Vojna na Ukrajine, bez elektriny 1100 miest. Udelá dohodu Německo, Rusko o konci?

Vyše 1100 ukrajinských miest a obcí je momentálne bez elektriny v dôsledku desiatich dní ostreľovania ruskými silami, ktoré sa zameriava na dôležité energetické zariadenia po celej Ukrajine.

Za posledných desať dní vykonalo Rusko „190 rozsiahlych útokov raketami, samovražednými dronmi a delostrelectvom v 16 ukrajinských regiónoch a v meste Kyjev“, povedal na tlačovom brífingu hovorca ukrajinských pohotovostných služieb Olexandr Chorunžyj. TASR informuje na základe utorkovej správy agentúry AFP.

„Nateraz zostáva bez elektriny 1162 obcí v Dnepropetrovskej, Kirovohradskej, Žytomyrskej, Charkovskej, Doneckej, Záporožskej, Luhanskej, Mykolajivskej a Chersonskej oblasti,“ uviedol.

Podľa štatistík, oznámených na brífingu, prišlo o život v dôsledku týchto útokov viac ako 70 ľudí a 240 utrpelo zranenia. Útoky zasiahli 380 budov vrátane „zariadení kritickej infraštruktúry, najmä energetických a tiež civilných zariadení – súkromných domov a výškových obytných budov,“ priblížil Chorunžyj. Od 7. októbra bolo zasiahnutých približne 140 obytných budov, dodal.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok oznámil, že ruská armáda zničila pri útokoch od 10. októbra 30 percent ukrajinských elektrární. Prezidentov poradca Mychajlo Podoľak povedal, že Rusko sa „útokmi na mestá a civilistov systematicky snaží zničiť infraštruktúru na Ukrajine“, aktuality.sk

X X X

 Dáni potvrdili výbuchy plynovodov Nord Stream. Zverejnili prvé zábery zničených potrubí

 Na potrubí plynovodov Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori zaznamenali koncom septembra štyri úniky plynu, ktorým predchádzali dva výbuchy. Ich príčina nie je známa, no členské krajiny EÚ poukazujú na sabotáž, napísala agentúra Reuters. V utorok 18. októbra prvýkrát zverejnili zábery zničených potrubí, ktoré vedú z Ruska do Nemecka, informuje švédsky denník Expressen.

Dánske úrady potvrdili rozsiahle poškodenie plynovodov a uvádzajú, že príčinou boli silné výbuchy, informuje agentúra Reuters. Správu zverejnila agentúra v pondelok tesne poobede.

Poškodenie plynovodov znamenalo aj výrazný únik metánu do ovzdušia. Plynovody Nord Stream smerujú popod Baltské more z Ruska do Nemecka. Európa v minulosti z Ruska dovážala asi 40 percent svojej spotreby plynu. V súvislosti s vojnou na Ukrajine boli dodávky tejto suroviny výrazne znížené na 7 percent.

Správu zo švédskeho denníka si všimol Denník N. Na základe informácií švédskeho denníka chýba minimálne 50 metrov kovového potrubia z plynovodu Nord Stream 1.

Kodaňská polícia v utorok (18. októbra) tiež uviedla, že pri vyšetrovaní na „miestach trestných činov“ asistovala dánska armáda a dánska spravodajská agentúra DSIS. Polícia a DSIS sa rozhodli zriadiť spoločnú vyšetrovaciu skupinu a polícia dodala, že sa nedá povedať, kedy vyšetrovanie ukončia, informuje portál.

Švédska spravodajská služba tiež v októbri informovala, že predbežné vyšetrovanie iných dvoch únikov z plynovodu bližšie ku švédskym brehom „posilnilo podozrenia z vážnej sabotáže“./agentury/

X X X

Streľba na Zámockej: Primárnym cieľom strelca mal byť premiér

Strelcovi sa útok na premiéra nepodaril, pretože nebol doma. Preto sa útočník vybral do baru Tepláreň, kde zabil dve osoby. Hlavným cieľom údajného strelca zo Zámockej ulice mal byť premiér Eduard Heger. Informoval o tom denník Sme s odvolaním sa na TV JOJ.

Televízii to uviedol policajný prezident Štefan Hamran, podľa ktorého má polícia preukázané konkrétne skutky, ktoré páchateľ vykonal smerom k tomu, aby mohol zaútočiť na Hegera.

„Môžem potvrdiť, že osoba páchateľa pred vykonaním toho útoku v Teplárni sa nachádzala na mieste, kde má trvalý pobyt pán premiér. To máme zdokumentované,“ uviedol Hamran, aktuality.sk

X X X

Moskva by mohla znížiť svoju diplomatickú prítomnosť na Západe, myslí si Lavrov

Moskva by mohla v budúcnosti zredukovať svoju diplomatickú prítomnosť v západných krajinách, vyhlásil v utorok šéf diplomacie Kremľa Sergej Lavrov.

Lavrov ako dôvod možného obmedzenia ruskej diplomatickej prítomnosti v západných krajinách uviedol súčasnú úroveň vzťahov s Európou či Spojenými štátmi a tiež potrebu Ruska vytvárať si väzby v iných častiach sveta. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Prirodzene nevidíme nijaký zmysel ani nemáme žiadnu túžbu na zachovávaní rovnakej (diplomatickej) prítomnosti v západných krajinách … a krajiny tretieho sveta, ako v Ázii, tak aj v Afrike, naopak potrebujú väčšiu pozornosť,“ povedal Lavrov v prejave k novým zamestnancom svojho ministerstva.

Už aj tak napäté vzťahy putinovského Ruska so Západom sa prudko zhoršili po tom, ako Moskva vo februári začala mohutnú vojenskú agresiu voči susednej Ukrajine. Západné krajiny na ruský útok zareagovali uvalením série bezprecedentne tvrdých sankcií, aktuality.sk

X X X

Babiš podal dovolanie k Najvyššiemu súdu SR, ide o jeho evidenciu vo zväzkoch ŠtB

Český expremiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš podal dovolanie k Najvyššiemu súdu SR v prípade evidencie vo zväzkoch komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB).

Informáciu ako prvý priniesol český server Seznam Zprávy, informuje spravodajkyňa TASR. Babiš pokračuje v desať rokov trvajúcom súdnom spore, pričom tvrdí, že bol v evidencii spolupracovníkov ŠtB pod krycím menom Bureš vedený neoprávnene. Podanie dovolania potvrdil pre český server hovorca Okresného súdu Bratislava I Pavol Adamčiak.

„Dovolanie bolo doručené prvostupňovému Okresnému súdu Bratislava I dňa 28. septembra,“ uviedol hovorca. Podanie súd doručí na Ústav pamäti národa (ÚPN) a vyzve ho na vyjadrenie. „Až následne môže dovolanie s celým spisovým materiálom predložiť dovolaciemu Najvyššiemu súdu SR,“ dodal Adamčiak.

Krajský súd v Bratislave v júni 2022 zamietol žalobu českého expremiéra voči ÚPN. Súd rozhodol, že žalovanou osobou nemal byť ÚPN, ale ministerstvo vnútra. Vec sa vrátila na krajský súd po rozhodnutí Ústavného súdu SR.

Český expremiér Babiš bol vo zväzkoch ŠtB vedený ako agent pod krycím menom Bureš, sám však spoluprácu s ŠtB popiera a trvá na tom, že je vo zväzkoch vedený neoprávnene. V spore o ochranu osobnosti podal žalobu na ÚPN ešte v roku 2012.

V kauze rozhodovali súdy už viackrát. Vo februári 2018 bratislavský krajský súd žalobu českého premiéra zamietol a Najvyšší súd SR následne odmietol Babišom podané dovolanie. Vo veci sa musí konať po tom, ako Ústavný súd SR v novembri 2018 zrušil rozhodnutia Krajského súdu v Bratislave aj Najvyššieho súdu SR, aktuality.sk

X X X

Ukrajinskí vojaci už cvičia na Slovensku

 Slovenské ozbrojené sily informovali, že v niekoľkých výcvikových priestoroch sa začína plánovaná séria cvičení s názvom European Shield. Jeho súčasťou sú aj ukrajinskí vojaci.

 „Cvičenie bolo schválené vládou, mandát hovorí o zapojení do 900 účastníkov, z toho je okolo 200 ukrajinských príslušníkov ozbrojených síl,“ uviedol v tlačovej správe hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

 Na aktivite sa okrem príslušníkov OSSR budú podieľať aj ďalšie krajiny Severoatlantickej aliancie. Úlohou cvičenia je zladenie si postupov, taktiky a výmena skúseností. Tie získajú účastníci priamo od ukrajinských vojakov, čo prispeje k zvýšeniu pripravenosti. Jednotky budú tiež sústrediť svoje úsilie na vedenie rôznych druhov operácií.

Okrem toho si Slovensko ako hostiteľská krajina precvičí spôsobilosti v oblasti plánovania. Na logistickej podpore jednotlivých fáz cvičenia, ktoré budú vykonané v najbližších týždňoch, sa budú podieľať aj účastnícke krajiny./agentury/

X X X

Otec vraha zo Zámockej prvýkrát prehovoril u Kotlebu: Skutok podľa neho spáchal niekto iný

 Otec vraha zo Zámockej ulice v Bratislave Juraj Krajčík starší po prvý raz verejne prehovoril k vraždám pred Teplárňou. Urobil tak v internetovom rádiu Mariana Kotlebu včera na poludnie. Vyhlásil, že skutok spáchal niekto iný, hoci jeho syn sa krátko po vražde prihlásil sám k zodpovednosti, na internete zverejnil 65-stranový manifest a streľbou sa dokonca aj chválil.

 „Polícia sa uvedeným rozhovorom zaoberá, avšak podrobnejšie informácie nebudeme poskytovať,“ uviedla pre Pravdu Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru. Policajti tiež nedávno na sociálnej sieti upozorňovali, že nakoľko bol skutok prekvalifikovaný na trestný čin, aktívne monitoruje rôzne informácie, ktoré sa snažia opisovať motívy dvojnásobnej vraždy na Zámockej ulici.

„Autori takýchto správ zneužívajú fakt, že polícia sa nemôže proti týmto dezinformáciám v súčasnosti brániť. Prípad je naďalej aktívne vyšetrovaný, vyšetrovateľ postupuje podľa Trestného poriadku,“ informoval zbor.

Subjektívne názory a konšpirácie

Profesor Sergej Romža z Katedry trestného práva Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach však zdôrazňuje, že na základe vyjadrení z rozhovoru, hoci prezentoval rôzne teórie aj popieral dôkazy, mu zatiaľ trestnoprávna zodpovednosť zrejme nehrozí. „Pokiaľ sa vyjadroval len k verejne známym informáciám, má na to právo, takisto, ako ktokoľvek môže hodnotiť tieto dôkazy. Problém by nastal len vtedy, keby určitým spôsobom verejne schvaľoval konanie vraha,“ vysvetlil.

Daniel Milo, expert na extrémizmus a boj proti propagande z GLOBSEC Policy Institute však výstup hodnotí omnoho kritickejšie. „Dávať akýkoľvek priestor usvedčenému neonacistovi Kotlebovi, či otcovi vraha, ktorý má na svedomí pravdepodobne prvý teroristický útok na Slovensku považujem za úplne absurdné. De facto kopíruje výroky konšpirátorov, ktoré sa vyrojili niekoľko hodín po tom hroznom útoku. Nie sú absolútne ničím podložené, okrem veľmi divokých konšpirácií,“ povedal.

Ako príklady vymenúva zbraň, ktorá bola zaistená a ktorá zodpovedá guľkám, ktorými boli zavraždení dvaja mladí ľudia, manifest, fotografie na Twitteri, všetko nasvedčuje, že vrahom bol Krajčíkov syn, ktorý tiež ako jediný informoval o udalosti v čase, keď sa stala. „Otec, ktorý brutálne zlyhal v tom, že si nevšimol, že má doma takúto osobu, ktorá sa dlhodobo radikalizovala a pripravovala na spáchanie terorizmu, sa teraz snaží zvaliť svoju vinu a svoje zlyhanie konšpiráciami, to je úplne absurdné,“ dodal Milo.

Rodina doteraz mlčala

Prvý viceprezident Policajného zboru Branko Kišš v piatok na tlačovej konferencii oznámil, že stíhaní môžu byť aj ďalší ľudia. „Posudzuje sa aj možná trestná zodpovednosť voči iným osobám,“ potvrdil jeho slová Lipšic. Tými môžu byť možní spolupáchatelia, ale aj rodičia.

Rodina páchateľa sa od minulej stredy (12.10.), keď k dvojnásobnej vražde došlo, doteraz verejne nikde nevyjadrila. Upozornil na to na piatkovej tlačovej konferencii aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Podľa psychologičky Jany Porubcovej, ktorú Pravda oslovila cez víkend, je hodnotenie či vysvetľovanie takéhoto konania komplikované. Zdôrazňuje pritom mlčanie rodičov. „Neprejavili jediný postoj, ani ľútosť, nič, je to komplikovaná situácia,” povedala Porubcová. „Rodičia však bez pochýb zažívajú ťažké obdobie, prišli o syna, ktorý spáchal hrozný čin,” dodala.

V úvode rozhovoru, ktorým prelomil mlčanie, Krajčík kondoloval pozostalým a vyjadril smútok, ktorý zažíva celá jeho rodina. Povedal, že mu je to celé obrovsky, ľudsky ľúto. „Bol to prvorodený syn, ktorého sme vychovali s najlepším vedomím a svedomím. Nikdy som ho neviedol k násiliu,” pokračoval so slovami, že bol nekonfliktný, neproblémový a vedel ďakovať rodičom. Tento piatok mal mať stužkovú. Podľa Krajčíka staršieho v deň vraždy vraj syn nebol v škole. Okolo obeda mal prísť za matkou a vypýtať si čaj, lebo ho škriabalo v hrdle. Okolo štvrtej údajne odišiel z domu a vrátil sa až po vražde. „Neverím však, že by to náš syn dokázal spraviť,” vyhlásil.

 Dôkazy aj vinu spochybnili

Krajčík starší vo vysielaní spochybnil vinu svojho syna. Všetko poprel a povedal, že jeho syn bol do prípadu „vmanipulovaný” a jeho vlastná samovražda bola „záhadná” kvôli „neprirodzenej” polohe tela, v ktorej ho ráno našli. Tvrdí teda, že jeho syna niekto popravil. Kotleba ho totiž oslovil s teóriou, že ide o súčasť kampane proti vlastencom. Rovnako spochybnil aj doteraz známe a prokuratúrou potvrdené dôkazy a motívy páchateľa.

 Kotleba rovnako spochybnil aj doteraz známe a prokuratúrou potvrdené dôkazy a motívy páchateľa. Teória, že vrah bol obeťou a niekto ho popravil, je podľa neho výsledkom konšpirácie tajných služieb, ktorá má pred voľbami vyvolať poplach v spoločnosti.

„Nepopieram, že obžaloba, alebo obhajoba budú môcť neskôr argumentovať, že takéto vyjadrenia znižujú hodnovernosť jeho ako svedka, lenže, úprimne povedané, tú hodnovernosť naštrbuje už len fakt, že ide o otca,“ dodal Romža. Platí tiež, že obvinený, ergo aj podozrivý má právo klamať a za takéto vyjadrenia nemôže byť stíhaný, keby sa týkali jeho trestnej činnosti.

To platí aj na Krajčíkove popieranie skutočnosti, že umožnil synovi prístup k vražednej zbrani. Prokuratúra totiž ohlásila, že prešetruje aj skutočnosť, že obe zbrane, ktoré vrah použil, patrili jeho otcovi a obe vzal z domu. „Strelná zbraň, ktorou boli usmrtení poškodení, bola zaistená v mieste bydliska,“ povedal riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko. Zbrane boli pravdepodobne uložené v trezore v byte, kde rodina žije, a tak mal poznať aj kód od trezora. Lipšic na margo toho uviedol, že v týchto chvíľach skúmajú zodpovednosť, ktorú mal vrahov otec, za to, že sa syn k zbraniam dostal.

Lipšic: Občianska spoločnosť musí dôverovať orgánom činným v trestnom konaní. Nemožno viniť políciu, ani spravodajské služby

K problematike vražednej zbrane otec pripustil, že bola odobratá v osudný deň z jeho osobného trezoru. Zároveň ale poprel, že by sa k nej syn mohol dostať, alebo ju použil na vraždu. „Bola nadštandardne zabezpečená. Kľúče boli v inom trezore. Nejde mi do hlavy, ako by to syn získal,” tvrdil.

K svojmu politickému pôsobeniu Krajčík povedal, že do strany Vlasť vstúpil, pretože sa mu páčil program Štefana Harabina. Za stranu Vlasť kandidoval vo voľbách 2020. Z jeho starších postojov prezentovaných na sociálnej sieti tiež vyplýva, že sú mu blízke antisystémové, proruské naratívy, opakovane útočil na prezidentku Zuzanu Čaputovú aj vládu Eduarda Hegera a sociálna sieť jeho príspevky blokovala kvôli šíreniu hoaxov.

 V deň vraždy vraj syn nebol v škole, pretože mali alternatívny program. Okolo obeda mal prísť za matkou a vypýtať si čaj, lebo ho malo škriabať v hrdle. Okolo štvrtej mal odísť z domu a vrátil sa až po vražde.

Prokuratúra prešetruje aj skutočnosť, že obe zbrane, ktoré vrah použil, patrili jeho otcovi a obe vzal z domu. „Strelná zbraň, ktorou boli usmrtení poškodení, bola zaistená v mieste bydliska,“ potvrdil riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko.

 Zbrane boli pravdepodobne uložené v trezore v byte, kde rodina strelca žije, a tak mal poznať aj kód od trezora. Lipšic na margo toho uviedol, že v týchto chvíľach skúmajú zodpovednosť, ktorú mal vrahov otec, za to, že sa k zbraniam dostal. Krajčík v rádiu pripustil, že vražedná zbraň bola odobratá z jeho osobného trezoru. „Bola nadštandardne zabezpečená v trezore. Kľúče boli v inom trezore. Nejde mi do hlavy, ako by to syn získal,” povedal.

X X X

Kauza Mýtnik: Brhel pred súdom tvrdil, že podľa obžaloby predražené IT služby štátu zarobili

Brhel hovoril, že škoda nevznikla a utajené tendre boli v poriadku. Obžaloba za nimi vidí zvýhodnenie konkrétnej firmy.

V kauze Mýtnik v tretí pojednávací deň vypovedal na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici podnikateľ Jozef Brhel blízky strane Smer, v minulosti tiež poslanec Mečiarovho HZDS. Ide o prípad predražených IT služieb pre finančnú správu, pri ktorých mala štátu vzniknúť škoda viac ako 45 miliónov eur. Štátne zákazky za desiatky miliónov opisuje obžaloba ako vopred dohodnuté a účelovo utajené.

Obžalovanými sú okrem Brhela aj jeho syn – Jozef Brhel mladší, exšéf IT sekcie na finančnej správe Milan Grega, právnik Martin Bahleda, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc a architekt Miroslav Slahučka.

Obžaloba hovorí o porušovaní povinnosti pri správe cudzieho majetku, machináciách pri verejnom obstarávaní, legalizácii príjmov z trestnej činnosti a o zločine prijímania úplatku. Policajti zmapovali nielen podozrivé tendre na finančnej správe, profitovať z nich mala firma Allexis, no aj milióny eur, ktoré tiekli cez české účty až do firmy so sídlom na Cypre.

Brhel: Utajenie tendrov je v poriadku

Už predtým, ako sa k slovu dostal Brhel ako hlavný obžalovaný, jeden zo širokého tímu obhajcov Lukáš Trojan avizoval, že po spontánnej časti výpovede nebude jeho klient odpovedať na žiadne otázky. Výpoveď plánuje doplniť až po tom, ako si vypočuje svedkov navrhnutých obžalobou.

Brhel zopakoval, že je nevinný a že nespáchal žiadny trestný čin. Sťažoval sa, že hoci od začiatku s vyšetrovateľom spolupracoval, skončil v útekovej väzbe a mesiace strávil vo väzenskom psychiatrickom zariadení.

Predseda senátu Ján Hrubala ho opakovane upozorňoval, že sa má vyjadriť k obžalobe a nie k oprávnenosti či neoprávnenosti väzby, ktorú súd neposudzuje. Pýtal sa ho, či aj dnes cíti diskomfort? „Aj keď nie som na PN, som stále ambulantne liečený psychiatrický pacient. Cítim diskomfort,“ odpovedal Brhel.

Proces označil za politický – „cielený na mňa, ktorý som roky spájaný so stranou Smer“.

Hlavnou otázkou podľa neho je, „či bol projekt vykonaný zákonne a za ceny, ktoré boli na trhu v tej dobe bežné“.

Tvrdil, že dodané IT systémy v konečnom dôsledku štátu cez lepší výber daní zarobili oveľa viac, ako ho stáli, čo bolo približne 54 miliónov eur. „Len eKasa ročne do štátneho rozpočtu prinesie 120 miliónov eur, štátu sa to vráti za päť mesiacov.“

Problém nevidel ani v utajení obstarávaní, prokurátor pritom poukazuje na jednoznačný zámer zvýhodniť konkrétnu firmu. Režim utajenia tendrov vraj nie je výnimočným a v minulosti ho mal použiť aj Daniel Lipšič ako minister vnútra. „Ide o identický spôsob, aký použil pri obstaraní systému pre spravodajskú jednotku finančnej polície,“ tvrdil Brhel.

Na otázky odpovedať odmietol

V časti skutkov, ktoré sa mu kladú za vinu, Brhel nerozumel obžalobe a opätovne žiadal prokuratúra, aby ju spresnil, zároveň poprel akýkoľvek podiel na nich. Inde zase hovoril, že je postavená na výpovediach spolupracujúcich obvinených.

Tými sú v kauze aj Michal Suchoba a exprezident finančnej správy František Imrecze.

Hlavný prípad, pre ktorý polícia začiatkom minulého roka odštartovala kauzu Mýtnik, súvisí s IT projektmi na finančnej správe od firmy Allexis. Obvinenými sú aj majiteľ firmy Suchoba a nominant Smeru Imrecze, no ich prípady prokuratúra vedie v samostatných trestných konaniach. Obaja spolupracujú s políciou a priznávajú sa.

Keďže Brhel odmietol odpovedať na otázky, prokurátor navrhol čítať zápisnicu z jeho výpovedí z prípravného konania, aj v nich vinu popieral.

Zakladal firmy, pranie peňazí odmieta

Pred súdom v utorok vypovedal aj právnik Martin Bahleda, po spontánnej časti výpovede, pri ktorej čítal z rukou napísaných poznámok, rovnako odmietol odpovedať na akékoľvek otázky.

On aj jeho advokát prišli na súd v rúškach, deň pred pojednávaním mal vraj Bahleda zvýšenú teplotu, a tak sa dostal na rad ako prvý z obžalovaných. Obhajcovia viacerých ďalších obžalovaných súd nabádali, že v dnešnej covidovej dobe by mal zvážiť prerušenie pojednávania. Sudca Hrubala však reagoval, že Bahledovi nebude vstupovať do svedomia a nemá dôvod mu nič prikazovať.

Bahleda vypovedal, že o žiadnom legalizovaní príjmov z trestnej činnosti nič nevie a určite sa na ňom nepodieľal. Jozefovi Brhelovi mladšiemu „len poskytoval právne služby a služby pri správe majetku“.

Odmietol tvrdenie obžaloby, že na pokyn svojho klienta vypracoval legalizačnú štruktúru.

K zakladaniu podľa prokurátora podozrivých firiem v zahraničí, jednej napríklad na Malte, sa vyjadril, že nemusia automaticky evokovať pranie peňazí. Podnikatelia si podľa neho môžu jednoducho len „vybrať daňovo priaznivejšie prostredie“. Postupoval pritom na základe konzultácií s českými, slovenskými a maltskými daňovými poradcami.

Keďže aj on v tejto fáze procesu odmietol odpovedať na otázky, prokurátor Matúš Harkabus navrhol čítať jeho výpoveď z prípravného konania. V tom čase Bahleda hovoril, že pokyny dostával od Jozefa Brhela mladšieho alebo jeho ľudí.

Čaká sa, čo vypovie Brhel mladší

Ďalší obžalovaný Miroslav Slahučka nevypovedal, aj v jeho prípade pred súdom čítali jeho výpoveď z prípravného konania.

Slahučka je kamarátom bývalého ministra financií za Smer, aktuálne guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra. Slahučka si mal vypýtať úplatok za to, že ovplyvní schvaľovací proces na ministerstve financií, peniaze mal pýtať pre ďalšiu osobu.

Išlo o dodatok v prípade projektu eKasa, z ktorého profitoval Suchoba ako majiteľ firmy z konkrétnej zákazky. Aktuality o tom písali.

Slahučka akúkoľvek korupciu odmieta.

Pojednávanie v kauze Mýtnik by malo pokračovať v stredu. Je možné, že vypovedať bude aj Brhel mladší. Keď sa sudca Hrubala zaujímal, s akým dlhým časom v jeho prípade počítať, odpovedal: „Bude to veľmi efektívne a k veci.“, aktuality.sk

X X X

Po 13 rokoch obvinili troch ľudí v kauze Emisie

Odsúdený extrémista Marian Kotleba sa v internetovej relácii rozprával s otcom strelca zo Zámockej a koalícii sa konečne podarila otvoriť schôdza.

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí a niečo navyše. Dnes ich pre vás pripravil redaktor domáceho spravodajstva Marek Biró.

1. Studený prípad emisnej kauzy

„Ten Slota neuveriteľne zarobil. Predstav si, vymyslel si nový kšeft minulý rok, ktorý nikto nepoznal, a to je predaj emisných kvót,“ povedal v roku 2009 minister financií za Smer Ján Počiatek vtedajšiemu generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi. Práve v súvislosti s takzvanou kauzou Emisie dnes polícia zasahovala na viacerých miestach na Slovensku. Situáciu sledovala naša investigatívna redaktorka Annamária Dömeová.

AKCIA COLD CASE: Národná kriminálna agentúra dnes uskutočnila domové prehliadky v súvislosti s kauzou, ktorá vypukla počas vlády Smeru, HZDS a Slovenskej národnej strany. Počas akcie s názvom Cold case obvinili tri osoby z podvodu spáchaného organizovanou skupinou. Žiadnu osobu nezadržali, aktuality.sk

X X X

Pomoc za 1,5 miliardy prešla parlamentom. Ktoré skupiny budú mať na kompenzácie nárok? 

 Pomoc v boji proti drahým energiám za jeden a pol miliardy eur. Takýto balík kompenzácií pre domácnosti a firmy schválil parlament na utorkovej schôdzi. Za novelu zákona o štátnom rozpočte, ktorá umožní využiť peniaze z daňových nadpríjmov ešte v tomto roku, hlasovalo 94 poslancov z 97 prítomných. Proti pomoci nehlasoval nikto. Poslanci pritom dvakrát pre nedostatok hlasov neotvorili schôdzu, kde sa malo o novele hlasovať.

 Najväčšia časť, teda 900 miliónov, pôjde do rezortu hospodárstva na schémy pomoci pre firmy. Ďalších vyše 207 miliónov je vyčlenených na pomoc pre dôchodcov. Štrnásty dôchodok by malo dostať milión 435-tisíc penzistov, pričom priemerná suma štrnásteho dôchodku má dosiahnuť 144,70 eura. Na kompenzácie pre ohrozené skupiny pôjde 190 miliónov eur a 200 miliónov eur pre verejný sektor.

Ministerstvo financií pripomína, že rozpočet na budúci rok rovnako počíta s kompenzačnými opatreniami vo výške 3,5 miliardy eur. Tie sa nachádzajú v kapitole rezerva. Celkovo tak vláda vyčlení na boj s energetickou krízou dokopy päť miliárd eur.

Kam budú peniaze smerovať?

Domácnosti majú ceny elektriny a plynu do konca roka zastropované. Na rozdiel od susedného Česka, kde už dostávajú ľudia zvýšené faktúry, sa ešte dva a pol mesiaca nemusia báť vyšších účtov za energie. Iná situácia je v podnikateľskom prostredí, kde musia podnikatelia, ktorí nespadajú pod regulované subjekty, nakupovať energie za trhové ceny. Niektoré reštaurácie už pre drahé energie zatvárajú, akvaparky svoje služby pre zákazníkov obmedzujú. Oravskí hutníci z OFZ oznámili hromadné prepúšťanie a koniec výroby primárneho hliníka oznámila aj spoločnosť Slovalco.

Zrejme aj preto bude najväčšia časť, teda 900 miliónov, smerovať pre firmy, aby nemuseli zatvárať a prepúšťať. Rezort hospodárstva avizuje, že už pripravil výzvu pre kompenzácie pre energeticky náročné podniky. Kompenzácie by mali dostávať vo forme vratiek časti poplatkov za tarifu za prevádzkovanie systému. Takzvaná tarifa TPS slúži najmä na financovanie podpory pre obnoviteľné zdroje energie, vysokoúčinnú kombinovanú výrobu elektriny a tepla a spaľovania uhlia. Výšku kompenzácií však rezort nespresnil.

 Nielen kapitáni priemyslu čelia enormnému rastu nákladov. „Finalizujeme s mechanizmom, ktorý by bol uplatniteľný už v tomto roku. Pretože maloodberatelia čelia účtom, ktoré sú pre nich likvidačné. A na to sú tieto peniaze. Musíme nastaviť pravidlá tak, aby sme zasiahli čo najviac odberateľov vrátane verejného sektora,“ priblížil pre denník Pravda minister hospodárstva Karel Hirman. V hre sú dva spôsoby, ako by mohli byť firmy kompenzované. Prvou sú tri kompenzačné schémy pomoci pre firmy. Zamerané budú pre najmenšie firmy, stredné firmy a energeticky najnáročnejšie firmy. „Druhá možnosť je to urobiť pomocou domáceho zastropovania cien, ktoré budú pre podstatnú časť sektora znesiteľné a pomôžu im prežiť nasledujúce mesiace a ktoré môže štát a my všetci z našich daní kompenzovať,“ vysvetľuje minister hospodárstva.

Ďalších 207 miliónov pôjde na inflačnú pomoc dôchodcom. Táto forma pomoci z dielne ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) je zároveň najviac rozpracovaná. Vláda už pre nich schválila pomoc vo forme 14. dôchodku. Pomoc pre dôchodcov tiež v utorok schválili poslanci. V závislosti od výšky penzie bude 14. dôchodok od 35 do 210 eur. Dôchodca s najnižšou penziou dostane najvyšší príspevok a dôchodca s vysokou penziou dostane ten najnižší. Pomoc by mali vyplácať už v novembri.

Pomoc bude smerovať aj k verejnému sektoru, konkrétne je tam vyčlenených 200 miliónov eur. Sú to napríklad školy, nemocnice, zariadenia sociálnych služieb a iné inštitúcie. Tieto zdroje budú v kapitole všeobecná pokladničná správa. Nakoniec si vláda chce nechať 190 miliónov eur na pomoc najviac ohrozeným skupinám, ktoré budú spadať pod rezort práce.

Prečo štát vybral o 1,5 miliardy viac?

Inflácia berie, ale aj dáva. Ľudia zažívajú v dôsledku rastu cien prievan v peňaženkách. Na druhej strane vysoká inflácia prináša pre štátny rozpočet dodatočné zdroje. Jeden a pol miliardy eur, ktoré takto štát získal takpovediac navyše, je možné využiť ako kompenzácie pre vysokú infláciu a drahé energie. Prístup k peniazom navyše vláde otvorila poslancami schválená novela zákona o štátnom rozpočte. Tá umožnila, aby sa dodatočné daňové nadpríjmy vedeli použiť ešte v tomto kalendárnom roku.

 Najviac sa pod zdroje navyše podpíše lepší výnos daní a odvodov z práce, dodatočné príjmy z korporátnej dane či viac peňazí z dane z pridanej hodnoty (DPH). Zjednodušený ilustračný príklad ukazuje, ako štát v praxi na takomto lepšom daňovom výbere získava peniaze. Tovar vlani stál 10 eur a ľudia z jeho hodnoty platia 20-percentnú DPH, čo predstavovalo dve eurá. Táto suma smerovala do pokladnice štátu. Ak rovnaký tovar zdražel v dôsledku dvojcifernej inflácie v tomto roku na 11,50 eura, tak po novom z rovnako vysokej DPH získa štát 2,30 eura. Rozdiel tak je 30 centov. To prináša do rozpočtu ďalšie príjmy, ktoré neboli v minulom roku rozpočtované. Takto zdraželi viaceré tovary či služby. Podľa septembrovej inflácie napríklad potraviny išli hore medziročne o 23,3 percenta, doprava takmer o 15 percent či reštaurácie a hotely takmer o 13 percent. Takýto nárast cien tovarov či služieb sa zákonite premietne aj do lepšieho výberu daní. Štát má tak v rukách obrovské zdroje nadpríjmov.

Prečo sa zvýšenie rozpočtu naťahovalo?

Dôvodom bol zablokovaný parlament, pretože plénum nebolo dvakrát uznášaniaschopné. Strana SaS kritizovala, že predošlý návrh neobsahoval rozpis výdavkov. Zároveň sulíkovci preto požadovali stiahnutie návrhu a podanie nového, kde už budú jednotlivé položky vypísané. V piatok minulý týždeň vláda schválila nový návrh novely zákona o štátnom rozpočte na tento rok aj s rozpisom súm.

„Vláda akceptovala naše pripomienky a pôvodný návrh, ku ktorému sme mali zásadné výhrady, stiahla,“ uviedol poslanec SaS Marian Viskupič. Strana SaS bola podľa neho jediná, ktorá ešte v máji hovorila, že budú dodatočné príjmy a bude potrebné, aby sa ľudia k týmto peniazom dostali a boli ešte v tomto roku použité. „V tomto momente je správne, že sa peniaze budú môcť použiť ešte v tomto roku,“ dodal poslanec.

Pomôžu nám aj nevyčerpané eurofondy?

Slovensko dostalo v utorok zelenú od Európskej komisie, aby mohlo využiť nevyčerpané eurofondy z programového obdobia 2014–2020 na pomoc obyvateľom a firmám. Európske zdroje v objeme 1,5 miliardy bude môcť Slovensko využiť pre malé a stredné podniky cez schémy pomoci, ako napríklad počas pandémie, domácnosti by mohli prísť k pomoci napríklad prostredníctvom energetických šekov. Informovala o tom ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí). Za veľký úspech považuje ministerka aj to, že nevyčerpané eurofondy budú môcť byť využité aj v Bratislave.

Tento návrh eurokomisie ešte bude musieť schváliť Európsky parlament. Podľa Remišovej sa bude Slovensko usilovať zmeniť v europarlamente hranicu pomoci vo výške 1,5 miliardy eur na dvojnásobok. „Máme čas len do roku 2023, legislatíva v Európskom parlamente bude musieť byť schválená expresne rýchlo,“ povedala na brífingu Veronika Remišová. Zároveň apelovala na europoslancov, aby sa legislatívny proces v europarlamente nezdržiaval.

Aká je situácia s budúcoročným rozpočtom?

Vláda ešte minulý týždeň v piatok na mimoriadnom zasadnutí schválila okrem novely štátneho rozpočtu aj rozpočet na rok 2023. Jeho hlavnou črtou je rezerva v objeme 3,4 miliardy eur pre obyvateľstvo, firmy a verejné inštitúcie, ktorými pomôže vysporiadať sa s enormným nárastom cien energií. Otázne ostáva, či sa menšinovej vláde podarí v parlamente získať dostatok hlasov. Ak sa jej to nepodarí, hrozilo by rozpočtové provizórium, čo by malo za následok ohrozenie samotnej podstaty plnenia základných úloh štátu. Napríklad jeho úlohu v zdravotníctve či by mu to znemožnilo kompenzovať vysoké ceny energií./agentury/

X X X

Otec strelca zo Zámockej sa išiel vyrozprávať ku Kotlebovi. Verí, že jeho syn je obeť, hoci sa k streľbe sám prihlásil

Dosiaľ známe fakty sú v príkrom rozpore s verziou Juraja Krajčíka. Jeho syn sa totiž k streľbe na sociálnej sieti sám prihlásil. Pred Teplárňou sa niekoľko dní pred streľbou fotil a túto fotku tiež zverejnil na internete.

Otec strelca, ktorý minulý týždeň na Zámockej ulici v Bratislave zrejme zavraždil dvoch ľudí pred barom Tepláreň, sa rozhodol prehovoriť pred verejnosťou.

Nečakane sa objavil v rádiu Kompas, ktoré patrí ĽSNS. Šéfa strany Mariana Kotlebu vraj sám sprostredkovane požiadal o možnosť vystúpiť. Kotleba ponuku prijal a reláciu moderoval.

Juraj Krajčík, ktorý kandidoval za stranu Vlasť, na úvod vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí. „Je mi to úprimne ľúto, viem, čo cítia, to isté cítime my,“ začal.

O svojom synovi po celý čas hovoril ako o slušnom chlapcovi, ktorého aj s manželkou vychovávali s najlepším vedomím a svedomím.

„Nikdy som ho neviedol k násiliu, skôr naopak. Juraj bol veľmi nekonfliktný typ, veľmi citlivý, úctivý. Dokonca som čakal, že keď príde puberta, že budú problémy, ale absolútne žiadne neboli. Ako 19-ročný chlapec zaďakoval za každé jedlo, ktoré dostal,“ pokračoval.

Jeho syn vraj nikdy nepil, nefajčil a vylúčil tiež, že by užíval nejaké drogy. Ak odišiel z domu, vždy sa podľa Krajčíka vrátil do deviatej hodiny večer a potom sa na počítači hral hry.

Fakty hovoria niečo iné

Otec je aj preto presvedčený, že jeho syn nezabíjal. „Môj názor ako otca, ale podľa toho, ako sa správal aj v ten deň, neverím, že to spravil, ja si myslím, že bol zneužitý ako obeť,“ vyhlásil.

Krajčík poukazuje na polohu tela jeho syna, ktoré našli na druhý deň po vražde. Podľa neho bolo telo v „neprirodzenej“ polohe. Podľa polície sa mladík pravdepodobne zabil sám.

Dosiaľ známe fakty sú v príkrom rozpore s verziou Juraja Krajčíka. Jeho syn sa totiž k streľbe na sociálnej sieti sám prihlásil. Pred Teplárňou sa niekoľko dní pred streľbou fotil a túto fotku tiež zverejnil na internete.

Navyše polícia tvrdí, že sa strieľalo zo zbrane, ktorá patrila jeho otcovi. Juraj Krajčík sám priznáva, že jeho zbraň v deň vraždy zmizla.

„On odišiel okolo 16 na prechádzku, ako vždy chodil. Zobral si batoh a odišiel a potom sa stalo, čo sa stalo,“ spomína si na tragický deň Krajčík. Zbraň vraj mal uloženú v trezore, hoci nemusel. Kľúče od trezoru boli podľa neho v ďalšom trezore.

„Nejde mi to do hlavy,“ dodal. Napriek tomu neverí, že zabíjal jeho syn. Argumentoval aj tým, že práve tento týždeň ho čakala stužková, na ktorú sa veľmi tešil.

Bol šikanovaný

O synovi tiež hovoril, že nebol násilný typ a nikdy nikomu neublížil. A to aj napriek tomu, že na škole pre nadané deti ho mali šikanovať.

„Bol tvrdo šikanovaný a v podstate sa zrútil, ale nikomu neblížil, ani facku nedal,“ povedal. Svoje dieťa považoval za intelektuála, ktorý sa okrem iného osem rokov venoval karate.

Juraj Krajčík komentoval aj svoj vzťah k LGBTI ľuďom. Tvrdí, že proti „gejom a lesbám“ nič nemá, ale nepáčia sa mu ich „pochody“.

„Tiež mám známych gejov a lesby a sú to slušní ľudia. Ale to nie sú tí, ktorí chodia na také pochody. A vždy sme aj nášho syna učili k tomu, že musíš si vážiť každého a je jedno, akého je vyznania či cítenia, keď si robia doma, nech si robia, čo chcú. Nevadí mi to, pokiaľ mňa tým neotravujú a neobťažujú moje deti tým, že ich nejako ovplyvňujú,“ rozhovoril sa.

Do strany Vlasť vraj vstúpil preto, lebo sa mu páčil program strany. Spájať Štefana Harabina s extrémizmom striktne odmieta.

Čo tvrdí špeciálna prokuratúra

Špeciálna prokuratúra ešte minulý týždeň informovala, že strelec prišiel po incidente domov, kde došlo k hádke. Potom si vzal ďalšiu zbraň a z bytu odišiel. Nechal aj list na rozlúčku, no obsah nechcel nikto z prokuratúry ani polície komentovať.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic konštatoval, že rodičia disponovali informáciou, čo ich syn urobil. Jeho skutok neoznámili, ale u blízkych je problematické trestné stíhanie za neoznámenie činu. Vedeli aj o tom, že jednou z alternatív, o ktorej uvažoval, bola samovražda, napriek tomu nezalarmovali políciu.

„Otázne je, akými informáciami rodičia disponovali, je mimoriadne závažné, že danú vec neoznámili,“ povedal Lipšic.

Juraj Krajčík hovorí, že zatiaľ v prípade vystupujú len ako svedkovia a poškodení, keďže ich syn je tiež mŕtvy, aktuality.sk

X X X

Investičné fórum Proxenty: Včas sú peniaze

Vysokú, až 18-percentnú infláciu neporazíte tým, že budete svoje peniaze držať na účte v banke. Momentálne je takéto správanie iba cestou k tomu, aby ste rátali straty. Ako správne a včas investovať, diverzifikovať portfólio a zarábať svojimi peniazmi ďalšie peniaze, sa dozviete na druhom ročníku online Investičného fóra PROXENTA 2022.

 Investičná skupina Proxenta aj tento rok pozýva verejnosť do svojho zákulisia, aby nahliadla do jej projektov a zistila, ako v nich klienti Proxenty zhodnocujú svoje peniaze. Počas online vysielania zhodnotí majiteľ a generálny riaditeľ skupiny Proxenta Pavol Kožík uplynulý rok a predstaví plány skupiny na nadchádzajúce obdobie. „Pred rokom nikto z nás netušil, že tu bude vojna na Ukrajine a energetická kríza. Aj napriek týmto ťažkostiam má Proxenta za sebou najúspešnejší rok. Získali sme najviac nových klientov a hodnota našich projektov rástla ako nikdy predtým. Platí, že na kríze vedia zarobiť tí, ktorí sú pripravení. No a my sme,“ hovorí Pavol Kožík.

Počas online Investičného fóra PROXENTA 2022 sa dozviete všetko o projektoch skupiny, v ktorých zhodnocuje investície klientov, ako aj o investičných príležitostiach, ktoré sú určené širokému spektru investorov. Hovoriť sa bude o developerských projektoch, medzi ktoré v roku 2022 pribudol doteraz najväčší projekt v portfóliu Proxenty – Rezidencie Slovenka v Banskej Bystrici. Priestor dostane aj potravinárska výroba v závode HFS v Galante a tiež unikátna investícia v portfóliu Proxenty – závod na výrobu cukroviniek PROXCOR na Kube. Priestor bude aj na divácke otázky, ktoré budete môcť položiť počas vysielania prostredníctvom jednoduchej aplikácie Slido.

„Naši klienti, ktorí investovali spolu s nami do developerských projektov Tabáň v Nitre a Kesselbauer v Bratislave, zhodnotili svoju investíciu o viac ako 40 percent za pár rokov. To je neklamný dôkaz nášho úspechu v developerskom sektore a tiež toho, že investovať s Proxentou sa oplatí. Niekto by možno povedal, že síce zarobili 40 percent, ale aj tak rátajú straty kvôli vysokej inflácii. Nie je to však tak. Drvivá väčšina klientov investuje s Proxentou aj naďalej v našich ďalších projektoch. A práve o nich a o tom, ako poraziť infláciu, si viac povieme na Investičnom fóre,“ hovorí Pavol Kožík.

Upozornenie: S investovaním je spojené riziko. Zverejnené informácie nie sú návrhom na uzatvorenie zmluvy, analýzou investičných príležitostí, investičným odporúčaním ani investičným poradenstvom a neberú do úvahy situáciu a osobné pomery jednotlivých investorov, ich finančnú situáciu, znalosti, skúsenosti, ciele alebo potreby. Finančné nástroje skupiny Proxenta, nemusia byť pre konkrétnych investorov vhodné. Bližšie informácie o rizikách spojených s jednotlivými finančnými nástrojmi, ako aj ďalšie informácie týkajúce sa investovania, sú zverejnené na www.proxenta.sk./agentury/

X X X

Teroru na Zámockej mohol pomôcť zabrániť aj školský psychológ alebo mediátor

 Každá škola musí mať nielenže svojho vlastného psychológa, ale vhodná je aj pomoc mediátorov. To, že sa tak nedeje má už, žiaľ, priame aj nepriame dôsledky, čo dokazuje aj vražda Juraja a Matúša pred barom Tepláreň, hovorí v podcaste denníka Pravda psychologička Jana Porubcová. Podcast bol nahrávaný minulý týždeň.

 Vrah, ktorý zabíjal na Zámockej ulici v Bratislave z nenávisti voči LGBTI+ ľuďom mal podľa medializovaných informácii v škole problémy zapadnúť, v minulosti mal byť šikanovaný. V tejto súvislosti je zarážajúce konanie, či skôr nekonanie, rodičov vraha, dávno pred skutkom a aj bezprostredne po ňom, keď ho ani neohlásili polícii. Hovoriť však o tom čo viedlo vraha k činu a ako si vysvetľovať správanie rodičov by bez ich vyšetrenia a vyšetrenia celej tragickej udalosti bolo nezodpovedné, hovorí v podcaste denníka Pravda psychologička Jana Porubcová. Faktom však je, že Slovensko v oblasti starostlivosti o duševné zdravie zlyháva. Prejavuje sa to aj tým, že školy si často nemôžu dovoliť vlastného psychológa a z rozpočtu pre školstvo na budúci rok vyplýva, že bude len horšie. Odborníčka upozorňuje aj na Slovensku stále málo využívanú pomoc tzv. mediátorov. /agentury/

X X X

Elektromobily Toyota sú zásobníkmi elektriny. Nový patent, ktorý zabráni výpadku prúdu

Spoločnosť Toyota si dala patentovať nový systém nabíjania elektromobilov. Vďaka nemu sa elektromobily a plug-in hybridy značky stanú domácimi zásobárňami energie. Pomôžu ušetriť na účtoch za elektrinu, ochránia majiteľov pred rizikom výpadku prúdu a uľahčia stabilizáciu elektrickej siete.

Znížia účty za elektrinu

Toyota sa rozhodla vyvinúť systém, ktorý majiteľom elektromobilov a plug-in hybridov tejto značky umožní využívať batérie v autách ako zásobníky energie aj pre domácnosť. Za týmto účelom bol v amerických štruktúrach Toyoty v roku 2021 založený výskumný a vývojový tím EV Charging Solutions. Jeho úlohou bolo vyvinúť taký systém nabíjania, ktorý by umožňoval prenos energie oboma smermi – zo siete do auta a aj naopak. Systém má zároveň uľahčiť každodenné používanie auta bez obáv o dojazd.

Keď sa auto s veľkou batériou začne využívať v dvojakej úlohe – ako dopravný prostriedok aj zásobník energie, prinesie to viacero výhod. Autá pripojené do systému automaticky odoberajú elektrinu, keď je lacná a v čase špičky ju dodávajú späť do siete. To sa premieta do znížených nákladov za elektrinu. Batéria auta ako zásobník energie je zároveň ochranou pri výpadku prúdu a umožňuje zvýšiť účinnosť fotovoltaických panelov na streche.

Nový systém umožní aj pripojiť do siete elektrické autá poháňané vodíkom. Palivové články vozidiel ako Toyota Mirai budú v tomto prípade externým generátorom, ktorý pri reakcii vodíka a kyslíka vyrába elektrinu.

Nový patent stabilizuje národný energetický systém

Systém vyvinutý odborníkmi z Toyoty umožní dodávateľom elektriny zmierniť špičky výkonu a uľahčiť efektívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Elektromobily a plug-in hybridy tak pomôžu chrániť životné prostredie a znížiť zaťaženie siete počas špičiek. Do roku 2030 plánuje Toyota uviesť na trh 30 modelov áut typu BEV a dosiahnuť ročný globálny predaj 3,5 milióna áut bez emisií.

„Integráciu elektrifikovaných vozidiel do elektrickej siete vnímame ako spôsob, ako ponúknuť pridanú hodnotu nielen vodičom, ale aj spoločnosti ako celku,“ povedal Max Parness, senior manažér integrácie siete v EV Charging Solutions. Toyota v súčasnosti ponúka v Spojených štátoch štyri modely, ktoré je možné pripojiť k systému vyvinutému spoločnosťou EV Charging Solutions. Okrem elektrického SUV Toyota bZ4X, prvého z radu elektromobilov s batériovým systémom beyond Zero založených na špeciálnej platforme e-TNGA, a Toyoty Mirai vybaveným vlastnou elektrárňou na palube, bude táto možnosť dostupná aj pre modely RAV4 Prime a Prius Prime, dva plug-in hybridné modely Toyoty.

Líder v oblasti inovácií

Toyota Motor North America podala od roku 2014 na americký patentový úrad viac žiadostí ako ktorákoľvek iná automobilka. Patenty spoločnosti Toyota registrované Úradom pre patenty a ochranné známky USA zahŕňajú nové technológie batérií, automatické navádzacie systémy, nové diely, softvér, umelú inteligenciu či nové materiály. Všetky tieto projekty rozšírili škálu dostupných riešení v oblasti elektrifikácie dopravy. Krátko pred premiérou modelu Toyota bZ4X, nového batériového elektromobilu značky, podal tím Toyota EV Charging Solutions niekoľko desiatok ďalších patentov týkajúcich sa nabíjania elektromobilov, obnoviteľnej energie a energetického manažmentu./agentury/

X X X

V kauze emisie obvinili tri osoby. Mali spôsobiť škodu najmenej 45 miliónov eur

 V kauze emisie obvinili tri osoby, P.H., P.S. a N.H., za obzvlášť závažný zločin podvodu spáchaný organizovanou skupinou. Bola tým spôsobená škoda najmenej 47 miliónov eur. Žiadne osoby neboli zadržané, informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

 Polícia spresnila, že dvaja obvinení sú bývalí vysokopostavení predstavitelia ministerstva a ďalšou je fyzická osoba. Podvodu sa mali dopustiť tým, že v roku 2008 zabezpečili predaj emisných kvót v prospech spoločnosti Interblue Group, Llc., „predstierajúc objektivitu, nestrannosť, uskutočnenie riadneho procesu jednania s ostatnými záujemcami a predstierajúc konanie v záujme SR predať kvóty čo najvýhodnejšie, čo však bolo v príkrom rozpore s ich krokmi“.

„V trestnej veci dozorovanej Úradom špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Generálnej prokuratúry SR označovanej ako ‚emisie‘ v utorok Národná kriminálna agentúra (NAKA) vykonala úkony na účel zabezpečenia dôkazov o páchanej trestnej činnosti,“ priblížila Tökölyová. Dodala, že vzhľadom na stále prebiehajúce procesné úkony ďalšie informácie nie je možné k prípadu poskytnúť.

Polícia v utorok ráno informovala, že NAKA zasahuje na viacerých miestach stredného a západného Slovenska. Prehľadáva domy a iné priestory v rámci policajnej akcie „Cold Case“ súvisiacej s kauzou emisie.

Sporný predaj emisných kvót oxidu uhličitého americkej spoločnosti Interblue Group, ktorá sídlila v garáži, je z roku 2008. Slovensko vtedy predalo 15 miliónov ton za cenu 5,05 eura za tonu, pričom okolité krajiny ich predávali výhodnejšie. Na tom, že emisie predala do Japonska, mala zarobiť 47 miliónov eur. Švajčiarska spoločnosť Interblue Group AG, ktorá sa považuje za nástupcu Interblue Group, podala žalobu na súd, v ktorej MŽP žalovala o viac ako 34 miliónov eur za to, že jej nepredal aj ďalšie kvóty. Envirorezort tento rok súd vyhral.

Ministerstvo životného prostredia je pripravené poskytnúť príslušníkom NAKA súčinnosť. Podľa šéfa envirorezortu Jána Budaja súčasná vláda Eduarda Hegera (obaja OĽANO) rozviazala ruky policajtom, Národnej kriminálnej agentúre, prokurátorom a orgánom činným v trestnom konaní. „Obdobie našich ľudí sa skončilo. Škandalózna kauza nehospodárneho nakladania s majetkom štátu musí byť dôsledne vyšetrená,“ zdôraznil Budaj.

Polícia viedla trestné stíhanie v kauze predaja emisií aj v minulosti. Trestné stíhanie sa začalo v polovici decembra 2009 na základe trestného oznámenia, zastavili ho v septembri 2013. Vyšetrovanie kauzy ukončil prokurátor Generálnej prokuratúry SR v júni 2014, keď dospel k záveru, že predaj, pre ktorý sa viedlo trestné stíhanie, sa síce stal, ale nie je trestným činom./agentury/

X X X

Modranský sa vzdal kandidatúry na župana BBSK v prospech Polónyho

Favoritom volieb je podľa prieskumu pre televíziu Joj24 Ondrej Lunter.

BANSKÁ BYSTRICA: Nezávislý kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Marek Modranský sa vzdal v prospech ďalšieho z kandidátov Adriana Polónyho, ktorého podporujú Ficov Smer, Dankova SNS a SMS bývalého politika HZDS Milana Urbániho. V najbližších dňoch Modranský oznámi svoje späťvzatie kandidatúry aj volebnej komisii.

Vidia šancu na úspech

Odstúpiť sa rozhodol na základe výsledkov posledných prieskumov preferencií, podľa ktorých je Polóny na druhom mieste po favorizovanom Ondrejovi Lunterovi. „Len tento kandidát má podľa prieskumov najväčšiu šancu, aby sme uspeli,“ povedal, prečo si vybral Polónyho. Spájať ich majú nielen kritika protikandidáta Luntera, no aj body programu v oblasti dopravy.

Polóny je pritom predsedom predstavenstva SAD Zvolen, dopravnej spoločnosti, ktorá poskytuje služby v prímestskej autobusovej doprave objednávané práve župou. So samosprávnym krajom sa navyše firma súdi. Polóny opakovane na otázky o konflikte záujmov, ak by vo voľbách uspel, reaguje, že v tom problém nevidí a vzdá sa funkcií v predstavenstve troch spoločností, vrátane zvolenskej SAD. Ako by sa staval k súdnemu sporu aj k zmluvám SAD-ky za desiatky miliónov eur, zatiaľ presne nevysvetlil.

V SAD Zvolen roky ako Polónyho spolupracovník pôsobil aj Modranský a už krátko po začiatku jeho kampane sa v Banskej Bystrici špekulovalo, že sa v neskoršej fáze sa vzdá v prospech Polónyho. Dnes zopakoval, že do kandidatúry šiel ako nezávislý „s plnou zodpovednosťou a s vlastným programom“.

Polóny teraz na ich spoločnej tlačovke ohlásil, že oba ich programy spoja, Modranský kandiduje aj na poslanca Banskobystrického samosprávneho kraja.

Obaja zároveň vyzvali na spájanie a podobný postup aj zo strany ďalších protikandidátov, tí zatiaľ nereagovali.

V septembri výrazne viedol Lunter

Podľa prieskumu, ktorý pre TV Joj24 uskutočnila agentúra AKO medzi 8. a 19. septembrom na vzorke dvetisíc obyvateľov, vedie v rebríčku preferencií Ondrej Lunter s takmer 60 percentami. Súčasného banskobystrického vicežupana podporujú SaS, KDH, PS, Spolu, OKS, Aliancia, no aj Pellegriniho Hlas.

Ak by sa župné voľby konali v čase zberu údajov, druhý by skončil Adrian Polóny (9,9 percenta). So zhodným ziskom 9,3 percenta by nasledovali Marek Kotleba za kotlebovcov a Marek Modranský (nezávislý).

Za nimi Rudolf Huliak z Národnej koalície (4,6 percenta) a exkotlebovec Miroslav Suja, kandidát Republiky (3,3 percenta). Na chvoste podľa prieskumu zo septembra boli Maroš Čupka za Socialistov.sk (2,6 percenta), Jozef Sásik zo Slovenskej ľudovej strany Andreja Hlinku a Michal Albert za Komunistickú stranu Slovenska (obaja 0,7 percenta).

Huliak a Kotleba priamo v televíznej predvolebnej debate kritizovali prieskum ako nedôveryhodný. Suja nedávno pre Aktuality tvrdil, že podľa jeho prieskumov je na druhom mieste za Lunterom práve on, výsledky však neukázal.

Polóny s Modranským v Joj24 hovorili, že od zberu dát zo strany agentúry AKO sa nálady zmenili, ani oni dosiaľ vlastné čísla nezverejnili, aktuality.sk

X X X

Uvidíme ich opäť spolu po boku rodiny? Aj keď sa dátum korunovácie zdá byť symbolický, pre Harryho s Meghan to nemusí byť príjemné

Jedna z dôležitých otázok ohľadom májovej korunovácie anglického kráľa je stále nezodpovedaná.

Ešte nie je isté, či im zašlú pozvánku

Fanúšikovia monarchie sú zvedaví na to, či sa korunovácie kráľa Karola III. zúčastní aj Harry s Meghan Markle. Vzťahy v rodine nie sú viditeľne ideálne a oni už ani oficiálne nie sú súčasťou dvora. Odpoveď je preto stále otvorená a čas ukáže, ako to nakoniec dopadne. Pozvanie problematických členov kráľovskej rodiny je stále nejasné. Harry a Meghan zasadili svojim blízkym prvú ranu odchodom z monarchie a potom im navyše podkopali nohy klebetením v médiách. Naposledy sme ich videli v Británii počas pohrebu kráľovnej Alžbety II., dokonca aj po boku Kate a Williama. Na prvý pohľad sa vtedy mohlo zdať, že ich vzťahy sa urovnali, veď sa pozrite:

Zdá sa ale, že ani odchod kráľovnej napäté vzťahy neurovnal. Z toho dôvodu sa Ed Perkins, bývalý šéf tlačového sekretariátu Alžbety II., ale aj princov Harryho a Williama, domnieva, že konečné rozhodnutie nebude tak jednoduché ani pre samotný kráľovský dvor. V programe Good Morning Britain sa vyjadril, že momentálne nie je isté, či manželia budú môcť prísť z Kalifornie, ale ani to, či im vôbec bude odoslaná pozvánka. Do korunovácie ešte podľa neho pretečie veľa vody a môže sa čokoľvek zmeniť. Rozhodnutie tak zrejme padne na poslednú chvíľu.

Uprednostnia Archieho narodeniny?

Všetkých Angličanov ihneď zaujal dátum korunovácie, ktorú vybral kráľovský dvor. Táto veľká slávnosť sa odohrá 6. mája, teda priamo v deň narodenín Harryho a Meghaninho syna Archieho. Ani toto nie je podľa Perkinsa žiadna náhoda. Výber tohto dňa by mohol byť veľkou príležitosťou, ale zároveň aj určitou provokáciou.

„Na výber majú 365 dní a moja spomienka, keď som bol v paláci, je, že ľudia zvykli vyrábať veľa hrozných konfliktov,“ povedal v tomto programe. I keď sa možno výber dátumu zdá pekne symbolický, pre Harryho a Meghan Markle to nemusí byť až natoľko príjemné. Tento deň chcú osláviť so svojím synom a veľmi si zakladajú na rodinných stretnutiach. Preto sa môžu dostať do dilemy, či radšej uprednostnia Archieho narodeniny, aby ich oslávili v pokoji a úzkom kruhu, alebo prídu na slávnostnú udalosť.

Na korunovácii pravdepodobne nebudú šetriť

Korunovácia Karola III. sa bude konať vo zvláštnom období. Takáto oslava si vyžaduje veľké výdavky. Do výzdoby, pohostenia, ale aj ochranných prvkov sa investujú nemalé peniaze. No zároveň sa svet nachádza uprostred ekonomickej krízy, na Ukrajine stále prebieha vojna a koronavírus napáchal množstvo škôd v rôznych životných sférach.

Preto je podľa Eda Perkinsa trochu zvláštne práve teraz riešiť takúto okázalú oslavu. No zároveň si myslí, že niečo také ako korunovácia sa nedá urobiť v skromných pomeroch a šetriť na tom. Aj takýmto spôsobom sa totiž monarchovia prezentujú smerom k verejnosti a nebolo by dobrým signálom, keby ju urobili v priveľmi skromnom tóne.

Pozvú oveľa menej hostí

Karol III. sa rozhodol počas korunovácie spojiť tradičné s moderným. Tento slávnostný obrad sa v mnohom bude ponášať na udalosti, ktoré sa konali aj v dávnej minulosti. Kráľ si však vyžiadal, aby bol obrad podstatne kratší. Mal by trvať len jednu hodinu. Viesť ho bude arcibiskup z Canterbury a konať sa bude vo Westminsterskom opátstve.

Taktiež by chcel, aby bola korunovácia menej formálna a tomu by zodpovedal aj výber oblečenia. I keď sa možno v iných ohľadoch nebude šetriť, Karol III. urobil v tomto smere jednu radikálnu zmenu. Korunováciu Alžbety II. si prišlo pozrieť až 8000 hostí.

Väčšinou si noví panovníci potrpeli na tom, aby ich mali stále o niečo viac ako ich predchodcovia. Súčasný kráľ však tento zvyk zmenil a zoznam pozvaných zredukoval len na 2000 ľudí, aktuality.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.