Vláda Fica pre SR úspešná, ako Švajcarsko, bude i neutralita? Po voľbách čistky v polícii, prokurature. Na Ukrajine chýbajú muži, munícia, aj drony .

Hlas obetoval post premiéra za sedem rezortov. Na vnútre bude Pellegriniho spojka, Šutaj Eštok začínal u Kičuru.Kým pred voľbami strany súperia o čo najlepší výsledok a neštítia sa akýchkoľvek útokov, po voľbách je situácia vždy iná. Voliči ukážu politikom, aká je realita, a to platilo aj v prípade strany Hlas.

Kým líder strany Peter Pellegrini po odchode so Smeru kraľoval prieskumom, po predčasných voľbách skončil na treťom mieste a stal sa jazýčkom na váhach pri formovaní novej vlády. Aj preto sa z neho stala najdrahšia nevesta. Vyrokoval sedem ministerstiev a post podpredsedu vlády. Vo vláde s Progresívnym Slovenskom (PS) mohol byť premiérom, no funkciu obetoval podľa jeho slov kvôli stabilite. Koho si dosadí na svoje rezorty?

 Podľa pôvodného rozdelenia mala strana Hlas získať šesť ministerstiev, nakoniec ich bude mať podľa dohody sedem. Druhýkrát sa však Pellegrini premiérom nestane, podľa memoranda o porozumení získal post predsedu parlamentu. Na ministerstve tak podľa predbežného zoznamu dostane šancu jeho lojálny spolupracovník, relatívne neskúsená politička, ale aj tí, ktorí vládne posty dobre poznajú.

Od novinára cez poradcu až do kresla ministra

To, či si vyrokoval lepšiu pozíciu, ukáže až čas. Jedno je však jasné, post premiéra obetoval za sedem ministerstiev a podľa jeho slov stabilitu. Hlas by mal získať nasledujúce rezorty – zdravotníctvo, školstvo, hospodárstvo, vnútro, ministerstvo práce a rezort investícií (MIRRI). Siedmym by malo byť podľa informácií Pravdy ministerstvo, ktoré vznikne zo súčasnej funkcie podpredsedu vlády pre eurofondy a Plán obnovy. Či sa tak stane, ukáže až finálny zoznam, ktorí by mali lídri predstaviť v najbližších dňoch. Predsedom parlamentu sa stane Peter Pellegrini.

Na podpise memoranda bolo prítomných celkovo päť zvolených poslancov za Hlas a minimálne v ich prípade ide o takmer isté nominácie. Ide o Erika Tomáša, ktorý by sa mal stať ministrom práce. Už v pondelok uviedol, že chce v práci v sociálnej oblasti pokračovať. Práve rezort práce patril k prvým, o ktorých Hlas hovoril ešte pred voľbami.

„Je jedno, kde by som sa videl ja, ale rád by som pokračoval v práci v sociálnej oblasti, keďže už dve volebné obdobia sa venujem sociálnej oblasti a aká funkcia to bude, uvidíme,“ povedal. Vo voľbách získal Tomáš viac ako 115-tisíc hlasov. Tomáš pracoval v minulosti ako novinár, ktorý mal už vtedy blízko k Robertovi Kaliňákovi, a často sa dostal do sporu s vtedajším ministrom vnútra Vladimírom Palkom.

 V roku 2006 sa stal Kaliňákových hovorcom, neskôr začal pôsobiť ako mediálny poradca Smeru a neskôr aj Roberta Fica. Do parlamentu sa dostal ako nečlen na kandidátke Smeru v roku 2016. O dva roky neskôr vstúpil do Smeru a bol aj spoluautorom návrhu novely ústavy o zastropovaní dôchodkového veku.

Posledné tri volebné obdobia sa na poste ministra práce vystriedali štyri ministri práce. Od roku 2012 až do roku 2020 tento post zastával Ján Richter (Smer). Neskôr ho vystriedal Milan Krajniak (Sme rodina), ktorého na krátky čas po rekonštrukcii vlády v roku 2021 nahradil vtedajší minister dopravy za Sme rodinu Andrej Doležal. Po páde vlády sa v úradníckej vláde poverenou ministerkou stala Soňa Gáborčáková.

Dvoch bývalých šéfov zdravotníctva tromfla Dolinková

Zdravotníctvo sa zrejme dostane do rúk Zuzany Dolinkovej napriek tomu, že strana má dvoch bývalých ministrov zdravotníctva – v rokoch 2008 až 2010 to bol Richard Raši a od roku 2016 do 2018 to bol Tomáš Drucker. Obaja boli ministrami za stranu Smer. S každým novým volebným obdobím sa najmä od ministra zdravotníctva očakáva veľa, no nakoniec sa málo čo dokáže dosiahnuť aj kvôli častému striedaniu ministrov.

 Celé štyri roky vydržali na ministerskom poste len Ľubomír Javorský v tretej vláde Vladimíra Mečiara v rokoch 1994 až 1998 a Rudolf Zajac v druhej vláde Mikuláša Dzuringu (2002 – 2006). Dolinková má za sebou len veľmi krátku politickú kariéru a s politikou nemá veľa skúseností. Viesť rezort bude pre ňu veľká výzva, zdravotníctvu sa však aj ako vyštudovaná právnička venuje roky.

O post poslankyne sa prvýkrát uchádzala v roku 2020 ako kandidátka Dobrej voľby, ktorú viedol Tomáš Drucker. Dolinková pôsobila ako šéfka Zväzu ambulantných poskytovateľov. Keďže nové stanovy požadovali, aby bola apolitická, z Dobrej voľby na krátky čas po neúspechu vo voľbách 2020 vystúpila. Spolu s Druckerom a ďalšími neskôr vstúpila do Hlasu, kde sa stala hlavnou odborníčkou strany na zdravotníctvo a hneď aj podpredsedníčkou strany. Ešte pred voľbami sa zasadzovala o dostavanie bratislavskej nemocnice Rázsochy.

Nové vedenie sa bude musieť vysporiadať so situáciou okolo pediatrov a skrátenia ordinačných hodín na pohotovostiach. Ešte pred voľbami by schválila aj použitie interrupčnej tabletky, čo dnes nie je na Slovensku možné.

Vo vedení rezortu Drucker aj Raši

Ďalší kľúčový rezort školstva by sa mal dostať do rúk Tomáša Druckera, ktorý v minulosti pre Pravdu povedal, že nemá ambíciu viesť rezort, ale chce pokračovať v reformách. Práve Drucker a Dolinková patrili podľa informácií Pravdy k liberálnejšiemu krídlu v Hlase a odporcom koalície so Smerom, a to aj napriek jednomyseľnému rozhodnutiu predsedníctva.

Líder Hlasu Peter Pellegrini podpísal s Tomášom Druckerom dohodu o zlúčení dvoch strán. Dobrá voľba tak zanikne.

Drucker v minulosti pôsobil v tretej Ficovej vláde ako minister zdravotníctva, po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a demisii Roberta Kaliňáka sa stal povereným ministrom vnútra. Vo funkcii vydržal len tri týždne. Dôvodom bol tlak zo strany Smer na to, aby z postu policajného prezidenta neodvolal Tibora Gašpara. Druckera vystriedal Pellegrini a Gašpara hneď na druhý deň odvolal. Drucker neskôr pri zakladaní svojej Dobrej voľby povedal, že na to, aby Gašpar ostal šéfom polície, tlačil Robert Fico.

 Ďalšiemu exministrovi zdravotníctva Richardovi Rašimi by mal tentokrát pripadnúť rezort investcií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Do úvahy prichádza aj bývalý šéf Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák, no ten sa zrejme stane štátnym tajomníkom. Raši bol v minulosti primátorom Košíc a pokúsil sa zabojovať aj o post košického župana, no neúspešne.

Raši už v minulosti zastával post podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a vystriedal tak Petra Pellegriniho. Po voľbách v roku 2020 sa z tejto funkcie v júli toho istého roku vytvoril nový rezort a pridala sa aj oblasť regionálneho rozvoja. Ministerstvo viedla Veronika Remišová, ktorú po páde vlády nahradil poverený úradnícky minister Peter Balík.

Lojálny a blízky človek na vnútre

Sporné je zatiaľ meno nového ministra vnútra. Pôvodne sa hovorilo o Denise Sakovej, tá by však mala podľa kuloárnych informácií viesť rezort hospodárstva a ministrom vnútra by sa mal stať Matúš Šutaj Eštok v tandeme s Luciou Kurilovskou ako štátnou tajomníčkou.

 Šutaj Eštok je generálnym manažérom Hlasu a viac ako desať rokov je blízkym spolupracovníkom Petra Pellegriniho. Začína v štátnych hmotných rezervách ako právnik po skončení štúdia na Univerzite Komenského v rokoch 2012 až 2014 v čase, keď bol šéfom Kajetán Kičura. Toho od apríla 2020 stíhajú pre podozrenie z korupcie. V tom čase bol aj podpredsedom mládežníckej organizácie Mladí sociálni demokrati.

V roku 2014 nastúpil ako šéf odboru vnútornej správy na rezorte školstva, ktorý vtedy viedol Peter Pellegrini. Pod jeho vedením pracoval v čase, keď bol podpredsedom vlády a neskôr sa stal vedúcim Úradu vlády v čase, keď bol Pellegrini premiérom. Spolu s Tomášom patril k hlasným kritikom PS v strane Hlas a ich politiku označil za „extrémnu“.

 Počas predvolebnej kampane ostro vystupoval najmä proti vyšetrovateľom NAKA a ako prvý verejne hovoril o potrebe výmeny špeciálneho prokurátora Daniel Lipšica. Vyhlásil, že ak sa Hlas dostane k moci, pokúsi sa ho dostať z funkcie. „Vy, páni, ste urobili zo Slovenska štát, v ktorom sa nedá žiť, tak sa láskavo pobaľte a spakujte si svoje veci, kadeľahšie zmiznite zo Slovenska,“ hovoril začiatkom septembra 2022 vo videu na sociálnej sieti a „matovičovcov, lipšicovcov, hamranovcov či čurillovcov“ označil za mafiu.

Nový minister vnútra bude vyberať aj policajného prezidenta, v Smere, Hlase aj SNS hovorili o tom, že Štefan Hamran musí byť odvolaný. Hamran nakoniec sám vyhlásil, že k 31. októbru odchádza z funkcie. „Tam, kde Fico začína, ja končím,“ hovoril v minulosti Hamran.

K situácii v polícii sa vyjadril aj v stredu. Reagoval na list policajných funkcionárov, konkrétne riaditeľa odboru špeciálnych činností útvaru ochrannej služby a prevencie a jeho zástupkyne. „Všetky informácie v liste smerujú k vážnym podozreniam, že súčasné, policajným prezidentom Hamranom dosadené vedenie policajnej inšpekcie sa snaží na svojich nižších stupňoch „upratať“ nepohodlné dôkazy, ktoré by smerovali k usvedčeniu partičky takzvaných „elitných“ vyšetrovateľov čurillovcov,“ hovorí Šutaj Eštok.

O čistkách po voľbách nielen v polícii, ale aj na súdoch či na špeciálnej prokuratúre hovorili členovia Smeru a aj Hlasu. O spolupracujúcich obvinených sa vyjadruje podobne ako Robert Fico, hovorí o nich ako o „kajúcnikoch, čo klamú“. Jednou z priorít novej vlády má byť podľa neho riešenie „absolútne nezvládnutej“ nelegálnej migrácie.

Zároveň avizuje prešetrenie všetkých káuz. Nejde len o vyše 40 zločinov Smeru, ale medzi stíhanými je aj poslanec Hlasu Peter Žiga (podozrenie z podplácania sudkyne). Okrem toho figuruje Pellegrini v kauze Miroslava Výboha, ktorý je podozrivý z toho, že si od Pellegriniho vypýtal úplatok 150-tisíc eur. Proti Pellegrinimu neexistuje žiadny priamy dôkaz.

Kaliňákova dvojka na hospodárstve

Zaujímavým zvratom je post pre Denisu Sakovú, ktorá by mala zakotviť na ministerstve hospodárstva. Je kariéra je však spätá s rezortom vnútra, na ktorom pracovala s ročnou prestávkou od roku 2007 až do roku 2020. Počas jej prvého pôsobenia na rezorte vnútra bolo jej úlohou pripraviť Slovensko na schengenský informačný systém, počas druhého pôsobenia sa venovala reforme verejnej správy ESO.

Je považovaná za Kaliňákovu bývalú dvojku, ktorá v podstate kopírovala jeho prácu. Prešla viacerými pozíciami a mala pomerne rýchly kariérny postup a Fico ju svojho času nazval „novou generáciou Smeru“. Do popredia ju teda netlačil len Kaliňák, ale aj šéf Smeru, v jednom krátkom videu na sociálnej sieti stáli po jeho boku z jednej strany Pellegrini a z druhej Saková. „Bude to dobrá partia, môžeme urobiť kus dobrej roboty,“ vyhlásil vtedy Fico.

 Osvedčenia o zvolení do Národnej rady (NR) SR si poslanci prevzali v pondelok v historickej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave. Na snímke vpredu poslanci Hlasu Denisa Saková a Richard Raši.

Ak sa jej nominácia potvrdí, je otázne, prečo sa nakoniec ministerkou nestala. Napriek tomu, že po boku Pellegriniho stojí na každej tlačovke od vzniku Hlasu. O to Podľa kuloárnych informácií je jednou z možných príčin aj Pellegriniho obava, že ide o bývalú dvojku Kaliňáka, čo by značne obmedzilo vplyv lídra Hlasu na tento rezort, ktorý chcel Hlas získať od začiatku.

Jedno z mála jej vystúpení k cenám energií bol koncom októbra 2021, kedy skritizovala vtedajšieho ministra hospodárstva Richarda Sulíka za výrok, že sa treba spoliehať na trhové sily. Z opozičných lavíc vtedy navrhli poslanci Hlasu znížiť DPH na elektrinu, plyn, teplo a teplú vodu na päť percent. K energetike sa pre denník Pravda pred nedávnom vyjadroval aj Kamil Šaško, preto je otázne, či nepripadne tento rezort napríklad aj jemu.

Posledným rezortom, ktorý pripadne Hlasu je jeden z dvoch nových. V memorande si strany zadefinovali rozdelenie celkovo 16 ministerstiev, aktuálne máme na Slovensku 14 rezortov potom, čo počas minulej vlády vznikol rezort investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Okrem rezortu cestovného ruchu by to mal byť nový rezort pre eurofondy a plán obnovy. Ešte však nie je jasné, či pôjde práve o nový rezort, alebo to nakoniec ostane v rovine funkcie vicepremiéra, ako je tomu teraz.

Do jeho čela by sa mal postaviť Peter Kmec, o ktorom sa pôvodne hovorilo ako o možnom ministrovi zahraničných vecí, keďže Hlas apeloval na to, aby sa dodržalo smerovanie Slovenska. Nakoniec však podľa informácií Pravdy Kmec tento post odmietol. V Hlase pôsobil Kmec ako zahraničný tajomník až do apríla tohto roka.

Členka organizácie Mladí sociálni demokrati (MSD) Zuzana Plevíková na sociálnej sieti zverejnila zostrihané video, v ktorom verejnosti podsúvala myšlienku, že sa Kmec verejne prihlásil ku koalícii strán Hlas, PS a Saska. Kmec preto požiadal o uvoľnenie z funkcie zahraničného tajomníka Hlasu. Verejnosti aj voličom Hlasu to vyslalo signál, že sa strana podvolila./agentury/

X X X

AFP: Na južnom fronte Ukrajiny nie je vidieť žiadny prielom. Chýbajú muži, munícia aj drony

Keď Ukrajina 28. augusta oznámila oslobodenie obce Robotyne, posolstvo vyslané do sveta znelo, že na južnom fronte bolo konečne možné prelomiť ruské línie. Uplynulo šesť týždňov – a k prelomu nedošlo, píše agentúra AFP v reportáži z tohto frontového úseku, ktorý obvykle zostáva médiám uzavretý.

 Ukrajinskí vojaci zo 65. brigády, ktorí do obce vstúpili ako prví, pripúšťajú, že dedinu ovládajú len čiastočne. Chýbajú muži, munícia aj drony.

Po štyroch mesiacoch protiofenzívy títo ukrajinskí vojaci hovoria o svojom odhodlaní vyraziť každý deň do útoku. Ale tiež vysvetľujú, prečo dokážu len okusovať územie obsadené nepriateľom, vzhľadom na ťažké straty proti dobre vyzbrojeným ruským silám usadenými za silnými opevneniami.

 Ihgor Korol, veliteľ 1. práporu 65. brigády, s obrovskými potetovanými pažami, hovorí pokojne, dokonca aj keď nemôže nájsť vhodné výrazy. Oznámenie o oslobodení Robotyne bolo podľa neho určené hlavne pre médiá, pretože zo strategického hľadiska obsadenie tejto teraz spustošenej lokality neprinieslo vôbec nič. „Mohli sme to obísť,“ povedal novinárom AFP neďaleko od frontu v Záporožskej oblasti.

„Veľké oznámenia na Ukrajine milujeme, rovnako ako rýchle víťazstvá. Realita je iná,“ vysvetľuje dôstojník s tmavými okuliarmi na nose, ktorý vystupuje pod vojnovou prezývkou Morpech, čo je skratka pre námornú pechotu či príslušníka týchto síl.

Jeho muži sa podľa neho v tejto oblasti nemôžu voľne pohybovať, hoci je už mesiac a pol oficiálne oslobodená.

Pohyb cez deň = stopercentná smrť

Až za šedého úsvitu mohli byť malé skupiny vojakov poslané vpred, aby začali cielené útoky proti ruským pozíciám v húštinách, ktorými je oblasť posiata. Dnes sú na okraji ďalšej obce Novoprokopivka, ktorá sa nachádza len dva alebo tri kilometre južne od Robotyne.

„Pohyb cez deň znamená stopercentnú smrť,“ vysvetľuje Morpech, jeden z ôsmich vojakov zo 65. brigády, s ktorými AFP hovorila.

Oblasť pre neho nie je v skutočnosti ukrajinská, ale „sivá“. Pri každom bombardovaní „sú obete, prichádzame o mužov“.

Hoci v Robotyne už nie sú žiadni nepriateľskí vojaci, oblasť je prakticky pod ruskou paľbou, a tak ju Rusi kontrolujú, poznamenáva dôstojník. Je teda nemožné tu viesť väčšie operácie peších či obrnených jednotiek.

 Ukrajinská armáda má na južnom fronte ambiciózny cieľ: prerušiť ruské zásobovacie línie a rozpoltiť okupované územie tým, že v najlepšom prípade prenikne až k Azovskému moru. Také víťazstvo by mohlo donútiť ruskú armádu k ústupu.

Neúspech protiofenzívy?

Skutočnosť, že sa Ukrajine od júnového zahájenia protiofenzívy podarilo dobyť späť len niekoľko desiatok kilometrov štvorcových, je pre Kremeľ dôkazom, že táto rozsiahla operácia nie je úspešná.

Južne od Robotyne je asi 30 kilometrov ďaleko prvé veľké mesto Tokmak. Morské pobrežie sa nachádza ešte o 70 kilometrov ďa­lej.

Medzi tým Rusi postavili rozsiahlu sieť opevnení, zložených z podzemných krytov, zákopov, protitankových priekop a mínových polí. Ukrajinci iba môžu pod nepriateľskou paľbou postupovať od jednej výšiny k druhej, od jednej húštine k druhej.

Sústave opevnenia sa tiež hovorí „Surovikinova línia“, pretože bola postavená na prelome minulého a tohto roku, kedy operácie na Ukrajine riadil generál Sergej Surovikin, ktorý však od tej doby v Kremli upadol do nemilosti.

 Pokiaľ ukrajinská armáda tento rok v lete prelomila prvé obranné línie, väčšina ruskej obrany stále leží ešte pred ňou. Úlohu môže ešte sťažiť rýchlo blížiaca sa jeseň s dažďom a blatom a zima so snehom a ľadom.

Nebezpečenstvo číhajúce z neba je rovnako veľké: letecké bomby, delostrelecké granáty a roje dronov s výbušninami dopadajú na ukrajinských vojakov, ktorí sa snažia postúpiť alebo „vyčistiť“ nepriateľský zákop.

Rusi nešetria muníciou ani bombami

Leonid, štyridsaťštyriročný strelec z granátometu, hovorí, že na fronte sa môžu pohybovať iba medzi dvoma palebnými priehradami, na čo majú „tri až päť minút“.

„Neexistuje boj zblízka, ostreľujú nás hlavne z mínometov kalibru 82 a 120 milimetrov, z húfnic kalibru 152 milimetrov, útočia kamikadze drony a dopadajú presne navádzané letecké bomby o váhe 500 až 1 500 kilogramov,“ hovorí vojak.

Zástupca veliteľa 1. práporu 65. brigády, prezývaný Poltava, hovorí, že ruská armáda „nešetrí muníciou ani leteckými bombami“. V dôsledku toho môže byť ukrajinský postup len pomalý a vykúpený ťažkými stratami.

 „Postupujeme kúsok po kúsku, húštinu po húštine, nie tak rýchlo, ako sme chceli. Je to veľmi ťažké a strácame veľa našich chlapcov,“ povedal.

Straty sú podľa vojakov opýtaných agentúrou AFP značné, ale ukrajinské úrady, rovnako ako ruské, žiadne údaje neposkytujú.

Vojaci 65. brigády tvrdia, že na desať výstrelov ruských diel môžu odpovedať „raz alebo dvoma“ ranami. To isté platí o dronoch.

„Bojujeme proti obrovskej krajine, ktorá má viac mužov a výzbroje,“ hovorí dvadsaťsedemročný Oleksandr Burja „Búrka“. „Keď bombardujú, kryjeme sa, ako to ide, a potom – pokiaľ je to možné – sa môžeme pohnúť vpred,“ opisuje.

Čakanie na F-16

V tejto súvislosti Ukrajincov už týždne rozčuľujú tí ľudia na Západe, ktorí im vyčítajú, že postupujú pomaly, a domnievajú sa, že nastal čas, aby Washington a Európska únia obmedzili vojenskú pomoc. Podľa Kyjeva vojaci trpia, pretože pomoc nie je dostatočná a Západ váha s dodaním stíhačiek F-16, ktoré by umožnili ukončiť ruskú nadvládu vo vzduchu, zničiť Surovikinovu líniu a otvoriť cestu pechote k postupu.

Pri čakaní na leteckú podporu môžu ukrajinskí vojaci len hrýzť zem. „Cenou (za čakanie) sú životy našich chlapcov a v zálohe máme len veľmi málo mužov,“ hovorí Morpech.

 Zdravotník Mykola nazývaný Doc tvrdí, že „cena je veľmi vysoká“, keď rozpráva o evakuácii ranených pod paľbou. „Vojna je krv, pot, špina a smrad. Pach z obrazoviek nevanie,“ hovorí štyridsaťsedemročný vojak. Podľa jeho slov je najťažšie oznámiť príbuzným kamaráta, že bol zabitý v boji a že nemohli odniesť jeho telo z bojiska, pretože by to mohlo stať ďalšie životy.

Napriek tomu vojaci ani sekundu neuvažujú o tom, že by boj vzdali. Pre nich vojna nemôže skončiť inak ako porážkou Ruska a oslobodením ukrajinského územia. „Vedeli sme veľmi dobre kam ideme a prečo,“ hovorí Doc.

 Rusi už nevládzu, tak sa zabetónovali

Dvadsaťosemročný Mychajlo, prezývaný Kapa, predtým velil jednotke vojakov z Charkova, zúčastnil sa strašnej bitky v Bachmute a bol medzi prvými v Robotyne. Dôkladnosť ruského opevnenia podľa neho svedčí o tom, že sa Moskva po porážkach z minulej jesene rozhodla nesnažiť sa o ďalší postup, ale upevniť svoje pozície: „Pochopili, že už viac nezvládnu, a tak sa tu zabetónovali.“

V dôsledku ruská armáda od stiahnutia z Chersonu vlani v novembri už veľmi ďalej neustúpila, a tak sa už skoro rok front takmer nehýbe. Ale to nestačí utlmiť motiváciu Kapu a jeho kamarátov, vybraných na útok na Surovikinovu líniu. „Chalani, čo k nám prídu, dobre vedia, prečo tu sú. Aby dreli, ničili nepriateľa, útočili a nesedeli v zákopoch,“ zdôraznil./agentury/

X X X

Pavol Čahoj, predseda predstavenstva ZVS holding: „Muničný priemysel sa musí prispôsobiť Green Dealu rovnako ako iné odvetvia.“

Pavol Čahoj je predsedom predstavenstva spoločnosti ZVS holding, jedného z významných európskych výrobcov munície so sídlom v Dubnici nad Váhom. Spoločnosť, v ktorej polovicu akcií vlastní slovenský štát a polovicu MSM GROUP, pod jeho vedením rýchlo rozširuje výrobu a zároveň uplatňuje nové európske ekologické štandardy na výrobu munície.

 V Českej republike sa vývoz zbraní a vojenskej techniky medziročne zdvojnásobil a dosiahol približne 1,2 miliardy eur. Ako je na tom Slovensko? Ako ovplyvňuje ukrajinský konflikt slovenský obranný priemysel?

Podobná situácia je aj u nás. Rast však nie je taký výrazný. Najdôležitejším produktom slovenského obranného priemyslu je munícia, po ktorej je obrovský dopyt. Na druhej strane nie je podpora štátu pri vývoze vojenskej techniky až taká výrazná ako v Českej republike. Taktiež vývoz vojenského vybavenia na Ukrajinu, na rozdiel od iných európskych krajín, nie je v našej krajine dotovaný.

Hrá významnú rolu aj to, že slovenská verejnosť vo všeobecnosti podporuje Ukrajinu vo vojne s Ruskom menej ako česká?

Áno, určite. Postoj verejnosti ku konfliktu na Ukrajine je iný ako v Českej republike a podpora Ukrajiny je vo všeobecnosti nižšia. A to sa odráža aj v rozhodovaní úradníkov.

Aké sú kľúčové produkty alebo služby slovenského obranného priemyslu?

V prvom rade je to munícia kalibru 155 mm. Slovensko je jedným z najvýznamnejších európskych výrobcov tohoto produktu. Ďalším produktom s exportným potenciálom je samohybná húfnica Zuzana. A potom je tu robotické odmínovacie vozidlo Božena. Za zmienku stojí aj naša schopnosť opravovať pásové vozidlá, tanky alebo bojové vozidlá pechoty. Treba poznamenať, že historicky sa obranný priemysel na Slovensku a v Českej republike dopĺňal a spolupracoval. Tento vzťah do istej miery pokračuje: húfnica Zuzana má český podvozok Tatra a česká húfnica DITA používa komponenty, ako je hlaveň, vyrábané a nakupované na Slovensku. Komponenty z Explosie v Pardubiciach sa používajú pri výrobe streliva.

Ako vojna na Ukrajine a aktuálna bezpečnostná situácia v Európe ovplyvnili ZVS holding?

Slovenský obranný priemysel, vrátane ZVS holding, je oveľa viditeľnejší a dôležitejší pre zákazníkov aj konkurenciu. Kapacity muničnej výroby boli vyťažené na 60 percent, teraz je výroba vypredaná až do roku 2024. Vzrástla na dvojnásobok a tento trend bude ďalej pokračovať spolu s investíciami do výroby aj náborom nových zamestnancov.

Aké budú hospodárske výsledky za tento rok?

Plánujeme dosiahnuť medziročne zdvojnásobenie tržieb a strojnásobenie ukazovateľa EBITDA (hrubý zisk pred zdanením a odpismi). EBITDA výrazne porastie aj v roku 2024, keď sa vďaka novým technológiám zvýši produktivita výroby.

Vy sám ste na to narazili vo svojej odpovedi: Denník N špekuloval, že ekonomické výsledky ZVS holding za rok 2022 sú vzhľadom na vplyv vojny na Ukrajine nízke. Aké je vysvetlenie?

V roku 2022 sa z veľkej časti plnili kontrakty uzatvorené ešte pred vojnou. Zároveň platí, že kontrakty uzavreté v roku 2022 sa budú napĺňať tento rok alebo ešte v roku 2024. Veľká časť kontraktu sa fakturuje až na konci, pri jeho naplnení. Munícia nie je rýchloobrátkový tovar, kde by ste mohli cez noc navýšiť cenu. Navyše naša produkcia nie je určená len pre Ukrajinu. Súťažíme aj v tendroch pre krajiny NATO, ktoré organizuje nákupná agentúra NSPA, a tam marže zostali na relatívne nízkej úrovni.

Aké investície realizujete v ZVS holding , v akej výške?

Na Slovensku v rámci MSM GROUP investujeme do výroby 50 miliónov eur. Väčšina investícií smeruje do ZVS. Časť investície sa týka technológií, ktoré zvýšia produktivitu prostredníctvom čiastočnej automatizácie výroby. Ide najmä o lisy, obrábacie centrá alebo plniace linky. Ďalšia časť investícií smeruje do zvýšenia celkovej kapacity výroby.

Pavol Čahoj

Ako sa darí naberať nových zamestnancov?

Vo všeobecnosti je problém nájsť kvalitný a vzdelaný personál, ktorý sa vyzná v procesoch pri výrobe munície, a ktorý udrží kvalitu výroby. Tá je na rovnakej úrovni ako majú európski alebo americkí výrobcovia. Z tejto kvality nemienime poľaviť.

Zaujalo ma, že hoci je 155 mm štandardný kaliber delostreleckej munície, v skutočnosti sa musia granáty vyrábať alebo certifikovať pre každý typ húfnice . Nie je to pre vás problém?

Sme unikátny výrobca v tom, že naša munícia je univerzálna a môže sa používať pre rôzne typy húfnic. To je často problémom našich konkurentov, ktorí sú obvykle súčasťou koncernov vyrábajúcich aj samotné húfnice. Ich muničná produkcia je potom logicky viazaná na ich vlastné delo. Vďaka univerzálnosti našej munície máme veľkú konkurenčnú výhodu.

Menej známym faktom je, že do MSM GROUP patrí aj španielska FMG, jeden z najstarších výrobcov munície v Európe. Akú úlohu zohráva španielska spoločnosť v rámci skupiny MSM?

Kľúčovú. FMG totiž vyrába prach a prachové náplne. Vďaka tomu sme v skupine pri výrobe munície relatívne sebestační a dokážeme dodať kompletný produkt. Do výroby investujeme aj v Španielsku. V poslednom období sme prijali viac ako 100 nových zamestnancov. Musím povedať, že vzhľadom na tamojšiu vysokú nezamestnanosť si prácu v muničnom priemysle cenia v Španielsku viac ako u nás na Slovensku.

Vyvíja ZVS holding aj nové produkty?

Vyvíjame nové zapaľovače, iniciátor a špeciálnu osvetľovaciu a dymovú muníciu, ktorá plní normy STANAG, MIL v zmysle bezpečnosti a použiteľnosti ako aj JBMOU a samozrejme už aj REACH (Green Deal), kde sme vo fáze overovacích sérií. Tak isto sme súčasťou európskych vývojových projektov v oblasti inteligentnej munície. Vyvinuli sme aj hlavice pre bezpilotné prostriedky. Munícia nie sú len výbušniny ale jej nemenej dôležitou súčasťou sú aj povrchové ochrany, kde sme takisto implementovali moderné typy farieb s výrazne nižším vplyvom na životné a pracovné prostredie. Pre slovenskú armádu sme vyvinuli modernú muníciu 30×173mm.

Je kľúčovým zákazníkom Ukrajina alebo je portfólio zákazníkov širšie?

Naše zákaznícke portfólio diverzifikujeme. Dodávame slovenskej či poľskej armáde alebo pobaltským štátom. Takisto sme dodávateľom pre agentúru NSPA a členské štáty NATO vrátane americkej armády.

V ZVS holding má polovicu akcií štát a polovicu súkromný holding MSM GROUP. Ako sa tento vlastnícky model osvedčil? Ako spolupráca štátu a súkromného kapitálu funguje?

Reálne to funguje tak, že súkromný kapitál je zodpovedný za manažment, vrátane výroby a obchodu, a štát má kontrolu prostredníctvom zástupcov v predstavenstve a dozornej rade. Myslím si, že toto usporiadanie je pre Slovensko ideálne. Štátny podnik by nedokázal pružne investovať a obchodovať. Je dosť pravdepodobné, že keby tento model nevznikol, na Slovensku by už strategická schopnosť výroby munície vôbec nebola. Zároveň je dôležité, že súkromný kapitál v ZVS holding je slovenský, respektíve český (MSM GROUP je súčasťou českého holdingu CSG, pozn. aut.). Keby náš muničný priemysel ovládol konkurenčný výrobca z Nemecka či Francúzska, mohol by tunajšiu výrobu jednoducho ukončiť. Takto má ZVS holding podporu celej skupiny CSG, ktorá aktívne obchoduje po celom svete a prináša nám nové príležitosti nielen v NATO, ale napríklad aj vo vzdialenej Indonézii.

Ako významným výrobcom munície je Slovensko?

Vojna na Ukrajine ukázala, že európske výrobné kapacity sú veľmi obmedzené. Slovensko je spolu s Francúzskom a Nemeckom jedným z troch najvýznamnejších výrobcov 155 mm munície v Európe.

Aká je stratégia rozvoja ZVS holding v nasledujúcich rokoch?

Stratégia je jednoznačná: chceme patriť medzi najväčších výrobcov munície v Európe a byť pri jej výrobe maximálne sebestační. Chceme produkovať nielen samotné náboje ale aj prachové náplne a propelenty. To by sa nám malo v plnej miere podariť do roku 2027.

Európsky únia presadzuje Green Deal, teda súbor opatrení, ktoré tlačia na udržateľnú a ekologickú výrobu. Má to vplyv aj na výrobu munície?

Rozhodne. Európske aj aliančné predpisy vedú k tomu, že pri výrobe sa už nepoužíva olovo a škodlivé chemikálie. Sme zapojení do projektu Európskej únie, ktorý rieši vývoj nových a náhradu v súčasnosti používaných energetických materiálov, ktoré obsahujú zložky predstavujúce riziká z hľadiska vplyvov na životné prostredie a ľudské zdravie. Takéto energetické materiály budú nahrádzané novými, ktorých zloženie spĺňa aktuálne predpisy v oblasti nakladania s chemickými látkami (REACH) a navyše budú bezpečnejšie pri manipulácii a použití vo výrobkoch. Zároveň investujeme do moderných pracovísk a strojov, ktoré budú energeticky úspornejšie a vyprodukujú oveľa menej odpadu. Platí, že obranný priemysel sa musí politike Green Deal prispôsobiť rovnako ako iné odvetvia./agentury/

X X X

Donald Trump v nedeľu odsúdil útoky Hamasu

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok odsúdil vyjadrenia svojho predchodcu Donalda Trumpa, ktorý označil libanonské militantné hnutie Hizballáh za „veľmi šikovné“. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Trump na predvolebnom podujatí v americkom štáte Florida obvinil Bidenovu administratívu z financovania masívneho útoku Hamasu na Izrael, ako dôsledok dohody o výmene väzňov s Iránom.

„Viete, Hizballáh je veľmi šikovný. Sú veľmi šikovní,“ povedal Trump, ktorý sa opätovne uchádza o nomináciu Republikánskej strany v prezidentských voľbách. Reagoval tak na obavy z útoku Hizballáhu na Izrael zo severu.

Trump v nedeľu odsúdil útoky Hamasu a potvrdil právo Izraela na sebaobranu. Izraelského ministra obrany Joava Gallanta však označil za „hlupáka“, napísala agentúra Reuters.

Biden na sociálnej sieti napísal, že podpora Spojených štátov pre Izrael je „rozhodná a neochvejná“. „A nikdy nie je správny čas chváliť teroristov, ktorí sa ich snažia zistiť,“ dodal.

Hovorca Bieleho domu Andrew Bates označil Trumpove vyjadrenia za „nebezpečné a nezmyselné“.

Izraelský minister pre komunikáciu Šlomo Kari na Trumpa reagoval slovami, že sa mu očividne nedá dôverovať. „Je hanebné, že takýto človek, bývalý prezident Spojených štátov, napomáha propagande a šíri vyjadrenia, ktoré poškodzujú ducha bojovníkov IDF (izraelských obranných síl) a ducha izraelských obyvateľov,“ povedal. Izrael podľa jeho slov nepotrebuje riešiť Trumpa, ani nezmysly, ktoré hovorí.

Rozsiahly útok hnutia Hamas z pásma Gazy si v Izraeli vyžiadal najmenej 1200 obetí. Palestínske úrady z Gazy hlásili po odvetných izraelských náletoch 1417 mŕtvych.

Izrael v uplynulých dňoch čelil aj ozbrojenej konfrontácii na severe krajiny. K najmenej dvom útokom zo severu sa prihlásilo libanonské šiitské hnutie Hizballáh, aktuality.sk

X X X

USA neuvoľnia zmrazené finančné prostriedky Iránu

Teherán mal dostať 6 miliárd dolárov po septembrovej výmene väzňov.

Spojené štáty a Katar sa vo štvrtok dohodli, že Iránu neuvoľnia šesť miliárd dolárov, ktoré mal získať po septembrovej výmene väzňov medzi Washingtonom a Teheránom. S odvolaním na tri nemenované zdroje o tom informuje stanica NBC, píše TASR.

Administratíva prezidenta USA Joea Bidena čelí v Kongrese tlaku republikánov aj demokratov, aby zablokovala prístup Iránu k peniazom až do vyšetrenia priamej účasti Irán na teroristickom útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael.

Zdroje NBC sa odvolávajú na námestníka ministra financií USA Wallyho Adeyemo, ktorý o rozhodnutí údajne informoval americkú Snemovňu reprezentantov.

Bidenova administratíva vopred vyhlásila, že Teherán bude môcť uvoľnených šesť miliárd dolárov využiť iba na humanitárne účely. Kritici však tvrdia, že peniaze sú zameniteľné a Irán môže všetky prostriedky, ktoré dostane, použiť na financovanie terorizmu.

Zmrazené iránske peniaze minulý mesiac uvoľnila Južná Kórea a poslala ich do banky v Katare v rámci dohody o výmene väzňov medzi USA a Iránom, aktuality.sk

X X X

Ján Kubiš neočakáva ponuku na post ministra zahraničných vecí. Pokračujem v zbere podpisov na prezidentskú kampaň, tvrdí

Diplomat Kubiš povedal, že ponuku na funkciu ministra nedostal a neočakáva ju.

Diplomat a exminister zahraničných vecí Ján Kubiš nedostal a ani neočakáva ponuku na post ministra zahraničných vecí od novej vládnej koalície. Pokračuje v zbere podpisov pre prezidentskú kandidatúru, potvrdil pre TASR.

„Úspešne pokračujem v zbere podpisov, aby som sa mohol zúčastniť na voľbách na post prezidenta SR ako občiansky kandidát. Ponuku na post ministra som nedostal a neočakávam ju,“ povedal diplomat Kubiš.

Denník N polemizoval, či by mohol byť novým šéfom diplomacie Kubiš, ktorý rezort viedol za prvej Ficovej vlády. Podľa informácií portálu Aktuality.sk môže Smer zvažovať dve iné alternatívy, aktuality.sk

X X X

Progresívci rozhnevali viaceré známe tváre. Dôvodom bol status o útoku na Izrael

Cez víkend šokoval útok radikálneho hnutia Hamas na Izrael celý svet. Ľudí zaskočila nebývalá brutalita, únosy a zabíjanie nevinných civilistov, ženy i deti. Na udalosť reagovali svetoví i slovenskí lídri. Vyjadrilo sa aj hnutie Progresívne Slovensko (PS).

Status PS na sociálnej sieti, pod ktorým je podpísaný bývalý veľvyslanec Slovenska pri NATO Tomáš Valášek, nahneval viaceré známe tváre.

 „Rozumieme frustrácii Palestínčanov na okupovaných územiach s prístupom súčasnej vlády k riešeniu ich osudu. Ale ozbrojený útok je najhoršia možná odpoveď. Vyslovujeme úprimnú sústrasť obetiam tohto útoku a vyzývame na okamžité zastavenie násilia,“ uviedlo PS.

Ako chce Izrael znížiť civilné obete v Gaze? Odpovedá veľvyslanec

Práve slovné spojenie „frustrácia Palestínčanov“ vyvolalo mnoho reakcií. „Žiadna frustrácia neospravedlňuje zabíjanie detí a nevinných civilistov,“ uviedol v komentároch stand-up komik Michael Szatmáry, ktorý sa hlási k židovskému pôvodu.

 Táto reakcia je absolútny hnus. Tak vy rozumiete frustrácii? Takže genocídna zúrivosť a vraždenie ako pochopiteľný dôsledok frustrácie? Nie je vám zle z vás samotných?“ reagoval František Šebej.

„Hamas sa nezaujíma o Palestínčanov a toto je proste strašná hovadina, čo ste napísali,“ napísal publicista Michal Havran.

 „Myslíte si, že keby na Slovensku niekto vystrieľal zopár dedín a uniesol malé deti, ženy a ďalších civilistov – tiež by ste to nazvali ako ‚frustrácia, ktorej rozumiete‘?“ napísala moderátorka Vera Wisterová. Dodala, že postoj progresívcov je pre ňu veľkým sklamaním. Wisterová žila niekoľko rokov v Izraeli.

 Izraelská verejnoprávna stanica Kan informovala, že bilancia obetí útoku Hamasu stúpla na najmenej 1 300. Presný počet rukojemníkov zostáva nejasný. Izraelská armáda informovala, že identifikovala 97 unesených. Spravodajský web The Times of Israel uviedol, že unesených bolo zhruba 200 Izraelčanov a cudzincov. Izraelské ostreľovanie a nálety si podľa novej štatistiky palestínskeho ministerstva zdravotníctva celkovo vyžiadali vyše 1 400 obetí a 6 200 zranených. Zomrelo okrem iného niekoľko stoviek detí a šesť zdravotníkov./agentury/

X X X

Médiá mená niektorých ministrov trafili, tvrdí Kaliňák. Smer má zálusk na šesť ministerstiev a premiéra

Smer, Hlas, SNS. Zloženie budúcej vládnej koalície je známe a dolaďujú sa posledné detaily. Podľa informácií denníka Pravda by mali byť nové mená ministrov známe najneskôr v pondelok. Za zavretými dverami centrál sa teraz delia rezorty a určujú mená nových ministrov a ministeriek. Smer podľa memoranda o porozumení obsadí šesť ministerstiev a post predsedu vlády.

 Podľa Roberta Kaliňáka si tento proces vyžiada niekoľko dní, aby sa poupratovali záujmy strán s prioritami, ktoré chcú strany najviac presadzovať v rámci vlády. „Tak, aby sme boli schopní doručovať výsledky občanom v čo najkratšom čase,“ vyhlásil pre RTVS.

Zdôraznil, že táto vláda preberá Slovensko v najzdevasto­vanejšom stave, v akom kedy bolo. „Taká zlá ekonomická situácia na Slovensku ešte nebola, bude to mimoriadne náročné. Nechceme plakať, ale chceme mať istoty, že každý bude schopný doručiť výsledky v tom rezorte, ktorý bude pridelený príslušnej strane,“ dodal.

O tom, ktorá strana obsadí aké ministerstvo, sa podľa neho ešte diskutuje. „Je tu aj nové ministerstvo, ktoré by malo pripadnúť SNS , ktorá sa dlhodobo venuje cestovnému ruchu a športu,“ naznačil.

V médiách sa hneď po podpísaní memoranda objavili špekulácie o tom, kto by mohol zasadnúť na konkrétne ministerské stoličky. „Videl som rôzne zoznamy, ktoré síce neboli presné, ale neboli to úplne ustrelené galaktické predstavy,“ vyhlásil Kaliňák.

 Lídrovi Smeru Robertovi Ficovi sa to nakoniec podarilo a už štvrtýkrát sa stane premiérom. Okrem toho víťazná strana získa zrejme aj rezort obrany, spravodlivosti, financií, pôdohospodárstva a rezort zahraničných vecí a do úvahy prichádza aj rezort dopravy, o ktorý však mala pred voľbami záujem SNS. Ministerský post sa ujde Kaliňákovi, zrejme sa postaví na čelo ministerstva obrany a skloňuje sa aj menej pravdepodobná možnosť, že by viedol rezort dopravy.

Kaliňák by mohol byť ako minister obrany neprijateľný pre prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá sa minulý týždeň vyjadrila, že prekážkou pri menovaní ministrov môže byť obvinenie v prípade človeka nominovaného na post ministra vnútra. Problémom by to mohlo byť aj pri ostatných ministerských postoch. Aj keď Kaliňákovi obvinenie zrušili, podľa informácií Pravdy by mohla byť jeho nominácia na post šéfa obrany u prezidentky nepriechodná a aj preto zvažujú, že by mohol viesť rezort dopravy. Ešte počas volebnej noci však denníku Pravda povedal, že nemá záujem byť ministrom, chce si uplatniť len mandát poslanca.

V minulosti viedol ministerstvo dopravy za Smer Ľubomír Vážny, ktorý sa do parlamentu prekrúžkoval aj teraz. Je jedným z mien, nad ktorými sa v súvislosti s dopravou uvažuje spolu s Igorom Chomom.

Rezort financií by mal viesť Ladislav Kamenický a ministerstvu pôdohospodárstva by mal šéfovať Richard Takáč, ktorý sa spolu s Kamenickým, Ľubošom Blahom a Jurajom Blanárom objavil aj na podpise memoranda. Blanár sa zrejme postaví na čelo rezortu diplomacie, ktorý mal pôvodne viesť Peter Kmec, no podľa informácií Pravdy túto ponuku nakoniec odmietol. Nie je však vylúčené, že by to mohol byť spoločný nezávislý nominant, Denník N spomínal meno Jána Kubiša, ktorý aktuálne zbiera podpisy na prezidentskú kandidatúru.

 Diplomat a exminister zahraničných vecí však ponuku nedostal. „Úspešne pokračujem v zbere podpisov, aby som sa mohol zúčastniť na voľbách na post prezidenta SR ako občiansky kandidát. Ponuku na post ministra som nedostal a neočakávam ju,“ uviedol Kubiš.

Kmec odišiel aj z postu zahraničného tajomníka Hlasu ešte pred voľbami po tlaku Smeru. Členka mládežníckej organizácie Mladí sociálni demokrati Zuzana Plevíková zverejnila na sociálnej sieti zostrihané video, v ktorom podsúvala myšlienku, že sa Kmec otvorene hlásil ku koalícii PS, Hlas a SaS. Napriek tomu, že lídri v memorande garantujú „zahranično-politickú orientáciu SR na základe členstva Slovenska v Európskej únii a NATO a ďalších významných medzinárodných organizáciách pri plnom rešpektovaní suverenity a národno-štátnych záujmov SR a posilňovaní zdravého vlastenectva“, Hlasu sa rezort nepodarilo získať a časom môže byť pri niektorých rozhodnutiach jeho partnerov pod tlakom.

Posledným v gescii Smeru bude zrejme rezort spravodlivosti, nad ktorým aktuálne visí najviac otáznikov. Podľa informácií Pravdy prichádza do úvahy poslanec Smeru Boris Susko. Ten sa viackrát v minulosti kriticky vyjadril na adresu prezidentky Zuzany Čaputovej a bol proti zmene sporného paragrafu 363. Počas jednofarebnej vlády Smeru viedol rezort spravodlivosti Tomáš Borec a o štyri roky neskôr to bola členka Mosta-Híd Lucia Žitňanská.

 Rozdelenie v prípade Smeru je však stále otázne. Smer by mal v neposlednom rade obsadiť aj post šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS). Do čela SIS sa mal postaviť Tibor Gašpar, ale či má o tento post záujem, na to v pondelok novinárom neodpovedal. S jeho nomináciou však mal údajne problém Pellegrini, ktorý Gašpara po rekonštrukcii vlády v roku 2018 odvolal z funkcie policajného prezidenta./agentury/

X X X

Taraba ministrom kultúry? Spisujú proti nemu petíciu, zastal sa ho len Gyimesi. Do Huliaka sa zase obuli mimovládky

Trochu priveľa aj na štvrtú vládu Roberta Fica? Informácie o prípadnej nominácii poslanca Tomáša Tarabu na post ministra kultúry vyvolali v kultúrnej obci rozruch. Petíciu, aby sa nedostal na čelo rezortu podpísali za necelý deň tisíce ľudí. Nechcú ho tam herci, hudobníci, pamiatkari, režiséri ani riaditelia kultúrnych inštitúcií. Poslanec, ktorý sa dostal minulé volebné obdobie do Národnej rady (NR) SR na kandidátke krajne pravicovej strany Mariana Kotlebu, informáciu, že by sa mal stať novým ministrom odmietol.

 Smer, Hlas a Slovenská národná strana (SNS) si s oznámením o novej trojkoalícii a s podpisom memoranda rozdelili ministerstvá. Šéf Smeru Robert Fico sa po štvrtýkrát stane premiérom a strane pripadne šesť ministerstiev, Peter Pellegrini prevezme post predsedu Národnej rady (NR) SR a bude mať sedem a rezortov.

Hoci definitívne mená nových ministrov ešte známe nie sú, predbežný náčrt toho, kto obsadí rezorty sa už šíri. Smer má prevziať ministerstvá obrany (Robert Kaliňák), financií (Ladislav Kamenický), spravodlivosti (Boris Susko), zahraničných vecí (Juraj Blanár/Miroslav Lajčák), pôdohospodárstva (Richard Takáč), dopravy (Ľubomír Vážny/Igor Choma/Robert Kaliňák). Hlasu pripadnú ministerstvá školstva (Tomáš Drucker), zdravotníctva (Zuzana Dolinková), vnútra (Matúš Šutaj Eštok), hospodárstva (Denisa Saková), práce (Erik Tomáš), investícií (Richard Raši) a ministerstvo pre eurofondy a plán obnovy (Peter Kmec).

Petícia má už tisíce podpisov

Zvolení členovia z kandidátky SNS majú viesť tri rezorty – ministerstvo životného prostredia (Rudolf Huliak) a tiež nové ministerstvo cestovného ruchu (a športu), ktoré by mohol viesť Andrej Danko. SNS má mať nasledujúce štyri roky pod sebou aj ministerstvo kultúry. Špekulácie o tom, že by ho mal viesť poslanec Tomáš Taraba, ktorý sa v predčasných voľbách opätovne uchádzal o mandát poslanca na kandidátke SNS, vyvolali hlasné vášne v kultúrnej obci. Jedna z pripomienok voči jeho osobe naráža na jeho kvalifikáciu, ale aj na politickú minulosť spojenú s Kotlebovou ĽS NS.

„Rešpektujeme výsledok demokratických volieb i právo víťazov zložiť novú vládu. No v žiadnom prípade nesúhlasíme s tým, aby rezort kultúry viedol človek, ktorý sa len pred pár rokmi dostal do parlamentu na kandidátke fašistickej Ľudovej strany Naše Slovensko,“ argumentuje viac ako päťdesiat signatárov petície, ktorú spustili v stredu neskoro večer.

Danko: Politika je krvavý šport. My nie sme kamaráti, sme súperi

Predseda strany Život – Národná strana Taraba nemá podľa nich dostatok profesijných skúseností v oblasti kultúry. Nesúhlasia, aby odvetvie, ktoré reprezentuje rozmanitosť a toleranciu, viedol radikálno-nacionalistický politik. Vyše 50 osobností požiadalo trojkoalíciu Smer, Hlas a SNS, aby zvážila jeho výber a hlavu štátu vyzvali, aby ho za ministra kultúry nevymenovala.

Cap záhradníkom?

S reakciou na petíciu dlho nevyčkával ani Taraba. Informáciu, že má byť novým ministrom kultúry označil za „čistý hoax“. Poslanec, ktorý bol v uplynulom volebnom období členom parlamentného výboru pre kultúru a médiá, reagoval na rozbehnutú petíciu aj vo štvrtok dopoludnia a zopakoval, že rezort viesť nebude a nemá ani záujem o post ministra. Napriek tomu sa plánuje podieľať na jej budúcnosti. Chce urobiť všetko preto, aby bola kultúra „vrátená Slovákom“ a peniaze sa presmerovali na opravu hradov, zámkov, pamiatok, a aby sa podporilo vydávanie slovenskej klasickej literatúry a umelecké zbory.

Nadšení neboli špekuláciami o Tarabovom mene na poste ministra kultúry ani v Progresívnom Slovensku (PS). Zora Jaurová prirovnala jeho nomináciu k capovi, ktorý sa stal záhradníkom. „Ministerstvo kultúry si za tie desaťročia užilo príkorí viac než dosť, často naň odkladali politikov, ktorí nevedeli robiť nič, pretože „kultúre rozumie každý“. Ale musím uznať, že nominácia Tomáša Tarabu prekonala všetko, čo sme si doteraz vedeli predstaviť,“ napísala na sociálnej sieti. Ak by stal ministrom, bolo by to podľa nej „trochu priveľa aj na štvrtú Ficovu vládu“.

Nesúhlasné stanovisko zaznieva aj od opozičnej strany Sloboda a Solidarita. Medzi signatármi kolektívnej žiadosti občanov je jej tímlíder pre kultúru René Parák. Pre denník Pravda uviedol, že spoločnosť potrebuje minimalizovať nenávistné prejavy, čo je v rozpore s názormi Tarabu, ktoré označil za extrémistické. „Kultúra má nezastupiteľnú úlohu pri vzdelávaní spoločnosti, a preto potrebuje odborníkov schopných pokračovať v naštartovaných reformách,“ skonštatoval. „Tomáš Taraba, ktorý nespĺňa ani jedno z týchto kritérií, si zjavne uvedomil svoje limity a preto je správne, že nebude ministrom kultúry,“ dodal Parák.

Za Tarabu sa, naopak, postavil György Gyimesi, ktorý do apríla tohto roku pôsobil v hnutí Igora Matoviča OĽaNO a pred voľbami odišiel kandidovať za stranu Aliancia – Szövetség. S titulkom JE SUIS Tomáš Taraba mu adresoval podporujúci príspevok. Gyimesi za petíciou vidí obavy umelcov podľa jeho slov previazaných na PS „o svoje príjmy“.

Postavili sa aj proti Huliakovi

Nesúhlas s menami z SNS vyjadrilo v otvorenom liste aj 37 odborníkov a mimovládnych organizácií, ktoré sa venujú ochrane prírody. Sú medzi nimi Greenpeace, My sme les, Via iuris aj Ekopolis. Budúcich poslancov, vládu a nového ministra žiadajú, aby aj naďalej presadzovali hodnoty ochrany prírody a klímy. Kandidáti, ktorí sa v súvislosti s vysokými stoličkami na ministerstve životného prostredia spomínajú, majú podľa nich problematické názory, vyjadrenia a minulosť.

Signatári otvoreného listu proti Rudolfovi Huliakovi a Filipovi Kuffovi

„Ako príklad môžeme spomenúť Rudolfa Huliaka a Filipa Kuffu, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke SNS,“ napísali v otvorenom liste. Obaja sú podľa ochranárov proti novej zonácii národných parkov, ktoré chcú zmeniť na prírodné parky. Huliak sa preslávil výrokom, že medvede sú biologická zbraň určená na vyhubenie vidieka, prehodnotiť chcel aj ochranu sysľov. V súvislosti s pozíciou ministra sa ako kandidát spomínal aj otec Filipa Kuffu Štefan Kuffa.

Huliaka si nevie predstaviť na poste ministra ani dosluhujúci poslanec Kristián Čekovský (Demokrati). „Sám som ho zažil na jednej z diskusií, keď sme reformu pripravovali. Burcoval davy hlúposťami o tom, že im ideme znárodniť pôdu. Okrem toho šíril dezinformácie, že požiare v Grécku založili úmyselne, aby sa zvýšilo množstvo vypúšťaného CO2,“ uviedol na Instagrame o starostovi obce Očová Čekovský.

Foto: TASR, Jaroslav Novák

Post ministra životného prostredia za SNS by mal dostať predseda Národnej koalície a starosta obce Očová Rudolf Huliak.

Dankov návrat do parlamentu

Opätovne sa do parlamentu dostala bývalá televízna hviezda Martina Šimkovičová, ktorá by sa chcela venovať nasledujúce štyri roky témam z oblasti sociálnej práce alebo deťom. Kedysi hlásateľka na jednej z najsledovanejších televízií v súčasnosti moderuje na proruskej televízii Slovan.

V súvislosti s najmenšou koaličnou stranou sa špekuluje aj o ministerstve dopravy, o ktoré vyjadril záujem ešte pred voľbami predseda SNS Andrej Danko, no skloňuje sa aj menej pravdepodobná možnosť, že by ho viedol Robert Kaliňák. Danko sa v minulosti vyjadril v Televízii ta3, že ak sa dostane do parlamentu, bude pre neho prioritou dostavba diaľnice do Košíc. Viesť by mohol aj rezort cestovného ruchu, ktorý by mal vzniknúť začiatkom budúceho roka. Danko by sa mohol vrátiť aj na vyššiu parlamentnú funkciu, tentokrát však nie už ako predseda NR SR, ale ako jeden z podpredsedov./agentury/

X X X

Kauza Dobytkár: Známy advokát svedčil proti Kvietikovi, pred súdom výpoveď zmenil, mnohé si nepamätal

Advokát si na súde nespomínal, ako finančníkovi Martinovi Kvietikovi, blízkemu SNS, odovzdával úplatok, ktorý mal firme zaistiť dotáciu z PPA.

Výpoveďou advokáta Jána Gajana pokračovalo vo štvrtok (12. 10.) na špecializovanom trestnom súde pojednávanie v kauze Dobytkár, v ktorej ide o korupciu pri schvaľovaní žiadostí o dotácie v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Žiadatelia si podľa obžaloby za provízie cez reťazec „vybavovačov“ a tiež úradníkov a funkcionárov PPA zabezpečovali úspešnosť svojich projektov.

V konečnom dôsledku z toho mali profitovať nitriansky oligarcha Norbert Bödör v čase vlády Smeru a v neskoršom období, keď rezort pôdohospodárstva riadila SNS, finančník Martin Kvietik spájaný s touto stranou, obaja figurujú v kauze medzi obžalovanými.

Namiesto Kvietika Kodada

Práve proti druhému z menovaných vypovedal v prípravnom konaní Gajan. Kvietika opísal ako klienta jeho advokátskej kancelárie, s ktorým sa rešpektovali a mali korektný vzťah, hoci finančník „si od každého udržiaval istý odstup“. Pred súdom sa ukázalo, že výpoveď jedného z podstatných svedkov v kauze sa za dva a pol roka výrazne zmenila a priamo v pojednávacej miestnosti si už na mnohé okolnosti „nespomínal“.

ADVERTISING

Vo februári 2021 vyšetrovateľovi Gajan opísal, ako pre Kvietika sprostredkúval cez ďalšieho človeka kontakt na podnikateľa Milana Sekeru, ktorého spoločnosť skončila pri posudzovaní žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA „pod čiarou“. K podnikateľovi chceli vyslať signál, že mu vedia pomôcť a neúspech zmeniť na úspech.

Gajan sa naňho nakontaktoval cez Petra Miksu pôsobiaceho v oblasti lesníctva, v ktorom podnikala aj firma Males. Neskôr Miksa odovzdal Gajanovi škatuľu s peniazmi, v ktorej malo byť podľa Gajana 180 až 200-tisíc eur od Sekeru. Miksa si časť nechal za sprostredkovanie. Advokát mal ďalej úplatok odovzdať Kvietikovi v motoreste v Tekovskej Breznici, finančník v okolí vlastnil lesy a obhospodaroval poľovný revír. Keď sa Gajan pýtal, či sa v škatuli nájde niečo aj preňho, Kvietik mu vraj odpovedal, že „dve provízie platiť nebude“.

Pred súdom však Gajan svoju výpoveď zmenil. Ten, ktorý sa chcel nakontaktovať na Sekeru už nebol Kvietik, ale Marek Kodada, bývalý funkcionár ministerstva pôdohospodárstva a v tom čase jeden z „vybavovačov“. On prepájal žiadateľov s tými, ktorí za províziu vedeli zariadiť kladné posúdenie ich žiadostí na PPA. Kodada je jedným z kľúčových svedkov v prípade.

Po prevalení kauzy začal spolupracovať s políciou a opísal, ako v čase, keď agrorezort a PPA riadili nominanti SNS, nosil úplatky priamo Kvietikovi do hotela Albrecht v Bratislave, ale aj svojmu blízkemu priateľovi, vtedy šéfovi PPA Jurajovi Kožuchovi, tiež obžalovanému v prípade. Obaja to popierajú.

Peniaze odovzdal, ale v súvislosti s SPF

Gajan vo štvrtok vypovedal, že s Kodadom sa v rokoch 2016 a 17 stretol päť – šesťkrát a ten sa ho raz pýtal na jedného pána, o ktorom advokát v tom čase nič nevedel. Gajan ho nakontaktoval na už spomenutého Miksu. „Až neskôr v roku 2020 som pochopil, že ten pán bol Sekera a mal profitovať z vybavovanej pomoci,“ povedal na súde.

Kodada ho vraj po nejakom čase požiadal, aby od Miksu prevzal nejaké doklady a nechať ich u Kvietika. „Bol to však skôr balíček,“ spresnil Gajan.

Až neskôr sa mal od Kodadu dozvedieť, že v balíčku boli peniaze „niečo cez stotisíc eur“, Kodada sa mu mal sťažovať, „že tam bolo menej, ako mal dostať“.

Keď sa prokurátor Rastislav Hruška a sudca Ján Hrubala svedka pýtali na viaceré zásadné rozpory vo výpovediach, odpovedal, že s odstupom času si už detaily „nepamätá“ alebo si „nespomína“. Viackrát však zopakoval, že Kvietikovi žiadne provízie alebo finančnú hotovosť v súvislosti s PPA neodovzdával.

Potvrdil však, že v Tekovskej Breznici mu raz finančné prostriedky odovzdal, nesúviselo to však s PPA ani so skutkami v obžalobe kauzy Dobytkár. Išlo o Slovenský pozemkový fond.

„Niektorí ľudia ich (peniaze) poskytli za vybavenie veci na SPF a ja som ich odovzdal Kvietikovi,“ odpovedal na doplňujúce otázky.

Gajan začal s políciou spolupracovať po tom, ako ho samého zadržali v akciách Feudál a Latifundista, vyšetrovateľom rozprával o fungovaní korupčného systému v Slovenskom pozemkovom fonde a tiež o vplyve Kvietika.

Keď mu po otázkach smerujúcich k rozporom v jeho výpovediach v prípravnom konaní a pred súdom, predseda senátu Ján Giertli ukázal jeho podpis pod zápisnicou, kde potvrdil, že vypovedal bez nátlaku, zopakoval, že „žiadnemu priamemu nátlaku nečelil“.

Gajan: Rozdiel je v pamäťovej stope

Martin Kvietik na svedka reagoval, že ide o „kajúcnika“, ktorý pred súdom zásadne zmenil svoju výpoveď z prípravného konania. „Potvrdil tak moju nevinu a vyvrátil výpoveď kajúcnika Kodadu,“ povedal obžalovaný. Gajana celý čas tituloval ako „táto osoba“. pripomínal, že vypovedať v kauze Dobytkár začal až potom, ako sa dostal do väzby pre inú trestnú vec (v súvislosti s SPF – pozn. red.).

Svedkovu výpoveď o ňom z februára 2021 označil ako „zinscenovanú“ a svedka „inštruovaným“. Tak to podľa neho vyzerá, „keď sa vyšetruje väzbou a zneužíva sa inštitút spolupracujúcich obvinených”.

Proti Kvietikovi však už skôr vypovedal aj Marek Kodada. Hovoril, že od Ľubomíra Kropila, bývalého regionálneho politika Mečiarovho HZDS, ktorý bol tiež jedným z takzvaných lobistov, prevzal postupne v hotovosti zhruba 1,5 milióna vybraného od žiadateľov. Kropil ako obžalovaný svoje výpovede z prípravného konania pred súdom tiež zmiernil, počas procesu zomrel na následky vážneho ochorenia.

Peniaze od Kropila Kodada podľa vlastných slov „distribuoval podľa určeného kľúča“.

Väčšiu časť z nich nosil Kvietikovi, ktorý už na ich prvom stretnutí naznačoval, „že je potrebné zabezpečiť finančné prostriedky pre systém“. Malo ísť o stranícke a personálne výdavky a podobne. „Slovo systém používali aj ďalší ľudia v jeho okolí,“ vypovedal Kodada. To bol napríklad právnik Gajan.

Vo štvrtok Gajan hovoril o tom, že Kvietik sa stretával so špičkami SNS, napríklad vtedajšou ministerskou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou aj predsedom strany Andrejom Dankom. V rokoch 2019 až 2020 bol podľa neho Kvietik „podráždený a nervózny a mal toho veľa“. Finančník sa v tom čase tváril, že je v politike a spoločenských vzťahoch „dosť angažovaný“.

Gajan na otázku Aktualít, či vidí rozpor v tom, ako popisoval úlohu Martina Kvietika vo februári 2021 a vo štvrtok na súde, odpovedal: „Nemám vedomosť, že by som nejako zavádzal. Posun je len v čase a v pamäťovej stope. Nemôžem povedať niečo, čo si už nepamätám.“

Obžalobe v kauze Dobytkár čelia okrem Kvietika aj nitriansky oligarcha Norbert Bödör blízky Smeru, niekdajší šéfovia PPA Ľubomír Partika a Juraj Kožuch, podnikateľ Peter Kuba a ďalší. Časť z nich obžaloba viní z korupcie, iných z legalizácie príjmu z trestnej činnosti, teda zinkasovaných úplatkov, a niektorých z oboch, aktuality.sk

X X X

 Nečakaný zvrat: Vracia sa slovenská aj česká Miss! Ako dopadne naša kontroverzná Rachel.

Obľúbená šou Love Islande sa postupne aj vo svojej tretej sérii postupne blíže do svojho finále. Núdza o dramatické zvraty nebude ani v najnovších epizódach, návrat krásky z predošlej série však nikto nečakal!

Najvýraznejšou tvárou novej série reality šou je nepochybne slovenská influencerka Ráchel. Ta síce spočiatku nevedela nájsť vo vile toho pravého, dokonca dvakrát ostala ako single dievča v ohrození, napokon však vytvorila stabilný pár s Claudeom, ktorý ustál aj niekoľkodňové odlúčenie. Pobláznený mladík z Česka už dokonca našej kráske, aj pred kamerou vyznal svoje city. Osud ďalších párov je však stále otázny.

Vyhadzov veľkej favoritky, ktorý nikto nečakal, zvrátil hlas divákov

Od prvého dňa bola vo vile tiež sympatická Mária Glatzová, ktorá sa v roku 2022 stala II. vicemiss na Miss Universe Slovensko. Upadajúca popularita spomínanej, dnes už neexistujúcej súťaže, však žiadnu veľkú pozornosť blondínke nepriniesla. Tá prišla až s jej účasťou v Love Islande, kde Majka vytvorila pár s Chrisom.

 Hoc sa spočiatku 27-ročná Slovenka tomuto vzťahu bránila, napokon si Chris získal jej city. O to viac v šoku ostali diváci aj ona, keď ju Chris vymenil za novú bombshell, vďaka čomu musela Majka šou opustiť. Fanúšikovia Love Islandu okamžite začali spisovať petície za jej návrat, a tak TV Markíza a TV Nova dali divákom možnosť hlasovať, či chcú Glatzovú späť do hry. To sa napokon podarilo, podľa slov moderátorky, získala Majka niekoľko stovák tisíc hlasov, čím prekonala aj hlasovania z predošlých dvoch sérií Love Islandu.

„Zo začiatku som tie epizódy nechcela pozerať, ale keď som sa dozvedela, že sa vraciam späť, tak som si to rýchlo pretáčala, aby som stihla čo najviac,“ priznala pri svojom nečakanom návrate v rozhovore pre Beach Hut.

Do vily sa vracia kráska, ktorá z predošlej série nikdy nevypadla! Je skutočne single?

Na najväčší zvrat sa však môžeme tešiť až dnes večer. Do vily sa totiž vráti charizmatická Natálie Kočendová, ktorá bola súťažiacou už v predošlej sérii. Tu vytvorila pár s futbalistov Davidom, ktorého však diváci kvôli porušeniu pravidiel z hry vyradili. Česká modelka síce zo šou nikdy nevypadla, ona sa však dobrovoľne rozhodla vilu opustiť po boku svojho milého. Napokon to však tomuto páru nevyšlo a po necelom roku, sa ich cesty rozišli.

Zdá sa, že sexy Natália je pripravená skúsiť svoje šťastie opäť tam, kde jej to raz nevyšlo. V tomto prípade však prichádza do rozbehnutého vlaku, ako jedna z posledných bombshell a je isté, že jeden z párov bude musieť rozbiť. Novinkou v živote českej Missky je oproti minulému roku aj to, že si nechala zmenšiť svoje poprsie, v ktorom sa už necítila komfortne. „Na Love Island sa veľmi teším, po roku sa vraciam na miesto činu. Nemôžem sa dočkať, až sa osobne stretnem so všetkými srdiečkami. A uvidíme, čo sa bude diať, po mojom príchode do vily,“ povedala pre TV Nova.

Natália aj jej ex-partner z Love Islandu síce v minulosti potvrdili svoj rozchod, v médiách aj na sociálnych sieťach sa však často skloňuje, že to celkom nie je pravda. Nasvedčuje tomu aj posledné vyjadrenie Davida. „Mám starosti, že Natálie do Love lslandu naozaj ide. Ako to medzi nami je, to si nechám pre seba. Uvidím, ako sa to bude vyvíjať,“ priznal David. Blondínka by sa tak dopustila rovnakého porušenia pravidiel, ako minulý rok práve David.

Miláčik všetkých žien musí vilu opustiť

Posledné epizódy Love Islandu však nie sú len v znamení nečakaných návratov ho hry, ale aj o šokujúcom odchode veľkého favorita. Sympatického Honzu označujú všetky dievčatá vo vile, za ideálny materiál na manželstvo. Nový bombshell Matěj si však počas posledného recouplingu vybral jeho Paulínu. Honza tak ostal single čo znamená len jedno – má 30 minút na to aby sa zbalil a ostrov lásky opustil.

 

Nová séria je plná zvratov, čo nám prezradila moderátorka?

Češka moderátorka Zorka Hejdová sa ešte pred svojim odchodom na Kanárske ostrovy, ukázala aj na párty v Bratislave, kde sme ju vyspovedali vo veľmi otvorenom rozhovore. Zorka zaspomínala na svoje lásky a prehovorila aj o tom, aká bude nová séria a súťažiaci zoznamovacej šou, aktuality.sk

X X X

Aj poslankyňa Tabák vie, aký je rozchod s Bulharom. Dimitrov už netvorí pár s kráskou z Rumunska

Na prebiehajúcom turnaji ATP 100 v Šanghaji sa mu darí, v stredu vyradil svetovú dvojku Carlosa Alcaraza. No zdá sa, že mimo tenisových arén to v prípade Bulhara Grigora Dimitrova až tak ružové nie je.

 32-ročný hráč z elitnej dvadsiatky svetového rebríčka sa podľa viacerých zahraničných médií rozišiel po pol roku s krásnou rumunskou herečkou Madalinou Gheneaovou.

Dimitrov, ktorý v minulosti tvoril pár aj s bývalou slovenskou tenistkou a teraz dosluhujúcou poslankyňou NR SR Romanou Tabák, si začal s Geneovou v apríli tohto roka.

Portál tenistonic.com upozornil, že ich polročný vzťah sa skončil a obaja si vymazali spoločné fotografie na sociálnych sieťach. Navyše už sa nesledujú ani na Instagrame.

Pred Dimitrovom tvorila jedna z najkrajších žien na svete pár s bývalým futbalistom AS Rím Nicolasom Zaniolom. Bulhar bol v minulosti okrem Tabak vo vzťahu aj s Mariou Šarapovovou, Nicole Schretzingerovou, Lolitou Osmanovou a povrávalo sa, že aj so Serenou Williamsovou./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.