Vojakov USA z incidentu vo Zvolene odvelili zo SR. Smluva Čaputovej na 10 rokov. Ropná vojna Západu proti Rusku stráca na sile. Ódor nebol odkázaný len na plat

Dvoch príslušníkov americkej armády, ktorí boli účastníkmi incidentu vo zvolenských potravinách, odvolali z pôsobenia na Slovensku a čakajú na ďalšie disciplinárne opatrenia zo strany ich veliteľov. Na sociálnej sieti o tom informovalo Veľvyslanectvo USA v SR.

„Výmena názorov, ku ktorej došlo medzi príslušníkmi americkej armády v potravinách vo Zvolene, bola neospravedlniteľným prejavom neúcty k slovenskej polícii a verejnosti,“ uviedla ambasáda. Ozrejmila, že polícia v tomto prípade obvinenie nevzniesla, ale upozornila, že ich správanie sa nedá ospravedlniť.

 Je škoda, že niektorí sa snažia využiť túto udalosť ako príležitosť na rozdelenie našich krajín a očiernenie množstva amerických vojakov a vojačiek. Tí prišli pomôcť a podporiť Slovensko, nášho spojenca, od momentu brutálnej ruskej invázie na susednú Ukrajinu,“ skonštatovalo veľvyslanectvo.

Spor medzi americkými vojakmi vo Zvolene eviduje aj ministerstvo obrany. „Vzájomnou slovnou potýčkou neohrozovali a neútočili na verejnosť, nespôsobili žiadne škody na zdraví a ani majetku. Napriek tomu však vnímame snahu celú vec účelovo zveličiť. S americkou stranou komunikujeme o opatreniach, aby sa takáto situácia neopakovala, pretože vrhá zlé svetlo na všetko dobré, čo spojenci robia pre našu spoločnú obranu,“ reagovala Mária Precner z komunikačného odboru rezortu obrany./agentury/

X X X

Ropná vojna Západu proti Rusku začína strácať na sile

 Príjmy Ruska z vývozu ropy sa v marci a apríli zotavili z úrovní z januára a februára a dosiahli najvyššiu úroveň od novembra minulého roka. Vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnilo nezávislé fínske Stredisko pre výskum energií a čistého vzduchu (CREA).

Napriek zákazom, ktoré boli zavedené Európskou úniou a krajinami G7, Moskva úspešne získava peniaze z vývozu fosílnych palív. Pritom vedúci predstavitelia G7 na nedávnom samite uviedli, že cenový strop na ruskú ropu a ropné produkty funguje, že príjmy Ruska z ich predaja sa znížili a že z klesajúcich cien ropy a plynu majú zisk krajiny po celom svete, informujú České noviny.

„EÚ nesplnila svoj záväzok, že bude revidovať cenový strop každé dva mesiace, aby zabezpečila, že tento strop zostane nižší ako priemerná trhová cena,“ povedal analytik CREA a spoluautor správy Lauri Myllyvirta. „To je jasné znamenie, že to presadzovanie nefunguje,“ dodal.

 Zistenia strediska CREA ukazujú, že daňové príjmy Ruska z vývozu ropy v apríli medzimesačne vzrástli o šesť percent vďaka marcovému rastu vývozu. Podstatné je dodať, že príjmy Kremľa boli výrazne nižšie ako v apríli minulého roka, kedy ceny prudko vzrástli.

Výsledkom vyšších vývozných príjmov v marci bol aj rast daňových príjmov Ruska z ťažby nerastných surovín v apríli v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o päť percent. A v máji sa očakáva ešte vyšší nárast. To znamená, že po prepade na dno na začiatku tohto roka sa daňové príjmy z ťažby ropy vďaka zvýšenému predaju zotavujú.

Analytici odhadujú, že príjmy Ruska by sa mohli znížiť, ak by cenový strop na ropu bol znížený na 30 dolárov za barel a cenové stropy na ropné produkty by boli revidované zodpovedajúcim spôsobom. V súčasnosti je cenový strop na ruskú ropu 60 dolárov za barel.

Americké ministerstvo financií odhadlo, že príjmy Ruska z predaja ropy od začiatku tohto roka klesli na iba 23 percent ruského rozpočtu. Pred inváziou vlani vo februári predstavovali 30 až 35 percent rozpočtu.

Analýza ukázala, že od uvalenia zákazu dovozu ruskej ropy tankermi zo strany EÚ a zavedenia cenového stropu štátmi G7 príjmy Moskvy z exportu ropy po mori dosiahli približne 58 miliárd eur. Vývoz väčšiny tejto ropy pritom zabezpečili tankery vlastnené európskymi firmami, prípadne európskymi firmami poistené./agentury/

X X X

Rusko tvrdí, že prekazilo útok Ukrajiny na svoju bojovú loď v tureckých vodách

  Rusko v stredu oznámilo, že odrazilo ukrajinský útok bezpilotnými plavidlami na jednu zo svojich vojnových lodí v tureckých vodách. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

„Dnes o 05.30 h miestneho času (04.30 h SELČ) ukrajinské ozbrojené sily podnikli neúspešný pokus o útok bezpilotnými motorovými člnmi na loď Ivan Churs z Čiernomorskej flotily,“ oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Dodalo, že úlohou ruskej vojnovej lode bolo strážiť plynovody vo výlučnej ekonomickej oblasti Tureckej republiky.

V oznámení ministerstvo uviedlo, že všetky tri nepriateľské člny boli zničené pri útoku približne 140 kilometrov severovýchodne od Bosporského prielivu.

„Loď Ivan Churs z Čiernomorskej flotily si ďalej plní misiu,“ doplnilo ministerstvo obrany. Turecko zatiaľ na tvrdenia Ruska nereagovalo.

X X X

Migrácia z Ruska do susedného Fínska bola vlani rekordná, vyššia ako po zániku Sovietskeho zväzu pred viac ako 30 rokmi. Informoval o tom dnes podľa agentúry AP fínsky štatistický úrad.

Úrad s odvolaním sa na oficiálne štatistické údaje o imigrácii za rok 2022 uviedol, že do severskej krajiny, ktorá má zhruba 5,5 milióna obyvateľov, vlani z Ruska prišlo viac ako 6000 ľudí. Zhruba 94 percent z nich malo ruské občianstvo a sú medzi nimi takmer rovnomerne zastúpení muži a ženy.

Keď sa v roku 1991 rozpadol Sovietsky zväz, emigrovalo do Fínska za rok zhruba 5500 ľudí spoza východnej hranice. Počet migrantov, ktorých Fínsko z Ruska prijímalo, sa v rokoch 1992 až 1995 pohyboval na úrovni od 1700 do 2600 ľudí ročne. Až do roku 2021 sa ich počet držal pod 3100.

X X X

Ukrajina nebude môcť vstúpiť do NATO, kým prebieha vojna. V stredu to v Bruseli vyhlásil šéf Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. TASR informuje podľa správy britskej televízie Sky News.

Generálny tajomník NATO uviedol: „Myslím, že si to každý uvedomuje, že stať sa členom uprostred vojny nie je na programe (rokovaní). Otázkou je, čo sa stane, keď sa vojna skončí.“

Stoltenberg v apríli povedal, že všetci spojenci NATO sa zhodujú, že Ukrajina sa stane členom vojenskej aliancie.

Stoltenberg 20. apríla počas prvej návštevy Kyjeva od začiatku ruskej invázie pred vyše rokom sľúbil, že NATO bude Ukrajinu naďalej podporovať.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je vďačný za pozvanie do Aliancie, ale povedal, že jeho krajina potrebuje detailný plán smerujúci k členstvu.

X X X

Nemecko sa bude aj naďalej zúčastňovať na posilňovaní východného krídla NATO v reakcii na vojnu na Ukrajine. Uviedol to v stredu v Rumunsku nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Východné krídlo NATO sa podľa Steinmeierových slov musí posilniť. Pripomenul účasť Nemecka na zabezpečovaní vzdušného priestoru vo východnej časti NATO. „Nemecko sa v tejto súvislosti nebude vyhýbať zodpovednosti,“ povedal.

Steinmeier rumunského prezidenta Klausa Iohannisa ubezpečil, že Nemecko vníma potreby Rumunska v oblasti bezpečnosti. Takisto ocenil Rumunsko za prijímanie utečencov z Ukrajiny, s ktorou má takmer 650 kilometrovú spoločnú hranicu.

X X X

Pravoslávna cirkev Ukrajiny v rámci ďalšieho odklonu od Ruskej pravoslávnej cirkvi po ruskej invázii na Ukrajinu schválila prechod k novému cirkevnému kalendáru. Zmeny sa týkajú okrem iného pravoslávnych Vianoc, ktoré sa teraz budú oslavovať 25. decembra namiesto 7. januára. Napríklad dátum konania Veľkej noci sa ale nezmení, píše server BBC News Ukrajina.

Okrem Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny na Ukrajine pôsobí aj Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola až do mája minulého roka autonómnou súčasťou Ruskej pravoslávnej cirkvi. S ňou sa oficiálne rozišla, keď odsúdila ruskú agresiu voči Ukrajine. Ukrajinské úrady ale túto cirkev naďalej podozrievajú zo spolupráce s Moskvou, jej budovy niekoľkokrát prehľadávala polícia a tajná služba.

Cirkev o prechode k novému kalendáru formálne rozhodne 27. júla. Zmeny začnú podľa BBC platiť od 1. septembra.

Prechod k novému kalendáru už vo februári tohto roku ohlásila Ukrajinská gréckokatolícka cirkev, ktorá je tretím najväčším náboženským zoskupením na Ukrajine. V súvislosti s ruskou inváziou pred minuloročnými Vianocami prejavovalo záujem oslavovať tieto sviatky v decembri čím ďalej tým viac Ukrajincov. Vianoce oslavujú 25. decembra napríklad pravoslávne cirkvi v Bulharsku, Rumunsku a Grécku. (čtk)

X X X

Vagnerova skupina stratila v bitke o východoukrajinské mesto Bachmut vyše 20-tisíc bojovníkov, uviedol šéf tejto žoldnierskej skupiny Jevgenij Prigožin.

Prigožin povedal, že v Bachmute zahynulo približne 20 percent z 50-tisíc ruských väzňov naverbovaných počas 15-mesačnej vojny, ktorú rozpútalo Rusko na Ukrajine.

Údaj je v ostrom protiklade s tvrdením Moskvy, že vo vojne prišla iba o vyše 6-tisíc vojakov. Tento údaj je tiež vyšší ako oficiálny odhad sovietskych strát vo vojne v Afganistane, kde v rokoch 1979 až 1989 zomrelo 15-tisíc vojakov. Oficiálny údaj o svojich stratách od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 neoznámila ani Ukrajina. (tasr, reuters)

X X X

Pravoslávna cirkev Ukrajiny v rámci ďalšieho odklonu od Ruskej pravoslávnej cirkvi po ruskej invázii na Ukrajinu schválila prechod k novému cirkevnému kalendáru. Zmeny sa týkajú okrem iného pravoslávnych Vianoc, ktoré sa teraz budú oslavovať 25. decembra namiesto 7. januára. Napríklad dátum konania Veľkej noci sa ale nezmení, píše server BBC News Ukrajina.

Okrem Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny na Ukrajine pôsobí aj Ukrajinská pravoslávna cirkev, ktorá bola až do mája minulého roka autonómnou súčasťou Ruskej pravoslávnej cirkvi. S ňou sa oficiálne rozišla, keď odsúdila ruskú agresiu voči Ukrajine. Ukrajinské úrady ale túto cirkev naďalej podozrievajú zo spolupráce s Moskvou, jej budovy niekoľkokrát prehľadávala polícia a tajná služba.

Cirkev o prechode k novému kalendáru formálne rozhodne 27. júla. Zmeny začnú podľa BBC platiť od 1. septembra.

Prechod k novému kalendáru už vo februári tohto roku ohlásila Ukrajinská gréckokatolícka cirkev, ktorá je tretím najväčším náboženským zoskupením na Ukrajine. V súvislosti s ruskou inváziou pred minuloročnými Vianocami prejavovalo záujem oslavovať tieto sviatky v decembri čím ďalej tým viac Ukrajincov.

X X X

Počas prvého roka po začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu imigrovalo do susedného Fínska najviac Rusov za uplynulých najmenej 30 rokov, uviedol v stredu fínsky štatistický úrad. V roku 2022 zaznamenalo Fínsko viac než 6000 ruských prisťahovalcov, čo je viac než dvojnásobný počet oproti predchádzajúcemu roku. Počet ruských imigrantov nebol takýto vysoký dokonca ani v roku 1991, keď sa rozpadol Sovietsky zväz.

Fínsko vlani zaznamenalo všeobecne rekordne vysoké čísla v súvislosti s prisťahovalec­tvom, ktoré sa počas uplynulých rokov pohybovali od 29-tisíc do 36-tisíc – v priebehu minulého roka prišlo do tejto škandinávskej krajiny, ktorá je členským štátom EÚ, takmer 50-tisíc ľudí.

Keďže tento počet zahŕňa výlučne o prisťahovalcov a nie ú utečencov, nie sú doň zatiaľ zahrnutí žiadatelia o azyl z Ukrajiny. Podľa informácií fínskej rozhlasovej stanice Yle dostalo v roku 2022 vo Fínsku ochranný štatút viac než 45-tisíc Ukrajiniek a Ukrajincov. Štatistiky ukazujú, ž najviac prisťahovalcov do Fínska prúdi okrem Ruska aj z Filipín či Turecka. (dpa, tasr)

X X X

Nepomerne veľký počet ľudí vo vyššom veku trpel a zomieral v prvom roku od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Niektorí zahynuli preto, lebo si nedokázali zadovážiť potrebné lieky či nemohli opustiť pivnice, v ktorých sa ukrývali pred útokmi, vyplýva zo správy Organizácie Spojených národov (OSN), ktorú zverejnili v stredu.

Správu zostavili agentúry OSN zamerané na monitorovanie ľudských práv. Uvádza sa v nej, že zhruba jedna tretina civilistov, ktorí zahynuli v prvom roku vojny – teda 1346 zo 4187 zdokumen­tovaných obetí – bola vo veku nad 60 rokov.

Zo záverov OSN má vyplývať, že starší ľudia boli obzvlášť ťažko postihnutí výpadkami elektriny, ku ktorým na Ukrajine dochádzalo od októbra 2022 v dôsledku ruských útokov na kritickú infraštruktúru. Mnohí napríklad zostali uviaznutí vo svojich bytoch na horných poschodiach bytoviek, v ktorých v dôsledku výpadku prúdu nefungovali výťahy.

Ďalší boli evakuovaní len veľmi narýchlo, v niektorých prípadoch len odvezení na fúrikoch, keďže nebol čas vziať aj pomôcky, ktoré im pomáhali v pohybe. Mnohí boli aj ponechaní napospas osudu, uvádza sa v správe.

Rusko opakovane popiera, že zámerne cieli na civilistov a civilnú infraštruktúru na Ukrajine. OSN od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 zaznamenala na územiach pod kontrolou ukrajinskej vlády najmenej 18.500 mŕtvych alebo zranených, z toho viac než 6600 obetí na životoch. (theguardian.com, reuters, tasr)

X X X

Moskva bude „mimoriadne tvrdo“ reagovať na útoky na ruské územie, upozornilo v stredu ruské ministerstvo obrany. Ruské delostrelectvo a stíhačky museli začiatkom týždňa zasahovať proti ozbrojenej skupine, ktorá do pohraničnej Belgorodskej oblasti prenikla z Ukrajiny.

 X X X

Poľsko ešte tento rok chce spustiť proces obstarania nových ponoriek spolu s transferom potrebných technológií, ohlásil dnes poľský minister obrany Mariusz Blaszczak. Nové ponorky majú byť vyzbrojené nielen torpédmi, ale aj strelami s plochou dráhou letu s dlhým doletom.

Poľsko investuje miliardy do rýchlej modernizácie a posilnenia svojich ozbrojených síl pod vplyvom obáv, aby sa po Ukrajine nestalo ďalším terčom ruskej agresie.

X X X

  Gruzínsky premiér Irakli Garibašvili v stredu vyhlásil, že jeho vláda si nemôže dovoliť uvaliť sankcie na Rusko za inváziu na Ukrajinu, keďže by to zničilo gruzínsku ekonomiku.

 X X X

Len v Moskve sa nachádza 250-tisíc monitorovacích kamier, pri vchode do obytných budov, vo verejnej doprave aj na uliciach, tvrdí Sarkis Darbinjan zo skupiny Roskomsvoboda, ktorá bojuje proti reštrikciám na internete a bola Kremľom označená za „zahraničného agenta“. Podobné systémy fungujú aj v Petrohrade a ďalších veľkých mestách, ako sú Novosibirsk a Kazaň.

Kremeľ zasahuje aj do internetového prostredia. Po tom, ako Rusko vo februári 2022 napadlo Ukrajinu, vzrástla cenzúra na internete a rovnako stíhanie za príspevky a komentáre na sociálnych sieťach natoľko, že prekonali všetky doterajšie rekordy./agentury/

X X X

Viktor Orbán môže bez spojencov iba prehrať, tvrdí maďarský analytik

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó sa dostal do sporu s nemeckou ministerkou zahraničných vecí Annalenou Baerbockovou. Súčasne sa Maďarsku podarilo nahnevať aj Rakúšanov prepustením zahraničných prevádzačov.

Vláde maďarského premiéra Viktora Orbána sa podarilo nahnevať Rakúsko prepúšťaním zahraničných prevádzačov z väzníc. Maďarsko však má problémy prakticky so všetkými susedmi.

Vyplýva to zo slov zahraničnopolitického analytika Miklósa Déréra, ktorý konštatoval, že Orbánovi bez spojencov hrozí prehra. S odvolaním sa na server hirklikk.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Vnútropolitický motív

Za stále silnejúcim nepriateľstvom Orbána voči Ukrajine, Západu, NATO, USA aj Európskej únii vidí Miklós Dérér vnútropolitický motív, ktorý slúži výhradne mocenským záujmom maďarského premiéra. Z dlhodobého hľadiska mu však hrozí strata, pretože bez spojencov a osamotený môže iba prehrať. Najhoršie na tom je, že trpieť bude celá krajina, varoval expert.

Server pripomína, že šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó sa dostal do sporu s nemeckou ministerkou zahraničných vecí Annalenou Baerbockovou na pondelňajšom zatvorenom stretnutí ministrov zahraničných vecí. Maďarsko odmieta schváliť dodatočnú vojenskú pomoc EÚ Ukrajine, kým Kyjev neodstráni maďarskú banku OTP zo zoznamu „sponzorov vojny“. Súčasne sa Maďarsku podarilo nahnevať aj Rakúšanov prepustením zahraničných prevádzačov.

„Z rôznych dôvodov máme spory so všetkými susedmi. S Chorvátmi sme sa dostali do sporu pre zvýšenú cenu prepravy ropy prichádzajúcej cez tamojší ropovod, pričom maďarská strana sa sťažovala aj v Bruseli na to, že Chorváti žiadajú extrémne vysokú cenu za použitie ropovodu,“ reagoval Dérér.

Podľa jeho slov v prípade Ukrajiny je tu okrem problému maďarskej menšiny v Zakarpatskej oblasti problémom aj zvyšovanie tranzitných poplatkov za prepravu ropy, otázka obilia, maďarské veto európskej pomoci pre Ukrajinu a stále nepriateľskejší tón vo vzájomnej komunikácii.

Služba ruskej politike

„Politizovanie Orbánovej vlády možno prakticky vnímať aj ako službu ruskej politike. V každom prípade takéto obviňovanie zo strany spojencov Maďarska je už bežné. Neustály spor s bývalým slovenským ministrom zahraničných vecí Rastislavom Káčerom a sú tu spory aj s Rumunmi, Čechmi a dokonca aj s Poliakmi,“ doplnil analytik.

Dérér sa domnieva, že Orbán prakticky vyhodil do vzduchu spoluprácu Vyšehradskej štvorky (V4), čo bude ťažké obnoviť. „Aj s Nemcami, ktorým sme vydaní na milosť a nemilosť z hospodárskeho hľadiska, je vzťah čoraz nepriateľskejší. Je vidieť, že najhoršie vzťahy máme s našimi bezprostrednými susedmi a spojencami, našimi najdôležitejšími ekonomickými partnermi. Otvorenie sa Maďarska smerom na východ úplne nevyšlo, v skutočnosti sa závislosť Maďarska na Západe ešte viac prehĺbila,“ myslí si analytik.

Za tým všetkým podľa Déréra možno vnímať vnútropolitické ciele. Orbán si totiž myslí, že takto dokáže viazať k sebe významnú časť maďarského obyvateľstva.

„Na jednej strane sa obmedzuje zvyšovanie vzdelanosti, preto vláda znížila povinnú školskú dochádzku na 16 rokov. Na druhej strane maďarská spoločnosť je už tradične náchylná na populizmus, existuje potreba vodcovstva, očakávanie akejsi centrálnej kontroly a akceptovanie bezpodmienečnej autority charizmatického vodcu,“ vysvetľuje analytik. Podľa neho Orbán hlása, že maďarský národ je zvláštny a on chráni suverenitu Maďarov, ktorú mnohí ohrozujú, aktuality.sk

X X X

Ľudovít Ódor prvýkrát telefonoval s českým premiérom

Vzájomne si potvrdili jedinečné priateľstvo Slovenska a Česka, trvalú podporu Ukrajine a snahu žiť vo svete založenom na pravidlách.

Slovenský premiér Ľudovít Ódor prvýkrát telefonoval s predsedom českej vlády Petrom Fialom. Rozhovor podľa Ódora potvrdil priateľstvo oboch krajín a trvalú podporu Ukrajiny. Premiér to napísal na sociálnej sieti Twitter, informuje spravodajkyňa TASR.

„Prvý telefonát s českým premiérom Petrom Fialom potvrdil jedinečné priateľstvo Slovenska a Česka, trvalú podporu Ukrajine a snahu žiť vo svete založenom na pravidlách. Teším sa na spoločnú pracovnú večeru v Bratislave budúci týždeň počas konferencie Globsec,“ napísal predseda slovenskej vlády.

Na Globsecu bude dominovať téma vojny a jej dôsledkov

Konferencia Globsec Bratislava Forum sa uskutoční 29. až 31. mája. Zúčastní sa na nej 1300 hostí zo 63 krajín a vystúpi vyše 160 spíkrov. Diskusiám 18. ročníka bude dominovať vojna na Ukrajine, jej dôsledky na Európu a globálny dialóg. Hlavným motívom bude prekonávanie globálnej nestability.

Na konferenciu pricestuje napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová či srbský prezident Aleksandar Vučič. Príde aj delegácia z Ukrajiny. Slovensko bude zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová aj členovia vlády, aktuality.sk

X X X

Rakúsko nám ukázalo svoj energetický klenot. Z čoho majú elektrinu, keď odmietajú jadro?

Za hranicami v Rakúsku sa len zhruba 30 minút autom nachádza jeden z najstarších veterných parkov v krajine. Rozprestiera sa neďaleko obce Bruck an der Leitha. Turbíny tu elektrinu pre miestnych vyrábajú už vyše 20 rokov. Denník Pravda navštívil veternú elektráreň s unikátnou vyhliadkovou platformou na vrchole. Výhľad bol z nej na okolité veterné parky v pohraničí.

 Navštívili sme starší model veternej turbíny, ktorý dokáže vyrobiť ročne elektrinu zhruba pre tisíc domácností. Aj keď stojíme v tesnej blízkosti elektrárne, takmer ju nie je počuť. Hneď prvý mýtus o hlučnosti veternej elektrárne bol tak prekonaný.

Vrchol elektrárne dosahuje 60 metrov. V Európe je len niekoľko veterných turbín, kde sa dá dostať až na samotný vrchol. Umožňuje to točité schodisko skoro s 280 schodmi, ktoré je v samotnom vnútri elektrárne. Kvôli bezpečnosti dostávame požiarne masky a vyrážame smerom nahor. Lopatky menšieho veterného zdroja merali 35 metrov. V súčasnosti sú na svete aj také, ktoré majú dĺžku lopatiek 80 metrov a šplhajú až do výšky Eiffelovej veže, teda 300 metrov.

 V princípe platí, že čím väčšiu plochu lopatky zaberú, tým viac energie z vetra dokáže turbína vyrobiť. „Táto menšia elektráreň vyrobí štyri milióny kilowatthodín, čo je spotreba pre 1¤500 až 2¤000 rakúskych domácností,“ hovorí Gottfried Pschill zo spoločnosti Energiepark Bruck/Leitha. Kedysi tu bolo len päť veterných zdrojov, ktoré pokryli spotrebu pre všetkých 9¤000 obyvateľov mestečka. Teraz už v okolí stoja desiatky zariadení.

Unikátne miesto na vrchole turbíny

Miestnym obyvateľom prináša veterný park peniaze navyše do obecného rozpočtu. Veterný park obkolesujú polia a farmári využívajú spevnené cesty, ktoré prepájajú elektrárne. Aj na tomto príklade je vidieť, že ich spolunažívanie je možné bez problémov. „Idea je znižovať podiel na fosílnych zdrojoch, lebo tie peniaze odchádzajú do Ruska či Saudskej Arábie. Takto ostávajú u nás doma v regióne,“ pokračuje Gottfried Pschill. Dodáva, že obce takto dostávajú priamo peniaze z veterného parku.

Vietor namiesto jadra

Rakúsko sa v minulosti zameralo na energiu z vetra, čo vidno hneď po prekročení hraníc. Polia sú posiate stovkami veterných turbín. V roku 2021 pochádzalo v Rakúsku z vetra až 11 percent z celkovej vyrobenej elektriny. Rakúsko už dlhodobo odmieta jadrovú energiu. Svoj energetický mix preto postavilo na obnoviteľných zdrojoch.

Technologický pokrok išiel dopredu. Staršia, až 20-ročná veterná elektráreň so starými technológiami, dokáže stále vyrobiť elektrinu zhruba pre 800 domácností. Tie súčasné zariadenia s modernými technológiami dokážu vyrobiť až päťnásobne viac elektriny, teda zhruba pre 3¤500 až 4¤000 domácností, tvrdí Michael Hanneschläger, konateľ spoločnosti Energiepark Bruck/Leitha.

Pred 15 rokmi bola v Rakúsku diskusia, či ísť cestou obnoviteľných zdrojov energie. Padlo rozhodnutie, že sa pôjde touto cestou, opisuje začiatky veternej energie v krajine Otto Auer, starosta obce Höflein a poslanec Krajinského parlamentu Dolné Rakúsko. „Udržateľnosť začína prenikať aj do ekonomiky,“ hovorí. Významná časť investorov už aktívne hľadá tento typ lokálnej výroby obnoviteľných zdrojov energie. Príkladom je miliardová investícia farmaceutickej spoločnosti, ktorá chystá projekt v blízkosti obce. Prinesie 800 pracovných miest. Jeden z dôvodov, prečo si vybrali túto lokalitu, bol, že majú priame napojenie na veterný park.

Takéto požiadavky od investorov zrejme budú v nasledujúcom období pribúdať. Aj exminister hospodárstva Karel Hirman v rozhovore pre denník Pravda povedal, že jeden investor mal podobnú požiadavku aj na Slovensku. „Stále rokujeme s výrobcami batérií. Jeden z nich požaduje, aby elektrina na výrobu bola striktne zelená. Nemôže byť ani z jadrovej energie. Sú aj takéto požiadavky,“ opísal požiadavku investora.

Vietor na Slovensku brzdia procesy

Dajú sa rýchlo postaviť, sú lacné, nezaberajú veľa miesta a sú šetrné k životnému prostrediu. To sú hlavné výhody veterných turbín. Prečo u našich západných susedov vyrástli ako huby po daždi a aké sú hlavné prekážky na Slovensku? Výstavbu veterných zdrojov na Slovensku brzdia dlhé povoľovacie procesy.

V súčasnosti čerpá Slovensko z vetra len minimum elektrickej energie. Potenciál na Slovensku je pritom veľký. Vlani sme mali na Slovensku inštalovanú kapacitu veterných turbín len na úrovni tri megawatty (MW). To je len päť veľmi malých veterných turbín na celom našom území. Do roku 2030 treba mať podľa národného cieľa kapacitu 500 MW a o dvadsať rokov neskôr dokonca 1 500 MW. To je 170– až 500-násobné zvýšenie.

Na Slovensku od roku 2009 nebolo možné pripájať veterné elektrárne do elektrizačnej sústavy. Nebola dostatočná kapacita, opisuje prvý problém pre budovanie veterných zdrojov Ján Lacko, člen výkonného výboru Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE. Druhou prekážkou sú dlhé povoľovacie procesy. Tie sa počítajú v rokoch. „Je preto ťažké aj pre samotných investorov plánovať svoje aktivity v oblasti výstavby veterných elektrární,“ tvrdí pre Pravdu.

Elektrina môže byť o tretinu lacnejšia

Viac elektriny z veternej a zo solárnej energie by znížilo priemerné ceny elektriny takmer o tretinu, ukazuje štúdia spoločnosti Ember. Krajiny strednej Európy nevyužívajú dostatočne svoj potenciál na rozvoj tohto zdroja energie. Súčasné ciele v oblasti obnoviteľných zdrojov energie vo väčšine krajín strednej a východnej Európy sú však výrazne pod priemerom EÚ. Ak sa zvýšia investície do obnoviteľných zdrojov, elektrina môže byť lacnejšia.

Podľa výpočtov spoločnosti Ember sa môže v našom regióne vytvoriť prebytok lacnej zelenej elektriny. Viac energie z vetra či zo slnka by znížilo priemerné ceny elektriny o 29 percent v porovnaní so súčasným scenárom. Ceny elektrickej energie v strednej a vo východnej Európe by klesli pod priemer EÚ, čím by sa región stal atraktívnejším pre nové investície.

„Slovensko by sa malo v prvom rade zamerať na ambicióznejšie ciele v oblasti OZE. V solárnej energii je väčší potenciál, ako sa v súčasnosti vyvíja. Navyše, povoľovacie procesy nie sú dostatočne flexibilné a rýchle, čo brzdí celý proces nasadzovania obnoviteľných zdrojov,“ upozorňuje Alžbeta Gavalcová zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku./agentury/

X X X

Lukašenko odmietol špekulácie, že trpí vážnou chorobou

Lukašenko v utorok povedal, že trpel adenovírusovou infekciou, čo je bežné respiračné ochorenie podobné nachladnutiu.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko sa v utorok ukázal na verejnosti a poprel špekulácie, že trpí vážnou chorobou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Ak si niekto myslí, že sa chystám zomrieť, tak nech sa ukľudní,“ povedal Lukašenko na videu, ktoré zverejnil bieloruský štátny kanál Pul Pervogo.

Dohady o zdravotnom stave bieloruského prezidenta sa začali šíriť po tom, ako na oslavách Dňa víťazstva v Moskve nedokázal prejsť 300 metrov cez Červené námestie a namiesto chôdze použil elektrické auto. Vynechal aj neformálny slávnostný obed, ktorý usporiadal jeho blízky spojenec prezident Vladimir Putin.

Niektorí ruskí i bieloruskí novinári vo svojich spravodajských materiáloch komentovali, že Lukašenko počas vojenskej prehliadky na Červenom námestí „vyzeral zle“. Nepredniesol ani tradičný prejav k vojnovým veteránom – poveril tým ministra obrany.

Lukašenko v utorok povedal, že trpel adenovírusovou infekciou, čo je bežné respiračné ochorenie podobné nachladnutiu.

Dodal, že zotavenie z takejto infekcie zaberie zvyčajne len tri dni, no bol príliš zaneprázdnený a nemohol si ihneď zobrať voľno. „Nechystám sa zomrieť, ľudia. Budete sa so mnou musieť potrápiť ešte veľmi dlho,“ uviedol.

Líderka exilovej bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská nedávno v súvislosti s dohadmi o zhoršujúcom sa zdravotnom stave Lukašenka vyzvala prívržencov opozície, aby boli „pripravení“ na možné politické zmeny v Bielorusku, aktuality.sk

X X X

Ľudovít Ódor prvýkrát telefonoval s českým premiérom

Vzájomne si potvrdili jedinečné priateľstvo Slovenska a Česka, trvalú podporu Ukrajine a snahu žiť vo svete založenom na pravidlách.

Slovenský premiér Ľudovít Ódor prvýkrát telefonoval s predsedom českej vlády Petrom Fialom. Rozhovor podľa Ódora potvrdil priateľstvo oboch krajín a trvalú podporu Ukrajiny. Premiér to napísal na sociálnej sieti Twitter, informuje spravodajkyňa TASR.

„Prvý telefonát s českým premiérom Petrom Fialom potvrdil jedinečné priateľstvo Slovenska a Česka, trvalú podporu Ukrajine a snahu žiť vo svete založenom na pravidlách. Teším sa na spoločnú pracovnú večeru v Bratislave budúci týždeň počas konferencie Globsec,“ napísal predseda slovenskej vlády.

Na Globsecu bude dominovať téma vojny a jej dôsledkov

Konferencia Globsec Bratislava Forum sa uskutoční 29. až 31. mája. Zúčastní sa na nej 1300 hostí zo 63 krajín a vystúpi vyše 160 spíkrov. Diskusiám 18. ročníka bude dominovať vojna na Ukrajine, jej dôsledky na Európu a globálny dialóg. Hlavným motívom bude prekonávanie globálnej nestability.

Na konferenciu pricestuje napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová či srbský prezident Aleksandar Vučič. Príde aj delegácia z Ukrajiny. Slovensko bude zastupovať prezidentka Zuzana Čaputová aj členovia vlády, aktuality.sk

X X X

Šéf vagnerovcov Prigožin šokuje: Pripustil prehru Ruska, varoval pred revolúciou a vystrúhal poklonu Ukrajincom

 Prigožinovo krédo: „Milujem vlasť, poslúcham Putina, Šojguho do starého železa, budeme bojovať ďalej.“

 Šéf žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin robí video vyhlásenie z neznámeho miesta na Ukrajine.

Zakladateľ žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin poskytol prokremeľskému politickému technológovi Konstantinovi Dolgovovi interview, v ktorom hodil rukavicu ruským elitám. V 77– minútovom šokujúcom rozhovore pripustil porážku Ruska na Ukrajine, ak nepodriadi všetko vojne a nezmení sa na Severnú Kóreu, varoval pred revolúciou ako v roku 1917 a vystrúhal poklonu ukrajinským ozbrojeným silám. Pravda prináša kľúčové citáty z rozhovoru:

O priebehu a cieľoch „špeciálnej operácie“

Prišli sme ako arogantní neokrôchanci, v čižmách sme sa pri hľadaní nacistov prešli po celom území Ukrajiny. Kým sme hľadali nacistov, nasrdili sme všetkých, koho sa dalo. Priblížili sme sa ku Kyjevu – po rusky to poviem: pos*ali sme sa a stiahli sa. Ďalej do Chersonu – pos*ali sme sa, stiahli sme sa. A akosi nám to všetko nevychádza.

„Špeciálna vojenská operácia“ sa robila kvôli „denacifikácii“ a my sme spravili z Ukrajiny národ, ktorý je známy po celom svete. Sú ako Gréci alebo Rimania z čias rozkvetu. Čo sa týka „demilitarizácie“: ak na začiatku „špeciálnej operácie“ mali približne 500 tankov, teraz ich majú päťtisíc. Ak vtedy dovedna vedelo bojovať 20-tisíc bojovníkov, tak teraz 400-tisíc. Ako sme ju demilitarizovali? Teraz sa ukazuje, že my sme, naopak, čert vie ako, Ukrajinu militarizovali.

Ruské ministerstvo obrany zverejnilo zábery vozidiel USA, ktoré podľa neho použili ruskí partizáni pre vpád do Belgorodskej oblasti

O ukrajinskej armáde

Dnes je Súkromná Vagnerova spoločnosť najlepšou armádou na svete. Samozrejme, musím pre korektnosť povedať, že nasledujúca je ruská armáda, ale myslím si, že Ukrajinci sú dnes jednou z najsilnejších armád. Majú vysokú úroveň organizácie, vysokú úroveň výcviku, vysokú úroveň rozviedky, majú rôzne zbrane. Pracujú rovnako úspešne s akýmikoľvek systémami – či už sovietskymi, alebo z NATO. Robia všetko pre dosiahnutie najvyššieho cieľa, ako sme to robili my vo Veľkej vlasteneckej vojne.

O bachmutskom mlynčeku na mäso

V Afganistane bolo zabitých oveľa menej ľudí ako teraz v Arťomovsku [Bachmute]. Niekedy som mal na fronte 30– až 35– tisíc ľudí. Počas operácie som nabral 50-tisíc trestancov, z ktorých asi 20 percent zahynulo. Zomrelo ich presne toľko, ako tých, ktorí k nám prišli na základe kontraktu. Približne ďalších 20 percent sú tí, ktorí boli zranení. Zničili sme 50-tisíc bojovníkov Ozbrojených síl Ukrajiny.

X X X

Rusi priniesli skazu. Čo zostalo z Bachmutu?

Šojguov zať sa prechádza, riťou trasie a jeho dcéra otvára kronštadské pevnosti. Zarobila si si na tieto pevnosti? Míňaš svoje peniaze na tieto pevnosti? Míňaj, ku*va, na muníciu. Keď minister obrany sa natriasa so svojou dcérenkou a nejakým je*ákom, ktorý je bloger a ešte sa naparuje, že sa mu „špeciálna operácia“ nepáči…

Nie my sme túto špeciálnu operáciu vymysleli. Ale zasalutovali sme a povedali, že ak sa dedina dostane do srabu, ak sa ideme je*ať so susedmi, treba sa je*ať až do konca. A ukázalo sa, že chlapi sa bijú, ale niekoho jednoducho baví tupo si užívať.

Deti elity v lepšom prípade zavreli chlebárne a niektoré si doprajú verejný, tučný, bezstarostný život. Je dôležité, že nielen elita má deti. A kým sa deti elity natierajú krémami, ukazujú to na internete, zatiaľ deti obyčajných ľudí prichádzajú v zinkových rakvách, roztrhané na kusy, a matky plačú nad svojími synmi.

Táto rozpoltenosť sa môže skončiť ako v roku 1917 revolúciou, keď najprv povstanú vojaci a potom povstanú ich blízki. A je márne si myslieť, že sú ich stovky, teraz sú po zabitých desaťtisíce pozostalých a zrejme ich budú státisíce. Od tohto nikam neutečieme. A všetko sa skončí tým, čo v istom okamihu bude Bartolomejská noc. Tučnota detí elity sa skončí tým, že ich ľudia vezmú na vidly. Odporúčam elite Ruskej federácie, suky, vezmite svoj dorast a pošlite ho do vojny. A keď pôjdete na pohreby, keď ich začnete pochovávať, ľudia si povedia, teraz je všetko fér.

O vagnerovcoch

Vo Vagnerovej súkromnej vojenskej spoločnosti je dnes šesťtisíc ľudí, ktorí sú schopní veliť rote. To znamená, že môžu riadiť minimálne 600-tisíc ľudí. Ak by nám dali, ako som žiadal, 200-tisíc ľudí, posunuli by sme front o 50 – 150 kilometrov rôznymi smermi, prevzali by sme kontrolu nad celým Donbasom. Sme plnohodnotná armáda. Prečo nám to nedovolili? Stalo sa to kvôli intrigám, kvôli strachu, že keď nejaká štruktúra vyrastie, môže začať diktovať podmienky a prípadne prísť do Moskvy v tankoch.

O ruskom ministerstve obrany

Ak je systém postavený na tom, že je potrebné niekomu lízať zadok, tak Vagnerova súkromná vojenská spoločnosť toto robiť nebude. Hlavný problém je v [ministrovi obrany] Šojguovi a [náčelníkovi generálneho štábu] Gerasimovovi. Sú to tí dvaja ľudia, ktorí nám svojím rozhodnutím všetko zablokovali aj napriek vyjadreniu prezidenta, že munícia je.

Ak sa dnes Mizincev [odvolaný námestník ministra obrany, ktorý prijal veliteľský post vo Vagnerovej súkromnej armáde] stane ministrom obrany a Surovikin [zástupca veliteľa ruských jednotiek na Ukrajine blízky Prigožinovi] náčelníkom generálneho štábu, potom by to bola normálna štruktúra.

Moje politické krédo je: Milujem vlasť, poslúcham Putina, Šojguho do starého železa, budeme ďalej bojovať.

O scenároch vývoja vojny

Existujé optimistický a pesimistický scenár. Tomu prvému príliš neverím. Európa a Amerika sa unavia od ukrajinského konfliktu. Čína posadí všetkých za rokovací stôl. Dohodneme sa, že všetko, čo sme už uchňapli, je naše a všetko, čo sme si neuchňapli, nie je naše. Tento scenár je sotva reálny.

Pesimistický scenár: Ukrajinci dostanú rakety, pripravujú vojská, bezpodmienečne budú pokračovať v ofenzíve, pokúsia sa o protiútok. Tá protiofenzíva možno niekde dopadne úspešne, budú obnovovať hranice spred roku 2014 a to sa pokojne môže stať. Budú útočiť na Krym, pokúsia sa vyhodiť do vzduchu Krymský most, prerušiť zásobovacie trasy. Preto sa musíme pripraviť na tvrdú vojnu.

X X X

USS Gerald R. Ford: najväčšia bojová loď sveta sa priblíži k Rusku

Teraz sme v stave, keď môžeme Rusko jednoducho pres*ať. Preto musíme zaviesť vojnový stav, musíme vyhlásiť nové vlny mobilizácie, musíme presunúť všetkých, čo sa dá, na výrobu munície. Musíme prestať tučnieť, prestať stavať nové cesty, novú infraštruktúru a pracovať len na vojnu.

Rusko musí istý počet rokov prežiť podľa obrazu Severnej Kórey, zavrieť všetky hranice, prestať sa maznať, stiahnuť všetkých svojich mladých zo zahraničia a tvrdo zapriahnuť. Potom dospejeme k nejakému výsledku.

O vyhliadkach na jadrový konflikt

My sme vyvolali túto bitku. Máme susedov a oni sa pohádali. Prídeš k susedovi, môžeš mu rozbiť papuľu, môžeš rozbiť riad. Ale ak ťa sused poslal do pi*e a ty si vzal sekeru a je*ol ho po kotrbe, tak toto je už nejaká čudná situácia. Jadrová bomba je sekera. Netreba behať za susedom so sekerou. Musí to byť čestné, buď mu prije*ať, alebo priznať, že vás premohol. Svoje právo musíte dokázať priamo na bojisku./agentury/

X X X

Prezidentské voľby v USA: Ron DeSantis oficiálne odštartoval kandidatúru

Ron DeSantis má 44 rokov a je guvernérom Floridy od januára 2019.

Republikánsky guvernér amerického štátu Florida Ron DeSantis sa v stredu oficiálne stal kandidátom na nomináciu Republikánskej strany v amerických prezidentských voľbách v roku 2024. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

DeSantis v stredu vyplnil dokumenty vyžadované federálnou volebnou komisiou a svoju kandidatúru má oficiálne oznámiť v stredu v živom prenose na sociálnej sieti Twitter v spoločnosti vlastníka tejto platformy miliardára Elona Muska.

Jedným z jeho súperov o republikánsku nomináciu je aj bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý kandidatúru oznámil už vlani v novembri.

DeSantis má 44 rokov, je guvernérom Floridy od januára 2019 a vlani v novembri bol znovuzvolený s výrazným náskokom.

Pred začiatkom politickej kariéry vyštudoval históriu na Yaleovej univerzite a právo na Harvarde. Neskôr slúžil v americkom vojenskom námorníctve a bol nasadený v Iraku. V rokoch 2013-2018 bol členom Snemovne reprezentantov amerického Kongresu za štát Florida. Od roku 2009 je ženatý a s manželkou má tri deti.

X X X

Kauza Vinícius. Valenciu pobúrila výška trestu za rasistov z tribún, Real urobil silné gesto

Španielsky futbalový klub FC Valencia sa plánuje odvolať proti čiastočnému uzavretiu štadióna Mestalla na päť ligových stretnutí.

 Futbalisti Realu Madrid vyjadrujú podporu Viníciusovi Júniorovi.

Taký trest „netopierom“ udelila súťažná komisia španielskeho futbalu za rasistické pokriky priaznivcov počas nedeľňajšieho duelu proti Realu Madrid na súperovho hráča Viníciusa Júniora.

FC Valencia tiež dostal pokutu 45-tisíc eur a spolu so spomenutou uzávierkou časti štadióna ide o doteraz najtvrdší trest v krajine v súvislosti s rasizmom na futbalových štadiónoch.

„Chceme vyjadriť úplný nesúhlas a rozhorčenie nad nespravodlivým a neprimeraným trestom uloženým vedením ligy. Dôkazy predložené súťažnou komisiou sú v rozpore s tým, čo hovorí polícia a La Liga.

Táto sankcia je založená na dôkazoch, ktoré klub nemal možnosť vidieť,“ uviedol klub FC Valencia prostredníctvom tlačového vyhlásenia.

Zástupcovia tímu sa tiež posťažovali, že nemali šancu brániť sa pred vydaním verdiktu, pričom od začiatku spolupracujú s políciou a tvrdo odsúdili dianie na svojom štadióne.

Polícia pritom ešte v nedeľu zatkla tri osoby pre podozrenie zo spáchania nenávistného zločinu a klub uvedenému triu doživotne zakázal vstup na štadión.

 „Potrestať fanúšikov, ktorí sa nezúčastnili týchto žalostných incidentov, je úplne neprimerané, nespravodlivé a bezprecedentné opatrenie. Budeme proti tomu bojovať až do konca,“ uviedol tiež klub.

Vinícius Júnior je v ostatnom období pravidelne obeťou rasizmu, z hľadísk španielskych štadiónov sa často ozývajú tzv. opičie zvuky adresované zväčša jemu.

Futbalista otvorene hovorí o urážkach, ktorým pravidelne čelí. Posťažoval sa tiež na to, že nenávistné správy mu ľudia posielajú aj na sociálnych sieťach.

 Hráč s výnimočnými driblérskymi schopnosťami sa tiež ocitol pod paľbou kritiky pre jeho oslavné tance po strelených góloch. Často sa tiež stáva terčom nevyberaných zákrokov zo strany protihráčov.

La Liga pred niekoľkými týždňami zvýšila počet pozorovateľov na zápasoch, v ktorých hrá predovšetkým tento Brazílčan. Po spomenutom víkendovom súboji na pôde Valencie nahnevane vyhlásil, že španielska La Liga „teraz patrí rasistom“.

 Hráči Realu mu vyjadrili podporu

Hráči Realu vyšli pred stredajším ligovým zápasom proti Rayu Vallecano v dresoch s číslom 20. Vyjadrili tak podporu Viníciusovi Júniorovi.

Vinícius po roztržke vo Valencii dostal červenú kartu za nešportové správanie. Tú neskôr anulovali, zo stredajšieho duelu ho vyradili problémy s kolenom.

 Proti Vallecanu prišiel pozdraviť fanúšikov i spoluhráčov a zápas pozeral po boku prezidenta klubu Florentina Pérezea. V 20. minúte domáci fanúšikovia symbolicky skandovali jeho meno, mnohí v stoji.

Rasizmus voči brazílskemu útočníkovi odsúdili mnohí fanúšikovia a hráči na oboch stranách mali pásky s anti-rasistickými posolstvami./agentury/

X X X

Zomrela speváčka Tina Turner

Jedna z najúspešnejších speváčok všetkých čias Tina Turner zomrela vo veku 83 rokov.

Americká speváčka Tina Turner zomrela po dlhej chorobe vo svojom dome v Küsnachte pri Zürišskom jazere vo Švajčiarsku vo veku 83 rokov. Informovala o tom Sky News s odvolaním sa na jej hovorkyňu.

Kráľovná rock’n’rollu sa narodila v USA a je považovaná za jednu z najobľúbenejších speváčok všetkých čias. Preslávili ju hity ako The Best, Proud Mary, Private Dancer and What’s Love Got to Do With It.

Pohreb speváckej ikony bude súkromný – len v kruhu blízkych priateľov a rodiny.

Turner podstúpila v roku 2017 transplantáciu obličky. Speváčku desaťročia trápil vysoký krvný tlak, ktorý jej vážne poškodil vnútorné orgány. Obličku jej daroval o 16 rokov mladší manžel Erwin Bach.

Nemeckého partnera si zobrala za muža v roku 2013, keď už žila pri Zürišskom jazere. Neskôr prijala aj švajčiarske občianstvo.

Film Tina o domácom násilí

Spevácka hviezda však nemala vždy štastie na mužov. Bola terčom domáceho násilia zo strany jej bývalého manžela Ikea Turnera, ktorý bol drogovo závislý. Zdokumentoval to hollywoodsky životopisný film Tina z roku 1993. Snímka v hlavnej úlohe s Angelou Bassettovou získala tri Oscary.

Umelkyňa predala počas kariéry viac ako 180 miliónov albumov a získala 12 cien Grammy. Považujú ju za jednu z najusilovnejších žien v šoubiznise. Viac ako tri desaťročia dokázala svojim hlasom zaplniť celé štadióny, vďaka čomu si získala prívlastok nezastaviteľná.

Rozlúčkové turné absolvovala v roku 2009 a potom sa utiahla do súkromia. Po desaťročiach driny si chcela podľa vlastných slov užiť život bez povinností, aktuality.sk

X X X

Moja spomienka na Dana Heribana: Bol príliš dobrý na dnešné časy, človek sa oňho akosi bál

S hercom Danom Heribanom som sa začala oboznamovať v čase jeho prvých lások a prvých úloh. Hoci začínal nenápadne, hneď ma upútal, lebo mal zvláštnu tvár, impozantnú postavu, okolie o ňom pekne hovorilo (počula som vyznania jeho vtedajšej lásky), a mal zvláštne vyžarovanie. To vlastne musí herec aj tlmiť, no u Heribana osobnosť vždy do úlohy prenikala, ale neprekážalo to. Bol veľmi tvárny, mal množstvo hereckých podôb a vedel presvedčiť. Vždy ma prekvapovalo, aký je zasa iný.

 Herec a muzikant Dano Heriban.

Naposledy som sa tak čudovala, keď som ho videla v postave Alexandra Dubčeka, v jeho novej významnej úlohe. Zasa to bol on, ale uvidela som v ňom hneď aj politika. Podvihol obočie, stisol ústa, vlasy mal začesané dozadu, ale to boli len vonkajšie efekty. Zreteľné však bolo najmä to vnútorné precítenie postavy. Fakt to bol Šaňo Dubček! Vtedy som si povedala, že Dano Heriban asi ide do novej fázy svojej tvorby, že zaujímavo dozrieva. Namiesto toho prišla správa o jeho náhlej smrti!

 Spomenula som si, že nedávno som náhodne začula úryvok rozhovoru s ním v rozhlase, kde hovoril o automobilovej nehode, ktorú mal. Nebolo to nič vážne, ale najprv som vyjadrenie moderátora zle pochopila a zľakla som sa. Dano Heriban bol vlastne krehký, človek sa oňho akosi bál. Ako keby bol príliš dobrý na dnešné časy. Teraz sa ale tragédia stala naozaj a všetci si spolu spomíname na svoje stretnutia s týmto hercom.

Dano Heriban o divadle , hudbe aj o Vianociach

Mnohí ho majú spätého so zábavou pri sledovaní Hornej Dolnej, iní ho uznávali ako hudobníka, ľudia sa s ním skrátka radi bavili, ale na mňa vždy pôsobil trocha smutno a nostalgicky. Páčil sa mi preto na javisku Slovenského národného divadla, kde mohol možno najviac uplatniť hĺbku svojho talentu a charakteru.

Stále som však cítila, že on má ešte niečo v talóne, že ešte publikum prekvapí. Bol tak trocha vždy aj hádankou – však niekde vyzeral ako americký herec z čias nemého filmu, inokedy ako chlapec z Trnavy (čo aj bol). Núkala sa otázka, kam sa bude uberať? Žiaľ, túto hádanku už nerozlúštim./agentury/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.