Volba prezidenta SR, Do hry maďarský politik, historik aj exminister. Volodin: Môže hroziť tretia svetová vojna. Nemecký minister pripomenul nacistickú minulosť vlastného úradu. V Tatrách zvyšovali daň z ubytovania, podnikatelia podnet prokuratúre

Ako zamiešajú kartami v boji o prezidentský palác nové mená? Svojej prezidentskej kandidatúre dal v piatok oficiálnu pečať ďalší politik. O miesto v Grasalkovičovom paláci má záujem predseda maďarskej strany Aliancia Krisztián Forró. Podpisy tento týždeň odovzdal už aj líder Slovenskej národnej strany a podpredseda parlamentu Andrej Danko. Tvárou na poštových známkach však chcú byť aj ďalší, hoci prieskumy favorizujú dvojicu Peter Pellegrini a Ivan Korčok. Ktorým ide iba o zviditeľnenie sa a kto má reálne šance?

Šéf strany Aliancia Krisztián Forró vyzbieral od ľudí takmer 30-tisíc podpisov a pred víkendom ich po boku Guylu Bárdosa odovzdal do Národnej rady. Bárdos sa v minulosti tiež uchádzal o prezidentský palác. Neúspešne. V prvom kole si vtedy pripísal 5,1-percentnú podporu voličov, čo predstavovalo niečo vyše 97-tisíc hlasov. V piatok stál po boku Fórroa ako predseda jeho petičného výboru. Zo skupiny maďarských politikov sa okrem neho uchádzali v minulosti o úrad prezidenta už aj Béla Bugár a József Menyhárt.

Do súboja o Grasalkovičov palác sa Forró vydáva aj napriek tomu, že mu prieskumy dva mesiace pred voľbami ukazujú menej ako päťpercentnú podporu. Veľké nádeje na výhru mu zatiaľ nedáva ani piatkový prieskum agentúry Ipsos pre Denník N z 22. – 25. januára, podľa ktorého by ho volilo 3,3 percenta voličov. V januárovom prieskume agentúry AKO dosiahol 2,4 percenta, NMS Market Research Slovakia mu pripísal 1,9 percenta a SANEP zo začiatku januára 0,8 percenta. Napriek doterajším prieskumom si ale verí.

 Forró chce vyjsť z volieb silnejší. „Chcem dosiahnuť čo najlepší výsledok, aby sme ukázali silu, ktorú prezentuje naša komunita. To je mojou najdôležitejšou úlohou,“ povedal pre Pravdu. Myslí si, že rozumie problémom Slovákov, Maďarov, Rusínov aj Rómov. Ako to chce docieliť v medziach prezidentských právomocí? Ako nástupca Zuzany Čaputovej by chcel zblížiť ľudí a využiť na to všetky svoje možnosti. V zahraničnej politike je podľa neho potrebné pokračovať smerom k Európskej únii (EÚ) a NATO. „Na tejto ceste treba pokračovať,“ zdôraznil.

Ak by mal nízke šance pred prvým kolom, odstúpiť sa nechystá. Hovorí, že ak by sa vzdal, maďarská komunita by nemala svoje zastúpenie vo voľbách. K tomu, či by v druhom kole podporil niektorého z ďalších kandidátov, sa zatiaľ jasne nevyjadril. Všetko sa vraj bude odvíjať od toho, s akým výsledkom skončí. Hlavným kritériom pre neho bude postoj finalistov voči problémom maďarskej komunity.

 Maďarským kandidátom to doteraz nevyšlo

Politológ z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Jozef Lenč si myslí, že úspechom u maďarskej komunity by bolo, ak by sa Forróovi podarilo primäť členov komunity k vysokej účasti. „K účasti, ktorá by bola vyššia ako v rámci Slovenska a znamenala by pre neho sumárny zisk okolo sedem až 10 percent. Lenže to je nereálne, keďže aj voliči maďarskej národnosti si uvedomujú, že táto kandidatúra je odsúdená na neúspech,“ uviedol pre Pravdu.

„Ak si to uvedomuje aj predseda Forró, tak jeho kandidatúra bude len o zviditeľnení jeho osoby – stále patrí k najmenej známym politikom – a možno aj strany,“ dodal. Ak by však Forró nekandidoval, podľa Lenča by nebola dostatočne zabezpečená pluralita volieb. Voliči si tak môžu vyberať medzi viacerými kandidátmi.

Prezidentskí kandidáti môžu zo zákona minúť na kampaň pol milióna eur. Forró plánuje skromnejšiu kampaň, hradiť si ju chce z príspevkov od darcov a z vlastných zdrojov. Stretávať sa chce s ľuďmi v regiónoch tak, ako doteraz.

 Ešte pred odovzdaním podpisov sa vyjadril, že o možnej spolupráci bude hovoriť s premiérom Robertom Ficom. Smer však už podporil ako prezidentského kandidáta Petra Pellegriniho. O podpore lídra Hlasu vraj reč nemala byť. A zdá sa, že nemôže rátať ani s podporou iných maďarských strán. „Momentálne jediná relevantná strana je maďarská Aliancia. Všetky ostatné strany, ktoré išli do volieb s inými stranami ukázali, že majú takmer nemerateľnú váhu,“ reagoval šéf Aliancie.

Stretnutie s predsedom Smeru dopadlo evidentne v prospech Forróa. „Premiér súhlasil s potrebou kodifikácie legislatívy týkajúcej sa národnostných menšín a jej prípravou poveril splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny Ákosa Horonya,“ informovala v piatok popoludní Forróova hovorkyňa Évi Palinkás.

Forró mal v piatok namierené aj za ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou. Pri otázkach o podpore petície za jej odstúpenie zvolil viac diplomatický jazyk. Odchod šéfky rezortu žiada už vyše 180-tisíc ľudí, ktorí sa podpísali pod petíciu. Šimkovičová dostala podľa Forróa mandát, aby ho vykonávala a kým ju niekto neodvolá, tak ňou stále je. Podpísať petíciu sa nechystá. Dôvodom je zrejme aj prísľub, ktorý od nej dostal. Šimkovičová mu potvrdila, že Fond na podporu národnostných menšín a Fond na podporu umenia nezlúči, budú fungovať samostatne a efektívnejšie.

Ukrajina si podľa neho zaslúži humanitárnu pomoc. Pripomenul, že Aliancia sa po vypuknutí konfliktu postavila na stranu nášho východného suseda a Rusko považuje za agresora. Pri vojenskej pomoc má však iný postoj. „Nemyslím si, že dodávanie zbraní pre Ukrajinu je tým správnym riešením,“ vyhlásil na tlačovke pred parlamentom. Vyjadril sa, že rozdávaním zbraní sa vojna predlžuje a denno-denne zomierajú ľudia. S členstvom Ukrajiny v EÚ by problém nemal, dôležité je, aby splnila podmienky. Na otázky k vstupu Ukrajiny do NATO bol Forró už zdržanlivejší. Súhlasiť by s tým museli všetky členské krajiny Aliancie. Za seba však nevedel povedať či áno, alebo nie.

Forró čelil aj otázkam, ako sa pozerá na skupovanie historických budov a slovenskej pôdy Maďarskom. Problém v tom nevidí. Myslí si však, že opravovať budovy by malo byť primárne úlohou Slovenska. „Ak sa toho neujme, tak je vždy lepšie, aby tieto budovy rekonštruoval niekto, ako keď to necháme, aby to chátralo,“ odpovedal.

 Danko ako druhý kandidát z koalície

Nepatrí k neznámym, prieskumy mu však veľkú šancu zatiaľ nedávajú. O 10-tisíc menej podpisov ako Forró odovzdal do podateľne už aj predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. O prezidentskej kandidatúre pritom intenzívnejšie začal hovoriť až začiatkom nového roka, teda ešte predtým ako nabúral do jedného z bratislavských semaforov a z miesta hneď odišiel. K definitívnemu rozhodnutiu ho mal prinútiť údajný „mediálny lynč“ po nehode. Ešte koncom roka pritom núkal podporu SNS Pellegrinimu. Ten ju však odmietal. Ipsos nameral Dankovi v januári 1,7 percenta, AKO 1,5 percenta, NMS 1,8 percenta a SANEP 3,2 percenta.

Kým jeho koaliční partneri Fico a Pellegrini lietali počas týždňa nad Európou a navštevovali zahraničných lídrov, Dankov sen o ministerstve športu naberal črty. Súčasná hlava štátu vymenovala do funkcie nového ministra športu Dušana Keketiho. Existencia nového rezortu by nemala byť ohrozená ani napriek tomu, že kompetenčný zákon, vďaka ktorému vznikol, podala Čaputová na Ústavný súd.

Dankov koaličný partner Fico zatiaľ stihol navštíviť Nemecko a Ukrajinu, o ktorej ešte pred cestou tvrdil, že v jej metropole nie je vojna. Premiérove slová síce vysvetľoval a zjemňoval na pracovnej ceste v Bruseli Pellegrini, no tvrdenia predsedu vlády zachytila aj americká ambasáda. Vyjadrenia o tom, že Kyjeve žiadna vojna nie je a žije sa tam normálny život, považuje za slová nehodné spojenca NATO. V Užhorode, kde sa stretol s ukrajinským náprotivkom Denisom Šmyhalom, už Fico ponúkal Ukrajine pomoc.

Šéf SNS má však voči Ukrajine tvrdší postoj, pred týždňom sa v relácii Markízy vyjadril, by nikdy nemala byť v EÚ. Až neskôr spresnil, že členom by nemala by pokiaľ „sa nevysporiada konflikt, ktorý tam je“. Avizovaná pomoc, ktorú Fico prisľúbil Šmyhalovi, podľa politológa Juraja Marušiaka z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied, posilní pozíciu SNS v rámci koalície. Už teraz možno podľa neho hovoriť o akejsi vnútrokoaličnej aliancii Smeru a SNS.

 V otázkach pomoci susedovi však zásadný spor neočakáva. Konflikt pre Ficovu pomoc Ukrajine neočakáva ani politológ z Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík. „Danko si určite pomrmle popod nos, ale keďže dvaja koaliční partneri mu vždy pripomenú jeho cestné pirátstvo, nakoniec stiahne chvost,“ myslí si.

Predseda SNS si už ako prezidentský kandidát zriadil transparentný účet. V posledné dni mu naň začali pribúdať jednocentové platby s rôznymi odkazmi, ktoré narážajú na jeho zľudovené výroky či januárovú nehodu. „Dary“ má vraj Danko využiť napríklad na opravu semafora či nákup metly.

Účet na sprehľadnenie prezidentskej kampane si otvorili aj šéf Hlasu, zatiaľ mu tam pribudla suma 250-tisíc eur od vlastnej strany. Pellegrini, ktorý je vo funkciu predsedu Národnej rady (NR) Slovenskej republiky, skončil v prieskume Ipsosu prvý s 40,7 percentami. Spolu s diplomatom a exministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom si od ostatných kandidátov drží výrazný náskok. Korčok sa v prieskume doťahuje na šéfa Hlasu s 38,2 percentami.

Tretie miesto v januárom prieskume Ipsosu obsadil trestný sudca Štefan Harabin. Uspieť v prezidentských voľbách sa pokúša opäť po piatich rokoch, podľa prieskumu Ipsosu by ho volilo osem percent voličov.

 Kubiš si dáva načas, ako kandidát sa spomína aj Krajčí

O miesto v prezidentskom paláci má záujem aj predseda Slovenského Hnutia Obrody Róbert Švec. Pre Pravdu uviedol, že podklady pre kandidatúru odovzdá do Národnej rady Slovenskej republiky v pondelok 29. januára dopoludnia. Švec už začal svoju kampaň, do schránok distribuuje letáky s jeho fotografiou a volebným mottom „Slovensko potrebuje odvážneho prezidenta“.

Časovú rezervu si stále necháva diplomat Ján Kubiš, ktorému Ipsos nameral 2,1-percentnú podporu. Kubiš sa chce o hlasy voličov uchádzať ako občiansky kandidát, na odovzdanie podpisov potrebných na kandidatúru si necháva časovú rezervu do konca mesiaca.

Kandidovať na post prezidenta chce aj historik a člen strany Za ľudí Patrik Dubovský. O podpore rokoval s KDH, no osloviť chcel aj hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO) a Kresťanskú úniu. V prípade Matovičovho hnutia sa však už spomína ako možný kandidát exminister Marek Krajčí, definitívne rozhodnutie však podľa neho ešte nepadlo./agentury/

X X X

Líder ruského parlamentu Volodin uviedol, že môže hroziť tretia svetová vojna

Predseda dolnej komory ruského parlamentu (Štátnej dumy) Viačeslav Volodin v sobotu na 80. výročie ukončenia obliehania Leningradu uviedol, že môže hroziť tretia svetová vojna. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

„Fašistická ideológia sa stala normou pre vedenie členských krajín Severoatlantickej aliancie,“ tvrdí Volodin v príspevku na sociálnej sieti Telegram.

Obvinil západné vlády, aj konkrétne spomenutú nemeckú vládu riadenú kancelárom Olafom Scholzom, že podporujú politiku „genocídy“ na Ukrajine. „Toto je nebezpečná cesta, ktorá môže viesť k novej svetovej vojne,“ dodal Volodin, na ktorého Európska únia uvalila sankcie – má zakázaný vstup na územie EÚ.

Skutočným dôvodom vojny na Ukrajine je Rusko

Rusko ako hlavný dôvod svojej útočnej vojny proti Ukrajine, ktorá prebieha už takmer dva roky, uvádza, že susednú krajinu „treba denacifikovať“.

Ruský prezident Vladimir Putin opakovane používa historické prirovnania k druhej svetovej vojne na ospravedlnenie toho, že nariadil ničím nevyprovokované napadnutie susednej Ukrajiny.

Inváziu na Ukrajinu prirovnáva Putin k obrane Sovietskeho zväzu proti zločineckej útočnej vojne nacistického Nemecka.

Moskva predovšetkým na výročia používa vo vojnovej propagande argument, že len „bráni pamiatku padlých v druhej svetovej vojne“.

Najdlhšie obliehanie mesta v dejinách

Presne pred 80 rokmi, 27. januára 1944, sovietski vojaci prelomili obkľúčenie mesta Leningrad, súčasného Petrohradu, nemeckým wehrmachtom.

Dovtedy nemeckí vojaci obliehaním zámerne spôsobili smrť odhadom 1,2 milióna obyvateľov, ktorí zomreli pri bombardovaní alebo od hladu a zimy.

Nemecký veľvyslanec v Moskve Alexander Graf Lambsdorff označil obliehanie za „obzvlášť šokujúci a brutálny vojnový zločin uprostred zločineckej invázie do Sovietskeho zväzu“, píše DPA, aktuality.sk

X XX Danko môže konečne ukázať, čo vie. Budú sa diať zázraky?

 Andrej Danko si konečne splnil sen. Jeho srdcovka – ministerstvo cestovného ruchu a športu – je realitou, prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Dušana Keketiho za ministra. Predseda SNS má teraz jedinečnú príležitosť ukázať, ako sa má pozdvihnúť cestovný ruch a vzkriesiť trápiaci sa šport. Zázraky však neočakávajme.

Už v rokoch 2016 – 2020 mali národniari pod kuratelou ministerstvá pôdohospodárstva a školstva, pod ktoré spadal aj šport. No za štyri roky sme nezaznamenali ani v jednom rezorte významnejší posun vpred.

Teraz sa Danko sťažoval, že dostal bezvýznamné ministerstvá. Aj preto chcel silou-mocou nový rezort cestovného ruchu, ba ak sa stane Peter Pellegrini prezidentom, robí si zálusk aj na ministerstvo hospodárstva. A to SNS ledva preliezla do parlamentu. No slová o bezvýznamnosti ministerstva životného prostredia príliš nesedia: lebo nebyť letnej toptémy medvede, nebola by pravdepodobne SNS ani v NR SR (krúžkovanie Rudolfa Huliaka zohralo významnú rolu).

Napriek optimistickým očakávaniam so športom to nebude ľahké. Môžeme posilniť športové školy, centralizovať mládež do stredísk, no to nie je jediný liek. Rozvoj športu sa odvíja najmä v jednotlivých zväzoch. A ako dlhé roky vieme, v nich nie je všetko s kostolným poriadkom. Najmä pri rozdeľovaní financií, ktorých nie je až tak málo.

Peniaze a centralizácia nie sú jediný dôvod, prečo sa v basketbale, hádzanej či vo volejbale nachádzame pod európskym priemerom. Upadajú nám vodné športy, niektoré odvetvia, ako skoky alebo beh na lyžiach, sa úplne vytrácajú. Vo futbale a v hokeji je verejné tajomstvo, že prím pri deťoch hrá majetkový status rodičov. A veľakrát je to práve obetavosť rodičov, čo stojí za úspechom našich športovcov – napriek prekážkam, ktoré im pod nohy kladie „systém“.

Predseda SNS má jedinečnú šancu ukázať, čo dokáže urobiť pre Slovensko – nielen slovne, ale aj činmi. Hoci by bolo čestnejšie, keby sa funkcie zhostil sám, ale nech…

V mládežníckom hokeji síce vidieť v posledných sezónach výrazný pokrok, len nezabúdajme, že dobrá výkonnosť v mladšom veku automaticky nezaručuje kvalitu v seniorskom veku. A prekážkou pre rozvoj športu je aj štruktúra slovenskej ekonomiky – nemalý počet zahraničných vlastníkov veľkých firiem nemá záujem o sponzorstvo. Prekonať všetky tieto prekážky nebude jednoduché.

V cestovnom ruchu (CR) nám už dávnejšie ušiel vlak a len postupne ho dobiehame (aj zásluhou SNS v minulosti). Vytvorenie ministerstva je preto dobrý krok. Veď doteraz CR patril pod rezort dopravy, čo bol do očí bijúci nezmysel. Ten si vydobyl ešte roku 2010 predseda KDH Ján Figeľ, lebo chcel byť mocnejší minister…

No k cestovnému ruchu neodbytne patrí aj rozvoj regiónov, lenže ten patrí pod iné ministerstvo (ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie). A to si zase v predchádzajúcej koalícii pre seba vydobyla Veronika Remišová. Lenže mať pod jednou strechou dokopy regionálny rozvoj, informatizáciu a investície (a donedávna aj eurofondy) je poriadna absurdita.

Preto je na zváženie, že ak sa stane Peter Pellegrini prezidentom a na stoličku predsedu NR SR zasadne Richard Raši, nezruší sa celé ministerstvo a „regióny“ sa neprifaria ku Keketiho ministerstvu (informatizácia k doprave a investície na rezort hospodárstva). Veď aj tento mačkopes vznikol ako z núdze cnosť pre Pellegriniho po voľbách oku 2016, keď sa mu hľadala funkcia po tom, čo Danko chcel byť silou-mocou predsedom NR SR.

Teraz má predseda SNS jedinečnú šancu ukázať, čo dokáže urobiť pre Slovensko – nielen slovne, ale aj činmi. Hoci by bolo čestnejšie, keby sa funkcie zhostil sám, ale nech… To však nezmenšuje jeho zodpovednosť za kroky ministra. Nechajme sa prekvapiť./agentury/

X X X

Partnerka Rudolfa Huliaka sa stala riaditeľkou kancelárie generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody

„Pôsobí to ako rodinkárstvo,” myslí si bývalý štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Michal Kiča. Eva Pšídová v rezorte v minulosti nepôsobila.

Eva Pšídová, partnerka poslanca Rudolfa Huliaka (SNS) nastúpila na post riaditeľky kancelárie generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody SR. Poukazuje na to bývalý štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Michal Kiča na sociálnej sieti. Ten tvrdí, že Generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Štefan Kyseľ by mal túto nomináciu vysvetliť, pretože je „sám členom predsedníctva niekdajšej strany Rudolfa Huliaka Národná koalícia a kandidoval do NR SR za SNS.”

Kiča to označuje za rodinkárstvo, pretože pozícia sa obsadila až po parlamentných voľbách. Eva Pšídová v spomínanom rezorte v minulosti nepôsobila.

„V súvislosti s nástupom Štefana Kyseľa do funkcie to pôsobí ako rodinkárstvo v prospech jeho niekdajšieho straníckeho lídra. Tiež sa tým potvrdzuje nepísaná dohoda o rozdelení rezortu medzi Dankovou SNS, Tarabovou a Kuffovou stranou Život a Národnou koalíciou Rudolfa Huliaka,” píše Michal Kiča s tým, že Huliak si obsadením funkcie riaditeľky kancelárie „zabezpečuje nad organizáciou priamu kontrolu.”

Kiča vyzýva na vysvetlenie nominácie a zverejnenie spôsobu prijatia Evy Pšídovej na generálne riaditeľstvo Štátnej ochrany prírody SR./agentury/

X X X

Nemecký minister financií pripomenul nacistickú minulosť vlastného úradu

Pri príležitosti 79. výročia oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz varoval nemecký minister financií Christian Lindner pred opakovaním holokaustu.

Nemecký minister financií Christian Lindner v sobotu na 79. výročie oslobodenia nacistického koncentračného tábora Auschwitz pripomenul temnú minulosť kancelárií svojho vlastného úradu a zároveň varoval pred opakovaním holokaustu. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

„Bola to myšlienka dehumanizácie (odľudštenia), ktorá vydláždila cestu k holokaustu v nacistickom Nemecku. To, čo sa vtedy stalo, sa nesmie opakovať,“ napísal v sobotu Lindner na účte ministerstva financií na sociálnej sieti X, predtým Twitter.

K príspevku bola pripojená fotografia Lindnera v zasadačke ministerstva v centre nemeckej metropoly Berlín.

„V tejto miestnosti dnešného spolkového ministerstva financií sa v roku 1938 urobili prípravy na to, čo sa neskôr do učebníc dejín zapísalo ako konferencia vo Wannsee: teda na koordináciu masového vraždenia európskych Židov,“ uvádza sa v texte k fotografii.

Konferencia vo Wannsee sa zapísala do dejín

Na konferencii vo Wannsee neďaleko Berlína sa odohral jeden zo zlomových bodov histórie – jeden z najväčších zločinov proti ľudskosti. Vysokopostavení predstavitelia nacistického Nemecka sa stretli, aby prerokovali jediný bod – konečné riešenie židovskej otázky, čiže systematický plán vyvražďovania európskych Židov.

Ministerstvo financií sídli od roku 1999 v budove nazývanej Dom Detleva Rohweddera na berlínskej dopravnej tepne Wilhelmstrasse. Veľkolepá budova bola postavená za nacistickej éry v rokoch 1935-36 ako sídlo ministerstva letectva, riadeného smutne známym nacistom Hermannom Göringom.

Sovietski vojaci 27. januára 1945 oslobodili preživších v nemeckom nacistickom koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz-Birkenau, ktorý sa nachádza v Poľsku pri meste Osvienčim.

V tábore bolo zavraždených vyše milión ľudí, väčšinou Židia. Deň jeho oslobodenia si Nemecko od roku 1996 pripomína ako Deň pamiatky na obete holokaustu a Organizácia Spojených národov (OSN) vyhlásila tento dátum za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu v roku 2005, aktuality.sk

X X X

Platba parkovného cez SMS v rámci systému PAAS bude možná v druhom kvartáli 2024

Mesto spustilo verejné obstarávanie na poskytovateľa týchto služieb. Dôvod prečo platba cez SMS nebola možná doteraz bol, že magistrát pôvodne počítal s možnosťou zabezpečenia týchto služieb cez „verejný návrh“.

Bratislava: Platba parkovného v rámci systému Bratislavského parkovacieho asistenta (PAAS) formou SMS by mohla byť realitou najneskôr v druhom kvartáli 2024. Pre TASR to uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla s tým, že snahou je spustiť očakávanú službu čo najskôr.

„Bola vyhlásená a aktuálne sa už hodnotí súťaž, verejné obstarávanie, na poskytovateľa týchto SMS služieb,“ skonštatoval Bubla.

Možnosť uhrádzať platby parkovného formou SMS vychádza zo všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré bratislavské mestské zastupiteľstvo schválilo ešte vlani koncom mája. Hlavným dôvodom, prečo hlavné mesto túto službu doteraz nespustilo, je podľa jeho hovorcu to, že magistrát pôvodne počítal s možnosťou zabezpečenia týchto služieb cez tzv. „verejný návrh“.

„Znamená to, zjednodušene povedané, že každý oprávnený subjekt, ktorý by sa prihlásil, mohol dané služby prevádzkovať,“ poznamenal Bubla. Zámer sa ešte pred jeho spustením rozhodol magistrát odkonzultovať so subjektmi na trhu. Následne však zistil, že subjekty uprednostňujú verejné obstarávanie, v ktorom uspeje len jeden z nich a stane sa výhradným poskytovateľom služieb. „Verejné obstarávanie v tejto hodnote však trvá istý nevyhnutný čas,“ podotkol Bubla.

Ľudia využívajú aj parkovaciu aplikáciu

Z doteraz dostupných foriem úhrad parkovného sú najviac využívané mobilné parkovacie aplikácie (86 percent parkovacích lístkov. Nasledujú parkomaty (13 percent) a zvyšok tvoria úhrady u parkovacích asistentov a v obchodných prevádzkach v zónach.

PAAS, ktorý bratislavská samospráva označuje za jednu z najväčších reforiem v hlavnom meste, spustili začiatkom roka 2022 v prvých troch zónach – Tehelné pole v Novom Meste, Dvory 4 v Petržalke a Krasňany v Rači. Minulý rok k nim pribudli ďalšie lokality, napríklad v Petržalke, Ružinove, Starom Meste či Novom Meste. Spustiť ďalšie nové zóny regulovaného parkovania plánuje hlavné mesto aj v roku 2024, a to v Dúbravke či Karlovej Vsi, aktuality.sk

X X X

Americký horor v Cortine pokračuje. Včera navštívila zranenú Shiffrinovú, dnes mala brutálny pád a skončila v nemocnici

 Zjazdovka Olympia delle Tofane v talianskom stredisku Cortina d’Ampezzo bola aj dnes svedkom viacerých pádov.

 Isabella Wrightová včera navštívila zranenú Mikaelu Shiffrinovú, dnes ju po páde bral vrtuľník do nemocnice.

Rovnako ako v piatkovom, tak aj v sobotnom zjazde mali viaceré pretekárky veľké problémy prísť do cieľa.

Preteky nedokončila Češka Ester Ledecká, DNF (did not finish) mali pri svojich menách aj Nemka Kira Weidlová či Švajčiarka Joana Hählenová.

Veľmi škaredý pád mala Isabella Wrightová.

Američanka včera večer navštívila zranenú krajanku Mikaelu Shiffrinovú, ktorá nepekne spadla v piatkových pretekoch.  Spoločne umiestnili na sociálnu sieť fotografiu, na ktorej je Shiffrinová o barlách a kamarátka sa stará o jej dobrú náladu.

V sobotu však už Wrightovej nebolo do smiechu. Na hornom úseku trate stratila kontrolu nad lyžami a po brutálnom páde skončila v ochrannej sieti.

Niekoľko minúť ležala na svahu bez pohnutia a starali sa o ňu záchranári. Napokon musel pre ňu priletieť vrtuľník, ktorý ju transportoval do nemocnice.

Nórska radosť

Z výhry sa napokon tešila Ragnhild Mowinckelová. Nórka triumfovala aj napriek vysokému štartovému číslu 20 a dosiahla na prvý úspech v tejto disciplíne na podujatí SP.

Druhé miesto obsadila Američanka Jacqueline Wilesová so stratou 35 stotín, tretí najlepší čas dosiahla Talianka Sofia Goggiová s mankom 44 stotín.

Na delenom piatom mieste skončila Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová a upevnila si druhé miesto v celkovej klasifikácii SP.

Shiffrinová ako líderka poradia pre zranenie v sobotu neštartovala. Zranená aj priebežne tretia Petra Vlhová, pre ktorú sa sezóna skončila predčasne po páde v Jasnej./ Zajtra sa víkend v Cortine skompletizuje atraktívnym super G./agentury/

X X X

Nové ministerstvo športu chce pomáhať v zanedbaných oblastiach

Slovenská národná strana považuje nové ministerstvo športu za možnosť ako pomôcť Slovensku i ľudom. Okrem iného ministerstvo podpore športu na školách.

Novovznikajúce Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR pomôže okrem iného podporovaniu športu na školách a v malých športových kluboch, čo sú zanedbané oblasti. Práve tam je podľa koaličnej SNS potrebné nájsť a od začiatku podporovať talenty. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.

„Gastronómia, hotelierstvo, turizmus, športové podujatia regionálneho a celosvetového významu, cezhraničné spolupráce pri organizovaní športových podujatí od malých športových klubov až po tie veľké budú mať konečne svoju ‚alma mater‘,“ konštatuje SNS.

Vzísť z nej podľa strany môžu „len dobré nápady“, ako Slovensko zviditeľniť šikovnými ľuďmi. Občania môžu naživo vidieť svojich reprezentantov a talenty „doma“ na rôznych súťažiach, turnajoch či pretekoch. Odprezentovať sa budú môcť aj slovenské či iné kulinárske špeciality a remeselné výrobky, čím budú môcť vyniknúť voči výrobkom dovážaných zo zahraničia. „Penzióny a hotely sa môžu tešiť zo zvýšenej návštevnosti,“ odkazuje SNS.

Nový rezort vznikne od 1. februára tohto roka. Povedie ho Dušan Keketi, ktorého tento týždeň vymenovala za ministra prezidentka SR Zuzana Čaputová, aktuality.sk

X X X

Nemeckí rušňovodiči ukončia štrajk skôr ako plánovali

Štvrtý štrajk počas trvajúcich protestov narúša osobnú a nákladnú dopravu. Štrajky pretrvávajú v dôsledku vyjednávanie o kolektívnej zmluve.

Odborová organizácia rušňovodičov v nemeckej štátnej železničnej spoločnosti Deutsche Bahn ukončí svoj šesťdňový štrajk skôr, uviedli v sobotu viaceré nemecké médiá. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Štrajk je štvrtý a zatiaľ najdlhší počas sporov v rámci prebiehajúceho vyjednávania o kolektívnej zmluve medzi odborovou úniou rušňovodičov a Deutsche Bahn.

Tento štrajk spôsobuje masívne narušenie osobnej a nákladnej železničnej dopravy cez Nemecko, pričom väčšina vlakových spojov bola zrušená.

Majú jasné podmienky

Odborová únia GDL uviedla, že jej členovia prerušia štrajk za zvýšenie miezd v pondelok o 02.00 h SEČ, a nie až v pondelok večer, ako bolo pôvodne plánované.

Hlavným predmetom sporov medzi odbormi a železničnou spoločnosťou Deutsche Bahn je ale kratší pracovný čas pre zamestnancov pracujúcich na zmeny./agentury/

X X X

Pellegrini: Do pozmeňujúceho návrhu k Trestnému zákonu sa pretaví časť pripomienok EK. Podľa Valáška je neopraviteľný

 Meňujúceho návrhu k novele Trestného zákona (TZ) sa pretaví aj časť pripomienok Európskej komisie (EK). Ochrana finančných záujmov EÚ nebude oslabená. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to deklaroval predseda parlamentu a Hlasu Peter Pellegrini. Opozičný poslanec Tomáš Valášek z Progresívneho Slovenska (PS) považuje legislatívny návrh za neopraviteľný a nenapraviteľný.

 „Pripravujú sa pozmeňujúce návrhy, ktoré vylepšia návrh zákona aj na základe pripomienok Európskej komisie, na základe pripomienok generálneho prokurátora,“ povedal Pellegrini. Podotkol, že opoziční poslanci účelovo naťahovali diskusiu k návrhu na skrátené legislatívne konanie, ktorá trvala takmer 13 dní. Opozícia podľa neho politicky využíva túto tému aj na organizovanie protestov.

„My si myslíme, že tento zákon, tak ako bol predložený, je nenapraviteľný a neopraviteľný. Koalíciu žiadame, aby ho stiahla,“ reagoval Valášek. Kritizoval skrátené legislatívne konanie i skrátenie diskusie v prvom čítaní na 20 hodín. Legislatíva podľa neho pre tieto kroky narazí na Ústavnom súde.

 Podľa Valáška môže tento zákon napáchať veľké škody. Ako vysvetlil, stačí, aby platil jediný deň, a ľudia z okolia Roberta Fica (Smer), ktorí sú namočení do škandálov, budú mať svoje trestné skutky predĺžené, alebo znížené. „Tak funguje slovenská legislatíva. Oni vedia podľa mňa dopredu, že to neprejde na ústavnom súde, a je im to jedno, lebo jediné, čo je podstatné je beztrestnosť pre tých zhruba dvanásť ľudí okolo Fica, vyhlásil poslanec s tým, že vláde je ľahostajná aj explicitná opozícia aj zo strany európskej prokuratúry a komisie.

V prípade pomoci Ukrajine sú podľa predsedu parlamentu dôležité skutky. „Slovensko je naďalej významným partnerom Ukrajiny a pomáha všade tam, kde môže. Okrem toho, že nebudeme už viac posielať z vlastných skladov slovenskej armády žiadne zbraňové systémy,“ zdôraznil Pellegrini s tým, že Ukrajina je suverénny štát a má právo na územnú celistvosť.

 Valášek víta, že slovenská vláda na európskej pôde neblokuje 50-miliardovú pomoc Ukrajine. Keď sa Ukrajine podarí ustáť ruskú agresiu, je podľa neho v záujme východného Slovenska, aby profitovalo zo vzájomných vzťahov. Kritizoval spôsob, akým sa premiér Robert Fico (Smer) vyjadroval o situácii v Kyjeve./agentury/

X X X

Vo Vysokých Tatrách zvyšovali daň z ubytovania. Podnikatelia dali podnet prokuratúre

Primátor Vysokých Tatier avizuje, že mesto si v spolupráci s budúcim ministerstvom cestovného ruchu posvieti na daňové úniky pri výbere poplatku.

VYSOKÉ TATRY: V meste Vysoké Tatry sa s platnosťou od 1. marca tohto roka zvýši miestna daň za ubytovanie. Tú platia hostia v ubytovacích zariadeniach za každé jedno prenocovanie počas svojho pobytu v horách. Poplatok porastie zo súčasných dvoch eur na 3,50 eura, čo je 75-percentný nárast.

Hlasovaním o novom všeobecne záväznom nariadení, ktoré túto daň upravuje, rozhodli ešte v polovici decembra minulého roku mestskí poslanci vo Vysokých Tatrách. Pôvodný návrh samosprávy pritom počítal so zvýšením až na štyri eurá. Nárok na 50-percentnú zľavu na dani z ubytovania budú mať kúpeľní hostia, ktorým liečebný pobyt vo Vysokých Tatrách odporúča ošetrujúci lekár.

Podali podnet pre prokurátora

Hotelierom sa zvyšovanie poplatku nepáči a kritizujú ho. Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry, ktoré zastrešuje viac ako 200 tatranských podnikateľov, krátko po zvýšení dane z ubytovania avizovalo podanie podnetu na preskúmanie zákonnosti prijatého nariadenia. V polovici januára tohto roka sa Tatranci skutočne obrátili na Okresnú prokuratúru v Poprade.

„Nezákonnosť podľa názoru združenia spočíva v tom, že postup prijímania všeobecne záväzného nariadenia (VZN) nebol v súlade s ustanoveniami rokovacieho poriadku Mestského zastupiteľstva mesta Vysoké Tatry, a to v časti týkajúcej sa postupu pri prijímaní VZN, v nadväznosti na čo došlo k porušeniu Zákona o obecnom zriadení,“ píše v podnete Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry.

Vo všeobecnosti platí, že ak prokuratúra zistí porušenie zákona, vydá takzvaný protest prokurátora. O ňom následne rokuje mestské zastupiteľstvo s tým, že protestu buď vyhovie a príslušné všeobecne záväzné nariadenie zruší, či upraví v súlade so zákonom, alebo mu nevyhovie.

Ak mestské zastupiteľstvo nezruší na základe protestu prokurátora nezákonné všeobecne záväzné nariadenie, ktoré je v rozpore so zákonom, môže prokurátor podať na súd návrh na zrušenie všeobecne záväzného nariadenia.

Výsledok preskúmania bude rešpektovať

V prípade Vysokých Tatier ide o jednu z najnavštevovanejších turistických destinácií na celom Slovensku – v lete aj zime. Samospráva nárast poplatku obhajuje niekoľkonásobne zvýšenými nákladmi napríklad na úpravu zelene, údržbu chodníkov a ciest, zvoz odpadu či prevádzku verejného osvetlenia. Tatranský primátor podanie podnetu na prokuratúru rešpektuje.

„Je to ich názor, ja sa k tomu nebudem bližšie vyjadrovať. Mestské zastupiteľstvo prebehlo štandardným spôsobom. Bol tam prítomný kontrolór aj právnik, ktorí dohliadali na jeho priebeh a hlasovanie. Nech o tom rozhodnú kompetentné nezávislé orgány. My konečný výsledok budeme rešpektovať a prispôsobíme sa mu,“ hovorí primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák.

Tatranská radnica k zvyšovaniu dane z ubytovania pristúpila preto, aby pre turistov udržala vysoký štandard komunálnych služieb a pokryla rastúce náklady, keďže z prísunu podielových daní na obyvateľa ich financovať nedokáže. Štefaňák situáciu vysvetľuje na príklade centrálnej tatranskej osady Starý Smokovec, kde má trvalý pobyt nahlásený iba 40 obyvateľov, ale ročne tam pricestujú desiatky tisíc návštevníkov.

„Mesto tam udržiava kilometre chodníkov, musí odvážať odpad zo smetných košov, v lete kosiť trávu, v noci svietiť. Na 99 percent sú užívateľmi týchto služieb v celom meste turisti a nie domáci obyvatelia, tak preto sme pristúpili k prenosu znášania nákladov za tieto služby na turistov práve zvýšením dane z ubytovania,“ zdôvodňuje Štefaňák.

Pobyty sa predražia, hrozí presun turistov

Majitelia ubytovacích zariadení v Tatrách zase hovoria o tom, že pobyty turistov v horách sa tým predražia a hrozí ich odliv do podhoria, v ktorom obce vyberajú omnoho nižší poplatok za ubytovanie ako vo Vysokých Tatrách.

„Viackrát sme diskutovali, snažili sa presvedčiť mesto argumentami, ale bez výsledku. Aj napriek poctivému odvádzaniu miestnej dane, s nadvýberom oproti očakávaniu viac ako pol milióna eur za rok 2023, si mesto Vysoké Tatry zaumienilo, že chce vybrať ešte viac od tých, čo už dnes platia poctivo a zabudne na tých, čo neplatia vôbec. Veríme, že prokurátor podá protest a všeobecne záväzné nariadenie sa bude musieť schvaľovať nanovo,“ hovorí predseda predstavenstva Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry a konateľ tatranskej hotelovej siete Aplend Matej Matejka.

Hotelieri sa obávajú situácie, kedy môže nová výška poplatku mnohých turistov od návštevy Tatier odradiť. Päťčlenná rodina, ktorá Vysoké Tatry navštívi po 1. marci 2024, zaplatí na ubytovacom poplatku za päť nocí takmer 90 eur, čo je o takmer 40 eur viac ako doposiaľ.

S novým ministerstvom zvýšia kontrolu výberu

Primátor Vysokých Tatier avizuje, že mesto si v spolupráci s budúcim ministerstvom cestovného ruchu posvieti na daňové úniky pri výbere poplatku. Podľa Štefaňáka tak nehrozí, žeby sa výber dane z ubytovania po zvýšení poplatku paradoxne znížil tým, že časť podnikateľov prestane priznávať ubytovaných hostí.

„Rokujeme o zavedení takzvaného chorvátskeho modelu kontroly, čo znamená, že voči neplatičom dane sa zavedú vysoké pokuty a sankcie, ktoré budú až likvidačné, a preto sa im podvádzať neoplatí. Aj v Chorvátsku si tým prešli, mnoho ľudí tam v exekúciách dokonca prišlo o svoje turistické nehnuteľnosti. A dnes tam cestovný ruch tvorí skoro až 25 percent hrubého domáceho produktu,“ uzatvára Štefaňák.

Zaplatenie miestnej dane za ubytovanie však prináša pre turistov v meste Vysoké Tatry výhodu, ktorou je automatické poistenie v prípade zásahu Horskej záchrannej služby. Tatranská informačná kancelária pripomína, že toto poistenie sa vzťahuje len na oficiálne, turisticky značkované trasy. Nepokrýva napríklad výstupy na štíty v sprievode s horským vodcom. V takom prípade sa musia turisti ešte pripoistiť.

K zvýšeniu dane z ubytovania pritom nesiahlo iba mesto Vysoké Tatry, ale aj okolité samosprávy. Napríklad obec Ždiar tento poplatok zvýšila z 80 centov na dve eurá a obľúbená obec Veľký Slavkov zo 75 centov na jedno euro. Naopak obec Štrba, pod ktorú spadá navštevovaná tatranská osada Štrbské Pleso, k zvyšovaniu dane nepristúpila a aj v tomto roku vyberá poplatok vo výške dvoch eur za noc, aktuality.sk

X X X

Spoločnosť H&M zatvára prevádzky v Španielsku

Obchodný reťazec zatvorí takmer pätinu obchodov a prepustí 590 zamestnancov. Celosvetovo H&M prepustí v priebehu roku 1500 pracovných miest.

Švédsky odevný reťazec Hennes & Mauritz (H&M) plánuje zatvoriť v Španielsku približne pätinu obchodov a prepustiť takmer 590 zamestnancov. Za prepúšťaním sú podľa spoločnosti ekonomické, výrobné a organizačné dôvody. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spoločnosť uviedla, že v Španielsku, ktoré je domovským trhom konkurenčnej firmy Inditex známej najmä značkou Zara, má celkovo 133 obchodov a v krajine zamestnáva takmer 4000 ľudí. V súvislosti so zatváraním obchodov a rušením pracovných miest reťazec pre Reuters potvrdil, že plánuje zatvoriť 28 obchodov a prepustiť 588 zamestnancov.

Spoločnosť dodala, že prioritou je mať obchody na vhodných miestach, čo jej pomôže udržať si konkurencieschopnosť. Reťazec tak robí podobný krok ako iné odevné siete vo svete, ktoré v minulých rokoch zatvorili menšie obchody a naopak, rozšírili kľúčové prevádzky lákajúce väčší počet zákazníkov.

V Španielsku už zrušili pozície

Už v novembri 2022 reťazec H&M zverejnil plán znižovania nákladov, v rámci ktorého celosvetovo zruší 1500 pracovných miest. V Španielsku pritom už v roku 2021 zrušila spoločnosť 400 pracovných pozícií.

Vedenie spoločnosti uviedlo, že o svojich plánoch už informovalo odbory, s ktorými bude v tejto veci úzko spolupracovať. Odbory s najnovšími plánmi H&M nesúhlasia. Ako uviedli, sú presvedčené, že je to príliš tvrdé rozhodnutie a určite je možné nájsť aj iné riešenie, ktoré nebude zahrnovať prepúšťanie, aktzuality.sk

X X X

Skvelá správa z Melbourne! Mladá Slovenka sa stala grandslamovou šampiónkou

 Slovenská tenistka Renáta Jamrichová triumfovala vo dvojhre junioriek na grandslamovom Australian Open.

 V pozícii turnajovej jednotky zvíťazila vo finále nad šiestou nasadenou domácou Emerson Jonesovou 6:4. 6:1.

V prvom sete otočila z 1:4. Jamrichová získala druhý titul z podujatí veľkej štvorky, vlani vyhrala v Melbourne juniorskú štvorhru spoločne s Taliankou Federicou Urgesiovou.

Zverenka trénera Jána Matúša sa v sobotu stala treťou slovenskou tenistkou s triumfom v grandslamovom juniorskom singli v ére samostatnosti.

V aréne Roda Lavera napodobnila Terezu Mihalíkovú, ktorá zvíťazila na Australian Open v roku 2015. Kristína Kučová v roku 2007 nenašla premožiteľku na US Open, Martin Kližan zdvihol v júni 2006 nad hlavu cennú trofej na Roland Garros.

 Jamrichovej nevyšiel úvod finálového zápasu, v druhom geme stratila servis a Jonesová sa po potvrdení brejku ujala vedenia 3:0.

Za stavu 4:1 mala Austrálčanka ďalšiu možnosť prelomiť podanie súperky, no Jamrichová si podržala servis, čo ju výrazne povzbudilo. Získala päť gemov za sebou a tým aj prvý set.

Druhé dejstvo bolo už jasnou záležitosťou talentovanej 16-ročnej Slovenky, ktorá si po dvoch brejkoch vybudovala rozhodujúci náskok 4:0.

„Som veľmi šťastná, počas celého týždňa som predvádzala svoj najlepší tenis. Začala som finále nervózne, čo bolo spôsobené tým, že som hrala proti domácej hráčke v aréne Roda Lavera.

Potom som si však povedala, že si musím užiť na dvorci každý fiftín. Od toho momentu som hrala vynikajúco a dotiahla som to k celkovému triumfu,“ uviedla Jamrichová pre oficiálnu webovú stránku turnaja.

 Slovenka priznala, že v detstve bol jej veľký vzor Švajčiar Roger Federer, ktorý triumfoval v mužskom singli na AO šesťkrát.

„Roger bol pre mňa veľká inšpirácia. Rada by som niekedy hrala na tej istej úrovni. Ťažko dosiahnem to, čo sa podarilo jemu, ale aspoň som si dnes zahrala na kurte, na ktorom dosiahol najväčšie úspechy.“/agentury/

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Autor a jeho autorem je autor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.