Inšpekčný tím Oblúk si to nechal pre seba a urobil z neho agenta. Spolupracovník vyšetrovateľov NAKA, ktorý neskôr robil agenta inšpekcie proti svojim kolegom, na začiatku celej kauzy rozprával aj o svojich neštandardných krokoch, ktoré signalizovali korupciu.
Kľúčový svedok policajnej inšpekcie voči vyšetrovateľom NAKA – ich kolega Ján Kaľavský – hneď v jednom zo svojich prvých výsluchov vlani v apríli priznal, ako prijal peniaze a darčeky od informátora aj kolegu. Inšpekcia však tieto výsluchy nikdy neposkytla špeciálnej prokuratúre, ktorá Kaľavského pre podozrenie z korupcie rieši a už na neho aj podala obžalobu.
Do sídla Národnej kriminálnej agentúry prišla 14. apríla 2021 Diana Santusová, šéfka tímu policajnej inšpekcie Oblúk, známeho aj ako antitím, ktorý vyšetroval podozrenia z manipulácií veľkých káuz. Odviedla si na výsluch vtedajšieho šéfa policajných operatívcov Jána Kaľavského. Tento policajt, ktorý spolupracoval na objasňovaní veľkých káuz s policajtmi tímu Očistec (tzv. čurillovci), sa neskôr stal agentom inšpekcie a kľúčovým svedkom proti svojim kolegom z NAKA, ktorých rozhovory v práci nahrával.
Aj Kaľavský dnes čelí početným podozreniam – v jeho prípade z korupcie a vynášania informácií z polície. Koncom roka by sa mal postaviť pred Špecializovaný trestný súd. To sa však zrejme nestane, pretože vlani zo Slovenska ušiel a momentálne sa zdržiava v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl.
Počas prvého aprílového výsluchu, ktorým disponuje redakcia Aktuality.sk, vypočuli Kaľavského v postavení podozrivého z trestnej činnosti. Hneď na začiatku vyhlásil, že bude vypovedať aj napriek tomu, že sa vystavuje riziku trestného stíhania.
Santusovej porozprával o svojich kolegoch z Národnej kriminálnej agentúry aj o svojom informátorovi Levovi, ktorého však v skutočnosti prezývajú Tiger. Týmto jeho informátorom bol dnes už verejnosti pomerne dobre známy podnikateľ Peter Petrov, ktorý figuruje vo viacerých medializovaných kauzách.
Kaľavský okrem toho na výsluchu poskytol k nahliadnutiu svoj mobilný telefón. Zrejme ten istý, ktorý mu pred časom Petrov alias Tiger podaroval.
V tento deň začal vznikať aj tajomný spis 171, ktorý vedie bratislavská krajská prokuratúra. Tento spis je dodnes kľúčom ku všetkým vyšetrovaniam inšpekcie, ktoré sa týkajú podozrení voči policajtom z tímu Očistec (rieši najzávažnejšie kauzy posledného obdobia). Práve v ňom majú byť aj kompletné nahrávky štvormesačného odpočúvania kancelárií vyšetrovateľov NAKA.
Auto pre manželku
Potom ako Kaľavského zbavili mlčanlivosti, výsluchy pokračovali. A na tretí pokus 27. apríla 2021 začal rozprávať aj o veciach, ktoré sa týkajú jeho samotného. Ide o sériu láskavostí, ktoré pre vtedajšieho operatívca NAKA urobili Petrov či kolega policajt Marián Kučerka. Za to, že tieto „pozornosti“ od Petra Petrova prijal, ho pred rokom obvinili. Nie však na základe týchto výpovedí, ale trestného oznámenia Petra Petrova.
Kaľavský hovoril napríklad o kúpe auta pre svoju manželku. Malo ísť o novú Toyotu RAW 4, na ktorú však vtedy policajt nemal potrebné peniaze. Protihodnotou malo byť jeho auto – Audi. Doplatiť však bolo treba ďalších takmer 25-tisíc eur.
Tu mu ponúkol pomoc kamarát – tiež šéf policajných operatívcov – už spomínaný Kučerka. Toho medzičasom Špecializovaný trestný súd za branie úplatkov neprávoplatne odsúdil na 11 rokov väzenia. Kaľavský vypovedá, ako sa Kučerka jedného jesenného večera v roku 2020 objavil aj s taškou, v ktorej bola obálka a v nej 18-tisíc eur.
„Ber to ako pôžičku, nič za to nechcem, keď budeš mať, tak mi to vrátiš,“ mal mu povedať kolega. Zvyšných 5-tisíc eur mu mal podľa tejto výpovede požičať spomínaný Peter Petrov. Napokon však z Toyoty nič nebolo, lebo sa nepodarilo predať Kaľavského Audi za predpokladanú sumu.
Na výsluchu Kaľavský uviedol, že 5-tisíc Tigrovi vrátil, 18-tisíc od Kučerku mu však v taške v čase výsluchu v apríli minulého roka zostalo, keďže kamaráta medzitým pri akcii Judáš v decembri 2020 zadržali a putoval do vyšetrovacej väzby.
Okná, rozvody, mobil
Tu sa však kamarátske výpomoci nekončili. Od Petrova mal Kaľavský dostať aj nový mobilný telefón Samsung Galaxy S10, ktorý mal aj v čase výsluchu. Mobil mal byť satisfakciou za to, že operatívec predtým svoj telefón rozbil práve počas debaty so svojím informátorom. „Nič za to odomňa nechcel, len mi ten telefón dal a ja som ho ďalej používal.“
Kaľavský spomenul aj renováciu chaty neďaleko Žarnovice. Na Tigra, ktorý mal mať stavebnú firmu, sa obrátil s otázkou, či nevie vybaviť lepšiu cenu na plastové okná. Petrov celú záležitosť zariadil.
„Povedal som mu, že mu zaplatím tú sumu bez DPH, čo vychádzalo nejakých 1300 eur. On na to povedal, že nevadí Janko, to nechaj tak, ber to ako pomoc na chatu. Tiež odo mňa za to nechcel nič, v podstate on odo mňa nikdy nič nechcel,“ vypovedal Kaľavský.
Ďalšou priateľskou výpomocou, na ktorú si policajt na výsluchu spomenul, mali byť súčiastky do auta – celý komplet na výmenu rozvodov. Z celkovej hodnoty mal policajt informátorovi zaplatiť podľa výpovede 500 eur. „Asi štyrikrát som sa ho ešte pýtal, aký zostatok mu mám doplatiť, vravel, že faktúru nemá, teda že ju nedostal, takže som nedoplatil už nič,“ rozprával na výsluchu Kaľavský.
Ako Petrov kupoval televízory
Petrov a Kučerka sa podľa Kaľavského poznali. Keď sa v decembri 2020 Marián Kučerka začal obávať, že si aj po neho príde polícia, inicioval spoločné stretnutie v trojici. Debata mala byť o tom, „že Majo (Kučerka, pozn. red.) chcel ísť spolupracovať“.
Petrov mal Kučerkovi vtedy radiť, aby výpoveď začal opisom, ako Petrov vtedajšiemu vedeniu policajnej inšpekcie zabezpečil drahé televízory. Túto elektroniku osobne kupoval Tiger a kamarátovi Kučerkovisľúbil, že dodá aj potrebné bločky a faktúry.
Šéfom policajnej inšpekcie, ktorý jeden z televízor dostal, bol v tom čase Adrián Szabó. Ten je medzičasom za prijatie úplatkov a vynášanie informácií z polície právoplatne odsúdený. Priznal sa a uzavrel dohodu o vine a treste. Súd mu vymeral podmienku a peňažný trest.
Na inšpekcii Kaľavský porozprával aj príhodu so svojím ďalším informátorom. Tým mala byť sivá eminencia tajných služieb – Peter Košč, ktorý tiež čelí obvineniu z korupcie. Uplácať mal vtedajšieho špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Minulý týždeň sa na Špecializovanom trestnom súde v tejto kauze začalo pojednávanie. S Kováčikom, ale bez Košča. Ten je totiž na úteku. NAKA ho v deň akcie – vlani v marci – doma nenašla. Oficiálne mal byť v tom čase na dovolenke s rodinou.
Koščovi volal o piatej ráno
Zásahu u Košča predchádzal nezvyčajný telefonát od Kaľavského. „Ja som mu volal v deň realizácie ráno o piatej, že vyšetrovateľ Daňko chce na neho číslo. Peter Košč mi normálne dvihol telefón, povedal som mu, že som dal jeho číslo vyšetrovateľovi Daňkovi, ja som sa nepýtal, či môžem. Ja som ale vtedy nevedel, že sa ide zadržiavať,“ vypovedal Kaľavský.
Košč bol podľa vyjadrenia svojej advokátky Evy Mišíkovej v minulosti príslušníkom tajnej služby a radil viacerým jej riaditeľom. NAKA dokonca aj začala vyšetrovať podozrenie, že Košč mohol stáť na čele skupiny ľudí zo SIS a policajnej inšpekcie, ktorá sa údajne snažila sabotovať prácu tímu Očistec okolo Jána Čurillu. Toto stíhanie stopla generálna prokuratúra ako nedôvodné. Naopak, Čurilla a ďalší policajti čelia už rok obvineniu, že ich vyšetrovanie údajnej skupiny okolo Košča bolo účelové.
Kaľavský teraz všetko popiera
Kaľavský sa v minulosti označil za prototyp čestného policajta. V rozhovore pre Plus 7 dní minulý týždeň reagoval aj na podozrenia z korupcie. „Nebláznite. Ja som nebol odkázaný na Tigrov mobil, plastové okná a iné hlúposti, ako to proti mne vypovedá,“ uviedol.
Fakt, že v minulosti na inšpekcii sám o daroch od kamaráta Petrova porozprával, jeho advokátka Eva Mišíková komentovať nechcela.
„Moja odpoveď je taká, že je nariadený termín hlavného pojednávania na koniec novembra, a preto sa k akýmkoľvek okolnostiam, ktoré sa vzťahujú na môjho klienta, vyjadrovať nebudem,“ reagovala pre Aktuality.sk.
Z Oblúka nič nedostali
Zaujímavý je samotný osud spomínaných výpovedí dnes už bývalého policajta. Jeho údajnú korupciu a vynášanie informácií z polície vyšetrovala pod dozorom Úradu špeciálnej prokuratúry policajná inšpekcia – nešlo však o tím Oblúk, ale o protikorupčnú zložku inšpekcie, ktorá sa oficiálne v tom čase volala odbor ochrany, prevencie a boja proti korupcii (OBKOK).
Tam sa zamerali práve na dary od Petrova a informácie, ktoré mu mal Kaľavský vyniesť z polície. Inšpekcia dnes tvrdí, že pri medzičasom ukončenom vyšetrovaní postupovala na základe vlastného šetrenia a trestného oznámenia, ktoré mal podať Peter Petrov.
„Zo strany vtedajšieho špecializovaného tímu Oblúk neboli k trestnej veci Jána Kaľavského aj na základe pokynu dozor vykonávajúceho prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava poskytované žiadne informácie, a to ani na základe konkrétnych žiadostí. Rovnako aj informácie o možnej trestnej činnosti Adriána Szabóa, vtedajšieho riaditeľa ÚIS, boli zistené šetrením pracovníkov vtedajšieho OBKOK-u, ktoré boli následne po prijatí trestného oznámenia na základe súhlasu dozor vykonávajúceho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, z dôvodu predídenia možnej zaujatosti, odstúpené odboru Východ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru,“ reagoval tlačový odbor rezortu vnútra.
Vyšetrovateľ protikorupčnej zložky inšpekcie (OBKOK-u), ktorý riešil Kaľavského prípad, teda nikdy nedisponoval zápisnicami z jeho výsluchov, ktoré robil tím Oblúk. A hoci sa o predvedení tohto policajta vlani v apríli dozvedel a oficiálne požiadal o informácie z jeho výsluchov, tieto informácie a ani žiadne zápisnice z jeho výsluchov do ukončenia vyšetrovania nedostal.
Špeciálna prokuratúra preveruje
Rovnako reagoval aj Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý ako jediný dozoruje korupčné prípady. Tak to bolo aj pri obvinení Jána Kaľavského. V stanovisku uvádza, že žiadne informácie z výsluchov Kaľavského ohľadne podozrení z jeho vlastnej korupčnej trestnej činnosti či prípadu Adriána Szabóa na špeciálnu prokuratúru nikto neodstúpil.
Okrem toho zdôraznila, že každý prokurátor aj policajt vrátane policajta úradu inšpekčnej služby musí okamžite informovať špeciálnu prokuratúru o trestných oznámeniach, ktoré obsahujú podozrenia z korupcie. „Je pritom bezpredmetné, že informácia o podozrení z korupčnej trestnej činnosti je obsahom zápisnice o výsluchu svedka,“ dodala špeciálna prokuratúra.
Úrad špeciálnej prokuratúry teraz preveruje, či mu dôležité časti Kaľavského výsluchov zatajili.
„Pokiaľ by sa informácia potvrdila, zakladalo by to podozrenie z nezákonného postupu príslušného policajta a prokurátora. V danej veci je potrebné uviesť, že špecializovaný tím úradu inšpekčnej služby bol spoluzriadený práve Adriánom Szabóom, ktorý bol následne právoplatne odsúdený za zločin prijímania úplatku,“ reagovala špeciálna prokuratúra.
Remeta: Čo sme vyhodnotili ako korupciu, to sme odstúpili
Vyšetrovanie tímu Oblúk a z neho odvodených prípadov dozoruje bratislavská krajská prokuratúra. Pri výsluchoch z apríla 2021, ktoré viedla Diana Santusová, boli tamojší prokurátori Emil Poprac či Matúš Kuril.
Bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta tvrdí, že výsluchy vyhodnotili a „všetky skutočnosti, z ktorých vyplývalo podozrenie z trestnej činnosti korupčného charakteru, boli 19. mája 2021 odstúpené na Úrad špeciálnej prokuratúry“.
V tomto prípade malo ísť podľa našich zistení o niekoľko strán zápisnice z Kaľavského výsluchov, kde hovoril o iných podozreniach, konkrétne voči prokurátorom špeciálnej prokuratúry. Tie sa napokon nepotvrdili.
Na otázku, či teda odstúpili aj pasáže, kde Kaľavský hovorí o sebe a o daroch od Petrova či Kučerku, Remeta neodpovedal.
„Daná osoba uvádzala množstvo skutočností, ktoré pred začatím trestného stíhania v tom čase a stave, ako ich uvádzala, bolo možné len v tej časti obratom odstúpiť na Úrad špeciálnej prokuratúry. Ostatné skutočnosti, ktoré bez vykonania ďalších úkonov nebolo možné odstúpiť na inú zložku, kde by nebola príslušná Krajská prokuratúra v Bratislave, boli naďalej predmetom trestného konania,“ vysvetlil.
Vec názoru
Bratislavská prokuratúra sa bráni, že korupčný prípad Kaľavského nedozorovala ona, ale špeciálna prokuratúra. Podľa Remetu preto nemali o tomto spise žiadne vedomosti.
„To, čo v tom čase zakladalo podozrenie z korupcie, odstúpené bolo. Ostatne, pokiaľ si ich iná osoba obsahovo vykladá inak, je to vec názoru danej osoby. Prokurátor, ktorý disponoval zápisnicou, vyhodnotil relevantné časti tak, ako ich vyhodnotil, a v relevantnej časti ich odstúpil na Úrad špeciálnej prokuratúry,“ zdôraznil Remeta.
Prokurátor teda sám rozhodol, ktoré časti z Kaľavského vyjadrení posunie špeciálnej prokuratúre a ktoré, naopak, nie.
Prečo zápisnice neodstúpil vyšetrovateľ inšpekcie kolegom, ktorí ho o ne žiadali? „Pokiaľ príde vyšetrovateľovi alebo prokurátorovi žiadosť o poskytnutie určitej zápisnice z inej trestnej veci a súvisí to, príslušný policajt alebo prokurátor je povinný tejto žiadosti vyhovieť, pokiaľ neohrozí účel trestného konania vo svojej veci. Trestný poriadok nestanovuje, v akej lehote má takto vyhovieť,“ reagoval bratislavský krajský prokurátor, aktuality.sk
X X X
Kauza motáky: Kočnera môžu definitívne oslobodiť
Krajský súd v Bratislave dnes rozhodne, či je oslobodenie Kočnera definitívne.
Keď Najvyšší súd uprostred leta 2018 poslal do väzby Mariana Kočnera, celé Slovensko žilo vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Kočner však skončil za mrežami pre inú kauzu – išlo o sfalšované zmenky voči Pavlovi Ruskovi a televízii Markíza za takmer 70 miliónov eur.
Hoci sudca Špecializovaného trestného súdu Roman Púchovský najprv dôvod na väzobné stíhanie mafiána nevidel, odvolací súd ho do cely napokon posadil. Mal totiž obavy, že Kočner bude v trestnej činnosti pokračovať. A je celkom možné, že aj pokračoval.
Z väzobnej cely mal totiž posielať takzvané motáky, teda papieriky s inštrukciami. Kočner sa totiž ako kľúčový aktér zmenkovej kauzy vtedy údajne snažil zmariť vyšetrovanie a hľadal ľudí, ktorí by potvrdili jeho verziu.
Rukou písané papierové lístočky obsahovali inštrukcie, ktoré osoby treba získať, aby sa dostal z väzby na slobodu, a ako zabezpečiť falošné dôkazy do kauzy zmenky, pre ktorú bol vtedy Kočner za mrežami.
Adresátom motákov bol bývalý novinár a niekdajší šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth, ktorý mal v tom čase ku Kočnerovi blízko. Práve Tóth neskôr odovzdal časť motákov polícii s tým, že mu ich mal doručiť vtedajší Kočnerov právnik z civilnej časti kauzy zmenky Andrej Šabík, ktorý chodil za klientom do väznice.
Prokuratúra za posielanie motákov Kočnera obžalovala z pokusu o marenie spravodlivosti, ale senát sudcu Okresného súdu Bratislava I Mareka Fila skutok prekvalifikoval na prípravu krivej výpovede a krivej prísahy.
Prokurátor Krajskej prokuratúry v Trenčíne Branislav Murgaš na prvom pojednávaní čítal zo spisu znalecký posudok znalca, ktorý skúmal, či motáky písal skutočne Marian Kočner. Išlo o štyri motáky, ktoré poskytol Peter Tóth. Znalec v záveroch potvrdil, že motáky písal rovnaký človek, ktorý napísal aj porovnávací materiál – teda Marian Kočner.
Kočnera však napokon senát 2. decembra minulého roka oslobodil, lebo skutok podľa neho nie je trestným činom. Krajský súd v Bratislave dnes rozhodne o odvolaní prokuratúry a stanoví, či je oslobodenie Kočnera definitívne.
Bratm. Dnes len krátko
Inštrukcie pre Tótha boli napísané veľkými písmenami. Bol to v bodoch písaný návod, na koho sa má obrátiť a ako má postupovať.
„Bratm. Dnes len krátko. 1) Marek sa bojí ,vyrobených svedkov‘, ale presvedčil som ho aspoň na jednu vec. Ak urobíš záznam (písomný) Romanovho príbehu, tak si ho prečíta a zváži, či je pre nás použiteľný. Tak ťa prosím stretni s Romanom ešte raz, detailne zaznamenaj a prosím spracuj to do písomnej podoby,“ písalo sa v jednom motáku.
V tomto prípade mal Tóth kontaktovať ďalšieho expríslušníka tajnej služby Romana Osuského. Prokurátor v obžalobnom návrhu proti Kočnerovi napokon vysvetlil, čo chcel mafián zariadiť.
„Pričom by (Roman Osuský, pozn. red.) ako svedok uviedol, že ešte ako príslušník SIS už v roku 2000 v rámci spravodajského rozpracovania vedel o zmenkách TV Markíza a že ich dokonca na vlastné oči videl, na čo mal XXX (Peter Tóth, pozn. red.) o tom spracovať písomný záznam a podľa písomnej inštrukcie uvedenej v predmetnom motáku tento záznam odovzdať advokátovi (Marekovi Parovi, pozn. red.), ktorý si ho mal prečítať a zvážiť, či je pre nich použiteľný,“ píše sa v anonymizovanom obžalobnom návrhu, ktorý Aktuality.sk získali na základe infozákona.
Stretnutie bývalých príslušníkov tajnej služby sa však napokon nekonalo. Tóth po zadržaní Kočnerovej volavky Aleny Zsuzsovej v kauze vraždy Jána Kuciaka začal spolupracovať s políciou a časť motákov s inštrukciami od Kočnera jej odovzdal. Na súde tvrdil, že od Kočnera dostal „20 a možno aj viac“ motákov. Polícii dal štyri.
Kočnerovi v kauze Zmenky nepomohlo napokon nič. Aj s bývalým šéfom Markízy a expolitikom Pavlom Ruskom ho už právoplatne odsúdili – každý z nich dostal po 19 rokov väzenia.
Sudca: Posielanie správ nie je trestné
Fakt, že Kočner nejakým spôsobom poslal z väzby správu, podľa sudcu Fila ešte neznamená, že je to trestné. Podľa predsedu senátu síce bolo preukázané, že text v liste, respektíve motáku známom ako „Bratm, dnes len krátko…“ napísal Kočner a dostal sa k Tóthovi – senát však uzavrel, že to nezakladá žiadnu trestnosť.
Podľa súdu existujú tri verzie príbehu okolo tohto motáka – tá, čo bola v obžalobe, sa na súde nepreukázala. Predseda senátu Marek Filo po vynesení rozsudku vysvetľoval, prečo museli prekvalifikovať skutkovú vetu z pôvodného skutku marenia spravodlivosti – svedecká výpoveď sa podľa neho nedá falšovať, dá sa len krivo vypovedať.
Okrem toho existujú ďalšie dve verzie príbehu motáka – jednu predniesol svedok Tóth, druhú obžalovaný Kočner. Vo výpovedi svedka Tótha sú podľa senátu logické diery. Keďže senát z týchto dôvodov nemohol prihliadnuť na verziu svedka, musel rozhodnúť v zmysle zásady in dubio pro reo – v pochybnostiach v prospech obžalovaného.
Trestnosť motáka by sa preukázala len vtedy, ak by sa ním dosiahla krivá výpoveď, čo sa nestalo.
Prokurátor pôvodne v záverečnej reči navrhoval uznať Kočnera za vinného a vymerať mu súhrnný trest 22 rokov, v ktorých by bol zahrnutý aj pôvodný trest za falšovanie zmeniek (19 rokov). Okrem toho mal Kočner podľa návrhu prokurátora zaplatiť 10-tisíc eur ako peňažný trest, aktuality.sk
X X X
Ekonomický výber: Európska centrálna banka kapitulovala pred infláciou a radikálne zdvihla úroky
Európska centrálna banka pokračuje v sprísňovaní monetárnej politiky. Zvýšenie úrokov nakoniec pocítia všetci dlžníci na svojich úveroch a pôžičkách.
Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravil reportér ekonomickej redakcie Martin Odkladal.
Európska centrálna banka sa konečne rozhýbala: Centrálni bankári v eurozóne odštartovali boj proti inflácii. Na minulotýždňovom zasadnutí rada guvernérov rozhodla o ďalšom zvýšení základnej úrokovej miery. Kľúčová sadzba na hlavné refinančné operácie sa od stredy (14. 9.) zvýši na 1,25 percenta. Ide tak o rekordný nárast, a to až o 0,75 percentuálneho bodu.
Napriek sprísneniu monetárnej politiky ECB v tomto smere výrazne zaostáva za americkým Fedom. Americká centrálna banka totiž začala s krotením inflácie oveľa skôr. Tamojšia základná úroková miera sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 2,5 percenta, aktuality.sk
X X X
Eurokomisia schválila vylepšenú vakcínu proti covidu. Audit: Poučte sa obstarávania
Európska komisia schválila použitie vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktorá sa zameriava aj na subvarianty koronavírusového variantu omikron.
Oznámila to predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, informuje agentúra DPA. „Vieme, že covid stále predstavuje hrozbu,“ napísala na Twitteri von der Leyenová. „Preto sme schválili vakcínu Pfizer/BioNTEch proti súčasným variantom – v nadväznosti na odporúčanie EMA,“ dodala. Očkovanie je podľa nej stále najlepší spôsob, ako sa chrániť pred ochorením COVID-19.
Novú vakcínu už skôr v pondelok odporučila na schválenie Európska agentúra pre lieky (EMA). Konzorcium farmaceutických spoločností Pfizer/BioNTech požiadalo o jej schválenie ešte 26. augusta.
Európska komisia a EMA začiatkom septembra schválili na použitie prvé dve vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 prispôsobené na variant omikron. Očkovacia látka odobrená v pondelok sa zameriava aj na subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Ide o prispôsobenú vakcínu Comirnaty, ktorá využíva technológiu mRNA, a je určená pre osoby nad 12 rokov, ktoré už majú základné očkovanie proti covidu.
Pondelkové odporúčanie rozšíri množstvo dostupných vakcín na ochranu pred ochorením COVID-19, píše EMA. Pandémia koronavírusu ešte stále trvá a počas zimného obdobia sa očakávajú nové vlny nákazy, dodáva tento úrad so sídlom Holandsku.
Audítori: Treba sa poučiť z obstarávania vakcín
Spôsob, akým prebiehal v EÚ proces obstarávania vakcín proti COVID-19, nebol dostatočne posúdený. Uviedol to Európsky dvor audítorov (EDA) v správe zverejnenej v pondelok.
Audítori vo svojej správe uviedli, že centrálny systém EÚ na obstarávanie vakcín umožnil vytvorenie diverzifikovaného počiatočného portfólia možných vakcín a zaobstaranie dostatočného počtu dávok vakcín proti COVID-19.
EÚ však začala kupovať vakcíny neskôr ako Spojené kráľovstvo a USA, a keď začiatkom roku 2021 došlo k výpadkom dodávok, ukázalo sa, že väčšina zmlúv podpísaných Európskou komisiou (EK) neobsahovala osobitné ustanovenia na riešenie prerušenia dodávok.
Audítori dospeli k záveru, že proces obstarávania proticovidových vakcín nebol dostatočne posúdený. Podľa ich správy EK zatiaľ nepreskúmala a ani neporovnala svoj postup s inými stranami s cieľom vyvodiť ponaučenia do budúcnosti a ani v súčasnosti neplánuje otestovať svoj systém obstarávania v kontexte pandémie prostredníctvom záťažových testov.
Zmluvy za 71 miliárd eur
„Otázka, či eurokomisia a členské štáty obstarávali vakcíny proti ochoreniu COVID-19 účinne, je relevantná. Vakcíny zohrávali v reakcii na pandémiu rozhodujúcu úlohu a EÚ bola do ich obstarávania zapojená bezprecedentným spôsobom. Ďalším dôvodom boli výdavky. Naše zistenia majú prispieť k prebiehajúcemu rozvoju kapacít EÚ v oblasti pripravenosti a reakcie na pandémiu,“ opísala situáciu Joëlle Elvingerová, členka EDA zodpovedná za tento audit.
Európska komisia v mene členských krajín do novembra 2021 podpísala zmluvy v hodnote 71 miliárd eur na nákup až 4,6 miliardy dávok vakcín. Väčšina zmlúv mala formu predbežnej kúpnej zmluvy, pri ktorej EK znášala riziko spojené s vývojom vakcíny spolu s ich výrobcami a podporovala prípravu výrobných kapacít prostredníctvom zálohových platieb z rozpočtu EÚ.
Na stole aj žaloba
Po rokovaniach nasledoval postup obstarávania. EÚ zabezpečila dostatočný počet dávok na zaočkovanie minimálne 70 percent dospelej populácie do konca leta 2021, hoci v prvej polovici roka 2021 zaznamenala pri dvoch výrobcoch problémy s výpadkami dodávok.
Komisia mohla výrobcov zažalovať a v jednom prípade to aj urobila. Podľa audítorov však vyjednávači EÚ až po podpísaní väčšiny zmlúv začali analyzovať problémy vo výrobnom a v dodávateľskom reťazci, ku ktorým dochádzalo pri výrobe vakcín.
Podmienky zmlúv prešli časom určitým vývojom a zmluvy, ktoré boli podpísané v roku 2021, už obsahovali dôraznejšie ustanovenia o harmonograme dodávok a mieste výroby, ako zmluvy z roku 2020./agentury/
X X X
Kým Republika slávila SNP, Mazurek písal o prvom prezidentovi. Jeho asistenta súdia za tričká s Tisom
Mazurek svojho asistenta a priateľa bráni s tým, že ho odsúdili „len za tričko s prvým prezidentom“.
Predstavitelia Republiky sa už od vzniku svojho hnutia takticky snažia neotvárať citlivé historické témy. Na rozdiel od svojich niekdajších kolegov z ĽSNS už verejne neobhajujú Jozefa Tisa ani vojnovú Slovenskú republiku.
Istý sentiment k slovenskému štátu však v hnutí stále žije. Dokazuje to prípad poslaneckého asistenta Milana Mazureka – Jána Pastuszeka, ktorého ešte v auguste Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici odsúdil za predávanie tričiek s podobizňou prezidenta Tisa.
Trojročná podmienka
Hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková nám potvrdila, že samosudca trestným rozkazom uznal Pastuszeka vinným z pokračovacieho zločinu rozširovania extrémistického materiálu a odsúdil ho na tri roky za mrežami s trojročným podmienečným odkladom.
Uložil mu tiež probačný dohľad nad jeho správaním v skúšobnej dobe a zakázal mu vykonávať funkciu štatutárneho orgánu právnickej osoby na tri roky.
Pastuszek je totiž zároveň šéfom Kulturblogu, teda média, ktoré majú pod palcom uhríkovci a v ktorom pravidelne vystupuje Mazurek. Trestný rozkaz špecializovaného súdu však nie je právoplatný.
Pastuszek proti nemu podal odpor, a tak ho čaká klasické pojednávanie. Pred súd by sa mal podľa Kudjakovej postaviť 26. septembra.
Zaujímavá nie je len Pastuszekova kauza, ale aj postoj, ktorý k nej zaujal Milan Mazurek. Na Facebooku svojho asistenta a priateľa bránil s tým, že ho odsúdili „len za tričko s prvým prezidentom“.
Krvilačný lov
Na margo rozhodnutia samosudcu napísal, že mu nejde o spravodlivosť, ale že je to „krvilačný lov šialencov bez zábran, ktorí sa snažia pozatvárať do basy a zničiť život každému hrdému vlastencovi“.
Prívržencov Jozefa Tisa prirovnal Mazurek k „hrdým vlastencom“ len pár dní po tom, ako si predstavitelia Republiky oficiálne pripomenuli Slovenské národné povstanie.
Samotný Pastuszek je už dnes v Republike, no kedysi bol aj on členom ĽSNS. V parlamentných voľbách v roku 2020 za kotlebovcov aj kandidoval, avšak zo 43. miesta sa mu nepodarilo prekrúžkovať.
Kulturblog, kde Pastuszek pracuje, okrem iného na svojej webovej stránke ponúka na predaj oblečenie a rôzne doplnky, napríklad plagáty s nápisom „je ok byť biely“.
Pastuszeka polícia vyšetrovala, pretože predával tričká s podobizňou prezidenta vojnového slovenského štátu Jozefa Tisa vo vavrínovom venci.
Blogoval aj Magát
Na tričku, ktoré Kulturblog ponúkal, bol podľa polície tiež Tisov podpis a nápisy: „Dr. J. Tiso, PREZIDENT, 1939-1947“ a „Verní sebe, svorne napred!“. Dnes si už tričko s Tisom v internetovom obchode Kulturblogu nekúpite.
Kulturblog je médiom s pochybnou povesťou. Jeho tvorcovia o sebe hovoria, že sú „na strane zdravého rozumu“. Faktom je, že na stránke média blogoval aj jeden z najznámejších neonacistov na Slovensku.
Viackrát súdený a dnes väzobne stíhaný Marián Magát, ktorý v roku 2016 kandidoval za ĽSNS z 88. miesta, úplne otvorene spochybňuje holokaust a velebí Hitlera.
Na Kulturblogu napríklad písal o tom, ako v Osvienčime vybudovali plynové komory len preto, aby sa v nich splyňovalo šatstvo od vší.
„Nemci chránili väzňom životy. Pre tento účel bol používaný, historikmi démonizovaný, Cyklón B,“ napísal Magát. Historici jeho tvrdenia už viackrát vyvrátili.
Fotka chlapcov z Hitlerjugend
Ako na svojom blogu upozornil Ján Benčík, samotný Pastuszek zasa na facebookovej stránke Kulturblogu pri jednom citáte zdieľal fotografie chlapcov z Hitlerjugend, čo bola mládežnícka nacistická organizácia.
Keď ho na to niektorí čitatelia upozornili, fotografiu bránil so slovami, že podľa neho je „z estetického hľadiska podarená“, aktuality.sk
X X X
Sanitári, farmaceuti, laboranti – ako by mohlo vyzerať zvyšovanie ich platov?
Popri tom, ako bežia rokovania o navyšovaní platov zdravotníkov, minister financií Igor Matovič im sľúbil aj jednorazovú odmenu 500 eur v septembri. Dnes však jeho rezort priamo neodpovedá, či ju zdravotníci aj dostanú.
Sestry, lekári aj záchranári už niekoľko týždňov vedia, ako by sa im od budúceho roka mohli zvýšiť základné platy. Ponuky im verejne predstavili minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský aj šéf rezortu financií Igor Matovič ešte v auguste.
K ostatným zdravotníkom sa nevyjadrovali, až minulý týždeň Matovič oznámil, že už majú finálny návrh aj pre nich.
„Je tam ešte približne 23-24 profesií, pre ktoré tak isto chceme prísť s ponukou,“ hovoril na margo ostatných zdravotníkov pracujúcich v ústavných zdravotníckych zariadeniach, čiže v nemocniciach, liečebniach, hospicoch a domovoch ošetrovateľskej starostlivosti.
Ani s odstupom niekoľkých dní však verejne nepredstavil nič on ani Lengvarský.
„Rokovania o navýšení platov pokračujú aj naďalej. Aj v predchádzajúcich dňoch sa uskutočnili stretnutia so zástupcami zdravotníckych pracovníkov,“ odkázal rezort zdravotníctva.
Aktuality.sk majú k dispozícii návrh na zvyšovanie platov pre 25 zdravotníckych profesií, ktorý mal byť predstavený aj niektorým zástupcom zdravotníkov. Nie je ale jasné, či ide o úplne najaktuálnejší návrh. Má ukázať skôr to, ako ministerstvo zdravotníctva rozmýšľalo nad mzdami.
Odozva na ponuky
Ministerstvo zdravotníctva zadefinovalo sestry, pôrodné asistentky, lekárov a záchranárov ako nedostatkové profesie a zrejme aj preto im už návrhy predstavilo.
V tomto prípade sú návrhy už verejne známe – navýšenie ich koeficientov sa pohybuje od 4 do 12 percent oproti súčasnému stavu, v prípade záchranárov narastú koeficienty o 3, respektíve 4 percentá.
Zároveň by sa týmto zdravotníkom zohľadňovali v plate aj roky praxe tak, že za každý odpracovaný rok by sa im zvýšil koeficient o 0,01. V praxi by to znamenalo, že napríklad začínajúci lekár by ako základ dostal koeficient 1,4, to znamená 1,4-násobok priemernej mzdy, po roku práce by mal 1,41-násobok a tak ďalej.
Záchranári medzičasom ponuku odmietli a vláde poslali vlastný protinávrh. Lekári sa pustili do zbierania výpovedí, pretože okrem zvýšenia platov žiadajú splnenie ďalších požiadaviek.
„Tento návrh na zvýšenie platov by nepomohol ničomu. Potrebujeme dostať zdravotnícky personál späť do nemocníc,“ povedal v rozhovore pre Aktuality.sk podpredseda Lekárskeho odborového združenia a lekár z bratislavskej nemocnice Miroslav Mendel.
Stále sa čaká na to, aký postoj zaujmú sestry a pôrodné asistentky. Náladu medzi nimi už zisťovala komora sestier a výsledkom je, že drvivá väčšina s návrhom nesúhlasí. Pre vládu však bude dôležitejšie to, čo povedia odbory sestier vedené Monikou Kaveckou, ktorá je zároveň poslankyňa OĽaNO a sestry zastupovala na rokovaniach s ministrami.
„Pripomienky od sestier sme zozbierali a spoločne s predsedami základných odborových organizácií pozorne preštudovali. Na základe nich sme pripravili naše pozície a požiadavky pre ďalšie vyjednávanie. Všetky zásadné pripomienky budeme prezentovať na rokovaní s ministerstvom zdravotníctva,“ uviedla Kavecká.
Verejne chcú názor sestier predstaviť až po týchto rokovaniach.
Otázne je, ako sa ministerstvo postaví k odmietnutiu napríklad zo strany záchranárov. Podľa našich informácií o koeficientoch sú ochotné diskutovať iba zdravotné sestry.
Ďalší zdravotníci
V prípade ostatných zdravontíkov ešte neboli návrhy verejne predstavené.
Podľa dokumentu, ktorý máme k dispozícii, to však v istej fáze vyzaralo nasledovne. U verejných zdravotníkov, sanitárov a praktických sestier, ktoré sa tiež označujú ako nedostatkové profesie, mali základné koeficienty narásť o 4 až 15 percent. Ostatným profesiám sa mal koeficient zvýšiť o 4 až 6 percent. (Kompletné znenie v tabuľke nižšie.)
Otázka, ktorá sa stále rieši, je, či aj títo zdravotníci budú rovnako ako lekári, sestry a záchranári zároveň odmeňovaní aj za odpracované roky. Pôvodný návrh s tým nepočítal.
„Odpoveď vám dám v najbližšej dobe,“ hovoril minulý týždeň Matovič.
Podľa našich informácií sú na ministerstve zdravotníctva naklonení tomu, aby sa všetkým zdravotníkom zohľadňovali roky praxe, okrem iného preto, aby sa vyhli diskriminácii. A práve táto zmena môže znamenať aj to, že v konečnom dôsledku budú iné aj navrhované základné koeficienty.
Finančné krytie
„Spokojní nebude nikdy nikto, ale my to berieme ako základný kameň, na ktorom sa dá stavať,“ hovorí predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay, ktorý už návrh videl.
Chcú si však počkať na to, čo bude nakoniec predložené do medzirezortného pripomienkového konania a následne na rokovanie vlády. Dôležité však podľa Szalaya bude najmä to, či návrh bude mať finančné krytie.
O tom, či sa v štátnom rozpočte nájde dostatok prostriedkov na takéto zvyšovanie platov, má rokovať rezort zdravotníctva s rezortom financií koncom týždňa.
V každom prípade, definitívny návrh zvyšovania platov zdravotníkov by mali na rokovanie vlády predložiť do konca septembra, aby v riadnom čase stihli legislatívny proces a mzdy sa tak mohli zvyšovať od začiatku budúceho roka.
Dostanú 500 eur?
Okrem samotného zvyšovania základných platov od budúceho roka však minister financií Igor Matovič zdravotníkom sľuboval, že v septembri dostanú jednorazový príspevok 500 eur rovnako ako pracovníci verejnej a štátnej správy.
„K tomu, aby sme boli fér, platí tá istá ponuka (na jednorázových mimoriadnych 500€ v septembri) ako voči vyššie spomenutým zamestnancom. … takže s 500€ sú na tom zdravotníci rovnako ako ostatní,“ napísal v polovici júla na svojom Facebooku.
Vyjadrenia ministerstva financií aj zdravotníctva sú však teraz nejasné.
„Ministerstvá zdravotníctva a financií niekoľko týždňov intenzívne rokovali o viacerých formách zvyšovania miezd zdravotníckych pracovníkov vrátane trvalých aj jednorazových. Vzhľadom na to, že rokovania nie sú v tejto chvíli ešte uzatvorené, ministerstvo zdravotníctva nateraz nemôže poskytnúť ďalšie informácie nad rámec už zverejnených návrhov, ktoré garantujú trvalé a citeľné zvyšovanie miezd zdravotníckych pracovníkov,“ odkázali oba rezorty.
Je však viac-menej isté, že v septembri odmenu zdravotníci nedostanú.
„Žiadne inštrukcie na vyplatenie jednorazovej mimoriadnej odmeny vo výške 500 eur sme zo strany Ministerstva zdravotníctva SR zatiaľ nedostali,“ uviedla hovorkyňa košickej nemocnice Monika Krišková. Sami sa ale rozhodli, že vyplatia 100-eurovú odmenu sestrám, pôrodným asistentkám, praktickým sestrám a ďalším zdravotníkom patriacim pod úsek ošetrovateľstva.
Martinská nemocnice zase hovorí, že nebola podpísaná kolektívna zmluva.
„Túto sme do dnešného dňa od odborárov neobdržali, a preto naši zdravotnícki zamestnanci takúto odmenu v septembrovej výplate nedostanú,“ uviedla hovorkyňa martinskej nemocnice Katarína Kapustová.
Banskobystrická nemocnica odkázala, že otázky okolo ohodnotenia zdravotníkov budú riešiť na budúcotýždňovom stretnutí Asociácie štátnych nemocníc, aktuality.sk
X X X
Ak neprejde rozpočet, Kollár končí: V provizóriu vládnuť nebudeme
Hraničnou situáciou, ktorá preverí schopnosť menšinového kabinetu pokračovať vo vládnutí, bude hlasovanie o štátnom rozpočte na budúci rok. V TASR TV to povedal predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár.
Ak by zákon o štátnom rozpočte v parlamente neuspel, Slovensko začne budúci rok v rozpočtovom provizóriu. „Ak neprijmeme štátny rozpočet, tak je korektné prísť pred ľudí a povedať, že musíme ísť do predčasných volieb, lebo vám nie sme schopní doručiť pomoc. Ak bude prijatý štátny rozpočet, tak vieme pomáhať rôznymi spôsobmi. Ale v rozpočtovom provizóriu nie. Ja na svojej stoličke takto prilepený nie som,“ povedal Kollár.
Dodal, že tri koaličné strany majú aktuálne podporu 70 poslancov a zvyšných šesť, ktorí im chýbajú do parlamentnej väčšiny, budú musieť hľadať medzi nezávislými alebo opozičnými poslancami. „Nemyslím si, že podpora bude paušálna. Raz to bude 73 a raz možno aj 78 poslancov,“ odhadol Kollár.
V prípade zákonov určených na pomoc občanom s rastúcimi cenami energií by si Kollár vedel predstaviť aj širokú podporu väčšiny politického spektra. „Keď bude zle, nepostihne to len našich voličov, ale aj voličov Hlasu či Smeru, Republiky,“ vysvetlil.
Ľudia i podniky
Problém podľa neho nie je iba s cenami energií pre domácnosti, ale aj pre podniky. „Keď nevyriešime podniky, tak skrachujú. A potom zbytočne zastropujeme cenu energií v bytoch. Keď ľudia nebudú mať zamestnanie, nebudú si môcť dovoliť zaplatiť ani ten byt,“ povedal. Podľa Kollára by Slovensko malo prijímať tvrdé opatrenia po vzore krajín, ktoré plánujú obmedziť vývoz elektrickej energie, a to aj za cenu hrozby neskorších sankcií.
Kollár oceňuje, že sa podarilo nájsť vysoko kvalifikovaných kandidátov na posty ministrov hospodárstva, spravodlivosti a zahraničných vecí, ktorí majú nahradiť doterajších ministrov za SaS. Pre rezort školstva zatiaľ koalícia nominanta nenašla. Kollár priznal, že to nie je ľahké aj vzhľadom na dĺžku volebného obdobia. „Je iné, keď niekomu ponúkate miesto na štyri roky, a iné, keď hovoríte, aby išiel s nami bojovať, a neviete, či je to na mesiac alebo na 20 mesiacov,“ povedal
Kandidátom na ministra hospodárstva je Karel Hirman. Ministerstvo spravodlivosti by mohol viesť Viliam Karas a rezort zahraničia Rastislav Káčer. Najťažšiu úlohu bude mať podľa Kollára vzhľadom na energetickú krízu práve nový minister hospodárstva. „Hľadali sme v prvom rade človeka, ktorý je zorientovaný v energetike,“ doplnil Kollár./agentury/
X X X
Prvý test Hegerovej menšinovej vlády. Poslanci sa dnes po dvoch mesiacoch vracajú do parlamentu.
Zákonodarcovia naposledy rokovali 29. júna, keď sa opozícia snažila odvolať ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana.
Poslanci dnes po viac ako dvoch mesiacoch opätovne zasadnú do parlamentných lavíc. Oproti júnovej schôdzi bude však tá nadchádzajúca výrazne odlišná. Počas letnej prestávky vyvrcholila koaličná kríza demisiou všetkých ministrov SaS, ktorí sa okrem Ivana Korčoka vrátia medzi poslancov do parlamentu. Tam budú predstavitelia SaS už súčasťou opozície.
Odchodom SaS zostala vláda Eduarda Hegera v menšine, opierať sa môže len o 70 poslancov. Oslabený kabinet môže v budúcnosti naraziť na viacero problémov a nemusí byť schopný ani schvaľovať zákony.
Politická neistota sa môže prejaviť už na nadchádzajúcej septembrovej schôdzi. Uvedomuje si to predseda parlamentu Boris Kollár: „Myslím si, že budú na začiatku pri otváraní schôdze problémy, ale myslím, že to prekonáme. Môže sa stať, že sa nám na hodinu alebo na deň zablokuje parlament.“
Koalícia sa však spolieha na to, že jej prvú schôdzu po rozpade pomôže otvoriť SaS. Sľúbil jej to aj Richard Sulík, ktorý chcel zabezpečiť „hladký prechod“ do menšinovej vlády. Predseda SaS tiež avizuje podporu pri niektorých hlasovaniach, ako je napríklad prístup Fínska a Švédska do NATO.
„Potom sú iné zákony, kde rovno hovoríme, že našťastie nie sme viazaní koaličnou zmluvou a nepodporíme ich. Medzi tým sú aj zákony, ktoré prišli do Národnej rady a považujeme ich za čistú hlúposť typu zatvoriť obchody v nedeľu,“ skonštatoval Sulík. Aspoň v prvom čítaní by tiež mala SaS pomôcť odobriť aj vládne zákony, ktoré kabinet schválil ešte za účasti ministrov za SaS.
Rokovať sa bude aj o daniach
Podľa šéfa SaS bude mať jeho strana v opozícii viac slobody a môžu presadiť viac ako z koalície. Sulík totiž chce so svojimi bývalými partnermi rokovať o podpore jeho zákonov. Na oplátku bude zas podporovať niektoré vládne a koaličné zákony.
Jedným z takých, ktoré chce SaS z opozície pretlačiť, je séria daňových opatrení. Navrhuje napríklad valorizovať spotrebnú daň z alkoholu a zároveň znížiť DPH pre gastrosektor. Zvýšenie dane na alkohol však predkladá aj koaličný poslanec Milan Vetrák (OĽaNO).
Podľa Mariána Viskupiča (SaS) je ich návrh lepší ako ten koaličný, pretože zvýšené zisky štátu z dane na alkohol rovno premietne do zníženia dane v inej oblasti. Naopak, Vetrák si myslí, že opatrenia SaS sú vyrobené do „dobrého počasia“ a ľuďom priamo peniaze nedajú. Vetrák však vidí priestor na dohodu.
Bez koaličnej rady si riešia poslanci egá
Poslanec a predseda ústavnoprávneho výboru Vetrák dodal, že na septembrovej schôdzi sa prejavilo to, že koaličná rada nefungovala tri mesiace. Všetky strany si podľa neho predkladali svoje návrhy zákonov.
„Je tam 142 bodov. Ja si nepamätám, že by ich niekedy bolo toľko v Národnej rade,“ komentoval nadchádzajúcu schôdzu Richard Sulík.
Tento problém si všimol aj šéf parlamentu Boris Kollár. Každá strana si podľa neho riešila len vlastné ambície alebo egá. „To je veľmi škodlivé. Nebudú prechádzať a rýchlo pôjdu preč,“ vyhlásil o predložených návrhoch.
Vyriešiť by to podľa neho mohla koaličná zmluva, kde sa môžu traja partneri dohodnúť, že poslanci nebudú môcť podávať do pléna žiadne návrh bez dohody na koaličnej rade.
Výraznejšie problémy v parlamente však podľa Vetráka vzniknú až na októbrovej schôdzi. SaS totiž nezaručuje, že pomôže otvoriť každú schôdzu alebo že podporí vládne zákony v druhom čítaní. Parlament tiež bude musieť do konca roka schváliť štátny rozpočet, aktuality.sk
X X X
Moška hovorí o brutálnom šetrení. Kližan mu vykričal aj Vajdov plat
Zdražovanie, problém s energiami. To všetko zasahuje všetky športové odvetvia. Minulý týždeň sme písali o tom, že zo Steel arény museli odísť hokejisti Košíc. No problémy budú mať aj iní. Možno aj tenisti.
Generálny sekretár STZ, Igor Moška, pre Nový Čas priznal, že aj v Národnom tenisovom centre sa bude túto zimu poriadne šetriť.
„My vlastne nevieme, čo nás čaká. Vieme len, aké sú aktuálne ceny, do konca roka by sme to mali nejako potiahnuť, ale čo bude po prvom januári, to netuší nik. Isté je jedno: budeme musieť riadne šetriť, aby to NTC prežilo,“ povedal dlhoročný funkcionár.
Ten je v posledných rokoch tŕňom v oku väčšej skupiny bývalých tenistov. Predovšetkým Martina Kližana, ktorý kandidoval na post šéfa slovenského tenisu. Vo voľbách ho zdolal protikandidát Miloš Mečíř. Bol to zároveň Mośkov kandidát.
Kližan, ktorý aktuálne kandiduje na starostu Petržalky, sa rád zapája do diskusií na sociálnych sieťach. Po statusom, ktorý zdieľal na Facebooku portál tenisovysvet.sk, sa pustil do Mošku.
„Presne tak pán Moška, aby to NTC prežilo,, aneb aby Moškova akádemia prežila. Však čo nás po kluboch, akadémiaáh a centrách. Idete riadne šetriť, ale miliónik navyše už k trojmiliónovému úveru si zoberiete kvôli NTC Košice, všakže. Cez 100-tisic eur ročne na trénera pre Molčana sa tiež nájde. Hlavne, aby NTC prežilo,“ napísal Kližan.
Pripomíname, že Molčanovým trénerom je už niekoľko mesiacov Marián Vajda, bývalý kouč Novaka Djokoviča. Na jeho mzdu prispieva NTC.
„Všetkých viac ako 200 tenisových klubov na Slovensku práve dostalo od vás facku,“ dodal Kližan./agentury/
X X X
Akcia Kaifáš: Prokurátor podal obžalobu na advokáta Mareka Paru
Marek Para mal podľa vzneseného obvinenia pomáhať skupine okolo Norberta Bödöra. Elektronická podateľňa kauzu pridelila sudcovi Špecializovaného trestného súdu Petrovi Pulmanovi.
Keď polícia v apríli tohto roka obvinila politikov Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, paralelne udrela aj v ďalšom prípade s názvom Kaifáš.
Meno biblickej postavy veľkňaza Kaifáša policajti prevzali z prirovnania „od Annáša ku Kaifášovi“, ktoré sa používa na označenie človeka, ktorý behá od jedného (úradu) k druhému, len aby niečo vybavil. Držia sa tak série biblických názvov, ktorú rozbehli akciou Boží mlyn, pokračovali názvami Očistec, Judáš, Mýtnik alebo Farizej.
Para mal podľa obvinenia behať po policajnom prezídiu a podieľať sa na odstavení a diskreditácii prokurátora špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka. Advokáta obvinili, že tak pomáhal údajnej zločineckej skupine okolo oligarchu Norberta Bödöra a policajného exprezidenta Tibora Gašpara.
„Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry dňa 9. septembra 2022 podal na Špecializovaný trestný súd obžalobu v trestnej veci vedenej proti Mgr. M. P., ktorý je obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny,“ potvrdila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu. Sudca má teraz čas na štúdium spisu. Následne môže obžalobu prijať a nariadiť termín hlavného pojednávania, no môže ju aj odmietnuť a vrátiť späť do prípravného konania.
O stanovisko sme požiadali špeciálnu prokuratúru aj obvineného advokáta Paru. Ten od začiatku obvinenie odmieta.
Politické kauzy pod kobercom
Prokurátor Špirko pred viac ako šiestimi rokmi pracoval aj na známej kauze B. A. Haus. Vyšetroval, či prevod časti akcií firmy, ktoré sa dostali do rúk Roberta Kaliňáka, bol v súlade so zákonom. Vtedajší minister vnútra podiel kúpil od dnes už odsúdeného daňového podvodníka Ladislava Bašternáka.
V roku 2016 NAKA spravila raziu v Špirkovej kancelárii a obvinila ho zo zneužitia právomoci. Išlo o prípad okolo stíhaného Ľubomíra Vargu, ktorý pred Špirkom najprv rozprával o vážnych podozreniach s politickým pozadím a potom na neho so svojím advokátom Parom podal trestné oznámenie. Špirkovi po razii odňali citlivé prípady vrátane politicky citlivej kauzy B. A. Haus.
Špirko bol v minulosti obvinený dokonca dvakrát, v oboch prípadoch však jeho stíhanie zastavili. Ani prokurátorská disciplinárna komisia nenašla v Špirkových postupoch chybu.
Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej tento prokurátor verejne predstúpil pred novinárov na improvizovanej tlačovej besede pred Úradom špeciálnej prokuratúry a oznámil, že na Kaliňáka a vtedajšie policajné špičky podal trestné oznámenie za sabotáž.
Pôvodné politicky citlivé kauzy, ktoré vyšetroval (B. A. Haus a Tempest), sa mu však už nepodarilo dovyšetrovať, jeho nadriadený Dušan Kováčik ich posunul iným kolegom a prípady išli do stratena. Špirkovo trestné oznámenie na Kaliňáka taktiež neobstálo, generálna prokuratúra oznámenie odmietla.
Teraz polícia tvrdí, že za Špirkovou diskreditáciou a obvineniami stál okrem iných aj advokát Marek Para. Po dohode s členmi zločineckej skupiny okolo Norberta Bödöra mal úmyselne odstaviť prokurátora Špirka od politicky citlivých káuz.
„Marek Para cielene mimo rámec osôb oprávnených oboznamovať sa s prebiehajúcim trestným konaním proti Vasiľovi Špirkovi koordinoval svoju činnosť s členmi vyššie popísanej zločineckej skupiny,“ píše sa v uznesení.
Obrat svedka
Prokurátor Špirko v roku 2016 pri vyšetrovaní citlivej kauzy narazil na daňového podvodníka Ľuboša Vargu. Tohto muža právne zastupoval Marek Para.
Varga sa pri jednom z výsluchov rozrozprával aj o ďalšej trestnej činnosti, napríklad v súvislosti s tendrami na Kaliňákovom ministerstve vnútra.
„Výmenou za zníženie trestu poskytoval informácie ohľadne praktík v rezorte ministerstva vnútra pri zabezpečovaní verejných obstarávaní,“ povedal Špirko. V modeli, ktorý mu svedok Varga opísal, malo dôjsť k legalizácii 200 miliónov eur.
Kým prokurátor dúfal, že našiel dôležitého svedka, za jeho chrbtom sa už odohrával iný príbeh. Spomínaný Varga spolu s advokátom Parom spísali podnet na prokurátora a doručili ho priamo šéfovi prokuratúry Kováčikovi. Týmto sa odštartovala diskreditácia prokurátora a začiatok konca politicky citlivých káuz.
Návštevy na polícii
Špirko teraz vypovedá, že jediný spôsob, ako ho odstaviť od dôležitých prípadov, bolo zinscenovať jeho obvinenie. Podľa súčasného vyšetrovania NAKA s tým priamo pomáhal advokát Para, a to aj priamo v budove policajného prezídia.
Jedným zo svedkov v Parovej kauze je bývalý šéf finančnej jednotky Bernard Slobodník. Ten vypovedal napríklad o tom, ako sa s Parom stretol priamo v kancelárii vtedajšieho šéfa NAKA Petra Hraška. Z elektronickej knihy návštev polícia zmonitorovala Parove návštevy na prezídiu na minútu presne.
„Pri odchode Mareka Paru mal Peter Hraško Parovi povedať, že ,platí všetko a sme na tom dohodnutí‘. Po odchode Mareka Paru Peter Hraško svedkovi (Slobodníkovi, pozn. redakcie) uviedol, že Marek Para sa významne podieľa na tom, aby prokurátor ÚŠP Špirko skončil,“ opísal Slobodník vyšetrovateľovi. Od Hraška sa vraj dozvedel aj podrobnosti okolo prípadu.
O kauze sa mal rozprávať aj s vtedajším policajným prezidentom Gašparom. „Tibor Gašpar sám uviedol, že Vasiľ Špirko nebude dlho dozorovať tieto veci, ktoré sú na finančnej polícii.“
Obaja nadriadení od Slobodníka opakovane žiadali, aby oddialil ďalšie trestné stíhanie kľúčového muža kauzy – Vargu, a najmä, aby nebol väzobne stíhaný. Chceli mať svedka na svojej strane.
„Neskôr si veci dal dokopy a zistil, že niektorí funkcionári NAKA naozaj vykonávajú kroky aj v súčinnosti s obhajcom Vargu Marekom Parom, ako aj samotným Vargom, aby diskreditovali činnosť prokurátora Špirka,“ dodal Slobodník.
Keď tento istý svedok Slobodník minulý týždeň vypovedal v kauze exšéfa prokuratúry Dušana Kováčika, na súd sa prišiel pozrieť aj Para. Prišiel ako zástupca verejnosti, počúval výsluch svedka a nahrával si ho. Na otázku Denníka N, prečo prišiel alebo či ho niekto poslal, odvetil, že je „samostatne mysliaca bytosť“.
Sledovačky
Okrem toho, že polícia vtedy obvinila prokurátora Špirka, o jeho diskreditáciu sa niekto snažil aj iným spôsobom. Sledovali ho. Vypovedá o tom napríklad bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó.
„Zahájili sledovanie Vasiľa Špirka v jeho voľnom čase, zistili, na akom aute sa pohybuje a rovnako aj to, že má na aute namontované kamery, po tejto informácii dal svedok podnet na ukončenie sledovanie a odmietol v ňom ďalej pokračovať,“ parafrázuje Makóovu výpoveď v uznesení vyšetrovateľ.
Záznamy zo sledovania sa vraj ďalej posúvali Bödörovi a Gašparovi. Pri ďalších stretnutiach s Bödörom a policajnými funkcionármi pochopil, že monitorovanie prokurátora Špirka trvá aj naďalej, no už nie v réžii daňových kriminalistov, ale pod taktovkou niekoho iného.
Sledku si všimol aj Špirko sám. Práve preto si dal do auta namontovať kamery.
Threema a „pálenie prstov“
Pri stíhaní Paru polícia poukázala aj na Threemu Mariana Kočnera. Zo správ zmenkového podvodníka vyplýva, že prokurátor Špirko bol častou témou v debatách nielen s advokátom Parom, ale aj s Norbertom Bödörom.
Kočner sa podľa správ snažil o opätovné obvinenie elitného prokurátora, aby sa zapáčil a zavďačil vtedajším vládnym predstaviteľom. Postarať sa o to mal advokát Para, ktorý podal mimoriadny opravný prostriedok podľa dnes už notoricky známeho paragrafu 363.
„Potrebujem do stredy rozhodnutie ohľadom tej 363 na Špirka. Varga sa to bojí podpísať, takže by to musel urobiť Marek (Para, pozn. red.). Keďže nevieme ako sa zachová Jarík (generálny prokurátor Jaromír Čižnár, pozn. red.) a ani dnes nevieme ako dopadne koalícia, tak ide Marek do rizika pálenia si prstov…“ písal svojmu „kamošovi“ Bödörovi Kočner.
Nemalo to byť zadarmo. Kočner mal vymyslený už aj platobný mechanizmus. Napokon však v marci 2018 padla vtedajšia vláda Roberta Fica a z biznisu nebolo nič. Problém s kauzou Špirko však nezmizol. Kočner sa už pred štyrmi rokmi začal obávať, že sa všetko obráti proti jeho advokátovi Parovi.
„Vo veci Špirko chcú Parovi ako prvému vzniesť obvinenie, to nem dobre. Čižnár chce všetkých obviniť. Toto už je otvorená vojna. Mal by šéf (prezývka pre Fica, pozn. red.) zasiahnuť,“ písal v máji 2018 Norbertovi Bödörovi. O osud svojho advokáta sa obával ešte aj krátko pred vlastným zadržaním v kauze zmenky televízie Markíza.
Snažil sa zistiť, ako vypovedal Peter Hraško, s ktorým sa Para stretával. „Lebo ak vypovedal inak ako Para, tak pôjdu všetci dop*če. Som na to niekoľkokrát upozorňoval, že sa treba zosúladiť,“ písal Kočner Bödörovi začiatkom júna 2018.
Kočnerove obavy boli na mieste, hoci k obvineniu jeho dvorného advokáta došlo až v apríli 2022.
Spoločne na chate
Vyšetrovateľ v súvislosti s Parovou činnosťou pre skupinu okolo Bödöra a Gašpara pripomenul aj jeho návštevy na poľovníckej chate. V lete minulého roka sa politici Smeru (Fico, Kaliňák) stretávali s Miroslavom Bödörom a advokátmi Pavlom Gašparom (syn Tibora Gašpara) a spomínaným Parom. Chatu v čase stretnutí monitorovala polícia, záznamy zo stretnutí unikli na verejnosť
Para nie je obvinený v súvislosti so stretnutiami pri obložených misách či slanine, ale vyšetrovateľ nimi demonštruje, že advokát sa aktívne stretával s ľuďmi z okolia Bodörörovcov.
„Bol s nimi v kontakte, nevynímajúc v danom prípade aj jeho vedomosť o tejto skupine ako takej z titulu výkonu svojej profesie advokáta,“ konštatuje sa v uznesení.
Najvyšší súd poslal advokáta začiatkom mája do väzby, po necelých dvoch mesiacoch ho z väzby prepustili. Prokurátor koncom júna oznámil, že pominuli dôvody väzby a až doteraz je advokát stíhaný na slobode, aktuality.sk
X X X
V ruských regionálnych voľbách opäť zvíťazili kandidáti podporovaní Kremľom
Voľby sa konali od piatka do nedele vo viac ako 80 ruských regiónoch a boli prvé od februárovej invázie ruskej armády na Ukrajinu.
V komunálnych a regionálnych voľbách v Rusku zvíťazili kandidáti podporovaní Kremľom, informovala v pondelok agentúra DPA odvolávajúca sa správy ruských štátnych médií. Voľby sa konali od piatka do nedele vo viac ako 80 ruských regiónoch a boli prvé od februárovej invázie ruskej armády na Ukrajinu.
Podľa DPA si svoje posty udržalo všetkých 14 doterajších gubernátorov, ktorí sa v regionálnych voľbách uchádzali o znovuzvolenie.
Splnilo sa aj očakávanie, že kremeľská strana Jednotné Rusko si zachová najväčší počet poslancov vo väčšine regionálnych a mestských zákonodarných zborov.
Kým nezávislí volební pozorovatelia z organizácie Hlas (Golos) poukazujú na početné prípady podvodov pri hlasovaní a sčítaní hlasov či kupovania hlasov voličov; ruské orgány informovali, že nezaznamenali žiadne závažné porušenia volebných pravidiel.
Pred voľbami sa opoziční aktivisti sťažovali, že kandidáti, ktorí vystupovali proti ruskej vojne na Ukrajine, ani nemohli kandidovať, aktuality.sk
X X X
Celibát držal už v kabíne. Bývalý kapitán Slovana ide za kňaza
Niekdajší mládežnícky futbalový reprezentant Adam Štefanec vymenil dres za sutanu. Bývalý stredopoliar juniorky MŠK Žilina či kapitán dorastu ŠK Slovan Bratislava sa v 19 rokoch rozhodol, že zasvätí svoj život Bohu.
„Kňazom zatiaľ nie som, ešte ma čaká rok v seminári, ale vysviacku na diakona som po piatich rokoch už absolvoval. Môžem už krstiť, sobášiť či celebrovať pohreby. Slúžiť omše či spovedať však nie,“ vysvetlil Štefanec pre Plus 7 dní.
Zásadný životný krok urobil pred takmer šiestimi rokmi. Svoje rozhodnutie neľutuje.
„Bol to veľký skok a rozdiel. Svet športu je oproti konzervatívnemu cirkevnému prostrediu oveľa voľnejší a musel som sa viacerých vecí vzdať, ale som presvedčený, že som sa rozhodol správne.
Predtým som o kňazskej dráhe vôbec neuvažoval, no po stretnutí s Bohom som o tom nepochyboval. Bol to pre mňa silný moment.
Vedel som, že bol určený len mne. Prišla ponuka a ja som ju prijal. Objavil som inú cestu a bol by som hlúpy, keby som po nej teraz nekráčal, keď viem, že je pre mňa lepšia,“ priznal Štefanec.
Na zelenom trávniku vynikal jeho starý otec Štefan, strýko Juraj i Otec Marián. Štefancov o rok mladší brat Šimon sa dokonca dostal aj do kádra talianskeho Hellasu Verona. Dnes háji farby Petržalky.
„Som si vedomý, že nebudem mať ženu a deti. Viem, do čoho idem. Som na to pripravený. Aj vo futbale tak trochu platí, že ak sa mu chcete venovať skutočne naplno a napredovať, dievčatá musia ísť bokom.
Svojím spôsobom to pre mňa bol už vtedy akýsi druh celibátu. Nie všetci to chápali, niektorým chalanom to zamotalo hlavu.
Stále sa kamaráti s Dávidom Hanckom, ktorý prestúpil do Feyenoordu Rotterdam či Lászlóm Bénesom z Hamburgu.
„Najmä s hráčmi Žiliny stále udržujem kontakt. Viacerí mi boli na vysviacke. Pozval som aj Hancka, ktorý to z našej žilinskej partie dotiahol najďalej./agentury/