Vojna v polícii SR pokračuje. Pellegrini kandidovať za prezidenta? Energeticky chudobných 150-tisíc domácností. V Balte za obeť plynovod aj ruský optický kábel

Policajta, ktorý Zurianovi obhliadal byt, inšpekcia zbavila auta. Ide v šľapajach svojho nadriadeného. Nový šéf Úradu inšpekčnej služby Branislav Zurian začal svoj mandát rovnako akčne ako nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). Vyšetrovateľa Pavla Ďurku zo skupiny čurillovcov vymenil za Dianu Santusovú a inšpekcia už pod jeho vedením sa postarala aj o rozruch v obci na Záhorí.

 Nový minister vnútra stihol za dva týždne vo funkcii zosadiť policajného prezidenta Štefana Hamrana, zrušil funkcie viceprezidentov Policajného zboru Damiána Imreho a Branka Kišša a postavil mimo služby aj šesticu nepohodlných vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu. Otázne ešte zostáva, kto nahradí šéfa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomíra Daňka a kto obsadí funkciu riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Popri personálnych výmenách sa nový minister vnútra postavil s vodným delom a bezpečnostnými zložkami vrátane vojakov na hranice, aby odstrašil cez Slovensko migrujúcich ľudí.

 „Hovorím všetkým, zákon bude platiť pre každého, ja neuhnem ani o pol centimetra a budem vždy konať zákonne. Pre mňa nebude žiadna privilegovaná skupina, ani vyšetrovateľov,“ vyjadril sa nový minister vnútra cez víkend v relácii O 5 minút 12 na RTVS. Zopakoval, že slovo pomsta či revanš nemá vo svojom slovníku.

 Zuriana vymenovala vláda do funkcie najvyššieho policajného inšpektora len minulý týždeň. Jeho nomináciu potvrdil výbor pre obranu a bezpečnosť a bol jediným kandidátom vládneho trojlístka Smer, Hlas a SNS. Minister Šutaj Eštok viackrát zopakoval, že Zurian má jeho plnú podporu a berie za neho plnú politickú zodpovednosť.

Nový najvyšší policajný inšpektor nahradil vo funkcii Petra Juhása. Čerstvo po svojom vymenovaní Zurian odvolal z funkcie riaditeľa odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii Pavla Ďurku, ktorý je bývalým spolupracovníkom Čurillu. Odbor, ktorý Ďurka viedol, policajti ľudovo volajú „NAKA na policajnej inšpekcii“ a vyšetruje príslušníkov podozrivých z korupcie. Zurian dosadil na jeho miesto Santusovú. Mediálne známa vyšetrovateľka viedla vyšetrovací tím Oblúk a označujú ju za jednu z hlavných aktérok vojny v polícii. Santusovej Oblúk sa zaoberal možnými manipuláciami a koordináciou vypovedaní kajúcnikov.

 Práve Oblúk začal vyšetrovať v lete 2021 čurillovcov. V tom čase bol medzi vyšetrovateľmi NAKA aj Ďurka. Okrem iných exponovaných prípadov vyšetroval aj korupčnú kauzu bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Santusová musela podstúpiť dvakrát test na detektore lži a šírili sa informácie aj o tom, že ju mali jej nadriadení šikanovať. Listom sa obrátila na prezidentku aj na premiéra, v ďalšej komunikácii sa jej zastali kolegovia. Strana Smer zverejnila vlani zase údajné prepisy odpočúvaní, v ktorých mal Ďurka povedať, že Santusovej zapália auto. „Len ju treba, ako keby, (Santusovú, pozn. red.) normálne spraviť. A do väzby je…ť,“ povedal podľa údajných prepisov vyšetrovateľ Pavol Ďurka. „Zapálime jej (Santusovej, pozn. red.) auto. Kanistrom,“ mal povedať Ďurka.

„Laicky a v skratke si dovolím tvrdiť, že sme sa ako tím pod mojím vedením dostali ďalej ako to „niekomu“ vyhovuje a zámerom konania určitých osôb je len to, aby som v tejto činnosti nepokračovala, pričom je úplne jedno, kto iný to bude, podstatné je len to, aby som to nebola ja, keďže z logiky veci je zrejmé, že zorientovať sa v tejto náročnej a spletitej problematike nie je vôbec jednoduché a vyžaduje to množstvo času a odhodlania a to predovšetkým, ak s danou vecou niekto nepracuje od samého začiatku, resp. ak s danou vecou ešte neprišiel ani do kontaktu a nepozná obsah tohto už teraz pomerne rozsiahleho vyšetrovacieho spisu,“ argumentovala vyšetrovateľka v liste.

 Ako z akčného filmu

Ako šéf NAKA skončil Zurian na vlastnú žiadosť v roku 2021. Krátko po odchode z funkcie mu v čase dovolenky vypáčili dvere a spravili domovú prehliadku. Čelil totiž obvineniam policajnej inšpekcie pre podozrenia z vynášania informácií. V máji tohto roka mu obvinenie zrušila prokurátorka Generálnej prokuratúry.

Počas vypočúvania na šéfa policajnej inšpekcie sa ho opoziční poslanci preto pýtali, či preto svoju kandidatúru nepovažuje za konflikt záujmov. „Prokurátor konštatoval, že som bol nezákonne obvinený a konštatoval to aj Ústavný súd SR. Ak by som bol obvinený, tak by som tu nebol, ale som nevinný a nič som nespáchal, tak to nepovažujem za konflikt záujmov,“ argumentoval Zurian a dodal, že voči vyšetrovateľovi, ktorý mu vykopol dvere, nemá „krvavé oči“. Odkázal mu však, že nevie, ako je odborne zdatný, a verí, že si uvedomil, že to, čo spravil, bolo nezákonné. Policajti podľa Zuriana niekedy skĺznu k páchaniu trestnej činnosti a je podľa neho na vedení, aby toto zídenie z chodníkov dobra opravilo. „Chcem byť vzorom a nie temnou silou,“ zdôraznil na vypočúvaní.

 Na obhliadke Zurianovho bytu sa vtedy zúčastnil Ladislav Kotek. Práve on sa stal podľa Denníka N ústrednou postavou zatýkania ako z akčného filmu, ktoré opozícia nazvala Zurianovou vendetou. O zásahu v obci na západe Slovenska informoval obhajca Peter Kubina, ktorý zastupuje aj čurillovcov.

Príslušníci policajnej inšpekcie podľa jeho opisu so zapnutými majákmi zablokovali zástupcu riaditeľa odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii policajnej inšpekcie, ktorý bol na ceste do práce. Kotek dostal podľa informácií Denníka N povolenie používať vozidlo od nadriadeného Ďurku, ktorý však v piatok vo funkcii skončil.

 Kubina ďalej opísal, že pri blokovaní boli o pol siedmej ráno na mieste vyšetrovateľ spolu s operatívcom, ktorí pracujú na vyšetrovacom spise tímu Oblúk, „v rámci ktorého boli nezákonným spôsobom nasadené odposluchy voči vyšetrovateľom NAKA s požehnaním prokurátora KP Bratislava“. Prítomným prokurátorom bol podľa jeho informácií Juraj Chylo.

Kotekovi oznámili podľa Kubinu, že začínajú trestné stíhanie pre neoprávnené používanie motorového vozidla, keďže ide o služobné auto ministerstva vnútra a na jazdu s ním vraj nemá súhlas nadriadeného. „Toto nie je vtip. Vyšetrovateľ a operatívny pracovník ÚIS spolu s prokurátorom KP Bratislava JUDr. Chylom osobne zastavujú motorové vozidlo na ceste, aby promptne riešili podozrenie z toho, že vodič nemá povolenie na používanie tohto motorového vozidla. Zdá sa vám to smiešne?“ uviedol advokát.

 S dávkou irónie podotkol, že v normálnej spoločnosti by stačilo počkať Koteka na pracovisku, no to by prišli o možnosť „byť o pol siedmej ráno, v deviatich stupňoch Celzia schovaní za kríkom a čakať na príležitosť, kým budú môcť „zajať“ a imobilizovať nebezpečného zločinca“. Zurian podľa informácií Denníka N v utorok ráno povedal, že nevie, o čo v prípade ide.

Pravda sa obrátila s otázkami v súvislosti so zásahom na ministerstvo vnútra. V stanovisku uviedlo, že k prípadu nemôže poskytnúť žiadne bližšie informácie. „Úrad inšpekčnej služby koná vždy nezávisle v zmysle zákona a preveruje každé podozrenie z porušenia zákonov. Zároveň však platí, že policajti môžu používať služobné vozidlá na súkromné účely len so súhlasom nadriadeného,“ načrtol rezort.

Zaujatý vyšetrovateľ pri čurillovcoch

Prípad čurillovcov nabral nový smer koncom minulého týždňa. Policajná inšpekcia rozhodla, že kauzu okolo stíhania vyšetrovateľov viedol zaujatý vyšetrovateľ Michal Kulich. Podľa najnovšieho rozhodnutia jeho nadriadeného sa mal z kauzy vylúčiť, no on tak nespravil. Namiesto toho od septembra 2021 vznášal obvinenia, vypočúval svedkov a zabezpečoval dôkazy. Kubina tvrdí, že doterajšie rozhodnutia Kulicha sú preto nezákonné. Teda aj obvinenie čurillovcov.

Advokát potvrdil, že vo veci v pondelok podali návrh na zrušenie všetkých dotknutých uznesení vydaných zaujatým vyšetrovateľom. „Navrhli sme teda presne to isté, čomu už generálny prokurátor (Maroš Žilinka – pozn. red.) v tejto istej trestnej veci raz vyhovel,“ priblížil Kubina s tým, že čaká snahu o zvrátenie situácie.

Vendeta Smeru a Hlasu, znie z opozície

Nad konaním prokurátora a Zuriana sa pohoršovala v utorok opozícia. Exminister vnútra Roman Mikulec z hnutia Slovensko (bývalé OĽaNO) zásah voči Kotekovi odsúdil. Zásah mal podľa neho za cieľ zastrašiť, znemožniť a zdehonestovať policajta. Veronika Remišová (Za ľudí), ktorá bola s Mikulcom na tlačovke, skonštatovala, že nová vláda nerieši problémy ľudí ani ich bezpečnosť, ale pošle komando policajtov na nepohodlného kolegu.

Kroky Zuriana označil líder Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka za alarmujúce. „To, čo sa nám odohráva pred očami, je skutočne vendeta Smeru a Hlasu,“ vyhlásil. „Šikanózne prepadnúť zástupcu riaditeľa inšpekcie pri rannom odchode do práce, pred očami jeho syna a manželky, s majákmi, za účasti prokurátora, s očividnou zámienkou o služobnom aute, to pripomína časy mečiarizmu. Slušní policajti a policajtky sa na Slovensku nesmú báť. Za tento stav je zodpovedný minister vnútra Šutaj Eštok, na jeho odvolaní budeme preto jednoznačne trvať,“ dodal Šimečka s tým, že to nie je akceptovateľné pre členský štát Európskej únie.

Bývalý policajný prezident a súčasný poslanec parlamentu Jaroslav Spišiak z PS uviedol, že Zurian svojimi prvými krokmi vyvrátil to, čo o sebe vravel ešte ako kandidát. A teda, že bude zabezpečovať ochranu policajtov, ktorí sú krivo obviňovaní, a stíhať len tých, ktorí si to naozaj zaslúžia a v tomto duchu bude budovať inšpekciu./agentury/

X X X

 Juris: Odhaduje sa, že energeticky chudobných je na Slovensku asi 150-tisíc domácností

Ak po zaplatení energií ostane rodine 1,5 násobok životného minima, vtedy je domácnosť považovaná za energeticky chudobnú.

Energetickou chudobou je v SR ohrozených približne 150.000 domácností. Uviedol to predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris v online diskusii „Drahé vykurovanie a pomoc štátu domácnostiam“, ktorú zorganizovalo združenie Slovenská klimatická iniciatíva v spolupráci so SME konferencie, Nadáciou Friedrich-Ebert-Stiftung a Slovenským plynárenským priemyslom.

„Ak odpočítame od príjmov domácnosti výdavky na energie v danej domácnosti a zostane domácnosti menej ako 1,5-násobok životného minima členov domácnosti, tak vtedy je domácnosť považovaná za ohrozenú energetickou chudobou,“ spresnil návrh definície energetickej chudoby Juris.

Domácnosti, ktoré čelia najväčšej chudobe, si nevedia odložiť na rekonštrukciu

Osem percent domácností, teda spomínaných 150.000 domácností je podľa vedeckej pracovníčky Prognostického ústavu SAV Dušany Dokupilovej v najhlbšej chudobe. „To sú domácnosti, ktoré zo svojho príjmu nevedia odložiť napríklad ani 30 eur, aby si v budúcnosti mohli vymeniť okná alebo vchodové dvere. To sú domácnosti, ktoré majú veľmi vážny problém,“ vysvetlila Dokupilová. Štát pre obmedzené zdroje by podľa nej mal začať pomáhať od tých najchudobnejších domácností.

„Zistiť, či domácnosť je energetická chudobná je pomerne veľmi náročné,“ upozornila zástupkyňa generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia Kristína Korčeková.

Ľudia začali zatepľovať, aby ušetrili

Ceny elektriny pre domácnosti by podľa Jurisa mali zásadne zmierniť už vládou prijaté opatrenia v tzv. všeobecnom hospodárskom záujme, najmä zmluva so Slovenskými elektrárňami. „Ako najväčší otáznik vidím ceny plynu, ktorý je dovážanou komoditou, kde SR nemá vlastnú výrobu. Jeho trhové ceny sú stále veľmi vysoké oproti predkrízovému obdobiu,“ podčiarkol predseda ÚRSO.

Mnoho ľudí začalo s rastom cien energií podľa Dokupilovej zatepľovať svoje obydlia, aby čo najviac znížili svoju spotrebu energie. „Cena je teda to, čo ľudí naštartuje,“ zdôraznila Dokupilová.

Investičný dlh v rodinných domoch je podľa Korčekovej väčší ako 25.000 domov, ktoré vie štát podporiť. „Jednou z možností je podporovať opravy a rekonštrukcie tých domov, ktoré sú na tom energeticky najhoršie,“ dodala Korčeková, aktuality.sk

X X X

Ministerka Šimkovičová mlčí, čo robila vo firme blízkej podnikateľovi odsúdenému za korupciu

 Podnikateľ Michal Grebeči sa pred štyrmi rokmi priznal k podplácaniu a dostal peňažný trest. O rok neskôr začala pracovať pre jemu blízku firmu súčasná ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Meno podnikateľa Michala Grebečiho pred piatimi rokmi plnilo stránky novín, médiá ho titulovali ako odpadkového kráľa. V tom čase panovali podozrenia, že do základov diaľničného obchvatu Bratislavy zavážali odpad. No a potom vyplávala na svetlo aj kauza, že Grebeči podplácal úradníčku. Dal jej dvakrát po dvetisíc eur, aby získal kladné stanovisko ku skládke v Ivanke pri Dunaji.

Podnikateľ sa priznal a na základe dohody s prokurátorom ho v novembri 2019 stihol mierny trest: musel zaplatiť päťtisíc eur. Peňažný trest vo výške 10-tisíc eur dostala spoločnosť, ktorú Grebeči zastupoval.

O rok neskôr zamestnal vo firme, ktorá je napísaná na jehopartnerku Kvetoslavu Ivičičovú, dnešnú ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú. Bolo to v čase, keď už nepôsobila ako poslankyňa parlamentu.

Firma predáva papuče

Politička bola vo firme Zane, patriacej Ivičičovej, od augusta do novembra 2020 konateľkou. Tlačový odbor ministerstva kultúry neodpovedal na naše otázky, aký je vzťah Šimkovičovej a Grebečiho, odkiaľ sa poznajú a akú prácu pre firmu Zane vykonávala.

Michal Grebeči nám potvrdil, že súčasnú ministerku pozná. „Áno. Nebudem hovoriť, že nie. Poznám ju ako dobrého človeka.“ Podľa jeho slov sa zoznámili cez ďalšieho exposlanca – Petra Marčeka, s ktorým sa Grebeči pozná už dlhší čas. Informáciu, že Šimkovičová bola konateľkou firmy Zane, najprv poprel. „Nebola konateľka. Viem, že nebola. Pamätám si, že bola zamestnaná.“ V obchodnom registri je však uvedené, že Šimkovičová bola v spomínanom období aj štatutárkou eseročky.

Šimkovičovej pracovnú náplň Grebeči neprezradil. Firma Zane podľa neho „podniká v rôznych veciach, napríklad predáva hotelové papuče, vyvíja prírodný odpudzovač kún a pripravuje charitatívny projekt“.

Pôsobením Šimkovičovej v spoločnosť Zane sa zaoberal už v septembri 2020 týždenník Plus 7 dní. Grebečiho meno sa však v článku neobjavilo, spomínala sa tam len Ivičičová. Aktuality.sk už v marci 2019 uviedli, že kontroverzný podnikateľ býva v dome patriacom Ivičičovej.

Ani Plus 7 dní nezískal od Šimkovičovej vyjadrenie, ako sa k práci v Zane dostala. „Telefónne číslo, ktoré používala v parlamente, je nefunkčné a na otázky, ktoré sme jej zaslali do uzávierky, neodpovedala,“ uvádzal týždenník pred troma rokmi.

Kto je Michal Grebeči

Michal Grebeči je verejnosti známy najmä zo spoločnej fotografie z jachty, na ktorej je zachytený so svojím niekdajším spoločníkom z odpadkového biznisu Michalom Kováčom a vtedajším šéfom mestského podniku Odvoz a likvidácia odpadu Branislavom Cimmermanom. Grebeči prevádzkoval viacero skládok odpadu v okolí Bratislavy.

Okrem podplácania na okresnom úrade má aj ďalšie problémy so zákonom. Ešte v roku 2018 ho zadržali pre podozrenie z nelegálneho nakladania s odpadom, ktorý bol vyvážaný pod stavbu bratislavského obchvatu.

Vo viacerých firmách podnikal spoločne s bývalým primátorom Prešova Pavlom Hagyarim, známym aj fotkami z Kuby v spoločnosti Borisa Kollára a odsúdeného mafiána Juraja Ondrejčáka. V jednej firme sú Grebeči a neúspešný kandidát Sme rodina do parlamentu Hagyari spoločníkmi dodnes.

V spoločnosti Kaviareň bol Grebečiho spoločníkom Viliam Gross, obžalovaný spoločne s Marianom Kočnerom pre podvody na DPH v kauze predaja bytov vo Five Star Residence,aktuality.sk

X X X

V priebehu pár hodín v Balte padli za obeť plynovod aj ruský optický kábel

V Baltskom mori bol v októbri poškodený ruský optický kábel, pričom sa tak stalo len 28 kilometrov od miesta, kde bol o niekoľko hodín neskôr zničený plynovod Balticconnector spájajúci Fínsko a Estónsko. S odvolaním sa na ruskú štátnu spoločnosť Rostelekom to dnes napísala agentúra Reuters, podľa ktorej ruská firma informovala o poškodení svojho podmorského kábla teraz prvýkrát.

 Rostelekom podľa ruských tlačových agentúr ohlásil „haváriu“ na svojom optickom kábli, ktorý vedie z Kingiseppu v Leningradskej oblasti do Kaliningradskej oblasti. Príčiny havárie nespresnil, upozornil však na čas a vzdialenosť od poškodenia Balticconnectoru. Z neho fínski vyšetrovatelia podozrievajú čínsku kontajnerovú loď tiahnucu kotvu po morskom dne.

Rostelekom uvádza, že zaznamenal poškodenie kábla 7. októbra o 23:30 moskovského času (vtedy 22:30 SELČ). „Miesto poškodenia kábla je vzdialené 28 kilometrov od úseku plynovodu Balticconnector poškodeného 8. októbra,“ stojí vo vyhlásení telekomunikačnej firmy, ktorá zároveň oznámila, že opravy kábla začali v nedeľu a potrvajú zhruba desať dní.

O tom, že Rusko opravuje telekomunikačný kábel Baltika v Baltskom mori, informovalo podľa Reuters už v pondelok Fínsko s tým, že problém môže súvisieť s ďalšími nedávnymi prípadmi poškodenia podmorskej infraštruktúry v regióne. V Baltskom mori boli 7. a 8. októbra poškodené aj ďalšie dva telekomunikačné káble spájajúce Estónsko s Fínskom a Švédskom. Estónsko následne uviedlo, že incidenty súviseli s poškodením Balticconnectoru.

Rostelekom ani ruské ministerstvo pre digitálny rozvoj a komunikácie zatiaľ nereagovali na otázky Reuters, či Moskva vyšetruje poškodenie svojho kábla a či zaň mohla byť zodpovedná čínska loď.

 Fínsky premiér Petteri Orpo na konci októbra vyhlásil, že Čína spolupracuje pri vyšetrovaní možného podielu plavidla NewNew Polar Bear na poškodení plynovodu Balticconnector. Fínski vyšetrovatelia predtým uviedli, že je zatiaľ príliš skoro určiť, či bol plynovod 8. októbra poškodený nešťastnou náhodou alebo úmyselne. ​/agentury/

X X X

Dohoda Talianska a Albánska o migrácii znepokojila humanitárne organizácie

Viaceré humanitárne organizácie v utorok kritizovali dohodu medzi Talianskom a Albánskom, na základe ktorej táto balkánska krajina príjme tisíce žiadateľov počas spracovania ich žiadostí o azyl. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Európska komisia uviedla, že dohoda môže naraziť na problémy, ak Taliansko migrantov zachránených vo výsostných vodách EÚ pošle do nečlenskej krajiny. EK však ponecháva otvorené dvere dohode, ktorá by sa vzťahovala na migrantov z medzinárodných vôd.

Hovorkyňa EK Anitta Hipperová uviedla, že každá osoba objavená vo vodách patriacich členskej krajine EÚ má právo požiadať v nej o azyl a nemá byť presunutá do tretej krajiny.

„Sme nesmierne znepokojení, pretože osoby, zachránené týmito vojenskými loďami a privezené do stredísk v Albánsku, fakticky riskujú deportáciu,“ uviedla Mattia Ferrariová z charitatívnej organizácie Mediterranea Saving Humans. To môže podľa jej slov viesť k porušeniu medzinárodných pravidiel.

Iným krajinám sa podobné opatrenia nepodarili

„Je to súčasť širšieho smerovania k externalizácii migračnej politiky,“ uviedla riaditeľka Inštitútu pre migračnú politiku (MPI) pre Európu Camille Le Cozová. Pripomenula, že s podobnými opatreniami neuspelo Dánsko či Británia, ktorá sa niektorých žiadateľov o azyl usilovala umiestniť do africkej Rwandy. Odvolací súd však tomu zabránil.

Dánsky parlament pred dvomi rokmi odsúhlasil založenie prijímacích stredísk v tretej krajine. Pre kritiku za oslabovanie medzinárodnej spolupráce však bola táto iniciatíva pozastavená.

Albánsko ako dočasné útočisko

Talianska premiérka Giorgia Meloniová a albánsky premiér Edi Rama sa v pondelok dohodli, že Albánsko poskytne dočasné útočisko pre migrantov smerujúcich do Talianska. Rím ako protihodnotu zaplatí výstavbu dvoch stredísk pre 3000 ľudí v prístave Shengjin a v oblasti Gjader na severozápade Albánska. Budú navrhnuté tak, aby mohli od roku 2024 ubytovať približne 36-tisíc ľudí ročne.

Do centier nebudú posielať neplnoletých, tehotné ženy a ďalšie „zraniteľné osoby“, povedala Meloniová. Ak Taliansko odmietne týmto migrantom žiadosti o azyl, Albánsko by ich deportovalo. Obom centrám pod talianskou jurisdikciou by Albánsko zabezpečilo vonkajšiu bezpečnosť./aktuality.cz

X X X

Apel na novú vládu od deviatich starostov: Medvede treba regulovať, ohrozujú ľudí

Naša najväčšia šelma robí problémy, priamo v dedinách, už roky. Obyvatelia žijú v strachu a starostom pravidelne „referujú“, kde ich zase videli. Richtári niekoľkých obcí v okrese Žiar nad Hronom vidia nádej v novej vláde. Žiadajú, aby do svojho programového vyhlásenia zapracovala aj „medvediu reguláciu“. Envirorezort reagoval, že riešenie v tejto veci je jednou z jeho priorít.

 Medvede sa v dedinách objavujú stále častejšie.

Jedným z hlavných iniciátorov výzvy je starosta Trnavej Hory Pavel Kravec. Ten Pravde už pred štyrmi rokmi hovoril, že v obci majú doslova divočinu. Priblížil, že „macovia“ sa im potulujú tesne popri domoch a miestni tŕpnu, či nejakého nestretnú cestou do obchodu alebo zamestnania. Spomenul napríklad obyvateľku, ktorá ráno, keď išla do práce, natrafila na medvedicu s mladým. Nič netušiaca žena sa s nimi stretla, keď kráčala popri koľajniciach na vlakovú stanicu, pričom v blízkosti sú rodinné domy. Aj preto sa tam predtým vždy cítila bezpečne. To sa zmenilo, keď sa pred ňou, zrazu, z húštiny vynorili šelmy. Toto nepríjemné stretnutie nám vtedy opísala aj samotná aktérka.

Trnavá Hora sa bojí útokov šeliem

„Zostali sme stáť zoči-voči, len desať krokov od seba. Zarazilo ma to, veď som absolútne nerátala s tým, že také niečo sa môže prihodiť v podstate v strede dediny,“ povedala Viera Beňová. „Medvedica hľadela priamo na mňa a vrčala. Od strachu sa mi triasli nohy,“ opísala adrenalínové chvíle. Pomaly začala cúvať, po pár krokoch sa otočila a „vzala nohy na plecia“. Uháňala odtiaľ so zlým pocitom, či nebezpečné zviera nemá za pätami a nezdrapne ju za plece. „Už nikdy viac to nechcem zažiť,“ dodala rozrušene. Potom ju do práce, pre istotu, začal autom voziť manžel.

Migrant s fľakom

Odvtedy sa vraj v Trnavej Hore nič nezmenilo, návštevy šeliem sa dokonca zintenzívnili. „Určite je ich početnosť, a priblíženia sa ku krajom obce, ak nie priamo do dediny, vyššia,“ tvrdí Kravec. Nedávno sa jeden „chlpáč“, doobeda, pohyboval v blízkosti základnej školy a rodinných domov. Miestnych preto vyzvali na opatrnosť. „Od ľudí sa o ďalších stretnutiach s medveďmi dozvedáme pravidelne. Nie všetky sú však hlásené. Niektoré sa k nám dostanú len cez sociálne siete, na ktorých sa viacerí o takéto zážitky podelia,“ vysvetlil. Takto sa šíria príbehy o tom, ako a kde niekto zahliadol medveďa.

„Nedávno k tomu došlo pri viacúčelovom ihrisku. Pravdepodobne sa maco išiel napiť, lebo je tam potok,“ mieni starosta. Pokračoval, že viacerí spozorovali tiež migrujúceho jedinca medzi Trnavou Horou a susednou Hronskou Dúbravou. „Dá sa identifikovať podľa bieleho fľaku na krku či chrbte. Ľudia ho už poznajú. V jedno nedeľné ráno ho, cestou na autobusovú zastávku, zahliadol aj chlapec, ktorý mal ísť do Žiaru nad Hronom na futbalový tréning. Radšej si to ale rozmyslel a vrátil sa domov,“ poznamenal starosta. Toho istého jedinca videl, počas ranného behu, aj správca neďalekého rekreačného zariadenia.

Fotografie z podobných stretnutí sú zachytené, pochopiteľne, len z veľkej diaľky. „V takejto vypätej situácii majú ľudia iné priority ako robiť kvalitné zábery,“ doplnil Kravec.

Medvede sa v dedinách objavujú stále častejšie.

Starostka Hronskej Dúbravy Miriam Červienková potvrdila, že „migrant s fľakom“ sa promenáduje aj na ich území. „Na jeseň nám začali schádzať do dediny aj ďalšie. Najskôr na jednej strane, potom na druhej, tiež na hornom konci. Je to taký trojuholník,“ podotkla. Dokopy ich takto navštevuje asi päť kusov.

„Na vrchu dediny chová jeden statkár dobytok. Týždeň nám po obci behali kravy, ktoré odtiaľ vyplašil jeden macko,“ hovorí starostka. Vzápätí spomenula ďalší prípad. „Jedna rodina mi nahlásila, že v krásnu slnečnú nedeľu im prebehol cez záhradu medveď. Stalo sa to asi o tretej poobede. Z domu radšej ani nevyšli, poriadne ich to vystrašilo,“ povedala.

„Volala mi aj pani z okrajovej časti dediny s tým, že šelma driape pazúrmi o stojiská na kontajnery. Okolo záhradného plota jej porozhadzovala aj nejaké vedrá. Počula pri tom veľký hluk a fučanie, bála sa. Pozorovala to len z okna,“ priblížila starostka. „Minule mi tri dni po sebe volali ľudia o tretej poobede, keď išli z práce. Na veľkom parkovisku pri vstupe do našej obce videli medvede. Dúfame, že sa čoskoro poberú na zimný spánok a do ďalšej sezóny sa už začne tento problém riešiť,“ uzavrela.

Príklad z Chorvátska

Nielen Trnavá Hora, ale tiež Pitelová, Ihráč, Nevoľné, Hronská Dúbrava, Jastrabá, Kunešov, Slaská a Lutila sú obce, ktorých starostovia tvrdia, že ich obyvatelia sú ohrozovaní častými návštevami šeliem. Stáva sa to aj počas dňa, ľudia sa boja. Pripomínajú, že ide o dlhodobý problém, no regulácia medveďov je neustále odkladaná. Novej vláde preto spoločne poslali výzvu, aby ju zapracovala do svojho programového vyhlásenia.

„V žiarskom okrese patríme k obciam s najčastejším výskytom návštevnosti medveďa hnedého, čo potvrdzujú aj štatistiky zásahového tímu,“ uvádzajú starostovia v spoločnom stanovisku. Situácia je podľa nich tak kritická, že ľudia sa pri prechádzaní dedinou, dochádzke detí do školy, na nákup do obchodov či počas cesty do zamestnania, obávajú o svoju bezpečnosť už aj cez deň. S medveďom sa totiž stretávajú v intraviláne obcí.

 „Spôsobujú škody na hospodárskych zvieratách, včelstvách, ovocných drevinách a dochádza k častým stretom občanov s medveďom,“ upozorňujú. Sú presvedčení, že je čas pristúpiť k adresnej regulácii problémových jedincov v kritických a pre ľudí nebezpečných oblastiach. „Podobne, ako je to v Chorvátsku, kde pri 1 000 žijúcich medveďoch povoľujú odstrel 70 až 140 jedincov ročne. Podobne je to v Slovinsku, kde pri počte 800 evidovaných kusov povolili odstrel od 47 do 183 šeliem. Napriek tomu tam ich populácia nie je ohrozená.

„Nepodporujeme odstrel hlboko v lesoch, no stotožňujeme sa s názorom odborníkov, ktorí upozorňujú na potrebu, aby sa lov medveďov realizoval na rozhraní ľudských sídiel a jadra biotopu,“ doplnili starostovia s tým, že aj šelma má svoju inteligenciu, pričom rozlišuje zdroje nebezpečenstva, ktorým by sa pre ňu mal stať aj človek.

Odbor komunikácie envirorezortu uviedol, že systémové riešenie regulácie veľkých šeliem je jednou z priorít podpredsedu vlády a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu. „Rovnako tak sa musí zlepšiť aj spolupráca ochranárov a poľovníckych združení, ktoré najlepšie poznajú regionálne problémy. O konkrétnejších opatreniach bude podpredseda vlády včas informovať,“ doplnilo komunikačné oddelenie./agentury/

X X X

Fico premiérom a Pellegrini prezidentom? Šéf Hlasu zvažuje kandidatúru

 Predseda parlamentu a šéf Hlasu Peter Pellegrini potvrdil, že zvažuje kandidatúru na prezidenta. Pre RTVS zároveň dodal, že o tejto téme budú v rámci strany v najbližších týždňoch diskutovať.

„Túto tému zvažujem, rozhodnutie ešte nepadlo. Môžem potvrdiť, že som túto tému nevylúčil. Ide o stále otvorenú otázku, ktorú v najbližších týždňoch musíme v strane Hlas-SD, aj ja osobne, nejakým spôsobom rozlúsknuť,“ uviedol.

Bude Peter Pellegrini kandidovať za prezidenta?

Ešte začiatkom septembra pritom Pellegrini o prezidentskej kandidatúre nerozmýšľal. Ako zdôraznil, jeho jasná priorita bola doviesť jeho stranu k úspešnému výsledku v septembrových parlamentných voľbách.

Prieskum agentúry FOCUS pre reláciu Na telo v septembri ukázal, že Pellegrini by v druhom kole porazil nielen Ivana Korčoka (58 % ku 42 %), ale jasne aj Roberta Fica (65 % ku 35 %) či Roberta Mistríka (68 % ku 32 %).

V polovici októbra zase líder Hlasu vylúčil, že by súčasťou dohody na koalícii so Smerom a SNS bola aj zákulisná dohoda o jeho budúcej kandidatúre na prezidenta.

Kandidatúru na prezidenta doposiaľ avizovali traja exministri: bývalý šéf spravodlivosti Ivan Korčok, exšéf diplomacie Ján Kubiš a exminister spravodlivosti Štefan Harabin. Prezidentka Zuzana Čaputová už avizovala, že sa o znovuzvolenie usilovať nebude.

 „Je to určite silný súper,“ povedal Ivan Korčok o Pellegrinim. „Veď to povedal aj pán Drucker, že je, nie že by bol, ale že je silným kandidátom,“ dodal. „Každého jedného kandidáta vnímam s rešpektom a pokorou. Som športová nátura, budeme súťažiť,“ zhodnotil.

„Pripomeniem len, čo sme počuli všetci. To prvé je veľmi jasné odhodlanie predsedu Národnej rady SR vybudovať autentickú sociálnu demokraciu a venovať sa tejto agende. Chápal som to ako sociálnu demokraciu odlišnú od tej slovenskej sociálnej demokracie,“ zhodnotil.

Pripomenul aj Pellegriniho slová, že ako prezident nebude vedieť vykonať to, čo chce a nemal byť dostatočné exekutívne kompetencie. Pogratuloval mu aj k dobrému výsledku vo voľbách. „Osobne si myslím, že tam je dohoda na kandidatúre,“ uviedol./agentury/

X X X

Kráľ Karol III. bude mať 75 rokov. Pozve na slávnosť princa Harryho?

 Vzťah kráľa Karola III. s jeho synom Harrym sa považuje za chladný. O týždeň oslávi kráľ Spojeného kráľovstva 75. narodeniny a jeho mladší syn Harry pri tom pravdepodobne nebude. Podľa všetkého totiž nedostal pozvánku.

Kráľ Karol III. bude 14. novembra oslavovať 75 rokov. Oslava sa údajne uskutoční v úzkom rodinnom kruhu, no princ Harry sa jej zrejme nezúčastní. Pôvodne sa hovorilo, že pozvanie odmietol, ale teraz sa hovorí, že ho kráľ nepozval.

Podľa správ v Sunday Times a neskôr v Daily Mail plánuje kráľ Karol narodeninovú oslavu s rodinou a priateľmi. Harry však vraj pozvanie odmietol a nechce cestovať z Kalifornie, kde žije s manželkou vojvodkyňou Meghan a ich deťmi Archiem a Lilibet.

 Vo vyhlásení sa tvrdí, že syn kráľa Karola pozvánku na obrad vôbec nedostal. Hovorca vysvetlil: „V reakcii na titulky v britských médiách nedošlo k žiadnemu kontaktu ohľadom pozvania na nadchádzajúce narodeniny jeho veličenstva.”

Messenger potvrdil, že palác „nikdy nenadviazal kontakt”. Hovorca kráľovskej rodiny medzitým odmietol situáciu komentovať.

 Vzťah princa Harryho s jeho otcom a starším bratom, princom Williamom, sa považuje za veľmi napätý. No od presťahovania Harry a Meghan do USA kritizovali kráľovskú rodinu vo viacerých rozhovoroch, či v dokumentárnom filme spoločnosti Netflix, ale aj v princovej knihe „Náhradník”.

X  X X

Minister Tomáš ohlásil nové 13. dôchodky. Stovky eur poputujú seniorom, kedy budú vyplatené?

Zhruba 606 eur. To by mala byť nová výška 13. dôchodku. Novinky oznámil minister práce Erik Tomáš (Hlas) na tlačovej konferencie. Nové 13. dôchodky by mali byť vyplatené na budúci rok v decembri. „Všetkým starobným seniorom bude od budúceho roka vyplatený 13. dôchodok vo výške celoročného priemerného dôchodku za tento rok,“ ohlásil minister.

 V súčasnosti dostávajú starobní dôchodcovia 13. dôchodok vo výške od 50 do 300 eur, v závislosti od penzie. Po novom by 300 eur malo byť minimum. Seniorom minister pripomína, že sa im dvakrát v tomto roku zvyšovali dôchodky. „Každý jeden starobný senior dostane v decembri 2024 sumu 606 eur. To je skutočný 13. dôchodok, ktorý strana Hlas sľubovala v kampani,“ hovorí. Strana Hlas v kampani avizovala, že plnohodnotné 13. dôchodky chce vyplatiť ešte v tomto roku. Minister Tomáš však potvrdil, že to Sociálne poisťovňa nestihne. Legislatívne zmeny chcú urobiť hneď na začiatku roka 2024, aby plnohodnotný 13. dôchodok stihol prísť v decembri 2024.

 Minister Tomáš vysvetľuje, že do zákona dajú poistku. Podľa neho pri istých druhoch dôchodkov, nemôže byť nový 13. dôchodok nižší ako 300 eur. Do zákona sa dá pritom poistka, aby poberatelia sirotských, invalidných či vdoveckých dôchodkov dostali trinásty dôchodok najmenej v sume 300 eur.

Nestane sa tak, že by týmto osobám výška trinástej penzie oproti tomuto roku klesla. „Nikto tak nebude ukrátený,“ hovorí. Vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa. Bude to podľa neho riadna dôchodcovská dávka. 13. dôchodok bude rovnaká suma bez ohľadu na výšku dôchodkov. Približne 606 eur bude dostávať dôchodca s penziou 2000 eur ako aj dôchodcovia s najnižšími penziami.

Celkový objem peňazí na nový 13. dôchodok je odhadovaný na 799 miliónov eur. Cez 310 už je rozpočtovaných a sú k dispozícii. „Ďalších 315 získame tak, že zmeníme spôsob poskytovania rodičovského dôchodku,“ hovorí Tomáš. Po novom by sa rodičovské dôchodky mohli vyplácať po novom. Sociálna poisťovňa v rozpočte našla 50 miliónov eur. Na dofinancovanie celej sumy potrebujú nájsť 124 miliónov eur.

 Ďalšou novinkou je, že ministerstvo práce ruší vyplácanie rodičovského dôchodku v súčasnej podobe. Keďže samotný rodičovský dôchodok je podľa Tomáša zakotvený v Ústave SR a nemožno ho zrušiť, súčasná vláda jeho aktuálnu podobu nahradí tým, že deti budú môcť prispieť svojim rodičom na dôchodku dvomi percentami z ich dane z príjmov. Táto zmena sa má zaviesť už od 1. januára budúceho roka.

Treťou novinkou je, že rezort práce rokuje s ministerstvom financií, aby všetci dôchodcovia popri trinástom dôchodku dostali do konca tohto roka aj jednorazový paušálny príspevok. Minister o tom chce informovať neskôr. Pôjde o rovnakú sumu pre všetkých poberateľov dôchodkov./agentury/

X X X

Zločinci sa zahrávajú s digitálnou zraniteľnosťou. Nenechajte sa oblafnúť

Asi ani v umelcoch sa neskrýva toľko kreativity ako v podvodníkoch. Nezáleží na tom, koľko rokov máme alebo aké veľké máme skúsenosti s digitálnym svetom, nachytať sa môže naozaj každý. Z dobrého úmyslu poskytneme podvodníkovi citlivé, osobné či prihlasovacie údaje a zrazu sa stávame obeťami podvodu. Ak má zlodej tieto informácie, veľmi jednoducho si môže napríklad nainštalovať našu bankovú aplikáciu alebo internet banking a  otvoriť si tak voľnú cestu k peniazom.

 Zločinci často konajú s rafinovanosťou, využívajú neočakávané momenty a uplatňujú rozličné presviedčacie alebo nátlakové metódy. Podvody sa odohrávajú prostredníctvom rôznych komunikačných kanálov, ako sú napríklad SMS správy, telefonické hovory, sociálne siete alebo chatovacie aplikácie. Ide o formu sociálneho inžinierstva, ktorá spočíva v získaní dôležitých informácií od ľudí, ktorí sú dôverčiví.

Prečo uprednostňujú zločinci ľudí namiesto toho, aby sa pokúšali zasiahnuť priamo do banky? Je to pre nich jednoduchšie a efektívnejšie, ako sa pokúšať prelomiť bezpečnostné opatrenia banky.

Preto je dôležité, aby sme všetci boli ostražití a nedali sa zlákať.

Ako nás vedia nachytať?

Zločinci využívajú rôzne sofistikované metódy na to, aby získali osobné informácie a obohatili sa na úkor svojich obetí. Medzi najčastejšie formy útokov patria phishing, vishing a scam. Tieto podvodné praktiky sa líšia spôsobmi ich realizácie, ale spájajú ich snahy získať citlivé údaje od dôverčivých jednotlivcov.

Phishing je známy napríklad tým, že zločinci posielajú falošné e-maily alebo SMS správy, ktoré sa tvária ako komunikácia od banky. Tieto správy často zdôrazňujú naliehavosť a obsahujú neznáme alebo neobvyklé informácie o odosielateľovi. Zločinci v týchto e-mailoch vyzývajú ľudí, aby klikli na špecifické odkazy alebo otvorili prílohy. Ak podľahnú a urobia tak, sú presmerovaní na falošné webové stránky, ktoré sa tvária ako oficiálne stránky ich banky. Následne sa od nich požadujú prístupové údaje k internetovému bankovníctvu alebo informácie o platobných kartách, ktoré zločinci následne zneužijú na odcudzenie finančných prostriedkov.

Tu si postačuje stále opakovať, že banka nikdy nepožaduje od svojich klientov prihlasovacie údaje a už vôbec nie cez e-mail či SMS. Preto je dôležité nereagovať na podvodné e-maily, neklikať na odkazy a neotvárať prílohy.

Podobnou taktikou je aj vishing, pri ktorom zločinci kontaktujú ľudí telefonicky a žiadajú ich o poskytnutie prístupových údajov k internetovému bankovníctvu alebo informácie o platobných kartách. Toto je často ťažko identifikovateľná forma podvodu.

Tajomstvo je v appke

Banky sa usilujú o bezpečnosť svojich klientov a snažia sa minimalizovať riziko podvodov. Dnes je možné rýchlo a jednoducho overiť, či komunikujete so zamestnancom banky alebo s podvodníkom.

V apríli tohto roka vystrašili 42-ročného muža opakované telefonáty od neznámeho čísla. Falošný pracovník banky tvrdil, že má schválený úver na jeho účte, no muž to poprel a povedal, že nemá účet v danej banke. Neskôr ho kontaktoval iný jedinec, ktorý tvrdil, že jeho účet bol napadnutý a vyzval ho k okamžitému podpísaniu úveru, aby predišiel blokácií svojich peňazí. Muž svedomito nasledoval pokyny a nakoniec previedol 20-tisíc eur do kryptomeny cez QR kód, pričom veril, že koná v súlade s políciou. Jeho účet sa postupne vyprázdnil.

Takýchto prípadov je naozaj mnoho.

Ako sa tomu ubrániť? Jednou z možností je bezpečnostný nástroj s názvom Overenie volajúceho, ktorý nedávno zaviedla Tatra banka. Služba chráni pred podvodmi, konkrétne pred vishingom.

Stačí mať nainštalovanú mobilnú aplikáciu Tatra banka alebo sa prihlásiť do Internet bankinguTB, kde si môžete okamžite overiť, či osoba, ktorá vám volá, je skutočným pracovníkom banky, alebo ide o podvodného volajúceho. Klient dostane do Schránky správ unikátny kód, ktorý si vypýta od volajúceho a musí sa zhodovať. Ak sa kódy nezhodujú, volajúci kód nevie alebo kód klient obdržali iným spôsobom, napríklad ako SMS, e-mailom alebo cez chatovaciu službu, nemá poskytovať žiadne citlivé údaje a hovor okamžite ukončiť.

Ako sa chrániť pred útokmi?

Internet banking je skvelý nástroj pre pohodlné riadenie financií, ale aj miesto, kde zločinci číhajú na príležitosť. Akú sebaobranu použiť, aby sa digitálny útočník nedostal k vašim peniazom?

Nezdieľajte citlivé údaje: Nikdy neposkytujte informácie o svojej platobnej karte alebo prihlasovacie údaje do digitálneho bankovníctva tretím stranám. Týmto protiútokom minimalizujete riziko zneužitia a dodržiavate bezpečnostné predpisy vašej banky.

Informujte banku: Ak dostanete e-mail alebo SMS, kde vás niekto žiada o vaše prihlasovacie údaje, ignorujte ho a okamžite informujte svoju banku. Podvodné výzvy nechajte bez odpovede.

Skontrolujte adresu: Pri prihlasovaní sa do digitálneho bankovníctva si vždy kontrolujte URL adresu. Všímajte si, či je uvedená presne, bez vložených znakov či slov navyše, a či neobsahuje preklepy.

Uložte si odkaz: Dobrým spôsobom, ako sa uistiť, že sa prihlasujete cez správnu stránku, je uložiť si odkaz na prihlasovanie do internetového bankovníctva medzi obľúbené stránky alebo záložky v prehliadači. Ak sa chcete dostať na prihlasovaciu stránku a odkaz nemáte uložený, vždy použite presmerovanie z oficiálnej stránky banky.

Silné heslo: Zvoľte si silné heslo a meňte ho pravidelne. Ideálne heslo obsahuje aspoň 8 znakov a kombinuje malé a veľké písmená s číslicami. Silné heslo je ťažko uhádnuteľné pre tretie strany.

Dvojúrovňové overenie: Aktivujte si dvojúrovňové overenie pre svoj účet v internet bankingu. Táto funkcia zabezpečí, že k prístupu k vašim údajom budete potrebovať nielen heslo, ale aj ďalšiu formu overenia ako napríklad jednorazový kód z aplikácie alebo SMS. To značne zvyšuje bezpečnosť vášho účtu.

Notifikácie o pohyboch na účte: Majte to pod kontrolou. Aktivujte si notifikácie o pohyboch na vašom účte alebo kreditnej karte. Tým budete mať vždy aktuálny prehľad o všetkých transakciách a môžete rýchlo reagovať na akékoľvek podozrivé aktivity.

Používajte bezpečný počítač: Do internet bankingu sa prihlasujte iba z dôveryhodných zariadení, ktoré majú aktualizovaný operačný systém, internetový prehliadač a antivírusový program. Nepoužívajte počítač alebo zariadenie bez ochrany.

Vyhýbajte sa nezabezpečeným wifi sieťam: Nepoužívajte verejné wifi siete alebo verejne prístupné zariadenia na prístup do internet bankingu. Voľné wifi siete sú vždy rizikové a zneužiteľné. Vždy sa uistite, že ste odhlásení po použití.

Aktualizujte softvér a aplikácie: Udržiavajte svoj operačný systém, aplikácie a antivírusový softvér aktuálne. Pravidelné aktualizácie vám pomôžu minimalizovať zraniteľnosti a chrániť váš počítač alebo zariadenie pred rôznymi druhmi útokov.

Vzdelávajte sa o aktuálnych podvodných taktikách: Udržujte sa informovaní o nových podvodných taktikách, ktoré môžu vzniknúť. Banky a bezpečnostné organizácie často varujú pred novými hrozbami. Pozornosť k takýmto varovaniam môže včas identifikovať potenciálne riziká.

Týmito krokmi môžete zvýšiť svoju bezpečnosť pri používaní digitálneho bankovníctva a chrániť svoje osobné údaje pred zneužitím zločincami./agentury/

X X X

Spojené štáty nesúhlasia s obnovením izraelskej okupácie Gazy

Spojené štáty sú proti novej dlhodobej okupácii pásma Gazy zo strany Izraela. Uviedol to v utorok hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Vedant Patel, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

„Náš názor je, že Palestínčania musia byť v popredí týchto rozhodnutí. Gaza je palestínskym územím a zostane palestínskym územím,“ povedal hovorca americkej diplomacie. „Všeobecne povedané, nepodporujeme novú okupáciu Gazy a nepodporuje ju ani Izrael,“ dodal. Izrael sa stiahol z pásma Gazy v roku 2005 po tom, ako tam vládol od Šesťdňovej vojny v roku 1967. Hnutie Hamas získalo moc v tejto palestínskej enkláve v roku 2007.

Spojené štáty podľa Patela súhlasia s tým, že nie je cesta k „návratu k statusu quo“ spred 7. októbra, keď Hamas masívne zaútočil na Izrael. „Izrael a región musia byť bezpečné a Gaza by už nemala a nemôže byť základňou, z ktorej by sa mohli podnikať teroristické útoky proti Izraelčanom alebo komukoľvek inému,“ uviedol Patel.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v rozhovore pre americkú televíznu stanicu ABC News odvysielanom v pondelok povedal, že po skončení vojny s palestínskym hnutím Hamas Izrael na neurčitý čas prevezme celkovú bezpečnostnú zodpovednosť. „Ak túto bezpečnostnú zodpovednosť mať nebudeme, vypukne teror Hamasu v rozsahu, aký si nedokážeme predstaviť,“ dodal.

Izraelský minister obrany Joav Galant v utorok načrtol, že keď vojna skončí, v pásme Gazy nebude vládnuť Izrael ani Hamas. Všetky ostatné možnosti sú podľa neho otvorené, aktuality.sk

X X X

Humanitárny konvoj sa v Gaze dostal pod paľbu, oznámil Medzinárodný výbor Červeného kríža

Červený kríž následne sprevádzal šesť sanitiek s vážne zranenými pacientami k priechodu Rafah na hraniciach s Egyptom.

Humanitárny konvoj so zdravotníckym materiálom sa v utorok v meste Gaza dostal pod paľbu. Oznámil to Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK). TASR prevzala správu z agentúr AFP a Reuters.

Konvoj piatich kamiónov a dvoch vozidiel Červeného kríža čelil paľbe, keď prevážal zásoby do zdravotníckych zariadení, uviedol MVČK vo vyhlásení. Poškodené sú dva kamióny a jeden zo šoférov utrpel ľahšie zranenia. Vo vyhlásení sa neuvádza, kto na konvoj strieľal.

Po incidente konvoj zmenil svoju trasu a zdravotnícky materiál dodal do nemocnice Šifá, informoval MVČK.

„Toto nie sú podmienky, za ktorých môže humanitárny personál pracovať… Zabezpečenie toho, aby sa životne dôležitá pomoc dostala do zdravotníckych zariadení, je zákonnou povinnosťou podľa medzinárodného humanitárneho práva,“ povedal predstaviteľ delegácie MVČK v Gaze William Schomburg, aktuality.sk

X X X

Ponorka a torpédoborec na Blízkom východe: na palube majú 250 striel Tomahawk

 Americké námorníctvo vyslalo na Blízky východ jadrovú ponorku vyzbrojenú riadenými strelami. Nezvyčajné však bolo, že tento krok zverejnilo. Z toho jasne vyplýva snaha odstrašiť hocikoho, kto by chcel konflikt v Izraeli eskalovať.

 Príchod ponorky oznámilo v pondelok na sociálnej sieti veliteľstvo ozbrojených síl USA pre Blízky východ, Perzský záliv a severnú Afriku (CENTCOM). Poloha jadrových ponoriek s riadenými strelami je zvyčajne utajovaná. Američania ju zverejňujú iba v prípade, že chcú vyslať signál. V minulých rokoch napríklad zverejnili v čase napätia okolo Taiwanu príchod takejto ponorky na Guam, do blízkosti Číny.

 CENTCOM zverejnilo fotografiu ponorky pri moste neďaleko Káhiry, ako smeruje do Červeného mora. Bolo pri nej uvedené len to, že ide o plavidlo triedy Ohio. To vyvolalo isté špekulácie. Triedu Ohio totiž tvoria dve skupiny ponoriek. Štrnásť z nich nesie balistické rakety Trident II s jadrovými hlavicami a doletom viac ako 12-tisíc km. Štyri boli upravené na nosiče striel s plochou dráhou letu Tomahawk, ktoré sú konvenčne oveľa využiteľnejšie.

Americké ministerstvo obrany neskôr spresnilo, že ide o plavidlo z druhej skupiny, konkrétne SSGN-728 USS Florida. Táto ponorka je dlhá 170 metrov a má výtlak 19-tisíc ton. Posádku tvorí takmer 160 námorníkov. USS Florida je vyzbrojená 22 odpaľovacími šachtami a v každej z nich má sedem striel. Dokopy teda nesie 154 Tomahawkov. Každá z týchto striel má dolet viac ako 1 600 km a nesie 450 kg výbušniny.

Ponorku nasledoval v Suezskom prieplave raketový torpédoborec triedy Arleigh Burke DDG-107 USS Gravely, z ktorého paluby fotky vznikli. Táto 155 metrov dlhá loď s výtlakom 9 300 ton má posádku 312 námorníkov. Jej výzbroj tvorí kanón kalibru 127 mm, torpéda a odpaľovacie šachty pre 96 rakiet. Medzi nimi môžu byť protilietadlové strely, rakety proti lodiam, ale aj strely s plochou dráhou letu Tomahawk.

 Od 7. októbra, keď teroristi z Hamasu zaútočili na Izrael, USA významne posilňujú svoju prítomnosť na Blízkom východe. Do regiónu už poslali dve lietadlové lode a posilňujú aj obranu svojich spojencov. Do Saudskej Arábie posielajú protivzdušný systém THAAD a do Iraku, Jordánska, Kataru, Kuvajtu, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov posielajú systémy Patriot./agentury/

X X X

Nový rodičovský dôchodok bude 20-krát nižší, ako doteraz. Pozrite si prepočet

Minister práce Erik Tomáš (Hlas) oznámil dnes dve veľké zmeny. Jednou z nich bolo zrušenie rodičovského bonusu, ako ho poznáme doteraz. A zaviedol nové podmienky jeho poberania. Ľudia tak dostanú aj o 20-x menej ako doteraz, niektorí nedostanú nič. O svoje peniaze môžu prísť aj neziskové organizácie.

Minister práce od začiatku nového roka 2024 navrhuje, aby sa rodičovský dôchodok nevyplácal z odvodov dieťaťa. Platilo, že 3% z platu dieťaťa pôjde obom rodičom. Tomáš chce, aby sa vyplácal rodičovský bonus z daní fyzických osôb.

Čo to predstavuje? Vypočítal expert na dôchodky Jozef Mihál (Demokrati).

„Zmena výpočtu rodičovských dôchodkov, ktorú dnes avizoval minister Erik Tomáš, zoberie dôchodcom z ich rodičovských dôchodkov vyše 90 percent,“ vysvetľuje Mihál vo svojom statuse.

Pokračuje, že nové rodičovské dôchodky budú menej ako desatina doterajšej sumy. Štát a Sociálna poisťovňa podľa neho takto získajú časť prostriedkov na avizované zvýšenie trinástych dôchodkov.

Príklad

Pani Anna má ako zamestnankyňa hrubú mzdu 1000 eur. Ak by sa výpočet rodičovských dôchodkov nezmenil, počas roka 2024 by jej rodičia každý dostali rodičovský dôchodok vo výške:

1,5 % z 1000 eur = 15 eur mesačne, resp. 180 eur za celý rok.

Rodičovský bonus podľa Erika Tomáša sa má počítať ako 2 % z dane. Príklad pani Anny po zmene, ktorú navrhuje Tomáš.

Základ dane = 1000 eur – 134 eur (odvody) – 470 eur (nezdaniteľná časť) = 396 eur

Daň = 19 % z 396 eur = 75,24 eura

2 % z dane = 2 % z 75,24 eura = 1,50 eura.

„Po novom“ tak rodičia pani Anny dostanú rodičovský dôchodok 1,50 eura mesačne, resp. 18 eur za celý rok. Spolu.

„Nový“ rodičovský dôchodok tak bude 20 x nižší, ako doteraz, uviedol Mihál.

 „Buď prestanete darovať 2% daní neziskovkám, alebo vaši rodičia prídu o tzv. rodičovský bonus,“ takto vníma zmenu v rodičovskom dôchodku Nadácia Zastavme korupciu.

Po novom má byť vyplatenie tohto bonusu dôchodcom podmienené tým, že ich deti nevenujú 2% napríklad neziskovke, ale venujú ich na účel vyplatenia rodičovského bonusu./agentury/

X X X

Zlacňovanie nehnuteľností pokračuje. Ceny padli najviac za posledných 15 rokov

Ponukové ceny nehnuteľností ďalej klesajú. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa ceny bývania v treťom štvrťroku znížili o 2,3 percenta a štvorcový meter tak priemerne stál 2 440 eur. V medziročnom porovnaní sú ceny nižšie o 10,1 percenta. Od vrcholu realitného cyklu sa ceny nehnuteľností znížili takmer o dvanásť percent. Vyplýva to z údajov Národnej banky Slovenska (NBS).

Ponukové ceny vychádzajú z analýzy inzerátov na realitných portáloch. Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, však v rozhovore pre denník Pravda v auguste upozornil, že ceny bývania klesajú v skutočnosti výraznejšie, ako ukazujú ponukové ceny.

 „Ak sa prenesieme do reality, tak ako ju my realitné kancelárie vnímame, tak ceny bytov poklesli na Slovensku podstatne viac. Môžeme povedať, že sa ten pokles hýbe od desať do dvadsať percent,“ uviedol v reakcii na vývoj ponukových cien v druhom štvrťroku. Vtedy bol medzikvartálny pokles cien rovnako 2,3 percenta, medziročné porovnanie ukázalo zníženie cien o 6,5 percenta.

Rozdiel medzi ponukovými cenami a takzvanými realizačnými cenami hovorí o tom, že záujemcovia o bývanie sú schopní ďalej rokovať o cene a tlačiť na predávajúcich, aby ju ešte znižovali. V období dvojciferného rastu cien boli na koni predávajúci, ktorí nemali núdzu o záujemcov. Vtedy, napríklad v roku 2021, rástli ceny o viac ako dvadsať percent, no situácia sa výrazne otočila.

 Koniec lacných hypoték robí svoje

Prispelo k tomu najmä to, že obdobie superlacných hypoték sa skončilo. Trhový priemer novoposkytnutých hypoték sa na konci roka 2021 pohyboval pod hranicou jedného percenta, aktuálne sa drží tesne pod hranicou štyroch percent.

Znamená to, že výrazne menej ľudí si v skutočnosti môže bývanie reálne dovoliť, aj keď záujem o kúpu nehnuteľnosti mať môžu. Drahé úvery tlmia trh, a to sa do veľkej miery podpisuje pod aktuálny stav na trhu s nehnuteľnosťami.

Obrovský prepad cien sa v súčasnosti nedá očakávať. Je o tak aj preto, že v súčasnosti na trhu nie je veľký počet bytov a domov, ktoré by si pod tlakom okolností nedokázali nájsť kupca. Bytov je jednoducho v ponuke málo.

Ilustruje to napríklad situácia na trhu s novostavbami. „V roku 2012 bolo na trhu zhruba 3 800 hotových skolaudovaných nepredaných bytov. Dnes ich je 600. My sledujeme práve to, aký je vývoj počtu hotových nepredaných bytov. To nám hovorí „začínaj, prípadne nezačínaj“ s výstavbou,“ povedal v auguste v rozhovore pre denník Pravda Milan Murcko, šéf developerskej spoločnosti YIT Slovakia.

Lacnejšie byty aj domy

Ponukové ceny bytov sa dostali priemerne na 2 701 eur za štvorcový meter. V percentuálnom vyjadrení ide o mierny pokles o 0,4 percenta, medziročne sú ceny nižšie o 9,8 percenta. Ponuková cena domov klesla o 2,8 percenta na úroveň 1 889 eur za štvorcový meter, medziročne je to pokles o 6,5 percenta. Naďalej platí, že najdrahším regiónom je Bratislavský kraj, tam sa ceny nehnuteľností napriek poklesu držia priemerne nad hranicou tritisíc eur za štvorcový meter. Druhým najdrahším je región Košického kraja, tam priemerné ceny zostávajú tesne nad hranicou dvetisíc eur. Ceny klesali vo všetkých krajoch.

„Najvýraznejšie ceny klesli v Banskobystrickom a opäť aj v Prešovskom kraji, zhodne po –6,2 percenta. Prešovský kraj sa zaradil medzi kraje s najrýchlejším cenovým poklesom už tri štvrťroky po sebe. Vo výsledku sú v ňom ceny už o osemnásť percent nižšie ako v rovnakom období minulého roku. Na opačnej strane spektra sa v treťom štvrťroku nachádza Bratislavský kraj, kde ceny poklesli iba o 1,4 percenta,“ hovorí Roman Vrbovský, analytik NBS. Zároveň upozorňuje, že cenový pokles sa zatiaľ nekončí. „Volatilný je najmä vývoj čiastkových cien bytov a domov. Striedajú sa mesiace dočasného rastu a nasledujúcej korekcie. Ceny bytov sa mierne zvýšili medzi júnom a júlom, ceny domov zase medzi júlom a augustom. Vývoj celkových cien však ďalej nasleduje klesajúci trend. Oproti cenovému vrcholu v júli 2022 nehnuteľnosti zlacneli priemerne o 11,8 percenta,“ dodáva Vrbovský./agentury/

X X X

Toto sú najväčší biznis hráči v regióne. Slovensko sa do top 10 nedostalo, prepadlo sa v počte firiem aj v poradí

Slovensko má v rebríčku 31 spoločností, čo je o štyri menej než pred rokom. Našou najväčšou firmou je automobilka Volkswagen Slovakia, ktorá však vypadla z prvej desiatky.

Nadnárodná spoločnosť Coface zverejnila rebríček top 500 najväčších firiem v regióne strednej a východnej Európy podľa obratu. Podľa jej hodnotenia región napriek počiatočným obavám z vplyvu vojny na Ukrajine preukázal odolnosť, no v dôsledku energetickej krízy a rastúcich nákladov badať postupné spomaľovanie ekonomík jednotlivých krajín.

Na prvom mieste rebríčka sa podobne ako vlani umiestnila najväčšia poľská ropná a plynárenská spoločnosť PKN Orlen. Tá svoje postavenie výrazne posilnila vďaka 111-percentnému nárastu obratu v porovnaní s minuloročným 52-percentným nárastom.

Rebríček ovládli energohráči

Na druhom mieste skončila ďalšia energetická spoločnosť, česká RWE, ktorá tak z tohto miesta vytesnila českú automobilku Škoda Auto. Aj tretia a štvrtá priečka patrí zástupcom z energetiky, a to nadnárodnej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL Hungary (materskej spoločnosti rafinérie Slovnaft), respektíve maďarskej MVM Energetika, ktorá je na štvrtom mieste.

Česká Škoda Auto obsadila až piatu priečku. Pohoršil si aj poľský maloobchodný predajca Jeronimo Martins Polska, ktorý skončil šiesty. Siedme miesto patrí opäť energetickej spoločnosti z Poľska PGE. Všetky tieto spoločnosti zaznamenali v roku 2022 vyšší obrat v porovnaní s predchádzajúcim rokom, spoločnosti obchodujúce s elektrinou ako RWE či MVM dokonca vykázali trojciferný rast tržieb.

Slovensko si oproti minulému roku pohoršilo

S počtom 166 firiem vedie v regióne Poľsko, pričom v krajine došlo v roku 2022 medziročne k výraznému nárastu súhrnného obratu, a to až o 37,9 percenta. Druhé najpočetnejšie zastúpenie má Česko so 77 firmami, no zároveň je krajinou, kde počet firiem klesol medziročne najviac, až o 15. Na treťom mieste sa so 60 zástupcami umiestnilo Rumunsko.

Čo sa týka Slovenska, v rebríčku sme obsadili 31 miest, čo je o štyri menej než vlani. Ako uvádza spoločnosť Coface, Slovensko kopíruje regionálny trend. Najviac si polepšili firmy z energosektora a služieb, naopak firmy z automotive sa prepadávali.

Volkswagen Slovakia, najväčšia slovenská firma, sa v rebríčku umiestnila až na 11. mieste. Z prvej dvadsiatky vypadla aj automobilka KIA Slovakia, ktorá je na 27. mieste (vlani bola na 20. mieste). Treťou najväčšou firmou je Slovnaft, ktorý si v rebríčku polepšil medziročne z 34. miesta na 32. Podobne si polepšili aj Slovenské elektrárne, ktoré zo 62. priečky poskočili na tohtoročné 40. miesto. Do prvej päťdesiatky sa nezmestila košická oceliareň U. S. Steel, ktorá sa medziročne z minuloročnej 38. na 53. priečku

Obrom rástol aj zisk či počet zamestnancov

Ako konštatuje Jarosław Jaworski, generálny riaditeľ spoločnosti Coface pre strednú a východnú Európu, makroekonomické prostredie a rastúce náklady poskytli živnú pôdu pre rast obratov firiem. Celkový obrat všetkých 500 spoločností sa vyšplhal o 39,8 percenta na 1,1 bilióna eur. Súhrnný čistý zisk sa zvýšil o 46,5 percenta na 54,7 milióna eur. Okrem toho týchto 500 spoločností zamestnávalo 2,3 milióna ľudí, čo predstavuje medziročný rast 3,5 percenta.

Ako ďalej uvádza Coface, región pritom čelil výzvam aj po zotavení sa z následkov pandémie Covid-19, keď vlani jednotlivé odvetvia pocítili dopad invázie Ruska na Ukrajinu. „To malo za následok nárast nákladov, najmä v oblasti energetických komodít, ale aj nedostatok výrobných komponentov a narušenie dodávateľských reťazcov,“ hovorí k vývoju v regióne Grzegorz Sielewicz, regionálny ekonóm spoločnosti Coface pre strednú a východnú Európu.

Ako dodáva, aj napriek tomu región strednej a východnej Európy dosiahol v roku 2022 solídny rast HDP na úrovni štyroch percent (po 6,2 percentách v predchádzajúcom roku), ktorý podporili rastúce zásoby a silný domáci dopyt, aktuality.sk

X X X

Korčok vyzbieral dostatok podpisov. Pellegrini bude silný súper: Myslím si, že tam je dohoda na kandidatúre

O budúcnosti Ivana Korčoka sa hovorilo dlhé týždne. Najmä potom, keď odmietol byť lídrom na kandidátke strany SaS. Napokon koncom augusta oznámil, že sa bude uchádzať o post hlavy štátu v prezidentských voľbách ako občiansky kandidát. Vyzbierať sa mu podarilo potrebný počet podpisov. Aké sú jeho ďalšie plány?

  Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok oznámil, že sa mu za dva mesiace podarilo vyzbierať viac ako 15-tisíc podpisov a v zbere bude pokračovať. Podľa jeho slov sa začína prvá fáza kampane a do konca roka chce predstaviť aj svoju víziu. Vyjadril sa aj k novej vláde pod vedením premiéra Roberta Fica.

 Viac ako dvojnásobok podpisov

Podľa zákona potrebuje Korčok na prezidentskú kandidatúru 15-tisíc podpisov, presný počet vyzbieraných podpisov však nespresnil, no uviedol, že vyzbieral skoro dva a pol násobok podpisov. „Spĺňam podmienky, aby som sa uchádzal o post prezidenta,“ povedal Korčok s tým, že prešli všetky krajské mestá. „Bolo to príjemné a povzbudivé, teším sa na ďalšie stretnutia s občanmi, lebo zber podpisov bude pokračovať,“ uviedol Korčok.

 Poďakoval za finančné dary a príspevky. Od zajtra má začať prvá fáza kampane s názvom „Na ceste, ktorá spája Slovensko“. „Vydávam sa na cestu a dialóg s občanmi, a to po celom Slovensku,“ povedal.

Chce byť aktívnejší, než predchodcovia

Tézy a obsah svojho programu oznámi v dvoch verejných vystúpeniach. „Jedno verejné vystúpenie bude venované zahraničnej politike. Chcem ukázať, kde chcem byť aktívnejší, než boli doterajšie hlavy štátu,“ zhodnotil.

 „Druhé verejné vystúpenie bude venované mojej vízii toho, ako vidím vnútorný vývoj Slovenska a čo môže prezident robiť čo sa týka vnútornej politiky štátu,“ povedal. Jednou z tém, ktorej sa chce venovať je dobudovanie štátu bude jedna z tém, ktorej sa chce venovať. „Tak trochu sme zastali na pol cesty. Ide mi o to, ako sfunkčniť niektoré procesy.“

Do popredia chce dať aj tému vlastenectva. „Chcem tú tému uchopiť, keďže je vnímaná s rozpakmi,“ povedal. „Vlastenectvo sa vytratilo z nášho vedomia a slovníka alebo je v slovníku politikov, ktorí s ním narábajú inak,“ dodal s tým, že pripravujem aj podcast o vlastenectve.

„Moderné vlastenectvo je téma, ktorá si zaslúži pozornosť a hlásim sa k nej. Je to jedna z vecí, kde si myslím, že je šanca, aby sme spoločnosť spájali. Slovensko nie je len rozdelené, je roztrieštené,“ uviedol.

Je dobré, že Fico podporil závery rady

Korčok sa vyjadril aj k novej vláde. Predpokladá, že v parlamente získa dôveru, keďže má väčšinu. „Vláda má väčšinu, no opiera sa o druhý najnižší počet odovzdaných hlasov v histórii SR. Hovorím to preto, lebo si myslím, že to vláda musí zohľadniť. Väčšina je nespochybniteľný, ale nielen väčšina a mandáty, ale aj spôsoby sú dôležité a nemali by sme ich opomínať,“ zdôraznil.

 Na margo čistiek v polícii a krokov nového ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka uviedol, že vidíme preberanie moci, ktoré je bežnou záležitosťou. „Je logickým dôsledkom výsledkov volieb. Súčasťou sú aj personálne výmeny a nominácie,“ uviedol.

„Myslel som si, že je tu príležitosť do bezpečnostných zložiek obsadiť ľudí, ktorí vojnu v polícii ukončia,“ povedal Korčok s tým, že zatiaľ ani jeden z nominantov nič nespáchal a na posúdenie takejto potenciálnej činnosti sú tu na to inštitúcie.

Fico podľa neho postupoval správne, keď odsúhlasil závery Európskej rady. Z posledných vyjadrení je podľa neho jasné, že štát, teda vláda pod vedením novej koalície, bude naďalej pokračovať v podpore, a to aj vojenskej, na sebaobranu Ukrajiny, lebo ani náboj nebude vyvezený zo Slovenska bez súhlasu štátu.

Pellegrini je silný súper

Svoje šance ani šance ďalších kandidátov hodnotiť nechcel. Ide o Jána Kubiša, ale aj Štefana Harabina. Hodnotiť nechcel ani Petra Pellegriniho. „Pripomeniem len, čo sme počuli všetci. To prvé je veľmi jasné odhodlanie predsedu Národnej rady SR vybudovať autentickú sociálnu demokraciu a venovať sa tejto agende. Chápal som to ako sociálnu demokraciu odlišnú od tej slovenskej sociálnej demokracie,“ zhodnotil.

 Pripomenul aj Pellegriniho slová, že ako prezident nebude vedieť vykonať to, čo chce a nemal byť dostatočné exekutívne kompetencie. Pogratuloval mu aj k dobrému výsledku vo voľbách. „Osobne si myslím, že tam je dohoda na kandidatúre,“ uviedol.

„Je to určite silný súper,“ povedal Korčok. „Veď to povedal aj pán Drucker, že je, nie že by bol, ale že je silným kandidátom,“ dodal. „Každého jedného kandidáta vnímam s rešpektom a pokorou. Som športová nátura, budeme súťažiť,“ zhodnotil.

Kandidatúru oznámil koncom augusta, čakal na Čaputovú

Korčok sa v prezidentských voľbách v roku 2024 bude uchádzať o post hlavy štátu ako občiansky kandidát. Kandidatúru oznámil v Banskej Bystrici posledný augustový deň. „Mojím hlavným cieľom a ambíciou je pomôcť Slovensku. V prípade, že uspejem, budem sa snažiť niesť spoluzodpovednosť za to, ako naša krajina napreduje a aká bude jej budúcnosť. Nie je mi to ľahostajné,“ uviedol vtedy Korčok s tým, že chce využiť svoje 30-ročné skúsenosti zo služby Slovensku, ako aj svoje skúsenosti z politiky.

 Smer ho vtedy označil za prezliekača kabátov, väčšina lídrov súčasnej opozície jeho kandidatúru privítalo. Korčok ďalej napísal, je potrebné prekonávať bariéry medzi názorovými tábormi a chce dopomôcť tomu, aby sa konzervatívci a liberáli, kresťanskí a sociálni demokrati, pravičiari či ľavičiari začali rozprávať medzi sebou, nielen o sebe.

Bývalý šéf rezortu diplomacie informoval verejnosť o zvažovaní svojej kandidatúry 21. júla, a to niekoľko hodín po tom, čo súčasná prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že v budúcoročných prezidentských voľbách nebude kandidovať. Ako sa Korčok v júli vyjadril, je si vedomý toho, že je v spoločnosti dopyt po zachovaní vysokej miery dôvery voči úradu hlavy štátu. „Zdieľam spôsob výkonu mandátu pani prezidentky, to, ako komunikovala a ako reprezentovala Slovenskú republiku,“ vyhlásil Korčok. Prezidentka Čaputová mu nepriamo vyjadrila podporu, keď v diskusii na festivale Pohoda uviedla, že dúfa v jeho kandidatúru.

Ivan Korčok bol od roku 2020 do 13. septembra 2022 ministrom zahraničných vecí, nominovala ho strana Sloboda a Solidarita. Pôsobil tiež ako veľvyslanec Slovenska v USA, bol tiež veľvyslancom v Nemecku, radcom a Chargé d’affaires na veľvyslanectve vo Švajčiarsku. V rokoch 2009 – 2015 bol stálym predstaviteľom Slovenska pri Európskej únii./agentury/

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.