Vláda porátať s Lipšicovou špeciálnou prokuratúrou. Ukrajina prišla o viac ako 125 000 vojakov,16 000 kusov zbraní. EU rozrásť, hystajú sa veľké zmeny. Rýchlejšie spojenie z východu do Viedne. V Bratislave výroba štvrtej generácie modelu Superb

Robert Fico už o tom rokoval v Bruseli. Podľa Michala Šimečku premiér Robert Fico už o týchto plánoch informoval aj Európsku komisiu. „Podľa informácií, ktoré máme z prostredia Európskej komisie, sa Robert Fico chystá tento najbližší týždeň frontálne zaútočiť na právny štát na Slovensku. V tajnosti a rýchlo,“ uviedol šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorý bol donedávna podpredsedom Európskeho parlamentu.

Podľa Šimečku si bol Robert Fico tento týždeň v Bruseli zabezpečiť predbežný súhlas a doma chce zmeny pretlačiť v skrátenom legislatívnom konaní. Progresívne Slovensko vyzvalo Roberta Fica, aby zverejnil, čo jeho vláda zamýšľa a čo predložili Európskej komisii, aby o tom mohla diskutovať verejnosť. „Žiadame Roberta Fica, aby pri tejto téme nevynechal Benátsku komisiu,“ dodal tiež Michal Šimečka.

Táto komisia je poradný orgán Rady Európy pre otázky ústavného práva. Šéf progresívcov predpokladá, že to bude žiadať aj samotná Európska komisia.

Stanovisko komisie

„Môžeme potvrdiť, že slovenská vláda sa obrátila na Európsku komisiu, aby jej poskytla informácie o plánovaných reformách,“ informovalo Aktuality.sk Zastúpenie Európskej komisie (EK) na Slovensku.

Potvrdilo, že v pondelok 27. novembra sa komisár Reynders stretol s predsedom vlády Robertom Ficom, ministrom spravodlivosti Borisom Suskom a podpredsedom vlády/ministrom obrany Robertom Kaliňákom, ktorí ho informovali o plánovaných zmenách slovenských právnych predpisov.

„Európska komisia bude naďalej pokračovať v monitorovaní situácie a výmene informácií so slovenskými orgánmi s cieľom zabezpečiť, aby plánované zmeny boli v súlade s príslušnými európskymi normami a právnymi predpismi EÚ,“ uviedlo ďalej zastúpenie EK. Zdôraznilo, že ak tomu tak nebude, EK podnikne potrebné kroky.

Ministerstvo spravodlivosti SR na túto tému pripustilo, že vedie diskusiu s odborníkmi. „Jej cieľom je riešenie systémovej zaujatosti špecializovaných inštitúcií, pričom existuje stále viacero alternatív. Táto otázka je súčasťou programového vyhlásenia vlády SR a akonáhle bude existovať zhoda, predložíme návrh, o ktorom budeme informovať. Vyhlásenia, že cieľom pripravovaného riešenia je zastavovanie trestných stíhaní, sú účelové a nie sú pravdivé,“ napísal tlačový odbor rezortu.

Alternatív zrejme existuje viacero. V hre je rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry aj Špecializovaného trestného súdu, oklieštenie ich právomocí, alebo len zrušenie špeciálnej prokuratúry a zaradenie jej prokurátorov pod generálnu prokuratúru.

Michal Šimečka avizoval, že bude iniciovať stretnutie s eurokomisárom pre spravodlivosť Didierom Reyndersom, ktorý má tieto záležitosti na starosť. Práve s týmto eurokomisárom mali údaje rokovať politici Smeru.

Podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík v tejto súvislosti dnes oslovil slovenských europoslancov, aby spoločne komunikovali výhrady zástupcom Európskej komisie. „Budeme ich žiadať, aby Slovensku nevyhoveli v takom krátkom čase,“ dodal Hojsík.

Čo bude s Úradom špeciálnej prokuratúry?

Podľa šéfa PS Michala Šimečku sa chystá oslabenie Lipšicovej prokuratúry. „Podstata spočíva v oslabení Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý sa má dostať do područia generálneho prokurátora,“ uviedol.

Podpredsedníčka hnutia Lucia Plaváková spresnila, že podľa návrhu novely chce vláda údajne oslabiť Úrad špeciálnej prokuratúry tým, že dajú právomoci do rúk generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi.

„Ten bude mať v rukách možnosť zabezpečiť, aby konkrétne veci, ktoré spadajú pod Úrad špeciálnej prokuratúry, boli pridelené jemu podriadenému prokurátorovi, a nie ÚŠP. Mal by tiež rozhodovať o námietkach zaujatosti voči špeciálnym prokurátorom, a tým zabezpečiť, aby bol prípad pridelený jemu podriadenému prokurátorovi,“ tvrdí poslankyňa.

Juraj Šeliga z mimoparlamentnej strany Demokrati dnes zase uviedol, že vládna koalícia pripravuje zrušenie Špecializovaného trestného súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa k tejto téme vyjadril pred týždňom v relácii Na telo. Povedal, že je to otázka týždňov či mesiacov. Doplnil, že vláda nebude robiť nič skratovo a aj túto tému najprv predrokuje s Európskou komisiou. Práve to sa malo stať pred niekoľkými dňami. Podľa denníka N dnes dostala Európska komisia už paragrafové znenie návrhu od Ficovej vlády, ktoré momentálne vyhodnocuje. Čo presne v návrhu je, zatiaľ nie je jasné.

Predstavitelia vládnych strán dlhodobo kritizujú špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a ďalších prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, ale aj sudcov Špecializovaného trestného súdu. V minulosti sa o zrušenie predchodcu tohto súdu usiloval niekdajší minister spravodlivosti Štefan Harabin. Vtedajšia vláda Roberta Fica napokon pristúpila k zmene Špeciálneho súdu na Špecializovaný trestný súd. Dokonca rozšírila jeho kompetencie na ďalšie trestné činy.

Sudca bratislavského krajského súdu Peter Šamko nedávno na právnych listoch zverejnil stanovisko generálneho advokáta Súdneho dvora Európskej únie, podľa ktorého Zmluva o Európskej únii nebráni zrušeniu Špecializovaného trestného súdu. Toto vyjadrenie sa týkalo rušenia špecializovaného súdu v Bulharsku v roku 2022, aktuality.sk

X X X

 Zahraničie vyslalo Ficovi jasný signál, čas sa mu kráti. Kamenický načrtáva nové dane a hľadá miliardy eur

 Stámilióny eur na dotovanie účtov za plyn, 440 miliónov na vianočný bonus pre dôchodcov a 80 miliónov na uhradenie splátok hypoték. Nová vláda stojí pred otázkou, ako „uprace“ štátnu kasu, ktorej chýbajú miliardy eur. Zatiaľ však iba rozdáva peniaze.

Azda nikdy sa neskloňovala téma verejných financií tak často ako v súčasnosti. O pojmoch ako deficit či dlh verejnej správy v poslednom období počúvajú a čítajú čitatelia nezvyčajne často. A to preto, lebo verejné financie sa vymykajú kontrole. Znamená to, že štát míňa a chystá sa míňať oveľa viac, ako vyberie na daniach a odvodoch.

 Preto nám Európska komisia odhaduje na roky 2023 až 2025 najhoršie deficity v celej Európskej únii. Môže za to správanie predchádzajúcej vlády. Ale prispeli k tomu aj krízy ako tá covidová a tiež invázia Ruska na Ukrajine a s ňou spojené ekonomické šoky a inflácia.

Preto musí nová vláda Roberta Fica (Smer) hľadať cestu, ako bude buď menej míňať, alebo viac vyberať na daniach a odvodoch. Aktuálne minister financií Ladislav Kamenický (Smer) zostavuje rozpočet. Vo štvrtok o ňom rokovala koaličná rada. Vyhlásil, že pôjde o jednu z najväčších konsolidácii v histórii Slovenska. Potrebuje ušetriť dve až tri miliardy eur.

 Vysvedčenie stavu, v ktorom sa verejné financie nachádzajú, dáva aj hodnotenie zahraničných ratingových agentúr. To sú inštitúcie, ktoré známkujú stav financií v krajinách a na základe tohto hodnotenia ponúkajú vládam úroky za dlh. Dá sa povedať, že čím lepšie hodnotenie, tým nižší úrok a, naopak, keď vláda neustráži svoje príjmy a výdavky, úroky za dlhové pôžičky idú hore. V praxi tak štát musí platiť viac za dlh, aj keď by napríklad tieto peniaze mohol minúť na investovanie do nových nemocníc, škôl či do opravy ciest.

Najnovšie varovanie Kamenickému vyslala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Vypočítala, že ak sa bude škrtať iba toľko, koľko chce ministerstvo financií, teda iba pol percenta HDP, Slovensko bude uhrádzať o 1,2 miliardy eur viac, ako by mohlo. Táto miliarda sa tak využije iba na splácanie úrokov namiesto toho, aby sa minula na rôzne investície štátu. „Náklady na úroky na verejný dlh stúpnu z 1,2 miliardy tento rok na 2,5 miliardy v roku 2027. To je viac ako zdvojnásobenie nákladov. Keby sme museli do roku 2027 refinancovať všetok náš dlh, náklady na úroky by boli skoro štyri miliardy. Na ilustráciu, štyri miliardy predstavujú približne súčasný výber daní z príjmu fyzických osôb. Alebo výdavky na školstvo,“ vysvetľuje čísla člen rozpočtovej rady Martin Šuster pre Pravdu.

Nové a vyššie dane určite prídu

Práve smer, akým sa vydá Kamenický, je dôležitý. Len pre tento rok hrozí, že deficit bude vyšší ako šesť percent, čo je v preklade približne sedem miliárd eur. Túto sumu musí Kamenický a jeho tím do budúcnosti skresať. Jeho predchodca v úradníckom kabinete Michal Horváth navrhoval, aby ju jeho nástupca skresával v objeme 1 až 1,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. To však Fico s Kamenickým odmietajú, a preto hovoria o konsolidácii v objeme iba 0,5 percenta.

V praxi bude musieť Kamenický nájsť – či už viac vybrať, alebo zoškrtať – spomínané dve až tri miliardy. V prepočte ide o 370 až 556 eur na jedného občana Slovenska. Komu sa dvihnú dane a kde sa budú škrtiť výdavky štátu, je načrtnuté v programovom vyhlásení vlády. No je to príliš všeobecné na to, aby sme v tejto chvíli vedeli povedať, koho nové opatrenia zasiahnu najviac.

 Zatiaľ vláda detaily prezradila iba pri rozdávaní peňazí – 440 miliónov pôjde na vianočný bonus pre dôchodcov. Minister práce Erik Tomáš (Hlas) povedal, že „zatriasol“ ministrom financií a vypadli z neho stámilióny eur. Očakáva, že vláda zadotuje aj nárast ceny plynu, čo by mohlo stáť ďalšie stámilióny, prípadne miliardu eur. V stredu zase vláda oznámila, že na uhrádzania nárastov splátok na hypotéky minie v budúcom roku 80 miliónov eur.

Isté je, že vláda viac zdaní banky, majiteľov viacerých nehnuteľností, sladené nápoje, hazard a nie sú vylúčené ani potravinové reťazce. Veľa bude záležať na detailoch, nie sú známe prepočty, koho presne sa to dotkne a kto koľko zaplatí. V každom prípade pôjde o veľkú konsolidáciu verejných financií.

Na malé prekvapenie známky sa nemenili

Je otázne, či kroky Kamenického a vlády presvedčia zahraničné agentúry a investorov, že to bude stačiť. Veľa záleží aj na tom, ako rýchlo bude ekonomika rásť a ako rýchlo bude inflácia klesať. Na známky od zahraničných ratingových agentúr sa dlho čakalo. Po správach, že Slovensko bude mať najhoršie deficity v únii, sa očakávalo, že agentúry to možno zohľadnia a zhoršia rating.

No nestalo sa tak. Agentúry S&P a Moody’s predminulý, resp. minulý piatok ponechali známky nezmenené. Prvá menovaná na úrovni A+ so stabilným výhľadom a druhá menovaná na úrovni A2 s negatívnym výhľadom. „Politická neistota v minulých rokoch prispela k narastajúcim deficitom,“ uvádza S&P vo svojej správe. Agentúra upriamuje pozornosť práve na rastúce deficity, ktoré treba znížiť.

Vysvedčenie druhej agentúry bolo tiež opatrné. Keďže konkrétne opatrenia a ich parametre ešte len budú predstavené, agentúra zostáva v ďalších hodnoteniach opatrná, informovalo ministerstvo financií.

 „Ponechanie hodnotení od oboch agentúr vnímam ako opatrné vyčkávanie. Ratingové agentúry si uvedomujú, že Slovensko má veľmi vysoké deficity verejných financií, ale očakávajú od vlády, že to bude zodpovedne riešiť. Napríklad S&P v zdôvodnení ratingu píše, že predpokladá, že Slovensko zabezpečí udržateľné verejné financie a očakávame postupný pokles deficitov. Pokiaľ sa tieto očakávania nesplnia, agentúra môže rating prehodnotiť. Ešte jasnejšie sa vyjadruje Moody’s, ktorá tvrdí, že rating Slovenska by sa mohol znížiť, ak by vláda nedokázala ozdraviť verejné financie a odchýlila sa od základného scenára Moody’s o postupnom znižovaní deficitu,“ vysvetľuje hodnotenie agentúr ekonóm Šuster z rozpočtovej rady.

Úroky máme najhoršie v únii

Štátna agentúra zodpovedná za nákup dlhu – Agentúra pre riadenia dlhu a likvidity – tento rok nakúpila celkom 10,5 miliardy eur. Zatiaľ sa naše úroky za dlh pohybujú okolo štyroch percent. „Napríklad pri predaji 10-ročných dlhopisov sme sa dostali k úrovni štyroch percent a zaradili sme sa tak ku krajinám, ako je Grécko, Chorvátsko či Cyprus, teda krajiny s horším ratingom, ako má Slovensko,“ tvrdí ministerstvo financií. Pod to, že sme sa dostali k najrizikovejším krajinám, sa podpísal enormný nárast deficitu a dlhu počas predchádzajúcich troch rokov, tvrdí rezort.

Kým v roku 2022 platil štát za úroky 2,45 percenta, tento rok už platíme takmer štyri percentá. Pohyby o pol percenta alebo percento vyššie alebo nižšie znamenajú aj desiatky či stovky miliónov eur. Na porovnanie, Nemci platia na desaťročných dlhopisoch vyše dvojpercentné úroky, Francúzi trojpercentné, Taliani a Česi vyše štvorpercentné, susedia z Maďarska takmer 7-percentný a Poliaci 5,5-percentný úrok.

„Zatiaľ nemáme dôvod očakávať nejaké zásadné zvýšenie úrokov na nový slovenský dlh. Kým však ešte pred dvomi rokmi sme si požičiavali medzi najlepšími v eurozóne, za podobné náklady ako Rakúsko a iba o málo drahšie než Nemecko, v súčasnosti platíme za nový dlh podobne ako Grécko a viac než Španielsko či Portugalsko,“ dokumentuje zhoršenú situáciu Šuster.

Šéf agentúry pre riadenie dlhu Daniel Bytčánek hovorí, že ešte je trochu času, aby vláda predstavila seriózny plán. „Agentúry dávajú vláde nejaký čas na predstavenie kredibilných opatrení. Ak nepríde k výraznej a udržateľnej konsolidácii verejných financií, môže prísť k prehodnoteniu ratingu pravdepodobne o pol roka. Inými slovami, agentúry sa nechcú vo svojom rozhodnutí unáhliť a zobrali si trochu čas na vyhodnotenie situácie a očakávaného vývoja,“ povedal Bytčánek pre Pravdu.

 Pred pár dňami agentúra pre riadenie dlhu znova predala dlhopisy – teda cenné papiere kryté štátom – v objeme vyše pol miliardy eur, čím zabezpečila pre Slovensko peniaze na chod štátu.

Analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš hovorí, že investori zatiaľ Slovensku veria. Investori môžu byť napríklad veľké zahraničné finančné inštitúcie či banky, alebo správcovia investičných fondov. „Spolu s predchádzajúcimi emisiami si tak Slovensko zabezpečilo na budúci rok slušný finančný vankúš, keď oproti plánovanému objemu na úrovni ôsmich miliárd zo začiatku roka nakoniec agentúra pre riadenie dlhu v roku 2023 celkovo predala dlhopisy v objeme 10,4 miliardy eur,“ hovorí Kočiš./agentury/

X X X

Štátny tajomník ministra zahraničných vecí USA v SR

 Štátny tajomník ministra zahraničných vecí USA pre európske a euroázijské záležitosti James C. O’Brien sa počas návštevy Slovenska stretol s predsedom Národnej rady SR Petrom Pellegrinim, ako aj predsedom vlády Robertom Ficom, ministrom obrany Robertom Kaliňákom a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Jurajom Blanárom. Témou rokovaní bolo posilňovanie bilaterálnych vzťahov a pokračujúca podpora Ukrajine. Informovalo o tom Veľvyslanectvo USA na Slovensku.

„Ako spojenci v najsilnejšej aliancii sveta, v NATO, štátny tajomník James C. O’Brien a veľvyslanec Gautam Rana poďakovali predsedovi vlády a ministrom za neustálu podporu Slovenska Ukrajine. Diskutovali aj o príležitostiach na zvýšenie obchodu a vyjadrili Slovensku uznanie za kroky v oblasti energetickej bezpečnosti a zelených technológií v našom regióne a za urýchlenie prechodu na čistú energiu prostredníctvom programov, ako je projekt Phoenix amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorý podporuje klimatické ciele Slovenska,“ uviedlo Veľvyslanectvo USA na Slovensku.

Veľvyslanec Rana a štátny tajomník O’Brien tiež vyjadrili trvalý záväzok Spojených štátov k princípom demokracie, presadzovaniu právneho štátu, vykoreneniu korupcie, zabezpečenie slobody tlače a ochrane základných ľudských práv a slobôd pre všetkých ľudí.

X X X

 Holandsko darovalo ukrajinskej pohraničnej stráži tri poľné nemocnice a šesť zdravotníckych evakuačných vozidiel. Túto pomoc poskytla holandská výrobná spoločnosť Hospitainer s podporou holandskej vlády. Pre spravodajský web Ukrajinská pravda to uviedla pohraničná stráž Ukrajiny.

Začiatkom novembra Ukrajina dostala vojenské poľné nemocnice z Estónska a Islandu a počas leta poľnú nemocnicu Kyjivu dodalo Španielsko.

X X X

 Švajčiarsko zatiaľ zmrazilo ruské finančné aktíva v hodnote 7,7 miliardy švajčiarskych frankov (zhruba 8,1 miliardy eur) na základe sankcií proti Rusom kvôli invázii na Ukrajinu. Informoval o tom dnes vládny Štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti (SECO), ktorý dohliada na dodržiavanie sankcií.

Suma, ktorá je zatiaľ len posledným provizórnym odhadom, znamená mierne zvýšenie oproti vlaňajším 7,5 miliardy zablokovaných frankov, poznamenala agentúra Reuters. SECO upozornil, že číslo sa môže ešte zmeniť.

Neutrálne Švajčiarsko sankcie uvalilo tým, že sa pripojilo k tým únijným. Presnú výšku zmrazeného majetku je ťažké určiť, pretože na sankčný zoznam sú dopĺňané nové osoby a iné zase boli vyškrtnuté. Medzitým prebiehajú právne prípady týkajúce sa uplatňovania sankcií na ďalšie majetky.

Presnejšie číslo by malo byť podľa Reuters zverejnené ku koncu druhého štvrťroka budúceho roka, keď švajčiarske banky posielajú príslušné výkazy vláde.

X X X

Zástupcu Ruska už nevzali za člena novej Rady Medzinárodnej námornej organizácie (IMO), ktorá je agentúrou Organizácie Spojených národov zaoberajúcou sa otázkami bezpečnosti lodnej dopravy. IMO to uviedla na mikroblogovacej sieti X. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

„Vítam toto spravodlivé rozhodnutie. V poslednom desaťročí žiadna krajina neurobila viac pre podkopanie slobody plavby ako Rusko. Ďakujem členom IMO za to, že urobili tento dôležitý krok,“ napísal na platforme X ukrajinský líder Volodymyr Zelenskyj.

X X X

Približne polovica Ukrajincov si nerobí žiadne dlhodobé plány a podiel ľudí, ktorí si robia celoživotné plány, klesol za posledný rok z 19 percent na 12 percent. Vyplýva to z prieskumu ukrajinskej sociologickej organizácie Rating, ktorého výsledky zverejnila v piatok.

Podľa prieskumu 15 percent Ukrajincov si plánuje svoj život na obdobie šesť až dvanásť mesiacov a 22 percent na nie dlhšie ako niekoľko mesiacov. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Prieskum uskutočnili 22. a 23. novembra a zahŕňal tisíc respondentov starších ako 18 rokov zo všetkých ukrajinských oblastí okrem okupovaných území.

X X X

 Prezidenti Poľska, Lotyšska a Litvy v piatok odmietli pózovať na tradičnej úvodnej fotografii svetových lídrov na konferencii OSN o zmene klímy COP28 v Dubaji. Dôvodom bola prítomnosť bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

K hlavám vlád a štátov, ktoré sa zišli v Dubaji na konferencii, sa pripojil aj Lukašenko, ktorému Európska únia vyčíta zásahy proti bieloruskej opozícii a spojenectvo s Ruskom.

Prezidenti Litvy, Lotyšska a Poľska, ktorí sú skalní zástancovia Ukrajiny v boji proti ruskej agresii, sa pre Lukašenkovu prítomnosť na COP28 rozhodli bojkotovať tradičnú spoločnú fotografiu účastníkov.

„Hovorí sa tomu rodinná fotografia. Lukašenko nepatrí do rodiny, ktorej chceme byť súčasťou,“ uviedol pre AFP litovský prezident Gitanas Nauséda.

Bolo by podľa neho pokrytecké stáť bok po boku lídra krajiny, ktorá umožnila vstup ruských jednotiek na Ukrajinu cez svoje územie, a popri tom „diskutovať o budúcnosti sveta a klimatickej zmene, akoby sa nič nestalo“.

X X X

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) vyhodila do vzduchu ďalší vlak na kľúčovej ruskej železničnej trati v republike Buriatsko na ruskom Ďalekom východe. Uviedol to zdroj z bezpečnostnej služby.

Údajne ide o druhú fázu operácie SBU na vyradenie železničnej trate Bajkal-Amur z prevádzky. Táto železničná trasa, ktorá je kľúčová pre ruskú vojenskú logistiku, je súčasťou siete tratí spájajúcich Rusko s Čínou. „Ruské špeciálne služby by si mali zvyknúť na to, že naši ľudia sú všade. Dokonca aj v ďalekom Buriatsku,“ povedal zdroj.

SBU správy o svojich akciách v Rusku oficiálne nekomentuje, ale vojenská spravodajská služba Ukrajiny vo štvrtok oznámila, že uskutočnila sabotážnu operáciu s cieľom paralyzovať železničnú infraštruktúru v Moskovskej oblasti.

X X X

 Ukrajina počas šiestich mesiacov svojej protiofenzívy prišla o viac ako 125 000 vojakov a 16 000 kusov zbraní, vyhlásil ruský minister obrany Sergej Šojgu. Ministrove vyjadrenia na dnešnej porade s velením ozbrojených síl citujú ruské médiá. Podobné tvrdenia znepriatelených strán nemožno vo vojnových podmienkach bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov. Moskva a Kyjev svoje straty v poslednom čase neuvádzajú, ukrajinský generálny štáb odhaduje, že Rusko prišlo od začiatku vojny o viac ako 330 000 vojakov. Tento údaj pravdepodobne zahŕňa aj ťažko ranených a zajatcov.

„Za pol roka takzvané protiofenzívy nepriateľ prišiel o viac ako 125 000 ľudí a 16 000 kusov rôznej výzbroje,“ uviedol Šojgu. Ani „totálna“ mobilizácia, ani nasadenie strategických záloh a dodávky západných zbraní podľa ruského ministra nedokázali zmeniť situáciu na bojisku. „Budeme pokračovať v aktívnej obrane a zvyšovať bojový potenciál ozbrojených síl s prihliadnutím na skúsenosti špeciálnej vojenskej operácie (Ruské označenie agresívnej vojny proti Ukrajine),“ povedal./agentury/

X X X

 V Bratislave sa začala vyrábať vlajková loď Škody. Detailne ukázali, ako nový model skladajú

Spoločnosť Škoda Auto v bratislavskom závode koncernu Volkswagen odštartovala výrobu štvrtej generácie modelu Superb.

 Novodobá generácia modelu Superb opustila prvý raz montážnu linku už v roku 2001 a odvtedy je tento automobil vlajkovou loďou medzi modelmi Škoda so spaľovacím motorom. Vyrobilo sa ich už vyše 1,6 milióna kusov vo viacerých generáciách.

V minulosti sa model Superb vyrábal v českom koncerne Škody na severe Česka v obci Kvasiny. Zhruba pred tromi rokmi padlo rozhodnutie o tom, že výrobu modelu presunú do Bratislavy, čím v českom závode uvoľnia miesto na väčšiu výrobu modelu Octavie od leta 2024. Táto zmena zároveň umožní vyrábať viac elektromobilov v závode v Mladej Boleslavi.

 Spoločnosť Škoda Auto spustila v bratislavskom závode koncernu Volkswagen výrobu štvrtej generácie modelu Superb.

Výroba v Bratislave sa spustila len štyri týždne po svetovej premiére, ktorá prebehla neďaleko Prahy. Vtedy spoločnosť avizovala, že model Superb je podľa plánov mladoboleslavskej značky poslednou novopostavenou škodovkou so spaľovacím motorom pre Európu. Ďalšie novinky, s výnimkou faceliftov aktuálnych modelov, budú už batériové.

Investícia za pol miliardy

Do nového výrobného programu investoval koncern Volkswagen takmer 500 miliónov eur. Pri príprave na výrobu podnik v montážnej hale inštaloval novú techniku, postavil aj novú karosáreň. Za necelé dva roky tu Škoda Auto nainštalovala viac ako 500 najmodernejších výrobných strojov a ovládacích riadiacich zariadení spolu s pokročilou technológiou lepenia dielov a dôležité bolo aj nadviazanie spolupráce s novými dodávateľmi.

Premenou prešla aj lakovňa v bratislavskom závode, čím sa podľa spoločnosti dosiahlo zlepšenie ekologických parametrov. Výrobca vozidiel upozorňuje, že k ekologickejšej prevádzke prispelo napríklad zavedenie nových lakovacích kabín vybavených modernými systémami cirkulácie vzduchu so schopnosťou zachytávať prchavé organické látky.

Vlajková loď

Škoda Auto bola zodpovedná za kompletný vývoj modelov Škoda Superb a Volkswagen Passat a ich výroba bude prebiehať na rovnakej linke. Model Volkswagen Passat sa do Bratislavy vracia po vyše 30 rokoch. Toto vozidlo patrilo vôbec medzi prvé, ktoré sa v bratislavskom závode vyrábalo. So značkou Škoda spoluprcuje Volkswagen Slovakia od roku 2008. Slovenská továreň Volkswagenu montuje aj Volkswagen Touareg, Audi Q7 a Q8, ale aj Porsche Cayenne.

História modelu Škoda Superb má dlhú tradíciu a siaha až do roku 1934. Práve v tomto roku bol predstavený prvý nositeľ tohto mena, teda model Škoda 640 Super. Toto meno si automobilka zachovala až do roku 1949. V roku 2001 Škoda oživila historický názov a použila ho pre prvú modernú generáciu modelu Superb. Doteraz bolo vyrobených viac ako 1,6 milióna vozidiel tejto vlajkovej lode značky Škoda so spaľovacím motorom.

Aký bude nový Superb

Výroba štvrtej generácie modelu Škoda Superb sa začne verziou kombi, po ktorej bude v prvej polovici roka 2024 nasledovať hatchback. Ponuka moderných a úsporných pohonných jednotiek zahŕňa tri benzínové motory s výkonmi od 110 kW (150 k) do 195 kW (265 k) a dva naftové motory s výkonmi 110 kW (150 k) a 142 kW (193 k). Okrem toho ponuka zahŕňa nový plug-in hybridný pohon s čisto elektrickým dojazdom viac ako 100 km, ktorý je určený výlučne pre verziu kombi, ako aj mild-hybridnú verziu – v modelovom rade Superb použitú prvýkrát. /agentury/

X X X

Globálne emisie musia dosiahnuť vrchol do roku 2025, vyhlásila šéfka Európskej komisie

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok na klimatickej konferencii Organizácie Spojených národov COP28 v Dubaji vyhlásila, že globálne emisie musia dosiahnuť svoj vrchol v priebehu nasledovných dvoch rokov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

„Celosvetové emisie musia dosiahnuť vrchol do roku 2025. Musíme sa postupne zbaviť fosílnych palív a znížiť emisie metánu,“ povedala von der Leyenová.

Ďalej zdôraznila, že emisie v Európskej únii už vrchol dosiahli, pričom euroblok je na najlepšej ceste predstihnúť svoj cieľ znížiť emisie skleníkových plynov do roku 2030 aspoň o 55 percent.

Budúcnosť je podľa jej slov „bezpochyby“ v čistej, cenovo dostupnej a doma vyprodukovanej energii. Predsedníčka EK taktiež vyzvala na celosvetové strojnásobenie obnoviteľnej energie a zdvojnásobenie tzv. energetickej účinnosti do roku 2030.

Odborníci z Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu (IPCC) dospeli k záveru, že globálne emisie skleníkových plynov musia dosiahnuť svoj vrchol pred rokom 2025. Iba tam bude možné udržať globálne otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie, aktuality.sk

X X X

Európa: Únia sa môže rozrásť. Chystajú sa veľké zmeny

„Všetci súhlasia, že reforma musí byť. Otázka je, akou formou bude realizovaná. Ale je všeobecná zhoda, že bez vnútornej reformy inštitúcií nebude rozšírenie. Bude sa meniť Európsky parlament, komisia, zrejme aj kompetencie Európskej rady, aby sme boli pružnejší,“ približuje v podcaste europoslanec Ivan Štefanec.

Európska únia sa môže v budúcnosti rozrásť o krajiny západného Balkánu a Ukrajinu. Tá spolu s Moldavskom získala minulý rok štatút kandidáta na vstup do Európskej únie. V decembri by mali členské krajiny rozhodnúť o tom, či s Ukrajinou a aj Moldavskom začnú prístupové rozhovory. Bude tam ale potrebná jednomyseľná podpora. Zhodnú sa na tom, členské krajiny? A bude sa Únia rozširovať len ak prejde reformou? V podcaste odpovedá europoslanec Ivan Štefanec (KDH).

Štefanec hovorí, že rozšírenie Európskej únie o krajiny je aj jej bezpečnostným záujmom. Podľa neho sa teraz o západný Balkán bije Čína, Rsuko a aj EÚ.

Zväčšovanie Únie o krajiny však podľa neho nebude možné bez reformy. „Všetci súhlasia, že reforma musí byť. Otázka je akou formou bude realizovaná. Ale je všeobecná zhoda, bez vnútornej reformy inštitúcii nebude rozšírenie. Bude sa meniť európsky parlament, komisia, zrejme aj kompetencie Európskej rady, aby sme boli pružnejší,“ približuje v podcaste Ivan Štefanec.

Ukrajina a Moldavsko majú najrýchlejší trend približovania sa k Únii, tvrdí tiež Ivan Štefanec. Ukrajina sa však môže stať členom európskeho spoločenstva až keď skončí vojna. Europoslanec tiež približuje, že je zhoda na tom, že rozšírenie nebude možné bez reformy európskych inštitúcií.

Podľa veľvyslankyne EÚ na Ukrajine Kataríny Mathernovej jej naša vláda povedala, že podporí vstup Ukrajiny do EÚ. Rozprávame sa s ňou aj o tom, ako sa pripravuje krajina na možné budúce členstvo v Únii.

No a s analytikom Alexandrom Dulebom sa pozrieme do minulosti, a prečo bolo bezpečnostným záujmom prijatie viacerých krajín. A vysvetlí tiež, ako môže východ Slovenska profitovať z prípadneho členstva nášho suseda v EÚ, aktuality.sk

X X X

Zmeny na železnici: Rýchlejšie spojenie z východu do Viedne a IC vlaky dostanú ďalšiu zástavku

 Zmeny začnú platiť o necelé dva týždne. Grafikon poteší ľudí aj ľudí, ktorí cestujú do Rajky.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zverejnila detaily k zmenám, ktoré chystá na železnici od 10. decembra. S príchodom nového grafikonu sa cestujúci dočkajú posilnenia spojov na vybraných trasách. Veľmi výrazne narastie aj počet spojení medzi Čadcou a Skalitým.

„Pravidelná komerčná linka z Viedne do Košíc a späť bude ešte rýchlejšia. Kým pri IC 44 z Košíc do Viedne dôjde ku skráteniu doby cestovania o 32 minút (cesta potrvá po novom 5 hodín a 50 minút), pri IC 45, ktoré jazdí opačným smerom, sa skráti cestovanie o 46 minút (cestovať sa po novom bude 5 hodín a 45 minút),“ uviedol prepravca.

Vlaky už podľa ZSSK nebudú mať neprimerane dlhý pobyt na bratislavskej hlavnej stanici, zastavia totiž v staniciach Bratislava-Petržalka, Bratislava-Nové Mesto a Bratislava predmestie.

Lepšia situácia pre Humenčanov

Cestovanie sa má zlepšiť aj pre obyvateľov Humenného. ZSSK totiž vylepší prípoje, aby mohli využívať nielen rýchliky, ale aj IC vlaky.

Prípoje budú aj v opačnom smere. Prestupný čas z regionálnych expresov, takzvaných vlakov REX (Humenné – Košice) na IC vlaky (Košice – Bratislava) a naopak bude 34, resp. 35 minút,“ vysvetľuje.

Všetky IC vlaky budú zastavovať v Kysaku, Spišskej Novej Vsi, Poprade-Tatrách, Liptovskom Mikuláši, Žiline, Trnave. Pribudne aj zástavka Bratislava-Vinohrady (okrem IC 44 a IC 45).

Viac vlakov pôjde do Rajky či Žiliny

Nový grafikon poteší aj ľudí, ktorí chodia z hlavného mesta do maďarskej Rajky. Nový grafikon počíta s tým, že pribudne až 12 vlakov.

„Od decembra ich tu bude denne jazdiť až 22 s tým, že v špičke pracovných dní budú vlaky v úseku Bratislava-Petržalka – Rajka vedené v hodinovom intervale,“ spresnil štátny dopravca.

Výrazne sa zvýši aj počet spojov medzi Čadcou a Skalitým o viac ako 90 percent a priame vlaky pôjdu do Žiliny zo Skalitého. „Opätovne budú vedené priame vlaky kategórie Os na trati Skalité – Žilina a zároveň sa predĺži ich trasa až do Liptovského Mikuláša či Martina. V čase dopravných špičiek budú vlaky jazdiť v pravidelnom 30-minútovom takte (inak každých 60 minút),“ vysvetlil.

Zároveň ukončenie výluky skráti o deväť minút regionálne rýchliky z Bratislavy do Nových Zámkov.

 Zlepšenie prestupov

Na hlavnej trati Bratislava – Žilina – Košice príde k zmene a cestujúci dostanú viac času na prestup smerom na Zvolen. Budú mať čas na prestup od 9 do 21 minút, čo by vraj malo prispieť k väčšej spokojnosti zákazníkov.

Vzhľadom na plánovanú dlhodobú uzáveru na diaľnici D1 v úseku Senec – Bratislava, ktorá bude súvisieť s výstavbou diaľničnej križovatky D1/D4, pripravuje ZSSK nové spojenia.

„Zavedenie 3 párov vlakov Ex Bratislava – Vrútky respektíve Martin s odchodmi z Bratislavy o 8:27, 10:27, 18:27 a príchodmi do Bratislavy o 6:33, 15:40 a 17:33,“ spresnil dopravca. Vlaky sú zapracované v cestovnom poriadku s obmedzením „ide odo dňa vyhlásenia“. To znamená, že môžu jazdiť až vtedy, keď na ne rezort dopravy vyčlení finančné prostriedky.

Okrem toho má byť v ďalších vozňoch vo vlakoch Ex 6xx dostupná služba Wi-Fi.

ZSSK v prvom štvrťroku 2024 plánuje nasadiť deväť rušňov so systémom ETCS, ktoré majú prispieť k tomu, aby chodili vlaky načas. Tie ZSSK plánuje ponúkať aj na hlavnej trati z Bratislavy do Košíc.

„Všetky vlaky R 7xx ZSSK plánuje na rekonštruovaných koridorových úsekoch viesť rýchlosťou 160 km/h nasadením rušňa so zabezpečovacím systémom ETCS, čím by malo dôjsť k minimalizácii meškaní týchto vlakov,“ vysvetľuje ďalej.

Zmeny pre ďalšie výluky

Vzhľadom na chystané výluky Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) dôjde k zmene príchodov a odchodov vlakov R 8xx (Bratislava – Zvolen – Banská Bystrica).

„Z Bratislavy odchádzať o 12 minút skôr a prichádzať o 10 minút neskôr. Teda z Bratislavy budú odchádzať na nepárnu hodinu a 52. minútu a prichádzať do Bratislavy na párnu hodinu a 8. minútu,“ dodáva.

Negatívom bude strata prípojov linky na vlaky EC linky z Budapešti do Prahy. Výhodu podľa štátneho dopravcu bude zvýšenie spoľahlivosti systému dopravy na týchto linkách, aktuality.sk

X X X

Ako dopadol Black Friday? Slováci ním začínajú pohŕdať, no využili akcie na pneumatiky

Záujem spotrebiteľov o nákupy počas Black Friday klesol v porovnaní s minulým rokom o 13 percent.

Záujem Slovákov o online nákupy v týždni, počas ktorého bol Black Friday, teda od 20. novembra do 26. novembra, v porovnaní s minulým rokom poklesol o takmer 13 percent. Hovoria o tom štatistiky nákupného poradcu Heureka.

Symbolom tohtoročného Black Friday tak podľa Heureky zostala opatrnosť, ktorá ovplyvňuje trh už takmer dva roky. V poklese je pritom celý región s výnimkou Srbska.

„Mierny pokles predajov počas Black Friday sa aj vzhľadom na celoročný vývoj slovenského e-commerce očakával. Zákazníci sú stále opatrní a mnohí odkladajú nákupy, ktoré nie sú nevyhnutné,“ hovorí Jan Mayer, riaditeľ nákupného poradcu Heureka.sk Dodáva však, že napriek tomu sa očakával o niečo pozitívnejší výsledok, aj vzhľadom na to, koľko ľudí v predvianočnom prieskume Heureky odpovedalo, že bude kupovať vianočné darčeky práve počas Black Friday.

Zákazníci na internete najčastejšie hľadali mobilné telefóny, pneumatiky, parfémy, inteligentné hodinky a televízory.

Najrýchlejšie rastúcimi kategóriami v medziročnom porovnaní boli pneumatiky, parfémy a výživové doplnky. V medzitýždennom porovnaní najviac rástli slúchadlá, televízory a knihy.

„Predvianočné zľavové akcie pokračujú a plynule prejdú do povianočných výpredajov, avšak v tomto roku pravdepodobne opätovne zaznamenáme mierny pokles nákupov na internete. Budúcoročný vývoj bude závisieť nielen od ekonomickej situácie spotrebiteľov, ale najmä od miery neistoty, keďže emócie majú dnes dominantný vplyv na nákupné správanie spotrebiteľov,“ dodáva Mayer, aktuality.sk

X X X

Ak chcete ísť do predčasného dôchodku, už nesmiete ďalej pracovať. Čo môžete robiť, ak sa vám zdá príliš nízky?

Predčasný dôchodok, fenomén posledných dní. Odísť doň tento rok, budúci alebo počkať na normálny dôchodok? Čo je výhodnejšie? Pýtali sme sa hovorcu Sociálnej poisťovne Martina Kontúra.

 Ide o peniaze: Všetko o výhodnosti a nevýhodnosti odchodu do predčasného dôchodku

Stejších otázok, ktoré chodia od čitateľov je, kedy odísť do dôchodku? Aké sú základné parametre odchodu do dôchodku a kedy sa dá odísť do predčasného dôchodku?

Od januára tohto roku pribudla novinka – odchod do predčasného starobného dôchodku po 40 odpracovaných rokoch. Doplnila predchádzajúcu možnosť, teda menej ako 2 roky do dovŕšenia vášho dôchodkového veku. Tieto dve možnosti odchodu do predčasného dôchodku spája ešte jedna vec. Výpočet vášho predčasného starobného dôchodku musí byť vyšší ako 1,6 násobok životného minima. Od 1. júla tohto roka je to orientačne na úrovni 430 €. Predčasný starobný dôchodok by mal byť teda vyšší, aby vám bol vôbec priznaný. Zabudnúť nesmieme ani na to, že keď odídete do predčasného starobného dôchodku, za každých 30 dní, o ktoré odídete skôr, sa vám z vašej sumy predčasného starobného dôchodku odráta 0,5%, čiže 6% za celý kalendárny rok. Inak je to v prípade, ak odídete do predčasného starobného dôchodku po 40 odpracovaných rokoch. Za každý mesiac, o ktorý odídete skôr pred dovŕšením riadneho dôchodkového veku, odrátame z predčasného starobného dôchodku 0,3% za každých 30 dní. Čiže tam sa dostávame na úroveň plus mínus 4% ročne.

X Čo všetko sa ráta do 40 odpracovaných rokov a môže sa stať, že budú do dôchodku odchádzať ľudia ešte pred šesťdesiatkou?

Našim žargónom v Sociálnej poisťovni to zvykneme nazývať, že sú to „natvrdo“ odpracované roky. Nezarátava sa do toho napríklad obdobie štúdia, obdobie, keď ste boli nezamestnaní a poberali dávky v nezamestnanosti. Pozor, do obdobia dôchodkového poistenia sa nezarátava ani obdobie, v ktorom ste poberali dávku v nezamestnanosti a neskôr ste sa rozhodli, že za toto obdobie si dôchodkové poistenie doplatíte. Treba byť veľmi opatrný a treba si to veľmi zvážiť. Keď sa bavíme o štúdiu, tak máme na mysli stredné a vysoké školy. Napríklad učňovský pomer má trošku iné parametre a ten sa už zarátava do obdobia dôchodkového poistenia.

Či budeme mať poberateľov predčasného dôchodku pod úrovňou 60 rokov, to je asi skôr otázka pre špecialistov a analytikov pracovného trhu. Môžeme predpokladať, že teraz ešte dobieha obdobie, keď napríklad zdravotné sestry vyšli zo školy a celý život pracovali v jednej nemocnici. Môže sa stať, že niektorí šoféri z povolania nastúpili po škole hneď u jedného zamestnávateľa a potiahli v úvodzovkách šnúru 40 odpracovaných rokoch bez zásadnejšieho prerušenia. Je možné, že v takýchto situáciách aj naši klienti, ktorí majú tesne pod 60 rokov, požiadajú o predčasný starobný dôchodok.

 X Ako sa vypočítava výška predčasného dôchodku?

Je na to vzorec: POMB x ODP x ADH. POMB je priemerný osobný mzdový bod, ten vieme preložiť ako priemer všetkých hrubých miezd počas vášho profesionálneho pracovného života, z ktorých bolo odvedené na dôchodkové poistenie. ODP je obdobie dôchodkového poistenia, teda ako dlho ste boli dôchodkovo poistený a aké dlhé doby vás evidujeme v Sociálnej poisťovni. ADH je aktuálna dôchodková hodnota, ktorá je napríklad pre rok 2023 niekde na úrovni okolo 16,50 €.

X Do hry teda vstupuje viacero faktorov. Keďže sa bavíme o predčasnom dôchodku a hovoríme, že je to fenomén záveru tohto roka, tak do hry vstupuje valorizácia. Tento rok sa dôchodky valorizovali dvakrát. Ak by teda niekto požiadal o predčasný dôchodok v týchto dňoch, tak sa mu vypočítaná suma bude valorizovať dvakrát za tento rok a ešte aj v januári?

Povedzme to na príklade, že sa rozhodnete ísť do predčasného starobného dôchodku k 1. decembru 2023. Keďže požiadate o predčasný starobný dôchodok k tomuto dátumu, nachádzate sa ešte v roku 2023. Podľa zákona vám teda platí aj januárová valorizácia 11,8%, ktorá bola v tomto roku a taktiež tá mimoriadna valorizácia 10,6%, ktorá bola od 1. júla tohto roka. Čiže tieto dve valorizácie automaticky dostanete k priznanému predčasnému starobnému dôchodku. A patrí vám už aj valorizácia od 1. januára 2024, v tomto prípade vo výške 3,6%.

X Ako sa má človek rozhodnúť? Dá sa to nejakým spôsobom dopredu vypočítať, či mu to bude výhodnejšie teraz alebo v januári, ak rátame s tým, že sú tam tie zrážky 0,3% alebo 0,5% za každých 30 dní, ktoré ste spomínali?

Keby na to existoval univerzálny recept, boli by sme radi aj my v Sociálnej poisťovni, pretože by nám to neuveriteľným spôsobom zjednodušilo prácu. Profesionálny život každého človeka je veľmi rozmanitý, unikátny a pestrý. Nedá sa to unifikovať do štandardného modelu. Je potrebné si naozaj veľmi dobre zvážiť, aký mám za sebou profesionálny život, aké dlhé obdobie mám, či je to naozaj tých 40 odpracovaných rokov a na základe toho sa rozhodnúť. Možno by som si na úvod zobral pero a papier a snažil sa rozpomenúť si na všetky moje obdobia, kde som približne v ktorých rokoch pracoval.

Ak si toto všetko nepamätáte, tak ideálna cesta je elektronický účet poistenca. Všetci naši poistenci ho majú od nás automaticky a zadarmo, stačí si k nemu aktivovať prístup. Práve v tomto elektronickom účte poistenca zistia, či majú dostatočné obdobie natvrdo odpracovaných rokov, ktoré je potrebné práve pre predčasný starobný dôchodok. Nájdu tam, samozrejme, obdobia, ktoré o nich evidujeme ale aj obdobia, ktoré o nich neevidujeme a v Sociálnej poisťovni nemáme informáciu, čo robili napríklad v čase od januára 2001 po október 2003. Ak majú doklady, že v tom čase niekde pracovali a je to možné nejakým spôsobom doložiť do Sociálnej poisťovne, je dobré tak urobiť. Ak má náhodou niekto odpracovaných 38 a pol roka, tak práve tento rok a pol mu môže pomôcť splniť podmienku tých 40 odpracovaných ro­kov.

Ak niekto požiada o predčasný dôchodok, ako je to s prácou? Musí ukončiť pracovný pomer, alebo sa dá aj popri predčasnom dôchodku pracovať?

Vyzývame našich klientov k obozretnosti. Aby si naozaj dobre zvážili, či chcú ísť do predčasného starobného dôchodku. V momente, keď žiadate o predčasný starobný dôchodok, povedzme, že k tomu 1. decembru 2023, už nesmiete pracovať, nesmiete byť napríklad živnostníkom a nesmiete ani poberať dávku v nezamestnanosti. Predpoklad predčasného starobného dôchodku je, že buď nemáte prácu, nemôžete pracovať z rozličných dôvodov alebo už nechcete pracovať. K momentu priznania vašej žiadosti o predčasný starobný dôchodok už za vás nesmie byť odvádzané na dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne. Treba si zvážiť, či máte dostatok prostriedkov na obdobie schvaľovania predčasného starobného dôchodku.

Ak je toto všetko v poriadku, môžem sa do tej žiadosti pustiť. Následne, keď už predčasný starobný dôchodok schválime a začneme ho vyplácať, tak môže poberateľ predčasného starobného dôchodku pracovať – ale len do sumy 200 € mesačne. To je tá známa odvodová úľava, čiže poberateľ predčasného starobného dôchodku môže robiť v „nejaký“ typ brigádnickej práce do 200 € mesačne. V momente, ako dosiahne svoj riadny dôchodkový vek, jeho predčasný starobný dôchodok sa preklápa na riadny starobný dôchodok a tým pádom už môže začať štandardne pracovať ako bežný poberateľ starobného dôchodku. V súčasnosti za mesiac september máme približne 154 000 poberateľov riadneho starobného dôchodku, ktorí popri dôchodku aj pracujú a približne 1132 poberateľov predčasného starobného dôchodku tiež pracuje.

X Ak by klient požiadal o predčasný dôchodok a nie je spokojný s jeho výškou, môže túto žiadosť stiahnuť späť?

Áno, je to možné. Keď vám vyrátame predčasný starobný dôchodok, nie ste spokojný s tou sumou, ktorú zistíte z rozhodnutia a zvažujete, že by ste ostali teda pracovať až do vášho povedzme riadneho dôchodkového veku, je to možné. Treba dať ale pozor na termíny, musíte to stihnúť písomne do 30 dní odo dňa, keď od nás obdržíte rozhodnutie o výške tohto predčasného starobného dôchodku. Potom, samozrejme, môžete pracovať ďalej, ale môže sa stať, že váš pôvodný zamestnávateľ, u ktorého ste boli zamestnaný a dali ste výpoveď, vaše miesto obsadil a musíte si nájsť novú prácu. Preto, ešte raz, si odchod do predčasného dôchodku treba veľmi dobre premyslieť.

 Už ste povedali, že sa to presne nedá, skúsme nejaký príklad. Klient Sociálnej poisťovne sa narodil 1. januára 1962 a dá si žiadosť o odchod do predčasného dôchodku k 1. decembru 2023. Aký bude jeho dôchodok, ak by dal žiadosť k decembru a aký by mohol byť, keby ju dával 2. januára? Rátajme, že zarábal celý život sumu totožnú s priemernou mzdou na Slovensku.

Tu sme už na trošku špekulatívnej úrovni. Ak by sme sa mali baviť o štandardnom človeku, ktorý prežil v jednom zamestnaní celý život, tak pozriem do priemerov priznaných predčasných starobných dôchodkov od januára až septembra 2023. V súčasnosti je priemerný predčasný starobný dôchodok na úrovni približne 704 – 705 €. Tam sa môžeme pohybovať, čo sa týka najštandardnejších momentov. Poberateľov predčasného starobného dôchodku za prvých 9 mesiacov tohto roka je požehnane. Máme ich už priznaných k začiatku novembra 11 208. V tejto chvíli je ešte predčasné hovoriť o akýchkoľvek výpočtoch pre rok 2024, pretože nám chýba jedna z tých hlavných veličinách a síce aktuálna dôchodková hodnota. Tá bude známa od Štatistického úradu po 4. decembri. Po tomto dátume už bude možné viac lavírovať medzi tými číslami, či sa mi oplatí viac rok 2023 alebo rok 2024.

X Či sa niekomu už urobiť nechce, alebo robiť nevládze, lebo doteraz ťažko pracoval, už sa rozhodol a ide do predčasného dôchodku. Čo všetko pre to treba urobiť?

Treba sa pozrieť na svoju životnú situáciu alebo si to skontrolovať vo svojom elektronickom účte poistenca. Je potrebné sa aj popozerať po všetkých možných dokladoch z minulosti, ktoré máte a evidujete si od dôb štúdia, povedzme cez vojenčinu a tak ďalej. Je to dobré, aj pre potreby riadneho starobného dôchodku, mať čo najviac tých papierov doma a skontrolovať si, či ich Sociálna poisťovňa o mne aj eviduje. Ten proces bude následne jednoduchší, efektívnejší a rýchlejší. A následne, keď už ste si istý, že máte všetko čo potrebujete, je ideálne si vopred dohodnúť termín v Sociálnej poisťovni na spísanie žiadosti o predčasný starobný dôchodok.

X Médiami prebehla správa, že termíny na podávanie žiadostí o predčasný dôchodok sa minuli. Predpokladáme, že ide o elektronické termíny. Vieme, že tých žiadostí je pomerne veľa. Keby sa niekto dnes rozhodol ísť do predčasného dôchodku, vie to stihnúť do konca roka?

Neexistuje také niečo, že sa termíny v Sociálnej poisťovni minuli. Zo zákona sme povinní všetkým klientom vyjsť v ústrety a urobiť všetko pre to, aby mali šancu a možnosť požiadať o svoj predčasný dôchodok, ak o to majú záujem. V tejto súvislosti sme od 6. novembra zaviedli niekoľko opatrení, ktoré pomáhajú zvládnuť práve túto súčasnú situáciu. Personálne sme posilnili naše kapacity, takisto sme upravili procesy, aby toho naši kolegovia stíhali viac a rozšírili sme otváracie hodiny na našich pobočkách a vysunutých pracoviskách. Konkrétne otváracie hodiny si viete zistiť cez web stránku Sociálnej poisťovne alebo priamo na pobočke.

Rozšírili sme aj možnosť, že žiadosť o predčasný starobný dôchodok už nemusíte podávať len v mieste vašej príslušnej pobočky, ale môžete si zvoliť ktorúkoľvek pobočku naprieč Slovenskom, ktorá Vám v tom čase vyhovuje, ak náhodou vaša pobočka nebude mať dispozícii termín, ktorý by vám vyhovoval. Termíny v našom elektronickom rezervačnom systéme k dispozícii sú, niekde viac, niekde menej. Popri elektronickom rezervačnom systéme máme k dispozícii voľné termíny aj pre tých, ktorí sa v úvodzovkách naslepo len tak z ulice zastavia v pobočke Sociálnej poisťovne. Sme ochotní a schopní ich vybaviť, pokiaľ to denné kapacity dovoľujú. Taktiež je možné dohodnúť si termín aj telefonicky. Naši kolegovia naprieč Slovenskom veľmi pozorne sledujú situáciu a upravujú všetky rezervačné možnosti podľa toho, aby sme stihli vybaviť všetkých klientov, ktorí majú o to záujem.

X Spomínali ste elektronický účet poistenca. Čo je v ňom nové?

Úrazové dávky. Podobne ako napríklad pri dávke v nezamestnanosti, si viete sledovať celý proces priznania úrazovej dávky. Následne si viete po priznaní dávky sledovať napríklad jej výplatu, kedy bude vyplatená, v akej výške, a tak ďalej. Pripravujeme aj informatívny výpočet sumy dôchodku, o ktorom budeme včas informovať./agentury/

X X X

 Čaputová na klimatickej konferencii v Dubaji: Ľudstvo sa rúti do priepasti

 Zistenia týkajúce sa pokroku pri zmierňovaní globálneho otepľovania od prijatia parížskej klimatickej dohody v roku 2015 ukazujú, že ľudstvo sa rúti do priepasti, vyhlásila v piatok slovenská prezidentka Zuzana Čaputová počas svojho vystúpenia na klimatickej konferencii Organizácie Spojených národov COP28 v Dubaji, informuje TASR.

KK5 Dubaj – otvorení klimatického summitu COP28 v Dubaji 1. decembra 2023.

„Koľko klimatických podujatí ešte potrebujeme, aby sme zabránili voľnému pádu do tejto priepasti?“ pýtala sa účastníkov konferencie.

Ako pokračovala, počet katastrof súvisiacich s počasím počas uplynulých štyroch desaťročí stúpol takmer trojnásobne. „Každých päť sekúnd niekto predčasne zomrie v dôsledku znečistenia. Ak neurobíme nič, onedlho to budú každé štyri sekundy,“ varovala.

Podľa nej 88 percent chorôb v dôsledku klimatických zmien vo svete v súčasnosti postihuje deti do piatich rokov. „Dokedy ešte chceme škodiť budúcim generáciám?“ pýtala sa a zdôraznila, že účinné riešenia na zmiernenie dôsledkov klimatickej krízy sú už teraz dostupné v podobe technológií aj zdrojov.

„Naše snahy musia byť ambiciózne, kolektívne a univerzálne,“ vyhlásila. Upozornila, že podľa vedcov musí množstvo emisií vo svete vyvrcholiť do roku 2025.

Šéf OSN: Klimatické zmeny prinášajú skazu. Hlavným vinníkom sú fosílne palivá

Účastníkov informovala, že Slovensko v produkcii emisií už dosiahlo svoj vrchol a v roku 2030 ich bude produkovať o 55 percent menej než v roku 1990. SR v nasledujúcich siedmich rokoch preinvestuje päť percent HDP z verejných zdrojov na dekarbonizáciu hospodárstva a spoločnosti. Na konci tohto roka Slovensko prestane používať uhlie na výrobu elektriny a do troch rokov ho postupne vyradí aj z produkcie tepla.

Celkovo 85 percent elektriny na Slovensku sa už teraz vyrába s nulovými emisiami, pričom SR chce tento podiel do roku 2025 zvýšiť na 90 percent. Do roku 2030 má elektrina vyrobená z obnoviteľných zdrojov na Slovensku predstavovať 29 percent, povedala Čaputová s tým, že SR k riešeniu klimatickej krízy pristupuje zodpovedne./agentury/

  X X X

 Poľsko predĺžilo kontroly na hranici so Slovenskom

Podľa poľského ministerstva vnútra zostane súčasný rozsah pohraničného styku na fungujúcich hraničných priechodoch zachovaný.

Poľsko v piatok predĺžilo dočasné kontroly na hranici so Slovenskom do 2. januára 2024. Oznámilo to poľské ministerstvo vnútra, informuje TASR.

„V záujme zaistenia vnútornej bezpečnosti a verejného poriadku v súvislosti s vážnou hrozbou nelegálnej migrácie predĺžil minister vnútra a správy Pawel Glosernaker dočasné obnovenie hraničných kontrol na úseku štátnej hranice so Slovenskou republikou od 4. decembra 2023 do 2. januára 2024,“ uvádza sa na webovej stránke poľskej vlády. Kontroly na hraniciach s Poľskom mali byť podľa predchádzajúceho nariadenia v platnosti do 3. decembra.

Stránka poľskej vlády k tomu uvádza zoznam 22 prevádzkovaných priechodov na hranici so Slovenskom. Prekročenie štátnej hranice mimo nich je možné len na osobitné povolenie hlavného veliteľa pohraničnej stráže.

Poľsko pôvodne zaviedlo dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom 4. októbra, a to na desať dní s cieľom obmedziť pohyb nelegálnych migrantov, ktorí prichádzajú do Európskej únie po takzvanej balkánskej trase. Varšava kontroly následne predĺžila do 2. novembra, neskôr do 22. novembra a potom do 3. decembra.

Česko predĺžilo kontroly na hraniciach so Slovenskom už minulý týždeň, a to do 3. januára 2024. Rakúsko, ktoré tiež vykonáva kontroly na hranici so SR, minulý týždeň prostredníctvom šéfa rezortu vnútra Gerharda Karnera vyhlásilo, že opatrenie ostane v platnosti, kým to bude nevyhnutné, aktuality.sk

 X X X

 Generálnej tajomníčke OBSE predĺžili mandát o deväť mesiacov

Rovnaké riešenie sa našlo aj v prípade troch predstaviteľov OBSE pre menšiny, slobodu tlače a demokraciu a ľudské práva.

Nemecká diplomatka Helga Schmidová bude ďalších deväť mesiacov generálnou tajomníčkou Organizácie pre spoluprácu a bezpečnosť v Európe (OBSE). Na tomto kompromisnom riešení, ktoré podporilo všetkých 57 členských štátov vrátane Ruska, sa OBSE dohodla v piatok na záver dvojdňovej ministerskej rady konanej v severomacedónskej metropole Skopje. Informovala o tom agentúra DPA.

Spomínaní štyria predstavitelia OBSE boli zvolení začiatkom decembra 2020 a ich funkčné obdobie malo trvať na tri roky. Rusko, ktoré od začiatku vojny na Ukrajine blokuje väčšinu rozhodnutí OBSE, bolo do poslednej chvíle proti predĺženiu ich funkčného obdobia.

Pred nástupom do funkcie v OBSE pôsobila 62-ročná Schmidová štyri roky ako generálna tajomníčka Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ). Výrazne sa angažovala v rokovaniach o jadrovej dohode Iránom uzavretej v roku 2015.

Rusko na ministerskej rade nesúhlasilo ani s tým, aby OBSE na budúci rok predsedalo Estónsko, pretože je členom NATO. Aj v tejto otázke sa napokon našiel kompromis v podobe neutrálnej Malty.

Ruské blokovanie

Moskva však naďalej blokuje prijatie rozpočtu OBSE.

Napriek tomu minister zahraničných vecí Severného Macedónska Bujar Osmani ako úradujúci predseda OBSE označil 30. ministerskú radu za prelom, keďže takmer všetkých 57 členských štátov odsúdilo ruskú agresiu voči Ukrajine.

„Naše ministerské stretnutie opäť rozsvietilo náš maják. Aj keď sú pokusy, aby zhasol, stále svieti,“ povedal. Na tlačovej konferencii zdôraznil, že kompromisy s Moskvou sú nevyhnutné, aby OBSE mohla pokračovať vo svojej práci.

Od začiatku vojny na Ukrajine sa v rámci OBSE ozývajú hlasy volajúce po vylúčení Ruska. Mnohé členské štáty vrátane západných však tento krok nepodporujú, keďže OBSE bola vytvorená ako platforma pre dialóg s krajinami, ktoré majú odlišné postoje, konštatoval Osman, aktuality.sk

X X X

Obrovská smola súperky Vlhovej. Majsterka sveta si zranila koleno, ukončila sezónu

Jedna zo súperiek Petry Vlhovej, špecialistka na slalom a obrovský slalom – Maria Therese Tvibergová z Nórska, musí predčasne ukončiť sezónu.

 29-ročná pretekárka si vážne zranila koleno počas sobotňajšieho obrovskom slalomu v americkom Killingtone a musela podstúpiť operáciu. V spomínaných pretekoch obsadila Vlhová 10. miesto.

„Skľúčená, ale nie porazená. Koleno je poškodené a moja sezóna sa skončila. Idem domov na ďalšie vyšetrenia, aby som zistila, čo ďalej,“ napísala Tvibergová na Instagrame.

Nórskej reprezentantke nevyšiel vstup do sezóny podľa predstáv. V prvom obrovskom slalome v Söldene vypadla v prvom kole. V prvom slalome v Levi skončila jedenásta, nasledujúci deň vypadla v druhom kole. A poslednú sobotu v Killingtone mala ťažký pád. Koniec tak prišiel už po štyroch pretekoch.

Tvibergová sa na tohtoročných majstrovstvách sveta v Courcheveli/Mé­ribeli stala majsterkou sveta v paralelnom slalome. V tímovej súťaži pridala striebornú medailu. Na olympijských hrách v Pekingu 2022 si vybojovala s reprezentáciou Nórska bronz./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.