, tuší málokdo. Kouření negativně ovlivňuje imunitní a endokrinní systém včetně reprodukčních orgánů a štítné žlázy, zvyšuje riziko vzniku alergií, způsobuje nemoci trávicího traktu, zpomaluje pooperační hojení, zvyšuje pravděpodobnost rozvoje revmatoidní artritidy nebo vzniku oční katarakty. Výčet tímto zdaleka nekončí. Kouření například může způsobovat těžký deficit vitaminu D, jehož význam pro imunitu vešel během covidové pandemie v relativně širokou známost. Nedostatek vitaminu D se ale projevuje i v dalších oblastech, jak se stále zjišťuje. Například je uváděn jako rizikový faktor pro vznik neurodegenerativních onemocnění nebo roztroušené sklerózy.

Právě v medicíně stoprocentně platí otřepaná fráze, že všechno souvisí se vším. Budoucí zdravotníci studující na 1. lékařské fakultě se to tak také učí. „Závislost na tabáku a jeho užívání se dotýká skutečně v podstatě všech klinických oborů. Je proto třeba dbát na to, aby se studentky a studenti všeobecného lékařství i nelékařských zdravotnických oborů s těmito souvislostmi během výuky seznamovali a uvědomovali si je. Ať už se budou věnovat jakémukoli oboru, je jisté, že s důsledky kouření se u svých pacientů ve větší či menší míře setkají,“ podotýká děkan 1. LF UK profesor Martin Vokurka.

Neuropsychické následky kouření

Stresové situace zvyšují u závislých jedinců potřebu sáhnout po droze a platí to i u tabákových výrobků. Představa, že kouření vede k nějaké psychické pohodě, by ovšem byla mylná. Lidé trpící psychickými poruchami kouří dvakrát až třikrát častěji ve srovnání s běžnou populací. Kouří navíc větší počet cigaret než ostatní kuřáci, inhalují hlouběji a déle, přičemž také vynakládají nezanedbatelné objemy finančních prostředků, a prohlubuje se tak jejich sociekonomická nestabilita, strádání a chudoba, což je dalším zdrojem stresu a udržujícím faktorem onemocnění. „Odhaduje se, že až 45 % prodaných cigaret je spotřebováno lidmi, kteří trpí nějakou formou duševní poruchy. Nejčastější příčinou úmrtí psychicky nemocných jsou pak kardiovaskulární onemocnění, na jejichž vzniku se kouření významně podílí, a dochází tak ke zkrácení jejich průměrné délky života o 10 až 25 let oproti běžné populaci,“ říká přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN docent Martin Anders, který zároveň zdůrazňuje, že u osob trpících schizofrenií může kouření nejen zvyšovat výskyt rizikových faktorů, ale i průběh a rozvoj samotného onemocnění spojeného s neurodegenerativními procesy. Naopak jako pozoruhodná se jeví skutečnost, že například v léčbě depresivních a úzkostných poruch má ukončení kouření podobný vliv jako podávání antidepresiv.

„Ačkoliv negativní vliv kouření tabákových výrobků je znám v mnoha oblastech medicíny, vliv na duševní život zůstával kromě tradovaného mechanismu vzniku závislosti dlouho v pozadí. Výzkum dopadů kouření v oblasti moderních neurověd je fascinující a dochází zde k významnému souběhu řady již dříve ověřených hypotéz,“ vyzdvihuje docent Anders a konstatuje, že kouření zvyšuje riziko vzniku řady neuropsychických onemocnění – demence a dalších kognitivních postižení, schizofrenie, depresivních poruch, úzkostných poruch nebo dokonce i sebevražedného chování. Děje se tak proto, že kouření podporuje zánětlivé procesy a zvyšuje oxidativní stres, čímž způsobuje strukturální nebo funkční změny v centrálním nervovém systému. Kouření také snižuje aktivitu některých enzymů, které metabolizují neurotransmitery, tedy přenašeče nervových vzruchů.

„Tzv. doutnající zánět (nízkoaktivní systémová aktivace imunitních buněk) je spojen se zvýšenou produkcí prozánětlivých proteinů (faktor nádorové nekrózy, interleukin 6), které jsou schopny spouštět procesy vedoucí ke změně chování jedince známé jako ‚sickness behaviour‘. Aktivace specifických enzymů, omezení tvorby zásadně důležitého neurotransmiteru serotoninu, melatoninu a dopaminu, a současně toxicita vznikajících látek typu kyseliny chinolinové, které mohou usmrcovat neurony, to vše je příčinou změny chování jedince. Pokud ještě zohledníme negativní vliv na vznikání nových mozkových buněk, je možné vysvětlit řadu neuropsychických následků kouření u většiny konzumentů,“ vysvětluje přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN Martin Anders.

Proč kouření u roztroušené sklerózy vadí?

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému, které bez léčby vede u většiny pacientů k významné invaliditě. Nemoc začíná typicky v mladém věku (mezi 20. až 40. rokem života) a třikrát častěji postihuje ženy. V České republice onemocnění postihuje asi 22 až 25 tisíc osob. Příčina nemoci je multifaktoriální, na jedné straně je genetická dispozice, mnohočetné drobné odchylky v řadě genů, které se v průběhu dětství a dospívání musí setkat s faktory zevního prostředí. Mezi nimi jsou nejvíce doložené virové infekce (zejména virus Epsteina-Barrové způsobující infekční mononukleózu), nedostatek vitaminu D, různé složení mikrobiomu ve střevě a plicích, obezita nebo právě – kouření.

„Kouření jako rizikový faktor je zkoumáno dlouhou dobu. Dnes máme jasné důkazy, že aktivní i pasivní kouření zvyšuje riziko vzniku nemoci a zhoršuje průběh u pacientů již diagnostikovaných. Přispívá k těžšímu klinickému průběhu a výraznějším nálezům na magnetické rezonanci mozku,“ říká docentka Dana Horáková z Centra pro demyelinizační onemocnění na Neurologické klinice 1. LF UK a VFN. Jako jeden z mechanismů, jak kouření dopadá na imunitní systém, uvádí docentka Horáková negativní působení kouření v oblasti plic, kde ovlivňuje složení mikrobiomu a funkci imunitních regulací ve prospěch prozánětlivých procesů. Z dalších možných mechanismů je zmiňováno zvýšení propustnosti mozkově cévní bariery, což umožnuje snadnější prostupnost různých toxických látek a imunitních buněk do centrálního nervového systému.

„Velmi zajímává je práce ze Švédska z roku 2022, ve které vědci zkoumali0 data více než devíti tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou a stejného počtu osob stejného věku bez roztroušené sklerózy. U všech se zjišťovala data o kouření před nemocí a v době jejího vzniku a přítomnost genu souvisejícího se zvýšeným rizikem roztroušené sklerózy. Bylo spočítáno, že ve 13 % lze vznik roztroušené sklerózy připsat kouření. U pacientů, kteří byli současně nositeli rizikového genu, se tento podíl zvýšil na 41 %. Autoři správně poukazují na skutečnost, že kdyby nebylo kouření, tak oněch 13 % nemuselo nemoc dostat. V České republice by to znamenalo odhadem o dva tisíce pacientů méně,“ přibližuje Dana Horáková z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN a dodává: „Vzhledem k tomu, že samotná nemoc není zatím vyléčitelná ani jinak preventabilní, omezení rizikových faktorů, které známe, má zásadní význam. Kouření jednoznačně patří mezi tyto ovlivnitelné faktory.“

Lékové interakce se složkami tabákového kouře

Jednou z mnoha dalších klinických oblastí, kde se lze s důsledky kouření setkat, patří podávání léků. Podstatu problému vysvětluje doktor Jan Miroslav Hartinger z oddělení klinické farmakologie a farmacie Farmakologického ústavu 1. LF UK a VFN: „Kromě nikotinu obsahuje tabákový kouř mnoho dalších složek. Mimo jiné jsou složkou tabákového kouře polyaromatické uhlovodíky. Jejich vlivem dochází k zesílení účinku enzymů, kterými se odbourávají některá léčiva, a proto při kouření dochází k urychlení jejich vyloučení z těla,“ shrnuje klinický farmaceut Hartinger, podle kterého může u kuřáka problém nastat při zahajování léčby, protože je nutné pro dosažení účinku podávat vyšší dávky a někdy může vzniknout dojem, že léčivo nefunguje.

Riziko vzniká také při odvykání kouření, kdy se naopak vylučování léčiv zpomaluje – vrací se na normální úroveň – a může tak dojít k předávkování. Vzhledem k tomu, že se nejedná o vliv nikotinu, dochází k tomuto efektu i v případě, že pacient nahradí cigarety nikotinovými žvýkačkami nebo náplastmi. Doktor Hartinger upozorňuje, že k tomu dochází postupně po dobu týdnů, až měsíců a nemusí tak být zřejmé, že se jedná o vliv změny kuřáckých návyků. „Zmíněné polyaromatické uhlovodíky se dobře vstřebávají do těla, kde se dlouhodobě ukládají a velice pomalu se z těla vylučují. Proto i odeznívání jejich účinku je pomalé, v řádu týdnů. Nelze tedy očekávat, že pokud pacient přestane kouřit, druhý den se to jasně projeví.“

 Jak uvádí Jan Hartinger, léky, které kouření takto ovlivňuje – snižuje jejich účinnost, a naopak při abstinenci od cigaret může dojít k předávkování – jsou běžně podávané. „Jedná se o léky na léčbu astmatu nebo chronického obstrukčního onemocnění plic, dále jsou to léky, které předepisují psychiatři – léky na schizofrenii a na depresi. Týká se to například duloxetinu, který také tlumí bolesti u syndromu diabetické nohy, a také relativně běžného antidepresiva mirtazapinu, které se rovněž používá jako lék na spaní a u kuřáků nemusí vůbec ve standardním dávkování účinkovat,“ vypočítává doktor Hartinger a dodává řadu dalších příkladů. Ovlivněna jsou některá léčiva používaná v léčbě rakoviny, například v léčbě plicního karcinomu nebo nádoru tlustého střeva, u kterých dochází ke snížení efektivity léčby. Dále se jedná o léčiva neurologických onemocnění – například na léčbu amyotrofické laterální sklerózy nebo na terapii roztroušené sklerózy – ale také o léky na revmatoidní artritidu a další nemoci.

 Kromě zeslabování účinku léků se lze setkat také s interakcemi, které posilují nežádoucí účinky léků. Například podávání beta-karotenu zvyšuje výskyt karcinomu plic u kuřáků. Doktor Hartinger zmiňuje studii, která ukázala, že 20 miliramů beta-karotenu denně zvyšovalo v průběhu osmi let výskyt plicních nádorů o 18 % a celkovou úmrtnost o 8 %. Problematická je také hormonální antikoncepce, která stejně jako kouření může způsobit uzávěry žil krevními sraženinami (trombózu). „Podávání hormonální antikoncepce ženám nad 35 let, které kouří, je vysoce rizikové,“ varuje klinický farmaceut Hartigner z Farmakologického ústavu 1. LF UK a VFN.

Kouření je nemoc

Profesorka Eva Králíková, která pomáhá kuřákům přestat kouřit v Centru pro léčbu závislosti na tabáku při III. interní klinice – klinice endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN, upozorňuje, že kouření není zlozvyk, ale nemoc s diagnózou F17, která označuje „poruchy duševní a poruchy chování v důsledku užívání tabáku“. Profesorka Králíková zdůrazňuje, že na tuto nemoc existuje účinná léčba a měla by být nabízena a dostupná všem pacientům, jako je tomu v případě jiných nemocí. „Je zarážející, že to většinou v České republice neděláme – podle Státního zdravotního ústavu v roce 2021 bylo těm kuřákům, kteří navštívili nějaké zdravotnické zařízení, doporučeno přestat kouřit v 30 % a nabídnuta léčba jen v 7 % případů. Nabídku využil nepochybně jen zlomek. Intenzivní intervence byla v České republice vykázána jen 1200krát. Tedy jen 1200 pacientů ze zhruba 2 000 000 bylo léčeno. Porovnejme to například se situací kolem cukrovky: diabetiků je kolem milionu, tedy polovina, a představme si, že při zjištění vysoké glykemie by lékař neudělal vůbec nic, jen 30 % by maximálně řekl, ať nejedí sladké,“ míní profesorka Eva Králíková a vybízí zájemce o léčbu, ať pro více informací k léčbě navštíví stránky Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku (www.slzt.cz/struktura-intervence) nebo Centrum pro léčbu závislosti na tabáku ve Všeobecné fakultní nemocnici. Mgr. Lukáš Malý Oddělení komunikace a marketingu 1. LF UK

X X X

Moderní dron geodetů ze Sokolovské uhelné mapuje dosud nepřístupné oblasti

Zaměřování nepřístupných a nestabilních území, jež jsou těžko dostupná člověku, provádí nový moderní dron, který mají k dispozici geodeti těžebního úseku společnosti Sokolovská uhelná. Mohou tak pořídit geodetická data nejen v těchto oblastech, ale také v lomech, na výsypkách a v lokalitách určených pro budování průmyslových zón, solárních elektráren či pro volnočasové aktivity.

Kvadrokoptéra DJI Matrice 300 RTK může být osazena špičkovou kamerou nebo skenerem, má pokročilé duální ovládání a napájení prostřednictvím dvou baterií. „Datový výstup z dronu můžeme popsat jako mračno bodů, které potom ve speciálním softwaru takzvaně ředíme a vytváříme reliéf terénu, digitální mapu území,“ říká František Dudek, který geodety vede.

Dron dokáže detailně mapovat území z maximální výšky 120 metrů. Součástí zařízení jsou dvě antény GPS spojené s ovladačem. „V ovladači vytvoříme plochu, kterou chceme zaměřit, dron si plochu proletí, nasnímá a vrátí se zpět na místo, odkud se vznesl. Zařízení má mnoho čidel, aby se včas dokázalo vyhnout překážce. Ve vzduchu se dron s nabitou baterií udrží téměř 45 minut. V okamžiku, kdy je baterie skoro vybitá, se dron díky umělé inteligenci vrátí zpět na místo vzletu, nebo dosedne na zem tak, aby nedošlo k jeho poškození,“ vysvětluje Martin Procházka, který absolvoval speciální školení, aby mohl dron ovládat.

V současnosti geodeti poskytují služby v rámci Sokolovské uhelné, ale i dceřiným společnostem SUAS GROUP, které o to požádají. „V poslední době jsme pro dceřinky prováděli některé geodetické práce, mimo jiné zaměření terénu pro projekt fotovoltaické elektrárny Nové Sedlo, geodetický monitoring jižních svahů plaviště Elektrárny Tisová a spolupracovali jsme se společnostmi ZPA-RP, SUAS Technology a SUAS Agro. Za pomoci dronu jsme například zaměřili deponii uhelných kalů a deponii sádrovce na plavišti zpracovatelského úseku pro výpočet objemu kalů a sádrovce, část vnitřní výsypky lomu Jiří a další,“ popisuje Martin Procházka.

Aktuálně má dron oprávnění zatím pouze pro létání nad nezastavěnými oblastmi.
„Do budoucna bychom chtěli získat oprávnění létat i nad zastavěným územím, tím by se rozšířilo portfolio naší činnosti. Je potřeba říci, že za pomoci dronu nelze provádět všechny geodetické práce, musí se vzít v potaz jednak doba práce v terénu, mnoho času zaberou následné vyhodnocovací práce v kanceláři. Někdy je časově výhodnější provádět geodetické práce jinou měřičskou metodou za pomoci odlišných geodetických přístrojů, které máme k dispozici. Pak je sice práce v terénu časově delší, ale naopak vyhodnocovací práce nepoměrně kratší. Musím podotknout, že není možné používat dron za nepříznivých klimatických podmínek. Nicméně za optimálního počasí je možné dronem zmapovat za necelou hodinu až 2 kilometry čtvereční.  Nesporné výhody tohoto zařízení spočívají v tom, že jej můžeme vyslat nad místa nepřístupná a problematická z hlediska bezpečnosti práce (skluzová území), dále je to pak množství dat, která dron dokáže v krátkém časovém úseku pořídit,“ uzavírá František Dudek.Mgr. Jana Pavlíková, tisková mluvčí,

X X X

Díky krajské podpoře vyrazí studenti do celého světa

Olomoucký kraj letos znovu podpoří studenty, kteří se vydají na studijní pobyt do zahraničí. V prvním kole se o podporu přihlásilo jednadvacet zájemců, podmínky pro udělení stipendií splnilo čtrnáct.

„Smyslem dotačního programu je, aby studenti sbírali zkušenosti v zahraničí a ty pak uplatnili na trhu práce v Olomouckém kraji,“ vysvětlil Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.

V aktuálním prvním kole rozdělí hejtmanství na stipendia 183 tisíc korun. Úspěšní žadatelé podniknou studijní cesty například do Francie, Irska nebo na Tchaj-Wan. Ve druhém kole, které bude následovat, je připraveno více než půl miliónu korun.

„Dotační program je určený pro studenty středních škol, vyšších odborných škol a vybraných oborů vysokých škol v Olomouckém kraji. Jednou z podmínek je, aby měli žadatelé trvalé bydliště v našem regionu,“ dodal radní Jakubec.

O stipendia mohou žádat studenti technických, přírodovědných i dalších oborů. Mezi podporované oblasti letos patří například strojírenství, stavebnictví, nanotechnologie, geologie a ekologie, ale také architektura a psychologie. Druhé kolo příjmu žádosti startuje v červnu. Podrobnosti k dotačnímu programu, pravidla a podmínky žádostí nabízí webové stránky Olomouckého kraje. Ing. Mgr. Alena Minxová, tisková mluvčí

X X X

Karlovy Vary zahájí novou lázeňskou sezónu o prvním květnovém víkendu

 Tradiční žehnání pramenům, průvod zakladatele města Karla IV. a jeho početné družiny, řemeslný jarmark, tanec, divadlo a hudba všech žánrů, koncerty velkých hvězd, nová hraná prohlídka města – Karlovy Vary se připravují na jednu z nejvýznamnějších kulturně-společenských událostí roku. Zahájení lázeňské sezóny 2023 proběhne o víkendu 5. – 7. května.

„Karlovy Vary už dávno nejsou sezónními lázněmi, za léčbou a odpočinkem k nám jezdí hosté po celý rok. Zahájení lázeňské sezóny ale má pro město velkou symboliku. Je oslavou jedinečného přírodního bohatství a historie, tedy hlavních atributů věhlasu města, prosperity lázeňství, cestovního ruchu a všech navazujících oborů. A ty, po citelných dopadech událostí posledních let spojených s covidem a válkou na Ukrajině, potřebují jakýkoliv impuls, který pomůže k oslovení nové klientely. Program Zahájení lázeňské sezóny je koncipován tak, aby oslovil i obyvatele města a jeho nejbližšího okolí a českou klientelu obecně. O tu zahraniční usilujeme kampaněmi Infocentra města a také aktivitami v rámci našeho členství ve skupině Slavných lázeňských měst Evropy zapsané na Seznamu UNESCO,“ uvádí primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová.

Slavnostního žehnání pramenům se letos ujme papežský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. Velkolepý a oblíbený průvod družiny zakladatele města Karla IV. ztvární soubor Rytíři Koruny České. Ve Smetanových sadech se uskuteční řemeslný jarmark s dětskými dílnami, na podiu v parku vystoupí mimo jiných Janek Ledecký, skupiny No Name a Verona. Otevřená bude Zámecká věž, kde pokračuje interaktivní výstava UNESCO, na Mlýnské kolonádě odehraje koncert Karlovarský symfonický orchestr, v ulicích města budou k vidění historické kostýmy, které vynese oblíbený Spolek panstva na tvrzi Žíželeves.

Do programu městských slavností se zapojují i další organizátoři. Tradičně je to společnost Thun 1794 se svými Jarními porcelánovými slavnostmi v Grandhotelu Ambassador Národní dům a na přilehlém prostranství. Hotel Thermal uspořádá první ročník první ročník festivalu Beer&Grill Fest.

Tradičním předprogramem Zahájení lázeňské sezóny v Karlových Varech bude i letos Pálení čarodějnic na Sokolském vrchu 30. dubna od 17 hodin. V programu jsou soutěže a divadlo pro děti, hudební vystoupení. Hranice pro čarodějnice vzplane ve 20 hodin a 23 minut. Na místě budou připravena také malá ohniště, na kterých si příchozí mohou opéct přinesené buřty. Zajištěn je rovněž prodej občerstvení. Helena Kyselá, tisková mluvčí

X X X

VE FRANCII ODSTARTOVALO ME V ZÁVODECH DO VRCHU

Většina motoristických disciplín už zahájila letošní sezónu. O víkendu se ve Francii za příjemného jarního počasí konal úvodní podnik evropského šampionátu v závodech automobilů do vrchu. Do Saint Jean du Gard odjeli také tři čeští reprezentanti, nejrychlejším naším zástupcem byl podle očekávání Petr Trnka. Úřadující mistr ČR obsadil třetí místo absolutně.

V kategorii uzavřených vozů startoval s krásným Peugeotem 306 Maxi Jiří Theimer a se svým červenočerným Seatem Leon Adam Králík. Během zimní přestávky došlo ke změně technických předpisů u otevřených vozů kategorie II, takže jezdce čekala nezvykle náročná technická přejímka a kontroly provedených úprav.

„Do Francie jsme odjížděli bez většího očekávání, potřebovali jsme si hlavně ověřit a vyzkoušet všechny úpravy, které jsme přes zimu na autě udělali. Techničtí komisaři důkladně a několikrát vůz proměřili, nefungoval nám konektor na měření otáček, takže jsme měli dost starostí. Nastavovali jsme výšku, geometrii a upravovali aerokit, který nám přivezli zástupci Normy. Celý tým pracoval v sobotu dlouho do noci a v neděli už přestavěné auto fungovalo lépe. Třetí místo bylo s ohledem na všechny problémy maximem možného. Vezeme si však hodně poznatků, které využijeme v Rechbergu,“ zhodnotil víkend Petr Trnka (ACCR Czech Trnka Racing Team – Norma M20 FC)

V kategorii I, skupině 2 obsadil čtvrtou pozici Jiří Theimer (AMK Ecce Homo Šternberk – Peugeot 306 Maxi). „Pro nás to byla premiéra na tomto náročném podniku, takže jsem nevěděl, co můžu očekávat. První trénink byl proto pouze seznámením se s tratí a testem pro nastavení auta. Ve druhé jízdě jsme upravený setup vyzkoušeli a povedlo se mi zajet slušný čas. V neděli jsem dokázal ještě o šest vteřin zrychlit a udržet náskok před rakouským jezdcem Schweigerem. Z Francie se vracíme spokojení a těšíme se na další závody.“

Ve skupině 5 dokončil náročný závod na druhém místě Adam Králík (ACCR Rabbit Czech Racing – Seat Leon). „Ve Francii jsem startoval poprvé, zabrat nám dala už cesta na místo, strávili jsme v autě čtyřiadvacet hodin. V pátek jsem se seznamoval s tratí, pochopitelně jsem před tím studoval hodně onboardů, ale skutečnost je přeci jen jiná. Tahle trať je pro mě asi nejnáročnější na zapamatování. Jednotlivé úseky jsou si hodně podobné, ale některé se zavírají, jiné naopak otevírají. Pár jízd jsem odjel s Petrem Trnkou a Ronniem Bratschim, to mi pochopitelně pomohlo. V neděli jsem se cítil mnohem jistěji, snažil jsem se posunovat brzdné body a najít na trati potřebnou dynamiku. Závěrečná jízda byla skvělá, ta mi sedla nejlépe.“

Dalším podnikem evropského šampionátu v závodech automobilů do vrchu bude populární Rechberg, který se uskuteční poslední dubnový víkend. Jan Koudelka, AMK

X X X

Premiér Fiala právě přistál v Singapuru

Ve středu 19. 4. v odpoledních hodinách dorazil premiér Petr Fiala do Singapuru na svou pracovní návštěvu, a to za účelem posílení obchodních a politických vztahů mezi zeměmi. Doprovází ho třicetičlenná podnikatelská delegace vedená prezidentem Hospodářské komory ČR Vladimírem Dlouhým. V doprovodné podnikatelské delegaci je zastoupen obranný a dopravní průmysl, dále také strojírenství nebo informační technologie.

Premiéra Fialu čeká v Singapuru nabitý program včetně jednání se singapurským protějškem – premiérem Hsien Loong LEE a singapurskou prezidentkou Halimah JACOB. Kromě setkání s politickými špičkami Singapuru se premiér Fiala zúčastní i jednání se singapurským investičním fondem GIC – jedním z největších suverénních fondů na světě. Singapurský fond GIC je významným infrastrukturním investorem v ČR, investuje např. do oblasti logistiky (P3 Logistic Parks) či telekomunikací (Cetin).

Pro podnikatelskou delegaci je přichystána Česko-singapurská networkingová B2B konference, kterou ve čtvrtek 20. 4. ráno premiér Fiala slavnostně zahájí. Pro české firmy jde o příležitost představit se a navázat obchodní kontakty se singapurskými firmami, kterých se k účasti registrovalo téměř 200. Konferenci přichystala Česko-singapurská obchodní komora, a to ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Singapuru a Hospodářskou komorou ČR.

V rámci konference kromě premiéra Fialy vystoupí také Vladimír Dlouhý, prezident HK ČR, a Marcel Bednář, prezident Česko-singapurské obchodní komory. K účastníkům dále pohovoří zástupce největší singapurské technologické společnosti ST Engineering. Následovat budou tematické prezentace věnované českým inovacím a investičním příležitostem v ČR. Vrcholem konference jsou B2B jednání zakončená společným obědem českých a singapurských podnikatelů.

„Oficiální návštěva premiéra Fialy v Singapuru je významným krokem pro posílení obchodních vztahů mezi Singapurem a ČR. Navíc jde o druhou návštěvu vládního představitele v Singapuru během posledních dvou týdnů. Budoucnost patří Asii – v roce 2030 bude tvořit více než polovinu světového HDP. Region Asia-Pacific díky svým rozvíjejícím se ekonomikám zaznamenává v posledních letech dynamický růst, a právě Singapur může sloužit jako určitý odrazový můstek na tyto perspektivní trhy,“ uvedl Marcel Bednář, prezident Česko-singapurské obchodní komory.

Prezident Česko-singapurské obchodní komory Marcel Bednář dále poznamenal: „Singapur postupně realizuje ambici stát se technologickým lídrem světa, je zde masivní podpora start-upů, inovací a nových technologií. Neměli bychom stát stranou těchto trendů zajišťujících budoucí prosperitu každého státu, naopak je třeba úzce spolupracovat se singapurskými partnery a institucemi, zejména co se týče vědy, výzkumu a inovací. V tomto směru jsme vděční za podporu na vládní úrovni“.

Singapur je městský stát strategicky umístěný v jihovýchodní Asii, který se pyšní jednou z nejvyspělejších ekonomik světa s třetím nejvyšším HDP na obyvatele na světě. Sídlí zde mnoho mezinárodních korporací a investičních fondů. Díky svému přívětivému podnikatelskému prostředí, politické stabilitě a vysoké míře transparentnosti jde o velmi atraktivní cíl pro podnikatele hledající obchodní příležitosti v Asii.

Česko-singapurská obchodní komora je organizací sdružující české firmy s obchodními zájmy v Singapuru a v jihovýchodní Asii. Zároveň je platformou pro setkávání významných osobností z nejvyšších obchodních kruhů v České republice i v Singapuru. Česko-singapurskou obchodní komorou jsou organizovány podnikatelské mise a obchodní cesty českých firem do Singapuru, B2B jednání s delegacemi singapurských podnikatelů a investorů, odborné semináře a obchodní konference. Veronika Motlová, Česko-singapurská obchodní komora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.