Vláda SR neschválila pomoci pre Ukrajinu 40,3 milióna eur. Na Ukrajinu už ani náboj. Holandsko k Cypru vojenskú loď, využitá aj na evakuáciu. PS nestíha raketové vládne tempo

 Návrh na darovanie pripravilo bývalé vedenie Ministerstva obrany (MO) SR. Vojenská pomoc mala pozostávať zo štyroch miliónov kusov munície 7,62 mm, 5 172 kusov veľkorážnej munície do kanóna kalibru 125 mm, 140 rakiet do systému protivzdušnej obrany KUB, ôsmich mínometov a 1 200 mín.

Slovenská republika od začiatku konfliktu podporila Ukrajinu trinástimi balíkmi vojenskej pomoci v celkovej hodnote 671 miliónov eur.

„S veľkou radosťou chcem skonštatovať, že celá vláda, teda všetky strany, ktoré sú v nej zastúpené, sa jednomyseľne rozhodli odmietnuť zaslanie týchto zbraní a munície na územie Ukrajiny,“ skonštatoval predseda vlády Robert Fico. Vláda tým podľa neho dáva jasne najavo, že bude uprednostňovať humanitárnu a civilnú pomoc, a že „akékoľvek zásielky zbraní a munície zo štátnych skladov z armády na Ukrajinu skončili“.

Minister obrany Robert Kaliňák reagoval, že išlo o potvrdenie toho, ako úradnícka vláda Ľudovíta Ódora dokázala „pripraviť pomoc vždy pre niekoho iného, len nie pre občanov Slovenskej republiky“.

Podľa predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas) vláda rozhodla, že na Ukrajinu nepôjde ďalší balík, ktorý by mal podľa neho ešte „vo väčšej miere vyprázdnil sklady slovenskej armády a znížil bojaschopnosť štátu“.

Zdôraznil, že sa nebude zasahovať do komerčných kontraktov a zbrojnej výroby na Slovensku. „Dáva to ľuďom pracovné miesta a príjem. Kvitujem, že vláda nemieni zastaviť akúkoľvek pomoc, len zastavila akoby posledné vyprázdnenie našich skladov,“ skonštatoval Pellegrini.

 Podpredseda parlamentu a líder Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka si myslí, že zastavenie vojenskej pomoci pre Ukrajinu vládou je v rozpore s našimi vlastnými strategickými záujmami.

„Pomoc Ukrajine, aj vojenská pomoc Ukrajine, nie je len o nejakej charite, solidarite s napadnutou krajinou. Je to o našej vlastnej bezpečnosti,“ skonštatoval Šimečka. Ako zdôvodnil, čím silnejšia je ukrajinská armáda, tým bezpečnejšie je Slovensko, lebo ruský agresor a ruské vojská sú ďalej od našich hraníc. Samotné rozhodnutie kabinetu nazval teatrálnym gestom.

 Rozhodnutie vlády podľa Šimečku poškodzuje aj imidž Slovenska ako spoľahlivého partnera. „Zaraďujeme sa k Viktorovi Orbánovi a jeho proruskej politike. Je to cesta do izolácie v rámci západného spoločenstva,“ upozornil líder PS. Hovorí, že to môže mať následky na schopnosť presadzovať slovenské záujmy v rámci Európskej únie a NATO.

Zastavenie vojenskej pomoci má podľa Šimečku prekryť to, že táto vláda nemá žiadny plán či víziu. Ako podotkol, jediný rezort, v ktorom vláda vie, čo chce, je rezort vnútra. V rámci zahraničnej politiky sa Šimečka pýta na avizovanú mierovú iniciatívu Slovenska a kto bude spojencom SR v takejto misii.

 Premiér Robert Fico dal zatiaľ najavo, že podporí dodávky odmínovacích strojov, ktoré považuje za humanitárnu pomoc, a tiež nebude brániť zbrojovkám v komerčných kontraktoch pre ukrajinskú armádu. Podľa Pellegriniho sú slovenské odmínovacie zariadenia špičkové a ozrejmil, že Slovensko je naďalej ochotné pomáhať v oblasti vojenského zdravotníctva.

„Máme štátne podniky a vyrábame tam muníciu, za ktorú nám platia, ktorá nejde len na Ukrajinu, ale do celého sveta,“ dodal predseda parlamentu a zdôvodnil, že celá Európa má prázdne muničné sklady.

„Nikto sa nemusí báť o svoje pracovné miesta,“ spresnil a zopakoval, že ide o zastavenie pomoci zo skladov.

 Za predchádzajúcich vlád patrilo Slovensko k silným podporovateľom Ukrajiny, ktorej darovalo rôzne zbrane a muníciu. Hodnotu doterajších 13 balíkov vojenskej pomoci ministerstvo obrany vyčíslilo na 671 miliónov eur, z toho až pol miliardy eur tvorili podľa neho dodávky vyradených stíhačiek Mig-29 a časti raketového systému KUB./agentury/

  X X X

Absurdný krok či opozičné právo? PS nestíha raketové vládne tempo. Fico sto dní má, Šimečka nie

 Nová vládna trojkoalícia je na scéne niečo vyše troch týždňov, poslanci majú za sebou ustanovujúcu schôdzu, vláda prvé rokovania a ministri prvé kroky. Matúš Šutaj Eštok (Hlas) vzal svoju funkciu naozaj zhurta a kým ostatní ministri sa s agendou len zoznamujú, nový šéf vnútra stihol vymeniť takmer celé vedenie polície, postaviť mimo služby šesticu vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu či postaviť sa s vodným delom na hranice s Maďarskom. Opozícia ho chce preto odvolať.

 K iniciatíve PS sa pridala aj SaS a hnutie Slovensko. Ak bude takýto návrh v parlamente, podporí ho aj KDH.

Tento krok však prichádza po čoraz hlasnejšej kritike, že opozícia je príliš pasívna, slabá a nereaguje primerane na kľúčové obdobie počas skladania vlády a čistiek v polícii. Prekvapili nováčikov v Progresívnom Slovensku (PS) rýchle zmeny tak, že nestíhajú reagovať?

Názor politológov sa líši, no zhodujú sa v tom, že odvolávať a grilovať koalíciu je prácou opozície a Hlas si len chráni svoje teritórium. Kritike čelí PS najmä preto, že ide o novú stranu, ktorá po voľbách hovorila o tom, že bude tvrdou opozíciou.

Okrem toho si svoju kanceláriu „zútulnil“ aj nový podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha a aj on bude za spochybňovanie úradu čeliť odvolávaniu, ktoré iniciovalo KDH.

 Opozícia na čele s najsilnejšou stranou PS čelí v ostatných dňoch kritike, že spoza mantinelov nestíha sledovať a adekvátne reagovať na to, čo mimoriadne aktívna vládna koalícia za pár dní v úrade stihla spraviť. Na sociálnej sieti kritizoval PS aj exminister obrany Jaroslav Naď (Demokrati). „Parlamentná opozícia je ticho, s výnimkou OĽaNO, ktorí sa snažia byť viditeľní. Všetci ostatní však nič,“ povedal. Líder Demokratov Eduard Heger uviedol, že politická scéna potrebuje skúsenú a tvrdú opozíciu.

 Líder PS Michal Šimečka po kritike oznámil, že chcú Šutaja Eštoka odvolávať z postu ministra vnútra hneď, ako získa vláda dôveru v Národnej rade (NR) SR. „Minister vnútra ešte ani nezískal dôveru parlamentu a už ukázal, že si ju nezaslúži. O vyslovenie nedôvery preto požiadame hneď, ako to bude možné,“ skonštatoval.

Vláda podľa Šimečku nemôže čakať, že jej bude PS dávať na prácu symbolických sto dní, keď za prvých desať dní ukázala, aký má vzťah k spravodlivosti v krajine. Najväčšie zlyhania prišli práve v oblasti vnútra a kroky Šutaja Eštoka označil za „šikanu a čistky v polícii“, ktoré prekračujú zákon. Hlas svojho ministra bráni a tvrdí, že návrh PS je iba reakciou neskúsených politikov na výčitky médií o nečinnosti opozície.

 „Avizovať odvolanie ministra v čase, keď ešte vláda ani nezískala dôveru parlamentu, je politická absurdita,“ uviedla strana s tým, že PS malo v pláne byť konštruktívnou opozíciou, no podľahlo tlaku „krikľúňov“ z hnutia Slovensko. „Je absurdné, aby bol akýkoľvek minister odvolávaný za to, že dodržiava platný zákon, podľa ktorého musí byť príslušník polície postavený mimo služby v prípade dôvodného podozrenia zo spáchania trestného činu,“ skonštatovala strana s tým, že Šutaj Eštok len napĺňa program strany.

Faktom však ostáva, že Šutaj Eštok ešte odvolávaniu nemôže čeliť. Nedôveru možno vysloviť len takej vláde, ktorej predtým bola vyslovená dôvera. Rovnako nemôže NR SR vysloviť nedôveru ani členovi takejto vlády, skonštatoval ústavný právnik z Univerzity Komenského Vincent Bujňák. Vláda do času vyslovenia dôvery totiž pôsobí na odlišnom ústavnom základe. Poslanci môžu ministra takejto vlády interpelovať, prípadne môžu na základe poverenia NR SR či parlamentného výboru vykonať na ministerstve poslanecký prieskum, doplnil Bujňák.

Absurdita a pomalé PS či právo opozície?

Je však takýto krok absurdný? Podľa politológa z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Jozefa Lenča má opozícia právo kontrolovať a kritizovať prácu ministrov, ako aj navrhnúť odvolanie člena vlády. „To je jej primárna úloha. V každom prípade návrh na odvolanie člena vlády, hoc akokoľvek relevantne odôvodnený, v čase, keď vláda ešte nezískala dôveru parlamentu, pôsobí naozaj absurdne,“ zhodnotil.

 Opozícia chce odvolávať ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka hneď, ako vláda získa dôveru v parlamente, uviedli predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka (vzadu) a poslanec hnutia Slovensko (predtým OĽaNO) Michal Šipoš.

„Mimochodom, opakovane to konštatovali aj prítomní zástupcovia ostatných opozičných strán SaS a Matovičovho „Kocúrkova“,“ uviedol Lenč. Na druhej strane politológ z Prešovskej univerzity Michal Cirner si myslí, že slová Hlasu o absurdite sa dali čakať. „Musia sa nejako brániť a je jasné, že budú hájiť vlastného ministra. Je právom opozície iniciovať odvolanie ministra, ak vláda získa dôveru a vládna koalícia by to mala rešpektovať,“ skonštatoval.

Podľa politológa z Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslava Štefančíka je opozičná práca PS zatiaľ neviditeľná. „Treba im pripomínať, že zatiaľ čo vláda má sto dní na prípravu, tak opozície sa to netýka,“ uviedol politológ. „Možno, že v NR SR našli záchody a už vedia aj, kde je bufet a koľko v ňom stojí kilo parížskeho šalátu,“ poznamenal kriticky. „Veľmi by ma zaujímalo, čo robí pán Šimečka,“ dodal. Líder PS odôvodnil jemnejší prejav a nečinnosť tým, že sľúbili, že budú tvrdou, no konštruktívnou opozíciou a držia sa novej kultúry.

 Predseda klubu Michal Šipoš zopakoval postoj strany Slovensko, že Hlas je podľa ich názoru takou istou stranou ako Smer. „Verím, že po týždni novej vlády už všetky demokratické strany pochopili, že ministerstvo vnútra v rukách Hlasu je odistený ručný granát,“ povedal Šipoš. Poslankyňa SaS Mária Kolíková priznala, že ide o neštandardný postup, no vláda podľa nej robí prešľapy ešte predtým, ako jej je vyslovená dôvera. Uviedla, že vláda sa ani nehrá na starosť o verejné blaho. „Stará sa len o vlastnú beztrestnosť,“ dodala.

SaS okrem toho zvažuje podanie trestného oznámenia v súvislosti s postavením čurillovcov mimo služby. Podľa SaS ide o postup v rozpore so zákonom. V piatok má kvôli tomu zasadnúť ústavnoprávny výbor. „To je presne to. Keďže ostatné opozičné strany nechceli apriórne „potopiť“ značne absurdnú iniciatívu jednej z opozičných strán, resp. ak nechceli vyzerať ako tí, ktorí mlčaním alebo neúčasťou na tlačovej konferencii akceptujú kroky ministra Šutaja Eštoka, utiekali sa k dosť kostrbatým interpretáciám relevantnosti kroku PS,“ hovorí Lenč.

Podľa Cirnera začala opozícia konať práve kvôli kritike verejnosti. Lenč vníma návrh na odvolanie Šutaja Eštoka ako neadekvátnu a neskorú reakciu. „Neskorou reakciou môže byť to, že dostatočne rázne a zrozumiteľne nekomunikovali, že sa ohradzujú voči krokom súčasného ministra vnútra,“ uviedol. Málokto však podľa neho zrejme čakal, že minister vnútra a Ficova vláda budú takí aktívni. „V čase, keď sa zvyčajne len pripravuje programové vyhlásenie vlády a opozícia sa len rozhliada ohľadom vlastnej parlamentnej agendy.“

Podľa politológa Cirnera je dobré, že PS už pochopilo, čo je to opozícia a ako sa má správať. „Sú dva týždne aj s cestou vo veľkej – parlamentnej politike. Zo strany vládnej koalície to bol bleskový úder, ktorý ich zaskočil. Lenč si myslí, že dostatočným vyjadrením ich postoja by v tejto chvíli bolo vyjadrenie nedôvery vláde pri hlasovaní o programovom vyhlásení vlády (PVV). Práve v rozprave k PVV by totiž opozičníci mohli hovoriť aj o výhradách k ministrovi.

Podľa Cirnera je však PVV iný boj. „Je to najmä o programových prioritách, zámeroch a ich kritike. Odvolávanie ministra, ktorý je monokratickým orgánom a plne zodpovedá politicky a inak za chod ministerstva, je niečím iným. Ide o konkrétne zlyhania ministra a jeho ministerstva,“ vysvetlil. Úlohu opozičníka si podľa neho najviac užíva Igor Matovič, ktorého Slovensko už v opozícii dobre pozná. „Takisto celkom rýchlo nastúpila SaS (napríklad pán Krúpa) a vidíme aj snahy KDH. Trochu pozadu bolo PS, ale už sa aj to mení,“ konštatuje Cirner.

Opozičný signál, no bez KDH. To chce odvolávať Blahu

Šimečka si je vedomý, že opozícia so 71 poslancami zrejme v odvolávaní neuspeje, no pôjde aspoň o signál a upriamenie pozornosti na to, čo minister v úrade robí. „Nebudem dopredu hovoriť, aké počty to môžu byť. Zmyslom odvolávania je vyvinúť tlak na to, aby minister skončil, lebo robí škody,“ povedal. Poslankyňa Zora Jaurová pri kritike ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej nevylúčila, že dôjde k odvolávaniu ďalších ministrov. PS kritizovalo aj postup nového ministra životného prostredia Tomáša Tarabu. Avizovaná revízia národných parkov je podľa poslanca PS Michala Saba prvým krokom k oslabovaniu ochrany prírody na Slovensku.

Čaputová do skrine, vlajka EÚ preč. Blaha upratoval

Odvolanie Šutaja Eštoka šancu podľa Cirnera určite nemá. „Ale dostane to mediálny priestor, čo znamená, že opozícia môže voličom odovzdať ich posolstvá, čo si o krokoch a počínaní ministra myslí,“ uviedol. Podobne to vidí aj Lenč, keďže počas procesu odvolávania môžu v dostatočnom časovom rozsahu prezentovať svoje výhrady nielen voči konaniu ministra, ale aj voči politickým a personálnym rozhodnutiam vlády. „Môžu sa adekvátne vymedziť voči nastoleným politikám a systému vládnutia,“ dodal.

Na tlačovke chýbali okrem lídrov SaS Richarda Sulíka a hnutia Slovensko Igora Matoviča aj kresťanskí demokrati, čo obrazu jednotnej opozície nepomohlo. Šimečka podľa svojich slov pozýval všetkých. KDH v reakcii uviedlo, že ohlasovať odvolávanie ministra vnútra v čase, keď vláda ešte nemá dôveru, nie je prejavom novej politickej kultúry.

 Predsedníčka poslaneckého klubu Martina Holečková však uviedla, že KDH jasne definovalo svoje červené čiary. „Z prvých krokov ministra vnútra sme vážne znepokojení, a preto, keď príde do parlamentu návrh na jeho odvolanie, budeme hlasovať za,“ reagovala pre Pravdu.

KDH v utorok oznámilo, že chce iniciovať odvolávanie podpredsedu parlamentu za Smer Ľuboša Blahu, ktorý videom na sociálnej sieti pobúril časť politikov aj verejnosti. Po nástupe do úradu si totiž „vylepšil“ svoju kanceláriu. Zvesil portrét prezidentky Zuzany Čaputovej a na stenu si namiesto nej zavesil portrét predstaviteľa najradikálnejšieho komunistického krídla na Kube Che Guevaru. Okrem toho odstránil aj vlajku Európskej únie. KDH to považuje za dehonestujúce správanie a bolo jasné, že nejde len o „nevinné upratovanie“.

Nesúhlasia, aby osoba Che Guevaru bola spájaná s Národnou radou SR. Predseda parlamentu Peter Pellegrini označil Blahovo správanie za „trápne, detinské a zbytočné“. Podľa politológa Michala Cirnera ide pri odvolávaní Blahu viac o symbolickú rovinu. „Keďže KDH nesúhlasí s propagáciou ľavicových teroristov a neúcty k EÚ. Toto je hodnotová otázka,“ hovorí Cirner. Odvolávanie Blahu sa však od avizovaného odvolávania Matúša Šutaja Eštoka líši tým, že Blahu môžu odvolávať aj pred schválením PVV. „Vo výsledku však obe odvolávania dopadnú rovnako, a to napriek tomu, že odvolávanie Ľuboša Blahu bude s veľkou pravdepodobnosťou realizované prostredníctvom tajnej voľby,“ dodal politológ Jozef Lenč./agentury/

X X X

Vláda nepošle na Ukrajinu už ani náboj. Fico: Zásielky zbraní a munície zo štátnych skladov sa skončili

Zo slovenských armádnych skladov sa na Ukrajinu nevyvezie už nič. Vláda Roberta Fica zastavila v stredu 14. balík vojenskej pomoci susednej Ukrajine.

 Premiér oznámil výsledok z rokovania vlády na lavičke v parku za Úradom vlády spolu s ministrom obrany Robertom Kaliňákom. „S veľkou radosťou chcem skonštatovať, že celá vláda, teda všetky strany, ktoré sú v nej zastúpené, sa jednomyseľne rozhodli odmietnuť zaslanie týchto zbraní a munície na územie Ukrajiny,“ oznámil líder Smeru, ktorý ešte koncom októbra na summite v Bruseli vojenskú pomoc Ukrajine podporil. Stredajším rozhodnutím vláda podľa neho dáva jasne najavo, že bude uprednostňovať humanitárnu a civilnú pomoc, a že „akékoľvek zásielky zbraní a munície zo štátnych skladov z armády na Ukrajinu skončili“. K tomu, či bude Slovensko pokračovať v rozbehnutom predaji techniky, sa už vo videu nevyjadrili.

 Paradoxne, novému ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi ďakoval ešte v utorok za pokračujúcu podporu susedov britský veľvyslanec na Slovensku. „Mal som možnosť pánovi Kaliňákovi poďakovať za pokračujúcu pomoc Ukrajine. Pán minister potvrdil slovenské záväzky voči NATO a Ukrajine,“ uviedol britský diplomat Nigel Baker na sieti Twitter známej ako X a potvrdil, že bilaterálne vzťahy v oblasti obrany sú „v dobrom stave“.

Budúcnosť vojenských objednávok pod novou vládou ozrejmil po návšteve prezidentského paláca až predseda parlamentu Peter Pellegrini. Aj on sa prikláňa k rétorike, že 14. balík vojenskej pomoci by ešte viac vyprázdnil armádne sklady a znížil bojaschopnosť štátu. Do komerčných kontraktov a zbrojnej výroby na Slovensku sa však podľa jeho slov zasahovať nebude. „Dáva to ľuďom pracovné miesta a príjem. Kvitujem, že vláda nemieni zastaviť akúkoľvek pomoc, len zastavila akoby posledné vyprázdnenie našich skladov,“ skonštatoval líder Hlasu.

 Slovensko si mohlo finančne prilepšiť

Návrh na darovanie pripravilo ešte bývalé vedenie ministerstva obrany. Vojenská pomoc mala pozostávať zo štyroch miliónov kusov munície 7,62 mm, 5 172 kusov veľkorážnej munície do kanóna kalibru 125 mm, 140 rakiet do systému protivzdušnej obrany KUB, ôsmich mínometov a 1 200 mín.

S tvrdeniami koaličných predstaviteľov a výsledkom rokovania vlády nesúhlasí bývalý minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati). Konanie novej vlády ho pobavilo, pretože predložila na rokovanie dokument, ktorého obsah schváliť nechcela. Predložený zoznam pomoci v hodnote 40,3 milióna eur, nebol podľa jeho slov navyše ani korektný. „S Ukrajinou prebiehala v minulosti diskusia o úplne iných veciach, respektíve časť tých vecí v zozname vôbec nemala byť,“ uviedol pre Pravdu. Malo ísť napríklad o mínomety.

Od začiatku ruskej agresie darovalo Slovensko Ukrajine v celkovej hodnote 671 miliónov eur a zaradilo sa medzi najväčších donorov. Vlnu nespokojnosti u časti verejnosti vyvolalo najmä darovanie dosluhujúcej protivzdušnej obrany S-300 a stíhačiek MiG-29. Okrem toho na ukrajinský front putovali bojové vozidlá pechoty sovietskej výroby, vrtuľníky aj núdzovú pomoc ako ohrievače či generátory. Na revanš za darovaný materiál Slovensko dostáva peniaze z fondu Európskeho mierového nástroja.

Vojačikovia na Lešti

Kým pred rokom 2020 viedol ministerstvo obrany nominant Slovenskej národnej strany, po predčasných voľbách pripadlo kreslo Smeru. Chopil sa ho exminister vnútra Robert Kaliňák. Najsilnejšia vládna strana kritizovala v kampani nielen vojenské dary, ale aj samotných vojakov. Najviac pri téme nelegálnej migrácie, kedy očakávala, že spolu s policajtmi zabezpečia, aby na Slovensko neprenikol ani jeden migrant. Neskoršiu kritiku si zaslúžil Fico za svoje vyjadrenia na jednej z tlačoviek. Pýtal sa, prečo sa vo výcvikovom priestore Lešť „povaľuje niekoľko tisíc vojakov? Nič tam nerobia a hrajú sa na vojačikov“.

Profesionálov sa vo svojom blogu zastal dnes už bývalý veliteľ pozemných síl Ivan Pach. Ficov argument o „vojačikoch“, ktorí nemajú čo robiť, označil za dehonestujúci. Uviedol, že v Centre výcviku Lešť pôsobí mnohonárodná bojová skupina pod vedením Armády Českej republiky, do ktorej prispievajú aj armády Nemecka, Slovinska a USA.

„Do tejto skupiny je začlenená aj naša slovenská mínometná čata v počte okolo 25 vojakov a podporný tím. Teda na Lešti majú naše ozbrojené sily iba necelých 30 vojakov, čo by určite nestačilo na podporu policajného zboru,“ reagoval.

 Generálmajor, ktorý kritizoval Fica, odišiel plánovane do výslužby po 44 rokoch len necelý mesiac po voľbách. Vo funkcii ho nahradil generálmajor Martin Stoklasa. Rezort obrany však výrazným personálnym zmenám v porovnaní s ministerstvom vnútra zatiaľ nečelil. S najvyššími generálmi sa nový minister po prevzatí úradu stretol a podľa medializovaných informácií bola ich komunikácia vecná. Masívne odchody by nasledovať nemali.

Proukrajinský náčelník Generálneho štábu generál Daniel Zmeko sa dostal do funkcie ešte za exministra Petra Gajdoša (SNS) a vlani mu jeho mandát na ďalšie štyri roky potvrdila prezidentka Zuzana Čaputová. Hneď na prvom rokovaní však nový kabinet vymenil štátneho tajomníka aj generálneho tajomníka služobného úradu. „Pravými rukami“ Roberta Kaliňáka sa stali Igor Melicher a Peter Krajčírovič. Len 30-ročný Melicher prevzal post štátneho tajomníka a Krajčírovič, ktorý pôsobil ako šéf ústavných ochrankárov z kauzy únosu vietnamského občania vedie služobný úrad./agentury/

X X X

Pellegrini: Zvesiť Čaputovú a vlajku EÚ bolo zbytočné a smiešne gesto. Blaha priznal, že to bola chyba

 Podpredsedom parlamentu je Ľuboš Blaha, no už stihol medzi poslancami rozvíriť vody. Dôvodom bolo „upratovanie“ v jeho kancelárii, počas ktorého zvesil portrét prezidentky Zuzany Čaputovej a nahradil ho obrazom Che Guevaru a odstránil aj vlajku Európskej únie. Predseda parlamentu Peter Pellegrini považuje jeho počin za „detinský a trápny“, a to najmä preto, lebo išlo o priestory Národnej rady (NR) SR. Opozičné hnutie KDH ho chce preto odvolávať. Pellegrini uviedol, že ho neodvolajú, no to neznamená, že sa neotvorí schôdza.

 Predseda parlamentu Peter Pellegrini považuje počin Ľuboša Blahu za „detinský a trápny“. „Naozaj sa s ním neviem stotožniť, pretože pán Blaha to video nenatáčal vo svojom byte, ale natáčal ho v budove Národnej rady. Musí si uvedomiť, že dnes je podpredsedom Národnej rady,“ uviedol líder Hlasu.

Môžeme byť kritický, ale treba prejaviť úctu

Pellegrini zdôraznil, že Slovensko 85 percent svojich investícií dostáva zo štrukturálnych príspevkov Európskej únie a štát má k dispozícii 6,5 miliardy eur z plánu obnovy v rámci ktorého by mala vláda sanovať obrovský investičný dlh. „Slovensko ako malá otvorená ekonomika benefituje z toho, že je súčasťou jednotného európskeho voľného trhu. Potom takéto gesto vnímam ako naozaj zbytočné a smiešne,“ spresnil.

 Priznal, že kritický postoj k fungovaniu Európskej únie je na mieste. Vytkol napríklad príliš veľa byrokracie. „Môžem mať aj kritický názor na prezidenta a ani so všetkým nemusím súhlasiť, ale nemyslím si, že kvôli tomu budem teatrálne odstraňovať vlajku Európskej únie alebo že zvesím prezidentský portrét a nahradím ho Che Guevarom. To je aký signál spoločnosti? Keď sa deťom v škole nebude páčiť riaditeľ, tak ho zvesia z tabla? Alebo komu sa nebude páčiť, tak bude páliť zástavu a odhadzovať portréty? Treba prejavovať elementárnu úctu,“ podotkol.

Odchod z týchto inštitúcii považuje za devastačný pre štát a ubezpečil, že na všetkých oficiálnych návštevách budú viať tie vlajky, ktoré tam byť majú. „Budem žiadať, aby v oficiálnych priestoroch portrét hlavy štátu na stene bol tak, ako to ukladá predpis bez ohľadu na to, či máme k hlave štátu výhrady,“ dodal šéf parlamentu.

Pellegrini nevylúčil otvorenie schôdze o odvolaní Blahu

Pellegrini nechce, aby prvý krok vládnej koalície bol ten, že v tajnom hlasovaní odvolajú podpredsedu. Nevylúčil však, že by sa schôdza na jeho odvolávanie otvoriť mohla. „Zvážime, či schôdzu umožníme otvoriť, alebo nie. Som rád, že ma pán Blaha kontaktoval. Určite však nemôžeme očakávať, že prvý počin vládnej koalície bude, že v tajnom hlasovaní odvolá podpredsedu. Či sa schôdza otvorí, alebo nie, to už je druhá otázka,“ dodal.

 Na otázku, či si dá Blaha kanceláriu do poriadku, odpovedať nevedel. „Nikto nebude spochybňovať, že Slovensko patrí do Európskej únie, že patríme do NATO a že chceme byť suverénnym a rešpektovaným členom,“ upozornil. „Pán podpredseda Blaha so mnou komunikoval a vyjadril, že to považuje za chybu a že naozaj takto konať pravdepodobne nemal. Z tohto dôvodu som rád, že mi to dal na vedomie a že to nepovažuje za najšťastnejší čin,“ priznal Pellegrini.

Blaha: Takáto prkotina

„Je pre mňa kľúčové, aby v koalícii nevznikali zbytočné trenice a preto som mu (Petrovi Pellegrinimu, pozn. red.) včera večer napísal správu, že ma mrzí, že z takej prkotiny ako je výzdoba mojej kancelárie, vznikla takáto bizarná politická kauza. S tým som fakt nerátal,“ reagoval Blaha na sociálnej sieti Telegram.

„Samozrejme – ľavicové ani národné symboly, ktoré používam, nijako neľutujem, sú mojou podstatou. A nie, v mojej kancelárii nie je miesto pre Zuzanu Čaputovú. Také sú fakty,“ dodal podpredseda NR SR.

KDH to považuje za dehonestujúce správanie

Odvolanie Blahu iniciovalo KDH. Predseda parlamentu uviedol, že schôdzu zrejme zvolá na utorok 14. novembra. KDH považuje Blahovo správanie za dehonestujúce a bolo jasné, že nejde len o „nevinné upratovanie“. Nesúhlasí, aby osoba Che Guevaru bola spájaná s Národnou radou SR.

Podľa politológa z Prešovskej univerzity Michala Cirnera ide pri odvolávaní Blahu viac o symbolickú rovinu. „Keďže KDH nesúhlasí s propagáciou ľavicových teroristov a neúcty k EÚ. Toto je hodnotová otázka,“ hovorí Cirner.

Odvolávanie Blahu sa však od avizovaného odvolávania Matúša Šutaja Eštoka líši tým, že Blahu môžu odvolávať aj pred schválením PVV. „Vo výsledku však obe odvolávania dopadnú rovnako, a to napriek tomu, že odvolávanie Ľuboša Blahu bude s veľkou pravdepodobnosťou realizované prostredníctvom tajnej voľby,“ dodal politológ z Univerzity sv. Cyrila a Metoda Jozef Lenč./agentury/

X X X

Ministri G7 zdôraznili potrebu humanitárnej pomoci v Gaze. Na prímerie bojujúce strany nevyzvali

Ministri zahraničných vecí krajín tvoriacich G7 podporili humanitárne prestávky a vytvorenie koridorov pre uľahčenie pomoci v Gaze. Okrem iného vyzvali Irán, aby neposkytoval Hamasu podporu.

Ministri zahraničných vecí krajín skupiny G7 v stredu v spoločnom vyhlásení podporili tzv. humanitárne prestávky a vytvorenie koridorov v pásme Gazy, kde Izrael bojuje s palestínskym militantným hnutím Hamas. Na prímerie však ministri bojujúce strany nevyzvali.

„Zdôrazňujeme potrebu bezodkladných opatrení na riešenie zhoršujúcej sa humanitárnej krízy v Gaze. Podporujeme humanitárne prestávky a koridory na uľahčenie (dodávok) nevyhnutne potrebnej pomoci, pohybu civilistov a prepustenia rukojemníkov,“ uviedli ministri po rokovaniach v Japonsku.

Vyzývajú Irán, aby nepodporoval Hamas

V spoločnom vyhlásení zdôraznili aj „právo Izraela brániť seba a svojich občanov v súlade s medzinárodným právom“. Izrael sa totiž podľa nich snaží zabrániť opakovaniu bezprecedentných útokov Hamasu zo 7. októbra.

„Vyzývame Irán, aby sa zdržal poskytovania podpory Hamasu a prijímania ďalších opatrení, ktoré destabilizujú Blízky východ, vrátane podpory libanonského Hizballáhu a iných neštátnych aktérov, a aby využil svoj vplyv na tieto skupiny na deeskaláciu napätia v regióne,“ dodali šéfovia diplomacií G7 v spoločnom vyhlásení, aktuality.sk

X X X

Šéf izraelskej diplomacie: Terorizmus je ako rakovina, túto vojnu musíme vyhrať

„Siedmy október bol najhorším dňom pre Izrael a židovský národ od Holokaustu,“ povedal minister zahraničných vecí Eli Cohen.

Vojna Izraela proti palestínskemu hnutiu Hamas je „vojnou slobodného sveta“. Uviedol to v stredu izraelský minister zahraničných vecí Eli Cohen v príhovore k europoslancom v Bruseli. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Cohen bol v Európskom parlamente (EP) s niekoľkými Izraelčanmi, ktorých príbuzných uniesli do pásma Gazy teroristi z Hamasu pri útoku zo 7. októbra.

Minister v príhovore označil Hamas za „monštrá“ a požiadal o medzinárodnú pomoc na zabezpečenie prepustenia viac ako 240 rukojemníkov. Europoslancom ukázal aj brutálne zábery, ktoré podľa jeho tvrdení Hamas natočil počas útoku na Izrael.

Izrael nečelí iba útokom Hamasu, ale aj ostatných militantných skupín v regióne

„Siedmy október bol najhorším dňom pre Izrael a židovský národ od Holokaustu,“ povedal. Intenzívne bombardovanie pásma Gazy Izraelom zdôvodnil ako nevyhnuté na vykorenenie „terorizmu“ Hamasu.

„Toto nie je len vojna štátu Izrael. Toto je vojna slobodného sveta… Musíme vyhrať túto vojnu, aby sme zabezpečili, že Západ nebude ďalší, keďže terorizmus je ako rakovina,“ uviedol šéf izraelskej diplomacie.

Cohen pripomenul, že Izrael nečelí iba útokom Hamasu, ale aj ostatných militantných skupín v regióne, ktoré sú podporované Teheránom. Irán je podľa jeho slov „svetovou jednotkou vo financovaní teroru“.

Izrael po útoku zo 7. októbra vyhlásil, že jeho cieľom je zničiť Hamas, ktorý je v pásme Gazy pri moci od roku 2007, aktuality.sk

X X X

Zaujatého „čurillovca“ vylúčil zaujatý nadriadený, tvrdí prokuratúra. Kubina: Topiaci sa slamky chytá

Krajská prokuratúra Bratislava nebude komentovať vyjadrenia obhajcu obvinených „čurillovcov“ Petra Kubinu poskytnuté médiám. Uviedla to hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR a Úradu špeciálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

 „Považujeme za neprípustné, aby dokazovanie v prípravnom konaní, ktoré je neverejné, bolo prenášané do mediálneho prostredia,“ povedala. Zároveň zdôraznila, že v trestnej veci obvinených policajtov naďalej prebieha vyšetrovanie a na všetky návrhy a námietky obhajoby sa procesným spôsobom reaguje. „V tejto chvíli je ale nepochybné, že uznesenie bezprostredne nadriadeného, ktorým vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby vylúčil z vykonávania úkonov trestného konania, vydal subjekt, ktorý z dôvodu zaujatosti nebol oprávnený konať, pretože v prebiehajúcom trestnom stíhaní má procesné postavenie svedka a ako svedok aj vypovedal,“ uviedla Drobová.

 Advokát obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) okolo Jána Čurillu Peter Kubina na sociálnej sieti v utorok uviedol, že dva roky viedol vyšetrovanie zaujatý vyšetrovateľ. Ako napísal, v pondelok im bolo doručené rozhodnutie, ktorým nadriadený vyšetrovateľa Michala Kulicha rozhodol o jeho vylúčení z trestnej veci vyšetrovateľov a operatívcov NAKA pre jeho zaujatosť, a to pre preukázaný priateľský vzťah k poškodenej strane, a naopak, otvorene nepriateľský vzťah k jednému zo spoluobvinených. Rozhodnutie je právoplatné.

 Kubina v reakcii uviedol, že zo strany prokuratúry ide o „unáhlený záver“ v štýle „topiaci sa slamky chytá“. „Dnešné stanovisko prokuratúry šité horúcou, priam až žeravou ihlou dokazuje, že je tu veľká vôľa a ochota kriviť zákon iba preto, aby túto vec, v ktorej pani Santusová vystupuje ako poškodená, mohol vyšetrovať jej blízky kamarát a zároveň otvorený nepriateľ jedného z mojich obvinených klientov,“ napísal Kubina.

„Konkrétny nadriadený funkcionár z inšpekcie, ktorý posudzoval zaujatosť vyšetrovateľa Michala Kulicha a následne ho vylúčil, nie je ani sudca, ani prokurátor a ani policajt či asistent, ani iná osoba, ktorú je možné podľa Trestného poriadku vylúčiť z rozhodovania. Zákon nepozná vylúčenie ‚svedka‘ alebo ‚nadriadeného‘ z vykonávania úkonov,“ uviedol Kubina pre agentúru SITA. Zároveň poukázal na to, že tento nadriadený funkcionár inšpekcie rozhodoval o vylúčení osoby, nie v samotnej trestnej veci, a iba rozhodol o sťažnosti obvineného, ktorý poukazoval na zaujatosť vyšetrovateľa Kulicha. Podľa Kubinu je zaujímavé, že prokurátorovi neprekážala rovnaká situácia pred dvoma rokmi, keď v tejto istej veci vtedajší nadriadený vyšetrovateľa Kulicha Lukáš Vavrinec, ktorý je tiež svedkom v tejto trestnej veci, zamietal sťažnosti obhajoby proti nevylúčeniu toho istého vyšetrovateľa. „Je zarážajúce, ako veľmi je niekto ochotný kriviť zákon iba preto, aby vyšetrovanie mojich klientov mohol viesť práve blízky kamarát poškodenej pani Santusovej,“ tvrdí Kubina.

Na kubinu reagoval aj advokát Diany Santusovej Marek Para.

„Dnes som si prečítal “perfektný”, aj keď právne povrchný článok redaktorky Dennika N, z obsahu ktorého som vďaka JUDr. Kubinovi nadobudol dojem, že rozhodnutie nadriadeného policajta je vlastne VÝNOS RÍMSKEHO CISÁRA, ktorý má nezrušiteľný základ,“ uviedol ironicky Para a pridal niekoľko smajlíkov./agentury/

X X X

Izraelská stíhačka údajne zabila vedúceho vývojára zbraní Hamasu

Izraelská armáda na sociálnej sieti Telegram informovala o zabití Muhsina Abú Zínu, ktorý bol odborníkom na vývoj strategických zbraní a rakiet.

Izraelská armáda v stredu vyhlásila, že v pásme Gazy zabila Muhsina Abú Zínu, vedúceho vývoja zbraní palestínskeho militantného hnutia Hamas.

„Podľa informácií Izraelského úradu pre cenné papiere a spravodajskej služby izraelskej armády (Aman) zabila stíhačka armády Muhsina Abú Zínu,“ uviedla armáda na sociálnej sieti Telegram.

„Zína bol jedným z popredných vývojárov zbraní Hamasu a odborníkom na vývoj strategických zbraní a rakiet, ktoré používajú teroristi Hamasu,“ dodala.

Izraelskí vojaci ohlásili viacero úspechov

Armáda tiež identifikovala bunku militantov, ktorá na ňu plánovala zaútočiť protitankovými strelami, a zaútočila tiež na bunku, ktorá odpaľovala rakety na Izrael. Oba ciele vraj zničila, informácie sa však nepodarilo nezávisle overiť.

Teroristi Hamasu a ďalších skupín zabili 7. októbra pri masakroch a útokoch v oblastiach Izraela hraničiacich s pásmom Gazy viac než 1400 ľudí. Ďalších vyše 240 ľudí so sebou odvliekli ako rukojemníkov. Izraelská armáda následne spustila vzdušné údery na ciele Hamasu v Gaze a neskôr tam vyslala svoje pozemné sily. Podľa ministerstva zdravotníctva v pásme Gazy, ktoré je pod kontrolou Hamasu, prekročil počet zabitých Palestínčanov 10 300. Tieto čísla nemožno v súčasnosti nezávisle overiť, aktuality.sk

X X X

Holandsko pošle k Cypru vojenskú loď určenú pre pomoc Gaze, môže byť využitá aj na evakuáciu

Vojenská loď vypláva z Holandska v polovici novembra a k Cypru dorazí za desať dní.

Holandsko posiela k Cypru na východe Stredozemného mora vojenskú loď, ktorá bude slúžiť pre humanitárnu pomoc v pásme Gazy. Oznámila to v stredu holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Holandská loď by podľa ministerky mohla byť využívaná aj na evakuáciu.

Cyprus sa v súčasnosti snaží o vytvorenie námorného koridoru do Gazy, cez ktorý by mohla neustále prúdiť pomoc do palestínskej enklávy sužovanej vojnou Izraela s militantným hnutím Hamas. Ollongrenová označila túto iniciatívu za veľmi dôležitú. Na Cyprus aj vycestovala, aby rokovala o jej podrobnostiach.

Zavrieť reklamu

Vojenská loď vypláva z Holandska v polovici novembra a k Cypru dorazí za desať dní. Na Cypre už pôsobí ďalšia loď holandského námorníctva a dve vojenské dopravné lietadlá, ktoré by podľa ministerky mohli prepravovať zdravotnícky materiál do pásma Gazy.

Holandský premiér bude v Izraeli rokovať o rukojemníkoch unesených do Gazy

Holandský premiér Mark Rutte smeruje do Izraela, kde sa už druhýkrát za uplynulé týždne stretne so svojím izraelským náprotivkom Benjaminom Netanjahuom. Okrem iného majú rokovať o rukojemníkoch, ktorých teroristi z Hamasu 7. októbra po útoku na Izrael uniesli do pásma Gazy.

Do Izraela Rutte pricestuje z katarskej Dauhy, kde rokoval o osude rukojemníkov. Predstaviteľom Kataru sa poďakoval za ich úsilie pri sprostredkovaní prepustenia zadržiavaných rukojemníkov.

Počas rokovaní v Katare bolo predložených viacero „návrhov“ na krátke prestávky v bojoch v pásme Gazy, uviedol Rutte pre holandskú stanicu NOS. Podľa neho by umožnili „dosiahnuť pokrok“ pri posielaní humanitárnej pomoci do Gazy a prepustení zajatcov, aktuality.sk

X X X

Za pôrodnicu s „cvengom“, aj z čias bývalého Československa, bojujú viacerí primátori

 Takmer päťsto pôrodov ročne v Žiari nad Hronom vraj nie je dostačujúcich. Napriek kvalitnej starostlivosti, tiež dobrej povesti o priateľskom prístupe, pričom sa pacientky necítia len ako číslo, avizuje vedenie tamojšej nemocnice zatvorenie gynekologicko-pôrodníckého oddelenia. Primátori piatich miest z troch okresov vyzývajú na prehodnotenie tohto kroku.

 Pôrodnica v Žiari nad Hronom – čaká ju definitívny koniec?

Spoločnosť AGEL, ktorá nedávno kúpila žiarsku nemocnicu od Penty a s jej prevádzkou začala v júli, oznámila zatvorenie nemocnice (od 16. 12., pozn. red.) kvôli personálnym problémom. Štyria lekári sa vraj odtiaľ rozhodli odísť. Podľa medicínskeho riaditeľa Waldemara Krzystofa Kmiecika za to môže najmä plánovaná optimalizácia siete nemocníc, podľa ktorej by žiarska patrila do najnižšej úrovne I. V nej sú určené kritériá s riadenou redukciou počtu oddelení s menej ako osemsto pôrodmi ročne.

 Toto zdôvodnenie však u obyvateľov dotknutých regiónov neobstojí. Spádová oblasť žiarskej nemocnice má 100-tisíc pacientov. Mnohí sa obávajú, že zatvorenie pôrodnice je len začiatkom k „premene“ na ODCH, čiže oddelenie dlhodobo chorých. Rovnaké už AGEL prevádzkuje napríklad v Handlovej.

Napätá atmosféra

Pôrodnicu v Žiari vyhľadávajú aj pacientky z iných regiónov. Ničím výnimočným nie sú mamičky z Banskej Bystrice, Prievidze, Bojníc alebo Žiliny. Pochvaľujú si najmä priateľský prístup, čo vraj v mnohých iných nemocniciach chýba. Keď sme na oddelenie „nakukli“, všetky izby boli plne obsadené. K pacientkam a ich bábätkám sme sa ale nedostali.

Celé to tam pôsobí moderne a útulne. Zdroj blízky nemocnici nám však prezradil, že medzi zamestnancami je momentálne napätá atmosféra. Mnohé sestričky nevedia, ako budú vo svojej profesii pokračovať. Doteraz im vraj nikto nedal jasné stanovisko o ich ďalšom pôsobení.

Žiarsky primátor Peter Antal upozornil, že tamojšia nemocnica si aktuálne pripomína 60 rokov svojej existencie. „Je smutné, že práve teraz dochádza, zo strany prevádzkovateľa, k takémuto kroku. Zvlášť, keď naša pôrodnica je a bola tiež v minulosti naozaj kvalitná. Pod vedením jej prvého primára Jána Straku sa stala jednou z najlepších v bývalom Československu,“ povedal Antal.

„V oblasti starostlivosti o ženy a novorodencov, ktorých úmrtnosť bola najnižšia v rámci celej vtedajšej republiky, sa dostala na špičku. Pán primár Straka tu vychoval množstvo kvalitných pôrodníkov a gynekológov,“ podčiarkol. Rodičky sú podľa neho s nadštandardným prístupom lekárov a sestričiek spokojné aj v súčasnosti. „V diskusných príspevkoch k pôrodnici na internete nenájdete ani jeden kritický komentár. To je dôkaz, že dodnes funguje na vysokej úrovni,“ tvrdí.

Primátori piatich miest chcú zabojovať o záchranu žiarskej pôrodnice.

Definitívny zánik?

O pokračovanie fungovania oddelenia chcú spoločnými silami zabojovať primátori piatich miest – Žiar nad Hronom, Kremnica, Žarnovica, Banská Štiavnica a Nová Baňa. V podstate ide o bývalý žiarsky okres, pre ktorého obyvateľov je nemocnica v Žiari najbližšou. „Jednoznačne nesúhlasíme s rozhodnutím spoločnosti AGEL a jej generálneho riaditeľa ideme požiadať o bezodkladné stretnutie,“ hovorí Antal. „Zároveň vyzývame súčasné vedenie ministerstva zdravotníctva, aby pristúpilo k prehodnoteniu a úprave vyhlášky optimalizácie siete nemocníc a stanovilo taký počet pôrodov, aby zostala zachovaná dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov jednotlivých regiónov,“ povedal. Pokračoval, že prehodnotenie avizovaného kroku žiadajú aj od spoločnosti AGEL.

„Tiež ju vyzývame, aby sa začala vážne a intenzívne zameriavať na požadované personálne zabezpečenie oddelenia a tak stabilizovala jeho riadnu činnosť,“ zdôraznili v spoločnom vyhlásení primátori. Kritická situácia so zabezpečovaním kvalifikovaných lekárov podľa nich nemá byť riešená uzatvorením oddelenia, ale aktívnym vyhľadávaním a motivovaním zdravotníckeho personálu pôsobiť v nemocnici. Sú presvedčení, že na základe zmluvného vzťahu o prenájme nemocničných budov od Banskobystrického samosprávneho kraja sa má spoločnosť AGEL snažiť zdravotnú starostlivosť poskytovať, nie obmedzovať.

Argumenty, že pacientky a rodičky môžu využiť služby nemocníc vo Zvolene a v Leviciach, pokladajú primátori za nedostatočné. „Obávame sa, že obyvateľom regiónu sa zníži dostupnosť garantovanej zdravotnej starostlivosti. Väčšia vzdialenosť do uvedených nemocníc zvyšuje riziko najmä pre pacientky so spontánnymi pôrodmi,“ zhodnotili. Vzápätí pripomenuli, že keď bývalý prevádzkovateľ nemocnice, Svet zdravia, rušil v roku 2016 činnosť pôrodnice v Banskej Štiavnici, argumentoval, že rodičky z jej spádovej oblasti dostanú adekvátnu starostlivosť práve v žiarskej nemocnici.

„Obávame sa, že dočasné uzatvorenie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v Žiari bude mať za následok prerušenie kontinuity poskytovania služieb a bude viesť k jeho definitívnemu zániku,“ uzavreli.

Kukolík: Dá sa to

Banskobystrický župan Ondrej Lunter reagoval, že sa stretne nielen s vedením mesta Žiar nad Hronom, ale aj s prevádzkovateľom. „Pri preberaní bývalých nemocníc siete Svet zdravia spoločnosťou AGEL sme dostali prísľub, že k redukcii zdravotnej starostlivosti nedôjde. Budeme sa preto pýtať, aká je dlhodobá vízia AGEL-u nielen pre žiarsku nemocnicu, a či tento prísľub stále platí,“ uviedol Lunter.

Žiarsky viceprimátor a zároveň lekár Ladislav Kukolík tvrdí, že obtelefonoval štyroch gynekológov, ktorí by podľa neho ponuku žiarskej nemocnice zvážili. „V minulosti pracovali na našom oddelení. Okrem toho, že z informácie o plánovanom zatvorení boli zhrození a sklamaní, jeden mi povedal, že je pripravený prísť niečo odslúžiť. Ďalší traja to neodmietli s tým, že porozmýšľajú,“ tvrdí Kukolík. „Sú aj ďalší, ktorých môžem iniciatívne oslovovať,“ poznamenal. Pokračoval, že spoločnosť AGEL má asi pätnásť nemocníc. „Je nepochopiteľné, že z nich nevie zabezpečiť dvoch gynekológov, aby sem prišli pracovať. Keby mali úprimný záujem, som presvedčený, že sa to dá,“ doplnil.

Spoločnosť AGEL zopakovala, že vzniknutá situácia jej nedovoľuje zaručiť bezpečnosť zdravotníckych zamestnancov a rodičiek, preto pôrodnicu v žiarskej nemocnici od polovice decembra na tri mesiace redukujú. Aktívne vraj hľadajú riešenia, ako tento stav odvrátiť a zabezpečiť dostatok kvalifikovaného personálu.

 „Budeme tiež čakať na kroky ministerstva zdravotníctva a avizovanej optimalizácie siete nemocníc, ktorú považujeme v tejto problematike za kľúčovú. Odmietame akékoľvek špekulácie, že plánujeme ďalšie obmedzovanie poskytovanej zdravotnej starostlivosti v žiarskej nemocnici,“ zdôraznila hovorkyňa spoločnosti Jarmila Ševčíková.

Stanovisko rezortu zdravotníctva veľmi optimistické pre Žiar nie je. Komunikačný odbor ministerstva uviedol, že situácia týkajúca sa personálnych kapacít v nemocniciach je jedným z dôvodov, prečo sa pustili do reformy nemocničnej siete na Slovensku. V Žiari vraj už dlhšie počet pôrodov klesá – kým v roku 2019 ich tam zaznamenali 550, vlani to už bolo menej ako päťsto.

„Navyše tam nie je aktuálne vybudovaná JIS pre novorodencov, ktorá je v budúcnosti podmienkou pre pôrodnice,“ vysvetlil rezort. V súčasnosti má podľa neho takmer polovica pôrodníc len fyziologické oddelenie pre novorodencov, preto všetky komplikovanejšie stavy musia prevážať inde. „Čo ohrozuje nielen pacientku, ale aj novorodenca. Vďaka tomu, že pribudnú jednotky intenzívnej starostlivosti do všetkých pôrodníc, vyhneme sa niektorým presunom a starostlivosť bude lepšia,“ dodalo ministerstvo./agentury/

X X X

Minister vnútra sľubuje zachovanie FB stránky proti hoaxom. No politikov má nechať na pokoji

Hlas sľuboval pred voľbami ochranu obzvlášť najzraniteľnejších skupín obyvateľstva pred dopadmi hybridných hrozieb.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok prisľúbil, že policajné stránky zamerané na boj proti dezinformáciám a hoaxom budú fungovať aj naďalej a ich nastavenie je otázkou komunikačného oddelenia policajného zboru.

„Ja do toho nebudem nijako zasahovať. Dokonca aj personálne,“ vyhlásil po dnešnom rokovaní Šutaj Eštok. Deklaroval ale, že komunikačný odbor polície má mať nové vedenie.

Predostrel svoju predstavu

Minister takisto povedal, že v práci by mohol pokračovať v prípade svojho záujmu aj policajt David Puchovský, ktorý sa podieľal na spravovaní facebookových stránok Polícia Slovenskej republiky a Hoaxy a podvody. Ten však má mať podľa ministra už ale iné ambície.

Neskôr ale Šutaj Eštok dodal, že stránka „nebude riešiť veci, ktoré možnože by nemala“. „Ale ja do toho určite zasahovať nijako nebudem, spoľahnite sa.“

Popritom však predniesol svoju predstavu obsahovej náplne stránok. „Hoaxy a podvody polície by mali slúžiť na to, aby tu občania mali informácie o bezpečnostnom stave Slovenskej republiky, nie (na) tvorenie si politických názorov a súperenie s politikmi tak, ako to robilo predošlé vedenie policajného zboru,“ povedal minister a spomenul, že ho v minulosti označili „za hoaxera a konšpirátora“.

Avizuje ráznosť a rýchlosť

Šéf rezortu vnútra stihol ešte predtým poskytnúť aj veľký rozhovor stránke Štandard.sk, ktorú len v týchto dňoch zaradili na zoznam webov so škodlivým obsahom, pričom hlavným dôvodom bolo normalizovanie krajnej pravice.

Rozhovor viedol Dag Daniš, ktorý v otázke ministrovi prirovnal stránku k „úradu propagandy“, označil ju za „hybridný aktivistický útvar“ a „hrá sa na autoritu, ktorá rozhoduje, čo je, a čo nie je konšpirácia“. Kritizoval pri tom, že sa s „venovala aj geopolitike, očkovaniu, vojne na Ukrajine“.

„Nebudem tolerovať, aby akýkoľvek úradník alebo policajt robil politiku, propagandu a kádroval ľudí. Polícia má, hoci aj na sociálnych sieťach, informovať o svojej práci, o prevencii, ochrane poriadku. Nemá vstupovať do politických polemík a už vôbec nemá bojovať proti ľuďom s iným názorom a zastrašovať ich, že budú monitorovaní a postihovaní. Toto sa musí zmeniť,“ reagoval Šutaj Eštok pre Štandard.sk.

Riešiť to má nové vedenie policajného zboru. „Hovoril som o tom s kompetentnými a aj tam zadefinujeme nové pravidlá polície. Aj v tomto budeme rázni a rýchli,“ avizuje šéf rezortu vnútra.

Na „ivermektínovú vlnu“ sadol aj člen predsedníctva

Viacerí politici ťažia zo šírenia dezinformácií a hoaxov, pričom niektorým to pomôže dostať sa až do parlamentu.

Okrem toho napríklad priamo člen predsedníctva Hlasu, novozvolený poslanec a súčasný predseda nitrianskeho kraja Branislav Becík pred župnými voľbami v roku 2022 profitoval zo šírenia správ o zázračných účinkoch ivermektínu proti covidu. „Tu mám dôkaz, že včasná liečba ivermektínom skutočne zachraňuje ľudské životy. Dnes je už nad slnko jasnejšie, že tisíce ľudí na Slovensku nemuseli zomrieť. A vláda Igora Matoviča o tom vie! No nedovolila to!“ znel popis k jeho marcovému videu, keď bol starostom v Dvoroch nad Žitavou.

Neskorší predseda nitrianskeho kraja Branislav Becík podporoval teórie, že ivermektín lieči Covid. Vraj mal o tom dôkazy.Zdroj: reprofoto Facebook / Branislav Becík

Už vtedy napríklad banskobystrická krajská odborníčka pre všeobecné lekárstvo Eva Hudobová upozorňovala, že zatiaľ žiadna validná štúdia nepotvrdila terapeutický efekt ivertmektínu v daných dávkach a apelovala, aby sa kompetentní spýtali v zariadeniach, kde ho používajú, aké poškodenia pečenie spôsobuje. „Liečiť by sa malo podľa štandardných postupov pre všeobecných lekárov, kde aktuálne ivermektín nefiguruje,“ poukazovala na prípady, keď sa predstavitelia samospráv pasovali do pozície, z ktorej bez odborných znalostí určujú, aký liek je ten správny.

Po pár mesiacoch sa ukázalo, že štúdia z Egypta, na ktorú sa zástancovia ivermektínu odvolávali, obsahovala množstvo chýb.

Ďalším príkladom ťaženia zo šírenia dezinformáciíí je prekrúžkovanie sa Rudolfa Huliaka do parlamentu zo 150. miesta na kandidátke SNS. Vo volebnom programe svojej strany Národná koalícia sľuboval zákaz 5G siete, no po voľbách deklaroval, že to v Národnej rade SR presadzovať nebude.

Ochrana pred hoaxami bola ich priorita

Samotná politická strana Hlas, ktorej je Šutaj Eštok generálnym manažérom, pred voľbami vo svojom programe voličom sľubovala „ochranu verejného priestoru a obzvlášť tých najzraniteľnejších skupín obyvateľstva pred dopadmi hybridných hrozieb“. Bod zaradila v kontexte doby medzi „jednu z kľúčových úloh silného a moderne fungujúceho štátu“.

„Podporujeme preto aktívne zapájanie do európskych iniciatív na reguláciu sociálnych médií, internetových komunikačných platforiem a umelej inteligencie, a sme pripravení v tejto téme prevziať vedúcu iniciatívu,“ písala strana.

Za dôležité považovala i zásadné posilnenie inštitucionálnych a odborných kapacít v danej oblasti. Zasadzovala sa konkrétne aj za založenie Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť po vzore vyspelých krajín.

Volebný program strany Hlas pre oblasť bezpečnosti v digitálnom priestore a boj s dezinformáciami a hybridnými hrozbami.Zdroj: reprofoto Hlas

Oslávila piate narodeniny

Dodajme, že samostatný facebookový profil Hoaxy a podvody – Polícia SR oslávil na konci októbra piate narodeniny a dosiahol 150-tisíc sledovateľov, vďaka čomu patrí medzi najúspešnejšie policajné stránky v Európe.

Za svoju päťročnú históriu polícia na nej zverejnila cez 4-tisíc statusov, ktorými vyvrátila cez 650 hoaxov, a vydala viac ako tisícku upozornení na online podvody. V lete 2022 bezpečnostná zložka oznámila posilnenie svojho analytického tímu zameraného na boj proti dezinformáciám,

X X X

Peter Pellegrini sa znovu ostro pustil do Blahu. V koalícii riešia prvé konflikty skôr, než sa dohodli na programe

Peter Pellegrini mal spory s Ľubošom Blahom už aj v minulosti, keď bol ešte predsedom vlády.

Vláda ešte stále nezverejnila svoje programové vyhlásenie a nezískala dôveru parlamentu, no už musí riešiť prvé vnútrokoaličné konflikty.

Po tom, ako Andrej Danko v médiách otvorene kritizoval Roberta Fica či niektorých ministrov Hlasu, sa ozval aj Peter Pellegrini, ktorý zasa odsúdil konanie podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu.

Poslanec Smeru minulý týždeň „upratoval“ vo svojej novej kancelárii. Odstránil vlajku EÚ aj portrét prezidentky Zuzany Čaputovej. Zo stojanu, kde bola slovenská a európska vlajka vybral, zástavu EÚ a namiesto nej pridal druhú slovenskú a portrét hlavy štátu nahradil obrazom revolucionára Che Guevaru. Videom sa potom pochválil na sociálnej sieti Telegram.

Konanie Blahu rozhorčilo opozičné KDH, ktoré vyzbieralo podpisy na jeho odvolávanie. Blahu však pomerne ostro skritizoval aj predseda parlamentu a líder Hlasu Peter Pellegrini. Jeho gesto v utorok označil za „trápne a detinské“.

Schizofrenické, tvrdí Pellegrini

„To je aký potom príklad? Keď sa žiakom základnej školy nebude pozdávať prezident, tak ho zvesia zo steny? Alebo keď sa niekomu niečo znepáči, urobí takéto gesto? Trápne, detinské a zbytočné,“ povedal pre televíziu Joj šéf Hlasu.

Blaha by mal podľa neho posúdiť, či by sa nemal ospravedlniť alebo aspoň verejne priznať, že spravil chybu. „Táto vládna koalícia a celé Slovensko je závislé a potrebuje 16 alebo 15 miliárd z fondov EÚ. (…) Na jednej strane chcieť všetky tieto výhody a na druhej odstraňovať vlajku, to je schizofrenické,“ dodal.

Dnes po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou Pellegrini vyhlásil, že s ním Blaha ešte včera komunikoval a priznal, že pochybil. „Som rád, že mi to dal na vedomie a ten svoj čin nepovažuje za najšťastnejší,“ hovorí.

Blaha by mal v utorok čeliť odvolávaniu, avšak len v prípade, že poslanci otvoria mimoriadnu schôdzu, na ktorú vyzbieralo podpisy KDH. Hlas zatiaľ nevie, či otvorenie podporí. Ak by tak aj urobil, Blaha zrejme odvolaný nebude.

„Nesedeli sme k tomu zatiaľ, ale predpokladám, že ho podržíme,“ povedal nám šéf poslaneckého klubu Hlas Róbert Puci.

Spor mali aj v minulosti

Pellegrini mal spory s Blahom už aj v minulosti, keď bol ešte predsedom vlády. V máji 2019 verejne Blahu pranieroval za jeho vyjadrenia na adresu EÚ. Blaha bol v tom čase šéfom výboru pre európske záležitosti.

„Mal by sa týchto vyjadrení zdržať. Pokiaľ deklarujeme, že niet iného priestoru na existenciu Slovenska, že je to náš životný priestor, tak aby predseda európskeho výboru sa takýmto spôsobom vyjadroval na adresu EÚ ako takej, to je niečo, s čím nemôžem ja ako predseda vlády súhlasiť, bez ohľadu, či je to člen našej strany,“ vyhlásil vtedy Pellegrini. Blaha mu odkázal, že berie na vedomie.

Najnovšiemu konfliktu predsedu parlamentu s Blahom predchádzali útoky Andreja Danka na Smer aj na Hlas. Šéf SNS minulý týždeň v Hospodárskych novinách vyčítal premiérovi Ficovi, že v Bruseli hlasoval za vojenskú podporu Ukrajiny.

„To, že to Robert Fico podporil, s tým nesúhlasím. Budem mu to určite tlmočiť. Treba vždy v politike jedno rozprávať a tak aj konať. Sami vidíte v texte vojenskú podporu, pritom jasne komunikoval, že vojenskú pomoc odmietame. To bolo pre mňa prekvapivé,“ povedal.

Dankove útoky

Zaútočil aj na ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú z Hlasu, ktorá vraj „rozpráva o povinnom očkovaní“, a na ministra školstva Tomáša Druckera, pre ktorého „mimovládky v školách nie sú problémom“.

Danko priznal, že chce kandidovať do Európskeho parlamentu, pretože koalícia nemusí vydržať dlho. Fico na Danka verejne nereagoval, no Drucker lídrovi SNS odkázal, že mimovládka nie je nejaká „nebezpečná gender ideológia“ a že témou by mal byť skôr boj s hybridnými hrozbami, propagandou a dezinformáciami.

Zaujímavá reakcia prišla aj zo strany Národnej koalície. Jej šéfom je Rudolf Huliak, ktorého prezidentka odmietla vymenovať za ministra životného prostredia, pretože popiera klimatické zmeny a v minulosti sa vyhrážal ochranárom.

Huliak, ale aj poslanci Ivan Ševčík a Pavol Ľupták kandidovali za SNS, sú však členmi Národnej koalície. Po Dankovom vystúpení v Hospodárskych novinách Národná koalícia na Facebooku v komentári pod svojim statusom napísala: „Mainstream, to nie je koaličná rada. Danko by to mohol vedieť!“ Po čase však status zo sociálnej siete zmizol.

Huliak nám povedal, že nejde o stránku ich strany, ale o stránku, ktorá patrí Sergejovi Kozlíkovi a s Národnou koalíciou nemá nič společné, aktuality.sk

X X X

Politológ: Korčok začína opatrne. Ani Pellegrini nemá nič isté

Príbeh Ivana Korčoka je iný ako Zuzany Čaputovej, a preto môže osloviť voličov iným spôsobom, myslí si politológ Pavol Hardoš. Podľa neho môže Korčok osloviť aj voličov, ktorý by ho nevolili, keby bol lídrom politickej strany. Približuje totiž, že ľudia si môžu v prezidentských voľbách vyberať iný typ politika, než akým dali hlas v parlamentných voľbach.

Ivan Korčok chce byť v zahraničnej politike aktívnejší, ako doterajší prezidenti. Myslí si, že koalícia má dohodu na kandidatúre Petra Pellegriniho. Predseda parlamentu to však nedávno poprel.

„Z toho vyplýva jedno a to čo ponúkam aj ja: byť nezávislým kandidátom a tým, ktorý ponúka a zebezpečuje rovnáhu. Je otázka, či iný kandidát takúto rovnováhu môže ponúknuť,“ uviedol dnes na tlačovej konferencii, kde oznámil, že už vyzbieral dostatočný počet podpisov a začína s prvou fázou kampane.

Ivan Korčok zároveň hovorí, že jedna z tém, ktorú chce dať do popredia je vlastenectvo. Podľa politológa je to pozitívny strategický krok. „Vnímam tento krok ako signál, že nechce nevyhnutne osloviť nacionalistov, ale považuje za dôležité prevziať tému vlastenectva spôsobom, ktorý ju neprenechá autoritárskym a šovinistickým silám,“ približuje v podcaste.

Približuje aj opatrnosť, ktorú vidieť v začiatkoch kampane Ivana Korčoka. „Opatrnosť v začiatkoch kampane je určite na mieste. Byť opatrný, aby neznepriatelil niektorých sympatizantov, ktorí by za neho mohli hlasovať v prvom, prípadne v druhom kole.“

Podľa neho bude Ivan Korčok vnímaný ako kandidát opozície alebo vyzývateľ súčasnej vlády a v neskoršej fáze kampane sa bude musieť vyhraňovať voči krokom vlády.

Posledné prieskumy síce ukázali, že Peter Pellegrini by mal v prezidentských voľbách šancu poraziť Korčoka, no podľa politológa Hardoša predseda parlamentu nemusí mať ešte nič isté. „Môže strácať u ľudí, ktorí nemusia sympatizovať s tým, že išiel do tejto koalície, respektíve s krokmi, ktoré jeho strana vo vláde robí,” uviedol./agentury/

X X X

Vláda rokovala o pomoci s drahými hypotékami. V hre sú zrejme dve možnosti

Vláda zatiaľ tají riešenie, ktoré pripravuje na boj s rastúcimi splátkami hypoték. Vláda na svojom rokovaní 8. novembra vzala na vedomie neverejný informatívny materiál, ktorý pripravilo ministerstvo financií.

  Z neho vyplýva, že pomoc s hypotékami bude mať rôznu podobu. Po rokovaní vlády premiér Robert Fico oznámil, že minister financií predloží v skrátenom legislatívnom konaní legislatívu, ktorá bude riešiť ceny hypoték aj za rok 2023. Od roku 2024 sa mechanizmus podpory dlžníkov zo strany štátu zrejme zmení. O detailoch však nehovoril. Minister rezortu životného prostredia Tomáš Taraba pripustil, že vláda pravdepodobne schváli daňovú úľavu. Vláda chce podľa neho v tejto chvíli vyriešiť pomoc s drahými hypotékami pre končiaci sa rok 2023, pravdepodobne formou daňovej úľavy. Dlhodobejšie riešenie, ktorého súčasťou majú byť aj banky, by sa malo prijímať v budúcom roku.

 „My teraz ideme takto narýchlo riešiť rok 2023. Bude to vykrytie nárastu splátky pri určitom type úverov, pri drvivej väčšine, a do určitého príjmu, ktorý na domácnosť myslím bude do štyritisíc eur,“ uviedol šéf envirorezortu.

Šéf rezortu Ladislav Kamenický sa na rokovaní vlády dokonca nezúčastnil, keďže pracovne cestuje do Bruselu. To, čo vláda vzala na vedomie, je teda len informatívny návrh, nie návrh zákona, ktorý by vláda posúvala do parlamentu.

Ešte v utorok večer o pomoci s hypotékami hovoril na sociálnej sieti, nič nové však nepovedal. „My máme spravodlivé riešenie, ktoré pomôže ľuďom s refixáciou hypoték do budúcna a navyše vyriešime aj refixáciu hypoték za rok 2023, pri ktorých sa bývalé vlády na ľudí úplne vykašľali. Okrem refixácie úverov navrhnem aj riešenie nových hypoték pre mladých, aby si mohli zobrať úver na ich nové bývanie za zvýhodnených podmienok, kde im pomôže štát,“ napísal Kamenický.

Ako by mohla vyzerať konkrétna pomoc, nie je zatiaľ známe, ako pravdepodobné sa javia dve alternatívy. Buď sa v nejakej podobe vráti bonifikácia úrokovej sadzby, alebo sa nejakým spôsobom upraví daňové zvýhodnenie pre poberateľov hypoték.

Bonifikácia úrokovej sadzby na Slovensku fungovala do roku 2017, nárok na ňu mali mladí klienti bánk do 35 rokov, ktorí spĺňali príjmový limit. Toto riešenie od roku 2018 zaniklo a nahradilo ho daňové zvýhodnenie, na ktoré majú nárok opäť mladí ľudia, ktorí sa zmestia do vekového a príjmového limitu. Vláda, tak ako strana Smer v kampani avizovala, môže oživiť bonifikáciu úrokovej sadzby. Štát v spolupráci s bankou znižoval úrokovú sadzbu mladým klientom do 35 rokov. Klienti, ktorí sa zmestili do príjmového obmedzenia, mohli počítať s tým, že ich úroková sadzba v období piatich rokov bude nižšia o tri percentuálne body. Dva zadotoval štát, jeden pridala banka, v ktorej klient úver má. Vláda by v nejakej forme mohla bonifikáciu úrokovej sadzby opäť poskytovať.

 Druhou možnosťou je rozšírenie daňovej úľavy. V súčasnosti existuje daňový bonus na zaplatené úroky vo výške 50 percent zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac je však do výšky 400 eur za rok. Tento bonus znižuje priamo daň, nie daňový základ. Uplatniť sa môže najviac zo sumy 50-tisíc eur a nárok na bonus majú ľudia do 35 rokov s mesačným príjmom, ktorý nepresahuje 1,3-násobok priemernej mzdy. Jednou z možností by teda bolo, že vláda úpravou podmienok rozšíri okruh ľudí, ktorí budú mať na zníženie daní nárok.

Smer sľuboval bonifikáciu

O princípe bonifikácie hovorila strana Smer aj v predvolebnej kampani. „Smer – SSD bude v prípade pretrvávajúcich vysokých úrokových sadzieb na hypotekárne úvery presadzovať zmysluplnú štátnu bonifikáciu úrokovej sadzby, resp. štátny príspevok tak, aby sa hypotekárne úvery stali pre obyvateľov s nižšími príjmami dostupnejšími,“ mala strana Smer v predvolebnom programe.

Aktuálny premiér Robert Fico pred voľbami sľuboval, že riešenie okolo vysokých cien hypoték doručí na prvé rokovanie vlády v prípade, že Smer bude pri moci. O hypotékach sa napokon hovorí na treťom zasadnutí vlády, teda v relatívne krátkom čase po sformovaní koalície. Práve Robert Fico bol pred voľbami jedným z tých politikov, ktorí šírili nervozitu okolo nárastu cien hypoték.

Fico hovoril o enormnom náraste mesačnej splátky, ako príklad použil situáciu človeka, ktorému sa zvýši splátka hypotéky o päťsto eur mesačne. 

O päťsto eur a viac sa pritom podľa prepočtov Národnej banky Slovenska a ministerstva financií pod vedením úradníckej vlády zvýši splátka v prípade zhruba 1 500 tých hypoték, ktoré sa budú refixovať do konca roka 2025.

Fico upozornil na situáciu človeka, ktorý bude podľa nových podmienok platiť mesačnú splátku vo výške 1 316 eur, kým predtým platil 840 eur. To je prípad, keď sa pôvodná výška hypotéky rádovo mohla pohybovať aj okolo hodnoty štvrť milióna eur. Ďalšou možnosťou by bola aj nižšia hypotéka, no tá by musela mať krátky splátkový kalendár.

Exminister financií Horváth nepovažuje nápad, že by mal štát umelo znižovať klientom úrokovú sadzbu, za dobré riešenie. „Táto forma podpory je problematická z viacerých hľadísk, nielen z pohľadu toho, že momentálne potrebujeme konsolidovať verejné financie a nie vymýšľať nové výdavkové tituly. Je to problematické aj z toho hľadiska, že v podstate podporuje cenový vývoj na trhu s nehnuteľnosťami. To je v konečnom dôsledku krok v prospech tých, ktorí teraz už vlastnia nehnuteľnosť a v prospech developerov,“ povedal vtedajší šéf rezortu Horváth.

Rezort financií, Národná banka Slovenska (NBS) a Slovenská banková asociácia (SBA) ešte počas volebnej kampane krotili vyhlásenia o tom, že pod vplyvom rastúcich splátok úverov budú klienti bánk prichádzať o strechu nad hlavou./agentury/

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.